Новини
Новини за 2016
 
Пернишкият окръжен съд е обявил неплатежоспособност на "Тролейбусен транспорт" ЕООД и е открил производство по несъстоятелност на дружеството. Това съобщиха от съда. Производството е по иск на "Столичен електротранспорт" ЕАД заради неизпълнени ангажименти на пернишкото транспортно дружество. Между двете страни е бил сключен договор, по силата на който ищецът се е задължил да извърши строително-монтажни работи на обект на дружеството. Страните са се споразумели "Тролейбусен траспорт" ЕООД да заплати на "Столичен електротранспорт." ЕАД сума на обща стойност 42 902,49 лв., на 21 вноски съобразно погасителния план. Налице е неизпълнение от страна на ответника, констатира съдът. Според съда в случая не може да се приеме наличие на временни затруднения на длъжника, тъй като се касае за задължения, които не са обслужвани през продължителен период от време. Установено е също, че не съществува достатъчно имущество, с което "Тролейбусен транспорт" да покрие паричните си задължения. Налице е тенденция на влошаване на финансовото състояние на транспортното дружество. Краткотрайните му активи по балансова стойност са 116 000 лева, при задължения в размер на 5 277 000 лв. Т.е. задълженията на длъжника многократно превишават краткотрайните му активи. Съдът е наложил възбрана и запор върху имуществото на "Тролейбусен транспорт" ЕООД , назначил е за временен синдик Янка Александрова с месечно възнаграждение 1 100 лева. Съдът свиква кредиторите на "Тролейбусен транспорт" ЕООД, на първо събрание на 18 януари 2016 г. в 13.30 часа в Съдебната палата в Перник.
Източник: БТА (05.01.2016)
 
Просрочените задължения на двете транспортни дружества в София към края на 2015 г. към доставчиците са близо 1 млн. лева, става ясно от отговор на кмета Йорданка Фандъкова на питане от общинския съветник от Коалиция Сердика Войслав Тодоров. "Столичен автотранспорт" дължи почти 800 000 лева, а електротранспортното дружество - над 175 000 лева. От справката става ясно още, че Центърът за градска мобилност има приходи в размер на 119 млн. лева през първите 10 месеца на миналата година от продажба на карти и билети. В същото време столичани са принудени да се возят на 49 автобуса, които са произведени преди 37 години. Превозните средства на 17-18 години са 63, а 23-26-годишните са общо 23. Не по-различна е картината в електротранспорта. Най-старите трамвайни мотриси, които се движат в София, са произведени през 1959 г., а девет са от 1962 г. Рекордьорите сред тролейбусите са 35 икаруса от 1985 г.
Източник: Дума (15.01.2016)
 
Столична община ще спре движението на трамвай № 6 в началото на април. Причината за отпадането на мотрисите е строежът на третата линия на метрото, която ще свързва кварталите „Овча купел” и „Хаджи Димитър”. Точно заради копаенето на подземната железница през следващите две години подлезът на НДК ще стане двупосочен, за да се облекчи максимално трафикът в района, обясни зам.-кметът по транспорт Любомир Христов. След това обаче планът за реконструкцията на булевард „Ген. Скобелев” също не предвижда релси в тунела на НДК. Той предвижда бул. „Скобелев” да бъде покрит в участъка между пресечките „Цар Асен” и „Цар Борис”. Платното в тунела ще стане двупосочно и ще се отвори за автомобилния трафик, идващ от бул. ”Черни връх”. По този начин ще се разтовари пътното кръстовище при баня „Мадара”, което в момента поема този трафик. Отделно ще се пусне нов тролей, който ще се движи по трасето на ул. ”Петко Тодоров”, ул. „Бяла Черква, бул. „Арсеналски” до бул. ”Черни връх”.
Източник: Монитор (29.01.2016)
 
Полската ПЕСА ще достави на София 5 нови трамвая с нисък под за 10 милиона евро През месец февруари "Столичен електротранспорт" подписа договор за доставка на 5 нови трамвая с нисък под за междурелсие 1009 мм с полската компания ПЕСА. Трамваите трябва да бъдат придружени с: Материали, необходими за краткосрочна и аварийна поддръжка на трамваите; Диагностично оборудване; Специализирани инструменти; Документация; Изпълнителят трябва да извърши и Обучение на персонала за управление, поддържане, диагностика и ремонт на трамваите. Подвижните състави ще бъдат доставени на "Столичен електротранспорт ЕАД в трамвайно депо "Красна поляна". Всеки трамвай включва локомотив и подвижен пътен състав, както и резервни части за тях. Стойността на поръчката е 8 499 500 евро без ДДС, или 10 199 400 евро (около 20милн. Лева). Срокът за доставка е 24 месеца. В търга участваха само 2 компании: - Железопътни превозни средства ПЕСА Бидгошч АД (Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA), VAT: PL5540311775, град Бидгошч, Полша. - Астра Вагоане Калатори АД (ASTRA Vagoane Calatori S.A), Арад, Румъния.
Източник: Строителство Градът (17.02.2016)
 
Обновяват три трамвайни трасета в София Три ключови трамвайни трасета в София ще бъдат изцяло обновени до края на 2018 г. По чисто нови релсови пътища ще се движат след три години мотрисите по една от входните магистрали на столицата - „Цар Борис III”, по емблематичната улица „Граф Игнатиев” и по ул. „Каменоделска” - от бившия хладилен завод до обръщалото на трамвая в кв. „Орландовци”. Това предвижда грандиозен проект на Столичната община, с който кметството ще кандидатства за финансиране от 50 млн. евро по оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. В рамките на проекта ще се извърши и обновление на централната градска част в районите около храма „Св. Александър Невски”, парламента и градината „Кристал”, както и на площадите „Славейков”, „Гарибалди” и прилежащите площи около църквата „Св. Седмочисленици” и ул. „Шишман”. Това съобщи за „Новинар” зам.-кметът по транспорт Любомир Христов. С парите ще бъдат закупени и 17 скоростни трамвая, които ще бъдат пуснати по „Цар Борис III”. По дългото 9 километра трасе мотрисите по линии 4 и 5 ще се движат почти двойно по-бързо отсега. Наземните влакчета ще развиват средна скорост около 25-30 км в час, която е близка до тази на метровлакчетата – 38 км в час. Очакванията са бързите трамваи да вземат разстоянието от кв. „Княжево” до Съдебната палата за около 17-20 минути, а не както е сега за 30. Мотрисите по новото релсово трасе ще правят и експресна връзка между трите линии на метрото - 1-ва и 2-ра на пл. „Света Неделя”, и третата, която ще е готова до 2019 г. и ще има станция при близката до булеварда ул. „Житница”. В момента общината подготвя апликационната форма. До месец и половина ще бъдат готови документите и ще бъдат подадени в Министерството на регионалното развитие, което управлява програмата. „Проектът трябва да бъде одобрен от ЕК, тъй като стойността му е 50 млн. евро. Докато чакаме това да се случи, ще обявим през втората половина на годината обществените поръчки за избор на изпълнители на отделните фази”, поясни Христов. Плановете са от средата на другата година да стартира поетапно изпълнението на отделните подпроекти. Дотогава трябва да се отпушат блокираните вече за движение райони около „Попа” и бул.„Патриарх Евтимий” и около пазара в кв. „Красно село” и ул. „Житница”, които имат пряко отношение към рехабилитацията на трамвайните трасета по „Граф Игнатиев” и „Цар Борис III”. „Ако при тръжните процедури останат пари, ще направим рехабилитация и на трамвайното трасе по бул. „Александър Стамболийски”, обеща Христов.
Източник: Новинар (29.03.2016)
 
Столичните трамваи ще станат по-тихи Трамваите ще се движат по-тихо по улиците на София, съобщиха от пресцентъра на Столична община. Причината - "Столичен електротранспорт" изпълнява механично шлифоване на релсовите трасета в София. Целта на обработката е преминаването на трамвайните мотриси да бъде по-безшумно. Обработките започнаха от 27 май и ще продължат до 31 май. Специализираната машината, която изглажда неравностите по трамвайните релси, ще работи само нощем, когато няма движение по линиите. Първите трасета, по които се работи са бул. "Янко Сакъзов" и "Мадрид".
Източник: Монитор (30.05.2016)
 
Поне до другата есен автоматите за билети в София няма да връщат ресто С влизането в сила на новата цена на билетчето в градския транспорт в София от 1 юни проблемите с апаратите за билети в трамваите и тролеите се увеличиха с още един, при това съществен - ако нямаш точно 1.60 лв., ще пътуваш срещу 2 лв. в градския транспорт, тъй като автоматът не връща ресто. Решение обаче скоро няма да има, става ясно от отговори на "Столичен електротранспорт" до в. "Сега". Автоматите за билети са поставени в двата вида превоз преди 8 години, не са пригодени да връщат и не могат да бъдат преработени така, че да връщат монети, съобщиха от дружеството. "В следващите месеци стартира процедурата за изграждането на електронна система за таксуване в градския транспорт на София, която ще даде възможност за заплащане според време или разстояние", казаха оттам на въпрос какви мерки ще се предприемат за това недоразумение. Въвеждането на системата обаче няма да стане поне до есента на 2017 г. Покрай новата цена в социалните мрежи плъзнаха съмнения кой събира надвзетите пари и за какво ги ползва. От "Столичен електротранспорт" ЕАД обясниха, че негови служители събират парите от продажбата на билети. Сумите се преброяват от четиричленна комисия, назначена със заповед във всяко депо на дружеството, която съставя протокол за всеки автомат поотделно. Депата на дружеството са общо 5 - три трамвайни и 2 тролейбусни. "При установена нередност в системата за таксуване устройството се сваля от двама служители. Системата издава тест-билет за отчет на предадените за момента билети", обясняват от "Столичен електротранспорт". Центърът за градска мобилност пък осъществява непрекъснат мониторинг на процеса, включително и на продадените билети. По този начин от ЦГМ и "Столичен електротранспорт" изключват възможността изкушени служители да прибират разликата от стойността на билетите и събраните по-големи суми в автоматите. От транспортния оператор обясняват, че надсъбраните суми от продажбата на билети влизат в сметката му като печалба.От дружеството признаха, че приходите от продадените билети са минимална част от общите приходи. СМЕТКИ За първите 8 дни от поскъпването на билета на 1.60 лв. "извънредната" печалба от невърнато ресто е 86.80 лв.
Източник: Сега (13.06.2016)
 
Дълговете на столичния транспорт намаляват Задълженията на общинските транспортни дружества в София са се стопили наполовина през 2015 г. Това сочат резултатите от отчета на общинските дружества за м.г. В транспорта задълженията са паднали от 98 446 000 лв. през 2014 г. на 48 679 000 лв. Председателят на постоянната комисия по икономика и собственост на Столичния общински съвет Николай Стойнев съобщи, че година по-рано "Столичен електротранспорт" е дължал 55 079 000 лв., докато през 2015 г. задълженията му са вече 27 391 000 лв. В "Столичен автотранспорт" задълженията за 2014 г. са били 27 725 000 лв., а в края на изминалата - 12 712 000 лв. "Метрополитен" ЕАД също е намалило наполовина задълженията си - през 2014 г. те са били 15 642 000 лв., а в края на м.г. - 8 576 000 лв. ЦГМ е имал задължения 141 млн. лв. за 2014 г., а за 2015 - 128 млн. Въпреки добрите финансови показатели за миналата година Столичната община вдигна цената на билета с 60%. Увеличението беше мотивирано с оскъдни данни от Центъра за градска мобилност, който твърдеше, че ако цената се задържи на левче, транспортните дружества не биха могли да функционират нормално. Само за първите 21 дни, откакто билетът в градския транспорт скочи с 60 ст., са продадени карти колкото за четири месеца - близо 23 000, съобщи общинският съветник Зафир Зарков (ГЕРБ), който разгорещено защитаваше поскъпването. От покупката на абонаментни карти дружеството е спечелило над 5 млн. лв. Най-продавани са персонализираните за цялата година, чиято цена падна от 500 лв. на 365 лв. От началото на юни до вторник от тях са купени 4230 бройки за сметка на 258 от януари до май. Зарков освен това твърди, че увеличението на цената и двойните глоби за пътник без билет са довели до по-малък брой гратисчии. От началото на юни контрольорите в градския транспорт са глобили с 40 лв. 2491 нередовни пътници на място и са съставили 1084 акта за 200 лв. Като цяло общинските фирми в София са приключили миналата година с печалба от 7.336 млн. лв. "Част от фирмите оперират в регулиран пазар и за тях не е важно да са на печалба, а да дават качествена услуга. Останалите дружества оперират на свободния пазар и се справят успешно. Сред тях са болниците и "Топлофикация", заяви Стойнев. Миналата година на загуба са работили две от 13 общински фирми - "ВиК София" и "Спортна София". При втората фирма обаче това се дължи на инвестициите в новия парк "Възраждане". "Целият проект на спортния комплекс е 3.6 млн. лв., от които 600 000 лв. са собствени средства на дружеството. Приходите в момента от новия парк показват устойчива стабилност. Паркът вече работи на пълни обороти", обясни Стойнев. Според него дружествата са показали, че могат да работят с европейско финансиране. Тази година най-важните проекти, които трябва да се осъществят с чужди пари, са ремонтите на ротондата на Централната гара и на пазара "Римската стена". УДАРНИЦИ Най-сериозна е била печалбата на "Общински пазари" - 2.7 млн. лв.,"Чистота-Искър" - 2.3 млн. лв. и "Софийски имоти" - 1.4 млн. лв. На плюс е и общинската охранителна фирма "Егида" -105 хил. лв. печалба.
Източник: Сега (23.06.2016)
 
"Транспортно предприятие Прага" доставя 20 употребявани трамвая на София "Транспортно предприятие Прага" ще достави до една година 20 употребявани трамвая тип Т6А5 за междурелсие 1435. "Новите" мотриси ще заменят така наречените "дювази", които се движат по линията на трамваие 22 и 23. Възложител на поръчката е "Столичен електротранспорт". Стойността им е 929026 лв. с ДДС. "Столичен електротранспорт" избра процедурата договаряне без обявление по следните причини: -поради необходимост от придобиване на превозни средства за нуждите на "Столичен електротранспорт" ЕАД и -поради възникнали благоприятни условия за придобиването им на изключително благоприятна за възложителя цена. Този вид процедура е избрана, тъй като към момента на откриване на процедурата "Столичен електранспорт" ЕАД и "Транспортно предприятие на столична община Прага", a.s. са установили, че освободените от експлоатация трамвайни мотриси са обявени за продажба на цени по-ниски от пазарните и са от модел, подходящ за експлоатация в град София за нуждите на "Столичен електранспорт" ЕАД - трамвайно депо Искър, съобщават от възложителя.
Източник: Строителство Градът (24.06.2016)
 
Офшорка пази столичния транспорт Кой е отговорен за сигурността в столичния електротранспорт? Общината? Едноименното дружество, което извършва превозите и стопанисва депата? Не, дейностите по охраната отдавна са прехвърлени в частни ръце и за това се плащат сериозни суми. В конкретния случай с общинската фирма "Столичен електротранспорт" парите от години изтичат към фирма с неясни чуждестранни собственици. Което пък показва колко ефективно работи уникалният инак закон срещу офшорките, наречен Закон за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици. Да караме обаче подред. На 28 януари "Столичен електротранспорт" ЕАД обявява обществена поръчка за извършване на денонощна въоръжена физическа охрана. В надпреварата се включват четири компании - "Картел 97" ООД, "Викинг Николов" ЕООД, "ДА Роял Секюрити" ЕООД и ВТА ООД. Само че първата е отстранена още в начало с обяснението, че има технически пропуски в документите, а последната не е допусната до крайното класиране поради проблем с оформянето на ценовата оферта. Така в съревнованието остават само "Викинг Николов" и "ДА Роял Секюрити", а безспорен фаворит се оказва именно детективската агенция "Роял Секюрити" - тя печели общо 10 от всичките 12 обособени позиции в търга. Срещу сумата от 2 062 352 лв. компанията, чийто управител е Иван Иванов, поема охраната на трамвайните и тролейбусните депа "Красна поляна", "Банишора", "Искър", "Надежда" и "Левски", на контактната мрежа, складовете, халетата, административната сграда, както и на поделението "Трамкар". Зад този милионен успех все пак стои дълга история. "ДА Роял Секюрити" има зад гърба си още четири контракта със столичния електротранспорт и на практика охранява обектите му още от 2007 година. В което, разбира се, няма нищо нередно, стига фирмата да не беше с офшорни корени. Официално тя е регистрирана във врачанската община Роман и според Търговския регистър е правоприемник на ЕТ "Иван Алексиев - да - Роял секюрити". Отначало акционери в нея са "Сименон" ЕООД и самият Иван Алексиев Тодоров. Но през 2011-а на мястото на физическото лице се появява Григор Григоров, а от 2013-а единствен собственик на охранителната фирма от Роман става дружеството "Сименон". То от своя страна се управлява, поне на хартия, от родения през 1938-а Милан Миланов. Оттам нататък веригата на собствеността напуска пределите на България и се губи в морето от номинални управители и акционери. Още при създаването си през 2008-а "Сименон" е притежание на кипърската офшорка "Сенаморен Лимитид". За нея, напълно разбираемо, има съвсем малко информация. Акционери са "Статеко (Номинийс) Лимитед" и "Статеко (Тръстийс) Лиминед", представлявани съответно от Гергиа Ламбрианидес и Андрула Панаи. Директор пък е Георгиос Георгиу. През 2011-а "Сенаморен Лимитид" е заменена от регистрираното в окръг Колумбия (САЩ) юридическо лице Regalle llc. Но кипърските връзки не се късат. За управител на новия собственик на "Сименон" е назначен гражданинът от острова на Афродита Ефстратиос Менелау. Любопитното е, че с негово решение за представители на дружеството у нас са назначени адвокатите Калин Комарски и Лили Ангелова, като пълномощията им са разписани не в САЩ или в България, а в Кипър. При това са удостоверени с подписа на Милена Менелау - районен служител в Никозия. Съвпадението на фамилиите на Ефстратиос и Милена е, меко казано, странно, но тъй като не успяхме да намерим данни за някаква връзка между тях, ще оставим въпроса без коментар. Внимание обаче заслужава учредителят на американската фирма Regalle llc, която се оказва собственик на охранителите на столичния електротранспорт. От наличните документи се вижда, че това е Formia Limited. Но това не е просто поредното дружество, а т.нар. мегарегистратор на офшорни фирми в цял свят. Името Formia Limited излиза и от прословутите "Документи Панама", където фигурира десетки пъти като посредник при създаването на хиляди офшорки. Така че никак не е все едно кой точно дърпа конците на "ДА Роял Секюрити" и къде отиват милионите, спечелени от обществените поръчки. Още повече че общинското предприятие "Столичен електротранспорт" въобще не е единственият клиент на охранителната фирма. Такива са още Центърът за градска мобилност на София, Изпълнителната агенция "Държавна собственост на Министерството на отбраната" и дори самата Национална агенция за приходите, която би трябвало да проверява анонимните собственици и финансовите потоци на дружествата. Но може би най-интересни са договорите на детективската агенция с община Созопол. Първият пакет контракти е от 2013-а и включва въоръжена охрана на Регионалното депо за неопасни отпадъци, на пречиствателна станция за отпадъчни води, както и на самата административна сграда на кметството. Стойността на споразуменията е 180 хил. лв., като през 2015-а, след нов конкурс, "ДА Роял Секюрити" печели повторно и трите позиции. Според различни публикации в интернет от години въпросната компания по сигурността се грижи и за най-атрактивната плажна зона в курорта - "Харманите". Като неин основен застъпник в местния общински съвет се сочи Гено Пухов от ГЕРБ. Но официално между него и фирмата няма никаква връзка.
Източник: Банкеръ (12.07.2016)
 
Столичният общински съвет обяви процедура за публичен подбор за избор на членове на Съвета на директорите на "Столичен автотранспорт" ЕАД и "Столичен Електротранспорт" ЕАД. Изискванията към кандидатите са да имат висше образование и общ трудов стаж, от който не по-малко от 3 години управленски опит. Те не трябва да са осъждани за престъпление от общ характер на лишаване от свобода, освен ако са реабилитирани. Документите се приемат в деловодството на Столичната община в рамките на един месец. Днес на извънредно заседание Столичният общински съвет трябва да избере временно изпълняващ длъжността кмет на район "Младост". Постът остана свободен след подаване на оставката на Цвета Авджиева по настояване на Бойко Борисов заради протест на местни хора срещу строеж в градинка.
Източник: Дума (19.08.2016)