Новини
Новини за 2003
 
ЦКБ купува за 7,05 млн. фалиралата Банка за земеделски кредит. До 18 януари Централна кооперативна банка, контролирана от варненаската ТИМ, ще преведе на държавата 7,05 млн. лева, за да вземе БЗК. Продажбата на трезора е одобрена от БНБ и от съда на 18 декември, съобщи синдичката Иглика Логофетова. Тя е категорична, че продажбата на банката на цяло е най-доброто решение за ликвидацията й, тъй като разходите за това са големи, а приходите не били гарантирани.
Източник: 24 часа (09.01.2003)
 
Пенсионно дружество "Нютон-Сила" бе преименувано на "Сила" и вече официално е част от финансовата група около Централна кооперативна банка (ЦКБ). Адресът на управление се премества от ул. "Раковски" 157А на "Стефан Караджа" 2. Всичко това стана факт в петък, когато бе проведено извънредно общо събрание на фонда. Промените отразяват смяната в собствеността на пенсионното дружество, които бяха извършени в края на миналата година. Тогава външнотърговското дружество "Химипорт", контролирано от варненската групировка ТИМ, се договори с дотогавашния мажоритарен акционер на "Нютон-Сила" - чешката компания „Нютон файненшъл мениджмънт БГ“, и изкупи целия й дял в размер на 98.75%. Впоследствие името на „Нютон файненшъл мениджмънт БГ“ бе сменено на "ЦКБ груп асетс мениджмънт" ЕАД, като дружеството се управлява и представлява от Димитър Атанасов Калчев. "ЦКБ асетс" става един от трите члена на надзора, които бяха избрани в петък. Останалите двама са Тихомир Атанасов и "Химипорт" АД. Най-късно през следващата седмица новият надзор ще се събере, за да бъдат направени промени в управителния съвет. В момента единствен изпълнителен директор на фонда е Тодор Йовов.
Източник: Дневник (13.01.2003)
 
Два пакета на обща стойност 60 млн. лв. компенсаторки номинал бяха прехвърлени в понеделник на блоковия сегмент на фондовата борса. Цената на сделките бе за 25% от номиналната стойност на боновете. Една трета от количеството бяха продадени от банка "България инвест" на СИБанк. Останалите бяха прехвърлени кросово между клиенти на СИБанк. Според слуховете на фондовия пазар изтъргуваните компенсаторки ще бъдат използвани за плащане при приватизацията на 67% от капитала на курорта "Св. св. Константин и Елена", която започва в четвъртък на борсата. Говори се, че основният кандидат за покупката на мажоритарния дял от туристическия комплекс е "Ем Джи корпорация". Минималната цена, на която ще се пуснат общо 151 356 акции от курорта, е 380 лв. за бройка, или 57 515 280 лева. Държавните книжа ще се продават от ЦКБ, което спечели преди няколко месеца конкурса на АП.
Източник: Дневник (14.01.2003)
 
"Централна кооперативна банка" победи в борсовото наддаване за приватизация на 72% от капитала на курорта "Св. св. Константин и Елена", след като плати за пакета общо 66.802 млн. лева. На второ място в аукциона остана "Първа инвестиционна банка" (ПИБ), която бе склонна да даде 65.2 млн. лева. Ако се премине през стойността на компенсаторките на борсата, излиза, че реално платената от купувача сума е малко над 15 млн. лева в брой. Клиентът, за когото ЦКБ е участвала в наддаването не е от структурите на ТИМ, заяви прокуристът на "Химимпорт" Иво Каменов. Неговото име ще стане известно през следващата седмица. "Значително по-високата от минималната цена показа, че ние не влизаме в предварителни договорки с никого", допълни Каменов. След сделката държавата прибра около 8% от всички компенсационни бонове и компенсаторни записи на пазара. Това според брокери трябва да даде малък тласък нагоре на цените на компенсаторките. Слуховете на пазара са, че ПИБ е участвала в наддаването в полза на "Ем Джи корпорация". От корпорацията обаче не потвърдиха информацията. Фирми на групировката на Илия Павлов имат общи дружества със "Св. св. Константин и Елена" АД за стопанисването на хотели в курорта. В тях туристическото дружество притежава по 25%, като за този дял е внесло като апортна вноска правото за ползване на хотелите за 30 години, считано от 1996 г.
Източник: Дневник (17.01.2003)
 
Инвестиционно дружество на Централна кооперативна банка може да купи дела на Българо-американския инвестиционен фонд от 36.2 % в пенсионна компания "Родина". В СКПОК "Родина" Банка ДСК държи 59%, останалите 4,8 на сто са собственост на Централният кооперативен съюз. Друг кандидат-купувач на дела била ИНГБанк. За да стане това обаче кандидатите трябва да изчакат 18 февруари, когато изтича срокът на споразумението между БАИФ и Банка ДСК, в който банката трябва да каже ще купи ли пакета, за да се превърне в почти пълен собственик на пенсионното дружество.
Източник: Монитор (20.01.2003)
 
Синдикът на Камбана Дора Гарелова съобщи, че все още не е изготвен оздравителен план за маслобойната Прима-М в Полски Тръмбеш, която е собственост на бургаското дружество Камбана. Юристите на дружеството в Бургас обжалват решението на Бургаския окръжен съд, с което беше отхвърлен оздравителният план на Камбана, изготвен от синдика. Мотивът на съда е, че заложеното в плана трансформиране на дълговете в акции е незаконосъобразно. Жалба са внесли и адвокатите на кредиторите. Те не са съгласни с решението на магистратите да отхвърлят програмата за стабилизиране само в частта й за преобразуването на задълженията. Според тях планът противоречи на ДПК и в него липсват конкретни оздравителни мерки, за да заработи предприятието. Още повече че според конституцията определянето на публичните държавни вземания е в прерогативите на президента. Другото нарушение според адвокатите на работниците, че оздравителният план е бил коригиран в последния момент и той е предвиждал единствено SGЕкспресбанк, която е т. нар. заложен кредитор, да получи вземанията си. След като Апелативният съд се произнесе относно законосъобразността на плана, той може да бъде разглеждан и от Касационния съд, смятат адвокатите на работниците. Ако решението бъде потвърдено, ще трябва да се премине към разпродажба на имуществото на Камбана като цяло или на части. SGЕкспресбанк като заложен кредитор има изключителната привилегия да разпродава самостоятелно активите на Камбана по реда на Закона за особените залози. Банката има вземания за над 6 млн. лв. Това означава, че отново няма да останат средства за погасяването на дълговете на Камбана от 1.3 млн. лв. към работниците. Задълженията към АДВ са 4.2 млн. лв. Източници опровергаха информацията, че SGЕкспресбанк е прехвърлила правата върху имуществото на Камбана на ЦКБ, в замяна на което тя е погасила част от задълженията на предприятието.
Източник: Пари (23.01.2003)
 
Управителният и Надзорният съвет на "Централна кооперативна банка" - АД, София, на основание чл. 206, ал. 6 ТЗ свикват на 12.II.2003 г. в 11 ч. в сградата на ЦКБ - АД, София, ул. Г. С. Раковски 103, първо общо събрание на облигационерите от емисията ипотечни облигации, издадени от ЦКБ - АД, през 2002 г. Размер на заема - 5 000 000 лв. Дата, от която тече срокът до падежа: 16.ХII.2002 г. (Т). Дата на падежа: на лихвите - Т+182; Т+365; Т+547; Т+730; на главницата - Т+730 дни. Плащанията по облигационния заем се обслужват от ЦКБ - АД. Събранието ще се проведе при следния дневен ред: 1. избор на представители за защита интересите на облигационерите, притежаващи облигации от емисия с ISIN код BG 2100011027, пред банката; проект за решение - ОС избира представители, посочени от облигационерите; 2. разни. Поканват се за участие всички облигационери или упълномощени техни представители. Всички лица са длъжни да представят депозитарна разписка, документ за самоличност, изрично пълномощно, ако са упълномощени, и удостоверение за актуално състояние за облигационерите - юридически лица. Регистрацията за участие започва в 10 ч. и 30 мин. При липса на кворум събранието ще се проведе същия ден в 11 ч. и 30 мин., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (24.01.2003)
 
Община Ямбол на основание чл. 30 ЗПСК обявява, че през периода януари - декември 2002 г. са извършени продажби на следните обекти общински нежилищни имоти: банков офис (бивша Кредитна банка), пл. Освобождение, продаден чрез търг на Централна кооперативна банка - АД, София, за 421 600 лв., изплатен изцяло при подписване на договора; общински нежилищен имот (сладкарница "Шанхай") на ул. Цар Освободител 2, продаден чрез търг на Веселин Илиев Колев, Атанас Христов Атанасов, Добромир Кръстев Добрев, Васил Христов Николов за 114 680 лв., изплатен изцяло при подписване на договора; Дом за отдих в местността "Бакаджик" в землището на с. Чарган, продаден чрез търг на "Кристал" - ООД, Сливен, за 249 488 лв., изплатен изцяло при подписване на договора.
Източник: Държавен вестник (31.01.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) завършва 2002 година с печалба в размер 8.710 млн. лв. Балансовото число на кредитната институция през 2002 г. достига почти 263.987 млн. лв., като от тях 157.4 млн.лв. са привлечените депозити от нефинансови клиенти и от граждани. Кредитният портфейл на ЦКБ е в размер на 96 млн. лв., което представлява малко над 36% от балансовото число
Източник: Дневник (04.02.2003)
 
Общото събрание на СКПОК "Родина" бе само процедурно открито в сряда, като акционерите решиха да продължи след две седмици, когато най-вероятно вече ще има готовност да бъдат извършени подготвяните промени. В дневния ред на събранието на пенсионното дружество се предвиждаше да се приемат предложения за промени в състава на надзорния съвет и в устава. Удължаванането на събранието се прави с цел изчакване мнението на потенциалните кандидати за Банка ДСК дали желаят да станат собственици и на пенсионно дружество. Както е известно, от осем месеца единият от акционерите в "Родина" - Българо-американският инвестиционен фонд (БАИФ), иска да продаде своите 36.2%. ДСК държи 59.3 на сто от капитала на пенсионното дружество, а ЦКБ има други 4.5%. Ако потенциалните купувачи на "банката на народа" ( "Ерсте банк", "ОТП банк" и "Пиреос банк") решат, че е изгодно да се купи делът на БАИФ, Банковата консолидационна компания ще сключи сделката. В противен случаи БАИФ ще търси друг кандидат за акциите си в "Родина". Вече е добре известно, че сериозен интерес към тях проявяват от структура на групата ТИМ (която наскоро купи фонд "Сила").От пакета на БАИФ се интересува и Ай Ен Джи ПОД. Според източници от осигурителния пазар Банка ДСК също има намерение да продава своя дял в "Родина". Ако това се окаже вярно, то ще означава, че "на тезгяха" е поставена цялата пенсионна компания. Все още никой не се наема да прогнозира дали ТИМ или ING ще надделеят в спора за "Родина". Ясно е обаче, че и на двата инвеститора компанията е много нужна, за да затвърдят позициите си на пенсионния пазар. При всички случаи след сделката ще се наложи да бъде извършена втората консолидация в бранша.
Източник: Пари (13.02.2003)
 
Тракийската винарска компания "Памидово" е вложила близо 4 млн. долара в изграждането на изба "на зелено" в района на Пазарджик, съобщи президентът на фирмата Стоян Димитров. По-голяма част от средствата са от кредити от Насърчителна банка и от Централна кооперативна банка (ЦКБ), обяви той. Предприятието има одобрен проект и по програма САПАРД на Европейския съюз, която подпомага земеделието и селските райони. Той е за купуване на технологично оборудване на избата - машини и съоръжения за ферментации, филтрации и бутилиране. Стойността му е 1 млн. долара и очакваме възстановяване на средствата, каза Димитров. САПАРД връща половината от парите безвъзмездно, след като се направи инвестицията. Избата е изградена с консултантската помощ на Германския център за техническо сътрудничество (ГТЦ). Има собствени 176 декара стари лозя, арендува 500 дка и планира да създаде 200 дка нови лозови насаждения. За целта отново ще ползваме финансиране по САПАРД, обясни Стоян Димитров. Според него програмата е надеждна за подобряване конкурентоспособността на българските производители. Банките трябва да започнат да кредитират повече селското стопанство, за да се оползотворяват всичките средства, които се отпускат по САПАРД, смята той. "Памидово" залага основно на българските сортове грозде памид и мавруд и особено на типичното за пазарджишкия регион - черен памид. Освен това произвежда вино и от сортовете каберне и мерло. Ако се продължи с тези високи темпове за унищожаване на лозята, няма да останат стари масиви, от които се прави хубаво вино, твърди Димитров. На този етап избата работи предимно за вътрешния пазар. Миналата година е произвела над 500 т вино. Надяваме се да удвоим капацитета и производството през тази година, каза Димитров. Компанията е изнесла около 15 хил. бутилки за Германия и Кипър през 2002 г. Същата година на винарското изложение в германския град Дюселдорф фирмата е спечелила награда "Златна звезда" за вино "Мерло". Друга винарска изба - "Розова долина" АД, Карлово, през последните шест години е инвестирала близо 4 млн. долара в три собствени винарски предприятия, обяви Бранимир Ботев, председател на надзорния съвет на дружеството. Те се намират в град Баня, "Стара изба" - Карлово, и в с. Московец, която е тип "шато", в тунелни галерии в скалите на Стара планина. Винарните са придобити чрез приватизация и в тях работят около 100 души. През тази година планираме инвестиционна програма за изграждане на нови собствени лозови масиви, като идеята е да бъдат създадени 350 - 550 дка, а до края на 2004 г. да достигнат около 1800 дка, каза Ботев. Той обясни, че също ще се възползват от програмите на фонд "Земеделие" и САПАРД. Компанията разполага с около 320 т стари дестилати ракии, които са над 9 години, и още близо 360 т също за отлежаване. Половината от продукцията на "Розова долина" отива за износ предимно за Западна Европа, САЩ, Израел, Русия и др. Винарската изба е специализирана във високия клас вина и ракии и предлага колекционно-бутикови серии.
Източник: Дневник (17.02.2003)
 
"Химимпорт Инвест" е придобила 62% от ипотечните облигации на ЦКБ, стана ясно на първото събрание на държателите на книжата, проведено на 12 февруари. С други думи, банката е продала по-голямата част от емисията на фирма, която е свързана с основният й акционер "Химимпорт" - собственик на 43% от капитала на кредитната институция. На 12 февруари за представител на облигационерите събранието избра Мариян Предов, директор "Парични пазари" в ХЕБРОСБАНК, която притежава 10% от емисията. Двегодишните облигации бяха издадени на 16 декември 2002 г. и общата им номинална стойност е 5 млн. лева.
Източник: Банкеръ (17.02.2003)
 
Купувачът на мажоритарния дял на "Св. св. Константин и Елена" си е закупил нещо различно от това, което посредникът по приватизацията му е предлагал. За фактическото източване от съдържание на продадените в началото на тази година 161 356 акции, представляващи 72 % от капитала на дружеството, търгувано като публично на пода на Българската фондова борса, няма информация нито в нейния бюлетин, нито в регистрите на Държавната комисия по ценните книжа. На практика държавата, освобождавайки се с една ръка от собствеността си в капитала на дружеството, наследник на най-стария ни морски курорт, с другата тайно си е осигурила влияние върху разпореждането с продаденото имущество. Курортът е разположен на площ от около 400 дка, на която се извършва търговска дейност и са разположени обекти, включени в имуществото на дружеството съгласно баланса му и икономическите отношения, които развива. През цялото време на съществуването си "Св. св. Константин и Елена" АД е експлоатирало обекти на територия, която по една или друга причина не е била включена в капитала му. През декември 2001 г. ръководството на дружеството прави постъпки пред варненската областна администрация да бъдат включени в баланса му допълнителни парцели, на които експлоатира обекти и които са под регулацията на вече споменатия Ц34 от ЗППДОбП. На базата на предоставените документи и собствените си правомощия областният управител Яни Янев издава актове, с които съответните парцели са апортирани в капитала на "Св. св. Константин и Елена". Само 3 месеца по-късно отново, без да са настъпили нови факти, обстоятелства и промени, същият орган в лицето на същия областен управител издава заповед, с която вече издадените актове се обявяват за нищожни. В поредица от над 50 други акта, без видимо основание областният управител актува като държавни още парцели на "Св. св. Константин и Елена" АД. През октомври м.г. ръководството на "Св. св. Константин и Елена" АД е депозирало в областната управа официална молба за актуване на имоти, експлоатирани от него. Вместо това започва припряно деактуване въз основа на констативни протоколи, с което се изваждат парцели от баланса на дружеството. До момента са издадени 31 подобни акта за земя, подбрана така, че всяка от прилежащите територии на хотелите се разпарчетосва по начин, налагащ на дружеството идеална съсобственост с държавата и на практика блокиращ разпореждането с имотите. Това се прави в момент, когато процедурата по раздържавяване на "Св. св. Константин и Елена" АД е вече в ход. Никой не уведомява посредника по приватизацията за промените в собствеността, която той продава. В неведение за източването на капитала са Държавната комисия по ценните книжа и Българската фондова борса, където се търгуват акциите. Излишно е да се уточнява, че купувачът на 72 % от капитала на дружеството си няма и представа за циничната измама. Съвпаденията През трите месеца, за които поведението на областния управител по отношение на "Св. св. Константин и Елена" претърпява коренна промяна, се случва само едно нещо - избран е инвестиционен посредник за продажбата на дружеството - Централната кооперативна банка. В периода между избирането на посредника за продажбата на "Св. св. Константин и Елена" и закупуването на борсата на мажоритарния пакет от дружеството се случва нещо твърде интересно в областната администрация на Варненска област (същата институция, която мине-не мине месец, мени позицията и поведението си). Оставка подава зам.-областният управител Никола Николов, отговарящ за икономическия сектор и приватизацията в областта. По същото време е уволнена Красимира Дянкова, главен секретар на областната управа, а шефката на отдел "Държавна собственост" Димитричка Москова е понижена. Всички изброени дотук, освободени по едно и също време, имат отношение към издаването на актове за държавна собственост. Друга натрапваща се връзка: помните ли кой помогна адвокатът Яни Янев да стане областен управител? Ние помним - реалният водач на варненската царска листа, "гражданинът за Варна", депутатът от НДСВ Борислав Ралчев. Колега по професия, близък личен приятел от години. Дотук нищо лошо. Публична тайна е обаче близостта на Борислав Ралчев и с кръга "MG", чийто лидер Илия Павлов нееднократно публично е заявявал амбициите си да разшири собствеността си в Св. Константин с покупка на мажоритарния пакет от "Св. св. Константин и Елена".
Източник: Черно море (21.02.2003)
 
Земята от курорта "Св. св. Константин и Елена", която варненският областен управител Яни Янев е актувал като държавна собственост, никога не е била притежание на акционерното дружество, стопанисващо комплекса. Това заявиха запознати с интригата, като допълниха, че "Св. св. Константин и Елена" АД никога не е държал повече от 175 декара земя. Мажоритарният пакет от дружеството беше приватизиран срещу компенсаторки преди месец от клиенти на контролираната от ТИМ Централна кооперативна банка. В някои вестници през последните дни изтече информация, че след сделката областният управител е одържавил част от комплекса и по този начин са накърнени интересите на купувача. Законът за приватизация задължава държавата да актува като държавна собственост онези имоти, от които дружествата се ползват, какъвто е случаят с над 200 декара земи в "Св. св. Константин и Елена", заяви Яни Янев. Въпросът за включването и участието на земята на курорта "Св. св. Константин и Елена" в капитала на дружеството си има своя специфична история", заяви Янев. Към момента, в който е създадено дружеството през 1990-1991 г., в неговия капитал са включени само сградите му и някои други активи. Над 200 декара от курорта, които се стопанисват от компанията, са останали извън нейния баланс. През 1996 г., преди първия етап от приватизацията на "Св. св. Константин и Елена" АД, е определена фактическата площ на всяка една от сградите, която е била включена вече в капитала на дружеството. Според експертните оценки около всяка сграда е определена прилежаща площ. Именно сумата на всички прилежащи площи около сградите, включени в капитала на "Св. св. Константин и Елена" АД, са въпросните 175 декара. От този момент нататък - до януари месец 2001 г., никой не е поставял въпроса за включване на други земи в капитала на "Св. св. Константин и Елена" ЕАД. Тогава бившето ръководство на дружеството е подало искане до Областна администрация - Варна, за актуване като собственост на дружеството общо на 400 дка земя. Искането не е прието, защото по закон държавата може да прехвърля земя само на компании, които са 100% нейна собственост. По това време обаче 25% от акциите на курорта вече са продадени на масова приватизация. Всъщност досега земята не е била актувана нито като държавна, нито като собственост на "Св. св. Константин и Елена" АД, споделиха експерти. Така че и двете страни имат основания да претендират за нея. Самото дружество може да си извади констативен нотариален акт на базата на това, че е ползвател на имота през последните години, казаха осведомени. Директорите на компанията обаче не са го направили.
Източник: Дневник (26.02.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) е подала едновременно документи за покупката на банка в Сърбия и за разкриването на банков клон в Швейцария. По неофициална информация става дума за покупка на „Пиротска банка“, която е една от най-малките кредитни институции в бивша Югославия и в момента е в оздравителна процедура, обясниха източници, близки до ЦКБ. По информация на Ройтерс собствеността върху банката заедно с още 15 институции е била прехвърлена през лятото на миналата година от Югославия на властите в Сърбия. Това е станало под натиска на кредиторите от Лондонския и Парижкия клуб като част от цялостно преструктуриране на банковата система в западната ни съседка. Споразумението с кредиторите от Парижкия и Лондонския клуб предвижда Сърбия да продаде дяловете си в тези банки в срок до шест месеца. Тези дялове се оценяват на около 388 млн. долара и са придобити по схемата „дълг срещу собственост“. „Пиротска банка“ е в групата на банките, които се намират в оздравителна процедура. Според източници от ЦКБ офертата за покупката на „Пиротска“ е била подадена от името на консорциум, в който преобладаващ дял има дъщерното на ТИМ външнотърговско дружество „Химимпорт“. Засега не е известно обаче дали има и други потенциални купувачи за банката. Засега не е ясно с какви намерения е свързано искането на ЦКБ за разкриване на неин клон в Швейцария. Предвижда се той да бъде базиран в град Цюрих. Документите за това са били изпратени преди няколко седмици в швейцарската централна банка, откъдето са уведомили за искането БНБ. „Химимпорт“, който е един от акционерите на ЦКБ, има установени бизнес отношения с много швейцарски фирми. Затова поискахме разрешение за откриване на банков клон в Цюрих, който да обслужва оборота на дружеството“, коментира източник от кооперативната банка.
Източник: Капитал (17.03.2003)
 
На първото си заседание Комисията за финансов надзор издаде временна забрана за публикуването на търговото предложение от Българска холдингова компания /чрез инвестиционния посредник Авал Ин/ към акционерите на Парк-хотел Москва АД-София. Временна забрана беше наложена и на търговото предложение от Газстрой АД-София към акционерите на Газстроймонтаж АД-София. Инвестиционният посредник е Първа ФБК. Срокът за произнасяне на надзорния орган по тези две търгови предложения изтичаше в края на седмицата. Комисията вписа емисията ипотечни облигации на ЦКБ в размер на 5 млн. лева. Книжата са с емисионна стойност 1000 лева и годишен лихвен процент 8.00 на сто с лихвени плащания на всеки шест месеца. Вписани бяха и ипотечните облигации на Българо-американска кредитна банка в размер на 10 млн. EUR с номинал 1000 EUR, емисионна стойност 991.7 EUR. Годишната им доходност е 7.00 на сто с лихвени плащания на всеки шест месеца. КФН вписа в регистъра на публичните дружества Енергоремонт-Русе, 49% от което вече може да излязат на борсата. От регистъра на емитентите е отписан КОЦМ-Враца.
Източник: Пари (20.03.2003)
 
Съдът отказа да разреши покупката на ТБ Славяни от Централна кооперативна банка. Съдийката по несъстоятелността е издала решение, с което не одобрява сделката. Според решението оценката на фалиралата банка е непълна и некомпетентна. Има вещи, които не са оценени правилно. Предполага се, че цената само на ценностите надвишава оценката на банката - 349 хил. лв., направена от оценителска фирма СЛ Компания ООД.
Източник: Пари (27.03.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) и "Делойт и Туш" ще консултират продажбата на "България ер", съобщиха от Агенцията за приватизация. Консорциумът единствен подаде оферта за посредник при сделката. Да бъдат възстановени редовните полетите София-Москва-София с български самолети преговаря в Русия зам.-министърът на транспорта Милчо Миланов. Новият национален превозвач получи разрешение да открие представителство в Москва на 10 април. По-рано бе заявено, че ще се лети с Боинг-737. "България ер" има намерение да се включи и в чартърните програми на полетите между Москва и София.
Източник: Стандарт (22.04.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) отчита печалба от 1.653 млн. лв. за първото тримесечие на настоящата година, съобщиха от кредитната институция. Активите на ЦКБ са достигнали 269.2 млн. лв., а набраните депозити са 183.848 млн. лв. Отпуснатите кредити са за 127.2 млн. лв., от които търговските са на обща стойност 88.7 млн. лв.
Източник: Дневник (09.05.2003)
 
Пловдивският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ с решение № 189 от 10.I.2003 г. по ф. д. № 3748/2002 вписа еднолично дружество с ограничена отговорност "РКС - Агроцентър" - ЕООД, със седалище и адрес на управление Пловдив, ул. Брезовско шосе 142, с предмет на дейност: производство, изкупуване, заготовка и реализация на вътрешния и международния пазар на земеделска - растителна и животинска, продукция, координиране на сходни дейности на кооперациите в системата на Районен кооперативен съюз - Пловдив, и на техните предприятия на договорна основа, всякаква друга незабранена със закон дейност, която е разрешена от общото събрание на управителния съвет на Районен кооперативен съюз - Пловдив. Дружеството е с неопределен срок, с капитал 5000 лв., собственост на Районен кооперативен съюз - Пловдив, и се представлява и управлява от Лазар Николов Филчев.
Източник: Държавен вестник (13.05.2003)
 
Курортът "Св. св. Константин и Елена" АД, който беше приватизиран през януари, е изкупил 62% от емисията ипотечни облигации на Централна кооперативна банка. Общо 3100 книжа с номинална стойност от 1000 лв. всяка са станали притежание на черноморския комплекс, съобщи директорът за връзки с инвеститорите на дружеството Светла Йончева. Седемдесет и два процента от капитала на курорта бяха приватизирани на фондовата борса срещу компенсаторни инструменти от клиент на ЦКБ - фирмата "Десислава 2001", на 16 януари за сумата от 66 802 220 лв. в компенсаторни инструменти. Само няколко дни по-късно тя прехвърли акциите на няколко компании на цена от 16 лв. за акция, които формално не са свързани помежду си, с идеята да не се отправя търгово предложение. В момента основни акционери в "Св. св. Константин и Елена" са "Андезит" ООД - Бургас, "Итал комерс 75" ООД - София, и "Рентапарк" ООД - Варна, с по 22.33% от капитала. Предполага се, че зад тях стои варненската икономическа група ТИМ, която е собственик и на ЦКБ. С операцията с емисията всъщност част от парите, платени от клиенти на банката за придобиването на курорта, се връщат в нея под формата на облигационен заем. След нея обаче паричните средства на дружеството намаляват от 3.623 млн. лв. на 351 хил. лева, сочи тримесечният баланс на комплекса. Облигациите ще носят на дружеството годишна доходност от 8%, като падежът им е на 16 декември 2004 г. Лихвите по емисията ще се изплащат два пъти годишно - през юни и декември. Ипотечните облигации на ЦКБ се търгуват на фондовата борса от 24 април, като досега не са извършвани сделки с тях. Това е поредната сделка с ценни книжа на туристическо дружество и финансова институция, която го контролира. В края на миналата година бившият приватизационен фонд "Слънчев бряг холдинг", който притежава над 14% от капитала на "Слънчев бряг" АД, закупи 310 хил. акции от Първа източна международна банка. Цената на операцията беше близо 1.7 млн. лева. Общото между двете компании е, че в управителните им бордове и акционерите присъстват лица, близки до бившата застрахователна компания СИК.
Източник: Дневник (15.05.2003)
 
Курортът "Св. св. Константин и Елена" АД, който беше приватизиран през януари, е изкупил 62% от емисията ипотечни облигации на Централна кооперативна банка. Общо 3100 книжа с номинална стойност от 1000 лв. всяка са станали притежание на черноморския комплекс, съобщи директорът за връзки с инвеститорите на дружеството Светла Йончева. Седемдесет и два процента от капитала на курорта бяха приватизирани на фондовата борса срещу компенсаторни инструменти от клиент на ЦКБ - фирмата "Десислава 2001", на 16 януари за сумата от 66 802 220 лв. в компенсаторни инструменти. Само няколко дни по-късно тя прехвърли акциите на няколко компании на цена от 16 лв. за акция, които формално не са свързани помежду си, с идеята да не се отправя търгово предложение. В момента основни акционери в "Св. св. Константин и Елена" са "Андезит" ООД - Бургас, "Итал комерс 75" ООД - София, и "Рентапарк" ООД - Варна, с по 22.33% от капитала. Предполага се, че зад тях стои варненската икономическа група ТИМ, която е собственик и на ЦКБ.
Източник: Дневник (16.05.2003)
 
Управителният съвет на "Централна кооперативна банка" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свиква редовно общо събрание на акционерите на 30.VI.2003 г. в 10 ч. в сградата на банката, София, ул. Г. С. Раковски 103, при следния дневен ред: 1. отчет за дейността на ЦКБ - АД, през 2002 г.; проект за решение - ОС приема отчета за дейността на банката през 2002 г.; 2. доклад на специализираното одиторско предприятие; проект за решение - ОС приема доклада на специализираното одиторско предприятие; 3. приемане на годишния счетоводен отчет за 2002 г. и предложение за разпределение на печалбата; проект за решение - ОС приема годишния счетоводен отчет за 2002 г. и взема решение за разпределение на печалбата; 4. отчет за работата на службата за вътрешен контрол през 2002 г.; проект за решение - ОС приема отчета за работата на службата за вътрешен контрол през 2002 г.; 5. отчет на директора за връзки с инвеститорите; проект за решение - ОС приема отчета на директора за връзки с инвеститорите; 6. освобождаване от отговорност членовете на надзорния съвет, управителния съвет и прокуриста за дейността им през 2002 г.; проект за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на НС, УС и прокуриста за дейността им през 2002 г.; 7. промени в устава на банката; проект за решение - ОС приема предложените промени в устава; 8. промени в броя на членовете и/или персоналния състав на надзорния съвет на дружеството; проект за решение - ОС приема предложените промени в броя на членовете и/или персоналния състав на надзорния съвет на дружеството; 9. определяне размера на възнагражденията, тантиемите и гаранциите за управление на членовете на надзорния и управителния съвет на дружеството и срока, за който са дължими; проект за решение - ОС определя размера на възнагражденията, тантиемите и гаранциите за управление на членовете на надзорния и управителния съвет на дружеството и срока, за който са дължими; 10. избор на специализирано одиторско предприятие за 2003 г.; проект за решение - ОС избира предложеното специализирано одиторско предприятия; 11. разни. Поканват се за участие всички акционери или упълномощени техни представители. Писменото пълномощно за представляване на акционер в общото събрание трябва да отговаря на изискванията на чл. 116, ал. 1 ЗППЦК. На основание чл. 116, ал. 6 ЗППЦК пълномощните следва да се представят пред банката на адреса на управлението й един работен ден преди датата на общото събрание. Правото на глас в общото събрание на акционерите се упражнява от лицата, вписани в регистрите на Централния депозитар като акционери 14 дни преди датата на общото събрание съгласно чл. 115а, ал. 1 ЗППЦК. Регистрацията за участие на акционерите или пълномощниците им ще се извършва в сградата на ЦКБ - АД, София, от 9 ч. до 9 ч. и 50 мин. срещу представяне на лична карта и поименен удостоверителен документ (депозитарна разписка или др.) за притежавани безналични поименни акции, издадени от банката. Представителите на акционерите - юридически лица, следва да представят и удостоверение за актуална съдебна регистрация на представляваното лице. Материалите за общото събрание са на разположение на акционерите в сградата на ЦКБ - АД, София. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 11 ч., на същото място и при същия дневен ред независимо от представения на него капитал.
Източник: Държавен вестник (30.05.2003)
 
Съдебно-техническа експертиза ще определи пазарния наем за осем зърнобази в Добричка област, за които спорят ЦКБ и Добрич мел АД. Тя трябва да бъде представена пред окръжния съд на 17 септември. Кооперативната банка търси обезщетение за лишаването й от ползване на сградите, машините и съоръженията от 1995-1996 г., когато Добрич мел влиза във владение на силозите. Финансовата институция претендира, че със закупуването на фалиралата Добруджанска търговска банка през юли 2002 г. е станала собственик на имотите. ЦКБ поиска миналата година 500 000 лв. обезщетение от Добрич мел за пропуснати ползи от невъзможността да влезе във владение на 8-те зърнохранилища. Тя заведе и ревандикационен иск, за да бъде изкарана от владението им фирмата на радомирския бизнесмен Красимир Михайлов. Добрич мел отказа да напусне доброволно силозите с капацитет около 250 000 т. в Добрич, Кардам, Крушари, Карапелит, Тервел, Орляк и Нова Камена. През декември м. г. Софийският районен съд наложи обезпечителна мярка и съдия-изпълнител от Добричкия окръжен съд въведе новите собственици. .
Източник: Пари (05.06.2003)
 
Габровският окръжен съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 174, ал. 2 ТЗ с решение от 6.I.2003 г. по ф. д. № 573/2002 вписва в търговския регистър еднолично акционерно дружество "ДТБ - Актив" - ЕАД, със седалище и адрес на управление Габрово, ул. Юрий Венелин 12, и с предмет на дейност: производство и търговия със селскостопански продукти и производни на тях деривати, с капитал 3 300 000 лв., разпределен в 3300 налични поименни акции с номинал 1000 лв., внесен напълно, с едноличен собственик на капитала "Централна кооперативна банка" - АД, София. Управлението на дружеството е едностепенно от съвет на директорите в състав: Георги Косев Костов, Андрей Цвятков Пресолски и Христо Георгиев Христов, и ще се представлява от изпълнителния директор Георги Косев Костов.
Източник: Държавен вестник (06.06.2003)
 
Ямболският окръжен съд с определение № 227 от 17.V.2003 г. по т. д. № 838/2000 на основание чл. 692, ал. 3 ТЗ одобрява списъка на приетите от синдика вземания, както следва: кредитор ПК "Хранително-вкусов комбинат", Ямбол - общо 8041,88 лв.; кредитор "Централна кооперативна банка" - АД, клон Ямбол - общо 67 981,14 лв.; кредитор ЕТ "Мечта - Д. Дандаринова" - Сливен - общо 6001,22 лв.; кредитор Мариана Костова Пеева - общо 2284,35 лв.; кредитор Агенция за държавни вземания, София - общо 95 335,06 лв.; кредитор ЕТ "Геомексинженеринг - М. Тодоров", Ямбол - общо 1891,64 лв.; кредитор Луиз Димов Луизов, Ямбол - общо 60 125,13 лв.; кредитор "Иватотрейд" - ЕООД, Бургас - общо 5481,71 лв.; кредитор "Агростанимпекс ФБ" - ЕООД, Ямбол - общо 30 072 лв. Определението е окончателно.
Източник: Държавен вестник (13.06.2003)
 
На 03.06.2003 г. заместник-председателят на Комисията за финансов надзор, ръководещ Управление “Осигурителен надзор” одобри изменения в правилниците на универсалния, професионалния и доброволния пенсионен фонд, управлявани от Пенсионно осигурително акционерно дружество “ЦКБ-СИЛА” АД. Измененията са свързани с промяната на наименованието на дружеството от ПОАД “СИЛА” АД на ПОАД “ЦКБ-СИЛА” АД. Поради това са променени и наименованията на управляваните от дружеството допълнителни пенсионни фондове, а именно: наименованието Универсален пенсионен фонд “Нютон-Сила” се променя на Универсален пенсионен фонд “ЦКБ-СИЛА”, наименованието Професионален пенсионен фонд “Нютон-Сила” се променя на Професионален пенсионен фонд “ЦКБ-СИЛА” и наименованието Доброволен пенсионен фонд “Нютон-Сила” се променя на Доброволен пенсионен фонд “ЦКБ-СИЛА”. Посочените изменения са свързани с промяна на акционерното участие и са приети на Общо събрание на акционерите, проведено на 5 май 2003г. От друга страна, поради промяна на адреса на управление на дружеството са променени и разпоредбите, в които този адрес фигурира. Новият адрес на управление на дружеството: е гр.София 1000, ул. Стефан Караджа №2, ет.6.
Източник: КФН (19.06.2003)
 
Чиста печалба от 4.296 млн. лв. за миналата година отчете годишното общо събрание на акционерите на Централна кооперативна банка, съобщиха от финансовата институция. Акционерите на банката са взели решение цялата печалба да бъде заделена за фонд Резервен. Общото събрание е изменило и допълнило устава на банката съгласно разпоредбите на Закона за публично предлагане на ценни книжа. Към края на 2002 г. капиталовата база на банката е 33.588 млн. лв., общата сума на балансовите активи възлиза на 262.9 млн. лв. Банката обслужва над 113 хил. клиенти, които оперират с над 200 хил. сметки. Банката е лидер в областта на обслужването на аграрния сектор и съпътстващите го отрасли в страната, коментираха от ЦКБ. /
Източник: Пари (01.07.2003)
 
Георги Попов беше освободен от надзорния съвет на ЦКБ. Решението беше гласувано на проведеното в началото на седмицата годишно акционерно съб­рание. Попов беше представител на „Пирин турист“ - дружеството, което купи авиокомпания „Хемус еър“. Мотивите за напускането му са свързани с плановете за развитие на авиокомпанията, заявиха от банката. Освободеното място в надзора беше заето от застрахователната компания „Армеец“. Печалбата на ЦКБ за миналата година в размер на 4.296 млн. лева беше отнесена към фонд „Резервен“. Междувременно се разбра, че Николай Дудев е бил освободен като изпълнителен директор на банката.
Източник: Капитал (05.07.2003)
 
На годишното си общо събрание на 30 юни акционерите на Централна кооперативна банка решиха цялата й печалба за 2002-ра в размер на 4 296 000 лв. да бъде заделена във фонд "Резервен". От надзорния съвет бе освободен Георги Попов, а на негово място бе избрано застрахователното дружество "Армеец".
Източник: Банкеръ (07.07.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ с решение от 23.IV.2003 г. вписа промени по ф. д. № 4775/2003 за "ДТБ - Актив" - ЕАД: премества седалището и адреса на управление от Габрово в София, район "Средец", ул. Стефан Караджа 2; заличава като едноличен собственик "Централна кооперативна банка" - АД; вписа като едноличен собственик "Мултиекс" - ЕООД; заличава досегашния съвет на директорите; вписа нов съвет на директорите в състав: Христо Александров Чираков, Елица Желева Миролескова и Доротея Кънчева Манева; дружеството ще се представлява от изпълнителния директор Христо Александров Чираков; вписа нов устав.
Източник: Държавен вестник (18.07.2003)
 
СГС вписа промени в надзорния съвет на ПОАД Сила. Новите надзорници са Тихомир Ангелов Атанасов, ЦКБ груп асетс мениджмънт, представлявано от Димитър Атанасов Калчев, и Химимпорт, представлявано от Димитър Атанасов Калчев и Никола Пеев Мишев. Като членове на УС са заличени Радек Климент и Иван Василев Йорданов. Новият УС е с председател Райна Димитрова Кузмова, зам.-председател е Янка Крумова Такева, изп. директор Тодор Георгиев Йовов и членове Виктор Иванов Мечкаров и Лазар Петров Илиев. Дружеството ще се представлява от председателя на УС и изп. директор.
Източник: Пари (23.07.2003)
 
Пощенска банка и Централна кооперативна банка (ЦКБ) отчитат нарастване на финансовите си резултати за първото шестмесечие на 2003 г. в сравнение със същия период на миналата година. Това показват консолидираните баланси на двете кредитни институции. Активите на Пощенска банка към юни 2003 г. са нараснали до 802.3 млн. лв. при 661.9 млн. лв. по същото време на миналата година. По данни на БНБ за първото тримесечие 2003 балансовото число на Пощенска е било 788.7 млн. лв. Общата сума на кредитите, намалени със заделените провизии през юни, са достигнали 451.4 млн. лв., от които 57.8 млн. лв. са потребителските заеми, а 25.5 млн. лв. ипотечните. Финансовата институция отчита от дейността си за това време печалба от 6.2 млн. лв. За сравнение - през юни 2002 г. положителният й резултат е бил малко над 3 млн. лв. Явно второто тримесечие на настоящата година е било добро за Пощенска, тъй като през него печалбата се е увеличила с около 4 млн. лв., след като през март беше 2.8 млн. лв. Банката има да плати от началото на годината и данъци в размер на 1.8 млн. лв. За първото шестмесечие на 2003 г. ЦКБ отчита консолидирана печалба от 2.9 млн. лв., след като по същото време на 2002 тя е била около 300 хил. лв. Активите на банката вече достигат 284.3 млн. лв. при 199.4 млн. лв. година по-рано. Отпуснатите кредити към юни 2003 достигат 138.3 млн. лв.През юни 2002 кредитният портфейл на кооперативната банка е бил на обща сума от 84.4 млн. лв. Привлечените депозити на ЦКБ достигат 202 млн. лв. при 164 млн. лв. през март 2003 г.
Източник: Дневник (30.07.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 686, ал. 1 ТЗ по т. д. № 344/2000 одобрява списъка на приетите от синдика на "Пиргос" - ООД, вземания по чл. 686, ал. 1 ТЗ; оставя без уважение: 1. възражението на кредитора "Егида МР" - ООД, срещу неприемането на предявените от него вземания в списъка на предявените приети вземания в общ размер на левовата равностойност по курса на БНБ за 18.Х.2002 г. 419 758,77 лв., произтичащи от договор от 7.I.2000 г. и фактури № 23 от 27.VI.1997 г., № 24 от 30.VI.1997 г. № 34 от 30.VII.1998 г. - вземане в размер 33 561,66 щатски долара и лихва 138 081,14 щатски долара, и фактура № 4815/10.ХII.2001 г. - 67 536 лв., и лихви 8370,76 лв. като неоснователно; 2. възражението на кредитора "Хелиан Индустриал Инвестмънтс Б.В." - Холандия, действащ чрез клона си в София, представляван от управителя на клона Бисер Тенев (съдружник и в дружеството - длъжник), срещу неприемането на предявените от него вземания в списъка на предявените вземания в общ размер 1 138 687,88 лв., представляващи левовата равностойност на 337 600 щатски долара и лихви до 18.Х.2002 г. - 230 506 щатски долара, преизчислени в левове по курса на БНБ за 18.Х.2002 г. по договор от 7.Х.1997 г., сключен между "Хелиан Комодитис Б.В." - Холандия, и "Пиргос груп" - ООД, за поемане на задължение за плащане по договор за банков кредит № 148-ВЛ-95 като неоснователно; 3. възражението на длъжника "Пиргос груп" - ООД, против включването в списъка на предявените и приети от синдика вземания на кредитора "Централна кооперативна банка" - АД, в общ размер 1 296 782,47 лв., представляващи левовата равностойност по курса на БНБ за 18.Х.2002 г. на 647 319,92 щатски долара, в т. ч. 351 293 щатски долара и 296 026,22 щатски долара лихви, произтичащи от договор за кредитна линия № 148- ВЛ-95 от 10.Х.1995 г., сключен между "Пиргос груп" - ООД, и "БТИБ" - АД, чийто правоприемник е "Кредитна банка" - АД (заличена), след покупката на предприятието на банката по договор от 4.IХ.2002 г. от "ЦКБ" - АД, одобрен от съда, за доставка на слънчогледово семе, преработка в олио и шрот и реализация, в размер 1 225 000 щатски долара и 12 000 000 неденоминирани лева с поредност на удовлетворяване чл. 722, ал. 1, т. 1 ТЗ като неоснователно; свиква събрание на кредиторите на "Пиргос груп" - ООД, София, ул. Аспарух 29, ет. 2, на основание чл. 674, ал. 2 ТЗ, което ще се проведе на 15.Х.2003 г. в 15 ч. и 30 мин. в сградата на Съдебната палата, София, бул. Витоша 2, ет. 2, с дневен ред по чл. 677, т. 8 ТЗ - определяне на метода и условията за оценка на имуществото на длъжника и възнаграждението на оценителите, ако не бъде предложен план за оздравяване в срока по чл. 698, ал. 1 ТЗ. Определението е окончателно.
Източник: Държавен вестник (15.08.2003)
 
Собствениците на "Химимпорт" и ЦКБ купиха тази седмица от "Пирин турист" 51% от акциите й в "Хемус ер" и на практика си осигуриха пълен контрол над авиокомпанията. Пакетът е бил придобит от новосъздаденото дружество "Хемус холд", като прехвърлянето на акциите е станало не чрез обикновена продажба, а чрез договор за заместване в дълг (т.е. "Хемус холд" е поел задължения на "Пирин турист"). На проведения на 9 април 2003 г. търг "Химимпорт" закупи срещу 3.1 млн. лв. 49% от акциите на "Хемус ер", които сега най-вероятно също ще бъдат поети от "Хемус холд". Сделката за контролния пакет на авиопревозвача бе поискана преди три месеца, но бе одобрена от надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол едва миналата седмица. Осъществяването й не е изненада, след като свързаната с Първа инвестиционна банка "Пирин турист", закупила 51% от акциите на "Хемус ер" през август 2001-ва за 11.2 млн. лв. (90% от които платими в компенсаторки), не участва в аукциона през април тази година за останалите 49 процента. Всъщност, усложненията за "Пирин турист" бяха заложени още през 2001-ва, когато държавата предвиди сериозни ограничения за разпореждането с част от закупените от нея книжа. Непосредствено след сделката компанията получи само 34% от акциите, а останалите 17% бяха блокирани до изпълнението на поетите от нея ангажименти. Сред тях бяха да инвестира в "Хемус ер" не по-малко от 9 млн. лв. за пет години и да осигури минимален годишен оборот от 25 млн. лв. през 2002 и 2003 година. "Пирин турист" изпълни условията и получи блокираните акции, заявиха от Министерството на транспорта. Другият проблем бяха прословутите двугласни акции в "Хемус ер". Още преди две години "БАНКЕРЪ" писа, че 29% от книжата дават право на два гласа, докато останалите - само на един. По-късно тази информация бе отречена с аргумента, че това било първоначалното предложение на транспортното министерство (което до август 2001-ва бе едноличен собственик на авиопревозвача), но промененият после устав не бил вписан от съда. Оказа се обаче, че уставът на "Хемус ер" във фирмено отделение на Софийския градски съд предвижда двугласни акции. Този устав е бил одобрен от министъра на транспорта Антони Славински през май 2001-ва. Имало е опит той да бъде променен на 9 февруари 2002-ра, за когато е било насрочено общо събрание на акционерите на авиокомпанията, но то не се е провело. Картината се допълва от странния факт, че притежавайки 51%, за две години "Пирин турист" не успя да вкара свои хора в управлението на "Хемус ер". Според някои източници на "БАНКЕРЪ" причината "Пирин турист" да иска да се освободи от акциите си са несбъдналите се надежди след фалита на "Балкан" "Хемус ер" да стане национален превозвач. С тази цел Министерството на транспорта започна да създава практически от нулата "България ер". Необходимо е да се отбележи, че на 21 април ЦКБ, в консорциум с "Делойт и Туш", спечели конкурса за консултант на АП по подготовката на сделката за приватизация на новия национален превозвач.
Източник: Банкеръ (25.08.2003)
 
Великотърновският окръжен съд вписва обявяването в ликвидация на първата у нас лозаро-винарска кооперация Гъмза в Сухиндол. Определената ликвидационна комисия с председател Валентин Неделчев Върбанов и членове Стоян Цонев Георгиев и Розена Петрова Пенева трябва в 6-месечен срок от датата на обнародването да извърши ликвидацията. На 7 януари т. г. след двукратно отлагане делегатско събрание реши дейността на кооперацията да бъде прекратена. Основната причина за прекратяване дейността на ЛВК Гъмза е голямата й задлъжнялост. 51 млн. лв. са дълговете й към банки, доставчици, производители на суровина. От началото на 2002 г. управлението на сухиндолската лозаро-винарска кооперация бе поето от ВТД Химимпорт, което е част от варненската групировка ТИМ. Тогава бе обявено, че Химимпорт ще консолидира всички вземания и заедно с ЦКБ ще стане единствен кредитор на избата. Според представителя на Химимпорт Валентин Върбанов предложената оздравителна програма се изпълнявала добре и за миналата година дългът бил намален с 5 млн. лв. Върбанов твърди, че са запазени всички активи на кооперацията. Бившият председател на кооперацията Трифон Драгиев каза, че е започнало преструктуриране на фондовете и управлението, за да се подобри тяхната ефективност. Регистрирани са две нови селскостопански дружества: на 14.03.2003 г. в СГС - Лозари, и в Габровския окръжен съд - Агрохолдинг, което ще се занимава с полевъдство и животновъдство. В него Драгиев участва като собственик на Винари ООД, което е част от Ловико холдинг. Според бившия председател на кооперацията, срещу когото тече следствие за причинени вреди в размер на 9 млн. лв., останалите предприятия работят добре. Ликвидационната комисия вече започвала да изчислява дяловете на член-кооператорите и срещу тях да им предложи акции.
Източник: Пари (26.08.2003)
 
Сграда с площ 2500 кв. м в центъра на София смени собственика си. Сградата е на бившата банка на Нове холдинг Българска търговска индустриална банка на ул. Искър 9. Банката по-късно се сля с Кредитна. Знае се, че новият собственик е БТПП и ще изнесе част от дейността си там, а другата сграда, която палатата ползва в момента, си остава на Булгарконтрола. Международен бизнесцентър ще се настани в сградата на бившата банка на Васил Божков Българска търговска индустриална банка на ул. Искър 9 върху 2500 кв. м площ. Българската търговско-промишлена палата ще прави свой бизнесцентър и ще премести част от дейностите си там, защото е купила имота. Земята, върху която е построена сградата на ул. “Парчевич” 42 и част от която в момента ползва БТПП, е на Булгарконтрола. Според тях палатата е на “Парчевич” N 42 с право на ползване. Булгарконтрола е собственост на фирма Маяк Контрол ЕООД. Председател на съвета на директорите на дружеството е Радосвет Радев. Председателят на БТПП Божидар Божинов потвърди, че палатата е закупила сградата, в която се помещава банката на шефа на Нове холдинг Васил Божков. Там ще се прави международен търговски център, ще се отдават офиси под наем, ще се организират конференции и семинари. Мястото дори вече е ремонтирано, подготвя се и официално откриване. Божинов не беше словоохтлив за собствеността на сградата на Парчевич 42, където сега се помещава БТПП. Той отрече, че палатата ще се мести от този адрес. А на въпрос чия е земята, отговори: Много искате да знаете. От Нове холдинг коментираха, че преди 5 години са продали сградата и вече не помнят на кого. В периода 1998-1999 г. банката, контролирана от Васил Божков - Българска търговска индустриална банка, се е вляла в Кредитна банка. По-късно Кредитна банка бе закупена от ЦКБ, свързана с ТИМ корпорация. От ЦКБ заявиха, че в момента не притежават никакви активи, които са били собственост на Кредитна банка. Всичко, което са придобили с покупката на Кредитна банка, вече е продадено. Оттам не можаха да уточнят дали сградата на ул. Искър N 9 е съществувала като актив на Кредитна, или е била продадена преди това. От ЦКБ не пожелаха да коментират на кого са продадени активите на Кредитна. По неофициална информация купувач на активите на Кредитна банка е Овергаз Инк на Сашо Дончев. Председателят на съвета на директорите на Маяк Контрол Радосвет Радев заяви, че 4 или 5 междинни структури се занимават с въпроса за земята и любезно ни препрати в Булгарконтрола. Оттам пък не знаеха с кого да ни свържат, за да се изясни този въпрос.
Източник: Пари (26.08.2003)
 
Великотърновският окръжен съд обяви в ликвидация лозаро-винарската кооперация "Гъмза" - Сухиндол. Решението за прекратяване дейността на първата и най-голяма кооперация в България беше взето на 7 януари от делегатско събрание. ЛВК "Гъмза" не развива дейност - винопроизводството, търговията, селското стопанство и останалите дейности са разпределени в дружествата на "Ловико холдинг". Това бяха основните мотиви, с които председателят Трифон Драгиев поиска закриването. Веднага след събранието заместникът му Иван Узунов обясни, че решението означава само прекратяване на управлението и с нищо не променя положението на член-кооператорите. Дяловете им се разпределят и те стават собственици на акционерен капитал в дружествата на холдинга. "Делегатското събрание, което взе решение за прекратяване на дейността на кооперацията, е нелегитимно. Списъците с пълномощниците са фалшиви, в тях са включени и хора, които никога не са били членове на ЛВК", твърди Анчо Досев, секретар на инициативен комитет за спасяване на кооперацията. Веднага след събранието комитетът внесе жалба в Окръжния съд във Велико Търново с настояване да не се вписва решението. На това основание е заведено дело, което тръгва през юни и съдът задължава ръководството на кооперацията да представи списъците с пълномощниците, за да бъде изяснено дали в тях има фалшификации. Следващото заседание е на 18 септември. През миналата година след цесиране на дълг към ЦКБ управлението на сухиндолската структура беше поето от "Химимпорт" - част от варненската икономическа група ТИМ. В началото на 2003 г. пълномощникът на Иво Каменов и прокурист на част от дружествата Валентин Върбанов обяви, че в "Ловико Сухиндол" се изпълнява оздравителна програма и че са изкупени достатъчни количества грозде, за да работи предприятието и да изнася продукция. В момента в селата от региона текат протестни събрания на член-кооператори, които не приемат решението на делегатското събрание и искат яснота по случая със закриването на кооперацията.
Източник: Дневник (27.08.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) ще придобие дял от 9.89% в капитала на Застрахователно дружество "Армеец". Това се очаква да стане по време на редовното общо събрание на застрахователя, което ще се проведе в края на септември. В дневния му ред е предвидено увеличение на капитала на 5.2 млн. лв. от сегашните 4.5 млн. лв. Това се налага във връзка с приватизационния договор, според който се изисква всяка година в дружеството да се инвестират определен размер средства. Както е известно, външнотърговското дружество "Химимпорт" (част от варненската икономическа група ТИМ) купи своя мажоритарен дял в "Армеец" през пролетта на 2002 г., като плати за него 4.3 млн. лв. Предвижда се делът на ЦКБ в "Армеец" да е за сметка на намаляване участието на "Химимпорт", който след сделката ще спадне на 82%. От кооперативната банка са поискали от заместник-председателя на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление "Застрахователен надзор", Румен Гълъбинов одобрение за бъдещо придобиване дела от 9.89% в "Армеец". Одобрението е нужно по чл. 9, ал. 3 от Закона за застраховането, където е записано, че при придобивание на 5, 25, 34, 50 или 67 на сто от акциите на едно застрахователно дружество е нужно тримесечно писмено предизвестие. Одобрението от надзора вече е налице, БНБ също се е произнесла положително по тази сделка. ЦКБ би трябвало да плати около половин милион за участието си, колкото е номиналната стойност на този пакет. Банката вече е член на надзора на "Армеец". Застрахователното дружество също стана член на надзорния съвет на ЦКБ в средата на тази година, след като през 2002 г. купи през фондовата борса от "Химимпорт" дял в банката от 5 на сто. Според данните на КФН за шестмесечието "Армеец" заема 13-о място на пазара с дял от 1.38%. Както е известно, и двете институции са от финансовата група на ЦКБ, в която освен тях влиза още и пенсионното дружество "ЦКБ Сила" (бивше "Нютон Сила"). "Химимпорт" е акционер и в двете структури, като в "Армеец" по последни данни държи 91.91% от акциите, а в ЦКБ - 31.71%.
Източник: Дневник (29.08.2003)
 
Пет кандидата за инвестиционно посредничество при продажбата на 51% от плевенското дружество "Проучване и добив на нефт и газ" са закупили конкурсна документация, съобщиха от Агенцията за приватизация (АП). Крайният срок за подаване на оферти е 14 ч. в понеделник. Депозитът за участие е 15 хил. депозит. Единият от посредниците, закупил конкурсна документация, е ЦКБ. В случай че останат непродадени акции и инвестиционният посредник не ги изкупи, той няма да получи възнаграждение, а АП ще задържи като неустойка внесения от него депозит. АП реши да продаде през "Българска фондова борса - София" мажоритарния пакет от "Нефт и газ" срещу пари. Условията на конкурса са кандидатите да представят стратегия за публично предлагане на акциите на дружеството, като предложението трябва да съдържа схема за предлагане на акциите, както и подход за привличане на инвеститори. Оценката на това предложение ще е до 60 точки за кандидата. Предложението за минимална продажна цена на една акция ще се оценява с 30 точки. Възнаграждението за успех като процент и като максимална стойност ще получат по 5 точки.
Източник: Дневник (01.09.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) възнамерява да оспори по съдебен ред увеличението на капитала на Балканска банка - Скопие. Преди седмица на извънредно общо събрание в македонския хотел „Холидей ин“ акционерите на скопската банка взеха решение за пускане на нова, 11-та поред емисия акции, чрез които капиталът и да бъде увеличен с 5 000 000 евро. Решението на акционерите предвижда всички новоемитирани акции да бъдат изкупени от Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. По този начин техният дял в капитала на Балканска банка ще нарасне за сметка на миноритарните акционери. Това решение не се е харесало на ЦКБ, която притежава в момента 37 463 акции с право на глас от скопската кредитна институция, равняващи се на около 11% от капитала и. По време на събранието упълномощеният представител на ЦКБ е внесъл писмено възражение срещу предвидената схема за увеличение на капитала. Той е настоял дребните акционери също да получат правото да запишат от новите акции. С гласовете на мажоритарните собственици Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев обаче това предложение е било отхвърлено от събранието, което най-вероятно ще принуди ЦКБ да заведе дело в македонския съд. Това няма да е първият съдебен спор около акционерните участия в Балканска банка - Скопие. Кредитната институция беше създадена през декември 1992 г. Сред нейните акционери бяха Кредитна банка (по онова време собственост на „Мултигруп“), държавната Балканбанк (в близки отношения с „Мулти“) и дъщерни фирми на групировката като „Минстрой майнинг“, „Ем Джи файненс естаблишмент“, „Дисконтова къща“ и „София инс“. Илия Павлов беше председател на управителния и съвет, а шефът на Балканбанк Иван Миронов - член на директорския борд. Преди фалита на Кредитна банка нейното дялово участие се равняваше на около 25% от капитала на скопската банка. След това обаче капиталът на Балканска банка беше увеличаван на няколко пъти без участието на „Кредитна“, тъй като законите в Македония не позволяват на дружества в несъстоятелност да купуват акции от действащи дружества и банки. Поради това делът на Кредитна банка в капитала на македонската институция чувствително намаля. През ноември миналата година активите на Кредитна банка станаха собственост на ЦКБ, която е контролирана от варненската група ТИМ. По това време делът и в Балканска банка - Скопие, вече се е равнявал на 14.75%. Вписването на новия собственик в книгата на акционерите и централния депозитар на Македония обаче се забави с няколко месеца, което попречи на ЦКБ да вземе участие в общото събрание на акционерите на Балканска банка, проведено на 23 април тази година. На него отново беше взето решение за увеличаване на капитала и с 10-та поред емисия акции на обща стойност 3 млн. евро. Тъй като по това време ЦКБ още не е била призната като правоприемник на акциите на Кредитна банка, тя не е получила право да закупи акции от тази емисия. По този начин делът и в новия капитал е паднал на около 11%, което е послужило като мотив за адвокатите на кооперативната банка да заведат дело в македонската столица. По всичко изглежда, че същото ще се случи и с решенията на последното общо събрание. На него за първи път решенията бяха вземани не от „Мултигруп“ (сега „MG корпорация“), а от новите собственици на Балканска банка - Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Двамата успяха да придобият 58.68% от акциите на банката в края на август. По този начин те получиха и контрол върху гласовете в общото събрание на институцията. Преди събранието на 3 септември капиталът на Балканска банка беше 11 759 568 евро. Той беше разпределен между 360 537 акции с номинална стойност 1000 денара, от които 336 995 обикновени акции с право на глас и 23 542 привилегировани акции без право на глас. След събранието се разбра, че е било взето решение за пускане на нова, 11-та поред емисия, която да увеличи капитала на банката със 154 700 обикновени акции с право на глас, които да бъдат изкупени на цена от 2000 денара всяка. По този начин капиталът на банката ще се увеличи с 309 400 000 денара (около 5 млн. евро). Решението гласи, че акциите от тази емисия са „за познати купувачи и ке бидат запишани и уплатени од Ивайло Мутафчиев и Цеко Минев“. Срещу това решение се е обявил пълномощникът на ЦКБ. Според запознати акциите на кооперативната банка са били представлявани от бившия синдик на „Кредитна“ Христина Стамова. Съпротивата на ЦКБ е логична, като се има предвид, че след това увеличение нейният дял ще падне до около 8%. Според сегашния устав на Балканска банка всеки акционер с над 10% има право да свиква извънредни общи събрания. Ако ЦКБ не успее да запази своя дял над тази граница, тя ще загуби възможността да влияе върху бъдещите решения за съдбата на скопската институция. Това обяснява и несъг­ласието и с взетото решение. Генералният директор на Балканска банка Стоян Кралчев заяви пред „Капитал“, че няма нарушение на законите. „Македонският закон позволява да се емитират нови акции, които да се предлагат за изкупуване на т.нар. познат купувач, което означава предварително определен купувач. Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев са получили предварително разрешение от македонската централна банка“, заяви Кралчев.
Източник: Капитал (15.09.2003)
 
Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 898 лв. Това показва справката за най-коректните осигурители през първото шестмесечие на тази година, оповестена от Националния осигурителен институт /НОИ/. В тези фирми работят 263 души. Сред тях са Кока-кола-България, Корабен регистър Лойдс - клон, Солвей България, Ер Франс, Дойче Луфтханза, Интернет Секюритис България ЕООД и др. 864 души са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 815 лв. Тук сред 20-те отличници се нареждат Солвей Фарма, Хенкел България, ОМВ България, Хилти България, БТК - Нет, Борика, и др. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1622 лица, като средният осигурителен доход за тях е 714 лв. Някои от включените в списъка са Булгаргаз, Делойт и Туш, Софийската градска прокуратура, Монетен двор, Демирбанк-България, Булфон, Насърчителна банка и др. 4252 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 лица. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 699 лв. При тях с позиции в класацията за 20-те най-коректни са Медиа холдинг, Шератон София Балкан, 168 часа, Данъчна администрация, Централна кооперативна банка, Булгартабак холдинг, СИБанк, Общинска банка, Агенция за приватизация, Върховен касационен съд и др. Най-много заети - 56 702 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният размер на осигурителния доход в тях е 559 лв. Сред 20-те отличници са ЛУКойл-Нефтохим Бургас, АЕЦ Козлодуй, ОББ, Булбанк, МобилТел, ТЕЦ Марица-изток 2 и др. Задълженията на 50-те най-големи длъжници към края на юни т. г. възлизат на 218 973 319 лв. Посочената сума включва главницата и начислените лихви. Класацията се води от металургичния комбинат Кремиковци, а предприетите мерки са запориране на банкови сметки. На втора позиция е стомана-Перник. За този длъжник има приет погасителен план за част от задълженията, както и оздравителна програма. Следваща е Варненската корабостроителница, чиито активи са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банковата консолидационна компания. Четвърта поред е Видахим, чиито задължения се събират принудително от Агенцията за държавни вземания.
Източник: Пари (17.09.2003)
 
Особен интерес за инвеститорите вчера представляваха книжата на единствената по-търгувана банка у нас - Централна кооперативна. Те достигнаха пределната си стойност за деня от 2.00 лв. /ограничение от правилника на БФБ, според което на официален пазар цената не може да се покачи с повече от 15% спрямо среднопретеглената цена за предходната търговска сесия/, а средната се покачи с 9.20% до 1.90 лв. Бяха изтъргувани общо 9817 акции.
Източник: Монитор (01.10.2003)
 
Централна кооперативна банка пусна новата си информационна система, съобщи изпълнителният й директор Борислав Чиликов. Досега банката ползваше три различни софтуерни продукта. Новата система е разработка на "Дейтамакс".
Източник: Банкеръ (13.10.2003)
 
Централна кооперативна банка (ЦКБ) купи 51% от "Проучване и добив на нефт и газ"-Плевен през борсата. Книжата се изтъргуваха в пакет за 9,335 млн. лева кеш. Цената на една акция достигна 21 лв. Така плевенската фирма става първото държавно дружество, продадено изцяло на фондовата борса. През август и септември бяха изтъргувани 49% от книжата за над 31,7 млн. в компенсаторки. Средната цена на акция тогава достигна 74,2 лв. в компенсаторки, които се търгуваха за около 23-24 на сто от номинала. Дружеството беше пуснато на борсата като част от т. нар. пул-мечта, в който влизат още ДЗИ и "Булгартабак".
Източник: Стандарт (16.10.2003)
 
Единственият кандидат за Проучване и добив на нефт и газ взе на БФБ вчера 51% от предприятието, като плати за тях 9.355 млн. лева. Никой не бе учуден, че това е клиент на ЦКБ, платил по приблизително 21 лева за акция при начална цена 20.20 лева. От заподозрян N 1 - Химимпорт, не потвърдиха, но и не отрекоха информацията, че те са купили мажоритарния дял. Оттам заявиха обаче, че не възнамеряват да отправят търгово предложение за отписване на дружеството от публичния регистър. Купувачът няма подобно задължение, защото съгласно Закона за приватизация, когато сделката се е извършила на приватизационен сегмент, изискванията на Закона за публично предлагане на ценни книжа относно търговите предложения не се прилагат. Чрез ЦКБ и Химимпорт групировката ТИМ купи на приватизационен сегмент 34% от Нефт и газ през лятото. Сделката тогава също стана на цена, близка до минималната - 77 лева в компенсаторки, което при тогавашните 24% за КИ прави около 18.48 реални лева за акция. На неофициалния пазар на БФБ /където се търгуват акциите на Нефт и газ/ вероятността групировката ТИМ да е станала мажоритарен собственик на предприятието не се прие с въодушевление. Сривът с 5.71% на среднопретеглената цена е повече от показателен за настроенията на инвеститорите, като пакети от дружеството разпродаваха няколко посредника. Проучване и добив на нефт и газ е единственото българско предприятие в този бизнес. Анализатори му предсказват добро бъдеще след неизбежната оптимизация на персонала /39.20% от разходите за дейността през 2002 отиват за заплати и осигуровки/ и задължителните инвестиции от страна на новия собственик за подмяна на доста амортизираното оборудване.
Източник: Пари (16.10.2003)
 
"Св. св. Константин и Елена" АД ще започне да строи два нови хотелски комплекса през тази година. Това стана ясно след извънредното общо събрание на акционерите на дружеството в края на миналата седмица. На него беше взето решение за увеличение на капитала на дружеството от 224 105 лв. на 2 913 365 лв. Единият комплекс ще бъде в курорта и ще струва 6.8 млн. евро, а другият - в "Златни пясъци" и се оценява на близо 6 млн. евро. Половината от финансирането ще бъде осигурено от туроператори, най-голямата сред които е ТУИ. Общият капацитет ще бъде 900 легла и се предвижда хотелите да се готови за новия туристически сезон. На извънредното общо събрание, на което бяха представени 72% от акционерите, се реши срещу една притежавана акция акционерите да могат да закупят едно право, което ще има даде възможност да придобият 12 от новите акции. Капиталът ще бъде увеличен чрез издаването на нови 2 689 260 безналични обикновени акции с право на глас. Всяка акция от новата емисия ще има номинална и емисионна стойност от един лев. Право да участват в увеличението на капитала ще имат и тези акционери, които придобият акции до 14 дни след датата на общото събрание. Записването на новите акции може да става в клоновете на ЦКБ и в ИП "Реал финанс" във Варна. От набраните средства за оборотен капитал ще бъдат заделени 150 хил. лв., 300 хил. лв. ще отидат за инфраструктура, за обновление на съществуващата база (хотел "Прага" и вилно селище) - 350 000 лева, и за строителство на новите хотели - 1.8 млн. лв. Морският курорт беше приватизиран в началото на годината на фондовата боса срещу компенсаторни инструменти. Продадените тогава акции са собственост на няколко фирми - "Андезит" ООД - Бургас, "Итал комерс 75" ООД - София, и "Рентапарк" ООД - Варна, които притежават по 22.33% от капитала. За тях се предполага, че са свързани с икономическата група ТИМ. Цената на мажоритарния пакет беше 66.802 млн. лв. в компенсаторки. Десет процента от капитала на "Св. св. Константин и Елена" притежава варненското дружество "Акваленд", което е свързано с "Ем Джи корпорация". Тя закупи дела в края на миналата година от бившия приватизационен фонд "Булгар чех инвест". Очаква се след размиването на акциите цената им да се установи на малко над 1 лев бройката.
Източник: Дневник (20.10.2003)
 
Две кредитни институции вече са заявили интерес към активите на Капиталбанк в несъстоятелност. Освен Евробанк от Демирбанк България преди десетина дни също са изпратили писмо до синдиците на затворения трезор, изразяващо предварителен интерес за покупката й като цяло предприятие. Преди време Демирбанк е проявявала интерес и към ТБ Славяни, която също е в несъстоятелност, но до конкретни действия, в смисъл закупуване на останалите активи на банката, не се е стигнало. В момента все още не е започнала оценка на Капиталбанк. Последната оценка е правена през май тази година. През октомври изтича давностният й срок, тъй като по закон той е шест месеца. В момента са останали четири банки в несъстоятелност - Балканска универсална банка, ТБ Славяни, Капиталбанк и Кристалбанк. Към края на миналия месец управителният съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките взе решение продажбата на тези банки да не се осъществява чрез посредник, каквато идея имаше. Четирите фалирали трезора ще бъдат продавани като предприятие от синдиците им съгласно Закона за банковата несъстоятелност. За да се договаря продажба на съответната банка с потенциални инвеститори от ръководещите я двама синдици, е необходимо кредитната институция да има актуална оценка. В някои от затворените трезори в момента тече процедура по избор на оценители. Освен някои от несъбраните кредити, не може да се каже, че активите на четирите банки се отличават с особена атрактивност. Процесът на несъстоятелността при тях се проточи доста дълго - близо седем години. Желанието на фонда, който с влизането в сила на Закона за банковата несъстоятелност в края на 2002 г. стана техен принципал, е краят на банковата несъстоятелност да бъде ускорен и да приключи максимално бързо. Краят на тази година е реалистичният срок за това, смятат от фонда. През миналата година като най-активен купувач на пазара на активи на затворени трезори се изяви Централна кооперативна банка, придобивайки последователно Добруджанска банка, Банка за земеделски кредит и Кредитна банка. ЦКБ имаше и сключен предварителен договор за покупката на ТБ Славяни, но през пролетта на тази година съдията по несъстоятелността не даде разрешение за осъществяване на сделката. През 2001 г. Росексимбанк купи активите на Балканбанк, а впоследствие и на Минералбанк.
Източник: Пари (21.10.2003)
 
Разместване сред дребните акционери на Централна кооперативна банка доведе до кросова сделка на БФБ-София за 800 хиляди акции - пакет, равен на 4.95% от капитала на банката. Дребните акционери в ЦКБ по принцип също са свързани с мажоритарния собственик Химимпорт, но тъй като пакетът е под 5%, новият притежател ще си остане засега анонимен.
Източник: Пари (24.10.2003)
 
Три банки вече проявяват интерес за покупката на Балканска универсална банка /БУБ/, в несъстоятелност, като цяло предприятие. Писма за намерение до синдиците са изпратили от Демирбанк, Централна кооперативна банка и Евробанк. Към момента са проведени разговори само с Евробанк. Преговори на този етап с потенциални купувачи не може да бъдат започнати, тъй като банката няма актуална оценка. Оферти от оценителски фирми са подадени до синдиците, но те трябва да бъдат разгледани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, към който преминаха администрирането и контролът на банковата несъстоятелност. Той трябва да одобри оценителски фирми за четирите банки, които да направят актуални оценки. Давността на оценката на БУБ изтече през февруари т. г. В края на миналата година ЦКБ беше подала оферта за покупката на БУБ, но до сделка не се стигна. Трите кандидат-купувача са изпратили писма до синдиците и на четирите затворени банки - Капиталбанк, БУБ, ТБ Славяни и Кристалбанк.
Източник: Пари (28.10.2003)
 
В началото на тази седмица е започнала актуализация на оценките на четирите банки в несъстоятелност - Капиталбанк, Балканска универсална банка /БУБ/, Славяни и Кристалбанк. Очаква се до края на следващата седмица тя да приключи. На база на оценките синдиците ще могат да встъпят в евентуални преговори с потенциални кандидат-купувачи. До момента интерес към активите на затворените трезори са проявили четири банки. Общинска банка се е присъединила към първоначално заявилите своите намерения за покупка като цяло предприятие Евробанк, Демирбанк и Централна кооперативна банка. Общинска беше и един от претендентите за Кредитна банка заедно с ЦКБ и Корпоративна търговска банка. В крайна сметка ЦКБ придоби бившия мултитрезор в края на миналата година. Кооперативна банка не криеше интереса си и към БУБ, Капиталбанк и Кристалбанк, като имаше и сключен предварителен договор за покупката на ТБ Славяни. .
Източник: Пари (10.11.2003)
 
Бившият вратар и екссобственик на футболния клуб "Левски" Томас Лафчис трябва доста да се е притеснил от хода на съдебното дело, което Централна кооперативна банка води срещу него, за да си смени адвокатите. На 11 ноември 2003 г. Софийският апелативен съд, който трябваше да гледа иска на ЦКБ за обявяване на ЕТ "Ратола - Томас Лафчис" в несъстоятелност, бе сюрпризиран от новината, че Томас Лафчис е снел доверието си от адвокатите Ивайло Цинков и Пламена Маркова и е определил за свой защитник Пенчо Пенев - министър на правосъдието от първото правителство на Андрей Луканов (през 1990 година). Адвокат Пенев веднага се постара да отложи делото срещу ЕТ "Ратола - Томас Лафчис" - за пореден път, като заяви, че дългът й от 1.2 млн. лв., заради който ЦКБ иска да я обяви в несъстоятелност, е погасен по давност. За да реши нововъзникналия казус Софийският апелативен съд назначи нова експертиза, която да установи дали твърденията на адвокат Пенев отговарят на истината, или EТ "Ратола - Томас Лафчис" трябва да фалира.
Източник: Банкеръ (17.11.2003)
 
Шоуто „По-добре късно, отколкото никога“ отпада окончателно от програмната схема на БНТ, съобщи генералният директор на БНТ Кирил Гоцев този понеделник. Той не аргументира решението на ръководството на държавната медиа. Последно се твърдеше, че „По-добре късно, отколкото никога“, намалено до 30-минутен формат, ще се води от Георги Мамалев и беше планирано за излъчване от 23 часа след играта „Залоаложи“ и във времето, по което по bTV в „Шоуто на Слави“ участва гост. Шоуто вече беше спирано веднъж няколко седмици след старта му в края на миналата година. След това форматът му, рейтинговият му праг, гостите, водещият, декорът бяха дискутирани многократно. Освен официалните причини, посочвани от БНТ, в медийното пространство винаги са се завъртали и конспиративни теории. След замяната на DJ Дамян с Ива Екимова и отказа от reality-show идеята то се превърна в стандартно talk show с по двама гости и не можа да измъкне сериозен процент от аудиторията на Слави. Всъщност зрителите едва ли ще забележат липсата му в програмата. Изчезването му е учудващо само защото се смяташе, че това е една от външните продукции, които се ползват с протекциите на генералния директор. Тя се реализираше от близката до варненската бизнес група ТИМ фирма - „Метро груп“ ЕООД. Дружеството беше собственост на регистрираната в Кипър офшорна компания „Оторнио инвестмънт лимитед“, която притежава дялове и в Централна кооперативна банка (също от структурите на ТИМ). Справка в Булстат обаче показва, че междувременно собствеността в „Метро груп“ е била променена и 50% са придобити от „Моудкуест лимитед“, регистрирана във Великобритания. Любопитно е, че „Модкуест лимитед“ е фирмата, която се беше появила като собственик и в „Пиеро 97“ АД. В протокол във фирменото дело на притежавания от Красимир Гергов медиа шоп е отбелязано, че не се е явил съдружникът „Модкуест лимитед“ (Великобритания), без да е ясно как фирмата от Острова е придобила част от акциите на приносител. Разликата е само в липсата на едно „у“ в изписването на фирмата в регистрацията на „Метро груп“ и в протокола на „Пиеро 97“, но може да се предположи, че става дума за печатна грешка и фирмата е една и съща. Не е ясно дали зад „Моудкуест“ стои Гергов и как са се пресекли интересите на „Пиеро 97“ и „Метро груп“. След падането на предаването вече едва ли има значение собствеността на фирмата продуцент, въпреки че си струва да бъдат отбелязани още два любопитни факта, които ще останат за медийната история и които може и да са съвсем случайни: - промяната в собствеността на „Метро груп“ е станала в периода, когато предаването стартира - началото на октомври 2002 г. - другото предаване на близка до ТИМ фирма - „Руска рулетка“, също получи място в програмата след промяна в собствеността на фирмата продуцент. „К1 груп“ ЕООД беше трансформирана в ООД, а като съдружник влезе фирмата „Найк 2002“ ЕООД (с 50%) на Здравко Найденов, за който се знае, че е бивш режисьор на „Всяка неделя“.
Източник: Капитал (24.11.2003)
 
Фирмите "Химимпорт" и "Химимпорт инвест" влязоха в новосъздадения надзорен съвет на плевенското дружество "Проучване и добив на нефт и газ" на общо събрание на акционерите, което се проведе на 8 декември. Мажоритарен собственик на "Химимпорт" е гибралтарската офшорка "Фертитрон Инк", която държи и 9.9% от капитала на Централна кооперативна банка. Акционерите гласуваха преминаването на плевенската компания от едностепенна система на управление към двустепенна. Освен двете дружества в надзора на "Проучване и добив на нефт и газ" влезе и Калин Клисаров, който е началник на управление "Корпоративно банкиране" в Пощенска банка. Той ще изпълнява ролята на независим представител, тъй като Законът за публично предлагане на ценни книжа изисква поне 1/3 от членовете на съветите да не са свързани лица с дружеството и помежду си. На общото събрание на 8 декември бе взето и решение дружеството да бъде преобразувано от ЕАД в АД. Това се наложи, тъй като компанията бе изцяло раздържавена на борсата през тази година и вече не е еднолична собственост на държавата. Директорският борд на дружеството, в който влизаше и заместник-министърът на правосъдието Севдалин Божиков, пък бе освободен. "Химимпорт" купи чрез посредничеството на Централна кооперативна банка и на "Булброкърс" 85% от плевенското предприятие. Първоначално на борсата бяха предложени 49% от "Проучване и добив на нефт и газ", които се приватизираха срещу компенсаторни инструменти от 11 август до 11 септември. Този дял бе включен в т. нар. пул "Мечта". Тогава "Химимпорт" придоби 34% от "Нефт и газ", а средната цена на акция бе 77 лв. по номинал на компенсаторните инструменти (около 16.75 реални лева за бройка). След това - на 15 октомври, "Химимпорт" купи и целия предлаган мажоритарен пакет от 51 на сто от плевенското дружество срещу 9.35 млн. лева. За да избегне търгово предложение към останалите акционери, софийската компания предпочете да се раздели (временно) с част от акциите си. Така на 31 октомври 35.03 на сто от капитала на "Проучване и добив на нефт и газ" придоби "Интер Ръби Хеми" ЕООД, а "Химимпорт" остана с дял от 49.97 процента. "Интер Ръби Хеми" е с едноличен собственик Кънчо Кънев. Той придобил дяловете си в това дружество през март тази година от "Химимпорт". Плевенската компания е приключила деветмесечието на тази година с печалба от 1.6 млн. лева. В сравнение със същия период на 2002-ра тя значително е намаляла. Тогава "Проучване и добив на нефт и газ" е реализирало печалба над 4 млн. лева.
Източник: Банкеръ (15.12.2003)
 
Външнотърговското дружество „Химимпорт“ е поискало от БНБ разрешение да придобие пряко и чрез свързани лица 95% от акциите на Централна кооперативна банка (ЦКБ), научи „Капитал“. Досега дружеството притежаваше пряко 37.71%, а заедно със свързаните лица „Химинвест“ и „Армеец“ делът му възлизаше на около 50% от акциите на банката. Неофициално се знаеше, че офшорните компании „Одоне инвестмънтс лимитид“ и „Оторнио инвестмънт лимитид“, които притежаваха общо други 9.5% от кооперативната банка, също са контролирани от собствениците на „Химимпорт“. Известно беше също, че Централният кооперативен съюз (ЦКС), който държеше 23.45% от акциите на банката, има подписан договор за съвместно управление на банката с „Химимпорт“. По този начин външнотърговското дружество имаше контрол върху близо 85% от акциите на банката.
Източник: Капитал (15.12.2003)
 
Еднолично дружество с ограничена отговорност Драфт, притежавано от регистрираната в Лихтенщайн компания Драфт Актиенгезелшафт, е придобило 46.01% от капитала на ТЕЦ Марица 3. Мажоритарен акционер в дружеството с 51% от капитала е Топгруп ЕООД, притежавано от Христо Ковачки. Всеки от нас обаче играе за себе си, коментира отношенията между акционерите Георги Попов, представляващ Драфт. Водили сме принципни разговори за сътрудничество с Топгруп, но няма нищо конкретно, постигнато като резултат до този момент, продължи той. Представляващият Драфт Георги Кънчев Попов участва в управителните органи на Централна кооперативна банка и на варненския инвестиционен посредник Реал финанс. Георги Попов вече е освободен като член на надзорния съвет на ЦКБ, заяви Жасмина Николова, завеждащ-отдел Връзки с обществеността на банката. Същото потвърдиха и от Реал финанс, където Георги Попов е бил член на съвета на директорите до 22 ноември 2002 г. Навсякъде поддържаме добри отношения, коментира Георги Попов връзките с бившите си работодатели. Повечето от дела на Драфт бе придобито с посредничеството на Корпоративна на минималната цена за участие в приватизационните аукциони от 32 лв. За сравнение мажоритарният акционер в ТЕЦ Марица 3 придоби през пролетта 49% от капитала и при цена около 146 лв. за бройка. За двата процента, с които компанията придоби мажоритарен дял, цената бе 189.97 лв. за ценна книга. Интересът на потенциалните инвеститори спадна, след като стана ясно, че Топгруп е придобило мажоритарен пакет от централата.
Източник: Пари (16.12.2003)
 
Едноличното дружество с ограничена отговорност Драфт, притежавано от регистрираната в Лихтенщайн компания Драфт Актиенгезелшафт, е придобило 46.01% от капитала на ТЕЦ Марица 3, става ясно от бюлетина на Централния депозитар. Мажоритарен акционер в дружеството с 51% от капитала е Топгруп ЕООД, притежавано от Христо Ковачки. Всеки от нас обаче играе за себе си, коментира отношенията между акционерите Георги Попов, представляващ Драфт. Водили сме принципни разговори за сътрудничество с Топгруп, но няма нищо конкретно, постигнато като резултат до този момент, продължи той. Представляващият Драфт Георги Кънчев Попов участва в управителните органи на Централна кооперативна банка и на варненския инвестиционен посредник Реал финанс. Георги Попов вече е освободен като член на надзорния съвет на ЦКБ, заяви Жасмина Николова, завеждащ-отдел Връзки с обществеността на банката. Същото потвърдиха и от Реал финанс, където Георги Попов е бил член на съвета на директорите до 22 ноември 2002 г. Навсякъде поддържаме добри отношения, коментира Георги Попов връзките с бившите си работодатели. Повечето от дела на Драфт бе придобито с посредничеството на Корпоративна на минималната цена за участие в приватизационните аукциони от 32 лв. За сравнение мажоритарният акционер в ТЕЦ Марица 3 придоби през пролетта 49% от капитала и при цена около 146 лв. за бройка. За двата процента, с които компанията придоби мажоритарен дял, цената бе 189.97 лв. за ценна книга. Интересът на потенциалните инвеститори спадна, след като стана ясно, че Топгруп е придобило мажоритарен пакет от централата.
Източник: Пари (16.12.2003)
 
Министерството на финансите одобри на 19 декември новия списък на първичните дилъри на ДЦК, които единствени могат да участват в аукционите за покупка на книжата. Той включва БУЛБАНК, "Банка ДСК", ХЕБРОСБАНК, "БНП Париба (България)", Пощенска банка, "Демирбанк (България)", ЕВРОБАНК, ИНВЕСТБАНК, "ИНГ банк" - клон София, Корпоративна банка, ОББ, Общинска банка, Първа източна международна банка, Първа инвестиционна банка, "Райфайзенбанк (България)", РОСЕКСИМБАНК, СЖ ЕКСПРЕСБАНК, "Ситибанк" - клон София, СИБАНК, БИОХИМ, "Алианц България", ЮНИОНБАНК и Централна кооперативна банка. Финансовите къщи "Елана", "Евро-финанс" и "Булброкърс" пък запазват статута си на първични дилъри за още шест месеца.
Източник: Банкеръ (22.12.2003)
 
Централна кооперативна банка е посредникът, формирал най-голям оборот на българския фондов пазар през изтеклата година, показва статистиката на БФБ. Брокерите на ЦКБ са купували и продавали книжа на обща стойност 188 милиона лева. На второ място е Стопанска и инвестиционна банка със 144 милиона лева. Брокерът на СИБанк Николай Костов пък е първи в индивидуалното класиране по тази позиция. Класацията се прави отделно за инвестиционни посредници и за брокери. По брой изтъргувани лотове води СИБанк със 178 милиона акции, второто място е за Бета корп със 119 млн. книжа. На първо място по брой сключени сделки е ИП Карол /14 хиляди/ с убедителна преднина пред втория в класирането - Бета корп с 11 хиляди. При класацията за брокери обаче нещата са обърнати - Бета корп е на първо място, а Николай Мартинов от Карол на второ. По традиция първите във всяка ранглиста получават морална награда - грамота с историческа стойност от БФБ.
Източник: Пари (23.12.2003)