Календар

07.10.2024
РЕФА-базов курс в гр. София
Стартира основния квалификационeн REFA-курс на тема:"Организация и управление на фирмата и оптимизация на производствените процеси", който ще се проведе от 7 октомври 2024 г. Курсът се провежда в два модула. Всеки модул се състои от 80 учебни часа (8 учебни часа на ден по 45 минути) Успешно издържалите заключителните изпити получават международно признат REFA-сертификат. Повече информация за обучението на адрес www.refa.bia-bg.com

08.10.2024
27 години Информационна система за българските предприятия (BEIS)
Информационната система за българските предприятия BEIS е представена за първи път на 8 октомври 1997 г. като неразделна част от мащабната програма на Българска стопанска камара за подпомагане и популяризиране дейността на българския бизнес. За този период BEIS се утвърди като един независим, надежден и ефективен източник на структурирана информация за водещите повече от 70 000 български фирми – основна дейност, произвеждани продукти и услуги, финансови показатели, управление и свързаност с други фирми, избрана информация за дейността им от национални и регионални периодични издания. Информацията се поддържа на български и английски език и се актуализира ежедневно. Проектът е разработка на екип от специалисти на БИК Капиталов пазар ЕООД - дъщерно дружество на Българска Стопанска Камара.

В последните години усилията на екипа са насочени в разработка на услуги за по-добро и атрактивно представяне на фирмите и подпомагане на техните усилия за привличане на нови български и чуждестранни партньори. Фирмите вече могат да разширят своето представяне с информация за дейността си, да представят подробно произвежданите от тях продукти, да включат всички свои офиси и магазини в страната, да добавят конкретни промоционални оферти. Екипът на Информационната система за българските предприятия (BEIS) се грижи тази информация да стане лесно и бързо откриваема както в самата система и пред аудиторията на ежедневното електронно издание на Българска Стопанска Камара, така и чрез най-популярните търсещи машини в Интернет.

Вярваме, че BEIS ще продължи да бъде ценен помощник на българските фирми в търсенето и осъществяването на бизнес партньорства без граници.

26.10.2024
Димитровден - Ден на строителя
Димитровден е определен за професионален празник на строителя в България

27.10.2024
Предсрочни парламентарни избори в Р. България
Президентът Румен Радев подписа указ за произвеждането на парламентарни избори на 27 октомври 2024 г.

27.10.2024
Връщане към астрономическото часово време с 1 час назад
Връщането към астрономическото часово време ще се извърши в 4,00 ч. на 27 октомври 2024 г., когато националната скала за време ще се измести с един час назад.
Промяната в България се въвежда с решение на правителството от 1979 г. За първи път лятно и зимно часово време въвежда Великобритания още през 1908 г., за да се използва по-пълноценно дневната светлина през лятото. "Лятното часово време" на Острова се нарича "Daylight Saving Time". Идеята всъщност принадлежи на американския политик Бенджамин Франклин, който по време на престоя си в Париж през 1784 г. пише цяло есе по темата, озаглавено "The Economical Project". Идеята е възприета сериозно от лондонския строителен предприемач Уйлям Уилет (1865-1915), който публикува памфлет под заглавие "Хаби се дневна светлина" (The Waste of Daylight). Той подема агитационна кампания, която довежда до закона за британското лятно време (BST), приет от парламента през 1916 г. През ХХ в. основен аргумент за въвеждането на лятното време е и спестяването на електроенергия. Според изчисления на експерти 25% от всичкото електричество, използвано за битови нужди, отива за осветление и домакински уреди като телевизори и касетофони. През XVIII в. Франклин също направил подобни изчисления и стигнал до извода, че 100 000 домакинства в Париж биха спестили огромна сума, ако не палят свещи през 183-те вечери от 20 март до 20 септември.

29.10.2024
Рожден ден на Интернет - 55 г.
Точно в 22.30 ч. на 29 октомври 1969 г. инженери от Калифорнийския университет и от Станфордския изследователски институт успяват за пръв път да обменят данни между два компютъра на разстояние 400 мили. Проектът за свързване на двете системи е наречен „Арпанет" и е възложен от министерството на отбраната на САЩ.

01.11.2024
Ден на народните будители
1 ноември е един от официалните празници в Република България. На този ден честваме и отдаваме почит към делото и паметта на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на българската нация и нейния морал. Първото неофициално честване на празника е осъществено в Пловдив през 1909 г. Всенародното преклонение дава основание през 1922 г. Стоян Омарчевски, тогавашен министър на Народното просвещение, да внесе предложение в Министерски съвет за определянето на 1 ноември за общонационален и неучебен за всички учебни заведения празник. Въпреки голямото културно и патриотично значение, което е имал празникът на будителите, през 1945 г. той е отменен, защото се дублирал с Деня на светите братя Кирил и Методий, обявен тогава за празник на българската просвета и култура. Честването на Деня на народните будители е възстановено на 1 ноември 1990 г. по почина на Общонародното сдружение "Мати Болгария ".

05.11.2024
На 5 ноември 1963 г е открит металургичния комбинат "Кремиковци"
На 5 ноември 1963 г е открит металургичния комбинат "Кремиковци". Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) отбелязва този ден като официален професионален празник на металургията в България.

10.11.2024
Международен ден на счетоводителя
На 10 ноември през 1494 година Пачиоли публикува труда си "Всичко за аритметиката, геометрията, пропорциите и пропорционалностите". Книгата представлява описание на практиките на венецианските търговци как водят сметките си. Лука Пачиоли за пръв път формулира и основните счетоводни принципи, който се използват и до днес.

08.12.2024
Празник на българското студентство
Началото на този празник е тясно свързано с първото и до 1920 г. единствено висше учебно заведение у нас – Софийския университет. Рождената дата на университета е 1 октомври 1888 г. Създаден е по инициатива на свищовлиите Иван Шишманов и Емануил Иванов като Висш педагогически курс при класическата гимназия с историко-филологическо отделение. Със закон от 1 януари 1889 г. курсът се превръща във висше училище с допълнителни отделения (факултети). От началото на ХХ век в него се допускат да следват и девойки. В параграф 25 от общия правилник на университета от 1905 г. се казва: "На 25 ноември (8 декември), ден на Свети Климента Охридски и празник на университета, става тържествено представление на новия ректор (мандатът е бил едногодишен - бел.авт.). Старият ректор чете отчет за вървежа на университета, а новият казва академическа реч." Това е официалното начало на 8 декември. То е свързано преди всичко с развитието на науката и културата. До 1919 г. честването на празника има мирен и нравствено-културен характер. През последните години 8 декември постепенно възвръща обаянието си на оригинален и неповторим студентски празник.