Новини
Новини за 2012
 
Шест магазина на „Пикадили“, които са под шапката на белгийската Delhaize Group, ще затворят врати тази година, съобщиха от търговската верига. До края на годината ще бъде закрит и форматът „Темпо“ като в момента се проучват варианти за бъдещето на единствения хипермаркет под този бранд в България. Това е част от глобалната стратегия на белгийската група да редуцира броя на обектите си. Общо 146 магазина с ниски показатели в САЩ и Европа ще бъдат затворени, а 64 ще бъдат трансформирани. У нас ще прекратят работа пет супермаркета “Пикадили” - в Русе, Стара Загора, Ямбол, Варна и Пловдив, както и един магазин от формата “Пикадили Експрес” - също във втория по големина град в България. Прави впечатление, че един от обектите се намира в Ямбол, където стъпи дискаунтерът Lidl. Според някои пазарни анализатори именно този тип играчи крадат клиентите на останалите търговци заради по-ниските цени, което заедно със свитото потребление прави битката за оцеляване на пазара още по-жестока. В последната година-две Lidl проведоха агресивна кампания и откриха 55 обекта у нас. Плановете са да открият още 10 до края на 2012 г. Германската „Метро“, които са сред пионерите на търговията у нас, вече разполагат с 14 магазина. През 2006 г. и „Кауфланд“ се настани на българския пазар, като накара останалите играчи да се съобразяват с него. До 2009 г. обектите му бяха станали 22. „Била“ успешно присъства у нас вече десет години. Не са за пренебрегване и по-малките формати, като „Фантастико“ и „345“, които също се задържаха в тази ниша. Въпреки затворените магазини от Delhaize Bulgaria потвърждават, че ще продължат да откриват и нови обекти в страната. Тези решения за закриване на обекти бяха изключително трудни, имайки предвид влиянието, което оказват на нашите служители, клиенти и партньори, но ние вярваме, че действията ни ще ни позволят да предложим на всичките си клиенти още по-добро обслужване, подготвяйки компанията за бъдещ растеж, коментира Ерикян Лантинк, главен оперативен директор на Delhaize Bulgaria. В резултат на закриването на магазини у нас 99 служители от Русе, Стара Загора и Ямбол ще бъдат освободени. На работещите в Пловдив и Варна ще бъде предоставена възмoжност за преместване в други магазини на компанията в съответния град. От белгийската фирма обещават още, че ще продължат с политиката си да въвеждат новите намалени цени, ще предлагат собствени марки, ще осигуряват пресни продукти и още по-удобни за пазаруване магазини. Експерти предполагат, че именно подобна стратегия ще привлича клиентите.
Източник: Класа (13.01.2012)
 
Опасни испански салами са залели магазините "Метро" в 9 държави, в това число и България, в началото на годината. Европейската комисия съобщи за колбаси, съдържащи опасната бактерия Listeria monocytogenes. Тя може да предизвика стомашно-чревни разстройства, болки в мускулите и ставите, висока температура. Според лекарите микроорганизмът е най-опасен за хората с отслабена имунна система и може да доведе до развитие на енцефалит и менингит, както и до спонтанни аборти при бременни жени. Първото съобщение за опасния салам е постъпило на 3 януари. Оплакали са се клиенти на магазин във Великобритания. На 6 януари става ясно, че дадените проби са положителни за Listeria monocytogenes и се предприема изтегляне на саламите от всички магазини на веригата. Свалени от щандовете са четири вида колбаси, които са произведени за "Метро" от испанска фирма и се продават като собствената марка "Тапас" на немската компания. Българският клон на "Метро" изтегля салама "Чоризо слайс", шунката "Серано слайс", "Серано резерва" и "Трио еспаньол слайс", всички под марката "Тапас". Уведомени за проблема са и клиентите на фирмата, уточниха от "Метро Кеш енд Кери България". Те обещават пълно обезщетение за всички засегнати клиенти. Освен във Великобритания и България опасните салами са влезли в магазините "Метро" и в Белгия, Германия, Гърция, Унгария, Холандия, Руската федерация и Словакия. Това става ясно от съобщение на Европейската комисия, направено чрез системата за бързо оповестяване за опасни храни, пуснато на 11 януари. Засега няма данни за пострадали хора от заразените салами.
Източник: Стандарт (13.01.2012)
 
Четири вида опасни салами са били изтеглени от магазините на “Метро” в България, съобщиха от веригата. Колбасите са от собствената марка на веригата - “Тапас”. На 6 януари при тестове в Белгия и Англия в тях е открит опасен патогенен микроорганизъм - листерия. Бактерията може да предизвика висока температура, треска, мускулни болки и диария при хората. Преди стоката да бъде изтеглена от магазините у нас, вече са били закупени общо 955 броя от потенциално опасните продукти. Производителят е испанска фирма. Общо 340 бр. са купени от “Шунка серано слайс 300 гр. TAPAS”, 320 бр. от “Трио Еспаньол слайс 150 гр. TAPAS”, 205 бр. от “Серано резерва 1/4 TAPAS” и 90 бр. от “Салам Чоризо слайс 200 гр. TAPAS”. От магазините у нас са изтеглени 219 броя от потенциално опасните салами, уточни пред “Труд” Елена Симеонова, пиар на търговската верига. Тя допълни, че в България информацията за опасния салам е изпратена още на 6 януари и тогава незабавно е започнало изтеглянето на продуктите. Веригата е огласила информацията публично едва вчера, защото е изчакала Великобритания да я обнародва в Системата за бързо уведомяване за опасни храни на ЕС - RASFF. От Българската агенция по безопасност на храните потвърдиха пред “Труд”, че информацията е дошла до тях чрез общата система на ЕС вчера. “Разпоредил съм на всички инспектори проверки във веригите “Метро” за тези испански салами. Досега не са намерени такива”, обясни пред “Труд” шефът на Агенцията по храните Йордан Войнов. От “Метро” - България, добавиха, че вече са изпратили имейли на всички свои клиенти, които са закупили опасните салами. Това е възможно, понеже клиентите на веригата пазаруват само ако имат потребителски карти. Българите, закупили опасните стоки, ще бъдат компенсирани срещу издадените им фактури, добавиха от търговската верига. Опасните салами са премахнати в общо 11 държави - Белгия, Нидерландия, Великобритания, Русия, Чехия, Словакия, Унгария, България, Германия, Гърция, Португалия.
Източник: Труд (13.01.2012)
 
"Признаваме, че има отклонения в декларираната масленост от 0,1% в една партида кисело мляко с марката "Култура". Въпросната партида е изтеглена от пазара, виновният технолог е глобен. Не приемаме твърденията, че в нашите млечни продукти има растителни мазнини, заяви Милена Карадинева, управител на фирма "Бор-Чвор", пред медиите. По-късно обаче пред bTV директорът на Агенцията по храните д-р Йордан Войнов съобщи, че във въпросното мляко има растителни мазнини. Опасни испански салами пък са засечени в магазините "Метро" в 11 европейски държави, в това число и България, в началото на тази година, съобщиха от ЕК. Продуктите са незабавно спрени от продажба, съобщиха от българския клон на веригата. От търговската мрежа са изтеглени продукти с марка "Тапас" - салам "Чоризо слайс", шунка "Серано слайс", "Серано резерва" и "Трио еспаньол слайс". В колбасите е открита бактерия Listeria monocytogenes. Тя е патогенен организъм, който може да предизвика заболявания, като най-често срещани са висока температура, треска, мускулни болки и диария. От "Метро" обясниха, че работят в тясно сътрудничество с испанския производител, за да се установят причините за това замърсяване. Всички клиенти, които са засегнати от изтеглянето, ще бъдат компенсирани, уверяват от компанията.
Източник: Класа (16.01.2012)
 
Петчленен състав на Върховния административен съд е потвърдил наложена от КЗК санкция на „Метро” в размер на 97 559 лева, става ясно от публикация на сайта на антимонополния орган. Решението на КЗК за глобата е от април 2010 г. Санкцията е наложена, защото от комисията по конкуренцията са установили, че „Метро” рекламира зимни гуми „Барум Поларис 2“ със скоростен индекс Т (до 190 км/ч) като гуми с по-висок скоростен индекс Н (до 210 км/ч). В резултат на това „Метро” е заблудило клиентите си, че предлага гуми от по-висок клас на цената на гуми от по-нисък клас, при разлика в цената с конкурентите си от около 20%, са установили от КЗК. Дружеството само е декларирало, че не е предлагало зимни автомобилни гуми марка „Барум Поларис 2“, модел 195/65R15 91Н, които са били рекламирани. .
Източник: Монитор (25.01.2012)
 
2 млн. лева са вложени в първото училище за професионални готвачи в София. "Метро aкадемия" е проект на "Метро Кеш енд Кери България". В нея ще се обучават всички професионалисти, а до месец ще стартират и курсовете за любители, обясниха от веригата. Обучението ще бъде в пет сфери - хигиена, бар, вино, подготовка и готварство. В академията ще бъдат представени нови рецепти, нови начини за предлагане на храната, специалисти от цял свят ще водят обучениe за приготвяне на различни блюда като стек от Аржентина или специалитети от Тайланд. Това каза изпълнителният директор на "Метро" Емилиян Абаджиев. Подробна информация за Метро академията може да се намери на сайта й www.metro-akademia.bg.
Източник: Стандарт (30.01.2012)
 
Tърговските вериги: Промени в закона за конкуренцията ще доведат до безкрайни съдебни спорове Седмица след като беше публикуван проект за промени в Закона за защита на конкуренцията, забраняващ злоупотребите със "значителна пазарна сила", големите търговски вериги в страната изразиха несъгласието си с него. Това е и първата официална реакция от страна по водения вече години спор между доставчици и вериги. Законопроектът е в процедура на обществено обсъждане, като в близките седмици трябва да бъде обсъден и на заседание на правителството. Според идеята на икономическото министерство в закона се въвежда понятието "значителна пазарна сила" и се забранява злоупотребите с нея. Новата разпоредба ще се отнася за предприятия, които нямат господстващо положение на пазара, но "с оглед на своя пазарен дял, финансови ресурси, възможности за достъп до пазара, технологично равнище и стопански отношения с други предприятия" може "едностранно да наложат на зависими от тях доставчици или купувачи несправедливи търговски условия". От текстовете става ясно, че допълнителните критерии към тази значителна пазарна сила ще бъдат изготвени в методика на Комисията за защита на конкуренцията. Още при първия преглед на закона преди седмица юристи коментираха, че понятията са прекалено широки и на практика обхващат всички бизнес сектори и по този текст може да се атакува всяка сделка и да се създаде враждебна бизнес среда. Така например хотелиерът може да се оплаче от натиск на туроператора, животновъдът - от мандрата, и т.н В официална позиция от сдружението на модерна търговия, което обединява големите търговски вериги, съобщиха вчера, че не одобряват готвените промени. "Предложената регулация с неясни формулировки при дефиниране на наличие на значителна пазарна сила като възможност за налагане на "несправедливи търговски условия" на "зависими" съконтрагенти рискува да създаде произвол при правоприлагането и да изправи българския бизнес пред сериозни ограничения и безкрайни съдебни спорове", казват в позицията си от организацията, допълвайки, че това ще застраши нормалния бизнес климат в страната. "Ефектът за конкуренцията ще бъде поляризиране на определени пазари, така че големите участници ще бъдат принудени да работят преимуществено с големи партньори, а малките предприятия съответно с малки", се казва още в изявлението. Оттам допълват още, че намират за "неудачен" подхода да се да дадат нормотворчески функции на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която прилага и текстовете. "Такова законодателно решение би било не само в противоречие с всички правни принципи, но създава реални рискове от конюнктурни решения и в крайна сметка разминаване с основната идея за защита на конкуренцията", се казва още в становището. В отделно становище от "Метро кеш енд кери" обясняват, че най-явният дефект на проекта е, че той напълно заличава разликата между господстващото (т.е. монополно) положение и значителната пазарна сила. Освен това има риск компания да бъде глобена за едно нарушение два пъти, защото в злоупотребата с пазарна сила си включва и недобросъвестно действие, което и сега е нарушение на лоялната конкуренция и сега се санкционира. На този етап няма официално изявление по идеите на закона от страна на доставчици на стоки в търговските вериги, които настояха за приемането на законова регулация. Въпреки критиките към проекта миналата седмица отговорният министър Делян Добрев защити закона с мотива, че той трябва да има превантивна функция и да спира компаниите със значителна пазарна сила да я упражняват. "Затова не очаквам да има лавина от сигнали в КЗК", каза той. Оценка на предложението направиха и от самия регулатор КЗК. Повечето забележки са технически, но има и няколко по същество. Така например комисията казва, че не може да се обвързва с определен срок процедурата за разследване на злоупотреби със значителна пазарна сила. Според законопроекта тя трябва да приключва за два месеца, а при сложни казуси - до три. От комисията обаче казват, че в момента има въведени процедури за разследването на другите нарушения като злоупотреба с монопол и господстващо положение, които би трябвало да важат и за злоупотребата с пазарна сила. Първо се отправят твърденията за извършени нарушения, после има 30-дневен срок, в който компаниите могат да подадат възражения. Процедурите предвиждат и други възможности - като предявяване на нови нарушения, връщане на преписките за доразследване или предлагане на доброволни мерки от разследваните фирми. Така според комисията не може да се обвързва с определени срокове даденото разследване. Сега проверки за злоупотреба с монопол или за картел отнемат повече от година. Такъв период логично ще трае и проверката за нарушения на "пазарно силните" компании. От регулатора са съгласни и друга забележка, видяна от веригите. "За прецизиране на приложното поле на двете концепции – "господстващо положение" и "значителна пазарна сила", в закона следва изрично да се регламентира, че предвид по-високия интензитет на "господстващото положение" "значителна пазарна сила" може да е налице само ако не са изпълнени критериите за "господстващо положение" на съответния пазар. Антимонополната комисия е против от отпадането и на едно нарушение при редакцията на закона от министерството на икономиката. Досега наказуемо беше и "дискриминирането на търговски партньори". От министерството няма обяснение за пропуска, допълват от КЗК. Въпреки възраженията няма данни някакви промени да се подготвят. Очаква се правителството да го разгледа следващите седмица, а парламентът - вероятно до есента.
Източник: Капитал (29.06.2012)
 
Шестте търговски вериги, които Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разследваше за картел - Metro Cash&Carry, BILLA, Kaufland, "Максима България" (собственик на "Т-маркет"), HIT и "Пикадили", са поели ангажимент да премахнат и да не въвеждат в бъдеще договорни клаузи, които са проблемни за доставчиците им и които антимонополният орган намира за вредни за конкуренцията. Това е крайният резултат от тригодишната процедура на КЗК, при която институцията трябваше да установи има ли картелни практики, съгласувани между големите магазини. Макар и никъде в решението от понеделник на регулатора да не е записано в прав текст, че картел няма, процедурата се прекратява по този компромисен начин, като антитръстовото ведомство ще следи за изпълнението на плана на веригите да "омекотят" условията към доставчиците им. Така казусът може да се счита за приключен, макар че по закон КЗК може да възобнови производството, в случай че обстоятелствата се променят или поетите задължения не се изпълняват. Всяка от шестте компании е предложила на КЗК да премахне проблемните клаузи в договорите между тях и доставчиците. Това са основно ангажиментите за "забрана за участие в паралелни промоции", които предвиждат санкции за производителите (или техните дистрибутори), ако участват едновременно в акции на различни вериги, както и т.нар. клаузи за най-облагодетелстван клиент, които пък задължават доставчици да продават стоките си на най-ниските нетни цени спрямо тези, на които ги предлагат на други търговци. В предложенията си до КЗК част от компаниите посочват, че дори вече са прекратили тези практики. Други пък – че никога не са ги имали. Всички те обаче поемат задължението да не ги въвеждат и в бъдеще. "Намираме това решение за логично и справедливо и благодарим на КЗК за професионализма", коментира изпълнителният директор на "Кауфланд - България" Димитър Спасов. Решението на КЗК идва година и половина след като ведомството установи, че веригите "непряко са обменяли чувствителна информация за доставни цени спрямо едни и същи доставчици". КЗК обаче така и не успя да събере достатъчно данни, които категорично да докажат картел между веригите, макар че откри притеснителни клаузи, които "присъстват едновременно в договорите на различни търговски вериги с едни и същи доставчици и това би могло да доведе до съзнателна координация в поведението на предприятията без изрично споразумение между тях". Окончателната позиция на комисията сега е, че наличието на тези клаузи не се класифицира като тежко нарушение и това позволява да се приложи процедурата за поемане на задължения, уредена в Закона за защита на конкуренцията. Така веригите ще разполагат с между 30 и 90 дни да редактират договорите със засегнатите доставчици и да въведат подобрените условия. Разследването за картел започна със сигнал на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) още през 2009 г., след като български производители алармираха, че веригите им "извиват ръцете" с ограничителни клаузи в договорите, всевъзможни допълнителни такси и твърде ниски доставни цени. Търговците от своя страна бяха категорични, че не нарушават правилата, а действията им са единствено в полза на клиента. За да приключи спора, министерството на икономиката разписа в Закона за защита на конкуренцията и специални текстове, които да уредят "честните отношения" между двете страни. Те въвеждат понятието "значителна пазарна сила" и забраняват злоупотребата с нея. Промените все още не са одобрени и приети от Министерския съвет и парламента, но по мнението на юристи те ще трябва да се прецизират, защото понятията са прекалено широки и на практика обхващат всички сектори. С тях може да се атакува всяка сделка и да се създаде враждебна бизнес среда.
Източник: Капитал (24.07.2012)
 
Таваните за цените на стоките в търговските вериги ще отпаднат, става ясно от съобщение на Комисията за защита на конкуренцията. Веригите ще трябва да напишат нови договори, с които ще регулират работата си с доставчиците. Очаква се да отпаднат ограниченията при формиране на цената от страна на доставчиците, става ясно от съобщение на антимонополната комисия. Определени са и срокове, в които "Метро Кеш & Кери България", "Билла България", "Кауфланд България", "Хит Хипермаркет", "Максима България" и "Пикадили" да представят на комисията новите редакции на договорите и да въведат тези условия. От Комисията за защита на конкуренцията припомнят, че в сключените между търговските вериги и техните доставчици договори досега е имало клаузи, свързани с ценообразуването на стоките, които създават задължения и ограничения за доставчиците. Комисията смята, че едновременното присъствие на тези клаузи в договорите на различни търговски вериги с едни и същи доставчици би могло да доведе до съзнателна координация в поведението на предприятията. Проверката на КЗК беше направена след поредица от съобщения от страна на българските доставчици, в които се твърдеше, че веригите товарят родните фирми с непосилни изисквания за ниски цени и допълнителни такси. Това според производителите води до влошаване на качеството на доставяния продукт.
Източник: Стандарт (24.07.2012)
 
Големите търговски вериги ще премахнат проблемните клаузи от договорите, които поставят доставчиците им в подчинено положение, става ясно от съобщение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), разпространено вчера. В сключените между търговските вериги и техните доставчици вертикални договори за доставка на определени стоки, КЗК установи наличието на клаузи, свързани преди всичко с ценообразуването на доставяните стоки, които създават задължения и ограничения за доставчиците в рамките на отношенията им с всяка от веригите. Комисията счита, че едновременното и успоредно присъствие на тези клаузи в договорите на различни търговски вериги с едни и същи доставчици би могло да доведе до възникване на съзнателна координация в поведението на предприятията без изрично споразумение или директни контакти между тях. Чрез подобна съгласуваност би се постигнало уеднаквяване на търговската им и маркетингова политика на пазара за доставка на стоки. Навременното отстраняване на тази възможност е от ключово значение за нормалното функциониране на конкуренцията. КЗК е одобрила постъпилите от "Метро", "Билла", "Кауфланд", "Хит", "Максима" и "Пикадили" предложения, тъй като е установила, че посочените задължения в тях водят до бързото и ефективно предотвратяване на опасността за конкуренцията и съдържат конкретни мерки за възстановяване на конкуренцията на пазара.
Източник: Дума (24.07.2012)
 
Две търговски вериги - "Кауфланд" и "Метро" са поели ангажимент да не увеличават в продължение на три месеца цените на основни храни, съобщи министърът на земеделието Мирослав Найденов. Обещанието важи за продукти на български производители на хляб, кисело и прясно мляко, сирене, масло, кашкавал, пилешко месо, свинско месо, яйца и кренвирши. Найденов очаква до края на деня и други вериги да се присъединят към споразумението. "Благодаря им за това решение и тази социално отговорна позиция", каза министърът. До споразумението се стигна след вчерашното предупреждение, че ДАНС и НАП ще проверяват в следващите две седмици паричните потоци по веригата за производство и продажба на млечни и месни продукти. Обяснението на министър Найденов за тези мерки беше, че производството на основни храни е обект на националната сигурност. В съобщение до медиите "Кауфланд" увери, че е социално отговорна компания, която ще разшири списъка с храните, обявени от министъра и дори ще ги включва в промоции, с които ще понижи цените им още повече. Това не е първият опит на кабинета да натисне цените на основни продукти. През април беше предложено временно "Лукойл България" да работи без печалба, за да се овладее поскъпването на горивата. В началото на годината, когато скочи цената на яйцата, се обмисляше алтернативен внос от Полша.
Източник: Дневник (03.08.2012)
 
Министерството на земеделието и храните е договорило с две търговски вериги да не се увеличават цените на 10 продукта за срок от три месеца. Това съобщи пред журналисти в Министерския съвет министърът на земеделието Мирослав Найденов, съобщи "Фокус". Продуктите са в т.нар. "социална кошница" - хляб, кисело мляко, прясно мляко, сирене, масло, кашкавал, пилешко месо, свинско месо, яйца и кренвирши. Става въпрос само за продукти на български производители. Споразумението е сключено с търговските вериги "Кауфланд" и "Метро". Министърът очакваше до края на вчерашния ден да се включат още няколко вериги. Споразумението ще е валидно от днес в срок от три месеца. Благодаря им за това решение и тази социално отговорна позиция, каза Найденов. Аз им предложих тази социална кошница и трябваше да ги убедя, че те се слагат ежедневно на трапезата и хората не могат да минат без тях, каза още министърът.
Източник: Дума (03.08.2012)
 
Турски фирми ще ни продават газ Частни компании от Турция вероятно ще доставят на България газ от Азербайджан. Това става ясно от изявление на турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, предадоха местни и азербайджански агенции. Има интерес от частни турски компании за доставка на природен газ за България, потвърди за Агенция Фокус министърът на икономиката Делян Добрев. Междувременно работата по предстоящото изграждане на междусистемна връзка Турция-България продължава. Въпросите около нея са били обсъдени в Анкара между българския министър на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и Танер Йълдъз. Двамата отново са потвърдили взаимния интерес от изграждането на интерконектор, който да доставя в България природен газ от Азербайджан, с който страната ни има междуправителствено споразумение за минимум 1 млрд. кубика синьо гориво на година. Новото в случая е, че по-рано се говореше, че интерконекторната тръба ще се изгражда и експлоатира между държавните компании "Булгартрансгаз" и "Боташ". На пресконференция след срещата си с Добрев, Йълдъз е съобщил, че доставките могат да се осъществяват от всяка частна турска компания, която има желание за това. Единственото нещо, което трябва да направи тя, е да поиска лиценз за износ на газ за България от регулатора в Анкара. Така Танер Йълдъз признава окончателно за промяната на ситуацията. По-рано Турция трябваше да бъде само транзитьор на азерския газ за България. След като наскоро обаче Анкара резервира 10 млрд. кубика от общия капацитет на находището "Шах Дениз 2" в Азербайджан, реално тя се превърна в собственик на това гориво. С изявлението си турският министър реално призна, че Анкара вече ще продава, а няма само да пренася азерския газ за България, обясняват родни експерти.
Източник: Стандарт (03.08.2012)
 
Три месеца народни цени Три месеца народът ще се радва на поносими цени. Това се договориха земеделският министър Мирослав Найденов и големите търговски вериги. До ноември 10 храни от първа необходимост няма да поскъпват. Става въпрос за хляба, киселото и прясното мляко, сиренето, маслото, кашкавала, пилешкото и свинското месо, яйцата и кренвиршите в "Кауфланд" и "Метро". Найденов очаква към тях да се присъединят и другите големи вериги. Договорката е евтините храни да са от български производители. До споразумение за таван на цените се стигна след решението на кабинета полицаи и агенти от ДАНС да проверяват дали няма спекула в поскъпването на основните стоки. Срещу замразяването обаче скочиха от стопанската камара и дребните търговци.
Източник: Стандарт (03.08.2012)
 
Комисията по досиетата провери за принадлежност към бившата Държавна сигурност ръководството на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Проверени са 44 души, сред които председателите, заместник-председателите, членовете на ръководни и контролни органи. Четирима не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от закона. Разкрити са общо 8 агенти на ДС в структурите на организацията. Собственикът на скандално известната превозваческа фирма "Карат С" Миролюб Столарски е бил агент ДС с псевдоним Митко. Вербуван е през 1988 година, няма данни кога е свален от оперативен отчет. Комисията по досиетата разполага с данни за принадлежност на Столарски към службите и след 10 ноември 1989 година, съобщава онлайн изданието на в. "24 часа". Изпълнителният директор на "Албена" АД Красимир Станев, който е член на УС на КРИБ, е бил агент на ДС с псевдоним Борис. Основателят на "Домейн Бойар" Маргарит Тодоров е бил агент на ДС с псевдоним Николов и е проверяван в качеството му на член на УС на организацията. Според публикации през 2010 година Тодоров се оттегля от фирмата. Собственикът на "Арома" Лукан Луканов е бил щатен служител на СГУ на МВР-ДС. Проверяван е в качеството му на член на Управителния съвет на КРИБ. Изпълнителният директор на "Метро Кеш енд Кери" Емилиян Абаджиев е работил за ДС като агент под псевдонима Стефанов. Комисията по досиетата е установила данни и за Евгений Иванов, който е член на Надзорния съвет на КРИБ. Той е бил щатен служител на Първо главно управление (ПГУ). Иванов е бивш посланик на България към Европейския съюз (1993-1997). Името му е излизало и при предишна проверка на Комисията по досиетата. Бившият посланик в Русия Илиян Василев е бил секретен сътрудник на Първо главно управление, като името му вече е излизало. Комисията по досиетата обявява и името на бившия подуправител на БНБ Пламен Илчев, чието име също вече е излизало.
Източник: econ.bg (31.10.2012)
 
“Метро” построи мост за милион Кметът на Плевен проф. Димитър Стойков и шефът на "Метро" Емилиян Арабаджиев прерязаха лентата на новопостроен мост между хипермаркета на веригата и околовръстното шосе. Съоръжението над безименна рекичка свърза директно магазина и индустриалната част на града с главния път София-Русе. Мостът стана готов за три месеца, след като компанията инвестира 1 млн. лева в него. "Целта ни бе не само да облекчим достъпа на клиентите, но и да направим още един вход към Плевен, заяви генералният директор на "Метро" за България Емилиян Арабаджиев. По прогнозни данни това ще увеличи поне с 20% оборота на хипермаркета, чиито посетители досега влизаха по обходно шосе. Водят се преговори с Главно управление "Пътища" за връзка с насрещния трафик откъм Русе. Мостът е върху общинска земя и ще бъде дарен на общината. Абсурдното е, че при това положение ни се налага да платим 20 процента ДДС, сподели Арабаджиев.
Източник: Стандарт (02.11.2012)