Новини
Новини за 2017
 
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши на последното си заседание за 2016 г. цената на природния газ да се вдигне от януари 2017 г. с 4,65%. Цената вече е 280,20 лв. на 1000 куб. м и това е цена без акциз и ДДС. В нея не е включена цената за пренос през газопреносната мрежа и до определянето й по приетата вече от КЕВР нова методика клиентите ще заплащат за пренос 19,73 лв. на 1000 куб. м. "Булгаргаз" ще превежда тези пари за пренос на "Булгартрансгаз". Цената на топлото за българските потребители не се променя за първото тримесечие, не се променя и цената на високоефективната еленергия, която произвеждат когенерациите. Не се променя и добавката "Задължение на обществото", което означава, че няма промяна и за крайните потребители. За първото тримесечие на 2017 г. година няма да има промяна на цената на топлоенергията, следим как се променя цената на петрола на световния пазар, но не може да се даде прогноза за останалия период на следващата година, смята председателят на КЕВР Иван Иванов.
Източник: Дума (03.01.2017)
 
През първите три месеца на годината заявките на „Булгаргаз“ са в размер на 951 млн. куб. метра, от които 743 млн. куб. метра ще покрити с количествата, закупени от „Газпром Експорт“. За останалите ще се разчита на добив от хранилището в Чирен. Това става ясно от стенограмата от закритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод ценовото предложение на газовата компания за зимния сезон. Актуалните данни на „Булгартрасгаз“, който е оператор на газовото хранилище, показват, че от началото на месеца от хранилището вече са добити 24 млн. куб. метра. Към 9 януари активният газ в „Чирен“ е 342 млн. куб. метра. Зимният сезон за хранилището започва с малко над 445 млн. куб. метра природен газ. „Булгартрансгаз“ е нагнетявал газ до 17 октомври, сочи справка в сайта на компанията. Традиционно газът в хранилищата се нагнетява през летните месеци, когато заради по-ниското потребление цените на суровината са по-ниски. Това прави икономически обосновано съхранението на газ. Газохранилищата покриват и пиковото потребление в извънредни ситуации, каквито са ниските температури, обхванали Централна и Източна Европа в последните дни. Украйна, например, удвоява добива на газ от хранилищата и в последните дни черпи по 100 млн. куб. метра на ден. Русия вече повдигна въпроса за количествата газ в хранилищата в Украйна. Миналия зимен сезон Киев посрещна с около 17 млрд. куб. метра газ. Сега обаче в хранилищата има по-малко от 14 млрд. куб. метра. Това обаче засега не представлява проблем на фона на рекордните доставки, които извършва „Газпром“ за европейските си клиенти. Традиционно по това време на годината Русия и Украйна си разменят взаимно обвинения за неизпълнение на записаното в договорите за доставка на природен газ. Ако напрежението ескалира и Москва спре доставките на газ, у нас ще влезе в сила план за действие, предвиждащ преминаване на алтернативно гориво за топлофикациите. Газ ще бъде доставян приоритетно за защитени потребители - битови абонати, малки и средни предприятия и топлофикации, които нямат алтернативни варианти за гориво. Дневното потребление през зимния сезон в страната е около 10-11 млн. куб. метра природен газ на ден. От "Чирен" максимално могат да бъдат добивани около 4 млн. куб. метра дневно, но добивът се ограничава с падане на налягането в хранилището. Допълнително в кризисна ситуация газ може да получим и през съществуващата връзка Кулата-Сидирокастро. Максималният капацитет е 3 млн. куб. метра газ на ден.
Източник: Инвестор.БГ (10.01.2017)
 
Брюксел одобри близо 1 млн. евро за проучване за газовия хъб Европейската комисия и държавите от ЕС одобриха днес отпускането на средства за проучването на възможностите за обособяването на газов разпределителен център в България, съобщи БТА. Проектът е познат и като газов хъб "Балкан". Комисията одобрява държавната компания "Булгартрансгаз" да получи 920 500 евро. Същото дружество може да получи и до 182 000 евро за изясняване на нуждите от осъвременяване на газопреносната система край Вълчи дол, област Варна. Българският проект е един от 18 проекта на обща стойност 444 млн. евро за подобряването на системите за пренос на енергия. Седем от подкрепените проекти са на стойност 176 милиона евро и са в областта на производството и преноса на ток, 10 проекта на обща стойност 228 милиона евро са в областта на преноса на газ, а един проект получава 40 милиона евро и е свързан с обособяването на високотехнологична енергопреносна мрежа. От всички тези проекти пет са свързани със строителни дейности на стойност 350 милиона евро, а 13 са за проучвания за общо 94 милиона евро.
Източник: Дневник (20.02.2017)
 
Европейската комисия и държавите от ЕС одобриха днес отпускането на средства за проучването на възможностите за обособяването на газов разпределителен център в България, съобщи БТА. Проектът е познат и като газов хъб "Балкан". Комисията одобрява държавната компания "Булгартрансгаз" да получи 920 500 евро. Същото дружество може да получи и до 182 000 евро за изясняване на нуждите от осъвременяване на газопреносната система край Вълчи дол, област Варна. Българският проект е един от 18 проекта на обща стойност 444 млн. евро за подобряването на системите за пренос на енергия. Седем от подкрепените проекти са на стойност 176 милиона евро и са в областта на производството и преноса на ток, 10 проекта на обща стойност 228 милиона евро са в областта на преноса на газ, а един проект получава 40 милиона евро и е свързан с обособяването на високотехнологична енергопреносна мрежа. От всички тези проекти пет са свързани със строителни дейности на стойност 350 милиона евро, а 13 са за проучвания за общо 94 милиона евро.
Източник: Банкеръ (20.02.2017)
 
Енергийният министър на Азербайджан Натиг Алиев потвърди пред българския служебен министър на енергетиката Николай Павлов ангажимента на страната си да доставя 1 милиард куб. метра газ годишно за България. Двамата обсъдиха на среща в Баку развитието на двустранните отношения в енергийния сектор. Задължително условие за доставката на договорените количества газ от Азербайджан е изграждането на българо-гръцката газова връзка - интерконектора IGB. Проектът е от ключово значение за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за България, подчерта служебният министър на енергетиката. "В момента тече интензивна работа по подготовка на документите за обявяване на търга за изграждането на междусистемния газопровод, така че в началото на 2018 г. строителството на IGB да започне", заяви Николай Павлов по време на срещата. Най-важното е, че финансово проектът е осигурен, допълни той. Проектът получи 45 млн. евро безвъзмездно финансиране по „Европейска енергийна програма за възстановяване”. Отделно в бюджета на България е предвидена държавна гаранция в размер на 110 млн. евро, която осигурява кредит при изгодни условия от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. "Източниците на газ в Азербайджан са реални. Възможностите за увеличаване на добива също са реални. Мисля, че ние ще се заинтересуваме от проектите, които България планира да реализира в газовия сектор. Ние сме готови да участваме. Разчитаме преди всичко да се включим в проекта за газовото хранилище”, каза министър Натиг Алиев и допълни: „Вярваме, че газопроводът IGB ще бъде изграден в срок.” „България днес се явява лидер в Южния газов коридор”, подчерта още той. Министърът на енергетиката на Азербайджан коментира и плановете за изграждане на регионален газов хъб „Балкан” в България. „Мисля, че това е много интересен проект”, каза той, като поясни, че Азербайджан очаква чрез България природният газ от Каспийския регион да влезе и в други страни в Европа, като например в Румъния.
Източник: Банкеръ (23.02.2017)
 
Фондът "Сигурност в електроенергийната система" е изплатил 69.7 млн. лева през януари, а приходите му са 33.3 млн. лева, сочи статистиката на институцията. Фондът беше създаден, за да подкрепи НЕК, която е длъжна да изкупува скъпия ток, произведен от ВЕИ централи, американските тецове и въглищни централи. През миналата година фондът набра 355.4 млн. лева, а разходите му достигнаха 290.5 млн. лева. Той се пълни с вноски от по 5% от приходите на производители и търговци на енергия и на мрежовите оператори ЕСО и "Булгартрансгаз".
Източник: Сега (28.02.2017)
 
„Булгартрансгаз” ЕАД има инвестиционно предложение за изграждане на преносен газопровод до Разлог и Банско. Държавното предприятие обяви своето намерение, а проектните варианти на трасета на преносния газопровод са три. Те са с различна дължина – 34,1 км, 36,9 км и 38,3 км. Минават през град Симитли, симитлийските села Полето, Брежани и Градево, за да стигнат до Разлог. Зоната за превантивна устройствена защита на газопровода (2 х 200 m) засяга освен изброените и следните землища – симитлийското село Крупник и град Банско. При проявен интерес всеки може в срок от 14 дни от публикуване на обявата на информационното табло на община Разлог да уведоми възложителя за своите предложения и мнения. Доставката на компресирано синьо гориво за града в момента се извършва чрез специални автомобили, които возят в бутилки синьото гориво от газоизмервателната станция в Симитли. Срокът за експлоатация на газопровода, който ще се направи, е 50 години. Предвижда се строителството му да стартира през втората половина на 2018 година. Строителните дейности трябва да продължат 14 месеца.
Източник: 24 часа (20.03.2017)
 
Вдигат със 158 лв. заплатите на миньорите в "Оброчище" Трудовите възнаграждения на всички работещи в „Евроманган“ ЕАД ще се увеличат със 158 лв., считано от 1 април 2017 г. Това предвижда споразумение, подписано късно снощи от работещите в мина "Оброчище" и компанията-собственик. Спорът бе разрешен след 4-часови преговори с активното съдействие на служебния министър на енергетиката Николай Павлов,експерти на ИА „Главна инспекция по труда“ и омбудсманът Мая Манолова. Ваучери за храна ще се дължат и за работа през почивни дни и положен извънреден труд, предвижда още споразумението. Медицински прегледи ще се извършват веднъж годишно, като следващите прегледи ще се проведат в 3-месечен срок. Възнагражденията за положен нощен труд ще се увеличат от 28 на 30 ст. на час. Дните на протеста от 9 до 23 март включително ще се начисляват като платен годишен отпуск. От днес мината възстанови нормалната си дейност. Тази сутрин е проведен извънреден инструктаж и първата смяна е започнала работа.http://www.economic.bg
Източник: Други (27.03.2017)
 
“Ханиуел България” ЕООД – българското подразделение на германската индустриална компания Honeywell, е намерила начин да се справи с недостига на висококвалифицирани инженери. Тя инвестира в обучение на кадри, идващи не само като студенти от техническите университети, но и след завършването си. Това стана ясно след среща на икономическия министър Теодор Седларски във фабриката. По думите на Красимир Станчев, акаунт мениджър за България, броят на заетите, които работят във фирмата е 162 души, като голяма част от тях са висококвалифицирани инженери. „Спонсорираме Техническия университет в София и по-конкретно катедра "Топло и ядрена енергетика", както и Факултета по автоматика и Химикотехнологичният институт“, каза Станчев. Тихомир Тошков, директор за Каспийския регион, поясни че компанията е разработила и внедрила успешни и ефективни решения за компании като ТЕЦ „Марица Изток 2”, „ЛУКОЙЛ България” ЕООД, ТЕЦ „Бобов дол”, „Неохим” АД, „Агрополихим” АД, „Девен” АД „Солвей Соди” АД, „Булгартрансгаз” ЕАД, „Овергаз Мрежи” АД, „Лукойл Нефтохим България” АД и др. Той допълни, че общият експортен оборот на Регионалния център за системни решения за 2016 г. възлиза на 71 милиона долара.(http://www.economic.bg)
Източник: Други (03.04.2017)
 
Държавните дружества казват утре становището за "Газпром" Държавните компании „Булгаргаз", „Булгартрансгаз" и Българският енергиен холдинг (БЕХ) били готови със своите становища по предложенията на „Газпром" за поемане на ангажименти, отправени в рамките на антимонополното дело на Европейската комисия срещу руската компания. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката. На 19 април 2017 г. във Варшава, Полша, се проведе V4 Gaz Forum, организиран от страните от Вишеградската четворка с участието на представители на българското Министерство на енергетиката, БЕХ, „Булгаргаз" и „Булгартрансгаз". На експертно равнище по време на форума бяха анализирани в детайли направените предложения. Като използват резултатите от проведените дискусии, трите български енергийни компании ще предоставят утре, 21 април 2017 г., в Министерството на енергетиката своите становища по предложенията за поемане на ангажименти от „Газпром". Те ще включват оценки на ефекта БЕХ от евентуалното приемане от ЕК на ангажиментите, предложени от руснаците, върху договорите на „Булгаргаз", „Булгартрансгаз" и БЕХ.
Източник: Стандарт (21.04.2017)
 
Прокурори и ДАНС нахлуха в КЕВР, изземват документи Прокуратурата и ДАНС Влязоха днес в КЕВР, където са изземали документи. Специализирано звено “Антикорупция“ - СГП образува досъдебно производство срещу длъжностни лица – членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), за престъпления по служба. Разследването е възложено на екип от следователи от Следствения отдел на Софийска градска прокуратура. Към момента със съдействието на ДАНС се извършват активни действия по изземването на документи в сградата на КЕВР. Проверява се дълъг период от време - от 2011 г. досега, съобщи бТВ. Обект на проверка са разрешения за вливане на дружества в "Овергаз", както и последиците от сигнала на Сашо Дончев до ЕК срещу монополното положение на БЕХ и Булгаргаз. Досъдебното производство е образувано по повод постъпил на 16.01.2017 г. сигнал до главния прокурор. Главният прокурор е изпратил сигнала на Софийска градска прокуратура – СЗ “Антикорупция“, по компетентност. Сигналът е изпратен и до председателя на Народното събрание, до министър – председателя, до министъра на вътрешните работи и до председателя на ДАНС. До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия, съобщиха от прокуратурата. След постъпването на сигнала в СГП е извършена проверка на твърденията в него от екип прокурори. Разследването, образувано днес в резултат на проверката, трябва да установи дали членовете на независимия регулатор са изпълнявали задълженията си за контрол по отношение на изпълнението на основни елементи от бизнес програмите на газоразпределителните дружества и дали действително направените инвестиции от тези дружества отговарят на заявените от тях и утвърдени от КЕВР. Изпълнението на тези задължения /контрол за съответствие на действително направени инвестиции в газоразпределителните мрежи със заявените в утвърдените от КЕВР бизнес планове/ има пряко отношение върху цената на газа за крайния потребител. Предмет на разследване ще бъде и осъществено през март 2015 г. вливане на търговски дружества в „Софиягаз” /впоследствие „Овергаз мрежи” АД/ и по-точно дали действията на КЕВР в тази насока не са довели до запазване на необосновано висока продажна цена на газта. Сигналът е изпратен и до председателя на Народното събрание, до премиера, вътрешни министър и до председателя на ДАНС. До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия. Друга насока на разследването е свързана с подадена на 20 януари 2011 г. от „Овергаз Инк“ АД до ДКЕВР жалба срещу „Булгартрансгаз“ ЕАД, за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до ПГХ „Чирен”. В задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. Въпреки че Комисията е била сезирана надлежно, в законния срок членовете й не са се произнесли по подадената жалба и не са взели каквото и да е решение. Това е довело до образуване на дело за злоупотреба с господстващо положение пред Европейската комисия срещу БЕХ, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“, което към момента не е приключило, изтъкват от държавното обвинение. От там допълват, че от бездействието на длъжностни лица от ДКЕВР, които заемат отговорно служебно положение, могат да настъпят немаловажни вредни последици, изразяващи се както в налагане на финансови санкции, така и в разстройване на енергийната система на държавата. „Преценява се и евентуалното извършване на длъжностни престъпления при последното определяне на цените на газта, топлоенергията и водата (за София), довело до значителен ценови скок за крайния потребител. Предмет на разследване в тази насока е наличието на действителна обоснованост на цените от страна на крупните енергийни доставчици”, се казва още в съобщението на прокуратурата. Разследването е възложено на екип от следователи от Следствения отдел на Софийска градска прокуратура. Със съдействието на ДАНС се извършват активни действия по изземването на документи, включително и в сградата на КЕВР. Служителите на КЕВР са увредили националния интерес финансово чрез сключване на неизгодни договори. Това каза пред журналисти зам.-главният прокурор Борислав Сарафов във връзка с образуваното досъдебно производство срещу длъжностни лица – членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), за престъпления по служба, предаде Агенция „Фокус“. Във връзка с това колко дълго ще продължи разследването, Сарафов заяви: „Това не бих могъл да кажа, разследването е в начален етап“. Попитан дали разследването касае Сашо Дончев, той отговори, че също не би могъл да каже коя е компанията. „В крайна сметка ние разследваме дейността на държавния орган за енергийно и водно регулиране, а не на частни търговски дружества. По-скоро предмет и обект на разследването са държавните служители, които са членове на комисията”, уточни Сарафов. Той посочи, че държавните служители са увредили националния интерес финансово чрез сключване на неизгодни договори. „Става въпрос за контрол и бездействие. Със сигурност щетите биха били с големи размери, но не бих могъл да кажа. Още повече, че разследването е в начален етап и не са назначени необходимите експертизи, които да дадат някаква конкретика“, поясни Сарафов. Във връзка с това защо тези действия се предприемат няколко дни след като Сашо Дончев оповести за срещата си с главния прокурор, на която твърди, че му е оказан натиск от страна на Сотир Цацаров, Сарафов заяви: „Не се наемам да гадая. Вие сами ще се направите съответните изводи. Аз не бих изказал такава връзка“. По думите му действията са планирани отдавна. Сарафов не пожела да каже кой е подателят на сигнала от 16 януари 2017г. „Нали не очаквате да кажа името на лицето, подало сигнала на вас, за да може да бъде упражнен какъвто и да е натиск върху него. Не очаквайте това от мен, не би било професионално“, добави той. На въпрос дали е имало натиск върху него да оттегли кандидатурата си за член на ВСС той отговори с думите : „Само от страна на жена ми. Тя ме демотивира и каза, че всъщност моята роля и сила са по-скоро оперативната работа, отколкото административната като член на Съвета. Главният прокурор подкрепи моето решение“. Към момента не се разследва настоящият състав на КЕВР, уточни прокурор Сарафов. „Става въпрос за разследване, което е на СГП. Разследва се дейността на длъжностни лица от КЕВР. Става въпрос за длъжностно престъпление в по-предходен период. Към момента не се разследва дейността точно на този състав на КЕВР“, уточни той. „Става въпрос за сключени неизгодни договори и длъжностни престъпления от членове на КЕВР. Разбира се към момента няма привлечени обвиняеми лица, но се събират доказателства. Дали ще се съберат такива, или не е въпрос на доказателства и преценка след техния анализ“, поясни Сарафов. „Не изключвам разследването да се разпростре в по-голям период. Не бих искал да коментирам конкретни детайли от разследването, за да не попреча на същото. То би било далеч по-ефективно ако се проведе в някаква степен в рамките на служебната тайна“, допълни той. На въпрос дали се разследва Ангел Семерджиев, бивш председател на КЕВР, който беше уволнен през 2013 г. от тогавашния премиер Бойко Борисов, Сарафов коментира: „Не бих искал да отговоря нито положително нито отрицателно“. Във връзка с това дали разследването е от този период зам.-главният прокурор отговори по същия начин. Относно това колко папки ще бъдат иззети, Борислав Сарафов заяви: „И към момента не сме иззели, но, както казах, разговаряхме с председателя на КЕВР и с експерти от комисията, които ни оказаха необходимото съдействие. В момента колегите от ДАНС, които ни придружават и помагат останаха, за да уточнят всички детайли за предоставяне на кореспонденцията“, каза още Борислав Сарафов.
Източник: 3e-news (25.04.2017)
 
Макар да е още в проект, газовият хъб "Балкан" вече поскъпна. Изграждането му ще струва между 1.4 и 2.4 млрд. евро, показват разчетите на плана за развитие на "Булгартрансгаз" за периода 2017 - 2026 година. В плана е записано, че разходите ще бъдат покрити от собствени и привлечени средства. Проектът е все още в идейна фаза и няма окончателно инвестиционно решение. Само преди година обаче тогавашният шеф на компанията Георги Гегов обяви, че хъбът ще струва до 2 млрд. - значително по-малко от посочената сега цена. Проектът е определен като ключов за компанията, а прогнозата е, че ще бъде пуснат в експлоатация до 2022 година. Хъбът ще работи с газ от различни източници, като сред вариантите са руски газ от нов морски газопровод, местен добив, газ от Южния газов коридор или от терминалите за втечнен газ от Гърция и Турция. В плана на "Булгартрансгаз" за пореден път се отбелязва важността на интерконекторите с Турция, Сърбия и Гърция, както и газопровода Eastring, който ще свърже мрежите на Румъния и Унгария. Въпреки това обаче, с изключение на газовата връзка с Гърция и пуснатата тръба със северната ни съседка, нито един от тях не е в напреднала фаза.
Източник: Сега (26.04.2017)
 
Настояваме за ежегодно договаряне на цените на руския газ България да може да предоговаря всяка година цената, по която купува природния газ от "Газпром". В рамките на първите две години занапред предоговарянето да се прави даже и по-често - на полугодие. Това е българската позиция по делото "Газпром", по което ЕК обвини руския гигант в монопол. Страната ни ще настоява и за отпадане на задължението на "Булгаргаз" да плаща заявените предварително количества газ на руснаците, дори когато те не са използвани напълно, съобщи вчера ресорният министър Николай Павлов. "Притеснителното в предложението на "Газпром" обаче е, че се дава достъп до българския пазар на фирми от Унгария, Словакия и Полша, а няма реципрочност. Тоест не е предвиден такъв ангажимент, с който ние да имаме възможност да продаваме газ на тяхна територия", допълни забележките на българската страна служебният министър. Павлов се похвали, че в края на мандата си оставя държавните енергийни дружества в добро финансово здраве - единствено "Булгаргаз" регистрира загуба в размер на 29 млн. лв. Общественият доставчик е изплатил над 150 млн. лв. просрочени задължения към НАП, 47 млн. лв. заем към БЕХ и повече от 30 млн. лв. - към "Булгартрансгаз", отчете Павлов. С по-добри финанси спрямо година по-рано завършват първите три месеца НЕК, ЕСО, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2". Така например електрическата компания е регистрирала 120 млн. лв. печалба за първото тримесечие на 2017 г., спрямо 54 млн. лева за първите три месеца на м.г. За Първа атомна резултатите са плюс от 54 млн. лв. спрямо 37 млн. лв. печалба за същия период на миналата година, отчетоха от министерството. Междувременно Върховната административна прокуратура протестира решението на енергийния регулатор за цената на парното, което поскъпна средно с 22.14% след рязкото увеличение на цената на газа от април. Магистратите изброяват и дружествата, за които се отнасят новите цени, и посочват, че става въпрос за над 30 компании - тецове и фирми, които се занимават с производство на топлоенергия. От обвинението изтъкват, че подобна ситуация "не е в унисон с целите и основните, ръководните начала за дейността на независимия държавен орган". По закон при промяна на цената на газа с над 5% КЕВР е длъжна да отрази това и в цените на парното.
Източник: Сега (28.04.2017)
 
България приема антимонополната оферта на "Газпром" с условия След направен задълбочен анализ Министерският съвет подкрепи становище към Европейската комисия по предложени от "Газпром" ангажименти по дело АТ. 39816 - "Газпром", съобщиха от пресслужбата на кабинета. Българската страна приема предложението за приключване на делото по реда на Чл.9 от Регламент (ЕО) номер 1/2003, ако одобрените от ЕК ангажименти предлагат бързо и трайно решение на опасенията от злоупотреба с господстващо положение от страна на "Газпром". Становището е, че ангажиментите следва да създадат модел на равнопоставено договаряне с "Газпром" и ясен и обективен контролен механизъм, включително за разрешаване на спорове, който да гарантира спазване на пазарните принципи.В предложения вид ангажиментите са стъпка в тази посока, но имат нужда от съществено изменение. Поради множеството неясноти в предложението на "Газпром", заинтересованите български дружества "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Булгаргаз" ЕАД и "Булгартрансгаз" ЕАД са в контакт с ЕК за получаване на допълнителна информация. Очакваме в рамките на пазарния тест на ангажиментите, извършван от ЕК, поставените въпроси да бъдат изяснени и в партньорски дух да бъде намерено решение на идентифицираните рискове. Към момента ангажиментите не предлагат достатъчно гаранции за изпълнение на клаузите за пазарно ценообразуване. Не са предвидени функции на контролиращия управител в тази връзка, а механизмът за уреждане на спорове е оставен непроменен. Неприемливо е, че сега ангажиментите изглежда предвиждат неравнопоставеност между газовите дружества от Централна и Източна Европа, които ще имат право да променят точката си на доставка с такава на българската граница, докато "Булгаргаз" и всеки друг български търговец, който купува газ от "Газпром", няма да има възможност да доставя газ в точки на доставка на тези държави. Непропорционално изглежда и поставянето на ангажиментите на "Газпром" в зависимост от това дали "Булгартрансгаз" ще поеме отговорност за качеството на природния газ вместо "Газпром".България има нужда от допълнителна информация за предвидената в ангажиментите възможност "Газпром" да промени точката на доставка "Негру Вода" с друга точка на доставка на границата на България. Настояваме ангажиментите да бъдат преработени в тази част, като изключат дори съмнение, че промени на маршрутите за доставка и транзит на природен газ са приети или мълчаливо подкрепени от ЕК в противоречие с действащите договори. С оглед на сигурността на доставките, за България е важно промени на точките на доставка да бъдат обсъждани само след внимателен анализ дали количествата природен газ за страната и съседните държави са гарантирани, по какъв маршрут и срещу какви транзитни такси. Осигуряването на директни доставки през Черно море до България и оттам до държавите от Югоизточна Европа би допринесло за политическата и икономическата стабилност в региона.От гледна точка на газовите пазари, директни доставки до България биха имали предимството, че ще поставят в условия на конкуренция както източниците на природен газ (Русия и очакваните доставки от Каспийския регион), така и маршрутите за транзит до Европа.
Източник: Дарик радио (04.05.2017)
 
“Газпром” и министерството на енергетиката ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура в България В рамките на Петербургския международен икономически форум - 2017 днес се проведе работна среща на председателя на УС на “Газпром” Алексей Милер с министъра на енергетиката на Република България Теменужка Петкова, съобщиха от ведомството. Страните обсъдиха перспективите за развитие на сътрудничеството в газовата сфера. Бе отбелязан ежегоден ръст на експортните количества руски газ за България, считано от 2013 година. Положителната динамика се запазва и през 2017 година. От 1 януари до 31 май обемът на доставките е нараснал с 14,5%, в сравнение с първите пет месеца на 2016 година. Отбелязано бе ползотворното сътрудничество между „Булгартрансгаз“ ЕАД и ПАО „Газпром“ по отношение на транзита на природен газ през България за трети страни. По време на срещата, особено внимание бе отделено на въпросите по организацията на доставките на природен газ за България в дългосрочна перспектива. Алексей Милер информира Теменужка Петкова за изпълнението на проекта „Турски поток” и изрази увереност, че създаването на нови мощности за пренос на газ през акваторията на Черно море ще допринесе в значителна степен за повишаване сигурността на доставките на природен газ за потребителите от Южна и Югоизточна Европа, в това число и за България. Министър Петкова го информира за развитието и инвестициите в газопреносната система на България, както и за концепцията за газоразпределителен център. След срещата, Алексей Милер и Теменужка Петкова подписаха Пътна карта, съгласно която страните ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, при отчитане на правилата на ЕС.
Източник: Монитор (05.06.2017)
 
Българо-гръцката газова връзка ще получи финансиране от 35 млн. евро Проектът за изграждане на газова връзка между България и Гърция ще получи допълнително финансиране от 35 млн. евро по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". Това съобщи изпълнителният директор на проектната компания ICGB от българска страна Теодора Георгиева по време на конференцията "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017" . Тези средства ще са за само за българската част от проекта, който е на обща стойност от 220 млн. евро, обясни тя. За останалата част от сумата ще се преговаря с Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка. По думите на Георгиева одобрената държавна гаранция за връзката от наша страна, в размер на 110 млн. евро, може да осигури с 1-2% по-ниски лихви от пазарните. До момента за газопровода има одобрено европейско финансиране от 45 млн. евро, които ще бъдат разделени между българските и гръцките партньори.През септември тази година трябва да бъде обявена процедурата за избор на изпълнител за изграждане на газопровода, съобщи още Георгиева. По думите й през третото тримесечие на годината проектът трябва да получи и необходимото строително разрешително за изграждането на газопровода на българска територия, а през четвъртото тримесечие и на гръцка. Тепърва проектът ще кандидатства и за изключване от някои изисквания на европейското законодателство, което ще позволи договарянето на транзитните такси за по-дългосрочен период. Едва след това ще бъде обявен и нов пазарен тест, чрез който да се привлекат търговци, които да резервират свободния капацитет на тръбата. До момента такива споразумения са сключени с пет компании за 1.6 млрд. куб. метра, което е около 60% от целия капацитет на газопровода. По думите на Георгиева проектната компания има право да организира подобни пазарни тестове до пускането в експлоатация на газовото съоръжение.Държавната компания "Булгатрансгаз" ще преговаря за доставка на допълнителни количества газ от Азербайджан, над договорените вече 1 млрд. куб. метра. Това съобщи заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков по време на конференцията. По думите му все още е много рано да се каже за какви количества става въпрос, но че свободният капацитет от находището е за 3 млрд. куб. метра. Станков уточни, че преговорите ще се водят от страна на "Булгатрансгаз", тъй като компанията е отговорна за проекта за газов хъб "Балкан", чиято идея е да превърне страната в газоразпрерделителен център.
Източник: Капитал (16.06.2017)
 
Обявяват поръчката за проучване на газовия хъб „Балкан“ През юли ще бъде обявена обществената поръчка за предпроектно проучване за газов хъб "Балкан". Това съобщи във Варна началникът на управление "Правно" на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, който участва в работна среща за проекта, заедно с представители на парламентарната комисия по енергетика. Той обясни, че "Булгартрансгаз" кандидатства за финансиране на предпроектното проучване и преди два месеца е подписан договорът за предоставянето на безвъзмездната финансова помощ. Общият размер на обществената поръчка за проучването ще бъде малко по-малко от 2 млн. евро, като 50% от тях се осигуряват от програмата за свързване на Европа, припомни Малинов. По думите му 920 хил. евро е грантовото финансиране от ЕК. Той коментира, че природен газ в хъба ще идва от всички възможни източници. Един от основните е от Русия, но също така синьо гориво от Каспийския регион - Азербайджан, Иран, както и от Средиземно море. Зам. председателят на комисията по енергетика в парламента Валентин Николов пък коментира, че целта на газовия хъб е България да не бъде заобиколена от т. нар. "Турски поток". По думите му 80% от компресорните станции на Балканите са съсредоточени в страната ни.
Източник: Монитор (27.06.2017)
 
Първи търг за газов хъб "Балкан" - през юли Държавното дружество "Булгартрансгаз" ще обяви обществената поръчка за предпроектното проучване за газовия хъб "Балкан" край Варна през юли. Това съобщи зам.-председателят на комисията по енергетика в парламента от ГЕРБ Валентин Николов, цитиран от БНТ. Целта на първата крачка към старт на проекта е да бъдат обсъдени всички възможни трасета на газопреносната инфраструктура на територията на страната ни. Търгът ще е за около 2 милиона евро, като половината от финансирането се осигурява от Европейската комисия, а останалата част - от Програмата "Механизъм за свързване на Европа"."Целта е България да не бъде заобиколена, да бъдат реализирани всички тези инвестиции, които бяха направени. 80% от компресорните станции на Балканите са съсредоточени тука. Голяма част от тях са подменени. В момента правим реверсивна връзка с Турция, която да подпомогне процеса за диверсификация на трасета, на източници. Идеята е България в никакъв случай да не бъде заобиколена от т.нар. "Турски поток", обясни Николов.
Източник: Club Z (27.06.2017)
 
БЕХ увеличи капитала на шест от дружествата си със 143 млн. лв. Българският енергиен холдинг (БЕХ) е увеличил капитала на шест от своите дъщерни дружества общо със 143.6 млн. лв. Става въпрос за "Електроенергиен системен оператор", "Булгартрансгаз", АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток", "Булгаргаз" и Българска независима електроенергийна борса (БНЕБ). Това става ясно от решението на Министерството на енергетиката, което е едноличен собственик на БЕХ. То е взето в края на юни и вече е вписано в Търговския регистър. Увеличението на капитала на тези дружества е станало с неразпределената печалба за 2016 г. и с такава от предходни години. То е било гласувано на ниво БЕХ още в края на май, става ясно от регистъра. Подобно увеличение на капитала на част от държавните енергийни дружества, които са били на печалба, е имало и през миналата година, става ясно от Търговския регистър. Тогава общата сума на увеличението е била 114.6 млн. лв. Подобна стъпка беше предприета и за държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", въпреки че завърши 2015 г. със загуба от 72 млн. лв. Тогава капиталът на централата беше увеличен с 49.550 млн. лв. чрез апортиране на вземане по заем от 65 млн. лв., предоставен от БЕХ през 2013 г. БЕХ обаче е намалил капитала на "Булгартел" през миналата година от 7.05 млн. лв. на 6.4 млн. лв. Най-голямо увеличение на капитала от 50 млн. лв. е получила "Мини Марица-изток". На следващо място е ЕСО с 37.9 млн. лв., а при мрежовия газов оператор "Булгартрансгаз" увеличението е с 29.8 млн. лв. Капиталът на АЕЦ "Козлодуй", която отчете рекордно нисък резултат от 1.6 млн. лв. за 2016 г., се увеличава с 8.4 млн. лв. При "Булгаргаз" увеличението е със 17.2 млн. лв., а на енергийната борса - с 201 хил. лв. В същото време приходите от дивиденти, изплатени от енергийните дружества на БЕХ за 2016 г., са 115.9 млн. лв., което е увеличение с 26.5% спрямо предходната година. Увеличението на капитала на държавните дружества на практика ще улесни взимането на нова емисия облигации през следващата година, за която съобщи изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов пред Publics.bg. По думите му нейната цел ще е да замени емисията, падежираща през ноември 2018 г., която беше пласирана в края на 2013 г. на Ирландската фондова борса и беше в размер 500 млн. евро. Тези средства бяха необходими на БЕХ, за да се платят натрупаните задължения в групата. Най-голямото от тях беше заемът на Националната електрическа компания за 195 млн. евро, с който трябваше да се финансира изграждането на АЕЦ "Белене". Иванов е допълнил още, че въпреки че в момента условията на финансовите пазари са много изгодни за нова емисия, БЕХ няма да предприеме подобна стъпка до следващата година. През 2016 г. БЕХ пласира и друга емисия облигации на стойност 550 млн. евро на Ирландската фондова борса. Тогава парите бяха необходими на холдинга, за да се разплати с двете американски централи - ТЕЦ "Контурглобал Марица-изток 3" и ТЕЦ "AES Гълъбово", към които НЕК беше натрупала задължения за близо 1 млрд. лв.
Източник: Капитал (10.07.2017)
 
Между 3 и 4 млрд. евро за газови връзки, развитие на газопреносната ни мрежа и за хъб “Балкан” предвижда 10-годишният план за развитие на “Булгартрансгаз”. Две нови тръби по трасето на “Южен поток” на наша територия са начертани на картата за развитие на газовата мрежа 2017-2026 г. Едната тръба завива към Оряхово, а другата продължава към Сърбия. Новите тръби са от концепцията за развитието на газовия хъб “Балкан”, за който в плана са предвидени инвестиции между 1,4 и 2,4 млрд. евро. 1,6 млрд. евро са инвестициите, без газовия хъб “Балкан”, които е предвидил газовият оператор. Те за са интерконекторите с Гърция и Турция, разширяването на Чирен, което ще струва 223 млн. евро. Важна е инвестицията за реконструкция на мрежата - тя е 321 млн. евро. България бърза с обновяването и разширяването на мрежата до 2019 г., когато се очаква първата тръба на “Турски поток” да е готова и да може да се транзитира газ от юг по тръбата, по която сега доставяме газ на Турция. До 2019 г. планът е да се вложат 312 млн. лв. В плана липсват доставки от евентуални морски находища на природен газ, но пък са записани 13,7 млрд. куб. м газ от блок “А-Ловеч” на газокондензатното находище “Койнаре” на “Дайрект Петролеум” (придобита от канадската компания TransAtlantic). Според одобрено инвестиционно предложение от МОСВ очакваните ресурси от находището са 36 млрд. куб. м. Предстои изграждане на връзка между находището и газопреносната мрежа.
Източник: 24 часа (12.07.2017)
 
ГЕРБ реже права на граждани и фирми заради магистралите ГЕРБ се кани да направи поредния скандален ремонт на закон. Депутати от управляващата партия внесоха законопроект, който предвижда орязване на възможностите да се обжалват екологичните оценки за големи инвестиционни проекти. Ако поправката бъде приета, оценките за въздействие върху околната среда (ОВОС) за магистрали, язовири, газопроводи и нефтопроводи, паркове като "Рила" и "Пирин" и други обекти с национално значение ще минават по "експресна писта", тъй като ще могат да бъдат обжалвани пред една-единствена съдебна инстанция. Юристи веднага коментираха, че такава промяна ще е шамар за гражданското общество. ГЕРБ лансира поправката точно когато предстои обсъждане и одобрение на екооценката за най-главоболния и скъп участък от магистрала "Струма" - през Кресненското дефиле. Очаква се Министерството на околната среда (МОСВ) да се произнесе наесен. Вчера седем природозащитни организации съобщиха, че са подали официална жалба в Европейската комисия срещу намерението магистралата да минава през дефилето. Според тях, ако това се случи, България ще бъде осъдена от Европейския съд за погазване на екозаконодателството на ЕС. Кресненският пролом е част от европейската мрежа "Натура 2000". Ако там бъде построен аутобан, трафикът ще унищожи десетки и стотици ценни видове животни и растения, а на България ще се наложи да върне на Брюксел близо 800 млн. евро за строителството и да плаща жестоки глоби, твърдят подателите на жалбата. Поправката на ГЕРБ за претупване на екооценките е внесена с подписите на Данаил Кирилов, шеф на правната комисия в Народното събрание, както и на Ивелина Василева, която само допреди месеци бе министър на околната среда в предния кабинет на Бойко Борисов. Те предлагат несъгласните с решение на екоминистъра, засягащо инвестиционни намерения за обекти от национално значение (определят се от Министерския съвет и списъкът може непрекъснато да се дописва), да могат да обжалват в съда само веднъж, на една инстанция. В допълнение от ГЕРБ предлагат да се съкрати срокът за произнасяне по жалбите и съответният съд да излиза с решение в рамките на не повече от 6 месеца. Сега времеви ограничения няма. "С цел да се съкрати съществено времето за процедиране и влизане в сила на изграждането на обекти с национално значение и за да се избегнат дългите и тежки процедури на обжалване, считаме, че не е необходим касационен контрол", пише в мотивите на вносителите. Според тях обществеността можела да си каже възраженията "на най-ранен етап", докато трае обсъждането, и затова нямало нужда да се затъва в дълги съдебни процедури. Предложението със сигурност ще предизвика остри критики и отпор, защото най-големите скандали и спорове за въздействието върху природата избухват точно за големи инфраструктурни проекти - достатъчно е да припомним трусовете с разширяването на курорта Банско и заплахите за парк "Пирин". Възможно е идеята на ГЕРБ за "бърза писта" за ОВОС-ите да е и заради казуса с преминаването на магистрала "Струма" през Кресна, смята Ивайло Хлебаров от "За Земята" - едно от седемте сдружения, сезирали Брюксел заради рисковия избор на трасето. Премахването на касационното обжалване на екооценките е ограничаване на достъпа до правосъдие и е опасен прецедент, който ще покаже, че България не желае да спазва европейското природозащитно законодателство, коментира Хлебаров пред "Медиапул". Споровете как "Струма" да преодолее Кресненското дефиле се точат повече от 10 години и през това време многократно бяха приемани и отхвърляни различни варианти на трасето. За изграждането на магистралата са осигурени европейски средства, тъй като тя е част от Европейския коридор №4, свързващ Германия с България и Гърция. Само за проблематичната отсечка между Кресна и Крупник са предвидени 800 млн. евро (включително и участието на българския бюджет). Последният вариант предвижда магистралата да се понижи до скоростен път с две платна, като едното следва сегашното шосе, а другото преминава покрай дефилето. И този вариант е неприемлив, твърдят обаче в жалбата си до ЕК "Приятели на Земята Европа" (Friends of the Earth Europe), Мрежата CEE Bankwatch Network, Екологично сдружение "За Земята", Сдружение за дива природа "БАЛКАНИ", Институт за зелена политика, Информационен и учебен център по екология и Училище за природа Влахи. Ако Комисията или Европейският съд открият нарушения на Европейското природозащитно законодателство, българското правителство ще трябва да върне европейско финансиране на стойност близо 756 милиона евро, предупреждават екоорганизациите, сезирали Брюксел. Те предупреждават, че ако магистралата прореже Кресненското дефиле, това ще бъде катастрофално за защитените видове растения и животни в региона. "Кресненското дефиле, дълго 16 километра, е районът с най-голяма концентрация на биоразнообразие в България с 92 защитени вида и част от "Натура 2000". За сравнение на един квадратен километър тук живеят повече видове пеперуди, отколкото в цяла Великобритания", твърдят природозащитниците. Според тях целият трафик трябва да бъде изнесен на изток от дефилето. Проблемът е, че такъв вариант ще оскъпи строителството с повече от 1 млрд. лева. До няколко месеца се очаква екоминистерството да излезе с доклад за Оценката за въздействие на околната среда. След това местната общност и широката общественост ще могат да изразят своите становища. Избраното трасе трябва да бъде одобрено от Европейската комисия.
Източник: Сега (13.07.2017)
 
„Булгартрансгаз“ с проект на рамков договор и общи условия за достъп и пренос Българският газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ съобщи, че във връзка с предстоящите изменения на регулаторната рамка на предлаганите услуги по пренос е изготвен проект на Рамков договор за достъп и пренос и Общи условия към него, които ще се прилагат от 1 октомври 2017 г. Докунментите се предлагат за публична консултация от всички заинтересовани страни. С помощта на Рамковия договор и общите условия към него, значително ще бъде улеснена възможността за мрежовите ползватели да резервират капацитетни продукти „ден напред“ и „в рамките на деня“, без да е необходимо да имат резервирани по-дългосрочни продукти в своето портфолио. Също така всички капацитетни продукти в рамките на газовата година ще бъдат използвани от ползвателите след резервацията им на RBP, без да е необходимо последващо подписване на допълнителни документи. Друго предимство на този договор е ясното регламентиране на процедурите за използване на Търговската диспечерска платформа (CDP) на „Булгартрансгаз“ ЕАД и подаването на уведомления за сделка на Виртуалната търговска точка (VTP) и подаването на съответните заявки за пренос до/от VTP към входно-изходните точки на газопреносната система. /publics.bg
Източник: Други (13.07.2017)
 
"Булгартрансгаз" и "Сърбиягаз" преговарят за нова газова връзка "Булгартрансгаз" преговаря със "Сърбиягаз" за изграждане на напълно нова газова връзка с капацитет от 10-12 млрд. куб. метра годишно. Това съобщи изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов след общественото обсъждане на 10-годишния план за развитие на газопреносната мрежа в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). "Преди два дни подписахме със сръбските колеги меморандум, с който, ако успеем да реализираме нашата идея за газов хъб, те също да направят необходимото да разширят мрежата си и този газ да се транспортира оттам за Унгария и Австрия", посочи Гегов. Все още с експерите на "Газпром" се обсъжда по какъв маршрут да бъде пренасочен руският газ след изгрждането на "Турски поток", който цели да замени сегашния маршрут през Украйна, стана ясно от думите на Гегов. Той обясни, че обсъжданите варианти са два, през Варна (което на практика е смален вариант на проекта "Южен поток") или през българско-турската граница. Други варианти за доставки за газовия хъб са евентуалните залежи в Черно море, азерски, турски (от LNG терминалите) и дори румънски газ, обясни още Гегов. Според Гегов най-евтиният вариант за новия маршрут за руския газ през страната ни ще бъде, ако се използва съществуващият транзитен газопровод с Турция, през който в момента преминават около 12 млрд. куб. метра годишно, само че в обратна посока. "Ако газът влиза през Турция, ще се използва сега съществуващата тръба, но трябва да се инвестира в разширение. Това ще е най-евтиният маршрут, ако се налага да поемаме 16 млрд. куб. метра газ годишно", посочи Гегов.
Източник: Капитал (14.07.2017)
 
Компании от 4 страни подписаха за Вертикалния газов коридор Представители на газовите компании - „Булгартрансгаз“ ЕАД (България), ICGB AD (България), DESFA S.A. (Гърция), FGSZ LTD (Унгария) и SNTGN TRANSGAZ S.A. (Румъния) подписаха вчера в Букурещ меморандум за разбирателство относно реализацията на Вертикалния газов коридор, съобщиха от министерството на енергетиката. Подобен документ през септември миналата година бе подписан в Будапеща от ресорните министерства на България, Гърция, Румъния и Унгария в рамките на заседание на Групата на високо равнище за газова междусистемна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (CESEC). Приетият вчера в румънската столица документ цели сътрудничество между газовите компании за реализацията на коридора за двупосочен пренос на природен газ, който свързва междусистемно мрежите на България, Гърция, Румъния и Унгария. Насърчаването на проекти от общ интерес, както и на други необходими проекти съвместно и индивидуално, са сред целите, записани в Меморандума за осъществяването на Вертикалния газов коридор.
Източник: Монитор (20.07.2017)
 
НЕК получила близо 291 млн. лв. от фонда за енергийна сигурност Общественият доставчик на ток "Националната електрическа компания" (НЕК) е бил компенсиран с 290.713 млн. лв. през 2016 г. за изкупената възобновяема електроенергия и тока по дългосрочните договор с американските въглищни централи. Парите са преведени от Фонд "Сигурност на електроенергийната система“, в който от средата на 2015 г. година влизат 5% от приходите от продажба на електроенергия от всички производители и вносители, както и от "Електроенергийния системен оператор" и газовия "Булгартрансгаз". Във фонда влизат и държавните приходи от продажба на парникови квоти. Така през миналата година във фонда са влезли над 355 млн. лв., от които отчисленията са в размер на 215.164 млн. лв., а от постъпленията от въглеродна търговия - 140.741 млн. лв. Разходите за издръжката на фонда през 2016 г. са били за близо 132 хиляди лева. След изплатените на НЕК близо 291 млн. лв., във фонда са останали над 64 млн. лв., към които вече се натрупват новите отчисления и приходи от парникови квоти.
Източник: Медия Пул (20.07.2017)
 
Европейската комисия пуска руски газ за "Балкан" Европейската комисия разрешава на България да използва руски газ в своя проект за газаразпределителен център "Балкан". Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова. До десет дни министерството ще обяви обществена поръчка за предварителен анализ на проекта. Отделно ведомството планира да създаде работна група за проучване на нуждата за изграждане на газова тръба и към Македония. Така България може да се върже към тръбата за "Турски поток" или "Южен", ако този проект бъде възстановен. "За България е изключително важно, поне това трябва да бъде наш национален приоритет - да останем фактор на газовата карта на Европа. Ние не трябва да допускаме по никакъв начин да бъдем заобиколени от големите инфраструктурни проекти, които се развиват или ще се развиват около нас", каза Петкова.
Източник: Стандарт (28.07.2017)
 
Газифицират Свищов до 2019 г. Пpeдcтoи нa тepитopиятa нa oбщинa Свищoв дa бъдe изгpaдeн пpeнoceн гaзoпpoвoд, cлeд кaтo “Бyлгapтpaнcгaз” ЕАД и Евpoпeйcкaтa бaнкa зa възcтaнoвявaнe и paзвитиe (ЕБВР) cключихa дoгoвop, c кoйтo ce oтпycкa бeзвъзмeзднa финaнcoвa пoмoщ oт Мeждyнapoдeн Фoнд “Кoзлoдyй” зa изгpaждaнe нa тpи пpeнocни гaзoпpoвoдa c aвтoмaтични гaзopeгyлиpaщи cтaнции (АГРС) дo Свищoв, Пaнaгюpищe, Пиpдoп, Бaнcкo и Рaзлoг. Общaтa пpoгнoзнa cтoйнocт нa тpитe пpoeктa ce oцeнявa нa 21 790 000 eвpo, oт кoитo бeзвъзмeзднaтa финaнcoвa пoмoщ oт МФ “Кoзлoдyй” e в paзмep нa 11 000 000 eвpo. Съфинaнcиpaнeтo oт “Бyлгapтpaнcгaз” e в paзмep нa 10 790 000 eвpo. Пpeдвидeнaтa индикaтивнa cтoйнocт нa пpoeктa дo Свищoв e 4,72 млн. eвpo, oт кoитo 50 % ce ocигypявaт oт МФ “Кoзлoдyй”, cъoбщи кмeтът нa Свищoв Гeнчo Гeнчeв. Рeaлизиpaнeтo нa пpoeктa щe дaдe възмoжнocт зa гaзификaция нa oбщинa Свищoв, кaктo и щe ocигypи пoтeнциaлнa възмoжнocт зa зaхpaнвaнeтo нa пoтpeбитeли c пpиpoдeн гaз. Изгpaждaнeтo нa пpeнocния гaзoпpoвoд щe дoвeдe дo cъщecтвeни икoнoмичecки, oбщecтвeни и coциaлни пoлзи и щe пoвиши eнepгийнaтa eфeктивнocт в peгиoнa, кaтeгopичeн e Гeнчeв. Гpaдoнaчaлникът пoяcни, чe пpeдcтoи избpaният кoнcyлтaнт зa пpoeктиpaнe “РАП Сиcтeмc Бългapия” ООД дa oпpeдeли нaй-пoдхoдящия вapиaнт нa тpace нa пpeнoceн гaзoпpoвoд дo Свищoв, cъoбpaзeн c тeхничecкитe и eкoлoгични acпeкти нa paйoнa. Пpeдлoжeни ca двa вapиaнтa нa пpoeктнитe тpaceтa. Te ca paзпoлoжeни нa тepитopиятa нa oблacт В. Tъpнoвo и пpeминaвaт пpeз oбщинитe Пaвликeни и Свищoв, кaтo в Пaвликeнcкo ce включвaт зeмлищaтa нa ceлaтa Гopнa Липницa, Бaтaк, Слoмep, Кapaиceн, a в oбщинa Свищoв – ceлaтa Гopнa Стyдeнa, Овчa мoгилa, Кoзлoвeц, Бългapcкo Сливoвo, Цapeвeц и Свищoв.
Източник: Янтра - Велико Търново (01.08.2017)
 
Индустрията се готви за стачка заради новите тарифи на "Булгартрансгаз" Големите индустриални предприятия обявиха готовност за стачни действия. В отворено писмо браншовата организация на промишлените потребители изразява несъгласие с новата методика, която "Булгартрансгаз" предлага за определяне на тарифите за достъп и пренос до газопреносната мрежа. Според предварителните изчисления на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) новите тарифи ще доведат до покачване на таксите за пренос с 60% за отделните крайни клиенти. Това ще предизвика сериозен ценови шок на пазара и ще блокира алтернативите за внос на синьо гориво, различно от руското. Ако не се спре въвеждането на новия модел, бизнесът заплашва със стачки, подобни на тези през юни 2015 г., заради поскъпването на тока. От организацията настояват "Булгартрансгаз" да не въвежда новия ценови модел от 1 октомври, преди публично да бъде обсъден анализ, обхващащ спецификата на пазара, натовареността на газопреносната мрежа и ефекта от новата тарифа. В момента клиентите на "Булгартрансгаз" плащат такса единствено върху реално пренесените обеми природен газ, но операторът иска вече само 10% от разходите ще се изчисляват върху реално пренесените количества, а останалите 90% - на базата на прогнози при резервирането на капацитет за поне 20 месеца напред. Индустриалните потребители настояват да се проведе тестов период преди прилагането на новата методика. Ако това не бъде направено, ще сезират компетентните органи, тъй като според тях действията на "Булгартрансгаз" пряко застрашават конкурентоспособността на българската индустрия.
Източник: econ.bg (30.08.2017)
 
Индустрията се готви за стачка заради новите тарифи на "Булгартрансгаз" Големите индустриални предприятия обявиха готовност за стачни действия. В отворено писмо браншовата организация на промишлените потребители изразява несъгласие с новата методика, която "Булгартрансгаз" предлага за определяне на тарифите за достъп и пренос до газопреносната мрежа. Според предварителните изчисления на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) новите тарифи ще доведат до покачване на таксите за пренос с 60% за отделните крайни клиенти. Това ще предизвика сериозен ценови шок на пазара и ще блокира алтернативите за внос на синьо гориво, различно от руското. Ако не се спре въвеждането на новия модел, бизнесът заплашва със стачки, подобни на тези през юни 2015 г., заради поскъпването на тока. От организацията настояват "Булгартрансгаз" да не въвежда новия ценови модел от 1 октомври, преди публично да бъде обсъден анализ, обхващащ спецификата на пазара, натовареността на газопреносната мрежа и ефекта от новата тарифа. В момента клиентите на "Булгартрансгаз" плащат такса единствено върху реално пренесените обеми природен газ, но операторът иска вече само 10% от разходите ще се изчисляват върху реално пренесените количества, а останалите 90% - на базата на прогнози при резервирането на капацитет за поне 20 месеца напред. Индустриалните потребители настояват да се проведе тестов период преди прилагането на новата методика. Ако това не бъде направено, ще сезират компетентните органи, тъй като според тях действията на "Булгартрансгаз" пряко застрашават конкурентоспособността на българската индустрия.
Източник: econ.bg (30.08.2017)
 
Петкова:Природният газ няма да поскъпва с 60% Няма да има драстично увеличение на цената на природния газ. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова след днешното заседание на правителството. Тя опроверга спекулациите за поскъпването на такса пренос с около 60% и уточни, че увеличението ще бъде под 2%. Петкова каза, че днес по-късно по темата ще има среща с представители на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и КЕВР. По думите й увеличението на таксите е резултат от европейски регламент в сила от 2011 година. Той гарантира приходите на операторите и присъщите разходи, за да може той да осъществява своята дейност. За целта са разработени две методики във връзка с формирането на двете цени за пренос и достъп и са съобразени с изискванията на Европейския съюз. Трябвало е обаче са бъдат въведени още преди 3-4 години. Енергийният министър заяви, че новите цени трябва да влязат в сила от 1 октомври тази година. "Цената за пренос и достъп, по която "Булгартрансгаз" работи към настоящия момент, е от 2005 г. Сами можете да прецените от 2005 г. до настоящия момент само с процента на инфлация, ако трябва да бъде актуализирана тази цена, тя трябва да бъде със съвсем други стойности", бе категорична Петкова. Тя добави, че следващата седмица ще бъда организирана и среща с бизнеса, "защото за нас като правителство е изключително важно българският бизнес и българската индустрия да работи в една абсолютно конкурентна среда, за да може и нашата икономика да бъде конкурентноспособна".
Източник: Монитор (31.08.2017)
 
Новата входно–изходна тарифна система на пазара на природен газ няма да увеличи цените с повече от 2.4% След въвеждането на новата входно-изходна система на пазара на природен газ крайната цена ще се увеличи между 0.37 и 2.4% за различните видове консуматори. Това показва анализ, изготвен от „Булгартрансгаз“, който бе представен на среща в Министерството на енергетиката днес. В разговорите участваха министър Теменужка Петкова, заместник-министър Жечо Станков, председателят на КЕВР Иван Иванов, представители на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, както и на големите индустриални консуматори. Новите тарифи, обявени от оператора на газопреносната мрежа, са базирани на реални разходи и инвестиции, се посочва в анализа на „Булгартрансгаз“. За нас е особено важно индустрията да се развива при пазарни условия и да бъде конкурентоспособна, каза министър Петкова по време на срещата. Едновременно с това обаче страната трябва да спази европейските правила и да промени модела на ценообразуване. Срещата в Министерството на енергетиката днес е част от разяснителната кампания за въвеждане на новия матричен модел на входно-изходната тарифна система. Той трябва да започне да действа от 1 октомври 2017 г., като с въвеждането му България изпълнява изискванията на ЕК, свързани с функционирането на пазара на природен газ. България е последната държава от ЕС, която все още не е въвела новия модел на ценообразуване. Той е разработен през 2012 г. и избран от Булгартрансгаз“ след две обществени обсъждания при изцяло публични условия. Председателят на КЕВР Иван Иванов бе категоричен, че не може да се очаква отлагане на действието на новите правила.
Източник: 3e-news (07.09.2017)
 
България, Гърция и Сърбия ще си сътрудничат за либерализиран газов пазар в региона България, Гърция и Сърбия ще задълбочат сътрудничеството си по проекти, които осигуряват сигурност на газовите доставки за Югоизточна Европа. Около това се обединиха енергийните министри на трите балкански страни – Теменужка Петкова, Йоргос Статакис и Александър Антич по време на тристранна среща в рамките на провеждащия се в Александруполис форум за нефт и природен газ. Събитието се организира от Американо-гръцката търговска камара, със съдействието на гръцката асоциация за енергийна икономика. Общото разбиране на страните е, че диверсификацията на източниците за доставка на природен газ ще даде възможност за конкурентни цени и справяне с предизвикателствата в региона, съобщиха от пресцентъра на българското енергийно министерство. Министър Теменужка Петкова подчерта стратегическото значение на интерконектора Гърция-България за постигане на заложените цели за доставки на природен газ от различни източници. „Българското правителство твърдо стои зад проекта, водим разговори с Европейската комисия за осигуряване на допълнително финансиране“, каза още тя. По думите на гръцкия енергиен министър Статакис, за газовата връзка следва да се осигурят допълнителни средства както от български, така и от гръцки еврофондове. По време на срещата бе дискутирано и развитието на проектите за изграждане на Вертикален газов коридор, терминала за втечнен природен газ на Александруполис, интерконектора България-Сърбия. „Тези проекти са основополагащи за начертаването на нови трасета за доставка в региона. България, Гърция и Сърбия ще бъдат определящ фактор при формирането на свободен и прозрачен газов пазар на Балканите“, подчерта министър Петкова. „Уверена съм, че Гърция и Сърбия ще имат важна роля при изграждането на европейския газов хъб „Балкан“. За да реализираме концепцията на българското правителство, преди всичко трябва да изградим липсващата инфраструктура със съседните страни, както и да осигурим доставки на природен газ от поне три различни източника. С изграждането на единен регионален енергиен пазар ще изпълним приоритетите на България, Гърция и Сърбия за сигурни доставки на природен газ и достъпни цени за потребителите“, допълни Петкова. /publics.bg
Източник: Други (08.09.2017)
 
Частично отлагане на новия входно-изходен модел за цените за пренос и капацитет, които "Булгартрансгаз" има намерение да въведе от 1 октомври, не е решение според Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори" (БФИЕК). Това става ясно от открито писмо на организацията, изпратено до министър-председателя заради "тежките последици за България" от въвеждането на въпросния модел, който ще оскъпи цената с до 60% за различните потребители. Предложението за отлагане е направено по време на поредната среща в края на миналата седмица между представители на индустрията с министерството на енергетиката и КЕВР.
Източник: Капитал (18.09.2017)
 
И регулаторът хареса поевтиняването на природния газ с 7.3% от октомври Природният газ ще поевтинее с 7.29% от октомври, с което ще струва 343.22 лв. за 1000 куб/м без акциз и ДДС, или 32.26 лв. за мегаватчас. Това показват изчисленията на работната група към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която трябва да одобри новата цена. Разчетите показват, че на практика енергийният регулатор напълно е удоволетворил поисканото намаление от "Булгаргаз", което ще бъде в сила през четвъртото тримесечие на годината. Докладът на работната група ще бъде обсъден на открито заседание на 25 септември, след което КЕВР трябва да вземе своето решение, което ще влезе в сила на 1 октомври.Очакваното намаление би трябвало да се отрази и върху цените на топлофикациите, тъй като практиката, която КЕВР следва, е те да се индексират при над 5% увеличение на природния газ. Не е ясно обаче как ще процедира регулаторът в тази ситуация, тъй като от 1 октомври би трябвало да се вдигнат и цените за пренос и достъп на газ, които потребителите плащат на "Булгартрансгаз". Според изчисления на регулатора това ще се отрази в крайната цена на различните видове потребители между 0.36 и 2.5%, а специално за "Топлофикация София" с малко под 2.5%. Индустрията, както и топлофикациите са недоволни от поскъпването и изчисляват, че самата цена за пренос, която в момента е 19.73 лв. за 1000 куб. метра, ще се увеличи с до 60%, което според тях е необосновано.Цената на природни газ се изменя на всеки три месеца съгласно сключения договор за доставка между държавния търговец "Булгаргаз" и руската "Газпром". Един от основните ценообразуващи фактори са месечните котировки на алтернативните горива през предходните девет месеца. Разчетите показват, че средно за този период цените на мазута и газьола се увеличават с 1.90 и 1.76% спрямо третото тримесечие на годината. Цените на алтернативните продукти на международните пазари пък растат с от 3.6 до 5.9% през август спрямо юли. Подобна тенденция се наблюдава и през септември, когато увеличението стига до 9.5%. Това означава, че ако този тренд се задържи, през следващите тримесечия може да се очаква поскъпване на природния газ за българските потребители. Това, което все пак влияе на намалението от октомври, е цената на лева към долара, която също е фактор при определянето на стойностите. От разчетите на "Булгаргаз" се вижда, че за ценообразуващия период този курс намалява с 6.66% спрямо предходния. През четвъртото тримесечие "Булгаргаз" ще разчита освен на руския газ и на местния добив от находището "Галата", за който през август е сключен договор с концесионера "Петрокелтик". Част от количествата ще бъдат осигурени и от газовото хранилище "Чирен". На практика себестойността на газа на входа на газопреносната система е 334.99 лв. за 1000 куб. метра, а необходимите количества газ през последното тримесечие са 919 хил. куб. метра газ.
Източник: Капитал (19.09.2017)
 
Бизнесът и държавата постигнаха съгласие за модела за цената на природния газ Новият входно-изходен модел за такси пренос и достъп до газопреносната система ще бъде въведен от 1 октомври тази година, съобщиха от Министерството на енергетиката. От енергийното министерство допълниха, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се е ангажирала да следи и контролира ежемесечно приходите на "Булгартрансгаз" и при констатирани изкривявания и диспропорции, установени с ясни аргументи, да разгледа възможностите за промяна на методиката. Държавата в лицето на Министерството на енергетиката, регулатора и представители на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) ще се срещат текущо всяко тримесечие, за да обсъждат отражението на новия модел и евентуална необходимост от корекции. Председателят на КЕВР Иван Иванов е пояснил, че 1 октомври е най-подходящото начало за въвеждане на новите правила, защото тогава започва газовата година, тригодишният регулаторен период за "Булгартрансгаз", както и първата от трите ценови години. Представителите на бизнеса са декларирали съгласие с въвеждането на новия ценови модел при строг и прозрачен текущ контрол от страна на регулатора и регулярни разговори с държавата, ако са необходими промени в него.
Източник: Дарик радио (28.09.2017)
 
Проучването за газовия хъб "Балкан" тръгва от над 4.2 милиона лева Държавният монополист "Булгартрансгаз" е готов да плати над 4.2 милиона лева за предпроектно проучване на газов разпределителен център край Варна. Така нареченият газов хъб "Балкан" ще се гради гради на мястото, където трябваше да бъде изходната точка на спрения газопровод "Южен поток". Според съобщението на държавната компания този център е определен от Европейската комисия за проект от "общ интерес" на 18 ноември 2015 г. Прогнозната стойност на проучването е 1.8 милиона евро без ДДС. С включено ДДС сумата е малко над 4.224 милиона лева. Съобщението дойде едновременно с информацията, че "Булгатрансгаз" и големите индустриални потребители са постигнали споразумение за новите, по-високи такси за пренос на природен газ и за достъп до мрежата. Драстичното завишаване на тези такси се оправдава със забавеното с 6 години въвеждане на входно-изходния модел при доставките на газ, налаган от евродиректива. Бързането сега е заради предстоящи големи енергийни проекти, част от които е и газовият хъб "Балкан". Индустриалните потребители на газ обаче неведнъж заявиха, че подобен еврорегламент няма. "Никъде в директивите на ЕС не пише, че България трябва да вдига цени и такси, единственото изискване е да бъде въведен "входно-изходният модел", което е трябвало да се случи още през 2011 г.", заявиха в отворено писмо работодателите от АИКБ, БСК, КРИБ и БТПП. От съобщението за газовия хъб става ясно, че проектът за "Балкан" е основан на идеята значителни количества природен газ от различни източници да постъпват в реална физическа точка в района на Варна за по-нататъшен пренос. В тази точка ще бъде организирана и търговия с газ, където всеки пазарен участник да търгува на пазарни принципи. Кои са тези различни източници на газ, обаче не е ясно. Предпроектното проучване ще покаже какви са сценариите за търсене и предлагане на природен газ, ще се направи анализ на разходите, ще има и предварителна екологична и социална оценка. Ще се изяснят и бизнес моделът и различните възможности за публично-частно партьорство, проектните приходи - като обем и тарифи, както и разходите. Междувременно КЕВР обеща вчера на големите индустриални потребители на газ да следи изкъсо приходите на "Булгартрангаз" след като от 1 октомври бъде въведена новата методика на цените за пренос. Заради опасенията на бизнеса, че това ще изкриви пазара, от КЕВР са се ангажирали при констатирани изкривявания и диспропорции да разгледа възможностите за промяна в методиката. Представители на Министерството на енергетиката, на КЕВР и на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) ще се срещат всяко тримесечие, за да обсъждат отражението на новия модел и евентуална необходимост от корекции.
Източник: Сега (28.09.2017)
 
"Булгартрансгаз" приема оферти за предпроектното проучване за газовия хъб Държавната "Булгартрансгаз" обяви обществената поръчка за избор на компания, която да направи предпроектното проучване за газов хъб "Балкан". Кандидатите ще могат да подават оферти до 1 ноември, а фирмата, която спечели, ще има 170 дни за изпълнението й. Целта на предпроектното проучване е да оцени доколко проектът на ГЕРБ и правителството за превръщането на България в газоразпределителен център е жизнеспособен, да определи точния бизнес модел, по който хъбът може да бъде осъществен, както и рисковете пред изпълнението му. Половината от финансирането за предпроектното проучване в размер на 920 хил. евро беше осигурено от Европейската комисия през февруари. Останалите 920 хил. евро ще бъдат финансирани от газовия оператор. За изграждането на газовия хъб пък ще са необходими между 1.4 и 2.4 млрд. евро, като разходите по него ще бъдат покрити от собствени и привлечени средства. Според обявените от "Булгартрансгаз" изисквания целта е да бъде извършено пълно и всеобхватно предпроектно проучване на хъба, което включва анализ на целевите пазари, оценка на търсенето на газ и сценариите за неговата доставка. Отделно трябва да бъдат проучени и основните технически аспекти на хъба, както и оценка на различни модели на публично-частното партньорство и на структурата на собствеността. Анализът трябва да даде препоръка и за жизнената финансова структура на проекта. Преди месец енергийният министър Теменужка Петкова коментира пред медии, че в рамките на предпроектното проучване ще се разгледа и възможността природен газ да постъпва на входна точка Турция и да преминава през изходна точка Сърбия. Това се налага заради плановете на "Газпром" от 2019 г. да преустанови доставките по Трансбалканския газопровод, който преминава през Украйна и България, като замени маршрута с новоизграждащия се "Турски поток". В тази връзка от българска страна се водят преговори с руската компания част от количествата, предназначени за Европа, да минават през нашата територия. В средата на юли пък стана ясно, че "Булгартрансгаз" преговаря със "Сърбиягаз" за изграждане на напълно нова газова връзка с капацитет от 10-12 млрд. куб. метра годишно, която да може да задоволи евентуалните количества газ, които ще бъдат транспортирани за Европа. Други източници на газ, на които страната ни се надява, за да изпълни ролята на газоразпределителен център, са от азерското находище "Шах Дениз 2" и от терминали за втечнен газ. Друга хипотетична възможност е местен газ, за който френската Total проучва в Черно море. За реализацията на идеята ще бъде използвана съществуващата национална мрежа и капацитетът на газовото хранилище "Чирен". Изискванията към кандидатите за предпроектното проучване са реализиран оборот за последните три години в размер на 7 млн. лв. По отношение на техническите характеристики те трябва да са изпълнявали сходни поръчки, тоест да са извършвали предпроектно проучване за изграждане или подмяна на поне 30 км газопровод или на компресорна станция. При критериите за подбор с най-голяма тежест е предложената цена, но кандидатите ще се съревновават и според предложените от тях срокове за приключване на междинния доклад и самото предпроектно проучване. Отварянето на офертите ще бъде на 3 ноември от 10:30 ч. в сградата на "Булгартрансгаз".
Източник: Капитал (02.10.2017)
 
Провежда се първото заседание на газовата група България – Македония за нова директна връзка Основните проекти, по които работи България в газовата област, ще имат значение за диверсификацията на източниците и маршрутите на синьо гориво и в Македония. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща със своя колега – министърът на икономиката на Република Македония Крешник Бектеши, съобщиха от Министерството на енергетиката. Министър Бектеши е в София за провеждането на първото заседание на съвместната газова работна група, която ще проучи възможностите за развитие на нова директна връзка между газовите системи на двете държави. Меморандум за това бе подписан при посещението на министър Петкова в Скопие на 1 август 2017 г. По думите на енергийния министър липсващата инфраструктура е основен проблем за региона на Балканите и България работи активно, за да преодолее този негатив. Основният фокус по време на стартиращото в началото на следващата година българско председателство на Съвета на ЕС ще бъдат Западните Балкани, каза Петкова. До края на този месец предстои обявяването на две обществени поръчки, свързани с изграждането на интерконектора Гърция-България. Целта е в средата на следващата година да стартира строителството на тръбата, така че през втората половина на 2020 г. тя да влезе в търговска експлоатация. Министър Петкова припомни, че България има сключен договор за доставка на 1 млрд. куб. м. природен газ от Азербайджан, който ще бъде доставян в страната именно чрез връзката с Гърция.
Източник: Други (27.10.2017)
 
Първа стъпка към обединение на енергийните борси в България и Македония От началото на 2018 година ще има съвместни търгове за разпределение на преносни капацитети между електроенергийните оператори на България и Македония, съобщават от Министерството на енергетиката. Решението за това беше взето по време на съвместното заседание на правителствата на двете държави в Струмица. С новите тръжни процедури търговците от македонска страна ще участват съвместно с българските си партньори на дневните търгове, които Електроенергийният системен оператор (ЕСО) ще провежда от името на двата оператора. Споразумението е подписано на базата на съгласувани вече общи Правила за разпределение на преносни способности, обясняват от своя страна от ЕСО. Новите тръжни правила ще улеснят търговските участници, защото вече ще използват една платформа. Провеждането на търговете ще доведе до ръст на търгуваната електроенергия в региона и ще повиши ликвидността на националните енергийни борси, посочват още от ведомството, ръководено от Теменужка Петкова. Общите тръжни процедури са задължителна мярка за обединение на енергийните борси на Западните Балкани и в Югоизточна Европа. По време на заседанието в Струмица беше подписано и споразумение за извършване на предпроектно проучване за изграждането на нова газова връзка между двете държави. Страни по документа са българският газопреносен оператор "Булгартрансгаз" и акционерното дружество за извършване на енергийни дейности Македонски енергийни ресурси "МЕР АД Скопие". При анализите на маршрутите за изграждане на нова междусистемна газова връзка ще бъде взето предвид развитието на газопроводите Гърция-България и Турция-България, както и реализацията на концепцията за газоразпределителен център "Балкан". Работна група между Република България и Република Македония ще създава общ Балкански туристически маршрут, стана ясно по време на срещата на министъра на туризма Николина Ангелкова с Кочо Ангушев, вицепремиер по икономическите въпроси на Македония, допълват и от пресцентъра на Министерството на туризма. Двустранни разговори е добре да се проведат и между туроператори, които ще помогнат за реализиране на Балканския туристически маршрут, препоръча още Ангелкова. Македония е сред водещите туристически пазари за България в периода януари-септември у нас са пътували повече от 413 хил. македонски граждани, като се отчита 5,8% ръст спрямо същия период на 2016 г. По този показател Македония заема шесто място у нас. Традиционно македонските туристи идват у нас, за да посетят черноморските курорти, но също така има и сериозен интерес към зимни курорти като Банско, Боровец и Пампорово. Като ротационен председател на Съвета на ЕС България насочва вниманието на своите европейски партньори към Западните Балкани. Една от задачите, които си постави българското правителство, е намаляването на цените на роуминга. Първата стъпка в тази посока е направена след подписването на Меморандум за разбирателство между транспортните министерства на България и Македония по време на заседанието в Струмица, посочва БТА. Решението за този меморандум беше взето по време на заседанието на българското правителство в сряда. Документът предвижда страните да насърчат мобилните оператори за постигането на конкретни споразумения помежду си, които да доведат до трайното намаляване на международните тарифи на роуминг услугите. Цените на мобилните разговори между България и Македония са едни от най-високите в Европа. Те са между 2,99 лева и 6,99 лева на минута и около 25 лева на мегабайт. „Подписването на тази междуправителствена спогодба е израз на политическата воля, с която ще изпратим ясно послание, че интеграцията на Западните Балкани е от изключителна важност за приобщаването им към ЕС“, коментира министър Московски. Според него това ще мотивира операторите да сключат споразумения за реално намаление на цените за разговори в роуминг и за ползване на интернет. Очаква се на 6 декември да бъде подписано същото споразумение и със Сърбия.
Източник: Инвестор.БГ (24.11.2017)
 
България очаква до 330 млн. евро глоба от Брюксел за газов монопол До 330 млн. евро глоба може да плати България по делото на Европейската комисия срещу страната заради злоупотреба с господстващо положение от държавния "Български енергиен холдинг" (БЕХ) и дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Размерът на глобата беше съобщен за първи път официално от министъра на енергетиката Теменужка Петкова в неделя пред БНР. Петкова каза още, че правителството ще се съобрази с решението на парламента делото да се обжалва до край, вместо да се признае нарушение, за да може санкцията да бъде намалена. В петък депутатите задължиха Петкова да не признава нарушението. Това противоречи на първоначалния план на правителството да признае газовия монопол и така да се стигне до 30% намаление на санкцията. Според юристи решението на депутатите може да бъде пренебрегнато законно, тъй като министрите не са задължени да спазват решенията на парламента, а само тези на Министерския съвет. Петкова обаче обяви, че няма да се възползва от тази възможност. "Българският парламент се е произнесъл. Ние сме парламентарна република, това, което българският парламент е взел като решение, това ще бъде изпълнено", обяви в неделя Петкова. България вече беше осъдена от комисията за газовия монопол. Следващата стъпка е Брюксел да заведе второ дело за определяне на глобата за страната заради нарушението. "Не успяхме да стигнем до споразумение с Европейската комисия и оттук нататък вариантът е забранително решение. Това забранително решение съдържа размер на глобата, която Европейската комисия ще определи. Тази глоба може да достигне до 10% от оборота на БЕХ. Максималният размер на глобата би могъл да бъде 330 милиона евро", коментира Петкова и добави, че се надява сумата все пак да е по-малка. Според нея имало основание за това, тъй като Европейската комисия сама отбелязвала, че нарушението, започнало през 2007 г., е преустановено през 2015 г. Петкова коментира, че ако България признае нарушението, а не следва решението на парламента за обжалване, глобата за страната можело да бъде намалена с до 30%. Разследването срещу БЕХ и дъщерните му газови дружества започна през юли 2013 г. Мотивът беше, че злоупотребяват с монопола си и пречат на частни фирми да получат достъп до газопреносната мрежа, за да могат да участват на вътрешния пазар, както и че не са им позволили да съхраняват свое гориво в газохранилището в Чирен. Жалбата бе внесена от "Овергаз Инк", която не успя да осигури транзит за собствени доставки, след като "Булгаргаз" спря да ? продава синьо гориво. В допълнение компанията на Сашо Дончев в края на 2015 г. бе отрязана от доставки и от "Газпром", макар руската компания да бе акционер в развод в дружеството. Според "Овергаз" това е станало в договорка с българската държава, в резултат на което в края на 2016 г. компанията заведе арбитражен иск срещу България за 202.5 млн. евро, заради създавани пречки пред бизнеса ? и защото нарушава правилата на Енергийната харта за защита на инвестициите. По наказателната процедура Еврокомисията предложи част от "Булгартрансгаз" и притежаваната от дружеството мрежа да бъдат продадени на стратегически инвеститор, но тази възможност бе категорично отхвърлена от премиера Бойко Борисов по време на предишния му мандат, а същата позиция се защитава и сега. Освен запазване на суверенитета на газовата мрежа, възможен мотив за това е и желанието на Борисов да изгради газов хъб на територията на страната. Петкова за пореден път коментира и доклада на Българската академия на науките за АЕЦ "Белене". Според нея той е дал категоричен положителен отговор за това дали е нужна нова атомна мощност. Петкова за пореден път заяви, че окончателното решение по въпроса ще бъде взето от парламента.
Източник: Медия Пул (27.11.2017)
 
Продължава проверката за злоупотреба с господстващо положение на пазара на природен газ в България Европейската комисия продължава проверката, започнала преди две години срещу "Български енергиен холдинг" (BEH) и неговите дъщерни дружества "Булгаргаз" ЕАД и "Булгартрансгаз" ЕАД за предполагаема злоупотреба с господстващо положение на пазара на природен газ в България. Това заяви говорител на ЕК в понеделник. "В този случай изпратихме нашите възражения, засега не мога да съобщя какви ще бъдат следващите стъпки," добави говорителят, цитиран от БТА. През март 2015 г. Европейската комисия изпрати изложение на възражения до BEH, с което информира за предварителното си становище, че държавният холдинг може да е нарушило антитръстовите правила на ЕС, като възпрепятства достъпа на конкуренти до инфраструктурата за пренос на природен газ в България. Документите са изпратени също до дъщерното дружество на БЕХ за доставка на газ "Булгаргаз" и до неговата дъщерна компания газопреносен оператор "Булгартрансгаз". Комисията изразява загриженост, че BEH и неговите дъщерни дружества могат да възпрепятстват конкурентните компании да получат достъп до инфраструктурата, от която се нуждаят, за да се конкурират успешно на газовия пазар в България. Ако опасенията са оправдани, това поведение би било бариера за развитието на конкуренцията на пазарите за доставки на газ в страната, смятат от ЕК. ЕК е на мнение, че гражданите и бизнесът в ЕС следва да могат да се ползват от по-конкурентни цени на енергията и сигурност на доставките. За да се съревновават на българския пазар за доставка на газ, предприятията се нуждаят от достъп до газовата инфраструктура на БЕХ - преносната мрежа и националното газохранилище, и ЕК трябва да се увери, че се предоставя равноправен достъп, коментира в началото на процедурата еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер.
Източник: 3e-news (28.11.2017)
 
"Овергаз" подготвя нов сигнал до Брюксел за газовата мрежа "Овергаз" подготвя нова жалба до Брюксел, която е свързана с таксите за достъп и разделянето на газовата мрежа в страната на транзитна и за вътрешно ползване. Това каза изпълнителният директор на "Овергаз мрежи" Светослав Иванов в интервю за седмичника "Капитал". Въведеният модел противоречи на Регламент 715 и благоприятства "Газпром експорт", твърдят от компанията, която очаква ЕК да образува дело и по този казус. В края на миналата седмица стана ясно, че България ще бъде глобена от Европейската комисия (ЕК) по наказателната процедура, която беше образувана след жалба на "Овергаз" от 2011 г. Въпросната глоба реално ще бъде платена от Българския енергиен холдинг (БЕХ), който е нарушил правилата, и ще влезе директно в бюджета на ЕК. Самата газова компания затова ще търси компенсация за понесените щети в съда, обясни Иванов.На закрито заседание в петък парламентът реши България да не признава вина по т.нар. газово дело на ЕК срещу БЕХ и дъщерните му "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и задължи кабинета да обжалва решението. По този начин депутатите на практика бламираха правителството, което в началото на ноември отново на закрито заседание прие точно обратното решение, предложено в доклад на енергийния министър Теменужка Петкова. Макар формално решението на ЕК все още да не е обявено, от документите, с които "Капитал" разполага, става ясно, че санкцията може да достигне 330 млн. евро. Значително намаляване на глобата - до 70 млн. евро, страната може да постигне, ако признае вина и ако се обвърже с определени мерки. Първата опция обаче отпадна след гласуването на депутатите. Оспорването на решението пък е много малко вероятно да доведе до обрат, което означава, че страната ще трбява да плати и разходи по делото. Според Иванов основният проблем е, че държавата е в сериозен конфликт на интереси и на практика няма интерес да промени статуквото, така че независими търговци да получат реално свободен достъп до газопреносната мрежа. Предстоящата санкция е резултат от жалбата на "Овергаз" и последвалото разследване от ЕК, която още преди две години формулира съмненията си за нарушение и започна преговори със София, които явно не са я убедили, че правителството смята да промени ситуацията. Макар че през 2015 г. България формално беше принудена да отвори достъпа до мрежата, според Иванов става въпрос по-скоро на имитация на свободен пазар, тъй като "Булгаргаз" продължава да държи над 90% от търгуваните обеми.
Източник: Капитал (30.11.2017)
 
Българо-швейцарска фирма ще прави предпроектното проучване за газовия хъб Българо-швейцарското дружество ДЗЗД "АФ-ЕМГ Консулт" е избрано да извърши продпроектното проучване за изграждането на газов хъб край Варна, свиден проект на премиера Бойко Борисов. Проучването трябва да отговори колко ще струва подобен проект, как може да се финансира, ще бъде ли рентабилен, откъде ще се захранва с газ и каква трябва да е правната му регулация. Девет консорциума подадоха оферти в конкурса, но четирима от кандидатите са отстранени заради непокриване на изискванията или други нередности. Така от допуснатите петима най-висока оценка на техническото и ценово предложения е получила ДЗЗД "АФ-ЕМГ Консулт", сочи решение на държавния газов оператор "Булгартрансгаз", който е възложител на поръчката. Дружеството е създадено специално за поръчката дни преди крайния срок за подаване на офертите. Негови собственици са българската консултантска фирма "ЕМГ Консулт" ЕООД, която е на Михаил Генов, и швейцарската "АФ Консулт" ООД, представлявана у нас от Никола Битрак. ДЗЗД "АФ-ЕМГ Консулт" е класирано на първо място с предложена цена от 2 327 437.70 лв. без ДДС, което е под прогнозната за 1.8 млн. евро без ДДС, обявена в процедурата. Две от отпадналите оферти са-скъпи, а две са по-евтини. Консорциумът ще се ползва от опита на швейцарското дружество, което е извършвало предпроектно проучване за 100-километров дълбоководен газопровод в Нигерия, както и проучване за интерконектор Гърция – Македония и ТЕЦ "Бенин сити". Спечелилият кандидат ще има 170 дни, за да изработи предпроектното проучване, което трябва да даде живот на правителствената концепция за изграждането на газоразпределителния център край Варна, който да се захранва със суровина от различни източници и да извършва газова търговия. Решението за класацията може да се обжалва в Комисията за защита на конкуренцията от останалите кандидати. На второ място е била класирана офертата на консорциум между италианската "Трактебел Инженеринг" ООД, "Прайсуотърхаускупърс България" ЕООД и "България Инженеринг" ЕАД, който също е специално създаден за целта. Неговото ценово предложение е било за 1 901 067 лв. без ДДС. Представеният опит е свързан с подобни проучвания за свързващ газопровод Малта – Сицилия, за модернизиране на компресорна станция и ПГХ Серняно, Италия, както и за моделиране на моделиране на газопреносна мрежа високо налягане на турската държавна компания "Боташ". Трето е останало ДЗЗД "Химкомплект Балкан" – обединение между софийските "Химкомплект-Инженеринг" и "Инфрапроект Консулт" ЕООД с цена от 2 112 300 лв. без ДДС. Предпоследно в класацията е обединението "Газов Хъб Балкан", което също е създадено специално за поръчката. В него влизат "Химремонтстрой" АД, НПВО "НГС-Оргпроектикономика", "Еф Си Джи Поввик" ЕАД и "Си Ем Ес Камерън Маккена Набаро Олсуанг ЛЛП- клон България/Дънкан Уестън". Представеният от консорциума опит е свързан с руски газови проекти – магистралния газопровод "Ухта - Торожок 2" и компресорната станция за изчистен компресиран природен газ "Ново-уренгойский". Неговата цена и втората най-висока - 2 540 623 лв. безз ДДС. Последна в класацията е и най-скъпата оферта от 1.399 млн. евро без ДДС, подадена от германското дружество "ПСЕ Инженеринг" ООД, което е работило по анализи за Торенското газово съоръжение и тръбопроводи. Още при отварянето на офертите заради нередности е бил отстранен участникът ДЗЗД "Газтек-МГУ". "Газтек" е печелило редица други проекти на "Булгартрансгаз", но този път дори не е допуснато до разглеждане на офертата. Другите отстранени са "Юройл Индъстриъл енд Трейд Ко. Лимитид", което е работило по провалилия се руски проект за строежа на газопровода "Южен поток" – за тръбата на територията на Унгария, обединението между "Роланд Бергер" и "Унипер Технолоджис", както и ДЗЗД "Риск-ИСС", сформирано между популярния в ядрената енергетика подизпълнител "Риск Инженеринг" и испанската "Инспесион и Контрол де Калидат Ингениерос". Целта на предпроектното проучване е да оцени в детайли търговската и техническата жизнеспособност на проекта, да определи точния бизнес модел, да оцени рисковете от изпълнението му и да предложи стратегия за управлението на тези рискове. Анализите също така трябва да определят финализирането на регулаторната рамка на хъба и структурата на неговото финансиране. Изпълнителят на поръчката трябва да анализира целевите пазари и да разгледа сценариите за търсене и предлагане на природен газ. Друга негова задача е да проучи подробно основните технически аспекти на проекта и да изготви предварителна екологична и социална оценка. "Булгартрансгаз" иска да се проучат подробно най-малко три инфраструктурни варианта за маршрут, но това може и да се промени предвид ранния стадий на планиране на хяба, става ясно от съобщението на дружеството. Трябва да се анализират северен и южен вариант, с различни опции за допълнителен капацитет на вход (15.75 млрд. куб. м годишно или 31.5 млрд. куб. м годишно) и западен маршрут с предвиден допълнителен капацитет от 15.75 млрд. куб. м. Предвидените за проучване маршрути са съгласувани с Изпълнителната агенция иновации и мрежи на ЕС, която съфинансира предварителните анализи. В рамките на поръчката ще се проучат подходящите бизнес модели, като се оценят различните модели на публично-частно партньорство и структурирането на собствеността. Това ще се базира на оценка на проектните приходи (обем, тарифи) и разходи. Изпълнителят на анализите трябва да даде и препоръки за ролите и отговорностите на "Булгартрансгаз“ и потенциалните партньори по проекта, с цел осигуряване на най-ефективна и рентабилна структура. Предпроектното проучване трябва също така ще оцени рисковете пред проекта и ще даде препоръки по отношение на търговските, регулаторните, техническите, инженеринговите, социалните и проектни рискове. Трябва да се препоръча и жизнеспособна финансова структура за хъба, като вземе предвид бизнес модела и модела на собствеността, както и мерките за намаляване на рисковете. Газовата компания очаква препоръки за най-ефективната по отношение на разходите структура, включително налични публични финансови инструменти на ЕС; Изпълнителят на поръчката трябва и да разработи подробна пътна карта по изпълнение на проекта, включваща всички бъдещи проектни фази до датата на пуск в търговска експлоатация. От резултатите в предпроектното проучване зависи окончателното инвестиционно решение за реализирането на проекта. При вземането на такова ще се формулират последващите фази за реализацията му до датата на търговска експлоатация и да разработи подробна финансова структура, която да обсъди с международни финансови институции и с инвеститори от частния сектор. Възлаганите сега анализи ще позволят определянето на окончателните параметри на проекта (като дължина, диаметър, налягане и необходимо наземно оборудване и т.н.) и ще служат като основа за последващи дейности, свързани с проектиране и строителство, посочват от "Булгартрансгаз".
Източник: Медия Пул (20.12.2017)
 
КЗК проверява държавната "Булгартрансгаз" за злоупотреба с монопол Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е образувала производство за злоупотреба с монополно или господстващо положение срещу държавната компания "Булгартрансгаз", която отговаря за доставките и транзита на природен газ. Проверката е образувана още на 14 декември, но за нея се разбра едва тази седмица, когато информацията бе публикувана на сайта на регулатора. Инициатор на въпросното производство е "Овергаз инк" АД. Жалбите до КЗК не са публични и докато антимонополният орган не излезе с решение по казуса, няма как да се разбере какви точно са доводите на жалбоподателя. "Капитал" обаче научи, че в конкретния случай "Овергаз инк" е сезирало комисията за възникнала още в началото на тази година ситуация. Става дума за следното: на 6 януари 2017 г. заради изключително студеното време и рекордната консумация на ток Електроенергийният системен оператор активира студения резерв на "Топлофикация – Русе". Заради проблем с разпалването на въглищата обаче русенската топлофикация е преминала на газ, но не е променила своевременно заявките си към своя доставчик, който не е "Овергаз". Въпросният доставчик на свой ред не е коригирал заявките си към "Булгартрансгаз". По някакъв начин част от тези количества природен газ са били разпределени като незаявени от "Овергаз", което в крайна сметка е коствало на компанията загуба в размер на 2 млн. лева. Същността на проблема е, че ползвателите на мрежата трудно могат да променят своето поведение и да балансират потреблението, защото липсва информация. Конкретният казус от началото на тази година има много общо с въведения през есента входно-изходен тарифен модел и с балансирането. "Ако на 7 януари бяхме разбрали, че на 6 януари някой ни разпределя 33 пъти повече газ, отколкото сме заявили и отколкото сме в състояние да получим, по всяка вероятност щяхме да намерим начин да предприемем коригиращи действия. Постфактум е невъзможно", каза преди седмица изпълнителният директор на "Овергаз мрежи" Светослав Иванов по време на дискусия за входно-изходен тарифен модел за заплащане на достъпа и преноса на природния газ. Преди месец в интервю за "Капитал" Светослав Иванов обяви, че "Овергаз" възнамерява да подаде сигнал и до Брюксел по повод недостатъците на действащия в България входно-изходен модел за природния газ.
Източник: Капитал (21.12.2017)