Новини
Новини за 2022
 
Освободиха от длъжност трима от Съвета на директорите на БДЖ С протокол на Министерството на транспорта и съобщенията се променя съставът на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ" ЕАД, съобщиха от пресцентъра на министерството. До провеждане на конкурс за нови членове са избрани Любомир Сяров, Петко Петков и Йордан Мирчев. Освободените от длъжност членове на Съвета са Маргарита Петрова-Кариди, Георги Друмев и Светломир Николов. Мотивите са свързани с лошо мениджърско управление, организационни пропуски и забавен контрол по изпълнение на ремонтните програми, посочват от Министерството на транспорта и съобщенията. Промените се налагат след извършен анализ на състоянието на "Холдинг БДЖ" ЕАД и дружествата "БДЖ-Пътнически превози" ЕООД и "БДЖ-Товарни превози" ЕООД.
Източник: Дарик радио (13.01.2022)
 
Дружествата на БДЖ ще бъдат слети в една национална компания От днес се поставя началото на реформа в Българските държавни железници като БДЖ Холдинг, БДЖ "Товарни превози" и БДЖ "Пътнически превози" се обединяват в Национална компания "БДЖ". За намеренията, още през първите шест месеца от началото на реформата да се види тенденцията на намаляване на разходите и увеличаване на приходите в компанията за железопътен превоз, съобщи транспортният министър Николай Събев. „От началото на 2024 г. смятаме повече да не искаме пари от държавата, затова че изпълняваме договора за обществен превоз, ще излезем на капиталовите пазари в Европа", обяви той, цитиран от Bulgaria ON AIR. По думите на министъра състоянието на БДЖ е критично, защото всяка една година от 2002 година досега железниците са на загуба, която към момента е 421 млн. лева. Събев се надява приходите да нарастват чрез увеличаване на пазарния дял, а разходите да се управляват много по-ефективно. Той отбеляза, че реформите тепърва трябва да минат през обществено обсъждане, както и в ресорната парламентарна комисия. „Разликата между малкия брой превозени товари от БДЖ и направените разходи се е погасявала с продажба на активите на железницата", разкри министърът, цитиран от БТА. Той е категоричен, че повече няма да се продават активи на БДЖ. „БДЖ трябва да се развива паралелно с останалите товарни превозвачи. В тази връзка започна мащабна трансформация на транспортните услуги“, заяви той. Целта, по думите му, е минимум 72% от превозите на дълги разстояния по шосе да минат към железниците. Затова ЕК ще финансира модернизация на железопътната услуга в страната ни.
Източник: Инвестор.БГ (07.02.2022)
 
Реформата в БДЖ тръгва без анализ "разходи и ползи" Реформата в БДЖ, която предвижда сегашните трите дружества да се обединят в Национална компания "Български държавни железници", тръгва без анализ "разходи и ползи" и без одобрение от Европейската комисия. "БДЖ Холдинг", "БДЖ Товарни превози" и "БДЖ Пътнически превози" трябва да влеят в едно дружество до септември. Ще се оптимизира числеността на персонала, като се премахнат дублиращите се административни звена. Ще има инвестиции в обучения и подобряване на условията на труд. Новата компания ще има две счетоводства, за да няма скрито субсидиране на либерализирания жп товарен превоз. Това каза заместник-министърът на транспорта Илия Илиев, който отговаря за железниците, пред депутатите от парламентарната комисия по транспорт. Те искаха да разберат повече за обявената в началото на февруари от министъра на транспорта Николай Събев реформа в държавните железници. В петък предстои представяне и на 5-годишната пътната карта за развитието на БДЖ.
Източник: Медия Пул (18.02.2022)
 
Транспортното министерство ще предоговори цените за товарни жп превози Министерството на транспорта и съобщенията ще предоговори цените за превоз на товари от железниците. Това обяви министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев по време на изслушване в парламентарната комисия по транспорта. До края на март ще се проведе среща с най-големите клиенти на „БДЖ Товарни превози“, обясни министърът. Той посочи, че ще се водят преговори цените за товарните превози да влязат в пазарните рамки. Събев подчерта, че само от един клиент на дружеството – „Аурубис“, има загуба в размер на 17 млн. лева заради договор под себестойност на услугата. В началото на април ще бъде готово и новото тарифиране за пътническия и товарния транспорт. Министърът на транспорта посочи, че в 5-годишния план за железниците се планират по 10% ръст на пътниците и товарите – общо 50% за периода от 5 години, както и същото намаление на разходите. Министърът на транспорта обеща и синхронизация между БДЖ и автобусния транспорт. Предстоят и срещи с кметове, за да се обсъди как да се гарантира достъп до автобусен превоз между населените места. Вероятно ще има увеличение на цените на превозите, за което транспортни фирми настояват от години, стана ясно от изказването на Николай Събев. Събев каза още, че са започнали промени в Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ с цел упражняване на непрекъснат контрол на върху работата на товарния автомобилен транспорт. По думите му претоварените камиони са една от най-сериозните причини за пътни инциденти. Министърът намекна и за предстоящи промени в шофьорските изпити, така че да се подобрят способностите на водачите, а оттам ще се повлияе и безопасността. През май ще започне да се работи по нов закон за обучението на водачите на превозни средства, каза Събев.
Източник: Инвестор.БГ (11.03.2022)
 
БДЖ трупа по-големи загуби от пътници и товари Загубата на БДЖ нараства през миналата година при управлението на служебния кабинет, става ясно от предварителните отчети за 2021 г. “БДЖ-Пътнически превози” има нетна загуба от 33,3 млн. лв. за миналата година. Това е над три пъти повече от нетната загуба за предходната година от 10,82 млн. лв. Основната причина за увеличението на загубата е нарастването на разходите за ток в резултат на поскъпването на електроенергията за бизнеса. Разходите за ток на “БДЖ-Пътнически превози” през миналата година са малко над 61 млн. лв., при 41 млн. лв. за предходната 2020 г. Близо два пъти са нараснали и разходите за поддържане на дълготрайните активи на компанията - от 6,5 млн. лв. през 2020 г. са станали 13,5 млн. лв. през 2021 г. “БДЖ-Товарни превози” също отчита по-голяма загуба през миналата година. Загубата на дружеството през 2021 г. е 8,9 млн. лв. при загуба от 2,9 млн. лв. за предходната година. От една страна това се дължи на нарастването с близо 5 млн. лв. на разходите за ток. Освен това са продадени по-малко ненужни активи на дружеството.
Източник: Труд (28.03.2022)
 
БДЖ отчете увеличение на своите приходи Националният железопътен превозвач отчете увеличение на своите приходи за първото тримесечие на годината. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията. В „БДЖ - Пътнически превози“ ЕООД паричните постъпления са нараснали с 20%, което е в резултат на увеличения брой пътници, използващи жп транспортa. В „БДЖ - Товарни превози“ ЕООД ръстът на приходите е с 10%, като то се дължи на повече изпълнени заявки за превоз на товари и предоговoрени тарифи с клиентите на дружеството. Предприети са стъпки за подобряване на предлаганата услуга, свързани с повишаване нивото на комфорт и обслужване от страна на персонала, допълват от министерството. Паралелно с това, дружествата за пътнически и товарни превози са предприели мерки за оптимизация на разходите, като реалният ефект ще бъде отчетен още в края на този месец. В резултат на по-добрите финансови резултати, ръководството на БДЖ предвижда поетапно повишение на заплатите на експлоатационния персонал. Възнагражденията ще се увеличават съобразно критерии, свързани с личния принос и ангажираност на служителите към работния процес, както и постигнатите резултати, свързани с по-добри условия за превоз на пътници и товари.
Източник: Банкеръ (05.05.2022)
 
Министърът на транспорта Николай Събев е подписал решение за вливането на "БДЖ-Пътнически превози" и "БДЖ-Товарни превози" в "Холдинг БДЖ". Новото обединение ще се казва "Национална компания Български държавни железници" ЕАД. Целта на преструктурирането е да се подобри планирането, управлението и контрола на движението на пътническите и товарните влакове, а също - да се съкрати администрацията и разходите.
Източник: Offnews (14.07.2022)
 
Министър Събев слива трите БДЖ-та в една фирма Държавните жп превозите ще претърпят поредна "структурна" трансформация. Министърът на транспорта Николай Събев е подписал решение, което предвижда за преобразуване чрез вливане на „БДЖ-Пътнически превози“ и на „БДЖ-Товарни превози“ в „Холдинг БДЖ“, съобщи пресцентърът на министерството. Обединението, включващо холдинга и двете му бивши дъщерни дружества, занапред ще се нарича "Национална компания Български държавни железници“ ЕАД. Според прессъобщението целта на тази реформа е да се подобрят планирането, управлението и контролът на движението на пътническите и товарните влакове. След сливането на трите дружества администрацията ще бъде съкратена, разходите ще бъдат намалени, а транспортната услуга ще бъде подобрена, посочват още от транспортното министерство. "Стъпките за оздравяване на БДЖ заедно с новите влакове, които ще закупим по Плана за възстановяване и устойчивост, ще върнат на българите удобството в железопътния транспорт", смята министър Събев. На пракика БДЖ се връща към старата си форма, когато имаше едно държавно предприятие - "Български държавни железници". Последвалите трансформации, при които товарните и пътническите превози бяха отделени в самостоятелни фирми, дъщерни на "шапката" - "Холдинг БДЖ", с нищо не допринесоха за подобряване на икономическите и на финансовите резултати на държавния железопътен транспорт.
Източник: Сега (14.07.2022)
 
За първи път от 10 години насам „Холдинг БДЖ“ ЕАД излиза на печалба, а за второ поредно тримесечие националният железопътен превозвач отчита увеличение на своите приходи, съобщи Министерство на транспорта и съобщенията. За първите шест месеца на годината счетоводната печалба на цялата група „Холдинг БДЖ“ ЕАД е в размер на 13,256 млн. лева. За първи път от десет години групата, която включва „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД, „БДЖ-Товарни превози“ ЕООД и „Холдинг БДЖ“ ЕАД, излиза на печалба. Това важи и самостоятелно за дружеството „БДЖ-Товарни превози“, което към края на юни реализира счетоводна печалба от 6,904 млн. лева. След отчитане на ефекта от намалените инфраструктурни такси за дружеството оперативната печалба от присъщата му дейност е 2,201 млн. лева. От „БДЖ-Товарни превози“ напомнят, че дружеството е на загуба за целия десетгодишен период от 2012 г. до сега. По-високите приходи се дължат на повече изпълнени заявки за превоз на товари, както и на новите тарифи на компанията, които са били актуализирани спрямо пазарните условия още в началото на годината.
Източник: Инвестор.БГ (27.07.2022)
 
„БДЖ-Товарни превози“ ЕООД започва разговори със Световната банка за реализация на инвестиционната си програма за периода до 2024 година. Държавното дружество ще преговаря за привличане до 400 млн. лв. капитал. Средствата са необходими за придобиване на пет нови електрически и 15 дизелови локомотиви, както и на 600 броя специализирани товарни вагони. Програмата на дружеството предвижда основни ремонти на 10 локомотива и 250 товарни вагони. Средната възраст на електрическите локомотиви в момента е 45 години, а 90 процента от вагоните са доставени преди 40 години. Ремонтната поддръжка пък се извършва главно в локомотивните депа на дружеството, които обаче нямат достатъчен капацитет. В същото време, обемът на заявките за превоз от „БДЖ – товарни преводи“ се увеличава, но липсата на подвижен състав крие риск от загуба на клиенти и нереализирани печалби. Според мениджмънта на дружеството, с модернизирането на локомотивния и вагонен парк ще могат да бъдат изпълнени превози на товари, които само за първата година ще донесат около 28 млн. лв. приходи. Прогнозите са, че от втората година ще бъде генерирано допълнително по още 5 процента увеличение на приходите. Това предполага инвестицията от 400 млн. лв. да се изплати за срок около 11 години.
Източник: Други (01.08.2022)
 
Ръководството на „Холдинг БДЖ“ подготвя документите за прехвърлянето на емблематичната си сграда в активите на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ). Повече от 10 години „Холдинг БДЖ“ и дъщерното му дружество „БДЖ – Товарни превози“, дължат на НКЖИ около 70 млн. лв. за инфраструктурни такси. Заедно с лихвите, този дълг бе надхвърлил 90 млн. лв., но преди около две години НКЖИ и БДЖ сключиха дългосрочно споразумение за разсрочено плащане. Централата на НКЖИ, намираща се на столичния бул. „Мария Луиза“ № 110 е собственост на НКЖИ и БДЖ. Според брокери на недвижими имоти, каквото и да покаже оценката на имота, реалната цена на застроения квадратен метър в красивата сграда на пресечката ул. „Г. С. Раковски“ - ул. „Иван Вазов“, не би трябвало да струва по-малко от 3000 евро. При 7800 кв. м. разгъната застроена площ, 50% от която е собственост на НКЖИ, пазарната оценка на БДЖ-половинката би трябвало да е около 11.7 млн. евро (3900 кв. м х 3000 евро). Или към 23.89 млн. лева. Следователно, дори прехвърлянето на сградата по пазарни цени би покрила не повече от една четвърт от неплатените инфраструктурни такси към НКЖИ. На 2 юни 2018 година частен съдебен изпълнител официално обяви сградата за продан с начална тръжна цена 7.3 млн. лева. Ищец беше консорциум от западноевропейски банки, кредитирал БДЖ по т. нар. Втори облигационен заем. През март 2018 г. компанията беше осъдена да заплати 19.8 млн. евро на кредиторите плюс 1.9 млн. евро разноски по делото. Тогава сградата оцеля само по една причина: спешна намеса на Кабинета „Борисов - 3“ и поредното преливане на живи бюджетни пари в поредното държавно дружество на апаратно дишане. Или по-скоро - в будна кома...За последно, идеята за прехвърляне на цялата собственост на централата на БДЖ към НКЖИ е била обсъждана в края на 2020 г. - началото на 2021 г., когато генерален директор на НКЖИ беше сегашният зам.-министър на транспорта инж. Красимир Папукчийски. Самата сграда, в която от вече 7 десетилетия се помещава БДЖ, е построена в първите години на ХХ век за централа на някогашната Българска земеделска банка. В периода 1934 – 1944 г. в нея се помещава Министерският съвет на Царство България, а бюрата на тогавашните премиери са били разположени именно в днешния кабинет на изпълнителния директор на „Холдинг БДЖ“. Всъщност, сградата е била огромна, П-образна, с фасади към днешните улици „Иван Вазов“, „Г. С. Раковски“ и „Славянска“. По време англо-американските бомбардировки в края на Втората световна война обаче бомба разрушава цялото крило на ул. „Славянска“. Върху "петното" по-късно са построени сградите на днешното Министерство на икономиката и на "Театър 199". Въпреки че бомбата е повредила покривната конструкция така, че днешната почти няма нищо общо с оригиналната, централата на БДЖ е обявена за паметник на културата.
Източник: Банкеръ (14.09.2022)