Новини
Новини за 2023
 
БДЖ с финансови загуби от близо 30 милиона лева Финансово положение на "БДЖ Пътнически превози" отново се влошава, въпреки големият брой пътуващи с влакове. Превозените пътници за първата половина на годината са 10,8 милиона, което е с 804 250 души повече спрямо миналата година. На този фон пътническите превози на БДЖ са на загуба с 27,3 милиона лева. За сравнение, загубите са възлизали на 2,3 милиона лева през първото полугодие на 2022 година. Загуба, макар и по-малка, отчита и "БДЖ Товарни превози" - 1,45 милиона лева. Печалбата в този сегмент за полугодието на 2022 година е 6,9 милиона лева. Като основна причина се сочи намалението на приходите от държавата за компенсиране на високите цени на тока с 5,2 милиона лева и спад с 3% приходи от превоз на товари. И при това дружество основните разходи са за персонал - 34,77 милиона лева при общо 72,78 милиона лева. В товарните превози работят 2262 души. Средната заплата е 1929 лева при 1643 лева миналата година, увеличението е 17%. Превозени са 2,79 милиона тона товари при 3,48 милиона лева за същото време на миналата година, или с 20% по-малко. Шапката на двете дружества - "Холдинг БДЖ", е на минус с 1,66 милиона лева при печалба през 2022 г. ат 6,67 милиона лева. Влошаването на резултата отново се дължи на приход с еднократен характер през 2022 г. - 9,64 милиона лева от дългогодишен съдебен спор. Ангажиментът на БДЖ да издържат настанените в техните бази украински граждани води до загуба с над 1 милион лева. Дружеството очаква да получи от държавата финансиране от 832 000 лв. 10,8 милиона души са превозени за първата половина на 2023 година. Другите причини загубите при пътническите влакове да са увеличени близо 8 пъти е вдигането с 1,3 млн. лв. на разходите за горива, а за инфраструктурни такси - с близо 6 млн. лв. Най-голямо е увеличението на парите за заплати - с 11,53 млн. лв. От продажбата на билети и карти са влезли 28,17 млн. лв., а компенсацията от държавата по договора за обществена услуга е 98 млн. лв. Общо приходите на дружеството са 128,61 млн. лв., а разходите - 147,31 млн. лева. В пътническите превози на щат са 5165 души, общо разходите за тях са 73,72 млн. лв., за заплати са платени 54,53 млн., останалото са основно осигуровки. От 1 януари възнагражденията са увеличени със 130 лв. на човек. От отчета за ремонтите на локомотиви и вагони става ясно, че дружеството не изпълнява бизнес програмата си. Най-зле е с текущото поддържане и периодичния ремонт на локомотиви. За 613 машини са предвидени 13,8 милиона лева, отчетът е за похарчени 3,3 милиона лева, като броят на поддържаните локомотиви е 457. При всички видове ремонти дружеството не изпълнява програмата си.
Източник: Money.bg (08.09.2023)
 
Първи лиценз за частни влакове за пътници Първи лиценз за частен пътнически жп превозвач издаде Изпълнителна агенция "Железопътна администрация". Той е на компанията "ПИМК Рейл Експрес", става ясно от сайта на агенцията. "ПИМК Рейл" имат лиценз за товарни превози и от 2015 г. е един от железопътните превозвачи. Към момента единствената компания, която вози пътници с влакове е "БДЖ Пътнически превози" и за първи път им се появява конкурент. Пенко Несторов, един от собствениците на ПИМК, каза, че имат една година, за да стартират проекта и бизнес-плана. "Оглеждаме възможностите за трасе, по което да пуснем влакове. Основното е София-Бургас, където по завършени участъци от жп линията са позволени по-високи скорости, а и автоматизирано управление на влаковото движение, което дава по-голяма пропускателна способност. Само тогава има смисъл да се инвестира в нов подвижен състав", каза още той.
Източник: 24 часа (25.10.2023)
 
Компанията "ПИМК Рейл Експрес" е получила лиценз за частен пътнически жп превозвач от Изпълнителна агенция "Железопътна администрация". "ПИМК Рейл" имат лиценз за товарни превози и от 2015 г. е един от железопътните превозвачи. Към момента единствената компания, която вози пътници с влакове е "БДЖ Пътнически превози" и за първи път им се появява конкурент. Пенко Несторов, един от собствениците на ПИМК, каза, че имат една година, за да стартират проекта и бизнес-плана. "Оглеждаме възможностите за трасе, по което да пуснем влакове. Основното е София-Бургас, където по завършени участъци от жп линията са позволени по-високи скорости, а и автоматизирано управление на влаковото движение, което дава по-голяма пропускателна способност. Само тогава има смисъл да се инвестира в нов подвижен състав", каза още той.
Източник: 24 часа (26.10.2023)
 
КЗК пак спря поръчките за нови влакове За втори път Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) спира след жалби поръчки за нови влакове, които общо са за над 2,7 млрд. лв. Блокирани са две от процедурите. Първия път стопирането беше за обявени поръчки от служебното правителство. След смяната на министрите на транспорта новият - Георги Гвоздейков, прекрати процедурите, за да бъдат преработени, а след това - на 4 септември и на 6 септември, обяви нови. Обществените поръчки са четири. Първата е за доставка на 20 едноетажни електрически влака тип push-pull за скорост от 200 км/ч с капацитет от минимум 300 седящи места. Прогнозната стойност е над 1,2 млрд. лв. без ДДС. Втората е за доставка на 35 електрически мотрисни влака с капацитет от минимум 200 седящи места. Прогнозната стойност е 1,1 млрд. лв. Третата е за 7 двуетажни електрически мотрисни влака с капацитет от минимум 300 седящи места. Оценени са на 410,528 млн. лв. Четвъртата изисква доставка на 18 електрически маневрени локомотива в две позиции. За тях прогнозната цена е 68,36 млн. лв. Условие при всички търгове е 15 години поддръжка и обучение на персонала. Обжалвани са поръчките за 35-те електромотрисни влака, както и за 7-те двуетажни, които общо са за 1,5 млрд. лв.
Източник: 24 часа (02.11.2023)
 
Бъдещият субсидиран жп превозвач ще се избере с търг Бъдещият обществен железопътен превозвач на България, който ще бъде субсидиран от държавата, ще бъде избран с обществена поръчка. Условията по процедурата ще бъдат обявени до 31 март 2024 г. Това става ясно от съобщение на Министерството на транспорта до Агенцията за обществените поръчки във връзка с извършването на обществени превозни услуги в областта на железопътния транспорт. Така България ще спази поетия ангажимент пред Европейската комисия, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), от 1 януари 2025 г. да бъде дадена възможност и на други жп компании, освен БДЖ, да получат държавна субсидия, за да возят пътници. Настоящият договор между "БДЖ Пътнически превози" и държавата за превоз на пътници изтича в края на 2024 г. За тази година субсидията, която получава държавният превозвач е около 200 млн. лв. Очакванията са интересът към търга да е голям, защото бъдещият оператор ще получи правото да експлоатира и новия подвижен състав, като държавата ще плати и дори поддръжката му за 15 години, който транспортното министерство ще купи с парите по НПВУ. Неофициално се коментира, че освен "БДЖ Пътнически превози", планове да се включат в търга имат още и няколко частни железопътни превозвачи. Към момента единствено "ПИМК Рейл Експрес" има лиценз на пътнически превози. Компанията планира да пусне още догодина пътническа линия по направлението София - Пловдив - Бургас.
Източник: Медия Пул (09.11.2023)
 
Рекордни за последните десет години държавни гаранции да бъдат заложени в бюджета за 2024 г., предлага финансовото министерство. Сумата е до 4,5 млрд. лв., като правителственото обезпечение основно е предвидено за енергийни проекти. По-голямата част от сумата - около 3 млрд. лв. или 1 500 417 089 евро, са предвидени за изграждането на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Държавната гаранция е необходима за вземане на заеми от страна на проектната компания за строежа на новата ядрена мощност по технологията AP-1000 на "Уестингхаус". В края на октомври правителството реши "Българският енергиен холдинг" да внесе 500 млн. лв. в капитала на проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" и така да стане съакционер на ядрената централа в това дружество. Другото крупно държавно обезпечение всъщност е прехвърлена от миналата година гаранция по взетия вече от държавния газов оператор "Булгартрансгаз" заем за 207,5 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата са за проекта за разширяване на газохранилището в Чирен и вдигането на капацитета му за полезно ползване на запасите до 1 млрд. куб. м. Общата му стойност ще е около 308 млн. евро по последни данни. Запазва се и държавната гаранция, включена миналата година при актуализацията на бюджета, в полза на държавния газов доставчик "Булгаргаз". Дружеството получи тогава гаранция за заем от около 300 млн. лв. или 150 млн. евро за за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април 2022 г. Две нови гаранции са заложени в бюджета догодина в полза на "Националната електрическа компания" (НЕК) и нейни водни проекти. Едната е за модернизацията и рехабилитацията на неработещата след тежък инцидент ПАВЕЦ "Чаира" и е за 80 млн. лв. През април 2022 г. при подготовка за пускане след рехабилитация на един от четирите агрегата бе повреден окончателно. Другото ремонтирано съоръжение така и не бе пуснато от съображения за сигурност, а останалите два още тогава бяха спрени. Следващото обезпечение за НЕК е за 75 млн. лв. и също е за нови заеми за увеличаване обема на долния изравнител на ПАВЕЦ "Чаира" с изграждането на язовир "Яденица" и реверсивен напорен тунел за връзка с язовир "Чаира". За гарантиране на заеми на "БДЖ - Пътнически превози" за придобиване на подвижен железопътен състав" са заложени 300 млн. евро. В периода 2020-2022 г. държавните гаранции са били между 760 и 840 млн. лв., като през 2019 г. те са били едва за 215 млн. лв., през 2018 и 2017 г. са били за по 700 млн. лв., а в предходните две години са стигали до 3 млрд. лв.
Източник: Дума (16.11.2023)
 
Интермодалният терминал в Русе отпадна от Националния план за възстановяване При планирането на инвестициите по Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 ще се търси баланс между Северна и Южна България. „Изминалите 2 програмни периода ясно показват, че има нужда от значително ускоряване на изпълнението на железопътните проекти, където се генерират най-големи закъснения“, заяви министър Гвоздейков. След отпадането на интермодалния терминал в Русе от Националния план за възстановяване и устойчивост, държавата търси възможности за неговото финансиране. „Терминалът напълно кореспондира с политиката за насърчаване на инвестициите в Северна България, както и за стимулиране на комбинираните превози“, акцентира Гвоздейков. Интермодалната гара „Обеля“ ще се използва ежедневно от 12 000 души, които пътуват в тази част на столицата. По думите му този проект ще донесе добавена стойност за железопътния транспорт по западните направления към Драгоман, Кюстендил и Божурище.
Източник: economy.bg (23.11.2023)
 
БДЖ подписа договор за 83 млн. лв. за поддръжка на локомотиви "БДЖ - Пътнически превози" подписа договор за 83.8 млн. лв. за поддръжка на 15 локомотива Siemens Smartron за срок от 9 години. Изпълнител на поръчката е обединението "Сименс трон". Към тази поръчка има и втора по-малка - за доставка на резервни части на стойност 867 хил. лв. "Договорите са важна част от обезпечаването на поддръжката на локомотивите, чиито гаранционен срок изтича през 2024 г.", написаха от "БДЖ - Пътнически превози" при съобщаването на новината. Въпросните локомотиви бяха закупени през 2020 г. на два етапа за почти 100 млн. лв. Последните от тях бяха доставени към края на 2021 г. През следващата година повече от половината от чисто новите локомотиви бяха спрени от движение за известен период от време поради износването на моноблоковите колела. Като причина беше посочена спецификата на трасето, която е довела до по-бързото изтъркване от оредвиденото, а доставката на необходимите резервни части не е била договорена навреме. Участници в обединението "Сименс Трон" са "Сименс Мобилити", с едноличен собственик, регистрираното в Нидерландия "Сименс мобилити холдинг", както и австрийското "Сименс Мобилити Австрия". Договорите са в резултат на пряко договаряне с изпълнителя, като той е и производителят на подвижния състав.
Източник: Капитал (18.12.2023)
 
БДЖ и „Сименс Трон“ подписаха договор за 10 нови локомотива "БДЖ-Пътнически превози" и "Сименс Трон" са подписали договора за доставката на 10 нови електрически локомотива на стойност над 91 млн. лв.Първата машина трябва да бъде доставена до 18 месеца след подписването на контракта, или през втората половина на 2025 г. През миналата седмица бяха подписани договори за поддръжката на 15-те локомотива, които са в експлоатация. В следващите 9 години тя ще се извършва от "Сименс Трон" срещу над 90 млн. лв. До момента единствено частната пловдивска компания "Пимк" има издаден лиценз за жп превоз на пътници.
Източник: Дума (21.12.2023)