Новини
Новини за 2010
| Германските регулаторни органи са започнали разследване срещу 15 търговски вериги в страната заради подозрение в картелно споразумение, предаде агенция Ройтерс. Сред тях е и най-голямата компания от сектора в Германия - "Метро".
Регулаторите в страната заявиха, че се фокусират както върху търговски вериги, така и върху производители на конфекция, кафе и храна за животни. Засега протича разследване за фиксиране на цени, базирано на подозрения. Не може да се каже със сигурност дали компаниите са виновни, уточняват властите.
Регулаторите не представиха пълен лист с компаниите, които се проучват. Търговските вериги Edeka и Rewe вече са потвърдили, че офисите им са били претърсвани. В началото на деквмври 2009 г. регулаторите в Германия глобиха производителите на Tchibo, Melitta и Dallmayr общо със 160 млн. евро за фиксиране на цени. Говорител на "Метро" заяви, че разследването е все още в ранен етап. От компанията допълниха, че ще осигурят пълно съдействие на властите.
Германската търговска верига отчете спад на приходите си от 3.4% през четвъртото тримесечие на миналата година. Компанията отдаде резултата на намаленото потребителско търсене и евтините валути на страните, в които има участие. Общите продажби за периода са намалени до 19.4 млрд. евро от 20.1 млрд. евро година по-рано. Компанията коментира, че резултатът й за цялата 2009 г. ще отговори на очакванията на пазарите.
"Метро" стана третата по големина търговска верига в света през 2008 г., измествайки "Теско", сочи доклад на Deloitte, цитиран от агенция "Блумбърг". Компанията генерира около четвърт от приходите си в Източна Европа. Тя има магазини в 12 държави от региона, сред които и България.
"Решението на компанията да се фокусира върху Източна Европа изглежда правилно, тъй като операциите й в региона ще започнат да генерират печалба в средносрочен план", каза Кристоф Шлиенкамп, анализатор на Bankhaus Lampe в Дюселдорф. Продажбите а "Метро" в Германия са се понижили с 0.7% за четвъртото тримесечие на 2009 г. В останалите части на Европа те са се повишили с около 1%, но спадът за Азия и Африка се доближава до 10 на сто.
"Очакваме макроикономическата обстановка да остане трудна през новата година", каза главният изпълнителен директор на "Метро" Екхард Кордес. Все пак компанията смята да увеличи разходите си до 1.9 млрд. евро от 1.6 млрд. евро за миналата година. Търговската верига е отворила 16 нови магазина през 2009 г.
Оперативната печалба на "Метро" предходната година ще бъде 1.86 млрд евро, прогнозират 27 анализатори, анкетирани от "Блумбърг". Компанията ще публикува доклада си на 23 март. Източник: Дневник (14.01.2010) |
| МЕТРО Кеш енд Кери България – участник в "Грижа и съпричастие в Европейския ден на здравословното хранене и кулинарство"
София, 14 януари 2010 г .
МЕТРО Кеш енд Кери България участва в
"Грижа и съпричастие в Европейския ден на здравословното хранене и кулинарство"
за младежи.
МЕТРО като социално отговорна компания и верен партньор на много професионалисти в областта ХоРеКа се включи в събитието, предоставяйки пресни плодове за над 500-те участника. По време на форума беше оповестена инициативата за 2010 година – "Плодове в училище".
Представителството на Европейската комисия в България и Европейската асоциация на готвачите (Euro-Toques) гостуваха за трети път на събитието "Европейски ден на здравословното хранене и кулинарство". Инициативата цели европейските деца да бъдат достатъчно информирани относно важността и значението на балансираното ежедневно меню.
Зинаида Златанова – ръководител на Представителството на Европейската комисия, Жоро Иванов – президент на Euro-toques Bulgaria и представители от здравни институции взеха участие във форума.
Към събитието се присъеди и Фред Дийселблоем – председател на Euro-Toques, Холандия. Метро България се радва на добри взаимоотношения и сътрудничество с Euro Toque Bulgaria.
"Европейският ден на здравословното хранене и кулинарство" се състоя на 14 януари в Международния изложбен център, София. 500 ученика от 20 учебни заведения посетиха центъра в деня на здравословното хранене. Участие взеха и младежи от редица сиропиталища.
Цел на "Европейския ден на здравословното хранене и кулинарство" е да фокусира вниманието на обществото към влиянието, което има преподаването на принципите на здравословното хранене на младежите. Това може да допринесе за намаляване на нивото на прекомерно затлъстяване на европейското общество като цяло. Източник: Фирмена информация (22.01.2010) |
| Кафенетата, които работят с продуктите от марката "Риоба" на "Метро кеш&кери", вече ще могат да я ползват за визията си. Toва съобщиха от веригата за бързооборотни стоки в четвъртък. Асортиментът, който ще се предлага под марката "Риоба" до 2012 г., е от 150 продукта, включително кафе, чай, шоколадови десерти, сокове, както и стоки от нехранителния сектор. В момента има два пилотни проекта за кафенета "Риоба", съобщи генералният директор на веригата за България Емилиян Абаджиев. Те са в София и са на независими собственици.
През 2005 г. "Метро" предложи на собственици на магазини за хранителни стоки на дребно да използват логото на собствената им марка "Аро", създавайки верига чрез партньорства, в която се продаваха и продукти от бранда. В момента има 950 магазина "Аро" в цялата страна. При "Риоба" обаче собствениците на кафенета нямат договорни задължения към "Метро". "Ние им предлагаме цялостни решения за техния бизнес, те ще могат да използват логото на "Риоба" и висококачествени продукти", каза още Абаджиев.
От тази година ще започне и ребрандиране на магазините "Аро". При промяната ще се акцентира на името на собственика. Целта е тези магазини да не се асоциират единствено със стоки от най-ниския ценови клас, какъвто е асортиментът на "Аро". Абаджиев съобщи, че това ребрандиране е започнало преди 2 години в другите държави, където има подобни обекти.
"Аро" и "Риоба" са две от шестте собствени марки на "Метро", под които до 2012 г. трябва да се предлагат 850 продукта. Освен това от веригата съобщиха, че ще продължат да развиват и останалите четири бранда - "Сигма", предназначена за оборудване на офиси, "Ейч лайн", предлагаща нехранителни стоки за хотели, "Хорека селект", предлагаща продукти за кухнята, и "Файн фууд", предлагащи хранителни продукти от висок клас.
"С новата стратегия ние залагаме много на развитието на собствените марки и нашата цел е да увеличим дела им в общите продажби", коментира Абаджиев. В момента те заемат средно 10% от оборота на веригата и около 7% от асортимента на магазините. Целта е до 2012 г. те да имат 20% дял от продажбите. От "Метро" отчетоха още, че половината от продуктите под собствени марки се произвеждат от български компании.
През последните години развитието на собствените марки е част от стратегията на всички по-големи вериги. По данни на различни компании те заемат между 5 и 15% от асортимента на веригите и средно около 10% от оборота им. По информация на института за маркетингови проучвания GfK през първата половина на миналата година делът на собствените марки в общите покупки на домакинствата е бил малко над 3%, което е двоен ръст спрямо година по-рано.
Очакванията на търговците са през следващите години предлагането им да се увеличава. Според прогнозата на GfK двигателят на собствените марки ще бъдат трите дискаунт вериги (магазини с намаления и ниски цени - бел. авт.) "Пени маркет", "Плюс" и "Лидъл". Първите две вече отвориха магазини в страната, а "Лидъл" предстои да стъпи на българския пазар през тази година. Източник: Дневник (28.01.2010) |
| 6 собствени марки с над 4000 продукта ще развива през 2010 г. веригата "Метро кеш енд кери", съобщи шефът на компанията за България Емилиян Абаджиев. Те са насочени към различни групи професионални клиенти - от малки кафенета и ресторанти до 5-звездни хотели. Познатата и досега марка "Аро" ще обедини около 850 продукта с най-ниските възможни цени за гарантирано качество. По-високи сегменти пък целят "Хорека селект" и "Файн фуд". Марката "Риоба" е предимно за кафе и съпътстващи продукти. Като "Сигма" ще се продават различни канцеларски и офис материали. Последната, 6-а марка H-line пък е за малките хотели и ресторанти - от покривки за масите до салфетки. Амбицията ни е да увеличим двойно дела на продажбите на собствени марки и те да стигнат 20% от оборота, или 12 млрд. евро за цялата група, съобщи Абаджиев. Наскоро "Метро-България" била сертифицирана по изключително строгия международен стандарт за качество - IFS. Източник: 24 часа (29.01.2010) |
| Метро Кеш енд Кери България атакува пазара с шест ексклузивни собствени бранда, директно ирентирани към нуждите на професионалните клиенти. Това обявиха от компанията на пресконференция днес, на която представиха новата си стратегия за развитие фокусирана в налагането на собствените марки. С помощта на асортимента от стоки под шапката на собствени брандове лидерът в търговията на едро ще предложи цялостно обслужване на специализирани клиенти - хотели, ресторанти, кафета, барове, заведения за бързо хранене, столови, търговци, занаятчии, офиси и фирми в областта на услугите. В новото портфолио влиза асортимент от 1800 хранителни и нехранителни стоки, които постепенно навлизат в пазарите в 30-те страни, в които компанията извършва търговска дейност. Плановете са този брой да надхвърли 4 хиляди. Източник: expert.bg (29.01.2010) |
| Тежко присъствие от мениджъри в черни костюми - членовете на борда на директорите, регионалния представител за Централна и Източна Европа, търговци от различни отдели, маркетинг мениджърът. Една от малките зали на столичния "Грандхотел София" събра поне една дузина български и чужди директори на Metro Cash&Carry, за които очевидно това, което имаха да кажат, е важно. Доказват го няколко факта - първо, Metro рядко дава пресконференции от този тип - с журналисти в зала със столове, които да седнат и да слушат (обикновено им показва нещо из магазините). Второ - присъствието на директори чужденци беше забележително. И трето - тази пресконференция е нещо като част от турнето на търговската група, което започна в края на миналата година в централата в Германия, а сега явно е дошъл ред и на България. Сценарият на всички тези събития е един - да се представят собствените марки на веригата.
Накратко - досега Metro имаше поне 60 собствени марки (продукти, които са поръчани от веригата на определен производител и върху които не се поставя неговия бранд, а този на Metro) в различни ценови класове. Сега всички те ще се концентрират само в шест бранда, като всеки е строго профилиран към определена група клиенти. Така например HoReCa Select ще е марката за основни храни, която ще се предлага в хотелите и ресторантите. Логото включва звезди и готварска шапка и като се погледне, веднага се вижда за кого е предназначено. Останалите марки покриват всички видове професионални клиенти - тоест заведения, ресторанти, кафенета, барове, магазинчета.
Веригата създава и специален отдел за обслужване на клиенти. Това ще са хората, които ще имат персонално отношение към ключовите клиенти, ще ги консултират в избора на асортимент. Ще се въведе и нова услуга - Metro Drive. Веригата ще доставя стока до ключови корпоративни клиенти. Целта е да стигнем и до тези, на които им е трудно да идват до нас, обясни генералният директор на компанията в България Емилиян Абаджиев.
Посланията
Така както се бяха събрали част от най-големите мениджъри на Metro в залата на софийския хотел, сигурно така са се срещали месеци наред в залата на някой тежък офис, за да мислят стратегия за борба с кризата. От получения резултат може да се извади един основен извод: Metro залага като антикризисна мярка предимно на развитието на собствените марки. Това решение е в общия тон на останалите търговски вериги, при които собствените марки през годините добиват все по-ключово значение. Традиционно тези продукти са с по-ниски цени най-малкото защото в стойността им няма разходи за реклама.
При дискаунтърите собствените марки заемат повече от половината асортимент, но делът им расте и при традиционните вериги. В доклада към финансовия отчет на германската група дори е посочено, че Metro може да се възползва от търсенето към собствени марки, което непрекъсато расте. В него се цитират данни, че тези продукти са достигнали 48% от общото портфолио на класическите вериги и над 90% при дискаунтърите.
Амбициите на веригата в България са делът на Private Labels да достигне до 20 на сто от общия оборот до две години. В момента те имат 10%, като половината от тях са от български производители.
Следваща стъпка
Другото послание, което пролича от презентацията на първата чужда верига в България, беше, че тя ще се стреми да задълбочи профила си на търговец за професионалните клиенти. Напоследък тя като че ли се беше отдалечила от този си профил, като в магазините на Metro можеха да пазаруват свободно и крайни клиенти. В същото време с навлизането на дискаунт веригите, с по-голямата конкуренция и стремежа за "изпилване" на цените, професионалните клиенти можеха да намерят по-ниски цени от тези на Metro в други вериги. И тъй като не е лесно да накараш един производител да намали драстично цената си и да го убедиш, че ти трябва да получиш най-изгодните условия, решението е веригата сама да разработи и наложи марки, които са комбинация между качество и най-ниска цена.
Типично по германски срещата започна точно в уречения час. И завърши с храна. Изцяло приготвена от новите собствени марки на веригата. Източник: Капитал (29.01.2010) |
| MCC Bulgaria awarded Superbrand
Декември 2009 г.
МЕТРО Кеш енд Кери България бе отличена от най-голямата в света брандинг организация като една от 50-те супер марки в страната. Класацията се провежда един път на две години и следващата ще се осъществи през 2011 г.
На тържествена церемония пред многобройна публика от мениджъри на водещи компании, дипломати, представители на държавата и официални гости от страната и чужбина, 50 водещи български и световни компании в сферата на потребителските стоки и услуги получиха отличия за своите изключителни постижения.
МЕТРО Кеш енд Кери получи престижната награда за утвърдената си репутация сред клиентите и обществеността. За високата оценка допринесе убедителната социална ангажираност на компанията.
Третото официално издание е част от глобалната програма на Superbrands, чийто първи проект бе реализиран за пръв път през 2006 г. Отличените марки са определени на два етапа – чрез конфиденциално гласуване на независимото експертно жури – Борда на Superbrands Bulgaria и чрез национално гласуване на потребителите в интернет, чиито брой е достигнал рекордните 10 000 гласа.
През 2010 г. отличените марки ще могат да използват в своята вътрешна и външна кореспонденция символа Superbrands. Фирмите ще могат също така да се възползват от програмата Superbrands Members Exchange, която ще им предостави възможност да установят контакти с потенциални бизнес партньори, инвеститори и маркетинг експерти от всичките 60 страни, участващи в програмата.
Убедени сме, че избора на МЕТРО Кеш енд Кери за "Superbrand" е резултат от неоспоримата му репутация сред професионалните клиенти, доставчици, специалисти в сферата на маркетинга и услугите. Източник: Фирмена информация (02.02.2010) |
| Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) спира рекламата на два модела автомобилни гуми "Барум Поларис 2", съобщиха от ведомството. Досега рекламата е разпространявана в магазините на "Метро Кеш Енд Кери България". Проверка на КЗК установила, че в рекламни брошури зимни гуми "Барум Поларис 2" със скоростен индекс "Т" (до 190 км/ч) се рекламират като гуми с по-висок скоростен индекс "Н" (до 210 км/ч). В същото време се продават на цена, отговаряща на индекс "Т". Показателите за скорост имат отношение и към спирачния път на автомобилите в зимни условия. Комисията спира рекламата с мотива, че несъответствието уврежда интересите на конкурентите и подвежда потребителите. Източник: Монитор (09.02.2010) |
| КЗК спря реклама на гуми "Барум" от модела "Поларис" във всичките й форми. Комисията задължи "Метро" да преустанови разпространението на рекламата в своите брошури заради подвеждащите параметри, посочени в тях. Там въпросните гуми за коли се рекламират с по-висок скоростен индекс и така потребителят се подвежда за техните качества, които са пряко свързани със спирачния път в зимни условия, а това е от значение за живота и здравето на пътниците, казаха от КЗК. Източник: Сега (09.02.2010) |
| Комисията за защита на конкуренцията спря разпространението на рекламата, свързана с автомобилни гуми марка "Barum" Поларис 2 във всичките й форми. Комисията задължи Метро Кеш Енд Кери България ЕООД да преустанови разпространението на рекламата. Антимонополната комисия е установила, че дружеството разпространява брошури, в които зимни гуми Барум Поларис 2 със скоростен индекс Т (до 190 км/ч) се рекламират като гуми с по-висок скоростен индекс Н (до 210 км/ч). В същото време се предлагат на цената, отговаряща на индекс Т. Комисията счита, че несъответствието уврежда интересите на конкурентите и подвежда потребителите, които закупуват продукт, който не отговаря на техните изисквания. Показателите за скорост имат отношение и към спирачния път на автомобилите в зимни условия, което е от значение за здравето и живота на пътниците. Източник: Пари (09.02.2010) |
| Продажбите на "Метро кеш енд кери" в Източна Европа намаляват с 15% през 2009 г., показва отчетът на германската група. През изминалата година хипермаркетите на "Метро" в региона са генерирали оборот от 2.1 млрд. евро. Отчетеното понижение на годишна база е доста по-голямо, отколкото свиването на продажбите на германския пазар или в други региони, където веригата присъства.
От "Метро" обясняват, че големия спад се дължи по-скоро на валутни разлики, отколкото на свито потребление в Източна Европа. Ако се вземе предвид изменението на приходите в региона, изчислени в местна валута, спадът на продажбите на годишна база е само 2%.
Изминалата година започна трудно за много валути в Централна и Източна Европа. Заради спекулациите около финансовата стабилност на региона много парични единици с плаващ валутен курс като унгарския форинт, полската злота или румънската лея се обезцениха. До края на годината обаче тези валути успяха да възстановят част от загубите.
Едновременно с това регионът преживя и тежка рецесия, която сви потреблението на домакинствата. Полша беше единствената държава, която записа икономически растеж. Останалите страни в Източна Европа бяха в рецесия, като в повечето случаи икономиката се сви рязко. България например записа 5% спад на БВП през 2009 г. при икономически растеж от 6% за 2008 г.
Общият оборот на "Метро" от Източна Европа (включващ всички марки магазини, с които компанията присъства в региона) е 15.8 млрд. евро, което е 12.8% спад на годишна база. Ако се изключат негативните ефекти от валутните разлики обаче продажбите се увеличават с над процент, отчитат от дружеството.
През изминалата година германската компания е генерирала приходи от 65.6 млрд. евро. Почти половината от тях са дошли от хипермаркетите на "Метро". На годишна база продажбите намаляват с 3.6%. Печалбата преди данъци на групата намалява с 8.9% до 2.02 млрд. евро. Източник: Дневник (17.03.2010) |
| Комисията за защита на конкуренция (КЗК) е наложила глоба от над 15 хил. лв. на месопреработвателното дружество "Карол-Фернандес мийт" заради отказ за съдействие, съобщиха от антимонополния орган в сряда. Компанията е трябвало да предостави информация на комисията по разследване за евентуално картелно споразумение между най-големите търговски вериги в България.
Глобата представлява 0,5% от годишния оборот на "Карол- Фернандес мийт" за 2008 г. Освен това компанията има седемдневен срок, в който трябва да предостави необходимата информация на КЗК.
През миналата година КЗК започна разследване срещу веригите "Метро кеш енд кери", "Билла", "Кауфланд", "Пикадили", "Хит" и "Т-маркет" за евентуален договаряне на условията, които се предлагат на доставчиците. Проверката стартира след оплаквания на български производители, че с всяка изминала година натискът за по-ниски цени върху компаниите от страна на веригите се засилва. По същото разследване КЗК глоби два пъти магазините "Хит" отново заради отказ за съдействие. Източник: Дневник (24.03.2010) |
| "Метро" ще отваря магазини в по-малките градове
Веригата "Метро кеш&кери" планира отварянето на магазини в няколко по-малки града. Информацията беше потвърдена от изпълнителния директор на компанията Емилиян Абаджиев. По думите му новите обекти ще бъдат със значително по-малка площ от настоящите - между 1000 и 2000 кв.м. Настоящите 11 магазина на "Метро" са с търговска площ от между 6500 и 9000 кв.м. Абаджиев съобщи още, че в следващите месеци ще даде повече информация за новите обекти. Очаква се "Метро" да отвори два обекта от новия формат още през тази година и след като види резултатите от тях, ще вземе решение за по-нататъшната си експанзия. Същевременно от компанията съобщиха, че започват да доставят стоки до професионалните си клиенти, които могат да бъдат поръчвани онлайн, по факс или телефон. Вече са закупени камиони, с които да се извършва снабдяването. "Целта е да предложим качествено обслужване на всички професионалисти, с които работим", обясни Абаджиев. Доставката за поръчки над 1500 лв. ще бъде безплатна. В момента "Метро" презентира новата си услуга в Бургас и Варна пред компании от туристическия бранш във връзка със започващия летен сезон, съобщиха още от компанията. Източник: Дневник (09.04.2010) |
| "Метро" ще отваря магазини в по-малки градове
Веригата "Метро кеш&кери" планира отваряне на магазини в няколко по-малки града. Информацията беше потвърдена от изпълнителния директор на компанията Емилиян Абаджиев. По думите му новите обекти ще бъдат със значително по-малка площ от настоящите - между 1000 и 2000 кв.м. Настоящите 11 магазина на "Метро" са с търговска площ от между 6500 и 9000 кв.м. Абаджиев съобщи още, че в следващите месеци ще даде повече информация за новите обекти. Очаква се "Метро" да отвори два обекта от новия формат още през тази година и след като види резултатите от тях, ще вземе решение за по-нататъшната си експанзия. Източник: Строителство Градът (09.04.2010) |
| Сдружение за модерна търговия ще защитава интересите на големите вериги и ще се бори със сивия сектор в бранша. В учредената във вторник организация влизат "Билла", "Практикер", "Кауфланд", "Лидл", "ХИТ", "Мосю Бриколаж" и "Метро кеш енд кери". Целта е интересите на членовете й да се защитават, без да се нарушават принципите на конкуренцията и свободната търговия. На събранието присъстваха регионалните мениджъри на повечето големи фирми. За председател на тричленния управителния съвет беше избран мениджърът на "Метро България" – Емилиян Абаджиев. Компаниите, които сдружението представлява, са големи инвеститори с няколко милиарда евро вложени до момента в България, обяви Абаджиев. Една от целите, които новото сдружение си постави, е да се намали сивият и черният сектор в България, допълни той. "Нашите фирми са изрядни платци към държавата и служителите си, заяви още Абаджиев. Източник: Дневник (12.05.2010) |
| Корпоративният данък не бива да се вдига заявиха представители на големите търговски вериги у нас при учредяването на Сдружението за модерна търговия. В него участват "Метро", "Билла", "Практикер", "Карфур", "Кауфланд", "Лидл", "Хит" и "Мосю Бриколаж". Компаниите се обявиха за ясна данъчна политика на правителството. Според търговците ниският корпоративен данък е основното предимство на страната ни като място за чужди инвестиции. Вдигането на ДДС в повечето страни води до обратен ефект - вместо да се напълни хазната, се увеличава сивият сектор, каза председателят на сдружението и шеф на "Метро" за България Емилиян Абаджиев. Източник: Стандарт (12.05.2010) |
| Най-големите вериги у нас се обединиха вчера в сдружение за модерна търговия. В него влизат "Метро кеш енд кери", "Била", "Карфур", "Кауфланд", "Хит", "Лидл", "Практикер", "Мосю Бриколаж" и "Баумакс". Целта е да представяме общите ни интереси извън конкурентната борба между нас, заяви Емилиян Абаджиев, шеф на "Метро България", който беше избран и за председател на новото сдружение. Участниците в него категорично отричат, че се сдружават, за да съгласуват цени и политики. Нямало да се нарушават принципите на конкуренцията и свободната търговия. На учредяването дори присъствал адвокат, който да гарантира това. Основни приоритети на сдружението били ограничаване на черната и сивата икономика в търговията. Общите интереси на веригите били и в развитието на българското законодателство, най-вече данъчното. Например при промени в ДДС е нормално позициите да се съгласуват с организации като нашата, уточни Абаджиев. Той лично бил чувал вицепремиера Симеон Дянков да говори за сваляне на налога до 16-18%, но после изведнъж се обсъждало вдигане до 22-23 на сто. Стабилността е основна предпоставка за развитието на държавата, затова подобни изказвания е редно да се съгласуват, коментира шефът на сдружението. Според него увеличаване на ДДС не означавало повече приходи в бюджета. Пагубно би било и вдигане на данък печалба. 9-те компании в сдружението за модерна търговия имат общ годишен оборот от над 1,5 млрд. евро и внасяли в хазната над 300 млн. само от ДДС. От големите играчи сред веригите за храни засега не влиза само "Пени маркет". Оставаме отворени за нови участници в сдружението, казаха учредителите. Според устава условията за членство са магазини с търговска площ от поне 5000 кв. метра, годишен оборот от над 10 млн. лв. след данъчно облагане или над 300 души персонал. Около 6 месеца са минали в организацията за учредяване на сдружението. Подобни асоциации отдавна имало в Румъния и останалите държави от Централна и Източна Европа. Емилиян Абаджиев, “Метро”: Инвестирали сме милиарди в България Участниците в новото сдружение са инвестирали милиарди евро в България. Благодарение на нас има продукти, които преди 5-10 години бяха непознати за българина и само можеше да мечтае за тях. Сега всичко ново навлиза тук едновременно с останалия свят, а понякога дори и преди него. Доведохме модерната търговия и българинът забрави що е дефицит. Искаме само нормални условия на пазара. Държавата трябва да елиминира тези, които крадат, заради хората, за да не изтичат данъците им. Обединението ни не влиза в противоречие със закона за защита на конкуренцията. Искаме да имаме принос към модернизирането на България. (24часа) Венцислав Чолаков, “Била”: Всички работим 100% на светло В сдружението участваме само компании, които работим 100% на светло. Искаме по-ефективна борба срещу сивия сектор. Така и събираемостта на приходите в бюджета ще е по-голяма. Няма конкретна причина за учредяване на сдружението точно сега, това е нормално развитие. В останалите държави от Източна Европа подобни организации съществуват вече от 7-10 години. (24часа) Андрей Евтимов, “Мосю Бриколаж”: Без регулация на доставчиците Няма логика в регулиране на отношенията между доставчиците и веригите. Ние работим по търговския закон и закона за задълженията и договорите. Има свобода на избора. Ако някой не харесва условията, не продава в една верига и отива в друга. Реално в условията си ние прехвърляме изискванията на закона за защитна на потребителите. Затова и понякога те се виждат тежки на доставчиците. Източник: 24 часа (12.05.2010) |
| "Метро" пуска веригата си с по-малки магазини
"Метро кеш & кери" вече работи по изграждането на първите си обекти от по-малък формат и предстои да отвори два от тях през следващите 2-3 месеца. Това съобщиха от компанията. Първият магазин от веригата "Метро компакт" ще се намира в Хасково и ще бъде в общ обект с "Техномаркет". Той трябва да бъде отворен в края на юни. Около месец по-късно пък ще бъде открит и магазин в Добрич, намиращ се на околовръстното шосе. В негово съседство са веригите "Техномаркет" и "Мосю Бриколаж". "Метро компакт" е верига от по-малки магазини, чиято площ е около 1500- 2000 кв.м, което е значително по-малко от останалите обекти на компанията. Настоящите 11 магазина на "Метро" в България са с площ между 6500 и 9000 кв.м. Целта на новата верига е по този начин да бъдат покрити и по-малките градове в страната. Източник: Дневник (04.06.2010) |
| В Хасково е първият магазин на "Метро" в малък формат
"Метро кеш & кери" вече работи по изграждането на първите си обекти от по-малък формат и предстои да отвори два от тях през следващите 2-3 месеца. Това съобщиха от компанията в четвъртък. Първият магазин от веригата "Метро компакт" ще се намира в Хасково и ще бъде в общ обект с "Техномаркет". Той трябва да бъде отворен в края на юни. Около месец по-късно пък ще бъде открит и магазин в Добрич, намиращ се на околовръстното шосе. В негово съседство са веригите "Техномаркет" и "Мосю Бриколаж". "Метро компакт" е верига от по-малки магазини, чиято площ е около 1500- 2000 кв.м, което е значително по-малко от останалите обекти на компанията. В четвъртък от компанията съобщиха, че асортиментът в новите обекти ще бъде насочен към най-големите групи професионални клиенти - търговци, ХоРеКа (хотели, ресторанти, кафенета), занаятчии и др. Източник: Строителство Градът (07.06.2010) |
| Веригата "МЕТРО Кеш енд Кери" отвори вратите на втория си магазин от новия формат - "МЕТРО Компакт" в Добрич. Изпълнителният директор д-р Емилиян Абаджиев заяви, че магазинът е насочен към дребния бизнес, като на площ от 2000 кв. м се предлагат над 2500 стоки. "Стоките от нашите марки в магазина са с доказано качество и на 15-20% по-ниски цени", каза д-р Абаджиев. Източник: Стандарт (29.07.2010) |
| "Метро" капан дебне родните производители. Вместо с немска точност веригата посреща фирмите с рекет. Концернът отказва на винпромите правото им по договор да актуализират доставните си цени. "Поискахме промяна заради по-скъпия ток, но вместо това ни свалят от рафтовете", алармира шефът на един от най-големите производители. В същото време избрани доставчици без проблем са договорили по-високи цени. С двойните стандарти "Метро" създава нелоялна конкуренция и лишава клиентите от възможност за избор. На гърба на определени фирми германската компания иска да наложи нереално ниски цени, а производителите са принудени да работят на загуба. "Метро" вече са наказвани от Комисията за защита на конкуренцията за натиск върху производителите с глоба от 80 000 лв. Източник: Стандарт (02.08.2010) |
| Сръбската компания за производство на храна Foodland ще навлезе и на българския пазар до края на годината. Продуктите на фирмата ще се продават под марката Fine Food на веригата Metro Cash&Carry. Освен в България производителят на сладка, мармалади, маслини и продукти от тях ще навлезе и в Австрия, а вече изнася и за Украйна и води преговори за продажба на продуктите си в Чехия и Полша. Това съобщи изпълнителният директор на Foodland Драган Стоич. Компанията започна да изнася продуктите си за магазините на Metro в Украйна по-рано през годината, като планира експортът й за страната да е за около 200 хил. евро на година. Засега в украинските обекти на германската верига се продават основно маслини и сушени домати, но от Foodland планират да разнообразят асортимента си, както и да работят с други големи вериги на украинския пазар. Производството на компанията се увеличи с 10% през 2009 г., а мениджмънтът планира допълнително повишение с още 17% през тази година. "Вървим към постигането на тази цел, тъй като за първата половина на годината отбелязахме 10% ръст", обясни Стоич. Източник: Дневник (08.09.2010) |
| Общо 14 български компании са включени в новото издание на класацията за 500-те най-големи бизнеси в Централна и Източна Европа на Deloitte. Тя подрежда компании според техните приходи от продажби и проучва различни тенденции в отделните държави и сектори, за да представи картина за общата икономическа обстановка, в която бизнесите оперират в момента. Най-високо в класацията от българските компании се нарежда "Лукойл Нефтохим", който заема 47-мо място. Тя е следвана от "Лукойл България", НЕК и "Аурубис", съответно на 77-мо, 85-о и 139-о място. В подреждането влизат също и "Мобилтел", ЧЕЗ, OMV, "Метро" и др. На първо място в класацията е полската нефтена компания PKN Orlen, която радикално е променила своята рентабилност от загуба от 324 млн. евро през 2008 г. до печалба от 280 млн. през 2009 г. Тя е следвана от унгарската MOL и CEZ. Източник: Стандарт (13.09.2010) |
| Общо 14 български компании попадат в четвъртото поредно издание на класацията на Делойт CE Top 500. Както и през 2009 г., така и през тази година, най-високо класираната българска компания е Лукойл Нефтохим, която заема 47 място. Тя отстъпва с 15 позиции в сравнение с предходната година. Продажбите на компанията възлизат на 2.13 млрд. евро през 2009 г., намалявайки с 39.4% в сравнение с 2008 г. Лукойл Нефтохим е и единствената българска компания в челната петдесетица. Следващата българска компания в подреждането е Лукойл България под номер 77, отстъпвайки със 17 позиции в сравнение с предходната година. Приходите от продажби на компанията възлизат на 1.62 млрд. евро, или с 34.1% по-малко от 2008 г. Третият и последен български представител в топ 100 на компаниите в Централна Европа (ЦЕ) е НЕК, която заема 85 място. Приходите от печалби на дружеството достигат 1.42 млрд. евро през 2009 г., което представлява понижение от 5.9% на годишна база. Освен предните три компании тази година Аурубис е другия ни представител в първите 200. Компанията отстъпва само с едно място в сравнение с миналата година нареждайки се на 139-та позиция. Това е и най-високо класираната българска компания през тази година, извън енергийния сектор. В следващата стотица на класацията попадат и българските OMV България (264), МобилТел (277) и ЧЕЗ Електро (294). OMV отстъпват с 6 места в сравнение с миналата година, докато МобилТел и ЧЕЗ Електро се изкачват с 51 и 121 места респективно. Нови четири български компании попадат в местата между 300 и 400. Това са БТК (347), Метро България (386), Нафтекс (396) и Космо България (398). БТК се изкачва със 108 места в класацията, докато другите три компании не фигурират в миналогодишната класация. В последната стотица на най-големите компании в ЦИЕ попадат и българските АЕЦ Козлодуй (425), К и К Електроникс (450) и Е Он (478). Източник: profit.bg (14.09.2010) |
| Новите квартални магазини
Чичо с бяла коса и омазнена престилка, затъкнал молив зад ухото, загръща парче свинско филе в кафява амбалажна хартия. Слага го в найлоново пликче и го бутва в ръцете на клиента насреща. Асортиментът в магазина му се изчерпва със салам, няколко бучки сирене в тава-алпака, кренвирши, два вида мляко, хляб и сухи пасти с дата на производство, която дори не се помни, китка копър и две изкривени краставици. С жълтия наръфан в единия край молив чичото отбелязва в тетрадка с широки редове може би последната си продажба. Тези бакалии, скрити в гаражи и трафопостове, вече са на доизживяване. На тяхно място се появяват други, по-цветни, по-модерни, по-добре заредени и по-истински търговски обекти - новите удобни магазини. Развитието на така наречената модерна търговия следва установената хронология: в един нов пазар първо идват големите хипер- и супермаркети (такива са Metro, BILLA, Kaufland). След това влизат дискаунтърите (магазините, характерни с непознатите си собствени марки и ниските си цени като LIDL, Penny). Накрая се развиват кварталните магазини (наречени още удобни- Convenience stores). Когато идват големите, те срещат местните играчи - самостоятелни бакалии или оформили се малки вериги. Те или стават част от по-големи свои конкуренти, или постепенно изчезват. Разделението между различните видове магазини, разбира се, е условно и границата не може да се начертае с молив. Но се смята, че сега нишата на модерните квартални магазини е недоразвита в България и затова интересът на инвеститорите и компаниите в бранша е насочен към нея. Това, което се случва в момента, е, че по-бързо от очакваното разни малки магазинчета просто затварят. Най-често те са семеен бизнес на някой предприемач, който не е издържал на натиска от кризата, конкуренцията и свитото потребление. Или просто в годините на възход си е напазарувал имоти и коли, кредитите за които сега не може да обслужва. Другите търсят варианти да продадат бизнеса си на някой по-голям търговец, конкурент, фонд. В тази игра има и трети вид компании, които използват слабостта на съперниците си, разполагат с ресурс, с който искат бързо да развият мрежата си и да завземат пазарен дял. Всичко това води до окрупняване сред малките магазини в централните градски части и кварталите. Промените се случват засега в София, но съвсем скоро ще преминат и към други градове на страната. Ситуацията изглежда така: преди дни Комисията за защита на конкуренцията одобри сделката, при която собственикът на "Т-Маркет" - литовската "Максима", купи седем от общо 11 магазина от софийската "Калея". От страната на активните купувачи е "Пикадили", която иска да развива малкия си формат "Пикадили експрес". Словенската Mercator, която скоро предстои да има премиера с хипермаркетите си Roda в София, проучва възможностите и в удобните магазини. В групата на активните влиза и една от големите гръцки вериги, които още нямат бизнес в страната, съобщи източник на "Капитал". Интерес към развитие на малки магазини има и BILLA, която има принципен план за бърз растеж на мрежата през следващата година. От другата страна са тези, които са отворени за предложенията на инвеститорите. Сред най-интересните е веригата "Елемаг", която има три магазина в София и по един в Сандански и Плевен. Собственикът й е дал мандат за продажбата на четири от петте обекта, съобщиха два независими източника на "Капитал". Така гурме веригата "Елемаг" се намира в преломен момент. През 2008 г. собственикът й направи два резки хода: веригата престана да бъде само софийска и отвори по един магазин в Сандански и Плевен. Само че потреблението в тези два града в комбинация с кризата не осигури заложените в бизнесплана постъпления. Веригата се опита да промени профила на магазините в тези градове, като пускаше продукти с по-ниски цени. Но резултатът пак не беше задоволителен. Паралелно с търговския си бизнес компанията инвестира в хотел на морето, което съвпадна с кризата и спада в пазара на имоти. Така сумарната кредитна задлъжнялост видимо се покачи. "По време на криза клиентите, които пазаруват в магазините от високия сегмент, се насочват към средния. А тези от средния отиват към ниския. Само че няма какво да компенсира отлива на клиенти от луксозните магазини", коментира собственикът на компанията Божидар Петракиев. Той даде за пример продажбите на вино: ако преди клиентите на "Елемаг" редовно са купувлаи вино за 40-50 лв., днес средната продажба е за 15-20 лв. Сега компанията търси възможност за изход от бизнеса. Петракиев потвърди информацията за обектите извън София, но не и за тези в столицата. Въпреки това източници на вестника съобщиха, че се водят конкретни разговори с потенциални купувачи и за столичните. В различна фаза се провеждат преговори за поне две други вериги от типа удобни магазини. Регулярно на купувачи се предлагат и обектите на Христо Ковачки "Европа". Изпълнителният директор на "Пикадили" Николай Нешев разказа, че в момента действително много малки магазини и вериги търсят начин да излязат от бизнеса. "Предлагат ни партньорство под една или друга форма", казва той. Това съвпада със стратегията на "Пикадили" да разширява мрежата си от малки магазини с различен профил - както във високия и средния, така и в ниския ценови клас. "Сега е моментът, когато може да се развием бързо за сметка на конкуренцията и така да завземем пазарен дял", казва Нешев. В момента компанията има осем обекта от кварталния си формат - "Пикадили експрес". До края на годината се очаква да отвори още пет, а през следващата поне още десет в София и в някои градове на страната. Въпреки че някои компании вече се обособяват като по-големи вериги, все още бизнесът е прекалено раздробен. А за да е успешна една верига, макар и с малки магазини, трябва да натрупа критична маса от обекти, които да й гарантират ефективния бизнес. Затова в момента има голям потенциал за изкупуване и обединяване на различни магазини под една шапка. Само в София могат да се идентифицират поне десет вериги, които биха били интересни за инвеститорите. Като се започне от наследниците на някогашните "Фамилия", която беше раздробена и разпродадена на различни собственици, от тях "Верде" стабилизира бизнеса си и вече работи на печалба. Все още не е ясна посоката на развитие на "Йога" (част от магазините на "Ена" бяха придобити от "ВМ финанс груп" и прекръстени). От веригата обявиха, че има различни варианти за бъдещето й и до края на годината ще е се знае нейната стратегия. "Интересът на големите компании е насочен към сегмента на удобните магазини и в следващите месеци се очакват сериозни размествания", прогнозираха от "ВМ финанс груп". Сред успешните вериги се нареждат и "345" и "Промаркет", които засега обаче не дават признаци, че търсят външен инвеститор. "За да е успешна една верига, макар и с малки магазини, тя трябва да има поне 20 обекта. Само че големината не трябва да е самоцелна. Необходимо е добро управление на паричния поток. Колкото повече магазини има, веригата може да договаря по-добри условия с доставчиците и да привлича маркетинговия им бюджет", коментира собственик на верига търговски обекти. "Малките магазини имат малък приход, но работят на по-големи маржове. До скоро нивата на наемите бяха прекалено високи, но сега могат да се договарят и под 10 евро на кв. м. Един от проблемите в този бизнес е зареждането на обектите, когато няма централизирана логистика", посочи и Николай Нешев. Навлизането на чуждите големи вериги неведнъж е предизвиквало изказвания от типа "застрашават, убиват малките". В действителност това не е така. Големите вериги привличат седмичните и месечните покупки. Но винаги ще има място и за магазина до дома, от който да купиш пастата за зъби, олиото, което е свършило, или хляба, който си пропуснал. Друг е въпросът, че те вече няма да използват амбалажна хартия. Макар че тя е еко. Източник: Капитал (18.10.2010) |
| Телеком операторът blizoo ще сезира институциите за системни нарушения на законите и договорните отношения от страна на Vivacom. Операторът регулярно причинявал повреди в мрежата на blizoo и нарушавал задълженията си по отношение на достъпа до каналната си мрежа. В редица случаи през последните месеци при изпълнение на свои технически дейности екипи на Vivacom прекъсват или повреждат кабели от мрежата на blizoo, оплакаха се от компанията. През последните 7 месеца са регистрирани над 30 подобни случая в цялата страна. Засегнати са значителен брой абонати. През последните 20 дни в София са прекъснати кабели на blizoo в кв. Дървеница, в района на Докторската градина, има повредени кабели в Люлин, Надежда и Овча купел. Източник: Стандарт (03.12.2010) |
| Първите 10 в класацията на най-богатите българи: № 10 Огнян Донев - 236.3 млн. лв. Огнян Донев е на 53 г., роден в София. Завършва Международни икономически отношения през 1976 г. Получава докторска степен по икономика в Берлин. През 1987 г. работи в Стопанския съвет към Министерски съвет. След 1989 г. започва частен бизнес. Близо 8 години е представител на "Метро Кеш енд Кери" в България, преди компанията да открие магазини у нас. Далеч по-доходоносното му начинание започва през 90-те години с търговията на черни метали. Чрез работническо-мениджърско дружество участва в приватизацията на фармацевтичното предприятие "Унифарм", а след това и на гиганта "Софарма". Чрез последното е собственик и в "Доверие обединен холдинг". В портфейла му влизат 40 фирми от различни сектори - текстил, фармацевтика, хранително - вкусова промишленост и др. В интервю пред "Стандарт" Донев заяви, че не познава сериозен бизнесмен с бентли. Утре ще направи първа копка на нов завод на "Софарма" в София. Източник: Стандарт (08.12.2010) |
| 252% ръст на броя на транзакциите с Visa cash back у нас
Visa Европа отчита 252% ръст на броя на транзакциите, направени с услугата Visa cash back в България. Ръстът е регистриран през първото полугодие на 2010 г. (януари – юни) в сравнение с второто полугодие на 2009 г. (юли – декември). Освен това от миналия месец две нови търговски вериги - „Метро Кеш енд Кери“ България и „Фантастико“, вече предлагат Visa cash back, посочват от компанията. Така услугата от тези два търговеца ще добави общо 13 обекта на „Метро Кеш енд Кери“ и 34 супермаркета на „Фантастико“, където картодържателите ще могат да използват своите карти Visa, за да изтеглят малки суми в брой, докато плащат за покупките си. От юли 2009 г. до юни 2010 г. Visa Европа отчита среден ръст от 80,7% на броя cash back транзакции на тримесечна база. Най-голямо увеличение на тримесечна база е регистрирано през първите шест месеца на 2010 г. Компанията е обработила 124,4% повече cash back транзакции през април – юни в сравнение с периода януари – март. Източник: Класа (14.12.2010) | |