Новини
Новини за 2022
 
Освободиха от длъжност трима от Съвета на директорите на БДЖ С протокол на Министерството на транспорта и съобщенията се променя съставът на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД, съобщиха от пресцентъра на министерството. До провеждане на конкурс за нови членове са избрани Любомир Сяров, Петко Петков и Йордан Мирчев. Освободените от длъжност членове на Съвета са Маргарита Петрова-Кариди, Георги Друмев и Светломир Николов. Мотивите са свързани с лошо мениджърско управление, организационни пропуски и забавен контрол по изпълнение на ремонтните програми, посочват от Министерството на транспорта и съобщенията. Промените се налагат след извършен анализ на състоянието на "Холдинг БДЖ" ЕАД и дружествата "БДЖ-Пътнически превози" ЕООД и "БДЖ-Товарни превози" ЕООД.
Източник: Дарик радио (13.01.2022)
 
Кадровите проблеми в БДЖ са почти нерешими Недостигът на кадри в „БДЖ-Пътнически превози“ съществува предимно в експлоатационните звена, като приблизително 7% е изчисления траен недостиг на работна ръка от средносписъчната численост на персонала. Това заявиха от дружеството за Economic.bg, във връзка с проверката на Министерството на транспорта и съобщенията. Миналата седмица по разпореждане на заместник-министъра на транспорта и съобщенията Илия Илиев до края на януари дружеството трябва да представи инвестиционна програма за подобряване на условията на труд в железопътните депа. Мярката е в резултат на извършени инспекции от страна на Илиев в Локомотивно депо София и Вагонно депо Надежда. Като на място той е констатирал, че служителите изпълняват задълженията си в лоша работна среда. Илиев обяви, че е недопустимо поддръжката на подвижния състав да се извършва в такива условия и че са необходими спешни действия в подобряване на условията. От отговора на БДЖ става ясно, че основно липсват хора на ключови позиции, без които дружеството трудно може да съществува. Става въпрос за локомотивни машинисти, началник влак и кондуктори, маневристи, маневрени стрелочници, механици, ревизори на вагони, шлосери, електромонтьори, стругари, заварчици. Освен че позициите при тези дейности са незапълнени, се наблюдава изразена тенденция на застаряване на служителите, което изправя дружеството пред още по-голямо предизвикателство. От дружеството заявиха, че жп депата не разполагат със съвременно дигитализирано оборудване за осъществяване на ремонтния процес и техническа поддръжка. Ананиев напомни, че три депа на БДЖ – в София, Варна и Пловдив, се обслужват от френската „Алстом транспорт С.А.”, която ремонтира електрическите и дизелови мотриси „Сименс“. Той уточни, че там условията на труд са като в Европа. Компанията предлага на всеки три месеца обучение на кадрите, след което те преминават през практически и теоретически изпити, което повишава значително качеството на труд.
Източник: economic.bg (14.01.2022)
 
Дружествата на БДЖ ще бъдат слети в една национална компания От днес се поставя началото на реформа в Българските държавни железници като БДЖ Холдинг, БДЖ "Товарни превози" и БДЖ "Пътнически превози" се обединяват в Национална компания "БДЖ". За намеренията, още през първите шест месеца от началото на реформата да се види тенденцията на намаляване на разходите и увеличаване на приходите в компанията за железопътен превоз, съобщи транспортният министър Николай Събев. „От началото на 2024 г. смятаме повече да не искаме пари от държавата, затова че изпълняваме договора за обществен превоз, ще излезем на капиталовите пазари в Европа", обяви той, цитиран от Bulgaria ON AIR. По думите на министъра състоянието на БДЖ е критично, защото всяка една година от 2002 година досега железниците са на загуба, която към момента е 421 млн. лева. Събев се надява приходите да нарастват чрез увеличаване на пазарния дял, а разходите да се управляват много по-ефективно. Той отбеляза, че реформите тепърва трябва да минат през обществено обсъждане, както и в ресорната парламентарна комисия. „Разликата между малкия брой превозени товари от БДЖ и направените разходи се е погасявала с продажба на активите на железницата", разкри министърът, цитиран от БТА. Той е категоричен, че повече няма да се продават активи на БДЖ. „БДЖ трябва да се развива паралелно с останалите товарни превозвачи. В тази връзка започна мащабна трансформация на транспортните услуги“, заяви той. Целта, по думите му, е минимум 72% от превозите на дълги разстояния по шосе да минат към железниците. Затова ЕК ще финансира модернизация на железопътната услуга в страната ни.
Източник: Инвестор.БГ (07.02.2022)
 
Реформата в БДЖ тръгва без анализ "разходи и ползи" Реформата в БДЖ, която предвижда сегашните трите дружества да се обединят в Национална компания "Български държавни железници", тръгва без анализ "разходи и ползи" и без одобрение от Европейската комисия. "БДЖ Холдинг", "БДЖ Товарни превози" и "БДЖ Пътнически превози" трябва да влеят в едно дружество до септември. Ще се оптимизира числеността на персонала, като се премахнат дублиращите се административни звена. Ще има инвестиции в обучения и подобряване на условията на труд. Новата компания ще има две счетоводства, за да няма скрито субсидиране на либерализирания жп товарен превоз. Това каза заместник-министърът на транспорта Илия Илиев, който отговаря за железниците, пред депутатите от парламентарната комисия по транспорт. Те искаха да разберат повече за обявената в началото на февруари от министъра на транспорта Николай Събев реформа в държавните железници. В петък предстои представяне и на 5-годишната пътната карта за развитието на БДЖ.
Източник: Медия Пул (18.02.2022)
 
БДЖ трупа по-големи загуби от пътници и товари Загубата на БДЖ нараства през миналата година при управлението на служебния кабинет, става ясно от предварителните отчети за 2021 г. “БДЖ-Пътнически превози” има нетна загуба от 33,3 млн. лв. за миналата година. Това е над три пъти повече от нетната загуба за предходната година от 10,82 млн. лв. Основната причина за увеличението на загубата е нарастването на разходите за ток в резултат на поскъпването на електроенергията за бизнеса. Разходите за ток на “БДЖ-Пътнически превози” през миналата година са малко над 61 млн. лв., при 41 млн. лв. за предходната 2020 г. Близо два пъти са нараснали и разходите за поддържане на дълготрайните активи на компанията - от 6,5 млн. лв. през 2020 г. са станали 13,5 млн. лв. през 2021 г. “БДЖ-Товарни превози” също отчита по-голяма загуба през миналата година. Загубата на дружеството през 2021 г. е 8,9 млн. лв. при загуба от 2,9 млн. лв. за предходната година. От една страна това се дължи на нарастването с близо 5 млн. лв. на разходите за ток. Освен това са продадени по-малко ненужни активи на дружеството.
Източник: Труд (28.03.2022)
 
БДЖ отчете увеличение на своите приходи Националният железопътен превозвач отчете увеличение на своите приходи за първото тримесечие на годината. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията. В „БДЖ - Пътнически превози“ ЕООД паричните постъпления са нараснали с 20%, което е в резултат на увеличения брой пътници, използващи жп транспортa. В „БДЖ - Товарни превози“ ЕООД ръстът на приходите е с 10%, като то се дължи на повече изпълнени заявки за превоз на товари и предоговoрени тарифи с клиентите на дружеството. Предприети са стъпки за подобряване на предлаганата услуга, свързани с повишаване нивото на комфорт и обслужване от страна на персонала, допълват от министерството. Паралелно с това, дружествата за пътнически и товарни превози са предприели мерки за оптимизация на разходите, като реалният ефект ще бъде отчетен още в края на този месец. В резултат на по-добрите финансови резултати, ръководството на БДЖ предвижда поетапно повишение на заплатите на експлоатационния персонал. Възнагражденията ще се увеличават съобразно критерии, свързани с личния принос и ангажираност на служителите към работния процес, както и постигнатите резултати, свързани с по-добри условия за превоз на пътници и товари.
Източник: Банкеръ (05.05.2022)
 
Министърът на транспорта Николай Събев е подписал решение за вливането на "БДЖ-Пътнически превози" и "БДЖ-Товарни превози" в "Холдинг БДЖ". Новото обединение ще се казва "Национална компания Български държавни железници" ЕАД. Целта на преструктурирането е да се подобри планирането, управлението и контрола на движението на пътническите и товарните влакове, а също - да се съкрати администрацията и разходите.
Източник: Offnews (14.07.2022)
 
Министър Събев слива трите БДЖ-та в една фирма Държавните жп превозите ще претърпят поредна "структурна" трансформация. Министърът на транспорта Николай Събев е подписал решение, което предвижда за преобразуване чрез вливане на „БДЖ-Пътнически превози“ и на „БДЖ-Товарни превози“ в „Холдинг БДЖ“, съобщи пресцентърът на министерството. Обединението, включващо холдинга и двете му бивши дъщерни дружества, занапред ще се нарича "Национална компания Български държавни железници“ ЕАД. Според прессъобщението целта на тази реформа е да се подобрят планирането, управлението и контролът на движението на пътническите и товарните влакове. След сливането на трите дружества администрацията ще бъде съкратена, разходите ще бъдат намалени, а транспортната услуга ще бъде подобрена, посочват още от транспортното министерство. "Стъпките за оздравяване на БДЖ заедно с новите влакове, които ще закупим по Плана за възстановяване и устойчивост, ще върнат на българите удобството в железопътния транспорт", смята министър Събев. На пракика БДЖ се връща към старата си форма, когато имаше едно държавно предприятие - "Български държавни железници". Последвалите трансформации, при които товарните и пътническите превози бяха отделени в самостоятелни фирми, дъщерни на "шапката" - "Холдинг БДЖ", с нищо не допринесоха за подобряване на икономическите и на финансовите резултати на държавния железопътен транспорт.
Източник: Сега (14.07.2022)
 
БДЖ ускорява ремонта на пътническите вагони На 27 октомври 2022 г. ръководствата на жп компанията и „Вагонен завод – Интерком“ АД (Дряново) подписват Допълнително споразумение № 2 към Договора за модернизация на 15 пътнически вагона, сключен на 22 април 2021 година. Общата стойност на контракта е 26.697 млн. лв. без ДДС, което прави по 2.136 млн. лв. на вагон заедно с косвения налог. По него "Пътнически превози" изплаща авансово 6.941 млн. лв., които са 26% от договорената сума. На практика повече от година и половина след подписването на договора, БДЖ-ПП не са получили нищо. За което от вагоноремонтния завод в Дряново се оправдават с настъпили форсмажорни обстоятелства. С допълнителното споразумение № 2 към Договора за модернизация е приет коригиран график за модернизация на вагоните. Според него последният модернизиран вагон трябва да бъде предаден на "Пътнически превози" до края на декември 2023 г., и то „при 100% готовност - след представяне на разрешение за експлоатация за скорост 160 км/час“.
Източник: Банкеръ (11.11.2022)