Новини
Новини за 2022
 
Най-големият куриер “Еконт” преведе сам 13 млн. лв. на НАП, за да не е собственикът му министър, който съди държавата Най-голямата куриерска фирма у нас - “Еконт”, е внесла сама в НАП 13 млн. лева в дните преди Коледа, стана ясно от съобщение на компанията. Сумата е дадена на данъчните, въпреки че дружеството е спечелило на първа инстанция съдебно дело, заведено заради претенция на НАП за дължим ДДС за периода 2016-2019 г. Основните аргументи за това действие на компанията са икономически, обществено-политически, морални и лични. Сред икономическите доводи се посочват големите разходи, депозитите и продължилите с години дела. От друга страна, новата обществено-политическа обстановка в страната води съдружниците до убеждението, че от есента на 2021 г. постъпващите в държавния бюджет средства ще бъдат харчени открито и единствено в полза на данъкоплатците на България. Убеждението на компанията е, че е недопустимо да потърси от клиентите си претендираните от НАП суми със стара дата. В този смисъл “Еконт” реши да поеме изцяло изплащането на сумите, се казва в позицията на компанията. А основателят на “Еконт” - Николай Събев, който вече е министър на транспорта, допълва: Не желая да бъда в съдебни отношения с държавата, чийто министър съм. Повече от година продължава съдебната битка по въпроса дали “Еконт” да начисли със задна дата ДДС върху извършените от фирмата пощенски услуги за периода 2013-2015 г. в размер на 3 800 000 лв. Тази сума е депозирана още през 2020 г. и е заведено дело. Междувременно от НАП отправили предложение на компанията доброволно и със стара дата да начисли ДДС върху стойността на пощенските услуги, предоставени и? за периода от 2016 до 2019 г. Предложението на НАП е компанията да събере оспорваните суми от клиентите си. Така цялата претендирана сума от данъчните става 6 580 865 лв. Отделно към нея има начисляване на лихви и се стига до 13 000 000 лв. Съдът се произнася в полза на “Еконт” на първа инстанция, но въпреки това компанията няма да претендира за парите и ги внася сама в НАП.
Източник: 24 часа (05.01.2022)
 
"Български пощи" стават офиси за административни услуги Създаването на центрове за споделени услуги, в които централизирано да се извършва управлението на човешките ресурси, счетоводството, ИТ услугите и управлението на собствеността на цялата държавна администрация, ще отнеме поне 2-3 години. До края на 2022 г. обаче правителството има амбиция да разкрие доста такива звена. Това обяви вицепремиерът по ефективното управление Калина Константинова пред депутатите от комисията за електронно управлените в Народното събрание. Четирите партии в коалицията се договориха да централизират към Министерски съвет всички чисто административни дейности, за да се спестят средства, вместо те да се изпълняват поотделно във всяко министерство. Притеснение как ще се осъществи тази реформа вече изразиха няколко министри от кабинета на Кирил Петков и дори поискаха тази идея да бъде преосмислена. Вицепремиерът по ефективното управление обяви, че се налагат промени в огромен брой закони и призова депутатите също да спомогнат да се случи реформата. Част от нея са и предстоящи промени в държавното предприятие "Български пощи". "Те имат офиси в много малки населени места и може да се превърнат в центрове за комплексно административно обслужване, вместо хората да пътуват до областните градове", посочи Константинова. Така в по-малките населени места от офисите на пощите нямало да се използват само за изплащане на пенсиите, но в тях можело да се извършват услугите на всяка една държавна или общинска администрация. По думите на Константинова разширяването на функциите на "Български пощи" ще вдъхне живот и на самата компания.
Източник: Сега (13.01.2022)
 
„Български пощи“ навлизат на пазара на платежни услуги „Български пощи“ навлизат на пазара на платежни услуги и финансово посредничество, като за тази цел държавното дружество ще получи допълнителни средства от почти 30 млн. лв. през настоящата година. Това става ясно от проектобюджета за 2022 г. Стъпката е част от концепцията за тяхната модернизация и трансформация. С допълнителните средства общият бюджет на „Български пощи“ за 2022 г. става почти 89.8 млн. лв. Миналогодишният възлизаше на малко над 59.9 млн. лв. 29.7 млн. лв., което е почти цялата сума от допълнителните 29.9 млн. лв., ще отидат за извършването на универсална пощенска услуга. Другите 0.1 млн. лв. са предвидени за разпространение на периодични печатни издания (вестници и списания). Засега остава неясно какви точно ще са въпросните платежни услуги в рамките на универсалната пощенска такава. За плановете на правителството може да се съди само от щрихираната към момента политика в областта на пощенския сектор и от публичните изказвания на вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова, под чието ръководство мина държавната компания. Тя обеща цялостна модернизация и дигитализация, от една страна, и от друга – превръщането на пощите в посредник между хората в малките населени места и държавната администрация.
Източник: economic.bg (27.01.2022)
 
"Български пощи" е с годишна загуба 13 млн. лева, правителството планира модернизация на клоновете Визията за "Български пощи" е превръщането ? в "едно гише", като по този начин се предлагат административни услуги в клоновете на дружеството. Целта е жители на по-малки градове и села да няма нужда да пътуват до областен център. Така ще бъде спестено тяхното време и средства, а ще се спомогне и за запазване на околната среда, като се намалят вредните изпарения от пътуване с автомобил. Това е записано в отговор на вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова на писмен въпрос от двама депутати от ДПС - Ахмед Ахмедов и Халил Летифов. Според чл. 90 от конституцията народните представители имат право на въпроси и на питания до Министерския съвет или до отделни министри, които са длъжни да отговарят. Според отговора "Български пощи" е изключително важен, но системно занемаряван държавен капитал. Посочени са данни, че дружеството притежава най-широката мрежа от представителства в цялата страна с 2973 станции. От тях 633 се намират в градовете, а 2340 са в селата. "На фона на тази картина "Български пощи" не само не предоставя конкурентна услуга, а точно обратното - бележи загуба всяка година и прогресивно губи пазарен дял. Докато пазарът на пощенски и куриерски услуги расте от 571 млн. лева през 2018 г. до 678 млн. лева през 2020, "Български пощи" реализира загуба 13 млн. лева по предварителни данни за 2021 г. и прогресивно губи пазарен дял до 7.5% за 2020 г.", е записано в отговора. Според проектобюджета, гласуван на първо четене в парламента, за "Български пощи" са предвидени 89.8 млн. лева през 2022 г. Според записаната в него политиката в областта на пощите стратегическата цел е осигуряване на устойчиво развитие на националния пощенски сектор, чрез създаване на условия за функциониране на икономически стабилен пазар на пощенски услуги и предоставяне на съвременни, ефективни и качествени пощенски услуги за обществото в съответствие с европейските и световните изисквания.
Източник: Дневник (15.02.2022)
 
"Български пощи" с годишна загуба от 13 милиона лева "Български пощи" не само не предоставя конкурентна услуга, а всъщност отчита загуби и губи пазарен дял от година на година. Докато пазарът на пощенски и куриерски услуги расте от 571 млн. лева през 2018 г. до общо 678 млн. лева през 2020 г., "Български пощи" реализира загуба за 2021 г. от 13 млн. лева по предварителни данни и прогресивно губи пазарен дял, който през 2020 г. е само 7,5%. Това става ясно от писмен отговор на вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова на запитване на двама депутати. Визията за "Български пощи" е превръщането й в "едно гише", като по този начин се предлагат административни услуги в клоновете на дружеството. Целта е жители на по-малки градове и села да няма нужда да пътуват до областен център. Според проектобюджета, гласуван на първо четене в парламента, за "Български пощи" са предвидени почти 90 млн. лева през 2022 година. Стратегическата цел на политиката в областта на пощите е осигуряване на устойчиво развитие на националния пощенски сектор, "чрез създаване на условия за функциониране на икономически стабилен пазар на пощенски услуги и предоставяне на съвременни, ефективни и качествени пощенски услуги за обществото в съответствие с европейските и световните изисквания". Държавната политика в областта на пощите за периода 2022-2024 г. е насочена към изпълнението на няколко приоритети, между които е осигуряване предоставянето на универсалната пощенска услуга и нейното съхранение в условията на либерализиран пазар на пощенски услуги и силно разрастване на ползването на достиженията на цифровите технологии за сметка на традиционните пощенски услуги. Обръща се специално внимание на защитата на правата на потребителите, като в тази връзка ще има оптимизация в съответствие с норматив за гъстотата на точките за достъп до пощенската мрежа. Предвижда се също ребрандиране и ремонт на пощенски станции, подмяна на остаряла техника, въвеждане на електронна система за разплащане с клиенти.
Източник: Money.bg (15.02.2022)
 
"Български пощи" ще бъде извадено от Министерството на трнаспорта Депутатите приеха прехвърлянето на "Български пощи" от Министерството на транспорта към вицепремиер, определен от Министерския съвет. Така с промени в Закона за пощенските услуги "Български пощи" ЕАД официално минава на подчинение на вицепремиера по ефективно управление Калина Константинова, реши на първо четене парламентът. Досега принципал на държавното пощенско дружество беше Министерството на транспорта и съобщенията. Решението бе прието с гласовете на управляващото мнозинство, а от опозицията гласуваха „против“. Управляващите защитиха предложението си с мотива, че това е част от административната реформа, съобщава БНТ. "Български пощи" са част от критичната инфраструктура на страната. Това е част от административната реформа. "Български пощи" трябва се управлява на ново ниво. Обикновено частните оператори ползват "Български пощи", заяви Благовест Белев, депутат от "Продължаваме промяната". От опозицията видяха опит на управляващите да избегнат конфликт на интереси на министъра на транспорта, който управлява частна логистична компания.
Източник: Инвестор.БГ (18.03.2022)
 
"Български пощи" преминават към вицепремиера по ефективно управление „Български пощи“ ЕАД, съответно пощенските услуги, ще преминат от Министерството на транспорта и съобщенията (МТС) към вицепремиера по ефективното управление. Това реши парламентът с приемането на промените в Закона за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги на второ четене. Вносители на предложенията са депутатите Андрей Гюров („Продължаваме Промяната“), Христо Иванов („Демократична България“), Виктория Василева („Има такъв народ“) и Георги Свиленски („БСП за България“), предава БТА. В мотивите на законопроекта се посочва, че промените целят оздравяване и модернизиране на „Български пощи“. Не се очаква увеличаване на административната тежест за потребителите на пощенските услуги. Измененията не предвиждат „съществени структурни промени“, но ще има преместване на експерти от Министерството на транспорта и съобщенията към Министерския съвет, посочват още вносителите.
Източник: Инвестор.БГ (11.04.2022)
 
Новите шефове на "Български пощи" вече са ясни Броени часове след като вицепремиерът Калина Константинова обяви, че иска оставките на директорите на "Български пощи" заради лошите финансови резултати на дружеството и блокирането на компанията от хакерска атака, готвеният нов борд на директорите стана ясен в Търговския регистър, показа проверка на Mediapool. От документите в регистъра става ясно, че новият изпълнителен директор на компанията ще е Богдан Диаманди Теофанидис. Новият председател на съвета на директорите ще е Лъчезар Проданов Арсов, а заместник председанел на Съвета на директорите Надежда Алексиева. Лъчезар Арсов е работил в Министерството на земеделието в дирекция "Човешки ресурси". Завършил е курс "Защита на автоматизирани информационни системи и мрежи, обработващи класифицирана информация" във Военната академия "Георги Раковски" през периода януари 2016 г. В борда на компанията влизат още Виктор Караджов, Виктор Фачев. Новият борд се назначава до провеждането на конкурсите за нови директори. Новите мениджъри имали опит в дигитализацията. Вицепремиерът Калина Константинова посочи още, че по време на управлението на ГЕРБ дружеството системно е водено към фалит. Константинова уточни, че компанията е системно недофинансирано и посочи, че последно дружеството не е дофинансирано с 36 млн. лв. За 2021 г. загубата на компанията била 13 млн. лв. при планирана печалба от 100 млн. лв. Отноно кибер атаката, която блокира дейността на дружеството, бе посочено, че носи "почерка на руските служби". От думите на Константинова стана ясно, че едва половината от пратките идват на време. Тя посочи, че дружеството поддържа услуга, която е изцяло на загуба за компанията. Става въпрос за разноса на рекламни брошури. Тази дейност генерира 1 млн. лв. приход, а разходът е 5 млн. лв. Константинова съобщи, че "Български пощи" имат под 2% дял на куриерските услуги, което е недопустимо, защото този пазар всяка година ръсте с 30%. Според нея никой собственик не би финансирал губещи услуги.
Източник: Медия Пул (04.05.2022)
 
Прокуратурата проверява „Български пощи“ заради априлската хакерска атака Софийската градска прокуратура проверява "Български пощи" заради хакерската атака от 18 април. Сигналът е за длъжностни и компютърни престъпления и неправомерен достъп до информационната система на дружеството, съобщава БНТ. Изискана е информация от службите и МВР дали и какви проверки извършват. От "Български пощи" е поискана и информация какъв е редът за изплащане на пенсиите след настъпилия срив на системата. Главният прокурор допусна по случая да се разпитат министри, като цитираните имена в сигнала, по който работи прокуратурата, са на заместник министър-председателя по ефективно управление Калина Константинова, която отговаря за "Български пощи", и министъра на транспорта Николай Събев заради твърденията, че той се възползва от проблемите на пощата чрез частната си фирма. "Разпитът на хора от кабинета няма да е изключение за българската прокуратура в този мандат, ние ще съдействаме по всякакъв начин за разкриване на всякакви атаки, проблеми и престъпност", заяви Лена Бориславова, началник на кабинета на правителството. Щетите от кибератаката все още не са оценени. Министърът на електронното управление Божидар Божанов изключва умишлени действия по атаката. Той обаче смята, че „киберсигурността е била на практика отсъстваща, неглижираща е меко казано“. „Никой не е контролирал сигурността им - това е една законодателна дупка, която ние вече запълваме със законопроект, и от тук нататък те ще бъдат контролирани дали спазват базови добри практики“, каза Божанов на 12 май.
Източник: Инвестор.БГ (19.05.2022)
 
Комисията за защита на личните данни (КЗЛД) е съставила акт за един млн. лева на „Български пощи“. Според комисията дружеството „не е приложило подходящи технически и организационни мерки“ преди и по време на кибератаката от 16 април т.г. и така е позволило зловреден софтуер да криптира чувствителни бази данни. Проверката е установила, че тогавашното ръководство е неглижирало, както обезпечаването на адекватна киберсигурност на дружеството, което оперира с личните данни на милиони българи, така и е подходило безотговорно в самия ден на атаката.
Източник: БГНес (28.07.2022)
 
В 32 пощенски станции ще се предлагат безплатни административни услуги "Български пощи" увеличават броя на пощенските станции, които предлагат безплатни административни услуги, съобщават от компанията. Досега станциите бяха 6, а от 21.09.2022. стават 32. Предлагането е организирано предимно в пощенски офиси в малки населени места, за да се създаде удобство на хората, като им се спести време и средства за пътуване. Броят на тези офиси ще нараства поетапно до 2025 г. Предлагането на 39 административни услуги в клонове на дружеството е в изпълнение на проекта „Дигитална трансформация на Български пощи и предоставяне на комплексни услуги“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. Кръгът на предлаганите административни услуги постепенно ще се разширява, докато обхване всички услуги налични на портала www.egov.bg, администриран от Министерство на електронното управление.
Източник: 24 часа (21.09.2022)
 
Министерството на транспорта обявява конкурси за началници в 9 предприятия Министерството на транспорта и съобщенията (МТС) обяви конкурси за избор на членове на органите за управление в 9 публични предприятия. Конкурсите се обявяват за предприятията, в които към настоящия момент членове на органите за управление са назначени без конкурсна процедура. . С конкурс ще бъдат избрани нов представител в Съвета на директорите на "Пристанище Бургас" ЕАД, както и двама членове на борда на "Български морски квалификационен център" ЕАД. С конкурсна процедура ще бъдат определени и петимата членове на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД. За трима от тях процедурата ще се проведе от министъра на транспорта и съобщенията, а за двама - от Агенцията за публичните предприятия и контрол. Същите правила се прилагат и в конкурса за избор на петима членове на борда на "Български пощи" ЕАД. С конкурс ще бъде определен и един член на директорския съвет на "Съобщително строителство и възстановяване" ЕАД, както и на трима представители на държавата в "Транспортно строителство и възстановяване" ЕАД, "Летище София" ЕАД и "Летище Пловдив" ЕАД. За новосъздаденото дружество "България Хели Мед Сървиз" ЕАД е обявен конкурс за трима членове на Съвета на директорите.
Източник: Медия Пул (20.10.2022)
 
"Български пощи" е реализирало приходи в размер на около 105 млн. лева, но е направило разходи от около 130 млн. лева. Към 30 септември дружеството е реализирало приходи от около 155 млн. лева и 196 млн. лева загуби. Счетоводната загуба от цялата дейност през деветмесечието на 2022 г. е в размер на 41 685 000 лева. "Български пощи" е едно от най-големите държавни предприятия, което покрива и обслужва повече от 5200 населени места, а в него работят 8633 служители.
Източник: econ.bg (14.11.2022)
 
"Български пощи" с рекордна загуба Държавната компания "Български пощи" продължава да трупа рекордна загуба. За първото полугодие на 2022 г. тя е около 25 млн. лв., а за деветмесечието нараства на 41 млн. лв., съобщи вицепремиерът и министър на транспорта Христо Алексиев. "Български пощи" продължава да губи позиции на пазара в предоставянето на пощенски услуги за сметка на частния сектор. Това се случва на фона на растящ пазар на куриерските услуги заради бума на онлайн търговията през последните години. За първото полугодие със 7,3 на сто спада предоставянето на универсална пощенска услуга. За последните 10 години пазарният дял на "Български пощи" се е свил от 24% на 6,2% при пощенските услуги, сочат данните на Комисията за регулиране на съобщенията. Като друга причина за влошаване на финансовите показатели на държавната компания се сочи кибератаката от пролетта на тази година. Тя е парализирала работата на "Български пощи" в продължение около месец - в периода от 16 април до 12 май 2022 г.
Източник: Дума (16.11.2022)