Новини
Новини за 2009
 
Над 8.3 млн. лв. загуби за ден Загубите за българската икономика са над 8.3 млн. лв. на ден заради спрените доставки на руски газ, сочат данните, подадени от 153-те дружества от списъка за ограничено ползване. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. В тези сметки обаче не влизат загубите на други 72 предприятия, за които кранчето на синьото гориво спря напълно. На 44 дружества газоподаването не е било ограничавано изобщо. Това са малки фирми, които потребяват незначителни количества и чието спиране няма да се отрази съществено, обясниха от Булгартрансгаз. От публикувания на сайта на министерството ограничителен списък става ясно, че най-много газ ще получат топлофикациите. Причината е, че те не може да работят само с мазут, обясниха от Асоциацията на топлофикационните дружества. Топлофикация-София ще получи най-много газ - 80 хил. куб. метра на час. Първенец по доставки е и закъсалото металургично предприятие Кремиковци с 15 хил. куб. м газ на час. В същото време много фирми, които също са с непрекъснато производство, останаха без газ. Такова е пловдивското металургично предприятие Хелиос металург, където в стоманодобивните пещи трябва да се поддържат 500 градуса. Оттам също поискаха да бъдат включени в графика. В него обаче влизат само предприятия с потребление на природен газ от над 25 млн. куб. метра газ годишно. Поради липсата на природен газ единственият производител на хлебна мая в България - Хлебна мая АД-Русе, е прекратил производство. А това е основна суровина за хлебозаводите у нас. Фирми, които са с ограничено подаване на газ, се оплакаха, че количествата не са достатъчни за безаварийна работа. В КЦМ има голям риск от аварии в производството на сярна киселина, тъй като сега доставяните 107 кубика синьо гориво не са достатъчни, заяви изпълнителният директор на дружеството Стоян Пехливанов. Заради намаленото подаване на газ е настъпила авария на промишлен водопровод в цех на дружеството Стомана Индъстри.
Източник: Пари (09.01.2009)
 
Икономиката ни губи 140 млн. лв. от липсата на газ До момента загубите за икономиката ни от липсата на доставки на природен газ са 140 млн. лв. Данните са на Министерството на икономиката и енергетиката. За някои фирми ще бъде фатално, ако доставките им на газ бъдат ограничени още. Засега не сме получили потвърждение от Балканския център, че газ ще потече. Това съобщи Ангел Семерджиев, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". Той обясни, че ако все пак газта не потече към страната ни, има и други възможности – да имаме нов източник на тръбата. Създадени са техническите предпоставки от Гърция да постъпи газ в нашата система. Очаква се финализиране на чисто търговската част на сделката. Технически възможности за доставка на газ има и от турската газова система, поясни Ангел Семерджиев.
Източник: Insurance.bg (19.01.2009)
 
Гърция ни пусна газ Вчера в 16 ч към България потече газ от Гърция, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката. Доставката е започнала от гръцката станция Стримонохори, като кранът е бил отворен в присъствието на представители на "Булгартрансгаз" и гръцката газова компания ДЕПА. Първоначално отпуснатото количество ще се увеличава. Договорът е сключен за 7-дневен период с опция за удължаване или съкращаване, в зависимост от това дали през това време ще започнем да получаваме гориво от Русия. Малко по-късно заместник-председателят на Кризисния щаб към Министерството на икономиката и енергетиката Атанас Съйков съобщи, че синьото гориво е навлязло на българска територия. То ще бъде разпределено към потребителите още на станция "Петрич". Договорените количества са до 2,5 млн. кубически метра втечнен газ на денонощие. С тях ще можем да запазим действащия в момента ограничителен режим на подаване на синьо гориво към предприятията и потребителите. При запазване на настоящото положение запасите ни ще стигнат за над 90 дни, заяви Съйков. Той допълни, че с доставката на гръцкия газ отпада необходимостта от преизчисляване на количествата, които в момента получават предприятията. Няма да се въвежда и нов по-строг ограничителен режим от утре, както беше планирано първоначално. Причината за това беше, че вследствие на въведения ограничителен режим на газоподаване родните запаси са намалели и с доставката от Гърция отново ще бъдат набавени необходимите към сегашната ситуация количества.
Източник: Стандарт (20.01.2009)
 
Газпром подновява доставките на газ за Европа Газпром поднови доставките на газ за Европа през украинската територия в 1 ч. по Гринуич тази нощ, 3 часа българско време, съобщи премиерът на Украйна Юлия Тимошенко, след като посети контролен пункт в централата на руската компания, после тя отпътува от руската столица за Киев. Говорителят на Газпром Сергей Куприянов уточни, че доставките на газ за Европа през Украйна на практика ще бъдат подновени днес в 10 ч. московско време. В 4 ч. московско време дадохме нареждане да започне подготовката за подновяване на доставките, а транзитът ще започне в 10 ч. московско време", каза Куприянов. Москва прекъсна доставките на газ за Украйна на 1 януари, а на 7 януари спря изцяло газа за Европа през Украйна. Вчера следобед Русия и Украйна сключиха 10-годишни споразумения за доставки на газ и транзит на газ за Европа. Подписи под договора поставиха ръководителите на Газпром и на Нафтогаз - Алексей Милер и Олег Дубина. Подписването стана в присъствието на премиерите на двете страни - Владимир Путин и Юлия Тимошенко. Разпределителната мрежа на Овергаз в България е в пълна изправност и в най-кратки срокове след пускането на синьото гориво ще достигне пълния си капацитет, съобщиха от дружеството.
Източник: Дарик радио (20.01.2009)
 
$ 280/1000 куб. м цена за Европа Цената на газа за Европа в средата на 2009 г. ще бъде около 280 долара за 1000 кубични метра, а за Украйна - под 250 долара. Това заяви в телеконферентна връзка с чуждестранни журналисти вицепрезидентът на “Газпром” Александър Медведев. Той припомни, че тази промяна на цените на газовия пазар е свързана със спада на петрола и петролните продукти. Сега Европа плаща за руския газ около 400 долара. Цената на газа на руско-украинската граница ще бъде 228,8 долара за 1000 кубически метра, заяви украинската министър-председателка Юлия Тимошенко на пресконференция с европейския комисар за енергетиката Андрис Пиебалгс, който пристигна вчера в Киев. Тимошенко отбеляза, че цената ще се увеличи предвид ДДС, митническите такси и други данъци и вземания. 1,7 долара за 1000 куб. метра на 100 километра ще е цената на транзита през територията на Украйна. Страната възнамерява да сведе до минимум закупуването на руски газ през първото тримесечие на 2009 г. “Няма нужда да се използва скъп газ. За това има хранилища”, посочи Тимошенко.
Източник: Труд (21.01.2009)
 
Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов и зам.-министърът на икономиката Галина Тошева влизат в ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ), съобщиха от икономическото министерство. В управителното тяло на мегахолдинга влизат още Димитър Димитров, шеф на Съвета на директорите на "Булгаргаз", Борис Пеков - изпълнителен директор на държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", и Тенчо Попов, който беше главен секретар на Милен Велчев в Министерството на финансите, а в момента е финансов консултант. Консултантската фирма „Делойт България” съветваше шефовете на икономическото министерство при избора на ръководство на холдинга. Съветът на директорите ще контролира, организира и ръководи цялостната дейност на холдинга. Кой ще бъде председател на Съвета на директорите ще стане ясно, след като всички членове го изберат. По нейна молба, за да няма конфликт на интереси, зам.-министър Тошева вчера е била освободена от длъжността си в министерството. Така тя ще работи само в холдинга. Миналата година управляващата коалиция взе решение за създаването на мегаенергиен холдинг, който ще обединява дейността на няколко дружества - "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Белене", НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и "Мини Марица-изток". Ръководството на холдинга ще се помещава в сградата на "Булгаргаз".
Източник: Новинар (21.01.2009)
 
170 млн. загуби заради газа Почти 170 млн. лв. са загубите за икономиката ни от началото на газовата криза до вчера. Това обяви министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Сумата се изчислява на базата на постъпилата в Кризисния щаб информация от засегнатите предприятия. Недоставените количества газ са 180 млн. кубика. Сметката е направена на база на средното потребление от около 12 млн. кубика на ден. Все още не е ясно кой ще плати обезщетенията на фирмите ни. Получихме писмо от "Газпром", в което за кризата се обвинява Киев и се препоръчва да търсим компенсации от нея, каза Петър Димитров. От украинската "Нафтогаз" обаче заявиха, че не са получили писмото и затова не могат да коментират. Една от опциите е да получим допълнително количество газ с 8% отстъпка от цената, каза Димитров. Под въпрос е дали "Газпром" ще се съгласи да преговаряме за пряк договор, но вероятно ще може да се изменят компоненти от формулата за определяне на цената, коментира шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Има вероятност и обезщетения да се искат от доставчиците. Вече са предявени претенции към единия, каза Гогов, но отказа да го назове. Първо доставките от Русия трябва да бъдат възстановени напълно, да започне производство в нормален режим и след това щетите ще бъдат изчислени, каза премиерът Сергей Станишев. Това може да стане до 24 ч, след като руското гориво потече вчера в 9,05 наше време.
Източник: Стандарт (21.01.2009)
 
Газовата криза, в която България изпадна през последните две седмици, приключи, след като в сряда в 13 ч тръбите на Булгартрансгаз вече бяха напълно запълнени с руски природен газ. Малко по-късно към 14.40 ч министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров отмени заповедта за ограничителен режим на доставките на синьо гориво към индустрията и топлофикациите. Загуби Повечето индустриални дружества обаче няма да може да работят пълноценно поне още 10 дни. Причината е, че е необходимо време, за да може технологично да заработят с пълния си капацитет. Дотогава те ще продължат да трупат загуби от нереализирани ползи. Увеличаването на производствения ни капацитет до нивата от преди кризата ще ни отнеме около 2 седмици, каза изпълнителният директор на Биовет-Пещера Ангел Желязков. През това време ние ще продължим да трупаме загуби, за които също ще искаме компенсация, посочи той. Поне няколко дни ще са ни нужни, за да възстановим производството, каза изпълнителният директор на Радомир метал индъстрийз Людмил Александров. Машиностроителното предприятие е преминало на четиричасов работен ден от сряда, но все още в принудителен отпуск до края на месеца са работниците от ковашко-пресовия цех. В началото на февруари производството ще бъде възстановено, но с 30-40% по-малък обем заради свитите поръчки, заяви Александров. Топлофикации Топлофикационните дружества пък технологично може да преминат само за няколко часа отново на газ, каза председателят на асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски. Част от тях обаче са заявили желание да продължат работа на мазут до изчерпване на закупените количества. Според Терзийски за изразходването на суровината ще са необходими около три дни. Той обаче посочи, че ако в някои райони замърсяването на въздуха заради работата на мазут е достигнало нормата, инспекцията по околна среда може да забрани използването му. Обобщаване Кризисният щаб по газовата криза ще продължи работа. Сега неговата задача ще е да обобщи загубите за икономиката и да търси варианти те да бъдат компенсирани, съобщи премиерът Станишев. Един от вариантите е да получим отстъпка в цената за недоставените през последните две седмици количества газ. Това са общо 123.836 млн. куб. м, съобщи министър Петър Димитров. Остава неясен въпроса какво ще стане с 8-те млн. куб. м от Гърция, които останаха неизползвани, но бяха предварително платени.
Източник: Пари (22.01.2009)
 
Фирмите в пат за загубите от газа Как да получат компенсации за загубите от газовата криза, се чудят шефове на родни фирми. Мениджъри на металургични, химически, торови и стъкларски заводи вече се съветват с адвокати и се готвят да заведат съдебни дела, казаха представители на бизнес организации. Над 170 млн. лв. са загубите на фирмите ни от газовата криза, по данни на кризисния щаб към икономическото министерство. Информацията е събрана от наблюдаваните над 280 дружества. Тя обаче не е пълна, вероятно крайната сума ще е доста по-сериозна, защото засега не всички фирми са направили точни разчети. "Булгаргаз", посредниците, "Газпром" и Украйна, която спря кранчето, си прехвърлят отговорността за загубите. Засега казусът изглежда доста сложен и решението трудно може да е в полза на бизнеса, коментират юристи. "Договорите с "Булгаргаз" са така оформени, че фирмата като монополист се е "бетонирала" и ние нямаме възможност да заведем искове срещу нея, обясниха от няколко топлофикации, които са сред най-големите потребители на синьо гориво в страната. Адвокатите им обяснили, че те директно не могат да си търсят правата в съда, но могат да се присъединят към иск на "Булгаргаз" срещу неговите контрагенти доставчици. А те са "Овергаз", "Винтерсхау" и "Газпром експорт".
Източник: Стандарт (22.01.2009)
 
Искаме от Русия по-евтино гориво Ще искаме отстъпка в цената на синьото гориво като компенсация заради спрените доставки. Това обяви вчера министър-председателят Сергей Станишев. Ден по-рано икономическият министър Петър Димитров каза, че е възможно да настояваме за намаление на цената с 8 на сто. Шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов пък обясни, че "Газпром" едва ли ще се съгласи за пряк договор, но има вероятност да се изменят компоненти от формулата за определяне на цената. Първо обаче трябва да се направят точни разчети за щетите, които да се предоставят на Европейския съюз, както и на Русия и Украйна, обясни премиерът. Той нареди кризисният щаб да е готов с тези оценки до дни. По сметките на "Булгартрансгаз" заради кризата страната ни не е получила от доставчиците - дъщерни дружества на "Газпром", над 123 млн. куб. м. Тази цифра ще влезе в основата на изчисленията, които ще иска България като компенсация. Ще положим съвместни усилия с другите засегнати страни за търсене на компенсации, каза още Станишев. Според него най-ефективният инструмент за влияние в кризата е общата позиция на ЕС. Точно в 14,50 ч вчера беше отменен ограничителният режим заради газовата криза. Петър Димитров помоли Станишев за разрешение, а премиерът му нареди незабавно прекратяване на заповедта. От вторник следобед в българската газопреносна мрежа постъпва руски газ. В момента системата дори е с 1 млн. куб. м по-пълна, отколкото преди спирането на кранчето, каза Станишев. България е заявила 9,2 млн. куб. м газ, отделно продължава черпенето на суровина от хранилището в Чирен и находището в Галата, съобщи икономическият министър. От запасите се добиват по 4 млн. куб. м на денонощие, допълни Ангел Семерджиев, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". Такава била по принцип търговската схема, обясни той. От момента на подаването на руски газ в тръбите ни е спрян вносът от Гърция, каза още Семерджиев. Той обаче не можа да каже какви точно количества сме ползвали оттам от понеделник следобед, когато по транзитната тръба потече газът от южната ни съседка. Семерджиев съобщи, че всички заявки на предприятията ще бъдат напълно удовлетворени, топлофикациите също ще се върнат на работа на газ. Възстановен е и транзитът до Турция и Македония, Гърция обаче не иска да получава руски газ.
Източник: Стандарт (22.01.2009)
 
Искаме пари от Европа за газа България може да поиска компенсации заради газовата криза от Европейския съюз. Това е възможно, ако загубите на икономиката ни от спрените доставки надхвърлят 0,6% от брутния вътрешен продукт, съобщи икономическият министър Петър Димитров в парламента. Той обясни, че според традициите в ЕС, ако загубите на дадена страна членка достигнат такива размери, това означава криза. Тогава общността оказва солидарна помощ. Според последните данни на кризисния щаб към Министерството на икономиката и енергетиката, до момента загубите за икономиката ни са изчислени на почти 200 млн. лв. Има обаче много предприятия, които още не са сметнали 100% щетите. Сред тях са и топлофикационните дружества. Загубите у нас може да стигнат половин милиард лева, заяви шефът на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай. Според прогнозата в бюджета за тази година БВП се очаква да бъде около 73,48 млрд. Това означава, че ако загубите стигнат 440 млн. лева, може да поискаме компенсация от ЕС.
Източник: Стандарт (23.01.2009)
 
„Набуко” излезе от застоя Европейският съюз отказа да отпусне поисканата от унгарския премиер Ференц Дюрчани сума за финансиране на началния етап на проекта "Набуко". Това стана ясно вчера по време на среща на високо равнище в Будапеща относно бъдещето на проекта. Дюрчани поиска Брюксел да даде между 200 и 300 млн. евро, като по думите му една част от средствата могат да дойдат от бюджета на Европейския съюз, а друга да бъде осигурена с кредити, обясни той. На срещата присъства и българският премиер Сергей Станишев. Продължилата над две седмици газова война между Русия и Украйна принуди държавите от Европейския съюз да форсират проекти, с които могат да намалят зависимостта си от руския газ. Такъв проект е и газопроводът "Набуко". По думите на Станишев газовата криза между Москва и Киев, която направи значителна част от Европа заложник на този конфликт, дава нов политически тласък за изпълнението на проекта. Той се смята за конкурентен на руския „Южен поток”, тъй като по мрежата ще тече газ, но не руски.
Източник: Новинар (28.01.2009)
 
Господин Семерджиев, какви са плановете ви за модернизиране и разширяване на газохранилището в Чирен през 2009 г.? Има ли заделени средства за тези дейности? - Има няколко варианта за разширяване и модернизиране на газохранилището. С оглед сигурността на снабдяването, технологичните особености и перспективите за развитието на пазара, се разработва вариант за активен газ от 850 млн. куб. м и максимален дневен добив от 10 млн. куб. м. Инвестициите за този вариант се оценяват на 250 млн. EUR. В инвестиционната програма на Булгартрансгаз са осигурени средства за проучване и проектиране на разширението и развитието на газохранилището. За колко време ще успеете да нагнетите в хранилището запаси на нивото отпреди спирането на доставките на руски газ? - При нормални условия за 20 дни. Кога ще започне да се работи по превръщането на находището в Галата в газохранилище? Какъв капацитет на съхранение може да бъде постигнат? - Все още не са осигурени условията за превръщането на находището в Галата в газохранилище, защото има концесия за добив. Добивният процес е в последната си фаза и предстои още тази година прекратяване на добива. Когато се прекрати концесията за добив, ще се проектира газохранилище. По предварителните проучвания са възможни различни варианти за капацитета на това газохранилище. Например при минимални инвестиции той може да достигне 400 млн. куб. м, от които дневно да се добиват максимално 2 млн. куб. м. Ако се направят инвестиции от 300 млн. EUR, може да се постигне капацитет от 800 млн. куб. м и дневен добив от 10 млн. куб. м. Според вас с какви запаси трябва да разполага България, за да не изпадаме повече в ситуацията от началото на тази година? - Ако дневният капацитет от газ за нуждите на страната бъде предвиден за дълъг период от време, например за 6 месеца, може да се каже, че рискът от внезапно спиране на доставките е изключен напълно. В този случай обаче разходите за снабдяването ще бъдат по-високи. Нито една страна не е осигурена напълно само с газохранилища и не смятам, че сигурността на снабдяването може да се осигури само с икономически необосновано разширяване или изграждане на нови газохранилища. Така или иначе за тези хранилища трябва да бъдат осигурени надеждни източници на природен газ.
Източник: Пари (28.01.2009)
 
Европа отказа пари за “Набуко” Евросъюзът отказа пари за газопровода "Набуко", съобщи Ройтерс. Представителите на общността обаче подкрепят проекта. Това стана ясно по време на форума за тръбата в Будапеща, където бе и премиерът Сергей Станишев. Европейската инвестиционна банка обаче е готова да финансира до 25% от изграждането на газопровода. Това е заявил президентът на банката Филип Мейстад на форума, съобщи БТА. За да бъде отпуснат заем, проектът трябва да отговори на всички икономически, технологични и политически критерии. ЕИБ иска да е налице и междуправителствено споразумение, категоричен е Мейстад. Интерес към "Набуко" проявява и Европейската банка за възстановяване и развитие. По време на срещата президентът й Томас Миров е отбелязал, че най-важното е да са налице договорите за доставка на газ за тръбата, гаранции за инвестиции, техническите параметри, както и оценката за въздействие върху околната среда. Според Миров е важно и да се проучи мнението на жителите на териториите, през които ще минава газопроводът.
Източник: Стандарт (28.01.2009)
 
Европарламентът кани Русия за участие в „Набуко” Депутатите в Европейския парламент обмислят да предложат на Русия да се включи в проекта за строителството на газопровода „Набуко". Това съобщиха вчера от Европейската комисия. Предложението е записано в доклад за европейската енергийна стратегия, която предстои днес да бъде приета от двете европейски институции. Според автора на доклада Ан Лаперуз, зам.-председател на парламентарната комисия по индустрия и френски евродепутат, участието на Русия е необходимо заради нарастващата несигурност на страните от Каспийския регион да бъдат основен доставчик на синьо гориво за газопровода. Според документа в страните, от които ще бъде доставян основно газът, няма да разполагат с достатъчно количество от горивото, с което да се захрани тръбата. Ето защо е необходимо да се разчита и на газ от Русия. Проектът за изграждане на "Набуко" предвижда да се доставят около 26-30 милиарда куб. м газ годишно, като част от синьото гориво ще е предназначено за България.
Източник: Новинар (04.02.2009)
 
Близо 4 пъти по-висока печалба е заложил като цел за реализиране през 2009 г. Българският енергиен холдинг (БЕХ). Това съобщи вчера изпълнителният директор на холдинга Галина Тошева. По предварителни данни за 2008 г. консолидираната печалба на холдинга възлиза на 154 млн. лв. В бизнес плана за 2009 г. е заложено тя да стигне 471 млн. лв. Общите приходи се очакват в размер на 5,9 млрд. лв. при 5,6 млрд. лв. за 2008 г. От всички дружества в състава на БЕХ само „Булгаргаз" ще завърши с отрицателен финансов резултат, който по прогнозни данни ще надхвърли 80 млн. лв. Шефът на БЕХ Галина Тошева обясни, че сериозният ръст е планиран на база редица управленски решения, които ще се извършат в новата държавна мегакомпания. Тошева обаче направи уговорката, че икономическата криза вероятно ще наложи преразглеждане на заложените параметри в бизнес плана, включително на инвестициите. Преоценката ще стане факт след края на първото тримесечие на 2009 г. Освен стратегическите проекти като „Набуко", „Южен поток", АЕЦ „Белене" сред приоритетите на БЕХ са изграждането на газовите междусистемни връзки между България и Гърция и между България и Турция. Като един от най-важните проекти са разширяването на газохранилището в Чирен, както и изграждане на хранилище в Галата, за което ще са нужни 200-300 млн. евро. Шефът на "Булгаргаз" и член на борда на БЕХ Димитър Гогов съобщи, че най-късно през пролетта добивът на газ от находището в Галата ще бъде преустановено. Представители на британската компания "Мелроуз рисорсиз" са обявили, че вече нямат интерес да добиват газ на фона на това, че подобна дейност ще разруши хранилището. Очаква се през лятото в Галата да бъдат нагнетени 150-200 млн. кубика газ, половината от които ще бъдат изтеглени следващата зима. Други приоритетни проекти за БЕХ са изграждането на терминал за втечнен природен газ край Александруполис. Предстои подписването на междудържавно споразумение за изграждането и на втора електропреносна междусистемна връзка България - Гърция. Трасето с начало Гълъбово и край Филипи вече е определено, съобщи още Галина Тошева. По предварителни оценки нужните инвестиции са в размер на 40 млн. евро. Обмисля се и създаването на специална компания, част от БЕХ, която да строи и оперира централи, ползващи възобновяеми енергийни източници. Според Тошева всички проекти, които са за 900 млн. евро са част от амбициозна програма, която обаче няма да бъде реализирана в рамките само на 1 г. „Това са проекти, които добре се приемат от банки и биха били финансирани от тях", добави тя. БЕХ беше създаден на 18 септември 2008 г. с решение на министъра на икономиката и енергетиката чрез преименуване на "Булгаргаз Холдинг". В него влизат "Мини Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, ЕСО, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел".
Източник: Монитор (04.02.2009)
 
Москва е гузна към българите Руско-украинският газов конфликт, по време на който България бе сред пострадалите, коригира "празничния" дневен ред на посещението на Георги Първанов. Източник от Кремъл подчерта, че Москва не би желала заради януарските събития "да изгуби оформилия се особено приятелски характер на отношенията със София". Руската страна усеща сякаш известно чувство за вина спрямо София и това може би ще помогне на българската делегация да издейства някои отстъпки. Въодушевена от примера на Русия, отказала се от посредници в отношенията с Украйна, България сериозно се кани да изпрати дружествата посредници "Винтерсхал" и особено "Овергаз инк", дялове от които притежава "Газпром", по пътя на"РосУкрЕнерго" (тоест да се освободи от тези посредници - бел. ред.). Според кремълския източник руските власти не са против преминаването към преки доставки, "ако "Газпром" и "Булгаргаз" се споразумеят за търговските условия". Същевременно по всичко личи, че руският монополист няма готовност да се откаже от посредниците. От юридическа гледна точка "Булгаргаз" може да предяви претенции към "Газпром" само за недополучените мизерни обеми в югозападната част на страната. Останалите жалби трябва да се изпратят до посредниците в лицето на "Овергаз" и WIEE, които вече ще бъдат принудени да поискат обезщетение на щетите от "Газпром". Съдебната конструкция в този случай ще бъде много сложна, отчитайки, че и в двата посредника "Газпром" контролира по 50%. Вероятността, че "Газпром" ще избегне да плаща парични компенсации и ще се ограничи с доставките на допълнителни обеми за потребителите и в изрядно опустелите хранилища на "Булгаргаз", сега е доста голяма. Но в София в рамките на политическия диалог разчитат на кардинално преразглеждане на схемата за доставка на газ, която бе съгласувана през 2006 г.
Източник: Стандарт (05.02.2009)
 
Енергийният холдинг отчете печалба "Български енергиен холдинг" (БЕХ) отчете печалба преди данъчно облагане от 154 млн. лв. за 2008 г., сочат предварителните финансови резултати. Холдингът беше създаден през лятото на миналата година и обединява мини "Марица-изток", ТЕЦ "Марица-изток 2", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, Електроенергиен системен оператор (EСО), "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Булгартел". БЕХ планира увеличение на печалбата през тази година до 471 млн. лв., а приходите ще нараснат с 292 млн. лв. до 5.9 млрд. лв. Планираме да приемем петгодишен бизнес план на холдинга, съобщи изпълнителният директор Галина Тошева. Резултатите за 2008 г. се дължат основно на увеличените приходи от продажби на електроенергия след поскъпването й и нарасналите приходи на НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" от свободния пазар. Задълженията по дългосрочни банкови заеми са 1.7 млрд. лв. Холдингът ще търси банкови заеми за осъществяване на инвестиционната програма за 2 млрд. лв. Ръководството му планира да обяви процедура за избор на рейтингова агенция.
Източник: Дневник (05.02.2009)
 
България и Румъния започват съвместно прединвестиционно проучване за изграждане на междусистемна връзка за пренос на природен газ в участъка Русе - Гюргево. Двете страни ще анализират възможността за използване на частично финансиране от Европейските фондове за изграждане на връзката, съобщават от Българския енергиен холдинг. Това бе обсъдено на среща между ръководствата на „Булгартрансгаз" ЕАД, дъщерно дружество на „Български Енергиен Холдинг" ЕАД и „Трансгаз", Румъния, която се проведе в София на 18-19 февруари.
Източник: News.bg (20.02.2009)
 
"Южен поток" готов през 2015 г. Газопроводът „Южен поток” ще заработи през 2015 г., заяви руският премиер Владимир Путин, цитиран от РИА „Новости”. През юни миналата година от руската страна бяха категорични, че забавяне няма да има и проектът ще е готов през 2013-2014 година. Стойността на тръбопровода ще е около 10 млрд. евро. Проблеми с финансирането и набавянето на нужните количества газ няма да има, тъй като Москва разполага с достатъчно гориво за европейските потребители за близките 100 години, отбеляза Путин. По думите на ръководителя на руската „Газпром” Алексей Милер „Южен поток” е без конкуренция. Тръбата ще осигурява газ от Русия за страните от Западна Европа, като съоръжението ще минава по дъното на Черно море.
Източник: Новинар (12.03.2009)
 
Подаването на газ към България е намалено с 60%, потребителите няма да усетят С 60 процента е намалено подаването на природен газ към България, заради аварията с газопровода в Молдова, уточни изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Ангел Семерджиев. По думите му този недостиг може да бъде компенсиран от хранилището в Чирен и потребителите на синьо гориво у нас няма да бъдат засегнати. „Това, което ни се дава, е намаление с 60 процента. На входа се подават около 3,9-4 млн. куб. м”, каза Семерджиев. Обикновено на входа се подават 9,2 млн. куб. м., допълни шефът на „Булгартрансгаз”. „Параметрите се променят по часове и минути в зависимост от натоварването на системата. На 2 април може би ще знаем за колко време ще успеят да оправят аварията”, каза още Семерджиев. По думите му обикновено такива аварии се отстраняват за три дни, ако няма други усложнения. „Надявам се, че няма да са повече, дори мисля, че ще се хабилизира режимът, защото се търсят начини да се отклонят потоците по други, работещи газопроводи”, каза още шефът на „Булгартрансгаз”. Това е технически възможно, разбира се, с известни граници, каза още Семерджиев.
Източник: Дарик радио (02.04.2009)
 
Искаме втора тръба за “Южен поток” България ще продължава да настоява пред Русия за изграждане на паралелна тръба, по която да тече горивото по газопровода "Южен поток", а не да се използва вътрешната ни газопреносна мрежа. Това заяви пред БНР зам.-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев. Според думите му, нашата позиция е категорично против предложението на Москва природният газ за Западна Европа, който ще тече по "Южен поток" през наша територия, да минава по тръбите на "Булгартрансгаз". Освен това в междуправителственото споразумение, което е утвърдено от парламента, се казва, че ще се строи нова тръба, която няма да има нищо общо със съществуващата газопреносна мрежа. Междуправителственото споразумение се очаква да бъде подписано по време на енергийния форум на високо равнище, който ще се състои в София на 24 и 25 април или ден по-късно, когато за Москва заминава премиерът Сергей Станишев. Там ще се обсъждат и други въпроси като т. нар. военни лицензи, каза Куюмджиев.
Източник: Стандарт (06.04.2009)
 
Не даваме тръбите си за “Южен поток” Вътрешната ни газопреносна мрежа не може да е част от газопровода "Южен поток", стана ясно от думите на министъра на икономиката Петър Димитров. България търси алтернативни доставки на газ, но ако напълним тръбите си с гориво само от "Газпром", няма смисъл от други доставчици, смята Димитров. В същото време в руския печат се появиха коментари, че с отказа си да даде част от вътрешната си мрежа за "Южен поток" България се опитва да си вдигне цената и да стимулира Москва за по-активни действия по отказване от посредниците при доставки на газ за България. Според руското електронно издание "РБК Дейли" "Газпром" иска да ползва тръбата ни към Гърция, за да спести изграждането на нова връзка, която струвала 2 млн. долара на километър. Продължава интензивно работата и по иска, който България ще предяви към страната доставчик и страната транзитьор на газ заради януарската газова криза, каза Димитров. При посещението си в Москва той е поставил въпроса, че трябва да се намери разрешение на проблема.
Източник: Стандарт (08.04.2009)
 
Енергийният регулатор ще глоби "Булгаргаз" от 20 хил. до 1 млн. лв. заради внесения със закъснение бизнес план за миналата година. Компанията е събирала транзитни такси, които плаща "Газпром експорт" за пренос на руски газ през България, вместо това да прави "Булгартрансгаз", съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Одит на комисията в дружеството за миналата година установи нарушенията. Според европейската директива за газовия пазар таксата трябва да отива в оператора на мрежата "Булгартрансгаз", който да инвестира в развитието й и подобряване сигурността на доставките. С промяната в договорите за доставки и транзит с "Газпром експорт" и дъщерните й дружества преди три години таксата отива в търговеца "Булгаргаз". Годишните приходи от таксите са над 100 млн. лв. и с тях ръководството на газовата компания обясняваше, че покрива загубата от по-ниските цени на синьото гориво, определени от регулатора. На практика така ДКЕВР позволи кръстосано субсидиране на цените. За нарушението изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Ангел Семерджиев сезира прокуратурата. Енергийният министър назначи също проверка, която установи нарушението на директивата. Експертите препоръчаха двете дружества да подпишат споразумение за таксите. От началото на 2009 г. таксите постъпват в "Булгартрансгаз", потвърди изпълнителният директор на компания Ангел Семерджиев. "Не сме получили нищо от регулаторната комисия", коментира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
Източник: Дневник (15.04.2009)
 
Говорит Москва ... Русия и България се договориха за строителството на българския участък от газопровода „Южен поток”. Съответното споразумение ще бъде подписано до средата на май. Това съобщи руският премиер Владимир Путин след проведените преговори с българския му колега Сергей Станишев. Русия отрече съществуването на “енергиен спор” с България относно проекта “Южен поток”, уточнявайки, че всички разногласия с балканската страна са вече изгладени. Най-бедната страна-членка на ЕС – България, се превърна в център на голяма игра между Русия и Запада, пише “Правда”. Москва планира да построи на българска територия газопровода “Южен поток”, който да не преминава през проблемна Украйна. От своя страна, Западът, който се опасява от прекомерна газова зависимост от Русия, иска да построи газопровода “Набуко”. Той трябва да премине през Туркменистан по дъното на Каспийско море, през кавказките държави, Турция и България. Този вариант трябва да намали зависимостта на 27-те от руското “синьо гориво”. На 24 и 25 април, припомня изданието, по инициатива на българския президент Георги Първанов в България се проведе международната среща на върха “Природен газ за Европа – сигурност и партньорство”. Основна тема на срещата стана енергийната сигурност на Европа. Участие в нея взеха представители на 28 държави от Европа, Черноморския регион, Кавказ, Централна Азия, Близкия изток, Русия, САЩ и редица западни финансови институции. Един от основните обсъждани проблеми беше, как да се избегне повторението на газовата война между Русия и Украйна от януари, в резултат на която пострадаха европейските потребители? Западът има отговор на този въпрос – това е “Набуко”. В интерес на истината отговорът е по-скоро виртуален, тъй като той съществува само на хартия. Проблемът е в това, че инвеститорите не са уверени в това дали “Набуко” ще бъде достатъчен. Веднага след приключването на международната конференция за газа в София, в Москва пристигна българският премиер Сергей Станишев. Русия очаква от него подписване на предварително споразумение за строителството на българския участък на газопровода “Южен поток”, но на фона на изострящата се конкуренция за руския проект от страна на европейския “Набуко”, София в отговор настоява за подписването на ново споразумение за доставките на руския газ в България с по-изгодни за нея условия, пише днес руският вестник “Коммерсант”. В петък в хода на газовата конференция в София българският министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че Станишев в рамките на визитата си в Москва на 27 и 28 април ще обсъди новия договор за доставка на руски газ. В него на “Газпром” ще бъде предложено в случай на прекратяване на доставките на газ по основния маршрут, (през Украйна) компанията да извършва доставките по алтернативни пътища. “Время новостей” посочва, че още утре вечерта след среща с руския премиер Владимир Путин ще стане ясно дали ще бъдат съгласувани руско-българските газови интереси и изгладен скандалът от миналата седмица. Както е известно, посещението на Путин в София за международната енергийна среща на върха беше отменена заради неготовността на България да подпише договора за проектирането и строителството на газопровода “Южен поток”. Коментарите на българското ръководство свидетелстват за това, че разногласията ще бъдат преодолени трудно. Очевиден е фактът, коментира изданието, че натискът върху София от страна на Брюксел, който няма намерение да придава приоритетен статут на “проруския” тръбопровод”, ще се увелича с всеки изминал ден. “Подписването на договора за строителството на газопровода “Южен поток” между “Газпром” и българския енергиен холдинг трябва да стане бързо, но без излишна нервност”, заяви българският президент Георги Първанов, отговаряйки на въпрос на журналисти на пресконференция след края на енергийния форум. Той добави: “Газпром” трябва да уважава нашия суверенитет. Имам си работа с ръководството на Руската Федерация, а не с някаква частна компания”. По неговите думи София се надява в обмен на договора за “Южен поток” да получи отстъпки по въпросите за текущите доставки на руския природен газ за България, в това число коригиране на цените в действащия до 2030 година договор, внасяне в него на задължения на “Газпром” за компенсации при възможно прекратяване на газовите доставки и редица други условия.
Източник: Агенция Фокус (27.04.2009)
 
Москва отстъпи за тръбите Газът за "Южен поток" ще тече по нови тръби през България. След игра на нерви и втвърдяване на тона Русия отстъпи от искането си да ползва трасето за транзит на "Булгаргаз". Тръбите на "Южен поток" ще са изцяло нови. Руснаците обаче си оставиха вратичка. Ако се наложи да ползват мрежата на "Булгаргаз", ще сключим допълнителен контракт за транзит, обясни шефът на Българския енергиен холдинг Галина Тошева. БЕХ и "Газпром" са преговаряли цяла нощ с имейли за уточняване на подробностите. Договорът за създаването на акционерното дружество за "Южен поток" ще се подпише до две седмици. Вчера пред премиерите Владимир Путин и Сергей Станишев бе парафирано споразумение за газопровода. Близо два часа вчера продължиха преговорите между водените от българския и руския премиери делегации в Москва по енергийните проекти. В 15,15 ч българско време шефът на "Газпром" Алексей Милер се появи в залата за пресконференции в сградата на руското правителство. Две минути по-късно сътрудник му подаде мобилен телефон и той излезе навън да говори. През това време в залата влязоха руският енергиен министър Сергей Шматко и вицепремиерите Игор Сегин и Сергей Собянин. Двамата обсъждаха нещо, докато в другата част на залата българската делегация се шегуваше. Министърът на икономиката Петър Димитров, депутатът Петър Кънев и зам.-министрите на енергетиката и на външните работи - Явор Куюмджиев и Милен Керемедчиев, се прегръщаха и разменяха шеги. Минути по-късно руската група разтвори карта по която проведе кратко съвещание. При появата на Станишев и Путин страстите в залата се уталожиха. Руският премиер определи като динамично развитието на икономическите отношения и обясни, че по време на разговорите подробно е бил обсъден проектът за АЕЦ "Белене". Станишев е поискал от Путин оферта за руски кредит за изграждането на централата. "Предлагахме на България кредит миналата година, който бяхме предвидили в бюджета. България отказа и ние пренасочихме парите", обясни руският премиер във видимо добро настроение. От своя страна Станишев обясни, че миналата и тази година България е успяла да осигури финансиране по проекта. Тепърва обаче трябват още милиарди. Българският премиер е помолил домакина си да преразгледа възможността за осигуряване на средствата. "Ще решим проблема", заключи Путин с усмивка. Става въпрос за 3,8 млрд. евро, необходими за строежа на "Белене". Българското правителство се надяваше да осигури парите от западноевропейски банки. Засега обаче там ударихме на камък. Преодоляхме леко напрежението през последните дни между Москва и София за "Южен поток", заяви Путин. Той обаче дипломатично избегна отговор на въпроса за отстраняването на посредниците по договора за доставка на гориво за България. Страната ни иска да получава гориво директно без тримата доставчици, сред които е "Овергаз". "Това искане на София не е политически въпрос", отсече Путин. Според него въпросът е сложен от юридическа и корпоративна гледна точка, тъй като при сключени вече споразумения ощетената страна може да търси обезщетения по съдебен път при неспазване на договорите. Двамата премиери определиха като конструктивен диалога помежду си. В началото на разговорите Путин посрещна българската делегация с думите: "Приятели, радвам се да ви видя в Москва. Ние сме важни икономически партньори един за друг и се радвам, че имаме възможност днес да поговорим за всички въпроси на нашето сътрудничество, да се анализира направеното и да се набележат перспективите."
Източник: Стандарт (29.04.2009)
 
Дружеството е регистрирано в ТД "Големи данъкоплатци и осигурители" към 30.04.2009 г.
Източник: НАП (30.04.2009)
 
Пак не спряха газа на “Кремиковци” До късно снощи не беше прекъснато подаването на природен газ към металургичния комбинат "Кремиковци". Въпреки това в завода имаше готовност за изключването му от системата. Екипи на "Булгартрансгаз" от сутринта подготвяха съоръженията за спиране на газа към "Кремиковци", съобщи пред БТА изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Ангел Семерджиев. Основните параметри на оздравителния план на комбината могат да бъдат подготвени и обсъдени с кредиторите за две седмици, каза представителят на бондхолдерите на "Кремиковци" Георги Прохаски преди спешно свиканата среща в комбината между представителите на бондхолдерите и синдика на дружеството. В нея взеха участие наети от притежателите на облигации руски технически специалисти, финансов експерт и юристи. В оздравителния план основната идея ще бъде капитализацията на дълга на комбината, каза Прохазки. Подготвяният план ще бъде обсъден и с представители на държавата като един от кредиторите на дружеството. До редакционното приключване на броя не беше приключила в Министерството на икономиката срещата на министър Петър Димитров с представители на всички заинтересувани от проблема страни. Продължават опитите да се сключи договор за експлоатация на коксохимическия комбинат с бразилския кандидат CSN. При започването на преговорите за тази част от "Кремиковци" кандидат-купувачите от Южна Америка бяха готови да инвестират между 350 и 450 млн. долара. През миналата година имаше и украински кандидат-инвеститор за същия завод. Украинската компания "СМАРТ Груп" обещаваше да вложи за обновяване на производствените мощности 250 млн. евро. Георги Прохаски се надява преговорите с бразилската компания да са успешни и коксохимическият завод да не спре, защото това би ограничило възможностите за изготвяне на оздравителен план. Над 100 млн. лева дължи металургичният комбинат на "Булгаргаз" от август миналата година. Съоръженията, които ще бъдат изключени от специалистите на газовата компания, се намират извън територията на заводите и спирането може да бъде направено независимо от заплахата на протестиращите работници, че няма да участват в него. Поне шест часа са необходими, за да бъдат изключени съоръженията, които работят на синьо гориво в самия комбинат.
Източник: Монитор (15.05.2009)
 
“Южен поток” потича от Сочи Изпълнителният директор на "Български Енергиен Холдинг" ЕАД Галина Тошева и председателят на УС на "Газпром" Алексей Милер подписаха в Сочи Споразумение за сътрудничество. Този документ бе парафиран в Москва на 28 април 2009 г. по време на визитата на българския премиер Сергей Станишев. То регламентира изграждането на газопровод за транзит на природен газ през България като част от проекта "Южен поток". Споразумението определя принципите за сътрудничество между двете страни в подготовката на прединвестиционното проучване за проекта през българска територия и създаването на съвместна компания. Двете страни ще учредят тази компания с равно капиталово участие. Компанията ще изпълни прединвестиционно проучване, проектиране, изграждане и експлоатация на българската отсечка от газопроводната система "Южен поток". Ще бъде подписано и Акционерно споразумение за правата и задължения на страните като съдружници. За реализирането на проекта за доставки на газ от Русия за Италия и Австрия "Газпром" сключи в Сочи и споразумения с газовите компании на Италия, Гърция и Сърбия за създаване на смесени предприятия за организацията на строежа на "Южен поток" по територията на тези страни.
Източник: Стандарт (16.05.2009)
 
За проекта „Южен поток” ще бъде изграден изцяло нов тръбопровод за транзитно преминаване на газ през България. Ако се наложи да бъде използвана и съществуващата мрежа за допълнителни количества газ, това ще става с отделен договор между „Газпром” и „Булгартансгаз”. Това съобщи изпълнителният директор на Български енергиен холдинг Галина Тошева. В края на миналата седмица тя подписа от българска страна споразумението с руския газов гигант за предварителни проучвания за „Южен поток”. „Това споразумение касае преходния период до вземане на инвестиционно решение. Същността му е, че ние се уговаряме да правим предпроектно проучване, какви да бъдат органите, които да участват в този процес, а именно създава се управляващ комитет, създава се работна група с участието на експерти от двете компании”, каза Тошева. По думите й, основното, което също трябва да бъде отбелязано в това споразумение, е че след предпроектното проучване двете страни имат право да вземат окончателно инвестиционно решение.
Източник: Дарик радио (19.05.2009)
 
Чешката петролна и газова група "Моравске нафтове доли" (MND) подписа в сряда в София споразумение за модернизация на подземното газово хранилище в Чирен, съобщи говорителят на MND Дан Пловажко пред чешката агенция ЧТК. "MND груп" е най-голямата компания в Чехия за добив на петрол и газ. Тя е оператор на 21 находища и произвежда около 6 хил. барела петрол дневно. Представителят на чешката компания посочва, че MND е спечелила международен търг, в който са участвали и компании от Германия, Русия и Франция. Компанията ще направи технически проект, ще обследва подземната и надземната част на хранилището и ще направи проектирането за разширението, коментира изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Ангел Семерджиев. Той обясни, че стойността на проекта е 800 хил. евро. MND спечели търга в конкуренция с българско-руски консорциум и германска компания, защото предложи най-добрата оферта, обясни той. Разширението на Чирен се оценява за 250 млн. евро.
Източник: Дневник (22.05.2009)
 
Български енергиен холдинг (БЕХ) ще се възползва от възможността да не е възложител на обществени поръчки и ще избере консултант за предпроектното проучване за строителството на новата газова връзка с Румъния. Информацията бе потвърдена от изпълнителния директор на холдинга Галина Тошева. Проектът ще се осъществява от двамата оператори на преносните мрежи- "Булгартрансгаз" и "Трансгаз", които ще финансират проучването. В момента се водят преговори с румънската страна за обхвата на предпроектното проучване и дали да се включи и проектирането, за които средствата ще бъдат осигурени от двете компании, обясни Тошева.
Източник: Дневник (29.05.2009)
 
Загубата на "Булгаргаз" за миналата година е 90.5 млн. лв., след като през 2007 г. приключи с печалба от 86.9 млн. лв. Според ръководството на газовата компания отрицателният финансов резултат се дължи на цените, определени от регулаторната комисия. През миналата година Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) обикновено намаляваше почти наполовината исканите от търговеца на газ "Булгаргаз" по-високи цени. Компанията е продала синьо гориво за 1.3 млрд. лв., което с около 300 млн. лв. повече в сравнение с предходната година. Увеличена е сумата за предплащане на доставките на 95 млн. лв. Постъплението на транзитни такси, които "Газпром" плаща за преноса през България за Гърция, Турция и Македония, бележат леко намаление. Според газовата директива тези такси трябва да постъпват в "Булгартрансгаз", която е оператор на мрежата, и да отиват за развитието й. Това беше променено едва в началото на тази година след намесата на регулатора и заплахата от санкция от страна на Европейската комисия. Така търговецът е получил 140.2 млн. лв., като част от тези средства са преведени на оператора и реално за търговеца са останали 73.9 млн. Държавната газова компания е взела заеми за 196 млн. лв., включително и от "Български енергиен холдинг" (БЕХ). Краткосрочните й задължения са се увеличили от 123 млн. на 356 млн. лв. За управлението на холдинга е платена такса от 7.9 млн.лв. БЕХ е получил от дъщерните дружества 18.5 млн. лв., а през тази година таксата бе увеличена до 20 млн.
Източник: Дневник (07.07.2009)
 
Късо съединение Когато една електрическа система спре да работи, първото нещо, което трябва да се направи, е да се провери дали някой бушон не е изгърмял или дали някъде инсталацията няма късо съединение. Ако е така, то трябва да се отстрани повредата и да се смени развалена част. Горе-долу такъв е процесът, който тече в момента в "Български енергиен холдинг" (БЕХ). Ръководството на компанията освободи в началото на седмицата досегашните изпълнителни директори на дъщерното си дружество "Мини Марица-изток" Иван Марков и Гочо Христов, след като направен одит откри "сериозни злоупотреби и нарушения на финансовата дисциплина, липса на контрол при планиране и изразходване на финансови средства на дружеството, както и липса на контрол при провеждане и финализиране на обществени поръчки". Според източници от БЕХ проверката е била назначена преди два месеца, след като ръководството на мините е поискало увеличаване на цената на лигнитни въглища, които добива. Одитът е бил извършен от новосъздадено вътрешно звено на БЕХ за контрол на риска. "Искането веднага ни накара назначим проверка в "Мини Марица-изток", коментира източник, запознат с проверката. Според него, въпреки че за първите три месеца на годината се увеличили продажбите на дружеството (заради януарската газова криза), печалбите на мините намаляват. Постарому Одитът е показал наличие на една от най-честите схеми за избягване на Закона за обществените поръчки, прилагани от държавните дружества. Част от тръжните процедури за строително-ремонтни работи са били разбивани на по-малки поръчки, за да се заобиколи прилагането на закона. В много от случаите липсвал и контрол на извършените строителни работи. Пред БНР председателят на борда на БЕХ Борис Пеков уточни, че при около 30 договора на мините за над 10 млн. лв. се установило, че са рискови за злоупотреби. Сумите може да се окажат и по-големи при "по-задълбочена проверка от по-специализираните органи", добави той. Със случая вече се е заела Държавната агенция "Национална сигурност", която поискала от енергийния холдинг резултатите от проверката. Прокуратурата в Стара Загора също се е сезирала по случая. Намеренията на ръководството на БЕХ за проверката на системата обаче няма да се ограничат само до въгледобивното дружество. Одит да бъде направен на всички останали компании - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", Национална електрическа компания (НЕК), дъщерното й дружество "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) и "Булгартел". А "Белене"? Следващото дружеството, в което вече е започнала проверка е "Националната електрическа компания". Тя трябва да приключи до края на август. Поводът за одита са изявленията на представители на ръководството на НЕК, че само за първите четири месеца има загуби от 38 млн. лв. Отделно дружеството дължи 140 млн. лв. на производителите на ток. Източници от БЕХ признават, че част от лошите финансови резултати се дължат и на регулираните цени на тока, които пречат на компанията да работи нормално. В края на май ръководството на НЕК прогнозира, че ще отчете загуба от 60 млн. лв. за тази година от по-високите цени, на които купува електроенергията, произведена от топлофикациите, и от намаления износ. Със сигурност обект на проверката ще са и досегашните разходи по строежа на АЕЦ "Белене", който се управлява от НЕК. Разходите по проекта до този момент остават тайна, въпреки че става дума за държавни средства. Според евродепутата от ГЕРБ Владимир Уручев стотици милиони са потънали в разрушаването на старата площадка на централата. От ГЕРБ твърдят, че държавата е похарчила с над 500 млн. лв. повече за разчистване на площадката край Белене, докато за целта били достатъчни 250 млн. лв. Уручев посочи, че кредитът от 250 млн. евро, отпуснат от "БНП - Париба" за подготвителните работи, "потъна в земята и никой не разбра за какво бяха изхарчени парите". След одитите - преструктуриране Според източници от енергийния холдинг следващата стъпка след края на одитите на дружествата ще е преструктуриране на дейностите в част от тях. Това обаче ще стане в сътрудничество със синдикатите, за да няма социално напрежение. Не се предвиждат съкращения, а оптимизиране на дейностите, обясниха представители на холдинга. Една от идеите на БЕХ е част от работниците в "Мини Марица-изток" да се заемат с рекултивирането на площите, използвани за въгледобив. В момента това се прави от външни компании. Другата сериозна промяна ще засегне НЕК, която ще трябва да се раздели с дъщерното си дружество "Eлектроенергиен системен оператор", който управлява преносната мрежа, и то да стане самостоятелна компания в рамките на холдинга. Целта е да се гарантира по-добро управление. До този момент тази стъпка е била отлагана заради притеснения на част от банките – кредиторки на НЕК, разказаха източници от БЕХ. Те са обявили, че ако ЕСО бъде отделено, ще направят кредитите към електрическата компания незабавно изискуеми. Всички стъпки явно целят едно нещо - да се избегнат бъдещи случаи на късо съединение в системата, още повече, че бъдещето управляващо мнозинство даде ясно да се разбере, че ще започне промени в ръководството на енергийните дружества. За случващото се в холдинга обаче не бива да бъде упреквано само ръководството му, тъй като решаваща роля за определяне на енергийната политика на България и на държавните компании има Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. А тя през последните месеци взема само решения, лишени от всякакви пазарна логика. Факт е обаче, че ръководството на БЕХ можеше да започне с одитите на дъщерните си дружества още при създаването на холдинга.
Източник: Капитал (20.07.2009)
 
Бордовете на БЕХ и енергийните дружествата ще бъдат намалени Бордовете на Българския енергиен холдинг и дъщерните му дружества ще бъдат намалени от 5 на 3 души, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той не изключи промени в ръководството на енергийния холдинг. Петимата членове на съвета на директорите бяха назначени от бившия енергиен министър Петър Димитров с петгодишни договори, които предвиждат при предсрочното им прекратяване те да получат обезщетение от по 60 хил. лв. След назначаването на новия министър Трайчо Трайков председателят на борда Борис Пеков заяви, че той и колегите му са готови да си подадат оставките.
Източник: Дневник (26.08.2009)
 
Сменят ръководството и в енергийния холдинг Не е изключен вариант, при който ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да бъде сменено, заяви във вторник икономическият министър Трайчо Трайков. Холдингът беше създаден миналата година и обединява мини „Марица-изток”, ТЕЦ „Марица-изток 2”, АЕЦ „Козлодуй”, НЕК, „Булгаргаз” и „Булгартрансгаз”. Също така се предвижда да бъде намален броят на членовете в съвета на директорите, като те ще бъдат съкратени от 5 на 3, посочи министърът. Не е изключено един от първите, които ще бъдат сменени в енергийния холдинг, да е зам.-председателят на съвета на директорите Тенчо Попов. Преди ден Попов обяви, че заради лошото финансово състояние на НЕК ще бъдат уволнени изпълнителните директори Любомир Велков и Мардик Папазян. Министърът обаче не посочи какво ще е бъдещето на сегашния изпълнителен директор на холдинга Галина Тошева.
Източник: Новинар (26.08.2009)
 
По 60 хил. лв. средно са излезли новите автомобили, закупени от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това съобщиха от пресцентъра по повод силния обществен интерес за доставката на 77 нови возила. Автомобилите, голяма част от които са от среден клас, пътнически, товаропътнически и специализирани, са от марките Хюндай", "Фолксваген" и "Ивеко". Те са взети на петгодишен лизинг, по които към момента е платена около 20 на сто от цената. Постигнатата в следствие на проведената процедура цена е с до 10 на сто по-ниска в сравнение с цената, която би могла да се постигне при провеждането на търг от всяка от дъщерните компании на БЕХ, смятат от холдинга. От там съобщиха още, че поръчката е обявена по надлежен ред. Документи за процедурата са закупили 6 компании, но само три от тях са дали оферти. След разглеждането на офертите са избрани тези с най-ниска цена в съответния клас. Компаниите са предложили два варианта на плащане - при доставка или на лизинг. Бил е избран вариантът с плащане на лизинг, в резултат на което е сключен договор за това с "Индустриал комерс", "Порше - България" и БулФайер и "Пиреос лизинг". Договорените от БЕХ автомобили са разпределени за нуждите на "Булгартрансгаз" - 52 автомобила, Булгаргаз- 7, НЕК- 6 и БЕХ - 12 автомобила. .
Източник: Монитор (01.09.2009)
 
Български енергиен холдинг (БЕХ) е взел 77 автомобила на лизинг основно за нуждите на „Булгатрансгаз”. В неделя стана ясно, че мегаструктурата, създадена през миналата година от кабинета „Станишев”, е купила луксозните возила, без да обяви обществена поръчка за това. От Българския енергиен холдинг се оправдаха, че наистина не са провеждали обществена поръчка, но е имало процедура по правилата на холдинга. През април той е поканил лизингови компании да представят офертите си за автомобилите. Стойността на сделката е 5 млн. лв., като дъщерните дружества на енергийния холдинг са изплатили около 20 процента от нея. От Агенцията за обществените поръчки заявиха, че това дали е трябвало да се обяви обществена поръчка може да се установи със сигурност, едва когато агенцията бъде сезирана и бъде направена проверка на холдинга. До момента такова искане във ведомството не е постъпило. Най-много коли – 52 на брой, е получило дъщерното дружество на „Булгаргаз” – „Булгартрансгаз”, тъй като не било сменяло автопарка си от пет години. От БЕХ се оправдаха, че дружеството е харчило за ремонт на година по 150 000 лв., защото автомобилите били на по 10-12 години. В холдинга са останали няколко от най-скъпите поръчани возила с марка фолксваген – „Туарег”, който струва от 80 000 лв. нагоре, и „Фаетон”, който се продава на цени от 143 000 лв. нагоре.
Източник: Новинар (01.09.2009)
 
С 29,3 милиона лева се е увеличила печалбата на дружествата, включени в групата на Българския Енергиен Холдинг през юли, съобщиха от дружеството. Увеличението на печалбата се дължи на подобрените резултати на Булгартрансгаз, ТЕЦ "Марица Изток 2", Булгаргаз и АЕЦ "Козлодуй", както и на намалената загуба на Националната електрическа компания. Към края на юли печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата възлиза на 255, 8 милиона лева. През този период приходите от оперативна дейност на компаниите са се увеличили с 12 на сто. В сравнение с юли 2008 година печалбата на дружествата през юли 2009 година бележи ръст от 29,3 на сто или 57,9 милиона лева. Подобрените финансови резултати са в резултат на по-ефективното управление на дружествата и политиката за оптимизиране на дейността, наложена от БЕХ ЕАД, допълват от Холдинга. Припомняме, преди няколко дни стана ясно, че БЕХ дължи 5 млн. лв. за коли, закупени на лизинг. Лизингът е 5-годишен, а до момента е платена една пета от сумата.
Източник: News.bg (03.09.2009)
 
Над 255 милиона лева е печалбата на Българския енергиен холдинг преди облагането с данъци в края на юли, съобщиха от компанията. В сравнение с първите седем месеца на 2008 година печалбата на холдинга се е увеличила с малко над 29 на сто или с почти 58 милиона лева. От дружеството отчитат, че това се дължи най-вече на подобрените финансови резултати на Булгаргаз, АЕЦ „Козлодуй”, Булгартрансгаз и ТЕЦ „Марица Изток” 2, както и на намалената загуба на Националната електрическа компания. През август ръководствата на дружествата АЕЦ „Козлодуй” и НЕК бяха сменени. Бившият изпълнителен директор на атомната електроцентрала Иван Генов сам подаде оставка, защото не бе доволен от оценката на ресорния министър Трайчо Трайков за работата му. Любомир Велков и Мардик Папазян пък бяха освободени от постовете си в Националната електрическа компания заради загубите й.
Източник: Дарик радио (03.09.2009)
 
За бъдещето на холдинга Знаете ли какво е усещането, когато се гмурнеш 10 метра под водата? Натискът е абсолютно навсякъде - от налягането започваш да дишаш трудно, а тъпанчетата ти сякаш ще се спукат. Ако изпаднеш в паника, това може да има фатални последици, но в случай че запазиш самообладание – ставаш цар на дълбините. Усещането при решението за бъдещето на БЕХ е същото. Признанието е на икономическия и енергиен министър Трайчо Трайков. "Отвсякъде се оказва натиск върху вземането на решение за бъдещето на БЕХ", призна в четвъртък той. В това има логика - от това дали решението за бъдещето на холдинга ще бъде резултат от трезва и рационална икономическа оценка, или ще бъде емоционално и политически вдъхновено ще зависи как българското правителството ще заплува в дълбоките води на енергийния сектор у нас. Енергийният министър не разкри източника на натиска, но ефектът от него е видим. През последните месеци правителствената позиция за бъдещото на холдинга не е еднозначна. След като в своя пакет антикриза кабинетът обяви намерението да преобразува БЕХ в публично дружество и да листва 10% от акциите на борсата, в петък премиерът Бойко Борисов заяви, че енергийният мастодонт ще бъде закрит. Няколко дни по-късно финансовият министър Симеон Дянков разясни, че на борсата ще отидат по 15% от основните компании на БЕХ и това трябва да стане максимално бързо. Последен думата взе Трайков, който заяви, че решението за закриването на холдинга ще зависи от това дали той изпълнява целите, за които е създаден. Правителството на кабинета "Станишев" взе решение за обединяването на държавните енергийни компании в една структура през септември 2008 г. с намерение да отговори на световните тенденции за консолидиране на дружествата в сектора. Като основна цел идеолозите на новата структура посочиха намаляване на разходите и увеличаване на приходите и възможностите за инвестиции. Отчетът за първото шестмесечие на тази година обаче показва, че това все още не се е случило. Извършеният одит в мини "Марица-изток" откри злоупотреби, а загубите на дружеството са 17. 3 млн. лв. за полугодието. Националната електрическа компания е с намалена печалба от 42. 2 млн. лв. спрямо същия период на 2008 г. Операторът на оптичната мрежа на "Булгаргаз" – "Булгартел", е със загуба от 170 хил. лв. Основен принос за лошите резултати има фактът, че след създаването си той беше поставен в абсолютна невъзможност да работи нормално заради силната политическа намеса в работите му и силния регулиран пазар на енергия у нас. Не е възможно, когато на входа и на изхода на пазара стои държавата, да имаш нормално пазарно поведение, коментират експерти от бранша. Общо 81% от приходите от продажби в БЕХ са реализирани от регулирани дейности. Това означава, че рентабилността на дружествата зависи в по-голяма степен от решенията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. През 2008 г. "Булгаргаз" е на загуба от 93 млн. лв. вследствие на определените от регулатора цени. В момента цената на тока, който АЕЦ "Козлодуй" продава на регулирания пазар е с 10 лв. по-ниска на мегават от себестойността. Лошите резултати се дължат и на събирането на нереформирани дружества под една шапка, което блокира тяхното ефективно управление. Още преди създаването на холдинга, консултантът по обединението "Делойт" предупреди, че "структура, образувана от механично събиране на трансформирани компании, вероятно ще е по-малко ефективна, по-скъпа и по-малко конкурентоспособна". Компаниите в холдинга останаха като отделни вилаети, за което принос имаха бившите управляващи от БСП. Те не пожелаха да загубят дългогодишния си контрол върху дружествата и така блокираха подобряването на работата на холдинга. "Една от целите на създаване на холдинга беше да се въведе съвременно управление на енергетиката. Точно това не можа да бъде изпълнено, поради което дружествата имат лоши финансови резултати", коментира пред "Капитал" евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев. Според него, преди да се вземе решение за бъдещето на холдинга, трябва да се анализира внимателно какво предстои пред енергетиката, включително и като проекти, тъй като БЕХ има по-големи възможности да привлече средства. Трябва да се анализира и внимателно вариантът за листване на борсата, посочи Уручев и допълни, че трябва да се избере този вариант, който ще защити максимално обществения интерес. Според Илиян Василев, председател на консултантската компания "Делойт", енергийният холдинг е важен потенциален инструмент за гарантиране на националната енергийна сигурност. Лъчезар Богданов, икономически анализатор от "Индъстри уоч" обаче определи холдинга като безсмислено предприятие, което трябва да се премахне. "Логиката е, че създаването на пазара на енергия изисква ясно разграничаване на отделните играчи", посочи Богданов. По думите му, след премахването на БЕХ ще трябва да се тръгне към промяна на нормативната рамка, създаване на конкуренция на пазара и приватизация при максимално прозрачни процедури. Старши икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов също посочи, че съществуването на холдинга убива възможността за либерализация на пазара, реално ценообразуване и създаване на реална конкуренция. По думите му идеята за листване на дружествата на борсата е добра от гледна точка на прозрачността, защото компаниите ще са задължени да предават тримесечни отчети на борсата. "Ще имаме повече информация за сделки, загуби, печалби и мениджмънт. Пазарът ще може да оценява дали тези компании се управляват добре", посочи Ангелов. От поредицата изяви на представителите на правителството става ясно, че статуквото на енергийната системата у нас ще се промени през следващите месеци. Засега очертаните варианти за БЕХ са два. При първия холдингът остава, дъщерните дружества се преструктурират според новите изисквания на Европейския съюз за либерализация на пазара. Според експерти на енергийното министерство това касае основно Енергийния системен оператор (ЕСО), който трябва да бъде изваден от НЕК и да получи юридическа и финансова независимост , което ще осигури равен достъп на всички търговци и потребители до преносната електроенергийна мрежа. Следва преструктурирането на холдинга от финансов в оперативен, листване на борсата и продажба на пакети както от холдинга, така и от дъщерните фирми. Вторият вариант е да се премахне "шапката" БЕХ и всички компании в сегашното си състояние да се листват на борсата и да се раздържавят през нея. Тук един от спорните моменти е как да се продава НЕК - след преструктуриране или заедно със системния оператор. Второто означава проблеми пред либерализацията на електропазара в дългосрочен план. И в двата случая обаче е задължително да се подобри управлението на финансите и инвестициите, да има прозрачно в изразходване на средствата от дружествата, както и да се увеличи производителността и ефективността на персонала. Защото в сегашното си състояние дружествата едва ли ще бъдат атрактивни за приватизация. Трябва да се намали до минимум ролята на държавата и на енергийния регулатор. Важно условие ще е назначаването на необвъзрани политически професионални мениджъри в БЕХ и в отделните компании. Според енергийни експерти, ако холдингът бъде запазен, трябва да се изтегли от част от проектите, в които може да се привлекат средства от частния сектор. Такива са например разширяването на газопроносната система, на хранилището в Чирен и построяването на ново в Галата. Както и да преглътне конкуренцията в търговията с газ и електричество. Каквото и да бъде решението на правителството, повече от ясно е, че то трябва да бъде добре икономически и експертно аргументирано. Защото в противен случай упражнението "зелена поляна – строеж – зелена поляна", което го играем с АЕЦ "Белене", ще се повтори. А вече видяхме, че това струва много пари.
Източник: Капитал (07.09.2009)
 
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма ще предложи на правителството в четвъртък досегашният изпълнителен директор на "Булгартрансгаз"Ангел Семерджиев да оглави Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това обяви днес министърът на икономиката Трайчо Трайков. Семерджиев ще замени на този пост Константин Шушулов, чиито мандат изтича следващия четвъртък. Министър Трайков обяви кандидатурата на директора на "Булгартрансгаз" като най-добрата за ръководител на енергийния регулатор. Той обаче не се нае каже кой ще замени Семерджиев начело на оператора на газопреносната система у нас. Още преди месец Шушулов обяви намерението си да не се кандидатура за нов мандат. Изявлението му съвпадна с поисканото от премиера Бойко Борисов становище на ДКЕВР по въпроси, които са от "значим обществен интерес". Сред тях бяха степента на изпълнение от регулираните дружества на административните актове на комисията по отношение на въвеждането на едномесечно отчитане на електрическата енергия за абонатите на ЧЕЗ, какви са данните за извършените реални инвестиции от електроразпределителните и електроснабдителните дружества към края на 2008 г. и средната месечна работна заплата към края на 2008 г.на членовете на комисията и на администрацията на ДКЕВР. След като получи отговорите Борисов заяви, че бъдещите действия и работата на комисията трябва да бъдат ориентирани изцяло в полза на потребителите и максимално прозрачни. "Задължително е да се намери оптимален баланс между необходимите инвестиции на дружествата, сигурността в електроснабдяването и ползата за крайния потребител. Същият подход трябва да се приложи и при ценообразуването. Недопустимо е обществото да не разбира ясно връзката между направените инвестиции и цената на услугата, каквато е ситуацията в момента. Всеки потребител трябва да знае за какво плаща, а решенията на ДКЕВР да отразяват нейната прозрачна, последователна и предвидима регулаторна политика", посочи премиерът. Според него буди недоумение фактът, че не се изпълняват решенията на държавния регулатор по отношение на връщането на едномесечното отчитане на електроенергията. Оказва се, че воденият вече няколко месеца спор между ДКЕВР и ЧЕЗ е в "патова ситуация", след като ВАС е спрял предварителното изпълнение на решенията на комисията. Явно е, че съществува проблем, който е свързан или с прилагането на законовите правомощия на държавния регулатор, или с процеса на изграждане и поддържане на авторитета му. Решенията на комисията се взимат от 13 човека, но в същото време е видно, че многобройният състав не допринася за тяхното качество и тежест. Това от своя страна поставя и въпроса обосновани ли са разходите на държавата за възнаграждения на членовете на комисията. От приложените данни в отговора на ДКЕВР става ясно, че за 2008 г. средното възнаграждение на членовете на комисията е около 4350 лева, като от бюджета на комисията за заплати, над 50% отиват за възнаграждения именно на тези 13 човека. Предстои задълбочено обсъждане на необходимите законови промени, които да отговорят по адекватен начин на поставените проблеми", допълни министър-председателят.
Източник: Капитал (09.09.2009)
 
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Ангел Семерджиев ще бъде предложен за поста председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране на заседание на Министерския съвет следващата сряда. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Така Семерджиев ще наследи проф. Константин Шушулов, чийто мандат изтича на 10 септември. Ангел Семерджиев е работил като член на регулатора в периода 2001-2007 година. Министър Трайков обясни, че лично е взел решение за номинацията. Все още не е ясно кой ще заеме поста директор на „Булгатрансгаз”.
Източник: Дарик радио (09.09.2009)
 
Сделката, сключена от Български енергиен холдинг (БЕХ) за покупката на 77 луксозни автомобила на лизинг, е незаконна, съобщи вчера енергийният министър Трайчо Трайков. Стойността на сделката е 5 млн. лв. Преди повече от седмица стана ясно, че енергийният мегахолдинг е сключил сделката за колите, без да е обявил преди това процедура за провеждане на обществена поръчка. Тогава от Агенцията за обществени поръчки заявиха, че не е много ясно дали е трябвало да се обяви такава. От БЕХ се оправдаха, че наистина не са провеждали обществена поръчка, но е имало процедура по правилата на холдинга. От там добавиха, че лимузините са основно за нуждите на дъщерното дружество на мегаструктурата „Булгартрансгаз”. Ако автомобилите бяха за нуждите на самия енергиен холдинг, то тогава такава процедура не е нужна, заяви министърът. В случая обаче автомобилите са били предназначени за нуждите на дъщерните компании на мегаструктурата, за което е задължително провеждането на такава процедура, посочи Трайков. Това е заобикаляне на закона, допълни той. Трайков посочи, че в проверката за автомобилите освен експерти от министерството са участвали и специалисти от Агенцията за обществените поръчки.
Източник: Новинар (09.09.2009)
 
Бизнесът поиска свободен газов пазар Българската стопанска камара поиска създаване на истински пазар на природния газ - фирмите да могат свободно да се договарят с доставчици и отделно за транзит с националната преносна компания "Булгартрансгаз". Това се казва в разпространения вчера от камарата списък със спешни мерки, пратен и на правителството. По този начин ще се създадат условия за ефикасен и ефективен бизнес и ще се сложи край на монопола, се посочва в материала на БСК. В момента върху доставката на природен газ за голяма част от предприятията монопол има търговската фирма "Булгаргаз". От стопанската камара припомнят, че многократно са предлагали тази мярка, включително и да се намали добавката върху цената на природния газ, която остава в "Булгаргаз" от 3%, както е сега, на 0.5%, тъй като фирмата играе ролята само на посредник и с нищо не допринася за газовия пазар. Стопанската камара настоява също да бъдат отнети лицензите за газоразпределение на всички фирми, които не са направили нищо през последните две години, за да развият мрежата. ДКЕВР например над една година води процедури по отнемане на такива лицензи, но не се е стигнало дори до налагане на глоба. Бизнесът настоява и за механизъм за предоговаряне на тримесечна база на заявените количества природен газ от страна на стопанските субекти към газоразпределителните компании, съответно към "Булгаргаз", заради голямата динамика в потреблението. Тази мярка също е посочена като спешна.
Източник: Сега (17.09.2009)
 
Ангел Семерджиев беше одобрен от кабинета за председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, тъй като мандатът на досегашния шеф Константин Шушулов изтече. За главен енергиен и воден комисар са се борили най-малко 20 известни и не толкова известни имена. Семерджиев е роден през 1956 г. Завършил е физика в СУ "Св. Климент Охридски". Работил е като началник отдел "Преструктуриране и концесии" в Министерството на икономиката. От юли 2000 г. е член на Държавната комисия по енергийно регулиране. От януари 2007 г. досега е изпълнителен директор на "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (24.09.2009)
 
Дреновички влиза в "Булгартрансгаз" след като беше избран от Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. Газопреносното дружество, което е дъщерна фирма на БЕХ ЕАД, ще бъде управлявано от тричленен Съвет на директорите, реши ръководството на холдинга. От досегашния Съвет на "Булгартрансгаз" бяха освободени Мичо Райковски, Николай Кратунов и изпълнителният директор Ангел Семерджиев, който пое ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. На първото заседание на новосформирания съвет на директорите на "Булгартрансгаз" ще бъде избран изпълнителен директор на компанията.
Източник: Стандарт (26.09.2009)
 
Съветът на директорите на Българския енергиен холдинг избра Иван Дреновички за член на съвета на директорите на „Булгартрансгаз". Газопреносното дружество, което е дъщерна фирма на БЕХ ЕАД, ще бъде управлявано от тричленен съвет на директорите, реши още ръководството на холдинга. От досегашния съвет на „Булгартрансгаз" бяха освободени Мичо Райковски, Николай Кратунов и изпълнителният директор Ангел Семерджиев, който пое ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Източник: Монитор (28.09.2009)
 
Новият съвет на директорите на „Булгартрансгаз”, който бе избран преди дни от Българския енергиен холдинг, избра Иван Дреновички за изпълнителен директор на „Булгартрансгаз”. Газопреносното дружество, което е дъщерна фирма на БЕХ, ще бъде управлявано от тричленен Съвет на директорите, реши още ръководството на холдинга. От досегашния Съвет на „Булгартрансгаз” са освободени Мичо Райковски, Николай Кратунов и изпълнителния директор Ангел Семерджиев, който пое ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Иван Дреновички е роден през 1972 година. Завършил е Американския университет в България. Работил е като съветник по икономическите въпроси в посолството на САЩ в България. През последните две години г-н Дреновички е управлявал създадена от него международна консултантска компания в сферата на енергетиката.
Източник: Дарик радио (29.09.2009)
 
Новият съвет на директорите на „Булгартрансгаз”, който бе избран преди дни от Българския енергиен холдинг, избра Иван Дреновички за изпълнителен директор на „Булгартрансгаз”. Газопреносното дружество, което е дъщерна фирма на БЕХ, ще бъде управлявано от тричленен Съвет на директорите, реши още ръководството на холдинга. От досегашния Съвет на „Булгартрансгаз” са освободени Мичо Райковски, Николай Кратунов и изпълнителния директор Ангел Семерджиев, който пое ръководството на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Източник: Дарик радио (29.09.2009)
 
Групата на БЕХ повиши печалбата си с 79.1 млн. лева 309 милиона лева е печалбата преди облагане с данъци на дружествата в групата на Българския енергиен холдинг към края на август 2009 година, информират от БЕХ. Увеличението е с 79.1 милиона лева повече спрямо първите осем месеца на 2008 година. Само през месец август 2009 година печалбата на дружествата, включени в групата на БЕХ, е 53.2 милиона лева. Основна роля за това имат добрите резултати на АЕЦ Козлодуй, ТЕЦ Марица Изток 2, Булгаргаз и Булгартрансгаз. Сериозно подобрение има и при финансовите резултати на Националната електрическа компания. През август НЕК отчита намаление на загубата си с 44% или 14.6 милиона лева. С 11.2% са се увеличили през август приходите от оперативна дейност на компаниите в БЕХ-група. Ръстът на разходите за същия период е с 8.9%. Тенденцията за намаляване на ръста на разходите спрямо този на приходите е следствие на провежданата от БЕХ ЕАД политика за намаляване и оптимизиране на разходите на групата като цяло и завишения контрол върху финансовите потоци.
Източник: Дарик радио (02.10.2009)
 
С над 80 млн. лв. се е увеличила печалбата преди данъци на дружествата от Българския енергиен холдинг (БЕХ) за август спрямо юни 2009 г. С това тя достига 309 млн. лв., сочат отчетите на холдинга за осеммесечието на годината. Увеличението на печалбата за август спрямо юли пък е с над 53 млн. лв., показват резултатите. Основна причина за отчетения ръст е увеличението на печалбите на четири от седемте дружества в холдинга. Най-значително повишение на резултатите има при АЕЦ Козлодуй, където печалбата за август достига 73.6 млн. лв. при 57.7 млн. лв. за юли. ТЕЦ Марица Изток 2 пък е реализирала 80.7 млн. лв. печалба за август при 67.2 млн. лв. за предходния месец. Булгаргаз и Булгартрансгаз също са подобрили резултатите си и за август имат съответно 61.6 млн. лв. и 64.8 млн. лв. Причина за по-добрите резултати на холдинга е и драстично намалената загуба на НЕК за последните два месеца. От юни до края на август дружеството е стопило загубите си с почти 24 млн. лв., с което те достигнаха 18.4 млн. лв. Председателят на борда на директорите на БЕХ Борис Пеков обясни това подобрение с раздвижването на пазара на електроенергия. Това обаче едва ли е причината за стопяването на милионите, тъй като според изпълнителния директор на НЕК Георги Миков реалният спад на потреблението е 8%. Затова по-вероятно е причина за подобрените резултати на компанията да са драстичните мерки за намаление на разходите, посочи Пеков. Още преди няколко месеца в холдинга беше взето решение дружествата да извършват единствено оперативни разходи и такива, свързани със сигурността, допълни той. Специално в НЕК пък бяха съкратени и значителни средства от ремонтната и инвестиционната дейност на дружеството. Това обаче е нож с две остриета и най-вероятно през следващата година спрените ремонти трябва да се извършат, коментира Пеков. Мини Марица Изток продължава да е черната овца в структурата на холдинга и през август. Само за един месец дружеството е увеличило загубите си с 2 млн. лв., с което те достигат 22.5 млн. лв. Причината за това е, че в мините се правят разходи за добива на въглища през зимния период, каза Пеков. Очакванията ни все пак са към края на годината дружеството да завърши поне на нулева печалба, допълни той. Най-малкото дружество в структурата на БЕХ - Булгартел, също е увеличило загубите си за август, с което те достигат почти 1 млн. лв. при 570 хил. за юли. В общата печалба на БЕХ е отчетена и тази на самата холдингова структура. Тя се генерира като дивидент, който е 50% от печалбата на седемте дъщерни дружества за миналата година. Освен това в сумата влизат и приходите от сключваните холдингови споразумения, обясниха от БЕХ. Така за август печалбата на БЕХ ЕАД се е увеличила с 3 млн. лв. спрямо юли, с което достига 70.2 млн. лв. Въпреки опитите на БЕХ за ограничаване на разходите обаче те са се увеличили с почти 10% за август спрямо юли 2009 г. Според Пеков те ще продължат да се увеличават заради различните такси, които БЕХ дължи за участието си в консорциумите за Южен поток и Набуко.
Източник: Пари (02.10.2009)
 
Националната електрическа компания топи загубите, които натрупа през първата половина на годината. Докато в края на юни НЕК беше на червено с 42,2 млн. лв., месец по-късно загубата беше намалена на 33 млн. лв., а към 31 август дружеството вече е на минус с 18,4 млн. лв. Това сочи финансовият отчет на компаниите в "Българския енергиен холдинг". Обратното се случва обаче в "Мини Марица-изток", където през август загубите са нараснали с 2 млн. лв., до 22,5 млн. лв. Загубата на "Булгартел" пък вече е почти 1 млн. лв., докато в края на юли беше 570 хил. лв. Останалите дружества в БЕХ отчитат печалба. Най-добри резултати постигат ТЕЦ "Марица-изток 2" и АЕЦ "Козлодуй", чиято печалба в края на август е съответно 80,7 млн. лв. и 73,6 млн. лв. "Булгартрансгаз" е на плюс с 64,8 млн. лв., а на "Булгаргаз' - 61,6 млн. лв. За осемте месеца БЕХ отчита печалба преди данъците в размер на 309 млн. лв.
Източник: Стандарт (02.10.2009)
 
Национална агенция за кредитен рейтинг АД присъди първоначален местен кредитен рейтинг на Булгартрансгаз ЕАД. Дългосрочният кредитен рейтинг на дружеството е bgAa1, а съответният краткосрочен рейтинг e bgP-1. Перспективата е стабилна. Булгартрансгаз е собственик и оператор на газопреносната мрежа високо налягане в страната. Като комбиниран оператор дружеството притежава лицензии за пренос, транзитен пренос и съхранение на природен газ, единствени издадени в България. Тези дейности се отличават с много нисък бизнес риск благодарение на естествената монополна позиция в преноса на газ и на стратегическото значение на транзитната газопреносна мрежа за доставките на руски газ за Турция, Гърция и Македония. Приходите от транзит са с висока предвидимост, на основата на дългосрочен договор, а тарифите за пренос и съхранение на природен газ се определят от регулатор, така че да покриват разходите по опериране на мрежата. Основният риск за Булгартрансгаз произтича от неяснотата относно ролята на дружеството в множеството големи енергийни проекти, които се планират на държавно ниво, и източниците на тяхното финансиране. Кредитният рейтинг е силно подкрепен от финансовия профил на Булгартрансгаз. Дружеството няма финансови задължения и до момента финансира инвестициите си със собствени средства или безвъзмездни финансирания по европейски програми. Предвид предстоящите инвестиции в дружеството, НАКР включва в анализа очаквания за повишаване на нивото на финансова задлъжнялост. Стабилните парични потоци на Булгартрансгаз обаче позволяват поемането на умерени нива на ливъридж, които да не застрашат кредитоспособността на дружеството. Кредитният анализ на Булгартрансгаз включва и оценка на допълнителна подкрепа по методологията за дружества, свързани с държавата. Булгартрансгаз е със 100% държавно участие и е включено в структурата на Български енергиен холдинг. Стратегическото значение на дружеството и относителната независимост на генерираните приходи от състоянието на икономиката определят оценка за средна зависимост и висока вероятност за подкрепа от страна на държавата. В резултат кредитният рейтинг на Булгартрансгаз bgAa1 е с една стъпка по-висок от базисната оценка за дружеството.
Източник: Дарик радио (13.10.2009)
 
Руска преса за тръбите Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заминава утре за Москва, където ще преговаря с вицепремиера на Русия Сергей Собянин. Според официалната информация Трайков и Собянин ще договарят дневния ред на предстоящата на 10 и 11 декември сесия на Междуправителствената българо-руска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Очаква се сред основните дискутирани въпроси да бъде напредъкът по изясняване на позициите по съвместните енергийни проекти след срещата на министър Трайков с министъра на енергетиката на Русия Сергей Шматко на 18 септември 2009 г. в София. Именно тези проекти вероятно ще бъдат основна тема на разговорите след вчерашните публикации, че България е отстранена от "Южен поток". Под това заглавие електронното издание "Еурактив" съобщава за срещата в Милано в понеделник на руския вицепрезидент Игор Сечин, турския икономически министър Танер Йълдъз и италианския икономически министър Клаудио Скайола, на която Йълдъз е дал на Русия необходимите документи за преминаването на "Южен поток" през турска територия. С това България губи ролята си на транзитна държава, категоричен е сайтът "Еурактив". Руските медии също посочват, че има реална опасност България да бъде заобиколена от "Южен поток". София и в централата на "Газпром" обаче отрекоха тези твърдения. България не е уведомена за намерение на Русия страната ни да бъде изключена от изграждането на газопровода "Южен поток", заявиха от Българския енергиен холдинг (БЕХ). От пресцентъра на "Газпром" също са отрекли подобна информация, посочват от холдинга. Експерти на "Газпром" днес са се свързали с представители на БЕХ, за да уточнят датите на работни срещи по проекта, които ще бъдат през следващата седмица. "Еурактив" неведнъж досега е публикувал неверни твърдения, свързани с българо-руските енергийни отношения, заяви председателят на Балканската и черноморска петролна асоциация д-р Валентин Кънев. Става дума за договореността между Русия и Турция "Южен поток" да мине през турски териториални води, откъдето ще завие към България, а не за изключването ни от проекта, категоричен е Кънев. Според в. "Комерсант" обаче България е изключена от проекта за петролопровода Бургас - Александруполис. "В Милано Русия удари с един куршум два заека", пише вестникът. Освен "Южен поток", тя получава и участие в турския нефтопровод - "Самсун - Джейхан". Макар че засега Бургас - Александруполис не бива да се смята за погребан, защото съобщенията от Милано ще направят впечатление на българите, заключава "Комерсант". Според вестника сътрудничеството с Русия е особено важно за постигането на амбициозната цел на Анкара за превръщане на Турция в петролна и газова свръхдържава. Политическите договорености за руско-турската енергийна сделка бяха постигнати още в началото на август по време на визитата в Анкара на руския премиер Владимир Путин, напомнят медиите. С елиминирането на България от "Южен поток" и "Бургас - Александруполис" руският премиер Владимир Путин дава ясен отговор на новия български премиер Бойко Борисов, който неотдавна му заяви, че правителството се нуждае от време, за да реши за големите енергийни проекти с руско участие, отбелязва "Комерсант". Чрез сделката между Русия и Турция Москва получава още един коз в преговорите си с България по проекта Бургас - Александруполис, коментира руското издание "Газета".
Източник: Стандарт (21.10.2009)
 
Русия пак поиска тръбите ни за газ Русия пак се опитва да получи контрол върху българските тръби за транзит на газ. Москва е представила информация за разширяване на проекта за "Южен поток", стана ясно след среща вчера на енергийния министър Трайчо Трайков с руския му колега Сергей Шматко в Москва. Руската страна е предложила обосновка на всички възможни варианти, включително този с използването на действащата транзитна система, обявиха руските агенции, цитирайки Шматко. Така "Южен поток" ще има по-голям капацитет, пише Газета.ру. Такива бяха руските претенции преди година, които България категорично отхвърли. Нашата позиция е, че "Южен поток" трябва да минава по изцяло нови тръби, а не да ползва сега съществуващите. Опасенията на нашите експерти са, че така ще се блокира възможността да получаваме газ от алтернативни доставчици през Турция. Предложението на руската страна е изненада за България. То е изпратено в София, въпреки че министър Трайков в момента е в Москва. Ще се запознаем с него и тогава ще коментираме, е казал министър Трайков. Италиански компании искат дял в АЕЦ "Белене", обявил министърът пред Шматко. Интересът бил заявен по време на посещението на италианския премиер Силвио Берлускони в София преди седмица. Министър Трайков не назова името на италианските компании, но преди години в търга за "Белене" участва енергийният гигант от Ботуша "Енел". Правителството вече обяви намерението си да предложи на конкурс част от 51-процентния си дял във Втора атомна. Трайков и Шматко не са обсъждали възможността Русия да отпусне кредит за строежа на "Белене", съобщи БНР. На разговорите на министрите е потвърден ангажимент за работа и по трите енергийни проекта - "Белене", "Южен поток" и Бургас-Александруполис. На Трайков било обяснено, че руските планове - част от тръбата по "Южен поток" да минава през турски териториални води, по никакъв начин не застрашават преминаването й през българска територия. Било е коментирано, че спекулациите, които се появиха в последните дни за заобикаляне на България в проекта, са абсолютно несериозни. Бургас-Александруполис също стои на дневен ред и се проучват технико-икономическите му параметри и оценка за въздействието на околната среда, каза Трайков.
Източник: Стандарт (23.10.2009)
 
Путин: „Южен поток" може да бъде построен по-рано от „Северен поток" Проектът за черноморски газопровод „Южен поток“ може да бъде реализиран по-рано от балтийския „Северен поток“, заяви руският премиер Владимир Путин. „Проектът има всички шансове да бъде реализиран по-рано, отколкото аналогичният в Балтийско море - „Северен поток“, каза Путин по време на срещата си със своя италиански колега Силвио Берлускони. Първата отсечка от „Северен поток“, който по дъното на Балтийско море ще свърже Русия с Германия, се планира да бъде построена през 2011 г., докато „Южен поток“ се планира да бъде пуснат през 2013 г. Путин и Берлускони също така посредством видеомост проведоха разговор с турския премиер Реджеп Ердоган, констатирайки „положителната динамика в плановете по реализиране на проекта „Южен поток“. По-рано Турция разреши на Русия да проведе проучвателни работи в своята изключителна икономическа зона в акваторията на Черно море за предполагаемия маршрут за строителство на „Южен поток“, който се осъществява съвместно от гигантите „Газпром“ и ЕНИ. По време на телемоста премиерите на трите страни „потвърдиха намерението си да продължат работата на междуправителствено и корпоративно равнище за напредъка на проекта за нефтопровод Самсун-Джейхан".
Източник: Дарик радио (23.10.2009)
 
С $ 304 млн. повече сме платили на “Газпром” за 2 г. С 304 млн. долара са се увеличили разходите за газ след подписаното през 2006 г. допълнително споразумение с "Газпром". Това обяви по време на парламентарния контрол енергийният министър Трайчо Трайков. Според анекса цените се индексират на 6 месеца и до 2012 г. трябва да станат пазарни. "С тази промяна за 2007 и 2008 г. "Булгаргаз" е платил 1,7 млрд. долара. Ако беше останал договорът от 1998 г., сумата щеше да е 1,4 млрд. долара", сметна Трайков. Приходите от транзит били еднакви и при двата варианта. До края на 2009 г. доставяният ни газ щял да стигне 85% от пазарната си цена. С темпото на повишение до края на 2010 г. цените щели да станат пазарни. Така от 2011 г. графикът за поскъпване нямало да оказва неблагоприятно въздействие.
Източник: 24 часа (26.10.2009)
 
Русия не може да ни вземе тръбите Валентин Кънев, директор на Балканска и Черноморска петролно-газова асоциация - Г-н Кънев, как да тълкуваме съобщенията от Русия, че ще бъде увеличен капацитетът на "Южен поток" и че ще се променят техническите му параметри? - Първоначалният вариант на "Южен поток" предвиждаше капацитетът на газопровода да бъде 31 млрд. куб. м годишно. След това се заговори, че през тръбата ще се транспортират 63 млрд. куб. м годишно. На срещата на Путин и Медведев с Берлускони през миналата седмица са казали, че се увеличава капацитетът два пъти, но не цитираха цифра. Така че не стана ясно - два пъти спрямо 31 млрд., или спрямо 63 млрд. Но независимо от всичко, става дума за доста големи количества. Поради което вероятно Москва ще поиска да се замести транзитът, който в момента минава през България за Турция, Гърция и Македония, и е около 17 млрд. куб. м, с газ от "Южен поток". Останалите количества ще отиват за Европа, Италия, за Унгария и т.н. Така че Русия иска да замести количествата руски газ, които отиват по други газопроводи през Украйна - към Италия, към Турция, към другите балкански страни и Европа, с газ от "Южен поток". Като се добавят още 55 млрд. куб. м, които ще се транспортират с газопровода "Северен поток", в голяма степен ще се изключи Украйна от пътя на руския газ. Затова обаче не е ясно дали е станало дума на последните преговори на министър Трайчо Трайков в Москва. - Имало ли е натиск към България за собствеността на транзитните тръби през България за "Южен поток"? -"Газпром" държи да има собственост върху транзитните газопроводи. Предполагам, че българската страна е отговорила, че не може да предостави съществуващата мрежа. Би могло в новата инфраструктура за "Южен поток" да се дели собствеността. Но това бе обсъждано преди. Искането на транзитните тръби от "Газпром" влиза в конфликт с европейското законодателство. Третият енергиен пакет е окончателното решение на Европейския парламент и на Европейската комисия за енергийната политика. Основният момент в нея е собствеността. Според директивата за газа компаниите, които добиват природен газ, не могат да имат контрол върху транзитните проводи. Затова и за "Южен поток" контролът върху транспортната система трябва да бъде на българската страна, на нейния национален оператор. Това е много важен крайъгълен камък в енергийната политика на ЕС, която трябва да се изпълнява. В Сърбия би могло да се приеме искането на "Газпром", но за Гърция, която е член на ЕС, въпросът стои по същия начин, както и за нас. - Във връзка с настъпващата зима и евентуални проблеми с транзита на газ през Украйна, възможно ли е да получим газ по транзитния газопровод от Турция? - Възможно е чрез т. нар. соапови сделки. Предишното правителство не им беше привърженик. За целта е необходимо да се третират еднакво транзитната и преносната система. Няма проблем да се третират така, защото и двете тръби са собственост на "Булгартрансгаз" и той може да използва тази инфраструктура по начин, който намери за добре. Соапови сделки по транзитната и националната тръбопроводна система могат да се осъществят като се подадат по-големи количества газ от източниците в Иран или Азербайджан, които в момента отиват в Турция. Става по-скоро въпрос за Азербайджан. Но за това е необходимо да се използват и двете системи. Това е един много актуален въпрос точно в този момент, защото през следващата година приключва единият договор за доставка на една трета от руския газ за България с "Овергаз", а след още две години и договорите за другите части от доставките. "Винтерсхал" държи около 18% от тях. "Газекспорт" има някакви минимални количества. Всички останали доставя "Овергаз". За 2013 г. вече нямаме договорени доставки. Трябва да се променят параметри на договорите и доколкото разбирам, това е била една от важните теми в разговорите на министър Трайков с "Газпром". Договорите за доставка са много важна тема. Миналото правителство поиска преразглеждането им във връзка с отпадане на посредниците. - Дори да не отпаднат посредниците, не може ли да се поискат нормални условия за плащане на договорените количества? Нали търпим неустойки, защото плащаме за целите договорени количества газ? - Това не е само наш проблем, а и на други държави. Доколкото разбирам, българската страна вече е успяла да се договори с един от посредниците - "Винтерсхал", да отпадне изискването да плащаме некупените количества. Става въпрос в крайна сметка за българския пазар, за българските потребители, за създаването на един конкурентен и стабилен газов пазар в България. Затова трябва да се върви към изграждане на газовите връзки не само с Гърция, но и с Турция, и с Румъния, така както са залегнали в програмата, която Европейската комисия ще подкрепи финансово. Това трябва да стане много бързо. В момента ЕК е забавила сроковете за даване оценка на проекта за връзката Стара Загора - Комотини. Причината е, че е поискала допълнителна информация от България и другите участващи страни. Те трябваше да дадат своите оценки до края на септември, времето се удължи и сега срокът е до края на ноември. Ще дадат оценките си по предложението на страните. България дава предложение за две връзки, но има много други връзки - около 10 за целия регион. Зад връзката Стара Загора - Комотини стоят доставки от газопровода между Турция и Гърция през Мраморно море, т.н. интерконектор. През него могат да се договарят допълнителни количества. Гърция получава вече половин милиард куб. м. Следващата година ще се увеличават. Това са договорени вече количества. Преговорите на "Булгаргаз" с турската компания "Боташ" са доста напреднали.
Източник: Стандарт (26.10.2009)
 
Руски експерти идват за нов газов договор Параметрите на нов договор за доставка на руски природен газ ще бъдат обсъдени тази седмица в София. Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков договори темата да бъде включена в предстоящите българо-руски газови разговори на експертно ниво. През следващите дни в София ще се срещнат работните групи по проекта "Южен поток". Те ще работят по споразумението между акционерите в газопровода и заданието за търга за предпроектно проучване. На срещата вероятно ще бъдат изяснени новите параметри на газопровода, свързани с по-големия капацитет на тръбата, за които бе информиран българският министър на енергетиката. Днес и утре в Москва пък ще се проведе Четвъртата енергийна среща. Очаква се там да се решат най-важните проблеми в областта на енергетиката. От българска страна ще присъства зам.-министърът на енергетиката и туризма Мая Христова. Междувременно премиерът на Финландия Мати Ванханен разговаря с руския си колега Владимир Путин за газопровода "Северен поток". Финландското правителство ще вземе решение за преминаването му през икономическата зона на страната в Балтийско море на 5 ноември, каза Ванханен. "Работата по "Северен поток" върви по график, но и "Южен поток" ще построим бързо, коментира Путин.
Източник: Стандарт (26.10.2009)
 
– Областният управител на област Кюстендил на основание чл. 142, ал. 1, чл. 148, ал. 3 и 4 и чл. 149, ал. 4 ЗУТ, чл. 200, ал. 2 ЗЕ и чл.28 от Наредбата за УБЕПРГСИУПГ при условията на: Лицензия за транзитен пренос на природен газ за територията на Република България № Л-214-09/29.ХІ.2006 г. от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране; Разрешение № 00611 от 26.VІ.2008 г. и Разрешение № 00787 от 31.VІІ.2008 г., издадени от Комисията за регулиране на съобщенията, и заявление до областния управител с вх. № 26-00-97/1.Х.2009 г. обявява, че е издал разрешение за строеж № 3 от 7.Х.2009 г. на възложителя ”БУЛГАРТРАНСГАЗ“ – ЕАД, със седалище и адрес на управление София 1336, ж. к. Люлин 2 бул. Панчо Владигеров 66, вписано в търговския регистър на Агенцията по вписванията с ЕИК 175203478, представлявано от Иван Кирилов Дреновички – изпълнителен директор, да извърши строителните работи по одобрен инвестиционен проект № 3 (7.Х.2009 г.) на основание чл. 143, ал. 1 и 2, чл. 144, ал. 1 и чл. 145, ал. 2 ЗУТ при условията на чл. 142, ал. 4 и ал. 6, т. 2 ЗУТ – комплексен доклад от ”Дарис“ – ООД, София – Лиценз от МРРБ № ЛК-000186/19.10.2004 г. от Областния управител на област Кюстендил, за строеж: магистрален оптичен кабел в сервитута на съществуващия транзитен газопровод за Македония в участъка на ВТ ГИС ”Дупница“ до ВТ ГИС ”Гюешево“ и на локален оптичен кабел до АГРС ”Кюстендил“ (ІІІ категория) с местонахождение: трасе, преминаващо през територията на общините Дупница, Бобов дол, Невестино и Кюстендил. Разрешението за строеж заедно с одобрения инвестиционен проект подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от обнародването му в ”Държавен вестник“.
Източник: Държавен вестник (27.10.2009)
 
Два приза грабна компанията "Главболгарстрой" АД от традиционните награди на Камарата на строителите в България "Топ 50+". Фирмата бе отличена с платинен приз в категорията "Високо строителство". "ГБС Инфраструктурно строителство" АД взе бронзовата награда в категорията "Транспортна инфраструктура". Другите носители на платинени награди са "Холдинг Пътища", "Булгартрансгаз" и "Геотехмин", съответно в категориите за транспортна инфраструктура, енергийна инфраструктура и благоустройство. Носителите на златни отличия в същите четири раздела са "Балканстрой", "Трейс груп холд", "Енемона" и "Станилов".
Източник: Стандарт (28.10.2009)
 
Държавната енергетика, обединена под шапката на Българския енергиен холдинг, отчете вчера 331 млн. лева печалба преди данъчното облагане за деветте месеца на тази година. Сумата е със 144,6 млн. лева, или близо 78%, по-голяма от сборната печалба на фирмите в холдинга за същия период на м. г. Само през септември парите са се увеличили с 22 млн. лв. Влошено е състоянието на Националната електрическа компания (НЕК). При 25,6 млн. лева печалба за деветмесечието на м. г. сега дружеството отчита 17,3 млн. лева загуба. С разликата от 43 млн. лева НЕК субсидира топлофикациите през зимата, като бе принудена да им плаща завишени изкупни цени на тока. На загуба е и “Мини Марица-изток” - 18,6 млн. лв. при 2,2 млн. лв. печалба за деветмесечието на 2008 г. Резултатът се обяснява с решението от началото на т. г. да не се вдигат цените на въглищата. Все пак дружеството е успяло за месец да намали загубата си с 3,9 млн. лева. Това станало чрез увеличаване на приходите от продажби и чрез оптимизация на разходите. През септември най-добри са били финансовите резултати на ТЕЦ “Марица-изток 2”, която има гарантирана рентабилност заради кредитните споразумения за модернизацията й. За месец печалбата й се е увеличила със 7,2 млн. лева до 87,7 млн. лeва за периода. При нормативно гарантирана надценка от 3% върху цената на газа “Булгаргаз” отчита 5,8 млн. лева печалба за септември и 67,4 млн. лева за деветмесечието. Подобни са резултатите и на газовия оператор “Булгартрансгаз”, където постъпват парите от таксите за национален пренос на газ и от транзита. Печалбата му през септември е 4,3 млн. лева, а от началото на годината - 69,2 млн. лева. Заради планов ремонт на шести блок миналия месец АЕЦ “Козлодуй” временно е намалила финансовия си резултат с 3,9 млн. лв., като печалбата й за периода възлиза на 69,9 млн. лева. Оперативните разходи на холдинга за деветте месеца са намалели с 3,5% спрямо същия период на м. г.
Източник: Труд (30.10.2009)
 
С 3,7 милиона лева с намаляла печалбата на АЕЦ „Козлодуй” през септември спрямо август тази година до по-малко от 70 милиона лева за периода януари -септември, съобщиха от Българския енергиен холдинг. На годишна база печалбата на централата за деветмесечието се е стопила с почти 6 милиона лева. От холдинга обясниха, че причината за спада е временното спиране на работа, заради планов ремонт в АЕЦ „Козлодуй”. Първа атомна по традиция е дружеството с най-добри финансови резултати под шапката на холдинга. Въпреки това Българският енергиен холдинг бележи ръст на печалбата за първите девет месеца на годината спрямо същия период на 2008-а с почти 145 милиона лева до 331 милиона лева. Положителният резултат на холдинга за септември спрямо август е 22 милиона лева. Най-добри резултати са постигнали ТЕЦ „Марица Изток 2” с месечен ръст на печалбата за септември от 7,2 милиона лева. Доставчикът на синьо гориво „Булгаргаз” има месечна печалба от 5,8 милиона лева, а мрежовият оператор „Булгартрансгаз” е спечелил през септември 4,3 милиона лева. По-добри финансови резултати отчита Мини Марица Изток, която намалява загубата си за деветия месец с 3,9 милиона лева до 18,6 милиона лева за януари – септември. Националната електрическа компания отчита спад на загубите си през септември с 1,1 млн. лева до 17,3 милиона лева за деветмесечието.
Източник: Дарик радио (30.10.2009)
 
Обявиха годишната класация "Топ 50+" на КСБ Камарата на строителите в България обяви годишната си класация "Топ 50+" за строители, членове на Камарата. Класирането е на база информация, предоставена в публичната част на Централния професионален регистър на строителя за изминалата финансова година. В Първа група от Топ 50+, в която се включват "Строежи от високото строителство, прилежащата му инфраструктура, електронни съобщителни мрежи и съоръжения" платинената награда е за Главболгарстрой АД. Балканстрой АД, Планекс ООД и ДП СТроителство и възстановяване се класират съответно със златна, сребърна и бронзова награда за групата. Лидер във Втора група - "Строежи от транспортната инфраструктура" е Холдинг Пътища АД. Негови подгласници са Трейс Груп Холд със златна награда, Терна клон България със сребърна награда и ГСБ Инфраструктурно строителство АД с бронзова награда. В Третата група - "Строежи от енергийната инфраструктура" първото платинено място получи Булгартрансгаз ЕАД. Енемона АД, Филкаб АД и Атоменергоремонт ЕАД са класирани съответно със златно, сребърно и бронзово отличие. Геотехмин е носител на платинената награда в Четвърта група - "Строежи от благоустройстветната инфраструктура, хидротехническото строителство и опазването на околната среда. Станилов ЕООД със златна награда, Райкомерс Конструкшън АД със сребърна награда и Руен Холдинг с бронзова награда са другите дружества победители в тази група.
Източник: 1kam1.com (02.11.2009)
 
Путин предупреди за нова газова криза Руският премиер Владимир Путин е предупредил, че може да възникнат смущения в подаването на природен газ към Европа поради нови проблеми от страна на Украйна. Това е било споделено в телефонен разговор с шведския му колега Фредерик Райнфелд. Райнфелд е обещал да уведоми Европейската комисия за евентуалните проблеми. Руският премиер е уточнил, че те са свързани с плащанията за доставките на газ от страна на Киев. Министърът на външните работи Румяна Желева също подчерта, че могат да се очакват проблеми с доставките на газ за България по всяко време. Причината е, че сме 100% зависими от доставките на синьото гориво от Русия. Министърът очаква топла зима, но изтъкна, че трябва да си напомняме за миналата студена зима, когато стотици домакинства останаха на студено.
Източник: Новинар (03.11.2009)
 
Вадим 300 млн. евро за “Набуко” България е готова да извади 300 млн. евро за изграждането на газопровода "Набуко". Това е сумата, която се пада на страната ни. Тя е разчетена при условието, че делът ни е 16,6% и условието, че газопроводът ще се изгражда с 30% собствено финансиране на участниците и 70% кредит на проектната компания. Това заяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след среща с Йошка Фишер - консултант по политическите въпроси на OMV и RWE около проекта "Набуко" и бивш външен министър на Германия. Според Трайков в условията на криза всяко евро е важно, но за сериозните проекти като "Набуко" пари ще се намерят. Той допълни и че засега не е обмислян вариант България да продаде дела си в газопровода и да остане само като страна транзитьор. По време на срещата с Фишер страната ни е потвърдила ангажимента си към проекта "Набуко" и подготвя ратифицирането на междуправителственото споразумение.
Източник: Стандарт (03.11.2009)
 
В Чирен има запас за 9 месеца В газохранилището в Чирен има рекордно количество нагнетен газ, който може да се използва 9 месеца. Това заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. В хранилището има 647 млн. кубически метра синьо гориво. Повечето топлофикации имат достатъчно резерви от мазут, за да не прекъсват топлоподаването при евентуално спиране на доставките на газ, каза Семерджиев. Той предупреди, че опасност от нова газова криза винаги има, особено когато това е свързано с отношенията на две страни, които България не може да контролира. Другите предприятия, които използват синьо гориво, обаче нямат възможност за преминаване на алтернативно гориво при спиране на газа поради липса на средства за инвестиции. Те трябва да имат планове за действие при аварии или кризи и да подготвят мерки за безаварийно изключване на машините при спиране на газа, каза Семерджиев.
Източник: Стандарт (04.11.2009)
 
Газът поскъпва до 15% Цената на газа ще скочи между 8,7% и 15% от 1 януари догодина, сочат прогнози на "Булгаргаз", обявени от председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. За по-реалистичен вариант се смята по-малкото увеличение, обясни той. Въпреки този скок от Нова година най-вероятно няма да има поскъпване на парното, заяви Семерджиев. Не смятам, че връщането на едномесечното отчитане на тока е повод за радост, но за момента това е правилното решение, каза Семерджиев по повод решението на ВАС, което задължава ЧЕЗ да мине към ежемесечно отчитане на електромерите. Има график за преминаване към едномесечно отчитане и съм сигурен, че ЧЕЗ ще се съобрази с решенията на ДКЕВР и ВАС и до 1 февруари 2010 г. електромерите ще се засичат всеки месец, каза Семерджиев. Ако някой от абонатите иска да е на тримесечно отчитане, трябва да сключи индивидуален договор с ЧЕЗ.
Източник: Стандарт (04.11.2009)
 
Словения подписва за "Южен поток" Междуправителствено споразумение за участие на Словения в изграждането на нейна територия на участък от газопровода "Южен поток" ще бъде подписано на 14 ноември в Москва, съобщи премиерът на страната Борут Пахор. По думите на Пахор словенското министерство на икономиката и "Газпром" са "свършили много работа", като са решили въпросите за създаването и функционирането на съвместното предприятие, което ще участва в реализацията на "Южен поток" на територията на страната. Собствеността в него ще бъде 50% на 50% между "Газпром" и словенската "Геоплин плиноводи", а централният му офис ще бъде в Любляна. В момента приключва работата по техническата обосновка на проекта, като точният маршрут в страната и други, допълни словенският министър. България подписа подобно споразумение през май т.г. в Сочи, като документът обхваща само принципите за сътрудничество между двете страни в подготовката на проекта и създаването на съвместна компания.
Източник: Сега (10.11.2009)
 
Миноритарни дялове на държавни компании от енергетиката ще бъдат листвани на фондовата борса през следващата година. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайчов на пресконференция за 100-те дни от началото на управлението си. Става дума за 10-15 % от "Българския енергиен холдинг", НЕК, "Булгаргаз", "Булгартранс газ" и др. Министерството обмисля също държавните пакети от 33% в електроразпределителните дружества да бъде предложена за продажба. "Булгартабак" може да бъде приватизиран през първото тримесечие на 2010 г., съобщи още Трайков. Министерството ще наеме консултант, който ще работи с Агенцията за приватизация. "Работим по смяна на процедурата за продажба на холдинга. Обмисля се това да бъде вид конкурс", съобщи министър Трайков, но отказа подробности, тъй като избраният вариант трябвало да бъде обсъден и с бъдещия съветник по сделката. Консултантът ще работи само срещу "такса за успех" (т.е. ако има успешна сделка), подчерта министърът. Министерството е готово с проект на Закон за потребителския кредит, който ще въведе за пръв път правото на отказ на потребителя от сключен договор, без да дължи обезщетение или неустойка и без да посочва причина за отказа си. Изготвен е и проект на Закон за дейностите по предоставяне на услуги. Идеята е да се подобрят условията за бизнес в най-големия сектор на икономиката - услугите. Проектозаконът предвижда да се опростят административните процедури и да се въведе единно звено за контакт, чрез което предприемачът ще може по електронен път да събере цялата необходима информация и да приключи административните процедури, свързани със започване и упражняването на дейността.
Източник: Капитал (10.11.2009)
 
До 10-15% от капитала на някои енергийни дружества ще бъдат продадени през фондовата борса. Според икономическия и енергиен министър Трайчо Трайков сред тях може да са БЕХ, НЕК, "Булгаргаз","Булгартрансгаз", "Булгартел" и други. Трайков обясни, че за целта първо трябва да бъдат изпълнени изискванията на Третия либерализационен пакет на ЕС за енергийния пазар за независимост на операторите. За целта ЕСО и "Булгартрансгаз" ще бъдат извадени съответно от НЕК и от енергийния холдинг. Не е сигурно, че листването на дяловете може да стане до края на първото тримесечие на 2010 г. , обясни министър Трайков. Според заместника му Мая Христова по-вероятно е това да се случи до средата на следващата година. Във връзка с идеите за раздържавяване на остатъчния дял от 33% в електроразпределителните компании ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОN Трайков каза, че към момента не е работено по същество по този въпрос. За разлика от него по казуса със собствеността върху "Топлофикация София" вече има яснота. Според министър Трайков през декември неин принципал отново ще е Столична община. Държавата ще строи само още 2 индустриални зони, а не - както е планирал предишният кабинет - по няколко на година, съобщи още икономическият министър. Те ще са около Варна и Бургас. Те ще изграждат от Национална компания "Индустриални зони". Нейният капитал обаче ще бъде намален от 100 на 30 милиона лева. Останалите 70 млн. лв. ще бъдат върнати в бюджета. Към момента националната компания е собственик на свободните зони във Видин, Русе и Свиленград, а през лятото започна създаването на индустриална зона край Варна.
Източник: Монитор (11.11.2009)
 
“Кремиковци” на тезгяха, иска Трайков Най-удачният вариант за "Кремиковци" е ликвидацията. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков при представянето на отчета си за 100-те дни управление. Според думите му ликвидацията се налага, тъй като заводът се е превърнал във фалшива индустриална структура и е завлякъл след себе си редица други предприятия като БДЖ и НЕК. Само от август насам "Кремиковци" е натрупал дълг към държавната електрическа компания в размер на 13 млн. лв. Дълги години пък комбинатът получаваше превоз на суровини от БДЖ, а не си плащаше за тях. Трайков съобщи още, че облигационерите на "Кремиковци" също са се убедили, че е по-добре комбинатът да бъде ликвидиран, и поради тази причина са отхвърлили оздравителния план. Ликвидацията на металургичния завод обаче ще отнеме години, предупреди Трайков. Между 10 и 15% от държавните енергийни дружества може да бъдат пуснати на борсата, съобщи още министър Трайков. Това може да бъдат както акции на БЕХ, така и книжа на конкретни предприятия като НЕК, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз". Трайков съобщи, че все още не е ясно със сигурност кога ще стане листването, и изрази съмнение, че това ще се случи преди края на март догодина. Като цяло процедурата по пускането на акциите на някое от тези дружества на фондовата борса ще отнеме около три месеца от вземането на такова решение. Министърът съобщи още, че се работи по изграждането на индустриални зони във Варна и Бургас, а на по-късен етап и край София. Към тях вече има проявен инвеститорски интерес от Китай. Трайков съобщи и че в края на годината Националната компания "Индустриални зони" ще върне в бюджета 70 млн. лв. и капиталът й ще остане 30 млн. лв.
Източник: Стандарт (11.11.2009)
 
Газовите тръби към комшиите под въпрос Има проблеми с проекта за интерконекторните връзки на България с газопреносните мрежи на Гърция и Румъния, след като ЕС реши да преразгледа европейския план за икономическо възстановяване, който трябваше да ги финансира. Проблемът не е в България, тъй като тя е подала всички нужни документи и има напреднала степен на готовност. Това стана ясно на пресконференция в Брюксел на външния министър Румяна Желева и постоянния ни представител в ЕС Бойко Коцев. Двата съвместни със съседките ни проекта бяха включени през март в плана за възстановяване на Европа, като за връзката с Гърция бяха отпуснати 45 млн. евро, а за тази с Румъния - 10 млн. евро. Общото финансиране на подобни проекти във всички страни членки възлиза на 1,75 млрд. евро, но сега тази сума се ревизира. Решено е да се направи преглед за степента на готовност и за изпълнение на плана, каза Бойко Коцев. Ще изследваме въпроса, тъй като не можем да се лишим от тази възможност, заяви Желева, която участва в среща на външните министри от ЕС в Брюксел. Тя обаче е категорична, че подобни проекти не гарантират "спасение" за предстоящата зима, тъй като реализирането им отнема време. Никое правителство не може да направи чудо, може, както кабинетът ни прави, да струпа някакви резерви, но всеки проект занапред ще отнеме години, смята Желева. В ЕС имало единодушие, че каквито и стъпки да предприемат сега, на страните членки ще са им нужни между осем и десет години, за да се реши въпросът с диверсификацията на енергийните източници. Когато вчера се обсъждала провеждащата се днес среща ЕС-Русия днес, България и Словакия били дадени като пример за стопроцентова зависимост от руския газ. Въпреки че завчера ЕС и Русия се договориха за система за ранно предупреждение за проблеми с газовите доставки, словашкият премиер Роберт Фицо заяви след разговори в Москва, че нова газова криза дебне зад ъгъла. Едно от основните послания, които шведското председателство ще отправи към Москва днес, е, че страните членки категорично не желаят повторение на газовата криза от началото на годината. Всички се опитват да правят всичко, за да не се повтори кризата от януари, каза Желева. Тя допълни, че яснота за енергийните проекти на страната ни с Москва вероятно ще има на срещата на българо-руската комисия през декември.
Източник: Стандарт (18.11.2009)
 
"Булгартрансгаз" е първата държавна енергийна компания, 15 на сто от която ще бъдат пуснати за търговия на фондовата борса. Това обяви вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на кръгла маса. На нея беше представен проектът на енергийна стратегия на страната до 2020 г. Преди това във възможно най-кратки срокове ще стартира преобразуването на всички енергийни предприятия в публични дружества, обясни още Трайков. След това на борсата ще бъдат предложени до 15% от тях. Преди време министърът изключи от списъка на компаниите, които ще бъдат листвани, АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Освен това във връзка с новите изисквания на ЕС в областта на енергетиката предстои "Булгартрансгаз" и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да бъдат отделени от Българския енергиен холдинг като самостоятелни юридически лица с принципал министърът на икономиката, енергетиката и туризма. Сега ЕСО е собственост на НЕК, която също е част от холдинга. Преструктурирането ще бъде извършено преди края на 2011 г., поясни Трайков. Министър Трайчо Трайков съобщи още, че основни приоритети в новата енергийна стратегия до 2020 г. са изграждането на мощности, произвеждащи ток от възобновяеми източници, както и подобряване на енергийната ефективност. Енергийната стратегия ще бъде придружена и от положителна екологична оценка. Трайков каза, че пътят е от регулиране към създаване на условия за конкуренция, затова стремежът ще бъде към създаване на електроенергийна борса. Вече се работи по проект за изграждането й съвместно с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Зам.-министърът на икономиката и енергетиката Мая Христова съобщи, че развитието на чисти енергийни технологии ще бъде третирано като антикризисни мерки от страна на правителството. В тази връзка Христова коментира, че сега ДКЕВР е определила цена за тока от слънце, която е 20 пъти по-висока от тази за ядрената енергия. За това според зам.-министъра регулаторът има важна задача хем да насърчава изграждането на ВЕИ, хем това да не води до прекомерно високи цени, а да са поносими за цялото общество. Председателят на комисията Ангел Семерджиев коментира, че ДКЕВР подкрепя залегналите в стратегията мерки. Семерджиев съобщи още, че регулаторът ще работи върху въвеждането на механизми за ефективно ценово регулиране. Според него такива са прилагането на таван на приходите или таван на цените при определянето на тарифите на електрическата енергия, газа и водата. Сега ДКЕВР определя цени, които носят такива приходи на регулираните предприятия, които задължително покриват доказаните от тях разходи плюс процент печалба. Паралелно с това регулаторът обмисля мерки, които да стимулират предприятията да въведат различни тарифи за различните потребители. Клиентите ще бъдат обособени в групи в зависимост от количеството, което употребяват, или съобразно часовата зона, в която консумират ток, например. Това ще важи и за битовите клиенти и може да стане факт след една или две години.
Източник: Монитор (24.11.2009)
 
Операторът на българската газопреносна мрежа Булгартрансгаз ще бъде първото държавно енергийно дружество, което ще бъде листнато на фондовата борса. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на кръглата маса на тема Енергийната стратегия на България до 2020 г., която се проведе в парламента вчера. Трайков отново потвърди намеренията на правителството първоначално на борсата да бъдат пуснати около 10-15% от акциите на енергийните компании в структурата на Българския енергиен холдинг. Булгартрансгаз и Електроенергийният системен оператор, който управлява електропреносната мрежа, обаче ще бъдат отделени от холдинга. Двете дружества заедно с преносните си активи ще бъдат обособени като самостоятелни юридически лица под прякото наблюдение на министъра. Това според Трайков ще се случи до края на 2011 г. Новият проект на енергийна стратегия на България до 2020 г., разработен от новото правителство, ще бъде готов до края на тази или началото на следващата година, съобщи Трайков. Основни цели в документа са стимулиране на енергийната ефективност и на дела на възобновяемата енергия. По думите му една от целите е България да преизпълни целите на ЕС за 16% възобновяема енергия, а към 2020 г. да спестяваме до 1 млрд. EUR годишно от енергийна ефективност. Предприятията и битовите потребители пък ще купуват по-евтин ток, ако използват енергоефективни мерки, каза председателят на енергийния регулатор Ангел Семерджиев. Това обаче ще може да стане до година-две. Бизнесът не скри своите критики към стратегията. Според председателя на Българската стопанска камара Божидар Данев кръстосаното субсидиране на потребителите и топлофикациите от бизнеса трябва да спре. Освен това трябва да бъде въведена по-прозрачна структура за определяне на енергийните тарифи, което не е заложено в стратегия­та. Според Данев трябва да бъдат отнемани и лицензите на газоразпределителните дружества, които не инвестират в развитие на газоразпределителната мрежа. Председателят на асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков пък коментира, че анализите, върху които е базирана стратегията, са стари и не отразяват реалните тенденции.
Източник: Пари (24.11.2009)
 
Две от дружествата в БЕХ – операторите „Булгартрансгаз” и Електроенергийният системен оператор, ще бъдат отделени в кратки срокове от компанията. Това съобщи енергийният министър Трайчо Трайков на дискусия за енергийната стратегия на България до 2020 г. Трайков допълни, че държавата ще подкрепя инвестициите в екологична енергия. Двата мрежови оператора ще бъдат отделени от Българския енергиен холдинг с активите си като юридически лица под ръководството на енергийното министерство. Отделянето трябва да приключи задължително преди края на 2011 година, посочи министър Трайков. 15 процента от капитала на дружествата от холдинга ще бъдат листвани на борсата, посочи още министърът, като ще се започне от "Булгартрансгаз".
Източник: Дарик радио (24.11.2009)
 
Бизнесът настоя за по-ясни критерии при газификацията Да се отнемат лицензите за газоразпределение на компаниите, които са ги получили, но реално не инвестират нищо в мрежата. Това поиска вчера шефът на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев по време на кръгла маса, организирана от парламентарната комисия по икономика и енергетика. На нея министър Трайчо Трайков представи вижданията на правителството за новата енергийна стратегия на България до 2020 г. "Не получих отговор от министъра дали ще се отнемат лицензите на фирмите, които не инвестират нито едно евро, а са седнали върху купата сено и не дават на другите. Никъде законът не забранява отнемането на лиценз", възмути се Данев пред журналистите. Данев напомни, че България трябва да изпълни европейската норма за газификация и до 2020 г. 30% от домакинствата трябва да имат достъп до синьо гориво. "В момента България е с 1.5% газифицирани домакинства, в съседна Румъния този процент е 90%, а общо за Европа - 48%. Никога няма да достигнем този процент, след като администрацията е седнала на правата", каза бизнесменът. Досега в България има два случая на неизпълнение на задълженията за изграждане на газова мрежа - в Шумен (от ЧТК) и в Благоевград (от "Рила газ" - консорциум между "Ачегаз" и "Конструкциони Донди"). И в двата случая ДКЕВР е почвала процедура по отнемане на лиценза, но след месеци протакане не е стигала до крайно решение. "Можем да преизпълним изискването за 16% енергия от възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и дори да ги надхвърлим", похвали се министър Трайков. Освен това Трайков обеща до края на 2011 г. Електроенергиен системен оператор (ЕСО) и "Булгартрансгаз" да бъдат отделени от Българския енергиен холдинг (БЕХ), а дейността им да се контролира от енергийния министър. С енергийната стратегия са обвързани и промените в Закона за енергетиката, които се очаква да бъдат приети преди лятната ваканция на Народното събрание през 2010 година. До година-две потребителите на електроенергия ще могат да плащат тока по гъвкави тарифи, стана ясно от изказването на шефа на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Според него за стимулиране на енергийната ефективност може да се стигне до тарифи, при които цената на тока да е по-висока за потребители, които не пестят, каза Семерджиев.
Източник: Сега (24.11.2009)
 
Три банки държат държавните пари В три банки са най-голяма част от сметките на големи държавни фирми. Това показва справка на наш седмичник. Трите трезора са Корпоративна търговска банка, Инвестбанк и Централна кооперативна банка. В първата са вложени над 420 млн. лв. от парите на държавните фирми. Във втората и третата се държат приблизително еднакво, но доста по-малко количество от парите на държавните предприятия - съответно 145 млн. и 141 млн. лв. Любопитното е, че и трите трезора са основно с родни капитали, а не са част от големи западни банкови групи. На четвърто място по привлечени пари от държавни дружества е Уникредит Булбанк със 115 млн. лв. В останалите трезори има в пъти по-малко пари на държавни фирми. Вицепремиерът Симеон Дянков наскоро разпореди държавните предприятия редовно да му докладват къде държат парите си и по какви критерии си избират банка. Общият размер на парите на държавните предприятия в банките е близо 1,2 млрд. лв. Сред най-големите вложители са "Ръководство на въздушното движение", което има 70 млн. в Инвестбанк, още 56 млн. лв. в Корпоративна банка и над 100 млн. в други трезори, пише седмичникът. Следва го "Булгартрансгаз" със 76 млн. лв. в Корпоративна банка. Пак там "Български енергиен холдинг" държи 73 млн. лв., твърди седмичникът.
Източник: Стандарт (30.11.2009)