Новини
Новини за 2011
 
Топ 10 на най-големите търговски вериги Близо 60 % от 250-те най-големи търговски вериги по света са оперирали в повече от една страна през 2009 г., сочи доклад на консултантска компания Deloitte. Резултатите от него са използвани от CNBC.com за подреждането на 10-те най-големи в сектора. На 10-о място е американската верига Target. Приходите й за 2009 г. са 65.35 млрд. долара. Въпреки последната си позиция сред големите десет Target е на второ място след Metro в секцията „производство“. На девето място отново е щатски представител - The Home Depot, който оперира в още четири други държави. Веригата пада с две позиции от последната класация заради срива на пазара на жилища зад Океана и все още слабото му възстановяване. Германската Aldi Einkauf GmbH & Co. остава осма с обекти в 18 държави. Приходите на компанията са 67.7 млрд. долара. Тя е една от трите вериги в Топ 10, която успя да подобри средния ръст на продажбите на 250-те най-големи от 1.3%. Германската компания постигна 3.8% растеж. Щатската Costco Wholesale Corp. с девет основни пазара напредва с една позиция и в списъка на CNBC вече е седма. Тя е трета сред търговците в Северна Америка. Kroger Co. е на шеста позиция благодарение на сравнително стабилните продажби на храни. Пети са Schwarz Unternehmens Treuhand KG. Германската компания оперира в 25 държави и е реализирала приходи от 77.22 млрд. долара. Освен това продажбите й са нараснали с 1.4%, отчитат от Deloitte. Английската Tesco с 13 пазара също се радва на добри времена. Веригата е първенец по ръст на продажбите с 4.8%. Бронзовият медал е за немската Metro AG. За 2009 г. приходите й са 91 млрд. долара. Тя е най-високоизкачилият се немски представител, но е една от четирите в Топ 10, отчели понижение на продажбите. Френската Carrefour, която стъпи и на българския пазар наскоро, също е сред гигантите с по-лоши резултати. Сред европейските търговци Carrefour остава номер едно. В световен мащаб титлата се държи от американската Wal-Mart. Веригата присъства на 16 пазара и е постигнала приходи от 404 млрд. долара. Всички 15 държави извън САЩ, където компанията работи, генерират под 25% от годишните й продажби.
Източник: Класа (17.01.2011)
 
Българските фирми обявиха война на търговските вериги. Браншовите организации на хлебари, млекари, месари, пивовари, производители на шоколад, олио и козметика създават Инициативен комитет за честна търговия. Основната му цел ще е борба с нелоялното отношение на търговските вериги кам доставчиците им, съобщиха от организацията. Вече е премината границата, след която могат да последват необратими промени за нашия бизнес с реални последици за заетостта и бюджета на страната, се казва в писмо на инициативния комитет до медиите. Затова фирмите ще настояват в страната да се приеме закон, който да регламентира честното, справедливо и лоялно бизнес поведение на супермаркетите и търговските вериги, както е в почти цяла Европа.
Източник: Стандарт (27.01.2011)
 
Рекетът в България си има ново лице - големите търговски вериги. Това стана ясно при създаването на Инициативен комитет за честна търговия, в който влизат 14 браншови организации. Те са представители на почти цялата лека промишленост - производители на месо, колбаси, млечни продукти, безалкохолни напитки, бира, вино, яйца, захарни изделия и козметика. Всички се обединиха срещу тежките условия, в които ги поставят търговските вериги. Договаряне на практика няма, магазините диктуват условията, заявиха представителите на българските производители. Това е причината цените на продуктите да растат, а качеството им да намалява. Заради тежките условия, които поставят веригите, голяма част от българските производители са на ръба на фалита, съобщиха от инициативния комитет. Според членовете му проблемът тепърва ще расте, защото и делът на веригите в търговията ще се увеличава. В момента той е около 25%, а в бъдеще може да достигне до 80 на сто. Големите магазини изместват малките и ако производителят не присъства в тях, няма къде да продаде стоката си. Магазините пък притискат доставчиците си да предлагат на все по-ниски цени. В същото време ги товарят с най-различни такси. Най-фрапиращата е такса "Рожден ден", която били принудени да платят всички доставчици за юбилея на една от големите вериги у нас. Освен извънредните плащания има и стандартни такси - за вход във веригата - около 5000 лв., за покриване на стандартите й за качество - около 6000 лв., 2000 лв. за всеки отделен продукт, който се предлага на щандовете. Има и такси за нов филиал, за ремонт на старите и задължителни промоции средно по два пъти в месеца. В някои случаи има над 50 различни такси и възможности за наказания на доставчиците и нито един за търговеца. Благодарение на налозите крайната цена на една стока може да скочи с до 45% още преди да влезе в магазина. Причината е, че производителите са принудени да калкулират разхода "верига" в крайната доставна цена, за да не работят на загуба. В същото време не могат да си позволят да влагат прекалено скъпи суровини, защото продуктът им ще стане непродаваем. Всяка от веригите пък има условия за съотношението между цените на доставчика в нейните магазини и при конкурентите. Плащането на стоките пък е 45 до 60 дни след доставката. А лихвите за този период се поемат от производителите, коментираха от инициативния комитет. Отделно от таксите, които взимат от производителите, търговците слагат и допълнителна надценка, която се движи между 20 и 30%. По този начин стоките поскъпват драстично, а качеството им пада. Това в крайна сметка удря по потребителите, коментират от Инициативния комитет за честна търговия. Според членовете на комитета чуждите доставчици са поставени в далеч по-изгодни условия и имат възможност да се договарят, което за родните производители е изключено. Те настояват държавата да се намеси и да осигури равнопоставеност между различните доставчици и възможност за реално договаряне между производители и търговци.
Източник: Стандарт (02.02.2011)
 
Комисията за защита на конкуренцията, с определение, предяви твърдение за извършено нарушение на чл. 15, ал. 1 от ЗЗК на „Метро Кеш енд Кери България" ЕООД, „Билла България" ЕООД, „Кауфланд България ЕООД енд Ко" КД, „ХИТ Хипермаркет" ЕООД, „Максима България" ЕООД и „Пикадили" АД. Нарушението се състои в прилагане на общи механизми за координиране на търговската политика на пазара за доставка на стоки и на маркетинговата политика при осъществяването на промоции. В хода на производството КЗК установи, че търговските вериги непряко са обменяли чувствителна информация относно доставни цени, договорени с едни и същи доставчици, както и относно маркетинговите стратегии на конкурентите. Координирали са действията си, като са прилагали вертикални споразумения за определяне равнища на доставни цени и отстъпки, както и на размера на таксите за достъп до търговските площи. Използвали са и механизми за координация на маркетинговата си политика при осъществяването на промоции, чрез ограничаване свободата на доставчиците. Определението не подлежи на обжалване. В срок от 60 дни страните имат право да предявят писмени възражения, както и да бъдат изслушани в открито заседание по реда на чл.76 от ЗЗК. Съгласно ЗЗК, ответните страни, поотделно или съвместно имат право да предложат поемането на задължения, с които да се преустанови поведението, във връзка с което е образувано производството. След обсъждане на възраженията, предложенията и писмените доказателства, КЗК ще се произнесе по съществото на спора.
Източник: profit.bg (09.02.2011)
 
Шест големи търговски вериги са координирали търговската си политика спрямо доставчици на стоки при определяне на цени, отстъпки, размера на таксите за достъп до търговските площи и др. Използвани са и механизми за съгласуване на маркетинговата политика по осъществяването на промоции чрез ограничаване на свободата на контрагентите си. Това установи Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в хода на производството за евентуални забранени споразумения между компаниите "Метро кеш енд кери", "Билла България", "Кауфланд България", "Пикадили", "Хит хипермаркет" и "Максима България" (собственик на "Т-маркет"). В момента е предявено твърдение за извършено нарушение, което означава, че на този етап няма да има финансови последствия за фирмите. Те обаче могат доброволно да променят лошите си практики и така да избегнат евентуални глоби впоследствие. Вчера от повечето компании отказаха да коментират определението на антимонополния орган с мотив, че все още не са се запознали с него или не са изготвили официалната си позиция. Единствено от "Кауфланд" съобщиха, че смятат констатациите са абсурдни и ще подадат възражение. Производството за евентуален картел и прилагане на антиконкурентни практики в ущърб на доставчици започна през 2009 г. след сигнал на сдружения от козметичния и хранителния бранш. "В хода на производството КЗК установи, че търговските вериги непряко са обменяли чувствителна информация относно доставните цени, договорени с едни и същи доставчици, както и относно маркетинговите стратегии на конкурентите", съобщиха вчера от комисията.
Източник: Дневник (09.02.2011)
 
Търговските вериги ще се простят с 10% от оборота си, ако продължат заговора с цените. Комисията за защита на конкуренцията разкри, че 6 от най-големите хипермаркети незаконно са договаряли търговската и маркетинговата си политика. Те са се наговаряли за промоциите, както и да притискат доставчиците си за ниски цени. Антимонополистите са заплашили със солена глоба "Метро Кеш енд Кери България", "Билла България", "Кауфланд България ЕООД енд Ко", "ХИТ Хипермаркет", "Максима България" и "Пикадили". Експертите на КЗК установили, че търговските вериги са знаели на какви цени доставчиците предлагат стоката си в различните магазини. Имали са и информация за маркетинговите стратегии на конкурентите.
Източник: Стандарт (09.02.2011)
 
Наполовина са се стопили фирмите, които произвеждат колбаси по стандарта "Стара планина". От лицензирани 113 колбасарски цехове и търговски вериги в края на април от стандарта са се отказали 62, става ясно от бюлетина на Асоциацията на месопреработвателите. Затова скъпите колбаси с гарантирано качество вече се произвеждат само от 47 предприятия. Собствените марки на веригите "Метро", "Пени Маркет", "Фантастико" и "Хит" също са в списъка на верните на "Стара планина". Други известни вериги обаче - "Билла", "Кауфланд" и "Карфур", са сред отписаните. От браншовата асоциация коментират, че някои фирми сами са се отказали, а други са загубили правото да прилагат стандарта, защото не са заплатили таксата за ползването на логото "Стара планина". За година таксата е 120 лв. с ДДС и се изплаща по сметка на асоциацията. Отливът от стандарта "Стара планина", при който колбасите би трябвало да са от 100% месо, без боя, соя и др. пълнежи, започна, след като аграрният министър Мирослав Найденов призна, че държавата няма лаборатория за контрол на саламите и каймата. 4 фирми бяха набедени за влагане на соя, но изследвания в Германия отрекоха твърденията. За да спаси ситуацията, агроминистерството се опита да прехвърли на бранша задължението да плати за изграждане на лаборатория, но фирмите отказаха.
Източник: Сега (09.05.2011)
 
Елин Пелин се оформя като складовата база на България. След като на територията на общината такива изградиха "Лидъл", "Била", "Пени маркет" и "Кавен орбико", вчера белгийският дистрибутор на пресни и замразени хранителни продукти "Унивег" (Univeg) откри логистичния си и дистрибуционен център край града. По думите на кмета на Елин Пелин Галя Георгиева предстои да започне изграждането и на базата на "Пикадили" в индустриалния център "Парк София-rзток", а в момента своя строи дистрибуторът на санитария и фаянс "Джесика". Базата на "Унивег" е разположена до село Мусачево на подбалканския път. Тя има обща складова и логистична площ от 8000 кв.м, а инвестицията е 6.5 млн. евро, съобщи Тео де Коол, изпълнителен директор на "Унивег груп". Логистичният център има четири отделни секции с различни температури от минус 25 градуса до плюс 18 градуса. "Унивег" обслужва веригите за хранителни стоки "Била", "Метро" и "Т маркет", като вижда потенциал за разширяване на пазара си сред традиционните търговци. Дистрибуционният център дава възможност за насипно съхранение на стоките, временно или дългосрочно. Белгийската група е българския пазар от 2006 г., като интересите й са насочени към предоставянето на логистични услуги на търговците. "Унивег" присъства в 25 държави по света, а оборотът на компанията е над 3.3 млр. евро за 2010 г.
Източник: Дневник (17.05.2011)
 
Учениците в горните класове на техникумите да сключват трудови договори с фирми. Компаниите ще ги обучават по специална програма и ще им плащат заплата. Най-добре представилите се ще бъдат наети за постоянно, след като завършат образованието си. Тази идея е предложила Германско-българската индустриално-търговска камара на среща с министерствата на труда и на образованието. Целта е с помощта на бизнеса да се преодолее дефицитът на обучени кадри, а младите хора да завършват средното си образование с добри познания за практиката, за да могат бързо да намерят работа. За да се осъществи идеята, професионалните гимназии трябва да променят учебните си планове. Затова е необходима подкрепата на министерството на образованието. Иначе гимназиите няма да се съгласят да направят това, каза главният управител на германско-българската камара Митко Василев. Министерството на труда е поискало да знае кои фирми биха се ангажирали с тази система. Според Василев те не са малко. "Имаме подкрепата на много фирми. Сред тях са търговските вериги "Метро", "Лидл", "Кауфланд", "Практикер", обясни главният управител на бизнес организацията. Идеята е компаниите да плащат на учениците, които се обучават, за да ги стимулират. Договорите с младежите може да са за 1, 2 или 3 години. Засега не е ясно дали месечното възнаграждение ще е минималната заплата или по-малко. Отделно компаниите ще подписват договори и с техникумите, с които ще си сътрудничат. "Искаме целенасочено на учениците да им се дадат практически познания в определена област, където ще имат шанс да си намерят работа. В момента в България е масова практика всички да са висшисти, а след това да попълват армията на безработните, защото не са подготвени за това, което търси бизнесът, или са прекалено квалифицирани", коментира Василев.
Източник: Дневник (27.07.2011)
 
Една година с много приятели, клиенти и кмета на Добрич Детелина Николова чества "МЕТРО Кеш енд Кери", стъпила в града с формата си МЕТРО Компакт. За тържеството специално бе дошъл и изпълнителният директор на компанията Емилиян Абаджиев. Пред присъстващите той подчерта, че форматът магазини Компакт е предназначен за дребния и среден бизнес, като за една година фирмата е направила промените, от които клиентите й имат нужда. "За да отговорим на потребностите им и да защитим интереса именно на дребния и среден бизнес, започнахме и подмяна на картите за пазаруване в магазините ни. Всички наши клиенти от магазините Компакт ще имат нова карта, с която ще могат да пазаруват както в тях, така и в големите търговски обекти на МЕТРО. Но клиентите ни от големите магазини няма да могат да пазаруват със своите карти във веригата Компакт. Така предоставяме специални условия именно за дребния и среден бизнес", каза Абаджиев. Той допълни, че веригата МЕТРО се обръща и към крайния потребител. Познатите продукти с марка "Аро" се предлагат вече във верига "Моят магазин". "Така и крайният клиент може да си купи стоки на конкурентни ниски цени, но с изключително доказано качество", допълни Абаджиев.
Източник: Стандарт (01.08.2011)
 
"Метро", една от най-големите търговски вериги в света, обяви разочароващи приходни резултати за второто тримесечие на 2011 г. Нетните приходи са спаднали с 9 процента до 40 милиона евро, което е едва половината от нивото, прогнозирано от анализатори на пазара. Въпреки че икономиката продължава да се възстановява, продължаващите притеснения за европейската дългова криза имат значително въздействие върху доверието на потребителите, пише в съобщение на компанията. Германският "Метро", който е световен търговски гигант като "Уолмарт", "Карфур" и "Теско", пострада от плановете за бюджетни съкращения в Гърция, Италия и Испания. Търговската верига обаче ще продължи с плановете си за разрастване в чужбина. Само през първата половина на 2011 г. "Метро" отвори пет нови магазина в Русия, Китай и Турция. През 2012 г. компанията смята да отвори първия си магазин в Индонезия.
Източник: БНР (03.08.2011)
 
17 наши фирми са сред най-големите 17 български компании пробиха в класацията за 500-те най-големи фирми в Централна и Източна Европа. Това показва третата годишна класация на Кофас-ЦИЕ Топ 500. В челните места на класацията са рафинерията на "Лукойл", която заема 29-о място сред фирмите в 13-те бивши соцдържави за миналата година. "Лукойл България" заема 71-во място. Сред стоте компании с най-големи приходи в Централна и Източна Европа са и "Аурубис" и Националната електрическа компания. В класацията влизат и ОМВ, "Булгаргаз", ЧЕЗ, "Мобилтел", БТК, "Нафтекс Петрол", "Овергаз", "Космо България Мобайл", Метро Кеш енд Кери и АЕЦ "Козлодуй". Почти в дъното на класацията са Е.ОН България, "Стомана Индъстри" и "Кауфланд България", които заемат съответно 472, 491 и 495-о място в топ 500. Приходите на 17-те най-големи родни фирми за 2010 г. са 14,3 млрд. евро, което е с близо 15 на сто повече в сравнение с 2009 г. и формира 2,62% дял от общия оборот на компаниите в класацията. България се нарежда на седмо място по приходи сред страните от Централна и Източна Европа в проучването.
Източник: Стандарт (09.11.2011)
 
500-ият обект от програмата на "Метро Кеш енд Кери" "Моят магазин" беше открит вчера в столичния квартал "Витоша". Лентата преряза Емилиян Абаджиев, генерален директор на "Метро". Програмата "Моят магазин" ще продължи да се развива, обеща той. Тя е тип франчайз, който дава възможност на собственици на магазини да ползват подкрепата на "Метро". Специалистите на немската верига помагат на собствениците на малки магазини да организират по-добре пространството в обектите. Персоналът преминава през специално обучение за по-добро обслужване на клиентите. В обектите "Моят магазин" се предлагат разнообразни продукти, които се подбират, за да задоволят нуждите на клиентите в конкретния квартал или населено място. В тях се предлагат и собствените марки на "Метро" Fine food, Rioba, Aro. Искаме да достигнем до всеки клиент и в най-малкото населено място, за да имат всички хора достъп до качествена храна, заяви Абаджиев.
Източник: Стандарт (02.12.2011)
 
"Метро Компакт" отвори врати в Сливен Веригата за търговия на едро "Метро Кеш енд Кери" откри нов магазин "Метро Компакт" в Сливен. Той заема търговска площ от 2 000 кв.м. и предлага асортимент от над 2 500 хранителни и нехранителни продукти на конкурентни цени на едро. "Убедени сме, че магазинът ще развива успешен бизнес и ще допринася за развитието на нашите професионални клиенти от Сливен и региона", споделиха от мениджмънта на компанията. "Опитът от една година дейност на новия формат ни показа какви са нуждите на търговците. Стремежът ни е да направим по-удобно, по-бързо и ефективно пазаруването в магазина", допъллниха още от "Метро Кеш енд Кери". (stroimedia.bg)
Източник: Други (20.12.2011)