Новини
Новини за 2016
 
Цветан Василев направил цесии в КТБ за 81 млн. Мажоритарният собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев е направил цесии, с които се е опитал да спасил 81 млн. лв. от парите си в КТБ. Това става ясно от списък с цесии и прихващания, които са направили граждани и фирми с парите си в банката, след като тя беше поставена под особен надзор на 20 юни 2014 г. Фирмата "Бромак" на укриващия се в Сърбия от българското правосъдие Цветан Василев е поискала пет цесии на обща стойност 41,41 млн. евро, или близо 81 млн. лв., става ясно от списъка, публикуван от синдиците на КТБ. Други компании, свързвани с Цветан Василев, също са уредили вземанията си чрез прихващания. Сред тях са "Сана Спейс хотел Хисаря", "Хелт енд Уелнес", "Корси маунтин резорт", "Костенец ХХИ", "Инфраструктурна компания", "Партнер лизинг", "Планасат", "Гипс", Русенска корабостроителница Запад, "Телиш". Военният завод "Дунарит" е направил прихващания за 13,35 млн. лв., 33,25 млн. евро и 7,7 млн. долара. Фирмата на Гриша Ганчев "Елит Петрол" е извършила няколко прихващания за 40 млн. лв., 2,7 млн. евро и 12,7 млн. долара. Друго дружество на бизнесмена - "Литекс моторс", е направило сделки с 47 млн. лв. и 15,5 млн. евро. "Нафтекс Петрол" има цесии за 1,8 млн. лева, 1,3 млн. евро и 9,9 млн. долара. БЕХ е направил цесии за 21 млн. лв. и 4,2 млн. евро. "Мини Марица Изток" и ТЕЦ "Марица Изток 2" са направили прихващания, съответно за 4,2 млн. евро и 21,5 млн. лева. Сред държавните компании в списъка са "Булгаргаз", БДЖ "Товарни превози", фондовата борса и Централния депозитар. Съпругата и дъщерята на бившия премиер Иван Костов са заявили цесии за общо 260 000 лв. Сделките може да бъдат обжалвани от синдиците на КТБ пред съда, като за част от тях това вече е направено.
Източник: Стандарт (07.01.2016)
 
Бизнесът спаси товарната гара в Пазарджик от закриване Товарната гара Пазарджик няма да бъде закрита, тъй като за една част от фирмите в региона товарните превози са единствената възможност да развиват дейността и имат сключени договори. Това обяви областният управител на Пазарджик Трендафил Величков след среща с управителя на БДЖ”Товарни превози” инж.Любомир Илиев и представители на фирмите товародатели. Бъдещето на товарните превози бе обсъдено, след като преди седмица се появи информация, че БДЖ”Товарни превози” подготвя закриването на 30 товарни гари в страната, сред които и местната. Планът предвижда дейността на товарната гара в Пазарджик да бъде преструктурирана и оптимизирана с цел намаляване на разходи, време и предвид извършването на продължителни строително-ремонтни дейности на жп трасето от Национална компания „Железопътна инфраструктура”. Постигнахме консенсус, който удовлетворява и двете страни. За една част от фирмите в региона товарните превози са единствената възможност да развиват дейността си и за целта имат сключени договори. В същото време трябва да се съобразим със затрудненията, които създават ремонтите и въведеното трафично ограничение за част от коловозите на гара Пазарджик, обясни пазарджишкият губернатор Трендафил Величков.
Източник: Монитор (01.02.2016)
 
„БДЖ – Tоварни превози” ЕООД подписа Меморандум за сътрудничество с Грузинските железници На проведеното пето заседание на Междуправителствената българо-грузинска комисия за търговско-икономическо и научно техническо сътрудничество на 2 и 3 февруари в гр. Тбилиси, Грузия, „БДЖ – Tоварни превози” ЕООД подписа Меморандум за сътрудничество с Trans Caucasus Terminals LLC. Това съобщиха от пресцентъра на „Холдинг Български държавни железници” ЕАД. Дружеството е дъщерно на грузинските железници. Българската делегация в Грузия бе водена от министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски. С цел развитие на товарните превози между Европа и Азия през териториите на България и Грузия, двете страни се договориха активно да участват в преговорите за проекта на многостранно Споразумение за създаване на транспортен и транзитен коридор Персийски залив – Черно море. Във връзка с участието на Грузия в инициативи за развитие на мултимодалния транспортен коридор от Китай за Европа през Транскаспийския маршрут, се обсъди възможността за включването на България през железопътно-фериботната връзка Варна – Иличевск – Поти/ Батуми или през пристанище Бургас. В резултат на стартиралите по-рано преговори между „БДЖ – Товарни превози” ЕООД и Trans Caucasus Terminals LLC, се подписа Меморандум за разбирателство между двете компании, с цел развитие на взаимното сътрудничество и участие в различни инициативи и проекти в сферата на товарните превози. Също така, беше разгледана и възможността за присъединяването на „БДЖ – Товарни превози” ЕООД към основаният в края на 2015 г. консорциум между големи транспортно-логистични компании от Китай, Азербайджан, Казахстан, Грузия и Турция (като асоцииран партньор) за превоз на товари от Китай за Европа по т.нар. Нов Път на коприната. (вестник Строител)
Източник: Други (09.02.2016)
 
БДЖ ще си сътрудничи с Грузия "БДЖ - Товарни превози" ще си сътрудничи с грузинските железници Trans Caucasus Terminals LLC. Това се договориха двете страни, след като подписаха и меморандум за бъдещото партньорство. Идеята е да участват съвместно в различни инициативи и проекти в сферата на товарните превози. Представители на двете компании, които се срещнаха в Грузия, обсъдиха и възможността за присъединяването на „БДЖ – Товарни превози” към основания в края на 2015 г. консорциум между големи транспортно-логистични компании от Китай, Азербайджан, Казахстан, Грузия и Турция за превоз на товари от Китай за Европа по така наречения Нов път на коприната. Железниците се договориха още активно да участват в преговорите по проекта за създаването на транспортен и транзитен коридор Персийски залив – Черно море.
Източник: Новинар (10.02.2016)
 
Кабинетът ще продава приоритетно товарните превози на БДЖ За поредна година Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) ще се опита да продаде приоритетно четири дружества - "БДЖ - Товарни превози", "Овча купел", "БФБ-София" и "Международен панаир - Пловдив". Това е записано в плана на ведомството на Емил Караниколов за 2016 г., публикуван тези дни. Той почти по нищо не се различава от очакванията на агенцията за предходните няколко години, плановете за които просто се презаписват от година на година. Намеренията на агенцията са да получи от продажби 86.9 млн.лв. от около 34 сделки. Тъй като това е прогноза, която може да се промени, очакваните постъпления може да са повече или по-малко, застраховат се от АПСК. Заложената сума все пак е по-голяма от очакваните през миналата година 52.2 млн. лв. Към момента ведомството работи по проекта за продажба на държавния дял в капитала на фондовата борса. За това ще се търси стратегически инвеститор - голям борсов оператор. Целта е да се създадат предпоставки за развитие на фондовия пазар, за увеличаване на интереса на чуждите инвеститори и повишаване на капитализацията на пазара, обясняват от Агенцията за приватизация. С пълна пара тече и подготовката за сделката на годината - евентуалната продажба на БДЖ "Товарни превози". От приватизацията вече са определили екип за изготвяне на анализ на правното състояние на дружеството. Въпреки че към момента няма дори неофициални кандидати, от АПСК заявяват, че приходите от продажбата ще намалят свръхзадълженията на холдинг БДЖ. От Агенцията за приватизация предупреждават, че сделките и приходите зависят от трудната икономическа и финансова среда у нас. Проблем пред продажбите е и понижената инвестиционна активност, декларират експертите на Емил Караниколов. Както всяка година, така и през тази натиск ще има и заради влошеното финансово състояние на някои от фирмите, пуснати за продажба. Липсата на сговор между отделните институции също ще пречи. Отсъствието на диалог не веднъж е посочвано сред най-големите проблеми на агенцията, която често се оплаква от трудната комуникация с отделните министерства. КОНТРОЛ АПСК чака постъпления от 3.5 млн. лв. от следприватизационен контрол, е записано в плана за 2016 г. За сравнение през миналата очакваните суми бяха по-големи - 5 млн. лв. В ход са процедури за публична продан на активи на дружества, които не са спазили приватизационните си ангажименти. Кои са те обаче, не се посочва.
Източник: Сега (21.03.2016)
 
Пускат за приватизация "БДЖ-Товарни превози" Процедурата за раздържавяване на "БДЖ-Товарни превози" трябва да бъде обявена от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) до края на тази седмица, научи "Стандарт". Оценката на компанията вече е изготвена, съобщиха запознати. Засега от ведомството пазят в тайна точните цифри, но се споменава сумата 85 млн. лв. За сравнение - това е с около 25 млн. по-малко от оценката за втория опит за приватизация, който беше прекратен от кабинета "Орешарски". Че процедурата за обявяване на третия опит за раздържавяване на "БДЖ-Товарни превози" ще бъде обявена до дни говорят още два факта. Първият е, че лично президентът на КНСБ Пламен Димитров вече е изпратил в АПСК условията на синдиката в бъдещия договор за раздържавяване на бъдат включени клаузи за запазване на работните места и на Фонд "Работна заплата" за три години след продажбата. Вторият е, че по същата тема за днес в агенцията е насрочена среща и на представителите на КТ "Подкрепа".
Източник: Стандарт (13.04.2016)
 
Националната железница може да погаси всички дългове към кредиторите си до края на годината. Това съобщи транспортният министър Ивайло Московски от парламентарната трибуна. По думите му има механизъм, по който се работи това да стане. Освен това е изпратена и нотификация в Брюксел с искане за допълнителна държавна помощ, обясни още той. В момента задълженията на БДЖ са около 450 млн. лв. По предварителни данни „Холдинг БДЖ” завършва 2015 г. със загуба от 27 млн. лв., резултатът е по-добър от 2014 г., когато тя беше с около 23 млн. лв. повече. Влияние за подобряването на състоянието са намаляване на оперативните разходи, приходите от амортизиране на други активи и продажбата неоперативните, средства от държавния бюджет и др. „За 2015 г. дружеството е изплатило около 75 млн. лв. от задължения към кредиторите си”, уточни министърът. И коментира, че БДЖ „Пътнически превози” в периода 2013-2015 г. не е увеличило броя на пътниците си. Според него това се дължи на не само на вътрешни фактори, но и на външни, като използване на повече лични автомобили и автобуси. „През 2015 г. БДЖ „Товарни превози” е превозил 8 млн. тона товари, което представлява 58% от железопътния товарен превоз в страната”, информира още Московски. Той допълни, че компанията е имала допълнителни разходи, заради ремонти на инфраструктурата. През миналата година дружеството е намалило загубите си с 12 млн. лв.
Източник: Монитор (18.04.2016)
 
Готвят за продажба „Товарни превози” До дни се очаквало Агенцията за приватизация да пуснe процедурата за продажба на "БДЖ - Товарни превози" за 85-90 млн. лв. Това ще бъде трети опит за приватизация на ключовата компания. При първите два кандидати не се явиха. Заради заявеното желание от управляващите да продават товарните превози синдикатите в дружеството са внесли предложения в АПСПК, които да бъдат включени като клаузи в бъдещия приватизационен договор. Ако агенцията не включи предложенията на синдикатите в договора, се очаква реакция от тяхна страна, включително и протести. Междувременно вчера стана известно, че дружеството е останало без охрана и вече е обявило, че търси нова охранителна фирма, за което е готово да плати близо 10 млн. лв.
Източник: Дума (20.04.2016)
 
До дни пускат за продажба "Товарни превози" Управляващите работели усилено в посока изваждането за пореден път върху тезгяха на "БДЖ - Товарни "превози" и до дни се очаквало Агенцията за приватизация и следприватизацонен контрол (АПСПК) да пуснe процедурата за продажба на държавното дружество за 85 млн. лв., научи ДУМА от два източника. Според единия източник това можело да стане до края на седмицата, но според другия - едва ли ще стане до няколко дни, но се очаквало да се случи скоро и на цена между 85-90 млн. лв. Ако процедурата бъде пусната, това ще бъде трети опит за приватизация на ключовата компания. При първите два кандидати не се явиха. Заради заявеното желание от страна на правителството за приватизация на товарните превози синдикатите в дружеството са внесли предложение в АПСПК за запазване на наличния състав. Около 3200 души работят в момента в "БДЖ - Товарни превози". Предлага се още в рамките на 3 години фонд работна заплата също да бъде запазен. Поставени са и изисквания за инвестиции през тези три години, защото техническото състояние на дружеството не било добро. Предлага се през първата година в дружеството да бъдат вложени поне 20 млн. лв. Другото предложение е запазване на предмета на дейност в рамките на 10 години. Очаква се Надзорният съвет на АПСПК да разгледа тези предложения, като надеждата на синдикатите е те да залегнат като условия в приватизационния договор. Не е ясно обаче дали НС ще приеме тези предложения. Синдикалистите от КНСБ и "Подкрепа" очаквали среща с НС на АПСПК, на която щяло да стане ясно приемат ли се техните предложения. Ако агенцията за приватизация не приеме предложенията на синдикатите обаче, се очаква реакция от тяхна страна, включително и протести. Ако има инвеститор и той вложи пари в предприятието, то може да работи, смятат работещите в товарните превози. Въпросът обаче е дали изобщо ще бъде намерен инвеститор. Появи се информация, че руската държавна железопътна компания РЖД разглеждала възможността да участва в приватизацията на "БДЖ - Товарни превози". Единият от източниците ни обаче твърди, че едва ли ще се появи инвеститор за "БДЖ - Товарни превози". Притесненията са също, че ако дружеството продължи да бъде в това неопределено състояние - постоянно да се вади на тезгяха, можело да се стигне до най-лошият вариант - влизане на синдик. За миналата година дружеството има около десетина милиона лева загуба. През февруари министърът на транспорта Ивайло Московски заяви, че ако не се появи купувач за дружеството, ще се пристъпи към преструктуриране на компанията. Това обаче означава драстично свиване на разходите чрез съкращаване на персонала и продажба на активи Компанията търси охрана за 10 млн. лв. Междувременно вчера стана известно, че докато се готви приватизацията на "БДЖ – Товарни превози", дружеството е останало без охрана и е обявило, че ще търси нова охранителна фирма, за което е готово да плати близо 10 млн. лв. Охранителната фирма, която досега е охранявала гари, депа и складове на дружеството, е напуснала. В момента 53 обекта на БДЖ и държавното имущество в тях са без надзор, а от дружеството заявяват, че са поели охраната със собствени сили, като ще търсят и помощта на МВР. Основната причина за напускането на охранителната фирма, освен ниското заплащане, с което не могат да бъдат покрити разходите й, е и фактът, че тя е принудена да плаща отмъкнато имущество, което се случва често, предаде banker.bg. В момента тече обществена поръчка за нова охрана. В нея има изискване за изграждане на система за видеонаблюдение, разполагане на сигнално-охранителна техника и система за контрол на обхода на охранителите. Поддръжката на охранителната инфраструктура се поема изцяло от изпълнителя. Според представители на бранша отделената от БДЖ сума за тези дейности е крайно недостатъчна, тъй като с нея няма да бъдат покрити дори и минималните харчове за един охранител, включващи социални осигуровки, облекло и обувки, индивидуална комуникационна и транспортна техника и др.
Източник: Дума (20.04.2016)
 
24% спад на товарните превози на БДЖ Загубата на компанията "БДЖ-Товарни превози" се е свила в сравнение с миналата година и през първото тримесечие на 2016 г. възлиза на 1,2 млн. лв. За сравнение през същия период на 2015 г. тя е била 5,4 млн. лв. Това става ясно от отчета на дружеството на първото тримесечие, публикуван на страницата на Министерството на финансите. В същото време обаче работата на компанията сериозно е намаляла. Обемът на превозените материали е спаднал с 24%. Свиването на приходите от продажби пък е с 14% до 23 млн. лв. Влияние за намалението оказват спадналите превози през периода януари – март 2016 г. на мините на фирмата, свръзвана с Христо Ковачки - "Ти Би Ел", с 39%, на "Консорциум МТ Транс" с 62% и на "Стомана индъстри" с 41% спрямо първото тримесечие на 2015 г. Със 17% обаче е увеличено средното превозно разстояние на един тон товар. Пернишките мини на Ковачки са и най-големият клиент на железницата с дял от около 1/3 от превозите. Като цяло една от причините за неизпълнението на плана за превозите са прекъсванията за ремонт на ж. п. инфраструктурата, включително на ключови трасета като например Белово-Септември-Пазарджик, Пазарджик-Стамболийски и др. БДЖ превозва основно въглища, нерудни суровини и петрол, сочи още отчетът на компанията. Към 31 март 2016 г. в "БДЖ-Товарни превози" са работили 3 192 души, което е намаление с 403 души в сравнение с 31 март 2015 г. Средната месечна брутна заплата в компанията за трите месеца е била 832 лв., което е увеличение с 50 лв. спрямо предходната година. Пернишката "Ти Би Ел" на Ковачки продължава да е най-големият длъжник на желниците с неразплатени към 31 март 5,7 млн. лв. В същото време задълженията на товарните превози към 31 март 2016 г. възлизат на 95 млн. лв., което е намаление с 16 млн. лв. срямо същия период на миналата година. Най-големият дълг, който е краткосрочен, е в размер на 57 млн. лв. към Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Загубата на БДЖ-Пътнически превози пък се е увеличила и за първото тримесечие възлиза на 5,2 млн. лв. при 3,5 млн. лв. за същия период на 2015 г. Общо пасивите на "БДЖ-Пътнически превози" намаляват от 431 млн. лв. на 417 млн. лв., сочи финансовият отчет на дружеството.
Източник: Медия Пул (09.05.2016)
 
24% спад на товарните превози на БДЖ Загубата на компанията "БДЖ-Товарни превози" се е свила в сравнение с миналата година и през първото тримесечие на 2016 г. възлиза на 1,2 млн. лв. За сравнение през същия период на 2015 г. тя е била 5,4 млн. лв. Това става ясно от отчета на дружеството на първото тримесечие, публикуван на страницата на Министерството на финансите. В същото време обаче работата на компанията сериозно е намаляла. Обемът на превозените материали е спаднал с 24%. Свиването на приходите от продажби пък е с 14% до 23 млн. лв. Влияние за намалението оказват спадналите превози през периода януари – март 2016 г. на мините на фирмата, свръзвана с Христо Ковачки - "Ти Би Ел", с 39%, на "Консорциум МТ Транс" с 62% и на "Стомана индъстри" с 41% спрямо първото тримесечие на 2015 г. Със 17% обаче е увеличено средното превозно разстояние на един тон товар. Пернишките мини на Ковачки са и най-големият клиент на железницата с дял от около 1/3 от превозите. Като цяло една от причините за неизпълнението на плана за превозите са прекъсванията за ремонт на ж. п. инфраструктурата, включително на ключови трасета като например Белово-Септември-Пазарджик, Пазарджик-Стамболийски и др. БДЖ превозва основно въглища, нерудни суровини и петрол, сочи още отчетът на компанията. Към 31 март 2016 г. в "БДЖ-Товарни превози" са работили 3 192 души, което е намаление с 403 души в сравнение с 31 март 2015 г. Средната месечна брутна заплата в компанията за трите месеца е била 832 лв., което е увеличение с 50 лв. спрямо предходната година. Пернишката "Ти Би Ел" на Ковачки продължава да е най-големият длъжник на желниците с неразплатени към 31 март 5,7 млн. лв. В същото време задълженията на товарните превози към 31 март 2016 г. възлизат на 95 млн. лв., което е намаление с 16 млн. лв. срямо същия период на миналата година. Най-големият дълг, който е краткосрочен, е в размер на 57 млн. лв. към Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Загубата на БДЖ-Пътнически превози пък се е увеличила и за първото тримесечие възлиза на 5,2 млн. лв. при 3,5 млн. лв. за същия период на 2015 г. Общо пасивите на "БДЖ-Пътнически превози" намаляват от 431 млн. лв. на 417 млн. лв., сочи финансовият отчет на дружеството.
Източник: Медия Пул (09.05.2016)
 
Съкращават стотици от БДЖ "Товарни превози" Между 600 и 800 служители на БДЖ "Товарни превози" ще бъдат съкратени. Това предвижда планът за преструктуриране и оздравяване на дружеството. Министър Ивайло Московски уточни, че приватизация на компанията няма да има, тъй като до момента нито един купувач не е изявил интерес. Това налага промени в "Товарни превози", така че дружеството да може да работи без загуба. По думите на транспортния министър съкращенията няма да са шокови, но оптимизацията на всички ресурси, включително и човешки, са неизбежна.
Източник: Дарик радио (12.05.2016)
 
Никой не иска да купи БДЖ Товарни превози Нито един инвеститор не е проявил интерес към приватизацията на БДЖ Товарни превози, която беше планирана от Министерството на транспорта. Това съобщи транспортният министър Ивайло Московски след среща със синдикатите и ръководството на БДЖ. В сряда след участие на министъра в парламентарната транспортна комисия някои медии съобщиха, че предстои поне 600 души от товарните превози да бъдат съкратени. Днес Московски заяви категорично, че такъв план за съкращения няма. Той обясни, че е цитирал пред депутатите цифри от стратегия за оздравяването на железниците, която чака одобрение за държавна помощ от Европейската комисия. Има предварителни разчети за съкращения в Товарни превози, но МТ не уволнява и назначава в дружеството. Тепърва ръководството на холдинга ще работи по план за оздравяване, като ще се цели това минимално да рефлектира върху работещите там, каза Московски.
Източник: Инвестор.БГ (13.05.2016)
 
Няма интерес към покупката на "БДЖ Товарни превози". Това обяви вчера транспортният министър Ивайло Московски след среща със синдикатите и шефовете на холдинг БДЖ. Министърът не веднъж е споменавал, че инвеститори няма, но за пръв път това стана повод за официална среща със синдикатите и отново се заговори за съкращения. Губещото дружество все още не е в процедура по приватизация, въпреки че намеренията на транспортното ведомство са ясни отдавна. Но липсата на запитвания от потенциални купувачи налага държавата да мисли за възможни изходи. Един от тях е евентуалното съкращение на поне 600 души в системата на товарните превози. Вчера министър Московски обясни, че бройката е записана в стратегията за оздравяване на железниците, но няма решение за съкращения. "Има предварителни разчети, но министерството не уволнява и назначава в дружеството", каза той и напомни, че ръководството на холдинга работи по план за оздравяване. Една от целите е "това минимално да рефлектира върху работещите". Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че синдикатът винаги е бил против продажбата на товарните превози и против финансовото обвързване на железниците с концесията на летище София. Намеренията на правителството са парите от тази концесия да се инвестират в държавния превозвач, който е в реален фалит. За целта обаче България чака разрешение от Европейската комисия за държавна помощ. Синдикатите за пореден път обвиниха властта, че няма стратегия за жп сектора и го подценява за сметка на пътищата. Затова и Димитър Манолов от КТ "Подкрепа" определи вчерашната среща като "тревожна". Според шефа на холдинга БДЖ Владимир Владимиров трябва да се вземе окончателно решение дали ще има приватизация или не.
Източник: Сега (13.05.2016)
 
През първото тримесечие "БДЖ Товарни превози" свива загубата си През 2016 г. "БДЖ-Товарни превози" успя да подобри нетните си финансови резултати за първото тримесечие в сравнение със същия период на миналата година, коментира Любомир Илиев, управител на "БДЖ-Товарни превози" ЕООД, цитиран от агенция "Фокус". По данни, цитирани от него загубата на компанията от януари до март е 1.2 млн. лв. при 4 млн. лв. за същия период на предходната година. "Така ясно се вижда добрият тренд на дружеството. Ако успеем да проведем всички мерки, които планираме – продажба на неоперативни активи, оптимизиране на различни основни процеси, въвеждане на информационни системи и др., смятам, че до края на годината дружеството може да постигне положителен финансов резултат", смята Илиев. Според него служителите няма от какво да се притесняват за своето бъдеще. В отговор на въпрос за мерките, които са взети, за подобряване ситуацията на дружеството той обяснява, че те включват оптимизация на всички процеси по оперативната работа - маневрена дейност, ремонтната дейност, промяна на графика на движение и логистиката. Взети са мерки и срещу кражбите на гориво, измерване на трудовия коефициент на всеки от служителите и др. "Можем да развием "БДЖ-товарни превози" ЕООД като конкурентно и печелившо предприятие", убеден е директорът. "Дружеството се развива много добре през последната година. Има нужда от още известни усилия, за да бъде изградено като конкурентно и печелившо предприятие, въпреки историческите факти, които трябва да бъдат оповестени на нашата общественост", обяснява Илиев. Признава обаче, че през последните години има видим ръст на превозите на товари не чрез железници, а чрез автомобилен транспорт въпреки увеличения брой лицензирани жп превозвачи, които вече са десет. Делът на държавната компания в тези превози през 2007 г. е бил 92%, докато през 2015 г. е спаднал на 58%.
Източник: Дневник (19.05.2016)
 
Тръгва голям конкурент на "БДЖ-Товарни превози" PIMK Rail е най-новият - 14-и, железопътен превозвач у нас. Това съобщиха за "Стандарт" от ИА "Железопътна администрация" (ИАЖА). Компанията беше създадена в края на миналата година, а неотдавна ИАЖА й издаде и европейски лиценз за жп превозвач. Сега PIMK Rail очаква единствено сертификат за безопасност, веднага след което може да извършва превози на товари. Компанията усилено се подготвя за това. Тя вече внесе първия в България от 27 години насам чисто нов електровоз - Siemens Vectron, чиято цена е близо 7 млн. евро. Локомотивът беше оценен от TINSA за съответствие с изискванията на правилата за безопасност и вече е допуснат за експлоатация по жп мрежата. Очаква се скоро от Германия да бъде доставен и втори електровоз от същия тип. Отделно PIMK Rail поръча 17 двойни вагона в жп завода в гр. Септември, които скоро ще бъдат готови. Още в края на миналата година управителят на компанията майка PIMK - Илиян Филипов, публично обяви, че ще навлезе сериозно в бизнеса на интермодалните превози. Поради това PIMK е кандидат за концесионер на новия интермодален терминал в Пловдив, който се изгражда от "Трейс Груп Холд", за да го превърне в своя основна логистична база. PIMK Rail е дъщерна компания на пловдивската PIMK - най-мощната автокомпания в Източна Европа. Само миналата година PIMK вложи 25 млн. евро в 150 влекача "Мерцедес" и "Ивеко". PIMK е сред най-големите превозвачи на стоки между Турция и Германия, като превозва и известни марки облекла като Zara и др. PIMK вече има опит в жп превозите, като осигурява 2/3 от полуремаркетата за блок-влака на DB Schenker Rail по дестинацията Русе - Нюрнберг. Така PIMK съкращава голяма част от разходите си за гориво, пътни такси и командировъчни за водачите. След като стартира дейността си, PIMK Rail ще отхапе още около 25% от товарите на "БДЖ-Товарни превози". Сега държавният превозвач вози средно по 1000 т дневно от кариерата на PIMK в Куртово Конаре за сероочистващите инсталации на ТЕЦ "Марица 3". Поради това се очаква "БДЖ-Товарни превози" да приключи 2015 г. с под 6 млн. тона товари - 14 пъти по-малко от рекордната 1986 г. Държавната компания ежегодно губи по 10-15% от пазарния си дял при увеличение на общия обем товари от порядъка на около 20% годишно.
Източник: Стандарт (26.05.2016)
 
БДЖ и PIMK ще качват камионите на влакове "БДЖ-Товарни превози" ще започне да транспортира тежкотоварни автомобили с влакове съвместно с най-новия жп превозвач у нас - пловдивската PIMK Rail. Това съобщи Любомир Илиев, управител на "БДЖ-Товарни превози". Сериозно обмисляме да развиваме интермодалния транспорт, обясни Илиев. Ние си партнираме с PIMK Rail и ще бъдем конкуренция основно на DB Schenker, коментира Любомир Илиев и обясни: "Става въпрос за превоз на непридружавани полуремаркета. Камионите ще превозват стоки от Иран и Турция до Пловдив. Там полуремаркетата ще бъдат откачвани от влекачите и качвани на нископодови жп платформи, за да пътуват по релси до Любляна. От словенската столица те ще бъдат поемани от други влекачи и превозвани до крайните клиенти в Централна и Западна Европа. В обратна посока товарите в непридружавани полуремаркета ще пътуват с влак от Любляна до Пловдив и оттам - по шосе, до Турция и Иран". Ние нямаме нископодови жп платформи, но PIMK Rail скоро ще имат, каза Любомир Илиев. До края на юли се очаква пловдивската компания да получи европейско финансиране и да плати на жп завода в гр. Септември за построяването на 36 нископодови жп платформи за превоз на полуремаркета, с които ще бъдат сформирани две композиции, обясни Илиев. Превозите ще се осъществяват от новия интермодален терминал в Пловдив, за който PIMK ще кандидатства за концесионер. Терминалът се изгражда с 13,94 млн. лв. европейско финансиране и ще бъде открит през декември тази година. PIMK Rail вече закупи един модерен електровоз Siemens Vectron. Според изявления от ръководството на компанията, тя ще закупи още един. Те обаче няма да са достатъчни, поради което ще си сътрудничим в интермодалните превози, като осигуряваме локомотиви, коментира Илиев. На въпроса защо няма кандидати за "БДЖ-Товарни превози", което провали и третия опит за приватизация на дружеството, Любомир Илиев обясни, че вече всеки жп превозвач, ако има европейски лиценз "А", в България трябва да кандидатства само за лиценз "В" (б.а. - за безопасност), който може да му бъде издаден за 6 месеца и срещу неголяма държавна такса. Така той веднага започва да извършва превози, каза Илиев и допълни, че и в момента има няколко жп превозвача, които кандидатстват за лицензи. При това положение защо някой да купува компания със задължения, отговаря реторично управителят Любомир Илиев.
Източник: Стандарт (13.06.2016)
 
Държавните транспортни компании подобряват леко резултатите си Държавните транспортни компании са имали малко по-успешна първа половина на годината, показват отчетите им за периода. През летище София са преминали повече самолети, пътници и товари, това в Горна Оряховица е увеличило печалбата си, а пловдивското е свило загубата си. "Български пощи" и "БДЖ - Товарни превози" също излизат на положителен финансов резултат. По-доброто представяне на пощите се дължи на завишените общи приходи с 5.2%, главно от изходящи пощенски пратки за чужбина, от разчитане с чуждите пощенски администрации на входящи писмовни и колетни пратки, продажба на винетни стикери, продажба на билети на националната лотария, като компанията оперира на един традиционно растящ пазар. При железницата обаче печалбата е съпътствана със загуба на бизнес. Летища в полет "За шестте месеца на 2016 г. "Летище София" ЕАД отчита финансов резултат от дейността си - печалба в размер на 4.270 млн. лв., с 2.371 млн. повече от планираната и с 1.420 млн. повече от отчетената за същия период на 2015 г.", се посочва в отчета на компанията. За шестте месеца дружеството отчита приходи от 61.6 млн. лв., което е с 6.5 млн. лв. повече на годишна база. По-доброто представяне се дължи на по-големия брой самолети, преминали през столичната аерогара, при които има ръст от 12.2%. Основният ръст се дължи на по-голямата активност на нискотарифната WizzAir, като дружеството посочва, че от април там вече каца нискотарифната Ryanair, която обяви доста мащабна летателна програма, която ще се отрази още по-силно в отчета на летището до края на годината. Ръст има и при броя на пътниците от 9.2%, или с 261 хил., както и при обработените товари, които се увеличават с 15.3%. Летището в София е компанията в сферата на транспорта, която предизвиква най-голям интерес заради предстоящата концесия и заради критиките, че аерогарата печели под възможностите си. Наскоро изпълнителният й директор Христо Щерионов обясни пред журналисти, че има обективни причини за това - като конкуренцията в наземното обслужване и оптимизацията, която предприеха някои авиокомпании. Летището в Пловдив обаче не може да се похвали нито с повече приходи, нито с печалба. То успява единствено да минимализира загубата си, която от 330 хил. преди година сега се е свила наполовина до 147 хил. лв. Приходите му падат, като дружеството отчита с 500 хил. лв. по-малко от същия период за миналата година. Компанията трудно покрива разходите си и затова през миналата година започна да работи с ограничено работно време. За летище Пловдив в момента тече процедура по отдаването му на концесия, като срокът за оферти изтича на 19 септември. Пристанища и железници Едно от дружествата, които отчитат добри резултати, остава "Пристанище Варна". Приходите от продажби към 30 юни са в размер на 32.5 млн. лв. Компанията отчита с 9.6% над планираните приходи за периода, но с 3.4% по-малко спрямо миналата година заради намаления обем на обработените товари. Рентабилността й за периода е била 20.12%. Далеч не толкова успешно е представянето на другото държавно пристанище на Черно море – това в Бургас, което е със затихващи функции, след като Министерство на транспорта отдаде основните му терминали на концесия на "БМФ Порт Бургас" на братята Домусчиеви. Свива се бизнесът и на "БДЖ - Товарни превози", като компанията отчита с 12% по-малко приходи спрямо първите шест месеца на 2015 г., като е превозила с 22.3% по малко товари в обем. Това се дължи на свиването на поръчките на няколко големи клиента, един от които е Ти Би Ел - компанията, спедитор на товарите от мините, свързани с Христо Ковачки, които са намалели с 47%, след като той предпочете да си направи собствена жп компания. Положителното при държавната компания е, че успява да излезе на печалба. За първото полугодие на 2015 г. тя беше на загуба от 7.3 млн. лв., като сега резултатът е 1.3 млн. лв. в полза на железницата.
Източник: Капитал (03.08.2016)
 
БДЖ е погасила над 400 млн. лв. дългове и има 1.3 млн. лева печалба, похвали се вчера директорът Владимир Владимиров. В момента държавният холдинг има да плаща към 455 млн. лева, докато през 2009 г. борчовете му са били 800 млн. лева. Оказва се обаче, че заради приоритетното издължаване към кредитори БДЖ няма пари за най-важното - ремонти на наличната и инвестиции в нова техника. Точно затова авариите, закъсненията, промените в разписанията и разреждането на влакове са ежедневие - особено за пътническите превози. В момента действа временно разписание с промени на 11 пътнически линии, които се наложиха заради излизането на стари локомотиви от строя. "След ремонт старите 40-50-годишни влакове веднага дават дефект, необходима ни е инвестиция, ако искаме да имаме модерна железница", обясни вчера Владимиров по БНТ. Оказа се обаче, че и с по-новите машини има проблеми. От БДЖ съобщиха пред "Сега", че 10 от новите 50 мотриси "Дезиро" не са в движение - пет са претърпели катастрофи, а други 5 не работят заради различни технически "откази". Вчера Владимиров дори заяви, че 3 от мотрисите били "тотална щета". За ремонта на част от тези мотриси предстои обявяване на обществена поръчка. "Една от причините за създадената ситуация е прекратеният през 2008 г. договор за поддръжка, от тогава тези мотрисни влакове се поддържат със собствен ресурс", обясниха още от БДЖ. За да спаси БДЖ от технически "фалит", правителството реши да му влее мощна финансова инжекция от 600 млн. лева. Сумата трябва да дойде от отдаването на летище София на концесия. Според шефа на жп холдинга е реалистично парите да постъпят догодина. С помощта БДЖ трябва да ускори погасяването на задълженията и да купи нови влакове.
Източник: Сега (05.08.2016)
 
Част от най-новите влакове на БДЖ са без поддръжка от 2008 г. насам БДЖ има сериозен проблем с поддръжката на купените при правителството "Сакскобургготски" мотриси Siemens и има спешна нужда от покупката на нови локомотиви за по-старите влакове. Това се разбра от думите на изпълнителния директор на "БДЖ Холдинг" Владимир Владимиров и на управителя на "БДЖ Пътнически превози" Димитър Костадинов в сутрешния блок на БНТ. През 2004 г. финансовото състояние на БДЖ бе лошо, но още по-лошо бе състоянието на влаковете му. Затова и тогавашният министър на транспорта Николай Василев поръча 25 дизелови дизелови мотриси "Дезиро" срещу 87 млн. лв., а година по-късно пристигна и нова поръчка от още 25 електрически влака "Сименс" за още 106 млн. евро. За целта дружеството взе заем от близо 200 млн. евро от немската финансова институция KfW за 12 години. Димитър Костадинов обясни, че от 2008 г. обаче дизеловите мотриси са без поддръжка. Договорът със Siemens е бил прекратен, защото ръководството тогава преценило, че държавната железница сама може да се справя с това, което се оказало невъзможно. "Няма капацитет нито технически, нито човешки, нито от гледна точка на осигуряване на необходимите части. В момента и двата вида влакове са пред основен ремонт, подготвяме процедура за поддръжка и в най-скоро време ще я пуснем - за 5-годишен период за електрическите и дизеловите мотрисни влакове", каза той. Той уточни, че в движение в момента са 23 от електрическите мотриси, а две са "тотална щета" след катастрофи. В същото положение са и две от дизеловите влакчета, а други 5 са спрени, защото имат нужда от основен ремонт. Владимир Владимиров пък добави, че в страната от 2002 г. няма завод за ремонт на локомотиви, така че поддръжката трябва да се извършва в чужбина. След кризата, която изживя през 2009 г., когато бе на ръба на фалита, сега БДЖ отчита малко по-добри резултати. Изпълнителният директор на холдинга описа ситуацията като подобряваща се. Въпреки свиването на задълженията от 2009 г. насам наполовина – до 455 млн. лв., все още няма средства за инвестиции. Най-големите кредитори на БДЖ са банки - общо 240 млн. лева към момента, вкл. немската KfW, с чиито пари са купени мотрисите Siemens, и държателите на книжа по втория облигационен заем. Като по-сериозен обаче Владимиров определи проблема с облигационерите, задълженията към които също са редуцирани, но остават високи - 134 млн. евро. С тях холдингът обаче не можел да се разплати с наличните средства, тъй като трябва разрешение от ЕК, защото такова плащане се квалифицира като неразрешена държавна помощ. Владимиров се похвали и че за първи път "БДЖ - Товарни превози", излиза на печалба от 1.3. млн. лв. през първата половина на 2016 г., но в същото време отчетът на компанията показва, че се свиват приходите на компанията - с 12% по-малко спрямо първите шест месеца на 2015 г., или 52.4 млн. лв., както и бизнесът й като цяло - с 22.3% по-малко превозени товари в обем. Ръководството на холдинга очаква обявената концесия на летище София, със средствата от която Министерството на транспорта обеща да се погасят дълговете на БДЖ. С тази цел Министерският съвет изисква от бъдещия концесионер да извърши авансово плащане на половината сума по 35-годишната концесия при подписването на договора - около 600 млн. лв.
Източник: Капитал (05.08.2016)
 
ИПИ: Финансовото състояние на държавните фирми се влошава Финансовото състояние на държавните предприятия се влошава през 2014 и 2015 г. спрямо базисната 2013 г. От общо 158 на брой държавни предприятия (за които МФ е публикувал отчети) броят на губещите нараства до 72 през 2014 г. и въпреки че леко спада до 62 през 2015 г., остава над нивото от 55 през 2013. Общият финансов резултат сериозно се влошава от 493 млн. лв. нетна печалба през 2013 г. до 266 млн. лв. загуба през 2014 г. През 2015 г. ситуацията се подобрява и отново е отчетена нетна печалба, но този път от само 85 млн. лв. Задълженията на предприятията - особено на най-големите, растат и през 2014 г. темпото на натрупване на дългове дори изпреварва ръста на БВП. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) за финансовото състояние на държавните предприятия. Едновременно с това влошаване обаче субсидиите и трансферите от държавния бюджет към тези компании продължават да растат дори в условията на хроничен бюджетен дефицит и през 2015 г. те надхвърлят 3% от БВП. Редом с това процесът на приватизация е не само замразен, но дори поема в обратната посока. Тези тенденции налагат държавната политика по отношение на публичните предприятия да бъде преосмислена и да се пристъпи към изчистване на забранителния списък и приватизация на повечето държавни компании, смятат от ИПИ.Приходите на всички публични предприятия през 2015 г. са 11.2 млрд. лв. или 13% от БВП, а стойността на капитала им е 19.3 млрд. лв. или 22.4 на сто от брутния вътрешен продукт. В същото време медианната възвращаемост на активите на държавните предприятия е много ниска, а през всяка от разгледаните години тя дори не доближава 1%, което означава, че голяма част от държавните предприятия на практика не отчитат никаква възвращаемост, пише в анализа на ИПИ. За сравнение, в частния сектор препоръчителната възвращаемост, която едно предприятие трябва да достигне, за да се счита за добра инвестиция, е около 5%. Нивото на задлъжнялост като цяло е паднало през периода, но в определени ключови сектори като здравеопазване и енергетика се покачва. Тревожно е, че медианното съотношение на дълг към собствен капитал за предприятията с годишни приходи над 100 млн. лв. е шест пъти по-високо от медианното за всички предприятия. Това ясно показва, че най-големите и важни предприятия са и най-задлъжнелите, пише в анализа.Фокусирайки се върху 10-те държавни предприятия с най-високи приходи (които формират 78% от приходите на всички ДП) се забелязва, че техният финансов резултат е значително по-лош от средния. Средната им печалба е по-ниска от тази за всички държавни компании през всяка от разгледаните години. Същото се отнася и за възвращаемостта на техните активи - през 2014 и 2015 г. тя дори е отрицателна. Пет от тези предприятия са били на загуба през 2015 г., докато през 2013 г. губещите са само три. Задлъжнялостта им също сериозно се влошава. Тяхното медианно съотношение на дълг към собствен капитал стремглаво се покачва от 0.83 през 2013 г. на 1.33 през 2015 г., което представлява ръст от над 60%.Някои предприятия подобряват своето финансово състояние, но само на хартия. Така нивото на задлъжнялост на "БДЖ - Пътнически превози" сериозно спада през 2015 г. благодарение на чисто счетоводни записи. Към 31.12.2015 г. стойността на собствения капитал на дружеството е с над 90% по-висока в сравнение с година по-рано. Това обаче се дължи основно на преоценка на определени дълготрайни материални активи, а не на погасяване на дългове. През първото полугодие на 2016 г. имаше подобно подобрение в нетната печалба на "БДЖ - Товарни превози", което се дължеше основно на по-ниски отчетени разходи за амортизация вследствие на промяна в счетоводната политика. Над 71 на сто от годишните приходи на държавните предприятия се дължат на енергетиката, осигурила близо 8 млрд. лв. през миналата година, следвана от транспортните предприятия, на които се падат 1.667 млрд. лв. В същото време обаче най-задлъжняла отново е държавната енергетика – със 7.8 млрд. лв. през 2015 г., което е 1.2 млрд. повече спрямо 2013 г.
Източник: Инвестор.БГ (22.08.2016)
 
БДЖ прави нова ремонтна фирма "БДЖ Сървисиз" вече ще ремонтира локомотивите и вагоните на "БДЖ - Товарни превози" и "БДЖ - Пътнически превози", научи Стандарт". Това ще е нова, трета компания в състава на "Холдинг БДЖ", сочи програмата за преструктуриране, която вече строго се изпълнява. Според нея от 1 ноември новото дружество "БДЖ Сървисиз" ще поеме ремонта на всички видове локомотиви и вагони на товарния и пътническия държавни превозвачи. За управител на новата компания засега е определен Велик Занчев, който от ноември 2014 г. и досега е председател на Съвета на директорите на "Холдинг БДЖ". Създаването на "БДЖ Сървисиз" се налага поради факта, че всички частни ремонтни заводи в България не приемат поръчки на "БДЖ холдинг", тъй като той хронично не заплаща услугите им. Както вече "Стандарт" писа, най-модерният жп завод у нас - русенският "Експрес сервиз", категорично отказва да приема локомотиви на БДЖ, а смесената компания "БДЖ Кончар" е завела дело срещу холдинга за неплатен ремонт на 10 машини, Серия 46. Поради това БДЖ се опитва да позакърпи локомотивите в собствените си депа, но засега - неуспешно. Според запознати, "Холдинг БДЖ" е дал за ремонт няколко локомотива на новата фирма "Жп тракция" ЕООД, която се намира на територията на бившия металургичен комбинат "Кремиковци". От 8 април 2015 г. тя има сертификат за ремонт на електрически и дизелови локомотиви. Освен това "БДЖ - Пътнически превози" планира да рециклира 100 вагона, научи още "Стандарт". Все още обаче не е обявена обществена поръчка за това. Въпреки това вече се събирали оферти за доставки на врати, прозорци и други елементи за рециклиране на вагоните. Очаква се парите за обновяването на 100-те пътнически вагона да дойдат от концесията на летище София.
Източник: Стандарт (12.09.2016)