Новини
Новини за 2019
 
Пощи и бензиностанции се включват "поетапно" в продажбата на винетки Драмата с електронните винетки продължава. На фона на гръмките обещания на властта за лесно плащане на пътните такси - по много начини и от много места, задействането на мрежата от "точки" става бавно и ще отнеме време. От "Български пощи" съобщиха, че във вторник по обяд започват да продават е-винетки, но това ще стане "поетапно". Засега не е ясно кои са пощенските станции, в които първо ще бъдат готови да обслужат шофьорите, и кога ще бъдат включени всички клонове на държавното предприятие. След фалстарта на новата система от понеделник винетки трябваше да се продават и в големите бензиностанции на каса, както и да има на разположение работещи терминали за самотаксуване. В неделя шефът на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) Светослав Глосов обеща, че пътните такси ще могат да се плащат на над 4500 места. Вчера само една от големите вериги бензиностанции в страната (Shell) отговори на в. "Сега" и обяви, че в много от обектите им има терминали за продажба на винетки. Не е ясно обаче къде по бензиностанциите е възможно човек просто да отиде на касата и да плати. Едва в събота е започнало включването на касите на Еasypay към тол системата. От Нова година телекомът А1 усилено се рекламира като продавач на е-винетки - чрез мобилно приложение и на каса. Заради гафовете с е-винетките в събота по разпореждане на премиера Бойко Борисов, с постовете си се разделиха директорът на Националното тол управление Антон Антонов, Веселин Давидов – член на АПИ, и Радослав Николов, съветник на регионалния министър. Часове преди да бъде свален от поста, Антонов бе категоричен, че "скоро" терминали ще има на всички гранични пунктове. Вчера стана ясно, че при Дунав мост 2, на границата с Румъния, все още няма устройства за електронни винетки. Причината - техниката не била освободена от митницата. Четири терминала за продажба на електронни винетки има на граничния пункт „Дунав мост“ в Русе. Устройствата са били доставени в ранния следобед в петък, съобщава местна медия. Тепърва ще бъдат поставени указателни табели за чужденците, които влизат в страната, с информация откъде и как да си купят винетки.
Източник: Сега (08.01.2019)
 
Новата митническа система за вноса блокира и пощенските пратки Проблемите с новата митническа информационна система за внос от страни извън ЕС - МИСВ, продължава да създава затруднения за бизнеса и гражданите. Тя бе въведена от 7 януари и първоначално с дни блокира стотици камиони със стока на паркингите заради отказ да обработва електронно митническите декларации. На 11 януари от Агенция "Митници" увериха, че проблемът е преодолян, и стовариха вината върху търговците, които не са се научили да работят с новия модул и не знаели как да попълват електронните декларации. Сега става ясно, че вече трета седмица хората не могат да получат пратките си от "Български пощи". Служителите на пощенските гишета обясняват, че не са обучени да работят с новата система, а тези, които вече са започнали да се учат, твърдят, че тя непрекъснато дава грешки. В резултат на което бюрата им са отрупани с хартиени необработени декларации. Бизнесмен от София се оплака пред OFFNews, че вече цяла седмица не може да освободи пратка с чай от Япония. От далечната страна стоката пристигнала само за два дни - тръгнала на 18 януари и на 20-и вече била тук, но пощенските служители не могат да я обмитят вече седми ден. От средата на миналата година Агенция "Митници" и "Български пощи" обединиха митническата обработка на пратките от страни извън ЕС на едно място - пощите. За целта пощенски гишета бяха открити във всички митници в страната. Защо обаче пощенските служители все още не са обучени да работят с новата информационна митническа система за внасяне, не става ясно. От "Български пощи" признаха със специално прессъобщение, че са в "период на адаптиране" и изпитват "временни затруднения при обработката на международните пощенски пратки, които подлежат на митническо оформяне". "Дружеството усилено работи за нормализиране на процеса в най-кратки срокове и поднася своите извинения на получателите на пратки за създаденото неудобство", се казва още в съобщението. От Агенция "Митници" пък посочват, че още от есента са открили тестов портал и всеки, който е искал, е можел да се обучи да работи с новата система. И преди, и сега агенцията твърди, че вината за проблемите е в потребителите, които не са се научили да работят със системата.
Източник: Сега (28.01.2019)
 
„Български пощи“ ЕАД ще извърши замяна на имоти с цел дългосрочни икономии Български пощи“ ЕАД ще извърши замяна на недвижими имоти със съсобственика „Българска телекомуникационна компания“ ЕАД, с цел дългосрочно спестяване на разходи. Дружеството ще придобие чрез замяна правото на собственост върху сграда в София с обща площ 1000 кв. м. В замяна, „Български пощи“ ЕАД ще предостави помещения с обща площ 180 кв. м. Целта на замяната е дружеството да премести административните служби на Регионално управление „Западен район“. Към момента те се помещават в сграда, за което плащат годишен наем.
Източник: 24 часа (31.01.2019)
 
АПИ се оправда със Световната банка за скандалните 7% за посредниците Пътната агенция най-сетне проговори и призна, че плаща по 7% на фирмите, които й посредничат в събирането на пътните такси - т.нар. електронни винетки. Но отново не даде обяснение защо е предоставила изключителни права на дребната частна фирма ИТС ("Интелигентни трафик системи"), която провъзгласи за "национален доставчик". Седемте процента били необходими на фирмите посредници, за да се свържат с електронната тол система, обясни проф. Олег Асенов от отдел „Управление на информационните системи и инфраструктура“ към тол звеното вчера пред Нова тв. Той посочи, че около 60% от продажбите на винетките се извършват чрез каналите на националния доставчик "Интелигентни трафик системи" - "vinetki.bg", бензиностанции, мобилния оператор А1, "Изипей", "Български пощи" и др. Останалите 40% преминават през пунктовете за обслужване на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). На въпроса защо е необходим "национален доставчик" Асенов обясни, че целта е "да може да се развие отворена мрежа от обекти, които да са свързани един с друг, а те самите да се свързват с ядрото, което обслужва системата за продажба на винетки". Асенов добави, че ако АПИ сама трябва да развие 4000 точки за продажба на винетки, ще са необходими 28 млн. лв. - по 7 хил. лв. на пункт. Парите от комисионата били необходими за свързване на посредниците с интерфейса на тол системата. "Ако някаква външна система трябва да се свърже с нашия интерфейс, тя трябва да инвестира средства", обясни той. Става дума обаче за еднократна инвестиция, а посредниците събират 7% от всяка продадена винетка, което означава, че те ще спечелят милиони, а парите за ремонти и строителство на пътища ще бъдат по-малко. Смехотворно прозвуча и оправданието, че възнаграждението на посредниците било съобразено с препоръката на Световната банка комисионата да е "до 7 на сто". Това не обяснява защо пътната агенция се е спряла на "тавана", а не е определила примерно 4 или 5% . Чиновникът обясни, че всяка фирма, която отговаря на условията, може да кандидатства за партньор на АПИ. По думите му вече имало интерес и от други фирми. Отново не стана ясно обаче защо в средата на декември пътната агенция "назначи" фирмата ИТС за национален доставчик и й даде специални права.
Източник: Сега (06.02.2019)
 
Български пощи ще продават част от имот, реши правителството „Български пощи“ ЕАД ще продадат чрез търг с тайно наддаване своя дял от недвижим имот в град Рила, реши правителството на заседанието си днес. Дружеството притежава 153 кв. м от сграда, в която преди години се е помещавала пощенска станция. Другият собственик на имота - „Българска телекомуникационна компания“ ЕАД, не проявява интерес към покупката на дела на „Български пощи“. Сградата не се използва от пощенския оператор и поддръжката й е свързана с неоправдани разходи.
Източник: Offnews (07.02.2019)
 
Правителството взе решение днес „Български пощи” ЕАД ще продадат недвижим имот на търг с тайно наддаване в кв. „Рилци” в Добрич. Обектът е дворно място с площ от 149 кв. м. по кадастрална карта и не се използва от дружеството, а поддръжката му е свързана с неоправдани разходи. Продажбата на неоперативни активи, собственост на дружеството е продължение на политиката за понижаване на разходите и увеличаване на приходите. С друго решени от днес правителството обяви терена и сградите, в които се помещава Центърът за специална образователна подкрепа „Академик Тодор Самодумов“ - с. Кранево, от публична за частна държавна собственост и ги прехвърля на община Балчик. Имотът се намира на ул. „Шипка“ № 10 в село Кранево и чрез Центъра общината ще реализира образователни и социални услуги. (dobrudjabg)
Източник: Други (21.03.2019)
 
Румънци са купили 67 хил. електронни винетки 67 хил. електронни винетки на обща стойност над 2 млн. лв. са продадени на автомобили с румънска регистрация, което нарежда Румъния на второ място след Турция по ползватели на републиканската пътна мрежа от чужбина. От тях близо 37 000 са за леки коли, а над 30 000 – за тежкотоварни над 3.5 тона. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова на среща с вицепремиера и министър на регионалното развитие и администрацията на Румъния Василе-Даниел Сучу в Букурещ. Там тя взе участие в съвместното заседание на правителствата на България и Румъния, съобщиха от пресслубжата на кабинета. Министър Аврамова запозна румънския си колега с въведената от 1 януари 2019 г. в България електронна винетка и с предстоящата тол такса за тежкотоварните автомобили над 3,5 тона от 16 август т.г. Тя отбеляза, че с наближаване на Великден и Гергьовден, както и на летния сезон продажбите на е-винетки ще се увеличават. Данните показват, че през 2018 г. Румъния заема първо място сред чуждестранните пазари по брой туристически посещения в България – 1 377 009, като спрямо 2017 г. се отчита ръст от 20,9%. По Великден и Гергьовден в Балчик, Албена, Златни пясъци, Св. Св. Константин и Елена и Слънчев бряг традиционно идват много румънски гости. Затова е добре да водачите да използват всички канали за купуване на електронни винетки. Най-бързият и удобен начин за плащане е през интернет, подчерта министър Аврамова. Само след няколко минути винетките са вече активни и може спокойно да се пътува по платената пътна мрежа в страната. Това спестява и време при влизане в България на граничните пунктове. Електронни винетки могат да бъдат купени онлайн от интернет страниците www.bgtoll.bg, www.vinetki.bg, www.А1.bg и чрез безплатно мобилно приложение BGTOLL. Други канали за придобиване са „Български пощи“, офисите на Easy Pay, бензиностанциите ОМВ и „Лукойл“. За улеснение на румънските водачи на ГКПП „Дунав мост“ край Русе работят 4 терминала за самотаксуване и едно гише за продажба на е-винетки, на което може да се плати и в брой. На ГКПП „Дунав мост“ 2 има два терминала за самотаксуване и едно гише за продажба. По един терминал има и на граничните контролно пропускателни пунктове Силистра, Дуранкулак и Кардам. Двамата министри обсъдиха транспортната свързаност между България и Румъния. Министър Аврамова информира колегата си, че до началото на летния сезон ще бъдат ремонтирани пътища, които се използват най-често от румънските туристи. Едно от най-натоварените трасета е второкласният път Варна - Добрич - Кардам, който обхваща потока от туристи към курортите в Добричка, Варненска и Бургаска област. През миналата година от него бяха ремонтирани 30 км със средства по ОП "Региони в растеж"2014-2020. През тази седмица започват ремонтни дейности на оставащия 12-километров участък. Важен е и пътят Силистра - Добрич - Оброчище, който поема туристическия поток от „Дунав мост“ край Русе и от ГКПП „Силистра – Кълъраш“. Пътят е в добро експлоатационно състояние с изключение на близо 11-километрова отсечка, която е в ремонт. Предстои завършване на строително-монтажните работи преди Великден, за да не се затруднява трафикът. В момента приключват дейностите по обновяване на хоризонталната маркировка на територията на област Добрич и на път I-9 Дуранкулак - Варна – Бургас, който е един от най-натоварените в летния сезон, защото се използва за връзка с КК „Албена“ и КК „Златни пясъци“.
Източник: 24 часа (01.04.2019)
 
"Български пощи" ще получават компенсацията си авансово "Български пощи" ЕАД ще получават авансово компенсацията за изпълнение на финансово неизгодни дейности от "Задължителния пакет" - т.нар. Универсална пощенска услуга, а не както досега - две години след като дружеството е направило разходите. Това е една от основните промени в Закона за пощенските услуги, които бяха одобрени на днешното заседание на правителството. Досега компенсацията се получаваше от държавното дружество с до две години закъснение, което оставя го без оперативни средства. Пощите ни са със задължение по закон да доставят универсалната пощенска услуга до всяка точка на страната за разлика от частните компании, които работят там, където има икономическа изгода. Така в момента търговското дружество работи при икономически неизгодни условия и държавата доплаща за това, че има такъв ангажимент. Кабинетът реши, че компенсацията ще е в съответствие с условията за съвместимост на държавната помощ с европейската правна рамка за услуги от общ икономически интерес. Предвижда се промяната на модела на компенсиране да влезе в сила от началото на 2020 г. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за пощенските услуги предвижда и допълнителни правила за защита на потребителите чрез бързо и ефективно разрешаване на проблеми при предявени рекламации. В доклад от 2018 г. за състоянието на "Български пощи" се казва, че пазарният дял на дружеството продължава да намалява и достига до 13 процента от общия пазар. Намаленият пазарен дял на "Български пощи" се дължи на изпреварващия ръст в приходите на останалите оператори. През 2017 г. приходите от куриерски услуги са 307 милиона лева, като в едногодишен период нарастват с 9 процента. Те са формирани главно от пратки за страната, като основен двигател на тези услуги е пазаруването онлайн. По данни на 70 процента от пощенските оператори, извършващи неуниверсална пощенска услуга, през 2017 г. приходите от доставка на пратки от електронната търговия формират 39 на сто от общия размер на приходите на куриерски услуги.
Източник: Банкеръ (04.04.2019)
 
Обикновените пощенски услуги, предлагани от частните куриерски фирми, поскъпват с 20%. Причината е, че върху тях вече ще се начислява ДДС. Освободени от данъка остават единствено услугите на "Български пощи", което според засегнатите компании означава само едно - държавата се опитва да върне монопола на държавната компания. Промяната е уредена с поправки в закона за пощенските услуги, които в момента се гледат в парламента. В същото време Националната агенция за приходите (НАП) изненадващо реши да търси от частните куриери ДДС за тези услуги и със задна дата. Така компаниите неочаквано се оказаха данъчни нарушители, дължащи милиони левове ДДС на хазната. Повече от 10 години в конкуренция с "Български пощи" частните куриери предлагат универсална пощенска услуга, която по Закона за ДДС е освободена от облагане за доставка. Става дума за писма до 2 кг, включително и препоръчани, както и на колети до 20 кг, които, за разлика от другите пратки, се доставят в срок от 3 дни и не се връчват лично на получателя, а в пощенската му кутия или в съответния офис на куриерската фирма. Сега обаче Националната агенция на приходите (НАП) твърди, че освободени от ДДС са единствено услугите на "Български пощи", но не и тези, предлагани от частните оператори. Специално указание на НАП по въпроса няма. Че дължат ДДС за обикновените пощенски услуги, куриерските служби разбират в средата на април. Тогава са поканени на срещи в приходната агенция по повод данъчни ревизии, започнали във фирмите им в края на миналата година. Срещите са били провеждани поотделно с всеки един от частните пощенски оператори, като някои твърдят, че им е казано, че ще трябва да платят ДДС върху тези услуги за пет години назад, колкото е давностният срок. От НАП не са отговорили до момента на запитването на в. "Сега" дали това е вярно и защо след 13-годишна практика на освободени от ДДС услуги данъчните променят прочита на закона. От най-голямата куриерска компания "Еконт Експрес" заявиха пред в. "Сега", че за плащане на ДДС със задна дата не е станало въпрос по време на срещата. От фирмата обаче очакват с притеснение ревизионния акт, от който ще стане ясно дали и за колко години назад ще трябва да се внесе данъкът. Ако се стигне до възстановяване на налога, то това би било убийствено за бранша, защото означава компаниите да извадят общо десетина милиона лева за всяка отминала година, без да се броят лихвите. В общо писмо до министрите на финансите и на транспорта, до Комисията за регулиране на съобщенията и до парламентарната транспортна комисия три от големите компании в бранша - "Еконт Експрес", "МиБМ Експрес" и "Тип-топ куриер", настояват за съвместна среща. На нея те искат да обсъдят създалата се ситуация в по-широк кръг и да се намери "взаимно приемливо решение на проблема". До момента отговор от ведомствата няма. Междувременно в парламента се гледат поправки в Закона за пощенските услуги, внесени от Министерския съвет. Една от промените предвижда разграничаване на универсалната пощенска услуга на "Български пощи" от тази на частните оператори. Така в бъдеще ще е ясно, че за обикновените пощенски услуги, предлагани от куриерските фирми, ще се начислява ДДС. "Досега по никакъв начин не е имало дори и намек, че услугата, която ние предлагаме, е различна от тази на "Български пощи". В случай че беше по-различно, данъците щяха да бъдат платени без покана", коментира за в. "Сега" Ана Йосифова от "Еконт". Въпреки че промените в Закона за пощенските услуги бяха приети само на първо четене в пленарната зала, "Еконт Експрес" вече е информирала корпоративните си клиенти и е обявила на сайта си, че "поради настъпили промени в законовите разпоредби, считано от 15 май 2019 г. са задължени да начисляват ДДС върху всички универсални пощенски услуги, които до момента са били освободени". "Разбираме, че това означава 20% ръст на цените за пощенски услуги на почти 3 000 000 физически лица, които ползват услугите на "Еконт". Затова обещаваме още по-високо качество и грижа за вашите пратки", се посочва в съобщението. От фирмата поясниха пред в. "Сега", че са побързали да вземат това бизнес решение, за да се предотврати допълнително натрупване на данъци. "В момента сме в правна несигурност и искаме вредите да бъдат възможно най-малко", обясни Йосифова. Оскъпяването на услугата, предоставяна от частните куриери, е изцяло в полза на държавното дружество "Български пощи". Според бранша именно в това е разковничето на проблема - спасяването на все по-закъсващата държавна фирма. В същото време "Български пощи" е задължена по закон да предлага обикновени пощенски услуги до всички населени места в страната, без значение дали дейността е печеливша. За тази социална функция обаче дружеството получава компенсация от бюджета всяка година. За 2019 г. например са предвидени 21.5 млн. лв. за покриване на извършените услуги през 2017 г. През годините от 2006 г. насам частните куриерски фирми постепенно иззеха голяма част от пазара на "Български пощи" в обикновените пощенски услуги. По данни на Комисията за регулиране на съобщенията за 2017 г. приходите от универсалната пощенска услуга са 89 млн. лв., от които вече 53% се реализират от частните оператори, а останалите 47% - от "Български пощи".
Източник: Сега (13.05.2019)
 
Пощенските услуги навлизат в ерата на електронната търговия Пощенските услугите, които свързват хората с писма, телеграми, пратки, се развиват и в момента навлизат в нов технологичен период – на електронната търговия, който само за десетилетия премина от пощенски гълъби към пощенски дронове. Това заяви транспортният министър Росен Желязков по време на церемония за валидиране пощенско-филателно издание, посветено на 140-годишнината на „Български пощи“. "Българската пощенска администрация е една от първите институции, която е създадена в освободена България и до днес тя се асоциира и свързва с държавата", каза министърът и благодари на художничката Ралица Николова за пресъздаването на епохата, когато пощите са свързвали хората и са доставяли добри и лоши новини, най-вече в рамките на националните ни граници. „Днес „Български пощи“ имат кореспондентски взаимоотношения с над 100 държави по различни поводи, но те свързват най-вече нас, българите“, каза министър Желязков и пожела на всички работещи в сектора здраве и гордост от това което правят, защото го правят за цялото общество и то им е признателно за това. Юбилейното пощенско филателно издание се състои от пощенска марка в блок, който се отпечатва в тираж от 5 100 броя и илюстрована карта, от която са издадени 10 705 броя.
Източник: Банкеръ (17.05.2019)
 
Ще върнат ли монопола на "Български пощи" с ДДС удар по частните куриери? Държавата влиза "с двата крака" в бизнеса с пощенските услуги. Правителството е на път да материализира своя план за облагане на универсалната пощенска услуга - стандартни писма до 2 кг и колети до 20 кг, с 20% ДДС. Точно с толкова ще поскъпнат самите услуги. Частните куриерски фирми твърдят, че измененията в Закона за пощенските услуги, приети на първо четене от парламента, са в помощ на държавното дружество "Български пощи", което ще продължи да бъде освободено от тази ставка. Още по-налудничаво стои категоричната заявка на данъчните власти, че ще събират ДДС-то от частните куриерски фирми със задна дата - от 2010 г. насам. На среща, състояла се преди седмица, ръководството на Националната агенция за приходите приканило фирмите, занимаващи се с пощенски услуги, доброволно да внесат начисленото ДДС и по този начин да се възползват от известни облекчения. Звучи като майтап или по-скоро като подигравка, но си е самата истина. Нещо повече, приходната агенция посъветвала въпросните фирми да си възстановят сумите от своите клиенти. Промените в Закона за пощенските услуги са в посока разграничаване на универсалната пощенска услуга на "Български пощи", защото тя е комплексна за разлика от тази на частните оператори. "Български пощи" получават специално отношение, тъй като от 2010-а са задължени да предлагат тази услуга в цялост и до всички кътчета на страната, независимо дали е печеливша дейност. Това се разглежда като социална функция. Всичко хубаво, но защо ще се извиват ръцете на частните компании със задна дата и някой лекичко ще ги подтиква да се гаврят с клиентите си? Освен това, наред с освобождаването от ДДС, към момента "Български пощи" получава заради "социалната си функция" и субсидия от държавния бюджет - в този за 2019 г. например за компенсиране на извършената универсална пощенска услуга през 2017-а за държавната компания са предвидени 21.5 млн. лева. Една от водещите фирми в бранша "Еконт Експрес" вече уведоми своите клиенти, че заради настъпили промени в законовите разпоредби от 15 май са задължени да начисляват 20% ръст на цените на универсалните пощенски услуги на почти 3 милиона физически лица, които ползват услугите на фирмата. Интересно дали тези, които са измъдрили цялата операция, имат дори и елементарна представа за какви пари става дума и как тя ще се отрази на частните куриерски компании? Да не говорим за равнопоставеност на частния и държавен бизнес, за предсказуемост на бизнес средата у нас и т.н.- все неща, които по принцип слабо интересуват българския чиновник. В конкретния случай очевидно не става дума чрез законовите промени да се установи някаква справедливост. Големият въпрос е дали вносителят им - Министерския съвет, се опитва по този начин да удари едно рамо на държавните пощи или път приходната агенция го е закъсала с приходите. По последните данни на Комисията за регулиране на съобщенията през 2017 г. пазарът на универсални пощенски услуги е около 90 млн. лв., като 47% от него са на "Български пощи", а 48% - на "Еконт". С новия данъчен режим и промените в закона обаче може да се допусне, че държавното дружество отново ще се превърне в монополист. Другият играч е "МиБМ Експрес", но той е намалил участието си от 3 на 2% на сто. Дейност и приходи от извършени услуги в тази сфера отчита и "Спиди" АД - той и останалите лицензирани оператори формират общ дял от около 3 процента. В същото време последните финансови резултати, налични на страницата на "Български пощи", са към 31 декември 2016 година. Отчетена е нетна загуба в размер на 7 215 000 лева в сравнение с 2 505 000 лева година по-рано. Разбира се, възможно е в цялата история да се стигне и до изненади, тъй като в парламента бе заложен доста дълг срок за изменения в законопроекта между първо и второ четене в пленарна зала. Първоначално той бе до 15 май, но с решение на депутатите беше изместен до 5 юни. Текстовете следва да бъдат разгледани на второ четене и от парламентарните комисии по бюджет и финанси и по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Източник: Банкеръ (27.05.2019)
 
Закриват половината от пощенските клонове Депутатите от транспортната комисия гласуваха на второ четене промени в Закона за пощенските услуги, според които пощенските клонове в населени места под 800 жители ще могат да се закриват от "Български пощи" ЕАД. Пред депутатите от комисията министърът на транспорта и съобщенията Росен Желязков и шефът на пощите Деян Дънешки обещаха, че няма да оставят малките населени места без този вид услуги. "Независимо от това дали са под, или над 800 души население, те ще бъдат обслужвани", увери Желязков. Той посочи, че по никакъв начин концентрацията на граждани в големите населени места не е натиск върху "Български пощи" да редуцира центровете си в малките населени места. В момента "Български пощи" имат мрежа от 2979 пощенски станции в страната, от които 638 са в големите градове, но 1500 са в селища с под 800 жители, обяви Дънешки. Срещу решението гласуваха "против" депутатите от ДПС и БСП. Сред аргументите им беше, че така се развързват ръцете законово на пощите да намалят клоновете си и да навредят на голяма част от населението. В отговор Желязков коментира, че и досега пощите са можели да редуцират клоновете си, но не са го направили. Отделно развиват и алтернативи като междуселищни пощальони, които разнасят парите на 300 000 пенсионери всеки месец. Той акцентира, че в бъдеще обслужването е възможно да се извършва и от дронове. Обикновените пощенски услуги, които се предлагат от частните куриерски фирми, ще поскъпнат с 20%. Причината е, че върху тях вече ще се начислява ДДС, решиха още депутатите.
Източник: Дума (14.06.2019)
 
Няма да се закриват пощенски станции в малките населени места. Това реши парламентът вчера, който прие на второ четене промени в Закона за пощенските услуги. По предложение на ПГ на "БСП за България" отпадна текстът, който предвиждаше най-малко един пощенски клон в места с население от 800 до 15 хил. жители, най-малко две стационарни пощенски станции в местата с над 15 хил. жители и най-малко по една на всеки следващи 20 хиляди жители. 99 народни представители гласуваха "за", 25 бяха против, а 50 се въздържаха. "Заставаме на страната на хората, защото в малките селища няма лекар, няма аптека, няма банкомат. Ако закрият и пощенската станция, какво остава?", заяви по време на дискусията депутатът от БСП Дора Янкова. "Ние сме категорични, че услугата трябва да остане. За нас пощите са присъствието на държавата в селата. В страната има 3000 станции, в които около 300 хил. души получават пенсиите и социалните си помощи. Българските пощенски станции не бива да се пипат", подчерта Янкова. Зам.-председателят на комисията по транспорт Георги Свиленски от БСП попита какъв е смисълът да се поставят ограничения на българския държавен оператор. Според него целта е след като през 2025 г. изтече договорът на "Български пощи" за предоставяне на универсална услуга, лицензът да бъде даден на друг оператор, като междувременно държавната компания излезе от малките населени места. С гласуваните промени в Закона за пощенските услуги се създава изцяло нова правна уредба, която осигурява изпълнението на европейски регламенти. Въвеждат се национални мерки по прилагането на изискванията, свързани с осъществяването на последователен регулаторен надзор по отношение на участниците на пазара на трансгранична доставка на колетни пратки. На пощенски оператор, който не предостави информация или предостави невярна, непълна или неточна такава, се налага имуществена санкция от 200 до 1000 лв. Който пък не изпълни допълнителни изисквания за информация по европейски регламент или я предостави извън срока, определен с искането, се налага имуществена санкция от 500 до 2500 лв.
Източник: Дума (24.06.2019)
 
Налагат ДДС върху основната услуга на частните куриери Универсалната пощенска услуга на частите компании ще поскъпне с 20 процента. Причината са промени в Закона за пощенските услуги, които ги задължават да наложат ДДС върху пратките. Измененията освобождават от данък единствено държавното дружество "Български пощи". От бранша обаче реагираха остро на промените. В позиция до медиите една от куриерските фирми - "Еконт-експрес" заявяват, че се създава ситуация за нелоялна конкуренция, забавяне в развитието на пазара и негативни последици за клиентите. От ГЕРБ твърдят, че и в момента "Български пощи" е освободена от ДДС върху универсалната пощенска услуга. "Фирмите, които извършват частично универсалната пощенска услуга не са освободени, те го дължат и към момента", казва депутатът Светослав Иванов, цитиран от NOVA телевизия. В подкрепа на измененията се обявяват и от БСП. "Частните куриери в момента са в много изгодна ситуация. Те имат за цел да правят дъмпинг и да конкурират националния оператор", посочва социалистката Дора Янкова. Браншът е на мнение, че третирането на една фирма със специални правила на свободен пазар е опасно явление за пазара и неговите потребители. Както "Банкеръ" вече писа, промените в Закона за пощенските услуги са в посока разграничаване на универсалната пощенска услуга на "Български пощи", защото тя е комплексна за разлика от тази на частните оператори. "Български пощи" получават специално отношение, тъй като от 2010-а са задължени да предлагат тази услуга в цялост и до всички кътчета на страната, независимо дали е печеливша дейност. Това се разглежда като социална функция. Освен това, наред с освобождаването от ДДС, към момента "Български пощи" получава заради "социалната си функция" и субсидия от държавния бюджет - в този за 2019 г. например за компенсиране на извършената универсална пощенска услуга през 2017-а за държавната компания са предвидени 21.5 млн. лева. За капак с измененията компенсациите за държавното дружество вече ще се получават авансово. По последните данни на Комисията за регулиране на съобщенията през 2017 г. пазарът на универсални пощенски услуги е около 90 млн. лв., като 47% от него са на "Български пощи", а 48% - на "Еконт". Другият играч е "МиБМ Експрес", но той е намалил участието си от 3 на 2% на сто. Дейност и приходи от извършени услуги в тази сфера отчита и "Спиди" АД - той и останалите лицензирани оператори формират общ дял от около 3 процента. В същото време последните финансови резултати, налични на страницата на "Български пощи", са към 31 декември 2016 година. Отчетена е нетна загуба в размер на 7 215 000 лева в сравнение с 2 505 000 лева година по-рано.
Източник: Банкеръ (25.06.2019)
 
Премиерът нареди на "Български пощи" да спасят свободата на словото Премиерът Бойко Борисов хвърли прах в очите на Европа и неправителствените организации с изненадващото предложение „Български пощи“ да разпространяват и продават вестници и списания. Той представи идеята като мярка за подобряване на състоянието на медийната среда у нас и като битка за свободата на словото в България. Публична тайна е, че свързвани с Делян Пеевски дружества контролират сериозен дял от разпространението на вестници, което се възприема от международните наблюдатели като фундаментален проблем пред свободата на медиите. „Това, което държавата може да направи за свободата на словото, е разпространението да не оставяме на частници, а „Български пощи“ да отговарят за него. Пощите са 100% държавни, имат достъп до всички обществени места, така че гарантираме, че всяко издание ще иде там, където трябва“, обяви Борисов в началото на заседанието на правителството. Но пресслужбата на Министерския съвет влезе в противоречие с началника си. От нейното официално съобщение се разбра, че управляващите нямат намерение да забраняват на частни фирми да разпространяват вестници и списания, а възнамеряват да вкарат и "Български пощи" в тази дейност. "Кабинетът прие решение „Български пощи” ЕАД да извършва дейността по разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната. Възлага се на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да предприеме необходимите действия, включително, ако е необходимо, да инициира законодателни изменения. По този начин ще се осигури ефективното разпространение на печатни издания в цялата страна. Това дава възможност за диверсификация на разпространението, без да се ограничава конкуренцията", съобщиха от "Дондуков" 1. По-късно от транспортното министерство допълниха, че ще се създадат "предпоставки за по-добри условия за разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната". "По този начин съществуващата и към момента конкуренция на пазара ще се подобри чрез участието на държавно дружество, притежаващо индивидуална лицензия за универсален пощенски оператор", изтъкнаха още от ведомството на Росен Желязков. Но по-късно вечерта Борисов повтори пред Би Ти Ви, че "държавата чрез "Български пощи", които имат клонове навсякъде, поема разпространението на печата. Така че, кой какъвто и вестник да издаде, никой няма да може да не му го сложи на сергията. Това е много важно решение за свободата на медиите". Решението на кабинета идва след визита на представители на международната организация „Репортери без граници“ у нас преди дни. Те определиха ситуацията в българските медии като „абсолютно ужасяваща“, а част от аргументите им са свързани именно с монопола в разпространението на вестници. От организацията посочиха още, че от 3 г. безуспешно търсят среща с Борисов. „Внимателно слушах това, което са казали, и смятам, че единственото нещо, което държавата може да направи в подкрепа на свободата на словото, е да не оставяме частници да правят разпространението", отговори им задочно премиерът. Но зад тези благовидни фрази хора от бранша видяха обслужване на интересите на най-големия играч на дистрибуторския пазар на печатни медии у нас. „Ако държавата реши сама да вози тиражите в страната, това спестява най-големия разход на разпространителите – за транспорт. Така най-облагодетелствани ще са големите фирми, чиито бусове обикалят и зареждат пунктовете на „Лафка“ и на големите бензиностанции и търговски вериги, които също продават вестници. Пеевски също притежава такава дистрибуторска фирма. Започне ли „Български пощи“ да разнася пресата, най-големият продавач на вестници и списания ще спечели, защото нашият бизнес става все по-губещ и непривлекателен. Пеевски ще продължи да продава най-големи тиражи, но ще си спести разходите за транспорт", коментира пред "Сега" разпространител. Според негови изчисления месечно депутатът бизнесмен ще спестява около 100 000 лв. за транспорт. Вторият ефект от решението е, че държавата ще получи контрол върху разпространението на изданията, коментира още дистрибуторът. „Цялата преса ще мине под директния контрол на правителството. Никой вече няма да смее да го критикува. Кой ще критикува шефа, ако знае, че той може да не достави изданието му ?", пита той. Според собственика на „Доби прес“ Атанас Алексов усилията на кабинета са насочени в неправилна посока. „Струва ми се, че предложението е плод на емоции заради изказванията на „Репортери без граници“ и мястото на България в класацията за свобода на словото. Да, частните фирми не возят изданията до всяко село, защото това е свързано с големи разходи. И сега обаче „Български пощи“ предлага тази услуга до всяка точка, за което получава субсидия. Това, че услугата не се използва от издателите, означава, че към нея няма голям интерес. Няма как да накараш някой да си купи вестник само защото той ще бъде закаран до всяко село. Свободата на пресата зависи не само от разпространението, но и от рекламата. Ако държавата се задължи да разпространява вестниците, означава ли това, че ще задължи и фирмите да рекламират в тях?“, коментира Алексов. Миналото лято КЗК направи секторен анализ, въз основа на който стигна до извода, че на разпространителския пазар на печатни издания у нас "не са налице непреодолими бариери за навлизане на нови участници и разрастване на съществуващите". В същото време комисията призна, че от 2013 г. до миналата година „е характерна концентрация на услугите в по-малко на брой фирми". Ведомството, чийто шеф е майката на депутата от ГЕРБ Александър Ненков - Юлия Ненкова, изчисли, че собственикът на "Лафка" и контролираните от него дружества разполагат с 1070 маси в страната, но не посочи колко са пунктовете на останалите разпространители. Не бе анализиран и фактът, че обектите на "Лафка" обикновено са в центъра на градовете и че на тях се продават още цигари, талончета за игри на щастието и т. н., което ги прави по-привлекателни. Комисията не анализира и как се е отразило на вестникарския пазар, че собственикът на "Лафка" изкупи преди години част от дистрибуторите и че през този период редица печатни издания в страната спряха да излизат или започнаха да изпитват сериозни финансови затруднения. Правителственото решение изненада експерти и работодатели. Изненадани явно бяха и от "Български пощи", откъдето не успяха да кажат дали имат капацитета да извършват тази дейност. От Българската стопанска камара заявиха за в. "Сега", че все още се запознават с промените, но определиха решението на правителството като притеснително. През лятото от ГЕРБ предложиха промени в Закона за пощенските услуги, които предвиждаха масово закриване на станции. Впоследствие предложението пощенските клонове в населени места с по-малко от 800 жители да бъдат закрити бе отхвърлено. БЕНЕФИЦИЕНТЪТ "Български пощи" и в момента се занимават с разпространение на печата, но само за абонати. По това перо компанията отчита спад в приходите си за полугодието. За този период те намаляват с около 116 000 лв. до 946 000 лв. на фона на малко над милион за същия период на 2018 г., показа справка на в. "Сега". Цялостното състояние на пощите не е добро - за първите шест месеца компанията отчита загуба от 3.1 млн. лв. на фона на 4.6 млн. лв. година по-рано. Минусите са се натрупали най-вече заради увеличението на разходите за персонала с общо 2.6 млн. лв. заради ръста на минималната заплата. Към полугодието на т.г. в "Български пощи" работят малко над 8700 служители, които получават средно 776 лв. Дружеството разполага с 2981 пощенски станции, се посочва в сайта на компанията, като тази бройка е актуална към 2016 г.
Източник: Сега (24.10.2019)
 
"Български пощи" ще извършва разпространение и продажба на печатни издания в страната Кабинетът прие решение „Български пощи” ЕАД да извършва дейността по разпространение и продажба на печатни издания на територията на страната. Възлага се на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията да предприеме необходимите действия включително ако е необходимо да инициира законодателни изменения. „Български пощи” ЕАД е еднолично търговско дружество със сто процента държавно участие в капитала. Също така дружество разполага с необходимата инфраструктурна мрежа и човешки ресурси. По този начин ще се осигури ефективното разпространение на печатни издания в цялата страна. Това дава възможност за диверсификацията на разпространението без да се ограничава конкуренцията.
Източник: econ.bg (24.10.2019)
 
Росен Желязков: Започваме с дистрибуцията на вестници от януари „Български пощи“ АД може да започне с дистрибуцията на вестници и други печатни издания още през януари. Това коментира транспортният министър Росен Желязков, преди раздаването на годишните награда на Камарата на строителите в НДК, София. Целта ни не е да търсим монопол на пазара или господстващо положение, а да подобрим логистиката, обясни транспортният министър. По този начин ще можем да надградим работещите към момента около 7000 крайни точки за продажба с още 3000 такива. Ще можем да предложим на издателите и по-ниска цена, както и да развием мрежата на „Български пощи“ АД, допълни Желязков. Той бе категоричен, че няма да бъдат затваряни клонове на пощите, а напротив, ще бъде развивана мрежата. „Няма риск да връщаме пари за магистрала „Струма“, категоричен бе още Желязков. Според него тепърва предстои обсъждане на апликационната форма през Кресненското дефиле.
Източник: Труд (25.10.2019)
 
"Български пощи" вдигат цените си от 1 ноември "Български пощи" вдигат с до 20% цените на някои от услугите си от петък, 1 ноември. Промяната обхваща цените на кореспондентските пратки, печатни произведения и малки пакети "със и без предимство" за страната. Това е услугата, според която пратките се доставят по възможно най-бързия начин. Увеличение ще има и за кореспондентски пратки, печатни произведения и малки пакети "със и без предимство" за чужбина, както и допълнителната универсална пощенска услуга "препоръка" отново за чужбина. Това съобщиха от "Български пощи" за в. "Сега". Основание за увеличението на цените на международните пратки е промяна в стойностите за доставка на международни писмовни пратки (крайни такси) на чуждите пощенски администрации. Има увеличение на разходите за материали, разходите за амортизации и тези за възнаграждения. Минималната работна заплата през 2019 г. е увеличена от 510 лв. на 560 лв., мотивират се от "Български пощи". Оттам изтъкват, че няма промяна в цените на най-масово използваните услуги като непрепоръчана кореспондентска пратка "без предимство" до 50 грама, изпращане на пощенска картичка "без предимство" и препоръчаните писмовни пратки "с предимство" над 1 кг за чужбина. Същите остават цените и за вътрешните и международните колетни пратки, цената на услугата "препоръка" за страната и др. Средното изменение при международните пратки - писма, малки пакети и печатни произведения "без предимство", е около 15%, като цените при пратките над 1 кг остават без промяна. За препоръчаните обемни пратки за чужбина, които са пратки "с предимство", изменението на цената е между 7 и 20%. Променя се цената на допълнителната услуга "препоръка" от 4 лв. на 4.90 лв., показват новите тарифи на "Български пощи". В страната средното повишение при писмата, малките пакети и печатните произведения "без предимство" e 6.9%. Увеличават се цените на писмовните пратки "с предимство" в различните формати, като нарастването е с 15%. Новите тарифи са съгласувани с Комисията за регулиране на съобщенията, уверяват от дружеството. Информацията за новите цени идва дни след като според решение на Министерския съвет на пощите бе разпоредено да поемат и разпространението на печатните издания - дейност, която досега те извършваха само за абонамент.
Източник: Сега (31.10.2019)
 
"Български пощи" вдига цените Изпрaщaнeтo нa прeпoръчaн кoлeт дo 1 килoгрaм c прeдимcтвo у нac вeчe щe ни cтрувa 2.15 лв. Cъщaтa cумa щe дaдeм зa пeчaтнo прoизвeдeниe или мaлък пaкeт, кoйтo иcкaмe дa изпрaтим c прeпoръкa, пoкaзвa cпрaвкa нa "Мoнитoр" в caйтa нa "Бългaрcки пoщи“ EAД. Aкo изпрaтим бeз прeдимcтвo, тo цeнaтa пaдa cъc 70 cт. Зa чужбинa cъщaтa уcлугa вaрирa мeжду 17 и 20 лв. в зaвиcимocт oт крaйнaтa дecтинaция. Нoвитe цeни влизaт в cилa oт 1 нoeмври. Прoмeнитe щe oбхвaнaт кoрecпoндeнтcкитe прaтки, пeчaтнитe прoизвeдeния и мaлкитe пaкeти "cъc или бeз прeдимcтвo“ зa cтрaнaтa и зa чужбинa. Ocвeн тoвa в дoпълнитeлнaтa унивeрcaлнa пoщeнcкa уcлугa "прeпoръкa“ зa чужбинa cъщo щe имa увeличeниe. Cрeднoтo пocкъпвaнe при мeждунaрoднитe прaтки – пиcмa, мaлки пaкeти и пeчaтни прoизвeдeния "бeз прeдимcтвo“, e oкoлo 15%, кaтo в тeглoвитe cтъпки зa прaтки нaд 1 кг цeнитe ce зaпaзвaт и нямaт прoмянa. Зa прeпoръчaнитe прaтки зa чужбинa, кoитo ca прaтки "c прeдимcтвo“ във фoрмaт E, измeнeниeтo нa цeнaтa e мeжду 7 и 20%. При прeпoръчaнитe прaтки цeнитe зa тeглoвитe cтъпки нaд 1 кг cъщo ce зaпaзвaт. Уcлугaтa "прeпoръкa“ пocкъпвa oт 4 лв. нa 4,90 лв. Причинaтa зa тoвa e увeличeниeтo нa дължимaтa cтoйнocт зa дocтaвкa нa прeпoръчaнa прaткa в чужбинa, oпрeдeлeнa във Вceмирнaтa пoщeнcкa кoнвeнция, пocoчвaт oт "Бългaрcки пoщи". Прaткитe зa cтрaнaтa cъщo щe пocкъпнaт, кaтo cрeднoтo измeнeниe нa пиcмoвнитe прaтки (пиcмa, мaлки пaкeти и пeчaтни прoизвeдeния) "бeз прeдимcтвo“ е 6,9%. Увeличeниeтo в цeнaтa нa пиcмoвнитe прaтки "бeз прeдимcтвo“ във фoрмaт E (гoлeми) e cрeднo 15%. Cъщoтo e и увeличeниeтo нa цeнитe нa пиcмoвнитe прaтки "c прeдимcтвo“ и в 3-тe фoрмaтa. Oт дружecтвoтo пoяcнихa, чe причинa зa прoмянaтa в цeнитe e измeнeниeтo във възнaгрaждeниятa зa дocтaвкa нa мeждунaрoдни пиcмoвни прaтки нa чуждитe пoщeнcки aдминиcтрaции. Cпoрeд "Бългaрcки пoщи“ увeличeниeтo e в рaмкитe нa инфлaциятa кaтo нaпoмнихa, чe прeз 2019 г. минимaлнaтa рaбoтнa зaплaтa у нac ce увeличи нa 560 лв., a дoгoдинa тя щe cтигнe 610 лв. Прoмянa нa тaрифитe oбaчe нямa дa имa зa нaй-мacoвo изпoлзвaнитe уcлуги: нeпрeпoръчaнa кoрecпoндeнтcкa прaткa "бeз прeдимcтвo" дo 50 г, oткритa пoщeнcкa кaртичкa "бeз прeдимcтвo", прeпoръчaни пиcмoвни прaтки "c прeдимcтвo" нaд 1 кг зa чужбинa; вътрeшни и мeждунaрoдни кoлeтни прaтки, дoпълнитeлнaтa уcлугa "oбявeнa cтoйнocт" зa cтрaнaтa и чужбинa. Бeз прoмянa e и цeнaтa нa уcлугaтa "прeпoръкa" зa cтрaнaтa. /novinite.bg
Източник: Други (01.11.2019)
 
Пристанището в Царево ще бъде разширено Пристанището на Царево ще бъде разширено, реконструирано и модернизирано. По този начин капацитетът му ще се увеличи с повече от 60% и вече ще може да обслужва не само малки риболовни кораби, но и такива с дължина до 24 метра. Това реши на днешното си заседание правителството. Освен това ще бъдат създадени условия риболовните кораби да бъдат изтегляни на брега за извършване на дребни ремонти. Кабинетът реши още "Български пощи" ЕАД да продадат чрез пряко договаряне недвижими имоти в столичния Студентски град на "Държавна консолидационна компания" ЕАД. Държавното дружество е собственик на парцела, на който са изградени обектите, които вече не са необходими за дейността на "Български пощи".
Източник: economic.bg (01.11.2019)
 
"Български пощи" продължават да трупат загуби На фона на амбициозния правителствен замисъл "Български пощи" да разпространяват и продават вестници и списания от януари идната година държавното дружество продължава да е на загуба. Компанията, която е под шапката на транспортното министерство, излиза на минус от 6.4 млн. лв. към края на септември тази година. Добрата новина, ако все пак има такава, е, че пощите топят загубите си с малко - за същия период на миналата година дружеството е имало загуби от 7.6 млн. лв., показва финансовият му отчет. Най-голям дял в разходите на пощите заемат заплатите, социалните осигуровки и надбавките. За отчетния период те са в размер на 78.4 млн. лева при 8655 служители. От дружеството изтъкват, че са оптимизирали персонала, но в същото време е трябвало да актуализират възнагражденията заради повишението на минималната работна заплата от 1 януари тази година. Няма анализ как поредното увеличение на минималната заплата от началото на идната година, както и планираното поемане на нови дейности ще се отразят на финансите на пощите. Разходи са се натрупали и заради банкови такси, комисиони, лихви по кредити и др., става ясно още от отчета. От пощите отчитат спад от близо 20% на приходите от продажба на пощенски марки - отрицателна тенденция, която продължава от началото на предходната година. За сметка на това обаче универсалната пощенска услуга бележи ръст от 5.5% в сравнение с данните за 2018 г. Това явно не е достатъчно, за да попълни бюджета на "Български пощи". Затова от 1 ноември дружеството вдигна с до 20% цените на част от услугите си. Промяната засегна както кореспондентските пратки, така и изпращането на малки пакети, които се доставят по възможно най-бързия начин чрез услугата "с предимство".
Източник: Сега (18.11.2019)