Новини
Новини за 2015
 
Приватизират товарното БДЖ до година Приватизират товарното БДЖ до година, ако се яви качествен инвеститор. Това обяви в интервю за БНР зам. транспортният министър Антон Гинев. Предложената от транспортното министерство приватизация на "БДЖ-Товарни превози" има за цел цялостно да бъде оздравен железопътният транспорт, а държавата да концентрира усилията си върху развитието на пътническите превози, обясни Гинев. Той припомни, че министерството е изпратило до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол решението си за обявяване на процедурата за раздържавяване на предприятието. От 2002 г. пазарът на товарни превози е либерализиран. Има около 10 частни превозвачи и са подадени документи за лицензиране на нови, допълни още зам.-министърът. 38-те влака спират да се движат от днес, тъй като са намалени с около 23% средствата по договора за задължителна обществена услуга между държавата и "БДЖ-Пътнически превози". "Колегите от БДЖ трябва да намерят начин коя е формулата за свиване на разходите на БДЖ с 40 млн. лв.", разясни Гинев. При вземането на това решение сме съобразили, че не допускаме нито едно населено място да остане без железопътен превоз. Спрените влакове са най-ниско ефективните в системата за момента, а именно приходите от тяхната работа са пренебрежимо малки, уточни още зам.-министърът. Междувременно изпълнителният директор на "БДЖ Холдинг" ЕАД Владимир Владимиров заяви пред Нова телевизия, че в началото на февруари ще бъдат спрени още 90 влака или ще има променени маршрути. Той допълни, че се планират съкращения на максимум 1500 служители, като първо ще бъдат освободени пенсионерите и наетите с временни договори.
Източник: Стандарт (12.01.2015)
 
Приватизацията на "БДЖ-Товарни превози" била с цел оздравяване на сектора Предложената от транспортното министерство приватизация на "БДЖ-Товарни превози" има за цел цялостно да бъде оздравен железопътният транспорт, а държавата да концентрира усилията си върху развитието на пътническите превози. Това каза пред БНР заместник-министърът на транспорта Антон Гинев. Той припомни, че министерството е изпратило до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол решението си за обявяване на процедурата за раздържавяване на предприятието. "Надявам се това да се случи в рамките на тази година. Друг е въпросът, че трябва да се яви качествен инвеститор за приватизацията на "БДЖ-Товарни превози", заяви Гинев. По отношение на 38-те влака, които спират от днес, зам.-министърът обясни, че причините са намалените с около 23% средства по договора за задължителна обществена услуга между държавата и "БДЖ-Пътнически превози". "Колегите от БДЖ трябва да намерят начин коя е формулата за свиване на разходите на БДЖ с 40 млн. лв.", разясни Гинев. Във вземането на това решение сме съобразили, че не допускаме нито едно населено място да остане без железопътен превоз. Спрените влакове са най-ниско ефективните в системата за момента, а именно приходите от тяхната работа са пренебрежимо малки. Това ще предизвика неудобство за част от населението и ние сме готови да изслушаме всички конструктивни мерки по тази тема било на синдикати, на неправителствен сектор, общини или на граждани, но такива до момента не сме получили освен протестни декларации от граждани или общини", коментира той.
Източник: Дума (12.01.2015)
 
Московски: Няма да закриваме линии, спираме само влакове Не се предвижда закриването на жп линии, ще се съкрати само броят на някои нерентабилни влакове. Това обясни министърът на транспорта Ивайло Московски пред депутатите от ресорната комисия към парламента. 140 млн. лв. ще получи "БДЖ-Пътнически превози" през 2015 г. съгласно сключения договор за обществени услуги с държавата, което е с 45 млн. по-малко от необходимите, припомни министър Московски. В държавния бюджет са заложени и още 30 млн. лв. капиталов трансфер, които обаче ще отидат целево за погасяване на дълговете на БДЖ към кредиторите, допълни Московски. Към тях ще бъдат преведени и още 40 млн. лв., но само при условие, че Европейската комисия разреши сумата да бъде предоставена от държавния бюджет целево за погасяване на дълговете. Въпреки тази намалена субсидия осигуряването на безопасен железопътен транспорт е основен приоритет за нас, категоричен бе министър Московски. Затова тази година ще бъдат спрени от движение 13 от 17-те мотриси, които обслужват кратките маршрути, допълни той.
Източник: Стандарт (15.01.2015)
 
БДЖ изгуби товарите си Със 160 хил. тона са намалели превозените от БДЖ товари от 1 до 25 януари 2015 г. в сравнение със същия период на 2014 г. Това се оплакаха разтревожени служители на "БДЖ - Товарни превози", тъй като спадът е над 30%, като в същото време товарооборотът на частните жп превозвачи е скочил пропорционално. Наред с това има сигнали, според които служители на държавната компания източват тонове нафта от локомотивите. Това принуди министъра на транспорта Ивайло Московски да разпореди незабавна проверка на сигнал за кражба на нафта, свързан с репортаж, излъчен по Нова телевизия. В него пред скрита камера машинист разказва схемите, по които се източва дизелово гориво от години. Според вътрешен одит въпреки намалелите превози разходът на нафта в БДЖ е скочил с няколко десетки тона спрямо 2013 г. През 2014 г. парите за ремонти в "БДЖ - Пътнически превози" са били едва 10 млн. лв., които са крайно недостатъчни, отчита изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Владимир Владимиров. Въпреки това по-голямата част от тях са отишли за погасяване на задължения на дружеството, обяснява той.
Източник: Стандарт (27.01.2015)
 
Кражбите на гориво продължават да източват продънената каца на БДЖ. Само от „Товарни превози“ се „губят“ минимум по две цистерни на месец. При обем 65 тона това прави най-малко по 3,5 млн. лв. годишно, изчисли пред „Преса“ изпълнителният директор на холдинга в периода 2011-2012 г. Йордан Недев. Фактите са красноречиви - в предишни години „Товарни превози“ са използвали по 8 цистерни гориво на месец, а през 2014 г. те вече са 10,3, и то при намален обем на свършената работа, коментира пред Нова телевизия Петър Бръснаров, който оглавява новия отдел за борба с кражбите в „Товарни превози“. Вчера транспортният министър Ивайло Московски разпореди проверка по сигнал за източване на гориво и се закани да наложи наказания на виновните. От дружеството отказаха да съобщят конкретни цифри за загубите от посегателствата с аргумента, че ще свикат нарочна пресконференция по темата днес. „Общите кражби и от „Пътнически превози“, и от „Товарни превози“ са много по-големи - от порядъка на 60-80 млн. лв., като най-крупните измами стават чрез обществените поръчки“, отбеляза Недев. В схемите за източване на гориво са замесени почти всички по веригата - машинисти, стрелочници, диспечери, охранители, ръководители по нарядите в депата и пр. Въпреки това през м.г. няма уволнени или наказани служители. През март 2013 г. бяха задържани шестима, крали дизел от влакови композиции в пластмасови туби. Година преди това в Свиленград бе разкрита организирана група, източвала нафта на територията на Капъкуле в Турция.
Източник: Преса (27.01.2015)
 
След година затишие в приватизацията, тази година се очаква държавата да наблегне на продажбата на имоти. Най-скъпото дружество, което е включено в програмата за приватизация, е “Аудио-видео Орфей”. Оценката му е 120 млн. лева, най-вече заради 63 имота с обща площ от 548 декара, основно в столичния квартал “Бояна” и на други места в София. 1/3 от декарите обаче са върнати на собственици, а друга 1/3 попадат в парк “Витоша”. “Аудио-видео Орфей” е на Министерството на културата и е било в програмата за приватизация и за миналата година. Тогавашният министър на културата Петър Стоянович обаче не дал разрешение за подажбата му, заяви шефът на агенцията за приватизация Емил Караниколов. Българската фондова борса също е за продан, след като предишната процедура е била прекратена по искане на Симеон Дянков, когато бе министър на финансите. Според Караниколов към борсата има интерес Ще се преценява обаче дали приватизацията да стане заедно с Централния депозитар. Чуждестранни фондови борси, които имат интерес към нашата, настоявали двете дружества да се продават заедно. Другото дружество, което със сигурност ще се продава, е “БДЖ Товарни превози”. За това вече има писмо от министъра на транспорта Ивайло Московски. Проблем обаче са 140 млн. лв. изискуеми задължения на холдинга и не се знае дали компанията ще се продава като бизнес, или като активи. Източници от агенцията казват, че ако на товарните превози се прехвърлят до 30 млн. лв. дълг, то те ще може да бъдат изтъргувана като бизнес. Ако обаче се натовари със 100 млн. лв. борч, ще трябва да се прави ликвидационна оценка и да се продават активи Ако се стигне дотам, вероятно дружеството няма да се продаде. Румънска фирма и компании на бизнесмена Христо Ковачки вече питали за приватизацията. НИТИ в Казанлък също е в програмата за продажби. Дружеството притежава само една сграда, но началната цена ще е 3,5 млн. лв., защото в него е цялата документация, архивът и оръжейните лицензи. Сделката ще стане не чрез търг, а с конкурс, защото оценителите на дружеството и кандидатите ще трябва да минат през проверка по Закона за защита на класифицирана информация. Има страхотен интерес към него, казва Караниколов. И допълва, че не му се вярва българските фирми да допуснат чужди да купят компанията. Апетитни имоти до Нов български университет в София са оценени за 9,5 млн. лв. Те са в активите на дружеството “Овча купел”, което бе на Министерството на икономиката, но е прехвърлено в Държавната консолидационна компания. Това се прави, за да може след продажбата му парите да останат в нея и след това като дивидент да отидат към бюджета. Държавният дял от 49% на Пловдивския панаир също се подготвя за приватизация Мажоритарният собственик вече предоставил информация и документи, които са необходими. Очаква се министърът на икономиката Божидар Лукарски да вземе решение за тези дялове. Предишният премиер Пламен Орешарски е искал да се продава АДИС, но външният министър - не, тъй като в сгради на дружеството живеели дипломати. Караниколов обаче казва, че могат да се пуснат за продажба обособени части, тъй като имало търговски площи, почивни станции. Направихме оценка на АДИС, тя е над 150 млн. лв. Ако се реши да се продават обособени части, агенцията е готова, казва Караниколов. ВМЗ Сопот, “Кинтекс”, както и компаниите в държавната енергетиката не се предвиждат за приватизация. Програмата за приватизация за тази година трябва да бъде одобрена и от Надзорния съвет на агенцията. Приходите от продажбите на агенцията за приватизация отиват в Сребърния фонд. Емил Караниколов, изпълнителен директор на агенцията за приватизация:
Източник: 24 часа (28.01.2015)
 
2015 г.: Приватизация за последно - имоти за 120 млн. лв. След година затишие в приватизацията, тази година се очаква държавата да наблегне на продажбата на имоти. Най-скъпото дружество, което е включено в програмата за приватизация, е Аудио-видео Орфей. Оценката му е 120 млн. лева, най-вече заради 63 имота с обща площ от 548 декара, основно в столичния квартал “Бояна” и на други места в София. 1/3 от декарите обаче са върнати на собственици, а друга 1/3 попадат в парк “Витоша”. Аудио-видео Орфей е на Министерството на културата и е било в програмата за приватизация и за миналата година. Българската фондова борса също е за продан, след като предишната процедура е била прекратена по искане на Симеон Дянков, когато бе министър на финансите. към борсата има интерес. Ще се преценява обаче дали приватизацията да стане заедно с Централния депозитар. Чуждестранни фондови борси, които имат интерес към нашата, настоявали двете дружества да се продават заедно. Другото дружество, което със сигурност ще се продава, е “БДЖ Товарни превози”. Проблем обаче са 140 млн. лв. изискуеми задължения на холдинга и не се знае дали компанията ще се продава като бизнес, или като активи. ако на товарните превози се прехвърлят до 30 млн. лв. дълг, то те ще може да бъдат изтъргувана като бизнес. Ако обаче се натовари със 100 млн. лв. борч, ще трябва да се прави ликвидационна оценка и да се продават активи. НИТИ в Казанлък също е в програмата за продажби. Дружеството притежава само една сграда, но началната цена ще е 3,5 млн. лв., защото в него е цялата документация, архивът и оръжейните лицензи. Сделката ще стане не чрез търг, а с конкурс. Апетитни имоти до Нов български университет в София са оценени за 9,5 млн. лв. Те са в активите на дружеството “Овча купел”, което бе на Министерството на икономиката, но е прехвърлено в Държавната консолидационна компания. Това се прави, за да може след продажбата му парите да останат в нея и след това като дивидент да отидат към бюджета. Държавният дял от 49% на Пловдивския панаир също се подготвя за приватизация. ВМЗ Сопот, “Кинтекс”, както и компаниите в държавната енергетиката не се предвиждат за приватизация. Програмата за приватизация за тази година трябва да бъде одобрена и от Надзорния съвет на агенцията. Приходите от продажбите на агенцията за приватизация отиват в Сребърния фонд.
Източник: 24 часа (29.01.2015)
 
Спецзвено за лов на кражбите на гориво от локомотивите създава БДЖ във връзка с обявените преди седмица злоупотреби в дружеството за товарните превози. Това съобщи шефът на "БДЖ Товарни превози" Любомир Илиев вчера в отговор на въпроси на депутати от парламентарната комисия по транспорт. "Вътрешното звено ще се състои от две мобилни групи, които ще следят за посегателства, кражби и злоупотреби, които някои опитват отвътре в системата", каза Илиев. Според него 14 души от установените нарушители вече били уволнени. До края на месеца ще бъдат поправени GPS системите, които не работят. Камери ще записват пунктовете, на които локомотивите ще зареждат само през деня. "Български пощи" категорично няма да се продават, отсече вчера министърът на транспорта и съобщенията Ивайло Московски по повод твърденията на синдикална федерация на съобщенията КНСБ, че се води умишлена политика за съсипването, източването и разпродажбата на държавната фирма. "Имам сериозни съмнения, че ще се стигне до интерес от купувачи. Държавата сериозно субсидира дейността на пощите", допълни Московски. Затова пък той обяви, че за продажба предстои да се обяви отново "БДЖ Товарни превози". Той е изпратил писмо за това до Агенцията за приватизация и очаква начало на процедурата. Министърът обаче е скептично настроен за продажбата, защото "няма опашка от чакащи". "Не вярвам, че до 2 години дружеството ще излезе на печалба без сериозни инвестиции", каза още Ивайло Московски.
Източник: Сега (05.02.2015)
 
Няма кандидат-купувачи за "БДЖ-Товарни превози" "БДЖ-Товарни превози" е едно от дружествата, за които държавата ще търси купувач през тази година. Програмата за приватизация за 2015 г. скоро предстои да бъде одобрена от Министерски съвет. Но няма гаранции, че дружеството ще премине в частни ръце. "Изпратил съм преди повече от два месеца писмо до Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол за откриване на приватизационна процедура за "БДЖ-Товарни превози", но не съм оптимист", каза преди дни в парламента транспортният министър Ивайло Московски. Кандидати за "БДЖ-Товарни превози" няма, което е нормално заради тежкото финансово състояние на компанията, коментира още Ивайло Московски. Нетната загуба на "БДЖ-Товарни превози" за 2014 г. е 20,9 млн. лв., обясни министърът. Причина за загубата са намалелите с над 6,2 млн. лв. приходи. Това е резултат от драстичния спад на количеството превозени товари, които за 2014 г. са едва 8,658 млн. тона - 10 пъти по-малко от рекордната 1986 г., когато са били превозени 85 млн. тона, или дори спрямо 2008 г., когато товарооборотът е бил 17,6 млн. тона. През миналата година дълговете на "БДЖ-Товарни превози" са нараснали с 2,28 млн. лв. - до 114,007 млн. лв. Като резултат от всички тези негативни тенденции миналата година е намалял и собственият капитал на компанията - с 25,5 млн. лв. - до 53,844 млн. лв., а именно той е критерий за оценката на компанията преди приватизацията.
Източник: Стандарт (09.02.2015)
 
Пускат 14 дружества за приватизация 14 дружества с държавно участие се очаква да бъдат пуснати за приватизация през 2015 г. Планът за работа на Агенцията за приватизация през тази година ще бъде обсъден на следващото заседание на Надзорния съвет на ведомството. Шест дружества влизат в списъка на приоритетните проекти, по които АПСК ще работи за осъществяване на приватизационни продажби през 2015 г. Това са "АДИС", "Аудиовидео Орфей", "Българска фондова борса", "БДЖ-Товарни превози", "Международен панаир - Пловдив" и "Овча купел". Други приватизационни проекти, по които АПСК ще работи през 2015 г., са "НИТИ" ЕАД, гр. Казанлък (100% държавно участие); "Булгарплодекспорт" ООД, гр. София (99% държавно участие); ВМТ "Орбита" АД, гр. София (98,63%); "Военно издателство" ЕООД, гр. София (100%); "Свободна безмитна зона-Бургас" АД, гр. Бургас (19,45% държавно участие); "Русалка" ЕООД, гр. Варна (100%); "Система за агропазарна информация" ЕООД, гр. София (100%); "Сортови семена Елит" ЕАД (100%). В Агенцията за приватизация вече има писма от министъра на финансите Владислав Горанов и от министъра на транспорта Ивайло Московски, които дават своето съгласие за стартиране на приватизационната процедура, съответно на "Българска фондова борса" и на "БДЖ-Товарни превози". В "АДИС" са съсредоточени много дипломатически имоти. Затова в този случай е въпрос на целесъобразност какъв подход ще се избере при раздържавяването - дали да се продава цялото дружество или обособени части от него. Друго атрактивно дружество от програмата за приватизация е "Овча купел" ЕООД. По отношение на "Международен панаир - Пловдив" АД вече има принципното съгласие на министъра на икономиката Божидар Лукарски да стартира и тази продажба на държавния дял в дружеството, който възлиза на малко над 49%. Преди това обаче трябва да бъде изготвен правен анализ и приватизационна оценка на миноритарния пакет и съответно да се определи неговата цена.
Източник: Стандарт (10.02.2015)
 
30 компании, в които държавата има собственост, ще продава агенцията за приватизация през 2015 г. Надзорният съвет утвърди плана за работа на ведомството за годината. Отиват на търг дружества с над 50% държавно участие, обособени части, имоти с данъчна оценка над 10 000 лв. От сделките се очакват поне 147,256 млн. лв. Шест са приоритетните продажби, одобрени от надзора. Сред тях са обособени части и отделни имоти на АДИС и приватизацията на “Аудиовидео Орфей”. Това е дружество на Министерството на културата, което е оценено на 120 млн. лв. заради 63 имота с 548 декара в Бояна. От тях обаче 1/3 са върнати на собствениците, 1/3 са в природен парк “Витоша” и за продажба остават 1/3. През тази година ще се продава и държавното участие в Българската фондова борса, което е 50,05%. В програмата приоритет е и приватизацията на “БДЖ Товарни превози”, за което агенцията има писмо от принципала - министъра на транспорта Ивайло Московски. 49,63% дял на държавата в “Международен панаир-Пловдив” също се вадят за продажба. Шестият приоритет в приватизацията тази година е държавната фирма “Овча купел”, която също има атрактивни имоти в София.
Източник: 24 часа (12.02.2015)
 
Избираха оценител на "БДЖ-Товарни превози" Избираха оценител на "БДЖ-Товарни превози". Вчера между Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и "Гиве консулт" ЕООД, София, се сключи договор за възлагане изготвянето на анализ на правното състояние, информационен меморандум и приватизационна оценка на 100% от дяловото участие на "Холдинг Български държавни железници" ЕАД в капитала на "БДЖ-Товарни превози" ЕООД. Срокът за изготвяне и представяне на разработките е 29 юни, след което в период до 35 работни дни АПСК трябва да се произнесе дали ги одобрява и приема. От агенцията информират, че до тази фаза от процедурата - избиране на оценител, са достигнали двама участници - Адвокатско дружество "Попов и партньори" и "Гиве Консулт" ЕООД. От АПСК обясниха, че след като в предварително уточнения срок оценителят предостави в агенцията своите разработки, ще се пристъпи към избор на метод за приватизация на дружеството.
Източник: Стандарт (01.04.2015)
 
1200 души излишни в БДЖ Общо 1200 души излишен персонал в БДЖ изчисли екипът на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията при представянето вчера на план за оптимизацията на железниците. 600 служители повече работели в "Товарни превози", толкова бил и излишният персонал в "Пътнически превози". Планът за оптимизация предвижда още железниците да се освободят от ненужни сгради, вагони и локомотиви, като тези активи се изчисляват на 69 млн. лв. Компанията обмисля и да потърси концесионери на жп линиите. Отново се обсъждат варианти за закриване на жп линии, които не са на печалба. Сред най-недоходоносните е Септември-Добринище, от която БДЖ, и НК "Железопътна инфраструктура" губели по 5 млн. лева годишно. Все още не е ясно с колко ще поскъпнат билетите за влак в резултат на готвените промени.
Източник: Дума (08.04.2015)
 
С 430 млн. лева спасяват "БДЖ-Пътнически превози" 430 млн. лв. инвестиции ще подобрят състоянието на "БДЖ-Пътнически превози". Това е записано в оптимистичния сценарий на Плана за оздравяване и развитие на "Холдинг БДЖ", стана ясно по време на представянето му в парламентарната комисия по транспорт. Средствата ще стигнат за значително подобряване качеството на пътническите превози по двата маршрута в направлението София - Варна - през Горна Оряховица и Карлово, както и по останалите главни линии - за Видин, Кулата, Бургас и пр. С 400 млн. лв. се планира да бъдат закупени нови влакове, а останалите 30 млн. лв. ще отидат за доставката на 16 шинобуса (б.р. - дизелови автобуси за движение по релси), които ще покрият второстепенните линии, по които пътниците са малко, като направленията Габрово - Царева ливада и Кърджали - Подкова. Освен инвестиции в плана за оздравяване на БДЖ е заложено и намаляване на служителите в холдинга с 1200 души - по 600 души от ""Пътнически" и "Товарни превози", обясни транспортният министър Ивайло Московски. Това обаче ще стане за целия 7-годишен период на оздравяване, като по-голямата част от персонала ще отпадне поради пенсиониране. Тази година няма да има съкращения в БДЖ, категорично заяви транспортният министър.
Източник: Стандарт (09.04.2015)
 
Нов конкурент реже 19% от товарната железница До края на годината се очаква нова частна фирма да излезе на пазара на товарните жп превози и така да отреже почти 19% от приходите на БДЖ. Това се прогнозира в плана за стабилизация на държавната железница, представен преди дни. В документа като най-голяма заплаха пред „БДЖ товарни превози” се определя TBL, която се очаква да получи лиценз за железопътен превозвач. Фирмата поиска разрешително преди повече от година, но издаването му досега е отлагано заради различни формалности. Дружеството в момента осигурява 41,3% от товарите на държавната фирма. Сега държавната железница превозва основно въглища и други суровини за енергийните дружества на въпросната фирма. Загубата на този огромен обем товари е невъзможно да се компенсира в такъв кратък период се подчертава в стабилизационния план на БДЖ. Едновременно с това обаче в него е записано, че заплахата от навлизане на нови участници на пазара е средна. В периода 2005-2014 година пазарният дял на „БДЖ-Товарни превози” пада с една трета от 95,6% на 62,6%. Едновременно с това намалява от 18,6% през 2007 година на 11,5% през 2013 година и делът на жп транспорта в страната. В момента над 10 000 компании у нас имат валидни лицензи за извършване на международни товарни автомобилни превози. На къси разстояния и за по-малки товарни пратки автомобилният транспорт е с по-ниска себестойност от железопътния и се извършва „от врата до врата”, се констатира още в стабилизационния план на държаното дружество. Голям проблем за БДЖ е не само конкуренцията, но и ниската техническа скорост на товарните влакове, която продължава да пада. За 2014 г. тя е 39 км/ч при 39,5 км/ч през 2013 година. Участъковата скорост за периода също намалява от 19,3 км/ч на 19 км/ч, което води до влошаване на качеството при обслужване на клиентите и неефективното използване на големия парк от товарни вагони и локомотиви. По време на подготовката на плана от „БДЖ-Товарни превози” съобщиха за „Монитор”, че около една десета са нискоефективните превози с по един-два вагона. За всеки такъв курс загубата е варира от 20 до 30 на сто. Тогава от дружеството намекнаха за отпускането на субсидии за подобни курсове, както е в някои западни държави. Надеждата за държавната железница е във въвеждането през 2017 г. на тол система, обхващаща тежкотоварните автомобили над 3,5 тона, смятат от БДЖ. По този начин разходите на тираджиите ще се увеличат и това ще повлияе положително на жп превозите. Междувременно в репортаж по „Нова ТВ” бе припомнен случаят с договорите на БДЖ за застраховка на подвижния състав само докато той е в депата, които сега се разследват от прокуратурата.
Източник: Монитор (14.04.2015)
 
"Холдинг БДЖ" плаща 103 млн. лв. дългове 91 млн. лв. главници и 12 млн. лв. лихви ще изплати на кредиторите си тази година БДЖ, съобщиха от холдинга. В края на февруари и през март бяха изплатени близо 12 млн. лв. към всички кредитори, а преди дни са преведени неколкостотин хиляди лева лихви към Европейското дружество за финансиране закупуването на подвижен жп състав "Еврофима". През май и юни предстоят плащания на около 15 млн. лв. главници и лихви към германската KFW, кредиторите по Втория облигационен заем и "Еврофима", обясниха от "Холдинг БДЖ". В сумата от 103 млн. лв. влизат и 40-те млн. лв., които бяха заделени от субсидията за "БДЖ-Пътнически превози" за плащане към кредиторите. Най-високата бариера пред изпълнението на изготвения "План за оздравяване и развитие на Групата на "Холдинг БДЖ" ЕАД за периода 2015-2022 г." е решаването на проблема с кредиторите, анализира експерт. Затова най-важното е час по-скоро да се обяви процедурата за приватизация на "БДЖ-Товарни превози", която е единственият начин да се получат средства за изплащане на една част от дълговете и за подписване на споразумение за разсрочено изплащане на останалите. Към края на 2014 г. задълженията на БДЖ са 565,18 млн. лв. От тях 138,28 млн. са към KFW, от които 65,9 млн. са просрочени. 154,18 млн. лв. са дълговете по Втория облигационен заем - всичките просрочени. 91 млн. лв. дължи БДЖ и за инфраструктурни такси на НКЖИ, 83 млн. от които - просрочени. Очакваните максимални приходи от продажбата на "БДЖ - Товарни превози" са 108 млн. лв., колкото беше оценката от 2012 г., но сега ще се прави нова. Най-големият проблем е дали ще се яви купувач, тъй като през 2013 г. единствен кандидат беше румънският карго превозвач "Груп Феровиар Ромън", който отказа да подаде оферта, а интересът на руски частни жп компании се измести от България към железниците в Гърция.
Източник: Стандарт (20.04.2015)
 
Повече сделки и чуждестранни купувачи След 4-5 години спад на пазара на сливания и придобивания в България и отлив на чуждестранни инвеститори тенденцията плахо започва да се променя. Първите малки сигнали за оптимизъм от края на 2014 г. постепенно се пренесоха и в 2015 г., като от началото на годината пазарът вече отбеляза около двайсетина сделки на фона на общо 69 за цялата минала година. Различно е и качеството на купувачите - в няколко сделки дружествата се придобиват от световни или европейски лидери от сектора. Тенденцията обаче е валидна за производствения сектор, докато във финансовия, търговията и недвижимите имоти все още интересът идва от местни икономически групи. Силно начало "Първото тримесечие на 2015 г. определено е едно от най-силните първи тримесечия за сливанията и придобиванията от доста време насам не само като мащаб, но и като качество на сделките", отбелязва Юлиан Гиков, който е управляващ директор на "Райфайзен инвестмънт" и директор за Югоизточна Европа. Гигантски сделки от мащабите, които имаше в годините преди кризата и на българския пазар, засега не се очертават. Така най-голямото придобиване от началото на годината е това на производителя на керамични плочки "КАИ груп" от страна на глобалния лидер в производството на подови настилки – американската Mohawk Industries, за около 195 млн. евро. Сделката е сред изключително редките случаи, в които най-големият световен играч в даден сектор инвестира в българска компания. В този смисъл съществен детайл за покупката е и фактът, че продавачът също е голямо американско дружество – инвестиционният фонд Advent. Сред знаковите сделки за първото тримесечие е и влизането на германската Paul Wesjohann & Co. (PHW) в разградския производител на "Лудогорско пиле" – "Амета". Германският купувач ще придобие 50% от българското дружество, което се оценява на общо около 56 млн. лв. Макар и доста по-малка като размер, сделката е сходна по значение, доколкото купувачът е най-големият играч в птицевъдния бранш в страната си. Към по-голям европейски инвеститор мина и фабриката за бентонит в Кърджали, като там промяната в собствеността дойде през сделка за досегашния гръцки собственик, придобит от френски гигант. Пак по международна линия се смени и собственикът на завода за хартия и велпапе "Дуропак Тракия". Все още малки Извън тези изключения сделките в България до момента остават доста по-малки, а и прогнозите не чертаят някаква промяна в това отношение. "Не очаквам особено големи сделки през годината, но работим по няколко по-малки проекта, като характерното при тях е, че преобладава интересът от страна на стратегически инвеститори", посочва Атанас Бангачев, партньор в българския офис на CMS Cameron McKenna. Известен интерес от страна на стратегически инвеститори отчита и директорът във фонда за дялово инвестиране Entrea Capital Димитър Узунов, който отбелязва, че влизането на играчи като Mohawk и PHW е положителен сигнал за българските компании, в които чуждестранните стратегически вложители очевидно виждат възможности за развитие. Обяснението за засилването на стратегическия интерес е просто – задържането на благоприятните условия на пазара в световен мащаб през последните месеци стимулира активността на инвеститорите. Рекордно ниските лихвени равнища позволяват на компаниите да набират евтино финансиране, а високите цени на акциите допълнително увеличават средствата, с които разполагат. "Стратегическите големи играчи знаят, че това е перфектният момент да навлязат на нови географски пазари или в нови продуктови линии", обяснява Гиков. Той обаче изтъква, че въпреки политическата стабилност от последните месеци, която определено е допринесла за активизирането на пазара и в България, страната все още не е достатъчно привлекателна по отношение на фактори като предвидимост, защита на интересите на инвеститорите и правна система. Оптимистични очаквания Съживяването на пазара в страната остава далеч от рекордните нива, наблюдавани в глобален мащаб – по данни на Financial Times, за първото тримесечие на 2015 г. стойността на сливанията и придобиванията по света се е увеличила с 21% на годишна база, а очакванията са активността да се запази висока. Положителното развитие на Запад обаче все пак дава основания и за по-оптимистични прогнози за българския пазар. Сред факторите за по-благоприятните очаквания са и по-стабилната политическа обстановка в страната, както и вече поизчерпаното търпение при отлагането на продажби. Събитията около Корпоративна търговска банка също предполагат промени в собствеността на още от дружествата от орбитата на финансовата институция, например при телеком лидера БТК. Не на последно място активност се очаква и от няколко фонда за дялово инвестиране, които трябва да вложат средствата си до края на годината. Вече традиционно за последните години сред секторите във фокуса на инвеститорския интерес са информационните технологии и ауторсинг индустрията. От началото на годината собствениците си вече смениха софтуерната компания "Страйпс" (виж на стр. 15) и дигиталната агенция "Деспарк", а в началото на април към сделките в сектора се добави и придобиването на мажоритарен дял в компанията - собственик на BG-Mamma – НЕГ.БГ, от страна на управляващия партньор във фонда за рисково финансиране LAUNCHub Любен Белов. Чрез борсово предлагане нови инвеститори ще влязат и в IT холдинга "Сирма". "Продължаваме да виждаме засилен интерес от чуждестранни стратегически инвеститори, които искат да отварят свои развойни центрове в България", отбелязва Узунов. "Също така новият собственик на "Софика груп" се очаква да раздвижи аутсорсинг сектора след наскоро обявеното намерение да търси растеж чрез придобивания не само в България, но и в региона", допълва той. През 2014 г. най-голямата българска аутсорсинг компания стана собственост на американския гигант TeleTech. Интерес има и към сектора на финансовите услуги, отчита Бангачев. През първото тримесечие "Евроинс" купи българския застрахователен бизнес на германската Talanx – "ХДИ Застраховане", а "Индустриален холдинг Доверие" има предварителен договор за Токуда банк, като сделката трябва да бъде одобрена от БНБ. Плановете за преструктуриране на гръцките банки също могат да доведат до продажби и на дъщерните им лизингови дружества и банки в България. Според Гиков 2015 г. определено ще бъде годината на промишлеността и на производствените предприятия. Узунов също отбелязва наличието на интерес от страна на италиански стратегически инвеститори към сектор "Производство". Сред по-големите сделки, които вероятно ще станат факт в следващите месеци, е продажбата на незавършения варненски Mall Galleria от страна на полската Globe Trade Center (GTC). По информация на "Капитал" преговори за покупка на имота е водил Петър Дудоленски, като последващата идея е обектът да бъде нает от "Сити клиник", в която миналата година като инвеститори влязоха фондът Empower Capital и финансовият инвеститор Александър Минов. След дълга зима в приватизацията и там е възможно леко раздвижване. За трети път държавата ще опита да приватизира Българската фондова борса (БФБ) заедно с Централния депозитар, ще бъдат предложени няколко дружества с имоти в актива им, минимален шанс има и за продажба на "БДЖ Товарни превози".
Източник: Капитал (20.04.2015)
 
Бизнесменът Христо Ковачки получава жп лиценз Енергийният бос Христо Ковачки съвсем скоро ще получи жп лиценз и ще може да извършва сам превозите на въглищата от рудниците до ТЕЦ-овете си, научи Клуб Z. За разрешителното спонсорът на партия "Лидер", която е част парламентарната група на Български демократичен център, внесе документи още миналата година, но Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията досега все откриваше "пропуски" в книжата и не му го даваше. "Всички несъответствия вече са отстранени и няма законови основания г-н Ковачки да не получи лиценза", обясни източник от ведомството. Още през януари министър Ивайло Московски намекна за подобно развитие на сагата около разрешителното за товарните жп превози. "Ако Христо Ковачки поиска лиценз за товарен оператор, аз не мога да му откажа. Той ще обжалва в съда и ще спечели", каза тогава министърът. В момента превозите на рудата на бизнесмена са основната част от заниманията на "БДЖ-Товарни превози". Те представляват над една трета от цялата дейност на жп компанията. Сега обаче след като Ковачки спре да използва услугите на държавния превозвач се очаква драстичен спад на приходите и обемите. Както Клуб Z вече съобщи през първото тримесечие, и без Ковачки да е отпаднал напълно като клиент, финансовите резултати на жп превозвача са плачевни. В товарното поделение на БДЖ приходите от продажби намаляват от 30,476 млн. лева през 2014 г. на 26,889 млн. лева през първо тримесечие на 2015 г., т.е. намалението е 3,586 млн. лева или 12%. Чистата загуба нараства от 3,182 млн. лева през 2014 г. на 5,397 млн. лева или със 70%, а собственият капитал намалява от 76,3 милиона лева през 3-те месеца на 2014 г. на 45,5 млн. лева през 3-те месеца на 2015 г. Това означава, че оценката на компанията е паднала с 31,105 милиона лева или с 41%. През първото тримесечие превозените от БДЖ товари на фирми на Христо Ковачки са намалели с 36 на сто, показват финансовите резултати на жп превозвача.
Източник: Club Z (27.05.2015)
 
Христо Ковачки поиска жп лиценз за трети път Христо Ковачки отново, за трети път, е поискал лиценз за железопътен превоз на товари. В момента документите му са в процедура по разглеждане и не е ясно какъв ще е изходът. Христо Ковачки отдавна демонстрира желание да се откъсне от "БДЖ - Товарни превози". Той подава на два пъти документи, за да обслужва сам транспорта на въглищата от мините си, чрез дружеството "ТБД - Товарни превози", което е 100% собственост на ТЕЦ "Бобов дол". И двата пъти обаче получава отказ. Последния път - заради непълноти в документацията, както и за липса на достатъчно доказателства за финансова стабилност. Грубо поръчките за превоз на дружествата на бизнесмена представляват около една трета от общите превози на "БДЖ - Товарни превози". В същото време те по данни към момента дължат на държавния жп оператор близо 10 млн. лв. за извършена от него работа, като от тази сума просрочени се водят 6.5 млн. лв. Депутатите от транспортната комисия гласуваха на второ четене промени в Закона за железопътните превози, с които разрешават на индустриалните предприятия сами да извършват превози на собствените си суровини и продукция по жп мрежата "до първа гара".
Източник: Капитал (04.06.2015)
 
Ковачки със своя жп фирма от зимата Най-късно през зимата бизнесменът Христо Ковачки ще разполага със своя жп компания за товарни превози и най-вероятно ще превозва въглища между собствените си мини и тецове. Миналата седмица железопътната администрация на транспортното министерство издаде лиценз за товарни жп превози на свързаната с Ковачки фирма „ТБД Товарни превози“. Това стана след година и половина спорове. „Най-късно до 4 месеца ще трябва и да й издадем сертификат за безопасност, след като фирмата си представи локомотивите и вагоните, с които ще превозва товари“, казаха от ведомството пред „Труд“. Лицензът е безсрочен, но на всеки 5 години носителят му преминава през подробна проверка и може да се стигне до отнемането на документа, казаха от транспортното министерство. В същото време фирмите на Ковачки дължат около 15 млн. лв. на „БДЖ Товарни превози“ и същевременно бяха сред най-големите й клиенти, осигуряващи й около 30% от превозените товари през последните години.
Източник: Труд (29.06.2015)
 
На Ковачки му тръгна по релси В дните между 15 и 19 юни транспортното министерство е издало лиценз на "ТБД - Товарни превози" за железопътен транспорт на стоки. Компанията е 100% собственост на ТЕЦ "Бобов дол", част от енергийния пакет на Ковачки. Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" - част от транспортното ведомство вече веднъж отказа лиценз на контролираната от Ковачки компания. Ковачки е най-големият клиент на "БДЖ - Товарни превози", което означава, че държавната компания ще се раздели с още едно сериозно перо от бизнеса си. Спедиторите, които организират превозите на въглищата от мините, имат задължения към "БДЖ - Товарни превози", а с получаването на транспортна независимост стимулите за изплащането им намаляват. И трето, защото държавата отново ще се опита да продаде "БДЖ - Товарни превози", а атрактивността на компанията след отпадането на най-големия й клиент ще намалее още повече и тя допълнително ще се обезцени. Сега пред жп компанията на Ковачки предстои да премине през процедурата за получаване на лиценз за безопасност, за да може да сключи договор с Национална компания "Железопътна инфраструктура" за достъп до мрежата.
Източник: Капитал (29.06.2015)
 
Най-късно през зимата бизнесменът Христо Ковачки ще разполага със своя жп компания за товарни превози и най-вероятно ще превозва въглища между собствените си мини и тецове. Миналата седмица железопътната администрация на транспортното министерство издаде лиценз за товарни жп превози на свързаната с Ковачки фирма „ТБД Товарни превози". Това стана след година и половина спорове. „Най-късно до 4 месеца ще трябва и да й издадем сертификат за безопасност, след като фирмата си представи локомотивите и вагоните, с които ще превозва товари", казаха от ведомството. Лицензът е безсрочен, но на всеки 5 години носителят му преминава през подробна проверка и може да се стигне до отнемането на документа, казаха от транспортното министерство. В същото време фирмите на Ковачки дължат около 15 млн. лв. на „БДЖ Товарни превози" и същевременно бяха сред най-големите й клиенти, осигуряващи й около 30% от превозените товари през последните години.
Източник: Труд (30.06.2015)
 
Честито на Ковачки! От днес не е клиент, а конкурент на БДЖ Изпълнителна агенция "Железопътна администрация" е издала преди седмица сертификат за безопасност на жп компания на бизнесмена Христо Ковачки. Днес той му е връчен официално. Това е документът, който превръща бобовдолския минен бос в пълноправен конкурент на БДЖ. През юли Ковачки получи лиценз за извършване на жп превози и единствената пречка пред започването на работа на компанията му бе, че тя няма сертификат за безопасност. За получаването на този документ при изрядна документация се чака до 4 месеца. Въпреки това процедурата в конкретния случай е минала в съкратени срокове - за по-малко от месец. Новината бе потвърдена официално от Министерството на транспорта. Оттам уточниха, че Ковачки все още не е записан в онлайн регистъра на лицензираните превозвачи само защото служителят, отговарящ за осъвременяването на базата данни в "Железопътна администрация", бил в отпуска, но и това щяло да стане в близките дни. Според източници, близки до Ковачки, намеренията му са още този месец той да се откаже от услугите на "БДЖ-Товарни превози", които досега возеха рудите на бизнесмена от мините до тецовете му. Как ще стане това не е съвсем ясно, тъй като всички железопътни превозвачи трябва да поискат маршрути за преминаване от Национална компания "Железопътна инфраструктура", която стопанисва релсите у нас. Такова искане обаче все още не е депозирано от новия превозвач. А по принцип за него също се чака месец. Стига някой да не съкрати срока и за това. В момента Христо Ковачки е най-големият клиент на БДЖ. Около една трета от товарите на компанията са негови и сега приходите от тях отпадат. Това реално е надгробният камък за БДЖ. От началото на годината обемът на железопътните превози на българска територия расте, като частните компании отчитат двуцифрени ръстове. Спад има единствено при БДЖ. Железничарите сега се притесняват, че след като бъде загубен основният клиент, в "БДЖ-Товарни превози" предстоят масови уволнения. Предполага се, че от компанията ще бъдат освободени около 1500 служители след местните избори. "Много е интересно сега за кого ще гласуват хилядите служители на Ковачки и техните семейства като благодарност за лиценза, който ще ни прати на трудовата борса", негодуват работещи в БДЖ.
Източник: Club Z (04.09.2015)
 
Втора поредна празна на приходи от приватизация година се очертава да е 2015 г, след като за първите осем месеца ресорната агенция е успяла да "изработи" едва 3 136 311.50 лв., от които 18 728 лв. са в непарични платежни средства. Това сочи изготвена справка на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), чиито планове за настоящата година бяха да осигури приходи от 147.256 млн. лв. Парите трябваше да дойдат от 30 продажби на дялове и акции в държавни предприятия, сред които и компании като "БДЖ Товарни превози", Българската фондова борса и Централния депозитар, Пловдивския панаир, военното предприятие НИТИ-Казанлък, "Аудиовидуо Орфей", "Военно издателство" и др., чиито опити за раздържавяване вървят от години безуспешно най-вече по политически причини. Това обаче продължава да сваля цените на дружествата и така размерът на очакваните приходи от приватизация намалява.
Източник: Медия Пул (09.09.2015)
 
Държавата ще опита да приватизира 16 компании чрез борсата Държавата ще се опита да се раздели с дяловете си в 16 непублични компании чрез Българската фондова борса (БФБ). За целта Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) организира централизиран публичен търг за продажба на акции. Началната дата на търговото предлагане е 19 октомври, а крайната - 29 октомври. Минималните приходи, които могат да бъдат постигнати на търга, надхвърлят 10 млн. лв. Възможност придобиване на мажоритарен дял (над 51% от капитала – бел. авт.) предлага само едно дружество - "ВМТ Орбита" . АПСК цели приватизация и на малко под 42% от капитала на производителя на химически синтетични и изкуствени вещества "Хентш". За продажба са обявени близо 418 хил. акции с номинална и продажна цена от 1 лв. Друг голям брой ценни книжа, предложени за закупуване от частни инвеститори, са тези в "Мизия - 2000" АД. Държавата ще опита да се раздели с дела си от 38% от капитала на дружество, като предлага 10 хил. акции с номинал 50 лв. при продажна цена в размер на 45.2 лв. В останалите дружества, за които АПСК ще събира предложения за приватизация, държавният дял е под 1/3 от капитала, а в 4 от тях – дори под 1%.
Източник: Капитал (13.10.2015)
 
БДЖ продължава да губи пазар БДЖ продължава да губи позиции на пазара на жп превозите, сочи отчетът на компанията за 9-месечието, подаден във финансовото министерство. В резултат на намалелия обем превозени пътници и товари приходите на холдинга са паднали с 0,5% - до 275 млн. лв. Дружеството отчита загуба от 10,2 млн. лв., която надхвърля бизнес плана, но въпреки това е със 17 млн. лв. по-ниска спрямо същия период на 2014 г. Другата положителна новина е, че "Холдинг БДЖ" продължава да изплаща дълговете си, поради което те са паднали със 75 млн. лв. и вече са 502 млн. лв. "БДЖ - Товарни превози" ще продължава да губи пазарен дял, тъй като най-големият му клиент - компания, свързана с Христо Ковачки, получи лиценз и вече сама ще превозва въглищата от мините до централите на бизнесмена.
Източник: Стандарт (03.11.2015)