Новини
Новини за 2023
 
Още 1,5 млрд. куб. м газ на година си гарантира България през Турция България си гарантира доставка на още 1,5 млрд. куб. м газ на година. Това стана възможно с подписаното споразумение между “Булгаргаз” и турската компания “Боташ” за резервиране на слотове на терминали за втечнен газ и преноса му до нашата граница. Втечненият газ, който “Булгаргаз” ще купува, ще може да се доставя при Странджа -Малкочлар. От тази точка, преди да се изгради “Турски поток”, влизаше руският газ към Истанбул. Капацитетът на входа на България е 4 млрд. куб. м на година. Експерти казват, че при търговски интерес от “Боташ” той може да се увеличи на 6 млрд. Като се приспаднат 1,5 млрд. куб. за българския пазар, остава възможност за транспортиране на други 4,5 млрд. куб. м.
Източник: 24 часа (04.01.2023)
 
Консорциуми около ГБС и "Атоменергоремонт" ще разширяват "Чирен" Консорциуми около "Главболгарстрой" и "Атоменергоремонт" си поделят разширението на газохранилището в Чирен. Първият ще прави надземната част, вторият – сондажите. Договорите за общо близо 500 млн. лв. ще бъдат подписани с възложителя "Булгартрансгаз". След продължително обжалване на процедурите за обществените поръчки две от тях са приключили с избора на изпълнители. За газопровода, свързващ газохранилището с козлодуйското село Бутан, предстои отваряне на ценовите оферти на кандидатите, след като и там имаше обжалвания, които обаче може да продължат след избора на изпълнител.
Източник: Медия Пул (17.01.2023)
 
Подписаха договора за разширяването на газохранилището в Чирен "Булгартрансгаз" подписа договор за изграждането на надземни съоръжения на територията на подземното газово хранилище в Чирен с консорциума, спечелил поръчката за изграждане на нова компресорна и измервателна станция в ПГХ "Чирен" - "Тех Енерджи Експанжън". Договорът е на стойност от 297,777 млн. лв. и се очаква строителството на тази част от разширението на проекта да приклкючи в рамките на две години. Този ангажимент е поет от изпълнителния директор на "Главболгарстрой" Калин Пешов, който ръководи една от от водещите компании в обединението, спечелило обществената поръчка. Фирмата, която ще достави оборудването за компресорната станция - "Солар Търбайнс" (Solar Turbines), също влиза в консорциума. Цялостният проект за разширяване на ПГХ "Чирен" включва изграждането на посоченото по-горе оборудване, което бе обект на една от трите обществени поръчки, проведени за осъществяване на намерението капацитетът на хранилището да нарасне от 550 млн. куб. м. в момента на 1 млрд. куб м. в рамките на следващите около две години.
Източник: Труд (23.01.2023)
 
Българското газохранилище е пълно над 82%, тези в ЕС - близо 78% В момента българското газохранилище е запълнено на 82,19 процента. През януари от него не са изтегляни количества природен газ. В началото на ноември газохранилището в Чирен беше запълнено на 90,41 процента. Подземните газохранилища в ЕС са пълни средно на 77,81 процента към 22 януари, показват данните на специализираната платформа Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI). На 1 ноември те бяха запълнени средно на 94,95 на сто. През последните седмици най-много газ е изтеглен от хранилището във Франция - 0,97 процента. Само от българското, шведското и португалското газохранилище не са ползвани никакви количества газ.
Източник: 24 часа (25.01.2023)
 
Държавна гаранция за 49 млн. евро кредит за газовата връзка със Сърбия Служебният кабинет пое държавна гаранция за кредит от нидерландската ИНГ банк чрез клона и? в София за финансиране на реверсивната газова връзка с Гърция. Договорът е между банката и “Булгартрансгаз”. Прогнозната сума за изграждане на интерконектора е 76,7 млн. евро. А заемът е 49 млн. евро с период на усвояване до края на тази година и на погасяване - 5 години. Източниците на финансиране на проекта са още ОП “Иновации и конкурентоспособност” и Механизмът “Свързана Европа”. Газопроводът е от Нови Искър до границата със Сърбия, дължината му на българска територия е 62 км. Ще има две газопроводни отклонения за Сливница и Драгоман. Капацитетът на тръбата е 1,8 млрд. куб. м на година с възможност и за реверсивен поток. С построяването му ще бъде създадена нова входно-изходна точка на междусистемно свързване на границата на България със Сърбия.
Източник: 24 часа (26.01.2023)
 
ИНГ Банк финансира “Булгратрансгаз” за интерконектора България-Сърбия “Булгартрансгаз” ЕАД сключи договор за държавно гарантиран заем с нидерландската “ИНГ Банк” Н.В. чрез “ИНГ Банк” Н.В – клон София за финансиране на Проект от Общ интерес за Европейския съюз “Междусистемна реверсивна газова връзка България – Сърбия (IBS). Това става възможно, след като Министерският съвет одобри на свое заседание проекта на гаранционно споразумение между Република България и “ИНГ Банк” Н.В. чрез “ИНГ Банк” Н.В – клон София. Държавната компания е дъщерна фирма на “Български енергиен холдинг” и се занимава основно със съхранение и пренос на природен газ. Дружеството е собственик и оператор на голяма част от газовата инфраструктура на територията на страната, която включва мрежа за пренос на газ за местно потребление, мрежа за транзитен пренос на газ и подземното газохранилище “Чирен”. Прогнозните инвестиционни разходи по проекта „Междусистемна реверсивна газова връзка България – Сърбия“ възлизат на 76,7 млн. евро без ДДС. Предложеният заем с държавна гаранция за проекта е в размер до 49 071 661 евро. Периодът на усвояване е до 31 декември 2023 г., а срокът за погасяване – пет години от изтичането на едногодишния гратисен период.
Източник: Банкеръ (27.01.2023)
 
"Булгартрансгаз" се готви за пренос на водород Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" търси консултант, който да анализира годността на участъци от мрежата му за пренос на водород чрез смесване в различно процентно съотношение с природния газ, както и какви ще са необходимите инвестиции за преоборудване на определени съоръжения, за да могат да правят това. Обявената обществена поръчка е за 350 хил. евро без ДДС и в нея участва само един кандидат – фирмата "Симатекс" ЕООД , която се занимава с търговия, монтаж и обслужване на инсталации, инженеринг, имотни сделки, внос, износ. Неин собственик е 37-годишният Людмил Стоянов. Последният публичен отчет на дружеството е от 2018 г. и тогава то е било на печалба от 379 хил. лв. Все още възложителят "Булгартрансгаз" не е излязъл с доклад дали да допусне единствения кандидат до отваряне на офертата.
Източник: Медия Пул (01.02.2023)
 
Газовата връзка със Сърбия поскъпна с над 40 млн. лв. заради инфлацията Заради забавените процедури проектът за изграждане на газовата връзка между България и Сърбия ще поскъпне значително. От анекс, публикуван в регистъра на обществените поръчки, става ясно, че договорената цена от 139.8 млн. лв. без ДДС ще се увеличи с 32.6% до 183.4 млн. лева. Това оскъпяване с 43.6 млн. лв. е заради инфлацията през последната година и е изчислено на база Методика за индексация на договорите по обществени поръчки, която бе приета от служебния кабинет на Румен Радев в края на 2022 г. Първата копка на проекта обаче бе направена в края на януари 2023 г., а срокът за изпълнение е 300 дни. Затова е възможно да има допълнителни индексации по време на изпълнението на самите дейности, като се прилагат съответните индекси за всяко ново тримесечие. Например, за първото тримесечие на 2023 г. Индексът на цените на производител на вътрешния пазар на строителни материали ще е по-висок спрямо средата на 2022 г. Наличните данни към момента са до края на септември 2022 г. и стойността е 230 пункта.
Източник: Капитал (23.02.2023)
 
Отчуждават част от имот за газовата връзка със Сърбия Правителството прие решение за отчуждаване на част от имот - частна собственост, необходим за изграждането на площадката на пусково-приемна станция и газоизмервателна станция „Калотина“ и автомобилен път към тях от обект „Междусистемна газова връзка България - Сърбия. Имотът е в землището на село Калотина, община Драгоман, Софийска област. Средствата за обезщетяване на правоимащите лица са за сметка на „Булгартрансгаз“.
Източник: 24 часа (16.03.2023)
 
Работи се за компенсиране на високата цена на природния газ в хранилището в Чирен В момента се работи по предложение в рамките на европейска директива да се компенсира високата цена на природния газ в подземното хранилище в Чирен. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов. Директивата е с цел да се покрие разликата между цената на нагнетения газ и пазарната цена в момента. Очаква се до 1-2 седмици да приключат анализите по този въпрос, като другата седмица ще се поканят и заинтересованите страни, за да може съвместно да се изработи работеща схема. Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз“ Владимир Малинов допълни, че този компенсаторен механизъм ще допринесе в няколко посоки. Съгласно европейското законодателство страните членки на Европейския съюз имат цел да запълнят на газохранилищата си и за 2023 г.
Източник: Медия Пул (20.03.2023)
 
ГБС поема изцяло разширението на газохранилището "Главболгарстрой" в комбинация със своя дъщерна и други по-малки фирми поема и останалите две поръчки за разширението на газохранилището в Чирен. След като компанията вече подписа договор за изграждането на нова компресорна станция и наземната инфраструктура на газохранлищите, тя ще извърши и новите сондажи за вдигане на капацитета на газовите запаси, а също така ще построи свързващия газопровод от съоръжението до мрежата на "Булгартрансгаз" край козлодуйското село Бутан. Това съобщиха от държавния газов оператор "Булгартрансгаз". Така консорциуми с участието на ГБС ще вземат общо около 603 млн. лв. без ДДС за трите проекта за вдигането на капацитета на газохранилището от сегашните 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м и работата му в реверсивен режим независимо от сезоните. Избраният изпълнител за изграждането на новите сондажи за разширението на газохранилището в Чирен - ДЗЗД "Чирен дрилинг 2022" се е отказал от сключване на договора.
Източник: Медия Пул (24.03.2023)
 
"Главболгарстрой" поема цялото разширение на хранилището в "Чирен" Консорциум "Екзало дрилинг Чирен", с водещ партньор "Главболгарстрой", смени сдружението на "Чирен дрилинг 2022" в процедурата за 13 нови сондажа за разширението на газовото хранилище в Чирен. Според "Булгартрансгаз" заради отказ на първия класиран в процедурата за изпълнител е определен вторият. Изпълнителят, който бе класиран на първо място - "Чирен дрилинг 2022", е с водещ партньор "Атоменергоремонт" и участник „Айеней билд“. В консорциум "Екзало дрилинг Чирен" участват „Главболгарстрой", "Главболгарстрой интернешънал", "Газ проджект девелопмънт", се мотивира "Булгартрансгаз". "Главболгарстрой", заедно с американски партньори е изпълнител на наземната част на разширението на газовото хранилище. Договорът с консорциума на “Главболгарстрой” и американските му партньори “Солар Търбайнс Юръп” и “Ханиуел” беше подписан на 21 януари. Строителната компания трябва да построи за 600 дни нова компресорна станция, която да осигури непрекъсната работа в режим нагнетяване и добив на газ от 10 нови сондажа, както и нова газоизмервателна станция. Оборудването се доставя от американските компании.
Източник: 24 часа (27.03.2023)
 
Още един договор за разширението на хранилището в Чирен Със заем от американски държавни институции ще бъде осигурено част от финансирането за разширението на капацитета на газохранилището в Чирен от сегашните 550 млн. куб.м на 1 млрд. куб.м., заяви изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов след подписването на договор между "Булгартрансгаз" и ДЗЗД "Ю Джи Ес Дрилинг Чирен" за "Устройствено планиране, инвестиционно проектиране и въвеждане в експлоатация на строеж: "Разширение на капацитета на ПГХ "Чирен"-сондажен фонд". В дружеството изпълнител влиза "Главболгарстрой". 78 млн. евро или близо една трета от необходимото финансиране за разширението на газохранилището в Чирен са осигурени безвъзмездно по механизма „Свързана Европа“. Получен е и заем от БЕХ в размер на 87 млн. лв , a за останалите средства преговарят с американски държавни институции.
Източник: Труд (07.04.2023)
 
Започна процедурата по отчуждаването на имоти за технологичната площадка на нова компресорна станция "Чирен" Министърът на регионалното развитие и благоустройството обявява, че е започнала процедура по отчуждаване на имот и част от имот – частна собственост, за държавна нужда за изграждане на технологична площадка на компресорна станция (КС) "Чирен" и на обслужваща техническа инфраструктура – пътна връзка към технологичната площадка на станцията от Обект "Разширение на капацитета на Подземно газово хранилище "Чирен" – надземна част", в землището на с. Чирен, съобщи на интернет страницата си ведомството. С Решение № 709 на Министерския съвет от 2021 г. газовото хранилище "Чирен" е определено за национален обект. Финансирането на процедурата по отчуждаване на част от имота – частна собственост се осигурява от "Булгартрансгаз" ЕАД. На заседанието си от 11 май служебният кабинет прие решението. Договорът за изграждането на надземни съоръжения на територията на подземното газово хранилище в Чирен бе подписан на официална церемония на територията на съоръжението в близост до едноименното село на 20 януари тази година. Договорът е на стойност 297,777 млн. лв. и се очаква строителството на тази част от разширението на проекта да приключи в рамките на две години.
Източник: БТА (16.05.2023)
 
АЕЦ "Козлодуй", НЕК и "Аурубис" са рекордьори по данък печалба Пeт eнepгийни ?oмпaнии влизaт в тoп 10 нa нaй-гoлeмитe дaнъ?oплaтци в Бългapия зa 2022 г., a AEЦ "Koзлoдyй" е абсолютен шампион по преведени в бюджета данък печалба и ДДС. Информацията от приходната агенция разкрива, че 2022 г. е била особено успешна за големите предприятия в енергетиката, цигарения бизнес и минната промишленост. В челната десятка по платен корпоративен данък влизат AEЦ "Koзлoдyй", HЕК, "Бyлгapтpaнcгaз" и TEЦ "Mapицa Изтo? 2" EAД), дoбивните ?oмпaнии "Aypyбиc Бългapия", "Eлaцитe-Meд" и "Дънди ?peшъc Meтaлс" - Чeлoпeч. Производителят на торове "Агрополихим" Девня е на девето място. На осмо място в класирането е "Aмюзнeт Интepa?тив", бългapc?aтa coфтyepнa ?oмпaния, ?oятo paзpaбoтвa oнлaйн и игpaлни peшeния, a cъщo и ?aзинo игpи. Компаниите, които са начислили и превели най-големи суми ДДС в бюджета през миналата година са: AEЦ "Koзлoдyй", "Бyлгapгaз", TEЦ "Mapицa Изтo? 2", "Koнтyp Глoбaл Mapицa Изтo? 3", "Лy?oйл Бългapия EOOД, "Eй и Ec-3C Mapицa Изтo?", "Бpитиш Aмepи?aн Taбa?o Tpeйдинг", "Лидл Бългapия", "Kapeлия Бългapия" и "Лy?oйл Heфтoxим Бypгac". Компаниите, които са ползвали най-голям данъчен кредит са големи износители и бюджетът им възстановява ДДС са: Българска независима енергийна борса, Лукойл Бенелукс Б.В.- чужд. лице, Аурубис България, Олива АД, Булкомерс КС ЕООД, София Мед АД, Макском ЕООД, Лукойл Ейвиейшън България ЕООД, Астра Биоплант ЕООД и Хювефарма ЕООД. Дeceттe нaй-гoлeми дaнъ?oплaтци - физичec?и лицa, са внecли oбщo близо 22 млн. лева, като първият в класацията се е отчел с нaд 7 млн. лeвa, сочи още справката от НАП. Всичките се водят на отчет ?ъм НАП - София.
Източник: Сега (25.05.2023)
 
Печалбата на Българския енергиен холдинг преди данъци се подобрява и е достигнала 224,3 млн. лв. за първите три месеца на годината. Спрямо същия период на миналата година печалбите на финансовия холдинг са скочили с над 300%. Холдингът е собственик на най-голямата въглищна електроцентрала на Балканите – ТЕЦ „Марица Изток 2“, за която е закупила квоти за CO2 емисии на централата за 178,8 млн. лева през първото тримесечие на годината. За същия период на миналата година покупките на квоти са били за 835,5 млн. лева. Най-големи са предоставените заеми на БЕХ към „Национална електрическа компания“. Към края на март 2023 г. дължимите средства са за над 1,6 млрд. лева, като компанията успява да ги погасява редовно. Задълженията на ТЕЦ „Марица Изток 2“ към БЕХ са били за над 1,13 млрд. лева. Всички обаче са погасени до края на март тази година. На проектната компания ICGB също е отпуснат кредит от холдинга. Средствата са 215,1 млн. лв. към края на март и се погасяват редовно от газовото дружество. Това е реално кредитът, които ЕИБ е отпуснала за изграждането на газовия интерконектор като той сега се изплаща от БЕХ. Задълженията на „Булгартрансгаз“ по договори за заеми с БЕХ са за над 122,6 млн. лв. Газовият търговец "Булгаргаз" също успява да изплаща навреме задълженията си по кредитите към БЕХ. БЕХ има и търговски вземания от „Топлофикация София“, които към края на март възлизат на 8,9 млн. лв. Спрямо същия период на миналата година тези задължения са се стопли драстично – през март 2022 г. те са били за над 46,2 млн. лв.
Източник: 3e-news (02.06.2023)
 
ICGB обяви годишни търгове за наличния свободен капацитет по газопровода Независимият преносен оператор "Ай Си Джи Би" (ICGB) ще проведе търгове за наличния свободен капацитет по газопровода Гърция - България - "Ай Джи Би" (IGB). Годишните търгове ще се проведат на 3-ти юли на две платформи за резервиране на капацитет съгласно календара на Европейската мрежа на операторите на преносни системи за газ (ENTSOG). Това съобщиха от "Ай Си Джи Би". Свободният капацитет в точките на междусистемно свързване в Комотини (Гърция) с операторите на преносни системи TAP и DESFA ще бъде предлаган на търг на платформата за резервиране на капацитет PRISMA. Това ще се случи чрез предлагане под формата на конкуриращи се капацитети като пазарен механизъм за разпределяне на капацитет в такива случаи. Това се налага, тъй като капацитетът в една от тези точки не може да бъде разпределен, без от това автоматично да последва намаляване (изцяло или частично) на капацитета в другата точка. Свободният капацитет в точката за междусистемно свързване в Стара Загора с оператора на преносната система „Булгартрансгаз“ ще се предлага на платформата RBP (Регионалната платформа за резервиране на капацитет), се посочва още в съобщението. Общият капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, като 1,57 млрд. куб. м са резервирани по дългосрочни договори с продължителност до 25 години. Останалият капацитет се предлага на търгове за различни периоди на европейските платформи PRISMA и RBP.
Източник: БТА (15.06.2023)
 
"Булгартрансгаз" удвоява печалбата си до над 280 млн. лв. през 2022 г. Държавният газопреносен оператор "Булгартрансгаз" завършва за 2022 г. с печалба от 283.4 млн.лв. при 141 млн. година по-рано. Общите приходи на компанията вече са 1.1 млрд.лв. при 582.6 млн. лв. през 2021 г. Разходите растат до 881 млн. лв. (при 462 млн. лв. година по-рано), като отчита печалба от 140 млн. лв., но дълговете са близо 3 милиарда Основната част от търговските й задължения са свързани с дейностите по газовата връзка със Сърбия, както и към консорциума "Аркад". Само по договора за спорния "Турски поток" в продължение на 10 години компанията трябва да плаща сумата за неговото изграждане (над 2 млрд. лв.) при годишна лихва 3%, като плащания има и за компресорните станции към проекта. Заради забавените процедури проектът за връзката със Сърбия ще поскъпне значително и договорената цена от 139.8 млн. лв. без ДДС ще се увеличи с 32.6% до 183.4 млн. лева. Финансите на компанията рязко се променят през първото тримесечие на 2023 г. Печалбата на "Булгартрансгаз" пада до 38.5 млн. лв. при 51.2 млн. лв. година по-рано, показва отчетът на компанията. Разходите растат с 30% до 220 млн. лв., а пасивите са 2.4 млрд. лева.
Източник: Капитал (20.06.2023)
 
“Главболгарстрой” подписа договор за “Сондажен фонд” с Mинно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ при изграждането на ПГХ “Чирен” Минно-геоложкият университет „Св. Иван Рилски“ чрез „Мингеоуниверс инженеринг – НИС – МГУ” ЕООД получи официална покана да бъде подизпълнител по договора заради експертизата си в областта. “Главболгарстрой” АД е един от участниците в ДЗЗД „Ю ДЖИ ЕС ДРИЛИНГ ЧИРЕН“. Дружеството участва в проекта след като подписа договор с “Булгартрансгаз” ЕАД за устройствено планиране, инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, изграждане и въвеждане в експлоатация на строеж: „Разширение на капацитета на „ПГХ Чирен”- сондажен фонд”. Част от обхвата на договора с “Булгартрансгаз” ЕАД включва актуализиране на съществуващия 3D геомеханичен модел и определяне местоположението на сондажите.„Мингеоуниверс инженеринг – НИС – МГУ” ЕООД ще подпомага главния изпълнител именно в тези дейности. През април беше подписан договор за разширението на капацитета на подземното газово хранилище (ПГХ) “Чирен”. Възложител е “Булгартрансгаз”, изпълнител – “Ю Джи Ес Дрилинг Чирен”. Проектът има стратегическо значение за подобряване на енергийната сигурност и повишаване на конкуренцията и ликвидността на пазара на природен газ в България и в региона.
Източник: 24 часа (26.06.2023)
 
“Булгартрансгаз” с пазарен тест за капацитет на междусистемно свързване „Булгартрансгаз“ ЕАД започна пазарен тест за оценка на търсенето на добавен капацитет в точките на междусистемно свързване. Това съобщиха от държавната компания, която е комбиниран оператор с предмет на дейност пренос и съхранение на природен газ и поддържане, експлоатация, управление и развитие на подземно газово хранилище. „Булгартрансгаз“ информира настоящите и потенциалните ползватели на газопреносната мрежа за възможността да подават своите необвързващи прогнози за търсене на добавен капацитет в точките на междусистемно свързване. Резултатите ще покажат интереса на пазарните участници за транспортиране на допълнителни количества природен газ през мрежата на „Булгартрансгаз“. Информацията следва да бъде представена в рамките на осем седмици от началото на ежегодния търг за годишни капацитетни продукти, т.е. до 28 август. „Булгартрансгаз“ се отказва от възможността да въведе такса за оценка и обработване на необвързващи прогнози за търсенето, за да улесни в максимална степен пазарните участници. Операторите на преносни системи ще публикуват своите съвместни Доклади за оценка на пазарното търсене в срок от 16 седмици от началото на ежегодния търг за годишен капацитет (до 23 октомври 2023 г.).
Източник: Банкеръ (04.07.2023)
 
ЕК одобри 16 млн. евро за разширяване на газохранилището в Чирен Европейската комисия одобри 16 млн. евро за разширение на газохранилището на "Булгартрансгаз" в Чирен. Инвестицията от около 285 млн. евро ще увеличи капацитета му от 550 млн. на 1 млрд. кубични метра, подобрявайки снабдяването с природен газ в България и региона. Проектът е част от стратегията на ЕС за енергетика и климат. Според плановете, "Булгартрансгаз" ще инвестира около 285 млн. евро в разширяване на капацитета на газохранилището в Чирен, което е единственото съоръжение за съхранение на природен газ в България. Прогнозите са за нарастване на капацитетът от 550 млн. до 1 млрд. кубични метра, съпътстващо с увеличение на възможностите за подаване и изтегляне на газ в мрежата.
Източник: Стандарт (09.08.2023)
 
"Булгартрансгаз" ще развива инфраструктура за пренос на водород Отчитайки европейските политики и приоритети за декарбонизация, "Булгартрансгаз" активно работи за развитие на инфраструктурата си, съобразно плановете за мащабно развитие и навлизане на водорода в енергийния микс в ЕС, съобщават от дружеството. Планът REPowerEU на Европейската комисия предвижда значително потребление на възобновяем водород към 2030 г., равняващо се на 20 млн. тона, с определена цел от 10 млн. тона вътрешно производство и 10 млн. тона внос, уточняват от "Булгартрансгаз". "Булгартрансгаз" планира проекти в областта на водорода, включително за изграждане на инфраструктура за пренос на чист водород и за адаптиране на съществуващата газова инфраструктура за пренос на водородно-газови смеси със съдържание на до 10 процента на водород. Дружеството е активен участник и в инициативите "European Clean Hydrogen Alliance" и "European Hydrogen Backbone". Дружеството започва необвързващо пазарно проучване за търсене на капацитет за пренос на водород и информира всички настоящи и потенциални пазарни участници (производители, търговци и потребители) за възможността да представят своите необвързващи прогнози за търсене на капацитет за пренос на водород. Резултатите от проучването ще покажат интереса на пазарните участници към потенциалното използване на водород, като част от бъдещия енергиен микс. Информацията следва да бъде представена до 15 септември 2023 г.
Източник: Труд (18.08.2023)
 
Над 90% от капацитета на газовото хранилище “Чирен” е запълнен Подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на над 90% от техническия капацитет за съхранение, съобщават от “Булгартрансгаз“. За първи път в историята на експлоатацията на хранилището е постигнато такова равнище на запълняемост на такъв ранен етап. Съгласно европейския регламент 2017/1938 относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ, с цел гарантиране на енергийната сигурност на страните от Европейския съюз е въведено задължение хранилищата да бъдат запълнени на 90% от обема им не по-късно от 1 ноември през настоящата година. Наличието на достатъчни капацитети за съхранение, добив и нагнетяване на газ е от ключово значение както за гарантиране на сигурността на снабдяването, така и за успешното навлизане на пазара на алтернативни източници, включително и LNG и за развитието на регионалния пазар. Проектът за разширение на хранилището в Чирен ще осигури увеличаване обема на активния газ до 1 млрд. кубични метра и на дневните капацитети на нагнетяване и добив до 8-10 млн. куб. метра, допълват от “Булгартрансгаз“.
Източник: Банкеръ (22.08.2023)
 
Разработва се проект газохранилището "Чирен" да произвежда зелен водород Стартира разработването на пилотен проект за производство и използване на зелен водород за технологични нужди в съоръженията на подземното газово хранилище "Чирен", съобщи неговият оператор – държавната "Булгартрансгаз". Това ще става в партньорство с "Главболгарстрой Холдинг", чиито дружества участват в извършваното разширение на газохранилището, с американските компании "Солар Търбайнс" и "Хъниуел", които са подизпълнители в този проекти, както и италианската "Пиетро Фиорентини" – всички те водещи разработчици и доставчици на технологии и в областта на производството и използването на водородно гориво. Компаниите ще изготвят заедно проучване с няколко варианта за капацитета на инсталациите и оборудването за производство на зелен водород, съотношения на смесване и други характеристики. Зеленият водород, произведен по проекта, се предвижда да се използва за технологични нужди като гориво на площадката и не се планира да се доставя на трети страни, посочват от "Булгартрансгаз".
Източник: Медия Пул (20.09.2023)
 
Печалбата на "Булгартрансгаз" се понижава до 58.6 млн. лева Почти наполовина - до 58.6 млн.лв. е намаляла печалбата на "Булгартрансгаз" за първото полугодие на 2023 г. в сравнение със същия период на м.г., когато тя е била 115.3 млн. лева. Това се случва въпреки, че общият размер на приходите нараства с около 2% до 476.8 млн.лв. спрямо същия период на м.г., като конкретно постъпленията от продажби са 447.9 млн. лева. Това показва междинният отчет на държавния оператор за първите шест месеца на годината. Най-голяма тежест в общата структура на приходите имат постъпленията от пренос на природен газ по трансграничната мрежа (277.9 млн.лв.), които са с относителен дял от 62%. Печалбата на "Булгартрансгаз" към средата на годината е 115 млн. лева. Паричните наличности на компанията са намалели с 26.6% до 384.8 млн.лв., а собственият капитал е нарастнал на 5.3 млрд.лв. при 3.6 млрд.лв. година по-рано заради увеличен преоценъчен резерв. Към края на юни натрупаната неразпределена печалба е в размер на 618 млн.лв., включваща печалбата за периода в размер на 58.6 млн.лева. Преносът на природен газ е спаднал с 20% до 13 479 852 MWh. Намаление на пренесените количества се наблюдава през пет от месеците на отчетния период (спрямо 2022 г.), като единствено през април е отчетено увеличение от 2.56%. В същото време през периода се наблюдава незначителен ръст от 0.39% на общо пренесения природен газ по трансграничната мрежа, спрямо същия период на 2022 г.
Източник: Капитал (12.10.2023)
 
Съдът на ЕС отмени глобата от 77 млн. евро на Българския енергиен холдинг Общият съд на ЕС отмени решението на Европейската комисия срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ), с което той беше глобен със 77 млн. евро през 2018 г. за нарушаване на правилата за конкуренцията на европейския пазар. Според съда Европейската комисия не е доказала надлежно, че групата БЕХ е злоупотребила с господстващото си положение на пазара за доставка на газ в България, не предоставяйки достъп на трети лица до румънския газопровод 1, по който по онова време основно се е внасял природният газ. Делото беше заведено от БЕХ, след като Еврокомисията отсъди по жалба на "Овергаз" срещу дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" за това, че са блокирали достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура и така са лишили потребителите от възможност за избор на доставчици. Според Общия съд на ЕС обаче не става ясно, че липсата на достъп до румънското трасе "е в основата на трудностите, с които се сблъскват трети лица, които искат да получат достъп до посочения газопровод, за да доставят газ от Русия до България". Общият съд приема също, че Комисията не е дала възможност на групата БЕХ да развие напълно позицията си относно нарушението, в което е упрекната, и така е нарушила правото ? на защита. През 2018 г. Еврокомисията реши, че БЕХ е блокирала достъпа до вътрешната газопреносна мрежа на България, до газохранилището в Чирен и до единствения тогава газопровод за внос на газ в България, който е бил изцяло резервиран от холдинга. Нарушението е било осъществено между 2010 и 2015 г. Така конкурентите на държавната компания не са могли да навлязат на пазара за доставки на газ на едро и това е осигурило почти монополно положение на "Булгаргаз", се казва в отмененото сега решение на Комисията. Тъй като Общият съд е първоинстанционен за Съда на ЕС, страните могат да обжалват решението, но само по правни въпроси.
Източник: Дневник (26.10.2023)
 
Започва проект за повишаване на капацитета на газовите връзки с Гърция и Румъния Държавната газопреносна компания "Булгартрансгаз" ЕАД започва технически проучвания с партньорите си от Гърция и Румъния за повишаване на техническия капацитет на газовите връзки при Кулата - Сидирокастро, Стара Загора, Негру Вода 1 - Кардам и Русе - Гюргево. Оценката на пазарното търсене е показала повишен интерес към услуги за пренос от юг на север, съобщи компанията. Обобщените прогнози, получени от "Булгартрансгаз", са: 155.9 GWh/d за Кулата - Сидирокастро при съществуващ твърд технически капацитет в размер на 66.6 GWh/d; 302.2 GWh/d общо за Негру Вода 1 - Кардам и Русе - Гюргево при съществуващ твърд технически капацитет в двете точки в размер на 185.2 GWh/d; 182.4 GWh/d за IP Стара Загора при съществуващ твърд технически капацитет в размер на 122.3 GWh/d от страна на "Булгартрансгаз". Изпълнителният директор Владимир Малинов коментира, че получените прогнози за търсене на услуги по пренос на газ от юг на север са значително по-високи от съществуващите капацитети, като за някои газови години превишават над два пъти настоящите възможности на инфраструктурата. Според него за реализация на амбициите на страните от Централна и Югоизточна Европа за диверсификация е необходимо разширение на инфраструктурата, която да поеме допълнителни количества газ от надеждни източници. "Основен фактор за нарастването на търсенето на капацитет за пренос през мрежата на "Булгартрансгаз" са увеличаващата се роля на втечнения природен газ в ЕС и планираните нови LNG терминали в Гърция, както и плановете за увеличаване на потоците по Южния газов коридор", допълни той.
Източник: Дневник (26.10.2023)
 
Рекордни за последните десет години държавни гаранции да бъдат заложени в бюджета за 2024 г., предлага финансовото министерство. Сумата е до 4,5 млрд. лв., като правителственото обезпечение основно е предвидено за енергийни проекти. По-голямата част от сумата - около 3 млрд. лв. или 1 500 417 089 евро, са предвидени за изграждането на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Държавната гаранция е необходима за вземане на заеми от страна на проектната компания за строежа на новата ядрена мощност по технологията AP-1000 на "Уестингхаус". В края на октомври правителството реши "Българският енергиен холдинг" да внесе 500 млн. лв. в капитала на проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" и така да стане съакционер на ядрената централа в това дружество. Другото крупно държавно обезпечение всъщност е прехвърлена от миналата година гаранция по взетия вече от държавния газов оператор "Булгартрансгаз" заем за 207,5 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата са за проекта за разширяване на газохранилището в Чирен и вдигането на капацитета му за полезно ползване на запасите до 1 млрд. куб. м. Общата му стойност ще е около 308 млн. евро по последни данни. Запазва се и държавната гаранция, включена миналата година при актуализацията на бюджета, в полза на държавния газов доставчик "Булгаргаз". Дружеството получи тогава гаранция за заем от около 300 млн. лв. или 150 млн. евро за за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април 2022 г. Две нови гаранции са заложени в бюджета догодина в полза на "Националната електрическа компания" (НЕК) и нейни водни проекти. Едната е за модернизацията и рехабилитацията на неработещата след тежък инцидент ПАВЕЦ "Чаира" и е за 80 млн. лв. През април 2022 г. при подготовка за пускане след рехабилитация на един от четирите агрегата бе повреден окончателно. Другото ремонтирано съоръжение така и не бе пуснато от съображения за сигурност, а останалите два още тогава бяха спрени. Следващото обезпечение за НЕК е за 75 млн. лв. и също е за нови заеми за увеличаване обема на долния изравнител на ПАВЕЦ "Чаира" с изграждането на язовир "Яденица" и реверсивен напорен тунел за връзка с язовир "Чаира". За гарантиране на заеми на "БДЖ - Пътнически превози" за придобиване на подвижен железопътен състав" са заложени 300 млн. евро. В периода 2020-2022 г. държавните гаранции са били между 760 и 840 млн. лв., като през 2019 г. те са били едва за 215 млн. лв., през 2018 и 2017 г. са били за по 700 млн. лв., а в предходните две години са стигали до 3 млрд. лв.
Източник: Дума (16.11.2023)
 
"Булгартрансгаз" и сръбският газопреносен оператор подписаха споразумение Българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" и операторът на газопреносната система на Сърбия "Transportgas Srbija" d.o.o. подписаха споразумение за междусистемно свързване за новата точка Калотина/Димитровград, която се създава с интерконектора България-Сърбия (IBS). Капацитетът на IP Калотина/Димитровград е 1.8 млрд. м 3 годишно с възможност за реверсивен поток. Благодарение на IBS България получава достъп до източници на газ от Западна Европа по нов маршрут, а Сърбия до терминалите за втечнен природен газ и други алтернативни източници в региона. Като част от приоритетните проекти за Европа, връзката България-Сърбия е призната за ключова инфраструктура, която ще има значителен принос за подобряване на енергийната свързаност. По линия на Механизма за Свързване на Европа проектът получи финансиране в размер на 28 млн. евро.
Източник: Дневник (20.11.2023)
 
Заради таксата върху руския газ: За 38 дни "Булгартрансгаз" задлъжня към хазната с 260 млн. лв. За 38 дни задължение на "Булгартрансгаз" да събира енергийната такса от "Газпром експорт" за транспорта на руския газ на българска територия, компанията задлъжня към държавния бюджет с 260 млн. лв., съобщи шефът на преносния оператор Владимир Малинов. За първия етап - от влизане на закона за въвеждане на енергийната такса на 13 октомври до края на месеца, задължението възлиза на 140 млн. лв. За времето от 1 до 20 ноември, когато депутатите отмениха този ангажимент с промяна в закона, "Булгартранзгаз" задлъжня с още 120 млн., или общо 260 млн.лв. Изменението в закона влезе в сила от този понеделник, на 20 ноември. Оттук нататък събирането й е функция на Агенция "Митници" и НАП.
Източник: 24 часа (27.11.2023)
 
ЕК прие 250 км газопровод за пренос на водород между България и Гърция. Първият водороден проект за България е включен в публикувания от Европейската комисия първи списък на проектите от общ интерес и проектите от взаимен интерес за ЕС. Предложеният от „Булгартрансгаз" проект "Водородопреносна инфраструктура в България" е ключов за реализиране на концепцията за транспортиране на чист водород. Планираната инфраструктура е нов тръбопровод с дължина около 250 км и две компресорни станции в района на Дупница и Кулата. Предвижда се създаването на водородна точка на междусистемно свързване с мрежата на гръцкия газопреносен оператор DESFA в района на Кулата / Сидирокастро. Новата инфраструктура ще позволява двупосочен пренос както на водород, произведен в страната, така и на водород от Гърция. Включването на проекта "Водородопреносна инфраструктура в България" в списъка на проекти от общ интерес за общността е важна стъпка в изпълнението на целите на ЕС за декарбонизация и осигуряване на достъпна енергия за всички потребители.
Източник: 24 часа (29.11.2023)
 
"Булгартрансгаз" обмисля инвестиции във втори LNG терминал в Гърция Българският газопреносен оператор “Булгартрансгаз” ЕАД ще анализира всички възможности да инвестира във втори терминал за регазификация на втечнен газ в Гърция, обяви изп. директор Владимир Малинов. Българското дружество вече има 20-процентен дял в компанията "Газтрейд", изграждаща терминала край Александруполис, който се очаква да влезе в търговска експлоатация около 1 март 2024 г. Не става ясно към кой точно проект за нов такъв терминал в Гърция се е насочило дружеството. Към момента се разглеждат три проекта за съоръжения за разтоварване на втечнен газ, които обаче са на ниво идеи и тепърва ще се провеждат предпроектни проучвания, които да направят икономически и технически анализи с потенциални източници за захранване и потребители. В момента в Гърция функционира само терминалът на остров Ревитуса. Този в Александруполис чака плаващата платформа за прием на танкерите. При дни нейното изграждане приключи и тя напусна корабостроителницата на Keppel Corporation в Сингапур. Очакванията са съоръжението да Александруполис в средата на декември, обяви посланикът на САЩ в Гърция Джордж Цунис. Миналата година Гърция обяви, че се планира изграждането на втори терминал за втечнен газ край Александруполис от "Газтрейд". Възможно е точно него да е имал предвид Малинов предвид участието на "Булгартрансгаз" в тази проектна компания.
Източник: Медия Пул (01.12.2023)
 
Печалбата на "Булгартрансгаз" спада почти наполовина до 144.9 млн. лв. Значителен спад в печалбата отчита "Булгартрансгаз" за деветте месеца на годината - 144.9 млн. лв. при 263.1 млн. лв. година по-рано. Общият размер на приходите към третото тримесечие е 740.6 при 900 млн. лв. в сравнение със същия период на предходната година, което е понижение с около 17%. Приходите от продажби също намаляват и в края на септември вече са 691.1 млн. лв. при 830.5 млн. лв. за същия период на 2022 г. Въпреки намалената печалба и по-скромните постъпления разходите на компанията не намаляват съществено. За деветте месеца на 2023 г. те са 579.5 при 607.8 млн. лв. година по-рано, или разлика малко под 5%. Пасивите на "Булгартрансгаз" обаче спадат до 2.4 млрд. лв. при 2.6 млрд. лв. година по-рано. В същото време "Булгартрансгаз" регистрира понижение с 12.8% на пренесените количества природен газ до изходните точки (включително в страната), като то е било най-голямо през януари. За сметка на това през периода януари - септември се наблюдава минимален ръст с 4.8% (или 4 695 997 MWh) на общо пренесения природен газ до границите със съседни държави спрямо същия период на предходната година.
Източник: Капитал (05.12.2023)
 
Започва работа газовата връзка между България и Сърбия Президентите на България, Сърбия и Азербайджан - Румен Радев, Александър Вучич и Илхам Алиев участваха в официалното откриване в гр. Ниш на газовата връзка между България и Сърбия с дължина 170 км. "Интерконекторът е гаранция за диверсификация и сигурност. Ние не просто свързваме нашите газопреносни мрежи, интерконенкторът е символ на нарасналите технологични способности на нашите страни, на успешното сътрудничество", заяви Радев. Илхам Алиев обяви, че до 2027 г. Азербайджан ще удвои износа си на природен газ към Европа. Строителството на газопровода на българска територия започна в началото на февруари тази година. Цената на проекта в България е 76.6 млн. евро. Голяма част от сумата е осигурена чрез заем и собствено финансиране от държавната компания "Булгартрансгаз". Капацитетът на тръбата е 1.8 млрд. кубични метра. Първоначално съоръжението ще пренася природен газ от България към Сърбия. За януари е резервиран 40% от общия капацитет на тръбата, показват данните на "Булгартрансгаз". Съоръжението ще може да работи и в двете посоки. В случай, че България има нужда да получи количества, чрез тръбата получава достъп до хърватските терминали за втечнен газ, както и до най-голямото газово хранилище край австрийската столица - Баумгартен.
Източник: Дневник (11.12.2023)