Новини
Новини за 2011
 
Подразделението за товарни превози на холдинг "Български държавни железници" (БДЖ) може още догодина да бъде обявено за приватизация, а за осъществяването на сделката да помогне Европейската комисия. Това стана ясно от изказване на председателя на съвета на директорите на държавния превозвач Владимир Владимиров пред комисията по транспорт към парламента. Владимиров представи пред депутатите плана за преструктуриране на компанията, който действа от миналата година. "Европейската комисия пое ангажимент да подпомогне финансово приватизирането на "БДЖ-Товарни превози", като даде средства за консултант по сделката", каза председателят на съвета на директорите. По-късно на въпрос дали дружеството може да бъде включено в плана за приватизация догодина отговори, че това е възможно. Според Владимиров "Товарни превози" може да бъдат обявени за продажба, когато не реализират загуба и има проявен интерес от потенциален купувач. Той очаква още тази година дружеството вече да не е на загуба, но засега интерес към него нямало. Владимиров каза пред депутатите, че ръководството на БДЖ получило уверение от Брюксел, че може да получи 100-200 млн. евро за нови локомотиви и вагони през следващия програмен период от 2014 до 2020 г. Условието било дружеството да се преструктурира. Преди две седмици представителят на дирекция "Регионално развитие" Карстен Расмусен каза, че българският превозвач е най-изостаналият в Европа и няма смисъл в него да се инвестират европейски средства, докато не се реформира.
Източник: Дневник (08.04.2011)
 
Подготвят за приватизация "Товарни превози" на БДЖ През есента се очаква сериозен напредък в процеса по продажбата на „Товарни превози“, съобщи вчера шефът на Съвета на директорите на БДЖ Владимир Владимиров по време на обсъждане на плана за преструктуриране и финансово стабилизиране на холдинга. Със сделката ще се занимава Агенцията по приватизация, самата процедура все още не е задвижена, но се подготвя избор на консултант. Задачата на държавния превозвач е да направи товарните превози печеливши, за да има инвестиционен интерес, обясни Владимиров. Кризата е намалила ентусиазма сред големите западноевропейски превозвачи, които също предприемат реформи. Според Владимиров обаче тази дейност може да е много печеливша. Той съобщи още, че през 2010 г. загубата на компанията е намаляла от 64 млн. лв. на 47 млн. лв. През първите три месеца на т. г. загубата е със 7 млн. лв. по-малка, отколкото през същия период на м.г. През последните години БДЖ е на минус 218 млн. лв., но до 2014 г. трябва да излезе на чисто. Планът за реформи е най-доброто нещо, което се е случвало на БДЖ през последните 20 години, коментира икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов. Той заяви, че компанията може да фалира, ако не получи заема от Световната банка. Според Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика, мерките за ограничаване на разходите могат да са още по-драстични. Инвестиция от около 200 млн. евро в подвижен състав може чувствително да повиши качеството на пътническите превози, прогнозира Владимир Владимиров. За да бъдат обаче влаковете на европейско равнище, е необходима доста по-голяма сума, около 500 млн. евро. Но преди това трябва да се направят инвестиции в инфраструктура, защото покупка на бързо скоростни влакове е безсмислена при сегашното състояние на линиите.
Източник: Дарик радио (05.05.2011)
 
Московски: И при 5 % поскъпване, влакът остава най-евтин Активността и целенасочената работа вероятно са причината да бъда по-разпознаваем в Брюксел. Така коментира назначението си новият министър на транспорта и информационните технологии Ивайло Московски. Според него най-сериозният проблем при усвояването на средства по Оперативна програма „Транспорт” е, че когато програмата е стартирала е имало много малко готови проекти, въпреки отпуснатите средства за подготовка. Стратегията за приватизация БДЖ "Товарни превози" ще ни даде една моментна снимка на състоянието, ще ни даде опциите, ако реши държавата това да се случи, но считам, че това е правилният път, коментира Московски положението в БДЖ. Това е лично моето мнение и мисля, че ако се намери оптималният вариант от оператор плюс финансова институция или някакъв консорциум, който има дългосрочно стратегическо виждане за нещата, това ще доведе до коренна промяна за БДЖ "Товарни превози", разбира се, не на всяка цена. Заради направените разчети и инфлационния индекс цените на билетите за влака ще поскъпнат с 5 %, но пак този транспорт ще е най-евтин, категоричен беше още новият министър.
Източник: Стандарт (07.06.2011)
 
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени решение на управителите на БДЖ - Товарни превози, с което е обявено класирането на участниците и е определен изпълнител на обществена поръчка. Производството на КЗК е установило, че класираният на първо място участник - Концерн „Фармаком МБ" Шабац Ливница „Пожега" не е представил документите си, съпроводени с официален легализиран превод на български език. В случая изборната комисия е следвало да установи допуснатите нарушения в представените преводи и да изиска допълнително такива, отговарящи на заложените изисквания в документацията за участие. Като не е спазила това изискване, комисията е класирала и предложила незаконосъобразно за изпълнител участник, който не е представил доказателства за изпълнение на минималните изисквания, посочени от възложителя. В резултат на констатираното нарушение КЗК връща преписката на етап разглеждане на подадените оферти и класиране на участниците при спазване на мотивите в решението.
Източник: econ.bg (22.06.2011)
 
Големи международни играчи искат да приватизират дружеството "Товарни превози" от групата на "Холдинг БДЖ", каза председателят на съвета на директорите на железниците Владимир Владимиров. Засега се знае, че интересът към приватизацията на предприятието е от големи международни консултантски фирми. Кой стои зад тях обаче, не е известно, каза Владимиров. Той допълни, че ако се стигне до приватизация на "Товарни превози", идеята ще е да се търси стратегически инвеститор. Владимиров заяви, че през тази година ще бъдат усвоени 25 млн. лв. от отпуснатия на БДЖ от правителството мостов заем от 140 млн. лв. чрез "Българска банка за развитие". Те ще отидат за ремонт на 168 вагона.
Източник: Стандарт (08.07.2011)
 
Консултантски фирми се интересуват от "Товарни превози "Световноизвестни консултантски фирми проявяват интерес към „Товарни превози” на БДЖ, съобщи вчера председателят на съвета на директорите Владимир Владимиров. Още обаче не са известни инвеститорите, които стоят зад тях. Според Владимиров приватизацията на дружеството трябва да стане с участие на стратегически инвеститор. В холдинга ще подготвят анализите, а всичко останало ще бъде в правомощията на Агенцията за приватизация. 25 млн. лв. губи годишно превозвачът заради неефективни линии. Подготвен е списък с 19 дестинации, който са с най-лоши резултати. Въпросът със закриването на линиите обаче не е на БДЖ, а на правителството, защото железницата изпълнява и социални функции, обясни шефът на борда. Локомотивите гълтат над 60 % от всички разходи в БДЖ, каза новоназначеният изпълнителен директор Йордан Недев. Според него косвените загуби от пробойните и кражбите от горива, резервни части заради неправомерно заплащане на извънреден труд са около 10 млн. лв. на година. С около 5 % да бъдат увеличени цените на билетите за пътническите влакове още сега, предлагат от компанията. Окончателното решение обаче ще вземе транспортният министър Ивайло Московски.
Източник: Класа (08.07.2011)
 
Вероятност да призоват работещите в БДЖ на ефективна транспортна стачка, обявиха в съвместна декларация КНСБ и КТ „Подкрепа". От двата синдиката изразяват съжалението си, че след безпрецедентната подмяна на ръководствата на „Холдинг БДЖ" ЕАД са заявени намерения за грубо нарушаване, както на подписаните през март стачни споразумения, така и на усилията за развиване на добри и социални отношения. Всички действия на новото ръководство са насочени изцяло към заобикаляне на добрите договорености в колективния трудов договор и изземване на права на работещите в БДЖ, се казва още в декларацията. Синдикалистите заявяват, че новоназначените да управляват системата на жп транспорта са некомпетентни и непознаващи дейността. Синдикатите се опасяват, че те са привнесени отвън в системата с цел да я докарат до такива ниски нива, че тя да бъде приватизирана на изключително ниска стойност. Според тях с действията си тези лица не само, че няма да изведат дружеството от кризата, но ще го вкарат още по заплетени и тежки ситуации.
Източник: Money.bg (12.07.2011)
 
По най-груба сметка към момента в “Холдинг БДЖ” има излишни около 11 000 вагона и 200 локомотива и само от тях могат да се вземат до 50 милиона лева. Това съобщи в Пловдив Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите на холдинга. Той подчерта, че тези пари трябва да влязат в касите на БДЖ и да помогнат за решаването на многото проблеми, част от които са битови. Според него двете дружества - “Пътнически превози” и “Товарни превози”, ще продължат да съществуват с добро складово стопанство, като излишното бъде продадено. Той заяви още, че до три месеца локомотивните депа и ремонтните цехове на "Холдинг БДЖ" ЕАД трябва да се приведат в ред и да изглеждат по друг начин. Последните проверки показват, че "всички ние ходим по милиони, а в същото време се оплакваме, че няма резервни части и пари за тях".
Източник: Медия Пул (19.08.2011)
 
Продажбата на "БДЖ-товарни превози" ЕООД ще бъде осъществена след 6 месеца или най-много до 1 година, съобщи министърът на транспорта Ивайло Московски. Той допълни, че е изпратил писмо в Агенцията по приватизация, с което се стартира процедура по приватизация на предприятието. Министърът подчерта ясната позиция от Европейската комисия, че няма друг път, по който да бъде разрешен заемът от близо 500 млн. лева, който железниците очакват от Световната банка. "Ако не продадем "БДЖ -товарни превози", няма да мине нотификацията, ще го считат за държавна помощ и ще стартират наказателна процедура за държавата. Най-добрият вариант е, ако се направи комбинация от голям оператор и сериозна финансова институция. На срещите ми с европейските посланици получих индикации, че интерес ще има. Мостовото финансиране се надяваме, че ще постъпи, но Министерство на финансите, включително и аз като министър на транспорта, желаем да получим решителни уверения от ръководството на БДЖ за реално постигнати реформи в сектора", коментира Московски.
Източник: econ.bg (12.09.2011)
 
Прогнозната стойност на проекта за контейнерен жп терминал на гара Яна възлиза на 26 млн. лв., съобщиха от БДЖ. Терминалът е разположен върху 60 дка и разполага с 1000 контейнерни места за складиране. Капацитетът му позволява обработката на 35 000 контейнера годишно. Преди ден у нас пристигна първият контейнерен блок-влак от Любляна. Досега блок-влаковете преминаваха през страната ни транзитно поради липсата на интермодални терминали. Сега София става част от европейската терминална мрежа, свързваща Лион с Истанбул. С влака се превозват 40-футови контейнери. До края на годината на терминала на гара Яна ще бъдат обработени около 400 контейнера, пристигащи от пристанище Копер, т.е. всяка седмица от Любляна до гара Яна ще се експедира по един такъв влак. Пълният капацитет на терминала ще бъде постигнат поетапно след приключване на преговорите с още 6 интермодални оператора за обработка на регулярни контейнерни влакове. .
Източник: Монитор (19.09.2011)
 
Пускат активи на БДЖ на разпродажба, за да се закърпи финансовото състояние на компанията. Това стана ясно след среща на премиера Бойко Борисов с министрите на финансите Симеон Дянков, на транспорта Ивайло Московски и с шефовете на БДЖ и на синдикатите. Продават се бракувани вагони и локомотиви, почивни станции и други имоти. Продаваме всичко, което не ни трябва, заяви изпълнителният директор на "Холдинг БДЖ" Йордан Недев. 35-40 млн. лв. могат да се получат до края на годината само от продажбата на почивни станции и скрап. До дни ще бъдат обявени за продажба 515 вагона за скрап през стоковата борса. Още над 900 вагона ще бъдат изтъргувани до края на 2011 г. Най-много - 400 млн. лв., могат да се получат от приватизацията на "БДЖ Товарни превози". "Предвид по-тежката икономическа обстановка в Европа от лятото насам, трябва да се оптимизира БДЖ, така че финансово и организационно да се справя с изплащането на дълговете си. Колко са точно и на кого дължи БДЖ трябва да бъде съобщено на следващата среща при премиера Бойко Борисов", каза вицепремиерът Симеон Дянков. Премиерът даде 4-дневен срок на шефове на БДЖ, двамата министри и синдикатите да постигнат съгласие за бъдещето на железниците и да набележат мерки за стабилизиране на финансовото състояние на дружеството. Без да има реформи в БДЖ, дружеството няма да получи договорения заем от Световната банка на стойност 400 млн. лв.
Източник: Стандарт (04.10.2011)
 
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) обяви процедура за продажбата на 100% от компанията "БДЖ - товарни превози", съобщиха от ведомството. Решение за откриване е било взето на 30 септември. Компанията в момента е част от "Холдинг Български държавни железници" и държи около 80% от превоза на товари в страната. Парите от продажбата на "БДЖ- товарни превози" ще отидат в БДЖ, съобщиха от агенцията. От министерството на транспорта очакват продажбата на дружеството да бъде осъществена в най-песимистичния вариант до една година. До няколко дни се очаква агенцията за приватизация да обяви процедура за оценител на компанията. Избраната фирма ще анализира състоянието на дружеството и ще препоръча метод за неговата продажба. По предварителни данни балансовата стойност на активите на "БДЖ - товарни превози" е около 320 млн. лв. При оценката на дружеството обаче ще се имат предвид и пазарните му позиции, както и наличието на лицензии. Отчетът на дружеството за първите шест месеца на годината показва загуба от над 3.3 млн. лв. Компанията обаче успяла да свие отрицателния си резултат, който за същия период на миналата година е бил близо 9.56 млн. лв. През тази година приходите на "БДЖ - товарни превози" са 85.9 млн. лв., което е увеличение с 28.8 млн. спрямо шестмесечието на 2010 г. Разходите обаче също са нараснали - от 66.7 млн. на 89.3 млн. лв.
Източник: Дневник (07.10.2011)
 
БДЖ трябва да се откаже от 50% от пазарния си дял, за да получи заема от 400 млн. лв. от Световна банка за реформа в железниците, каза министърът на транспорта Ивайло Московски по БНР. Оказва се, че Европейската комисия е поставила горното условие, за да даде зелена светлина за държавно гарантирания кредит. Друго условие, за да може БДЖ да получи заема, е да участва поне с половината от заемните средства, тоест да осигури 200 млн. лв. за реформата, стана ясно от думите на министъра. Това налага продажбата на "БДЖ Товарни превози" - за да се осигури съфинансирането на реформите и за да се намали делът на Холдинг БДЖ в пазара на товарни и пътнически превози. Агенцията по приватизация обяви преди дни конкурс за избор на консултант за приватизацията на "Товарни превози", но самата продажба ще отнеме поне година.
Източник: Стандарт (10.10.2011)
 
Броени дни след като транспортният министър Ивайло Московски откри, че държавните железници са във фалит и задълженията им минават 700 млн. лв., стана ясно, че продажбата на компанията "БДЖ - товарни превози" вече е в ход. Агенцията за приватизация е дала зелена светлина за раздържавяването на 100% от "Товарни превози", част от "Холдинг Български държавни железници". Парите от сделката ще отидат в държавните железници, а самата продажба се очаква да стане факт най-много до една година, макар транспортният министър неведнъж да е заявявал, че раздържавяването ще стане до 6 месеца. Приватизацията на "Товарни превози" е единственият вариант да бъде одобрен заемът от 460 млн. лв. от Световната банка за "Холдинг БДЖ" и Националната компания "Железопътна инфраструктура", с който да се покрият част от старите задължения на националния превозвач. Меморандумът за спасителната инжекция беше подписан преди няколко месеца, но все още не е факт, тъй като отпускането на парите е свързано с преструктуриране и реформи в сектора, които да доведат до по-висока производителност. Само преди дни финансовият министър Симеон Дянков обяви, че Световната банка има намерение да отпусне кредита, но той спира процедурата заради големите дългове на държавния превозвач и липсата на реформи. За да отговорят на изискването и да спестят пари от ръководството на БДЖ, дори обсъждат преразглеждане на разписанието, по което се движат влаковете в момента. Идеята е от движение да се спрат или да се разредят около 180 влака по губещи линии, като целта е от това да се икономисват по около 25 млн. лв. годишно. РЕВИЗИЯ До дни пък Агенцията по приватизация ще обяви процедура за оценител на компанията, чиято задача ще бъде да разгледа състоянието на дружеството и да препоръча метод на продажба. Отчетът на "Товарни превози" за първите шест месеца на годината показва загуба от над 3.3 млн. лв. През същия период на миналата година обаче компанията е била на минус от близо 10 млн. лв.
Източник: Сега (17.10.2011)
 
Китайци искат товарите на БДЖ Китайска компания, голям спедитор или европейска железница може да купи БДЖ "Товарни превози". Това каза изпълнителният директор на Холдинг БДЖ Йордан Недев за investor.bg. Той добави, че "стъпвайки в България, китайците идват на европейския пазар, което за тях би било голям плюс". Китайски интерес беше проявен наскоро и към концесия на Пристанище Варна. БДЖ "Товарни превози" в подходяща атрактивна опаковка и с точни данни за активите ще бъде предложена на потенциалните купувачи от бъдещия консултант, чийто избор предстои. Процедурата за приватизация на дружеството вече е обявена. Министър Московски ще се срещне днес с докерите в порт Варна, за да ги убеди в ползите от концесионирането му. Първите 12 нови спални вагона, които турска компания произвежда за БДЖ "Пътнически превози", трябва да пристигнат у нас през април 2012 г. Следващите 8 вагона ще дойдат до юни, а през август 2012 г. трябва да бъдат доставени последните 10 спални вагона. Догодина може да бъде възстановен влакът София - Солун, който беше спрян по искане на Гърция, защото не бил ефективен. В момента БДЖ и Гръцките железници проучват възможния трафик и как да оптимизират разписанието. Ще се направи и маркетингово проучване по кои направления и в кои часове могат да се пуснат бизнес влакове. Възможно е такива композиции с интернет и други удобства да привлекат бизнесмени по направленията до Пловдив, Варна и Бургас.
Източник: Стандарт (20.10.2011)
 
Зам.-министърът на транспорта Камен Кичев напомни на македонския си колега Техир Хани, че е време македонските железници да изплатят дълга си към „Холдинг БДЖ”, който надхвърля 3,5 млн. евро, по време на работна среща в Скопие. Зам.-министърът запозна госта си с железопътните и пътните проекти, които се изпълняват на българска територия. Проектът за изграждане на жп линия София-Скопие е със стратегическо значение както с оглед свързването на железопътните мрежи на двете съседни държави, така и за цялостното изграждане на жп трасето по коридор №8, каза Кичев.
Източник: Монитор (04.11.2011)
 
Европейската комисия започна задълбочена проверка на плана за преструктуриране на БДЖ, съобщи институцията. Брюксел има съмнения дали този план е подходящ, за да се възстанови дългосрочната работа на дружеството, и доколко той съдържа достатъчно мерки за гарантиране на собствения принос към разходите за преструктуриране, както и мерки за компенсиране на нарушаването на конкуренцията. Според ЕК в плана липсват няколко елемента, например дали дружеството действително ще може да продължи дейността си. През май 2011 г. България уведоми ЕК за увеличение на капитала на БДЖ с 550 млн. лв., което трябва да бъде предоставено на шест транша през периода 2011-2016 г., припомня ЕК. Това трябва да помогне на закъсалото дружество да се разплати с някои от кредиторите си. Друго притеснение на Брюксел е дали приватизацията на „БДЖ Товарни превози“ ще бъде достатъчна, за да компенсира нарушаването на конкуренцията, тъй като сроковете за извършването й и резултатите са несигурни. Задълбочено разследване позволява на заинтересованите трети страни да изпратят своите мнения за мерките, предмет на разследването,но не предрешава неговия краен резултат. Към статията няма коментари. Напишете първия.
Източник: Класа (10.11.2011)
 
Реформите за оздравяване на холдинг БДЖ ще бъдат защитени пред Европейската комисия с допълнителните 5 мерки, които започват да се изпълняват, каза вчера Владимир Владимиров, председател на Съвета на директорите на компанията, цитиран от агенция „Фокус“. Според него разследването на Брюксел е стандартна процедура, която няма да се отрази на действията по преструктуриране на железниците. Една от тях е приватизацията на „БДЖ Товарни превози“, с която се отговаря на изискване от ЕК компания, получаваща държавна субсидия, да се откаже от част от пазарния си дял. Другите четири мерки - съкращаване на персонал, редуциране на броя на линиите, повишаване на цената на билета и освобождаване на неоперативни активи, са свързани с необходимостта да се ускорят реформите в БДЖ. ЕК ще направи мониторинг на плана за преструктуриране и как тези мерки ще се отразят на оздравяването на компанията, обясни Владимиров. Има реформи, но те нямат нужната ефективност и не са реализирани до край, каза по този повод Иван Вълков, председател на парламентарната транспортна комисия. Според него за да се излезе от критичното положение, трябва да се спре изтичането на средства от фирмата и да се търсят приходи. Продължава изясняването на броя на изчезналите вагони, съобщи Йордан Недев, шеф на БДЖ, при посещението на локомотивното депо в София. Недев допълни, че те са между 800 и 900, но все още не е уточнено колко от бракуваните вагони също липсват. „Над 60 служители на БДЖ са съгласни с условията на ръководството да бъдат доброволно съкратени с обезщетение от 6 заплати“, заяви още Владимиров. Размерът на обезщетението ще е около 4500 лв. на човек, средствата ще дойдат от продажбата на скрап, която компанията ще направи през следващите дни.
Източник: Класа (11.11.2011)
 
Един от кредиторите на държавните железници е наложил запор на БДЖ. Железниците дължат на компанията „Трансимпекс" АД над 7.4 млн. лв. към 17 декември като натрупаните лихви са за малко повече от 1.5 млн. лв. към 6 октомври. Това може да затрудни планираните от ръководството реформи в железниците. Според изпълнителния директор на холдинг БДЖ Владимир Владимиров, запорът на активите не е от днес, а отпреди няколко месеца. Обект на запора са дяловете на "Български държавни железници" ЕАД в капитала на "БДЖ Товарни превози" ЕООД и "БДЖ Пътнически превози" ЕООД. Ръководството на железниците има амбицията да продадат "Товарни превози" за близо 200 млн. лв. и с парите да извърши част от реформите. Според изпълнителния директор на Холдинг БДЖ Владимир Владимиров запорът не е от днес. „Това си е фирма на Васил Божков, това си е от няколко месеца, не е новина", каза Владимиров и допълни: „Сега започват да излизат много неща, може би една част от тях са споменавани от ръководството, но понеже фокусът не е бил насочен към БДЖ, са пропускани. И за Европейската комисия, това, което се казва там, в това комюнике от вчера, не е нищо ново".
Източник: Дарик радио (11.11.2011)
 
БДЖ ще настоява за разсрочване на дълговете към доставчици Необходимо е да договорим с доставчиците и кредиторите постепенно изплащане на задълженията на БДЖ към тях, каза вчера Владимир Владимиров, председател на СД на компанията, пред БНТ. И досега има подобна практика. Ако това не се направи, и пътническите, и товарните превози ще фалират. Това е и една от причините ръководството да иска ускоряване на реформите с новите пет мерки. Според управителите на холдинга така ще се освободят средства, с които ще погасят задължения към банките и доставчиците. „По този начин ще успеем да балансираме приходите известно време, докато извадим дружеството от кризата“, обясни още Владимиров. Ако реформите, които сме планирали, бъдат проведени, по-лесно ще бъде да вземем заем от Световната банка, посочи той. Има интерес към продажбата на „БДЖ-Товарни превози“, но потенциалните инвеститори, които биха проявили интерес, също имат финансови затруднения. „Тези компании, които имат интерес, или имат собствени проблеми, които трябва да решат, или не им достигат финансови средства, за да влязат на българския пазар“, обясни Владимиров. Очакванията са от приватизацията на дружеството в холдинга да влязат около 200 млн. лв., които да бъдат вложени в погасяване на дълговете. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол все още не е обявила кой ще е консултантът за тази продажба. Цената на бъдеща сделка за "Товарни превози" ще зависи от това, колко компании ще наддават и до каква цена са готови да оферират. Владимиров коментира, че икономическата ситуация в ЕС сега не е никак добра, и изказа опасения, че може би няма да бъде постигната прогнозната цена, а това ще затрудни оздравяването на железницата. Същевременно синдикатите подготвят обща стачка на 24 ноември.
Източник: Класа (15.11.2011)
 
До 14-и ноември общо 200 служители са приели предложението на ръководството на БДЖ да бъдат освободени от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда. 110 от тези служители са от „БДЖ - Товарни превози" ЕООД, а останалите 90 - от „БДЖ - Пътнически превози" ЕООД. Трудовите възнаграждения в размер на шест брутни заплати на приелите предложението служители, ще бъдат изплатени веднага след тяхното освобождаване от длъжност. Освобождаването от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда е една от допълнителните мерки, които ръководството на „Холдинг БДЖ" ЕАД предприе за ускоряване на реформите в дружеството. Ефектът от прилагането на тази мярка ще бъде в размер на около 23 - 24 млн. лв. годишно.
Източник: Money.bg (15.11.2011)
 
600 хил. лева на ден ще е загубата на БДЖ при стачка Дневната загуба на холдинг „Български държавни железници“ ще е 600 хил. лева, ако железничарите обявят ефективна безсрочна стачка, съобщи Владимир Владимиров, председател на съвета на директорите на компанията. От тях 400 хил. лева ще са пропуснатите постъпления на „БДЖ- Товарни превози“ и 200 хил. лева - дневните загуби за „БДЖ- Пътнически превози“. В крайна сметка ефективният протест ще доведе до фалит компанията. Около 70 хил. пътници дневно използват железопътния транспорт. При планираната стачка на 24 ноември ще бъдат засегнати между 26 и 27 хил. човека. Според ръководството на компанията трябва да се осигурят около 540 автобуса, които да извозват хората в засегнатите от стачката места. „БДЖ няма възможност да изпълни подобен ангажимент“, обясни Методи Христов, съуправител на „БДЖ- Пътнически превози“. И допълни, че все още не се знае кои ще са конкретно засегнатите места, което прави също невъзможно предоставянето на алтернативен транспорт. Практиката, която има компанията, е в непредвидени ситуации да извозва засегнатите пътници на къси разстояния. Ако има предварителна продажба на билети за влаковете, които няма да пътуват, пътниците ще бъдат компенсирани. Списъкът с превозите, които няма да бъдат осъществени, ще бъде оповестен на сайта на БДЖ. Ръководството на държавната железница обяви, че няма да отстъпи от 5-те оздравителни мерки. Те предвиждат съкращаването на 2000 работници, спирането на 138 влака, продажба на неоперативни активи, повишаването на цената на билетите и продажбата на „БДЖ- Товарни превози“. Синдикатите обявиха, че на 24 ноември започва безсрочна ефективна стачка заради планираните съкращения. Владимиров коментира, че синдикатите нямат кауза и алтернативни предложения. „Обявената стачка е незаконна“, заяви Ваня Флорова, главен юрисконсулт на холдинга. Тя обясни, че не са спазени задължителните изисквания за сключване на споразумения за задоволително транспортно обслужване, което трябва да стане най-късно три дни преди началото на стачката и да задоволява поне 50 на сто от обема на превозите. Въведена е организация за стачкуващите работници и служители, които трябва да отбележат факта, че ще стачкуват. При започването на ефективни стачки всички участници ще бъдат наказани, като работодателят ще предявява искове към всяко отделно лице, каза още Флорова. Санкциите ще са дисциплинарни - забележка, предупреждение за уволнение и освобождаване от длъжност и имуществени. По законността на протеста, както и санкциите срещу участниците ще се произнесе Софийският градски съд. Планът за преструктуриране на БДЖ се преработва в момента в съответствие с промяната на макроикономическите показатели. Измененията се налагат и заради забележки на ЕК, че има мерки, които не могат да се реализират. Освен това като обществен превозвач холдингът получава около 170 млн. лева годишна субсидия, включително за влаковете, които предстои да бъдат спрени. В новите разчети се предвижда приходите да са с 15 на сто по-ниски, както и че ще са по-ниски постъпления от продажбата на активи. Тази година с 20 млн. лева са се увеличили разходите на железницата в резултат от покачване на цената на горивата, на електричеството, осигуровките на служителите. Има предложение на ЕК да се закриват линиите, а не да се намаляват влаковете заради тежкото състояние на компанията.
Източник: Класа (23.11.2011)
 
Над 440 хил. лв. губи БДЖ от първите 4 дни на стачката През първите четири дни на стачката в холдинг БДЖ загубите са над 440 хил. лева. Нереализираните приходи на “БДЖ- Пътнически превози“ са 375 хил. лева, съобщи Йордан Недев, изпълнителният директор на „Холдинг БДЖ“, цитиран от Investor.bg. Загубите за „БДЖ-Товарни превози“ пък са около 60-70 хил. лева, каза за "Класа" Пламен Джуров, управител на компанията. Той обясни, че те идват от допълнителни разходи за пренасочване на превозите нощно време. Заради това на работниците се плаща за извънреден труд, а на НКЖИ - по-високи такси. Промяната на разписанията засега се прави всеки ден. „Няма отлив на товародатели, даже в последните дни има преизпълнение на плановете на дружеството“, обясни Джуров. Въпреки очакванията за преговори и вчера среща между ръководството на БДЖ и стачкуващите нямаше. От пресцентъра на компанията обясниха, че сега приоритетите на холдинга са договарянето на отсрочки с кредиторите. За пети пореден ден над 80% от пътническите влакове в цялата страна спряха, сочи информацията на синдикатите. От началото на стачката в 8.00 ч нито един влак не тръгна от Централна гара София, Перник, Мездра, Горна Оряховица, Пловдив, Бургас и Стара Загора. Между 8 и 16 часа от 261 пътнически влака, които по разписание е трябвало да превозват пътници, не са потеглили 203. От тях 32 композиции, които са били в движение преди началото на стачката, в рамките на деня не стигнаха до крайната си точка. Те са по късите линии, като Кърджали - Подкова, Царева ливада - Габрово, Септември - Добринище, Берковица - Бойчиновци, Петрич - Генерал Тодоров. По данните на профсъюзите 16 товарни влака, които е трябвало да се движат в интервала 8-16.00 ч, също са спрени. В 8-часовия протест се включиха и служители на НКЖИ от 37 гари в цялата страна. И през вчерашния ден продължиха нарушенията на закона и провеждането на локаут от страна на ръководството на БДЖ, което всъщност доведе до обратен ефект - стачката се разраства все повече. Стачката продължава и днес от 8.00 до 16.00 ч влаковете няма да се движат на територията на цялата страна. Междувременно “БДЖ-Товарни превози“ внесе в Софийския градски съд искова молба срещу десет служители на дружеството, които според управителите му са започнали стачката. Искът е за установяване на нейната незаконност. 30 влака ще бъдат спрени от движение днес. С това започва и предвиденото поетапно намаляване на влакове, което е част от плана за реформи в БДЖ. Плановете са в следващите две седмици постепенно да бъдат спирани пътнически влакове, така че на 12 декември общият им брой да достигне 138 композиции.
Източник: Класа (29.11.2011)
 
Съдът прекрати делото срещу 10 служители от "БДЖ-Товарни превози" и в същото време образува друго дело срещу 63-ма стачници от "БДЖ-Пътнически превози". Това се разбра от официално съобщение на Софийския градски съд в седмия ден от стачката. Любопитен е мотивът, с който е прекратено делото на "БДЖ-Товарни превози". Според съда жалбоподателите не са работодатели на въпросните стачници и по тази причина не могат да участват като страна по делото. Според магистратите работодателите на десетимата са поделенията за товарни превози в София и Пловдив, а не управителите на "БДЖ-Товарни превози". Изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев коментира, че проблемът с върнатия иск е технически. По другия иск - срещу 63-ма в "Пътнически превози", вече е образувано дело. То трябва да установи дали стачката е обявена и е протекла по законния ред. По-рано вчера шефът на БДЖ изрази съжаление, че стачката не е наистина голяма и хубава, за да спестят от средства за заплати. "Почти няма стачкуващи. Тоест имаме неколкостотин стачкуващи и не можем да реализираме това спестяване от работна заплата, което предполагахме, че ще реализираме, ако стачката беше наистина голяма и хубава, каквато си я представиха нашите мили социални партньори", коментира Недев пред БНР. Според него средно на ден "Пътнически превози" губи от стачката по около 100 000 лв., а "Товарни превози" - около 20 000 лв. Поради естеството на работа в БДЖ и малкото стачници успяват да спрат повече от половината влакове в страната. Не е ясно още колко време ще издържи БДЖ на стачката, стана ясно от изказването на Недев. Според него "за съжаление само изглежда лесно" твърдението на финансовия министър Симеон Дянков, че ако стачката продължи, компанията ще бъде фалирана.
Източник: Сега (01.12.2011)
 
925 напускат сами БДЖ Преговорите за прекратяване на железничарската стачка се подновяват днес в 11 ч. Този път те ще се проведат с участието на шефовете на БДЖ "Пътнически превози" и БДЖ "Товарни превози" Георги Иванов и Методи Христов. Ще се разговаря по работни групи по новия колективен трудов договор, който е на базата на този от 2009 г., съобщиха от Министерството на транспорта. Тази седмица започва изплащането на авансите в БДЖ "Товарни превози" и Холдинг БДЖ. В "Пътнически превози", където загубите от стачката достигнаха над 2 млн. лв., ще има проблем с пълния размер на заплатите, каза Владимиров. Той призова работещите в БДЖ да прекратят стачката, защото, от една страна, тя е незаконна (от неделя влезе в сила новият график за движение на влаковете, а стачката е обявена при стар график), а от друга - е във вреда на хората, които пътуват с влак, и на самите железничари. От 320 миналата събота броят на стачкуващите в БДЖ е намалял на 166 тази събота. 925 души вече са приели предложението и напускат БДЖ срещу шест заплати.
Източник: Стандарт (12.12.2011)
 
БДЖ и синдикатите постигнаха първо споразумение от началото на стачката. В късния следобед бе подписан колективен трудов договор в "Товарни превози". "Запазваме доходите от 2009 г. до юни. Дотогава ще разработваме новата бонусна система", обясни пред "Сега" синдикалният лидер на железничарите Петър Бунев (КНСБ). Това означава, че управата е отстъпила в искането бонуси да не се плащат от Нова година, за да се пестят пари във фонд, който после да изплаща новите допълнителни възнаграждения. Проблемът в случая е, че "Товарни превози" се обсъжда за приватизация и евентуалният купувач ще трябва да се съобразява със завареното положение. В "Пътнически превози" вчера преговори не са водени. Въпреки че от понеделник твърди, че спира влаковете в часовете на стачката, за да я направи незаконна, БДЖ изпълни заканите си чак вчера. Ръководството спря 168 влака между 8 и 16 часа и така сведе стачниците до 17. Причината е чисто техническа - по закон стачкуващите трябва да са на работните си места, които в случая липсват. Синдикатите отначало смятаха да преместят часовете на протеста, но после се отказаха, тъй като така ще нарушат арбитражното решение. И двете страни вече очакват до Коледа движението да е възстановено. "Какво значение има вече дали има стачкуващи или не, след като БДЖ спря влаковете. По-добре хората да си вземат надницата", коментира малкия брой стачкуващи Бунев. Според него се събира информация, за да се види как ще бъдат компенсирани работниците, които стачкуваха около 20 дни. Те няма да получат заплата от компанията.
Източник: Сега (15.12.2011)
 
От днес БДЖ пуска в движение влаковете, които пътуват в интервала между 8.00 ч. и 16.00 ч. Преди два дни ръководството на железницата реши да спре 166 влака, заради стачката, с аргумента, че генерират само загуби. Вчера в "Пътнически превози" са обявили, че стачкуват общо 9 служители на БДЖ и 6 на Национална компания "Железопътна инфраструктура". В сряда беше подписан колективен трудов договор в "БДЖ - Товарни превози". Преговорите в "Пътнически превози" ще продължат днес. Общо 1038 служители са приели предложението да напуснат доброволно железниците. На всички ще им бъдат изплатени възнаграждения в размер на шест брутни заплати. Плановете за оздравяване на компанията предвиждат да бъдат съкратени общо около 2000 железничари до края на годината.
Източник: Сега (16.12.2011)