Новини
Новини за 2020
 
БДЖ обяви процедура за доставчик на 16 нови електрически мотриси В последните часове на миналата година „БДЖ-Пътнически превози” обяви обществена поръчка за избор на доставчик на „до 16 електромотрисни влака”, научи Economic.bg. Условието е мотрисите да бъдат 5-вагонни с по 300 седящи места всяка. Идеята на ръководството на компанията е те да обслужват средните дестинации, с времепътуване до 3 часа, като Пловдив-Бургас, Горна Оряховица-Варна и пр. С това на практика дружеството много бързо подобри рекорда си за най-скъпа обществена поръчка, обявявана през последното десетилетие. Подписаният само преди две седмици договор с „Алстом транспорт С.А.” за ремонт и поддръжка на мотрисите „Сименс Дезиро” за 5 години беше на стойност близо 137 млн. лв., докато цената за доставката на 16-те нови мотриси може да достигне 120 млн. евро (235 млн. лв.). Ако няма обжалвания, които да забавят процедурата за избор на доставчик, се очаква новите електромотриси да бъдат доставени до края на 2023 г. В последния работен ден на миналата година „БДЖ-Пътнически превози” обяви и процедура за „ползване на виртуална частна мрежа (VPN) за целите на билетоиздаващата система на "БДЖ-Пътнически превози" ЕООД за 12 месеца”. Цената на услугата е 61 800 лв. без ДДС за целия срок на предоставяне на услугата.
Източник: Сега (03.01.2020)
 
"БДЖ - Товарни превози" планира ръст с 500 хил. тона на превозените товари през 2020 г. "БДЖ - Товарни превози" ЕООД, част от "Холдинг БДЖ" ЕАД, продължава тенденцията от миналата година и на база проведените разговори и подписани договори с товародатели, планира да превози над 7.5 млн. тона товари през 2020 година, съобщиха от държавната жп компания. Основната бизнес задача на мениджмънта е дружеството да развива много по-активна маркетингова и търговска политика с цел разширяване на пазарното присъствие и увеличаване на международните превози. Разработва се и ремонтна програма с цел обезпечаване на подвижен жп състав (като качество и брой) за обслужването на превозите. Планът е поетапно да се обновяват десет електрически локомотива от серия 46. Сериозно ще се увеличи и натоварването на собствените вагоно-ремонтни цехове, където се извършват необходимите ремонти на товарни вагони, уточняват от държавната жп компания. За целта вече се работи по ускоряването на процеса и намаляване на административната тежест при доставката на необходимите резервни части. "Холдинг БДЖ" ЕАД е стратегическо предприятие за България. Редица важни индустриални сектори зависят от товарната транспортна услуга - превоз на въглища и различни суровини, осъществявана от "БДЖ -Товарни превози" ЕООД, а чрез "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД пък се провежда социалната политика на държавата по отношение на осигуряване на достъпен масов транспорт за широки слоеве от населението. Групата "БДЖ" е един от най-големите работодатели в страната. Железопътният транспорт е с най-ниско относително въздействие върху околната среда спрямо другите видове сухоземен транспорт. Около 70% от железопътната мрежа в България е електрифицирана, т.е. като резултат има намалени вредни емисии в атмосферата при превоза на пътници и товари. Има и доста проблеми за решаване, освен тези, свързани с ремонта и поддръжката на вагоните и локомотивите. През последните години БДЖ губи от пазарния си дял под натиска на няколко частни жп превозвачи. За превози на къси разстояния и за по-малки товарни пратки автомобилният транспорт е много по-конкурентен, тъй като предлага по-ниска себестойност от железопътния превоз, и се извършва „от врата до врата”, отбелязват анализаторите. Пада и скоростта, с която БДЖ превозва товарите. От държавната железница разглеждат въвеждането на тол системата, която ще натовари тежкотоварните автомобили над 3.5 тона с тол такса, като възможност да си възвърнат малко от пазарните позиции. Повишаването на разходите на автомобилните компании би могло да върне част от компаниите към жп превозите.
Източник: Банкеръ (06.01.2020)
 
„БДЖ-Пътнически превози“ пуска всички 30 спални вагона за лятото „БДЖ-Пътнически превози“ подготвя пускането в експлоатация на всичките си 30 спални вагони от началото на летния туристически сезон. Това обясниха от жп превозвача след запитване на Economic.bg. Става въпрос за спалните вагони, произведени по поръчка от турската компания „Тюркие вагон санайъ А.Ш. Тювасаш“ и пуснати в експлоатация по жп мрежата на страната преди почти 7 години. От 30-те турски спални вагона в момента 16 са в експлоатация по трите основни направления, обслужвани от нощните влакове на компанията – София-Русе, София-Бургас и София-Варна (съответно през Горна Оряховица и през Казанлък). Други 5 вагона са в технологичен резерв – т.е. чакат в готовност при появата на технически проблеми в някой от останалите да бъдат включени в съответната композиция. 3 спални вагона се подготвят за среден ремонт, а други 4 чакат резервни части, обясниха още от жп превозвача. Сериозен проблем за 30-те вагона се оказали интеркомните уредби, чийто платки давали много дефекти и трябва да се поръчват и доставят от чужбина. От останалите два спални вагона единият е в текущ ремонт, а другият – в карантинен период след химическата му обработка за дървеници, поясниха още от компанията.
Източник: economic.bg (09.01.2020)
 
БДЖ ще купува 30 билетоиздаващи автомата "БДЖ-Пътнически превози" пуска обществена поръчка за избор на доставчик на 30 билетоиздаващи автомата. Машините ще бъдат монтирани в 20-те най-натоварени жп гари в България като допълнителна възможност за снабдяване на пътниците с билети. Вместо да се редят на дългите опашки и да треперят дали ще хванат влака, част от пътниците ще могат да си закупят сами билет от автоматите, обясниха от централата на ул. "Ив. Вазов" 3 в столицата, предаде economic.bg. Пет от билетоиздаващите машини ще бъдат монтирани на Централна гара, София, където пътникопотокът е най-голям. По два автомата ще бъдат поставени на гарите във Варна, Пловдив, Бургас, Русе и Перник, а в останалите по-натоварени гари - по една машина. Общата стойност на поръчката, която ще бъде обявена до края на седмицата, е около 300 хиляди евро.
Източник: Дума (22.01.2020)
 
Трите БДЖ-та стават две до октомври До края на октомври сегашните две дружества за пътнически и товарни дружества от ЕООД-та ще се превърнат в ЕАД. Вероятно шапката им „Холдинг БДЖ“ ще се влее в пътническото дружество или ще остане самостоятелно, обяви транспортният министър Росен Желязков на изслушване в ресорната комисия. „Завършихме 2019-та с добра тенденция и противоречиви резултати“, смята Желязков и допълни, реорганизацията в железниците е започната и предстои анализ на активите от одиторите на дружествата. Холдингът ще се „изчисти“ от всички оперативни активи които ще бъдат прехвърлени на двете бъдещи ЕАД-та. „Железниците ползват сръбски модел за преструктурирането си“, обяви шефът на холдинг Никола Василев. Ненужните на дружествата активи ще бъдат под шапката на холдинга, които ще ги разпродаде. Само за миналата година от тази дейност холдингът има 8 млн. лева приходи. Мотивите за промените е Законът за публичните предприятия, както и желанието на управляващите двете дружества да бъдат под прякото ръководство на транспортния министър. Пред „Монитор“ експерти коментираха, че след продажбата на неоперативните активи структурата ще бъде закрита. „Няма да се уволняват хора заради преструктурирането за всички има място в железниците“, коментира още Василев. Шефът на железниците обещава до юни 2020-та да има нов модел за изчисление на заплащането на заетите. „В момента 25 на сто от заплащането на машинистите е от извънреден труд, което ще се промени скоро“, обеща още Василев. По думите му сега заплатите им се смятат по 18 ставки за труд. Машинистите ще участват в съставянето на графика им за работа. Има натрупано недоверие към железниците, но през изминалата година са превозени 500 000 повече пътници. Сметките са на превозвача, въпреки че няма система, с който да ги изчисли обективно. Затова ще бъде въведено автоматично броене на пътниците поне на някои от гарите, като това ще става чрез видеонаблюдение. „За удобство на пътниците ще бъдат купени вендинг машини за продажба на билети. Към днешна дата графикът за движение се изпълнява почти на 94 на сто, недостигат средно на ден 14 локомотива и 5 вагона“, отчете още Василев.
Източник: Монитор (30.01.2020)
 
Васил Божков, Ковачки и клетото БДЖ, което пак ще го отнесе Има съвсем реална опасност Българските държавни железници да бъдат засегнати много сериозно от действията на прокуратурата срещу бизнесмените Васил Божков и Христо Ковачки. БДЖ определено не е първата асоциация, с която се свързват имената на двамата богаташи. Но всеки, който е наясно с правилата за правене на бизнес в България, знае добре, че входът и изходът на закъсала държавна компания, получаваща многомилионни ежегодни трансфери от българските данъкоплатци, е хапка сладка като лотария и добив на въглища. Ковачки съвсем открито, а хазартният му колега с близки компании, са сложили ръка на бизнес за милиони в БДЖ, от който на практика зависи дали у нас и догодина ще се движат пътнически влакове. Само преди два месеца националният жп превозвач подписа най-скъпоструващия си договор за ремонти. Цели 137 милиона лева ще платят българските данъкоплатци на румънския клон на френския жп гигант "Алстом" за ремонта на електрическите и дизеловите мотриси Сименс Дезиро. Въпреки повече от щедрия бюджет, състезанието за многото милиони не бе особено оспорвано след като от процедурата бяха отстранени единственият производител на локомотиви в България - русенската "Експрес Сервиз" и германският технологичен лидер "Сименс". Доста абсурдно, но въпреки че произведе и достави мотрисите, според БДЖ реномираната компания нямала необходимите сертификати, за да ги ремонтира. Така на финалния етап в договора за ремонта на влаковете "Алстом" имаше само един конкурент - унгарският клон на швейцарския производител "Щадлер". Те останаха втори, но не обжалваха класирането и доста миролюбиво румънците взеха въпросната обществена поръчка на максимално заложената стойност. Очевидно бе, че от крайния резултат недоволни няма. В договора между "Алстом" и "БДЖ-Пътнически превози" е записано, че компанията няма да разчита на български подизпълнители. А държавните ни железници щедро предлагат на румънците да им предоставят две от най-модерните си ремонтни бази - жп депо София и депо Варна. Замисълът е фирмата изпълнител на ремонтите да назначи служителите на БДЖ, работещи в тях. Какво обаче се случва? От "Алстом" започват да умуват над щедрото предложение на БДЖ, но в крайна сметка не пожелават да наемат модерните халета, които биха им свършили много добра работа при разглобяването и по-късно при сглобяването на мотрисите. Изтъкват счетоводни аргументи, като например различния размер на ДДС у нас и в северната съседка. Така в крайна сметка румънците излизат с контрапредложение към БДЖ, а именно двете модерни бази да бъдат предоставени на две външни фирми - "ЖП Тракция" и "РПВ София". По документи и двете нямат общо с Васил Божков. "РВП София" преди време бе част от изпадналия в несъстоятелност жп холдинга на погнатия от Гешев магнат. Тогава дружеството оперираше под името "РВП Кьоне". След фалита активите бяха разпродадени от съдия изпълнител. В момента компанията е еднолична собственост на Михаил Иванов, а адресът й на управление е на столичната ул. Московска № 47 - на 20 метра от централата на Божков, където преди дни ДАНС и прокуратурата извършиха зрелищни обиски. Възходът на "ЖП Тракция" през последните години е забележителен. Компанията документално се води собственост на Николай Кръстев. Той е бивш служител на компании от жп холдинга на Васил Божков. Любопитното в случая е, че лицензът за извършване на жп ремонти на въпросното дружество е издаден от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" в Министерството на транспорта Веселин Василев. Съвсем случайно той е бивш колега и началник на Николай Кръстев в дружество на Васил Божков. Веднага след получаването на заветното разрешително за работа, БДЖ започва да залива с поръчки въпросната фирма. През последните години "ЖП Тракция" е редовен печеливш в търговете по ЗОП както при старото ръководство на БДЖ - тандема "Велко и Владко", така и при новите мениджъри, назначени след като Росен Желязков наследи Ивайло Московски. На изключен микрофон висш директор от държавната жп компания чистосърдечно признава, че изборът му е сведен до това да подписва договори с когото трябва или да си ходи. Избрал си е да стои на работа. А че в случая става дума за далавера и сглобка, покровителствана на ниво много по-високо от това на топ мениджмънта на БДЖ, е ясно отдавна. Повече от година и половина "ЖП Тракция" ползва неправомерно една от най-хубавите бази на БДЖ в столичния квартал Подуяне. А държавното дружество се свени да ги "покани" да си ходят оттам, въпреки отдавна изтеклия договор. Почти всички обществени поръчки за ремонти на подвижен състав на БДЖ и през миналата година на стойност много милиони бяха спечелени именно от "ЖП Тракция" и дружеството "Ти Би Ди", което съвсем официално е собственост на другия актуален клиент на главния прокурор Иван Гешев Христо Ковачки. Енергийният бос дълги години бе най-големият клиент и съответно длъжник на БДЖ-Товарни превози. Ползваше спедитор, с който се стигаше до скандал и неплащане, оказваше се, че дружеството посредник няма активи, а в крайна сметка за държавната компания оставаха неплатени фактури за милиони. После Ковачки от клиент стана конкурент на БДЖ. Регистрира собствена жп компания, която да вози въглищата от мините му, а по-отскоро и боклука до ТЕЦ-овете му. Сега Ковачки е на съвсем нов етап - вече държавната компания му е клиент и му плаща. И то по няколко линии. Компанията на пернишкия магнат "Гранд Енерджи Дистрибюшън” спечели обществени поръчки за доставка на ток за "БДЖ – Товарни превози” за 487 хил. лв. и за "БДЖ – Пътнически превози” за 15,2 млн. лв. Отделно Ти Би Ди спечели договори за ремонт на локомотиви също с милионен бюджет. Дали и как акциите на прокуратурата срещу Божков и Ковачки ще се отразят на държавните железници все още не е ясно, но опасността това да се случи е съвсем реална. Според източници на OFFNews от БДЖ "Алстом"-Румъния изобщо няма да рискува с опитите си да вкара "ЖП Тракция" и "РВП София" в многомилионния ремонт на Дезирата. След акцията срещу хазартния магнат от компанията отново са дали крачка назад и в момента се чудят как да процедират с халетата и дали изобщо им е необходимо да разглобяват мотрисите у нас. Решението се чака до дни. Голямата опасност пред БДЖ е компанията да остане без здрав подвижен състав, с който да обслужва графика на движение. Той и в момента е "вързан на магия" и всеки ден има недостиг на десетки локомотиви и вагони. При провал на ремонтната програма ще се стигне до истински хаос. А тогава вероятно прокуратурата ще се поинтересува по-активно и от държавните железници - ще трябва да дадат много важни обяснения за това как и кой е диктувал избора на доставчици.
Източник: Offnews (06.02.2020)
 
БДЖ обновява 10 локомотива за над 16 млн. лв. „БДЖ-Пътнически превози“ е на финала на процедурата за избор на изпълнител на голяма обществена поръчка за пълно обновяване на 10 електрически локомотива, научи Economic.bg от свои източници в жп бранша. За сряда, 12 февруари, е насрочено публичното отваряне на ценовите предложения на двете фирми, подали оферти за участие в процедурата за „Извършване на капитален ремонт и преустройство на 10 броя електрически локомотиви от експлоатация, серии 44000 и 45000, собственост на „БДЖ-Пътнически превози”, за тригодишен период“. Общата прогнозна стойност на обществената поръчка е 16.57 млн. лв. Процедурата беше публично обявена на 14 ноември 2019 г., а в посочения срок – 3 януари 2020 г., оферти подадоха двама кандидати – словашката „ЖОС Врутки” (ZOS Vrutky a.s.), както и румънската „Релок” (RELOC s.a.). Като подизпълнител на словашката компания „ЖОС Врутки“ документи е подала и фирмата „ЖП-Тракция” ЕООД, добре позната заради множеството спечелени обществени поръчки на БДЖ, проведени през последните години. Както вече писа Economic.bg, фирмата се свързва, макар и косвено, с изпадналия напоследък в немилост известен бизнесмен и меценат Васил Божков. С какво ли ще бъде полезна „ЖП-Тракция“ на словашката компания „ЖОС Врутки”, не е ясно, тъй като от протокол, подписан на 6 януари, се вижда, че „ЖП-Тракция“ не разполага с необходимия персонал, поради което към тази дата не е отговаряла на изискуемите от „БДЖ-Пътнически превози“ условия. Поради това БДЖ задължава дружеството да представи в определен срок информация за „технически лица или организации, включени или не в структурата на участника, с професионална компетентност и опит, които отговарят за контрола на качеството, като декларира образование (посочва се специалност, номер на диплома или еквивалентен документ, образователно-квалификационна степен за завършено висше техническо образование в сферата на железопътния транспорт), опит (минимум три години на ръководна позиция, свързана с организация и изпълнение на ремонтни процеси на електрически локомотиви), както и документи, удостоверяващи правоотношенията с участника (трудови/служебни/граждански договори и др.)” Отделно от това от „ЖП-Тракция” се изисква и информация за договорни отношения с „ръководен състав с висше образование в сферата на железопътния транспорт и с опит минимум 3 (три) години на ръководна позиция, свързана с организация и изпълнение на ремонтни процеси на електрически локомотиви).“ От същия протокол става ясно и че „БДЖ-Пътнически превози“ изисква от „ЖП-Тракция“ валиден сертификат за управление на качеството по стандарта 9001/2015. Според информация на държавното дружество „ЖП-Тракция” вече била в процес на сключване на договор за наем на сграда, част от депо „Подуяне”, в която да извършва част от ремонтните дейности както по капиталния ремонт на тези 10 локомотива, така и по подемния ремонт на други 13 локомотива, за които вече има подписани договори. Според информирани експерти два факта гарантират, че комисията на „БДЖ-Пътнически превози“ ще спре избора си на словашката компания „ЖОС Врутки“. Първият факт е, че неин подизпълнител е именно „ЖП-Тракция“. Вторият факт обаче също не е за подценяване – а той е свързан с недоволството на шефовете на „БДЖ-Пътнически превози” от некачествените ремонти, извършвани досега от базираната в Крайова румънска фирма „Релок”.
Източник: economic.bg (11.02.2020)
 
БДЖ се отказва от половинвековните вагони от Германия „БДЖ-Пътнически превози” се отказва да купува 30-те половинвековни пътнически вагона от Германия, научи Economic.bg от свои източници в централата на ул. „Иван Вазов” 3 в София. Причината за това решение, както прогнозирахме още в началото на февруари, са изключително негативните оценки от техническия оглед на возилата, извършен преди няколко дни в Германия. Припомням, че на 14 ноември „БДЖ-Пътнически превози” обяви обществена поръчка за закупуване на „до 30 броя пътнически вагони”, използвани в ЕС. Общата прогнозна стойност на поръчката беше 1.89 млн. лв. без ДДС. До крайния срок - 26 ноември, не бяха подадени оферти за доставка. В резултат процедурата беше прекратена и се пристъпи към директно договаряне с „Дойче бан”. От германския жп превозвач изпратиха у нас списък с 30 бракувани вагона, на които експерти от БДЖ и външни консултанти трябваше да направят технически оглед. От данните в списъка веднага на очи се набива фактът, че 24 от 30-те пътнически вагона, предоставени за оглед, са произведени от 1964 до 1973 г., следователно са на възраст между 56 и 47 години. От останалите 6 вагона един е излязъл от завода през 1975 г., един – през 1976-а, три – през 1977-а, а един през 1980 г. Всички те са произведени в жп завод в гр. Лайпциг, провинция Саксония на бившата Германска демократична република. От 5 до 8 февруари от „БДЖ-Пътнически превози” в Лайпциг бяха командировани жп експерти, за да направят технически оглед на предлаганите от „Дойче бан” вагони и да решат дали те ще могат да бъдат експлоатирани у нас. Три дни вместо да разглеждат прекрасния град, родно място на Готфрид Лайбниц, Рихард Вагнер и двама композитори от фамилията Бах, те се завирали из половинвековните вагони, бракувани от „Дойче бан”. И за разлика от колегите си отпреди 13 години, които тогава подкрепиха вноса на 30 допотопни вагона, 18 от които така и не пристигнаха у нас, командированите сега жп експерти се оказали на висотата на своя професионализъм. Те не си затворили очите за състоянието на 30-те архаични вагона, нито за купищата несъответствия с нашите условия, а докладвали на ръководството на БДЖ, че не препоръчват закупуването им. Оказало се, че 11 от 30-те вагона изобщо не отговарят на техническите спецификации на „БДЖ-Пътнически превози”, а тъй като били и на полувековна възраст, в материала на основните им носещи елементи вече била натрупана умора. Освен това, повечето от предлаганите вагони били оборудвани с такава модификация талиги „Минден Дойц”, каквато не се използва в България. Голяма част от колелата на колоосите били вече с изчерпан ресурс и задължително трябвало да се подменят с нови. Като цяло за тотална подмяна били и накладките на дисковите спирачки на 30-те вагона. По-същественият проблем бил, че досега в „БДЖ-Пътнически превози” нямали опит с експлоатацията на такъв тип дискова спирачна система с теглово регулиране на спирачната сила. Друг проблем, който открили нашите експерти, бил с челните врати на вагоните, чиято конструкция не позволява използването им като първи и последен вагон. 30-те вагона били оборудвани с такъв тип акумулаторни батерии, за какъвто поделенията на БДЖ не били оборудвани с техника да ги зареждат и поддържат. Но може би най-големият проблем бил, че за да бъдат използвани в България, било необходимо пълно преустройство на енергозахранващите и отоплителните инсталации на всичките 30 вагона, което изисква немалки инвестиции. Най-накрая – всички вагони били за цялостно пребоядисване, което си е напълно нормално. Единствените положителни страни на 30-те вагона, които открил екипът, извършил огледите в Лайпциг, била сравнително ниската им цена от 30 хил. евро на брой, доброто състояние на вътрешното им оборудване и наличието на вакуумен тип тоалетни, които обаче се оказали само по една във вагон. Освен че се обявили категорично против закупуването на 30-те архаични вагона, командированите в Германия жп експерти свършили и друга полезна за БДЖ работа. Те научили, че в близките седмици и месеци „Дойче бан” ще спира от експлоатация други, много по-нови вагони, отговарящи на всички съвременни изисквания, които те горещо препоръчали на ръководството на „БДЖ-Пътнически превози” да закупи. За целта обаче то трябвало да направи предварително запитване до търговската дирекция на „Дойче бан”.
Източник: economic.bg (17.02.2020)
 
Спряха поръчка за 40 нови пътнически вагона “БДЖ Пътнически превози” спря поръчка за 40 нови пътнически вагона, която обяви през октомври миналата година. Процедурата беше договаряне с предварителна покана, а прогнозната стойност - 76,6 млн. лв. Вагоните трябваше да се ползват основно за дългите направления София - Варна и София - Бургас. Прекратяването на процедурата е с решение на управителя на дружеството Любен Нанов и прокуриста Иван Вълчев. Според заключението на комисията за оценка на предложените заявления двете компании, които са ги подали, не отговарят на изискванията и условията за подбор и затова са отстранени от участие. Заявление за участие подадоха полската “Х. Цегиелски - Фабрика пояздув шинових” Sp.z.o.o. (“Завод за релсови превозни средства” ООД) и румънската “Астра вагоане калатор” АД. Освен техническите пропуски друга основна причина е, че и двете компании не са изпълнили една доставка с предмет и обем, идентични на поръчката.
Източник: 24 часа (25.02.2020)
 
БДЖ отмени днес 12 влака поради липса на локомотиви „БДЖ-Пътнически превози” отменя поголовно не само обществени поръчки, но и влакове. Това става ясно от един бегъл поглед на официалния сайт на компанията. Днес, 25 февруари, националният жп превозвач е отменил общо 12 пътнически влака, като причината този път не е лошото време, а липсата на локомотиви. Първи пострада още сутринта ПВ №16104 Добринище-Септември, заминаващ в 10.30 ч. Официалният мотив за отмяната е „липса на подвижен състав”. След него от разписанието на превозвача изпаднаха пътническите влакове №18205 и №18206, обслужващи линията Пещера-Пловдив-Пещера. Явно трите композиции повлякоха крак, та покрай тях „БДЖ-Пътнически превози” отмени още 5 композиции, обслужващи населението между гарите Стамболийски и Пещера: това са влаковете с номера 18214, 18217, 18218 , 18219 и 18220. Причината и за тяхната отмяна също беше официалното „поради липса на подвижен състав”. В края на днешния ден от Графика за движение на влаковете изпадна и ПВ №40274 Плачковци-Горна Оряховица, чиито пътници обаче, за разлика от всички останали, не са превозени с автобуси, а „се пренасочваха към следващите влакове”! Което, преведено на пътнически език означава, че ще си висят с часове по гарите и спирките по линията. Отменени бяха и влаковете 81205 и 81206 от Пловдив за Панагюрище, както и ПВ № 81205 от Панагюрище за Пловдив. Техните пътници също имаха честта да бъдат превозени с автобуси. За да е пълна картинката на националния ни жп превозвач, пътниците му висят не само по гарите и спирките, но и в уж движещите се влакове. Така клиентите на компанията, имали нещастието да се качат в ПВ №40120 от Тулово за Горна Оряховица, си отвисяха над 160 минути в трена поради повреда на локомотива. Заради повреда на дизеловата мотриса „Сименс Дезиро” доста висяха във вагоните и пътниците на влак № 81204 Пловдив – Панагюрище.
Източник: economic.bg (26.02.2020)
 
БДЖ днес отмени тотално 11 пътнически влака Безсилно да се справи с недостига на локомотиви, ръководството на „БДЖ-Пътнически превози“ отмени и днес тотално 11 влака, а други 3 – в отделни участъци от маршрута им. Само от 00.06 ч в полунощ до 10.43 ч днес шефовете на държавния жп пътнически превозвач премахнаха от Графика за движението на влаковете (ГДВ) 11 композиции. Първи, още в полунощ, от ГДВ изпадна пътническият влак (ПВ) № 18201, заминаващ по разписание в 05:15 ч от Пещера за Пловдив, „поради проблеми с осигуряването на дизелов мотрисен влак“ (ДМВ). Естествено, отпадна и обратният влак, заминаващ в 06.45 ч от Пловдив за Пещера, по същата причина. Пътниците им бяха превозвани с автобуси. Пак заради липсата на ДМВ беше отменен и ПВ №18213, заминаващ по разписание в 07.45 часа от Пещера за Стамболийски. Поради недостиг на тягов подвижен състав отпаднаха и ПВ №18205 от Пещера за Пловдив, заминаващ по разписание в 11:45 ч, както и обратният ПВ №18206, заминаващ от Пловдив в 15:40 ч. Отменен беше и ПВ №18214 Стамболийски – Пещера, заминаващ в 09:39 ч. Поради „липса на подвижен състав“ са отменени ПВ №18217 Пещера – Стамболийски, заминаващ в 17:10 ч.; ПВ №18218 Стамболийски – Пещера, заминаващ в 18:00 ч; ПВ №18219 Пещера – Стамболийски, заминаващ в 18:40 ч, както и ПВ №18220 Стамболийски – Пещера в 19:45 часа. Пътниците им се превозват с автобуси. В 04.02 ч, поради повреда на електрическия мотрисен влак, беше отменен и ПВ №20200, заминаващ от Мездра за София в 03:20 ч. Пътниците му трябваше да изчакат цял час бързия влак №2626 от Варна за София, заминаващ по разписание от Мездра в 04:20 ч, който специално заради тях спираше извънредно на гарите Елисейна, Бов, Церово и Реброво. Пътническият влак №20111, заминаващ от София за Враца в 05:20 ч, беше отменен в участъка Мездра-Враца пак „поради проблеми с осигуряването на тягов подвижен състав“. Ръководството на БДЖ-ПП йезуитски посочва, че „пътниците могат да използват следващ влак в същото направление“, т.е. да седят в чакалните и да пият кафета, докато евентуално дойде влак. Пътническият влак № 70101, заминаващ от Видин за Мездра по разписание в 06:00 ч, беше отменен в участъка Враца-Мездра пак поради същата причина. „Грижата“ на шефовете на компанията и за тях е същата – да седят и чакат, докато на хоризонта се появи друг влак. Пътническият влак №70270 Мездра-Лом, заминаващ в 07:00 ч, беше отменен в участъка Брусарци-Лом. Пътниците му бяха „пренасочени към следващи влакове“. За закъснелите твърде много спрямо ГДВ влакове няма и да говорим. Така ще е явно и през следващите месеци, тъй като всичките обществени поръчки на „БДЖ-Пътнически превози“ засега се провалиха - както за наемане на локомотиви, така и за доставка на нови машини и мотриси, а също и за закупуване нови и употребявани вагони.
Източник: economic.bg (13.03.2020)
 
БДЖ ще продава на търг 38 пътнически вагона „БДЖ-Пътнически превози“ обяви днес търг с тайно наддаване за продажба на 38 бракувани пътнически вагона. Началната цена на 17 от тях започва от 4015 лв. със стъпка за наддаване – 200.75 лв., а на други 17 - от 4097 лв. със стъпка – 204.85 лв. На два от вагоните началната цена е 3824 лв. със стъпка за наддаване 191.20 лв. , а на останалите два обявената цена е 3807 и 4069 лв. със стъпки за наддаване, съответно 190.35 и 203.45 лева.Началната тръжна цена е без ДДС франко местонахождението на всеки вагон, като данъкът ще се начислява върху достигнатата на търга крайна цена. Търгът ще се проведе на 14 април от 10 ч в централата на „БДЖ-Пътнически превози”, а повторният търг, ако се наложи такъв – на 28 април. Тръжна документация се продава до 8 април включително по 120 лв., като за участие в търга ще се допускат само кандидати, закупили документи. Депозитът за участие в търга е 50% от началната тръжна цена на всеки вагон.
Източник: economic.bg (31.03.2020)
 
„БДЖ-Пътнически превози" (БДЖ-ПП) обяви чаканата повече от месец обществена поръчка за наемане на 5 магистрални електрически локомотива с опция за още 5 за срок от две години с възможност са удължаване на срока с още една. Това става ясно от току-що официално публикувана от дружеството обява. Общата стойност на поръчката е 25.688 млн. лв. без ДДС за наемането на всичките 10 локомотива за целия й срок, включително и за опцията за продължаване на наема им с една година. В обхвата на обществената поръчка е включен както наемът, така и текущата техническа поддръжка (планова и извънпланова) и ремонтът на локомотивите за целия срок на наема, включително и доставката на необходимите консумативи, материали и резервни части за тях. В цената е включено също и обучението на ремонтния и експлоатационен персонал на БДЖ-ПП, който трябва да е точно 50 машинисти и 10 души ремонтен персонал. Разделянето на обществената поръчка на обособени позиции е нецелесъобразно, категорично е записано в обявата. Причината е, че БДЖ-ПП търси под наем еднакви локомотиви, чието обслужване ще е по-изгодно и по-лесно. Срокът за получаване на оферти е 16.45 часа на 30-и април. Според запознати ръководството на БДЖ-ПП е изключително доволно от наетия единствен засега локомотив, серия 86, произведен от датската компания Scandia, собственост на DB Schenker Rail, дъщерна на „Дойче бан". Той беше единственият предложен локомотив по пропадналата предишна обществена поръчка на БДЖ-ПП за наем на 8 магистрални локомотива заедно с локомотивни бригади, която веднъж беше прекратена и повторно обявена на 23 декември 2019 г. На нея се яви само един кандидат с един локомотив, който веднага беше нает от БДЖ-ПП. Наемането на локомотиви е единстеванат животоспасяваща мярка за БДЖ-ПП, тъй като липсата на здрав тягов подвижен състав е основната причина за честата отмяна на пътнически композиции, които в някои дни надхвърлят 16 броя.
Източник: economic.bg (06.04.2020)
 
"Сименс" е единствен кандидат в поръчка на БДЖ за над 60 млн. лева ДЗЗД "Сименс Трон" е единственият кандидат, подал техническа и ценова оферта по обявената процедура за доставка и гаранционна поддръжка на 10 броя новопроизведени магистрални електрически локомотиви за нуждите на "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД”. Прогнозната стойност на поръчката е 57.50 млн. лв. без ДДС, като след разглеждане и потвърждение на техническата оферта, процедурата ще продължи с отваряне на ценовото предложение и преговори с евентуалния доставчик. Предполагаемата доставка на първите нови локомотиви е до 18 месеца след подписването на договора. В средата на декември 2019 г. БДЖ съобщи, че заявление за участие в процедурата са подали също "Бомбардие транспортейшън" ГмбХ, консорциум "Екселор-Е.Л." и "Щадлер рейл Валенсия" С.А. Дружествата от групата на "Холдинг БДЖ" завършиха първото полугодие на 2019 г. с обща загуба от 9 млн. лв. и по този начин не успяха да изпълнят плана си за постигане на печалба от 10 млн. лв. за периода. От официалните отчети се разбра, че това се дължи на увеличените с близо 19 млн. лв. харчове в системата. Над 10 млн. лв. повече са отишли за заплати, със 7.5 млн. лв. над разчетеното са отишли за електроенергия, а близо 3 млн. лв. допълнително са предоставени за външни услуги.
Източник: Банкеръ (14.04.2020)
 
БДЖ поръчва 10 локомотива на "Сименс" Десет умни локомотива от последното поколение разработки на германския доставчик "Сименс" ще поръча "БДЖ Пътнически превози", съобщават от компанията след проведени миналата седмица преговори с единствения кандидат в обществената поръчка на държавните железници. Само ДЗЗД "Сименс Трон" подаде оферта в търга въпреки първоначално обявения интерес от отще трима кандидати. Предложението на дружеството е да произведе и достави машините срещу 55 544 816,10 лв. без ДДС или над 66,7 млн. лв. с ДДС. Сумата е по-ниска от обявената прогнозна стойност в процедурата в размер на 57,5 млн. лв. без ДДС. Цената, на която ще бъде сключена сделката, включва стойността на локомотивите модел Siemens Smartron, техническа поддръжка и всички необходими резервни части и консумативи за срок от 3 години и 600 хил. км, както и транспорт, застраховка и въвеждане в експлоатация. Договорено е увеличение на гаранционния срок на машините от 24 на 36 месеца, както и обучението на ремонтния и експлоатационен персонал на БДЖ за поддръжката на локомотивите. Намален е и срокът на доставката на първия локомотив до 10 месеца, а окончателната доставка е до 13 месеца след подписването на договора. Локомотивът Siemens Smartron е последната разработка на немския концерн и надгражда предишния модел Vectron. Машината тежи 83 тона, може да се използва в жп мрежа с променливо-токово захранване, развива максимална скорост от 160 км/ч. В момента БДЖ използва основно 30-40-годишни локомотиви "Шкода". Последните нови машини, които държавната железница е купувала, бяха мотрисите "Сименс-Дезиро". Те бяха въведени в експлоатация в периода 2006-2007 г.
Източник: Дума (04.05.2020)
 
БДЖ влага над 4 млн. лв. в ремонт на теснолинейни локомотиви „БДЖ-Пътнически превози“ (БДЖ-ПП) обяви обществена поръчка за модернизация на дизел-хидравличните си локомотиви, серия 77, както и за обучение на 5 машинисти и 5 души ремонтен персонал за тях. Прогнозната стойност на поръчката е 4.03 млн. лв. Модернизацията включва замяната на дизеловите двигатели на машините с нови, които трябва да са с мощност над 820 кВт и с ниво на емисии Евро 5. Ще бъде заменена цялата електрическа инсталация на локомотивите с нова, за да се избегне възникването на пожари. Предвидена е и подмяна на цялото осветление с LED, монтиране на климатици, замяна на контролните уреди и скоростомерна инсталация със съвременни, монтиране на камери и пр. Изискванията към скоростомерната инсталация е да съхранява данни за скорост на движение, изминато разстояние, престой и пр. в течение на 60 календарни дни.Крайният срок за получаване на оферти е 11 юни, а отварянето им ще е на следващия ден. БДЖ-ПП разполага с 4 теснолинейни локомотива, серия 77. Те са произведени в Румъния и доставени у нас през 1988 г. Всъщност закупените локомотиви, серия 77, са били 10, но в средата на 90-те години 5 от тях са продадени в Аржентина, а през 2004 г. един е бракуван. Машините обслужват неелектрифицираната теснолинейка Септември-Добринище
Източник: economic.bg (20.05.2020)
 
Пред Желязков БДЖ и "Сименс" подписаха договор за доставка на 10 нови локомотива БДЖ и консорциумът "Сименс Трон" подписаха днес договор за доставка на 10 нови електрически локомотиви. Това стана в присъствието на министъра на транспорта Росен Желязков. „С подписването на този договор БДЖ ще си осигури доставка на нови локомотиви за първи път след 1986-1987 г. Това е и първата сериозна инвестиция в подновяване на тяговия подвижен състав на дружеството от 15 години, когато в периода 2005-2008 г. бяха доставени мотрисите „Сименс”, каза министърът. Той благодари на екипа на БДЖ за усилията, като отбеляза, че всички бизнес процеси в компанията към настоящия момент са последователни и ефективни. „Вярвам, че БДЖ „Пътнически превози“ има възможността да се превърне в добре функционираща компания от европейски тип с обновен подвижен състав, ориентирана към предоставяне на качествена услуга за пътниците. Това е структуроопределящ за транспорта сектор и тенденцията за развитие и модернизиране на железопътната услуга в България трябва и ще продължи, въпреки предизвикателствата“, подчерта Желязков. Договорът е на стойност 55 544 816,10 лв. без ДДС, като предложената цена за изпълнение на поръчката е по-ниска от обявената прогнозна стойност в процедурата в размер на 57,5 млн. лв. без ДДС. Цената включва стойност на локомотивите модел Siemens Smartron, техническа поддръжка и всички необходими резервни части и консумативи за срок от 3 години и 600 хил. км, както и транспорт, застраховка и въвеждане в експлоатация. Гаранционният срок за поддръжката на локомотивите е увеличен на 36 месеца, ще бъде проведено обучение на ремонтния и експлоатационен персонал на БДЖ за осигуряване на тяхната дългосрочна поддръжка. Доставката на първия локомотив ще бъде осъществена до края на месец февруари 2021 г., като всичките десет локомотива ще бъдат в депата на националния железопътен превозвач до края на месец май 2021 г.
Източник: 24 часа (22.05.2020)
 
Новите мотриси на БДЖ – „Сименс“, „Алстом“ или „Щадлер“ Новите електрически мотриси на „БДЖ – Пътнически превози“ (БДЖ - ПП) ще бъдат производство на „Сименс“, „Алстом“ или „Щадлер“. До изтичането на крайния срок в петък представители на трите известни производителя подадоха заявления за участие в обществената поръчка на БДЖ-ПП за „доставка и гаранционна поддръжка на до 16 броя новопроизведени електрически мотрисни влака“, научи Economic.bg. По време на публичното отваряне на подадените заявления от 14 часа днес стана ясно, че конкретните кандидати са: Консорциум ДЗЗД „СТБ Трейнс” с членове: Сименс Мобилити Австрия Гмбх и Сименс Мобилити ЕООД; Алстом Феровиария С.n.A/ Аlstom Ferroviaria S.p.A, Румъния; Обединение „Консорциум ЩАДЛЕР” - с членове: Щадлер Полска (Stadler Polska Sp.z o.o, Щадлер Буснанг АГ (Stadler Bussnang AG), Щадлер Сървис АГ (Stadler Service AG). Обявената на 13 януари обществена поръчка беше забавена с почти три месеца поради обжалване от страна на чешката компания „Шкода транспортейшън“, което падна с разпореждане на Върховния административен съд. Интересно е да се отбележи, че германската компания „Сименс“ участва в процедурата сама, докато френската „Алстом“ и швейцарската „Щадлер“ – със свои задгранични подразделения. Общата стойност на обществената поръчка за доставка на „до 16 електрически мотрисни влака“ е 246.8 млн. лева без ДДС, което я прави най-скъпата в новата история на БДЖ-ПП. Сега тръжната комисия трябва да разгледа подадените документи и ако всички отговарят на изискванията на процедурата – до 6 юли да изпрати и на тримата кандидати покани да подадат официални оферти.
Източник: economic.bg (02.06.2020)
 
БДЖ иска да наеме още два локомотива срещу 1.62 млн. лв. „БДЖ-Пътнически превози“ обяви обществена поръчка по директно договаряне за наем на два магистрални електрически локомотива заедно с машинистите им. Вчера, 11 юни, поканата е била изпратена до управителите на дъщерната компания на Deutsche Bahn у нас – „Ди Би Карго България“ ЕООД в гр. Карлово. Срокът за наемане на двата локомотива е 6 месеца с опция за продължаването му за още два пъти по 6 месеца. Локомотивните бригади трябва да се състоят от по 5 машинисти на локомотив. Общата стойност на обществената поръчка за целия евентуален срок от 18 месеца за наемане на двата локомотива е 1.62 млн. лв. От публикуваното от БДЖ-ПП съобщение става ясно, че възможността за директно договаряне произтича от факта, че настоящата процедура по ЗОП на практика е продължение на обществената поръчка за наем на 8 локомотива по различни обособени позиции, обявена на 19 декември 2019 година. По нея беше нает само един локомотив – именно от „Ди Би Карго България“, който вече повече от три месеца тегли композиции на БДЖ-ПП. Според ръководството на компанията ЗОП позволява да се обяви обществена поръчка за директно възлагане по „Обособена позиция 2“ за наем на два локомотива от бившата поръчка, резултат от което е и настоящата. Въпреки че обществената поръчка е обявена за наем на 2 локомотива, в обявлението и в изпратената покана ръководството на БДЖ-ПП „си запазва правната възможност при отпаднала необходимост“ да бъде наета само една машина. Наемането от БДЖ-ПП дори и на само един локомотив досега явно дава някакви резултати, тъй като през последните седмици рязко спадна броят на отменените пътнически влакове, като в някои дни не се отменя дори и по един влак. Само допреди три месеца БДЖ-ПП отменяше в някои дни по 12 и дори 16 пътнически влака, като средният брой на анулираните композиции беше 5-6 на ден. Припомняме, че по друга обществена поръчка, обявена от БДЖ-ПП за наем на 5+5 локомотива за 2+1 години на обща стойност 25.7 млн. лв., в края на май оферти подадоха 4 чуждестранни и една българска компания, резултатите от която тепърва ще бъдат обявени.
Източник: economic.bg (15.06.2020)
 
БДЖ рециклира 7 пътнически вагона за 3,45 млн. лв. "БДЖ - Пътнически превози" пусна обществена поръчка за рециклиране на 7 пътнически вагона чрез "договаряне без предварителна покана за участие". Тя е на стойност 3,45 млн. лв. без ДДС и е делима на седем позиции - за всеки вагон поотделно. Вагоните са собственост на "Пътнически превози", но от 11 години са складирани в халетата на фирма "Коловаг" (бивш Вагоноремонтен завод) в гр. Септември, където останаха недовършени след прекратения предишен договор за рециклиране от 14 април 2009 г. Според жп експерти това са стари спални вагони, произведени в бившата Германска демократична република и внесени у нас в средата на 80-те години на миналия век. Пълното рециклиране на седемте вагона трябва да приключи най-късно до 21 декември 2020 г. БДЖ-ПП ще приеме вагоните, едва след като извърши пътни и спирачни проби на всеки от тях за сметка на изпълнителя. Пробите трябва да са минимум 50 км в посока, като при тях вагоните задължително трябва да достигнат скорост от 140 км/час. Гаранционният срок на рециклираните вагони е 3 г.
Източник: Дума (22.06.2020)
 
Поръчката на БДЖ за 16 нови мотриси пак е блокирана Обществената поръчка на БДЖ "Пътнически превози" за доставка на 16 нови мотриси пак е блокирана в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Обединение "Консорциум Щадлер" - един от тримата участници, които се състезават в поръчката, е подало жалба срещу решението на превозвача от 17 юни, с което допуска и трите компании на следващ етап от процедурата - да предоставят първоначални оферти. В протокола, на базата на който е взето решението, се отбелязва, че и от трите дружества - ДЗЗД "СТБ Трейнс" с членове Сименс Мобилити Австрия и Сименс Мобилити ЕООД, Алстом и "Консорциум Щадлер" с членове Щадлер Полска, Щадлер Буснанг, Щадлер Сървис АГ, е искана допълнителна информация, която е предоставена и неяснотите по документацията са отстранени. Комисията, която разглежда документите, заключава, че всички кандидати отговарят на обявените изисквания към личното състояние и критерии за подбор и не са налице основания никой от тях да бъде отстранен. Заявленията за участие в поръчката за 16-те мотриси с прогнозна стойност почти 247 млн. лева бяха отворени на 1 юни. Процедурата е най-мащабната, откакто бяха доставени 25 нови мотриси "Сименс" по време на управлението на НДСВ и ДПС. Предвижда се новите мотриси да обслужват бързите влакове по основните жп маршрути в страната на дълги разстояния. Основни критерии за избор на доставчик са цената и разходите за поддръжка и превоз на един пътник. Поръчката вече беше стопирана веднъж от жалба на "Шкода транспортейшън" А.С., която стигна и до Върховния административен съд (ВАС). Съдът обаче заключи, че след като компанията не е платила дължимите съдебни такси, няма да разглежда делото. Междувременно БДЖ избра "Сименс Мобилити" да достави 10 локомотива до май 2021 г. по друга обществена поръчка. Алстом пък подписа договор за ремонт и поддръжка на електрическите и дизеловите мотриси "Сименс" за срок от 5 години на стойност 137 млн. лева.
Източник: Дума (01.07.2020)
 
С 60% намаляха пътниците на БДЖ Епидемията от коронавируса и наложените ограничения по време на извънредното положение удариха сериозно "БДЖ-Пътнически превози". С около 60% е намалял броят на пътуващите с влакове в страната през първите 5 месеца на годината в сравнение със същия период на 2019 г., предаде economic.bg. Спадът изглежда още по-сериозен на фона на отчетения над 5% ръст на пътуващите с влак през януари и февруари 2020 г. спрямо същите два месеца на 2019 г. От всичките 30 спални вагона, които "Пътнически превози" купи преди години от Турция, 23 са годни за експлоатация, а 7 чакат за ремонт поради различни проблеми, отчетоха от компанията. 16 спални вагона обслужват направленията София-Варна София, София-Бургас-София и Пловдив-Варна-Пловдив. Според ръководството на БДЖ търсенето на услугата "пътуване в спален вагон" е постоянно и особено през летния сезон. Поради това през лятото местата в спалните вагони често се изчерпват 2-3 седмици преди самото пътуване, предупредиха от компанията. БДЖ продължава да предоставя и услугата "превоз на велосипеди", като от дружеството увериха, че тя никога не е прекъсвана. Що се отнася до нощния превоз на леки коли до морето, от БДЖ-ПП обясниха, че от години не разполагат със специализирани вагон-платформи за превоз на автомобили, поради което тази услуга много отдавна не се предлага.
Източник: Дума (07.07.2020)
 
БДЖ очаква първите ремонтирани локомотиви до края на 2020 г. Първите ремонтирани локомотиви по договора за капитален ремонт на 10 машини на „БДЖ-Пътнически превози“ ще влязат в експлоатация още в края на текущата година. Това обявиха от жп дружеството, технически специалисти от което са били на проверка при изпълнителите на проекта в периода от 29 юни до 3 юли. БДЖ има два такива договора за капитален ремонт, изпълнявани съответно от фирмите ДЗЗД „Обединение „Рейл Сървисис”, Р. Чехия и „Жос Врутки” А.С., Р. Словакия, и реализирани след проведени процедури в края на 2019 г. Първите локомотиви са на място при изпълнителите, които работят по тяхното пълно обновяване, обясняват от дружеството. И двата договора са за извършване на капитален ремонт на по 10 броя електрически локомотиви, като съвсем скоро предстои за ремонт да бъдат изпратени и следващите два локомотива. Срокът за изпълнение на договора с ДЗЗД „Обединение „Рейл Сървисис” е за 24 месеца, а този с „Жос Врутки” А.С. е за 36 месеца. Така заедно с планираната доставката на десет нови локомотива Smartron в началото на 2021 г. ,,БДЖ - Пътнически превози” ЕООД ще разполага и с още 20 изцяло подновени електрически локомотива.
Източник: economic.bg (10.07.2020)
 
Три фирми се борят да доставят локомотиви на БДЖ Три от петте кандидата да предоставят под наем пет магистрални електрически локомотива на БДЖ са допуснати за участие от комисията, разглеждаща внесените документи по обществената поръчка. Това са германската компания “ЕЛЛ”, словашката “Ес Рейл Лийз” и българската “Юбекс-България” ЕООД. До трите фирми е изпратено писмо за участие в преговори и предоставяне на първоначални оферти, като ценовите предложения трябва да бъдат внесени до 17 юли. Прогнозната стойност на поръчката е 25,7 млн. лв. Компанията, която спечели търга, освен че ще предостави под наем локомотивите, ще осигури и техническата им поддръжка, както и доставката на необходимите консумативи, материали и резервни части за тях. В цената е включено и обучението на ремонтния и експлоатационен персонал на “БДЖ-Пътнически превози”, който трябва да е 50 машинисти и 10 техници.
Източник: Труд (15.07.2020)
 
БДЖ наема 10 стари локомотива, вместо да си купи 5 нови В края на април 2020 г. „БДЖ - Пътнически превози“ сключи договор с ДЗЗД „Сименс Трон” за доставка на 10 нови локомотива Siemens Smartron за общо 55.545 млн. лева без ДДС. Според мнозина експерти постигнатата цена от 5.55 млн. лева на локомотив може да се определи като „твърде изгодна“. Вярно е, че БДЖ купува бюджетната серия от локомотиви на Siemens - именно Smartron, а не флагмана Vectron, който е далеч по-мощен, по-бърз и усъвършенстван, но е и доста по-скъп. Но пак според клуба на всезнаещите специалисти и моделът Smartron е добър за България. Още повече, че преди БДЖ и други български жп компании, като пловдивската PIMK Rail, вече си закупиха от същия модел машини. И още нещо изключително важно: БДЖ успя да договори сравнително къси срокове за доставка – само 10 месеца за първия локомотив (т.е. – до края на февруари 2021 г.) и общо 13 месеца (до края на май) - за останалите девет. Дотук добре. Но именно на този фон напълно абсурдно изглежда друга обществена поръчка на „БДЖ - Пътнически превози“ – за наемане на 5 магистрални електрически локомотива с опция за добавка към тях на още 5 за срок от две години и с възможност за удължаване с още една. Процедурата беше обявена на 3 април и е на обща стойност 25.7 млн. лева за всичките 10 машини, което ще важи за целия срок от 3 години. До крайния срок - 18 май, заявления за участие в нея подадоха пет фирми, от които тръжната комисия отстрани две. А до останалите трима кандидати изпрати покани да подадат първоначални оферти. Този срок изтече на 17 юли. Поканените са словашката компания S Rail Lease s.r.o., германската ELL Germany GmbH и българската „Юбекс - България“. Коя от тях ще спечели – ще стане ясно най-рано след месец. Но не това е важното. По-съществен е въпросът за цената, на която ще бъдат наети 10-те локомотива – 25.7 млн. лв. за три години. Формално погледнато, това е почти половината сума, за която БДЖ ще придобие 10 чисто нови съвременни локомотива Siemens Smartron и чийто срок на експлоатация със съответната поддръжка е поне 40 години. Тук пак възниква въпрос : Защо железниците не поръчаха с тези пари още 5 нови локомотива, които ще притежават и експлоатират 40 години, а искат да похарчат 25.7 млн. лева за да наемат машини само за три години? Отговорът на ръководството на БДЖ звучи логично - защото компанията изпитва въпиюща нужда за локомотиви. Точно поради липсата им всеки ден закъсняват десетки пътнически влакове, а нерядко се отменя пътуването и на няколко композиции. Но пък на следващия въпрос: „А защо толкова късно бяха обявени обществените поръчки, при положение, че сегашното ръководство управлява от декември 2018-та?“ – адекватен отговор няма. БДЖ вече нае (при това заедно с машинистите) три локомотива, серия ЕА 3000, произведени в Дания по разработка на Siemens, от регистрираната у нас компания „Ди Би Карго България“. Наемът им е 1855 лв. на ден, без да се брои цената за удължено работно време на локомотивната бригада, която е по 34 лв. на час. А срокът за наемане е 6 месеца с опция за двукратно продължаване с по 6 месеца, т.е. всичко 18 месеца. Общата стойност на втория и третия локомотив (които бяха наети в различно време от първия) е 1.620 млн. лева. Преизчислено за всичките 18 месеца, това прави средно по 1473 лв. на локомотив на календарен ден. Изчислявайки по същия начин средният наем на 10-те локомотива, които БДЖ ще наеме през следващите месеци, се получава по 2336 лв. средно на локомотив на календарен ден, което е с 57% повече! Не е ли странна такава разлика в наемите само 2-3 месеца по-късно? В този ред на мисли внимание заслужава още нещо: БДЖ разполага с предостатъчно амортизирани локомотиви и може да им направи капитален ремонт, за да удължи живота им поне с 20 години. Пътническият жп превозвач вече сключи договори за капитален ремонт на свои машини „Шкода“, серии 44 и 45, с чешкото Обединение „Рейл Сървисис” и със словашката компания „Жос Врутки” А.С. Контрактът със словаците, например, е за ремонт на 10 локомотива на обща стойност 16.531 млн. лв. – по 1.65 млн. на локомотив. При положение, че те ще се върнат у нас като нови, то тази цена също изглежда далеч по-изгодна, отколкото наемането на 10 локомотива на такава неоправдано висока цена.
Източник: Банкеръ (21.07.2020)
 
Въпреки 30% спад на пътниците БДЖ няма да закрива влакове и гари С около 20-30% са намалели пътниците на БДЖ заради COVID-пандемията. С толкова са паднали и нетните приходи на компанията. Въпреки това редуциране на влакове и жп спирки няма да има. Това увери пред БНТ министърът на транспорта Росен Желязков. Той съобщи, че в края на декември ще започнат да пристигнат новите локомотиви, ще влязат в експлоатация и реновирани вагони, а модернизацията в БДЖ ще продължи с обслужването на населението с 695 гари и спирки. Държавната железница очаква 10 локомотива Siemens Smartron, които трябва да бъдат доставени до юни 2021 г. Доставчикът - ДЗЗД „Сименс Трон”, бе избран през април т.г., а стойността на поръчката е 55 млн. лв. без ДДС. Автобусните превозвачи също са силно засегнати от коронакризата, особено международният подсектор, посочи .министър Желязков. Той съобщи, че за догодина субсидиите и компенсациите за междуградските превози и линиите в труднодостъпни райони ще бъдат увеличени с 10 млн. лв. Желязков припомни, че в момента тече оценката на заявленията на автобусните превозвачи, кандидатствали за грантове по ОП "Иновации и конкурентоспособност". Специално за тях са предвидени 30 млн. лв. безвъзмездна помощ, като всяка компания ще получи грант в размер на определен процент от оборота за миналата година, с който да покрият оборотните си разходи.
Източник: Сега (12.11.2020)
 
БДЖ разпродава резервни части за електрически и дизелови мотрисни влакове Кабинетът даде съгласието си „БДЖ-Пътнически превози" ЕООД да продаде чрез пряко договаряне резервни части за електрически и дизелови мотрисни влакове, които се намират в складовете на локомотивните депа в София и Горна Оряховица. Продажбата на резервните части ще се осъществи с компанията „Алстом Транспорт" С.А., Румъния, с която дружеството „БДЖ-Пътнически превози" ЕООД има сключен договор за основен ремонт и пет годишна техническа поддръжка на мотрисните влакове. През декември 2019 г. двете дружества подписаха петгодишен договор за поддръжка на 46 мотрисни влака. Обхватът на договора включва пълна текуща поддръжка, както и основен ремонт на 22 дизелови и 24 електрически мотриси. Въпреки възникналите неочаквани затруднения и закъсненията в сроковете за изпълнение, причинени от глобалната пандемия, проектът напредна значително през последните месеци: три депа бяха модернизирани, 26 мотрисни влака в момента са в експлоатация и се полагат усилия за подобряване на състоянието на мотрисите, които не са в движение, за да бъдат включени в изпълнението на ежедневния график за движението на влаковете. Очаква се, че след продажбата да се съкрати очакваният период за доставка на необходимите резервни части, а оттам и цялостният срок на предстоящите планови и аварийни ремонти на мотрисите. Също така е икономически и технически необосновано „БДЖ-Пътнически превози" да съхранява резервни части, които в следващите 5 години няма да са в употреба от дружеството при наличието на посочения договор за поддръжка. От месец май до септември три депа, в София, Варна и Пловдив, претърпяха мащабна модернизация. В тях бяха инвестирани над 1 млн. лв., за да бъдат подготвени и оборудвани за извършване на дейности по ремонт и поддръжка на мотрисните влакове. Вече повече от 50 души на пълен работен ден са постоянно ангажирани в тази дейност. Очаква се броят им да нарасне във фазата на основен ремонт, което създава възможност за осигуряване на нови работни места в България, тъй като „Алстом” отваря офис в София и работи с местни доставчици.
Източник: Банкеръ (19.11.2020)
 
БДЖ намалява спирките на бързите влакове и удължава някои маршрути В новия си график за 2021 г. БДЖ ще опита да намали времето за пътуване, като ще удължи маршрутите на някои бързи влакове. За тази цел ще бъде намален броят на спиранията на т. нар. магистрални влакове, които пътуват основно по направленията София-Варна-София и София-Бургас-София. Целта е пътуването между София и Бургас да не отнема повече от 6 часа, а между столицата и Варна - не повече от 7 часа. Другият амбициозен план на БДЖ е от София до Стара Загора да се стига за по-малко от 4 часа, а до Благоевград за 2 часа. За да се постигнат тези цели, е необходимо ясно разграничаване между бързите и регионалните влакове, като бързите влакове обслужват единствено големи областни центрове, а регионалните - населените места в самите области. За удовлетворяване на необходимостта от крайградски превози с железопътен транспорт са осигурени пътнически влакове, които да покрият досегашните разписания и спиранията на гарите по маршрута на бързите влакове, уточняват от държавната железница. Основните промени в графика за движение на влаковете за 2021 г. са свързани с намаляване на времето за пътуване на основни бързи влакове, увеличаване броя на бързите влакове в някои направления и подобряване на връзките с възможност за пътуване в различни региони на страната. Предвидено е движението на 560 влака средно на ден, което ще увеличи обема на превозите с над 1 млн. км. С новия график е предвидено удължаване на маршрута на бързите влакове „Янтра” с маршрут Горна Оряховица-София-Горна Оряховица до Пловдив и възстановяване на нощните влакове между Русе и Стара Загора. Ще бъдат удължени маршрутите на бързите влакове Плевен-Варна-Плевен, които ще пътуват директно от Враца до Варна и обратно. Ще бъде осигурена и още една възможност за пътуване между Враца и Варна чрез създаване на удобна връзка с нощния влак София-Варна.
Източник: economic.bg (24.11.2020)
 
След 33-годишна пауза, БДЖ отново се похвали с нови локомотиви За първи път след 33-годишно прекъсване БДЖ купува чисто нови локомотиви. Само след няколко дни – около 10 декември, в "БДЖ - Пътнически превози" (БДЖ-ПП) ще пристигнат първите два от 10-те договорени модерни електровоза "Сименс Смартрон" (Siemens Smartron). Локомотивите са с максимална мощност 5600 кВт (7500 к.с.) и развиват скорост до 160 километра в час. Всяка една от машините струва около 5.5 млн. лв. без ДДС, като в цената е включена и доставката им до "Локомотивно депо - София", където ще бъдат облепени с неотдавна избраната от феновете на БДЖ-ПП "премяна" Green force (зелена сила). Новите придобивки са включени в Графика за движение на влаковете (ГДВ), който влиза в сила от 13 декември, а плановете са да бъдат пуснати в движение точно преди Коледа - на 22 или 23 декември. Вагоните, които ще теглят двата локомотива Siemens Smartron (общо 15 на брой) ще бъдат напълно рециклирани. На практика това означава над 90% обновяване: от старите вагони остава само рамата, а всичко останало се заменя с оборудване, отговарящо на най-съвременните изисквания – като се започне от колоосите и дисковите спирачки и се стигне до климатизацията и цифровизирането им. Седем вагона се рециклират във фирма „Коловаг“ (бивш Вагоноремонтен завод) в гр. Септември, а осем – във Вагонния завод „Инерком“ в Дряново. Общата стойност на двете обществени поръчки е 7.6 млн. лв. (средно по 507 000 лв. на вагон), но, според жп експерти, животът на тези вагони - при правилна и системна поддръжка - ще е поне 20 години. Крайният срок за предаването им е на БДЖ-ПП е 21 декември, а гаранцията им е 3-годишна. Двете лъскави композиции ще се движат по най-дългите и най-натоварени дестинации - от София до Варна и Бургас (и обратно, естествено), с което... добрите новини около БДЖ-ПП се изчерпват. Защото съчленяването на две модерни влакови композиции от общо 560, които според новия График за движение на влаковете ще кръстосват всеки ден милата ни татковина, си е капка в морето. Или казано на статистически жаргон - обновяването на жп парка е едва... 0.36 на сто! Ами останалите 99.64% от грохналите влакове кога ще бъдат модернизирани? Най-бързият отговор гласи, че това ще започне да се случва съвсем скоро. През януари 2021 г. в София ще пристигнат още два от новите локомотиви на "Сименс", а до края на март - и останалите шест. За пореден път обаче най-бързият отговор е... и най-грешен. Защото нови или реновирани вагони няма и не се очертава скоро да има. А да пуснеш в експлоатация нови локомотиви, влачещи след себе си раздрънкани и допотопни вагони - на по 50-60 години, си е по-скоро имитация на модернизация. Въпросът за подмяната на архаичния вагонен парк на БДЖ-ПП е повече от актуален, особено на фона на няколкото провалени обществени поръчки Първата провалена процедура бе обявена на 21 октомври 2019 година. Прогнозната й стойност бе 76.7 млн. лв. без ДДС и предвиждаше поръчка на 40 нови пътнически вагона - 10 първа класа, 14 втора класа, 8 вагона тип бистро и 8 специализирани вагона за превоз на инвалиди. В хода на процедурата комисията установи, че и двамата кандидати – фирми от Полша и Румъния - не отговарят на предварително заложените условия, и прекрати конкурса. Явно завинаги, защото нова обществена поръчка все още не е обявена. Втората стопирана процедура бе за доставка на 30 извадени от експлоатация половинвековни вагона от германските железници Deutsche Bahn AG. Този път решението бе правилно, защото, ако ни трябваха архаични вагони, у нас си ги имаме в изобилие. Факт, който не попречи на група експерти да се поразходят из Германия, за да да огледат предлаганите от германците антики. Най-бързият отговор гласи, че това ще започне да се случва съвсем скоро. През януари 2021 г. в София ще пристигнат още два от новите локомотиви на "Сименс", а до края на март - и останалите шест. За пореден път обаче най-бързият отговор е... и най-грешен. Защото нови или реновирани вагони няма и не се очертава скоро да има. А да пуснеш в експлоатация нови локомотиви, влачещи след себе си раздрънкани и допотопни вагони - на по 50-60 години, си е по-скоро имитация на модернизация. Въпросът за подмяната на архаичния вагонен парк на БДЖ-ПП е повече от актуален, особено на фона на няколкото провалени обществени поръчки Първата провалена процедура бе обявена на 21 октомври 2019 година. Прогнозната й стойност бе 76.7 млн. лв. без ДДС и предвиждаше поръчка на 40 нови пътнически вагона - 10 първа класа, 14 втора класа, 8 вагона тип бистро и 8 специализирани вагона за превоз на инвалиди. В хода на процедурата комисията установи, че и двамата кандидати – фирми от Полша и Румъния - не отговарят на предварително заложените условия, и прекрати конкурса. Явно завинаги, защото нова обществена поръчка все още не е обявена. Втората стопирана процедура бе за доставка на 30 извадени от експлоатация половинвековни вагона от германските железници Deutsche Bahn AG. Този път решението бе правилно, защото, ако ни трябваха архаични вагони, у нас си ги имаме в изобилие. Факт, който не попречи на група експерти да се поразходят из Германия, за да да огледат предлаганите от германците антики.
Източник: Банкеръ (10.12.2020)
 
Няма криза за държавните военни заводи Държавни военни заводи продължават да увеличават печалбата си и за тях се оказва, че криза заради пандемията няма. Това показват публикуваните им финансови отчети за деветте месеца на годината. Вазовските машиностроителни заводи отчитат печалба към края на септември от 18,062 млн. лв. За 3 месеца тя се е вдигнала с около 6 млн. лв., а спрямо миналия септември – с около 3 млн. Отчетените приходи от продажби са 17 млн. лв., което е намаление с 6,5 млн. за година, но силно се свиват и оперативните разходи. 17 млн. лв. са спечелени от продажба на специална продукция, но търсенето намалява. Затова дружеството си поставя за цел въвеждането на нови технологии, които да свалят себестойността на продукцията. До края на годината ВМЗ–Сопот трябва да изпълни поръчки за 60 млн. лв. “Кинтекс” има продажби за 154 млн. лв., докато преди година са били 71 млн. Нетната печалба на дружеството е 18,012 млн. лв., което е ръст с близо 10 млн. на годишна база и с около 5,5 спрямо предходното тримесечие. И авиоремонтният завод “Авионамс” има печалба - 1,673 млн. лв. от оперативна дейност, след данъци е 1,089 млн. лв. Това е спад с 957 хил. лв. за година, но спрямо второто тримесечие почти няма изменение. Пандемията удари държавните дружества в транспорта. Драстичен спад на печалбата регистрира летище София. Тя е едва 948 хил. лв. при 13,95 млн. лв. за същия период на предишната година. От януари до края на септември преминалите пътници са намалели с 55,3%, а кацналите и излетелите самолети - с 40%. Държавното предприятие “Ръководство въздушно движение” отчита печалба от 23,83 млн. лв., при 30,68 млн. година назад. “БДЖ Пътнически превози” увеличава загубата си на над 11,6 млн. лв. при 5,4 млн. за деветмесечието на 2019 г. Приходите от продажба на билети са спаднали с 12 млн. лв., което е 29% по-малко. И товарните превози на БДЖ са на загуба - с 4,6 млн. лв. при 618 000 за същия период на 2019 г. НКЖИ също е на загуба - 26,5 млн. лв., но е двойно по-малко от преди година.
Източник: 24 часа (18.12.2020)