Новини
Новини за 2006
 
Шефът на Столичния общински съвет (СОС) Владимир Кисьов ще внесе следващата седмица предложение Столичната община да продаде акциите си в Общинска банка, съобщи той вчера. В момента общината заедно със свои фирми държи 71% от собствеността върху банката, но бизнесменът Христо Ковачки притежава чрез 11 компании блокираща квота от 26%. При тази ситуация няма защо да държим дела си и предполагам, че всички общински съветници ще подкрепят предложението ми, каза Кисьов. Общината изгуби контрола над банката преди около една година, когато без знанието на СОС общински дружества продадоха дела си на Ковачки. В началото на септември миналата година представителите на общината в общото събрание на банката направиха предложение за промяна в устава на банката, която предвиждаше решения да се взимат с 3/4 вместо с 2/3 от гласовете, но то не беше прието. На същото общо събрание беше приета оставката на надзорниците на банката Любомир Павлов, Венцеслав Николов и Петър Джорински. Владимир Кисьов ще предложи още общината да се освободи от дяловете си и в други 9 дружества, в които е съсобственик, сред които и Общинска застрахователна компания (ОЗК). Миналата седмица стана ясно, че Ковачки е изкупил 20% от капитала на застрахователя чрез свързани с него фирми. ОЗК е сред най-малките компании в сектора с годишен премиен приход 3.2 млн. лв., а нейни клиенти са главно общински дружества. Най-малкото заради лиценза и стабилната си позиция обаче тя е интересна за тези, които имат амбиции на този пазар. В застрахователното дружество общината има само 9%. Към този дял интерес проявявала "Лев инс". Наскоро общинският съвет реши, че ще продава акциите си в хотел "Хилтън" на мажоритарния собственик "Куин груп" срещу 5.9 млн. лв.
Източник: Дневник (10.02.2006)
 
Топлофикация София държи собственост в още 4 други фирми. В подопечната й топлоцентрала Земляне има само 34% Общинската топлофикация в София държи дялове и акции в други фирми. Възможно е заради това й участие апетитите към нея да са толкова големи, а периодичните рокади в ръководството - неизбежни. В същото време от търговските регистрации личи, че участието на общинската фирма не е ставало без съгласието на държавата. Например в Енергиен консорциум София топлофикационното дружество държи 20% като държавен дял, 29% като общинско дружество заедно с германски акционер, сочи справка в търговските регистри. За сметка на това в топлоцентрала Земляне - една от най-големите в София, тя има само 34%, останалите 66% се държат поравно от австрийски и канадски собственици. Как и кога е станала тази сделка, кой е продал мажоритарния пакет на ТЕЦ Земляне, благодарение на който топлофикацията изпълнява предмета си на дейност, засега не е ясно. Не е ясно и на какви цени изкупува топлоенергията от нея, за да я предостави на клиентите си. В консорциум ПРО-ТОП, регистриран в Приморско, пък топлофикационната фирма има 50% и е съсобственик с държавното дружество Профилактика, рехабилитация и отдих. Минимален дял от 9% има Топлофикация София и в Общинската застрахователна компания, където с други общински фирми държи 76.7%, частни собственици държат 15.86%.
Източник: Пари (14.04.2006)
 
РЕШЕНИЕ № 375 от 25 май 2006 г. На основание чл. 1, ал. 2, т. 1, чл. 3, ал. 3, т. 2, чл. 3, ал. 4 и 6 и чл. 4, ал. 2 ЗПСК и чл. 21, ал. 1, т. 8 ЗМСМА Столичният общински съвет реши: 1. Открива процедура за приватизация на общинското участие в капитала на: "Общинска застрахователна компания" - АД, "София Крематориум" - АД, "Централна автогара" - АД, и ПОК "Доверие" - АД. 2. Възлага на Столичната общинска агенция за приватизация като орган на Столичния общински съвет да извърши всички необходими действия във връзка с приватизацията на общинското участие в капитала на посочените в т. 1 дружества. Председател: Вл. Кисьов
Източник: Държавен вестник (23.06.2006)
 
Съветът на директорите на "Общинска застрахователна компания" - АД, София, на основание чл. 194 ТЗ и решение на общото събрание на акционерите от 2.VIII.2006 г. обявява, че капиталът на "Общинска застрахователна компания" - АД, се увеличава от 3 224 983 на 6 000 000 лв. чрез издаването на нови 2 755 017 обикновени безналични акции с право на глас с номинална стойност по един лв. и емисионна стойност на всяка акция, равна на номиналната. Поканват се всички акционери да придобият част от новите акции, която съответства на техния дял от капитала преди увеличението. Правото на акционерите да запишат нови акции се погасява в срок един месец от датата на обнародване на поканата в "Държавен вестник". В случай че някои от акционерите не запишат полагащите им се акции от новата емисия в срока по предходния текст, съветът на директорите предлага на акционерите, които са упражнили правата си и са записали акции от новата емисия, да запишат незаписани акции от новата емисия, съразмерно на акционерното им участие преди увеличаването на капитала на дружеството, до пълното записване на акциите от новата емисия. Акционерите, записали акции от новата емисия, са длъжни да внесат 100% от номиналната стойност на новозаписаните акции в едномесечен срок от датата на записване на акции по набирателна сметка на дружеството. Записването на акции от новата емисия се осъществява с писмени декларации, адресирани до съвета на директорите.
Източник: Държавен вестник (08.08.2006)
 
Общинска застрахователна компания си увеличава капитала от 3 224 983 на 6 000 000 лв., гласи съобщение на съвета на директорите, публикувано вчера в Държавен вестник. Ще бъдат издадени нови 2 755 017 обикновени безналични акции с право на глас и номинална стойност 1 лв. Поканват се всички акционери да придобият част от новите акции, която съответства на техния дял от капитала преди увеличението. Правото на акционерите да запишат нови акции се погасява в срок от един месец. Акционерите, записали акции от новата емисия, са длъжни да внесат 100% от номиналната им стойност в едномесечен срок. Решението бе взето от общото събрание на 2 август.
Източник: Пари (09.08.2006)
 
Със свое решение Комисията за финансов надзор (КФН) даде лиценз за дейност на Пенсионно-осигурителното дружество “Топлина” АД, съобщиха от комисията в четвъртък. Дружеството е със сериозно участие на бизнесмена Христо Ковачки, известен с инвестициите си в енергетика, банковото и застрахователното дело. Със създаването на пенсионно дружество той допълва кръга на своята бизнесдейност. Капиталът на новото пенсионно дружество е 5 млн. лв., който е внесен изцяло, допълват от КФН. Акционери в ПОД “Топлина” са дружествата "Ел Ем Импекс" ЕООД, "Брикел" ЕАД, "Топлофикация - Враца" ЕАД, Топлофикация - Бургас" ЕАД, "Общинска застрахователна компания" АД, "Мина Станянци" АД, "Стимерг" АД и "Прибор инвест" ЕООД. Пенсионната лицензия дава право за извършване на дейност по допълнително пенсионно осигуряване след получаване на разрешение за управление на фонд за допълнително пенсионно осигуряване от заместник-председателя на КФН, ръководещ управление "Осигурителен надзор" Бисер Петков. Христо Ковачки е собственик на дружество “Ел Ем Импекс”, той контролира и “Брикел” ЕАД. Бизнесменът притежава и 20% от Общинската застрахователна компания. Ковачки придоби и 26% от Общинската банка. За бизнесмена се заговори неотдавна, когато бе направен опит мина “Чукурово”, която бе купена от него, да стане временно депо за съхранение на столичния боклук.
Източник: Медия Пул (18.08.2006)
 
Фирма от бизнес империята на Христо Ковачки, която е в процес на учредяване, получи лиценз за пенсионно-осигурително дружество. То се казва "Топлина" АД и сред неговите акционери са почти изключително само фирми на Христо Ковачки или контролирани от него: "Ел Ем Импекс", "Брикел", "Топлофикация Враца", "Топлофикация Бургас", Общинска застрахователна компания, от която Ковачки има 20%, мина "Станянци" и др. Лицензията дава право за извършване на допълнително пенсионно осигуряване. Не е ясно дали това ще се прави само за работещите във фирми на Ковачки. Вчера той не бе открит за коментар. Около бизнесмена вече се оформя финансова група, тъй като той притежава и 26% от капитала на столичната Общинска банка.
Източник: Сега (18.08.2006)
 
Комисията за финансов надзор издаде лиценз за учредяване на ново пенсионно дружество, в което сред основните акционери са фирми, собственост на Христо Ковачки. То се казва ПОД Топлина и капиталът му е 5 млн. лв., който вече изцяло е внесен, съобщават от комисията. Акционери в дружеството за допълнително пенсионно осигуряване са Ел Ем Импекс ЕООД, Брикел ЕАД, Топлофикация Враца ЕАД, Топлофикация Бургас ЕАД, Общинска застрахователна компания АД, Мина Станянци АД, Стимерг АД и Прибор инвест ЕООД. След създаването на ПОД Топлина Ковачки ще затвори финансовия кръг от компании, които притежава. Бизнесменът притежава 20% от Общинската застрахователна компания и 26% от Общинската банка. Той е собственик и на Ел Ем Импекс, контролира също Брикел ЕАД. С влизането на ПОД Топлина на сегмента на доброволното пенсионно осигуряване играчите там стават девет. По-голямата част от хората, които ще ползват услугите ще са служители във фирмите на Ковачки.
Източник: Пари (18.08.2006)
 
Премийният приход за шестмесечието по общо застраховане е 505 млн. лв., с което е реализиран ръст от 8.68% на годишна база. Това съобщи Комисията за финансов надзор, която публикува данните за полугодието. Прави впечатление, че темпът, с който расте пазарът, се забавя. През миналата година увеличението бе с 25%. При животозастраховането се наблюдава същата картина. Към полугодието ръстът е от близо 25 на сто при около 50% за 2005 г. През миналата година общият премиен приход по общото застраховане достигна 920 млн. лв. За половин година сега той е 505 млн. лв., което едва ли ще е достатъчно, за да се отбележи сериозен прираст в приходите на застрахователните компании. Пазарът по общо застраховане продължава да бъде доминиран от автомобилните застраховки „Каско" и „Гражданска отговорност", като двете полици са с дял от 61.78 % от всички постъпления. Изплатените обезщетения по общо застраховане са в размер на 169 млн. лв., като ръстът на годишна база е 16.66%. Относителният дял на изплатените обезщетения по автомобилните застраховки е 81.42% в общия размер на изплатените обезщетения. За периода сумата на активите на застрахователите по общо застраховане е 945 млн. лв., като нарастването на годишна база е 20.36%. В същото време размерът на техническите резерви е 451.4 млн. лв. и бележи нарастване на годишна база от 41.89%. Печалбата на общозастрахователите към полугодието е 37 млн. лв. От тази сума близо 52% е концентрирана в три компании - "Алианц", "Армеец" и "Витоша". Първенец по финансов резултат е "Алианц" с 8.4 млн. лв. Другите две компании са реализирали за своите акционери съответно 6 млн. лв. и 4.7 млн. лв. На загуба са две компании - Общинска застрахователна компания (която е на червено със 176 хил. лв.) и "ДСК Гаранция" (част от групата на ДСК) с половин милион лева. Не се наблюдава някакво сериозно разместване в местата на различните застрахователи. Не така стои въпросът обаче с пазарните позиции. ДЗИ остава лидер на пазара, но със сериозно окастрен дял. Към полугодието той е близо 18 на сто при 20.53% три месеца по-рано. "Булстрад" в общото застраховане e втори с пазарен дял от 16.69%, като също губи от позициите си. В края на първото тримесечие дружеството е имало 17.75% от постъпленията в сектора. "Български имоти" отбелязва скок в приходите си от над 66%, като по този начин завоюва 2.07% пазарен дял. Двете дружества общо имат 18.76%, като по този начин минават на първо място пред ДЗИ. Както е известно, между двете компании се готви интеграция след покупката от страна на "Винер Щетише" (собственик на "Български имоти") на 40% в "Кардам" (непряк собственик на "Булстрад"). Около ДЗИ също не липсват новини, тъй като твърде вероятно е дружеството да бъде продадено, като кандидатите за него вече са цяла дузина. Трета на пазара е "Алианц" с пазарен дял от 14.57%.
Източник: Дневник (21.08.2006)
 
Премийният приход за шестмесечието по общо застраховане е 505 млн. лв., с което е реализиран ръст от 8.68% на годишна база. Това съобщи Комисията за финансов надзор, която публикува данните за полугодието. Прави впечатление, че темпът, с който расте пазарът, се забавя. През миналата година увеличението бе с 25%. При животозастраховането се наблюдава същата картина. Към полугодието ръстът е от близо 25 на сто при около 50% за 2005 г. През миналата година общият премиен приход по общото застраховане достигна 920 млн. лв. За половин година сега той е 505 млн. лв., което едва ли ще е достатъчно, за да се отбележи сериозен прираст в приходите на застрахователните компании. Пазарът по общо застраховане продължава да бъде доминиран от автомобилните застраховки „Каско" и „Гражданска отговорност", като двете полици са с дял от 61.78 % от всички постъпления. Изплатените обезщетения по общо застраховане са в размер на 169 млн. лв., като ръстът на годишна база е 16.66%. Относителният дял на изплатените обезщетения по автомобилните застраховки е 81.42% в общия размер на изплатените обезщетения. За периода сумата на активите на застрахователите по общо застраховане е 945 млн. лв., като нарастването на годишна база е 20.36%. В същото време размерът на техническите резерви е 451.4 млн. лв. и бележи нарастване на годишна база от 41.89%. Печалбата на общозастрахователите към полугодието е 37 млн. лв. От тази сума близо 52% е концентрирана в три компании - "Алианц", "Армеец" и "Витоша". Първенец по финансов резултат е "Алианц" с 8.4 млн. лв. Другите две компании са реализирали за своите акционери съответно 6 млн. лв. и 4.7 млн. лв. На загуба са две компании - Общинска застрахователна компания (която е на червено със 176 хил. лв.) и "ДСК Гаранция" (част от групата на ДСК) с половин милион лева. Не се наблюдава някакво сериозно разместване в местата на различните застрахователи. Не така стои въпросът обаче с пазарните позиции. ДЗИ остава лидер на пазара, но със сериозно окастрен дял. Към полугодието той е близо 18 на сто при 20.53% три месеца по-рано. "Булстрад" в общото застраховане e втори с пазарен дял от 16.69%, като също губи от позициите си. В края на първото тримесечие дружеството е имало 17.75% от постъпленията в сектора. "Български имоти" отбелязва скок в приходите си от над 66%, като по този начин завоюва 2.07% пазарен дял. Двете дружества общо имат 18.76%, като по този начин минават на първо място пред ДЗИ. Както е известно, между двете компании се готви интеграция след покупката от страна на "Винер Щетише" (собственик на "Български имоти") на 40% в "Кардам" (непряк собственик на "Булстрад"). Около ДЗИ също не липсват новини, тъй като твърде вероятно е дружеството да бъде продадено, като кандидатите за него вече са цяла дузина. Трета на пазара е "Алианц" с пазарен дял от 14.57%.
Източник: Дневник (22.08.2006)
 
Общото събрание на "Топлофикация София“ на 29 септември ще гласува решение тя да участва в увеличението на капитала на Общинската застрахователна компания (ОЗК), където е акционер с 9%. За целта дружеството трябва да извади еднократно 200 хил. лв. Това според обясненията на общинари се налага, тъй като в момента ОЗК не отговаря на условията на действащия от началото на годината кодекс за застраховането. Според него застрахователните компании трябва да имат минимум 6 млн. лв. капитал. "Към момента капиталът на ОЗК е 3 млн. лв. Затова се взе решение всички общински фирми да участват в увеличението на капитала й, за да може да се поднови лицензът й“, обясни зам.-председателят на общинския съвет Мичо Райковски. В момента 80% от ОЗК са собственост на софийската община и четири общински фирми, а останалите 20% са на свързани с Христо Ковачки фирми. По искане на ведомството на Румен Овчаров общото събрание на дружеството трябва да гласува и промени в ръководството му. Овчаров настоява за смяна на изпълнителния директор Георги Рогачев и представителя на общината в борда на директорите Георги Ненков. И двамата са в управата на фирмата от времето на Валентин Димитров. Общинарите обаче са против рокадите. "Не виждаме мотив за смяната им. Общинският съвет няма да подкрепи отстраняването им, така че едва ли това решение ще се приеме и от общото събрание на дружеството“, заяви зам.-председателят на съвета Мичо Райковски.
Източник: Капитал (25.09.2006)
 
"Топлофикация София" да купи още 263 655 акции от новата емисия на Общинска застрахователна компания, решиха общинските съветници вчера. Само така общината може да остане мажоритарен собственик в застрахователя. Това се налага заради промените в закона за застраховането, според които ОЗК може да запази лиценза си само ако увеличи капитала си от 3,2 млн. лв. на 6 млн. лв. Никой обаче не обясни защо точно дружество с над 92 млн. лв. дългове за гориво трябва да купува акции в други общински фирми. Съветниците решиха още в дружеството да се разработи по-ефективна стратегия за подобряване на работата с клиенти и увеличаване на събираемостта на неплатените сметки.
Източник: Стандарт (29.09.2006)
 
Ковачки - и в сръбската приватизация. След като придоби значителни активи в българската икономика (най-вече в енергетиката), бизнесменът Христо Ковачки се яви като купувач и на сръбски предприятия. Преди седмица "Брикел", която е собственост на самоковския бизнесмен, спечели търга за продажба на фабриката за гумени изделия "Траял" в Крушевац. "Брикел" купува 76.9% от нея за 12.1 млн. евро. Фирмата на Ковачки обещава 25.1 млн. евро инвестиции във фабриката. Конкурент на "Брикел" в процедурата е била холандската "Елкор холдинг". "Траял" е най-голямото държавно предприятие в Крушевац. В него работят около 3450 души. Христо Ковачки притежава завод за автомобилни гуми и в България - в Габер. Той е собственик на "Мина Станянци", "Ел Ем Импекс" и няколко ВЕЦ. Под негов контрол са топлофикациите в Бургас, Плевен, Велико Търново, Габрово и Враца. Той е акционер и в софийската Общинска застрахователна компания. От "Брикел" отказаха подробности за покупката в Сърбия, както и за плановете им за бъдещи инвестиции в западната ни съседка. В момента в процедура по приватизация в Сърбия е и "Минно-преработвателна база Бор". Предприятието, в което влизат два медни рудника, леярна и обогатителна фабрика, се продава на търг с начална цена 266.65 млн. долара. Макар че пряко не участва в процедурата, панагюрската фирма "Асарел медет" е технически подизпълнител на австрийската "Фьост Алпине интертрей- динг", която кандидатства за сделката. "Ангажирали сме се пред тях да направим някои проучвания, но иначе не участваме в процедурата. Запасите там са ограничени, а и всичко е съсипано от войната", каза изпълнителният директор на "Асарел медет" Лъчезар Цоцорков.
Източник: Капитал (20.10.2006)
 
Новият миноритарен собственик в Пазарджик БТ Еко Трейд 2005 ЕООД е 100% собственост на Димитър Кирилов Стоянов. Стоянов е още управляващ в ПОД Топлина, което е собственост на Христо Ковачки. Основни акционери в Топлина са Ел Ем Импекс, Брикел, Топлофикация-Враца, Топлофикация-Бургас и Общинска застрахователна компания, които са контролирани от Ковачки.
Източник: Пари (06.12.2006)
 
Комисията за финансов надзор издаде на още шест застрахователни компании нов лиценз за продажба на задължителна автомобилна полица "Гражданска отговорност", съобщиха от държавния орган в сряда. По този начин дружествата, които са прелицензирани, стават 14. В момента полицата се продава от шестнадесет компании, като все още очакват лиценз "Витоша" и "Общинска застрахователна". Кю Би И, БАЕЗ и Ей Ай Джи изобщо не предлагат "Гражданска". В сряда нов лиценз получиха "Булстрад", ДЗИ, ХДИ, "Енергия", "Лев инс" и "ДСК Гаранция". Преди седмица разрешителните си получиха "Български имоти" и "Алианц България". Преди това бяха прелицензирани още "Дженерали", "Интерамерикан България", "Евроинс", "Бул инс", "Виктория" и "Армеец". В началото на месеца стартира кампанията по "Гражданска отговорност", като в момента цени са обявени единствено от ДЗИ. За най-ниския клас, до 1500 кубика, ще се плаща 144 лв. От тази цена обаче ще се приспадат 15%, ако клиентът декларира, че няма да пътува зад граница. Това намалява цената до около 122 лв. При пътуване в границите на ЕС ще се налага покупка на сертификат "Зелена карта", който има единствено функциите да удостоверява наличието на "Гражданска". Цената му ще се формира от 10 лв. вноска в Гаранционния фонд и 1.4 лв. за печат на самия документ. "Закупилите си полица след края на септември, когато стана ясен мониторинговият доклад на Еврокомисията, не трябва да доплащат на застрахователя си, дори той да им поиска това", обясни Ралица Агайн, шеф на "Застрахователен надзор" към КФН, наскоро. Въпреки уверенията й няколко компании вече обявиха, че ще искат такова доплащане до изравняване на платеното с единната европейска премия.
Източник: Дневник (07.12.2006)