Новини
Новини за 2019
 
Христо Иванов е новият шеф на БДЖ-Пътнически превози От днес с решение на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД е назначен нов управител на "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД. Това е инж.Христо Иванов, който заема мястото на досегашния управител на дружеството Пламен Пешаров. Инж. Иванов е дългогодишен специалист в областта на железопътния транспорт, като професионалната му кариера е изцяло свързана с железницата. Започва през 1984 година като технолог на гара Стамболийски. Преминава през различни позиции, а от 2016 година заема длъжността „Ръководител превози” в частен железопътен превозвач. Завършил е Техническия университет в София, специалност „Експлоатация на железопътния транспорт”. Има и магистърска степен по финанси във Великотърновския университет „Св.Св. Кирил и Методий”. Новият началник вече е заемал същият пост по време на служебното правителство на проф. Огнян Герджиков, но бе освободен след като Ивайло Московски стана за трети път министър в третото правителство на Бойко Борисов.
Източник: Банкеръ (08.01.2019)
 
БДЖ прекрати повторно търга за ремонт на локомотиви за 4 млн. лв. Новоизбраният шеф на „БДЖ-Пътнически превози“ инж. Христо Иванов спря търга за ремонт и поддръжка на електрически локомотиви на стойност малко над 4 млн. лв., шест дни след повторното му пускане. Причината за решението е, че в обществената поръчка е допусната офертата само на един кандидат, което е основание „този договор да не бъде изгоден и да не защитава в цялост интересите на „БДЖ-Пътнически превози“. В процедурата са участвали три фирми - "ЖП Тракция", "Електропутере Вефеу" и "ТБД - Товарни превози", като само първата има "подходяща оферта". Това се случва за втори път, а първият път поръчката бе спряна от вече бившият шеф Пламен Пешаров. Тогава причината бе, че търгът „ще се отрази негативно на медийния образ на БДЖ“, припомня OffNews. След публикуването на решението компанията „ЖП Тракция“ го обжалва във Върховния административен съд (ВАС) и спечели делото. Процедурата е за „Извършване на планова техническа поддръжка (ТП, МПР и ГПР) и извънпланова техническа поддръжка (РН) на електрически локомотиви серия 46200 и електрически локомотиви 44001 и 44002, собственост на „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД за тригодишен период” и е открита за първи път на 12 февруари 2018 г.https://www.economic.bg
Източник: Други (15.01.2019)
 
БДЖ приключва 2018 г. с оперативна печалба в рамките на 10 млн. лв. БДЖ приключва 2018 г. с печалба преди облагане в рамките на десетина милиона лева, съобщи на пресконференция председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ ЕАД. Дружеството е на печалба и тя расте. Финансовото състояние на дружеството е стабилно, увери изпълнителен директор на „Холдинг БДЖ“. Той посочи като основни цели да се подобрят организацията и резултатите на групата, за което ще се работи по 6-годишен план. Капиталовият трансфер плюс генерираните средства трябва да стигат за развитие, ремонт, осигуряване на нов състав подвижен и изчистване на дълговете. Групата генерира около 350 млн. годишно, от които половината са държавна субсидия. Капиталовият трансфер е 40 млн. лева, а оперативните задължения към доставчици около 100 млн. лв. Основният кредитор е НКЖИ, на която БДЖ дължи 80 млн. лв. и изплаща по погасителен план. Бюджетът на БДЖ ще бъде предоставен за одобрение в транспортното министерство до 15 февруари. За развитието си БДЖ все още разчита и на концесията на Летище София, за която срокът за подаване на оферти бе удължен няколко пъти.
Източник: Инвестор.БГ (16.01.2019)
 
БДЖ подобрява информационното обслужване на своите клиенти „БДЖ-Пътнически превози” ЕООД въвежда подобрения в информационното обслужване на своите клиенти за движението на влаковете в страната. За целта е разработена нова функция в официалната страница на БДЖ (www.bdz.bg), чрез която се предоставя информация в реално време за движението на влаковете в страната. Услугата е достъпна чрез активния бутон LIVE електроно табло, който се намира в началната страница на сайта на дружеството. При въвеждане на конкретна гара всеки потребител може да проследи има ли закъснение на интересуващия го влак, с колко минути и кога се очаква да пристигне или замине от съответната гара. Новата функция напомня на съществуващата такава за електронните табла, но вече е усъвършенствана с информация за всички гари и за движението на влаковете в реално време. Публикуването на актуална информация за движението на влаковете значително ще подобри информираността на клиентите на националния железопътен превозвач, които ще могат да проверяват по всяко време има ли закъснение или извънреден престой на влака, с който са предпочели да пътуват. Предимството на публикуването на информация в реално време на официалната страница на БДЖ е, че всеки потребител може да проверява за закъснения на влаковете и през мобилното си устройство. Прочети повече в Blitz.bg: https://www.blitz.bg/ikonomika/bdzh-podobryava-informatsionnoto-obsluzhvane-na-svoite-klienti_news656587.html
Източник: Blitz (12.02.2019)
 
БДЖ планира да инвестира 71 млн. лева в подобряване на услугата В бизнес плана за 2019 г. на БДЖ е заложено капиталовите инвестиции за подобравяне на предлаганата услуга за превоз на пътници да бъдат в размер на над 71 милиона лева. От тях 65 млн. лв. са планирани само за подобряване на състоянието на подвижния състав, съобщиха от превозвача. Предварителните данни за 2018 г. в "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД показват, че през 2018 г., приходите на дружеството се формират от 51 млн. лв. продажби, 10.4 млн. лв. компенсации и 175 млн. лв. субсидия, или общо 236.4 млн. лв., което е с 2.7 млн. лв. под планираните. Оперативните разходи са в размер на 215.2 млн. лв., с 10 млн. лв. по-малко от предвидените, като реализираната икономия е от разходи за външни услуги и енергия. Като резултат дружеството за първи път от 6 години ще излезе на нетна печалба, в размер на близо 1 млн. лв.
Източник: 24 часа (06.03.2019)
 
Чешка компания ще достави части за мотрисите на БДЖ срещу 1.1 млн. лв. „БДЖ-Пътнически превози“, част от „Холдинг-БДЖ“, е сключило договор с чешката компания SSS Trade Czech Republic за доставка на части за ремонт на електрически мотриси, пише Seenews. Подписаната на 18 февруари сделка е на стойност 1.1 млн. лв. Търгът е пуснат на 5 ноември 2018 г., а чешката компания печели 2 от 8 обособени позиции. В срок от една година от сключване на договора, тя трябва да достави 880 необработени бандажи за локомотиви серия 44,45 и 46, както и 16 необработени бандажи за локомотиви серия 77. През миналата седмица държавната железница обяви плановете си да отдели 65 млн. лв. за ремонт на 50 локомотива и електрическите „Сименси“. Тези разходи са заложени в бизнес плана за 2019 г. на дружеството. От БДЖ уточняват, че за подобряване на услугата ще се направят общо над 71 млн. лв. капиталови инвестиции. Част от парите за ремонт на локомотиви ще дойдат от неизразходените разходи за миналата година. Освен това от компанията уточниха, че планират да ремонтират и включат в експлоатация по 15 вагона на месец до края на 2019 г. В съобщение от дружеството се казва, че към момента са напълно обновени 25 вагона, които са включени към композициите на влаковете по основните направления в страната.
Източник: economic.bg (12.03.2019)
 
БДЖ на лов за кадри по училища и университети БДЖ тръгна по университети и училища на лов за кадри. Държавните железници от години страдат от недостиг на машинисти след като частни железопътни компании и "Метрополитен" ги привлякоха с по-високи заплати. Първата спирка на новия мениджърски екип на "Холдинг БДЖ", заедно с директорите на двете му дъщерни дружества - "БДЖ Пътнически превози" и "БДЖ Товарни превози", е била във Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", съобщиха от държавните железници. По време на работната среща с преподаватели и студенти е било обсъдено сътрудничеството между националния железопътен превозвач и Висшето транспортно училище. Изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" инж. Никола Василев е представил пред тях състоянието и перспективите за развитие на дружеството. Посочил е, че се работи за модернизацията на всички системи в компанията. Управителите на "БДЖ-Пътнически превози" Христо Иванов и на "БДЖ-Товарни превози" Любомир Илиев са разказали за възможностите за професионална реализация в компаниите и въведената бонусна система за заплащане. БДЖ предлага стипендиантски и стажантски програми. В момента се разработва и платформа за кадри, чиято цел е да предоставя актуална информация относно предлаганите стажантски програми от различни железопътни компании за студентите, както и да се проследява тяхната последваща професионална реализация и развитие, е посочено в съобщението. В близко бъдеще са планирани множество подобни работни срещи с различни училища и университети, които подготвят квалифицирани транспортни кадри за железопътния сектор.
Източник: Медия Пул (13.03.2019)
 
БДЖ на печалба за първи път от много години За първи път от много години БДЖ ще има счетоводна печалба, заяви председателят на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ“ Григори Григоров. Григоров бе изслушан в парламентарната Комисия по транспорт, където информира депутатите за начина, по който се развива дружеството, съобщи БГНЕС. „Пътнически превози“ запазва приходите на същото ниво, с леко увеличение. Увеличава и пътниците си с около 500 хил. души, което е с около 2,5%. Оперативната печалба на „Пътнически“ превози се запазва в рамките на 20 млн. лв. Субсидията остава неизменна – 175 млн. лв. Капиталовият трансфер, насрочен за ремонт на подвижния състав, е в рамките на 39 млн. лв.“, обясни Григоров. В „Товарни превози“ също се планират повече приходи, отколкото през изминалата година, с около 15%. „При тях целта е, чрез агресивно поведение на местния пазар, да задържат и надхвърлят 50% пазарен дял. Има един проблем с около 100 млн. лв. дългове, основно към НКЖИ, но тази година, за първи път, тези дългове ще намалеят с около 10 млн. лв.“, увери председателят на съвета на директорите. Ръководството на БДЖ представи и своите виждани за новия подвижен състав до 2030 г. Анализът на пазара показва, че основната част от приходите на дружеството идват от дългите линии София – Варна и София – Бургас. В тази връзка фокусът върху новия подвижен състав ще попадне върху тези два участъка. До края на годината предстои да бъде обявена и първата обществена поръчка. От дружеството се похвалиха, че са намалили и закъсненията на влаковете. „За последните 3 месеца 3 хил. пътници дневно стигат навреме там, за където са тръгнали“, обясни Григори Григоров.
Източник: Труд (21.03.2019)
 
Няма да има нови влакове поне 3 години Нови влакове в близките 3 години няма как да бъдат доставени, защото производственият процес е много дълъг. Това е причината за забавянето - пари имаме. Първите нови влакове ще бъдат предназначени за дългите трасета София - Варна и София - Бургас, които продължават средно 6 часа и трябва да бъде осигурен комфорт. Това каза директорът на "Холдинг БДЖ" Григори Григоров пред БНТ. През януари новото ръководство на железницата даде да се разбере, че прекратената обществена поръчка за доставка на 42 влака, която бе обявена с рекорден бюджет от 675 милиона лева, няма да бъде рестартирана. То обаче смени позицията си и този месец пред парламентарната комисия по транспорт бе обявено, че до края на март ще има поръчка за ремонт на 50 локомотива, а до края на годината - за купуване на нов подвижен състав. Все още обаче това не е факт. Григоров призна вчера, че в момента железниците изпитват недостиг на влакове, тъй като ремонтната програма е била силно забавена. В бюджета за 2019 г. са заложени 20 млн. лв. повече приходи и се очаква холдингът да излезе на счетоводна печалба. Очакваме 100 млн. лв. за нови влакове, вече има първоначални разговори с производители, допълни още Григоров. По думите му не можело да се позволи пускане на несигурни влакове, затова се жертвало удобството и графикът за сметка на сигурността. "Не смятам, че нашите клиенти в момента се чувстват добре, но ние за това сме тук, за да ги накараме да се чувстват по-добре. Естествено без подвижен състав, ние не можем да предоставим никаква услуга, така че подвижният състав е нашият втори основен фокус в работата", каза Григоров. Данните показват общо среднодневно закъснение на влаковете за ноември от 1855 минути, за декември - 1880 минути, за януари - 1114 минути и за февруари - 989 минути.
Източник: Дума (29.03.2019)
 
Продажба на сгради ще покрие част от задълженията на „Холдинг БДЖ“ към „Пътнически превози“ "Холдинг БДЖ“ ЕАД ще продаде недвижими имоти на дъщерното си дружество „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД, като по този начин ще покрие част от задълженията си към него. Става въпрос за продажбата на три сгради в кв. „Индустриален“ в Стара Загора, а самото прехвърляне бе одобрено от Министерски съвет през миналата седмица. Задълженията на холдинга към „Пътнически превози“ са от 2012 г., когато се извърши преструктурирането на компанията и бяха създадени отделните дъщерни компании. Именно тогава 25-те мотрисни влака Siemens, първоначално собственост на компанията майка, се прехвърлят на дъщерното дружество, но с тях се прехвърля и дълг за пробег. С това счетоводно прехвърляне част от тези задължения ще бъдат покрити. Пред Economic.bg от БДЖ коментираха, че с писмо от „БДЖ-Пътнически превози“ са обяснили, че финансовите отношения могат да се уредят частично с прехвърлянето на собственост върху сградите. Една от тях ще се използва за почивка на превозния персонал в града, тъй като от дъщерното дружество не разполагат с недвижима собственост в района и изпитва необходимост от такава за нормалната си експлоатационна дейност.
Източник: economic.bg (24.04.2019)
 
БДЖ отново започва годината със загуби Железниците не успяват да излязат от омагьосания кръг на загубите. И БДЖ "Пътнически превози", и БДЖ "Товарни превози" регистрират отрицателен финансов резултат за първите три месеца на тази година. Това показват финансовите отчети на двете дружества, които са под шапката на транспортното министерство. Показателите им не са изненада - още в края на миналата година новото ръководство на БДЖ обяви, че ситуацията е драматична - повече от половината от вагоните не са в движение, а закъсненията, натрупани в рамките на година, са общо 430 000 минути, или почти 230 денонощия. Все пак добрата вест е, че "Холдинг БДЖ" отчита печалба в размер на 2.1 млн. лв. за тримесечието, показват още отчетите. Новото ръководство на БДЖ бе назначено в края на 2018 г. след конфликт между транспортния министър Росен Желязков и бившите шефове на железниците. Сега данните показват, че "Пътнически превози" влошават загубата си и от 250 хил. лева за първото тримесечие на 2018 г. дружеството вече е на загуба от 8.8 млн. лева за същия период на 2019 г. Влошаването се дължи най-вече на големите разходи за ток и персонал. Намаляват обаче и хората, които избират този вид транспорт - приходите от превоз на пътници са намалени с 53 хил. лева спрямо същия период на 2018 г. - основно от по-малкия брой на издадените карти с намаление. Любопитно е, че докато "Пътнически превози" бележи загуби, то разходите й за т.нар. "външни услуги" са увеличени с над 260 хил. лв. спрямо година по-рано, което се дължи основно на разходите за застраховки и ремонти. Отделно с 2 млн. лв. растат и задълженията към доставчици и други партньори, като сред фирмите, на които "Пътнически превози" дължи пари, са НЕК, "ЛУКойл България" и др. На минус е и "БДЖ - Товарни превози", което приключва трите месеца със загуба от малко над 1 млн. лв. Общата сума на задълженията на дружеството са над 73 млн. лв., като по-големи краткосрочни задължения има към "Националната компания Железопътна инфраструктура" (13.9 млн. лв.), свързани лица (2.9 млн. лв.), чужди жп администрации (например Хърватска 817 хил. лева и Австрия 693 хил. лева) и др. Все пак лъч надежда има - холдинг "БДЖ" е на печалба от 2.1 млн. лв. при загуба от 1.8 млн. лв. за същия период на 2018 г. Това се дължи на намалените разходи за лихви по просрочени плащания с 1.6 млн. лв., както и на увеличените приходи от продажба на активи.
Източник: Сега (14.05.2019)
 
БДЖ покани "Алстом" и "Щадлер" за големия влаков ремонт БДЖ форсира една от "най-тлъстите" обществени поръчки, която се точи от началото на 2017 г. Става въпрос за ремонта на дизелови и електрически мотриси "Сименс", собственост на "БДЖ - Пътнически превози". Стойността на поръчката е 137 млн. лв. без ДДС. В четвъртък холдингът е поканил за преки преговори румънския клон на френския гигант "Алстом" и унгарското поделение на швейцарската "Щадлер". Офертите им ще бъдат отворени на 24 юли. Крупната сума е за 5-годишна техническа поддръжка на 22 дизелови и 24 електрически мотриси. Поръчката задълго бе блокирана от серия скандали. По време на предишната процедура бяха отстранени производителят на мотрисите - "Сименс", и "Експрес Сервиз" - заводът в Русе, който се занимава именно с жп ремонти. Българското предприятие бе порязано с мотива, че не притежавало необходимия сертификат от Изпълнителна агенция "Жп инфраструктура". Преди време от "Експрес Сервиз" заявиха, че могат да ремонтират мотрисите на доста по-ниска цена. "Сименс" пък бе отстранена, тъй като бе посочила "Експрес Сервиз" за подизпълнител.
Източник: Сега (29.05.2019)
 
„Холдинг БДЖ“ вече няма да разчита на допълнителни средства от държавата Оттук нататък едва ли ще се наложи отпускане на допълнителна извънредна финансова помощ за „Холдинг БДЖ“. Финансовото състояние на трите дружества в холдинга е основният фокус на новото ръководство. Това заяви Григори Григоров, председател на Съвета на директорите в „Холдинг БДЖ“, в предаването „Бизнес старт" с водещ Христо Николов. Според Григоров холдингът се развива много добре, разходите са ограничени, а фокусът в последните месеци е върху освобождаването от неоперативните активи. Товарните превози отчитат лек спад през май месец, което води до намаляване на приходите на годишна база от 3-4%. При пътническите превози увеличението на приходите е от около 2,5% за първи пет месеца от годината, допълва той. Според Григоров следващо увеличение на заплатите в холдинга може да се очаква при ново повишение на минималните възнаграждения. „Увеличението на заплатите се извърши от 1 януари 2019 г. заедно с увеличението на минималната работна заплата. Следващото увеличение на заплатите може да се очаква при бъдещо повишение на минималната работна заплата. Междувременно започнахме да внедряваме различни схеми за стимулиране на работния персонал на база резултати", посочи той. Рамката до 2021 г. предвижда съответната сума пари за капиталов трансфер от около 40 млн. лв. годишно и 100 млн. за нов подвижен състав, съобщи Григори Григоров. „До края на лятото планираме работна група, а до края на годината се очаква да обявим поръчката за новия подвижен състав. Неговата доставка ще започне през 2022-2023 г. Дотогава трябва да извършим ремонт", заяви още той.
Източник: Инвестор.БГ (19.06.2019)
 
БДЖ публикува регистър на обществените поръчки С цел улеснен достъп до по-широк кръг от потенциални изпълнители и постигане на оптимални технически и финансови параметри, БДЖ публикува отделен пълен Регистър на обществените поръчки на дружествата “БДЖ-Пътнически превози” ЕООД и “БДЖ-Товарни превози” ЕООД. Той е достъпен на адрес http://tenders.bdz.bg. Регистърът съдържа както задължителната за публично оповестяване информация за Процедури, Покани, Обяви и Пазарни консултации, така и Поръчки с директно възлагане, с финансови параметри до 30 000 лв., съгласно по чл. 20, ал.4, т.3 от ЗОП, които по съществуващият ред се изпълняват с набиране на оферти от потенциални изпълнители. С реализирането на проекта БДЖ се стреми към максимална прозрачност при провеждане на обществените поръчки в двете дружества, като дава възможност за участие и предоставяне на оферти от всички заинтересовани лица, съобщиха на сайта на БДЖ.
Източник: 24 часа (27.06.2019)
 
БДЖ продължава да затъва и с новото ръководство Новото ръководство на БДЖ, което заяви, че компанията трябва да бъде "изкарана от ХІХ век", очевидно среща затруднения да направи това, а модернизацията и комфортът за повечето от пътниците са още пожелание. През първите шест месеца на тази година "Пътнически превози" влошава резултата си и отчита загуба в размер на 9.9 млн. лв. при печалба от 2.7 млн. лв. за полугодието на 2018 година. От компанията отдават това на по-големите сметки за ток и разходите за персонал, които са се увеличили заради ръста на минималната работна заплата (МРЗ), която от януари вече е 560 лв. Дългогодишният екип, който ръководеше железниците, бе сменен в края на миналата година с цел да оздрави хронично затъващия в дългове холдинг. Въпреки това за първите шест месеца разходите за възнаграждения са се увеличили с над 7.1 млн. лв., показва финансовият отчет за първото полугодие. Това се дължи на преизчисляването, свързано с ръста на МРЗ. Също така с 5% са били увеличени и заплатите на персонала, зает с ремонт на локомотиви и вагони. С 5% са увеличени и възнагражденията на хората, които работят в складовете на дружеството, както и на тези, заети с техническия преглед на вагоните, с маневрената дейност и др. На фона на изоставането във финансовите резултати "Пътнически превози" все пак успява да увеличи броя на пътуващите. Приходите от превоз на пътници за шестте месеца на годината са увеличени с 347 000 лв., докато приходите от жп карти бележат намаление от 46 000 лв., става ясно от отчета на "Пътнически превози". Интересът донякъде има обяснение - поради социалната функция на железниците пенсионерите и студентите ползват намаления, което прави пътуването по-изгодно. Данни има и за ремонтната програма на компанията, която се изпълнява на 76%. Подмяната на остарялата техника с нова бе сред топ приоритетите на новото ръководство на БДЖ, но засега е само пожелание. Наскоро министърът на транспорта Росен Желязков прогнозира, че влаковете ще летят от София до Бургас за три часа, а пътуването ще бъде по-комфортно, чисто и достъпно. И добави, че процедурата за покупка на нови влакове ще бъде пусната до края на годината. Жп трасетата също поетапно щели да се ремонтират. Това е важно, тъй като по данни на БДЖ през 2018 г. са натрупани закъснения от общо 430 000 минути, или почти 230 денонощия. Лоши са резултатите и на "Товарни превози". Държавният жп превозвач отчита загуба от 1.5 млн. лв. за първите шест месеца на годината при загуба от 2.6 млн. лв. за същия период на миналата година. Макар това да е подобрение спрямо 2018 г., ситуацията не изглежда променена. Единствената добра новина идва от "Холдинг БДЖ". Компанията приключва полугодието с печалба в размер на 2.1 млн. лв. при отчетена загуба в размер на 619 хил. лв. за същия период на 2018 г. Това е подобряване с над два милиона лева, става ясно още от доклада. То се дължи на намалените разходи за лихви и на увеличението на приходите. Задълженията на холдинга по заеми към края на юни са за над 205 млн. лв., като просрочията по тях са за 8.4 млн. лв.
Източник: Сега (07.08.2019)
 
Сами ще избираме местата си във влака с новата система на БДЖ "БДЖ - Пътнически превози" и "Информационно обслужване" започват от днес внедряването в реална среда на резервационния модул в системата за издаване на билети. Скоро ще могат да се закупуват билети онлайн, което ще намали възможността да се купуват превозни документи без каквато и да е отчетност. Чрез новата система клиентите ще могат сами да избират запазено място във вагона, на което ще бъдат настанени по време на пътуването си. За нормалното функциониране на системата е важно тя да се приложи в реална среда. От националния превозвач обявиха, че са взети мерки за своевременно отстраняване на евентуални неточности. По време на внедряването на системата в основните билетни каси и жп бюрата за предварителна продажба на билети ще бъдат монтирани двуекранни дисплеи, които да визуализират местата във влака, улеснявайки избора на клиентите. Наскоро транспортният министър Росен Желязков обяви, че железниците са най-екологичният, най-ефективният и в бъдеще най-финансираният и субсидиран транспорт, който и като европейска политика ще бъде развиван. Той подчерта, че не би трябвало да се очаква радикална промяна в цената на железопътния транспорт. В рамките на 3-годишната бюджетна прогноза субсидията към БДЖ няма да търпи радикална промяна и затова се разчита на по-добрата усвояемост на европейските средства.
Източник: Банкеръ (21.08.2019)
 
С обществена поръчка се готвят да източат 15 милиона от БДЖ При бившето ръководство на държавната жп компания е била стартирана обществена поръчка за възлагането на опазването на 42 обекта на товарното поделение от външна организация като прогнозната стойност от 15 милиона лева е за период от 5 години. Според условията на конкурса охраната трябва да се осъществява от 288 гардове. Вътрешна проверка обаче е показала, че от всичките 42 обекта, включени в заданието, само на два наистина има нужда от възлагане на външна охрана. Оказва се, че повечето от въпросните сгради, халета и бази реално отдавна са били "опоскани" и в момента от тях просто няма какво ценно да бъде изнесено. Проверката на скандалния търг е доказала, че за определянето на обектите, включени в тръжното задание, изобщо няма документи за извършени обследвания и обективни експертни анализи за рисковете от грабежи. Странната обществена поръчка е пусната с подписа на управителя на БДЖ-Товарни превози Любомир Илиев, познат в компанията като Супер Любо. Той бе част от бившия управленски тандем в железниците Владко и Велко, а при назначаването на новото ръководство се размина с уволнение. Многомилионният търг за външна охрана вероятно ще бъде отменен, каквато е и препоръката от вътрешната проверка. От схемата вече са се поинтересували и службите за сигурност у нас.
Източник: Банкеръ (23.08.2019)
 
8 хиляди на ден на влака между София и Своге, за Кюстендил-Гюешево - по 100 По осем хиляди пътници се качват на влаковете на БДЖ между София и Своге и тази отсечка е номер едно в страната по натовареност на жп трафика. Това сочат оперативни данни на държавния железопътен превозвач за периода от началото на годината, предоставени на „Монитор“. Още по темата: Над 400 души за празника с ретро влак от София до Черепиш Над 400 души за празника с ретро влак от София до Черепиш 11:01 22 Септември 2019 За Деня на Независимостта: БДЖ пуска 8000 допълнителни места във влаковете За Деня на Независимостта: БДЖ пуска 8000 допълнителни места във влаковете 14:48 20 Септември 2019 БДЖ пуска парен локомотив за Деня на Независимостта БДЖ пуска парен локомотив за Деня на Независимостта 16:02 11 Септември 2019 Влакът София-Пловдив бърз като автобус Влакът София-Пловдив бърз като автобус 20:16 06 Септември 2019 БДЖ поръчва 10 локомотива и 40 вагона БДЖ поръчва 10 локомотива и 40 вагона 15:43 28 Август 2019 Според разписанието на превозвача на ден по това направление в двете посоки пътуват 45 влака. Сметката сочи, че средно на една композиция между двете гари са пътували по 177 пътници. За същото време средно на ден по 5500 пътници се возят с влак между София и Перник.За денонощие между столицата и миньорския град в двете посоки циркулират по 52 влака. На композиция се падат средно по 106 пътници. Сред най-натоварените отсечки по маршрутите на железницата е и тази между Пловдив и Асеновград. По нея ежедневно се возят по около 3500 пътници, а между двете гари на денонощие се движат по 34 крайградски пътнически влака. Средното им натоварване от по 103 пътници е почти колкото и на композициите, обслужващи отсечката между София и Перник. Най-слабо натоварените участъци от железопътната ни мрежа, обслужвани от БДЖ, са между гарите Кюстендил и Гюешево и Кърджали и Подкова. По тези отсечки на ден средно пътуват по стотина пътници. Между Кюстендил и Гюешево влакът е само един и той тръгва в ранния следобед от областния център. Разстоянието от около 34 километра се изминава според разписанието за повече от 1 час и 42 мин. 7 минути след благополучното си пристигане на последната наша гара от останалия вечно на книга еврокоридор номер 8, тренът тръгва да се прибере в гара Кюстендил. Една от причините за ниската конкурентност на пътническите жп превози в България е окаяното състояние на подвижния състав. В събота бързият влак № 1611 от София за Свиленград
Източник: Монитор (24.09.2019)
 
БДЖ ще инвестира 295 млн. лв. в обновяване на влаковете си Поне 295 млн. лв. ще вложи БДЖ до края на 2024 г. в обновяване на голяма част от старите и амортизирани влакове, научи Economic.bg. Всички обществени поръчки могат да се реализират без привличането на външно кредитиране, тъй като дружеството разполага с достатъчно парични потоци, които обаче досега не са били използвани поради лошото мениджърско управление. Не става въпрос и за държавната субсидия от 175 млн. лв. годишно, които „БДЖ-Пътнически превози” получава по договора си с държавата до изтичането му през 2024 г. Сумата е целева за покриване на разходите по извършваните социални жп превози и за поддръжката на влаковете по малко натоварени жп линии. Освен тях обаче компанията получава и по 39 млн. лв. годишно капиталов трансфер за ремонти и закупуване на нов подвижен жп състав. Така за петте години до края на 2024 г. дружеството ще получи от държавата 195 млн. лв. целево за модернизация на влаковете си. Отделно още миналата година кабинетът „Борисов 3”, след специално разрешение на Брюксел за отпускане на държавна помощ, допълнително гласува 100 млн. лв. за придобиване на нов подвижен пътнически състав, които все още чакат да бъдат използвани. Следователно от догодина до края на 2024-а „БДЖ-Пътнически превози” ще разполага с 295 млн. лв. за обновяване на композициите си. Така че компанията има достатъчно пари за доставка на по-модерни композиции и сега се бърза с обявяването на обществените поръчки за доставчици.
Източник: economic.bg (21.10.2019)
 
БДЖ пусна поръчка за 40 нови вагона за над 76 млн. лв. "БДЖ-Пътнически превози" обяви обществена поръчка за производство и доставка на 40 нови пътнически вагона. От документацията към обществената поръчка се вижда, че 14 от вагоните ще са обикновени второкласни, 8 – второкласни, но специално пригодени за превоз на хора с увреждания и намалена подвижност, 10 първокласни вагона, както и 8 вагона-бистра. В обществената поръчка са включени и доставката на два стенда за контрол и изпитване на спирачните системи на вагоните, техническо обслужване на всички 40 вагона за целия гаранционен срок, както и обучение на 14 души персонал по поддръжката им. Прогнозната стойност на поръчката е 76,7 млн. лв. без ДДС, а крайният срок за подаване на оферти – 18 ноември 2019 г.
Източник: Дума (22.10.2019)
 
40 нови вагона за близо 77 млн. лв. купува “БДЖ Пътнически превози”, стана ясно от обявена поръчка. До дни се очаква компанията да пусне такава за 10 нови локомотива, които да развиват скорост от 160 км в час.БДЖ ще вземат и още 30 вагона от немската “Дойче бан”, които до средата на годината са били в експлоатация, както и 6 локомотива под наем заедно с машинистите, съобщиха за “24 часа” от компанията. От вече обявената поръчка за 40 вагона 14 са второкласни, 8 са за лица с увреждания, 10 са първокласни. Ще се купуват и 8 бистра. Процедурата е договаряне с предварителни покани. В първата фаза участниците подават документи, а след класирането им започва вторият етап - тези, които са преминали първия, ще получат покана за подаване на оферта. Поръчваните вагони трябва да са безкупейни, с маси, да имат електрически контакт с достъп до всяко седящо място и система за безжичен интернет. Изисква се те да имат и климатична инсталация. Всеки вагон трябва да бъде оборудван и със система за видеонаблюдение в салоните с възможност за запис на криптираната информация и запазването и? в рамките на месец. На дисплей в салоните възложителят иска да се показва в реално време информация за пътниците - часове за пристигане в следваща и крайна гара, скорост на движение, връзка с други влакове, температура, дата, час, както и рекламни материали на български и английски. Срокът за изработването им е 24 мeсеца, като производството им е разделено на 4 етапа по 10 вагона. Първият приключва след 365 дни. Предвидената неустойка за забава е 0,2% на ден. Гаранционният срок е минимум 60 месеца след подписване на приемателно-предавателен протокол.
Източник: 24 часа (29.10.2019)
 
Холдинг БДЖ ще бъде ликвидиран до края на януари "Холдинг БДЖ" ще спре да съществува до края на януари догодина. Дъщерните му дружества - за товарни и пътнически превози, ще бъдат преобразувани в еднолични акционерни дружества с надеждата двете компании да излязат от влошеното си състояние. Това е решил съветът на директорите на компанията майка, съобщиха от БДЖ. Намерението им било подкрепено от министъра на транспорта. Вместо по един управител "БДЖ Пътнически превози" и "БДЖ Товарни превози" вече ще имат съвети на директорите, които ще вземат решенията. Една от причините за реформата е спадът във финансовите показатели, което не е изненада на фона на трагичното състояние, в което се намира холдингът вече години наред, и натрупаните му дългове. Преди месеци държавата даде около 200 милиона лева, за да може БДЖ да ги покрие. Само за първите шест месеца на годината загубата на холдинга е малко над девет милиона лева, показва справка във финансовия отчет на дружеството. За следващите три години "БДЖ "Пътнически превози" ще получава по 175 млн. лв. годишно. Това е предвидено в средносрочната бюджетна прогноза за периода 2020 - 2022 г. Те ще му се предоставят, за да изпълнява задължението си на обществен превозвач. За същия период се предвиждат и средства за капиталови разходи на бъдещото акционерно дружество от държавния бюджет. Планирани са 139 млн. лв. за 2020 г. и по 39 млн. за 2021 и 2022 г.
Източник: Сега (30.10.2019)
 
Светомир Николов е назначен за прокурист на „БДЖ-Товарни превози”, научи Economic.bg от свои източници в жп администрацията. Досега той беше зам.-председател на Съвета на директорите на „Холдинг БДЖ”. Николов е добре познат в железниците и преди да влезе в холдинга, тъй като е ръководил едно от най-важните поделения в НК „Железопътна инфраструктура” – „Управление на движението на влаковете и капацитета”. За управител на държавния товарен жп превозвач ще бъде назначен пък Иван Личев, бивш председател на Управителния съвет и финансов директор на частната индустриална компания „Енергоремонт холдинг”. За управител на „БДЖ-Пътнически превози“ пък ще бъде назначен Любен Нанов, досегашен директор „Финанси и обща администрация”, научи още Economic.bg. Както първи написахме, прокурист на пътническия жп превозвач ще е финансистът Филип Алексиев.
Източник: economic.bg (30.10.2019)
 
Кабинетът дава 220 млн. лв. за пристанището на Доган Субсидиите на част от държавните предприятия ще бъдат съществено увеличени през следващите три години, показва средносрочната бюджетна прогноза за периода 2020 - 2022 г. Тя е част от проекта за Бюджет 2020, който бе одобрен в четвъртък от правителството. Най-щедри управляващите са към държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". В следващите три години то ще получи над 250 млн. лв. под формата на капиталови трансфери, като 220 млн. лв. от тях ще отидат за разширяване и модернизиране на пристанищната инфраструктура в района на Варна. Записаните в правителственото решение цели на практика съвпадат с намеренията за разширение и развитие на пристанището на ТЕЦ "Варна", обявени от новия му собственик - фирма, в която акционери са бившият транспортен министър Данаил Папазов и почетният председател на ДПС Ахмед Доган. Тецът има и договор за десетки милиони за поддържане на студен резерв. Макар за удълбочаване на подходите към пристанището да се говори отдавна, реално развитие и конкретни суми от държавния бюджет бяха определени едва след като ТЕЦ "Варна" мина в частни ръце. Само за 2020 г. е планиран трансфер от 111 млн. лв. За 2021 г. сумата набъбва до 131 млн., а през 2022 г. са предвидени по-скромните 11 млн. лв. - толкова, колкото години наред държавната компания е получавала, за да поддържа пристанищата за обществен транспорт. "Допълнителните средства за 2020 и 2021 г. в общ размер на 220 млн. лв. са за развитие на пристанищната инфраструктура в района на град Варна във връзка със съвременните тенденции за увеличаване големината на корабите, което поставя определени изисквания относно дълбочината на подходите към пристанищните терминали. Тези инвестиционни решения ще позволят бързото изграждане на контейнер терминал, два терминала за зърно, един за течни товари (сярна киселина) и терминал за петролни продукти", се посочва в мотивите за увеличената субсидия. Описанието на инвестиционните решения съвпада с плановете за разширение и развитие на старото въглищно пристанище на ТЕЦ "Варна", представени през лятото от Данаил Папазов, изпълнителен директор и председател на борда на директорите на електроцентралата. Преди година мажоритарен дял в нея придоби почетният лидер на ДПС Ахмед Доган, след като купи за 3500 лв. дела на сина и дъщерята на Папазов в дружеството "Сигда“ - фирмата, купила от ЧЕЗ варненската електроцентрала. През юли Папазов, който е бивш министър на транспорта в правителството на Орешарски и бивш шеф на държавното пристанище Варна, обяви, че интересите на компанията са да развие зърнен и контейнерен терминал, където да обработва зърнени товари, корабни горива, битум, асфалт и олио. Тогава шефът на ТЕЦ "Варна" обяви, че преговарят с фонд, базиран в Лондон, за 50%-но участие в инвестицията. Иначе по традиция най-много бюджетни средства и занапред ще гълтат двата жп гиганта - БДЖ и Националната компания "Железопътна инфраструктура" - близо 600 млн. лв. през 2020 г. Съществен скок на капиталовата субсидия е предвиден за БДЖ "Пътнически превози". Планираните средства за догодина са 139 млн., почти със 100 млн. лв. повече от предни години. С тях частично ще бъде финансирано закупуването на нов подвижен състав, както и ремонти на съществуващата техника. БДЖ вече обявиха поръчка за закупуване на 40 нови вагона, предстои стартиране на тръжна процедура и за 10 нови локомотива. Инвестицията ще е около 125 млн. лв. Капиталовата субсидия за 2021 и 2022 г. ще бъде по-скромна - по 39 млн. лв. на година. БДЖ "Пътнически превози" ще получи и държавно подпомагане в размер на 175 млн. лв. във всяка от идните три години за покриване на намалени разходи по обществения пътнически превоз, тъй като дружеството е длъжно да вози евтино или безплатно определени категории пътници - ученици, пенсионери, полицаи, военни. Тази субсидия е без промяна от предишни години и се дава чрез бюджета на транспортното министерство. Субсидиите за НКЖИ за следващите три години - 2020-2022, се запазват без промяна - по 145 млн. лв. на година. С тях се осигуряват финансирането и изпълнението на дейностите по поддържането и експлоатацията на жп инфраструктурата. Отделно НКЖИ ще получи и капиталов трансфер от 120 млн. лв. за всяка една от следващите три години. Средствата са необходими за изпълнение на инвестиционната й програма и по-точно за проекти, за които не се осигуряват пари от европрограми. В основната си част те ще се насочат за поддържане на техническото и експлоатационното състояние на съществуващата жп инфраструктура, както и за съоръженията по сигнализация и безопасност. Традиционните транспортни субсидии за превоз на пътници по нерентабилни автобусни и жп линии също се увеличават с 8 млн. лв. и догодина ще са 36 млн. От тях 11 млн. ще получи специално Столичната община за вътрешноградски транспорт. За превоз на пътници до планински и други отдалечени населени места в страната са предвидени 25 млн. лв. През 2020 г. е завишена и субсидията на "Български пощи" за компенсиране на извършената т.нар. универсална пощенска услуга. Тя достига 32.8 млн. лв. Предприятието получава тези средства, защото е задължено да поддържа клонове и персонал и в малките населени места, където няма никаква рентабилност. По 32 млн. лв. са предвидени и за 2021 и 2022 г.
Източник: Сега (01.11.2019)
 
Влаковете на БДЖ ще закъсняват още 6 месеца Увеличените разходи за ток и инфраструктурни такси са изяли 1.2 млн. лв. от печалбата на "Холдинг БДЖ". Компанията завършва деветте месеца на годината с печалба от 277 хил. лв. на фона на 1.5 млн. лв. за същия период на миналата година. Това показва финансовият отчет на дружеството. Принос за слабото представяне на железниците имат и заплатите, които за деветте месеца на годината са в размер на средно 1199 лв. при 1058 лв. през 2018 г. Това е увеличение със 141 лв., или 13% и се дължи на ръста на минималната работна заплата, която от началото на годината вече е 560 лева., пише още в отчета Спада и печалбата на "Пътнически превози", която се влошава с 8.9 млн. лева. За деветте месеца на годината дружеството отчита загуба от 5.4 млн. лв. при скромна печалба от 3.4 млн. лв. година по-рано. "Товарни превози" също е на загуба, но от 618 000 лева. Ако се съди по услугите на държавните железници, сериозен ръст на печалбите скоро няма да има. Причината е ясна от години - старите и закъсняващи влакове и липсата на ясна перспектива за модернизация в кратки срокове. Така например в последните дни пътници се оплакват, че влакът за Своге закъснява редовно, понякога с 90 минути. Това не се отразява в мобилното приложение на БДЖ и дори няма информация за движението на някои от влаковете. Министърът на транспорта Росен Желязков призна, че проблем действително има и призова за търпение. "Влаковете закъсняват, а хората се изнервят. Извинявам се на потърпевшите от закъсняващите влакове. Това ще продължи до средата на следващата година", заяви той пред бТВ. Министърът поясни, че причината отново е в недостига на състав и на лошата организация. "Лошата организация ме притеснява. Недостигът на влакове трябваше да се замести с наеми на локомотиви, за да има достатъчно бройки. Това го казах още в началото на годината, но никой не направи нищо. Слеващата година обаче трябва да се усети промяната", заяви той и обясни, че дружеството четири месеца не е успяло да организира обществена поръчка за доставка на подвижен състав. Желязков определи проблема като "съпротива срещу промяната като процес, има едно аналогово мислене". "За 2020 г. година са предвидени 140 млн. лв. за нов подвижен състав. Първо ще се случи реформата, а после и финансирането", категоричен бе той.
Източник: Сега (12.11.2019)
 
БДЖ ще купи и наеме локомотиви за почти 80 милиона лева "БДЖ - Пътнически превози" е твърдо решена да се раздели с лошия си имидж. В опит да обнови старите си влакове и да сложи край на закъсненията компанията смята да купи, да наеме и да ремонтира общо 24 локомотива за почти 80 млн. лева. За целта дружеството е пуснало серия от обществени поръчки, които идват месец след като "Пътнически превози" откри друга процедура - за покупката на 40 нови пътнически вагони за почти същата сума. Най-голямата поръчка е за доставка на 10 нови локомотива - 57.5 млн. лв. без ДДС. В цената е включена и гаранционната им поддръжка. Целта е до края на февруари избраните участници да бъдат поканени за договаряне. Дали този срок ще се спази обаче зависи от това дали ще има обжалване на процедурата и колко ще продължи то. Ако се съди по практиката в провеждането на големи търгове, това е почти гарантирано. Избраната фирма трябва да достави локомотивите до 54 месеца, или до 4.5 години, става ясно от документите по търга. Основният критерий за избор на доставчика ще бъде цената, а по-малко ще "тежат" срокът на гаранцията и времето за доставка на самите машини. В отделен търг "Пътнически превози" търси компания, която да ремонтира 10 локомотива срещу 16.6 млн. лева. "Освежаването" на всяка една машина ще отнеме между 60 и 120 дни. За да няма проблеми с движението и изпълнението на графика обаче, два локомотива не може да се ремонтират едновременно. Скромен търг - за 2.8 млн. лв., е пуснат и за наемане на други осем локомотива. Поредните търгове на БДЖ идват само дни след признанието на транспортния министър Росен Желязков, според когото има сериозни проблеми със закъсненията на влаковете. "Това ще продължи до средата на следващата година - тогава ще приключат ремонтите и ще има доставка на влакове под наем", заяви той. Неотдавна той разкритикува ръководството на дружеството и бавната организация на тръжните процедури. "Дружеството не можа да подготви документацията за 6 месеца, беше нает консултант, който го направи за три седмици", описа положението той.
Източник: Сега (20.11.2019)
 
"БДЖ - Пътнически превози" ЕООД подписа договора за ремонт и поддръжка на електрическите и дизеловите мотриси "Сименс" с избрания изпълнител по процедура: "Извършване на техническа поддръжка за 5-годишен период на дизелови мотрисни влакове серия 10 и електрически мотрисни влакове серии 30 и 31, собственост на "БДЖ-Пътнически Превози" ЕООД". Съобщението е на пресцентъра на БДЖ. През първите 6 месеца след подписване на договора изпълнителят ще извърши подготовка за осъществяване на планираните ремонти, след което ще започне възстановяването на няколко мотриси, които отдавна са спрени от експлоатация поради изключително тежкото им състояние. След като бъдат рехабилитирани 46-те мотриси, те ще бъдат експлоатирани безпроблемно в следващите 10 години. Стойността по договора, която е за изпълнение на мащабната процедура, е за близо 137 млн. лв. за срок от 5 години.
Източник: 24 часа (18.12.2019)
 
БДЖ подписа най-скъпия си договор „БДЖ - Пътнически превози” ЕООД подписа най-скъпия си договор досега - за близо 137 млн. лв. без ДДС. Той е с компанята „Алстом транспорт С.А.” и е за ремонт и поддръжка на електрическите и дизеловите мотриси „Сименс”. Договорът е за срок от 5 години, а размерът му е за близо 137 млн. лв. Според Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в антимонополния орган не е постъпила жалба от швейцарската компания „Щадлер“ срещу обществената поръчка на „БДЖ-Пътнически превози“ за ремонт и поддръжка на електрическите и дизеловите мотриси „Сименс“. Това автоматично означаваше, че договорът със спечелилата конкурса компания „Алстом транспорт С.А.“ ще бъде сключен до Коледа.
Източник: economic.bg (18.12.2019)
 
Четири компании искат да доставят нови локомотиви на БДЖ Четири са компаниите, проявили интерес за доставка и гаранционна поддръжка на 10 електрически локомотива за БДЖ. Това съобщиха от държавните железници. Фирмите са "Бомбардие транспортейшън" ГмбХ, ДЗЗД "Сименс Трон", консорциум "Екселор-Е.Л." и "Щадлер рейл Валенсия С.А". Прогнозната стойност на поръчката е 57 501 402.00 лв. без ДДС, като след разглеждане на документацията на кандидатите процедурата ще продължи с подаване на ценови оферти. Поръчката е планирано да приключи до края на март 2020 г., а доставката на новите локомотиви е до 18 месеца след подписването на договора. Междувременно Министерският съвет взе решение да удължи срока за изплащане на задълженията от БДЖ по предоставения безлихвен заем от 62 млн. лева до 31 март 2020 г. Средствата бяха предоставени на държавната железница за погасяване на просрочени задължения към приходната агенция.
Източник: Дневник (20.12.2019)
 
Четири големи компании искат да доставят нови локомотиви на БДЖ за 57.5 млн. Лева „Бомбардие транспортейшън“ ГмбХ, ДЗЗД „Сименс Трон”, консорциум „Екселор-Е.Л.“ и ”Щадлер рейл Валенсия“ С.А са кандидатите, подали заявление за участие в процедура: „Доставка и гаранционна поддръжка на 10 броя новопроизведени магистрални електрически локомотиви за нуждите на „БДЖ - Пътнически превози” ЕООД”. Това стана ясно на официалното отваряне на заявленията за участие, подадени в обявения срок. Проявеният интерес от страна на водещи компании в производството на подвижен жп състав е добър знак при полагането на усилия за повишаване устойчивостта и качеството на предлаганата услуга от „БДЖ - Пътнически превози“ ЕООД. Прогнозната стойност на поръчката е 57 501 402.00 лв. без ДДС, като след разглеждане на документацията на подалите заявления участници, процедурата ще продължи на етап подаване на технически и ценови оферти. Планираното приключване на поръчката е до края на март 2020 г., а предполагаемата доставка на първите нови локомотиви е до 18 месеца след подписването на договора.
Източник: Банкеръ (20.12.2019)