Новини
| Енергийните монополи саботират бизнеса
Кирил Домусчиев е "Мистър Икономика" за 2011 г. за принос в развитието на индустрията в България. Бизнесменът е един от най-крупните и успешни индустриалци у нас. Напук на световната криза управляваните от него компании "Хювефарма", Параходство "Български морски флот" и др. отчитат добри резултати и осъществяват огромни инвестиции. Като член на Управителния съвет на КРИБ Домусчиев е радетел за поставяне на икономиката на пазарни релси и за изчистване на субсидиите и други държавни намеси в бизнеса. От година е и успешен инвеститор в спорта. Неговият футболен клуб "Лудогорец" ще презимува като есенен първенец в първенството.
- Честита награда, г-н Домусчиев!
- Благодаря!
- Доволен ли сте от постигнатото през 2011 година?
- Не мога да се оплача. На фона на кризата в българската и световната икономика 2011-а беше добра година за повечето ни компании. Някои от тях отчитат сериозен ръст на продажби и печалба. Особено структуроопределящите предприятия в нашия инвестиционен портфейл приключват годината с много добри резултати.
- Кои?
- "Хювефарма" ще приключи с ръст на продажбите и печалбата между 15 и 20% спрямо 2010 г. А тя е една от водещите компании в нашия холдинг.
- А Параходство "Български морски флот"?
- На фона на страхотната криза в шипинга БМФ също ще приключи с една прилична печалба.
- И с ръст на превозените товари?
- Напротив - със сериозен спад. Тази година корабособствениците се стремяхме да оцелеем. На този фон БМФ отчита и прилична за тези смутни времена печалба. Факт е, че дори банките, които финансират покупката на новите ни кораби, са силно впечатлени и продължават да проявяват интерес за партньорство, което е суперлатив за свършената от мениджмънта на БМФ работа. Така че - 2011-а не беше лека, още по-малко - добра. Радостното е, че продължаваме да се развиваме! А и годината приключва добре с високата награда, която ми беше присъдена. Приемам я като обективна оценка на свършената от мен и колегите ми работа.
- На каква стойност са инвестициите, които вложихте през 2011-а в българската икономика?
- Около 80 млн. долара в шипинга и над 30 млн. евро - само у нас, в "Хювефарма". Подчертавам "само у нас", тъй като "Хювефарма" е мултинационална компания, с предприятия и продажби в над 70 държави. Тези средства са вложени в изграждането, създаването и закупуването на нови мощности, развитие на технологии и т.н.
- Какви препятствия в законодателството, административното обслужване и други сфери срещнахте по пътя на вашето развитие?
- Нямам съществени забележки към законодателството и администрацията. Смятам, че всичко е нормално. Това обаче, което пречи на индустрията вече години наред, са енергийните монополи и невъзможността българската икономика да получава електроенергията и природния газ на пазарни цени. От години коментираме този проблем, затова много се надявам сегашното правителство да вземе присърце желанието на бизнеса, изказано не в една и две срещи на официално ниво, и да го промени през следващата година. За целта е необходимо да се ускори изграждането на интерконекторната връзка с Турция, която ще даде възможност за диверсификация на доставките на природния газ. Защото и досега българската индустрия има един монополист в лицето на "Булгаргаз", който абсолютно непрозрачно определя цените си. На всеки три месеца индустрията е зависима от някакви разчети, които са си само негови. Не можем да сме доволни и от кръстосаното субсидиране, което се осъществява чрез "Булгаргаз" на "Топлофикация София" и останалите топлофикации у нас. Субсидиране, което поставя нашата индустрия в неравнопоставено положение спрямо конкуренцията. Това са огромни тежести на гърба на индустрията. Същото се отнася и за електроенергийния пазар. Парадоксално, но факт - много пъти електроенергията за индустрията е по-скъпа от тази за износ. Износът за Гърция, Сърбия и други страни е на по-ниска цена от тази, на която бизнесът може да си купи електроенергия на свободния пазар. Значи ние стимулираме чуждите икономики и убиваме собствената си. Това е проблем, който чрез КРИБ и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, на която сме сред основателите, поставяме пред представители на държавата за разрешаване. И ще продължаваме да се борим нещо да се подобри, за да може предприятията да заработят в една по-конкурентна среда.
- Това се отнася и за забавянето на създаването на електроенергийна борса, което неотдавна коментирахме с Богомил Манчев...
- Така е. А всъщност това положение се отразява и на обикновените крайни потребители като цяло.
Колкото повече неясни посредници и губещи предприятия са навързани в една верига, толкова повече страдат потребителите, независимо дали са фирми или граждани. Това е и единственият съществен проблем пред бизнеса. Що се отнася до работата на администрацията - поне досега проблеми от всякакво естество са били решавани адекватно в срещи с представители на съответните ресорни министерства.
- В областта на шипинга какво може да се подобри през 2012 година?
- Има доста закони, които трябва да се обновят в съответствие със съвременните практики. Като например Кодекса за търговското корабоплаване, който е писан преди 40 години...
- Но той беше променен.
- Да, но промените в него бяха частични и със сигурност има още доста неща, които трябва да се пипнат, за да стане България съвременна морска държава. И това е тема, която ние чрез Асоциацията на корабопритежателите ще поставим като тема за обсъждане в началото на 2012-а.
- Защо не сега?
- Мисля, че сега не е моментът да занимаваме Министерството на транспорта, тъй като декември и без това се очерта като доста тежък месец, имайки предвид реформите, които то се опитва да прокара в железниците, пощите и други важни за българската икономика сектори. Все пак става дума за предприятия, за които всички ние вадим пари от джоба си, за да ги субсидираме, при това - без да виждаме някакъв съществен ефект от тяхната дейност за нашия бизнес. Аз смятам, че колкото повече такива мастодонти, какъвто беше и "Кремиковци", си отидат, толкова по-добре ще бъде за цялата икономика. Въпреки че ни плашеха колко лошо щяло да стане, ако фалира "Кремиковци" и 5000 души останат на улицата. Е, и - какво стана? София е по-чиста, не вадим пари от джоба си да субсидираме "Кремиковци" чрез "Булгаргаз", НЕК и БДЖ, за да могат да крадат някои мениджъри безпрепятствено! Така че аз апелирам да се спазва строго пазарната логика, пък ако ще и такива предприятия като БДЖ и "Български пощи" да минат през ликвидация, защото в крайна сметка това ще е добре за икономиката, нацията и бюджета.
- Какви средства ще инвестирате през 2012-а?
- Ще вложим не по-малко от 25 млн. евро в закупуването на нови активи, оборудване и технологии за "Хювефарма". В областта на шипинга идеята ни е да направим поръчки на четири 45 000-тонни и на четири 38 000-тонни кораба. Което ориентировъчно ще ни струва около 200 млн. долара. Водим преговори с корабостроителните заводи и големи шипинг банки, тъй като у нас все по-трудно може да се намери финансиране при преференциални условия, в съответствие със спецификата на шипинга. Това ми е голямата мечта - да успеем да поръчаме тези 8 нови кораба в началото на 2012-а и да започне тяхното строителство. Много е важно с какви кораби ще посрещнем 2013-а и 2014-а г.
- Тогава ли ще се подобри фрахтовият пазар?
- Очакваме след средата на 2013 година фрахтовият пазар да тръгне нагоре. А 2012-а също сме я писали "дъждовна" за БМФ и сме "стресирали" сериозно нашите прогнози.
- Колко души работят за вашата група?
- Над 7000.
- Планирате ли да разкриете нови работни места?
- До края на годината пускаме разширението на завода в Разград, където ще разкриваме над 200 нови работни места за специалисти, основно биолози и химици. От 1 януари започваме да оперираме и Пристанище Бургас-Изток, където ще работят над 200 души, които ще бъдат назначени в "БМФ Порт Бургас" - новото дружество, което ще оперира взетия на концесия терминал. С развитието на бизнеса броят на работещите там ще се увеличава. Там догодина планираме да инвестираме 10 млн. евро - в ново оборудване, складове и реконструкция. Това ще увеличи броя на работещите в нашата група.
- В спорта ще инвестирате ли догодина?
- Сериозна нова селекция през зимата в "Лудогорец" няма да се прави. Рано е да говорим за инвестиции и след края на сезона. Ще инвестираме в довършването на тренировъчния комплекс и на още няколко нови терена. Това е един голям кампус, в който ще бъдат разположени школите и където ще се води подготовката на А отбора. Това са няколко игрища с естествени и изкуствени покрития, киносалон, фитнеси, фен магазин, паркинги, възстановителни центрове и абсолютно всичко необходимо за подготовката на отбора. Ще довършим и осветлението на градския стадион, ще изградим и допълнителни паркинги и пр. Всичко това ще ни глътне минимум 5 млн. лева. За целта ще разчитаме и на подкрепата на нашите приятели, партньори и спонсори. Източник: Стандарт (09.12.2011) |
| Кей след кей
Това е поредната процедура на министерството на транспорта за концесия на пристанище, на която кандидатът е само един, а чуждото участие - нулево Най-атрактивната концесия на транспортното министерство за последната година - за терминала за контейнери на бургаското пристанище, привлече само един кандидат. Подадената оферта за Бургас-запад е на "БМФ - Порт Бургас", което е 100% собственост на Параходство "Български морски флот". БМФ беше проватизирано на 70% през 2008 г. от германско-българския консорциум "Кей Джи маритайм шипинг" за 440 млн. лв., като представител на обединението от българска страна е Кирил Домусчиев. Името на кандидата не е изненада, защото "БМФ - Порт Бургас" от началото на 2012 г. държи концесията на двата терминала за насипни товари в Бургас. Това обаче е поредната процедура на министерството на транспорта за концесия на пристанище, на която кандидатът е само един, а чуждото участие - нулево. В последните два месеца министерството отдаде на дружества, свързани с Цветан Василев, пристанище Несебър и Русе-запад, а на компания от групата "Химимпорт" - пристанището в Лом. Противно на всякаква бизнес логика единствената процедура, на която имаше няколко оферти (три на брой), беше за най-малкия обект - двете кейови места на Видин-юг. Така тенденцията е ясна - интересите на кандидатите, случайно или не, не се застъпват, а състезания няма. Ако при дунавските по-малки терминали липсата на интерес е до някаква степен обяснимо, терминалът в Бургас имаше потенциал да привлече по-голям интерес. От министерството потвърдиха това, като коментираха, че закупените документации са били повече от една, като купувачи на документи е имало и извън границите на Европейския съюз. Оттам обаче не обясниха защо в крайна сметка офертата е само една, както и на кой от кандидатите е било отказано сроковете за подаване на оферти да бъдат удължени. Искането е видно от публикуваната на сайта на ведомството кореспонденция между институцията и потенциален участник. Летвата за терминал Бургас-запад беше високо вдигната още от самото начало. Министерството постави изискването участниците да докажат общо приходи за последните три години в размер на не по-малко от 750 млн. лв., а размерът на балансовата стойност на техните активи да не е под 750 млн. лв. За сравнение, приходите на цялото държавно предприятие "Пристанище Бургас" ЕАД за 2011 г. са 34.4 млн. лв., а активите му към края на миналата година възлизат на 32.6 млн. лв. Кандидатите трябваше да са или пристанищни оператори от поне пет години, или да са се занимавали с дейност, сходна с предмета на поръчката за същия период. Допускаха се корабособственици, чартьори или мениджъри със собствени, наети и/или преотстъпени кораби. Държавата иска от спечелилия кандидат да инвестира поне 20 млн. лв. в пристанището през целия 35-годишен срок на концесията, като 9.5 млн. лв. от тях ще трябва да се вложат през първите седем години. Това изглежда нищожно на фона на задълженията на БМФ, които има към двата терминала за насипни товари (Бургас-изток-2), които спечели на концесия през 2011 г. Тогава компанията се задължи да инвестира над 100 млн. евро и да изплаща 80% от заемите на пристанището, които бяха отпуснати от японска банка за новото насипно съоръжение, предвидено за товарите на "Кремиковци". След отдаването и на терминала за контейнери за държавния оператор в Бургас, който до края на 2011 г. управляваше всичко, ще остане да работи единствено на терминал Бургас–изток- 1 (14 кейови места), където се обработват предимно генерални товари (метали, дървесина, машини и т.н.). На четири от тези места пък трябва да бъде построена пътническа гара. Или ролята на държавното дружество на пристанище Бургас става все по-малка. Така на две дози основният бизнес на пристанището минава в частни ръце. Което е вярната посока. Но неприятната част е, че обектът в Бургас можеше да привлече по-големи международни пристанищни оператори, ако министерството го беше обявило за концесия в неговата цялост, а не на части. Аргументът, че така ще има конкуренция между операторите на различните терминали, изглежда безсмислен, при положение че кандидатът и в предишната, и в сегашната процедура е един и същ. Друг минус на сегашния конкурс е, че срокът за оферти е сравнително кратък като за чужд инвеститор - за бургаския контейнерен терминал е месец и половина, а за по-малък инфраструктурен обект като този в Лом е 60 дни. Процедурата е поредната за министерството, в която състезание между участници, техните предложения за инвестиции, концесионни такси и мениджърска визия на практика няма да има. Или ако офертата на "БМФ - Порт Бургас" покрива минималните критерии към инвеститорите, скоро Министерският съвет трябва да излезе и с официалното си обявление, че терминалът има нов стопанин. Източник: Капитал (05.02.2013) |
| Братя Домусчиеви искат концесията на пристанищен терминал в Бургас. Министърът на транспорта Ивайло Московски отвори офертите за участие в процедурите по предоставяне на концесия на пристанищен терминал „Бургас – Запад". Единствените подадени документи са от „БМФ Порт Бургас" ЕАД, зад което стоят бизнесмените братя Домусчиеви, пише "Дарик". Срокът на концесия ще бъде 35 години, началната дата е датата на влизане в сила на договора. Според информация от Интернет сайта на транспортното министерство подадените оферти ще бъдат разглеждани според критериите за подбор по Закона за концесиите: икономическо и финансово състояние; пригодност за изпълнение на професионална дейност и технически възможности и професионална квалификация. Пристанищен терминал „Бургас – Запад" е с площ от 641 499 кв. м. Основен предмет на концесията е управление на услугата от обществен интерес и управление и поддържане на пристанищния терминал на риск на концесионера срещу правото му да извършва на терминала пристанищни услуги. На терминала могат да се извършват пристанищни услуги по обработка на товари и поща; и морско-технически услуги (швартоване, снабдяване на корабите с електроенергия, телефон и вода), за извършването на които се изисква използване на пристанищна територия и/или пристанищни съоръжения. Източник: Бургас-днес и утре (06.02.2013) |
| Eдин кандидат за концесията на пристанище Бургас–запад
БМФ Порт Бургас" ЕАД е единственият кандидат за концесионер на пристанищен терминал Бургас–запад, стана ясно при отварянето на подадените оферти за участие в откритите процедури за предоставяне на концесия на пристанището, обявена от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 12 декември миналата година. "БМФ Порт Бургас" ЕАД е 100% собственост на Параходство "Български морски флот". От началото на 2012 г. дружеството е концесионер на Терминал 2А на пристанище Бургас. Пристанищен терминал Бургас–запад е с площ 641 499 кв.м. Предназначен е за обработка на генерални, насипни, наливни и ро–ро товари и контейнери, извършват се и морскотехнически услуги (швартоване, снабдяване на корабите с електроенергия, телефон и вода). Концесията е за срок от 35 г. От бъдещия концесионер се искат инвестиции не по-малко от 20 млн. лв. за целия срок на концесията, като 9.5 млн. лв. от тях ще трябва да се вложат през първите седем години. Източник: Строителство Градът (18.02.2013) |
| "БМФ Порт Бургас" ЕАД взима на концесия порт Бургас-запад
Правителството в оставка определи дружеството "БМФ Порт Бургас" ЕАД за концесионер на "Пристанищен терминал Бургас-запад", част от пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас, съобщиха от пресцентъра на кабинета. Припомняме, че за концесията на терминала за контейнери на бургаското пристанище бе подадена само една оферта, когато течеше процедурата за възлагане на концесията, обявена от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. "БМФ - Порт Бургас" ЕАД е 100% собственост на Параходство "Български морски флот". БМФ беше приватизирано през 2008 г. като 70% от дружеството беше придобито от германско-българския консорциум "Кей Джи маритайм шипинг" за 440 млн. лв. Представител на обединението от българска страна е Кирил Домусчиев. За срока на концесията - 35 години, концесионерът ще извърши значителни по обем инвестиции в материални активи, технически средства и оборудване, възлизащи на общо 34,8 млн. лв. С предоставянето на концесия на Пристанищен терминал "Бургас-запад", ще се осигурят необходимите финансови средства за реконструкция и модернизация на пристанищния терминал, като едновременно с това ще се осигури поток от приходи за държавата от концесионни плащания, коментират от Министерския съвет. Фиксираният размер на годишното концесионно плащане възлиза на 900 хил. лв. без ДДС. Освен това сред заложените задължения в концесионния договор дружеството "БМФ Порт Бургас" ЕАД ще трябва да плаща осем на сто от размера на погасителните вноски по заема на България към Японската банка за международно сътрудничество по споразумение за заем от 1998 г. Източник: Инвестор.БГ (04.03.2013) |
| "БМФ – Порт Бургас" поема управлението на терминал "Пристанище Запад" на 20 април
С ударни инвестиции и увеличаване заплатите на служителите ще стъпи на 20 април в "Пристанище – Запад" концесиoнерът "БМФ – Порт Бургас" ЕАД, съобщават от компанията. Договорът за концесия беше подписан на 8 март и според него за срок от 35 години концесионерът ще трябва да инвестира в материални активи, технически средства и оборудване 34.8 млн. лв., да осигури поток от приходи за държавата от концесионни плащания в размер на 900 хил. лв. годишно без ДДС, да заплаща 8% от размера на погасителните вноски по заема на България към Японската банка за международно сътрудничество по споразумението от 1998 г. За да изпълни тези условия "БМФ – Порт Бургас" ще увеличи товаропотока към терминала, ще повиши и заплатите на служителите в него, за да бъдат те стимулирани да работят ефективно и да бъдат спокойни за бъдещето си. Тези намерения на концесионера срещат пълното разбиране и съдействие на синдикатите. Затова появилите се през последната седмица публикации на съмнително отворено писмо от името на синдикалните лидери на КНСБ и КТ "Подкрепа" в пристанището будят съмнение за политически манипулации и прокарване на икономически интереси от страна на конкуренти. Използвайки нестабилността в държавата и общото недоволство от политиката на правителството, определени групировки с неизяснени цели тиражират неверни твърдения. Концесията на "Пристанище Запад" няма да затрудни преминаването на кораби към терминала, опериран от държавата. Входно-изходният пункт на "Бургас изток" остава изцяло под контрола на държавния оператор. Преминаването на товари ще се осъществява през общата инфраструктура, както гласи Законът за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата, уточняват от концесионера. Източник: Строителство Градът (25.03.2013) |
| Увеличават заплатите в Пристанище - Запад Бургас
С увеличаване заплатите на служителите ще стъпи на 20 април в „Пристанище - Запад" концесиoнерът „БМФ - Порт Бургас" . Договорът за концесия беше подписан на 8 март и новият стопанин на пристанищния терминал възнамерява да започне веднага изпълнението му. Според договора за срок от 35 години концесионерът ще трябва да инвестира в материални активи, технически средства и оборудване 34.8 млн. лв., да осигури поток от приходи за държавата от концесионни плащания в размер на 900 хил.лв. годишно без ДДС, да заплаща 8% от размера на погасителните вноски по заема на България към Японската банка за международно сътрудничество по споразумението от 1998 г. За да изпълни тези условия, „БМФ - Порт Бургас" ще увеличи товаропотока към терминала, ще повиши и заплатите на служителите в него, за да бъдат те стимулирани да работят ефективно и да бъдат спокойни за бъдещето си. Тези намерения на концесионера срещат пълното разбиране и съдействие на синдикатите. Затова появилите се през последната седмица публикации на съмнително отворено писмо от името на синдикалните лидери на КНСБ и КТ „Подкрепа" в пристанището будят съмнение за политически манипулации и прокарване на икономически интереси от страна на конкуренти. Използвайки нестабилността в държавата и общото недоволство от политиката на правителството, определени групировки с неизяснени цели тиражират неверни твърдения. Източник: Money.bg (26.03.2013) |
| С ударни инвестиции и увеличаване заплатите на служителите ще стъпи на 20 април в „Пристанище – Запад” концесиoнерът „БМФ – Порт Бургас” ЕАД. Договорът за концесия беше подписан на 8 март и новият стопанин на пристанищния терминал възнамерява да започне веднага изпълнението му. Според договора за срок от 35 години концесионерът ще трябва да инвестира в материални активи, технически средства и оборудване 34.8 млн. лв., да осигури поток от приходи за държавата от концесионни плащания в размер на 900 хил.лв. годишно без ДДС, да заплаща 8% от размера на погасителните вноски по заема на България към Японската банка за международно сътрудничество по споразумението от 1998 г. За да изпълни тези условия, „БМФ – Порт Бургас” ще увеличи товаропотока към терминала, ще повиши и заплатите на служителите в него, за да бъдат те стимулирани да работят ефективно и да бъдат спокойни за бъдещето си. Тези намерения на концесионера срещат пълното разбиране и съдействие на синдикатите. Затова появилите се през последната седмица публикации на съмнително отворено писмо от името на синдикалните лидери на КНСБ и КТ „Подкрепа” в пристанището будят съмнение за политически манипулации и прокарване на икономически интереси от страна на конкуренти. Използвайки нестабилността в държавата и общото недоволство от политиката на правителството, определени групировки с неизяснени цели тиражират неверни твърдения. „Имаме пълно доверие на „БМФ – Порт Бургас”. Съмненията, породени от неизвестността са вече в миналото. Преминаването от сигурността на държавната работа към тази в частна фирма е плашещо, особено при пълното отсъствие на комуникация с Министерството на транспорта. След среща с ръководството на компанията обаче се уверихме, че те нямат желание за конфронтация, а за диалог и работа, от които работниците не само няма да са ощетени – ще работят при по-добри условия и ще получават по-добро заплащане за труда си. Работили сме и преди с този концесионер, той е доказал, че осъществява всичките си обещания”, коментира Здравовеста Николова, председател на синдикалната секция към КТ „Подкрепа” в „Пристанище Бургас”. Пристанищните синдикати упрекват Министерството на транспорта, че не е разяснило условията по концесията и намеренията на кандидат-концесионера веднага след отварянето на офертата. Подобно становище те изразяват в писмо от 24 февруари, адресирано до президента на Р. България, омбудсмана и до президентите на КТ „Подкрепа” и КНСБ. До подписването на концесионния договор обаче синдикати и концесионер успяват да влязат в диалог без посредничеството на държавата. Уточнени са всички детайли, удовлетворени са и двете страни. Почти месец по-късно и 10 дена след подписването на договора в медиите започват да се тиражират отворени писма от името на синдикатите с изопачено съдържание, с искане за разваляне на концесията и дори с настояване за преосмисляне на цялостната концесионна политика на държавата. Синдикалните секции на КНСБ и КТ „Подкрепа” в пристанището не са писали писмо с такова съдържание и не са го изпращали на медиите, твърдят лидерите им. Предизборното нагнетяване на ситуацията е извън техните основни ангажименти към работниците в пристанището. Между синдикалните ръководства на браншовите секции и ръководството на „БМФ – Порт Бургас” ЕАД са проведени интензивни разговори през изминалата седмица. На тях е постигнато съгласие по основните приоритети за бъдещото развитие на порта и икономическата концепция на мениджмънта. Основните синдикални организации са заявили своята подкрепа за амбициозната инвестиционна програма, която ще осигури устойчивия статус на заетостта в пристанище Бургас в бъдеще. Концесията е доказан инструмент за модернизацията и утвърждаването на конкурентоспособността на пристанищата по цял свят. Така се експлоатират най-значимите пристанища в Европа. От една година насам и България има своя пример за успешна пристанищна концесия. След като „БМФ Порт Бургас” пое управлението на пристанище „Бургас изток-2” постигна ръст на товарооброта в размер на повече от 200 хил. т товари годишно. През 2012 г. през терминала са преминали над 1.5 млн. т товари, а реализираната печалба е в размер на 2 млн. лв. За сравнение, товарооборотът на същия терминал по време на управление на държавния оператор е 1.32 млн.т за 2010 г. и 1.34 млн. т през 2011 г. През 2012 г. „БМФ Порт Бургас” е заплатило на държавата концесионно възнаграждение и корпоративен данък в размер на над 5 млн. лв. Инвестирало е в пристанищната инфраструктура и в оборудване над 5 млн. лв. Освен генерираните стабилни приходи концесионерът значително е увеличил качеството на пристанищните услуги чрез повишаване мотивацията на работниците и служителите. Задълженията към тях се изпълняват стриктно, средната месечна работна заплата във фирмата е 996 лв. – със 168 лв. повече от заплатата при държавния оператор. Според договора в терминал „Изток-2” трябва да се поддържат 202 работни места, концесионерът поддържа 250 работници. В същото време държавният оператор, който управлява „Пристанище Запад” и разполага с повече корабни места е обработил 2.3 млн. т товари и е реализирал печалба от 4 млн. лв. без да е извършил никакви инвестиции. Концесията на „Пристанище Запад” няма да затрудни преминаването на кораби към терминала, опериран от държавата. Входно/изходният пункт на „Бургас изток” остава изцяло под контрола на държавния оператор. Преминаването на товари ще се осъществява през общата инфраструктура, така както гласи Законът за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата. „БМФ Порт Бургас” ЕАД беше единственият кандидат в конкурса за концесия на терминал Запад. Още през 2010 г. транспортното министерство е обявило обектите, на които предстои концесиониране. Повече от година заинтересованите са имали време да проучат и да се подготвят за конкурса. „БМФ Порт Бургас”ЕАД не поема упреците, че е било предизвестено и не е отговорно за факта, че е било единственият кандидат. Източник: Бургас-днес и утре (26.03.2013) |
| Бургас има възможност да се нареди сред най- натоварените пристанища в района на Черно море. Инвестиционната програма на „БМФ ПОРТ БУРГАС” ЕАД - концесионер на Пристанищен терминал „Бургас Запад” е насочена към постигането на тази цел. Същият концесионер менажира и пристанищен терминал „Бургас Изток - 2”. Там, още с влизането във владение, започна мащабно подновяване на техниката и крупни инвестиции в инфраструктурата, като само през последната година те достигнаха над 5 милиона лева. Бързата рехабилитация и модернизация на инфраструктурата е абсолютно необходимо условие, за да може пристанището да достигне максимален капацитет за обработка на товарите. През тази първа година от срока на концесията започна и изграждането на модерен закрит склад за насипни товари, който ще подобри качеството и бързината на обработка на кораби и товари. С него ще бъде избегнато разпиляването на товарите, което често се случва при открито съхранение, водещо до съществени загуби за товародателите. Ще бъде изграден специализиран терминал за зърнени храни, какъвто към момента липсва на българските пристанища. Този силозен комплекс ще бъде оборудван съгласно най-съвременните технологии, включващи разтоварването на зърно, както с автомобили, така и с вагони. На стария кей за насипни товари, който в момента е в много лошо състояние, изцяло се подменя както настилката, така и прилежащата към нея ВиК и ел. инфраструктура. Тези ремонтни дейности са изключително наложителни, тъй като старият кей за насипни товари не е ремонтиран над 40 години. Според кап. Жорж Дерелиев – Изпълнителен директор на „БМФ Порт Бургас” ЕАД, дълбочината на някои от кейовите места в пристанище Бургас, е огромно предимство пред останалите пристанища в Черноморския регион. Тази дълбочина позволява на най-големите кораби (с дължина до 300 метра), преминаващи през Босфора, да влизат в пристанището, което ще доведе до стабилен ръст на товарооборота. Новостите в пристанището не подминават и социалната политика на „БМФ ПОРТ БУРГАС”. През последната година бяха откриха нови работни места, а средната заплата достигна внушителните 996 лв. Запазени са и всички социални придобивки по колективния трудов договор, който е бил одобрен преди подписването на договора за концесия. Условията на труд се подобряват постоянно, а от ръководството гарантират, че не се прави никакъв компромис с качеството на работните облекла и предпазните средства. От „БМФ ПОРТ БУРГАС” не пропускат да отбележат, че повече от 90% от външните услуги, необходими на пристанището, се възлагат на малкия и средния бизнес в Бургаския регион. Източник: Бургас-днес и утре (02.04.2013) |
| “БМФ Порт Бургас” вдига нов терминал за зърно
Супермодерен терминал за претоварване на зърно ще бъде изграден от концесионера на пристанище Бургас. Това съобщи Борис Балев, прокурист на "БМФ Порт Бургас". Дружеството стопанисва терминал "Бургас Изток-2" от година и до дни ще поеме управлението и на "Бургас-Запад". Нито едно родно пристанище не предлага терминал, в който претоварването на зърното да не зависи от атмосферните условия, напомни Балев. "БМФ Порт Бургас" ще модернизира съществуващия зърнен терминал на "Бургас-Запад" и ще изгради нов на "Изток-2", обясни Балев. Общият капацитет на двата ще е над 1 млн. тона - достатъчен да поеме зърнопроизводството на Тракия, заяви Балев. Само за година концесионерът инвестира над 5 млн. лв. в закупуванвето на нова техника за "Бургас Изток-2". За същия период той вдигна обема на обработените товари с 200 хил. тона, а на заплатите - с 15%, напомни прокуристът на "БМФ Порт Бургас" Борис Балев. Източник: Стандарт (02.04.2013) |
| Комисията за защита на конкуренцията разреши концентрация чрез придобиване на контрол от страна на "БМФ Порт Бургас" ЕАД чрез договор за концесия върху Пристанищен терминал "Бургас Запад", част от Пристанище Бургас. Комисията постанови незабавно изпълнение на решението. Анализът на КЗК показва, че концесията не би променила съществено пазарното статукво и не притежава потенциал за застрашаване на ефективната конкуренция. Комисията счита, че предвид пазарните дялове на участниците на анализираните пазари по предоставяне на пристанищни услуги и превоз на товари по море, КЗК не може да направи извода, че обединената група е в състояние да попречи на конкуренти да осъществяват своята стопанска дейност. Според решението на Министерски съвет за даване на концесия на терминал Бургас Запад концесионерът трябва да инвестира 34,8 млн. лв Източник: Стандарт (29.04.2013) |
| "Пристанищен терминал "Бургас Запад" с нов концесионер
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши концесия върху Пристанищен терминал "Бургас Запад", става ясно от съобщение на сайта на антимонополния орган. Изходът е част от Пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас. С решението си Комисията разрешава концентрация чрез придобиване на контрол от страна на фирма "БМФ Порт Бургас" ЕАД, която ще сключи договор за концесия върху западния терминал. КЗК постановява решението незабавно да бъде изпълнено. Новият концесионер ще управлява услугите по обработка на товари и поща и морско-техническите услуги на пристанището. За тази цел ще ползва Пристанищна територия и/или Пристанищни съоръжения по смисъла на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България. "БМФ Порт Бургас" ще трябва да поддържа услугите в наличност и да гарантира тяхното качество. В замяна получава правото да взима приходи от това. Анализът на КЗК е показал, че планираната концесия не създава заплаха за ефективната конкуренция на пазара и "не би променила съществено пазарното статукво". "Комисията счита, че предвид пазарните дялове на участниците на анализираните пазари по предоставяне на пристанищни услуги и превоз на товари по море, КЗК не може да направи извода, че обединената група е в състояние да попречи на конкуренти да осъществяват своята стопанска дейност", се казва още в съобщението. Антимонополният орган обяснява, че не са налице опасения, че след влизането в сила на договора дружеството ще бъде в състояние да възпрепятства дейността на преките си конкуренти и на предприятията, "осъществяващи вертикално свързана дейност". Въпреки че концесията ще увеличи производствения капацитет и възможностите на цялата грума "БМФ", това не е достатъчна индикация за негативно засягане на конкурентната среда. С тези аргументи Комисията разрешава концентрацията. Източник: econ.bg (29.04.2013) |
| Концесионерът на Порт Бургас - Запад влиза във владение
На 3 май в полунощ „БМФ Порт Бургас” ЕАД започва да оперира в Пристанищен терминал „Бургас – Запад”. Дружеството встъпва в концесионните си права съгласно постановлението на Комисията за защита на конкуренцията и концесионния договор, подписан в Министерството на транспорта на 8 март 2013 г. Очаква се първият обработен от концесионера товар да бъде за хладилен контейнеровоз, съобщи кап. Жорж Дерелиев, изпълнителен директор на дружеството – концесионер. За празничните дни друг клиент не е заявявал товаро-разтоварни дейности на кейовете на терминала. Пристанище „Бургас – Запад” разполага с общо 5 кейови места. От тях активно работещи са от 21 до 24 корабно място, 25-то е предназначено за акустиране на малки плавателни съдове. Тук се намира и единственото в Пристанище Бургас място за обработване на контейнери – 25 корабно място. Веднага след встъпването в правата си на концесионер „БМФ Порт Бургас” възнамерява да започне с изпълнението на основното си задължение и да разгърне мащабна инвестиционна програма. Според договора за срок от 35 години дружеството ще трябва да инвестира в материални активи, технически средства и оборудване 34.8 млн. лв. През първите месеци на концесията БМФ започва с най-неотложните инвестиции – ремонт на пътните настилки и на откритите и закрити складови площи. Почти изцяло е завършено ограждението на терминал „Бургас – Запад”, така както изискват международните мерки за сигурност на корабите и пристанищните съоръжения, регламентирани в isps code. Източник: Дарик радио (07.05.2013) |
| От 3 май е в сила договорът за концесията на пристанищен терминал Бургас–запад
На 3 май "БМФ Порт Бургас" ЕАД, концесионер на пристанищен терминал Бургас–запад встъпи в концесионните си права съгласно постановлението на Комисията за защита на конкуренцията и концесионния договор, подписан в Министерството на транспорта на 8 март 2013 г. Очаква се първият обработен от концесионера товар да бъде за хладилен контейнеровоз, съобщи кап. Жорж Дерелиев, изпълнителен директор на дружеството концесионер. Веднага след встъпването в правата си на концесионер "БМФ Порт Бургас" възнамерява да започне с изпълнението на основното си задължение и да разгърне мащабна инвестиционна програма. Според договора за срок от 35 години дружеството ще трябва да инвестира в материални активи, технически средства и оборудване 34.8 млн. лв. През първите месеци на концесията БМФ започва с най-неотложните инвестиции – ремонт на пътните настилки и на откритите и закрити складови площи. Почти изцяло е завършено ограждението на терминал Бургас–запад, така както изискват международните мерки за сигурност на корабите и пристанищните съоръжения, регламентирани в isps code. Източник: Строителство Градът (13.05.2013) |
| 3 млн. евро инвестираме за обновяване на 17-ото и 18-ото корабно място на пристанищен терминал "Бургас изток-2", съобщи Борис Балев, прокурист на "БМФ Порт Бургас" - концесионер на двата терминала "Бургас Изток-2" и "Бургас Запад" на порт Бургас. С парите ще бъде изцяло рехабилитирана и площадката край двете корабни места, чиято полщ е 50 дка, обясни Борис Балев. През последните над три десетилетия кеят е бил само експлоатиран, не са били правени никакви ремонти, коментира Балев. Целта на нашите мащабни инвестиции е да превърнем Бургас в най-предпочитаното и конкурентно черноморско пристанище, категоричен бе Балев. Само през първата година като концесионер "БМФ Порт Бургас" инвестира над 5 млн. лв. в закупуване на нова техника и обновяване на инфраструктурата, увеличи товарооборота с 200 хил. тона и вдигна заплатите на служителите с 15 на сто. Източник: Стандарт (12.06.2013) |
| С 3 млн. евро обновяват пристанище Бургас
3 млн. евро инвестираме за обновяване на 17-ото и 18-ото корабно място на пристанищен терминал "Бургас изток-2". Това съобщи Борис Балев, прокурист на "БМФ Порт Бургас" - концесионер на двата терминала "Бургас Изток-2" и "Бургас Запад" на порт Бургас. С парите ще бъде изцяло рехабилитирана и площадката край двете корабни места, чиято полщ е 50 дка, обясни Борис Балев. През последните над три десетилетия кеят е бил само експлоатиран, не са били правени никакви ремонти, коментира Балев. Целта на нашите мащабни инвестиции е да превърнем Бургас в най-предпочитаното и конкурентно черноморско пристанище, категоричен бе Балев. Само през първата година като концесионер "БМФ Порт Бургас" инвестира над 5 млн. лв. в закупуване на нова техника и обновяване на инфраструктурата, увеличи товарооборота с 200 хил. тона и вдигна заплатите на служителите с 15 на сто. Източник: Стандарт (12.06.2013) |
| "БМФ Порт Бургас" проучва дали да инвестира в специализиран зърнен терминал
„БМФ Порт Бургас” възнамерява да инвестира в изграждането на модерен специализиран зърнен терминал, но тепърва ще се правят пазарни проучвания. В пристанище „Бургас Изток 2”, което беше дадено на концесия на „БМФ Порт Бургас” (собственост на "Параходство Български морски флот" АД ), в момента се товарят със зърно дълбоководни кораби и така се улеснява търговията, информира концесионерът. На Терминал 2А се обработва кораб с 62 000 т пшеница за Саудитска Арабия. Терминалът беше построен, за да обслужва „Кремиковци”. След като металургичният комбинат спря да работи, съоръженията останаха неизползвани. Съществуващите мощности – кранове и складова база сега са преобразувани и терминалът е одобрен за товарене на зърно. По информация на концесионера за първи път у нас кораби от типа панамакс (това са плавателните съдове, чиито максимални размери позволяват преминаване през Панамския канал) се товарят с пълен капацитет. От началото на активната жътвена кампания 4 големи зърновоза са преминали през порта и са били натоварени съответно с 42 000 т за Израел, 55 000 т за Испания, като още един кораб от този тип чака за обработка. Досега в пристанищата във Варна и Бургас ограниченията са били - газене до 11 метра, а корабите са товарени максимално с 50 000 т. По данни на концесионера в Черноморския басейн с пълен капацитет корабите са били натоварвани само в Констанца и в някои украински пристанища, като това е предпочитаният вариант от търговците, тъй като така се снижава транспортният разход. В резултат се е налагало произведено в България зърно да бъде транспортирано до Констанца, коментират зърнопроизводители. Източник: Инвестор.БГ (26.07.2013) |
| Порт Бургас товари зърно за целия свят
"БМФ Порт Бургас" отвори вратите пред родните зърнопроизводители към световните пазари. За първи път кораби тип "Панамакс" с газене до 14 метра се товарят с пълен капацитет. Това позволява българското зърно да се доставя на ниски цени по целия свят. На 32-ро корабно място на Терминал 2А в порт Бургас-изток 2 бе натоварен корабът NAVIOS ESPERANZA с 62 000 т зърно за Саудитска Арабия. От началото на жътвената кампания 4 зърновоза тип "Панамакс" бяха натоварени със зърно на 32-ро корабно място. Всички останали корабни места във Варна и Бургас имат ограничения за газенето на корабите до 11 м, което позволява зърно да се изнася само за Средиземноморието. Източник: Стандарт (26.07.2013) |
| Морските пристанища печелят бизнес за сметка на речните
Част от товарите от и към България, традиционно превозвани по Дунав, са се пренасочили към морските пристанища през миналата година. Тази тенденция се забелязва още от началото на кризата и 2012 г. не прави изключение. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за товарооборота на речния и морския транспорт. Товарите като цяло се увеличават, но резултатите все още са далече от предкризисните нива. Другата тенденция, която се забелязва, е, че вследствие на концесионните процедури и отдаването на пристанищните терминали на частни компании ролята на държавните пристанища постепенно намалява. Ситуацията се запазва и през тази година. С близо 8% по-малко товари са били обработени на дунавските пристанища през миналата година, показват данните на НСИ. През речните портове минава основно внос, който за 2012 г. надвишава износа над два пъти. Сериозен дял имат и крайбрежните товари, които обаче отбелязват и най-значителния спад. В същото време морските пристанища отчитат над 3% ръст на обработените товари. Това се дължи основно на износа, който за първи път от 2005 г., откогато има статистика, изпреварва вноса. Отчасти причина за това е намаленият обем товари към страната, който обърна започналата през 2010 г. тенденция за плавно покачване на вноса след резкия спад предходната година. Основната причина за пренасочването на товарите към морето са рекордните студове в началото на миналата година и сухото време през лятото. Това доведе до временно спиране на работата на дунавските пристанища, което принуди голяма част от износителите - основно на зърно, да променят транспортните си схеми и впоследствие да ги запазят, става ясно от отчета на най-голямата компания в сектора "Пристанищен комплекс - Русе". Така през миналата година през държавното дружество са преминали минимални количества зърнени храни. Сериозно намаление има и при обработените метали на пристанище Русе. Причината за това обаче е по-скоро външна и е свързана с чувствителното увеличение на цените в украинския порт Измаил, което доведе до пренасочване на този товаропоток по море. Силен спад има и при обработката на дървен материал, която се извършва на терминала Русе-запад, заради лошите климатични условия и свиване дейността на клиентите. Понижават се и количествата на обработените въглища, а перспективите за в бъдеще не са по-добри, тъй като най-големият потребител на въглища сред клиентите на компанията – "Топлофикация - Русе", планира да премине на природен газ. Ръст има единствено при химикалите и торовете, но там обемите са малки. Икономическата криза като цяло се е отразила на дейността на клиентите на пристанището. Отрицателната тенденция за развитието на пазарите в Словения, Хърватия, Унгария и най-вече Румъния намалиха очакваните обеми от дейността на нашите контрагенти, отчитат от дружеството. Като се добавят и пренасочването на износителите на зърно към морските пристанища и очакваният спад в обработката на въглища заради "Топлофикация - Русе", от пристанището не очакват тази година да е по-добра. Допълнително негативно влияние върху резултатите ще окаже и приключилото концесиониране на терминал "Русе-запад", с което държавното дружество загуби част от клиентите и товарите си. За сметка на това морските пристанища се радват на увеличен обем товари през миналата година. Това обаче не се дължи на двете големи държавни компании, които управляват портовете във Варна и Бургас. Концесионирането на отделни терминали и засилената конкуренция от страна на частните фирми в сектора са довели до спад на обработените от тях товари и съответно по-ниски приходи, като очакванията са тази тенденция да продължи да се задълбочава. Най-сериозно понижение има при пристанище Бургас, където товарите са намалели с над една трета през миналата година. Основната причина за това е концесионирането на двата терминала за насипни товари "Бургас-изток 2", който вече се управлява от "БМФ – Порт Бургас". Ако се изключат тези количества, спадът е само 0.5%. Навлизането на нов конкурент в бизнеса е свило обработените насипни товари в пристанище Бургас наполовина, въпреки че компанията е запазила доста стабилни позиции при зърнените храни. Успяла е също да привлече и част от клиентите на отдадените на концесия терминали – главно търговци на въглища, кокс, желязна руда и цимент. С близо една трета обаче е намаляло количеството на металите, преминали през пристанището, което е причината и за по-ниските резултати при генералните товари като цяло (-12%). Въпреки това понижението на приходите е било съпроводено и от намаление на разходите и така компанията е успяла да увеличи печалбата си за 2012 г. Ролята на пристанището обаче ще продължи да намалява, след като през тази година терминалът за контейнери "Бургас-запад" беше отдаден на концесия на единствения кандидат - "БМФ – Порт Бургас", който държи и "Бургас-изток 2". Компанията е 100% собственост на Параходство "Български морски флот", което беше приватизирано преди пет години от българско-германския консорциум "Кей Джи маритайм шипинг", представлявано от Кирил Домусчиев. Така за държавния оператор остава само терминал "Бургас-изток 1", където се обработват основно генерални товари (метали, дървесина, машини и т.н.). Сравнително по-стабилни позиции запазва другото държавно пристанище – Варна, което държи терминалите "Варна-изток" и "Варна-запад". Въпреки лекото понижение на обработените товари дружеството увеличава приходите и печалбата си благодарение главно на това, че в края на 2011 г. повиши цените си. Друга причина за ръста е обработеният рекорден тонаж зърно, където количествата са нараснали с 3% спрямо предходната година, което най-вероятно е за сметка на дунавските портове. Нещо повече, зърнените храни като цяло са благодатен товар, тъй като ставката за обработка при тях е по-висока, отколкото при останалите насипни товари. През порта са преминали и значително повече метален скрап, дървен материал и др., както и контейнери. Намалява обаче делът на стратегическите клиенти от Девня, където са разположени големи компании като "Девня цимент", "Солвей - Соди" и "Агрополихим". Според държавното предприятие това се дължи на неблагоприятни промени в пазара на изнасяните от тях товари. Отчетът на един от конкурентите на "Пристанище Варна" – "Леспорт" от групата на "Химимпорт", обаче показва, че има и друга причина. Частната компанията е успяла да привлече като клиент "Солвей - Соди", която за последните пет месеца на миналата година е изнесла близо 55 хил. тона калцинирана сода през концесионирания терминал. Затова и от държавната компания отчитат като риск навлизането на нови фирми в обработката на товари. Държавните портове имат основателна причина да се притесняват от конкуренцията. Това се вижда от силните резултати на пристанище "Леспорт", което отчита двуцифрен ръст на обработените товари през миналата година и достига най-големия си товарооборот от началото на концесията през 2006 г. През "Леспорт" преминават основно насипни товари, като близо половината от целия оборот се дължи на зърното. Миналата година през пристанището е било изнесено и рекордно количество скрап заради увеличеното търсене на изделия от метал и съответно суровини за производството им. Повишение има също при металите и дървения материал, както и при химическите товари заради привличането на "Солвей - Соди" като клиент и вноса на над 15 тона торове. През тази година компанията отново очаква леко увеличение на обема на товарите, което ще дойде от ръста на износа на сода и вноса на цветни метали. Повече товари са преминали и през терминала "Бургас-изток 2" след отдаването му на концесия на "БМФ Порт Бургас" от началото на 2012 г. При сравняване на резултатите на новия оператор и товарооборота, отчетен от държавното дружество за същия терминал през 2011 г. (общо 1.346 млн. тона), се вижда ръст от 14%. В момента концесионерът обработва основно насипни товари, но плановете му са да разшири дейността и да превърне "Бургас-изток 2" в многофункционален терминал за всякакви видове товари. А това означава, че конкуренцията ще продължава да нараства, най-вероятно за сметка на държавните пристанища. Източник: Капитал (09.08.2013) |
| Съкращения в Порт Бургас
Концесионерът на пристанище „Бургас Запад” е принуден да оптимизира състава си и да съкрати 117 души от наличния персонал в терминала, съобщиха от компанията. Предпоставките за това са заложени още от държавния оператор на порта. Непосредствено преди договора за концесия голям брой служители от администрацията на държавното предприятие са били нарочно пренасочени към терминала за насипни товари. Пренасочването е било изкуствено, без служителите да имат някакви преки трудови задължения там. Когато през май 2013 г. БМФ „Порт Бургас” встъпи в концесионните си задължения, дружеството пое изключително раздут щат от 524 работници. Една част от тях са преназначени административни служители, без отношение към производствения процес. Друга част са работници пряко ангажирани в процеса по обработката на товари, които на практика не се засягат от съкращенията. Естеството на работата в терминала изключва наличието на многобройна администрация. Там се извършват товаро – разтоварни дейности, в които са ангажирани работници със специализирана квалификация, различна от тази на административните служители. Освободените от работа ще са в пъти по-малко от възможностите, които дават условията на договора за концесия. В Агенцията по заетостта – Бургас за съкращение са обявени 117 души от наличния персонал на дружеството. Представеният списък на длъжностите доказва, че от работа се освобождават предимно хора, работили досега в администрацията на държавния порт – служители без преки трудови задължения към дейностите в терминала. Източник: Дарик радио (24.09.2013) |
| Пристанищата във Варна и Бургас ще съхраняват тръби за "Южен поток"
Около 300 хил. тръби, нужни за изграждането на морския участък на газопровода "Южен поток", ще се складират в пристанищата Бургас, Варна-изток и Варна-запад, преди да бъдат положени в Черно море. Това съобщиха от международната компания "Южен поток транспорт" (South Stream Transport), която отговаря за морското трасе на проекта. В сряда компанията обяви, че за съхранението на материалите е подписала споразумения с "Пристанище Варна" и "БМФ Порт Бургас". Стойността на сделките с пристанищните оператори е търговска тайна, отговориха от "Южен поток транспорт" на въпрос на "Капитал Daily". Участъкът на газопровода в български води до приемните съоръжения край варненския плаж Паша дере ще е около 236 км. Съоръжението ще представлява четири успоредни линии, всяка съставена от 75 хил. тръби. Те ще бъдат складирани на специални терминали в българските пристанища. Освен за складиране пристанищата ще се използват и за логистични услуги, свързани с изграждането на газопровода, като периодът може да обхване от 4 до 6 години, уточняват от проектната компания. Споразуменията ще спомогнат за строителството на морския газопровод "Южен поток" да се случи в срок, обяснява в съобщение на проектната компания главният й изпълнителен директор Олег Аксютин. През февруари се очаква Министерството на околната среда и водите да одобри доклада по оценката за въздействие на околната среда на проекта. По план монтирането на тръбите в българската акватория ще започне през второто тримесечие на 2014 г., а дотогава фирмата трябва да е получила и строителното си разрешително, както и да е приключила с избора на изпълнител, който тече в момента. Очаква се първият природен газ да тръгне по тръбите в началото на 2016 г., а от руската "Газпром" се ангажираха до края на 2017 г. газопроводът да заработи на пълен капацитет – около 63 млрд. куб. метра гориво. На българската територия газопроводът ще мине под Паша дере, като от компанията обещаха това да стане чрез микротунели и така няма да се наруши естественият облик на местността. Акционери в "Южен поток транспорт" са "Газпром" (50%), италианската Eni (20%), френската EDF и германската Wintershall с по 15 на сто. Цялото морско трасе е с дължина 931 км и започва от руския бряг край град Анапа. Източник: Капитал (16.01.2014) |
| Пристанище Бургас става начална точка на круизи
Една от големите круизни компании в света, Pullmenter Cruises, планира през 2015 г. Морска гара Бургас да стане начална и крайна точка на круизни линии. "Сега бургаското пристанище е само една от спирките на екзотичните круизни кораби, но това скоро ще се промени", казва изпълнителният директор на "Пристанище Бургас" ЕАД Николай Тишев. Туристите ще пристигат с чартъри и ще се качват на круизърите от Бургас, за други туристи тук ще бъде финалът на пътуването им. "За "Пристанище Бургас" това означава двойно по-голям пътникопоток и съответно сериозен ръст в туризма", допълва Тишев. Морска гара Бургас има капацитет да приема и най-големите круизни кораби, пътуващи в Черно море. От това ще спечелят както пристанището, така и влекачните компании, пилотската станция, туроператорите и държавата, казва изпълнителният директор на бургаското пристанище. "Да не забравяме, че Бургас лежи на кръстопътя между Несебър, Поморие и Созопол, а чрез магистрала "Тракия" дава пряк достъп и до други туристически, културни и религиозни забележителности в страната", отбелязва Тишев. Основното предимство на круизния туризъм е добрата платежоспособност на туристите и подчертаният им интерес към културно-историческото наследство на страните, които посещават. Само през 2013 г. броят на преминалите пасажери през Несебър и Бургас е рекорден - 55 кораба с близо 27 хил. пасажери. За 2015 г. вече има 59 резервации, като 54 от тях са за Несебър и пет за Бургас. Тази година се очаква най-натоварени да бъдат месеците септември и октомври. Основният приоритет на дружеството през миналата година бе пускането в експлоатация на новата Морска гара. В рамките на две седмици от откриването й през октомври миналата година в нея акостират пет круизни кораба с 5670 пасажери. В най-скоро време "Пристанище Бургас" ще стартира проект за построяването на сграда за брегови център за управление и информационно обслужване на корабоплаването. Според проекта кулата на пристанището трябва да бъде изградена до края на тази година. Изпълнител е консорциум "Мидия – Диана комерс", който спечели обществената поръчка за инженеринг (проектиране и строителство) на бреговите центрове във Варна и Бургас. "Пристанище Бургас" ще осигури достъп до Морската гара и Яхтклуб "Порт Бургас". Дружеството работи и по инвестиционен проект "Марина Порт Бургас", който предвижда на терминал "Бургас-изток 1" да бъде обособен обект "Зона за обслужване на яхти", или иначе казано, яхтено пристанище. Проектът включва проектиране на яхтостоянки и изготвяне на техническа спецификация. В инвестиционната програма на пристанището за тази година е заложено и почистване и удълбочаване на някои корабни места до максимално допустимите проектни дълбочини. Това ще улесни предвижването на корабите и ще даде възможност в порта да влизат по-големи плавателни съдове. След идването на дружеството "БМФ - Порт Бургас", което спечели концесията на терминал "Запад", по-големите товари вече се обработват от него. "Тук не можем да обработваме големи кораби със зърно, както и тежки товари", казва Тишев. От една страна, това води до намаление на приходите на държавното предприятие, но и до значително намаление на разходите. По време на втората концесия на пристанището през миналата година 530 души са преминали на работа към концесионера, а в държавното пристанище са останали на работа 210. Това намалява разходите за заплати, енергийните разходи и др. За 11-те месеца на 2013 г. приходите на "Пристанище Бургас" ЕАД са в размер на 19.82 млн. лв., което е с 22.7% в повече от заложените в бизнес плана му. Разходите са 72% от прогнозните, като чистата печалба на дружеството за този период от време е малко над 10 млн. лв. и е с 212% повече в сравнение с предходната година. Заради концесията на терминал "Запад" от "БМФ - Порт Бургас" обработените от държавното дружество товари спадат наполовина сравнено с 2012 г. и достигат 1.036 млн. "Пристанище Бургас е неразривно свързано със състоянието на българския бизнес в Южна България. Във втората половина на 2013 г. при нас се забелязва леко раздвижване на бизнеса, вследствие на което през пристанището преминават и повече товари", казва Тишев. Очакванията му за 2014 г. са за още по-добри резултати. Източник: Капитал (26.02.2014) |
| Бизнесът на държавните фирми в транспорта остава труден
Финансовите резултати на държавните фирми в транспорта остават под влиянието на кризата и високата задлъжнялост на някои от тях, а отдадените концесии в сектора очаквано взимат дял от бизнеса им. Отчетите за първото тримесечие на годината все пак изглеждат стабилни, но това се дължи основно на оптимизирани разходи. Най-тежко остава положението в железопътния транспорт, където дори товарните превози работят на загуба, а проблемът със задлъжнялостта продължава да стои неразрешен.
От държавно в частно
След като през миналата година компанията "БМФ Порт Бургас", зад която стои бизнесменът Кирил Домусчиев, пое концесията и на терминала за контейнери "Бургас-запад" (преди това той получи концесията и на двата терминала за насипни товари), пристанището в морския град отчете чувствително свиване на приходите с повече от 64% до 1.9 млн. лв. в края на март 2014 година спрямо първото тримесечие на предходната година. В отчета на дружеството този факт се обяснява с пренасочване на товари към концесионера, особено на зърнените храни, цимента и сярата, които традиционно преминават през пристанището. Наполовина по-малко е преминалият през доковете скрап, което е следствие на пазарните тенденции, става ясно от отчета.
Във Варна тримесечието започва с чувствителен ръст на печалбата до 1.5 млн. лв., за което допринася свиването на разходите и особено тези за външни услуги, обясняват в отчета си от държавната компания. Това до някаква степен е успяло да компенсира загубата на големи клиенти като "Мерск България" и "Ем Ес Си България", прехвърлили се от Варна към Бургас. С печалба започва годината и речното "Пристанище Русе", въпреки че през миналата година държавната компания се раздели с един от терминалите си, като концесионерът се свързва с банкера Цветан Василев. Компанията отчита увеличение на обработените количества насипни товари като въглища, зърнени храни и фуражи, насипни химикали и торове.
Един очакван резултат
Не така стоят нещата за "Летище София", което очаквано отчита по-ниска печалба спрямо същия период за миналата година. През 2013 година летището продаде земя за близо 8 млн. лв., което наду финансовите му резултати. Ако се изолира ефектът на това събитие, печалбата в края на март спрямо същия период на предходната година е с 636 хил. лв. по-малка и възлиза на 679 хил. лв., пише в отчета на софийското летище. В комбинация с отсъствието на единична сделка за продажба в края на миналата година дружеството изгуби ключов клиент в лицето на "България ер" след като авиационното подразделение на "Химимпорт" "Бългериан еъруейз груп" влезе в бизнеса с наземното обслужване на самолетите на летище София чрез покупката на дял в "Суиспорт България". От отчета на "Летище София" за тримесечието става ясно, че е загубен и още един клиент - ALITALIA, който е преминал към друг наземен оператор. Така ръстът на броя на пътниците, който е 7.3%, не може да компенсира трудностите пред държавната компания.
Товарооборотът се покачва
Макар резултатите от дейността на транспортните компаниите да са разнопосочни, индикации за подобрение при товарооборота има, като това се вижда от отчетите на железопътните дружества. Макар да започва годината със загуба от 3.1 млн. лв., "БДЖ - Товарни превози" има ръст на превозените товари с 19.5% и покачване на приходите със 7% до 30.5 млн. лв. Любопитна е статистиката за структурата на превозените по релсов път товари по видове, тъй като по нея може да се съди за състоянието на бизнеса на основните клиенти на превозвача - химически, торови заводи, добивни дружества и компании за скрап. При превоза на твърди минерални горива, които са с дял от около 50% в общия обем на товарите, има увеличение, докато при рудите и металните отпадъци се наблюдава понижение. Това е неблагоприятна тенденция за превозвача, тъй като традиционно рудите и скрапът се транспортират на по-големи разстояния, от което и приходите са по-големи. Дружеството отчита негативи през тримесечието заради планирани, но неизпълнени превози поради започнали ремонти на железопътна инфраструктура.
Потвърждение за ръст на превозените товари дава и "Национална компания Железопътна инфраструктура", която събира такси от използването на релсовия път. Въпреки това дружеството отчита загуба от 13.5 млн. лв. в началото на годината, за което влияние оказват по-ниските тарифи, въведени с цел стимулиране на товарните превози с железопътен транспорт. От отчета на компанията е видно, че са направени постъпки за редуциране на задълженията, като има подобрение и при събиране на вземанията, които в края на март достигат до 127.3 млн. лв., 96% от които са от "Холдинг БДЖ" и дъщерните му дружества. Проблемът със задлъжнялостта остава да тежи върху баланса и на "Български пощи". Те дължат близо 24 млн. лв. на електроразпределителни дружества, а отделно имат облигационна емисия за 29 млн. лв. През първото тримесечие пощите реализират печалба от 459 хил. лв. при загуба от 1.5 млн. лв. през същия период на миналата година. Подобрението се дължи освен на по-голямата държавна субсидия и на увеличаване на дейността в сегмента куриерски услуги, от продажбите на винетки, от пощенските пратки в чужбина и доставката на рекламни каталози. Източник: Капитал (10.05.2014) |
| Започва първият етап от реализацията на европейския газопровод „Южен поток”. Голяма част от съоръженията, необходими за изграждането на подводната му част, ще бъдат доставени и съхранявани в терминалите на „БМФ Порт Бургас” ЕАД. Източник: Бургас-днес и утре (16.05.2014) |
| "БМФ Порт Бургас" инвестира над 20 млн. евро през 2014 г.
„БМФ Порт Бургас” ЕАД предвижда да вложи над 20 млн. евро в обновяване на инфраструктурата и техническите съоръжения през 2014 г., съобщиха от компанията. Дружеството е концесионер на пристанищните терминали „Бургас изток – 2”, „Бургас Запад” и Складова база „Лозово” (сухо пристанище). През последните месеци в пристанището са подготвени специални площадки за складиране на тежки товари. Преди 4 дни са закупени и доставени два тежкотоварни 100-тонни мобилни крана, в които дружеството инвестира над 6 млн. евро. Крановете дават възможност пристанището да отговори на изискванията на тежката индустрия. Те ще служат за товаро-разтоварни дейности на обемни и тежки товари от типа на преминалите оттук свръхгабаритни съоръжения за реконструкцията на ЛУКойл Нефтохим Бургас. С тях ще се извършват и товаро-разтоварните дейности на тръбите, предназначени за подводната част на газопровода „Южен поток”. Закупени са нови влекачи и ремаркета с голяма товароподемност и са изработени специални захватни устройства за товаро-разтоварните операции на тежки товари. Близо 6 млн. евро се влагат в закупуването и монтирането на претоварно съоръжение за пропан-бутан. Това е първото съоръжение от този тип в страната. Досега целият внос на пропан-бутан у нас се е извършвал през пристанища в Румъния. През миналата година „БМФ Порт Бургас” преустрои част от мощностите си – кранове, механизация и складова база, съобразно изискванията на технологията за товарене на зърно. Дружеството планира да изгради модерен специализиран зърнен терминал. През тази година то закупува и доставя нов силоз за зърно, чието изграждане вече е започнало. Първата фаза на строителните дейности предвижда да бъдат изградени три силоза с обща вместимост 45 хил. тона. Започва и изграждането на закрит склад за съхранение на медните концентрати, които „Аурубис България” превозва през порта. Складът ще е разположен върху площ от 10 дка. „БМФ Порт Бургас” е една от базите на проекта за европейския газопровод „Южен поток”. Част от тръбите, необходими за изграждането на морския участък на газопровода, ще бъдат складирани и съхранявани в специални помещения и площадки на терминала. От отдаването на концесия досега товарооборотът в терминалите е увеличен два пъти в сравнение с годините, когато са били държавна собственост, отбелязват още от дружеството. Източник: Инвестор.БГ (20.05.2014) |
| Доставката на тръбите за изграждането на газопровода „Южен поток” ще започне в края на май на пристанищата в Бургас и Варна. Това съобщи изпълнителният директор на бургаския порт Жорж Дерелиев. Той уточни, че първата пратка за двете ни черноморски пристанища ще бъдe общо от 840 000 тона тръби. „БМФ – Порт Бургас” е готово за посрещането на тръбите”, изтъкна Дерелиев. И уточни, че те ще се съхраняват на почистените площадки на 17 и 18 корабни места, на обща площ 50 000 квадратни метра. „Ще бъдат сваляни от пристигащите кораби с два 100-тонни крана. Първата доставка ще бъде от руски и европейски производители”, каза още той. Втората доставка ще се осъществи от руски и японски производители. „Буквално до няколко дни ще пристигне първата пратка от Русия”, изтъкна Дерелиев. По думите му всяка от тръбите е с дължина 49 метра и тегло над 40 тона. Те ще бъдат заварявани на четворки от специални машини на кораб, който ще застане на 32-ро корабно място, тъй като там е най-голямата с дълбочина на газене – 12 метра. Подводната част на „Южен поток” ще бъде на дълбочина до 2300 метра. Източник: Новинар (20.05.2014) |
| Тръбите за “Южен поток” пристигат през май
Първите тръби за газопровода "Южен поток" ще бъдат разтоварени на бургаското пристанище в края на този месец. Това съобщи изпълнителният директор на "БМФ порт Бургас" капитан Жорж Дерелиев. Очаква се корабът с първите тръби да пристигне между 28 и 30 май, допълни капитан Дерелиев. "БМФ порт Бургас" ще се превърне в една от базите на проекта за изграждане на европейския газопровод "Южен поток", посочи Дерелиев. "БМФ порт Бургас" е концесионер на пристанищните терминали "Бургас Изток 2", "Бургас Запад" и складова база "Лозово". През последните няколко месеца концесионерът е подготвил специални площадки с обща площ 250 дка за складиране на тежките товари, които се очакват за проекта. Миналата седмица "БМФ порт Бургас" закупи и два нови 100-тонни крана на обща стойност 6 млн. евро. Те ще бъдат използвани при разтоварването и преместването на елементите за "Южен поток". Тръбите за подводната част на газопровода ще бъдат доставени от руски и европейски производители. След като пристигнат в бургаското пристанище, тръбите ще бъдат качени на друг специален кораб, където ще бъдат заварявани. Близо 6 млн. евро инвестира "БМФ порт Бургас" и в купуването на претоварено съоръжение за пропан-бутан, което ще е първото по рода си в страната. Досега по-голямата част от вноса на пропан-бутан у нас ставаше основно през пристанища в Румъния и с жп цистерни по новата фериботна линия Варна - Кавказ. Източник: Стандарт (20.05.2014) |
| “БМФ Порт Бургас” назначи 96 души
"БМФ Порт Бургас" увеличи значително товарооборота и назначи десетки висококвалифицирани работници на терминал "Бургас Запад". За една година, след като пое порта на концесия, дружеството назначи 96 висококвалифицирани работници, а съкрати 30, съобщават от "БМФ Порт Бургас". Договорът за концесия на "Бургас Запад" влезе в сила на 3 май 2013 г. Непосредствено преди сключването му там са прехвърлени без никакви задължения много служители на държавното пристанище, повечето от които от администрацията, с което общият им брой набъбва на 489 души. Концесионерът преструктурира персонала, като съгласно концесионния договор за терминал "Бургас Запад" той трябва да поддържа 340 работни места. "БМФ Порт Бургас" е концесионер и на терминал "Бургас Изток-2" от 1 януари 2012 г., където по договор трябва да поддържа 207 работни места. Така вместо заложените по договорите за двете концесии 547 работни места сега в "БМФ Порт Бургас" работят 695 души - със 148 повече от заложеното в договорите. Назначенията продължават и сега, търсят се предимно механизатори и кранисти. Източник: Стандарт (27.05.2014) |
| Свързаното с братя Домусчиеви дружество "ЕИС-Строителна компания" ООД ще изпълни част от ремонта на разградския стадион "Лудогорец арена", стана ясно от отварянето на офертите в четвъртък. Само две фирми бяха допуснати до разглеждане на ценовите предложения в обществената поръчка за реконструкция и модернизация на съоръжението, за което от правителствената програма за "Растеж и устойчиво развитие на регионите" бяха отпуснати 3 млн. лв. Участниците "ЕИС-Строителна компания" има по-висока обща оценка по определените от показатели - 30 точки, докато шуменското обединение "Консорциум КТМП" е събрало 15 точки. Предложената цена от "ЕИС-Строителна компания" е по-ниска само с 1000 лв. - 3.998 млн. лв. с ДДС. Офертата на ЗЗД "Консорциум КТМП" е 3.999 млн. лв. с ДДС. Комисията обяви, че ще излезе с официално решение до два дни, след като прегледа отново цялостната документация, но резултатът е почти ясен отсега. Договорът с избрания изпълнител трябва да бъде сключен до 15 август. Срокът за изпълнение на поръчката е 180 дни. Фирмата победител е собственост основно на управителя си Евгени Руменов Стоянов, а миноритарен дял има "Български морски флот Порт Бургас" ЕАД на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Те са и собственици на футболния клуб "Лудогорец", който играе на същия стадион. В последната година Кирил Домусчиев настояваше общината да поеме част от ремонта на "Лудогорец арена" като демонстрация на подкрепа от местната власт за неговите настоящи и бъдещи инвестиции в клуба и стадиона. Общината кандидатства за средства от правителствената програма, по която бяха разпределени 500 млн. лв. Какво се ремонтира Строително-ремонтните дейности предвиждат цялостната реконструкция и модернизация на сектор Б на стадион "Лудогорец арена", които трябва да се извършат през 2014 и 2015 г. Предвижда се бъде изградена монолитна стоманобетонна конструкция, като над трибуните се предвижда изграждане на козирка от метална конструкция с покритие от ламарина и поликарбонат, покриваща две трети от площта над зрителските трибуни. Ще се обособят трибуни с 2355 седящи места и обслужващи помещения, разположени на два етажа под трибуните - съблекални, душови помещения, стаи за треньора, допинг контрол и други, както и технически и помощни помещения за обслужване на стадиона, сервизни помещения за посетителите. Всички външни строителни елементи на сградата ще бъдат топлинно изолирани. Ще се изпълнят водопроводна, електрическа и слаботокова инсталация, включително пожароизвестителна система. По време на реконструкцията на сектор Б ще може да се играят мачове на стадиона. Източник: Капитал (01.08.2014) |
| На 32-ро корабно място в пристанище „Бургас изток - 2” акостира тръбополагащата баржа "Касторо Сей" за газопровода "Южен поток". Корабът идва от Ротердам и ще остане в бургаското пристанище до приключване на дейностите по морската част от газопровода. На „Касторо сей” ще бъдат заварявани 12-метрови тръби на групи по 4, които по-късно ще бъдат полагани в морето – всяка част от газопровода ще бъде дълга 48 м. „Сред българските пристанища единствено 32-ро корабно място на „Бургас изток 2” има възможност да осигури газене от 12,5 м дълбочина и да приеме плавателен съд с параметрите на „Касторо Сей”. Разполагаме с всички необходимите условия като складова база, за да улесним изграждането на газопровода в акваторията на Бургаския залив, каза кап. Жорж Дерелиев, изпълнителен директор на „БМФ Порт Бургас”. „БМФ порт Бургас” ЕАД стопанисва на концесия по-голямата част от бургаското пристанище - „Бургас изток – 2”, „Бургас Запад” и Складова база „Лозово” /сухо пристанище/. През последната година дружеството инвестира в почти пълното обновяване на мощностите, изгради и нови складови бази. Подобрените условия за работа доведоха до значително увеличение на товарооборота, бяха разкрити и десетки нови работни места. Концесионерът успя да осигури условия за спокойна и ефективна работа на своите служители. Източник: Бургас-днес и утре (03.09.2014) |
| 500 заварчици ще бъдат наети по заваряване на тръбите в Бургас по проекта “Южен поток”. Това разкриха посветени по наемането на работна ръка за изграждането на газопровода, след като в черноморския град пристигна гигантската тръбополагаща баржа “Касторо сей”. Огромната платформа е закотвена на пристанище “БМФ Порт Бургас”, което се държи на концесия от бизнесмена Кирил Домусчиев. Тя е с внушителните размери 140 м дължина и 60 - широчина и изглежда по-голяма от остров Света Анастасия. “24 часа” научи, че плаващият завод е в Бургас по договор с обединението “Южен поток транспорт”, което отговаря само за строителството на газопровода в морската му част във водите на Русия, България и Турция. В мегахолдинга акционери са френската, немската и италианските енергийни компании и няма общо с “Южен поток България”, на който е поверено сухопътното трасе. Засега то е замразено от Брюксел заради несъответствие с европейското законодателство, но подводното изграждане на тръбите може да започне всеки момент. Италианската баржа пристигна миналата вечер от Ротердам, теглена с океански влекач. Тя ще остане на терминал “Бургас-изток-2” до приключване на дейностите по морската част на мегапроекта. По ирония на съдбата платформата е пуснала котва на 32-о корабно място, където навремето се товареха суровините за “Кремиковци”. От вчера обаче с правителствено решение съоръжението е било демонтирано и деактувано в частна държавна собственост, като ангажимент на концесионера е да го съхранява. На негово място сега ще става товаренето на тръбите на огромната баржа за заваряване. Досега само варненската фирма “Бон Марин лоджистик” си е предложила услугите за осигуряването на квалифицирани кадри по заваряване на тръбите, но още няма официално сключен договор за “Южен поток”. “Водени са само първоначални разговори с нея, но нищо конкретно”, потвърди шефката на регионалната служба по заетостта в Бургас Пенка Кирилова. Според нея процедурата изисквала първо бюрото по труда да предложи работна ръка и ако тя не съответства на изискванията на работодателя, тогава да се търси в чужбина. Според посветени на първо време ще бъдат обявени 200 свободни работни места за заварчици, а останалите 300 - на по-късен етап, ако се забавят темповете по изграждане на тръбата. За работа на платформата вече подготвят сивита съкратените работници от корабостроителницата и “Нефтохим”, които отговарят на изискванията. За някои дейности обаче ще се търсят и кадри с английски език. Те обаче най-вероятно ще се наемат от чужбина, тъй като в България са малко хората, които да са добри при работа с оксижен и във владеенето на английски. По този начин се процедира с наемането на кранисти от Румъния, които трябваха на “Лукойл Нефтохим” по изграждането на новия им завод в Бургас. Проверка на “24 часа” показа, че до гигантската платформа и пиле не може да прехвръкне. От вчера на пристанището е удвоена охраната, която е наета от “Южен поток транспорт”. Близо до баржата пък дежурят линейки с медицински екипи и противопожарна кола. Специалисти твърдят, че първоначално баржата е трябвало да бъде закотвена във Варна, тъй като тръбата на газопровода ще излиза там. Заради плиткото море обаче се наложило да акостира в Бургас, откъдето ще става транспортирането по море на заварените вече тръби. Те са 12 м дълги и ще се спояват на групи по 4, за да достигнат дължина 48 м. В такъв размер ще се полагат на морското дъно й във водния участък на проекта. “Сред българските пристанища единствено 32-о корабно място на “Бургас-изток-2” има възможност да осигури газене от 12,5 м дълбочина и да приеме плавателен съд с параметрите на “Касторо сей”, заяви изпълнителният директор на “БМФ Порт Бургас” капитан Жорж Дерелиев. “Разполагаме с всички необходими условия като складова база, за да улесним изграждането на газопровода в акваторията на Бургаския залив” , допълни капитан Дерелиев. Той отказа подробности около дейността на баржата, тъй като е подписал договор с “Южен поток транспорт”, че не е оторизирано лице да дава изявления. “Не че има нещо да крием, но ще направим специално представяне на “Касторо сей” след изборите”, обясни говорителката на холдинга Нина Мирчева. Специално за дейностите по “Южен поток” още през май пристанището закупи два нови 100-тонни крана за 6 млн. евро, които ще се използват при разтоварването и преместването на тръбите. Те са немско, австрийско и руско производство. По непотвърдени данни в Бургас вече са складирани 18 000 тръби от по 12 м. Стоварени са на специални площадки с обща площ от 250 дка, изградени специално за “Южен поток”. Не било изключено обаче италианците да поискат допълнителни терени в града за складиране на тръбите и са направили вече запитване към местните власти за свободни площи в индустриалната зона на Бургас. Според РИА “Новости” реалното строителство на морския участък от “Южен поток” ще започне тази есен. Вече са били подписани всички договори за доставка на нужното оборудване и дейности по изграждане на тръбата. Какво включва то обаче, засега остава загадка. Щонов: Не преговаряме за промяна на статута на “Южен поток” Няма разговори за промени в статута на тръбата в морската част на “Южен поток”. Това каза вчера министърът на икономиката Васил Щонов. Във вторник руски медии лансираха новината, че се обсъжда промяна на статута на газопровода и той от “транзитен” да стане “добивен” и така да се заобиколят изискванията на европейското законодателство. Това са разговори, които са били провеждани в предишното правителство, така че се лансират стари новини, каза Щонов. За да стане “Южен поток”, той трябва да отговори на европейското законодателство, а след това може да се направят изключения, заяви той. Щонов заяви, че доставените тръби са за морската част на “Южен поток” и това няма нищо общо с газопровода на територията на страната. Вицепремиерът Екатерина Захариева пък каза, че откакто е служебният кабинет, няма подписани нови договори, няма извършени никакви плащания по проекта. Тя напомни, че заради такива опити на заобикаляне на законодателството започна наказателна процедура срещу България от ЕК. Няма такива преговори, които да се водят от нас. Има работна група, която представя цялата информация пред ЕК. Източник: 24 часа (04.09.2014) |
| 27 нови членове има Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Те са приети на последното заседание на Управителния съвет на бизнес организацията. Общият брой на работещите в новите членове надхвърля 8000 души, а направените инвестиции от тях са над 2,5 млрд. лв. Приемането на новите членове става по-малко от месец след като за председател на КРИБ беше избран Кирил Домусчиев, съсобственик на "Хювефарма". Дейността на новоприетите фирми е в различни сфери на икономиката у нас, а самите те са сред най-утвърдените и наложени на пазара дружества. Сред новоприетите са "Свилоза" АД, Винпром-Пещера, две от най-големите телевизии у нас - БТВ Медиа Груп и Нова Броудкастинг Груп АД, "БМФ ПОРТ - Бургас" ЕАД, цигарената индустрия - "КИНГС ТабакоИнтернешънъл" ЕАД, представител на млечната индустрия, както и представители на застрахователната, автомобилната, нефтената, игралната индустрия в страната и др. Източник: Стандарт (19.12.2014) |
| „БМФ Порт Бургас” изгради първото в страната претоварно съоръжение за втечнени въглеродни газове. Новият терминал е специализиран за товаро-разтоварни дейности на втечнен газ пропан-бутан, който ще бъде доставян за нуждите на газостанции, газови и промишлени инсталации, за отопление на сгради. Досега целият внос на пропан-бутан у нас се извършваше през пристанища в Румъния, съобщи компанията. Според концесионера на бургаското пристанище съоръжението отговаря на всички изисквания, включително за контрола на митниците върху средствата за измерване на акцизни стоки. За да изгради новото съоръжение, дружеството е разширило съществуващия буферен склад за течни горива, намиращ се на територията на Терминал „Бургас Изток 2“. Чрез съоръжението концесионерът очаква да предоставя по-ефективна услуга на товародателите от България, Сърбия и Македония и да разшири клиентската си база. От „БМФ Порт Бургас” припомнят, че компанията взе на концесия част от Пристанище Бургас през 2012 г. и междувременно са направени различни инвестиции в порта. Компанията стопанисва терминалите „Бургас изток – 2”, „Бургас Запад” и Складова база „Лозово” (сухо пристанище). Концесионерът планира да повиши значително капацитета за обработка на товарите, което изисква пълно обновяване на мощностите и изграждане на нови съоръжения. През първата година на концесията инвестициите в подновяване на техниката и модернизиране на инфраструктурата са били за над 12 млн. лева. През 2014 г. в терминалите „Бургас изток – 2” и „Бургас Запад” са инвестирани над 50 млн. лв. През тази година дружеството изгради специализиран комплекс за обработка на зърнени товари на терминал „Бургас Изток 2” - 5 силоза с обща капацитет 75 000 т зърно. Към момента на терминалите са заети над 900 души. Източник: Инвестор.БГ (05.01.2015) |
| "БМФ Порт Бургас" изгради терминал за втечнени въглеродни газове
"БМФ Порт Бургас" изгради първото в страната специализирано съоръжение за обработка на втечнени въглеводородни газове (LPG) с норма на разтоварване от танкери 1500 тона (3000 куб.м)/24 часа. Съоръжението бе пуснато в експлоатация в края на 2014 г. като допълнение на съществуващия буферен склад за течни товари в пристанищен терминал "Бургас-изток 2". Общата стойност на инвестициите е над 4 милиона евро. "БМФ Порт Бургас" ЕАД взе на концесия част от пристанище Бургас през 2012 г. Дружеството стопанисва терминали "Бургас-изток 2", "Бургас-запад" и складова база "Лозово" (сухо пристанище). С цел развитие и модернизация на двата пристанищни терминала "БМФ Порт Бургас" ЕАД започна изпълнението на амбициозна инвестиционна програма, като за срока на концесията размерът на планираните инвестиции надхвърля 132 милиона евро. За преобразяването на пристанищните терминали "Бургас-изток 2" и "Бургас-запад" в модерни многофункционални терминали за обработка и съхранение на различни видове товари, генерални, насипни, наливни и контейнери, в периода 2012 г. - 2014 г. са инвестирани над 31 млн. евро. Източник: Строителство Градът (15.01.2015) |
| Работниците и служителите в „БМФ Порт Бургас” се присъединиха към националния протест срещу повишението на цените на електроенергията за индустрията. В петък между 11:00 и 12:00 часа пристанището спря да работи. В 12:30 часа близо 100 работници от дневната смяна излязоха на входа на „Пристанище Запад”, за да изразят и пред обществото несъгласието си с готвеното поскъпване на тока. Те декларираха отношението си към намеренията на енергийния регулатор чрез плакати с надписи: „Протестиращите от „БМФ Порт Бургас” ЕАД опора на правителството за реформите в енергетиката”, „Ден на траур за българската икономика”, „Няма да плащаме кражбите в енергетиката” и др. Концесионерът на Пристанище Бургас дава недвусмислен сигнал за намеренията си да гарантира необратимост на реформаторски процеси, да подкрепи усилията на ресорните министри да стартират жизненоважни промени в сектора и да се противопостави на установените с години модели на безконтролни кражби и злоупотреби. „Планираното увеличение на електроенергията неминуемо ще доведе до завишаването на себестойността на предоставяните от пристанището услуги по обработка на товари, което от своя страна ще отблъсне товародателите от българските пристанища. Считам, че въпреки положените от нас огромни усилия и вложените инвестиции в рехабилитацията на пристанищната инфраструктура и обновяване на оборудването, увеличението на цената на електроенергията ще има негативни последици върху конкурентоспособността на нашето дружество и на българските пристанища като цяло спрямо пристанищните оператори в съседните държави.”, коментира Калоян Калоянов, главен директор на "БМФ Порт Бургас". Отначалото на концесията на пристанищните терминали „Бургас Запад” и „Бургас Изток – 2” дружество "БМФ Порт Бургас" е инвестирало в развитието на пристанищната инфраструктура над 80 млн. лв. и чрез повишаване качеството на услугите е успяло значително да увеличи товаропотока, да привлече и нови клиенти. Планираното поскъпване на електроенергията с от 13% до 20% най-вероятно ще се отрази на цената на пристанищните услуги в Бургас, което ще даде предимство на конкурентните портове. Според Ивелин Наков, юридически съветник в "БМФ Порт Бургас", дали и с колко точно е възможно да поскъпнат услугите е въпрос на бъдещи разчети. Съкращения и намаляване на заплатите обаче не се предвиждат. Напротив, производственият процес налага дори увеличение на щата. В момента в "БМФ Порт Бургас" работят 850 души. Източник: Бургас-днес и утре (30.06.2015) |
| "Ойрошпед" инвестира в три нови инфраструктурни обекта – с. Слънчево (Варна), Бургас и Русе
През последната една година Ойрошпед направи инвестиции в три нови инфраструктурни обекта – с. Слънчево (Варна), Бургас и Русе,е записано на сайта на "Ойрошпед" и "Търговски вестник". Според сп. "Регал" стойността на инвестицията е 15 млн. лв. Обектът в с. Слънчево, Варна, се намира на 15 км от Варна в близост до автомагистрала "Хемус", е записано на сайта на "Ойрошпед". В района е изградена трайна пътна инфраструктура, електрическо захранване и централен водопровод. На терен с обща площ около 5000 кв. м. са разположени офисна част (300 кв.м.), склад с рампа, която дава възможност за едновременно разтоварване на всякакъв вид МПС– от контейнери и тежкотоварни автомобили до бусове и пикапи. Въведеният в експлоатация склад разполага с товарна рампа на кота 1.20 и с големи портални врати, позволяващи влизането на товарни превозни средства. Складовата сграда представлява масивна стоманобетонна конструкция, облечена с термопанели, с шлайфана бетонова настилка и автоматични секционни врати. Складовите помещения са разположени върху застроена площ от 720 кв.м. и са приспособени за разтоварване и обработка на контейнери, включително и митническо складиране. Площадката е оборудвана със светодиодно осветление (LED), СОТ, модерна система за пожароизвестяване и пожарогасене, видеонаблюдение и периметрова охрана.Дворът голям и удобен за маневриране. В Бургас (Промишлена зона Север) започва изграждането на транспортно-спедиционен терминал. Той е разположен върху терен от 3000 кв.м. Теренът е разположен на 2 км от пристанище Бургас (БМФ порт) на крайезерен път – бъдещия околовръстен път, осъгуряващ бърза връзка между населените места на север и на юг от Бургас. Сградата ще бъде изградена от метална конструкция за складовите помещения и от стоманобетонна конструкция за офисните площи. С тази инвестиция "Ойрошпед" цели да предостави още една транспортна алтернатива за местния бизнес- приемане, деконтейнизиране и преразпределяне за страната на вносните пратки, както и събиране и контейнизиране на пратки по износ за целия свят. Предвижда се и обособяване на митнически склад. Третият обект е в близост до Дунав мост и речното пристанище на Русе Там "Ойрошпед" закупи терен с площ около 40 000 кв.м., върху който са разположени масивни и сглобяеми промишлени стоманобетонни сгради. Инвестиционните намерения са за изграждане на мащабна логистична база в Северна България с площ от 12 670 кв. м., реконструкция на съществуващите складове (6000 кв.м.) и привеждането им в съответствие с изискванията за съхранение на семена и препарати за растителна защита. Обектът има стратегическо местоположение поради непосредствената близост до река Дунав, връзки с Румъния и другите страни от ЕС, Молдова, Украйна и Русия. От години се експлоатират вече създадените терминали в София, Пловдив, Стара Загора и Лясковец, които служат за разпределителни хъбове и способстват за развитието на куриерска мрежа на територията на България, съобщават от "Ойрошпед". Тази мрежа е от основно значение за започването и завършването на всеки транспорт за български клиенти. "Ойрошпед" е една от малкото спедиции със собствени бази, създадени именно за целите на спедицията, а от друга страна гъстата кореспондентска мрежа в Европа и света дава възможност на фирмата да организира всякакъв тип транспорт и логистика по въздух, суша и вода – вече 25 години. Източник: Строителство Градът (11.08.2015) |
| БМФ Порт Бургас“ ЕАД заслужи място в списъка на най-успешните родни компании, класирани от авторитетното издание „Forbes България”. Дружеството заема 30-та позиция с брутна печалба от 35 млн. лв. за 2014 г. Източник на данните е ICAP България, която подрежда водещите 300 компании в България според тяхната печалба преди лихви, данъци, обезценки и амортизация. За всяка фирма този показател е изчислен върху основата на индивидуалния финансов отчет на съответната компания. Класацията обхваща само дружества, които са обявили финансовите си отчети за 2014 в Търговския регистър на Агенцията по вписванията или други публични източници. В класацията не са включени представители на финансовия сектор, холдинги, дружества с инвестиционна цел и дружества с държавно участие. „БМФ Порт Бургас” е концесионер и оператор на Пристанищен терминал „Бургас Запад“ и Пристанищен терминал „Бургас Изток 2“. Компанията е реализирала приходи от продажби през 2014 в размер на 92 млн. лева. Печалбата преди облагането с данъци е 35 млн.лева. Според приложените в анализа показатели възвращаемостта на капитала е 84%. Престижната класация се оглавява от Българска телекомуникационна компания. Веднага след нея се нарежда Ей и ЕС - ЗС „Марица-Изток 1”. Други представители на телекомуникациите като „Мобилтел” и „Теленор” също са в челото на най-печелившите родни компании.Прави впечатление, че БМФ Бургас изпреварва с показателите и трите електроснабдителни компании, които към момента оперират на вътрешния пазар. През настоящата 2015 г. "БМФ Порт Бургас" ЕАД продължи възходящата тенденция на своите резултати. За единадесетте месеца на годината са обработени над 3900 хил. тона товари, като се отчита ръст на обработените контейнери, насипни и наливни товари. Най-голям относителен дял в общия обем на товарооборота заемат концентратите – около 30%. На следващо място по относителен дял се нареждат зърнените храни – около 20%. Важно значение за обема на товарооборота в пристанище „БМФ Порт Бургас” имат металите, газьола, медните катоди, генерални товари и други. През 2015 г обработените контейнери достигнаха 60 хил. TEU. Очаква се основните финансови показатели на компанията към 31.12.2015г. (приходи, оперативна печалба и финансов резултат) да се задържат на съизмерими нива с предходната година. През трите години на концесията, извършените от дружеството инвестиции надхвърлят 50 млн. евро, като само за 2015 год. Сумата, инвестирана в Пристанището, е над 15 млн. евро. В началото на 2015 г. бе пуснато в експлоатация и реално заработи специализираното съоръжение за обработка на втечнени въглеводородни газове /LPG/ с норма на разтоварване от танкери 1500 тона (3000 куб. м)/24 часа. Съоръжението е допълнение на съществуващия Буферен склад за течни товари на "Бургас Изток-2". Поради засилен интерес от страна на клиенти, бе пуснат бе в експлотация при първия етап на модерен, високотехнологичен силозен комплекс за обработка на зърнени товари, намиращ се в тила на 32-ро корабно място на Пристанищен терминал „Бургас Изток – 2“. Вече функционират първите три силоза. Съоръжението ще се състои от 5 броя силози с общ капацитет 75 000 тона зърно, които в комбинация с модернo жп разтоварище и авторазтоварище предоставят на „БМФ Порт Бургас“ ЕАД възможност за обработка на зърнени товари при спазване на всички приложими европейски норми и директиви. Новият силозен комплекс позволява обработката на зърнени товари на кораби от типа „Панамакс“ със товароносимост до 70 хил. тона. Започна изграждането на специализиран закрит склад с площ 6000 кв. м за обработка и съхранение на меден концентрат, свързан с модерна механизирана товаро-разтоварна система. Предвижда се съоръжението да бъде въведено в експлоатация през първата половина на 2017 г. Нормата на разтоварване ще бъде 9000 тона/24 часа, а капацитетът на обработка на товари с меден концентрат ще надхвърли 1 000 000 тона годишно. С въвеждането на тази технология и специализираното съоръжение „БМФ Порт Бургас“ ЕАД постига една от своите основни цели – съответствие с екологичните стандарти и европейските изисквания при обработката и съхранение на насипни товари. Сериозни инвестиции са реализирани и по изпълнението на проекта на Контейнерен терминал. Внедрена е нова Терминална операционна система (ТОС) “NAVIS N4” за администриране и управление на контейнерния трафик на двата пристанищни терминала. N4 е най-новото поколение ТОС на компанията Navis, която е световният пазарен лидер в областта. Navis N4 се използва в момента в някой от най-големите контейнерни пристанища в света. "Въвеждането на N4 е важен етап по пътя към превръщането ни в контейнерен терминал от 21-ви век, покриващ световните стандарти в индустрията. Заедно с инвестициите в складови площи и машини през последните месеци това е значителна, но не и финална стъпка в нашите планове за модернизация. Новата операционна платформа, предоставена от Navis, отваря широка гама от нови възможности за нас и нашите партньори и ще ни помогне да се превърнем в основна транспортна врата за България, а може би и транспортен хъб за Черноморския регион", каза кап. Ян Новак, директор на АКТ Бургас. Предприети бяха мащабни дейности и са осъществени сериозни инвестиции в рехабилитацията на съществуващите пристанищни площи на терминал „Бургас Запад“ и „Бургас Изток – 2“. Основната част от складовите полета на терминал „Бургас Запад“ са изцяло рехабилитирани. Положени са нови настилки, съществуващите закрити складове са ремонтирани, модернизирани и снабдени с нова дренажна система. Към настоящия момент в „БМФ Порт Бургас“ ЕАД работят 840 човека, като дружеството изпълнява стриктно своите ангажименти към персонала. Основен приоритет е постоянното усъвършенстване на професионалните умения на служителите и работниците при създаване на система за повишаване на мотивацията им за квалификация и изпълнение на възложените задачи. Особено внимание заслужава социалната политика, реализирана от „БМФ Порт Бургас“ ЕАД, която включва: от началото на концесията досега възнагражденията се е увеличила с около 20%, предоставят се ваучери за храна, eжегодни профилактични медицински прегледи на работници и служители, eжегодни обучения за повишаване на културата за превенция на професионалните рискове, периодични обучения за повишаване квалификацията на работници и служители, осигуряване на специализирано работно облекло, лични предпазни средства - работни обувки, предпазна екипировка и др. Вземайки предвид ролята си като пристанищен оператор, „БМФ Порт Бургас” ЕАД е ангажиран с изпълнението на възложените дейности в екологично и социално отговорен начин и в съответствие с приложимото национално законодателство, законодателството на ЕС, международни конвенции, протоколи и стандарти, например Конвенцията от ЕСПО и съответствието с изискванията на Букурещката конвенция за защита на Черно море от замърсяване. Източник: faragency.bg Източник: Други (13.01.2016) |
| Държавата ще изгражда Wi-Fi мрежа по морските пристанища за 6 млн. лева
Държавата ще изгради безжична интернет мрежа по морските пристанища за 6 млн. лева без ДДС. Проектът ще обхване портовете и терминалите във Варна, Бургас, Балчик, Леспорт и Несебър. В началото на февруари държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) обяви обществена поръчка, с която трябва да се предостави безплатна Wi-Fi зона за всички, които ползват черноморските пристанища. Очакванията на държавното дружество са, че този проект ще се финансира по европейската оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" от новия програмен период 2014 - 2020 г. Спорен момент обаче е, че държавата ще направи инвестиции в инфраструктура на отдадени на концесия терминали. Това са концесионираните терминали на пристанище Бургас, които се оперират от "БМФ Порт Бургас" на братята Георги и Кирил Домусчиеви; пристанищата на север - Леспорт и Балчик, които се държат от холдинга "Химимпорт"; петролния терминал Росенец, където концесионер е рафинерията "Лукойл-Нефтохим Бургас", и морската гара в Несебър, която беше дадена на концесия на акционерното дружество "Водмар", където 50% дял от капитала държи свързаната с Делян Пеевски "Водстрой 98", която би имала голяма полза да може да предостави подобна услуга. От Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" коментираха, че системата им обхваща толкова много концесионирани пристанища, с "тя е насочена към корабния трафик и към подобряване на услугите, предлагани на плавателните съдове", т.е. не към докерите, които отговарят за обработката на товарите. "Организацията по посещението на кораба е наша задача. Цялата информация минава през нас. Навигацията е наша. Ние водим кораба. Така просто надграждаме услугите, които предоставяме", допълват оттам. Тъй като ДП "Пристанищна инфраструктура" отговаря само за пристанищата с национално значение, извън проекта за Wi-Fi ще останат регионалните като двете пристанища на Цветелина Бориславова в североизточната част на Бургаския залив например. Според публикуваната обществена поръчка на държавното предприятие трябва да се изгради безжична мрежа в осем обекта. Това са държавните терминали Бургас-изток, Варна-изток и Варна-запад и концесионираните Бургас-изток 2 и Бургас-запад, Росенец, Варна-изток, Варна-запад, Балчик, Леспорт и Несебър. Така се получава, че в пет от осемте пристанища се инвестира във вече отдадена на концесия инфраструктура. Новата инфраструктура ще предоставя връзка както на служителите на портовете, така и на пътниците и морските екипажи на акостиращите кораби. Според Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), което е принципал на държавното дружество, целта на проекта е да помогне да се намали използването на хартиени документи и подобряване на качеството на обслужване на клиентите. Мрежата трябва да послужи на корабите за получаване на директна информация от системите, които обслужват морския транспорт в страната. Първоначално сумата на поръчката от 6 млн лв. без ДДС за изграждане на Wi-Fi се стори доста висока за представители на бранша. Заради многото съпътстващи дейности обаче е трудно да се даде еднозначен отговор дали е скъпа. Проектът включва изграждане на нова оптична и захранваща инфраструктура около пристанищата, сървъри и системи за наблюдение на мрежата и др. - включително обучение и поддръжка. От транспортното министерство коментират, че където е невъзможно да се прокарат оптични кабели, ще се ползват радиорелейни станции. Цени за подобно оборудване на едро трудно могат да се намерят, отделно и може да има големи вариации в стойността. Всичко това затруднява се направи по-пълна оценка за цената само на базата на обявлението на поръчката. От транспортното министерство допълват, че прогнозната стойност е изчислена на базата на различни анализи, включително финансов и този на приходите и разходите за осъществяване на проекта. Източник: Капитал (24.02.2016) |
| Сондажният кораб за блок „Хан Аспарух“ вече е в Бургас
Сондажният кораб за блок „Хан Аспарух“ вече е в бургаското пристанище, показват данните на marinetraffic.com. Корабът Noble Globetrotter II, който ще извърши първия проучвателен сондаж в блок „Хан Аспарух“ в дълбоко Черно море, ще бъде официално представен утре в Бургас. Церемонията пред акостиралия кораб на частния пристанищен оператор „БМФ Порт Бургас“ ЕАД, град Бургас. На събитието ще присъства министърът на енергетиката Теменужка Петкова, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, депутати, представители на местната власт и на бизнеса. За участие са поканени и министър-председателят Бойко Борисов, както и вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев. Преди официалната церемония, управителят на Тотал за България Кзавие Фожрас ще представи сондажния кораб Noble Globetrotter II и проекта за търсене и проучване в блок „Хан Аспарух“. Източник: Монитор (19.04.2016) |
| Държавните транспортни компании подобряват леко резултатите си
Държавните транспортни компании са имали малко по-успешна първа половина на годината, показват отчетите им за периода. През летище София са преминали повече самолети, пътници и товари, това в Горна Оряховица е увеличило печалбата си, а пловдивското е свило загубата си. "Български пощи" и "БДЖ - Товарни превози" също излизат на положителен финансов резултат. По-доброто представяне на пощите се дължи на завишените общи приходи с 5.2%, главно от изходящи пощенски пратки за чужбина, от разчитане с чуждите пощенски администрации на входящи писмовни и колетни пратки, продажба на винетни стикери, продажба на билети на националната лотария, като компанията оперира на един традиционно растящ пазар. При железницата обаче печалбата е съпътствана със загуба на бизнес.
Летища в полет
"За шестте месеца на 2016 г. "Летище София" ЕАД отчита финансов резултат от дейността си - печалба в размер на 4.270 млн. лв., с 2.371 млн. повече от планираната и с 1.420 млн. повече от отчетената за същия период на 2015 г.", се посочва в отчета на компанията. За шестте месеца дружеството отчита приходи от 61.6 млн. лв., което е с 6.5 млн. лв. повече на годишна база. По-доброто представяне се дължи на по-големия брой самолети, преминали през столичната аерогара, при които има ръст от 12.2%. Основният ръст се дължи на по-голямата активност на нискотарифната WizzAir, като дружеството посочва, че от април там вече каца нискотарифната Ryanair, която обяви доста мащабна летателна програма, която ще се отрази още по-силно в отчета на летището до края на годината. Ръст има и при броя на пътниците от 9.2%, или с 261 хил., както и при обработените товари, които се увеличават с 15.3%. Летището в София е компанията в сферата на транспорта, която предизвиква най-голям интерес заради предстоящата концесия и заради критиките, че аерогарата печели под възможностите си. Наскоро изпълнителният й директор Христо Щерионов обясни пред журналисти, че има обективни причини за това - като конкуренцията в наземното обслужване и оптимизацията, която предприеха някои авиокомпании.
Летището в Пловдив обаче не може да се похвали нито с повече приходи, нито с печалба. То успява единствено да минимализира загубата си, която от 330 хил. преди година сега се е свила наполовина до 147 хил. лв. Приходите му падат, като дружеството отчита с 500 хил. лв. по-малко от същия период за миналата година. Компанията трудно покрива разходите си и затова през миналата година започна да работи с ограничено работно време. За летище Пловдив в момента тече процедура по отдаването му на концесия, като срокът за оферти изтича на 19 септември.
Пристанища и железници
Едно от дружествата, които отчитат добри резултати, остава "Пристанище Варна". Приходите от продажби към 30 юни са в размер на 32.5 млн. лв. Компанията отчита с 9.6% над планираните приходи за периода, но с 3.4% по-малко спрямо миналата година заради намаления обем на обработените товари. Рентабилността й за периода е била 20.12%. Далеч не толкова успешно е представянето на другото държавно пристанище на Черно море – това в Бургас, което е със затихващи функции, след като Министерство на транспорта отдаде основните му терминали на концесия на "БМФ Порт Бургас" на братята Домусчиеви.
Свива се бизнесът и на "БДЖ - Товарни превози", като компанията отчита с 12% по-малко приходи спрямо първите шест месеца на 2015 г., като е превозила с 22.3% по малко товари в обем. Това се дължи на свиването на поръчките на няколко големи клиента, един от които е Ти Би Ел - компанията, спедитор на товарите от мините, свързани с Христо Ковачки, които са намалели с 47%, след като той предпочете да си направи собствена жп компания. Положителното при държавната компания е, че успява да излезе на печалба. За първото полугодие на 2015 г. тя беше на загуба от 7.3 млн. лв., като сега резултатът е 1.3 млн. лв. в полза на железницата. Източник: Капитал (03.08.2016) |
| Откриха нови съоръжения в Порт Бургас за 15 млн. евро
"Аурубис България" АД, част от водещия производител на метали и мед в Европа "Аурубис", и най-големият частен пристанищен оператор - "БМФ Порт Бургас" ЕАД, откриха нов склад за медни суровини на металургичната компания, разположен на територията на пристанище Бургас. Новите съоръжения предоставят възможност медните концентрати да се транспортират и съхраняват в затворени пространства, като насипният материал се обработва без загуби и разпиляване, по най-съвременна методика. Инвестицията на стойност 15 милиона евро включва: технологични съоръжения за разтоварване от кораби на медни концентрати, тяхното транспортиране, автоматизирано претегляне, складиране в затворен склад и товарене на ЖП вагони за транспортиране към производствената база на "Аурубис България" в района на Средногорието. Целият процес се управлява от команден пулт чрез система за управление с последно поколение контролери. Той включва грайферни кранове за разтоварване на медните концентрати в два приемни бункера, гумено-лентови транспортьори, разположени в закрити галерии, склад с място за разделно складиране на различните качества концентрати със застроена площ от 6 000 кв. м. и проектен капацитет 65 000 тона. Изградена е оросителна система против разпрашаване при разтоварване, както и помощна сграда за товарене на ЖП вагони. През септември 2017 г. е планирано оборудване на съоръжението и с най-модерния хидравличен кран Sеnnеbоgеn 8400 ЕQ с минимално ниво на шум и без вибрации по време на работа, съобщиха от двете компании. Източник: Money.bg (12.05.2017) |
| 15 млн. евро вложи “Порт Бургас” в терминал за меден концентрат
Съоръжение за разтоварване и съхранение на меден концентрат, изградено на пристанищен терминал “Бургас-изток 2” , откри министърът на транспорта Ивайло Московски. В построяването му концесионерът “БМФ Порт Бургас” е инвестирал 15 млн. евро. То ще се използва от “Аурубис България”, има капацитет 60 000 тона, от последно поколение е. Превозването на медните концентрати от Пирдоп до Бургас се извършва с жп транспорт. Инвестицията в новото съоръжение е потвърждение за ефекта от концесиите, каза министър Московски. “Използването на концесията като механизъм за развитие на транспортната система е един от приоритетите ни. Предоставянето на държавни обекти за управление от частни инвеститори е най-добрият подход за развитие на транспортните дружества”, каза той. 30 млн. лв. е предвидила държавата допълнтелно, за да подпомогне развитието на пристанищата в Бургас, каза още министърът. Източник: 24 часа (12.05.2017) |
| "Аурубис България" с нов пристанищен склад за 15 млн. евро
Нов склад за медни суровини на "Аурубис България" работи вече на пристанище Бургас. Специалното е, че обработката на материала се извършва в затворени пространства, като по този начин се избягват загуби и разпиляване. Инвеститор в проекта, който е на стойност 15 млн. евро, е концесионерът на терминала "БМФ порт Бургас". Медодобивното предприятие от своя страна се ангажира да използва съоръженията най-малко 20 години и гарантира определени минимални количества товари. До края на годината се очаква да бъде пуснат и терминал за сярна киселина за нуждите на "Аурубис". Допълнителната инвестиция ще е от порядъка на 14 млн. евро.Проектът на практика включва различни съоръжения за обработка на медния концентрат, който "Аурубис" получава от чужбина. Суровината, която се произвежда в България, покрива едва около 30% от капацитета на предприятието в Пирдоп и затова останалото се внася. Инвестицията включва съоръжения за разтоварване от корабите, транспортиране, автоматизирано претегляне, складиране в затворен склад и товарене на жп вагони за превоз към завода в Пирдоп. Тъй като операциите се извършват в затворени пространства, концентратът не се разпилява и не се губи материал. В същото време се елиминира възможността за запрашаване. По думите на изпълнителния директор на "Аурубис" Тим Курт проектът напълно отговаря на визията на компанията до 2025 г. за оптимизиране на производствените процеси и опазване на околната среда. Целият процес се управлява от система с контролери. Това включва кранове за разтоварване на концентрата в бункери, гуменолентови транспортьори в закрити галерии и склад с място за разделно складиране на различните качества концентрати, който е с площ 6000 кв.м и капацитет 65 хил. тона. Има изградена също оросителна система на местата за разтоварване, както и помощна сграда за товарене на вагоните. През есента предстои съоръжението да бъде оборудвано и със специален хидравличен кран.Плановете да се изгради съоръжение за "Аурубис" не са нови. "Още с откриването на концесията имахме за цел да направим такъв склад", каза изпълнителният директор на "БМФ порт Бургас" Борис Балев. Дружеството, чиито крайни собственици са братята Кирил и Георги Домусчиеви, получи 35-годишна концесия за терминала за насипни товари "Бургас-Изток 2" през 2012 г., а година по-късно взе и терминала за контейнери "Бургас-Запад" за същия срок. Компанията има ангажимент да инвестира общо 230 млн. лв. в двата терминала. С проекта за "Аурубис" на практика "БМФ порт Бургас" изпълнява 15 млн. евро от ангажимента си. Нови около 14 млн. евро ще бъдат вложени до края на годината отново по договор с медодобивното предприятие, като в съседство със склада ще бъде пуснат и терминал за сярна киселина. "През него ще минават около 1 млн. тона сярна киселина, която ще се складира и след това ще бъде натоварвана на кораби", каза Георги Домусчиев. По думите му общите инвестиции в пристанището за петте години от началото на концесията ще достигнат над 70 млн. евро до края на годината.Държавата също планира мерки, които да помогнат за допълнителни инвестиции, каза транспортният министър Ивайло Московски. По думите му Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" ще инвестира близо 30 млн. лв. в такива дейност, които включват и изграждането на конгресен център. Най-важният проект обаче е за удълбочаване на пристанището. За целта през март беше пусната обществена поръчка, но процедурата беше обжалвана в Комисията за защита на конкуренцията и в момента е спряна. Предлаганият договор е на стойност 13.5 млн. лв. и включва работи както в района на "БМФ порт Бургас", така и на терминалите на другите концесионери. Източник: Капитал (15.05.2017) |
| Усъвършенстването е наш постоянен стремеж
“БМФ Порт Бургас” ЕАД е частен пристанищен оператор на терминал “Бургас Изток II” и терминал “Бургас Запад”, части от Пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас, предоставени с концесионни договори, съответно от 2012 г. и 2013 г. Развитието на съвременни концепции за пристанищни дейности и услуги е най-висок приоритет за управлението на БМФ Порт Бургас. До момента над 51 млн. евро са вложени в рехабилитация на съществуващата инфраструктура на двата терминала и модернизация на механизацията. Дружеството може да се похвали с единственото за България специализирано съоръжение за обработка на втечнени въглеводородни газове /LPG/. Пристанището разполага и с високотехнологичен силозенкомплекс за обработка на зърнени товари с общ капацитет 83 000 m3 зърно. Сериозни инвестиции са реализирани и при внедряването на нова Терминална операционна система - “NAVIS N4”, за администриране и управление на контейнерния трафик в порта. Настоящият капацитет на контейнерния терминал е 200 000 TEU годишно, което се равнява на целия контейнерен трафик в България в момента. Съоръженията в порта на практика позволяват обработката на всякакви видове товари: насипни /зърно, концентрат, въглища, торове, руди и др./, наливни /LPG, дизел и др./, генерални /метални продукти, оборудване и др./ и проджект товари, контейнери.Към момента в БМФ Порт Бургас работят над 800 човека. Дружеството разполага с Център за професионално обучение, в който се извършва начална професионална квалификация, преквалификация и повишаване на квалификацията на кадрите.
Като пристанищен оператор, БМФ Порт Бургас е ангажиран с изпълнението на предоставените дейности по екологично и социално отговорен начин и в съответствие с приложимото национално и европейско законодателство, редица международни конвенции /напр. ISPS Code/, протоколи и стандарти.http://www.economic.bg Източник: Други (27.06.2017) |
| Кабинетът ще си търси парите от Български морски флот
Кабинетът "Борисов" отпусна вчера по спешност 2.4 млн. лв., с които държавата да заведе дело срещу компанията "Кей Джи Маритайм Шипинг", собственик на приватизираното дружество "Български морски флот" (БМФ). Причината за иска са нарушения в приватизационния договор. Парите са необходими за заплащане на дължимата държавна такса за предявяване на иск пред Върховния касационен съд. Той е за отмяна на решение от март на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата (БТПП) по заведено от "Кей Джи Маритайм Шипинг" дело срещу Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. Парите ще бъдат осигурени като допълнителни разходи по бюджета на Министерството на икономиката. Преди два дни вицепремиерът Валери Симеонов настоя държавата да се съди "до дупка" с братята Кирил и Георги Домусчиеви, които купиха БМФ през 2008 г. Досега решение по казуса имаше само от страна на арбитража при БТПП, но то е в полза на бизнесмените. Проблемът в случая е неизпълнението на договора от страната на купувачите. Те не желаят да изплатят на държавата неустойката в размер на 55 млн. лв., която става дължима през 2018 година, предаде Медиапул. "От персонал 2360 човека, които трябва да имат на десетата година, към момента имат 124 работещи и всичко това не е основание за прекратяване на приватизацията, можете ли да си представите?", възмути се Валери Симеонов и определи като "продажен" арбитража на БТПП. Вицепремиерът настоя държавата да обжалва решението пред Върховния касационен съд и обяви, че е поставил въпроса в Министерския съвет. Явно в отговор на предложението му правителството вчера отпусна въпросната сума. В началото на април 2017 г. Арбитражният съд при БТПП реши, че собственикът на БМФ "Кей Джи маритайм партнърс" няма нужда да спазва приватизационния си договор, т.е. не бива да плаща и неустойката на държавата. Мотивът на арбитража е "стопанска непоносимост", тъй като корабният бизнес е изпаднал в криза малко след приватизацията на БМФ. В същото време държавата е осъдена да плати и част от огромните разходи на компанията по делото от 3.7 млн. лв. От Министерството на икономиката вчера не коментираха казуса. Без отговор остана въпросът има ли други нарушения на приватизационния договор и какво точно е записано в него при неизпълнение на някой от ангажиментите. Източник: Сега (06.07.2017) |
| 140 млн. лева инвестира досега "БМФ Порт Бургас"
Близо 140 млн. лева инвестира "БМФ Порт Бургас" от вземането на концесия на двата пристанищни терминала „Бургас Изток 2" и "Бургас Запад" досега. Това съобщи специално за в. "Стандарт" изпълнителният директор на дружеството Борис Балев. Договорите за отдаване на концесия на двата терминала бяха сключени съответно на 08.09.2011 г. и 08.03.2013 г. От 2012 г. до края на 2016 г. инвестициите в двата терминала са 100 млн. лв., посочи Балев. От началото на тази година до края на август общите инвестиции в тях възлизат на 38,8 млн. лв. През месец май пуснахме в експлоатация новия склад за меден концентрат, в който са внедрени последно поколение технологии за работа по най-високите екологични стандарти, допълни Балев. Общите инвестиции само в този проект възлизат на 30 млн. лв., пресметна изпълнителният директор на "БМФ Порт Бургас". Само от началото на годината инвестициите в него за проектиране, изграждане и оборудване са 10,7 млн. лв. Тази година във фокуса на компанията е и изграждането на нов терминал за наливни товари. Общите инвестиции в него са почти 25 млн. лв. Основната част от тях са за изграждането на комплекса за сярна киселина – 21,5 млн. лв. Освен него тече и модернизацията на буферния склад за горива. В проектиране, разширения и инженеринг по текущи и нови проекти на територията на двата терминала досега са инвестирани 4,9 млн. лв. Инвестициите в други ремонтни дейности и модернизация в двата терминала възлизат общо на 2,6 млн. лв. Те са вложени в рехабилитация на жп коловози и настилки, ремонти по инфраструктурата на порта и др. Близо 3 млн. лв. са инвестирани от януари до края на август и в механизация и оборудване на двата терминала "Бургас Изток 2" и "Бургас Запад" на "БМФ Порт Бургас", отчете изпълнителният му директор Борис Балев. Източник: Стандарт (11.09.2017) |
| “НБС Меритайм” основа компания в Холандия
“НБС Меритайм” откри първата си компания в Северозападна Европа - NBS Maritime B.V, съобщиха от фирмата. Стъпката е част от регионалното и? разширяване, за да може да обслужва клиенти в ключови пристанища директно чрез собствената мрежа от офиси. НБС - Холандия, ще се грижи за клиентите на компанията в Холандия, Белгия, Германия и региона, съобщават от фирмата. Тя има офиси в България, Румъния и Турция. Офисът и складовата база на NBS Maritime B.V. са базирани в Halsteren в близост до най-голямото европейско пристанище Ротердам. “НБС Меритайм” е специализирана в областта на корабното снабдяване и обслужва плавателни съдове и офшорни платформи във всички пристанища на територията на България, Румъния, Турция, Холандия чрез мрежа от собствени офиси. Неин мажоритарен собственик е “БМФ порт Бургас”. Според Търговския регистър едноличен собственик на капитала на последната фирма е “Адванс Пропъртис” ООД, която е на Георги и Кирил Домусчиеви. Източник: 24 часа (03.10.2017) |
| Общото събрание на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) избра 12 нови членове на Управителния съвет. В състава на новото ръководство влизат: д-р инж. Боряна Манолова от "Сименс", Атанас Добрев от ВИВАКОМ, Доминик Хамерс от "Геотехмин", Любомир Минчев от "Телелинк България", проф. д.т.н. Николай Вълканов от "Минстрой Холдинг", Иван Папазов от "ВП Брандс Интернешънъл", Борис Балев от "БМФ Порт Бургас", Андрей Евтимов от "Доверие Брико", Зарина Генчева от "Моушън Артс", Стоян Мавродиев от Българска банка за развитие, Петя Славова от Инвестбанк и Любомир Пейновски от "Клийнтех България". В състава на Контролния съвет на КРИБ също ще има нов член - Георги Милев. Милев е в роден през 1957 г. в Перник. От 1986-а до 2001-а е управител на Петролна база - Драгичево. След това започва собствен бизнес - търговия на едро и дребно с твърди, течни и газообразни вещества. През годините става учредител, съдружник и управител на още няколко търговски дружества за добив на въглища, ресторатньорство, земеделие. През 2014 г. учредява регионалната организация на КРИБ в Перник. По време на заседанието Управителният съвет на работодателската организация представи и финансовия отчет за 2017 г. Приходите от основна дейност възлизат на 1 068 850 лева, докато разходите от основна дейност са в размер на 1 062 672 лева за предходната година. Източник: Банкеръ (13.04.2018) |
| Нов терминал за сярна киселина в “Порт Бургас”
"Аурубис България” и частният пристанищен оператор БМФ “Порт Бургас” откриха нов специализиран терминал за обработка и съхранение на сярна киселна. Общата им инвестиция е 10 млн. евро. На откриването присъстваха председателят на Съвета на директорите на БМФ “Порт Бургас” Георги Домусчиев, директорът на “Аурубис България” Тим Курт, кметът на Бургас Димитър Николов и много други официални гости. Терминалът има капацитет на съхранение на 50 хил. тона, разполага с 5 цистерни и заема 27 дка площ. Очаква се чрез него да се реализира нов товаропоток от над 1 млн. тона годишно. “Терминалът беше проектиран и изграден изключително бързо, за близо 1 година”, уточни Георги Домусчиев. “Според концесионния договор ангажиментът на БМФ “Порт Бургас” беше да осигури 450 работни места. Към момента работните места тук са 950”, допълни и кметът Николов. Източник: 24 часа (23.05.2018) |
| Бургаското пристанище е готово за новите митнически изисквания за горивата
Най-големият частен пристанищен оператор „БМФ Порт Бургас” ЕАД е напълно готов за прилагане на новите митнически изисквания за наблюдение и контрол на въвеждането и приемането на енергийни продукти в пристанищните складове, съобщиха от дружеството. Напомняме, че измененията в Закона за акцизите и данъчните складове влезнаха в сила от 1 юни 2018 г. На 31 май 2018 г. в писмо до дружеството началникът на Митница Бургас констатира, че: „БМФ Порт Бургас“ ЕАД, като лице, попадащо в обхвата на чл. 103в, ал. 1 от ЗАДС, е приведено в съответствие към действащото законодателство”. Промените са част от усилията на държавата за борба с корупцията, контрабандата и синхронизирането на законодателството с изискванията на Европейския съюз. Новият закон изисква всички лица, които приемат, разтоварват, съхраняват или извеждат енергийни продукти от пристанища и митнически складове да използват средства за измерване, чрез които наблюдението и контрола да се осъществяват в реално време. „Ние напълно подкрепяме всички иновативни решения на държавната администрация. Като концесионер и пристанищен оператор, за нас е важно да няма сива икономика. Всичко, което изградим в пристанището, месец по-късно става държавна собственост”, каза изпълнителният директор на „БМФ Порт Бургас” Борис Балев. От началото на концесионния договор през 2012 г. досега дружеството е инвестирало в пристанищните терминали „Изток 2” и „Запад” 99 млн. евро. За да отговори на новите изисквания на Закона за акцизите и данъчните складове „БМФ Порт Бургас” е вложило 12 млн. лв. в съоръженията за разтоварване на ВВГ /втечнен газ пропан бутан/ и 3 млн. лв. в мястото за разтоварване на дизел. Новите съоръжения, снабдени с разходомери, са изградени в порта и готови за експлоатация още на 1 януари 2018 г. Местата, в които е задължително монтирането на подобни измервателни точки, са Терминалът за разтоварване на дизелово гориво към 20А корабно място, Терминалът за разтоварване на втечнени въглеводородни газове /ВВГ/ и местата за приемане на насипни енергийни продукти - кантари за определяне на маса. Измервателни уреди са предвидени и монтирани на терминала за разтоварване на ВВГ още по времена изграждането му през 2015 г. Разтоварването на дизел също винаги се е проследявало в реално време от митническите власти. В началото на 2018 г. „БМФ Порт Бургас” е единственият български пристанищен оператор, готов да отговори на новите изисквания на закона. Отпуснатият по-късно гратисен срок до 1 юни 2018 г., дружеството използва, за да тества, модернизира и оптимизира системата. Източник: Банкеръ (04.06.2018) |
| „БМФ Порт Бургас“ инвестира милиони в система за борба с контрабандата на горива
„БМФ Порт Бургас" ЕАД е първият пристанищен оператор, лицензиран по новия Закон за акцизите и данъчните складове, и единственият, който е изпълнил новите изисквания още преди изменението на нормативната уредба през август 2017 година, чиято основна цел е борбата с контрабандата на горива. За целта концесионерът е инвестирал 15 милиона лева в изграждането на нова и изцяло автоматизирана система за измерване количеството горива, които преминават през точките за контрол на разходомерите и предават в реално време данни на Митница Бургас. Близо 100 милиона евро е цялата инвестиция в порта от началото на концесията през 2012 година досега. Източник: Стандарт (04.06.2018) |
| Премиерът Борисов връчи отличието в категория "Качество" на Николай Младжов, собственик на Зет и Ем Прайвит Ко. Минстрой Холдинг е тазгодишният носител на специалната награда на председателя на КРИБ за цялостен принос за развитието на икономиката в България. Отличието бе връчено от председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев на проф. дтн инж. Николай Вълканов, председател на Съвета на директорите на минно-добивната компания. Това стана по време на бляскава церемония на Четвъртия годишен бал на КРИБ. Министър-председателят Бойко Борисов бе патрон на бала за четвърта поредна година. "Близо 3/4 от брутния вътрешен продукт на България се постига благодарение на вашите усилия. Пожелавам заедно да водим държавата към по-добри времена". С тези думи премиерът поздрави шефовете на най-големите компании у нас. Борисов връчи голямата награда в категория „Качество" на Николай Младжов, собственик и управител на Зет и Ем Прайвит Ко. ООД. С втора награда в тази категория бе отличена Аджибадем Сити Клиник, като призът получи нейният изпълнителен директор Ангел Ангелов. Голямата награда в категория „Растеж" бе присъдена на БМФ Порт Бургас ЕАД. Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на външните работи, даде отличието на Борис Балев, изпълнителен директор на компанията. Балкам Груп ЕООД беше отличена със "сребро" в тази категория, като наградата получи Яник Мекушин, управител на фирмата. Голямата награда за „Иновации" отиде при Тал Инженеринг ЕООД. Огнян Донев, председател на КРИБ (2010-2014) и изпълнителен директор на Софарма АД, даде отличието на управителя Андон Тушев. Втора награда в категорията бе за СИН Карс Интернешънъл ЕООД, като бе връчена на управителя инж. Росен Даскалов. Гости на бляскавото събитие бяха министрите Владислав Горанов, Лиляна Павлова, Красимир Вълчев, Николина Ангелкова, Николай Нанков, Кирил Ананиев, зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, зам.кметът на София Дончо Барбалов, депутати -председатели на парламентарни комисии, както и целият бизнес елит. Платинени рекламодатели на Четвъртия годишен бал на КРИБ са Хювефарма ЕООД, Минстрой Холдинг АД, Геотрейдинг АД и Национална лотария. Златни рекламодатели са Софарма АД, Агрион Инвест АД и СИЕЛА Норма АД, а сребърни - Телелинк България ЕАД, Клийнтех България ООД, А1 България ЕАД, Приста Ойл Груп, Балкам Груп ЕООД и Аурубис България АД. Бронзовите са Кока-Кола ХБК България АД, Централна енергоремонтна база ЕАД и ИНСА Ойл ООД. Източник: Стандарт (06.06.2018) |
| „БМФ Порт Бургас” извърши най-голямата частна инвестиция в българско пристанище
„БМФ Порт Бургас” изгради и пусна в експлоатация нова логистична база, която ще получава, съхранява и претоварва оборудване за бързото и мащабно разработване на петролните полета в Казахстан. Южна претоварна база е изградена по договор с белгийската компания "SARENS" N.V., която операторът на нефтеното находище TengizChevrOil /ТСО/ е избрал за основен доставчик за операциите и разширението на пристанището в Бургас, за да отговори то на нуждите на проекта. Новата база е важна връзка при реализацията на един от най-големите логистични проекти в света. За изграждането й концесионерът на пристанище Бургас направи мултимилионна инвестиция и извърши мащабни морски строителни дейности, които са прецедент в съвременната пристанищна история на България. Това е най-голямата частна инвестиция в пристанищна инфраструктура в страната. Южна претоварна база бе официално открита на 23 август 2018 г. На церемонията по откриването присъстваха: Иван Марков – главен секретар в Министерството на транспорта информационните технологии и съобщенията, Севдалина Турманова – заместник областен управител на Бургас, Красимир Стойчев - заместник кмет в Община Бургас, Ангел Забуртов – генерален директор на ДП „Пристанищна инфраструктура”, Диан Димов – изпълнителен директор на „ Пристанище Бургас” ЕАД, Иван Капитанов – член на Съвета на директорите на „Пристанище Бургас” ЕАД, Живко Петков – изпълнителен директор на ИА „Морска администрация” и Петър Киров от същата администрация, Георги Христов от ДАНС, комисар Васил Василев - директор на Областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Бургас, партньори на „БМФ Порт Бургас” в изпълнение на проекта, както и представители на банките, които са го подкрепили. Специално за откриването в Бургас със своите екипи пристигнаха старши мениджърът по проекти и логистика в „Шеврон” и президентът на "SARENS" N.V Лудо Саренс. Дейността на новото съоръжение стартира впечатляващо – с танцовите и музикалните изпълнения на Фолклорен ансамбъл „Странджа” и забележителния оркестър от 50 гайди на смолянската фолклорна група „Каба Кабадайлии” Официалните гости бяха посрещнати от домакините Георги Домусчиев – председател на Съвета на директорите на „БМФ Порт Бургас” ЕАД и изпълнителния директор на дружеството Борис Балев, който представи новата логистична база и благодари на институциите, многобройните партньори и служители за усилията им да се справят с мащабния проект само за 1 година и 3 месеца без да допуснат нито една трудова злополука или нарушение на трудовото законодателство в страната. За да отговори на изискванията проекта „БМФ Порт Бургас” предприе мащабни строителни дейности. Извършен е драгаж на 350 000 куб.м драгажна маса, изградениса кейова стена от 120 метра (4 броя кесони) и кей (jetty) от 120 метра, монтираниса 9 долфина с дължина на пирса 220 метра и дълбочина на газене на корабното място от 12,20 метра и бетонирани складови площи от 10 хектара. „В изграждането на базата под общото ръководството и мениджмънт на „БМФ Порт Бургас“ участваха над 100 фирми - подизпълнители, по-голямата част от Бургас, но и утвърдени чуждестранни компании от Турция, Холандия и други страни”, уточни Борис Балев. „Само за първите 7 месеца от годината това е третото откриване на крупна инвестиция в „БМФ Порт Бургас”, което е знак за високия професионализъм и социалната отговорност на компанията. Тя има изключителен принос за икономическия облик на града и областта”, каза зам.-областният управител Севдалина Турманова. Предполага се, че петролните полета в Западен Казахстан, Тенгиз и Королев имат резерв от 26 милиарда барела суров петрол, а в областта Тенгиз, която обхваща 2 500 кв. км, се намира един от най-дълбоките наземни резервоари в света, разположен на между 4000 и 6000 метра дълбочина. TСО има амбицията да направи скок в увеличението на производството на суров петрол чрез проекта си за бъдещ растеж. Поради големината и сложността на полето проектът включва изработване на модули от различни производители в света, които ще бъдат транспортирани до крайната им дестинация в Тенгиз чрез претоварни бази в Балтийския и Черноморския регион и после по вътрешно водните пътища на Русия – общо около 340 000 т модули и друго оборудване. „Това е огромно логистично начинание, чийто успех зависи и от „БМФ Порт Бургас”, заяви старши мениджърът на „Шеврон”. Предвидено е тук да бъде обслужвано движението на товарите за период от три сезона на морско изкачване, започващ през 2018 г. и продължаващ до края на 2020 г. За този срок през пристанището в Бургас ще преминат над 20 тежкотоварни кораба, всеки от които с между 2 и 6 модулни системи. Ще бъдат извършени над 60 индивидуални товаро-разтоварни дейности „БМФ Порт Бургас” е избран сред много други черноморски пристанища заради своите ключови характеристики, инфраструктура и съвременно оборудване, подчерта президентът на "SARENS" N.V Лудо Саренс. Договорът е сключен през 2016 г., а първите товари вече са преминали през новата логистична база. Досега са превозени общо 4 модулни товара. Първият кораб е акостирал тук на 20 юли и вече е отнесъл товара си в Казахстан. Източник: 3e-news (24.08.2018) |
| „БМФ Порт Бургас” извърши най-голямата частна инвестиция в българско пристанище
„БМФ Порт Бургас” изгради и пусна в експлоатация нова логистична база, която ще получава, съхранява и претоварва оборудване за разработването на петролните полета в Казахстан. Южна претоварна база е изградена по договор с белгийската компания SARENS N.V., която е операторът на нефтеното находище TengizChevrOil (ТСО), като тя е избрал за основен доставчик за операциите и разширението на пристанището в Бургас, за да отговори то на нуждите на проекта. Новата база е важна връзка при реализацията на един от най-големите логистични проекти в света. За изграждането ? концесионерът на пристанище Бургас направи мултимилионна инвестиция и извърши мащабни морски строителни дейности. Това е най-голямата частна инвестиция в пристанищна инфраструктура в страната. Южна претоварна база бе официално открита на 23 август 2018 г. Само за първите 7 месеца от годината това е третото откриване на крупна инвестиция в „БМФ Порт Бургас”./ economic.bg Източник: Други (24.08.2018) |
| Наближаващи избори и високи цени на горива. Сместа е взривоопасна и обикновено води до проверка на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на пазара на горива. Впоследствие играчите са на крачка да бъдат глобени, но на финалната права, обикновено след изборите, нещата се разминават. До следващия път. През ноември 2018 г. КЗК обяви, че се самосезира "след серия публикации в медиите за повсеместно увеличаване на цената на автомобилните горива за крайните потребители в редица градове на България", като действието съвпадна и с протести. Поредният секторен анализ е за периода началото на 2016 - края на 2018 г., като до момента антимонополният орган по една или друга причина няма голяма успеваемост в доказването на нередности на този пазар. Сега проверката е малко по-различна от предходните. Запитани са много по-голям брой компании от обичайното, като и мащабът на анкетираните дружества е различен, коментираха източници от пазара. Основната разлика обаче те намират във въпросите и по-специално в новия раздел, посветен на складовете и базите, които формират около една трета от въпросника. Складовете и базите са едно от основните обвинения към пазарния лидер "Лукойл България", който държи най-много от тях като обем и според източници от сектора това би могло да означава няколко неща. Първо, КЗК най-накрая е решила да направи малко по-качествена проверка с препоръки за промени на действащите правила, засягащи складовете. Или има намерение да намери основания да започне производство срещу "Лукойл България" за злоупотреба с господстващо положение. Събирането на отговорите от представителите на пазара вече е приключило и тече анализирането им от комисията. Междувременно генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев се държи като проблемен за спокойствието на управляващите, като публично изрази съмненията си доколко държавата може и иска да се справи със сивия сектор на пазара на горива. Премиерът Бойко Борисов дефинира съмненията като "басни" и индиректно отвърна с демонстрации в сградата на ГДБОП как се следят горивата. Наближават и избори. Или сместа дава всички основания да се дозабърка до взривоопасна. Раздел три: бази и складове Складовете се очертаха като един от най-проблемните елементи по веригата на движение на горивата - от вноса до крайния потребител, като към бургаската рафинерия и търговеца "Лукойл България" нееднократно са отправяни обвиненията, че държи огромна част от този пазар. Сега петролните компании е трябвало да отговорят на 19 от общо 60 въпроса от въпросника на КЗК, свързани именно с базите и складовете. Те трябва да опишат процеса по договаряне на използването на съдова вместимост в склад за целите на Закона за акцизите и данъчните складове и Закона за запасите от нефт и нефтопродукти, да опишат процеса по заделяне на задължителните запаси и да изчислят какъв е делът от крайната цена на едро и дребно на разходите за съхранение. Да отговорят смятат ли изграждането и регистрацията на собствен данъчен или друг вид склад за непосилна или трудно възвращаема инвестиция. Ако компанията разполага със склад, да обясни на КЗК на какъв принцип предоставя и разпределя свободните складови вместимости. Отказвали ли са достъп на друго дружество, кое и по какви причини. Ако пък не разполага със склад, да даде информация на КЗК кои чужди складове използва и какво е разписано в сключените договори със складодържателите. Комисията пита компаниите прилагали ли са се в периода началото на 2016 г. - края на 2018 г. на складодържателите различни условия, в това число и цени при разтоварването и съхранението на бензин и дизел по отношение на отделните участници. Получавали ли са отказ за периода от достъп до данъчен склад, собственост на друго дружество, както и как е бил обоснован всеки от отказите. Какви действия са били предприети при отказ и какви са били алтернативите... Проучените компании трябва да отговорят и на въпроса смятат ли, че на територията на страната съществува дефицит на свободни съдови вместимости, като ако такъв дефицит е налице, компаниите трябва да посочат и причините за него и начина за преодоляването му. И т.н. Това е поредният път, в който комисията се интересува от въпросния пазар. Всъщност въпросът със складовете е изследван и при предишен секторен анализ на комисията от 2011 г. и вече е посочен за проблем пред конкуренцията, като комисията дори отправи препоръки за използването на складове в съседни държави, като Министерството на финансите подпише междудържавни споразумения. Идеята през годините обаче не срещна одобрението на финансовия министър Владислав Горанов, според когото няма пречка и сега те да се ползват. Неуспешната КЗК Преди две години (октомври 2016 г.) същият състав на комисията замалко щеше да разкрие картел между големите играчи, като беше напът да постигне прецедент в антитръстовото законодателство в световен мащаб. КЗК изследва пазара от 2012 г. и как цените на дребно на дизел и бензин А-95 реагират на промените на пазара на едро и на цените на производителя. Регулаторът откри, че в определени периоди цената на дребно не следва движението на другите две, и започна да събира доказателства за картел, включително и чрез проверка на компютри на служители на фирмите. Бяха открити писмени доказателства в мейли на служители и самият председател на КЗК Юлия Ненкова съобщи, че има убедителни доказателства срещу шест компании: руската "Лукойл", OMV, Shell, гръцката Eko, контролираната от Гриша Ганчев "Петрол" и руската "Газпром" (работеща през "НИС Петрол"). В тогавашното определение на комисията, изпратено до заподозрените компании, имаше факсимилета от мейли, в които се виждаше как служители от различни вериги си разменят информация за цени, количества и т.н. Компаниите получиха 30-дневен срок да се защитят по обвиненията. Само два дни след парламентарните избори през 2017 г. КЗК забрави цялата си предишна "убеденост" и прие тезата на петролните компании, че не са комуникирали бъдещи цени, и прекрати производството. Окончателният текст на решението на КЗК беше претърпял корекции спрямо това, което беше написано през октомври, особено в частта с комуникациите за бъдещи промени на цените. Тоест или КЗК не е разчела правилно собствените си доказателства, или впоследствие е скрила точно текстовете за добиване на бъдеща информация от конкуренти, за да се излезе от ситуацията. През май 2017 г. регулаторът реши и че единственият голям производител "Лукойл Нефтохим Бургас" и лидерът на едро и дребно "Лукойл България" не злоупотребяват с господстващото си положение. Сега в ход е поредната проверка или поне до предстоящите избори. Базите на раздора Складовете се очертаха като един от най-проблемните елементи по веригата на движение на горивата - от вноса до крайния потребител. Информацията, че рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас" и търговецът на едро и дребно "Лукойл България" държат 92% от данъчните складове за бензин и 82% от складовете за дизел, бяха изнесени от Петър Славов, Мартин Димитров и Методи Андреев от "Нова република" през 2017 г. На това от Българската петролна и газова асоциация отвърнаха с данни, че броят на акцизните складове е 121, а руската група притежава 4 от тях и че всъщност става въпрос за дял като обем, тъй като в изчислението влизат рафинерията, пристанище "Росенец" и продуктопроводът от "Лукойл Нефтохим Бургас" към базата в "Илиянци". От бранша обясниха още тогава, че който е поискал лиценз за данъчен склад, го е получил, стига да е показал, че отговаря на изискванията, както и че ако някой е имал желание да се сдобие с готова база, е можел да го направи на добра цена, като предишният лидер "Петрол" разпродаде много от тези активи след краха на КТБ. Проверка на "Капитал" през 2017 г. обаче показа, че по-сериозният проблем и по-свита конкуренция всъщност има при базите, в които частните компании заделят количества за държавния резерв. По Закона за запасите от нефт и нефтопродукти всеки вносител (от ЕС и от трети страни) е длъжен да поддържа 60-дневни запаси за извънредни ситуации в количество, пропорционално на направения от него нетен внос спрямо общия през предходната календарна година, като най-големият неизпълняващ това изискване е компанията "Инса ойл", която внася горива през пристанището на Кирил Домусчиев "БМФ Порт Бургас". От бранша обясниха, че групата "Лукойл" има господстващо положение при съхранение на дизел и бензин, като наличните вместимости извън "Лукойл" са по-малко в сравнение със задълженията на компаниите - вносители за запасите, които трябва да съхраняват. И те са принудени да ползват тези на "Лукойл". Източник: Капитал (20.02.2019) |
| КЗК започна проверка на сделката за „Нова телевизия”
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна проверка на сделката за придобиването на „Нова Броудкастинг Груп” АД от българската „Адванс Медиа Груп“ ЕАД. Това става ясно от публикувано производство от антимонополния регулатор. Сделката подлежи на регулаторно одобрение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), като законовият срок това да се случи е един месец. Проверката ще е върху „Адванс Пропъртис“ ООД и концентрациите между предприятия и влиянието върху медийния пазар. Финализирането се очаква да е факт през второто тримесечие на 2019 г. Припомняме, че на 22 февруари официално стана ясно, че „Адванс Медиа Груп“ и шведската медийна група Modern Times Group (MTG) са подписали официално договор за продажба на „Нова Броудкастинг Груп“ АД. „Нова Броудкастинг Груп“ АД притежава най-голямата медийна група в България. В портфолиото на компанията влизат 7 телевизионни канала. Компанията е най-големият участник на онлайн пазара в страната, достигайки до около 75% от хората, използващи интернет в България. „Адванс Медиа Груп“ ЕАД е дъщерна компания на инвестиционния холдинг „Адванс Пропъртис“ ООД . „Адванс Пропъртис“ ООД притежава 117 компании в 23 държави от 10 различни индустрии. Източник: economic.bg (06.03.2019) |
| Правителството удължи концесията на „БМФ Порт Бургас“ с още 11 години
„БМФ Порт Бургас“ ЕАД стриктно изпълнява концесионните си задължения и само за седем години превърна бургаския порт в едно от най-значимите, конкурентни и предпочитани черноморски пристанища. Огромните инвестиции и бързият темп на развитие вече оказват своето положително влияние върху националната и регионалната икономика. Товарооборотът е нараснал 3 пъти, създадени са стотици нови работни места - ползите за местната икономика са очевидни. Клиентите вече не заобикалят Бургаския залив - обновени, механизирани и автоматизирани Пристанищен терминал „Бургас Изток – 2“ и Пристанищен терминал „Бургас Запад“ предлагат обработка на кораби и товари в съответствие с най-високите световни стандарти. Това е мотивът Министерския съвет на свое заседание на 5 юни т. г. да реши да удължи срока на концесиите на двата терминала от по 35 години на 46 години и осем месеца, всяка. „БМФ Порт Бургас“ ЕАД е концесионер на терминал „Бургас Изток – 2“ от 2012 г. и на терминал „Бургас Запад“ от 2013 г. Само през първите 7 години от концесията на Пристанищен терминал „Бургас Изток -2“ дружеството е изпълнило почти целия размер на инвестициите, предвидени в Инвестиционната програма, приложение към Концесионния договор. В реконструкцията и модернизацията на терминал „Бургас Изток – 2“ са вложени над 215 000 000 лева, при предвидени за целия срок на концесията общо вложения в размер на 223 434 600 лева. В Пристанищен терминал „Бургас Запад” само за първите 5 години инвестициите надхвърлят 32 000 000 лева, при предвидени за целия срок на концесията общо вложения в размер на 34 814 000 лева. На практика към момента, за краткия срок от седем години, дружеството е изпълнило почти напълно инвестиционните си задължения, поети с договорите за концесия за 35 години. Основната част от инвестициите са извършени в обекти - публична държавна собственост, които към момента на извършването им стават собственост на държавата. За да се покрият изискванията на товародателите, са преструктурирани основните пристанищни мощности. Модернизацията на товаро-разтоварната техника и оптимизирането на организацията на работата е основна предпоставка и гаранция за привличането на товародатели и увеличаването на товарооборота на пристанищните терминали. Изградени и пуснати в експлоатация са специализирани комплекси за обработка на товари, изпълнени по проекти и технологични разработки на водещи международни компании. Стандартите за обработка на кораби са изцяло приравнени с най-модерните световни практики. Изградени са 4 специализирани и напълно автоматизирани комплекси за обработка на кораби и товари - за насипни товари (меден концентрат), в т.ч. и покрит склад за съхранение, за обработка на втечнени въглеводородни газове, за обработка и съхранение на сярна киселина за износ със складов капацитет от 50 000 тона, за обработка и съхранение на зърнени товари с капацитет на съхранение от 75 000 тона, заедно с авто и ж.п. разтоварище. Рехабилитирани са над 150 000 кв. м съществуващи открити складови площи и са обособени 100 000 кв. м. нови открити складови площи с товароносимост от 10 тона на квадратен метър. Изцяло е обновена пристанищната механизация за обработка на кораби и товари, закупено е фабрично ново оборудване - хидравлични пристанищни кранове, челни товарачи, вилкови повдигачи и др.kmeta.bg Източник: Други (19.06.2019) |
| Спуснаха на вода втори 45000-тонен кораб за БМФ
Втори 45 000-тонен кораб, поръчан от Параходство БМФ АД, бе спуснат на вода в китайската корабостроителница Jiangsu New Yangzi Shipbuilding Co. Той ще превозва насипни товари. Плавателният съд е от проекта Bluetech 45, от който компанията вече оперира три кораба: - „Руен“, „Рила“ и „Рожен“. Корабът ще носи името „Миджур“ и строителството му се наблюдава от класификационната организация DNV-GL.Първият кораб от новата серия – „Плана“, скоро ще излезе на ходови изпитания на море и ще влезе в състава на флота на Параходството, а третият – „Бузлуджа“, това лято ще бъде заложен в същата китайска корабостроителница. БМФ планира да попълни флота си с общо шест кораба от проекта Bluetech 45. И при шестте Параходството запазва традицията при именуването на новопостъпващите кораби, като бълкерите продължават да носят имената на български планини и планински върхове. Източник: economic.bg (10.07.2019) |
| БМФ Порт Бургас: Дръзки и силни пред предизвикателствата
БМФ Порт Бургас ЕАД е частен пристанищен оператор на терминал „Бургас Изток II“ и терминал „Бургас Запад“, части от Пристанище за обществен транспорт с национално значение Бургас, предоставени с концесионни договори, съответно от 2012 г. и 2013 г. За периода от 2012 г. до 2018 г. компанията инвестира близо 127 милиона евро в инфраструктурата и съоръженията на двата терминала. Тази сума нарежда БМФ Порт Бургас на челна позиция сред съвременните частни инвеститори в пристанищна инфраструктура в страната. През 2018 г. БМФ Порт Бургас успешно завърши построяването на три нови корабни места, с което значително разшири потенциала на бургаското пристанище. Реализацията на този проект бе амбициозно предизвикателство и изисква ангажирането на множество национални и международни експерти в областта на морското строителство. В стремежа си да откликне на нуждите и очакванията на своите клиенти, БМФ Порт Бургас постоянно разширява обхвата и качеството на услугите, които предлага. Като пристанищен оператор, БМФ Порт Бургас е ангажиран с изпълнението на предоставените дейности по екологично и социално отговорен начин и в съответствие с приложимото национално и европейско законодателство, редица международни конвенции (напр. ISPS Code), протоколи и стандарти. Благодарение на ясния си фокус към иновация в областта на обработката на товари, БМФ Порт Бургас успя значително да повиши трафика на товари през пристанищните терминали - близо 77% за последните 6 години. Източник: economic.bg (27.08.2019) |
| Свързват по европроект морския и жп транспорт в Бургас
Европейски проект за разширение и развитие на пристанищните терминали в Бургас предвижда пълна интеграция между морски и жп транспорт, както и значително увеличаване възможностите на българския порт. „БМФ Порт Бургас” - концесионерът на пристанищни терминали „Бургас Изток – 2” и „Бургас Запад” успешно приключи дейностите по европейски проект: „От Изток към Запад. Достъп до Коридор ОИС/Транспортен коридор "Ориент/ Източно-средиземноморски"/ през централното пристанище на Бургас. Проучвания за доизграждане на пристанищната инфраструктура и железопътните връзки.” В рамките на проекта бяха изпълнени предпроектни проучвания и беше изготвен идеен и технически проект за доизграждане на пристанищната инфраструктура и железопътните връзки. Проектът е с индикативна стойност EUR 2 670 000, като 85 % от тази сума или EUR 2 269 500 са отпуснати по „Механизъм за свързване на Европа“ (МСЕ), сектор „Транспорт” като безвъзмездна финансова помощ. Изграждането на нова модерна пристанищна инфраструктура отговаря на плановете на “БМФ Порт Бургас“ ЕАД да увеличи товаропотока, да доближи услугата в бургаския порт до тази в най-значимите пристанища в Европа и да го впише в основната транспортна мрежа на Европейския съюз. Целите на проекта са да бъде подобрена достъпността до източно европейските пазари, както и взаимовръзката между морски и ж.п. транспорт На 27 септември т.г. на официална церемония “БМФ Порт Бургас“ ЕАД, съвместно с другия бенефициент – Държавно предприятие „Национална компания железопътна инфраструктура“, представи резултатите от проекта. На събитието присъстваха изпълнителният директор на „БМФ Порт Бургас” Борис Балев, Индре Венскунита – наблюдаващ проекти към Изпълнителна агенция за иновации и мрежи (INEA). Гости на церемонията бяха к.д.п. Живко Петров и други представители на Изпълнителна агенция „Морска администрация“, както и представители на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“./www.kmeta.bg Източник: Други (30.09.2019) |
| Съдът на ЕС категорично подкрепи „БМФ Порт Бургас“ срещу ЕВН
Съдът в Люксембург не само е категоричен, но той е и много изчерпателен по отношение на възможността „БМФ Порт Бургас“ да използва свободно мрежите на един или друг мрежови оператор. Това е мнението на главния юрисконсулт на пристанищния оператор Весела Джунджурова. Тя коментира решението на Съда на ЕС от 17 октомври, който постанови в полза на концесионера на порта, който през 2016 г. прекратява едностранно (с месечно предизвестие) договора си с електроразпределителното дружество на ЕВН (сега "ЕР Юг") и сключва такъв директно с държавния Енергийния системен оператор (ЕСО). С това свое действие концесионерът пести около 20% от сметките си за електроенергия. Адв. Миглена Пенева, съдружник в кантора „Георгиев, Тодоров и ко“, също смята, че магистратите в Люксембург дават много ясен отговор, че държавите членки имат свободата на преценка да насочват ползвателите към един или друг вид мрежа, както и да определят вида мрежа, към която ще се осъществява свързването. „Изискването е свързването да се извършва при недискриминационни и обективни условия. Разбирането на съда е, че осигуряването на свободен достъп на трети страни до мрежите представлява една от съществените мерки, които държавите членки са длъжни да вземат, за да насърчат конкуренцията и отварянето на вътрешния електроенергиен пазар. Достъп до електроразпределителната или електропреносната мрежа, който е недискриминационен, прозрачен и при справедливи цени, е необходим, за да има реална конкуренция“, коментира тя пред Lex.bg. След като Съдът на ЕС вече се произнесе, делото може да продължи в Административен съд-София, който ще вземе окончателното решение. „Вероятно процесът ще продължи дълго и ние ще продължим да получаваме от „ЕР Юг“ неоснователно издавани фактури, защото това електроразпределително дружество отказва да изпълни решението на КЕВР“, казва главният юрисконсулт на „БМФ Порт Бургас“ Весела Джунджурова. Борис Балев, изпълнителен директор на „БМФ Порт Бургас“, е категоричен, че концесионерът си плаща месечните такси за пренос и достъп, които са в размер на 5 и 6 хил. лв. месечно, в зависимост от консумацията на ел. енергия. „Сега ние заплащаме тези такси на ЕСО, а не на „ЕР Юг“, защото собственик на мрежата, към която сме присъединени, е на държавния оператор ЕСО“, обяснява той. Данните на пристанищния оператор показват, че „ЕР Юг“ има претенции към него за около 200 000 лв., натрупани за около три години от такси. Съдът на ЕС тълкува, че свързването на „БМФ Порт Бургас“ като потребител към електропреносна мрежа се основава именно на обективни и недискриминационни съображения, тъй като този потребител е свързан с уредба за средно напрежение, която съгласно Директива 2009/72 и националното право попада в обхвата на дейност на преносната мрежа. Въпросната електрическа подстанция е част от електропреносната мрежа и следователно не представлява външен за нея елемент, който да е част от електроразпределителната мрежа. Държавите членки могат да предвидят, че трансформирането на напрежението на електроенергията от високо към средно напрежение, попада в обхвата на дейност на електропреносна мрежа. Това е част от признатата им свобода по прилагане на Директивата. В този смисъл българската правна уредба е съобразена с правото на ЕС. Това, от друга страна, опровергава застъпеното от „ЕР Юг“ пред националния и европейския съд, че само трансформирането на електрическата енергия – от свръхвисоко и високо напрежение, попада в обхвата на дейността на преносната мрежа. Припомняме, че спорът между ЕВН и „БМФ Порт Бургас“ ЕАД започва през 2016 г., когато пристанищният оператор отправя искане до ЕР Юг (тогава ЕВН Електроразпределение) да бъде променена съществуваща схема на присъединяване, така че да се разграничи присъединяването към мрежата на „БМФ Порт Бургас“ от това на Държавния пристанищен оператор. Целта е да се гарантира справедливо замерване на консумираната енергия от всяко от двете дружества. Същото искане прави и Държавният пристанищен оператор, за да се гарантира правото му на отделно замерване на потребената енергия. Двата отделни потребителя искат да имат самостоятелно присъединяване и самостоятелно мерене на енергията, консумирана от тях. Източник: economic.bg (13.11.2019) |
| "БМФ Порт Бургас" обяви поръчки за над 300 млн. лв.
Пристанището на братята Кирил и Георги Домусчиеви в Бургас ще бъде разширено с над 300 млн. лв. европейски средства по "Механизма за свързана Европа". Предвижда се доизграждане на кейовите стени, което ще увеличи капацитета на двата терминала на пристанището и ще позволи да влизат по големи кораби, като проектът включва и доизграждане на жп ифраструктура и подобряване на връзките с жп мрежата. Търговете за целта са обявени на 23 декември от концесионера на пристанището - фирмата на Домусчиеви "БМФ Порт Бургас". Документите за тях обаче са публикувани в регистъра на обществените поръчки на 27 декември. Поръчките са две. По-голямата, с обща индикативна стойност 261 млн. лв. без ДДС, е насочена към терминал "Бургас Запад" (за контейнери). Тя е разделена на два лота: за изграждане на кейови стени за корабни места 27 и 28 за 192 млн. лв. и съответно лот 2 за кейови стени за корабни места 25А и 26 с индикативна стойност на рамковото споразумение 69 млн. лв. без ДДС. Така ще бъдат създадени 4 нови корабни места с обща дължина 810 метра за кораби с до 15.5 метра газене. Другата поръчка е за изграждане на кейова стена за корабно място 33 на терминал "Бургас-изток 2" (за насипни товари) и е за 61 млн. лв. без ДДС. Доизграждането на съществуващата кейова стена ще удължи корабното място, като е предвидено и драгиране на оперативната акватория и зоната за маневриране, както и изграждане на настилка и съоръжения, включително и жп коловоз. Преди време беше обяснено от компанията, че това ще позволи обособяването на площадка за обработка и съхранение на генерални товари и контейнери. Целта е да могат да се обработват кораби с газене до 14.6 метра и 120 хил. тона. При по-малкия проект възложителят съобщава, че освен средства по Механизма за свързана Европа ще използва и собствени, и заемни. Изискването към кандидатите и по двете поръчки е през последните 5 години да са извършили поне 3 обекта за строителство идентично или сходно с предмета на поръчката. Братята Кирил и Георги Домусчиева влязоха във водния сектор преди десетина години, като през 2008 г. 70% от Параходство "Български морски флот" бяха приватизирани от "Кей Джи маритайм шипинг" на холдинга им "Адванс пропъртис". През флота и дружеството "БМФ Порт Бургас" станаха концесионери на пристанище Бургас и от 2012 и 2013 г. оперират съответно терминалите за насипни товари "Бургас-изток - 2" и за контейнери "Бургас-запад". Приходите на "БМФ Порт Бургас" за 2018 г. са над 300 млн. лв., като това направи компанията лидер във водния транспорт, а печалбата - близо 110 млн. лв. Общата сума на инвестираните средства от 2012 г. до момента е над 130 млн. евро. Източник: Монитор (02.01.2020) |
| БМФ Порт Бургас избира изпълнители на обществени поръчки за над 320 млн. лева
На днешни публични заседания пристанищният концесионер БМФ Порт Бургас ЕАД отвори офертите на участниците по две обществени поръчки от съществено значение за пристанището, за Бургас и за целия регион. Първата обществена поръчка с две обособени позиции е с предмет „Изграждане на нови кейови стени на Пристанищен терминал „Бургас Запад“, вертикална планировка, техническа инфраструктура и съоръжения и драгажни дейности в оперативната акватория и зона за меневриране.“ Явиха се двама участници с интерес за изпълнението на проекта, притежаващи значителен опит в строителството на инфраструктурни обекти. Предвидено е създаването на четири нови корабни места с обща дължина 810 м и максимално допустимо газене 15.5 м. Това включва изграждане на кейови стени за корабни места 25А, 26, 27 и 28. Четирите нови корабни места ще позволят на пристанищния оператор сериозно да увеличи капацитета на оперативната си зона, както и да отговори на най-съвременните технологии и стандарти за обработка и превоз на товари. След изграждането на обекта коренно ще бъде променен облика на Пристанищен терминал Бургас Запад. Втората обществена поръчка, за която оферти подадоха трима кандидата, е с предмет „Доизграждане на кейова стена на 33-то корабно място на Пристанищен терминал Бургас Изток-2, вертикална планировка, техническа инфраструктура и съоръжения и драгажни дейности в оперативната акватория и зона за маневриране.“ Тази поръчка определя бъдещото развитие на терминал „Бургас Изток – 2”. Доизграждането на кейовата стена на 33 корабно място и удължаване на съществуващото коловозно развитие (изграждане на ж.п. връзка) на пристанищния терминал ще доведе до обособяване на съвременна площадка за обработка и съхранение на генерални товари и контейнери. Целта е пристанището да има възможност да обработва кораби с дължина до 230 м и ширина до 40 м, до 120 000 тона дедуейт и газене до 14.6 м. Изпълнението на обществените поръчки ще позволи на пристанищния оператор БМФ Порт Бургас ЕАД да увеличи капацитета и пропускателната способност на кейовия фронт на двата терминала. Ще се модернизира технологията за обработка на различни видове товари, ще се засили ефективността на предоставяните пристанищни услуги, и като краен резултат – ще се увеличи товарооборота в двата терминала. Същевременно, реализирането на проектите ще донесат безспорни ползи не само за компанията – нови инвестиции, нови съвременни мощности, модерни условия на работа и растеж на товарооборота. Безспорно и очаквано изграждането на новите обекти ще увеличи заетостта на работещите в региона при изпълнението на всеки един проект. Финансирането на поръчките ще се извърши със собствени средства и със средства по „Механизма за свързване на Европа“ – сектор Транспорт, приоритет „Предварително идентифицирани проекти от Коридорите на основната мрежа“, Анекс I, част I, точка 2 от Регламент 1316/2013“ (Pre-identified projects on the Core Network Corridors, Annex I, Part I, point 2 of CEF Regulation) в рамките на Кохезионния пакет от процедурата по проект „От Изток към Запад. Достъп до Коридор ОИС през централното пристанище на Бургас. Строително-монтажни работи за доизграждане на пристанищната инфраструктура и железопътните връзки към Трансевропейската транспортна мрежа.” Високите цели, които екипът на компанията винаги си поставя, са реализирането на модерни инвестиции – в инфраструктурни обекти и в нова техника, които водят до подобряване не само на услугата, но и на работната среда. За осемте години на концесиите, от 2012/2013 г. до момента, в модернизацията на Пристанищен терминал Бургас Изток-2 и Пристанищен терминал Бургас Запад са вложени инвестиции в размер на над 290 000 000 млн. лв., които представляват 97 % изпълнение на Инвестиционна програма на концесионера, поета за целия срок на концесиите. Това е постижение, с което екипът на компанията може с гордост да се похвали. Пряк ефект от модернизацията на пристанищната инфраструктура и съоръжения в двата терминала е значителният ръст на товарооборота. При обработени товари през 2012 г. в размер на 1,5 млн. тона, за 2019 г. е отчетен товарооборот от общо над 6,3 млн. тона, което показва, че товарооборотът е увеличен повече от четири пъти. В резултат на въведената нова техника и организация на работа 5 пъти е нараснал обемът на контейнеризираните и деконтейнеризирани товари. В момента в БМФ Порт Бургас ЕАД работят 940 души, при задължения по концесионни договори за поддържане на персонал от 547 човека. Инвестициите в нови обекти и нова техника подобряват условията за работа на персонала. Работниците се чувстват мотивирани да работят по-добре, за което получават и по-високи възнаграждения. За последните две години (2018 – 2019) е налице ръст при заработките от 126 %. От компанията са лаконични – „работим усърдно, но сме удовлетворени, че имаме възможност да се трудим в модерна среда.“ Източник: Труд (05.02.2020) |
| „БМФ Порт Бургас” избира изпълнител на проект за 320 млн. лв.
На днешни публични заседания пристанищният концесионер „БМФ Порт Бургас” ЕАД отвори офертите на участниците по две обществени поръчки от съществено значение за пристанището, за Бургас и за целия регион. Първата обществена поръчка с две обособени позиции е за „Изграждане на нови кейови стени на Пристанищен терминал „Бургас Запад“, вертикална планировка, техническа инфраструктура и съоръжения и драгажни дейности в оперативната акватория и зона за меневриране.“ Предвидено е създаването на четири нови корабни места с обща дължина 810 м и максимално допустимо газене 15.5 м. Това включва изграждане на кейови стени за корабни места 25А, 26, 27 и 28. Четирите нови корабни места ще позволят на пристанищния оператор сериозно да увеличи капацитета на оперативната си зона, както и да отговори на най-съвременните технологии и стандарти за обработка и превоз на товари. След изграждането на обекта коренно ще бъде променен облика на Пристанищен терминал „Бургас Запад”. На тази обществена поръчка са се явили двама кандидати, притежаващи значителен опит в строителството на инфраструктурни обекти. Втората обществена поръчка, за която оферти подадоха трима кандидата, е с предмет „Доизграждане на кейова стена на 33-то корабно място на Пристанищен терминал „Бургас Изток-2”, вертикална планировка, техническа инфраструктура и съоръжения и драгажни дейности в оперативната акватория и зона за маневриране.“Доизграждането на кейовата стена на 33 корабно място и удължаване на съществуващото коловозно развитие (изграждане на ж.п. връзка) на пристанищния терминал ще доведе до обособяване на съвременна площадка за обработка и съхранение на генерални товари и контейнери. Целта е пристанището да има възможност да обработва кораби с дължина до 230 м и ширина до 40 м, до 120 000 тона дедуейт и газене до 14.6 метра. Изпълнението на двете обществени поръчки ще позволи на пристанищния оператор „БМФ Порт Бургас” ЕАД да увеличи капацитета и пропускателната способност на кейовия фронт на двата терминала. Ще се модернизира технологията за обработка на различни видове товари, ще се засили ефективността на предоставяните пристанищни услуги, и като краен резултат - ще се увеличи товарооборота в двата терминала. Същевременно, реализирането на проектите ще донесат безспорни ползи не само за компанията – нови инвестиции, нови съвременни мощности, модерни условия на работа и растеж на товарооборота. Безспорно и очаквано изграждането на новите обекти ще увеличи заетостта на работещите в региона при изпълнението на всеки един проект. Финансирането на поръчките ще се извърши със собствени средства и със средства по „Механизма за свързване на Европа“ – сектор Транспорт, приоритет „Предварително идентифицирани проекти от Коридорите на основната мрежа“, Анекс I, част I, точка 2 от Регламент 1316/2013“ (Pre-identified projects on the Core Network Corridors, Annex I, Part I, point 2 of CEF Regulation) в рамките на Кохезионния пакет от процедурата по проект „От Изток към Запад. Достъп до Коридор ОИС през централното пристанище на Бургас. Строително-монтажни работи за доизграждане на пристанищната инфраструктура и железопътните връзки към Трансевропейската транспортна мрежа.” Високите цели, които екипът на компанията винаги си поставя, са реализирането на модерни инвестиции – в инфраструктурни обекти и в нова техника, които водят до подобряване не само на услугата, но и на работната среда. За осемте години на концесиите, от 2012/2013 г. до момента, в модернизацията на Пристанищен терминал „Бургас Изток-2” и Пристанищен терминал „Бургас Запад” са вложени инвестиции в размер на над 290 млн. лв., които представляват 97% изпълнение на Инвестиционна програма на концесионера, поета за целия срок на концесиите. Това е постижение, с което екипът на компанията се гордее. Източник: economic.bg (05.02.2020) |
| ГБС, "АТ инженеринг 2000" и "Джи Пи груп" искат да разширяват пристанището на Домусчиев
"Главболгарстрой", "АТ Инженеринг 2000" и обединение с "Джи Пи груп" са кандидатите за разширяването на пристанище "БМФ Порт Бургас" на братята Кирил и Георги Домусчиеви.
Проектите на компанията - концесионер на основните терминали на пристанище Бургас, са с обща прогнозна стойност 322 млн. лв. Те са два, като единият от тях е разделен на два лота.
Предвижда се доизграждане на кейовите стени, което ще увеличи капацитета на двата терминала на пристанището и ще позволи да влизат по големи кораби. Проектът включва и доизграждане на жп инфраструктура и подобряване на връзките с жп мрежата.
Проектите трябва да бъдат финансирани с евросредства по "Механизма за свързана Европа", като "БМФ Порт Бургас" предстои да получи одобрение на финансирането от ресорния орган към Министерството на транспорта.
Търговете бяха обявени на 23 декември от концесионера. "БМФ Порт Бургас" не даде информация кои са кандидатите, но те вече са видни от протоколите. Изискването към кандидатите и по двете поръчки беше през последните 5 години да са извършили поне 3 обекта за строителство, идентично или сходно с предмета на поръчката.
Първата поръчка, по която броят на кандидатите е два, е с обща индикативна стойност 261 млн. лв. без ДДС. Тя е за разширяването на терминал "Бургас-запад", който е за контейнери. Разделена е на два лота: за изграждане на кейови стени за корабни места 27 и 28 за 192 млн. лв. и съответно лот 2 за кейови стени за корабни места 25А и 26 с индикативна стойност на рамковото споразумение 69 млн. лв. без ДДС. Така ще бъдат създадени 4 нови корабни места с обща дължина 810 метра за кораби с до 15.5 метра газене.
Кандидати и по двата лота са "Главболгарстрой" на фамилията Пашови и "АТ инженеринг 2000". Компанията е с мажоритарен собственик Илиян Терзиев, който има две трети дял от компанията, а негов съдружник е Георги Пенев. Терзиев е председател на Камарата на строителите в България. Компанията фронтира КТБ и Делян Пеевски при приватизацията на "Техноекспортстрой" преди осем години.
Втората поръчка е за изграждане на кейова стена за корабно място 33 на терминал "Бургас-изток 2" (за насипни товари) и е за 61 млн. лв. без ДДС. Доизграждането на съществуващата кейова стена ще удължи корабното място, като е предвидено и драгиране на оперативната акватория и зоната за маневриране, както и изграждане на настилка и съоръжения, включително и жп коловоз. При по-малкия проект възложителят съобщава, че освен средства по Механизма за свързана Европа ще използва и собствени, и заемни.
Кандидати по тази поръчка са трима. Отново "Главболгарстрой" и "АТ инженеринг 2000", както и обединението ДЗЗД "Порт Бургас 2020", в което според протоколите участие имат "Джи Пи груп", "Еме и хота груас", като са представени и договори за наем на техника на обединението с още няколко дружества: "Автомагистрали Черно море", "Виктори транс 2007", "Релакс - 2006", "Строителен и технически флот". Към консорциума възложителят има забележки по отношение на изясняването на действителния участник в процедурата, по-детайлна информация за "Еме и хота груас", като държава на регистрация, контакт и т.н., както и други забележки за отстраняване.
Братята Кирил и Георги Домусчиеви влязоха във водния сектор преди десетина години, като през 2008 г. 70% от Параходство "Български морски флот" бяха приватизирани от "Кей Джи маритайм шипинг" на "Адванс пропъртис" - холдингът, обединяващ голяма част от бизнеса на братята.
Впоследствие през флота и дружеството "БМФ Порт Бургас" те станаха концесионери на пристанище Бургас и от 2012 и 2013 г. оперират съответно терминалите за насипни товари "Бургас-изток - 2" и за контейнери - "Бургас-запад".
"БМФ Порт Бургас" бързо се изстреля като лидер във водния транспорт със 104% ръст на приходите и над 300 млн. лв. оборот за 2018 г. Източник: Капитал (24.04.2020) |
| ГБС спечели поръчките за разширяване на пристанището на Домусчиев в Бургас
"Главболгарстрой" спечели двете големи поръчки за разширение на "БМФ Порт Бургас" на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Това става ясно от публикуваните на сайта на компанията концесионер протоколи и решения за финалния избор. ГБС на фамилията Пешови печели поръчки на обща стойност 310 млн. лв. без ДДС. Началото на двата търга беше дадено в края на миналата година. Сега решението е отпреди почти месец, а в регистъра на КЗК не се откриват жалби, т.е. предстои подписване на договор. Проектите предвиждат доизграждане на кейовите стени, което ще увеличи капацитета на двата терминала на пристанището и ще позволи да влизат по-големи кораби. Включено е и доизграждане на жп инфраструктура и подобряване на връзките с жп мрежата. Дейностите трябва да бъдат финансирани с евросредства по "Механизма за свързана Европа", като "БМФ Порт Бургас" предстои да получи одобрение на финансирането от ресорния орган към Министерството на транспорта. Предложената цена от ГБС е 184.5 млн. лв. без ДДС по лот 1 и 66.5 млн. лв. без ДДС по лот 2. Офертата на другия кандидат е с 5 млн. лв. по-висока: 188.3 млн. лв. за лот 1 и 67.8 млн. лв. за лот 2. Източник: Капитал (28.07.2020) |
| „Главолгарстой“ строи кейови стени на порта в Бургас
Нови кейови стени ще изгражда компанията “Главболгарстрой” АД на пристанищния терминал “Бургас Запад”. Поръчките за общо четири обекта са две. Договорите с БМФ “Порт Бургас” ЕАД ще са на обща стойност близо 371,8 млн. лв. Това става ясно от информация, публикувана в сайта на държавното дружество. За изграждане на корабните места с номера 25А и 26, офертата на “Главболгарстрой” е 79,8 млн. лева, а за тези с номера 27 и 28 - 221,4 млн. лв. С ДДС. Офертите на конкурентна компания и за двете поръчки са били с около 5 милиона лева по-високи. С чeтиpитe нoви кopaбни мecтa сериозно ще се увеличи капацитетът на оперативната зона на приcтaнищния oпepaтop. Новите кейови стени ще отговарят и на cъвpeмeннитe cтaндapти зa oбpaбoткa и пpeвoз нa тoвapи. След завършване на обектите коренно ще се промени обликът на пpиcтaнищeн тepминaл “Бypгac Зaпaд”. Източник: Труд (27.08.2020) |
| „БМФ порт Бургас“ спечели фундаментално дело срещу „ЕР Юг“
Върховният административен съд (ВАС) сложи край на продължилия няколко години спор между „БМФ порт Бургас“ и „Електроразпределение Юг“ (ЕР Юг), съобщава lex.bg. Върховните съдии потвърдиха решенията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и на Административен съд София-град (АССГ), че електроразпределителното дружество трябва да спре да начислява цена за пренос и достъп по разпределителната мрежа на „БМФ порт Бургас“. И това е трябвало да стане още през ноември 2016 г. Според специализираното издание решението на ВАС е от значение не само за конкретния спор, но е и пробив в монопола на електроразпределителните дружества. Съобразявайки се изцяло с Решението на Съда на Европейския съюз по дело С-31/18, ВАС потвърждава, че потребителите, присъединени към електрическа мрежа на ниво средно напрежение, могат да избират дали да са присъединени към оператор на електроразпределителната или преносната мрежа, при наличие на съответните технически условия. С приемане на решението на ВАС по този казус ще може да се сложи край на дългогодишни спорове между операторите на електроразпределителни мрежи и независимият преносен оператор относно принадлежността на определени елементи към една или друга мрежа. По този начин се утвърждава възможност за избор от крайните потребители към кой мрежови оператор да се присъединят, която досега се считаше за напълно изключена“, коментира пред lex.bg адвокат Миглена Пенева от адвокатско дружество „Георгиев, Тодоров и ко“, която представлява БМФ. Спорът между електроразпределителното дружество и концесионера на пристанището в Бургас е от над четири години и дори стигна до съда в Люксембург. ЕР Юг настоява БМФ да плаща на него цена за пренос и достъп до електроразпределителната мрежа, а операторът на порта отказва, тъй като е присъединен директно към Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и е сключил договор с него. ЕР Юг притежава лицензия за разпределение на електроенергия в Югоизточна България, където се намират пристанищните терминали „Бургас Запад“ и „Бургас Изток 2“, които стопанисва БМФ. Обектите на концесионера на „Бургас Изток 2“ са свързани с ел. мрежата чрез електропроводна линия със средно напрежение (20 kV), наречена „Ново пристанище“ в подстанция „Рибари“, собственост на ЕСО. Тъй като електрическата енергия, която пренася ЕСО е на ниво високо напрежение, има два трансформатора, които го преобразуват в средно. През 2013 г. ЕР Юг и БМФ сключват договор за достъп и пренос на електрическа енергия по отношение на пристанище Бургас. През 2016 г. обаче БМФ го прекратява, защото ЕР Юг отказва да раздели консумацията на двама потребители чрез общ кабел – а именно на БМФ и „Пристанище Бургас“. Така БМФ се присъединява пряко към електропреносната мрежа и сключва договор директно с ЕСО. Операторът на пристанището в Бургас отправя предизвестие до ЕРП-то, което изтича на 11 ноември 2016 г. и отказва да плаща на ЕР Юг след присъединяването към ЕСО. Оказва се, че ЕР Юг не притежава нито едно съоръжение за преноса на ток в подстанция „Рибари“, нито електропроводите, чрез които се извършва преносът са негова собственост. Преносът се извършва през електропровод, държавна собственост, който се свързва директно с подстанция, част от електропреносната мрежа, а ЕСО има собствени уреди за измерване на електрическата енергия. ЕР Юг обаче отстоява, че обектите на БМФ все още са присъединени към разпределителната мрежа, поради факта, че терминалите са свързани с ел. мрежата на ниво средно напрежение. Затова продължава да начислява на дружеството цена за достъп и пренос на електрическа енергия. Спорът е отнесен до КЕВР, която се произнася в полза на БМФ и постановява, че след изтичането на предизвестието за прекратяване на договора с ЕР Юг, ЕРП-то няма право да му начислява такива цени. От ЕР Юг обжалват решението на КЕВР пред Административен съд София-град. Източник: economic.bg (19.02.2021) |
| Приходите на държавните пристанища са с лек спад за първото полугодие
Приходите на държавното пристанище Варна се свиват със 7.3% за първото полугодие на 2021 г. спрямо същия период година по-рано. Това показват междинният доклад за дейността на дружеството. Загубата на компанията се увеличава значително - с 54.5%, като от отрицателните 2.6 млн. лв. става 4.1 млн. лв. Спад на приходите има и при пристанищен комплекс Русе - с 4.7%. Влошаване има и при финансовия резултат, въпреки че на компанията през април са изплатени 83 хил. лв. от приетите вземания към КТБ. При товарите по реката и държавния порт обаче има абсолютен ръст на количествата - 24%. Лек спад с 1.2% има и при държавното дружество "Пристанище Бургас", което има много ограничени функции след концесионирането на основните му терминали от "БМФ Порт Бургас". То е с приходи за полугодието 2.4 млн. лв. Дружеството обаче успява да намали загубата си от 447 на 363 хил. лв. Източник: Капитал (14.09.2021) |
| Инвестиции от 311 млн. лв. отчита „БМФ Порт Бургас“
Инвестиции от над 311 млн. лв. вместо първоначално предвидените 258,2 млн. лв. са осъществени от „БМФ Порт Бургас“ за времето от 2012 г. до 2021 г., съобщиха от дружеството. Първоначалната инвестиционна програма по договорите за концесия на двата терминала е предвиждаше да бъдат направени инвестиции в общ размер на 258,2 млн. лева за целия срок на концесиите. Само за периода от 2012 г. до 2021 г. обаче изпълнените от концесионера инвестиции са в размер на 311 млн. лева. С повече от половината от средствата, платени от концесионера, са изградени обекти - публична държавна собственост. Изградени са нови съоръжения, модернизирани са пътната и ж.п. мрежата, извършена е рехабилитация на пристанищната инфраструктура, наличните съоръжения са модернизирани, закупени са ново оборудване и техника за обработка на товари, обясняват от "БМФ Порт Бургас". В изграждането на комплекса за обработка на сярна киселина са вложени 12 млн. евро, припомнят от дружеството. Модерните проектни решения и оборудване отговарят на най-високите европейски стандарти, системата за управление и контрол е напълно автоматизирана. Технологичната схема от тръбопроводи (разположени върху бетонови канали с киселиноустойчива изолация), помпи, резервоари и арматура е затворена. Резервоарите са с двойни дъна и котловани, осигурена е възможност за неутрализация на кисели води и система за абсорбиране на пари, пожарната безопасност е обезпечена, извършва се непрекъснат автоматичен и визуален контрол, заявяват от „БМФ Порт Бургас“. Източник: 3e-news (22.02.2022) |
| "Проджект Аполо Холдингс" и "Адванс Пропъртис" ще контролират "БМФ Порт Бургас"
Комисията за защита на конкуренцията е получила уведомление за намерението на „Проджект Аполо Холдингс“ да придобие пряк съвместен контрол в "БМФ Порт Бургас" ЕАД (и непряк контрол върху неговото дъщерно дружество – „Хайнип Логистик“ ЕАД) заедно с "Адванс Пропъртис" ООД, което понастоящем е техен едноличен собственик. Сделката представлява концентрация и съответно подлежи на предварително одобрение от антимонополния регулатор. В тази връзка е образувано производство по оценка на влиянието й. „Проджект Аполо Холдингс“ е новоучредено дружество, създадено съгласно законите на Люксембург, за участие в сделката, която е първото му придобиване на дялово участие. То се притежава индиректно от инвестиционния фонд "Три Сийс Инишиътив Инвестмънт Фънд" С.А. СИКАВ-РАИФ, създаден за финансиране на ключови инфраструктурни проекти в региона на "Трите морета", с основен фокус в сферите на инфраструктура, енергетика и дигиталната свързаност в района на Централна и Източна Европа. Другият участник в сделката – „Адванс Пропъртис“, е холдинговото дружество на корпоративната група „Адванс Пропъртис“ и основният му предмет на дейност е управление на финансови активи чрез своите дъщерни дружества, извършва различни търговски дейности на територията на България и в чужбина. „БМФ Порт Бургас“ е частен пристанищен оператор и концесионер на терминалите "Бургас Изток - 2" и "Бургас Запад" на „Пристанище Бургас“ по сключени концесионни договори. Основната дейност на дружеството е предоставянето на пристанищни услуги, за което то е регистрирано в Регистъра за пристанищни оператори в района на Дирекция "Морска администрация" - Бургас, при Изпълнителна Агенция Морска Администрация. Участниците в операцията искат от КЗК да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение. В тази връзка всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар в страната, отбелязват от комисията. Източник: Банкеръ (08.07.2022) |
| „БМФ Порт Бургас“ откри нов Интермодален терминал в Божурище
Пристанищният оператор „БМФ Порт Бургас“ АД, концесионер на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“, откри мултимодален терминал в Индустриална зона „Божурище“. На него ще се обработват морски контейнери, разтоварени в пристанище Бургас и предназначени за клиенти в западната част на страната, но и обратно. Превозът на контейнерите между Бургас и София ще се осъществява с жп транспорт, в съответствие с новите европейски тенденции за преминаване към по-щадящи околната среда решения за транспорт на товари. Инвестицията е в размер на 9.2 млн. лв. Терминалът е разположен по протежението на жп линията София – Банкя и е на около 5 км от Околовръстното шосе на столицата. Терминалът е регистриран като временен и митнически склад. Оперативната му площ е 27 000 кв.м, а годишният му капацитет се изчислява на 60 000 TEU. Източник: actualno.com (27.02.2023) |
| Най-големите контейнеровози в света ще могат да се обработват на пристанището в Бургас след изграждането на т.нар. "дълобоководно корабно място" от "БМФ Порт Бургас". Обектът се финансира по механизма "Свързана Европа", сектор "Транспорт" - 2021 г. Новата зона на корабното място е на пристанищния терминал "Бургас - Запад". Тя ще осигури обработката и съхранението на контейнери товари. След рехабилитация на железопътните трасета на територията на порта ще се осигурят и интермодални решения за придвижването на товарите с минимално количество на вредните емисии. Новото корабно място ще даде възможност за газене от 15.5 метра. Новото корабно място ще разшири възможностите на страната ни по отношение на приемане на товари от Азия към страните от Европейския съюз по коридор Ориент/Изток - Запад. Плановете на дружеството са новото корабно място с оперативна дължина на кея от 260 метра да бъде пуснато в експлоатация през средата на 2025 година. Размерът на очакваните инвестиции по проекта "REBIRTH28" е близо 60 млн. евро. Изграждането на корабно място 28 представлява първата фаза от инвестиционното намерение на "БМФ Порт Бургас" АД за завършване на пристанищната инфраструктура в източната част на терминал "Бургас Запад". Предвидено е още изграждането на три допълнителни корабни места (27, 26 и 25А). Източник: Медия Пул (06.03.2023) |
| Министерски съвет взе решение за промени в концесионните договори с "БМФ Порт Бургас" за двата пристанищни терминала в Бургас, с които да се разшири железопътната връзка между концесионираното от фирмата пристанище и жп гарата. Те предвиждат промяна на собствеността на имотите - от публична държавна в частна държавна собственост и предоставяне за управление на концесионера. Съответно за своя сметка той ще разруши съществуващите там съоръжения и ще изгради нови коловози и складове. Разширяването на железопътната връзка е свързано с реализацията на проекта за обработка на големи контейнеровози. Неговата стойност е 60 млн. евро. По проекта се прави удълбочаване на корабното място на пристанищния терминал "Бургас - запад", което ще даде възможност за газене на корабите до 15.5 метра. Така ще се осигури обработката на най-големите контейнеровози, опериращи в Черно море, включително и на такива със зърно. Проектът се финансира по механизма "Свързана Европа". Концесионерът е предложил да бъде премахната намиращата се сграда на терена и да се изградят нови коловози. Това се налага заради растящия товарооборот от насипни и наливни товари и транспортирането им с вагони и цистерни. Коловозите, които са в момента, не са достатъчни да обработят ефективно товарите. С изграждането на новите "ще се постигне функционалност, ефективност и сигурност при управлението и експлоатацията на обекта на концесията". Министерският съвет решава да се направи промяна на статута на имоти, които се намират на пристанищния терминал. От публична държавна собственост те стават частна държавна собственост. Във връзка с концесията на "БМФ Порт Бургас" за "Пристанищен терминал Бургас-запад", активи - публична държавна собственост, разположени на терминала, са обявени за частна държавна собственост, след което съществуващите сгради предстои да бъдат премахнати. По този начин щели да се оптимизират и подобрят логистиката на складиране на приеманите за обработка товари, като се увеличат откритите складови площи. Източник: Медия Пул (18.04.2023) |
| Строят ново корабно място на Пристанище Бургас
„БМФ Порт Бургас ” АД строи ново корабно място в Пристанищен терминал „ Бургас Запад ” с европейски средства по план REBIRTH28. Индикативният размер на допустимите разноски по плана е 46.86 млн. евро. До 85% от тази сума, 39.8 млн. евро, ще бъдат отпуснати от Европейски Съюз по стратегия „Механизъм за свързване на Европа” – бранш „Транспорт ”. Корабно място 28 е с оперативна дължина 260 м и дълбочина 15.5 м. То ще разрешава обслужване на кораби с брутотонаж 80 000 т, оптималната дължина 260 м, широчина 36 м, прегазване 14.5 м. Мястото ще бъде профилирано в обработката на контейнери и генерални товари. Строителните действия по плана стартираха през втората половина на февруари 2023 година, като се планува новата пристанищна инфраструктура да бъде изцяло подготвена за употреба най-късно през февруари 2025 година Сухопътните и част от морските действия са изпълнени, чака се първите кесони да бъдат положени на морското дъно през юни тази година. Предстои построяването на кейова стена, на електрозахранване и осветяване, рехабилитация на железопътните коловози за „Терминал Запад ”. Проект REBIRTH28 съставлява първата фаза от огромното капиталово желание на „ БМФ Порт Бургас” за инфраструктурно развиване на пристанищен терминал „ Бургас Запад ”, което включва построяването на 4 нови корабни места /№ 29, 27, 26 и 25А/. „ БМФ Порт Бургас ” АД е концесионер на пристанищни терминали „ Бургас Изток – 2 “ от 2012 година и на „ Бургас Запад “ от 2013 година Източник: economic.bg (31.05.2023) |
| С близо 180 млн. евро модернизират пристанището на "БМФ Порт Бургас"
Инвестиции за близо 180 млн. евро ще бъдат направени в пристанище „БМФ Порт Бургас“ през следващите години. Това предвижда проект на Инвестиционния фонд „Три морета“(3 SIIF). Той е икономическото измерение на инициативата и финансов механизъм за реализирането на проекти в региона. Насочен е към инвестиции в енергийната, транспортната и цифрова инфраструктура в страните членки на ЕС от Централна и Източна Европа, които граничат с Балтийско, Адриатическо и Черно море. Модернизацията и разширяването на пристанището „БМФ Порт Бургас“ ще доведе до значителни икономически ползи за страната и региона, коментира Цанко Арабаджиев, изпълнителен директор на Българската банка за развитие, която е акционер и представител на страната ни във фонда: „Това е първата инвестиция на 3 SIIF в пристанищния сектор. Чрез реализирането на проекта ще се увеличи многократно потока от контейнери, ще се обновят терминалите, ще се доставят нови кранове в бургаския порт. Капацитетът ще се увеличи, защото ще се удълбочи пристанището и тук ще могат да бъдат приемани и най – големите кораби. В момента дълбочината е 12 метра, а предстои до две години да стане 15 метра.“ Пряката инвестиция по проекта ще е над 100 млн. евро, като отделно се предвижда да бъдат инвестирани и още 60 – 80 млн. евро за период от 2 години. Проектът се очаква да бъде реализиран за срок от 10 години. Източник: БНР (14.09.2023) |
| Частният пристанищен оператор „БМФ Порт Бургас“ АД, концесионер на пристанищните терминали „Бургас Изток-2“ и „Бургас Запад“, стартира блок-влак от пристанище Бургас до своя „Сух Порт София“ – интермодален терминал в Индустриална зона „Божурище“. Проектът е съвместна разработка между „БМФ Порт Бургас“, контейнерна линия Maersk и „ПИМК Рейл“ АД и предвижда транспортиране на контейнери със стоки за мебелната верига Jysk, чийто логистичен център е разположен само на 2 километра от интермодалния терминал в Божурище. Капацитетът на влака е 34 контейнера. Всяка седмица от Бургас до Божурище и обратно се организират от един до два влака. Интермодалната услуга ще позволи на компанията да превозва стоки директно от пристанището в Бургас до София, където Maersk транспортира 70% от обемите си. Източник: economy.bg (20.11.2023) |
| В края на юли се очаква да приключи удълбочаването между два пристанищни терминала в Бургас
До края на юли се очаква да приключат дейностите по удълбочаване на акваторията между двата бургаски пристанищни терминала "Изток 2" и "Запад", стопанисвани от оператора "Български морски флот Порт Бургас" на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Проектът за разширяване на порт Бургас е за 120 млн. лв., като се съфинансира с европари по механизма "Свързана Европа". Целта е съоръжението да може да приема най-големите контейнеровози в света. Генералният директор на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ), което реализира проекта - Ивайло Иванов, отбеляза, че след драгирането ще се достигне дълбочина на каналите от 16 метра. Иззетите от дъното на морето маси ще се извозват на предварително определени места. Към момента основната драга, която работи, е с голям капацитет. Към нея има още пет или шест баржи, които транспортират масите, каза още директорът на ДППИ. След приключването на дейностите бургаското пристанище, стопанисвано от “БМФ Порт Бургас” ще може да обслужва кораби с дължина до 260 м, ширина до 32 м, с дълбочина на газене до 14.5 м и DWT 80 000 тона. Ще могат да се ползват съществуващите съоръжения за обработка на товари, така че около 100 000 20-футови еквивалентни единици (TEU) да могат да бъдат обработвани допълнително, посочват от транспортното министерство. След обществена поръчка на ДП "Пристанищна инфраструктура" за изпълнител на дейностите бе определен българо-нидерланския "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД. Източник: Медия Пул (31.05.2024) |
| БМФ Порт Бургас с почти троен ръст на обработените товари за десетилетие
Рекордните 7,2 млн. тона товари е обработил през 2023 г. БМФ Порт Бургас - основен оператор на пристанището в града. Това са 130 000 десетфунтови еквивалентни единици (TEU) - стандартният за индустрията размер на контейнер. Само преди десетилетие - през 2013 г., обработените TEU са били едва 46 000. Този ръст нови на дружеството над 50-процентов пазарен дял у нас. БМФ Порт Бургас е и най-големият работодател в региона. На пристанището в момента се работи по изграждането на първото в България дълбоководно корабно място за контейнеровози, оборудвано за обработка на специализирани кораби Panamax. Името идва от размерите им - максималните допустими за преминаване през Панамския канал. Говорим за плавателни съдове с дължина от над 290 метра и ширина от над 30 метра, които сами по себе си пренасят хиляди TEU. Корабното място трябва да стане готово през 2025 г. Източник: Money.bg (04.07.2024) |
| €170 млн. за четири български проекта по Механизма за свързване на Европа
Четири български проекта – за изграждане на мрежа от паркинги, удълбочаването на река Дунав, модернизация на тягови подстанции и развитие на жп мрежата в пристанищни терминали – ще получат финансиране по Механизма за Свързване на Европа (МСЕ). Общата стойност на европейската инвестиция в одобрените проекти е около 169 млн. евро, от които малко над 143 млн. евро е финансирането от Кохезионен пакет на Механизма. Съвместният българо-румънски проект FAST Danube 2, който предвижда удълбочаване на река Дунав, получава 95 млн. евро европейско финансиране. Общата му стойност е почти 112 млн. евро. Той включва драгажни и укрепителни дейности в общата част на реката, така че да се гарантират добри условия за корабоплаване 340 дни в годината. С проекта значително ще се подобри свързаността на Дунавския регион и ще се улесни движението на товари и пътници по основната TEN-T мрежа, посочват от ресорното министерство. Около 27 млн. евро европейско финансиране получава проект за разгръщане на мрежа от паркинги за тежкотоварни превозни средства. Бенефициент е Сдружение „Аутомотив Клъстер България“. Очаква се проектът да стартира през септември тази година и да приключи до февруари 2027 г. Един от паркингите ще се намира край софийското с. Хераково с около 120 места. Освен в област София са предвидени съоръжения в Перник и Пазарджик, като мрежата ще бъде поетапно надграждана. Предвижда се изграждането на четири нови паркинг зони с шест паркинга и общ капацитет от 426 паркоместа за тежкотоварни автомобили. Проект за развитието на жп мрежата на пристанищни терминали „Бургас-Изток 2“ и „Бургас-Запад“ също е одобрен за финансиране. Общата стойност на дейностите е 10.7 млн. евро, а бенефициент е „БМФ Порт Бургас“ ЕАД. Предвижда се изграждането на около 4 км нови жп линии и нова разпределителна гара на пристанището. С увеличаването на капацитета на жп линиите в бургаското пристанище значително ще се подобрят връзките между железопътния и морския транспорт, посочват от министерството. Последният проект е свързан с модернизация на тягови подстанции Червена вода и Хитрино. За него са отпуснати 12.4 млн. евро на НКЖИ. Източник: economic.bg (19.07.2024) |
| Пристанището в Бургас е конкурент на порта в Констанца
Пристанището в Бургас вече е конкурент на порта в румънския град Констанца, което вече се задъхва от товари. Причината - с инвестиция от близо 85 млн. евро могат да се обработват най-големите контейноровози в света. Българското пристанище има ключово географско предимство пред румънското, защото е значително по-близо до Босфора - входно-изходната точка към Черно море. В допълнение има отлични навигационни условия през цялата година, посочва операторът на порта "БМФ Порт Бургас". Мажоритарен собственик на дружеството са фирми на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Порт Бургас е ключова точка между Централна Европа към Средна Азия, Близкия Изток и Средиземноморието. Реализацията на проекта "REBIRTH28" започна преди две години. Днес вече е готово новото дълбоководно корабно място №28 на терминал "Бургас Запад", което е с оперативна дължина 260 метра и дълбочина 15.5 метра, което го прави най-дълбоководното корабно място в България. Специализирано е в обработката на контейнери и генерални товари, като позволява прием на кораби с газене до 15 м, дължина до 290 м и капацитет до 80 000 DWT - бруто тона и 4 500 TEU (20-футови контейнера). Създадена е и нова допълнителна зона за съхранение и обработка на контейнери. В рамките на проекта е възстановена и част от съществуващата железопътна инфраструктура на терминала. Целта е увеличаване дела на жп транспорта както в пристанището, така и извън него. Цялата инвестиция в изграждането на корабното място и закупуването на механизацията и оборудването за неговото обслужване достига близо 85 млн. евро, съобщи Борис Балев, изпълнителен директор на "БМФ Порт Бургас" АД . Близо 40 млн. евро е безвъзмездното финансиране, което идва от механизма "Свързана Европа" за сектор "Транспорт" - най-големият грант, спечелен от частна компания. Това е и най-мащабният проект по изграждане на пристанищна инфраструктура в България през последните 20 години. През 2021 г. инвестиционния фонд "Три морета" придоби 49% от "БМФ Порт Бургас". "БМФ Порт Бургас" стана концесионер на терминал "Бургас Изток-2" през 2011 г. Дружеството на братя Домусчиеви пое ангажимент да управлява съоръжението за 35 години срещу инвестиции от 100.3 млн. евро за целия период на концесията. Компанията пое и изплащането на 80% от заема на държавата към Японската банка за развитие, който е 268 млн. лв. Две години по-късно - през 2013 г., "БМФ Порт Бургас" беше определен и за оператор на терминал "Бургас Запад" за 35 години срещу инвестиции от 34.8 млн. лв. Източник: Медия Пул (24.04.2025) |
| Пристанищата на Бургас - врата към Изтока
България и по-специално морските терминали на Бургас правят опит да се позиционират на картата като врата за Далечния изток към ЕС и обратно. Връзката с Азия по море към момента се осъществява от една българска компания, която оперира редовна фериботна линия между Бургас и Батуми в Грузия. Ro-Ro фериботът "Дружба" (roll-on/roll-off, т.е. ферибот за превозни средства, които на собствен ход се качват и слизат от кораба). Корабът работи от пристанището на Цветелина Бориславова "Порт България уест" на инвестиционния фонд Си Ес Ай Еф (CSIF, Clever Synergies Investment Fund). На "БМФ Порт Бургас", концесионер на няколко терминала на Бургас и част от портфолиото на братя Кирил и Георги Домусчиеви, пък завършва проектът за дълбоководното корабно място. То ще позволи най-големите контейнеровози, които могат да минат през Босфора, да могат да акостират на пристанище в България, а не да отидат директно към Констанца. Пристанището също така се е насочило и към развитие на Ro-Ro превозите. През миналата година "БМФ Порт Бургас" се е присъединило като асоцииран член към Trans-Caspian International Transport Route (TITR) Association. Ro-Ro превози между "БМФ Порт Бургас" (терминал "Бургас-изток 2") и Поти в Грузия са започнали през декември, като те се осъществяват от грузинска компания морски оператор. Към момента от Бургас оперира един-единствен български ферибот, като той плава по редовна линия между Бургас и Батуми в Грузия. Бориславова придобива бившето пристанище на "Океански риболов" в североизточната част на Бургаския залив през есента на 2013 г. заедно с хладилната база и рибопреработвателно предприятие в района. През 2014 г. фондът купи още едно пристанище, част от "Черноморски риболов Бургас", намиращо се в съседство с първото. През август същата година беше пуснат и първият ферибот - "Дружба", за грузинското пристанище Поти (сега спира в Батуми) и Новоросийск, който може да превозва над 200 контейнера, 110 камиона, 90 леки автомобила и около 400 пасажери. Впоследствие той е заменен с нов - карго ориентиран, като новият кораб разполага с 80 места за пътници. А корабът е закупен от Испания. Той е собственост на "ПБ шипинг", собственост на "Порт България Уест", като оператор е "ПБ мениджмънт", отново на "Порт България Уест". През 2023 г. корабът е извършил 50 рейса, като в посока от Бургас към Грузия са превозени над 6100 превозни средства, а в обратната посока - близо 2400. Грузинската компания, която извършва фериботните превози между Поти и "БМФ Порт Бургас" е Lider Shipping Georgia, а корабът е ?ampiyon Trabzonspor. Фирмата е специализирана в ро-ро транспорт и транспортни услуги между Европа и Кавказ, особено между черноморските пристанища. С фериботен кораб, но железопътен, разполагаше и "Варнафери", собственост на Параходство "Български морски флот" на братята Кирил и Георги Домусчиеви и Параходство "Българско речно плаване" на "Химимпорт". Корабът "Варна" работеше по линията порт Кавказ към жп ферибота във Варна заедно с два руски. Дружеството обаче влезе в ликвидация, а фериботът "Варна" е продаден на грузинската фирма e60shipping, която смени името на кораба на AIA и сега прави курсове между Поти и Констанца. Източник: Капитал (21.05.2025) |
| "БМФ Порт Бургас" ще приема и по-големи танкери с петролни продукти и LPG
ДП "Пристанищна инфраструктура" пусна поръчка за 55 млн. лв. без ДДС за драгиране на две корабни места на "БМФ Порт Бургас" - 20А и 20Б, които се намират на терминала за насипни товари "Бургас - изток 2", част от концесията, дадена на "БМФ Порт Бургас", собственост на "Адванс пропъртис" на братя Домусчиеви и фонда на Инициативата "Три морета". На корабните места се разтоварват петролни продукти и LPG (втечнени въглеводородни газове, известни и като пропан-бутан). Корабно място 20А е проектирано за директна обработка на наливни товари като дизел, керосин и подобни горива. Сега е оборудвано за разтоварване и товарене на танкери с газене до 6.50 метра и дължини до 170 метра. 20А обслужва кораби с течни горива с товар до 5 хил. тона. За 20Б с понтон за приемане и разтоварване на танкери за втечнени въглеводородни газове съществуващата дълбочина също е 6.5 метра. Според заданието на поръчката проектната кота на дъното ще е 12.55 метра, т.е. почти двойно. Проектът е разделен на три етапа, първият от които реконструкцията на пирса на 20А, а другите два са за драгажни дейности в зоната на корабното място и в зоната за маневриране, като дейностите по последните две би следвало да се изпълняват от ДП "Пристанищна инфраструктура". "БМФ Порт Бургас", притежавано от "Адванс пропъртис" на братя Домусчиеви, стана концесионер последователно на терминалите за насипни товари "Бургас - изток 2" през 2012 г. и на този за контейнери - "Бургас - запад" през 2013 г. През 2022 г. инвестиционният фонд на инициативата "Три морета" влезе като миноритарен акционер с 49% в дружеството концесионер "БМФ Порт Бургас". Неразривна част от проекта е и интермодалният терминал в Божурище, наричан още сухо пристанище, където влаковете, транспортиращи контейнери, могат да разтоварват и след това транспортът да продължи с камиони. Това е важна добавка към проекта за дълбоководното място, като влаковете от Бургас, натоварени с контейнери, ще има къде да се разтоварват в близост до София, за да продължат до финалната си точка на камиони. Според последния отчет на "БМФ Порт Бургас" за 2023 г. наливните товари са 17.5% от общото. Най-голям е делът на насипните - 49%, контейнерите са 20%, а генералните - 12.3%. Броят на обработените плавателни съдове е 794, а товарите в тонаж - 7 млн. тона. Приходите на дружеството за 2023 г. са 119 млн. лв., а печалбата 29 млн. лв. В компанията работят 857 души. Източник: Капитал (08.07.2025) | |