Новини
Новини за 2023
 
КЕВР утвърди цена на газа за януари, парното и токът няма да поскъпват Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за м.януари в размер на 179,33 /MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“/IGB/ на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
Източник: Труд (03.01.2023)
 
Още 1,5 млрд. куб. м газ на година си гарантира България през Турция България си гарантира доставка на още 1,5 млрд. куб. м газ на година. Това стана възможно с подписаното споразумение между “Булгаргаз” и турската компания “Боташ” за резервиране на слотове на терминали за втечнен газ и преноса му до нашата граница. Втечненият газ, който “Булгаргаз” ще купува, ще може да се доставя при Странджа -Малкочлар. От тази точка, преди да се изгради “Турски поток”, влизаше руският газ към Истанбул. Капацитетът на входа на България е 4 млрд. куб. м на година. Експерти казват, че при търговски интерес от “Боташ” той може да се увеличи на 6 млрд. Като се приспаднат 1,5 млрд. куб. за българския пазар, остава възможност за транспортиране на други 4,5 млрд. куб. м.
Източник: 24 часа (04.01.2023)
 
„Булгаргаз“ съди ТЕЦ „Варна“ за неизплатени задължения в размер от 40 млн. лв. Държавната компания "Булгаргаз" съди ТЕЦ "Варна" за неразплатени доставки на природен газ. Централата продължава да е вторият по големина длъжник на "Булгаргаз". Задълженията на централата към държавния доставчик на природен газ са нараснали до 40 млн. лв. Най-големият длъжник на "Булгаргаз" остава "Топлофикация София" с над 550 млн. лв., който има задължения и към БЕХ, с което общият им размер е 800 млн. лв. Въпреки тези проблеми и въпреки ниската норма на печалба "Булгаргаз" ще приключи 2022 г. с положителна оперативна печалба.
Източник: Сега (05.01.2023)
 
"Булгаргаз" съди "ТЕЦ Варна" за задължения от 40 млн. лв., но не бърза да си ги получи Близо 40 млн. лв. дължи на държавната компания "Булгаргаз" дружеството "ТЕЦ Варна", собственост на Ахмед Доган. Сумите са за неплатени доставки на газ за януари и февруари м.г. За събиране на просрочените задължения на 29 април 2022 г. е било заведено дело, което е насрочено за 3 февруари т.г. Става дума за второ дело. Оказва се, че първото заседание по делото, заведено от "Булгаргаз", се е състояло още на 9 ноември м.г. От протокола на Варненския окръжен съд става ясно, че за това заседание свои представители не са изпратили нито ищецът - държавната компания "Булгаргаз", нито ответникът "ТЕЦ Варна". Преди заседанието от страна на "Булгаргаз" до съдебния състав е била подадена молба, с която е поискано на делото да не бъде даван ход. Основанието за това е, че все още не било изготвено заключението по назначената съдебно-счетоводна експертиза.
Източник: Дневник (09.01.2023)
 
“Булгаргаз” предложи по-ниска цена на газа за февруари “Булгаргаз” внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране заявление за утвърждаване на цена на природния газ за м. февруари 2023 г. Цената, в размер на 135,38 лв./MWh или 69,22 EUR/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), e образувана в съответствие с чл. 17 от Наредба № 2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ.Предложената от „Булгаргаз“ цена е с 24.51% по-ниска от утвърдената регулирана цена за януари 2023 г.
Източник: Банкеръ (12.01.2023)
 
Интерконекторът между Сърбия и България ще е готов до есента на 2023 г. Директорът на "Сърбиягаз" Душан Баятович заяви, че газовата връзка с България ще бъде завършена до началото на следващия отоплителен сезон, съобщават сръбските медии. Към момента са закупени около 50 на сто от тръбите, а около 90 на сто от трасето е разчистено. Около 25 процента от тръбите са заварени и трябва да започне полагането. Отчуждаването приключи успешно, каза Баятович. Според него българската страна ще направи първата заварка до 1 февруари. Баятович очаква интерконекторът, който ще свърже сръбската и българската газова система, да даде възможност за диверсификация. Българският участък е по-лек и по-къс от този в Сърбия, допълва Танюг.
Източник: Медия Пул (13.01.2023)
 
МЕТ се върна като доставчик на газ, но не с поръчки по мейла, а след търг “МЕТ груп” се връща в доставките на природен газ за България с швейцарското си дружество “МЕТ Интернешънъл”. Това потвърдиха от “Булгаргаз”. Уточниха обаче, че това е станало след търг, а не с поръчки с имейли, както са били първите доставки от “МЕТ Енерджи” за “Булгаргаз” веднага след спиране на доставките на горивото от “Газпром експорт”. Начинът на доставки на газ в началото на газовата криза е обект на разследване по сигнал от депутати, като най-активен беше Делян Добрев от ГЕРБ. Той публикува фактури на МЕТ с “Газпром” и твърдеше, че тези покупки оскъпяват газа с 30%. Добрев изчислява на 200 млн. лв. разликата в цените с надценките за т. нар. посредници.
Източник: 24 часа (27.01.2023)
 
Природният газ поевтинява с близо 31% за февруари Комисията за енергийно и водно регулиране намали цената на природния газ с близо 31% за февруари. Първоначално от държавната компания "Булгаргаз" поискаха по-ниска с близо 25% цена. Основна причина за поевтиняването са запълнените хранилища с природен газ в Европа, както и спадането на цените на международните борси.Новата цена няма да се отрази на цените на парното, топлата вода и тока.
Източник: Труд (02.02.2023)
 
По-евтин газ с 4% заяви за март "Булгаргаз" "Булгаргаз" внесе заявлението си за цената на природния газ през март, което е за 4-процентно намаление, съобщиха от държавния газов доставчик. Предложената цена е 119.33 лв./MВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), но окончателната стойност на синьото гориво ке стане ясно на 1 март, когато "Булгаргаз" внесе финалните разчети спрямо европейските борсови индекси към 28 февруари. Това е поредно, макар и малко поевтиняване, след спада в цената за настоящия месец с 31 на сто. През януари обаче имаше поскъпване с 22 процента спрямо последния месец на 2022 г.
Източник: Медия Пул (10.02.2023)
 
Първи търг за газ до запазените от "Булгаргаз" турски терминали Първи търг за доставка на втечнен природен газ за България на някой от терминалите за регазификация на суровината в Турция по споразумението с турската държавна компания БОТАШ, обяви "Булгаргаз". Търсят се 500 хил. МВтч или близо 47.4 млн. куб. м, които да бъдат осигурени през април. Кога ще са слотовете за разтоварване ще бъде обявено допълнително. Срокът за подаване на оферти обаче е много кратък – до 22 часа на 28 февруари. От претендентите отново се иска за гарантират, че газът е от страни без наложени санкции, да са от държави, за които няма ембарго и други търговски ограничения. Прави впечатление, че са намалени изискванията за опит и количества на вече осигурените доставки. Докато в предишните търгове се искаше те да имат доставени минимум 5 млн. МВтч в последните три години, сега изискването е за 1.5 млн. МВтч, без да се посочва период. "Булгаргаз" си отваря вратичка да промени мястото на доставката и вместо в Турция танкерът да бъде приет в Гърция, където през април "Булгаргаз" има купени два слота за разтоварване – на 15-о и 26-о число за съответно 500 хил. МВтч и за 1.5 млн. МВтч. Избраните доставчици ще бъдат уведомени при евентуална смяна на местоназначението на втечнения газ 15 дни преди обявената преди дата за разтоварване в Турция.
Източник: Медия Пул (24.02.2023)
 
КЕВР утвърди с 14% по-ниска цена на газа за март Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за март в размер на 106,74 лева за мегаватчас - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Намалението на цената е с над 14% спрямо февруари (124,34 лв./MWh) и това има ключово значение за топлофикационните дружества, индустрията и крайните потребители, обявиха от КЕВР. На тази цена държавното дружество „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ и за компенсиране на разходи, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
Източник: actualno.com (02.03.2023)
 
ТЕЦ "Варна" е готов да плати над 40 млн. лв. на държавата ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган се е съгласил да плати над 40 милиона лева на държавата заедно с лихвите. Това обяви служебният енергиен министър Росен Христов. Той заяви, че ТЕЦ-ът в момента не работи заради натрупаните задължения. "Пред споразумение сме, което да осигури пълно плащане и всички лихви. Съгласни са да платят над 40 млн. лева заедно с лихвите", каза Христов. През януари изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева разкри за задълженията на ТЕЦ „Варна“, която е собственост на почетния председател на ДПС. Тогава стана ясно, че държавното дружество води дело срещу ТЕЦ-а и търси 40 милиона лева, които топлоцентралата ? дължи. От думите на Росен Христов се разбра още, че „Булгаргаз“ преговаря с ТЕЦ „Варна“ да разсрочи задължението. Съдебното дело, заведено от държавната компания, беше отлагано няколко пъти по различни причини. Следващото заседание е насрочено за 19 април.
Източник: actualno.com (07.03.2023)
 
"Булгаргаз" преговаря с ТЕЦ "Варна", която е собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, да разсрочи задължението в размер на над 40 млн. лв. Според министърът на енергетиката Росен Христов частното дружеството не работи, а държавната "Булгаргаз" е пред споразумение, "което да осигури пълното плащане на задълженията и лихвите, за да започне да работи и да си плаща задълженията". Съдебното дело, заведено от "Булгаргаз" беше неколкократно отлагано по различни причини и следващото заседание е насрочено за 19 април. "ТЕЦ Варна" беше продадена в края на 2017 г. от чешката държавна компания "ЧЕЗ" на "Сигда" - дружество на семейството на бившия транспортен министър от кабинета "Орешарски" Данаил Папазов. Тогава сделката беше финансирана с малко над 24 млн. евро заем от Първа инвестиционна банка. Месеци по-късно, през 2018 г., почетният председател на ДПС Ахмед Доган купи 70% от "Сигда" за около 1.5 млн. лв. по думите на самия Папазов. Миналия месец сайтът "BIRD.BG" публикува текст на договор, според който длъжникът "ТЕЦ Варна" е прехвърлил на 15 февруари т.г. активи с балансова стойност 64 млн. лв. на компанията "Сигда".
Източник: Дневник (07.03.2023)
 
Азерската енергийна компания Socar отваря офис в България Азербайджанската държавна енергийна компания Socar ще открие свой офис в България през май. От азербайджанска страна е проявен сериозен интерес към инициирания от България проект Solidarity Ring (String), който позволява пренос на допълнителни количества природен газ към Европа от Азербайджан, като се използва съществуващата инфраструктура на газопреносни мрежи на България, Румъния, Унгария, Словакия. Socar е азербайджанската държавна енергийна компания, която произвежда петрол и газ. Именно с нейно дъщерно дружество „Булгаргаз“ сключи договор за първите количества природен газ от Азербайджан за България. Компанията има присъствие в Обединените арабски емирства, Грузия, Русия, Турция, Украйна, Румъния и Швейцария. В последните три държавата Socar има и верига бензиностанции. Socar е произвела 6.58 милиона тона нефт и 6.55 милиарда кубически метра газ в собствените си находища между януари и октомври миналата година – или около една пета от общия добив на нефт и газ в страната.
Източник: economic.bg (14.03.2023)
 
"Булгаргаз" предлага с 3% по-евтин газ за април, очаква намаление с още 10% през май "Булгаргаз" предлага природният газ от април да се продава за 103,08 лева за мегаватчас (MWh) - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Общественият доставчик внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за утвърждаване на цена за следващия месец, съобщиха от дружеството. Предложената от "Булгаргаз" цена е с 3,42% по-ниска от утвърдената регулирана цена за март от 106,74 лева за мегаватчас. Прогнозната цена на природния газ за месец май е 92,54 лв./MWh или с 10,23 на сто по-ниска от внесената за утвърждаване цена за април, информират още от "Булгаргаз".
Източник: Труд (15.03.2023)
 
Служебният кабинет сменя и ръководителя на проекта за нов реактор в "АЕЦ Козлодуй" След като смени ръководствата на "Булгаргаз" и "АЕЦ Козлодуй", а в БЕХ като втори изпълнителен директор бе сложен предшественикът му Андрей Живков, енергийният министър Росен Христов сега сменя и управляващия "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности". Това е дъщерно дружество на ядрената централа, което отговаря за развитието на проекта за 7-и блок, около който в последните месеци има сериозно раздвижване и се очаква тази година да му бъде даден старт с участието на американската "Уестингхаус" (Westinghouse). Досегашният директор на дружеството Любен Маринов се сменя с Валентин Илиев, който идва от атомната електроцентрала, но е бил начело на това дружество през 2013-2014 г. по времето на кабинета "Орешарски". Промяната е подадена за вписване в Търговския регистър .
Източник: Капитал (21.03.2023)
 
С близо 20% е спаднало потреблението на газ в ЕС Според представените от ЕК данни България е успяла от миналия август до началото на тази година да намали потреблението на газ с 23,9 на сто. Най-голям спад отчита Финландия с 58,5 на сто. Европейската комисия предложи да бъде удължено съгласуваното доброволно намаление в ЕС на потреблението на газ, за да бъдат осигурени необходимите доставки и да се запазят стабилните цени. В съобщение на ЕК се отбелязва, че действащите до края на март мерки следва да бъдат продължени. Необходимо е ЕС да се подготви за следващата зима отсега, отбелязва комисията. Отчита се, че временната доброволна мярка за ограничаване на потреблението бе въведена миналата година след руското военно нахлуване в Украйна. От август 2022 г. до януари тази година потреблението на газ в ЕС е спаднало средно с 19,2 на сто и така е станало възможно преодоляването на сътресенията, последвали решението на Москва да спре газовите доставки за европейските държави
Източник: Труд (22.03.2023)
 
КЕВР одобри 8% по-ниска цена на газа през април Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за м. април в размер на 98,16 за мегавачас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Тя е с 8 на сто по-ниска от тази през март, която беше 106,74 лв. В утвърдената стойност са включени цената на природния газ на входа на газопреносните мрежи, плащане за дейността „обществена доставка“, която покрива разходите на "Булгаргаз" за съхранение на количества в хранилището в „Чирен“.
Източник: 24 часа (03.04.2023)
 
„Булгаргаз” предлага с над 8% по-евтин газ за май “Булгаргаз” внесе в КЕВР заявление за утвърждаване на цена за май в размер на 90,10 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Предложението е с 8.21% по-ниско от утвърдената регулирана цена за април. На 1 май в Комисията за енергийно и водно регулиране, ще бъде депозирано окончателно предложение за цената на природния газ, при отчитане на котировките на ценообразуващите компоненти към 30 април. 74,59 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) е прогнозната цена на природния газ за юни. Тя е със 17.21 % по-ниска от внесената за утвърждаване цена за месец май. Финалното предложение ще бъде депозирано в КЕВР на 1 юни.
Източник: Труд (11.04.2023)
 
На турски терминал пристигна първият танкер с LNG по договора на "Булгаргаз" с "Боташ" Първият танкер с втечнен природен газ (ВПГ - Liquefied natural gas - LNG), съгласно сключеното между "Булгаргаз" ЕАД и турската компания "Боташ" споразумение за достъп до газовата инфраструктура на Турция, пристигнa на терминал "Marmara Ereglisi LNG", съобщи БНТ. Предстои регазификация на 50-те млн. куб. метра ВПГ и пренос в България. Доставката е от американската компания "Шение" (Cheniere Energy, Inc.), която спечели обявения от обществения доставчик през месец септември 2022 г. търг за осигуряване на необходимите количества за 2023 г., съобщиха от "Булгаргаз". Едно от условията на газовата компания за участие в търга беше източниците на доставката на втечнен природен газ да бъдат от държави без наложени санкции, ембарго или каквито и да било търговски ограничения. business.dir.bg
Източник: Други (13.04.2023)
 
Азерската SOCAR откри офис в България и става търговец на газ Азербайджанската държавна компания SOCAR откри офиса си в София. До две седмици дружеството SOCAR Trading Gas and Power ще получи и лиценз за търговия с природен газ на българския пазар. Отчетено е, че параметрите в предложения бизнес план за периода 2023 – 2027 г. осигуряват на дружеството заявител необходимите материални, финансови, технически и организационни ресурси за изпълнение на лицензионните задължения. Socar е азербайджанската държавна енергийна компания, която произвежда петрол и газ. Именно с нейно дъщерно дружество „Булгаргаз“ сключи договор за първите количества природен газ от Азербайджан за България. Компанията има присъствие в Обединените арабски емирства, Грузия, Русия, Турция, Украйна, Румъния и Швейцария. В последните три Socar има и верига бензиностанции. Socar е произвела 6.58 милиона тона нефт и 6.55 милиарда кубически метра газ в собствените си находища между януари и октомври миналата година – или около една пета от общия добив на нефт и газ в страната.
Източник: Стандарт (26.04.2023)
 
КЕВР утвърди цената на природния газ за май Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за м. май в размер на 77,55 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Предложената цена е с 21% по-ниска от утвърдената цена за април. В ценовия микс за м. май е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“ /IGB/ на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 62,65 % от потреблението на страната за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
Източник: Труд (02.05.2023)
 
Екстремните цени изчистиха дългове в енергетиката Въпреки намаляващите енергийни цени, държавните дружества са успели да поизчистят дълговете си, става ясно от справките за финансовото им състояние за първото тримесечие на 2023 г. ТЕЦ “Марица-изток 2” е погасила изцяло задълженията си към Българския енергиен холдинг (БЕХ), плащайки му 1,048 млрд. лв. Паралелно с това отчислява 5% от приходите си от продадения ток във фонд “Сигурност на електроенергийната система” - 38,15 млн. лв. Има и второ плащане, което отива за компенсации на бизнеса за цените над 200 лв. за мегаватчас за първото тримесечие, което е в размер на 25,27 млн. лв. Централата си е платила и емисиите, които БЕХ беше задължена да и? купува. През първото тримесечие държавният тец все още е на плюс, приходите са 768,98 млн. лв. при 1,091 млрд. лв. при пиковите цени на тока през първото тримесечие на 2022 г. Движението на паричните потоци във финансовия отчет на БЕХ показва още, че “Булгаргаз” е погасила 200 млн. лв. заем от холдинга, взет на 25 февруари 2022 г. Отворена е нова кредитна линия към дружеството. “Топлофикация София”, която е един от големите длъжници на БЕХ и холдингът периодично цедираше дълговете и? към “Булгаргаз”, е увеличила плащанията си с 33,9 млн. лв. в сравнение с предходната година. 30 млн. лв. инвестира БЕХ в капитала на новоучреденото дружество “Национален енергиен оператор” ЕАД, чийто предмет на дейност е съхранение на енергия и управление на системата. През първото тримесечие БЕХ изцяло погасява последните 179,147 млн. лв. заем от АЕЦ “Козлодуй”. Той беше 350 млн. лв. и холдингът го взе, за да може да предостави на НЕК 700 млн. лв., с които компанията, добавяйки свои пари, да плати предсрочно 1,176 млрд. лв. Тази сума и? бе дадена назаем, за да плати оборудването за АЕЦ “Белене”. Срокът за плащане на държавния заем за двата реактора беше краят на тази година, но кабинетът на Кирил Петков ги изиска предсрочно, като първоначално мотивът бе изкупуване на зърно за държавния резерв, за да се въздейства на пазара. Това обаче не стана.
Източник: 24 часа (11.05.2023)
 
КЕВР издаде 10-годишен лиценз на "СОКАР" за търговия с природен газ Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) издаде лицензия на азербайджанската СОКАР Трейдинг Газ енд Пауър САРЛ за осъществяване на дейността „търговия с природен газ“. Лицензията е за срок до 10 години, каквито са изискванията на Закона за енергетиката. Бизнес планът предвижда дружеството да извършва управление на физически и виртуален поток и обратен поток по два стратегически коридора - Германия-Източна Европа и Италия-България, покупка, съхранение и транспорт на природен газ. Навлизането на българския пазар на природен газ е част от общото стратегическо бизнес развитие на компанията с цел разширяване на дейностите в страни от ЕС. Според дружеството десетгодишният срок на лицензията дава необходимата рамка за участие на всеки сегмент от пазара на едро, както и за изграждане и поддържане на дългосрочни и стратегически проекти.
Източник: 3e-news (12.05.2023)
 
“Боташ” ще строи у нас подземно хранилище за природен газ Турската държавна енергийна компания “Боташ” ще участва в изграждането на подземно хранилище за природен газ в България, съобщи БНР. Вече е подписано споразумение с „Булгаргаз“, обяви турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез. Той посочи, че подобни хранилища има на две места в Турция – в Туз Гюлю и Силиври. Турският министър обърна внимание, че компанията „Булгаргаз“ е получила достъп до турската газопреносна система в допълнение към газопроводите. Става въпрос и за петте терминала за втечнен природен газ, с които разполага турската компания „Боташ“, уточнил Дьонмез.
Източник: Банкеръ (15.05.2023)
 
„Булгаргаз“ има договори със 7 доставчици на синьо гориво Седем са доставчиците на природен газ, с които „Булгаргаз“ има сключени договори за периода от 1 август 2022 до 31 март 2023 г.: Azerbaijan Gas Supply Соmpany Limited - LNG Total Energies Gas&Power Limited - Depa Commercial SA - МЕТ International AG - Mytilineos Holdings SA - Шениер Маркетинг Интернешънъл ЛЛП - Kolmar Group AG. За периода 01.08.2022 – 31.03.2023 г. от страна „Булгаргаз" са договорени и количества природен газ на анонимен борсов сегмент от следните доставчици: Gruppo Societa Gas Rimini SpA - „Енергико Трейдинг Българит ЕООД/„Състейнабъл Енерджи Съплай“ ООД - „Овергаз Инк” АД - „Глобъл Коммерс-1“ ООД.
Източник: actualno.com (25.05.2023)
 
Софийската "Топлофикация" натрупа дълг от 1.6 милиарда лева Задълженията на общинското дружество "Топлофикация София" са стигнали 1.6 млрд. лева. Сумата на задълженията надхвърля с 300 млн. лева годишния бюджет на Столичната община. По-голяма е и от общата сума на приходите на "Топлофикация – София", които за миналата година са били около 1.26 млрд. лева. Задълженията са основно към държавните дружества "Български енергиен холдинг" и доставчикът на газ "Булгаргаз". Трупат се с години, а към момента устойчиво решение за намаляването им няма. Вероятно проблемът ще продължи да се задълбочава, тъй като според разчетите на дружеството за 2023 г. се очаква загуба от близо 150 млн. лева. Увеличението на приходите е с 58%, а на разходите с 90%. Дружеството продължава да плаща големи суми за квоти парникови газове - близо 230 млн. лева за миналата година. За лихви по дължимото към БЕХ и "Булгаргаз" пък се давали по 70 млн. лева на година. Ефективността при производството е едва 76%. Отделно 18% от енергията отива за собствени нужди, а 13% се губи при преноса.
Източник: Медия Пул (29.05.2023)
 
Печалбата на Българския енергиен холдинг преди данъци се подобрява и е достигнала 224,3 млн. лв. за първите три месеца на годината. Спрямо същия период на миналата година печалбите на финансовия холдинг са скочили с над 300%. Холдингът е собственик на най-голямата въглищна електроцентрала на Балканите – ТЕЦ „Марица Изток 2“, за която е закупила квоти за CO2 емисии на централата за 178,8 млн. лева през първото тримесечие на годината. За същия период на миналата година покупките на квоти са били за 835,5 млн. лева. Най-големи са предоставените заеми на БЕХ към „Национална електрическа компания“. Към края на март 2023 г. дължимите средства са за над 1,6 млрд. лева, като компанията успява да ги погасява редовно. Задълженията на ТЕЦ „Марица Изток 2“ към БЕХ са били за над 1,13 млрд. лева. Всички обаче са погасени до края на март тази година. На проектната компания ICGB също е отпуснат кредит от холдинга. Средствата са 215,1 млн. лв. към края на март и се погасяват редовно от газовото дружество. Това е реално кредитът, които ЕИБ е отпуснала за изграждането на газовия интерконектор като той сега се изплаща от БЕХ. Задълженията на „Булгартрансгаз“ по договори за заеми с БЕХ са за над 122,6 млн. лв. Газовият търговец "Булгаргаз" също успява да изплаща навреме задълженията си по кредитите към БЕХ. БЕХ има и търговски вземания от „Топлофикация София“, които към края на март възлизат на 8,9 млн. лв. Спрямо същия период на миналата година тези задължения са се стопли драстично – през март 2022 г. те са били за над 46,2 млн. лв.
Източник: 3e-news (02.06.2023)
 
„Булгаргаз” предлага 15% поевтиняване на газа през юни 65,82 лева/MWh ( без акциз и ДДС) е окончателно предложената цена за месец юни 2023 г., на която „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Предложената цена е с 15% по-ниска от утвърдената цена за май 2023 г.
Източник: Труд (02.06.2023)
 
Близо 12% по-ниска цена на газа през юли поиска "Булгаргаз" Газът през юли да струва 58,01 лв. за мегаватчас предлага в заявлението, което внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране "Булгаргаз". Това е с 11,87% по-ниска цена от тази през юни, за този месец КЕВР се произнесе газът да струва а 65,82 лв. Окончателното предложение ще бъде внесено в КЕВР на 1 юли, като компанията ще отчете котировките към 30 юни, съобщават от компанията. "Булгаргаз" прогнозира обаче по-висока цена на август - 59,34 лв. за мегаватчас. Тя е изчислена на база на котировките на газов хъб TTF към 12 юли.
Източник: 24 часа (13.06.2023)
 
Договорът с турската компания "Боташ" е за достъп до определени количества природен газ, каза Деница Златева Договорът с турската компания "Боташ" не е за газ, а е за достъп до определени количества природен газ – от нула до максимума, което дава гъвкавост на дневна база. Това отговори изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева на въпроса какво ще прави България с толкова много количества газ, които ще постъпват в страната ни - от Азербайджан, както и от терминалите в Турция и Гърция. По думите й този договор дава сигурност и гъвкавост на доставките. В последните години България е имала потребление на природен газ от 3,5 млрд. куб. метра на година, както и 3 млрд. куб. метра, посочи Златева. Според нея договорът с турската компания "Боташ" дава възможност, която България няма на терминалите за втечнен природен газ на Ревитуса и Александруполис – за гъвкавост на доставките. Освен това има възможност част от доставките на природен газ от едната календарна година да се прехвърлят за следващата. "Булгаргаз" може да реализира количества природен газ не само на българския пазар, но и в региона, добави Златева. Тя обърна внимание, че дружеството вече предлага немалки количества на гръцкия пазар. Предстои "Булгаргаз" да направи регистрация в Унгария, Словакия и Румъния. Има и регистрация в Сърбия. "Нека да гледаме на този договор и от стратегическа гледна точка", заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз".
Източник: БТА (29.06.2023)
 
КЕВР утвърди цена на природния газ за месец юли от 60,58 лв./MWh Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за м. юли в размер на 60,58 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ и компонента за компенсиране на разходи, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. В ценовия микс за м. юли е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“ /IGB/, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 72,2 % от потреблението за месеца и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
Източник: Фирмена информация (03.07.2023)
 
КЕВР утвърди с 1,4% по-ниска цена на природния газ за август спрямо юли Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за август от 59,67 лева за мегаватчас (MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от регулатора. Утвърдената цена е с 1,4% по-ниска от тази през юли. На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. КЕВР утвърди цена на природния газ за миналия месец от 60,58 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На проведеното открито заседание в края на миналия месец председателят на КЕВР Иван Иванов коментира, че първоначалните разчети предвиждаха 3-процентно поскъпване, но след започналия спад на цените на нидерландската борса през последните три седмици тази тенденция се промени в благоприятна посока.
Източник: profit.bg (02.08.2023)
 
ТЕЦ "Варна" трябва да плати 35.5 млн. лв. на "Булгаргаз" Mесец и половина след последното заседание по делото на "Булгаргаз" срещу притежаваната от Ахмед Доган ТЕЦ "Варна" за неплатени сметки за природен газ Окръжният съд във Варна излезе с решение по казуса. То е обявено на 3 август и с него централата се осъжда да заплати 35.5 млн. лв. на държавния газов доставчик, както и 1.5 млн. лв. разноски по делото. Това обаче не е финалното решение, тъй като дружеството може да обжалва пред по-горна инстанция - Апелативен съд - Варна. ТЕЦ "Варна" не оспорва доставения и потребен газ, който не е платила, но все пак вече година и половина държавната фирма не може да си получи парите по фактурите. ТЕЦ "Варна" започна да бави плащанията си към "Булгаргаз" още през 2021 г., като цената на газа започна да се повишава. В края на същата година тогавашният директор на дружеството Николай Павлов беше запорирал сметките й заради неплатени фактури за 25 млн. лв. Тогава централата успя да плати, но ситуацията се повтори през януари 2022 г., като дължимата сума тогава бе 36 млн. лв. На 25 февруари 2022 г. "Булгаргаз" покани официално ТЕЦ "Варна" да се издължи, като сумата вече беше достигнала 37.4 млн. лв. заради лихвите. В момента се работи за сключване на съдебна спогодба.
Източник: Капитал (04.08.2023)
 
ТЕЦ "Варна" е осъдена от Окръжният съд във Варна да заплати 35.5 млн. лв на Булгаргаз, както и 1.5 млн. лв. разноски по делото. Задължението на ТЕЦ "Варна" е още от 2021 г., като цената на газа започна да се повишава. Решението на съда може да се обжалва пред по-горна инстанция - Апелативен съд - Варна.
Източник: Капитал (07.08.2023)
 
"Булгаргаз" очаква нищожно намаление на цената на газа от септември "Булгаргаз" внесе предложение за цена на газа от 1 септември в размер на 59,27 лева за мегаватчас, което представлява нищожно намаление спряцо цената през този месец - 59,67 лева за мегаватчас. Прогнозата на компанията се базира на цените на газа на европейските пазари и окончателното заявление ще бъде внесено сутринта на 1 септември. От компанията очакват повишение на цената през есента - до 64,43 лева за мегаватчас от 1 октомври. Тези изчисления са направени на базата на котировките на нидерландската борса TTF на 11 август, допълват още от общественият доставчик. На 9 август цената на газа се повиши рязко с 30% заради коментарите за евентуална стачка в газовия сектор в Австралия.
Източник: Инвестор.БГ (15.08.2023)
 
Вместо слабо поевтиняване, 6% по-скъп газ идния месец Повишението на борсовите цени на природния газ в последно време проваля намерението на "Булгаргаз" да свали цената на синьото гориво, макар и с нищожните 0.7 процента. Вместо това суровината ще повиши цената си с близо 6 на сто. Това сочат най-новите разчети на държавния газов доставчик, представени от изпълнителния му директор Деница Златева на откритото заседание в четвъртък в енергийния регулатор по внесеното на 10 август заявление за цена от 59.27 лв./МВтч без данъци и такси през септември. В момента тарифата е 59.67 лв., но планираното слабо поевтиняване няма да се случи. Вместо това от "Булгаргаз" очакват цената да е близо 63 лв./МВтч. Причината е, че след внасянето на заявлението на 10 август борсовият индекс TTF - месец напред се е повишил с близо 13% и е достигнал 44 евро/MВтч. От вчера обаче започва да се понижава и е на нива от 34-35 евро/MВтч. Финалната цена ще бъде заявена на 1 септември и по нея ще се се произнесе Комисията за енергийно и водно регулиране. От "Булгаргаз" заявяват, че стремежът им е увеличението на борсовите индекси да бъде сведено до минимум и да се отрази само частично върху регулираната цена за септември.
Източник: Медия Пул (25.08.2023)
 
Компаниите с най-нисък дълг Компаниите, които практически не ползват заемен ресурс, са разнообразни. Често на върха на класацията се озовават просто междинни холдингови дружества, които почти нямат собствени персонал, дейности (и съответно разходи), но получават огромни приходи от дивиденти. Такъв е случаят и с тазгодишния номер 1 "Селл" - дружество, което пряко притежава акциите на добивната компания "Елаците-мед" . Другият тип бизнеси, които обичайно не се нуждаят от дълг, са непроизводствени сектори, където няма нужда от съществени активи, но същевременно има висока норма на печалба. Второто място в подреждането е за "Индустриален софтуер" - компания, която предлага решения за автоматизация с пазар в цял свят. В последните години тя расте ударно, като приходите й за 2022 г. са 88 млн. лв., а печалбата - близо 41 млн. лв. №3 е "Салина 7", е дистрибутор на горива, масла и акумулатори, който обслужва предимно големи корпоративни клиенти. Компанията е малка откъм персонал и реално е по-скоро посредник, стъпващ на добри взаимоотношения и обслужване, който също няма нужда да блокира много средства в складови наличности. В класацията традиционно попадат и други търговци като местното дружество на веригата за играчки Jumbo и супермаркетите "Фантастико". Другият типичен представител са установени предприятия от зрели индустрии - торови предприятия ("Неохим" и "Агрополихим"), циментови заводи ("Златна Панега") и др. Там паричните потоци са в голяма степен предвидими и обикновено са достатъчни да покрият амортизацията на машините и евентуални модернизации. В дъното на таблицата на най-задлъжнелите компании би трябвало да са и тези, към които да има особен фокус, тъй като нивата близо до и над 100% дълг към активи вещаят проблеми с обслужването. Това не е непременно така и често има особености. Например операторът на столичното метро "Метрополитен" при едва 0.7 млн. лв. собствен капитал има над 3 млрд. лв. пасиви. Тук обаче не става толкова въпрос за реални заеми, тъй като метрото в голямата част се строи с евросредства и огромната част от тази сума в отчетите на компанията е класифицирана като безвъзмездни средства, предоставени от държавата. Сред задлъжнелите дружества има и други държавни компании, където има изкривявания. "Български пощи" хронично е на загуба заради изпълняваните от него социални функции въпреки компенсациите от бюджета за това. "Автомагистрали" е компанията, през която преминаха много от средствата около инхаус възлагането в последните години. Там огромните пасиви са предимно аванси от АПИ за строеж на пътища, които тя на свой ред превъзлагаше на строителни фирми, заобикаляйки изискванията на Закона за обществените поръчки. Най-големи свивания на дълговете бележат електроенергийни компании от структурата на БЕХ, като и в двата случая става въпрос предимно за покриване на вземания от компанията майка. При НЕК понижението е с почти 1.5 млрд. лв., като съотношението дълг към активи се подобрява от 68% на 46%. При ТЕЦ "Марица-изток 2" погасените задължения са за близо 1 млрд. лв., а коефициентът се изменя от 81% на 27%. Най-големият скок на задълженията също е в компания на БЕХ - "Булгаргаз". Там той е обусловен от рязко променилата се среда заради войната в Украйна и спрените доставки на газ от Русия.
Източник: Капитал (30.08.2023)
 
„Булгаргаз“ предлага с 9.36 % по-ниска цена на газа през октомври „Булгаргаз“ предлага цена на газа през октомври от 57,42 лв. за MWh. Това представлява понижение с 9,36 %, съобщиха газовото дружество. “Булгаргаз” ЕАД внесе в КЕВР заявление за утвърждаване на цена за м. октомври 2023 г. в размер на 57,42 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Предложената цена за м. октомври е с 9.36% по-ниска от утвърдената за м.септември", се казва в съобщението на газовото дружество. Както е известно, на 1 септември КЕВР определи цена от 63,35 лв./MWh за настоящия месец - с около 6 % по-висока от цената на природния газ през м. Август в размер на 59,67 лв./MWh. Окончателно предложение за цената на природния газ за м. октомври 2023 г. ще бъде внесено в КЕВР на 1 октомври при отчитане на котировките на ценообразуващите компоненти към 30.09.2023 г. От „Булгаргаз“ съобщават също така, че 70,20 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) е прогнозната цена на природния газ за м. ноември 2023 г., изчислена съобразно котировките на газов хъб TTF към 08.09.2023 г.
Източник: 3e-news (12.09.2023)
 
"Булгаргаз" и унгарската MVM ще си сътрудничат за LNG доставки Меморандум за разбирателство и сътрудничество в областта на доставките и търговията с втечнен природен газ подписаха в четвъртък българската и унгарската компании "Булгаргаз" и MVM CEEnergy. Това отваря възможност България да участва в пазара за втечнен природен газ за Централна и Източна Европа, заяви пред журналисти президентът Румен Радев, по време на чиято визита в Будапеща бе сключено споразумението. MVM CEEnergy се занимава с търговия на природен газ и е част от държавната MVM Group, която е сред големите регионални енергийни играчи. Според сключеното споразумение с турската БОТАШ за достъп да турски терминали за регазификация на втечнен газ и до мрежата за пренос на южната ни съседка, "Булгаргаз" може да разтоварва в Турция и да пренася близо 1.8 млрд. куб. м годишно, ако си осигури доставки. За тази година към момента има само един разтоварен танкер през април, а обещаните от държавното дружество търгове за капацитетите в следващата година и оставащите до 2036 г. така и още не са обявени.
Източник: Медия Пул (15.09.2023)
 
КЕВР утвърди 4,6% по-евтин газ за октомври Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цената на природния газ за октомври в размер на 60,41/MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Както беше прогнозирано от страна на „Булгаргаз” по време на последното открито заседание на КЕВР, цената за октомври е с 4.6% по- ниска от тази за предходния месец. Това се дължи на успешно проведения от „Булгаргаз“ в края на 2022 г. търг за доставка на количества втечнен природен газ за 2023 г., съобщи Нова тв.
Източник: 24 часа (02.10.2023)
 
Високата цена на газа в "Чирен" доведе "Булгаргаз" до загуба от 36.3 млн.лв. Загуба от 36.3 млн. лв. през първото полугодие на фона на печалба от 47 млн. лв. година по-рано отчита общественият доставчик "Булгаргаз". Това се дължи основно на обстоятелството, че компанията е признала загуба от обезценка на природен газ, нагнетен и наличен в хранилището в "Чирен" към края на шестмесечието. Компанията е реализирала приходи в размер на 1.5 млрд. лв. при 2.3 млрд. лв. за същия период на миналата година. Намалението е от 711 086 хил. лева, или 30.78%, и се дължи основно на по-ниската цена на газа спрямо предходния отчетен период, като се наблюдава драстично намаление на нивата на борсовите индекси на природния газ. Разходите на компанията също намаляват, като към края на юни т.г. техният размер е 1.6 млрд. лв., или с около 28.65% по-малко в сравнение със същия период на м.г., когато са били 2.2 млрд. лв. Потреблението на природен газ в България е спаднало значително. Намалението в България през 2022 г. е с 18 % по-ниско от потреблението през предходната 2021 година.
Източник: Капитал (04.10.2023)
 
EК одобри мярка за 400 млн. евро за подпомагане на „Булгаргаз“ Европейската комисия одобри мярка, отпусната от България, на стойност от около 400 милиона евро (800 милиона лева) в подкрепа на обществения доставчик на природен газ в България, „Булгаргаз“ ЕАД в контекста на войната на Русия срещу Украйна. Схемата беше одобрена съгласно временната рамка за държавна помощ при кризи, приета от ЕК на 23 март 2022 г. и изменена на 20 юли 2022 г., въз основа на член 107, параграф 3, буква б) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), в която се признава, че икономиката на ЕС изпитва сериозни затруднения. Тази временна рамка при кризи беше изменена отново на 28 октомври 2022 г. и заменена с временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г., в подкрепа на мерки в сектори, които са от ключово значение за ускоряване на екологичния преход и намаляване на зависимостта от горива. България уведоми ЕК съгласно временната рамка при кризи за мярка в размер на около 400 милиона евро (800 милиона лева) за подпомагане на „Булгаргаз“ ЕАД в контекста на войната на Русия срещу Украйна. „Булгаргаз“ ЕАД е изключителен обществен доставчик на природен газ в България, непряко изцяло притежаван от българската държава. Поради спирането от страна на Русия на дългосрочния договор на „Булгаргаз“ ЕАД с ООО „Газпром експорт“, който покрива 90 % от количествата природен газ, доставян от „Булгаргаз“ ЕАД на клиенти, този бенефициер е изправен пред необичайни нужди от ликвидност, за да осигури доставките си на природен газ в контекста на покачването на цените на газа на европейските енергийни пазари.
Източник: 24 часа (11.10.2023)
 
Европейската комисия одобри мярката, предложена от България, на стойност 400 милиона евро (800 милиона лева) в подкрепа на обществения доставчик на природен газ, "Булгаргаз" ЕАД. Основната причина за тази мярка е прекъсването на договора на "Булгаргаз" ЕАД с руската компания "Газпром експорт", като последният осигуряваше 90% от обемите природен газ за България. Това спиране предизвика сериозни нужди от ликвидност за "Булгаргаз" поради резко нарастващите цени на газа на европейските пазари. Помощта ще бъде предоставена под формата на субсидиран заем от българското министерство на енергетиката, като той покрива спешни нужди от ликвидност и е в съответствие с временната рамка за държавна помощ при кризи, приета от Европейската комисия.
Източник: News.bg (12.10.2023)
 
"Булгаргаз" предлага поскъпване с 11% на природния газ за ноември "Булгаргаз" внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за утвърждаване на цена на природния газ за ноември в размер на 67,27 лева за мегаватчас (MWh) - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от дружеството. КЕВР утвърди цена на природния газ за месец октомври от 60,41/MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това означава, че предложената цена за ноември от "Булгаргаз" е с 11,36 процента по-висока от настоящата. Цените, на които се търгуват количествата за доставка през ноември на нидерландския газов хъб TTF, референтен за ценовите нива на природния газ в Европа, се повишиха до 49 евро за мегаватчас или с над 25 процента за една седмица, изтъкват от обществения доставчик. Според "Булгаргаз" това се дължи на няколко фактора, сред които са ситуацията в Израел, заплахите за стачки сред част от служителите в сектора на втечнения природен газ в Австралия и установения теч в Балтийския газопровод, обслужващ скандинавските страни.
Източник: 24 часа (12.10.2023)
 
Търсят се 380 млн. куб. м втечнен газ по споразумението с БОТАШ Търг за доставка на около 380 млн. куб. м втечнен газ до турски терминали през 2024 г., е обявил държавният газов доставчик "Булгаргаз". Той е обявен на сайта на компанията на 9 октомври, заявленията за интерес са се подавали до 22 часа централноевропейско време (СЕТ) в неделя – 15 октомври, а според процедурата на следващия ден би трябвало да са уведомени участниците, допуснати до подаване на обвързващи оферти, които трябва да са налични до 22 часа CET на 19 октомври. Става въпрос за количества по сключеното от последното служебно правителство споразумение с турския газов оператор БОТАШ за резервиране на 1.8 млрд. куб. м годишен капацитет от турските терминали за регазификация на втечнен газ и преносната мрежа на Турция. Въпреки че действа вече десети месец, досега по него са реализирани едва 100 млн. куб. м, разтоварени миналия април на терминала "Мармара Ереглиси". По-голямата част от синьото гориво обаче остана на съхранение в турско газохранилище, което е част от договорката, а от "Булгаргаз" казаха, че при нужда ще го внесат. Други процедури за запълване на капацитета за 2023 г., за който такси се плащат независимо дали се ползва, досега не са обявявани, макар през август от "Булгаргаз" да казаха пред Mediapool, че ще има процедури за есенни доставки по споразумението с БОТАШ, но такива за тази година не са обявени. Вместо това се търси газ за турските терминали за догодина. Обявените месеци са януари, февруари, юни и юли. За всеки от тях се иска по 1 млн. МВтч природен газ или около 93 млн. куб. м, което общо прави малко над 379 млн. куб. м – или под една пета от количествата, които "Булгаргаз" се е ангажирала да разтоварва на турски терминали годишно и да транзитира до връзката "Странджа-Малкочлар" на турско-българската граница.
Източник: Медия Пул (17.10.2023)
 
Съдът във Варна разпореди "ТЕЦ Варна" да плати 35.5 млн. лева дългове на "Булгаргаз" Варненският окръжен съд е разпоредил издаването на изпълнителен лист в полза на "Булгаргаз" ЕАД с цел събиране на дължимата от "ТЕЦ Варна" ЕАД сума от 35 540 900 лв. Топлоцентралата, която е собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, трябва да плати и над 1.5 милиона лева разноски по делото. Решението на съда във Варна беше взето още през лятото на тази година и не беше обжалвано от "ТЕЦ Варна". По тази причина то вече е окончателно и на 19 октомври съдията е наредила издаването на изпълнителния лист. През януари т.г., само няколко дни след изтичането на договора между "ТЕЦ Варна" и "Булгаргаз", се разбра, че "ТЕЦ Варна" през 2022 година не е плащал на "Булгаргаз" за доставката на горива и така е натрупала огромния си дълг. "Булгаргаз" е ключово предприятие в енергетиката на страната, докато "ТЕЦ Варна" дълги години беше сред обектите, които държавата използваше за функции като "студен резерв" и производство на електроенергия за балансиране на енергийната система.
Източник: Дневник (24.10.2023)
 
"Булгаргаз" за проверката от ЕК: Обхваща няколко години и не е само за БОТАШ Проверката на Европейската комисия в държавния газов доставчик "Булгаргаз", за която в четвъртък вечерта съобщи порталът ICIS, че е свързана със споразумението с турския оператор БОТАШ, се отнася за отношенията и с други доставчици и партньори, като са поискани подробности за доставките за последните няколко години. Това обявиха от "Булгаргаз" като уточниха, че са получили въпроси от Генерална дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия относно доставките на природен газ до България. Дружеството обяснява, че "подготвя и ще предостави информацията в договорения с ЕК срок", но в съобщението не се посочва какъв е този срок, както и за какъв период от време е изисканата информация. То допълва, че поддържа редовен контакт с Комисията и периодично ? оказва съдействие по различни въпроси от неговата компетентност. Информацията засега е, че от "Булгаргаз" се иска да изпрати изчерпателен списък с документи, включително информация, свързана със споразумението за резервиране на капацитет на турски терминали за регазификация на втечнен газ и до турската газопреносна мрежа от 1.85 млрд. куб. м годишно до 2036 г. с турския държавен оператор БОТАШ (BOTAS) и резервиране на капацитет на турско-българската граница. Опасенията са, че "Булгаргаз" може да е единственото дружество в ЕС, което има достъп до природен газ чрез турската инфраструктура и потенциално действа като посредник за газ, осигурен в Турция и доставен в региона. Всъщност част от притесненията са, че страната ни може да стане маршрут за засилване на доставките на руски газ през Турция за Европа на базата на ангажимента на "Булгаргаз" да действа като агент на БОТАШ и да резервира от негово име капацитет в българската преносна мрежа. Турският оператор преди време сключи договори с Молдова, Унгария и Румъния за доставки, които е логично да се предполага, че ще минат през България.
Източник: Медия Пул (24.10.2023)
 
Най-големите български компании в Югоизточна Европа Четиринадесет български компании попадат сред стоте най-големи дружества в Югоизточна Европа в тазгодишната класация SEE TOP 100, която подрежда компаниите на база общ приход за фискалната година, приключваща на 31-ви декември 2022 г. Единадесета, сред българските участници се класира преработвателят на мед и един от водещите световни доставчици на цветни метали "Аурубис България" с приходи от 4,2 млрд. евро за 2022 г. В миналогодишната класация на изданието "Аурубис България" попадаше на 5-та позиция с приходи от 3.8 милиарда евро. В тазгодишната класация отново попада производителят на биодизел "Астра Биоплант". С общи приходи от 3.9 милиарда евро компанията се изкачва от 28-та позиция (за 2021 г.) до 12-та позиция. На 14-та позиция откриваме "ЛУКОЙЛ България" с общи приходи от 3,7 милиарда евро. Търговецът на горива попадаше и в класацията на Seenews за 2021 г. - под номер 30. Сред най-големите компании в ЦИЕ попада и АЕЦ "Козлодуй" - на 20-та позиция (40-та позиция за 2021 г.). Общите приходи на атомната ни централа за изминалата година са възлизали на над 3 милиарда евро. В класацията попада и компания, която отсъстваше през 2021 г. - търговецът с възобновяема енергия и газ "Акспо България". Дъщерното предприятие на швейцарската "Акспо Груп" заема 21-ва позиция, с приходи от 3 милиарда евро. През 2022 г. "Национална електрическа компания" пада с 6 позиции до 26-та позиция, с общи приходи от 2.6 милиарда евро. С 2.5 милиарда евро за 2022 г. "Булгаргаз" заема 28-а позиция (54-та позиция за 2021 г.). "ТЕЦ Марица Изток 2" заема 36-та позиция. Компанията за търговия с енергоносители "MET Енерджи Трейдинг България", която през 2021 г. отстстваше от класацията попада на 42-ра позиция в последното й издание, с общи приходи от 1.9 милиарда евро. Нов в класацията е и производителят на стъклен амбалаж "БиЕй Глас България", който с 1.4 млрд. евро приходи заема 59-та позиция. С 1.3 млрд. евро приходи за 2022 г. преработвателят на слънчоглед "Олива" достига 65-та позиция (при 90-та за 2021 г.). Търговската верига "Кауфланд България" заема 81-ва позиция (64-та позиция за 2021 г.), с общ приход от 1.1. милиарда евро. Компанията за нефтопреработване "ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас", която не попадна сред най-големите компании в ЦИЕ за 2021 г., година по-късно реализира общ приход от 1.1 млрд. евро, който я класира на 83-то място за 2022-а. Търговската верига "Лидл България", която с общ приход от над 1 милиард евро зае 93-та позиция (84-та за 2021 г.). В миналогодишното издание на изследването попадаха 12 български компании, от тях тази година отсъстват - "Българска независима енергийна борса", "Сакса" и "София Мед". За втора поредна година румънският газов и петролен гигант "ОМВ Петром", част от австрийската група "ОМВ", оглавява класацията с 13,4 млрд. евро приходи - почти два пъти повече спрямо 2021 г. Компанията е на първо място в региона и по печалба - през 2022 г. тя нараства повече от три пъти и достига 2 млрд. евро. Общите приходи на стоте най-големи компании в Югоизточна Европа нарастват с 46 процента и достигат 223,9 млрд. евро, а печалбата скача с 61 процента до 10,3 млрд. евро, показва SEE TOP 100. SEE TOP 100 е годишна класация на най-големите компании по общи приходи, регистрирани в Албания, Босна и Херцеговина, България, Молдова, Румъния, Северна Македония, Словения, Сърбия, Хърватия и Черна гора. Прагът за влизане в класацията също се вдига и достига 975,6 млн. евро. За сравнение той е 699 млн. евро година по-рано и наполовина по-нисък - едва 441,9 млн. евро - преди десет години.
Източник: Money.bg (25.10.2023)
 
Съдът на ЕС отмени глобата от 77 млн. евро на Българския енергиен холдинг Общият съд на ЕС отмени решението на Европейската комисия срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ), с което той беше глобен със 77 млн. евро през 2018 г. за нарушаване на правилата за конкуренцията на европейския пазар. Според съда Европейската комисия не е доказала надлежно, че групата БЕХ е злоупотребила с господстващото си положение на пазара за доставка на газ в България, не предоставяйки достъп на трети лица до румънския газопровод 1, по който по онова време основно се е внасял природният газ. Делото беше заведено от БЕХ, след като Еврокомисията отсъди по жалба на "Овергаз" срещу дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" за това, че са блокирали достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура и така са лишили потребителите от възможност за избор на доставчици. Според Общия съд на ЕС обаче не става ясно, че липсата на достъп до румънското трасе "е в основата на трудностите, с които се сблъскват трети лица, които искат да получат достъп до посочения газопровод, за да доставят газ от Русия до България". Общият съд приема също, че Комисията не е дала възможност на групата БЕХ да развие напълно позицията си относно нарушението, в което е упрекната, и така е нарушила правото ? на защита. През 2018 г. Еврокомисията реши, че БЕХ е блокирала достъпа до вътрешната газопреносна мрежа на България, до газохранилището в Чирен и до единствения тогава газопровод за внос на газ в България, който е бил изцяло резервиран от холдинга. Нарушението е било осъществено между 2010 и 2015 г. Така конкурентите на държавната компания не са могли да навлязат на пазара за доставки на газ на едро и това е осигурило почти монополно положение на "Булгаргаз", се казва в отмененото сега решение на Комисията. Тъй като Общият съд е първоинстанционен за Съда на ЕС, страните могат да обжалват решението, но само по правни въпроси.
Източник: Дневник (26.10.2023)
 
Разходите на БЕХ за обезценки са общо 1.13 млрд. лв. Чиста печалба от 582 млн.лв. при разходи за обезценка в размер на 1.13 млрд.лв. - така накратко изглежда финансовата 2022 г. за Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това означава, че ако нямаше подобни "отписвания" на заеми или вземания печалбата на холдинга би била значително по-голяма - около 1.7 млрд. лв. Съществена част от разходите за обезценка заемат "опростените" заеми и вземания на свързани лица - най-вече "Булгаргаз", които са общо 899.7 млн. лева, показва доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за парите на холдинга през 2022 година. АДФИ са направили анализ на вземанията, задълженията и обезценките на компанията, проверен е и преведеният към бюджета дивидент (общо 639.7 млн.лв. за 2022 г.). Разходите за оперативна дейност на БЕХ са 1.15 млрд.лв. при 536 млн.лв. година по-рано. С най-голям дял в тази сума (98.78%) са разходите за обезценка - 1.13 млрд.лв. при едва 527 млн.лв. година по-рано. С най-голяма тежест са разходите от 899.7 мл.лв., свързани с обезценка по заеми и по вземания на свързани лица като "Булгаргаз", НЕК и "Топлофикация София". Общественият доставчик е "получил" обезценка по три свои заема - за 443 млн.лв., 191 млн.лв. и 59 млн.лв. или грубо около 700 млн.лв., показва още докладът на АДФИ. До голяма степен тези заеми се наложиха в резултат от спирането на доставките от "Газпром" през април 2022 г., което в комбинация със значително повишените цени на природния газ изправиха "Булгаргаз" пред ликвидна криза. Това наложи намесата на БЕХ, през който държавата на няколко пъти осигури средства за плащане на газовите доставки. Обезценка на обща сума от 205 млн.лв. е направена и по заем на НЕК. Такава има и за вземания от "Топлофикация София" в размер на 262 млн. лева. От доклада на АДФИ е видно, че БЕХ има вземания от свързани лица са в размер на 3.1 млрд. лева. Дори и част от тях реално да не бъдат платени все пак сумата остава значителна. Приходите на дружеството са в размер на 1 млрд. лева.
Източник: Капитал (03.11.2023)
 
Газохранилището в Чирен запълнено на близо 98 процента Подземните газохранилища в Европейския съюз (ЕС) са пълни средно на 99,55 процента към 5 ноември, показват последните данни на специализираната платформа "Агригейтед газ сторидж инвентори" (Aggregated Gas Storage Inventory - AGSI). Българското газохранилище в Чирен е запълнено на 97,66 на сто. Според данни на "Юръпиън газ аналитикс" (European Gas Analytics) в Европа 66,70 от природния газ е LNG (втечнен природен газ). В ЕС най-запълнени към момента са хранилищата в Германия, Испания и Франция. Специализираната платформа отчита запълненост от 100,03 процента на германските съоръжения. В Испания газохранилищата също са изцяло запълнени - на 100,36 процента, докато във Франция запълняемостта е 99,88 на сто. Според асоциацията на операторите на газохранилища в Германия (INES) 100-процентовата запълненост отчита капацитета на съоръженията при референтни условия. Ако газът се охлади, обемът му намалява и хранилищата могат да поемат повече газ, при което запълнеността надминава 100 процента. Съгласно европейския регламент относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ с цел гарантиране на енергийната сигурност на страните от Европейския съюз бе въведено задължение хранилищата да бъдат запълнени на 90 на сто от обема им не по-късно от 1 ноември през настоящата година.
Източник: 24 часа (07.11.2023)
 
Рекордни за последните десет години държавни гаранции да бъдат заложени в бюджета за 2024 г., предлага финансовото министерство. Сумата е до 4,5 млрд. лв., като правителственото обезпечение основно е предвидено за енергийни проекти. По-голямата част от сумата - около 3 млрд. лв. или 1 500 417 089 евро, са предвидени за изграждането на Седми блок на АЕЦ "Козлодуй". Държавната гаранция е необходима за вземане на заеми от страна на проектната компания за строежа на новата ядрена мощност по технологията AP-1000 на "Уестингхаус". В края на октомври правителството реши "Българският енергиен холдинг" да внесе 500 млн. лв. в капитала на проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" и така да стане съакционер на ядрената централа в това дружество. Другото крупно държавно обезпечение всъщност е прехвърлена от миналата година гаранция по взетия вече от държавния газов оператор "Булгартрансгаз" заем за 207,5 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата са за проекта за разширяване на газохранилището в Чирен и вдигането на капацитета му за полезно ползване на запасите до 1 млрд. куб. м. Общата му стойност ще е около 308 млн. евро по последни данни. Запазва се и държавната гаранция, включена миналата година при актуализацията на бюджета, в полза на държавния газов доставчик "Булгаргаз". Дружеството получи тогава гаранция за заем от около 300 млн. лв. или 150 млн. евро за за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април 2022 г. Две нови гаранции са заложени в бюджета догодина в полза на "Националната електрическа компания" (НЕК) и нейни водни проекти. Едната е за модернизацията и рехабилитацията на неработещата след тежък инцидент ПАВЕЦ "Чаира" и е за 80 млн. лв. През април 2022 г. при подготовка за пускане след рехабилитация на един от четирите агрегата бе повреден окончателно. Другото ремонтирано съоръжение така и не бе пуснато от съображения за сигурност, а останалите два още тогава бяха спрени. Следващото обезпечение за НЕК е за 75 млн. лв. и също е за нови заеми за увеличаване обема на долния изравнител на ПАВЕЦ "Чаира" с изграждането на язовир "Яденица" и реверсивен напорен тунел за връзка с язовир "Чаира". За гарантиране на заеми на "БДЖ - Пътнически превози" за придобиване на подвижен железопътен състав" са заложени 300 млн. евро. В периода 2020-2022 г. държавните гаранции са били между 760 и 840 млн. лв., като през 2019 г. те са били едва за 215 млн. лв., през 2018 и 2017 г. са били за по 700 млн. лв., а в предходните две години са стигали до 3 млрд. лв.
Източник: Дума (16.11.2023)
 
По-евтин с 8% газ през януари заяви "Булгаргаз" Природният газ да поевтинее с около 8 процента през януари, предлага държавният газов доставчик "Булгаргаз". Внесеното ценово заявление е за 80.71 лв./МВтч, без данъци и такси, но с включена такса за дейността на компанията и за съхранение на газови запаси. В момента стойността на синьото гориво е 87.50 лв. за мегаватчас. Поисканата цена обаче отразява само движението на газовите борси до 12 декември, каква ще е финалната зависи от индексите до края на настоящия месец. В самото заявление на "Булгаргаз" се посочва, че в момента търсенето и предлагането на природния газ на реперната за българската цена нидерландска газова борса TTF за януари е около 36 евро/МВтч. Това е над заявената от доставчика. През януари основните количества за страната ще са втечнен газ, договорен от "Булгаргаз" с френската "Тотал" за разтоварване на турски терминал по споразумението с БОТАШ. Става въпрос за 1 млн. МВтч. По азерския договор ще се внесат 888 790 МВтч, а от Турция ще се доставят и онези количества втечнен газ, които осигури американската "Шанийр" през април на терминала "Ереглиси" като първи и единствени за 2022 г. обеми по договора с БОТАШ. От въпросните около 100 млн. куб. м тогава бяха внесени само част, а останалите останаха за съхранение в турски газохранилища.
Източник: Медия Пул (15.12.2023)
 
ЕК отпуска 120 млн. евро държавна помощ за "Булгаргаз" Европейската комисия съобщи, че одобрява предоставянето на 120 милиона евро държавна помощ за дружеството "Булгаргаз" заради войната в Украйна. Комисията е установила, че тази мярка съответства на условията и е необходима, подходяща и съразмерна за отстраняване на настъпилите икономически смущения. Гаранциите се предоставят за нови заеми; натрупаната сума на заема, покрита от гаранциите по мярката, не надвишава нуждите от ликвидност на дружеството за следващите шест месеца; държавата може да гарантира до 90 на сто от главницата по заема с максимален падеж до шест години; гаранциите ще бъдат предоставени не по-късно от 31 декември 2023 година.
Източник: 24 часа (21.12.2023)