Новини
Новини за 2011
 
Софийските общинари май преждевременно се поздравиха с връщането на Общинска банка, тъй като битката ще продължи в съда. Софийският градски съд (СГС) спря временно връщането на банка на Столична община след като уважи молбите на две компании, контролирани от Христо Ковачки, в Търговския регистър да не се вписват промените в устава на банката и в надзорния й съвет. Решенията бяха взети на общото събрание на 11 ноември, като това стана след намесата на БНБ. Централната банка лиши от право на глас за срок от 6 месеца фирмите, контролирани от Ковачки, които са акционери в Общинска банка. Това развърза ръцете на Столична община да промени устава на банката, така че решенията се взимат с мнозинство от 2/3, а не с ?. Реши се още от надзорния съвет на банката да бъдат освободени хората на Ковачки - Никифор Вангелов и Димитър Колев, а на тяхно място като представителите на общината да влязат Петя Димитрова и Стефан Ненов. Миноритарните акционери, които държаха блокиращата квота - "ОЗК Застраховане", "Интеркомерс груп плюс", "Търговска асоциация", "Мина Станянци" и "Атоменергоремонт", имаха свой представител на извънредното общо събрание, но не участваха в гласуването, заради заповедта на БНБ.
Източник: Медия Пул (17.11.2011)
 
Развръзка с казуса за контрола върху Общинска банка засега се отлага. Причината е канонада от жалби срещу решенията на общото събрание на банката от миналата седмица, с които контролът върху трезора беше върнат на Столична община. Две дружества, свързани със скандалния бизнесмен Христо Ковачки, са подали жалби в Софийски градски съд, предава "Блиц". Първо на 14 ноември фирмата "Интеркомерс груп плюс" пуска в СГС молба съдът да наложи мярка за спиране на вписванията на промените в Търговския регистър, докато се произнесе по същество. На 15 ноември фирмата "Търговска асоциация", също контролирана от Ковачки, подава сходна жалба. Няколко часа по-късно съдия Иво Дачев от търговското отделение на градския съд уважава молбите за спиране на вписването на промените в устава и надзорния съвет на Общинска банка в Търговския регистър. Мотивът е висящи съдебни спорове относно законосъобразността на проведеното общо събрание. Двете определения на съда са идентични и не подлежат на обжалване. На 15 ноември става ясно, че поредната жалба от фирма, свързана с Ковачки - "ОЗК Застраховане", е отхвърлена от Върховния административен съд. Фирмата е оспорвала заповедта на БНБ за лишаването й от право на глас в продължение на шест месеца. Както е известно, БНБ лиши от право на глас за 6 месеца 5 фирми, свързани с Христо Ковачки, които имат дялове в Общинска банка. Това лиши фирмите, свързани с Ковачки, от блокираща квота на общото събрание, където решения се взимаха с мнозинство от три четвърти от представения капитал. Така на общото събрание от миналата седмица Столична община със своите 67,51% от капитала успя да промени устава и да си върне контрола над банката.
Източник: Стандарт (17.11.2011)
 
26,5 млн. лв. е общият размер на заемите, които Общинска банка е отпуснала на фирми, близки до бизнесмена Христо Ковачки във времето, когато финансовата институция се управляваше от тях, научи "24 часа". Според отлично информирани източници сумата е потвърдена от БНБ. Най-вероятно кредитите са получили някои от фирмите “ОЗК Застраховане”, “Интеркомерс груп плюс” ЕООД, “Търговска асоциация” ЕООД, “Мина Станянци 1” АД и “Атоменергоремонт” АД. Петте компании бяха определени за свързани лица от централната банка и бяха лишени служебно от право на глас за 6 месеца в общото събрание на акционерите. Така на 11 ноември Столичната община, която макар да е мажоритарен собственик на банката, беше лишавана дълги години от право на глас в управлението й, успя да си върне контрола. Допреди месец банката се управляваше от миноритарните акционери - петте фирми, които притежават 27% от капитала, но имаха блокираща квота при вземането на решения според стария устав. По закон свързаните лица имат право да получат кредити в размер до 25% от капитала на банката. Той е малко над 76 млн. лв. Според първоначалните данни на новото ръководство на кредитната институция заемите обаче са за около 36% от капитала, което прави 26,5 млн. лв. Към момента всички кредити се обслужвали редовно. Кои фирми са получили заемите и при какви условия, ще стане ясно до средата на януари, когато трябва да приключи извънредната проверка.
Източник: 24 часа (13.12.2011)