Новини
Новини за 2004
 
Авиокомпания “България ер” взима на лизинг още 4 самолета през пролетта на тази година, съобщи пресаташето на компанията Мария Арсова. Преговорите с чужди авиокомпании за наемането на самолетите са в напреднала фаза. Окончателното решение обаче чия оферта ще бъде предпочетена, ще бъде взето до края на януари. В момента “България ер” лети с четири лизингови машини “Боинг” 737 на германския авопревозвач “Луфтханза”. В момента националният ни авиопревозвач обслужва 15 международни дестинации . В началото на март ще бъдат възобновени полетите по линията София – Милано, добавиха от “България ер” Авиокомпанията е обявена за приватизация, но в края на миналата година вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Николай Василев върна за доработка стратегията за раздържавяването й. В приватизацията на националния превозвач "България ер" или ще участва "Хемус ер”, но консултант няма да бъде Централна кооперативна банка ( ЦКБ), или обратното. При този конфликт на интереси приватизация не може да се състои, предупреди Николай Василев. Консултантът по приватизацията е консорциум между "Делойт и Туш" и ЦКБ. ЦКБ обаче е собственост на варненската групировка ТИМ, която е и стопроцентов собственик на "Хемус ер", припомнят запознати. Спряхме стратегията за приватизация на "България ер", защото не гарантира защита на интересите на българския авиационен пазар. Трябва да има и гаранции, че компания ще бъде продадена, категоричен е шефът на парламентарната комисия по транспорт и телекомуникации Йордан Мирчев. Той обясни, че подобна позиция защитава и председателят на икономическата комисия Валери Димитров. Стратегията за приватизация предвижда продажбата на 100\% от акциите на създадения през декември 2002 г. след фалита на "Балкан" национален превозвач. Кандидатите за участие в процедурата трябва да са стратегически инвеститори с годишен оборот над 100 млн. евро и финансови инвеститори, които управляват активи над 200 млн. евро, припомниха от транспортното министерство.
Източник: Монитор (06.01.2004)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 и чл. 251, ал. 4 ТЗ с решение от 17.VII.2003 г. вписва промени по ф. д. № 5227/91 за "Централна кооперативна банка" - АД: вписва изменения и допълнения на устава, приети на ОС на акционерите, проведено на 30.VI.2003 г.; заличава като член на надзорния съвет Георги Кънчев Попов; вписва като член на надзорния съвет "Застрахователно акционерно дружество "Армеец" - АД (рег. по ф. д. № 6148/96), представлявано от Румен Руменов Георгиев; заличава като член на управителния съвет Николай Цветанов Дудев; дружеството ще се представлява заедно от двама от изпълнителните директори Борислав Явров Чиликов и Георги Димитров Константинов или от всеки един от тях и прокуриста Тихомир Ангелов Атанасов съвместно; допуска прилагането в търговския регистър на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2002 г. на "Централна кооперативна банка" - АД.
Източник: Държавен вестник (06.01.2004)
 
Преструктурирането на акционерния капитал на Централна кооперативна банка, се отлага, макар и за кратко. Преди новогодишните празници шефовете на "Химимпорт" АД, което в момента притежава 37.7% от капитала на ЦКБ, временно оттеглиха от БНБ подадената седмица по-рано молба фирмата да получи разрешение за покупката на 97% от акциите на кредитната институция. В този акт обаче няма нищо сензационно - просто на 4 декември 2003 г. управителният съвет на БНБ промени Наредба N2, която определя реда и условията, при които Централната банка издава лицензите за банкова дейност и други видове разрешителни, включително и за увеличаване на акционерните дялове в капитала на една кредитна институция. Според новите текстове на нормативния документ, БНБ отказва исканото от една банка разрешение, ако в 12-дневен срок от подаването му не получи пълния комплект от документи, които трябва да го съпровождат. Очевидно шефовете на "Химимпорт" са преценили, че поради продължителните коледни и новогодишни празници не са в състояние да осигурят навреме липсващите "бумаги" и са оттеглили молбата си именно за да не получат отказ. Искането на "Химимпорт" да притежава 97% от ЦКБ ще бъде внесено отново в БНБ веднага след като всички изисквани от Централната банка документи бъдат подготвени.
Източник: Банкеръ (12.01.2004)
 
Централна кооперативна банка /ЦКБ/ поема бюджета на община Варна от началото на тази година, съобщи Димо Стоев, финансист на кметската администрация. В последните близо 4 г. обслужваща беше Общинска банка. В нея преди година е открита и набирателната сметка по емитирания от общината облигационен заем от 3 млн. EUR. Изборът на ЦКБ е станал по вътрешни критерии, за които е уведомено и финансовото министерство. Сред основните плюсове на кооперативната банка са: публично дружество, има лиценз за инвестиционен посредник и е одобрена за първичен дилър, допълни Стоев. Сред предимствата е и добрата й клонова мрежа. Във Варна ЦКБ има 8 офиса. Димо Стоев заяви още, че е недоволен от поведението на мениджърите на Общинска банка.
Източник: Пари (14.01.2004)
 
Процедура за приватизация на Общинска банка замислят в Столичната община. Тя щяла да започне след края на работата на временната комисия, която проверява дружествата с общинско участие, съобщи шефът на Столичния общински съвет Владимир Кисьов пред Националния съвет на СДС. Кисьов отговорил на въпрос на бившия премиер Иван Костов какво ще се случи с Общинска банка, чиято приватизация бе обещавана от лидера на СДС Надежда Михайлова. Междувременно община Варна е изтеглила сметките си от трезора и е избрала за нова обслужваща банка ЦКБ. Главният финансист на морската община Димо Стоев обяснил решението с липса на прозрачност в работата на Общинска банка. Преди Нова година подобна стъпка направиха Русе, Плевен и Велико Търново.
Източник: Новинар (15.01.2004)
 
В началото на 90-те години Банката за земеделски кредит и Централна кооперативна банка бяха мижави банки, които едва ли някой би избрал за перални. Това каза финансистът Емил Хърсев, който беше подуправител на БНБ в първия ръководен екип на банката след 1989 г. Хърсев направи този коментар по повод на разследване на британския журналист Гордън Томас, който заяви че БЗК и Кооперативна банка са прави пари на Саддам Хюсеин в началото на 90-те години на миналия век. Оборотите на тези трезори бяха толкова ниски, че не е било възможно да има каквато и да била ефективност от прането на дребни сумички, каза Хърсев. Погрешно се свързва името на ЦКБ с цитираната от Гордън Томас Кооперативна банка, обясни централен банкер от началото на 90-те години. ЦКБ е създадена през 1994 година, уточни източникът. Най-вероятно Томас има предвид друга банка, създадена с неясни капитали по времето, когато имаше мораториум върху българския външен дълг, липсваха външнотърговски операции, а сметките ни в твърда валута зад граница бяха блокирани, уточни източникът. През 1990–91 година, когато Робърт Максуел, който според Томас прал парите на иракския диктатор, купува вестникарска хартия за България, разплащането по тази операция е ставало през БЗК. Още при съставянето на първата стабилизационна програма за България американският финансист Ричард Ран пък констатира, че първият заем за закупуване на гориво, отпуснат на България от Световната банка е реализиран отчасти с иракски петрол, като БЗК е играла ключова роля, твърди банкерът. Според Хърсев обаче по това време прането на пари през български банки дори хипотетично не е било възможно, защото всяка седмица БНБ е следяла оборотите на банките и дори най-малкият им необясним скок щял да предизвика бърза проверка.
Източник: Монитор (09.02.2004)
 
Дочо Карадочев стана изпълнителен директор на Българската агенция за експортно застраховане Преди това Карадочев е бил директор на дирекция „Валутни и парични пазари“ в Централна кооперативна банка.
Източник: Капитал (23.02.2004)
 
Българско-португалското дружество "Белсуин" ООД, което от юни 2003 г. е собственик на свинекомплекса в каварненското село Септемврийци, планира да затвори производствения цикъл и чрез внедряване на безотпадни технологии да произвежда биогаз. Това съобщи неговият управител Константин Тачев. По думите му проблемът с животинските отпадъци ще става все по-актуален заради изискването на ЕС продуктите от екарисажите да не се влагат във фуражи. По предварителни разчети на експерти от Германия, които подготвят проекта, във фермата може да се добива на час по 300 киловата електроенергия от отпадъците от основната дейност. С добития ток ще се захранва инсталацията на предприятието си в Септемврийци, а излишните количества ще бъдат продавани на НЕК за разпределение между потребители от околните селища. Намерението на инвеститорите е и да отопляват зеленчукова оранжерия от 100 дка с получената топла вода от преработката на биогаз в електроенергия. Проектът ще бъде реализиран през следващата година и все още се изчисляват необходимите средства за основната линия. От дружеството ще търсят съдействие на министерствата на земеделието и на околната среда и водите за финансиране. Мнението на Тачев е, че подобен проект може да бъде реализиран във всички животновъдни ферми и ще реши екологичния проблем с отпадъците от дейността. Португалският концерн ЕТSА държи 60% от "Белсуин"ООД, а останалите дялове са собственост на софийската компания "Тивис" ООД. Смесеното дружество закупи фермата от Централната кооперативна банка и планира да вложи в предприятието 16 млн. евро до 2007 г. В инвестицията не са включени необходимите средства за производство на биогаз. Дългосрочните намерения на предприемачите са да отглеждат в свинекомплекса до 40 хил. животни и да обработват под аренда между 30 000 и 50 000 дка земя. В момента "Белсуин" стопанисва около 18 000 дка и с реколтата от тези площи изхранва 800 свине майки. Ожънатата продукция ще бъде съхранявана в новоизграден склад с вместимост 18 000 тона. В инвестиционната програма е заложено още производство на брашно, а от сланината ще се правят тоалетни сапуни. Продукцията ще бъде реализирана без посредници както на нашия пазар, така и зад граница. Португалската компания е собственик на две животновъдни ферми в Румъния и близостта на каварненския свинекомплекс до тези предприятия е причината за инвестицията на ЕTSA у нас.
Източник: Дневник (25.02.2004)
 
Чуждестранни дружества на една от най-известните в миналото български външнотърговски фирми - "Химимпорт", която от 2002 г. стана най-големият акционер в Централна кооперативна банка, са купили сръбската "Рай Банка". Условията на сделката все още се пазят в тайна. Известно е само, че придобитите акции на "Рай Банк" са с общ номинал от 68 млн. динара (1 млн. евро). Купувачите, според служители на ЦКБ, са поели ангажимент да изпълнят изискванията на Сръбската централна банка - до средата на 2004-а да вдигнат капитала на кредитната институция до равностойността на 10 млн. евро. Всъщност това е минимално изискуемият капитал за една банка според Базелските международни стандарти, които се прилагат и в България. От общо 83 кредитни институции в Сърбия "Рай Банка" е на 38-мо място по размер на балансовото си число. В края на 2003-а то е 1.64 млрд. динара (близо 24.1 млн. евро). Според данните на "Национална банка на Сърбия", "Рай Банка" е сред 28-те кредитни институции в западната ни съседка, които нямат затруднения с обслужването на своите задължения. Това е важен показател за състоянието й, тъй като от 2002 г. Сърбия е разтърсвана от банкова криза, която доведе до фалита на 23 кредитни институции. Още девет се намират под засилен контрол от страна на надзора на Сръбската централна банка, а в други три се прилагат оздравителни програми. Целта е, след като резултатите им се подобрят, те да бъдат продадени. Служители на ЦКБ твърдят, че "Химимпорт", което в момента притежава 47% от кооперативната кредитна институция, ще обяви за придобивката си в Сърбия едва след като получи разрешение от БНБ да стане собственик на 98% от акциите на българската банка. Такова искане "Химимпорт" изпрати до БНБ още в средата на декември на 2003-а, но го оттегли в първите работни дни на януари 2004 г., тъй като не можа да комплектува всички изисквани от банковия надзор документи.
Източник: Банкеръ (01.03.2004)
 
Торовият завод Агрополихим-Девня ще увеличи капитала си с 9.466 млн. лв. на общо събрание на акционерите през април т. г.. Акциите ще бъдат заплатени и записани от мажоритарния акционер - американската Acid&Fertilizers, която притежава 97.8% от капитала, и миноритарните акционери - Министерство на икономиката, КЦМ АД-Пловдив, Холдинг Света София, ЦКБ АД и Евробанк АД. Увеличението на капитала е заради нов инвестиционен проект, обясни Васил Александров, изпълнителен директор на дружеството. Предвижда се пускане на нова инсталация за производство на нови продукти - диамониев и мономониев фосфат и комбиниран азотен тор. Те ще са насочени за външния пазар и ще носят годишни приходи на завода от 120 млн. лв. Стойността на цялата инвестиция е 10 млн. USD. Освен с увеличение на капитала тя ще бъде финансирана и с кредит от Булбанк.
Източник: Пари (17.03.2004)
 
Централна кооперативна банка ще може да открие клон в Цюрих, Швейцария. Такова разрешение даде вчера подуправителят на БНБ Емилия Миланова, съобщиха от централната банка.
Източник: Сега (18.03.2004)
 
Очаква се тази седмица да започнат преки преговори между синдиците на Капиталбанк в несъстоятелност и представители на Евробанк и Общинска банка. Двете банки подадоха оферти за покупката на затворения трезор като цяло предприятие. Предполага се, че преговорите ще продължат около месец. Ще са съсредоточени преди всичко около цената, тъй като основната цел при продажбата е максимално удовлетворяване интересите на кредиторите. Евробанк е подала оферта само за Капиталбанк, а Общинска и за ТБ Славяни. От Централна кооперативна банка /ЦКБ/ също са заявили намерение да подадат оферта. Собствена оценка на последните четири банки в несъстоятелност - Балканска универсална банка, Капиталбанк, ТБ Славяни и Кристалбанк, направиха Евробанк, ЦКБ и Общинска банка. Първоначално писма с намерения за интерес към фалиралите трезори бяха изпратени и от Демирбанк България и СИБанк. Схемата, по която се извършва продажбата на банките като цяло предприятие, е 1 лев срещу задължението купувачът да удовлетвори кредиторите. След подписването на договор между синдиците и купувача той се дава за становище в БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете в банките. След получаването му съдът по несъстоятелността одобрява или не сделката най-късно 30 дни след поискване на неговото становище.
Източник: Пари (23.03.2004)
 
Общият брой на издадените банкови карти за първите три месеца на годината достигна 2 836 304, показва статистиката на БОРИКА. От тях най-много - 93.4%, са националните дебитни карти. Най-малък остава броят на международните кредитни карти Visa - 19 561, или 0.7%. Кредитните карти MasterCard са 28 808. В България на 100 души се падат по 2 броя издадени кредитни карти, докато в ЕС съотношението е 110 карти на 100 души. Този индикатор, както и съотношението потребителски кредити спрямо БВП, което за страната ни е само 6%, са показатели за огромния потенциал на развитие пред пазара на кредитни карти. Международните дебитни карти Maestro са 1 159 639, местните дебитни Visa Electron - 94 764, а международните дебитни карти на Visa са 44 449. От началото на годината до края на март са издадени 425 751 нови дебитни и кредитни карти. През февруари 2004 г. бяха издадени над 200 000 нови карти основно от Банка ДСК, Централна кооперативна банка, Росексимбанк, Инвестбанк, SG Експресбанк. През първите три месеца новоинсталираните банкомати в страната са 114, като общият им брой достига 1336. Само в София те са 425. ПОС терминалите наброяват 4249 - спрямо края на миналата година са се увеличили с 495.
Източник: Пари (05.04.2004)
 
Неизвестната неврокопчанка Йорданка Попова купи 25% от капитала на едно от най-големите търговски дружества в Гоце Делчев - “Перун Комерс” ООД, и стана съдружничка на ексдепутата Тодор Павлов, шефа на “Кооперативна банка” АД Стефан Хаджиев и бившия военен офицер Пламен Първанов. 48 840 лв. брои Йорданка Димитрова Попова на Агенцията за приватизация за 1/4 от дружеството с ограничена отговорност “Перун Комерс”, което стопанисва складовете за търговия на едро в града. Договорът за продажбата на акциите от голямото търговско дружество бе подписан. Неврокопчанката има право да плати цялата сума от 48 840 лв. с непарични платежни средства - компесаторки, като дялът от 1/4 от предприятието с огромен сграден фонд ще й излезе най-много 20 000 лв. Не познаваме Йорданка Димитрова Попова, зад нея сигурно са истинските купувачи на “Перун Комерс”. Дружеството стопанисва множество складове за търговия на едро, които са отдадени под наем на десетки търговци, коментираха от приватизираната фирма. “Перун Комерс” ЕООД бе продадено на 23.07.1999 г. със заповед на министъра на търговията и туризма Валентин Василев на РМД “Перун Комерс 98” АД за $286 000. В съвета на директорите тогава бяха записани Пламен Първанов, Стефан Ковачев и Мария Грънчарова, като имената на повечето от истинските акционери бяха засекретени.
Източник: Струма - Благоевград (13.04.2004)
 
Външнотърговското дружество "Химимпорт" заедно със структури около него са поискали да закупят 95% от акциите на Централна кооперативна банка. Документите за това са внесени в "Банков надзор" преди малко повече от седмица и в момента се разглеждат от експертите на управлението. В документите е записано, че 55% от акциите ще се държат от "Химимпорт" и няколко свързани фирми, 5% - от "Армеец" и 35 на сто остават за "Нефт и газ". За всички тези компании се смята, че са свързани с варненската икономическа група ТИМ. В момента "Химимпорт" притежава пряко в ЦКБ малко над 37% от капитала. Други 23.45% са собственост на Централния кооперативен съюз, но "Химимпорт" има подписан договор за съвместно управление на банката. От ЦКС обаче явно са се съгласили да продадат акциите си. Това е второто внасяне на документите в БНБ, след като при първото, което бе в края на миналата година, те бяха върнати за допълнение. Според Закона за публично предлагане на ценни книжа търгово предложение трябва да направи всеки, който пряко или чрез свързани лица премине границата от 55% от капитала на дадено дружество. Поради това може да се очаква, че след получаване на разрешение от БНБ "Химимпорт" ще направи предложение на останалите акционери на ЦКБ да им изкупи акциите по цена, която ще бъде одобрена от Комисията за финансов надзор. Цената при търговото предложение се определя по няколко метода и зависи от стойността на активите, финансовия резултат и очакванията за бъдещото развитие на банката. В последно време акциите на ЦКБ се търгуват на фондовата борса по около 2 лв. Котировката от петък, при която се сключваха сделките, беше 2.11 лв
Източник: Дневник (26.04.2004)
 
Собствениците на варненската икономическа група ТИМ водят преговори с известни западноевропейски банки за продажбата на миноритарен дял от Централна кооперативна банка. Преди десетина дни "Химимпорт" заедно със структури около него поискаха да закупят 95% от акциите на ЦКБ. В документите, които са внесени в "Банков надзор", е записано, че 55% от акциите ще се държат от "Химимпорт" и няколко свързани фирми, 5% - от "Армеец", и 35 на сто остават за "Нефт и газ". В момента "Химимпорт" притежава пряко в ЦКБ малко над 37% от капитала.
Източник: Дневник (30.04.2004)
 
Софийският апелативен съд, ГК, 5 състав, с решение от 15.IV.2004 г. по гр. д. № 1817/2000 отменя решение от 10.V.1999 г. по тр. д. № 706/1998 г. СГС, VI - 9 състав (ДВ, бр. 65 от 1999 г.), като постановява: отхвърля молбата по чл. 625 ТЗ, подадена от "Централна кооперативна банка" - АД, София, ул. Георги Сава Раковски 103, вписан в Търговския регистър на СГС под № 334, том 4, стр. 11, ф. д. № 5227/91 (правоприемник на "Банка за земеделски кредит" - АД (н), срещу ЕТ "Ратола - Томас Лафчис" - Томас Василис Лафчис, София, бул. България 52, ет. 1, ап. 2, вписан в Търговския регистър на СГС под № 6918, том 71, стр. 58, ф. д. № 6785/90, за откриване на производство по несъстоятелност на основание чл. 608 ТЗ, като неоснователна.
Източник: Държавен вестник (04.05.2004)
 
Управителният съвет на "Централна кооперативна банка" - АД (ЦКБ - АД), София, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на 30.VI.2004 г. в 10 ч., в сградата на ЦКБ - АД, София, ул. Г. С. Раковски 103, при следния дневен ред: 1. отчет за дейността на ЦКБ - АД, за 2003 г.; проект за решение - ОС приема отчета за дейността на банката през 2003 г.; 2.доклад на специализираното одиторско предприятие; проект за решение - ОС приема доклада на специализираното одиторско предприятие; 3. приемане на годишния счетоводен отчет за 2003 г. и предложение за разпределение на печалбата; проект за решение - ОС приема годишния счетоводен отчет за 2003 г. и взема решение за разпределение на печалбата; 4. определяне на максималния размер на очакваните плащания по дивиденти и други отчисления от текущата печалба; проект за решение - ОС определя максималния размер на очакваните плащания по дивиденти и други отчисления от текущата печалба; 5. отчет за работата на службата за вътрешен контрол през 2003 г.; проект за решение - ОС приема отчета за работата на службата за вътрешен контрол през 2003 г.; 6. отчет на директора за връзки с инвеститорите; проект за решение - ОС приема отчета на директора за връзки с инвеститорите; 7. освобождаване от отговорност членовете на надзорния и на управителния съвет и прокуриста за дейността им през 2003 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на НС, УС и прокуриста за дейността им през 2003 г.; 8. промени в устава на банката; проект за решение - ОС приема предложените промени в устава; 9. промени в броя на членовете и/или персоналния състав на надзорния съвет на дружеството; проект за решение - ОС приема предложените промени в броя на членовете и/или персоналния състав на надзорния съвет на дружеството; 10. определяне размера на възнагражденията, тантиемите и гаранциите за управление на членовете на надзорния и на управителния съвет на дружеството и срока, за който са дължими; проект за решение - ОС определя размера на възнагражденията, тантиемите и гаранциите за управление на членовете на надзорния и на управителния съвет на дружеството и за срока, за който са дължими; 11. избор на специализирано одиторско предприятие за 2004 г.; проект за решение - ОС избира предложеното специализирано одиторско предприятие; 12. разни. Поканват се за участие всички акционери или упълномощени техни представители. Член на надзорния и на управителния съвет на ЦКБ - АД, не може да представлява акционер (чл. 220, ал. 1, изр. 3 ТЗ). Писменото пълномощно за представляване на акционер в общото събрание трябва да отговаря на изискванията на чл. 116, ал. 1 ЗППЦК. На основание чл. 116, ал. 6 ЗППЦК пълномощните следва да се представят пред банката, на адреса на управлението й, един работен ден преди датата на общото събрание. Правото на глас в общото събрание на акционерите се упражнява от лицата, вписани в регистрите на Централния депозитар като акционери 14 дни преди датата на общото събрание, съгласно чл. 115а, ал. 1 ЗППЦК. Регистрацията за участие на акционерите или пълномощниците им ще се извършва в сградата на ЦКБ - АД, София, от 9 до 10 ч. срещу представяне на лична карта и поименен удостоверителен документ (депозитарна разписка или др.) за притежавани безналични поименни акции, издадени от банката. Представителите на акционерите - юридически лица, следва да представят и удостоверение за актуална съдебна регистрация на представляваното лице. Материалите за общото събрание са на разположение на акционерите в сградата на ЦКБ - АД, София. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе на 15.VII.2004 г. в 10 ч., на същото място и при същия дневен ред независимо от представения на него капитал.
Източник: Държавен вестник (28.05.2004)
 
Акциите на Кремиковци отбелязаха 25.27% ръст на БФБ при приключването на търговията в петък. През този ден бяха закупени общо 1 784 акции на металургичния гигант, като 965 от тях бяха изтъргувани от инвестиционния посредник Булброкърс. Стомана – Перник регистрира подобрение от 30.15%, като акциите й стигнаха нива от 0.77 лв. за брой. Книжата на Химко АД – Враца се търгуваха по 0.12 лв., или с 9.09% повече. Общо 15 250 акции на Химко бяха продадени по време на петъчната борсова сесия.
Източник: Пари (07.06.2004)
 
Преговорите за продажбата на Балканска универсална банка /БУБ/ в несъстоятелност са в процес на финализиране. Текат уточняващи разговори по офертите на кандидат-купувачите. Ще им бъде даден срок за подобряване на предложенията за покупка на банката в ценовата част, тъй като основната цел при продажбата е максимално удовлетворяване интересите на кредиторите. Този срок ще бъде вероятно до края на месеца. Две банки са подали оферти за покупката на БУБ - Токуда банк и Централна кооперативна банка. Текат преговори за покупката и на другите три банки в несъстоятелност - Капиталбанк, ТБ Славяни и Кристалбанк. За Капиталбанк оферти бяха подали от Евробанк и от Общинска банка. Собствена оценка на последните четири банки в несъстоятелност направиха Евробанк, ЦКБ и Общинска банка. Първоначално писма с намерения за интерес към фалиралите трезори бяха изпратени и от Демирбанк България и СИБанк. Схемата, по която се извършва продажбата на банките като цяло предприятие, е 1 лев срещу задължението купувачът да удовлетвори кредиторите.
Източник: Пари (10.06.2004)
 
Централна кооперативна банка чака благословията на надзора на Швейцарската централна банка, за да открие клон в Цюрих. Според прокуриста на ЦКБ Тихомир Атанасов всички документи, необходими за получаването на разрешение, са изпратени в швейцарската банка, а служителите на надзора й дори са получили допълнително информация за българската кредитна институция от БНБ. Въпрос на експедитивност от страна швейцарците е кога ще вземат решение по искането на ЦКБ.
Източник: Банкеръ (14.06.2004)
 
Цялата печалба на Централна кооперативна банка за 2003 г. в размер на 3.8 млн. лв. ще бъде отнесена във фонд "Резервен", решиха акционерите й вчера. По същия начин беше постъпено и с печалбата за 2002 г. От отчета на банката става ясно, че финансовият резултат е спаднал с около 1 млн. лв., или с 20%. На събранието бяха извършени и промени в състава на надзорния съвет. След гласуването на акционерите той се променя почти изцяло, като единственият досегашен негов член остава Божидар Григоров. За председател е избран Никола Дамянов, член на надзора на основния собственик на банката "Химимпорт". Той идва на мястото на Панчо Иванов, който беше шеф на Централния кооперативен съюз. Сдружението вече ще присъства в контролния орган на банката като юридическо лице. От надзора излизат ЗАД "Армеец" и Данаил Данаилов. На събранието стана ясно, че ЦКБ е купила като портфейлна инвестиция 1.5 млн. акции в Булбанк, които й дават право на участие в малко под 1% от капитала й. Според непотвърдена информация пък "Банк Аустрия" е закупила 2 на сто от капитала на ЦКБ. В края на 2003 г. активите на банката достигат 356 млн. лв., което е с 35% повече от 2002 г., а кредитите се увеличават със 75 на сто до 166.8 млн. лв. Все още БНБ не е дала разрешение "Химимпорт" заедно със структури около него да придобият 95% от акциите на ЦКБ. Предвижда се 55% от акциите да се държат от "Химимпорт" и няколко свързани фирми, 5% от "Армеец" и 35 на сто остават за "Нефт и газ". За всички тези компании се смята, че са свързани с варненската икономическа група ТИМ.
Източник: Дневник (01.07.2004)
 
Само Божидар Григоров запази мястото си в надзорния съвет на Централна кооперативна банка (ЦКБ) след общото й събрание, което се проведе на 30 юни. Тогава акционерите на банката изцяло прекроиха надзора. От него бяха освободени председателят му Панчо Панчев, който представляваше интересите на "Централния кооперативен съюз" (ЦКС), Румен Георгиев от ЗАД "Армеец" и професор Данаил Данаилов. Двамата представители на мажоритарния акционер, "Химимпорт" АД в надзора - Димитър Калчев и Никола Мишев, също бяха освободени. Новият представител на дружеството е Никола Дамянов. Така новият контролен орган на ЦКБ бе намален от петима на трима члена и е в състав: Никола Дамянов, председател, и членове - Божидар Григоров, и ЦКС, като юридическо лице. Акционерите решиха още цялата печалба на банката за 2003 г. след данъчно облагане - в размер на 3.818 млн. лв., да бъде заделена във фонд "Резервен". В доклада за дейността си през 2003 г. управителният съвет на ЦКБ отчете, че активите на банката са нараснали с 35.51% и в края на годината са надхвърлили 356.27 млн. лева. Сериозно увеличение от 73.78% е реализирано по отношение на отпуснатите кредити на граждани и фирми. От 96.06 млн. лв. за 2002 г. в края на 2003-а те са вече 166.93 млн. лева.
Източник: Банкеръ (05.07.2004)
 
Общото събрание на акционерите на Централна кооперативна банка АД - София /CCB/, което се проведе на 30.06.2004, взе решение дружеството да не разпределя дивидент за 2003 г. Дружеството заделя печалбата за 2003 г. във фонд Резервен.
Източник: Капиталов пазар (07.07.2004)
 
Параходство "Български морски флот" (БМФ) дължи на "Централна кооперативна банка" (ЦКБ) над 1,018 млн. долара, непогасена главница по кредит, 402 729 лв. лихва върху нея, както и около 180 хил. лв., които банката е изразходвала по делото, отсъди в свое решение Варненския окръжен съд. Казусът, по който се произнесоха магистратите е от 1996 г., когато БМФ взема тригодишен кредит от Кредитна банка, чийто размер от параходството не можаха да уточнят. След фалита на Кредитна банка приемник на активите й става ЦКБ. Банковата институция установява, че част от заема на БМФ не е погасен и завежда дело. Според главния юрист на БМФ Васил Атанасов става въпрос за последнитедве погасителни вноски по кредита, чийто точен размер е 1 018 473 щатски долара. "БМФ е наредило превод на сумата. Тогава обслужваща банка на параходството е била Експресбанк. Не знам защо парите не са стигнали до Кредитна банка, но ние сме ги платили", категоричен бе Атанасов.
Източник: Дневник (14.07.2004)
 
Варненският окръжен съд е осъдил БМФ да плати на Централна кооперативна банка сумата от 1 018 473,02 долара. Сумата е сбор от две последователни неплатени вноски по кредит. Договорът за него е сключен на 30 декември 1996 г. Освен това параходството ще трябва да плати и законна лихва от 402 729, 60 долара, които са обезщетението за забавянето от уговорените падежи от 2 юни 1999 г. и 2 декември същата година до 16 април 2002 г. БМФ е осъдено да плати и разноските по делото, направени от банката, които са в размер на 179 161 лева. БМФ ще трябва да плати в полза на бюджета на съдебната система още 113 500,65 лв., които са дължимата държавна такса за разглеждане на обратен иск. Решението на съда подлежи на обжалване.
Източник: Черно море (15.07.2004)
 
Шефовете на параходство "Български морски флот" получиха решението на Варненския окръжен съд, че трябва да платят на Централна кооперативна банка дълг, чиято главница е над 1 млн. щ. долара, а законовата лихва е над 402.7 хил. лева. Отделно от това параходството ще трябва да покрие разходите по делото в размер на 179.2 хил. лева. Със същото решение Варненският окръжен съд е отхвърлил иска на БМФ срещу SG ЕКСПРЕСБАНК, с който се настоява тя да обезщети параходството за причинени вреди в размер на повече от 1.4 млн. щ. долара. Пред варненски журналисти генералният директор на параходството Христо Донев е заявил, че ще обжалва това решение пред Варненския апелативен съд, защото, ако то влезе в сила, ще се окаже, че БМФ трябва да плати два пъти за едно и също задължение. Причините за сегашното негативно развитие на делото се коренят в годините 1995 - 1996 г., когато сметките на параходството са се обслужвали от ЕКСПРЕСБАНК и от Кредитна банка (финансовата институция на тогавашната могъща корпорация на Илия Павлов "Милтигруп"). Кредитна банка е отпускала заеми на параходството за оборотни средства, а ЕКСПРЕСБАНК, (преименувана през 2000 г. на SG ЕКСПРЕСБАНК) финансираше БМФ за строителството на кораби. През февруари 1999 г., по искане на БНБ, съдът обяви Кредитна банка в несъстоятелност и всичките й вземания от кредитополучатели, в това число и от БМФ, станаха незабавно изискуеми. Тогава параходството решава да погаси дълга си от 1 млн. щ. долара към банката, като превежда парите през ЕКСПРЕСБАНК, която по това време е в процедура на приватизация. Самата варненска банка обаче е имала вземане от фалиралата Кредитна банка. Така че вместо да й преведе парите, наредени от БМФ, ЕКСПРЕСБАНК си ги прихваща, за да покрие дълга на фалиралата кредитна институция. По тази причина задължението на параходството към обявената в несъстоятелност банка остава непогасено. През 2002 г., когато ЦКБ купува всички активи на фалиралата Кредитна банка, в нейно разпореждане попада и вземането от БМФ. Параходството твърди, че е върнало парите, позовавайки се на направения превод, но ЦКБ не признава този превод, тъй като парите не са достигнали до сметките на купената от нея Кредитна банка. В края на 2002-а спорът между двете страни е отнесен във Варненския окръжен съд. Към делото е присъединен и искът на БМФ срещу SG ЕКСПРЕСБАНК за нанесени щети. Шефовете на параходството са убедени, че банката без основание е прихванала парите, наредени през нея в полза на фалиралата кредитна институция на "Мултигруп". На първа инстанция - Варненския окръжен съд, БМФ загуби делата срещу двете банки. И ако не успее да изплува на следващите две инстанции - в Апелативния и във Върховния касационен съд, ще потвърди за пореден път старото финансово правило, че "който плаща зле, плаща два пъти".
Източник: Банкеръ (19.07.2004)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) ще удвои капитала си, който от сегашните 16.16 млн. лв. ще нарасне на 32.339 млн. лв. чрез издаване на нови около 16 млн. броя акции. Това ще гласуват акционерите на кредитната институция на извънредното общо събрание, което ще се проведе на 30 септември. Подписката ще се счита за успешна, ако се запишат и се заплатят най-малко 50% от предложените акции или 8 084 783 нови книжа. Номиналната и емисионна стойност на новите акции ще бъде както и досега - 1 лв. Увеличението ще се извърши, като първоначално се емитират права, които ще са равни на предвидения брой акции, или 16 млн. Съотношението между броя на издадените права и новите акции ще е едно към едно. За начална дата за прехвърляне на правата ще се счита първият работен ден след изтичането на 7 дни от обнародване на съобщението в Държавен вестник. Крайната дата ще е първият работен ден, следващ изтичането на 16 дни, считано от началната дата. Търговията с права на борсата ще започне на първия ден след изтичането на 7 дни от обнародване на съобщението. Последната дата за търговия на борсата е два дни преди крайната дата за прехвърляне на правата. Датата, на която ще се проведе аукционът, ако останат незаписани права, зависи от публикацията на съобщението в Държавен вестник. Твърде възможно е част от новите акции да се купят от нови и то чуждестранни акционери, смятат в банковата общност. ЦКБ е част от финансовата група, в която влизат пенсионният фонд "ЦКБ Сила" и ЗК "Армеец".
Източник: Дневник (30.07.2004)
 
Увеличаване на капитала на ЦКБ от 16 169 564 на 32 339 128 лв. ще гласуват акционерите на извънредно общо събрание на 30 септември. То ще бъде чрез издаване на нови 16 169 564 бр. акции с номинална и емисионна стойност от 1 лв. Съотношението между броя на издадените права и нови акции е 1/1.
Източник: Пари (30.07.2004)
 
Положителен е финансовият резултат на ДЗИ, като застрахователната компания реализира печалба от 248 хил. лв. за първото шестмесечие на 2004 г., но тя е по-малка от тази за същия период на миналата година - 1.090 млн. лв. Нетната печалба на единствената банка в индекса - ЦКБ, достига до 1.323 млн. лв. за първото шестмесечие срещу 2.937 млн. лв. за същия период на 2003 г.
Източник: Дневник (02.08.2004)
 
Външнотърговското дружество Химимпорт получи разрешение от Банков надзор да придобие пряко и чрез свързани с него лица до 95% от капитала на Централна кооперативна банка, каза Александър Керезов, член на УС на Химимпорт. От БНБ потвърдиха информацията. Капиталът на ЦКБ е 16 169 564 лв. Най-голям дял от него ще придобие Химимпорт - 55%, Застрахователнотж акционерно дружество Армеец - 5%, а Проучване и добив на нефт и газ - 35%. Всички тези компании са свързани с варненската корпорация ТИМ. Засега Химимпорт няма да отправя търгово предложение за закупуване на останалите акции, а чак след придобиването над 50% от капитала.
Източник: Пари (05.08.2004)
 
Загуба след данъчно облагане в размер на 119 хил. лв. е годишният финансов резултат на Св. св. Констатин и Елена АД за 2003 г. На общо събрание вчера акционерите на туристическата фирма не разпределиха дивидент. През 2002 г. компанията отчете печалба от 890 хил. лв. За второто тримесечие на тази година Св. св. Константин и Елена отчита загуба в размер на 25 хил. лв. Година по-рано отрицателният финансов резултат е бил 6 хил. лв. Нетните приходи от продажби на дружеството за първото полугодие обаче нарастват с 66% до 561 хил. лв., като за същия период на миналата година са били 338 хил. лв. За първите три месеца на годината курортът отчете печалба от 291 хил. лв. спрямо загуба от 120 хил. лв. година по-рано. На общото събрание беше променен и съставът на съвета на директорите на дружеството. На мястото на юридическото лице Партнер консулт, представлявано от Емил Радев, влезе Камен Желев. През 2003 г. на практика Св. св. Константин и Елена реализира първата си мащабна инвестиционна програма, след като курортът е приватизиран. Изградени бяха два хотела - единият на територията на комплекса, другият - в Златни пясъци. Общата инвестиция е на стойност 23 млн. EUR. За строителството са използвани финансови линии от Булбанк, Пощенска банка и ЦКБ, както и подкрепата на туроператора ТУИ-България. Общото събрание на акционерите упълномощи още съвета на директорите да придобие нови дълготрайни материални активи. От компанията отказаха да конкретизират намеренията си за покупка. От дружеството обаче не крият желанието си да развият курорта, като изградят нови бази за почивка, атракционни паркове и други.
Източник: Пари (06.08.2004)
 
Великотърновският окръжен съд с определение от 29.VII.2004 г. по гр. т. д. № 818/2000 на основание чл. 695 ТЗ допълва и одобрява списъка на предявените и приети от синдика на "Редимеск" - ООД, Велико Търново, в несъстоятелност, вземания на кредитори, допълнен по реда на чл. 695 ТЗ, с допълнително предявеното и прието вземане на "ЦКБ" - АД, София, в размер 114 804,95 лв. в списъка от 9.IV.2004 г.
Източник: Държавен вестник (13.08.2004)
 
Управителният съвет на "Централна кооперативна банка" - АД, София ("ЦКБ" - АД), на основание чл. 223 ТЗ свиква извънредно общо събрание на акционерите (ОСА) на 30.IХ.2004 г. в 10 ч. в сградата на "ЦКБ" - АД, София, ул. Г. С. Раковски 103, при следния дневен ред: 1. увеличаване на капитала на "ЦКБ" - АД, София, на основание чл. 112, ал. 1 и 2 във връзка с чл. 112а - 112г ЗППЦК от 16 169 564 лв. на 32 339 128 лв. чрез издаване на нови 16 169 564 акции с номинална и емисионна стойност 1 лв.; проект за решение - ОСА приема решение за увеличаване на капитала от 16 169 564 лв. на 32 339 128 лв. чрез издаване на нови 16 169 564 акции при следните условия: 1.1. Планирано използване на набрания чрез емисията капитал: Основната цел, към която е насочено увеличаването на капитала на "ЦКБ" - АД, е нарастване на пазарния й дял. Планира се набраният от емисията капитал да се използва в съотношение 75% към 25% за увеличаване на кредитния портфейл в областта на ипотечното кредитиране и подобряване на информационната система на "ЦКБ" - АД. Първото направление на използване на набрания капитал е разширяване на дейността на банката в областта на ипотечното кредитиране на граждани и търговци и в тази връзка увеличаване на общата сума на управляваните активи и повишаване на рентабилността на капитала. Предоставянето на ипотечните кредити се съобразява стриктно с действащата нормативна уредба, с оптималното съотношение между риск и доходност и изискванията за обезпеченост на кредитите. Второто направление касае подобряване качеството на банковото обслужване и разширяване на видовете услуги, предоставяни на клиентите. Предвижда се средствата по това направление да се насочат за закупуване на банкомати и за изграждане на свързаната с тях инфраструктура. 1.2. Рискове за лицата, придобили акции на дружеството: Рискът, който всеки акционер следва да отчете, е вероятността инвестицията му да не донесе желаната възвращаемост или да доведе до загуби. Съществува постоянен риск от понижение на цената на акциите и/или от липса на текущи доходи от тях, както и от невъзможност те да бъдат продадени в предпочитан момент и/или на желаната цена. Доколкото последната е функция на търсенето и предлагането на пазара на ценни книжа, причините за нейното изменение са резултат от пазарната интерпретация на реалната дейност на дружеството и на очакванията за неговото развитие. Този риск е свързан както с проявата на фактори, общи за цялата икономика и целия пазар на ценни книжа, така и с фактори, които определят състоянието и развитието на дружеството. Изхождайки от макроикономическите условия, в които се развива българската икономика, влиянието на международните пазари и спецификата на отрасъла, в разработената програма на банката се отделя особено внимание на видовете рискове, съпътстващи развитието на институцията и нейната стабилност, като основната цел е тяхното минимизиране, чрез поддържане на оптимална ликвидност и висока степен на адекватност на капитала, при стремеж за осигуряване на максимална възвръщаемост на активите. Рисковете, на които са изложени инвеститорите и банката, могат да бъдат разглеждани в три аспекта, като: общи, систематични и специфични, свързани с дейността на емитента, рискове. 1.2.1. Общи рискове - риск от войни, социални катаклизми, природни бедствия или екологични катастрофи и други форсмажорни обстоятелства; в голямата си част тези рискове са предвидими, но не могат да бъдат елиминирани. 1.2.2. Систематични рискове - обективно касаят всички сектори на икономиката. По дефиниция отразяват несигурността на пазарите като цяло, но засягат стопанските субекти в различна степен, в зависимост от портфейла активи и неговото управление. С оглед минимизирането на системните рискове банката осигурява непрекъснат контрол върху ликвидността, като се базира както на изискванията на БНБ за управлението и надзора върху ликвидността на банките, така и на международните стандарти в тази област: А) Политически риск: Отразява вероятността провежданата икономическа политика да доведе до влошаване на инвестиционния климат. Ориентацията на страната към ЕС и НАТО неминуемо води до законодателни промени в посока на хармонизиране със законодателството на ЕС. Системата на валутен борд ще се запази до присъединяването към ЕС, което свежда този риск до минимум. Б) Инфлационен риск: Рискът от увеличение на инфлацията е свързан с намаляването на реалната покупателна способност и евентуалната обезценка на активите, деноминирани в левове. Курсът към присъединяване към ЕС и евентуалното стабилно представяне на икономиката ни ще окажат натиск към доближаване на лихвените нива до тези на ЕС. В) Валутен риск: Валутният риск се изразява във вероятността от негативни влияния върху инвестициите в национална валута, вследствие на промените във валутния курс. Системата на валутен борд е едновременно политически и икономически стабилизатор в икономиката. Фиксираният курс на лева към еврото приближава параметрите на валутния риск до стойности, близки до тези от страните на ЕС. Валутният риск отразява възможността за загуби от колебанията в цената на националната валута към основните валути. Неговото управление намира конкретен израз и приложение при реализирането на всички валутни операции на банката. Определящите рискови фактори в тази група, свързани с дейността на банката, са степента на развитие и структура на импортно-експортната дейност на страната като цяло и в частност - на клиентите на банката, както и на валутната компонента в баланса на банката и счетоводната капитализация или декапитализация на откритата валутна позиция в зависимост от флуктуациите на валутния курс. 1.2.3. Специфични рискове. А) Ликвиден риск. Като принципна постановка неговото управление се базира на управлението на активите и пасивите. Управлението на активите и пасивите се изразява в търсенето и намирането на оптимални пропорции между размера на депозитите, на другите заемни средства и собствения капитал на банката, с оглед достигане на такова ниво на стабилност на паричните й фондове, позволяващо й да извършва високодоходни вложения, т. е. да се осигури максимална доходност при минимален риск и оптимална ликвидност. Основни изисквания за измерване и управление на ликвидния риск са: а) управлението на активите обхваща начина и реда на разпределението им в различни групи, аналитичното им структуриране във всяка отделна група, като основно значение има формирането на портфейла от ценни книжа и кредитния портфейл. Целта е банката да си осигури адекватна наличност от ликвидни активи за посрещане на непредвидени нужди, като информацията се набавя чрез анализ на касовата наличност и на качествените активи, за които има осигурен пазар. Банката се концентрира върху оптимизиране на кредитния портфейл, определяне на плаваща цена при отпускане на кредити и поддържане на определен размер на ликвидни активи. Размерът на ликвидните активи се съобразява със стабилността на депозитната структура и по-бързото развитие на инвестиционния портфейл. Последното засяга не само поддържането на оптимална ликвидност, но и в най-голяма степен отговаря на специализацията на банката и на стратегията, избрана от нейното ръководство. б) Управлението на пасивите се концентрира в дейността на банката по привличане на средства от различни източници и съответни комбинации между тях. Следователно то се изразява в дейността на банката за посрещане нуждите от ликвидни средства чрез целенасочено активно търсене на чужди средства на база конкуренция на лихвените проценти. Като принцип в дейността на банката е залегнало правилото, че краткотрайните пасиви само в краен случай могат да се трансформират в дългосрочни активи. Основните изисквания, заложени при прилагането на този принцип, се свеждат до ефективен контрол върху стойностите, различните позиции, възвръщаемостта и цената едновременно на активите и пасивите; до координираното им управление, чрез максимизиране на спреда между приходите от доходоносните активи и цената на пасивите, оптимално покритие на активите и пасивите по срочност, така че дадено количество активи да се обръща в ресурс, в приблизително по същото време, в което банковите пасиви стават платими, както и до оперативното управление на ежедневната ликвидност и на състоянието на разплащателната сметка на банката в БНБ. Банката управлява своята ликвидност, като анализира състоянието и структурата на ликвидните си наличности и прогнозира бъдещите парични потоци от и към банката в съответствие със структурата на падежите на активите, пасивите и поетите задбалансови ангажименти за период от една до две години. Този сравнително кратък период на прогнозиране е продиктуван от степента на възможностите за преструктуриране на икономиката на страната, натрупаните проблеми както в реалния сектор, така и в неговото "огледало" - финансовия сектор. Посочените най-общи, но основни фактори правят почти всички дългосрочни предвиждания нереалистични и налагат актуализирането на стратегията и политиката на банката. Прогнозите по принцип се изграждат в три варианта: оптимистичен; реалистичен; песимистичен. Тяхната надеждност се оценява въз основа на информация за развитието на активите и пасивите в предходни отчетни периоди и разработената стратегия за развитие на банката. Б) Лихвеният риск определя възможността за понасяне на загуба при рязка промяна на лихвените проценти. Флуктуацията на лихвените равнища променя пазарната стойност на активите и пасивите на банката, като това въздействие не е еднозначно. Правило в банковата практика е, че активите, поради по-дългите си падежни срокове и по-слабо изразената си еластичност и чувствителност, изменят стойността си в по-голяма степен от пасивите. Затова при повишаване на лихвените проценти активите се обезценяват в по-голяма степен от пасивите, което е и предпоставка за намаляване (или дори стопяване) на нетния лихвен доход за финансовата институция. Възможно е също така да бъдат реализирани загуби или печалби и от внезапното рязко падане на лихвените проценти. Стохастичният характер на икономиката и на банковия сектор в частност са основната предпоставка за постоянно следене, измерване, анализиране и управление на рисковете, породени от промените в лихвените проценти. Стратегията за регулиране на лихвените маржове в банката е подчинена на гъвкавото управление на портфейла от лихвоносни активи и пасиви в зависимост от очакваните флуктуации в лихвените равнища. С цел минимизиране въздействието на риска, породен от промяната в лихвените проценти, които са външни и неконтролирани от банката, в своята стратегия тя се е насочила към реализирането на активни операции, при които лихвеният риск е незначителен. Банката се стреми да избегне лихвения риск и да оптимизира равнището на нетния лихвен марж чрез използване на плаващ лихвен процент, лихвени суапи и лихвени фючърси. В) Кредитният риск е вероятността банката да понесе загуби от невъзможността нейни клиенти-кредитополучатели да погасяват регулярно, в предварително договорени срокове и размери, задълженията си към кредитиращата институция. Следователно той може да бъде: а) Риск от общ характер - върху него оказват влияние следните фактори: влошаване на икономическата и/или политическата среда в страната (например равнището на ОЛП и свързаните с него пазарни лихвени проценти, степента на инфлацията и др.); развитието на структурната реформа и продиктуваните от нея в макро- и микроикономическата среда и др. б) Корпоративен риск, свързан пряко с изменение в индивидуалните условия на управление и производство, засягащи отделния кредитополучател, или цял отрасъл на икономиката, в т. ч. спад в цените на продукцията, намаляване на потреблението на дадени стоки и услуги, дефицит на суровини и др. в) Риск, породен от недостатъчност в обезпечението или рязка промяна в неговата цена. Оценката на кредитния риск, методите за неговото измерване и управление са залегнали в стратегията на банката и са свързани както със стриктното прилагане на общите и специфичните изисквания на Закона за банките и наредбите на БНБ по неговото прилагане, касаещи тази област, така и със спецификата на дейността на емитента като търговска банка. Кредитният портфейл се диференцира както по отношение на отрасловата принадлежност и кредитополучателите, така и по срочност на отпуснатите и предстоящите за разрешаване кредити. В същото време кредитирането в чуждестранна валута е насочено единствено към фирми с доказани източници на доход, деноминиран във валута, което цели ограничаване не само на кредитния, но и на валутния и ликвидния риск от операциите. Банката е заложила като основополагащ момент в своята кредитна политика и стратегия високата и надеждна степен на обезпеченост на кредитните ангажименти и съобразява обема на ресурсите за кредитиране с изискванията за оптимална ликвидност. Поддържането на качествен кредитен портфейл е основа на стратегията за управление на кредитния риск. Отделя се внимание на гъвкавостта при формирането на кредитния портфейл и оттам ограничаване на кредитния риск и осигуряване на оптимална ликвидност и сигурност на инвестициите, ангажираността им в конкретен вид кредити и тяхната пазарна, отраслова и клиентска структура. Това предполага конкретни схеми за оптимизиране на структурирането на кредитните ангажименти на банката във времето, като целта е поддържане на ефективно управление на матуритетната структура на основата на ресурсната й обвързаност. Г) Капиталовият риск отразява степента на финансовата задлъжнялост на банката, тъй като капиталът изпълнява така наречената защитна функция. Той е основата за защита на кредиторите при евентуални загуби на банката. Капиталовият риск от своя страна е в пряка зависимост от кредитния, лихвения и ликвидния риск. Значително влияние върху него оказва кредитният риск и затова неговото минимизиране е от особено значение за качеството на активите на банката. 1.2.4. Политика на банката за оптимизиране влиянието на рисковите фактори, отчитането и управлението на риска. Различните елементи, очертаващи рамката на управление на отделните рискове, са пряко свързани с конкретни схеми за решаване на възникналите проблеми в дейността на банката. А) Оптимизиране структурата, качеството и възвръщаемостта на активите. В своите решения ръководството на банката обръща изключително внимание на: а) Усъвършенстване на кредитната дейност на банката и на подобряване качеството на кредитния портфейл чрез прилагане на съвкупност от мерки: изолиране на нередовните длъжници от кредитния процес и пристъпване към принудително събиране на вземанията; въвеждане на допълнителни изисквания при отпускането на нови кредити, включително въвеждане на нормативи за съотношението новоотпуснати/погасени, достигащо до 50% от всички привлечени средства на банката; оптимизиране отпускането на нови валутни кредити. б) Преструктуриране на финансовите дълготрайни активи и продажба на неперспективни капиталови инвестиции в съучастия, дялове, акции и облигации във финансови и нефинансови дружества. в) Оптимизиране на разходите за нефинансови инвестиции в рамките на утвърдената Програма за развитие на "ЦКБ" - АД. Б) Оптимизиране на структурата на привлечените средства. Оптимизиране структурата на привлечените средства е в непосредствена връзка с осигуряване ликвидността и възможностите за намаляване на финансовите разходи чрез поддържане на умерени и адекватни лихвени равнища. Основните инструменти, които се използват в това направление, са: а) Управление на ликвидността и намаляване на риска чрез инвестиране на свободните парични средства във високоликвидни и доходоносни активи. б) Трансформация на вземания в предоставени депозити на междубанковия паричен пазар, при условия за първокласност и висока ликвидност, на търговските банки и финансови институции. в) Създаване организация за въвеждане на лихвен суап за хеджиране на лихвения риск. В) Целево прегрупиране на ресурсите. При целевото прегрупиране на ресурсите банката винаги се е ръководила от изискването за постигане на нормативите по наредбите на БНБ. Другата основна цел при прегрупирането на ресурсите е създаване на възможност за допълнително разширяване и подобряване на капиталовите позиции на "ЦКБ" - АД, чрез използване и на дългово-хибридните инструменти. Стимулиране поведението на банката в условията на вариативни параметри на макроикономическата среда в страната се предопределя от необходимостта да се планират изпреварващи събитията действия за овладяване на потенциалните рискови ситуации. За целта във всички взети решения на ръководството на банката се обръща изключително внимание на рисковите индикатори - големи диспозиции на финансови и нефинансови институции, създаващи условия за декапитализиране на "ЦКБ" - АД. При реализиране на този тип банкова активност се очаква да се постигне осигуряване на висока степен на защита интересите на клиентите и акционерите на банката и утвърждаването й като ползваща се с доверие, стабилна кредитна институция. 1.2.5. Отчитане на риска. Оценката на риска от операциите на банката се свързва пряко с прилагането и стриктното изпълнение на заложените показатели, нормативи и регулатори по Закона за банките и наредбите на БНБ по неговото прилагане. Управлението на риска е свързано с възможността за неговото измерване, елемент от което се явяват показателите за рисковия компонент на активите и адекватността на капитала. Предприемат се мерки, създаващи предпоставки за подобряване структурата на активите по степен на риск, в резултат на което се отчита намаление на капиталовия риск. 1.2.6. Управление на риска. Органи за институционалното управление на риска по операциите на банката са Съветът по ликвидност, Кредитният съвет и Кредитният комитет на банката, дейността на които е съсредоточена върху: стратегията за управление на общата ликвидност на банката; цялостната политика по управление на активите и пасивите на банката; ценовата и лихвената политика на банката; развитието на позицията на банката във връзка със съотношенията и параметрите на валутния, лихвения и общия ликвиден риск; състоянието на разплащателната сметка на банката при БНБ; състоянието на привлечените средства, динамичните изменения в тяхната структура, тенденции на развитие, срочност и цена; състоянието и динамиката на инвестициите, тенденции на развитие, срочност и цена; вземането на решения за най-ефективно управление на ресурсите на банката; прилагането на методи, инструменти и техники за управление на лихвения и общия ликвиден риск; правилата за кредитните процедури и тези за работа със специалните клиенти; предложенията по реструктуриране и редуциране на кредити; изработването и прилагането на условия за банкови сделки със специални клиенти; предлагане и следене за спазването на правомощията за отделните клонове на банката за кредитни и други банкови сделки с кредитен характер; съдействие за прилагане на всички инструкции, методики и класификации, свързани с управлението на кредитния процес. 1.3. Обща информация и перспективи пред дружеството за текущата финансова година. Банката, както и досега, ще запази активната си позиция на първичен дилър на държавни ценни книжа (ДЦК). Структурирането и управлението на портфейла от ДЦК ще бъде насочено към такова балансиране на позициите в него, което да доведе до максимална възвръщаемост при същевременно най-кратка матуритетна структура на книжата. Управлението на портфейла от ценни книжа на чуждестранни емитенти е подчинено на принципа за оптималната възвръщаемост при поемането на същевременно възможно най-малък риск. Инвестиционната стратегия включва покупко-продажба на 10 и 30 г. облигации на САЩ (реална доставка и фючърси, базирани върху тях), както и на книжа, емитирани от правителствени "агенции" на САЩ; търговия с облигации на страни от Еврозоната, както и на български еврооблигации и на страни от региона; покупко-продажби на книжа от емитенти, с рейтинг по-нисък от този на България. 1.4. Брой на акциите от новата емисия, размер на заявения за набиране капитал и допустими отклонения, при които подписката се счита успешна: Капиталът на "ЦКБ" - АД (16 169 564 лв.), се увеличава с 16 169 564 лв. чрез издаване на нови 16 169 564 безналични обикновени акции всяка с право на глас, с номинална и емисионна стойност 1 лв. На основание чл. 192а, ал. 2 ТЗ капиталът ще бъде увеличен само със стойността на записаните и платени акции, ако бъдат записани и платени най-малко 8 084 783 нови акции. Горна граница на емисията - 16 169 564 акции. 1.5. Номинална и емисионна стойност на новите акции, видове акции и права по тях: Всички, издадени от "ЦКБ" - АД, акции, включително и тези от новата емисия, са от един клас - обикновени, безналични, с право на един глас в ОСА, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. Всяка акция от новата емисия има номинална и емисионна стойност 1 лв. 1.6. Начин на определяне на емисионната стойност: Емисионната стойност е определена от ОСА съгласно чл. 176 ТЗ като равна на номиналната с цел създаване на условия за улеснено привличане на капитал и участие на всички акционери, като увеличаването на капитала с права изключва възможността за накърняване на техните интереси. 1.7. Издаване на права и съотношение между издаваните права по § 1, т. 3 ЗППЦК и една нова акция: На основание чл. 112б, ал. 2 ЗППЦК право да участват в увеличението на капитала имат лицата, придобили акции най-късно 14 дни след датата на ОСА, взело решението за увеличаване на капитала. На следващия ден "Централен депозитар" - АД ("ЦД" - АД), открива сметки за права на тези лица въз основа на книгата на акционерите. Срещу всяка, придобита към края на посочения срок, акция се издава едно право, даващо възможност за записване на 1 нова акция по емисионна стойност 1 лв. Всяко лице може да придобие права в периода за тяхното прехвърляне/търговия и при провеждането на явния аукцион. 1.8. Минимален и максимален брой акции, които могат да бъдат записани срещу издаваните права. Всяко лице може да запише най-малко 1 нова акция и най-много такъв брой акции, който е равен на броя на придобитите и/или притежавани от него права. 1.9. Начален и краен срок, условия и ред за прехвърляне на правата: 1.9.1. Начален срок за прехвърляне на правата съгласно чл. 112б, ал. 4 и 5 ЗППЦК е първият работен ден, следващ изтичането на 7 дни от деня на обнародването на съобщението за публичното предлагане по чл. 93, ал. 1 ЗППЦК в "Държавен вестник" и публикуването му в един централен ежедневник. 1.9.2. Краен срок за прехвърляне на правата съгласно чл. 112б, ал. 4 ЗППЦК - първият работен ден, следващ изтичането на 16 дни, считано от началната дата по т. 1.9.1. 1.9.3. Прехвърлянето на права посредством тяхната покупко-продажба (търговия с права) съгласно чл. 112б, ал. 6 и сл. ЗППЦК се извършва на неофициалния пазар на "Българска фондова борса - София" - АД ("БФБ - София" - АД), независимо от пазара, на който са регистрирани акциите на дружеството-емитент, чрез подаване на поръчка за продажба до съответния инвестиционен посредник (ИП), при когото са разкрити сметки за права на съответните клиенти, съответно чрез поръчка за покупка до ИП, член на борсата. За придобиването на права по други способи се прилагат разпоредбите на правилника на "ЦД" - АД. Началният срок за търговия с права съвпада с началната дата по т. 1. 9.1. Съгласно правилника на "БФБ - София" - АД, последната дата за търговия с права на борсата е 2 работни дни преди крайната дата по т. 1. 9.2. Акционерите, които не желаят да участват в увеличението на капитала, както и всички други притежатели на права имат право да продават правата си по посочения ред до края на борсовата сесия в последния ден за търговия с права, съответно да се разпоредят с тях по други способи до последния ден за прехвърляне на правата, но не по-късно от предвиденото в правилника на "ЦД" - АД. На 5-ия работен ден след крайната дата на срока за прехвърляне на правата по т. 1.9.2. "ЦКБ" - АД, чрез ИП "Реал Финанс" - АД, Варна, предлага за продажба при условията на явен аукцион тези права, срещу които не са записани акции от новата емисия до изтичане срока за прехвърляне на правата. "ЦКБ" - АД, ще разпредели сумата, получена от продажбата на неупражнените права, намалена с разходите по продажбата, съразмерно между техните притежатели. Сумите, получени от продажбата на правата, се превеждат по специална сметка, открита от "ЦД" - АД, и не могат да се ползват до вписване на увеличението на капитала в търговския регистър. Разпределянето на сумите, получени от продажбата на правата, както в срока за тяхното прехвърляне, така и при аукциона, се извършва със съдействието на "ЦД" - АД, при условията и по реда на неговия правилник. В началото на всеки работен ден по време на подписката "ЦД" - АД, публично оповестява информация за упражнените до края на предходния работен ден права. Лицата, придобили права при продажбата чрез явен аукцион, могат да запишат съответния брой акции до изтичане на крайния срок за записване по т. 1.10. 1.10. Начален и краен срок, условия и ред за записване на акции от новата емисия от притежателя на права: 1.10.1. Начален срок за записване на акции - срокът по т. 1.9.1. 1.10.2. Краен срок за записване на акциите съгласно чл. 112б, ал. 5 ЗППЦК - първият работен ден, следващ изтичането на 15 работни дни от деня, в който изтича срокът за прехвърляне на правата. Не се допуска записване преди посочения начален и след посочения краен срок за записване. 1.10.3. Записването на акциите от новата емисия ще се извършва при следните условия и ред: 1.10.3.1. Лицата, получили права по лични сметки, заявяват прехвърлянето на правата при упълномощения ИП "Реал Финанс" - АД, или при друг ИП. Лицата, притежаващи акции с права, както и всички други притежатели на права, придобили същите в срока за тяхното прехвърляне, могат да запишат срещу тях съответния брой акции до изтичането на срока за прехвърлянето на правата по т. 1.9.2., като в противен случай техните неупражнени права ще бъдат продадени служебно на явен аукцион. Лицата, придобили права при продажбата чрез явен аукцион, могат да запишат съответния брой акции до крайния срок за записване по т. 1.10.2. Записването на акции се извършва чрез подаване на писмени заявки. Всички лица, притежаващи акции с права, както и всички други притежатели на права, придобити в срока за тяхното прехвърляне и/или при явния аукцион, подават заявките за записване на акции до упълномощения ИП "Реал Финанс" - АД, Варна, ул. Цар Симеон 31 (тел. 052/603-828; факс 052/603-830; e-mail: real-finance@real-finance.net), обслужващ увеличението на капитала, и/или до инвестиционните посредници, членове на "ЦД" - АД, при които се водят клиентските сметки за притежаваните от тях права, съгласно действащите процедури в правилника на "ЦД" - АД. Заявките за записване на акции се подават до посочения/те по-горе инвестиционен посредник/ци всеки ден от 9 до 17 ч. при спазване на изискванията в правилника на "ЦД" - АД, и при следните условия: 1.10.3.2. Заявката за записване на акции трябва да съдържа минимум: трите имена (наименованието) и уникалния клиентски номер на лицето и на неговия представител или пълномощник, а ако такива номера не са присвоени: трите имена, ЕГН, местожителство и адрес, съответно наименование, БУЛСТАТ, данъчен номер, седалище и адрес на клиента и тези на неговия представител или пълномощник. Ако клиентът е чуждестранно лице, заявката следва да съдържа аналогични идентификационни данни. Заявката следва да съдържа още и: емитент, ISIN код на емисията и брой на акциите, за които се отнася заявката; дата, час и място на подаване на заявката; подпис на лицето, което подава заявката. Към заявката се прилагат: а) оригинал или нотариално заверено копие на удостоверение за актуална съдебна регистрация на заявителите - юридически лица, издадено не по-рано от 1 месец преди датата на подаване на писмената заявка; б) за чуждестранни юридически лица - копие от регистрационен акт (или друг идентичен удостоверителен документ) на съответния чужд език, легализиран превод на текста на регистрационния акт, съдържащ пълното наименование на юридическото лице, дата на издаване и държава на регистрация, адрес на юридическото лице, имената на лицата, овластени да го представляват; в) оригинал на нотариално заверено изрично пълномощно в случай на подаване на заявка чрез пълномощник. 1.10.3.3. Юридическите лица подават заявки чрез законните си представители или чрез пълномощник с изрично нотариално заверено пълномощно, като те се легитимират чрез документ за самоличност (като копие от документа се прилага към заявката) и удостоверение за актуална съдебна регистрация; прилагат се и копия от регистрацията по БУЛСТАТ и данъчната регистрация, заверени от законния представител. Физическите лица подават заявките лично или чрез пълномощник, като тези лица се легитимират чрез документ за самоличност и прилагат към заявката заверено от тях копие от документа. Чуждестранните физически лица се легитимират с оригиналния си чуждестранен паспорт за влизане в Република България и прилагат към заявката легализиран оригинален превод на страниците на паспорта, съдържащи информация за пълното име; номер на паспорта, дата на издаване (ако има такава в паспорта); националност; адрес (ако има такъв в паспорта) и обикновено копие на преведените страници на паспорта, съдържащи друга информация, и снимка на лицето. Заявката може да бъде подадена и чрез пълномощник, който се легитимира с нотариално заверено изрично пълномощно и документите, изброени по-горе, в съответствие с упълномощителя (юридическо или физическо лице). Дружеството осигурява възможност за записване на акции и по дистанционен способ чрез "ЦД" - АД, и неговите членове. На основание чл. 112б, ал. 9 ЗППЦК заявките могат да бъдат направени и чрез дистанционен способ за комуникация - факс, като в двудневен срок след така направената заявка, но не по-късно от деня, в който изтича срокът за записване на акциите от увеличението на капитала, заявителят е длъжен да представи и подпише посочените документи по указания ред. 1.10.3.4. Записването на акции се счита за действително само ако е направено от акционер с акции с права и/или от друг притежател на права до максималния възможен брой акции по т. 1.4. и е внесена цялата емисионна стойност на записваните акции в срока и при условията, посочени по-долу. При частично заплащане на емисионната стойност се считат записани съответният брой акции, за които същата е изплатена изцяло. Внасянето на емисионната стойност на записаните акции се извършва по специална набирателна сметка на името на "ЦКБ" - АД, в "Българска пощенска банка" - АД, която ще бъде посочена в съобщението за публичното предлагане по чл. 93, ал. 1 ЗППЦК. Набирателната сметка трябва да бъде заверена най-късно до изтичането на последния ден от подписката. Платежното нареждане или вносната бележка трябва да посочват имената/фирмата и ЕГН/БУЛСТАТ на лицето, записващо акции, броя на записваните акции, общия размер на дължимата и извършена вноска и се предават на упълномощения ИП "Реал Финанс" - АД, най-късно до изтичане на последния ден от подписката по т. 1.10.2. Съгласно чл. 89, ал. 2 ЗППЦК набраните парични средства по специалната сметка не могат да се използват преди приключване на подписката, вписването на увеличаването на капитала в търговския регистър на съда и регистрацията на емисията в "ЦД" - АД. 1.11. Ред, който се прилага, ако всички акции от емисията бъдат записани преди крайния срок на подписката: Ако всички акции от тази емисия бъдат записани преди крайния срок на подписката, "ЦКБ" - АД, обявява прекратяването й, уведомява заместник-председателя, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност" на Комисията за финансов надзор (КФН) в срок 3 работни дни съгласно чл. 112б, ал. 12 ЗППЦК и предприема необходимите действия по вписване в регистърния съд и по регистрация на емисията в КФН, "ЦД" - АД, и "БФБ - София" - АД. 1.12. Ред, който се прилага, ако до крайния срок на подписката не бъдат записани всички акции от емисията: Ако до крайния срок на подписката не бъдат записани и платени всички акции, но бъдат записани и платени най-малко 8 084 783 акции, на основание чл. 192а, ал. 2 ТЗ капиталът се увеличава до размера на записаните и платени акции, като се предприемат необходимите действия за уведомяване заместник-председателя, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност" на КФН, вписване в регистърния съд и регистрация на емисията в КФН, "ЦД" - АД и "БФБ - София" - АД. 1.13. Ред, който се прилага, ако до крайния срок на подписката бъдат записани повече от предложените акции: Увеличаването на капитала с права изключва възможността за записване на повече от предложените акции. 1.14. Ред и срок за връщане на набраните суми заедно с начислените от банката по чл. 89 ЗППЦК лихви при неуспешно приключила подписка или ако увеличението на капитала не
Източник: Държавен вестник (27.08.2004)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) удвоява капитала си, за да разшири позициите си при ипотечното кредитиране, както и да подобри информационната си система. Както вече стана известно, банката свиква общо събрание на акционерите си в края на септември, на което ще се гласува увеличение на капитала от сегашните 16.16 млн. лв. до 32.339 млн. лв. чрез издаване на нови около 16 млн. броя акции. Подписката ще се счита за успешна, ако се запишат и се заплатят най-малко 50% от предложените акции, или 8 084 783 нови книжа. Предвижда се 75% от средствата по новата емисия да се използват за ипотечно кредитиране на граждани и търговци. Така по това направление ще бъдат отпуснати поне 6 млн. лв., ако се запишат 50% от новия капитал, или 12 млн. лв., при пълно изкупуване на новите акции. С по-голямото ипотечно кредитиране ЦКБ ще увеличи общата сума на управляваните от нея активи и ще повиши рентабилността на капитала си, се казва в официалната покана на банката до акционерите й. Други 25% от увеличението на капитала ще бъдат насочени към подобряване на информационната система, като средствата ще се насочат за закупуване на нови банкомати и за изграждане на свързаната с тях инфраструктура. При пълно записване на новите акции по това направление ще бъдат насочени 4 млн. лв., но не по-малко от 2 млн. лв. През тази година ЦКБ смята да запази активната си позиция на първичен дилър на ДЦК, като стремежът на банката е да постигне максимална доходност от управлението на този портфейл при най-кратка матуритетна структура на книжата. Инвестиционната стратегия на ЦКБ включва още покупко-продажбата на десет- и тридесетгодишни облигации на САЩ (реална доставка и фючърси, базирани на тях), както и на книжа, емитирани от правителствени агенции на САЩ. Освен това банката ще търгува и облигации на страни от еврозоната, както и на български еврооблигации и на страни от региона.
Източник: Пари (30.08.2004)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) удвоява капитала си, за да разшири позициите си при ипотечното кредитиране, както и да подобри информационната си система. Както вече стана известно, банката свиква общо събрание на акционерите си в края на септември, на което ще се гласува увеличение на капитала от сегашните 16.16 млн. лв. до 32.339 млн. лв. чрез издаване на нови около 16 млн. броя акции. Подписката ще се счита за успешна, ако се запишат и се заплатят най-малко 50% от предложените акции, или 8 084 783 нови книжа. Предвижда се 75% от средствата по новата емисия да се използват за ипотечно кредитиране на граждани и търговци. Така по това направление ще бъдат отпуснати поне 6 млн. лв., ако се запишат 50% от новия капитал, или 12 млн. лв., при пълно изкупуване на новите акции. С по-голямото ипотечно кредитиране ЦКБ ще увеличи общата сума на управляваните от нея активи и ще повиши рентабилността на капитала си, се казва в официалната покана на банката до акционерите й. Други 25% от увеличението на капитала ще бъдат насочени към подобряване на информационната система, като средствата ще се насочат за закупуване на нови банкомати и за изграждане на свързаната с тях инфраструктура. При пълно записване на новите акции по това направление ще бъдат насочени 4 млн. лв., но не по-малко от 2 млн. лв. През тази година ЦКБ смята да запази активната си позиция на първичен дилър на ДЦК, като стремежът на банката е да постигне максимална доходност от управлението на този портфейл при най-кратка матуритетна структура на книжата. Инвестиционната стратегия на ЦКБ включва още покупко-продажбата на десет- и тридесетгодишни облигации на САЩ (реална доставка и фючърси, базирани на тях), както и на книжа, емитирани от правителствени агенции на САЩ. Освен това банката ще търгува и облигации на страни от еврозоната, както и на български еврооблигации и на страни от региона.
Източник: Дневник (30.08.2004)
 
Общо на 4.039 млн. лв. възлиза оценката на четирите последни банки в несъстоятелност към края на 2003 г. - Капиталбанк, ТБ Славяни, Балканска универсална банка /БУБ/ и Кристалбанк. Това показва годишният отчет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките /ФГВБ/ за м. г. Най-висока е оценката на Капиталбанк - 3.254 млн. лв. Активът, който вдига стойността й, е сградата в центъра на София, с която разполага банката. Оценката на Капиталбанк е изготвена от специализирано одиторско предприятие Агейн такт ООД. До края на м. г. към затворената банка е проявен интерес от ЦКБ, Евробанк, Демирбанк и Общинска банка. Дю дилиджънс е извършен от екипи на Общинска, Евробанк и от упълномощени служители на ЦКБ. Оценката на ТБ Славяни към края на м. г. е 69 хил. лв. и е извършена от лицензиран оценител Старт 999 ЕООД. До края на м. г. в Славяни са получени писма за проявен интерес за закупуването й от ЦКБ, Евробанк, Демирбанк, Общинска банка и от Росексимбанк. През ноември 2003 г. екипи от упълномощени служители на ЦКБ са извършили правен и икономически анализ в банката. В момента в съда е дадена за становище оферта за покупката й от Общинска банка като цяло предприятие. Оценката на БУБ е изготвена от ИСС консулт ООД и е на стойност 136 хил. лв. Проявен интерес за закупуването й към 31 декември 2003 г. е имало от ЦКБ, Евробанк, Демирбанк и Общинска банка. Правен и икономически анализ е извършен от ЦКБ и от екип на Общинска банка. Оферта за покупката на банката има от Токудабанк, която е предадена в съда за становище. Оценката на Кристалбанк е изготвена от СД Рацио 90 и е за 580 хил. лв. До края на м. г. първоначален интерес за закупуването й е проявен от ЦКБ, Евробанк и Общинска банка. И трите са извършили дю дилиджънс.
Източник: Пари (31.08.2004)
 
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще издаде лиценз на регистрираната в Търговище компания "Финанс инженеринг" за извършване на парични преводи. Това реши КРС в края на миналата седмица. Лицензът ще е за срок от 20 години и за него търговищката фирма ще плати 20 хил. лв. такса според тарифата на регулаторната комисия. Според Закона за пощенските услуги паричните преводи представляват част от т.нар. универсална услуга, която обхваща пратки до 2 кг, пряка пощенска реклама, колети в страната и чужбина до 10 кг. Резервирани дейности, които остават монопол на "Български пощи" до края на 2005 г., са изпращането на писма и колети до 350 кг и стандартното писмо до 20 грама. "Финанс инженеринг" е първата компания, поискала лиценз за дейности от универсалната пощенска услуга. "Финанс инженеринг" е собственост на американската компания "Трейдърс интернешънъл", която притежава 87.5% от акциите, останалите са собственост на Генади Табаков. Той е бивш изпълнителен директор на МОБ "Св. Никола" АД и Нефтинвестбанк, участвал е в ръководството на Централната кооперативна банка и застрахователно дружество "Армеец". Името му фигурира и в ръководството на "Транзитна търговска зона".
Източник: Дневник (07.09.2004)
 
Софийският градски съд гледа днес отложеното от 10 май 2004 г. дело за изчезналите 6 милиона долара на Майкъл Чорни от ЦКБ. Делото е заведено през 1996 г. за присвояването на двата транша от по 3 млн. USD, преведени от Чорни през 1995 г. в кореспондентска сметка на ЦКБ в Ню Йорк.
Източник: Пари (13.09.2004)
 
Общинският гаранционен фонд за малки и средни предприятия е съдействал за отпускане на кредити за 10 софийски фирми. Общият размер на заемите е 599 000 лв., а поетите от фонда гаранции са за 180 000 лв. Това стана ясно вчера на извънредна сесия на общинския съвет от отчета на Христо Попов, председател на столичния общински гаранционен фонд. Гарантирани са кредити по 100 000 лв., по 60 000 лв., а най-ниският размер на кредит е 10 000 лв. Пет фирми са в процес на преговори с гаранционния фонд за осигуряване на кредити. След преговори с банките ДСК, Биохим, Булбанк, ОББ, ЦКБ, Евробанк, Пощенска банка и ПроКредитБанк са постигнати споразумения с ДСК и с ПроКредитБанк.
Източник: Пари (24.09.2004)
 
ЦКБ вдигна капитала на 32,34 млн. Акционерите на трезора одобриха удвояването му на общо събрание. Новите акции са с емисионна и номинална стойност 1 лв., като увеличението ще се извърши чрез издаване на търгуеми права. От досегашните 16,17 млн. акции от капитала на ЦКБ, 6,42 млн. книжа притежава “Химимпорт” АД, 202 хил. са собственост на пенсионноосигурителна компания "ЦКБ-Сила", 476 хил. акции има Холдинг Нов Век. “Лориан” АД пък държи 367 хил. акции, а "Денис 2001" ООД притежава 281 хил. акции. ДЗИ инвест пък държи 23 хил. акции.
Източник: Стандарт (01.10.2004)
 
Общинската управа във Враца продаде чрез публичен търг закритото тази година училище "Иван Нивянин" в жилищния комплекс "Дъбника", на фирма "Валери Кирилов ВЕК - 90" за откриване на шивашки цех, съобщиха от общинската администрация. Заместник-кметът Момчил Младенов уточни, че новият собственик е платил 280 000 лева, които са внесени в общинския приватизационен фонд. Очаква се до края на тази година цехът да заработи, като ще бъдат наети 60 души, предимно жени. От фирмата заявиха, че след една година работещите ще стигнат до 200 души, както е записано в договора с общинската управа. Собственикът Валери Кирилов каза, че фирмата е взела заем от врачанския клон на Централна кооперативна банка, която й е отпуснала 90 процента от стойността на проекта. От банката коментираха, че предоставянето на подобен кредит е рисково, но е и шанс за развитието на малкия и среден бизнес.
Източник: Дневник (04.10.2004)
 
"Централна кооперативна банка" - АД, София ("ЦКБ" - АД), на основание чл. 93 ЗППЦК уведомява инвеститорите за началото на публично предлагане на 16 169 564 безналични обикновени акции, всяка с право на глас, с номинална и емисионна стойност 1 лев, съгласно взето на 30.IХ.2004 г. решение на ОС за увеличаване на капитала на дружеството от 16 169 564 лв. на 32 339 128 лв. Налице е съгласие по чл. 112а, ал. 3 ЗППЦК на Комисията за финансов надзор. 1.1. Планирано използване на набрания чрез емисията капитал. Основната цел, към която е насочено увеличаването на капитала на "ЦКБ" - АД, е нарастване на пазарния й дял. Планира се набраният от емисията капитал да се използва в съотношение 75% към 25% за увеличаване на кредитния портфейл в областта на ипотечното кредитиране и подобряване на информационната система на "ЦКБ" - АД. Първото направление на използване на набрания капитал е разширяване на дейността на банката в областта на ипотечното кредитиране на граждани и търговци и в тази връзка увеличаване на общата сума на управляваните активи и повишаване на рентабилността на капитала. Предоставянето на ипотечните кредити се съобразява стриктно с действащата нормативна уредба, с оптималното съотношение между риск и доходност и изискванията за обезпеченост на кредитите. Второто направление касае подобряване качеството на банковото обслужване и разширяване на видовете услуги, предоставяни на клиентите. Предвижда се средствата по това направление да се насочат за закупуване на банкомати и за изграждане на свързаната с тях инфраструктура. 1.2. Рискове за лицата, придобили акции на дружеството. Рискът, който всеки акционер следва да отчете, е вероятността инвестицията му да не донесе желаната възвръщаемост или да доведе до загуби. Съществува постоянен риск от понижение на цената на акциите и/или от липса на текущи доходи от тях, както и от невъзможност те да бъдат продадени в предпочитан момент и/или на желаната цена. Доколкото последната е функция на търсенето и предлагането на пазара на ценни книжа, причините за нейното изменение са резултат от пазарната интерпретация на реалната дейност на дружеството и на очакванията за неговото развитие. Този риск е свързан както с проявата на фактори, общи за цялата икономика и целия пазар на ценни книжа, така и с фактори, които определят състоянието и развитието на дружеството. Изхождайки от макроикономическите условия, в които се развива българската икономика, влиянието на международните пазари и спецификата на отрасъла, в разработената програма на банката се отделя особено внимание на видовете рискове, съпътстващи развитието на институцията и нейната стабилност, като основната цел е тяхното минимизиране чрез поддържане на оптимална ликвидност и висока степен на адекватност на капитала, при стремеж за осигуряване на максимална възвръщаемост на активите. Рисковете, на които са изложени инвеститорите и банката, могат да бъдат разглеждани в три аспекта, като: общи, систематични и специфични, свързани с дейността на емитента, рискове. 1.2.1. Общи рискове - риск от войни, социални катаклизми, природни бедствия или екологични катастрофи и други форсмажорни обстоятелства; в голямата си част тези рискове са предвидими, но не могат да бъдат елиминирани. 1.2.2. Систематични рискове - обективно касаят всички сектори на икономиката. По дефиниция отразяват несигурността на пазарите като цяло, но засягат стопанските субекти в различна степен, в зависимост от портфейла активи и неговото управление. С оглед минимизирането на системните рискове банката осигурява непрекъснат контрол върху ликвидността, като се базира както на изискванията на БНБ за управлението и надзора върху ликвидността на банките, така и на международните стандарти в тази област. А) Политически риск. Отразява вероятността провежданата икономическа политика да доведе до влошаване на инвестиционния климат. Ориентацията на страната към ЕС и НАТО неминуемо води до законодателни промени в посока на хармонизиране със законодателството на ЕС. Системата на валутен борд ще се запази до присъединяването към ЕС, което свежда този риск до минимум. Б) Инфлационен риск. Рискът от увеличение на инфлацията е свързан с намаляването на реалната покупателна способност и евентуалната обезценка на активите, деноминирани в левове. Курсът към присъединяване към ЕС и евентуалното стабилно представяне на икономиката ни ще окажат натиск към доближаване на лихвените нива до тези на ЕС. В) Валутен риск. Валутният риск се изразява във вероятността от негативни влияния върху инвестициите в национална валута, вследствие на промените във валутния курс. Системата на валутен борд е едновременно политически и икономически стабилизатор в икономиката. Фиксираният курс на лева към еврото приближава параметрите на валутния риск до стойности, близки до тези от страните на ЕС. Валутният риск отразява възможността за загуби от колебанията в цената на националната валута към основните валути. Неговото управление намира конкретен израз и приложение при реализирането на всички валутни операции на банката. Определящите рискови фактори в тази група, свързани с дейността на банката, са степента на развитие и структура на импортно-експортната дейност на страната като цяло и в частност - на клиентите на банката, както и на валутната компонента в баланса на банката и счетоводната капитализация или декапитализация на откритата валутна позиция в зависимост от флуктуациите на валутния курс. 1.2.3. Специфични рискове. А) Ликвиден риск. Като принципна постановка неговото управление се базира на управлението на активите и пасивите. Управлението на активите и пасивите се изразява в търсенето и намирането на оптимални пропорции между размера на депозитите, на другите заемни средства и собствения капитал на банката, с оглед достигане на такова ниво на стабилност на паричните й фондове, позволяващо й да извършва високодоходни вложения, т. е. да се осигури максимална доходност при минимален риск и оптимална ликвидност. Основни изисквания за измерване и управление на ликвидния риск са: а) Управлението на активите обхваща начина и реда на разпределението им в различни групи, аналитичното им структуриране във всяка отделна група, като основно значение има формирането на портфейла от ценни книжа и кредитния портфейл. Целта е банката да си осигури адекватна наличност от ликвидни активи за посрещане на непредвидени нужди, като информацията се набавя чрез анализ на касовата наличност и на качествените активи, за които има осигурен пазар. Банката се концентрира върху оптимизиране на кредитния портфейл, определяне на плаваща цена при отпускане на кредити и поддържане на определен размер на ликвидни активи. Размерът на ликвидните активи се съобразява със стабилността на депозитната структура и по-бързото развитие на инвестиционния портфейл. Последното засяга не само поддържането на оптимална ликвидност, но и в най-голяма степен отговаря на специализацията на банката и на стратегията, избрана от нейното ръководство. б) Управлението на пасивите се концентрира в дейността на банката по привличане на средства от различни източници и съответни комбинации между тях. Следователно то се изразява в дейността на банката за посрещане нуждите от ликвидни средства чрез целенасочено активно търсене на чужди средства на база конкуренция на лихвените проценти. Като принцип в дейността на банката е залегнало правилото, че краткотрайните пасиви само в краен случай могат да се трансформират в дългосрочни активи. Основните изисквания, заложени при прилагането на този принцип, се свеждат до ефективен контрол върху стойностите, различните позиции, възвръщаемостта и цената едновременно на активите и пасивите; до координираното им управление, чрез максимизиране на среда между приходите от доходоносните активи и цената на пасивите, оптимално покритие на активите и пасивите по срочност, така че дадено количество активи да се обръща в ресурс, в приблизително по същото време, в което банковите пасиви стават платими, както и до оперативното управление на ежедневната ликвидност и на състоянието на разплащателната сметка на банката в БНБ. Банката управлява своята ликвидност, като анализира състоянието и структурата на ликвидните си наличности и прогнозира бъдещите парични потоци от и към банката в съответствие със структурата на падежите на активите, пасивите и поетите задбалансови ангажименти за период от една до две години. Този сравнително кратък период на прогнозиране е продиктуван от степента на възможностите за преструктуриране на икономиката на страната, натрупаните проблеми както в реалния сектор, така и в неговото "огледало" - финансовия сектор. Посочените най-общи, но основни фактори правят почти всички дългосрочни предвиждания нереалистични и налагат актуализирането на стратегията и политиката на банката. Прогнозите по принцип се изграждат в три варианта: оптимистичен; реалистичен; песимистичен. Тяхната надеждност се оценява въз основа на информация за развитието на активите и пасивите в предходни отчетни периоди и разработената стратегия за развитие на банката. Б) Лихвеният риск определя възможността за понасяне на загуба при рязка промяна на лихвените проценти. Флуктуацията на лихвените равнища променя пазарната стойност на активите и пасивите на банката, като това въздействие не е еднозначно. Правило в банковата практика е, че активите поради по-дългите си падежни срокове и по-слабо изразената си еластичност и чувствителност изменят стойността си в по-голяма степен от пасивите. Затова при повишаване на лихвените проценти активите се обезценяват в по-голяма степен от пасивите, което е и предпоставка за намаляване (или дори стопяване) на нетния лихвен доход за финансовата институция. Възможно е също така да бъдат реализирани загуби или печалби и от внезапното рязко падане на лихвените проценти. Стохастичният характер на икономиката и на банковия сектор, в частност, са основната предпоставка за постоянно следене, измерване, анализиране и управление на рисковете, породени от промените в лихвените проценти. Стратегията за регулиране на лихвените маржове в банката е подчинена на гъвкавото управление на портфейла от лихвоносни активи и пасиви в зависимост от очакваните флуктуации в лихвените равнища. С цел минимизиране въздействието на риска, породен от промяната в лихвените проценти, които са външни и неконтролирани от банката, в своята стратегия тя се е насочила към реализирането на активни операции, при които лихвеният риск е незначителен. Банката се стреми да избегне лихвения риск и да оптимизира равнището на нетния лихвен марж чрез използване на плаващ лихвен процент, лихвени суапи и лихвени фючърси. В) Кредитният риск е вероятността банката да понесе загуби от невъзможността нейни клиенти - кредитополучатели, да погасяват регулярно, в предварително договорени срокове и размери, задълженията си към кредитиращата институция. Следователно той може да бъде: а) Риск от общ характер - върху него оказват влияние следните фактори: влошаване на икономическата и/или политическата среда в страната (например равнището на ОЛП и свързаните с него пазарни лихвени проценти, степента на инфлацията и др.); развитието на структурната реформа и продиктуваните от нея в макро- и микроикономическата среда и др. б) Корпоративен риск, свързан пряко с изменение в индивидуалните условия на управление и производство, засягащи отделния кредитополучател, или цял отрасъл на икономиката, в т. ч. спад в цените на продукцията, намаляване на потреблението на дадени стоки и услуги, дефицит на суровини и др. в) Риск, породен от недостатъчност в обезпечението или рязка промяна в неговата цена. Оценката на кредитния риск, методите за неговото измерване и управление са залегнали в стратегията на банката и са свързани както със стриктното прилагане на общите и специфични изисквания на Закона за банките и наредбите на БНБ по неговото прилагане, касаещи тази област, така и със спецификата на дейността на емитента като търговска банка. Кредитният портфейл се диференцира както по отношение на отрасловата принадлежност и кредитополучателите, така и по срочност на отпуснатите и предстоящи за разрешаване кредити. В същото време кредитирането в чуждестранна валута е насочено единствено към фирми с доказани източници на доход, деноминиран във валута, което цели ограничаване не само на кредитния, но и на валутния и ликвидния риск от операциите. Банката е заложила като основополагащ момент в своята кредитна политика и стратегия високата и надеждна степен на обезпеченост на кредитните ангажименти и съобразява обема на ресурсите за кредитиране с изискванията за оптимална ликвидност. Поддържането на качествен кредитен портфейл е основа на стратегията за управление на кредитния риск. Отделя се внимание на гъвкавостта при формирането на кредитния портфейл и оттам ограничаване на кредитния риск и осигуряване на оптимална ликвидност и сигурност на инвестициите, ангажираността им в конкретен вид кредити и тяхната пазарна, отраслова и клиентска структура. Това предполага конкретни схеми за оптимизиране на структурирането на кредитните ангажименти на банката във времето, като целта е поддържане на ефективно управление на матуритетната структура на основата на ресурсната й обвързаност. Г) Капиталовият риск отразява степента на финансовата задлъжнялост на банката, тъй като капиталът изпълнява така наречената защитна функция. Той е основата за защита на кредиторите при евентуални загуби на банката. Капиталовият риск от своя страна е в пряка зависимост от кредитния, лихвения и ликвидния риск. Значително влияние върху него оказва кредитният риск и затова неговото минимизиране е от особено значение за качеството на активите на банката. 1.2.4. Политика на банката за оптимизиране влиянието на рисковите фактори, отчитането и управлението на риска. Различните елементи, очертаващи рамката на управление на отделните рискове, са пряко свързани с конкретни схеми за решаване на възникналите проблеми в дейността на банката. А) Оптимизиране структурата, качеството и възвръщаемостта на активите. В своите решения ръководството на банката обръща изключително внимание на: а) Усъвършенстване на кредитната дейност на банката и на подобряване качеството на кредитния портфейл чрез прилагане на съвкупност от мерки: изолиране на нередовните длъжници от кредитния процес и пристъпване към принудително събиране на вземанията; въвеждане на допълнителни изисквания при отпускането на нови кредити, включително въвеждане на нормативи за съотношението новоотпуснати/погасени, достигащо до 50% от всички привлечени средства на банката; оптимизиране отпускането на нови валутни кредити. б) Преструктуриране на финансовите дълготрайни активи и продажба на неперспективни капиталови инвестиции в съучастия, дялове, акции и облигации във финансови и нефинансови дружества. в) Оптимизиране на разходите за нефинансови инвестиции в рамките на утвърдената програма за развитие на "ЦКБ" - АД. Б) Оптимизирането на структурата на привлечените средства. Оптимизиране структурата на привлечените средства е в непосредствена връзка с осигуряване ликвидността и възможностите за намаляване на финансовите разходи чрез поддържане на умерени и адекватни лихвени равнища. Основните инструменти, които се използват в това направление, са: а) Управление на ликвидността и намаляване на риска чрез инвестиране на свободните парични средства във високоликвидни и доходоносни активи. б) Трансформация на вземания в предоставени депозити на междубанковия паричен пазар, при условия за първокласност и висока ликвидност, на търговските банки и финансови институции. в) Създаване организация за въвеждане на лихвен суап за хеджиране на лихвения риск. В) Целево прегрупиране на ресурсите. При целевото прегрупиране на ресурсите банката винаги се е ръководила от изискването за постигане на нормативите по наредбите на БНБ. Другата основна цел при прегрупирането на ресурсите е създаване на възможност за допълнително разширяване и подобряване на капиталовите позиции на "ЦКБ" - АД, чрез използване и на дългово-хибридните инструменти. Стимулирането поведението на банката в условията на вариативни параметри на макроикономическата среда в страната се предопределя от необходимостта да се планират изпреварващи събитията действия за овладяване на потенциалните рискови ситуации. За целта във всички взети решения на ръководството на банката се обръща изключително внимание на рисковите индикатори - големи диспозиции на финансови и нефинансови институции, създаващи условия за декапитализиране на "ЦКБ" - АД. При реализиране на този тип банкова активност се очаква да се постигне осигуряване на висока степен на защита интересите на клиентите и акционерите на банката и утвърждаването й като ползваща се с доверие, стабилна кредитна институция. 1.2.5. Отчитане на риска. Оценката на риска от операциите на банката се свързва пряко с прилагането и стриктното изпълнение на заложените показатели, нормативи и регулатори по Закона за банките и наредбите на БНБ по неговото прилагане. Управлението на риска е свързано с възможността за неговото измерване, елемент от което се явяват показателите за рисковия компонент на активите и адекватността на капитала. Предприемат се мерки, създаващи предпоставки за подобряване структурата на активите по степен на риск, в резултат на което се отчита намаление на капиталовия риск. 1.2.6. Управление на риска. Органи за институционалното управление на риска по операциите на банката са съветът по ликвидност, кредитният съвет и кредитният комитет на банката, дейността на които е съсредоточена върху: стратегията за управление на общата ликвидност на банката; цялостната политика по управление на активите и пасивите на банката; ценовата и лихвената политика на банката; развитието на позицията на банката във връзка със съотношенията и параметрите на валутния, лихвения и общия ликвиден риск; състоянието на разплащателната сметка на банката при БНБ; състоянието на привлечените средства, динамичните изменения в тяхната структура, тенденции на развитие, срочност и цена; състоянието и динамиката на инвестициите, тенденции на развитие, срочност и цена; вземането на решения за най-ефективно управление на ресурсите на банката; прилагането на методи, инструменти и техники за управление на лихвения и общия ликвиден риск; правилата за кредитните процедури и тези за работа със специалните клиенти; предложенията по реструктуриране и редуциране на кредити; изработването и прилагането на условия за банкови сделки със специални клиенти; предлагане и следене за спазването на правомощията за отделните клонове на банката за кредитни и други банкови сделки с кредитен характер; съдействие за прилагане на всички инструкции, методики и класификации, свързани с управлението на кредитния процес. 1.3. Обща информация и перспективи пред дружеството за текущата финансова година: банката както и досега ще запази активната си позиция на първичен дилър на държавни ценни книжа (ДЦК). Структурирането и управлението на портфейла от ДЦК ще бъде насочено към такова балансиране на позициите в него, което да доведе до максимална възвращаемост при същевременно най-кратка матуритетна структура на книжата. Управлението на портфейла от ценни книжа на чуждестранни емитенти е подчинено на принципа за оптималната възвращаемост при поемането на същевременно възможно най-малък риск. Инвестиционната стратегия включва покупко-продажба на 10 и 30 г. облигации на САЩ (реална доставка и фючърси, базирани върху тях), както и на книжа, емитирани от правителствени "агенции" на САЩ; търговия с облигации на страни от Еврозоната, както и на български еврооблигации и на страни от региона; покупко-продажби на книжа от емитенти, с рейтинг по-нисък от този на България. 1.4. Брой на акциите от новата емисия, размер на заявения за набиране капитал и допустими отклонения, при които подписката се счита успешна: капиталът на "ЦКБ" - АД (16 169 564 лв.), се увеличава с 16 169 564 лв. чрез издаване на нови 16 169 564 безналични обикновени акции, всяка с право на глас, с номинална и емисионна стойност 1 лев. На основание чл. 192а, ал. 2 ТЗ капиталът ще бъде увеличен само със стойността на записаните и платени акции, ако бъдат записани и платени най-малко 8 084 783 нови акции. Горна граница на емисията - 16 169 564 акции. 1.5. Номинална и емисионна стойност на новите акции, видове акции и права по тях: всички издадени от "ЦКБ" - АД, акции, включително и тези от новата емисия, са от един клас - обикновени, безналични, с право на един глас в ОСА, право на дивидент и на ликвидационен дял, съразмерни с номиналната стойност на акцията. Всяка акция от новата емисия има номинална и емисионна стойност 1 лев. 1.6. Начин на определяне на емисионната стойност: емисионната стойност е определена от ОСА, съгласно чл. 176 ТЗ, като равна на номиналната с цел създаване на условия за улеснено привличане на капитал и участие на всички акционери, като увеличаването на капитала с права изключва възможността за накърняване на техните интереси. 1.7. Издаване на права и съотношение между издаваните права по § 1, т. 3 ЗППЦК и една нова акция: на основание чл. 112б, ал. 2 ЗППЦК право да участват в увеличението на капитала имат лицата, придобили акции най-късно 14 дни след датата на ОСА, взело решението за увеличаване на капитала. На следващия ден "Централен депозитар" - АД ("ЦД" - АД), открива сметки за права на тези лица въз основа на книгата на акционерите. Срещу всяка придобита към края на посочения срок акция се издава едно право, даващо възможност за записване на 1 нова акция по емисионна стойност 1 лев. Всяко лице може да придобие права в периода за тяхното прехвърляне/търговия и при провеждането на явния аукцион. 1.8. Минимален и максимален брой акции, които могат да бъдат записани срещу издаваните права: всяко лице може да запише най-малко 1 нова акция и най-много такъв брой акции, който е равен на броя на придобитите и/или притежавани от него права. 1.9. Начален и краен срок, условия и ред за прехвърляне на правата: 1.9.1. Начален срок за прехвърляне на правата, съгласно чл. 112б, ал. 4 и 5 ЗППЦК, е първият работен ден, следващ изтичането на 7 дни от деня на обнародването на това съобщение в "Държавен вестник". Съобщението се публикува и в един централен ежедневник най-малко 7 дни преди началото на подписката. 1.9.2. Краен срок за прехвърляне на правата съгласно чл. 112б, ал. 4 ЗППЦК - първият работен ден, следващ изтичането на 16 дни, считано от началната дата по т. 1.9.1. 1.9.3. Прехвърлянето на права посредством тяхната покупко-продажба (търговия с права) съгласно чл. 112б, ал. 6 и сл. ЗППЦК се извършва на неофициалния пазар на "Българска фондова борса - София" - АД ("БФБ - София" - АД), независимо от пазара, на който са регистрирани акциите на дружеството-емитент, чрез подаване на поръчка за продажба до съответния инвестиционен посредник (ИП), при когото са разкрити сметки за права на съответните клиенти, съответно чрез поръчка за покупка до ИП, член на борсата. За придобиването на права по други способи се прилагат разпоредбите на правилника на "ЦД" - АД. Началният срок за търговия с права съвпада с началната дата по т. 1.9.1. Съгласно правилника на "БФБ - София" - АД, последната дата за търговия с права на борсата е 2 работни дни преди крайната дата по т. 1.9.2. Акционерите, които не желаят да участват в увеличението на капитала, както и всички други притежатели на права, имат право да продават правата си по посочения ред до края на борсовата сесия в последния ден за търговия с права, съответно да се разпоредят с тях по други способи до последния ден за прехвърляне на правата, но не по-късно от предвиденото в правилника на "ЦД" - АД. На 5-ия работен ден след крайната дата на срока за прехвърляне на правата по т. 1.9.2 "ЦКБ" - АД, чрез ИП "Реал Финанс" - АД, Варна, предлага за продажба при условията на явен аукцион тези права, срещу които не са записани акции от новата емисия до изтичане срока за прехвърляне на правата. "ЦКБ" - АД, ще разпредели сумата, получена от продажбата на неупражнените права, намалена с разходите по продажбата, съразмерно между техните притежатели. Сумите, получени от продажбата на правата, се превеждат по специална сметка, открита от "ЦД" - АД, и не могат да се ползват до вписване на увеличението на капитала в търговския регистър. Разпределянето на сумите, получени от продажбата на правата, както в срока за тяхното прехвърляне, така и при аукциона, се извършва със съдействието на "ЦД" - АД, при условията и по реда на неговия правилник. В началото на всеки работен ден по време на подписката "ЦД" - АД, публично оповестява информация за упражнените до края на предходния работен ден права. Лицата, придобили права при продажбата чрез явен аукцион, могат да запишат съответния брой акции до изтичане на крайния срок за записване по т. 1.10. 1.10. Начален и краен срок, условия и ред за записване на акции от новата емисия от притежателя на права: 1.10.1. Начален срок за записване на акции - срокът по т. 1.9.1. 1.10.2. Краен срок за записване на акциите съгласно чл. 112б, ал. 5 ЗППЦК - първият работен ден, следващ изтичането на 15 работни дни от деня, в който изтича срокът за прехвърляне на правата. Не се допуска записване преди посочения начален и след посочения краен срок за записване. 1.10.3. Записването на акциите от новата емисия ще се извършва при следните условия и ред: 1.10.3.1. Лицата, получили права по лични сметки, заявяват прехвърлянето на правата при упълномощения ИП "Реал Финанс" - АД, или при друг ИП. Лицата, притежаващи акции с права, както и всички други притежатели на права, придобили същите в срока за тяхното прехвърляне, могат да запишат срещу тях съответния брой акции до изтичането на срока за прехвърлянето на правата по т. 1.9.2, като в противен случай техните неупражнени права ще бъдат продадени служебно на явен аукцион. Лицата, придобили права при продажбата чрез явен аукцион, могат да запишат съответния брой акции до крайния срок за записване по т. 1.10.2. Записването на акции се извършва чрез подаване на писмени заявки. Всички лица, притежаващи акции с права, както и всички други притежатели на права, придобити в срока за тяхното прехвърляне и/или при явния аукцион, подават заявките за записване на акции до упълномощения ИП "Реал Финанс" - АД, Варна, ул. Цар Симеон 31 (тел. 052/603-828; факс 052/603-830; e-mail: real-finance@real-finance.net), обслужващ увеличението на капитала, и/или до инвестиционните посредници, членове на "ЦД" - АД, при които се водят клиентските сметки за притежаваните от тях права, съгласно действащите процедури в правилника на "ЦД" - АД. Заявките за записване на акции се подават до посочения/те по-горе инвестиционен посредник/ци всеки ден от 9 до 17 ч. при спазване на изискванията в правилника на "ЦД" - АД, и при следните условия: 1.10.3.2. Заявката за записване на акции трябва да съдържа минимум: трите имена (наименованието) и уникалния клиентски номер на лицето и на неговия представител или пълномощник, а ако такива номера не са присвоени: трите имена, ЕГН, местожителство и адрес, съответно наименование, БУЛСТАТ, данъчен номер, седалище и адрес на клиента и тези на неговия представител или пълномощник. Ако клиентът е чуждестранно лице, заявката следва да съдържа аналогични идентификационни данни. Заявката следва да съдържа още и: емитент, ISIN код на емисията и брой на акциите, за които се отнася заявката; дата, час и място на подаване на заявката; подпис на лицето, което подава заявката. Към заявката се прилагат: а) оригинал или нотариално заверено копие на удостоверение за актуална съдебна регистрация на заявителите - юридически лица, издадено не по-рано от 1 месец преди датата на подаване на писмената заявка; б) за чуждестранни юридически лица - копие от регистрационния акт (или друг идентичен удостоверителен документ) на съответния чужд език, легализиран превод на текста на регистрационния акт, съдържащ пълното наименование на юридическото лице, дата на издаване и държава на регистрация, адрес на юридическото лице, имената на лицата, овластени да го представляват; в) оригинал на нотариално заверено изрично пълномощно в случай на подаване на заявка чрез пълномощник. 1.10.3.3. Юридическите лица подават заявки чрез законните си представители или чрез пълномощник с изрично нотариално заверено пълномощно, като те се легитимират чрез документ за самоличност (като копие от документа се прилага към заявката) и удостоверение за актуална съдебна регистрация; прилагат се и копия от регистрацията по БУЛСТАТ и данъчната регистрация, заверени от законния представител. Физическите лица подават заявките лично или чрез пълномощник, като тези лица се легитимират чрез документ за самоличност и прилагат към заявката заверено от тях копие от документа. Чуждестранните физически лица се легитимират с оригиналния си чуждестранен паспорт за влизане в Република България и прилагат към заявката легализиран оригинален превод на страниците на паспорта, съдържащи информация за пълното име; номер на паспорта, дата на издаване (ако има такава в паспорта); националност; адрес (ако има такъв в паспорта) и обикновено копие на преведените страници на паспорта, съдържащи друга информация, и снимка на лицето. Заявката може да бъде подадена и чрез пълномощник, който се легитимира с нотариално заверено изрично пълномощно и изброените документи, в съответствие с упълномощителя (юридическо или физическо лице). Дружеството осигурява възможност за записване на акции и по дистанционен способ чрез "ЦД" - АД, и неговите членове. На основание чл. 112б, ал. 9 ЗППЦК заявките могат да бъдат направени и чрез дистанционен способ за комуникация - факс, като в двудневен срок след така направената заявка, но не по-късно от деня, в който изтича срокът за записване на акциите от увеличението на капитала, заявителят е длъжен да представи и подпише посочените документи по указания ред. 1.10.3.4. Записването на акции се счита за действително само ако е направено от акционер с акции с права и/или от друг притежател на права до максималния възможен брой акции по т. 1.4 и е внесена цялата емисионна стойност на записваните акции в срока и при условията, посочени по-долу. При частично заплащане на емисионната стойност се считат записани съответният брой акции, за които същата е изплатена изцяло. Внасянето на емисионната стойност на записаните акции се извършва по специална набирателна сметка на името на "ЦКБ" - АД, в "Българска пощенска банка" - АД, клон "Цар Освободител", № на сметката - 5052242117, банков код 92079423. Набирателната сметка трябва да бъде заверена най-късно до изтичането на последния ден от подписката. Платежното нареждане или вносната бележка трябва да посочват имената/фирмата и ЕГН/БУЛСТАТ на лицето, записващо акции, броя на записваните акции, общия размер на дължимата и извършена вноска и се предават на упълномощения ИП "Реал Финанс" - АД, най-късно до изтичане на последния ден от подписката по т. 1.10.2. Съгласно чл. 89, ал. 2 ЗППЦК набраните парични средства по специалната сметка не могат да се използват преди приключване на подписката, вписването на увеличаването на капитала в търговския регистър на съда и регистрацията на емисията в "ЦД" - АД. 1.11. Ред, който се прилага, ако всички акции от емисията бъдат записани преди крайния срок на подписката: Ако всички акции от тази емисия бъдат записани преди крайния срок на подписката, "ЦКБ" - АД, обявява прекратяването й, уведомява заместник-председателя, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност" на Комисията за финансов надзор (КФН) в срок 3 работни дни съгласно чл. 112б, ал. 12 ЗППЦК и предприема необходимите действия по вписване в регистърния съд и по регистрация на емисията в КФН, "ЦД" - АД, и "БФБ - София" - АД. 1.12. Ред, който се прилага, ако до крайния срок на подписката не бъдат записани всички акции от емисията: Ако до крайния срок на подписката не бъдат записани и платени всички акции, но бъдат записани и платени най-малко 8 084 783 акции, на основание чл. 192а, ал. 2 ТЗ капиталът се увеличава до размера на записаните и платени акции, като се предприемат необходимите действия за уведомяване заместник-председателя, ръководещ управление "Надзор на инвестиционната дейност" на КФН, вписване в регистърния съд и регистрация на емисията в КФН, "ЦД" - АД, и "БФБ - София" - АД. 1.13. Ред, който се прилага, ако до крайния срок на подписката бъдат записани повече от предложените акции: Увеличаването на капитала с права изключва възможността за записване на повече от предложените акции. 1.14. Ред и срок за връщане на набраните суми заедно с начислените от банката по чл. 89 ЗППЦК лихви при неуспешно приключила подписка или ако увеличението на капитала не бъде вписано в търговския регистър: Ако подписката приключи неуспешно, в 3-дневен срок от деня, в който изтича срокът за записване на акции, "ЦКБ" - АД, публикува съобщение за това в два централни ежедневника
Източник: Държавен вестник (08.10.2004)
 
Търгът за неизползваните права от увеличението на капитала на Централна кооперативна банка ще се проведе на 10 ноември, стана ясно от бюлетина на фондовата борса. Правата, срещу които не са записани акции, ще се продават на аукцион с открито наддаване. Колко точно са неизползваните права, ще стане ясно няколко дни преди търга. Началната дата за записване на акции срещу правата за участие в увеличението на капитала на ЦКБ е 18 октомври, когато е и началната дата за търговия с правата. Крайната дата е 1 ноември. Общо са издадени 16.17 млн. права, по едно за всяка акция в досегашния капитал на дружеството. Решението за двойното увеличение на капитала на банката е взето на извънредно общо събрание на акционерите, проведено на 30 септември. Увеличението до 32.34 млн. лв. ще стане чрез издаването на 16 169 564 броя акции с номинална и емисионна цена 1 лв. Съотношението между издадените права и една нова акция ще бъде 1 към 1. За инвестиционен посредник, обслужващ увеличаването, е избрано ИП Реал Финанс АД. Набраният капитал ще се използва за разширяване дейността на банката в областта на кредитирането и подобряване качеството на банковото обслужване, както и разширяване на видовете услуги.
Източник: Пари (11.10.2004)
 
Фондовата борса представи новия си индекс BG-40, в който ще се включват 40-те най-ликвидни компании на пазара. Критерият за включване на компания в индекса ще е броят сделки с акции на тези дружества за последните шест месеца. Корекция в списъка на новите дружества ще се прави на всеки шест месеца или при корпоративни събития като например делистване на компанията от борсата. Включените в новия индекс компании са както следва: Доверие Обединен Холдинг 3385, Индустриален Холдинг България 1920, Албена Инвест Холдинг 1789, Синергон Холдинг 1680, Петрол АД 1520, Българска Холдингова Компания 1369, Лукойл Нефтохим Бургас 1231, ИД Златен Лев 1158, Благоевград БТ 957, Булгартабак Холдинг 851, Централна Кооперативна Банка 744, Северкооп Гъмза Холдинг 700, Софарма 690, Стара Планина Холдинг 659, Неохим 542, София БТ 517, Биовет 514, Албена 476, Холдинг Света София 415, Кремиковци 385, ЕМ ДЖИ Елит Холдинг 372, Златни Пясъци 339, Акционер Фаворит Холдинг 333, ТК-Холд 312, ДЗИ 309, Оргахим 305, Алкомет 288, Св. Св. Константин и Елена 269, Ривиера 235, М+С Хидравлик 227, Слънце Стара Загора БТ 221, Слънчев Бряг 205, Развитие Инд. Холдинг 182, Пловдив БТ 179, Фазерлес 168, Пловдив Юрий Гагарин 157, Капитан Дядо Никола 156, Холдинг Кооп-Юг 155, Спарки Елтос 154, Проучване и добив на нефт и газ 149.
Източник: Дневник (14.10.2004)
 
Външнотърговското дружество "Химимпорт" е закупило по-голямата част от изтъргуваните права за участие в увеличението на капитала на Централна кооперативна банка (ЦКБ). Продавач на пакета е Централният кооперативен съюз (ЦКС), който по данни от регистъра на Комисията за финансов надзор притежава малко над 23 на сто от капитала на банката. В понеделник беше първият ден, в който акционерите и потенциалните инвеститори могат да търгуват с правата и да записват акции от увеличението на капитала на банката. Цената на пакета от около 3.8 млн. права беше 1 ст. за право, като имаше и сделки на по-високи нива - за 2000 права на цена 0.5 лв. и 5000 права на цена 0.25 лв. Сделките са били сключени в самото начало на борсовата сесия, като след това офертите купува за правата на ЦКБ бяха на нива от около 1.10 лв., а продава - на цена 1.40 лв. Емисионната стойност на новите акции е 1 лв., което означава, че цената на новите акции на банката е 2.40 лв., ако се удовлетворят поръчките продава по 1.40 лв. На тези нива бяха и котировките на ценните книжа на ЦКБ на пазара, където бяха изтъргувани 672 акции на цена от 2.40 лв. В началото на август "Химимпорт" получи разрешение от управление "Банков надзор" към БНБ да притежава заедно със свързани лица 95% от капитала на ЦКБ. За акциите, собственост на ЦКС, "Химимпорт" има подписан договор за съвместно управление на банката, като очакванията са скоро делът на кооператорите да бъде продаден на варненското дружество. Представител на кооперативния съюз е член и на надзорния съвет на банката. Ако увеличението на капитала се окаже успешно (тоест бъдат записани поне 8 084 783 нови книжа при емисия от около 16 млн. нови акции), делът на ЦКС в банката ще падне до около 11 на сто. Аукционът за неизползваните права в увеличението на капитала на банката ще се проведе на 10 ноември. Твърде възможно е част от новите акции да се купят от нови и то чуждестранни акционери, смятат в банковата общност. ЦКБ е част от финансовата група, в която влизат още пенсионният фонд "ЦКБ Сила" и ЗК "Армеец". Парите от увеличението на капитала ще бъдат използвани за откриване на нови офиси и предоставяне на нови кредити и услуги на клиентите на банката. Банката иска да засили позициите си при ипотечното кредитиране, да подобри информационната си система и да се ориентира към незаети ниши на пазара. Печалба на ЦКБ за 2003 г. беше в размер на 3.8 млн. лв., като тя бяше отнесена във фонд "Резервен". Към края на миналата година активите на банката достигнаха 356 млн. лв., което е с 35% повече от 2002 г., а кредитите се увеличават със 75 на сто до 166.8 млн. лв.
Източник: Дневник (19.10.2004)
 
Централна кооперативна банка АД отваря нови клонове в Свищов и Самоков. Те са със седалище и адрес на управление съответно ул. Цар Освободител 5 и бул. Търговска 33. Промените са вписани от Софийския градски съд от 13 октомври.
Източник: Пари (26.10.2004)
 
50-те НАЙ-КОРЕКТНИ РАБОТОДАТЕЛИ С ПЕРСОНАЛ НАД 250 ДУШИ, ОСИГУРЯВАЩИ ОБЩО 417 877 ЛИЦА И СЪС СРЕДЕН ОСИГУРИТЕЛЕН ДОХОД 468 лв. за периода януари - август на 2004 г. № по ред Наименование Населено място 1. МОБИЛТЕЛ СОФИЯ 2. СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" СОФИЯ 3. БУЛБАНК СОФИЯ 4. БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ СОФИЯ 5. ТЕРИТОРИАЛНА ДАНЪЧНА ДИРЕКЦИЯ СОФИЯ-ГРАД СОФИЯ 6. МИНИСТЕРСТВО НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ СОФИЯ 7. МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ СОФИЯ 8. ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ СОФИЯ 9. МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРИ БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 10. БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА СОФИЯ 11. НАРОДНО СЪБРАНИЕ СОФИЯ 12. РАЙФАЙЗЕНБАНК /БЪЛГАРИЯ/ СОФИЯ 13. БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО СОФИЯ 14. ОБЕДИНЕНО СЧЕТОВОДСТВО - ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНИ УЧИЛИЩА - СТАРА ЗАГОРА СТАРА ЗАГОРА 15. КОСМО БЪЛГАРИЯ МОБАЙЛ СОФИЯ 16. УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО СОФИЯ 17. ОБЩИНА КАЗАНЛЪК КАЗАНЛЪК 18. МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО СОФИЯ 19. ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ БУРГАС 20. БИЛЛА БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 21. ЕДИННО БЮДЖЕТНО СЧЕТОВОДСТВО "ПРОСВЕТА" СОФИЯ 22. ОБЩИНА ПЛОВДИВ РАЙОН "ЦЕНТРАЛЕН" ПЛОВДИВ 23. УНИВЕРСИТЕТСКА НАЦИОНАЛНА МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТА ЕКАТЕРИНА" СОФИЯ 24. МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ СОФИЯ 25. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "ЦАРИЦА ЙОАННА" СОФИЯ 26. МНОГОПРОФИЛНА БОЛНИЦА ЗА АКТИВНО ЛЕЧЕНИЕ "СВЕТА АННА" СОФИЯ СОФИЯ 27. НЕСТЛЕ БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 28. РУСЕНСКА КОРАБОСТРОИТЕЛНИЦА - АД РУСЕ 29. ТЕРИТОРИАЛНА ДАНЪЧНА ДИРЕКЦИЯ - ПЛОВДИВ ПЛОВДИВ 30. ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ "СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ" ВЕЛИКО ТЪРНОВО 31. ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ "НЕОФИТ РИЛСКИ" БЛАГОЕВГРАД 32. БАНКА ДСК СОФИЯ 33. ЕАД "НАЦИОНАЛНА ЕЛЕКТРИЧЕСКА КОМПАНИЯ - КЛОН ВОДНО-ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ЦЕНТРАЛИ - ГРУПА РОДОПИ - ПЛОВДИВ" ПЛОВДИВ 34. СОКОТАБ БЪЛГАРИЯ СОФИЯ 35. ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ - ВАРНА ВАРНА 36. ЕДИНЕН СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД СОФИЯ 37. ДИРЕКЦИЯ "ОБРАЗОВАНИЕ И МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ" ДОБРИЧ 38. ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ЗА МЕТРОЛОГИЯ И ТЕХНИЧЕСКИ НАДЗОР СОФИЯ 39. БАНКА ХЕБРОС ПЛОВДИВ 40. ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА СОФИЯ 41. ПЕТРОЛ СОФИЯ 42. ПРОКРЕДИТ БАНК /България/ СОФИЯ 43. ОБЩИНА ПЛОВДИВ РАЙОН "СЕВЕР" ПЛОВДИВ 44. ФАБРИКА ЗА ХАРТИЯ - СТАМБОЛИЙСКИ СТАМБОЛИЙСКИ 45. ЦЕНТРАЛНА КООПЕРАТИВНА БАНКА СОФИЯ 46. СТОЛИЧНО УПРАВЛЕНИЕ "СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ" СОФИЯ 47. ЗАГОРКА СТАРА ЗАГОРА 48. РАДИОТЕЛЕКОМУНИКАЦИОННА КОМПАНИЯ СОФИЯ 49. СТОЛИЧНА ОБЩИНА СОФИЯ 50. УНИВЕРСИТЕТ ПО АРХУТЕКТУРА, СТРОИТЕЛСТВО И ГЕОДЕЗИЯ СОФИЯ Данните са от персоналния регистър на НОИ към 08.10.2004 г.
Източник: Други (26.10.2004)
 
При обем от 44 000 изтъргувани броя книжата на "Химко" се повишиха в петък с нови 22% до ниво от 1,27 лв, като най-високата сделка бе сключена на ниво от 1,35 лв. Последната дата, на която акциите на торовия завод регистрираха спад, беше 14 октомври. Акциите на туристическите дружества, включени в родния индекс, продължиха поскъпването си от последните дни. Най-голямо бе то при "Слънчев бряг", чийто книжа поскъпнаха с 4,25% до 15,95 лв. Акциите на "Албена" АД регистрираха поредния си рекорд след повишение от 1,32% до ниво от 37,53 лв. Спадът в печалбата на ДЗИ не доведе до разпродажби по позицията. Дори напротив, при обем от 284 изтъргувани броя, книжата на дружеството поскъпнаха с 3,74% до 30,79 лв. За сметка на това след обявения спад в печалбата от 26% за деветмесечието акциите на "Централна кооперативна банка" прекратиха повишението си от последните дни, поевтинявайки с 6,46% до ниво от 2,75 лв. за брой.
Източник: Монитор (01.11.2004)
 
Клиент на инвестиционния посредник "Първа финансово-брокерска къща" е закупил по-голямата част от правата за увеличение на капитала на Централна кооперативна банка, които бяха продадени на аукцион на борсата. Цената, на която инвестиционният посредник закупи 695 хил. права, беше по 1.71 лв. за право. В сряда бяха продадени общо малко над 701 хил. права, като останалата част бяха закупени от клиент на "Юг маркет" на цена от 1.52 лв. за право. Правата, закупени от ПФБК, носят дял от поне 2.15 на сто от банката, ако капиталът на ЦКБ бъде увеличен двойно до 32.34 млн. лв. Най-вероятно това, че клиент на ПФБК закупи правата на ЦКБ, ще засили спекулациите за навлизането на чуждестранен акционер в банката, коментират специалисти.
Източник: Дневник (11.11.2004)
 
Централна кооперативна банка /ЦКБ/ ще открива свой клон в Кипър. Решението е взето от управителния съвет на банката,обясни Пейо Йорданов, директор за връзки с инвеститори. Скоро ще бъдат подадени и документите за разрешение в Банков надзор на БНБ. Съгласно българското законодателство откриването на клон в чужбина от българска банка подлежи на разрешителен режим. След получаване на разрешение от БНБ ЦКБ ще трябва да получи такова и от кипърската централна банка. Процедурата отнема няколко месеца. Предвижда се клонът на ЦКБ в Кипър да извършва привличане на влогове, предоставяне на кредити за сметка на банката, операции по безкасови плащания и клиринг, покупка на вземания от доставка на стоки, факторинг и гаранционни сделки, сделки с ценни книжа и валута, каза още Йорданов. В средата на март т. г. ЦКБ вече получи разрешение от БНБ за откриване на клон в Цюрих. В момента се чака такова от швейцарската централна банка.
Източник: Пари (18.11.2004)
 
Холдингът "Химимпорт" е влязъл във владение на дяловете на шуменската фирма "Трансконтинентал" в няколко хотела в Шумен, Разград и Русе, а също и на местната "Топ телевизия". Това е станало по силата на цесионен договор от 22 октомври т. г. между "Химимпорт" и кредитора на "Трансконтинентал" - Българо-американската инвестиционна банка за задължения от порядъка на повече от 2 милиона долара. Собственик на "Трансконтинентал" е известният разградски бизнесмен Николай Йонков, на когото слухове приписват близост със Стефан Софиянски, Александър Божков и Христо Бисеров. До цесионния договор се стигна, след като Йонков изпадна в невъзможност да обслужва задълженията си към БАИБ и кредиторът обяви хотелите за продан. Според близки до бизнесмена, в последните дни той правел всичко възможност да задържи собствеността си. Надявам се да бъде платено, всичко да се размине до обяд и да не се наложи "Химимпорт" изобщо да поемат управлението, каза шефката на "Топ телевизия" Соня Бабева. Минути след това тя получи факс за банков превод, с който били погасени задълженията на Николай Йонков. Според документа неназовано лице е превело чрез "общинска банка" АД сумата от 4.8 милиона лева по сметка на "Химимпорт" в ЦКБ. Преводът бил извършен още в четвъртък следобед. Няма такова нещо, каза в Шумен адвокат Светослав Стаменов, който защитава по случая интересите на "Химимпорт". Той добави, че няма фактическа промяна и доверителите му са собственици на хотелите и телевизията. Соня Бабева е програмен директор на заплата, "Топ ТВ" има назначен изпълнителен директор в София, добави адвокатът. Изчакайте 4-5 дни, ще има развитие, каза още Стаменов.
Източник: Монитор (20.11.2004)
 
Софийският апелативен съд, ГК, 6 състав, с решение от 25.Х.2004 г. по дело по несъстоятелност № 734/2003 отменя решение от 11.ХII.2001 г., постановено по т. д. № 880/98, VI-2 състав, на Софийския градски съд и вместо него постановява: отхвърля молбата на "Централна кооперативна банка" - АД, със седалище и адрес на управление София, ул. Г. С. Раковски 103 (преди "Банка за земеделски кредит" - АД, в несъстоятелност), за обявяване в неплатежоспособност и откриване на производство по несъстоятелност на СД "Диана - Якимов и с-ие" в ликвидация, с адрес на управление София, ул. Гаврил Генов 24, съдебен адрес: адв. Людмил Ангелов, София, бул. Цариградско шосе 73, ет. 3, ап. 6, и по отношение на неограничено отговорните съдружници Валентина Томова Якимова и Румен Иванов Кацаров, като неоснователна; осъжда "Централна кооперативна банка" - АД, със седалище и адрес на управление София, ул. Г. С. Раковски 103, на основание чл. 64, ал. 1 ГПК да заплати на СД "Диана - Якимов и с-ие" в ликвидация, с адрес на управление София, ул. Гаврил Генов 24, със съдебен адрес: адв. Людмил Ангелов, София, бул. Цариградско шосе 73, ет. 3, ап. 6, разноски в размер 225 лв. Решението подлежи на вписване в търговския регистър и на обжалване пред ВКС в 7-дневен срок от обнародването в "Държавен вестник".
Източник: Държавен вестник (23.11.2004)
 
"Хемус ер" и "Виаджо ер" ще се обeдиняват през следващите няколко месеца, съобщи изпълнителният директор на "Хемус ер" Димитър Павлов. Двете компании вече имат единна търговска политика и експлоатират съвместно дестинациите. Процедурата по прехвърляне на собствеността вече е приключила и е новият собственик на "Виаджо ер" е "Итал комерс". В края на миналата седмица в Държавен вестник излезе съобщение, според което "Хемус холд", собственик на авиотехническата база, закупена от обявената в несъстоятелност "Балкан", също се влива в "Хемус ер". Сделката с "Виаджо ер" се разглежда като стъпка на собственика на "Хемус ер" - варненската икономическа група ТИМ да участва в приватизацията на "България ер" в консорциум с финансов инвеститор, какъвто е банката - собственост на групата ЦКБ.
Източник: Дневник (30.11.2004)
 
Дружеството ЦКБ груп асет мениджмънт АД притежава 41.35% от капитала на Централна кооперативна банка към 24 октомври, стана ясно в петък. Акциите досега бяха собственост на Химимпорт АД-София /32.44% от капитала/ и Химинвест инситут-Лихтенщайн /8.2% от капитала/. ЦКБ груп асет мениджмънт АД е 100% собственост на Химимпорт АД, като е създадено да управлява дъщерните компании на външнотърговското дружество, каза директорът Връзки с инвеститорите на банката Пейо Йорданов. Трябва да се уточни, че този процент от капитала на банката е по старата регистрация, когато собственият капитал беше малко над 16 млн. лв., допълни той. На 25 декември приключи подписката по двукратното увеличаване на капитала на ЦКБ, като бяха записани и платени 16 168 564 акции.
Източник: Пари (06.12.2004)
 
В навечерието на Коледа и Нова година кметът на Варна Кирил Йорданов покани на среща и коктейл фирмите, институциите и медиите, спонсорирали през 2004 г. проявите на общината. Представители на 106 варненски фирми получиха почетния знак на общината за щедростта и съпричастността си към нейните дейности. Паричното изражение на тази помощ е над 200 000 лева, но много повече са другите жестове на внимание - материални отличия, бартерни сделки и т.н. Осем от наградите бяха за икономическия конгломерат ТИМ, представен от главния корпоративен секретар капитан Николай Николаев. С почетен знак на общината бяха удостоени "Св. св. Константин и Елена" АД, "Мустанг холдинг", "Хемус Еър", Централна кооперативна банка, хотел "Астера", телевизия М САТ, Алфа радио и вестник "Черно море". Благодарност за щедростта на дарителите изразиха лично кметът на Варна Кирил Йорданов и председателят на Общинския съвет Апостол Димитров.
Източник: Черно море (09.12.2004)
 
Сключване на застраховка "Гражданска отговорност" с кредит от Централна кооперативна банка (ЦКБ) ще предложи до края на седмицата ЗАД "Армеец", съобщи председателят на управителния съвет на застрахователната компания Румен Георгиев. Клиентите ще могат да получат заем за плащане на полицата, като попълнят типов формуляр в офисите на ЗАД "Армеец" или в клоновете на банката. Кредитът ще може да се погасява на вноски през цялата година, но условията по него още се уточняват, съобщиха от застрахователното дружество. От седмица тече кампанията на ЗАД "Армеец" по сключване на "Гражданска отговорност" за 2005 г., съобщи директорът "Автомобилно застраховане" Юлиан Софрониев.
Източник: Монитор (13.12.2004)
 
Подписката по увеличаването на капитала на Централна кооперативна банка /ЦКБ/ от 16 169 564 на 32 338 128 лв. приключи успешно, съобщават от банката. От предложените за записване 16 169 564 нови акции с номинална и емисионна стойност 1 лв. са записани и изцяло платени 16 168 564 акции. За пръв път в корпоративната история в България публично дружество банка увеличава капитала си почти на 100% и за пръв път се регистрира такова по размер успешно увеличение, коментираха изпълнителните директори на ЦКБ. Сами по себе си тези факти са оценка от инвеститорите за стабилността, прозрачността и атрактивността на банката, допълниха те. Решението за увеличаване на капитала беше взето на 30 септември т. г., като акционерите приеха емисията да се счита за успешна при минимално записани и платени 8 084 783 броя акции.
Източник: Пари (14.12.2004)
 
47% от българите предпочитат да държат парите си в ДСК, 13% - в Биохим, 12% - в ДЗИ, по 7% - в ОББ и Райфайзенбанк, 6% - в ПИБ, 3% - в Експресбанк, по 1% - в Хеброс, Пощенска банка, Общинска банка и ЦКБ. Сред предпочитащите ДСК преобладават хора със средно и по-ниско образование, респонденти с по-ниски доходи, както и неквалифицирани служители и работници, а също и пенсионери и безработни. Българите биха се чувствали най-спокойни за парите си, ако имат възможност да поверят управлението им на: Емил Кюлев /посочен от 12%/, Гриша Ганчев /посочен от 9%/, Цветелина Бориславова /посочена от 4%/, Васил Божков /посочен от 3%/, Сашо Дончев /посочен от 3%/ и др.
Източник: Пари (15.12.2004)
 
Шефът на Централна кооперативна банка във Велинград Петър Илиев се гръмна в главата със служебния си пистолет, научи "Стандарт". Служители в офиса чули изстрел към 16,15 часа вчера. Те намерили безжизненото тяло на 40-годишният Илиев, потънало в локва кръв до тоалетната. Според първоначалните версии банкерът е посегнал на живота си заради слуховете, че ще бъде освободен от длъжност. Източници от Велинград твърдят, че той вече получил заповед за уволнение. Илиев е шеф на клона на ЦКБ във Велинград от 10 години. Женен е и има две деца.
Източник: Стандарт (17.12.2004)
 
Външнотърговското дружество "Химимпорт" най-вероятно ще увеличи капитала си с 35 млн. лв. до 60 млн. лв. Събранието ще се проведе на 28 януари следващата година, като според запознати предложенията на управителния съвет на дружеството най-вероятно ще бъдат приети. Това ще е второто увеличение на капитала на компанията само за шест месеца, след като на проведеното през август общо събрание акционерите на "Химимпорт" гласуваха увеличение на капитала с 5 млн. лв. до 25 млн. лв. Повишението ще се извърши чрез издаване на 35 млн. нови поименни акции с номинал 1 лв. Всички притежатели на ценни книжа от дружеството ще могат да придобият от новите акции пропорционално на притежаваните до увеличението акции, се казва от обявата в Държавен вестник. Средствата от увеличението на капитала ще се използват за развитие на дейността на компанията в областта на финансовите услуги и транспортния бизнес, коментира членът на управителния съвет на "Химимпорт" Александър Керезов пред агенция "Сий нюз". "Химимпорт" е основен акционер в Централна кооперативна банка (ЦКБ), която е част от финансовата група, в която влизат още пенсионният фонд "ЦКБ Сила" и застрахователната компания "Армеец". В средата на октомври "Химимпорт" увеличи дела си в ЦКБ, след като закупи около 23 на сто от правата за увеличение на капитала на банката.
Източник: Дневник (20.12.2004)
 
Върховният административен съд на Република България отхвърли иска на "Ганчев инвест"АД-гр.Пловдив за отмяна решение на Пловдивския окръжен съд за изпълнение на запорно съобщение наложено от "ЦКБ"АД, клон Асеновград.
Източник: Други (21.12.2004)
 
Сръбската централна банка отне в понеделник лиценза за операции на свързана с българското дружество "Химимпорт" банка в страната с мотиви, че е отчела сериозни проблеми с ликвидността й. "рай Банка" - Белград (Raj Banka), в която основни акционери са десетина софийски компании, е поставена под едномесечна опека на Агенцията за възстановяване. Санкцията на СЦБ обаче може да се окаже стъпка към продажбата й на българите от варненската група ТИМ, контролираща Централна кооперативна банка. Така през 2005 г. тя може да се появи под новото име "Централна кооперативна банка - Сърбия". "рай Банка" е на 44-то място от общо 46 банки в Сърбия. През септември тя бе предупредена за нередности, а в понеделник гуверньорът на централната банка официално съобщи, че в указания двумесечен срок кредитната институция не е подобрила показателите си за ликвидност и възвръщаемост. "За да бъдем по-специфични, това означава, че банката неправилно е класифицирала своите вземания и не е направила нужните провизии по рисковите си вземания. На базата на задълбочени наблюдения на платежоспособността и на контрола върху законността на операциите (...) взе решение да отнеме лиценза за операции на банката", се казва още в съобщението. Реакцията на директора на "рай Банк" Красен Киряков за сръбския в."Глас явности" е, че санкцията е непрофесионална и незаконна и очевидно Сърбия не желае никакви чужди инвестиции. Твърде възможно е последните събития да са просто стъпка към придобиване на "рай Банка" от български фирми. Иво Каменов - член на надзорния съвет на "Химимпорт", заяви , че лиценз на "рай Банк" не е бил отнеман. "Банката е вкарана под опеката на Агенцията за рехабилитация, която има 30-дневен срок, в който да реши дали да я обяви в несъстоятелност, или тя да бъде продадена на инвеститори. През този срок банката няма право само да кредитира, иначе извършва всичките си разплащания нормално", обясни Каменов. Според него през миналата година структури на варненската група са дали 3 млн. евро на тримата братя райкович, които са основателите на "рай Банка". С тези пари братята са вдигнали капитала на институцията, за да покрият изискванията на сръбския надзор. Като залог по кредита с обратно джиро са били предоставени част от акциите в "рай Банк". На 30 юли 2004 г. "ЦКБ Асетс мениджмънт" е внесла в Националната банка на Сърбия искане за закупуване на банката, като са били внесени и допълнителни 6 млн.евро, които ще са нужни за развитието на "рай Банк". След изчерпването на законовия 30-дневен срок, който тече от вторник, ще се вземе решение какво да стане с банката. "Благоприятният вариант е над 60% от акциите в "рай Банка" да станат собственост на "ЦКБ Асетс мениджмънт". Точният процент ще се прецени от Агенцията за рехабилитация в зависимост от това каква е капиталовата дупка. Ако обаче банката бъде обявена в несъстоятелност, ние ще се явим най-голям неин кредитор с 3 млн.евро и ще назначим синдик. Втори по големина кредитори са депонантите, които имат вложения общо за 2 млн.евро", допълни още Каменов. Той каза още, че ако "ЦКБ Асетс мениджмънт" придобие сръбската институция, името й ще бъде променено на "Централна кооперативна банка - Сърбия". ------------ "рай Банк" е основана през 1994 г. в Печ, Косово. През следващите пет години постепенно разширява дейността си извън провинцията, а след бомбардировките на НАТО през 1999 г. премества централата си в Белград и придобива сегашното си име. През 2001 г. получава контрол върху белградската банка "АС", която става неин главен филиал. През 2002 г. и 2003 г. разширява значително техническите си възможности и започва да предлага нови банкови услуги. Към 2004 г. банка "рай" има 23 филиала в цяла Сърбия и общо 216 клона. Справката на сръбската Централна банка сочи, че към 30 септември основните акционери (с дял над 5%) са софийските "Финанс консултинг 2002" (15.01%), "Слънчеви лъчи трейд" (10.77%), "Итал комерс" (7.23%), Ай Ти Криейшън (6.17%), сръбската "Ударник комерс" (6.12%) и отново софийските "Булагрохим", "Цитисиме трейд" и Мултиекс ЕООД (с по 5.75%). В управителния съвет са посочени българите Румен Цонков като представител на "Файнанс кънсалтинг 2002" и Драгомир Тончев Тонев - на "Лориан"-София. По информация от Сърбия акционерът Милорад райкович е сред приближените на Милошевич бизнесмени.
Източник: Дневник (22.12.2004)
 
Нямаме намерение да отправяме търгово предложение към миноритарните акционери на Централна кооперативна банка, казаха от мажоритарния собственик на банката - Химимпорт. От външнотърговската компания са доволни от статута на банката и нямат намерение да я отписват от публичния регистър. Дружеството Химимпорт АД е придобило чрез свързано лице вследствие на споразумение за обща политика 21.15% от капитала на ЦКБ на 23 декември. По този начин прякото му участие е 35.04%, като заедно със свързаните лица притежава 90.06% от капитала на банката. От днес започва търговията с акциите от увеличението на капитала на ЦКБ. Досега капиталът на банката беше 16 169 564 лв., като той беше увеличен почти двойно /без 1000 лв./ От днес общият брой на акциите е 32 338 128, а номиналът им - 1 лв. Химимпорт влиза в управлението на Централна кооперативна банка през октомври 2001 г., а в собствеността й - от януари 2002 г., когато приключи сделката с продажбата на държавния дял в капитала на ЦКБ, който се държеше от БКК - 32.77%. Стратегията на Химимпорт за развитие на ЦКБ включва засилване позициите на банката в областта на селското стопанство, химическата промишленост и външната търговия. През цялата година акциите на ЦКБ постепенно се покачваха, като от нива около 1.75 лв. през януари достигнаха 3.25 лв. през последните дни на търговия. Повишението за годината е с 86%, като през последния месец нямаше големи изменения в цените. Исторически връх беше постигнат на 5 октомври при цена от 3.63 лв. за брой.
Източник: Пари (28.12.2004)