Новини
Новини за 2022
 
Природният газ поскъпва не с 14, а с 30% от 1 януари Природният газ поскъпва от 1 януари с 30.41% до 133.41 лв. за мегаватчас без разходите за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това е решила на закрито заседание Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод заявлението на "Булгаргаз". Причината е продължаващото увеличение на цените на природния газ на международните пазари. През декември цената на газа беше 102.33 лв./мВтч. В средата на декември "Булгаргаз" беше предложил цена 117.12 лв., но тя отчиташе рекордното поскъпване на газа в дните около Коледа - тогава за кратко нидерландският индекс TTF премина границата от 175 евро/мВтч. В пространни съобщения КЕВР и "Булгаргаз" коментират, че увеличението на цените не е могло да се избегне. "Булгаргаз" обяснява подробно защо доставките на азерски газ не могат да компенсират увеличението на цените и уверяват, че независимо от повишението цената за българските потребители остава с 35% по-ниска в сравнение с цените на европейските газови борси, като през 2021 г. доставчикът е спестил на българските потребители 675 млн. лв.
Източник: Капитал (01.01.2022)
 
Булгаргаз не знае кога ще е готова газова връзка Гърция-България Единственото трасе за доставка на азерски природен газ за България, съгласно договора с азерската страна, е газопроводът IGB (междусистемната газова връзка Гърция-България), който не е изграден. Изграждането му е отговорност на гръцко-българската компания "Ай Си Джи Би" АД. "Булгаргаз" ЕАД не може да влияе върху този процес, но понася негативните последици от забавянето в изграждането му. Така от "Булгаргаз" отговарят защо България получава само част от договорените количества природен газ от Азербайджан. Според писмото им през 2020 г. азерският доставчик започва доставки по Трансадриатическия газопровод до мястото на свързване с IGB на Комотини, но газопроводът IGB не е изграден. При това положение "Булгаргаз" ЕАД не само че не може да получава природен газ съгласно договора, но е заплашен и от неустойки. Азерската компания, от своя страна, нито е длъжна да доставя газ по друг газопровод, освен по IGB, нито е длъжна да доставя всички количества, които би доставила по IGB. След като вече няколко пъти се отлага пускането на газопровода IGB, от "Булгаргаз" са договорили да получават газ на друг газопровод, отстоящ на близо 300 км от IGB (през гръцката газопреносна мрежа ДЕСФА). Към настоящия момент "Булгаргаз" ЕАД получава количествата, които азерският доставчик се съгласи да достави. Получаването на пълния размер на договорните количества на алтернативния газопровод зависи изцяло от волята и възможностите на азерската страна.
Източник: News.bg (04.01.2022)
 
Василев: "Булгаргаз" изнася евтин газ от хранилището в Чирен "Булгаргаз" изнася на високи цени евтините запаси от газовото хранилище в Чирен. В момента органите, които следят за измамите, активно разглеждат тези действия. Това съобщи финансовият министър Асен Василев пред депутати от бюджетната и енергийната комисии в парламента. Заедно с енергийния министър Александър Николов двамата са поканени да разяснят как ще бъде компенсиран бизнесът за драстичното поскъпване на електроенергията и природния газ от лятото насам. Не е възможно АЕЦ "Козлодуй" да спре износа на ток и той да се продава единствено на българския пазар, обясни Асен Василев по повод питане от "Възраждане". Произведената електроенергия от атомната централа е в пъти по-евтина от тази на топлоцентралите. "Ако спрем износът на електроенергия, много скоро фирмите ни няма да може да изнасят и ще изгубят пазари. Тогава ще обеднеем още повече и загубите ще са много по-големи от компенсациите, които сега даваме на бизнеса", обясни Василев. Финансовият министър и енергийният министър обявиха, че условията за получаване на компенсациите може да се облекчат като се завиши определеният в момента таван от не повече от 30% от средномесечната борсова цена на тока. Работодателските организации се обявиха остро срещу това ограничение, заради което помощта ще покрие малка част от разходите им за ток. Очакванията са в следващите зимни месеци цената на тока на борсата да скочи до 1000 лв. за мегаватчас. "Продължаваме диалога и при необходимост мярката може да бъде адаптирана. Липсата на таван обаче прави нещата непредвидими", заяви енергийният министър Александър Николов. Разчетите на МФ показват, че всяко завишаване на тавана с 5% води до 300 млн. лв. повече разход за подпомагане на бизнеса до април. Премахването на таван пък ще струва между 1.2-1.3 млрд. лв. Финансовият министър Асен Василев отново разви тезата си, че компенсациите трябва да бъдат балансирани и че покриването на 100% на разходите за ток, води до лошо поведение на фирмите в бъдеще. Той припомни, че преди година, когато цените са паднали на 80-100 лв. за мегаватчас, много предприятия са развалили дългосрочните си договори и са предпочели да купуват на борсата "ден напред". "Ако покриваме на 100% разходите, нито една фирма няма да сключва дългосрочни договори", смята Василев. По време на заседанието на двете парламентарни комисии се постигна съгласие правителството да договори с работодателските организации механизъм, при който размерът на компенсациите ще се увеличи, ако борсовите цени продължат да растат драстично. Предстои да се разработят допълнителни помощи и за битовите потребители на природен газ, за да се намали натиска на цените през отоплителния сезон, съобщи още финансовия министър. От думите му стана ясно, че тази помощ за бита ще бъде диференцирана.
Източник: Сега (07.01.2022)
 
"Булгаргаз" предлага по-ниска цена на природния газ "Булгаргаз" предлага природният газ да поевтинее през февруари със 14,3 процента спрямо сега действащата цена. Това заявиха от държавната компания в отворено писмо, изпратено до медиите. "Булгаргаз" е внесла предложението си в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). От газовата компания оповестиха и прогнозата си за месец март 2022-а година, която предвижда допълнително намаление на цената на синьото гориво между 1 и 2 процента. На 1 януари независимият регулатор повиши цената на природния газ с 30 на сто. Цената за февруари ще бъде определена в първия му ден от КЕВР на базата на заявката и данните от настоящия месец. Прогнозната цена на природния газ за март 2022 г. е 112,44 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 58,49 EUR/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ, съобщават още от "Булгаргаз". Прогнозната цена е образувана на база прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 10.01.2022 г. За сравнение, прогнозната цена на европейските газови пазари (към 10.01.2022 г.) за доставки през март 2022 г. е в приблизителен размер на 83 EUR/MWh или 162,33 лв./MWh, посочват от компанията. Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за март 2022 г. ще бъде депозирано в КЕВР на 01.03.2022 г., отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 28.02.2022 г.
Източник: Money.bg (13.01.2022)
 
Домакинствата на газ с 26,77 лв. на мегаватчас компенсации за декември и 42,33 лева за януари 26,77 лева на ползван мегаватчас природен газ ще получат за декември домакинствата, които ползват това гориво. За януари, когато цената се вдигна с 30% и стигна 133,41 лв., помощта ще бъде 42,33 лв. Това обяви в сряда министърът на енергетиката Александър Николов. Тази схема на подпомагане подлежи на одобрение от правителството и на нотификация от Брюксел. Все още обаче не е поискано одобрение на газовата помощ от Еврокомисията. Вероятно битовите потребители на газ ще получат обезщетения накуп за декември и януари. За подпомагането финансовото министерство отдели 200 млн. лв., като помощта за домакинствата и за топлофикациите за януари и декември ще е в размер на около 140 млн. лв. Целта е да се даде глътка въздух на хората, които се отопляват на природен газ, а отчитайки пазарните динамики, смятаме, че нуждата от компенсации след януари ще намалее, каза Николов. Както “24 часа” е писал, поскъпването на газа от 1 януари изненада правителството и премиера Кирил Петков. Екипът на енергийния министър е изчислил, че ако “Булгаргаз” и КЕВР са използвали наличните ресурси - дългосрочните договори и складирания в хранилището в Чирен газ, то той е щял да поскъпне не до 133,41 лв., а само до 107,67 лв. за мегаватчас. А процентът щял да бъде 5,5, а не 30. Министърът говори за смесването в една компания на функциите на обществен доставчик и на търговец на газ, което нарече странно. Така той вкара нов елемент в натиска срещу “Булгаргаз” и Комисията за енергийно и водно регулиране. Пред “24 часа” изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов само преди дни заяви, че на дневна база за регулирания пазар първо се вземат предвид котировките на азерския газ, след това на този от хранилището в Чирен, тъй като цената му е по-ниска, и се допълва с руски газ, който в момента е по-скъп. Ако останат свободни количества от руския газ, той се търгувал на борсата. Така се прави миксът на дневна база. Министърът потвърди, че точно това е схемата, но посочи,че при изчисляването на цената за януари това не било направено. Тъй като данните за газа са търговска тайна, медиите само могат да информират за становищата на различните страни, без да имат възможност да проверят декларираното. Цената на газа, изчислена от енергийното министерство на 107,67 лв. за мегаватчас за януари, е дори по-ниска от внесеното от “Булгаргаз” заявление за 114,31 лв., както и от прогнозата за март, която е 112,44 лв. Изчисленията са правени на база на фючърсите на февруари и март на европейските газови борси и на петрола и петролните деривати. По повод твърденията на бившия енергиен министър Теменужка Петкова от ГЕРБ, че срокът на договора за изграждане на газовата връка с Гърция е изтекъл, Николов заяви, че го има на сайта на проектната компания Ай Си Джи Би, още е в сила и се надявал твърденията на Петкова да не са в резултат на злонамереност, защото така се вредяло на българските интереси.
Източник: 24 часа (13.01.2022)
 
„Булгаргаз“ се отказал от евтиния азерски газ "Булгаргаз” сам се е отказал от това да получаваме пълните количества евтин азерски газ. Това е станало с анекс към договора за доставка на горивото, става ясно от писмен отговор на министъра на енергетиката Александър Николов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев от Демократична България. Депутатът поставя въпроса “разследват ли се причините България да не получава договореното количество азерски газ, установена ли е връзка между незавършването на интерконектора IGB, за да не се внася пълния обем азерски газ”. “Съгласно сключения между “Булгаргаз” и Azerbaijan Gas Supply Company (AGSC) договор, IGB (междусистемната газова връзка Гърция-България) е посочена като една от точките за доставка на природен газ. Това обаче не означава, че за “Булгаргаз” не е имало възможност да получи пълните обеми природен газ”, посочва в отговора си министърът. Другият маршрут е през Неа Месемврия и от там до Сидорокастро-Кулата. “В следствие на всички извършени действия от “Булгаргаз”, включително сключените анекси към оригиналния договор за доставка, ситуацията е такава, че за доставката към настоящия момент на пълните количества природен газ, е необходимо изричното съгласие на AGSC”, допълва министър Николов. Според договора от 2013 г., азерската компания трябва да ни доставя по 1 млрд. куб. м газ годишно. Азерският газ е по-евтин от руския, но в момента България получава само една трета от това количество.
Източник: Труд (14.01.2022)
 
Ако връзката с Гърция не тръгне до 1 юли, ни чакат санкции "Булгаргаз" очаква газовата връзка между България и Гърция да бъде въведена в експлоатация без повече забавяне най-късно на 1 юли, за да може страната ни да получава договорените с Азербайджан количества газ в пълен обем. Това се казва в позиция на компанията. От там уточняват, че ако това не стане, отново ще възникне риск азерската компания да активира наказателната клауза по Договора и да усвои предоставената от "Булгаргаз" и БЕХ банкова гаранция в значителен размер. Представяме цялата позиция: „Относно споразуменията за получаване на азерски газ на временен алтернативен газопровод в Гърция, които се обсъждат в публичното пространство, „Булгаргаз“ ЕАД счита за необходимо да информира обществеността, както следва: След като към началната дата на доставките от Азербайджан (31.12.2020 г.) договореното трасе за доставка, газовата връзка Гърция - България (газопроводът IGB), не беше изградено, „Булгаргаз“ ЕАД беше поставено в положение не само да не може да получава газ съгласно Договора, но и да заплаща санкции по наказателна клауза. „Булгаргаз“ ЕАД нямаше друг избор освен да преговаря с азерската страна и да търси най-доброто възможно временно решение. В преговорите, „Булгаргаз“ ЕАД, „Български енергиен холдинг“ ЕАД и Министерството на енергетиката успяха да договорят и да постигнат споразумение с азерския доставчик „Булгаргаз“ ЕАД временно да получава газ на друг газопровод, през гръцката газопреносна мрежа на ДЕСФА до 30.09.2021 г. След поредното отлагане на пускането в експлоатация на газопровода IGB, „Булгаргаз“ ЕАД отново беше поставено в положение да търси преговори и съгласие от азерската страна за удължаване на временните договорености до 30.06.2022 г. (последната обявена дата от проектната компания, изграждаща газопровода IGB за въвеждането му в търговска експлоатация е 01.07.2022 г.)., Сключените споразумения са изцяло в интерес на българската страна. С подписването им се изключва възможността азерската страна да активира наказателна клауза по Договора, отчитайки липсата на договорното трасе за доставка (газопровода IGB). В случай че такива временни споразумения не бяха подписани, „Булгаргаз“ ЕАД щеше да заплаща санкции (десетки милиона долара месечно) по наказателната клауза, равни на стойността за договорените количества, без да ги получава. Споразуменията дадоха възможност на „Булгаргаз“ ЕАД и българския пазар да получават природен газ от Азербайджан от първия ден на доставка по Договора и България да стане една от първите държави в Европа с доставки на азерски газ. Позицията на азерската страна винаги е била, че трасето за доставка съгласно Договора е само едно - газопровода IGB. Ако Договорът предвиждаше друго, азерската страна нямаше да влиза в дълги и тежки преговори и от самото начало на доставките (31.12.2020 г.) щеше да доставя пълния договорен обем през гръцката газопреносна мрежа, тъй като това би било изгодно за нея – през този период цената на азерския газ беше по-висока от тази на газа от други източници. За правилното тълкуване на Договора, за който се прилага чуждестранно право, „Булгаргаз“ ЕАД, „Български енергиен холдинг“ ЕАД и Министерството на енергетиката разчитат на становища от висококвалифицирани специализирани правни консултанти по това чуждо право. Въпросите за маршрута на доставка са анализирани в продължение на месеци, а получените становища са потвърдени и с допълнителен независим правен анализ. Подписването на споразуменията не е еднолично решение на „Булгаргаз“ ЕАД, а резултат на продължителен задълбочен професионален анализ и преценка заедно с „Български енергиен холдинг“ ЕАД и Министерството на енергетиката за най-изгодното решение за българската страна за доставка по временното трасе в контекста на ситуацията със забавянето на газопровода IGB. Всяко отлагане на въвеждането в експлоатация на газопровода IGB поставя „Булгаргаз“ ЕАД и България във все по-неблагоприятна позиция в евентуални нови преговори за доставка на алтернативния газопровод с азерската компания. И до днес, „Булгаргаз“ ЕАД не е информирано от проектната компания, изграждаща IGB, кога точно ще бъде готова гръцката газова връзка. Временните договорености за доставка с азерската страна изтичат на 30.06.2022 г. и в случай, че газопроводът IGB не бъде въведен в експлоатация до тогава, отново ще възникне рискът азерската компания да активира наказателната клауза по Договора и да усвои предоставената от „Булгаргаз“ ЕАД и „Български енергиен холдинг“ ЕАД банкова гаранция в значителен размер. „Булгаргаз“ ЕАД очаква газовата връзка Гърция-България да бъде въведена в експлоатация без повече забавяне, най-късно на 01.07.2022 г., за да може да получава количествата газ по Договора в пълен обем..
Източник: Банкеръ (17.01.2022)
 
Тецът на Доган първо продава ток за над 600 лв., после играе на търг за държавен, но за 387 лева ТЕЦ “Варна”, която през декември бе спряна заради скъпия газ и дългове към “Булгаргаз”, продаде на 6 търга - от 16 до 21 декември, 60 мегавата зя 27,5 млн. лв. на Българската независима енергийна борса. 25 мегавата на цена 615,69 лв. за мегаватчас с доставка от 1 до 31 януари 2022 г. са продадени на първия търг на 16 декември. Вторият е на следващия ден и е за същия период на доставка. Продадени са отново 25 мегавата, а цената е 606,69 лв. за мегаватчас. На 20 декември са били изтъргувани 10 мегавата на цена 646,07 лв. При тези търгове участникът най-вероятно е бил един, тъй като в подобни случаи борсата не оповестява кой наддава. Различен е казусът със следващите търгове. На 21 декември ТЕЦ “Варна” прави още три. На първия търгува 40 мегавата на цена 682,14 лв. за мегаватчас и доставка. В него участват Energy Denmark и “МЕТ Енерджи Трейдинг България”. На втория продава само 5 мегавата, но на цена 779 лв. Доставките по тези два търга са от 1 до 31 януари. На третия се търгуват 25 мегавата с доставка от 1 до 28 февруари. Цената е 704,69 лв. На 13 януари обаче ТЕЦ “Варна” се явява като купувач в два търга за продажба на електроенергия от ТЕЦ “Марица-изток 2”. На първия, който е в 9 ч, държавната централа продава 15 мегавата, като освен теца на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, купувачи са три от големите търговци. Те са GEN-I, trgovanje in prodaja elektricne energije, GEN-I Sofia Electricity - Trading and Sale. Срокът на доставка е 17 - 23 януари, а цената е 387,16 лв. за мегаватчас. Половин час по-късно ТЕЦ “Марица-изток 2” обявява за продажба 27 мегавата, но със срок на доставка от 1 до 28 февруари. Цената е 402,04 лв., наддават пет компании, една от които е ТЕЦ “Варна”. Другите са “Алпик Енерджи”, “Енерджи съплай”, “МЕТ Енерджи Трейдинг България”, “Загора Енерджи”. ТЕЦ “Варна” бе спряна на 1 октомври - според шефа и? Данаил Папазов заради високите цени на газа, а според шефа на “Булгагаз” заради неплатени сметки. В края на миналата година централата е платила 32 млн. лв. на “Булгаргаз” и газът към нея е пуснат. Това каза шефът на “Булгаргаз” Николай Павлов след запитване от “24 часа”. Справка показва, че към 16,29 часа на 17януари шести блок на теця бе натоварен на 101,31 мегавата. Всъщност този товар се държи от дни. Така централата работи и изпълнява договорите за доставка на значително по-високи цени от тези на борсата. Например с ден на доставка 18 януари средната цена на платформата “Ден напред” на борсата е 390,27 лв. за мегаватчас. Седмица назад цените за между 375 и 403 лв. за мегаватчас. Според търговци вероятно тецът продава по договор на тези високи цени, но си допълва микса с по-евтин ток от борсата. Един от търговците дори коментира пред “24 часа”, че би постъпил по същия начин - ако може, би продал на висока цена тока си, а при възможност би купувал на по-ниска.
Източник: 24 часа (19.01.2022)
 
„Булгаргаз“ засега предлага 14% по-евтин газ за февруари „Булгаргаз“ предлага на Комисията за енергийно и водно регулиране да утвърди с 14.3% по-ниска цена на природния газ за февруари спрямо януари. Това обаче не е окончателното решение на обществения доставчик, който ще продължи да следи цените на европейски и на 1 първо число на следващия месец ще предложи окончателната цена за следващия месец. Обикновено регулаторът само я подпечатва. По време на днешното открито заседание на състав „Енергетика“ към КЕВР изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов прогнозира, че ако няма съществени изменения до края на месеца при котировките на европейските газови пазари към поевтиняването може да достигне и 18%. На заседанието председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че регулаторът приема изнесените данни и коментари като становище на цялото ръководство на газовото дружество, което участва в откритото заседание. Той изрази очакване цената на природния газ, която „Булгаргаз“ ще предложи на 1 февруари, да бъде значително по-ниска от досегашната. Това ще бъде сериозна подкрепа както за индустрията, така и за всички потребители у нас“, заяви Иванов. Николай Павлов заяви, че газовото дружество смята да осигурява непрекъснати доставки за потребителите, независимо от определени рискове в сегашната международна ситуация. „Булгаргаз“ ЕАД е получил потвърждения от страна на „Газпром експорт“ и от азербайджанския доставчик, че договорните задължения за доставка на природен газ ще бъдат изпълнявани в съответните обеми. В газовото хранилище в Чирен са нагнетени 100% от предвидените количества природен газ, които се теглят по утвърден план“, уточни Николай Павлов. Що се отнася до изчисленията, обявени от Министерство на енергетиката, сочещи възможност за значително по-ниска цена за месец януари, от „Булгаргаз“ нямат информация по този въпрос.
Източник: economic.bg (27.01.2022)
 
140 млн. лв. компенсации за „Топлофикация София“ заради скъпия газ Механизмът за получаване на компенсации за високите цени на природния газ вече е изпратен за одобрение от Европейската комисия и се очаква, че „Топлофикация София“ също ще бъде обхваната за високите разходи за синьо гориво за месеците декември 2021 и януари 2022 г. Това стана ясно по време на среща между министъра на енергетиката Александър Николов и кмета на Столична община Йорданка Фандъкова, съобщиха от общината, Предложеният механизъм от министерство на енергетиката е за компенсации, които директно ще се насочат за покриване на част от фактурите за природен газ към съответния доставчик. За двата месеца (декември, януари) се очаква компенсациите да са в размер около 140 млн. лв. общо за крайните битови потребители и топлофикационните дружества. През миналата година Столична община и Столичният общински съвет алармираха за голямото разминаване между одобрената от КЕВР цена на природния газ, на която „Топлофикация София“ продава топлинната енергия на своите абонати и постоянно растящата цена на природния газ, на която дружеството купува природния газ от „Булгаргаз“. Регулираната цена на природния газ в цената на топлинната енергия за първото тримесечие на 2022 г. е 48,80. През това време цената на природния газ постоянно се увеличава – през декември тя беше 102,33 лв., а през януари 2022 г. – 133,41 лв. Това води до натрупване на огромен по размер недовзет приход, за покриването на част от който ще бъдат предоставени компенсациите от министерство на енергетиката, а получатели в крайна сметка са битовите потребители. По време на срещата беше обсъден и напредъкът по плана за модернизация и финансова стабилизация на „Топлофикация София“, който беше изготвен от консултантската компания „Black&Veatch“ с безвъзмездна помощ от американското правителство. Планът предвижда изграждане на нови когенерационни мощности за производство на електрическа енергия, които ще генерират допълнителни приходи за дружеството и ще стабилизират цената на топлинната енергия за гражданите. „Топлофикация София“ вече е внесла уведомленията за инвестиционните намерения за изграждане на две нови инсталации с 240 MW мощност всяка.
Източник: Труд (28.01.2022)
 
Уволниха целия борд на "Булгаргаз" в петък в 17,30 ч В петък, в 17,30 ч., съветът на директорите на Българския енергиен холдинг е освободил целия борд на директорите на "Булгаргаз". Въпреки късния час и края на работния ден документите са внесени за регистрация в Търговския регистър. Освободени са изпълнителният директор на газовата компания Николай Ангелов Павлов и останалите членове на борда - Светослав Танев Делчев, Диана Стоянова Бонева, Илиян Кирилов Дуков, Николай Атанасов Дончев. В новия борд са назначени Людмил Венциславов Йоцов, Анжела Светославова Славова, Антон Йорданов Адамов, Иван Димитров Топчийски, Стефан Пандов Войнов. От повече от месец се води битка в газовия бранш, в която се включи и министърът на енергетиката Александър Николов, според който не е направено всичко възможно да се вземат всичките количества азерски газ по алтернативен на непостроената газова връзка с Гърция маршрут.
Източник: 24 часа (31.01.2022)
 
Бизнесът се закани да сезира ЕК, ако има отделна цена на газа за бита Трите най-големи работодателски организации се обявиха против намеренията на правителството да промени пазара на природен газ у нас и да има отделни цени за бита, топлофикациите и газоразпределителните дружества и за стопанските потребители. Според тях това ще доведе до дискриминация на промишлените предприятия, които са присъединени към газоразпределителната мрежа и които са вързани към газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз". Така ще се стигне до забранено от европейското и българското законодателство кръстосано субсидиране, тъй като "Булгаргаз" ще образува отделни цени за различните си клиенти, при условие че получава природния газ от външни доставчици на единна цена за всички негови клиенти. Това се посочва в писмо на Българската стопанска камара, Асоциацията на индустриалния капитал в България и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, изпратено до премиера Кирил Петков и разпространено до медиите в понеделник. Бизнес организациите заявяват готовност да сезираме главна дирекция "Конкуренция" на ЕК за това намерение на правителството, анонсирано в последните дни не само от енергийния министър Александър Николов, но и от самия Петков. Те припомнят, че "Българският енергиен холдинг", "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" вече бяха осъдени от ЕК да платят 77 млн. евро заради отказ да осигурят достъп на частната "Овергаз" до газопреносната мрежа, което е злоупотреба с господстващо положение Работодателите отбелязват, че "Булгаргаз" като обществен доставчик има достъп до дългосрочни договори, до газохранилището в Чирен и тези ползи трябва да са за цялото общество, а "направените в публичното пространство изявления създават внушението, че индустрията не е част от обществото, а действа в негов ущърб". Те отбелязват, че индустриалното потребление на газ в страната е 37 на сто от цялата консумация и благодарение на тях "Булгаргаз" може да сключва дългосрочни договори за големи обеми и да постига максимално благоприятни условия по тези контракти. В писмото се обръща внимание, че бизнесът е редовен платец на газовия доставчик, без което той надали би успял да покрива плащанията си към "Газпром" предвид огромните системните дългове на другия най-голям консуматор на газ в страната – столичната топлофикация.
Източник: Медия Пул (01.02.2022)
 
КЕВР утвърди цена на природния газ с почти 18% по-ниска от предходната Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) днес прие решение, с което е утвърдена предложената на 1 февруари 2022 г. от "Булгаргаз" ЕАД цена на природния газ, в размер на 109,88 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщиха от регулатора. За предходния месец януари, утвърдената от Комисията цена беше 133,41 лв./MWh, т.е. намалението е със 17,64%. Предложената официално от "Булгаргаз" тази сутрин цена е актуализирана с пазарните индекси на европейските газови хъбове към 31 януари и със средно месечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари на ЕЦБ за януари 2022 г., уточняват от КЕВР. В актуализираното ценово заявление на обществения доставчик, са отчетени и количествата природен газ по програмата за освобождаване, по договорите с лицензиантите, както и с клиенти по свободно договорени цени. Решението на КЕВР е прието в съответствие с условията на договора между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром експорт", условията по договора с азербайджанската компания и споразуменията към него, допълват от енергийния регулатор.
Източник: Money.bg (02.02.2022)
 
“Булгаргаз” вече с нов борд, но шефове на ключови дирекции са напуснали “Булгаргаз” вече има официално нов борд, след като той бе вписан в Търговския регистър. Междувременно компанията е напусната от ключови шефове на дирекции, научи "24 часа". Оставки са подали правният, търговският, финансовият директор, както и главният ценовик на държавното дружество. Това е станало в сряда, ден преди да бъде вписан новият борд. След като новите мениджъри на газовата компания са вписани, премиерът Кирил Петков вече без притеснение, че ще го обвинят в лъжа, може да казва, че новият борд на директорите е свалил цените на газа. Това намаление обаче може да стане през март. Котировките на фючърсните сделки на нидерландската борса TTF в последните дни са 76-78 евро за мегаватчас, ако се задържат, газът от март може да поевтинее с още поне 15%. Новият изпълнителен директор на “Булгаргаз” е Людмил Йоцов, който идва от българския клон на швейцарската “МЕТ енерджи”, която търгува с газ и ток. До 2015 г. той е бил финансов директор на държавната газова компания. Председател на борда е икономистът Иван Топчийски. В борда е и Анжела Славова, която допреди няколко седмици бе юрист в “Булгаргаз” и бе освободена от стария шеф Николай Павлов, след като 21 г. беше в компанията. В управата влизат и ексдепутатът от “Има такъв народ” Антон Адамов и Стефан Войнов - бизнесмен, свързван със съобщенията.
Източник: 24 часа (04.02.2022)
 
КЕВР проверява всички сделки на "Булгаргаз" на държавната газова борса през последната седмица Комисията за енергийно и водно регулиране започна проверка на всички сделки на "Булгаргаз" на държавната газова борса през последната седмица. Регулаторът проверява дали при продажбата на синьо гориво е била нарушена забраната за използване на вътрешна информация и дали е имало манипулации на пазара. Енергийният регулатор съобщи, че започва проверка на сключени сделки на „Газов хъб Балкан“. Проверката обхваща сделките между 1 и 7 февруари. След задълбочено проучване на всички изнесени факти и обстоятелства работната група предстои да изготви доклад за резултатите от проверката, посочва КЕВР. Едва тогава ще се решава и дали да се иска проверка за нарушения. През уикенда бившите леви министри Румен Овчаров Румен Петков оповестиха информация за продажбата на 60 хиляди мегаватчаса природен газ от „Булгаргаз“ на определени фирми. А лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини правителството в корупционна схема.
Източник: БНР (08.02.2022)
 
"Булгаргаз" може да има паричен дефицит от 250 млн. лева, прогнозират от новия Съвет на директорите на дружеството Новият Съвет на директорите на "Булгаргаз" е получил информация е, че по банковите сметки на дружеството към 3 февруари има само 640 000 лв. и са усвоени 51,730 млн. лв. овърдрафти от различни банки. Това се посочва в прессъобщение на "Булгаргаз". Същевременно прогнозните плащания за февруари са в размер на 650 млн. лева, а очакваните парични постъпления са приблизително за 400 млн. лева - т.е. прогнозира се паричен дефицит в размер на 250 млн. лева, който новият Съвет на директорите на "Булгаргаз" ЕАД трябва да осигури в най-кратки срокове, за да може да се заплати доставката на природен газ по договорите с руския и азерския доставчик, а също така и да се платят задълженията към бюджета за ДДС (приблизително около 100 млн. лева) и акциз. Вземанията на "Булгаргаз" от "Топлофикация София" към 7 февруари са в размер на 167 млн. лева, а от ТЕЦ "Варна" са около 35,5 млн. лева. Според "Булгаргаз" е било очевидно, че дружеството е с влошен паричен поток още от октомври 2021 г., тъй като в края на 2021 г. са направени две цесии с "Български енергиен холдинг" на вземания от "Топлофикация София" в размер на 206 млн. лв. и въпреки това дружеството приключва 2021 г. с наличност по банкови сметки от само 2 млн. лева. Новото ръководство на "Булгаргаз" имало възможност да се запознае и анализира детайлно действията и фирмената политика на дружеството. От обществения доставчик допълват, че след регистрацията на държавната газова борса - "Газов Хъб Балкан", "Булгаргаз" е търгувал на нея, но със силно ограничен брой търговци. В периода до юни 2021 г. "Булгаргаз" изключва търговията с определени участници на пазара, като реализираните сделки са се осъществявали само с четири участници на организирания борсов пазар, при положение че към настоящия момент на борсата са регистрирани 49 търговци.
Източник: БТА (09.02.2022)
 
През март газът с 1,75% по-евтин, но прогнозата за април е за странно поскъпване с 3,6 на сто Поевтиняване на природния газ с 1,75% поиска “Булгаргаз” за март. Компанията внесе на 8 февруари в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за утвърждаване на цена за третия месец от 107,96 лв. за мегаватчас, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Цената за топлофикациите, газоразпределителните дружества и за бизнеса, който има договори с газовата компания “Булгаргаз”, са направени на база на фючърсите за март за 8 дни. Заявлението е подадено от новия шеф на газовата компания Людмил Йоцов. Цената през февруари, която старото ръководство подаде, а КЕВР утвърди, също е поевтиняване, но със 17,65% до 109,88 лв. на мегаватчас. От 1 януари имаше поскъпване с 30 на сто, което донагнети напрежението между кабинета и ръководството на “Булгаргаз”, които и без това бяха в странни отношения. На 9 февруари “Булгаргаз” оповести и прогнозата си за април, както е задължена по закон. На база котировка за осем дни през март компанията прогнозира цена от 113,85 лв. за мегаватчас без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, или 58,21 евро, изчислена по фиксинга на БНБ. Това е с 3,6% по-високо в сравнение с февруари и 5,54% повече в сравнение с предварителното заявление за март. Тази цена е образувана на база прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 8 февруари 2022 г. От “Булгаргаз” поясняват, че окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за април ще бъде депозирано в КЕВР на първо число на месеца, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 31 март. Цената за регулирания пазар и за бизнеса е микс основно от трите източника на природен газ - от “Газпром експорт”, от азербайджанския консорциум, от газовото хранилище в Чирен и евентуално втечнен природен газ от терминала при Ревитуса в Гърция, ако това е изгодно.
Източник: 24 часа (10.02.2022)
 
Подземното газохранилище в Чирен е запълнено на 25,97 процента Обемът на съхранявания природния газ в подземното газохранилище в Чирен (ПГХ Чирен) е 25,97 процента към 8 февруари, показват данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата (Aggregated Gas Storage Inventory). В момента в ПГХ Чирен има 1,5099 тераватчаса природен газ. За 8 февруари изтегленият обем е 30,79 гигаватчаса. Статистиката сочи още, че на 10 януари 2022 г. в газохранилището е имало запаси от 43,97 на сто или 2,5092 тераватчаса. Европейските подземни газохранилища са запълнени на 35,17 процента или с 392,6196 тераватчаса природен газ към 8 февруари, а общият обем на теглене е бил 4463,01 гигаватчаса за деня. Най-пълното европейско газово хранилище е в Обединеното кралство - на 86,01 процента, докато в Европейския съюз най-много синьо гориво се съхранява в Португалия - 79,31 на сто от капацитета. В австрийските хранилища има общо 20,64 процента природен газ, което е най-малкият процент на запълненост. На следващо място се нареждат газохранилищата в Нидерландия с 25,05 на сто.
Източник: БТА (11.02.2022)
 
България сред лидерите в Европа по ръст на вноса на руски газ през 2021-а Румъния, България и Турция са лидери в Европа по отношение на темпа на нарастване на вноса на руски газ през 2021 г., според Федералната митническа служба на Русия, цитирана от ТАСС. Според данните през миналата година Румъния е увеличила вноса на газ от "Газпром" повече от три пъти - до 2,795 млрд. куб. м, България - 2,2 пъти - до 3,542 млрд. куб. м, Турция - почти два пъти - до 29,213 млрд. куб. м. Германия, традиционният лидер в Европа по отношение на обема на покупките на руски тръбопроводен газ, продължава активно да увеличава темпа на покупките на руски газ през 2021 г. и го е увеличила с 26,3% до 48,182 млрд. куб. м., съобщи БГНЕС. Полша също е увеличила вноса си на газ през миналата година с 9,4% до 10,579 млрд. куб. м. Договорът за доставка на руски газ за страната изтича в края на 2022 г., а преди няколко години полските власти обявиха, че няма да го удължат. Полша използва около 20 милиарда кубически метра газ годишно. Покупките на руски газ са се увеличили и в Сърбия с 2,551 млрд. куб. м (с 60,5% повече на годишна база), Финландия, която е внесла 2,01 млрд. куб. м (с 24,5% повече през 2020 г.), и Естония, която е купила 1,06 млрд. куб. м газ (с 16,3% повече). През миналата година потреблението на газ от Русия в Австрия е намаляло с почти 36% в сравнение с 2020 г. до 7,754 млрд. куб. м. Според Федералната митническа служба доставките за Франция са намалели с 5% (до 11,665 млрд. куб. м), за Италия - с 1% (до 18,45 млрд. куб. м), за Гърция - с 4,7% (до 2,77 млрд. куб. м), за Словакия - почти 2,7 пъти (до 4,19 млрд. куб. м). Молдова е намалила покупката на руски газ с 9,5% - до 3,185 млрд. куб. м.Доставките на руски газ за Беларус през 2021 г. са се увеличили с 8,1% - до 20,29 млрд. куб. м.
Източник: 24 часа (11.02.2022)
 
Инвестиционният пазар достигна обичайния си обем в края на 2021 г. Обемът на сключените инвестиционни сделки през втората половина на миналата година е 221 млн. евро, като по този начин се компенсира по-ниската активност през първата половина на годината. Така пазарът на бизнес имоти регистрира годишна стойност от 240 млн. евро. Това четем в последния доклад на компанията за професионални услуги и инвестиционно управление в сферата на недвижимите имоти Colliers. Разпределението по сектори показва, че 35% от годишния обем се дължи на сделки с офис площи. След тях са покупко-продажбите с парцели за строеж (24%), индустриални площи (19%), търговски площи (10%), хотели (9%) и други. Делът на международните купувачи е доминиращ, както за втората половина на годината, така и за цялата 2021-а. Това са предимно компании от Централна и Западна Европа. Числата показват, че нивата на възвръщаемост между юли и декември миналата година при офис площите се свиват до 7.75%, при търговските и индустриални площи обаче остават стабилни - съответно по 7.75% и 8.5 на сто. Наличието на капитал за придобивания на недвижими имоти в контекста на повишаващи се инфлация, разноски за поддържане на депозитни наличности и строителни разходи прави трудно да се удвоят вече съществуващи имоти при сходна разходна структура. Съчетано със стабилните фундаменти и доброто представяне на наемния пазар у нас, доста вероятно е да станем свидетели на ръст в инвестиционните обеми и по-висока ликвидност на пазара през 2022 година. Поради повишените цени и по-консервативните изисквания на банките, може да очакваме намаляване на новозапочнатите проекти в строеж през тази година.
Източник: Банкеръ (17.02.2022)
 
Подземното газохранилище в Чирен е сред последните по запълненост в Европа с 21,64 процента Обемът на природния газ, съхраняван в подземното газохранилище в Чирен (ПГХ "Чирен"), е 21,64 процента към 20 февруари, показват данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата (Aggregated Gas Storage Inventory). В момента в ПГХ "Чирен" има 1,2579 тераватчаса природен газ. За 20 февруари изтегленият обем е 40,38 гигаватчаса. Статистиката сочи, че преди месец - на 22 януари - ПГХ "Чирен" е било запълнено на 35,05 процента. Европейските подземни газохранилища са пълни на 31,06 процента или с 343,7216 тераватчаса природен газ към 20 февруари. В ЕС най-запълненото газово хранилище е в Португалия - на 80,88 процента. Най-малко природен газ се съхранява в австрийските хранилища - общо 18,32 на сто. На следващо място се нареждат газохранилищата в Белгия с 21,57 на сто. Българското ПГХ "Чирен" е на едно от последните места по съхраняван обем природен газ в Европа. След него се нареждат само хранилищата в Белгия, Хърватия и Австрия, сочат данните на Асоциацията. Енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията коментира пред БТА, че в момента газохранилищата в Европа са с много ниски нива на запълненост - с 20 процента по-малко, отколкото през миналата година по същото време. Поради това според него има реална опасност за сигурността на доставките в оставащия месец и половина от отоплителния сезон в Европа, ако Русия спре износът на природен газ, което обаче е малко вероятно да се случи.
Източник: БТА (23.02.2022)
 
ТЕЦ "Варна" е вторият най-голям длъжник на "Булгаргаз" ТЕЦ "Варна" е вторият най-голям длъжник на "Булгаргаз" след столичната "Топлофикация". Това отговори министърът на енергетиката Александър Николов на въпрос на Ивайло Мирчев от "Демократична България" по време на изслушването му в парламентарната Комисия по енергетика. Имахме намерение и желание задълженията на "ТЕЦ Варна" да бъдат намалени, но за съжаление до момента това не е факт. Конкретни числа не мога да съобщя, но мога да кажа, че е вторият най-голям длъжник след "Топлофикация-София", каза Николов. В отговор на друг въпрос министърът на енергетиката заяви, че ремонтът на ПАВЕЦ "Чаира" се бави, но поетапно централата включва мощности. Нормалната работа на ПАВЕЦ "Чаира" е от изключително голямо значение за балансиране на енергийната система в този сложен период, добави министърът.
Източник: БТА (04.03.2022)
 
"Булгаргаз" предлага природният газ да поскъпне с 3,5 процента този месец "Булгаргаз" предлага природният газ да поскъпне с 3,5 процента този месец. Това става ясно от измененото заявление на обществения доставчик за утвърждаване на цена на природния газ за март, което е качено на страницата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). В ценовото заявление "Булгаргаз" предлага този месец природният газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, да се продава на цена от 113,73 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 февруари в размер на 109,88 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Обсъждането на доклада относно заявлението на "Булгаргаз" ЕАД за утвърждаване на цена за месец март ще се проведе открито заседание на КЕВР на 4 март от 10:00 часа, се съобщава на страницата на регулатора.
Източник: БТА (04.03.2022)
 
"Булгаргаз" търси оферти за доставка на втечнен газ "Булгаргаз" е отправил искане към големи търговци на втечнен газ, опериращи в региона и отвъд него, за предоставяне на оферти за доставка на обеми газ през март, ако се стигне до преустановяване на доставките от "Газпром експорт". Това каза днес на пресконференция министърът на енергетиката Александър Николов, коментирайки снабдяването на страната с енергоресурси. Към момента получените предложения ценово не отговарят на изискванията на "Булгаргаз", така че да няма допълнително увеличаване на цената на потребителите в България, допълни Николов. Затова са приети възможно най-ниските ценови предложения от съществуващи други партньори. По думите на министъра, "по този начин се гарантира потреблението в страната за предстоящите месеци и не се допуска драстично увеличение на цената на природния газ". Николов припомни, че предложението на "Булгаргаз" към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е за увеличение на цената на газа от март с 3,5%, като промените на цените на международните пазари са много по-големи. Не се наблюдава намаляване на налягането на природен газ по трасетата, свързани с "Газпром", отбеляза енергийният министър. Още през февруари добивът от газохранилището в Чирен е ограничен до минимум или преустановен, когато има съответните излишъци и когато е възможно, като включително се осъществява виртуално нагнетяване, добави министърът. Самият той е разписал и допълнителни мерки със заповед, които включват допълнителни задължения на обществения доставчик "Булгаргаз" за съхранение на максимални количества природен газ в газохранилището в Чирен, както и алтернативни газови доставки, когато цените позволяват. Количествата, с които "Булгаргаз" разполага в газохранилището, са разпределени, така че да обезпечат текущо максимален технически добив на газ както за март, така и за април. Заради това добивният сезон е удължен с още един сезон, посочи Николов. В случай на преустановяване на доставките от "Газпром експорт" това ще позволи поне задължителните доставки да се изпълняват.
Източник: Money.bg (07.03.2022)
 
Мораториумът върху цените на тока и парното приключва на 31 март Мораториумът върху цените на тока, парното и водата няма да бъде удължаван след 31 март, обяви министърът на финансите Асен Василев. От думите му се разбра, че се търси механизъм тарифите на електроенергията за домакинствата да не се покачват, а поскъпването на топлоенергията да не е драстично въпреки рекордно високите цени на природния газ. Специално с „Топлофикация София“ има голям проблем с това, че не си плаща дълговете и доставките към „Булгаргаз“, изтъкна Василев. „Към момента няма никакви индикации за намалено налягане по подаването на природен газ“, каза вицепремиерът, запитан дали има сигнали, че Русия може да спре или намали газовите доставки за България. Той призна, че при евентуално прекъсване на доставките на руски газ ще се търсят заместващи количества от терминалите за втечнен газ, но те ще са доста скъпи. На въпрос ще има ли затруднения с петрола и автогоривата Василев отговори: „И в момента "ЛУКойл" работят с 40% неруски петрол, могат да вдигнат до 100%. За момента там не очакваме проблем - освен ако Босфорът не затвори за търговски кораби. Но дори и тогава имаме количества за 90 до 120 дни, без ограничаване на потреблението“. На фона на драстичното поскъпване и несигурността на енергийните доставки - проблеми, изискващи спешни мерки, парламентарната комисия по енергетика в сряда посвети заседанието си на обсъждането на доклад, изотвен от неправителствена организация, за възможностите България да строи вятърни електроцентрали в морето.
Източник: Сега (10.03.2022)
 
На 7-о място сме в ЕС по зависимост от руския газ Спирането на доставките на руския природен газ поставя под заплаха 9% от крайното енергийно потребление в Европейския съюз (ЕС), сочи доклад на Euler Hermes. Някои от страните обаче са по-сериозно изложени на този риск - в Унгария например под заплаха са 33% от крайното енергийно потребление, в Словакия - 26%, а в Чехия - 24%. В България рискът е малко над средното за общността - 13%, което поставя страната ни на седмо място в ЕС по зависимост от вноса на руския природен газ. Темата за забрана на вноса на енергийни продукти от Русия в момента е на дневен ред сред европейските лидери. По-рано във вторник САЩ спря покупката на руски петрол и природен газ. През 2021 година руският петрол представлява 8% от общия внос на петрол в страната. Но в своето изявление американският държавен глава Джо Байдън коментира, че не очаква подобен ход от Европа, защото зависимостта на континента е по-голяма. Настроенията за ограниченията в Брюксел не предполагат въвеждането на подобна мярка. Българският премиер Кирил Петков съобщи преди ден, че страната ни няма да подкрепи забрана за внос на енергийни продукти, защото е много зависима от тези доставки. Той посочи, че България не е единствената, но отказа да коментира кои също са против.
Източник: 24 часа (10.03.2022)
 
Задълженията на ТЕЦ Варна към "Булгаргаз" към 8 март са 37,5 млн. лв., според писмен отговор на министъра на енергетиката "Задълженията на Топлоелектрическа централа (ТЕЦ) Варна към 8 март са 37,5 млн. лв., а “Булгаргаз” започва запор на сметките ?". Това съобщава министърът на енергетиката Александър Николов в писмен отговор на въпрос на народния представител от "Демократична България" (ДБ) Ивайло Мирчев, съобщава пресцентърът на ДБ. На 2 март Мирчев пита министъра какви са задълженията на ТЕЦ Варна към “Булгаргаз” ЕАД, какви са причините за натрупването им и защо държавата не е започнала да си ги търси. "Всичките 37,5 млн. лв. са за неплатени, но доставени или резервирани количества природен газ, както и за неустойки, като тези задължения са възникнали само за два месеца - януари и февруари т.г., отговаря министър Николов", цитира пресцентърът на ДБ. Още на 1 февруари "Булгаргаз” спира доставките на газ за ТЕЦ Варна, като я кани да погаси дължимите суми в пълен размер до 10 март, се казва още в информацията. "От страна на дружеството ще бъдат предприети всички, предвидени в закона мерки за събиране на натрупаните вземания, които включват запор на банкови сметки на длъжника, образуване на искови и изпълнителни производства със съответните обезпечителни мерки”, увери министърът на енергетиката, се казва още в прессъобщението.
Източник: БТА (14.03.2022)
 
"Булгаргаз" прогнозира увеличение на цената на природния газ за май Прогнозната цена на природния газ за май тази година е 157.73 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 80.65 евро за мегаватчас, изчислена по фиксинга на БНБ, съобщиха от "Булгаргаз". Прогнозната цена е образувана на база прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 11 март. За сравнение, цените на европейските газови пазари за доставка през май на 10 март са в приблизителен размер от 120 евро за мегаватчас, посочват от обществения доставчик. Това означава, че прогнозната цена за май е с 38.69 процента по-висока спрямо утвърдената от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за март. Комисията утвърди цена на природния газ, считано от 1 март, в размер на 113.73 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Окончателно предложение за утвърждаване на цената на природния газ за май ще бъде депозирано в КЕВР на 1 май, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 30 април, се посочва в съобщението. На 8 февруари общественият доставчик информира, че прогнозната цена на природния газ за април е 113.85 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 58.21 евро за мегаватчас, изчислена по фиксинга на БНБ. Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за април 2022 г. ще бъде депозирано в КЕВР на 1 април, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 31 март.
Източник: Банкеръ (14.03.2022)
 
"Булгаргаз" пак поиска шоково поскъпване на природния газ Шоково поскъпване на природния газ с близо 58% от април прогнозира държавната „Булгаргаз“. В ревизираното предложение на газовия доставчик се предлага за следващия месец да бъде утвърдена цена на природния газ в размер на 179.36 лв. за MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), се казва в съобщение на дружеството. Това е цената на едро, по която природен газ получават газоразпределителните дружества, едрия бизнес и топлофикациите. В момента цената на природния газ за продажба на едро е малко над 114 лв./мвтч. В обосновката за предложението за шоково поскъпване се посочва, че договорът на компанията с „Газпром експорт“, както и с азербайджанската компания, разходите за пренос на синьо гориво, както и на добив от газохранилището в Чирен, както и на останалите компоненти, включително и съотношението лев/щатски долар. По-рано „Булгаргаз“ прогнозираше цена за април от близо 114 лв. за MWh, но ситуацията на международните пазари скоростно се променя в последните дни. Важен фактор за цените в Европа е и военният конфликт в Украйна. Реално в момента цената на природния газ, която бе утвердена за март е на това равнище. Ако бъде прието подобно увеличение с 58% на цените на синьото гориво от април, то това ще покачи рязко разходите на едрия бизнес, торовата промишленост и на топлофикациите в страната. КЕВР дори ще трябва да утвърди нови цени на топлофикациите ако предложението бъде прието. Подобно поскъпване ще удари хранителната индустрия и таксиметровите фирми на първо време, после и всички останали потребители. Припомняме, че отделно от това, за месец май „Булгаргаз“ прогнозираше цена на синьото гориво от 157.73 лв. за MWh. В края следващия месец обаче ще бъде ясно в детайли как това предложение ще бъде променено.
Източник: Банкеръ (15.03.2022)
 
Столичното парно с 413 млн. лв. вътре заради цените на газа Заради безпрецедентно по-високите реални цени спрямо заложената прогноза в ценовото решение на КЕВР, към края на март 2022 г. "Топлофикация София" ще има недовзет приход в размер на 413 млн. лв. Това е съобщено на среща между ръководството на дружеството и синдикатите, съобщиха от столичната компания. В резултат на наложения мораториум върху цените на топлинната енергия и премията, която дружеството получава от Фонд "Сигурност на( електроенергийната система", се формира огромен ликвиден недостиг, увеличаващ задълженията към "Български енергиен холдинг" (БЕХ) и "Булгаргаз". Това води до спешна необходимост от предоговаряне на условията по дълга към БЕХ, като от своя страна кредиторът налага условия за строга финансова дисциплина, включваща преразглеждане на разходите за персонал. В тази кризисна ситуация единственият път пред "Топлофикация София" е да продължи да оптимизира движението на паричните потоци чрез структурни промени, дигитализация и модернизация на технологичните процеси, се казва в съобщението на топлофикацията след срещата. Търсенето на баланс между оптимизирането на разходите и осъществяването на социален диалог е бил в основата на състоялата се днес среща между ръководството на „Топлофикация София“ и представители на синдикалните организации в дружеството. В началото "Топлофикация София" отправи призив към синдикалните лидери за диалогичност и търсене на работещи идеи, като бе очертан особено тежкия енергиен и икономически контекст, в който оперира дружеството. На лице е постоянно повишаване на цената на природния газ в Европа, която в началото на март скочи с нови 79%, а в края на 2021 г. квотите за въглеродни емисии достигнаха рекордни нива от 90 евро/тон. Ръководството на "Топлофикация София" е подчертало, че високо цени хората и екипите, които са част от дружеството. Допълни, че предвид инфлационните процеси в страната разбира необходимостта от актуализация на разходите за персонал, но трябва да се съобрази и с изискванията на основния кредитор.
Източник: 24 часа (17.03.2022)
 
„Топлофикация София“ засега няма да съкращава персонал „Топлофикация София“ преговаря със синдикатите, за да бъдат орязани социалните придобивки на служителите в общинското дружество. Целта е да се намалят разходите на дружеството, чиито задължения към кредиторите доближават 1 млрд. лв. Пред Economic.bg от топлофикацията посочиха, че преговорите са само в рамките на социалните придобивки и категорично няма намерения да се съкращават хора, дори в тежкия енергиен и икономически контекст, в който оперира дружеството. Миналата седмица се проведе среща между ръководството и представители на синдикалните организации в „Топлофикация“, а основна тема на разговора е била именно оптимизирането на разходите "по най-добрия начин за служителите и дружеството". След края на срещата обаче не стана съвсем ясно дали „Топлофикация“ възнамерява да съкращава персонал или ще прилага други похвати, с които да спести средства.От дружеството заявиха, че разговорите със синдикатите са конструктивни и ще продължат, тъй като темата е изключително важна и изисква двете страни добре да прецизират своите разчети и позиции. Ръководството подчертава, че предвид инфлационните процеси в страната разбира необходимостта от повишаване на възнагражденията и че темата е част от разговорите със синдикалните представители в дружеството и „бихме искали да намерим добро решение без съществени социални разходи.“ От дружеството казват, че в резултат на наложения мораториум върху цените на водата, парното и тока за бита, който влезе в сила от 1 януари тази година и който ще продължи до края на март, и премията, която дружеството получава от Фонд СЕС, се формира огромен ликвиден недостиг, увеличаващ задълженията към Български енергиен холдинг ЕАД (БЕХ) и Булгаргаз ЕАД.
Източник: economic.bg (23.03.2022)
 
КЕВР не откри проблем в борсовите сделки на новия борд на "Булгаргаз" Енергийният регулатор е прекратил започнатото проучване дали има нарушения при борсовите сделки на държавния газов доставчик "Булгаргаз", извършени от новото му ръководство едва ден след встъпването му в длъжност. Не са открити нарушения в търговията, за която новите шефове получиха остри критики, че постъпват като предшествениците им, отстранени именно заради борсовите сделки. Според Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която образува проверка по случая, "Булгаргаз" е действал на организирания газов пазар по нормален за един търговец начин Установено е, че на 4 февруари "Булгаргаз" е продал 37.7 ГВтч, от които 36.4 ГВтч като продукт "уикенд", 1 ГВтч в сегмента "ден напред" и 300 MВтч - "в рамките на деня". Извършени са били 18 продажби от различни видове продукти от общия микс с 8 контрагента. Количествата за укедна са продадени за 150.29 лв/MВтч, която е много близка до максималната цена от 150.51 лв/MВтч. на сделка по продажба на сходен газов продукт за следващия ден, извършена на 7 февруари, който е следващият работен ден след сделката. При осъществената проверка на място в "Газов хъб Балкан" експертите на КЕВР установили, че сключване на борсова сделка за търговия на газ на пазара на едро в рамките на няколко секунди не е нещо необичайно, защото заявките са подадени в системата и на този ден въпросните нареждания за търговия /покупка на газ/ са били твърди и при нормални борсови условия. "Ако цената удовлетворява продавача, то сделката може да бъде реализирана за няколко секунди. Всички нареждания за търгуване са били изпълнени, което води до заключението, че те са истински и не са имали заблуждаващ характер. Няма отменени заявки, а промените в заявките са в посока на увеличаване на заявените количества и цена за покупка на газ", обясняват от КЕВР.
Източник: Медия Пул (24.03.2022)
 
Интерконекторът Гърция-България се свърза успешно с Трансадриатическия газопровод Интерконекторът Гърция-България (проект IGB - "Ай Джи Би") се свърза успешно с Трансадриатическия газопровод (ТАП). Физическото свързване беше изпълнено с две златни заварки, свързващи газоизмервателната станция при Комотини със съществуващата инфраструктура на ТАП, само на няколкостотин метра северно от надземното съоръжение на интерконектора. Това съобщиха от проектната компания "Ай Си Джи Би" (ICGB). Златната заварка представлява заваръчен шев, който не се подлага на хидравлично изпитване, а вместо това преминава през задълбочен безрарушителен контрол, за да се гарантира, че заварката е без дефекти, в съответствие със приложимите стандарти за качество. Подготвителните дейности за връзката между двата преносни оператора отне няколко месеца на внимателно планиране и сътрудничество между екипите на проектната компания "Ай Си Джи Би" и ТАП. Успешното свързване на инфраструктурата на двата енергийни проекта е ключов етап към завършването и началото на търговската експлоатация на интерконектора, планирани за тази година. След завършването на задължителното безразрушително тестване на връзката, участъкът ще бъде засипан, с което всички механични работи ще се считат за завършени. Следва процес по инсталиране и интегриране на системите за измерване и управление с ТАП, което ще позволи прозрачен мониторинг на количествата транзитиран газ през газопровода Гърция - България. При началото на търговската експлоатация на интерконектора, точката на свързване между ТАП и "Ай Джи Би", ще поеме първоначално количество от 1 милиард кубични метра газ годишно съгласно договора на "Булгаргаз", посочват от "Ай Си Джи Би". Количествата могат да бъдат допълнително увеличени до 3 млрд. куб. метра годишно, което е настоящият капацитет на газопровода. Интерконекторът има потенциал да увеличи максималния си капацитет до общо 5 млрд. куб. метра годишно предвид все по-нестабилната геополитическа ситуация, както и благодарение на отличната синергия на проекта с планираните и съществуващи терминали за втечнен природен газ в региона. Интерконекторът Гърция - България е единственият газопровод, който директно ще свърже българския газов пазар с Южния газов коридор. Газопроводът ще бъде свързан и с газопреносната инфраструктура на българския национален оператор "Булгартрансгаз" в района на Стара Загора - в близост до втората газоизмервателна станция на интерконектора. Предвидена е и физическа връзка с преносната система на гръцкия оператор "ДЕСФА" (DESFA). Всички приготовления от страна на "Ай Джи Би" вече са завършени и се очаква "ДЕСФА" да предостави график за свързването през следващите седмици.
Източник: БТА (28.03.2022)
 
Газът поскъпва с над 13% от 1 април Газът ще поскъпне с 13,35% от 1 април, показват предварителните разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те бяха представени по време на открито заседание на КЕВР, на което обсъдиха подаденото на 11 март заявление на „Булгаргаз“ за повишаване на цената на горивото. Изчисленията на КЕВР с данни от газовия хъб в Нидерландия до 29 март показват, че цената на газа за април трябва да е около 128 лв. за мегаватчас. В подаденото заявление на „Булгаргаз“ от 11 март се прогнозираше, че цената на горивото за април ще нарасне с 58% до 179 лв. за мегаватчас. Но то отразяваше борсовите цени на горивото за първите десет дни на месеца. След това цената се понижи и затова поскъпването на газа ще бъде по-малко. Окончателното решение за цената на газа за следващия месец ще бъде взето от КЕВР на 1 април на база данни за борсовите цени до 31 март.
Източник: Труд (31.03.2022)
 
КЕВР повиши цената на природния газ за април с 25,3 процента Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие решение, с което утвърди цена на природния газ от 1 април 2022 г. в размер на 142,59 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщиха от регулатора. Утвърдената от регулатора цена е 25,3 процента по-висока спрямо март, но е значително по-ниска от предложената в първоначалното заявление на "Булгаргаз" цена от 179,36 лева за мегаватчас. Причината за вдигането на цената на природния газ е повишената несигурност на доставките поради заплахите на Русия да прекрати подаването на газ, уточняват от КЕВР. През миналия месец е имало сериозно покачване на цените на европейските газови борси, като само през деня на откритото заседание на КЕВР на 30 март цената е нараснала с 15 на сто. Цените на природния газ на борсите продължават да бъдат силно зависими от хода на военния конфликт между Русия и Украйна, добавят от регулатора. Ситуацията е изключително динамична, налице са и други събития, които се очаква да окажат пряко влияние върху тях. Русия обяви, че от 1 април въвежда заплащане в рубли на доставяния природен газ, а Австрия и Германия активираха първо ниво на план за извънредни ситуации за осигуряване на доставките на газ. Всичко това води до повишаване на цените на природния газ, който България внася по договора с "Газпром". От КЕВР изтъкват, че Комисията е положила максимални усилия за намаляване на цената за април, като е използвала всички възможни количества от газохранилището в Чирен. Поради приключването на отоплителния сезон повишението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители, добавят от регулатора.
Източник: БТА (04.04.2022)
 
"Булгаргаз" иска още увеличение на цената на газа от 1 май "Булгаргаз" поиска повишение на цената на газа с почти 5,3% до 150,11 лева за мегаватчас от 1 май. Това става ясно от заявлението на компанията, внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Искането е анализирано от работната група на регулатора и ще бъде обсъдено по време на открито заседание след Великден. Положението на европейските газови пазари обаче е толкова динамично, че цената може да бъде съществено променена и в двете посоки, коментират експерти. Това вече се случи в последния ден на март. Тогава в КЕВР коментираха, че цената за следващия месец ще се повиши с не повече от 13%, но само за ден природният газ поскъпна толкова рязко, че цената на газа от 1 април всъщност се повиши с 25 на сто. В заявлението си от газовата компания дават за пример цените на газа с доставка през май на няколко европейски пазара, като търговията се движи в диапазона 105-108 евро за мегаватчас. Към тази цена трябва да бъдат добавени допълнителните разходи и за достъп и пренос, посочват още от "Булгаргаз". Предложената от компанията цена за българския пазар е в размер на около 77 евро за мегаватчас, също без такси за достъп и пренос до потребителите, както и без акциз и ДДС. През май "Булгаргаз" няма да черпи газ от "Чирен", става ясно още от доклада на работната група на регулатора по ценовото заявление.
Източник: Money.bg (21.04.2022)
 
Русия спира доставките на газ за България от 27 април. Засега не е фатално Едностранно, от 27 април руската държавна компания "Газпром" ще спре доставките на газ за България. Съобщението за това е получено късно тази вечер в "Булгаргаз", като мотиви за решението на руснаците не се съобщават. "Българската страна е изпълнила изцяло задълженията си и е извършила всички плащания, изисквани по настоящия договор, своевременно, стриктно и в съответствие с неговите клаузи", обясниха от държавния газов доставчик. Въпреки че страната е почти изцяло зависима от руския газ, засега това няма да има критично въздействие върху България, тъй като отоплителният сезон приключи, а именно топлофикациите са най-големият потребител на газ у нас. Другите големи консуматори са стъкларските и химически заводи, които могат да ползват алтернативни горива като амоняк или да свият временно производството. Проблем може да се окаже дейността на "Лукойл Нефтохим", който използва газ при рафинирането на петрола, но количествата в "Чирен" и вносът на азерски газ ще осигурят дейността му. По-рано през деня беше обявено, че Русия спира доставките и за Полша и вероятно за други "неприятелски страни" от ЕС. Това рефлектира в последните часове на търговията по газовите борси, където беше отбелязан ръст на цените с над 10%. Вероятно спирането на доставките e свързано с издадения от руския президент Владимир Путин указ за газа да се плаща в рубли, което обаче е в противоречие с подписаните дългосрочни договори. Освен това по информация на "Капитал" от няколко източника плащането от страна на "Булгаргаз" към "Газпром" за април е било наредено още в началото на месеца и след няколкоседмично забавяне е минало успешно в последните дни. Което означава, че руснаците са предприели този ход по чисто политически причини - да се окаже натиск на фона на военните действия на Русия в Украйна.
Източник: Капитал (27.04.2022)
 
„Булгаргаз" е избирала между 7 оферти от трима доставчици на газ Държавното дружество „Булгаргаз" е получил 7 оферти от трима доставчици на газ, обявиха от държавното дружеството в съобщение до медиите, в което разясняват по какъв начин осигуряват необходимите количества природен газ след спирането на руските доставки за страната ни. „Булгаргаз" е обявила търг за доставка на количества, които да заместят спрените доставки, като е изпратила запитвания до 12 търговци на пазара в България и съседните държави. Част от поканените компании са информирали, че нямат възможност да предоставят предложения, а критерият за избора е бил най-ниската цена. На заседанието на Комисията за енергийно и водно регулиране през миналата седмица „Булгаргаз" обяви, че предстои подписване на договорите с класираните фирми за доставката на газ. На 4 май въз основа на тези договори „Булгаргаз" ще пресметне каква цена ще поиска от регулатора да одобри, а решението на КЕВР ще бъде взето на 10 май. За да бъдат осигурени допълнителни количества през април 2022 г., "Булгаргаз" реализира сделки по закупуване на количества и на организирания борсов пазар в страната, поясняват от дружеството. Относно твърденията, че се използват посредници, от газовата компания уточняват, че и в създалата се ситуация „Булгаргаз" осигурява алтернативните количества природен газ чрез дружества доставчици, каквото е и "Газпром експорт". От компанията уточняват, че обичайно производителите са отделни компании от доставчиците, с ясно разграничени дейности - по добив и производство, респективно търговия и доставка.
Източник: Инвестор.БГ (03.05.2022)
 
„Булгаргаз“ има оферти от три фирми за доставки на газ през май "Булгаргаз" ЕАД отправи на 26 април писмено искане до търговци на природен газ, осъществяващи дейност на българския и регионални газови пазари, за предоставяне на оферти, които да включват конкретни условия за доставка на природен газ до края на април и за месец май 2022 г., съобщиха от държавното дружеството. Запитвания относно възможността им за доставка на природен газ в обеми, необходими да задоволят потреблението на българския пазар след преустановяване на доставките по дългосрочния договор с "Газпром експорт" са били изпратени до 12 активни търговци на пазара в България и съседните държави. В посочения от "Булгаргаз" ЕАД срок за подаване на оферти и след извършен анализ на подадените предложения, са класирани 7 оферти от трима доставчици при критерий "най-ниска доставна цена". Класирането на офертите се извърши съгласно условията на "Булгаргаз" ЕАД и до осигуряване на необходимите количества, с цел изпълнение на подадените обвързващи заявки от българските клиенти за май 2022 г., уточняват от дружеството.
Източник: Money.bg (04.05.2022)
 
България преговаря с Египет и САЩ за втечнен газ Страната ни е в напреднали директни преговори със САЩ и Египет за доставки на втечнен газ. Това заяви премиерът Кирил Петков по време на извънредното заседание на Народното събрание по темата със спрените доставки на газ от Русия за България. Министър-председателят се надява при успех на тези преговори цената на общия микс на газа да не надвишава тази от преди спирането на доставките от Русия. Той припомни мотивите на правителството да не приема условията на „Газпром“ за плащане в рубли по двустепенна схема. „При плащане в рубли ние не знаем каква ще е цената на газа, защото това зависи от курса долар-рубли или евро-рубли. Ако ползваме тази схема за превалутиране, ще вкараме посредник. Вкарвайки посредник между нас и „Газпром“, вкарваме страна, която не е по договор. Плащайки, нищо не гарантира дали ще си получим газа или ако не - дали ще си получим парите. Руската страна всъщност казва - нарушаваме договора едностранно и доставките ви не са сигурни, защото вкарваме трета страна. Говорим за ясно нарушаване на договора и извиване на ръце“, каза още Кирил Петков. Петков коментира още, че настоящото управление е заварило пълна зависимост от „Газпром“, отказ от 70% от азерския газ, който беше на 1/3 от цената на"Газпром", тръба за връзка с Гърция, за която се говори от 10 години и която не е довършена. „В момента говорим с азерската страна и с техните инвеститори, за да договорим възможността да не чакаме до 30 юни, а да получим газа в началото на юни или дори в края на май", информира той.
Източник: Сега (05.05.2022)
 
Ембаргото на „Газпром“ срещу България качи газа за май с почти 14% Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ, считано от 1 май 2022 г., в размер на 162,17 лв./Mwh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или с почти 14 на сто повече от априлската. Основната причина за увеличението е едностранното спиране на доставките от страна на „Газпром“. За миналия месец утвърдената цена от регулатора бе 142,59 лв./Mwh. В изключително кратки срокове общественият доставчик „Булгаргаз“ предприе действия за осигуряване в пълен обем на заместващи количества от нови доставчици, покриващи изцяло нуждите на българските потребители. Поради приключилия отоплителен сезон изменението на цената ще има минимално отражение върху сметките на битовите потребители, подчертават от КЕВР. Същевременно за юни 2022 г. актуализираните прогнози на „Булгаргаз“ за цена на газа показват цена около 140 лв./MWh, сравнима с цената за м. април 2022 и значително по-ниска от цената за м. май. Основен фактор за това са сключените от „Булгаргаз“ сделки за директни доставки на втечнен природен газ от производители, без посредници, на по-ниски цени от цените на „Газпром“. Очаква се в началото на следващата седмица, след финализиране на търговските преговори по доставка и транспорт на втечнен газ, „Булгаргаз“ да внесе официално заявление с предложение за цена за месец юни. Комисията определи цената на природния газ за месец май след задълбочен анализ на внесеното от „Булгаргаз“ на 13.05.2022. актуализирано заявление. Предложената цена на обществения доставчик е формирана в резултат на сключени множество сделки с търговци на природен газ, при критерий „най-ниски доставни цени“. В ценовия микс за май също е включено и цялото количество по анекса на договора от 2019 с фирмата-доставчик от Азербайджан. По този начин ще бъдат задоволени напълно нуждите на битовите потребители, на топлофикационните дружества и на индустриалните клиенти, както и за количествата природен газ по програмата за освобождаване. „За първи път България ще бъде 100% енергийно независима по отношение на доставките на природен газ от Русия. Дори и в тази извънредна ситуация „Булгаргаз“ осигурява необходимите количества за всички потребители и няма да има ограничаване на консумацията. Това е изключително добра новина, предвид кратките срокове за реакция след едностранното спиране на доставките от „Газпром“, подчерта председателят на КЕВР Станислав Тодоров на откритото заседание на 29.04.2022 г., припомнят от регулатора. Последното заседание на КЕВР, което трябваше да се проведе на 10 май, беше отложено заради започнатата от Министерството на енергетиката проверка за ценообразуването на природния газ.
Източник: Сега (16.05.2022)
 
Държавата ще провери договор на общинска фирма за покупка на газ Агенцията за държавна финансова инспекция ще извърши проверка на процедурата за покупка на природен газ от общинската фирма „Столичен автотранспорт“. Това съобщи БНТ, позовавайки се на информация от Столична община. Искането АДФИ да инспектира договора на транспортното дружество е направено от кмета на София Йорданка Фандъкова. Преди дни вестник „Капитал“ съобщи, че през февруари шефът на „Столичен автотранспорт“ Слав Монов е сключил сделка на по-неизгодна цена за доставка на газ в сравнение с цените на „Булгаргаз“. Поет е и анжажимент да се плати няколко милиона за "услугата" на специално избраната за целта фирма "Микс газ груп", в чието управление е руският гражданин Андрей Владимирович Кристов. Договорът с „Микс газ груп“, който според публикацията е за 45 млн. лв., е сключен на 22 февруари - точно два дни преди началото на войната на Русия в Украйна.Това се случва не с процедура по Закона за обществените поръчки, а с процедура за договаряне без предварителна покана. В същото време частният превозвач "МТК гроуп", който обслужва няколко линии от градския транспорт, купува природния газ от "Булгаргаз". Общинската фирма се е договорила за 180 хил. мВтч природен газ за 12 месеца, като цената ще бъде различна за всеки месец и ще зависи от средната стойност на нидерландския хъб TTF. Освен това за всеки мегават час "Столичен електротранспорт" се е съгласил да плаща по 7.50 евро комисиона. Това прави 1.35 млн. евро, или близо 2.7 млн. лв. за целия договор. В това споразумение и двата ценови параметъра са изключително спорни и ощетяващи общината, обобщава "Капитал". На първо място, избирайки "Микс газ груп", общината се е отказала от доставките на "Булгаргаз", чиито цени са значително по-ниски от индекса на TTF. Изчисленията са, че през март цената на природния газ на "Булгаргаз" е 120 лв/мвтч, но "Столичен автотранспорт" го купува от посредника на 260 лв/мвтч плюс 15 лв/мвтч комисиона. Така само за март са направени 2.5 млн. лева допълнителни разходи. От Столична община отговарят, че преди да сключи договор с частната фирма, ръководството на „Столичен автотранспорт“ се е опитало да привлече „Булгаргаз“ като участник в процедурата.
Източник: Сега (16.05.2022)
 
Овергаз и Albgaz ще намалят зависимостта от руски газ на Балканите Албанската Albgaz AD и българската "Овергаз" подписаха в Тирана, Албания меморандум за разбирателство. С него те обявяват взаимното си намерение да си сътрудничат по проекти, които ще диверсифицират доставките на природен газ на Балканите, съобщиха от "Овергаз". Меморандумът за разбирателство очертава параметрите на планираното сътрудничество на страните за осигуряване на природен газ от неруски източници чрез жизнеспособни търговски проекти, управлявани от частния сектор. Светослав Иванов, изпълнителен директор на "Овергаз", заяви, че подписването на това споразумение е първа стъпка в регионалното сътрудничество за диверсификация на доставките на газ за Балканите. Споразумението беше подписано в Тирана, Албания, от представители на всяка страна - Светослав Иванов, изпълнителен директор на "Овергаз" и Арбер Аврами, главен изпълнителен директор на Albgaz. На подписването присъстваха албанския премиер Еди Рама; албанският министър на енергетиката Белинда Балуку; посланикът на САЩ в Албания Юри Ким; членът на борда на "Овергаз" посланик Матю Брайза. Освен това, като 50 на сто акционер в "Овергаз" (в очакване на окончателно одобрение от българското правителство), Linden Energy, беше представляван от Стивън Пейн, президент на компанията; и от бившия държавен секретар на САЩ Майк Помпео, председател на Консултативния съвет на Linden Energy. Albgaz е основана през януари 2017 г. като акционерно дружество със 100 процента от акциите, притежавани от албанската държава и работи като комбиниран оператор, осъществяващ дейността на оператор на преносна система и оператор на разпределителна система на природен газ в Албания. Основната дейност на Albgaz е да доставя природен газ през мрежата за пренос, разпределение, съхранение и инсталации за природен газ. Американската Linden Energy купи 50% от Овергаз Linden Energy е базирана в САЩ международно фокусирана компания за енергийно развитие. Основана през 2013 г. от Стивън Пейн, Linden има енергийни проекти в процес на разглеждане в Европа, Източна Европа и Южна Азия. В България Linden е 50-процентов акционер (в очакване на окончателно държавно одобрение) на "Овергаз" Инк. АД и е собственик на 10 на сто капацитет в Междусистемния газопровод Гърция-България (IGB).
Източник: expert.bg (17.05.2022)
 
Луда надпревара за пренос на газ през Кулата-Сидирокастро за юни Спирането на доставките на руски газ за България от края на април доведе до огромен интерес от търговците на синьо гориво в региона за внос у нас, който резултира в заявки над възможностите на капацитета на газовата връзка с Гърция при Кулата-Сидирокастро за юни месец. Търгът на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" за месечния капацитет на тази точка, който е 60 хил. МВтч дневно или 6 млн. куб. м, е предизвикал на 16 май (понеделник) заявки за 140 процента от възможността за пренос през юни. Това налага провеждането ден по-късно на наддаване за капацитета с премия от 20 процента над първоначално обявената от "Булгартрансгаз" цена за пренос през точката. Във вторник вече са договорени около 57 хил. МВтч природен газ, свободни са останали само 3 хил. МВтч, по данни на участници в търга. Дали освен държавния газов доставчик "Булгаргаз" има други компании, запазили възможността за пренос на газ през Кулата-Сидирокастро, не е ясно. На "Булгаргаз" капацитетът е необходим, за да внесе количествата азерски газ, които принципно би трябвало да влизат в страната през все още незавършената газова връзка Комотини-Стара Загора. За следващия месец те остават в намалените обеми. Пълните – но с по-близки цени до пазарните, а не по-евтините договорни тарифи, трябва да започнат да постъпват от 1 юли. Отделно се очаква през Кулата-Сидирокастро да постъпят и договорените юнски количества американски втечнен газ, за който преди дни премиерът Кирил Петков каза, че вече пътува с двата танкера за България. Според неговите думи тези обеми ще бъдат доставени на терминали за регазификация на втечнен газ в Гърция или Турция. Правителствени източници заявиха пред Mediapool миналата седмица, че алтернативните доставки ще дойдат на гръцкия терминал Ревитуса. За да влязат обаче оттам, "Булгаргаз" трябва да купи вече резервиран от други търговци капацитет за разтоварване на каргото. Затова, според други източници, все още не е изключена възможността за внос през турски LNG терминали, а не се посочва излично къде ще пристигнат танкерите, за да се избегне блокиране на входен капацитет от конкуренти играчи, много от които се опитват да пробият или засилят позициите си на българския пазар след оттеглянето на руската "Газпром" от него. Освен това, според запознати, правителството се опитва да избяга от необходимостта "Булгаргаз" да купува капацитет за терминала в Ревитуса от компанията "МЕТ Енерджи", в която работеше допреди назначението си шефът на "Булгаргаз" Людмир Йоцов. Държавното дружество в последните седмици е подложено на тежки атаки от страна на бившите управляващи от ГЕРБ, че МЕТ е след компаниите, които осигуриха експресно алтернативните доставки за май.
Източник: Медия Пул (18.05.2022)
 
БЕХ е "заработил" огромна печалба през 2021 г. За 2021 г. Българският енергиен холдинг (БЕХ) е отчел чиста печалба след данъци от 1.35 млрд. лева - увеличение от почти 9 пъти спрямо предходната година. Това пише във Фейсбук известният икономически анализатор Георги Ангелов. Данните са от консолидирания отчет на държавната холдингова компания, в чийто състав влизат АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2", НЕК, ЕСО, "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и "Мини Марица Изток". Отчетът е съкратен и неодитиран, но от него все пак можем да разберем какво се случва в енергетиката, посочва Георги Ангелов. Ето неговия прочит на резултатите: "Печалбата на БЕХ преди данъци е 1.56 млрд. лева. Но това не е всичко - миналата година енергетиката преведе на държавата извънредно 450 млн. лева под формата на "дарение". Като добавим тези средства, печалбата е около 2 млрд. лева. С част от тези пари НЕК си плати стари заеми към бюджета (за АЕЦ "Белене") в размер на 1.2 милиарда лева. С печалбите БЕХ си покри и стари загуби и подобри ликвидността и капитализацията си като собственият капитал на холдинга достигна 14.7 милиарда лева, спрямо 11.7 милиарда лева преди година. Трябва да имаме предвид, че миналата година високи цени на тока на борсата имаше само през последните 4-5 месеца от годината. Както върви, цялата 2022 г. ще е с високи цени на тока на международните пазари, т.е. печалбата на БЕХ вероятно ще е поне 5 млрд. лева. Видно е, че България изнася рекордни количества ток и печели от скъпия ток на международните пазари.
Източник: Сега (23.05.2022)
 
30% от вноса на втечнен газ в Гърция през юни идва у нас 30% от втечнения природен газ, който през юни ще бъде доставен през терминала на гръцкия остров Ревитуса, край Атина ще бъде предназначен за България, пише в. „Катимерини“. Изданието уточнява, че съоръжението през последните 2 месеца е много натоварено, а за следващия очакваните количества за обработка са рекордни. Причината е спирането на руските доставки за България. Служители на гръцката газова компания на DESFA са изненадани от динамиката на нарастването на поръчките. Преди година те не можеха да си го представят, как през юни 2022 г. корабите, натоварени с втечнен газ ще идват през ден в LNG-терминала в Ревитуса. През април и май те са най-много по 2 седмично. Увеличеният трафик ще продължи и през следващите месеци, прогнозират от Гръцкия национален газов оператор (?????). Причината е нарастване на вътрешното търсене на електроенергия в Гърция, която се произвежда в голямата си част от природен газ. Другият фактор за увеличението е износът за България продължава, за където се насочва около 30% от втечнения природен газ, пристигащ в Ревитуса. По-малки количества отиват и за румънския пазар. Според окончателната програма за приемане на танкери с втечнен газ на терминала на ????? за юни, в съоръжението ще бъдат обработени най-малко 14 кораба или двойно повече от планираните преди това 7. Фирмата Mytilineos планира четири кораба, Elpedison ще разтовари три танкера, More Oil на групата Motor Oil - един кораб, чешкият търговец MET Energy - два танкера. Държавната електрическа компания (???) - един, а гръцката газова корпорация - ???? e резервирала капацитет за 3 танкера през следващия месец. Очаква се през юни Гръцкият национален газов оператор (?????) да започне пазарния тест за газопровода за природен газ, който ще свърже Гърция със Северна Македония и ще даде възможност за снабдяването на съседната страна с втечнен газ от терминала, който ще бъде изграден край пристанището Александруполис. По тази мярка до 31 май в южната ни съседка ще бъде проведено обществено обсъждане.
Източник: Сега (25.05.2022)
 
„Булгаргаз“ предложи 13% поевтиняване на газа „Булгаргаз“ е входирал официално в Комисията за енергийно и водно регулиране предложението си за цена на природния газ за месец юни в размер на 141.28 лв./MWh. Тя е с близо 13% по-ниска спрямо тази, която индустрията и топлофикациите. Предстои регулаторът да разгледа предложението на обществения доставчик и да го одобри. Очевидно и този месец цената на суровината ще се определи със задна дата, вместо това да се случи на 1-во число, както трябва да се случи. За май цената беше определена чак на 13-то число, което представлява огромна несигурност, който половин месец не знае каква цена ще плати за газа и съответно не може да ценообразува правилно продуктите си. КЕВР има насрочени заседания за 2 юни, но от програмата се вижда, че на тях ще се утвърждават цените на топлинната и електрическата енергия. Няма точка за разглеждане на цената на природния газ. Припомняме, че за месец май регулаторът определи 14% по-висока цена, като тогава се обоснова с едностранното спиране на доставките на „Газпром“ за България.
Източник: economic.bg (02.06.2022)
 
„Булгаргаз“ задлъжня с близо 300 млн. лева Държавното дружество “Булгаргаз” ЕАД е увеличило драстично заемите си с 286 051 000 лева за 1 година, а процентното изражение на увеличението им е 10 989,28 процента. Това показва междинен доклад за дейността и междинен отчет до 31 март на “Булгаргаз”, с който “Труд” разполага. Според документа, към 31 декември 2021 г. заемите на Дружеството са били 2 603 000 лева, а към 31 март 2022 г. - 288 654 000 лева. “Очевидно това са въпроси към новия мениджмънт на “Булгаргаз” след смяната на ръководството на компанията и е необходимо да се проследи в детайли дали не се действа в ущърб на дружеството”, коментираха пред “Труд” енергийни експерти. Междинният финансов отчет е приет от Съвета на директорите на 17 май 2022 г. и е подписан от настоящия изпълнителен директор на Дружеството Людмил Йоцов. “Булгаргаз” отчита нетен резултат от ппродажба на природен газ за първото тримесечие на 2022 г. от 3 510 000 лева, което е почти двойно по-малко от отчета на същия период за 2021 г., защото намалението, посочено в доклада, е 3 362 000 лева. Нетният паричен поток от оперативна дейност на Дружеството към 31 март 2022 г. е отрицателен в размер на 280 835 000 лева, докато към 31 март 2021 г. е бил положителен - в размер на 70 797 000 лева. Почти двойно - от 1,21 на 0,66 е паднал коефициентът за финансова автономност, който е показател за финансова независимост, показват още данните от документа. Когато коефициентът на финансова автономност е под 1 (единица), е налице превишение на задълженията спрямо собствения капитал. “В този случай съществуващите задължения не са достатъчно обезпечени с имущество на Дружеството”, се казва в междинния доклад за дейността на “Булгаргаз” за първото тримесечие на 2022 г. Предизвиква безпокойство и факта, че коефициентът за задлъжнялост се е увеличил също почти два пъти. “Коефициентът на задлъжнялост изразява степента на зависимост на Дружеството от кредитори. Когато коефициентът е по-голям от 1 (единица), зависимостта на Дружеството от външни източници на средства е по-голяма”, се казва в доклада на “Булгаргаз”. Този показател към 31 март 2022 г. е 1,15, а само три месеца по-рано, към 31 декември 2021 г., е бил 0,83. “За периода, приключващ на 31 март 2022 г., Дружеството отчита счетоводна загуба в размер на 2 801 000 лева, отрицателен паричен поток от оперативна дейност в размер на 280 835 000 лева и нетно увеличение на паричните средства и еквиваленти за периода в размер на 4 218 000 лева”, се посочва в едно от приложенията към междинния съкратен финансов отчет на “Булгаргаз”. След табличните отчети се казва, че “Дружеството ще продължи да функционира като действащо предприятие и ще урежда своите задължения съгласно падежите и условията, свързани с тях. Предвид важността и стратегическото значение на изпълняваната от “Булгаргаз” ЕАД дейност, “Български енергиен холдинг” ЕАД, като компания - майка, няма нито намерение, нито съществува законова необходимост от ликвидирането на дружеството, независимо от ликвидните му показатели към 31 декември 2021 г. Едноличният собственик на капитала се е ангажирал с подкрепа на “Булгаргаз” ЕАД за постигане на устойчив финансов и бизнес модел на развитие”.
Източник: Труд (06.06.2022)
 
"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" планират заеми за над милиард лева Държавни гаранции за над 1 милиард лева, за да теглят по-евтини заеми държавните газови дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", са заложени в проекта за актуализация на бюджет 2022 г. Той бе публикуван в понеделник от Министерството на финансите, който в следващите дни ще бъде разгледан от Тристранката и Министерския съвет, преди да влезе за обсъждане и приемане от парламента. Предвидено е гарантиране на средства за енергийни проекти за 532 млн. евро. Държавният газов доставчик "Булгаргаз" се планира да тегли заем за 150 млн. евро или около 300 млн. лв. от Европейската банка за възстановяване и развитие. Средствата ще отидат за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април, пише в обосновката на финансовото ведомство. Детайли не се дават, но дружеството наскоро обяви финансовите си резултати за първото тримесечие, според които е на загуба от 2.8 млн. лв. Отделно дълговете на "Топлофикация София" отново растат и достигат 250 млн. лв., а като цяло са се увеличили и неплащанията или забавените такива от други контрагенти. За държавния газов оператор "Булгартрансгаз" (БТГ) е предвидено да се издадат държавин гаранции за 382 млн. евро по три проекта.
Източник: Медия Пул (07.06.2022)
 
"Булгаргаз" уведомява, че прогнозната цена на природния газ за август е 149,39 лева за мегаватчас "Булгаргаз" ЕАД уведомява, че прогнозната цена на природния газ за август е 149,39 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 76,38 EUR/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ. Цената е образувана на база прогнозни стойности на ценообразуващите компоненти към 10 юни. За сравнение, цените на европейските газови пазари на 9 юни за доставка през август са в приблизителен размер от 86,3 EUR/MWh., пише в съобщението. Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди по-рано днес цена на природния газ, считано от 1 юни в размер на 141,36 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).
Източник: БТА (13.06.2022)
 
КЕВР намали цената на газа с почти 13% от днес Комисията за енергийно и водно регулиране одобри регулираната цена на природния газ за България за месец юни. Тя ще бъде 141.36 лв./МВтч и е с почти 13% под действащата за май. Държавният газов доставчик "Булгаргаз" внесе на 31 май искане за тарифа от 141.28 лв. за мВтч без ДДС, такси за превоз и акциз. Главната причина за поевтиняването са количествата втечнен газ (LNG), които са включени в газовия микс на страната, както и цялостното успокоение на газовия пазар - през май борсовите цени почти се върнаха на стойностите от преди войната в Украйна. След посещението си в САЩ в средата на май премиерът Кирил Петков обяви, че цената на синьото гориво в България ще намалее от юни след старта на доставките на американски втечнен газ. Тогава не стана ясно колко точно по-ниска ще бъде цената от природния газ, но бе обявено, че ценообразуването ще е на база на американския газов хъб "Хенри хъб", на който котировките се търгуват на значително по-ниски цени, отколкото на основния европейски индекс TTF. Освен това става въпрос за два танкера по 100 млн. куб.м (б.а. - компанията доставчик е Cheniere), които ще пристигнат през юни. Като това количество би било достатъчно да покрие именно нуждите за този месец.
Източник: Капитал (13.06.2022)
 
Властта спешно търси газ за юли Заради спирането на газовите доставки от правителството по основния договор на България с “Газпром експорт”, от “Булгаргаз” ЕАД са обявили спешен търг за покупка на количества на платформата на “Газов Хъб Балкан” ЕАД от 20 юни с цел “гарантиране непрекъснатост на снабдяването за българските потребители”. В обявлението на “Булгаргаз” ЕАД се казва, че се търси природен газ от организирания борсов пазар, а търсените количествата за юли са 46 000 MWh на ден. Според справка на “Булгаргаз” ЕАД, прогнозните количества за юли 1 722 335 MWh, което означава, че осредненото количество за ден е около 50 000 MWh. Така излиза, че от 20 юни властта отново ще се търси газ за индустрията и битовите потребители за следващия месец, при това отново през оферти, “предложени от търговци на природен газ”. Търговците на газ ще трябва да предлагат минимално количество от 1 000 MWh/ден до горната граница на търга от 46 000 Mwh/ден, става ясно от обявлението на “Булгаргаз”, както и че цена на търга е индикативна и се определя по формулата TTF Front Month July index, публикуван в издание Argus European Natural Gas на последния работен ден, предхождащ датата на провеждането на търга, минус 12 евро/MWh. Енергийни експерти изчислиха за “Труд”, че цената на търговете би била около 76 евро за MWh и то на база TTF от 15 юни - 88 евро. Междувременно от активната графика на Trading Economics се вижда, че към 16 юни цената е 148 евро. От там предупреждават, че “фючърсите на газ, свързани с TTF, се покачиха над 130 евро за мегаватчас, ниво, което не е виждано от началото на март, на фона на продължаващите опасения за доставките”. Експерти видяха 22 процента увеличение на цената на газа само за ден. “Труд” вече публикува писмо от “Булгаргаз” до Българския енергиен холдинг и министерството на икономиката, в което прогнозната цена на газа бе 191,476 лв./MWh, формирана при горните условия и с надбавка от 2 EUR/MWh. Газът по договора ни с “Газпром” би бил поне с 6-7 евро по-евтин - около 71 евро, коментираха в тази връзка енергийни специалисти. Доставката на газ чрез търговци означава, че разликата в цената е регулярната печалба за дистрибуторите, която за юли при зададените параметри по търга е около 10 млн. евро.
Източник: Труд (17.06.2022)
 
"Булгаргаз" е договорил танкер с втечнен газ от САЩ и за юли "Булгаргаз" е резервирала капацитет на гръцкия LNG терминал "Ревитуса" за частично карго от танкер с американски газ, за да достави 62 млн. куб.м на българския пазар. Това грубо може да покрие 25% от нуждите на страната. Освен това от началото на юли се очаква България да започне да получава пълните доставки по азерския договор, което може да покрие над една трета от нуждите на пазара. За останалите количества "Булгаргаз" е обявил търг на газовия хъб "Балкан", който ще се проведе на 23 юни. Според данни от платформата на гръцкия газов доставчик DESFA (еквивалент на "Булгартрансгаз") българската компания ще получи 650 хил. мВтч природен газ, което е приблизително 62 млн. куб.м. Те ще бъдат доставени с танкера OAK SPIRIT (под бахамски флаг), който побира 95 млн. куб.м. Или "Булгаргаз" е заявил 65% от него. Каргото ще пристигне на "Ревитуса" на 2 юли и след като се регазифицира, ще бъде транспортирано най-вероятно през газовата точка Кулата-Сидирокастро, за да може да влезе в мрежата на "Булгартрансгаз". Към 22 юни танкерът се намира на път за САЩ, където ще зареди американско гориво и след това ще се върне към Европа. При тази сделка няма да се минава през трети търговци, които да оскъпят цената. Но на каква точно цена обаче е купен не е ясно. Паралелно с това "Булгаграз" е обявил и търг за купуване на природен газ през българската борса газов хъб "Балкан". Той ще се проведе на 23 юни и е за 4.2 млн. куб.м на ден (45 хил. мВтч/ден) през юли. Като референция за цената ще се използват котировките на TTF Front Month July index за 30 юни, като стартовата цена на търга е -5 евро/мВтч.
Източник: Капитал (23.06.2022)
 
“Топлофикация София” е с ново ръководство и нова структура на управление. Изпълнителен директор на дружеството вече е Кремен Георгиев, който досега беше в ръководството на топлофикациите във Враца, Велико Търново и Перник. Кремен Георгиев заема поста на Сашо Чакалски, който пък влиза в новообразувания Надзорен съвет на софийската топлофикация. Дружеството вече има двустепенна форма на управление. Председател на Управителния съвет е Иванка Попова, неин заместник – Петър Тодоров, а изпълнителен директор става Кремен Георгиев. Освен него, но в новосъздадения Надзорен съвет влиза и още един енергетик, свързван с Христо Ковачки. Това е Валентин Терзийски, който преди време ръководеше плевенската “Топлофикация”. Председател на Надзорния орган на “Топлофикация София” е Десислава Билева, а неин заместник е вече бившият изпълнителен директор на дружеството Сашо Чакалски. На предишния си пост Чакалски остана около година. В този период общинското дружество натрупа дълг от близо 100 милиона лева към “Булгаргаз”, който беше изкупен от Българския енергиен холдинг. Към този момент дължимата от столичната “Топлофикация” сума за гориво отново е достигнала 90 милиона лева. Задълженията на “Топлофикация София” към края на миналата година възлизат на около 830 млн. лева. Най-големи са задълженията към БЕХ – почти 600 млн. лева. Над 60 млн. лв. са борчовете към “Булгаргаз”. “Зов нюз”
Източник: БНР (28.06.2022)
 
„Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ ще теглят нови заеми Държавата ще поеме гаранции за над 1 млрд. лева на „Булгаргаз“ и на „Булгартрансгаз“, за да могат да теглят нови по-евтини кредити. Депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси записаха това в проекта за актуализацията на държавния бюджет за 2022 година. Държавният газов доставчик смята да вземе заем за 150 млн. евро или около 300 млн. лева, с които да се осигури доставката на алтернативни количества природен газ след като Русия спря доставките. Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев каза, че това се налага, тъй като при доставките от „Газпром“ част от сумата се предплаща, а останалите пари се плащат след доставката. При вноса на втечнен природен газ обаче цялото количество трябва да се плати авансово. Тегленето на нов заем се налага, тъй като като „Топлофикация-София“ вече дължи 300 млн. лева на газовия доставчик за получено гориво, но не плаща редовно и задълженията само растат. Държавният газов оператор „Булгартрансгаз“ ще получи държавни гаранции за 382 млн. евро, които ще използва за развитие на инвестиционните си проекти. Един от тях е разширението на ПГХ „Чирен“, като той е на стойност 285.5 млн. евро. От Брюксел вече сме получили безвъзмездно 78 млн. евро. Останалите пари обаче трябва да се набавят с теглене на кредит.
Източник: Банкеръ (29.06.2022)
 
32% по-скъп газ през юли е заявил "Булгаргаз" Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е внесъл в енергийния регулатор заявление за поскъпване на цената на природния газ през юли с 32 процента или малко над 186 лв./МВтч без данъци и такси. Това съобщи шефът на дружеството Людмил Йоцов пред временната парламентарна комисия, проверяваща действията на обществения снабдител след спирането на руския газ за България в края на април. На сайта на Комисията за енергийно и водно регулиране до сряда вечерта не бе публикувано заявлението, което за пореден път се внася със закъснение и цената ще бъде определена със задна дата, срещу което преди ден възразиха работодателските организации. Причината за това обаче е сключването до последно на краткосрочни алтернативни договори за необходимите количества газ. "За юли е договорено цялото количество, за август предстои да бъде договорено. Октомври, ноември и декември в момента освен дългосрочния договор с азерите към момента нямаме нищо друго договорено", призна Йоцов. Като проблем той посочи нарастването на задълженията на клиентите на дружеството. Само дългът на "Топлофикация София" вече е 272 милиона лева, каза Йоцов. Малко преди това енергийният министър в оставка Александър Николов съобщи пред журналисти, че газохранилището в Чирен в момента е пълно около 35 процента. Това е под средното ниво на запълняемост на европейските газохранилища, за които председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи по-рано през деня, че са средно на 55 процента от капацитета си. Според новия европейски регламент до края на октомври те трябва да са пълни на 80 процента. По думите на Николов се работи за осигуряването на всички необходими количества природен газ. Водят се разговори за допълнителни количества азерски газ над договорените 1 млрд. куб. м годишно, които вече се доставят в пълен обем от 1 юли, каза още той, но уточни, че трябва да се прави разлика между цените по 25-годишен договор и търговски преговори, които включват доставка сега, веднага на пазарна цена.
Източник: Медия Пул (07.07.2022)
 
"Булгаргаз" отменя търг за природен газ заради преустановените доставки от Русия Във връзка с преустановените, считано от 27 април, доставки на природен газ по дългосрочния договор с "Газпром експорт" и отчитайки, че на проведените до момента търгове за доставка през 2022 г. вече са продадени над 97 на сто от количествата, "Булгаргаз" ЕАД отменя търга по Програмата за освобождаване за юли. Отмяната на търга е съгласувана с КЕВР и с "Газов хъб Балкан" ЕАД, съобщава "Булгаргаз". Програмата за освобождаване е мярка за стимулиране на търговията на природен газ в национален мащаб, която повишава конкуренцията между търговците.
Източник: БТА (12.07.2022)
 
Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ, считано от 1 юли 2022 г., в размер на 186.17 лв./мегаватчас (MWh) (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщава КЕВР. По-рано днес регулаторът проведе открито заседание за цената на природния газ за юли, в което участва заявителят "Булгаргаз". След извършена обстойна проверка на всички разходи за купуване на природен газ комисията е коригирала предложената от "Булгаргаз" цена и тя е намалена с 30 ст./мегаватчас. На тази цена "Булгаргаз ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на субекти, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. За юни цената на газа беше 141.36 лв./MWh.
Източник: Дневник (13.07.2022)
 
Русия пуска втечнен нефтен газ за България през Грузия Русия започва да доставя втечнен нефтен газ за България през черноморското пристанище Поти в Грузия. Това се налага, защото традиционните маршрути за износ остават затворени, предаде Ройтерс. Около 3 000 тона пропан-бутан от Сургут ще бъдат транспортирани с железопътен транспорт до град Поти, а след това с морски ферибот до българския град Варна. „Газпром” и „Сургутнефтегаз” доставят своите количества пропан-бутан от Сургут. Доставките на втечнен нефтен газ през Поти се планират поради ограничените възможности за продажби по другите основни маршрути за износ", заяви източник от индустрията. По данни на търговците България потребява около 30 000-35 000 тона пропан-бутан месечно. Самата тя произвежда около 10 000 тона месечно, а останалите внася от Румъния и Русия.
Източник: 24 часа (13.07.2022)
 
"Булгаргаз" наистина поиска газът да поскъпне с 60% от август Окончателно предложената цена, по която "Булгаргаз" да продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за призводство и пренос на топлинна енергия за август 2022 г., е в размер на 297,89 лева за мегаватчас или 152,31 евро за мегаватчас, изчислена по фиксинга на БНБ (без акциз и ДДС). Предложената цена е с 60,01 процента по-висока от действащата за юли (186,17 лева за мегаватчас). От "Булгаргаз" допълват за сравнение, че цените на европейските газови пазари за доставки през август 2022 г. надвишават 171 евро за мегаватчас.
Източник: 24 часа (02.08.2022)
 
България трябва да има план за икономия на около 300 млн. куб. м газ Влиза в сила регламентът на Европейската комисия за 15-процентните доброволни спестявания на природен газ от страните членки до края на март 2023 г., които при необходимост може да се превърнат в задължителни ограничения, но от тях ще е засегнат основно бизнесът. Документът бе публикуван ден по-рано в официалния вестник на Европейския съюз и според него всички държави от Общността трябва да разработят национални планове за газовите спестявания. Изискването е за средно 15 на сто свиване спрямо средното потребление за месеците от август до април в последните пет години. За България това означава да намали газовото си потребление, което през зимните месеци е около 2 млрд. куб. м, с около 300 млн. куб. м. У нас най-големият потребител на природен газ са топлофикациите и най-вече столичното дружество, на което се пада около 1/3 от газовата консумация. Следват химичните торови заводи и металургичните. Битовото отопление с газ обаче не влиза в регламента за спестяванията, но това не означава, че потребителите не може да бъдат призовани да намалят температурата в домовете си чрез информационна кампания и за икономическата полза от това.
Източник: Медия Пул (10.08.2022)
 
"Булгаргаз" обяви търг за закупуване на втечнен газ Kомпанията "Булгаргаз" обяви търг за покупка на втечнен газ. Търгът ще бъде организиран на 16 август, вторник, като крайният срок за представяне на оферта е 12 часа местно време, пише в съобщение на сайта на компанията. Количеството, което "Булгаргаз" иска да закупи, е 550 млн. куб. м. Според поканата към заинтересовани партньори през октомври трябва да се доставят 150 млн. куб. м, а през ноември и декември - по 200 млн. куб. м. Като място на разтоварване се сочи терминалът Ревитуса, Гърция. Няма гаранции обаче, че доставките ще бъдат възможни, става ясно от поканата. "В случай, че бъде подписан договор за доставка с избрания участник/участници, същият ще влезе в сила при условие, че "Булгаргаз" потвърди осигуряване на слот за регазификация и съхранение в приемния терминал не по-късно от 20.09.2022 г. В случай, че до посочената дата "Булгаргаз" не осигури слот за регазификация и съхранение на LNG товарите в приемния терминал, договорът за доставка няма да породи задължения за страните", пише в нея. Очаква се и решение на служебното правителство по казуса с вече договорените количества от кабинета "Петков" за 7 танкера с американска компания, а срокът е 19 август. Служебният зам.-министър на енергетиката и представител на кризисния щаб Еленко Божков заяви, че една от целите на търга е хипотетично заместване на количествата от 7-те танкера.
Източник: Сега (11.08.2022)
 
Правителството реши да отпусне 800 млн. лв. бюджетен заем на държавното газово дружество "Булгаргаз", за да стабилизира то финансовото си състояние и да има средства за осигуряване на доставките на синьо гориво през зимата. Предстои сключване на договора за кредитирането между министъра на енергетиката Росен Христов и директора на "Българгаз" Людмил Йоцов. Заемът ще е с 2 процента годишна лихва и се дава за период от 36 месеца – тоест три години. Парите ще се отпускат на траншове при необходимост. Дефицитът в "Булгаргаз" е около 1 млрд. лв., половината от които обаче са неплатени сметки от "Топлофикация София" за доставения им газ. Свежите средства са необходими на "Булгаргаз" и за обезпечаване на обявените от него преди ден три търга за покупка на газ. Едната процедура е за втечнен газ, доставен на гръцкия терминал Ревитуса за октомври, ноември и декември, другата е за същия период, но с доставка на виртуална търговска точка в България, а третият ще се проведе на борсата на Газов хъб "балкан" и е за количества за септември.
Източник: Медия Пул (12.08.2022)
 
Природният газ поскъпва с 60 процента през август Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цената на природния газ за август, считано от 1 август 2022 г., в размер на 297,89 лв./MWh (около 152 евро/MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Увеличението на цената е с близо 60%. Комисията е определила цената след извършен подробен анализ на предоставените данни и документи във внесеното на 1 август ценово заявление на „Булгаргаз“. Необходимите количества природен газ за август са осигурени от „Булгаргаз“ и със сключен договор за доставка на втечнен природен газ /LNG/. Общественият доставчик е изискал оферти от търговци на природен газ от региона и по критерий „най-ниска доставна цена“ е сключил договори с две компании. В заявлението на „Булгаргаз“ се съдържат цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. С осигурените количества синьо гориво се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, по задълженията съгласно Програмата за освобождаване и по Плана за нагнетяване в ПГХ „Чирен“.
Източник: Банкеръ (15.08.2022)
 
"Булгаргаз" иска ново 6-процентово поскъпване на газа за септември „Булгаргаз“ предлага ново 6-процентно поскъпване на цената на природния газ за септември. Така синьото гориво ще достигне до рекордната цена от 315.61 лв. за мегаватчас без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС (около 161,37 евро за MWh). Ръстът се дължи не само на цените на природния газ на европейските борси, но и на ръстът на американския долар, чиято стойност се увеличи с 2.99 на сто. За август поскъпването на газа беше с рекордните 60 на сто и цената му достигна 297,89 лв. за мегаватчас. Договорите за септември на борсата в Нидерландия TTF се сключват на цена около 220 евро за мегаватчас (около 430 лева за MWh) в края на търговията в понеделник, след като по-рано през деня дори удариха ценови пик от близо 230 евро (близо 450 лева за MWh). Газовите TTF фючърси за последното тримесечие на 2022 г. пък поскъпнаха в понеделник до нива от 235 евро за мегаватчас (малко под 460 лева за MWh). Фючърсите за първото тримесечие на 2023 г. пък достигнаха ниво от 228,50 евро за мегаватчас, а тези за втрото тримесечие на следващата година - ниво от малко над 201 евро за мегаватчас - все цени около и над 400 лева за мегаватчас.
Източник: БНР (16.08.2022)
 
Бившият вицепремиер в служебния кабинет, назначен от Румен Радев през 2017 година Деница Златева е назначена за директор на "Булгаргаз". "Булгаргаз" е договорният партньор на руската "Газпром", която през април спря доставките на газ за България. Това означава, че Златева би водила преговорите с руския газов гигант, ако служебното правителство ги поднови. Тя няма професионален и експертен опит в енергетиката, но през 2020 г. е назначена от тогавашния директор а "Булгаргаз" за началник на управление "Административно". Дружеството фактически има и нов борд на директорите, след като четирима от петчленния управителен съвет са заменени. Освобождават се изпълнителният директор Людмил Йоцов и членовете на борда Анжела Славова, Антон Адамов и Стефан Войнов. Председателят му Иван Топчийски запазва поста си. В борда влизат Димитър Спасов, Татяна Петрова-Бояджиева и Веселин Синабов, който е работил в държавния газов оператор "Булгартрансгаз" и в частната "Овергаз".
Източник: Дневник (17.08.2022)
 
До 1 октомври пълним на 85% хранилището в Чирен До 1 октомври хранилището за природен газ в Чирен ще бъде пълно на 80%, каквото е изискването на Евросъюза, и дори на 85 на сто, което ще е много повече от миналата година Това прогнозира енергийният експерт Васко Начев. Според него темпът на зареждане е добър. „През септември винаги обаче се появява известен ръст на потреблението и трябва да се намерят допълнителни количества от внос, за да не се пречи на зареждането. На пазара има достатъчно газ, за да продължи пълненето нормално“, смята експертът. За първи път от началото на юли газовото хранилище на България не е най-празното в Европа, сочи справка на сайта Economic.bg. „Чирен“ вече е запълненo над 55% от капацитета си, като през последния месец това се случва с по-бърз темп спрямо средноевропейския. Все пак България има да наваксва доста, тъй като е далеч от средните за Стария континент нива от близо 75% газови запаси. Гepмaния напр. пocтигнa цeлтa cи дa зaпълни cвоитe xpaнилищa зa пpиpoдeн гaз нa три четвърти в cpeдaтa нa aвгycт - двe ceдмици пpeди плaнoвeтe, пo?aзвaт дaнни нa Gаѕ Іnfrаѕtruсturе Еurоре. Kъм 14 aвгycт мecтaтa зa cъxpaнeниe нa гaз в Гepмaния ca били пълни мaл?o нaд 76%, пo?aзвaт дaнни, цитиpaни oт Оіlрrісе. Kaпaцитeтът зa cъxpaнeниe в нaй-гoлямaтa и?oнoми?a в Eвpoпa e o?oлo 23,3 милиapдa ?yбичec?и мeтpa, пoвeчe oт eднa пeтa oт гepмaнc?oтo пoтpeблeниe oт 100 милиapдa ?yбичec?и мeтpa пpeз 2021 г.
Източник: Сега (18.08.2022)
 
София може да прехвърли "Топлофикация" на държавата Собствеността на столичната "Топлофикация" може да бъде прехвърлена на държавата. Обсъжда се сделката да е дълг срещу собственост. Дружеството дължи над 1 млрд. лв., основно на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и "Булгаргаз". По неофициална информация предстоят преговори между държавата и общината как да стане прехвърлянето. Ще се установява и дали стойността на активите на дружеството покрива дълговете. Подобно решение трябва да бъде одобрено и от Столичния общински съвет, който е принципал на компанията. Енергийният министър Росен Христов обяви, че започва "мащабна реструктизация на "Топлофикация-София", без да даде повече подробности. Частен инвеститор Според източници целта е след придобиването на "Топлофикация" от държавата и изчистването напълно или частично на дълговете дружеството да бъде дадено за управление на частна компания. Така ще е по-лесно да се привлече и инвеститор, а по неофициална информация към момента имало интерес към столичното парно от външен инвеститор. Всъщност подобни са и намерения на общината за бъдещето на "Топлофикация". През юли местната власт даде зелена светлина на компанията да подготви обществена поръчка, с която да се намери инвеститор за изграждането на нови мощности за комбинирано производство на ток и топлоенергия. Срещу осигуряването на средствата за изграждането им, този инвеститор ще управлява парното 35 години. Според източници на Mediapool от общината обаче искат прехвърлянето и процесът по намирането на инвеститор от страна на държавата да се случи при редовно правителство. По-късно в сряда кметът Йорданка Фандъкова обяви, че е създадена работна група с участието на представители на общината, на енергийното министерство, на БЕХ и на "Топлофикация-София", в която "заедно с държавата" да се намерят "най-добрите решения и да гарантираме функционирането на "Топлофикация".
Източник: Медия Пул (25.08.2022)
 
С използваните около 3-3.5 млрд. куб.м годишно, България е сред малките потребители на газ в Европа. Основната част от горивото обаче отива към големите компании в тежката индустрия и топлофикациите, като само парното в София консумира около една трета от цялото количество. А това прави въпросните компании и най-потърпевши от резкия скок в цените на газа. Въпреки високите тарифи на изкривения пазар в момента "Булгаргаз" остава единствената възможност за тях, а излизането на свободния пазар е практически невъзможна опция. Тежката индустрия е сред най-големите консуматори и макар че не за всички компании природният газ е основно гориво, ефектът от поскъпването е значителен. Двата стоманодобивни завода в страната - "Стомана индъстри" и "Промет стиил", използват електродъгови пещи, които работят на ток. Всички други съоръжения обаче са на газ. А най-потърпевши от високите цени се оказват продуктите с добавена стойност. "Те изискват допълнителна обработка, а тези процеси са на газ", обясни Антон Петров, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия. По думите му в момента не съществува вариант заводите да купуват газ от пазара. "Ако говорим трезво, в тази изкривена ситуация единствената възможност е "Булгаргаз". Само той има договор с Азербайджан и може би с "Газпром", който е на други цени от пазарните в момента. Газът от Азербайджан е в пъти-по-евтин от този на пазара. Няма търговец, който да има такова предимство и да може да прави такъв микс в цената", категоричен е Петров. В същото време голяма част от конкурентите по една или друга причина се радват на значително по-ниски цени. В Турция, която е основен производител на стомана в региона, а и в Европа цената към края на юли е от порядъка на 45-50 евро/мВтч, което е три пъти по-малко от тази в България (близо 300 лв./мВтч за август). "Този проблем за нас ще остане и може да се задълбочи, тъй като Турция има възможност да купува и от "Газпром", и от Иран, и от Азербайджан - все евтини източници", каза Петров. В Румъния цената за потребителите също е чувствително по-ниска заради въведения там таван, а в Гърция държавата покрива 30 евро от цената. Освен това Гърция разполага със собствени терминали, а държавната DESFA и двете частни газови компании имат действащи договори с "Газпром" за тръбен газ, който по думите на Петров е на много ниски цени. Заради тази конкуренция продукцията на българските стоманодобивни предприятия вече намалява. "Според мен ще има видим спад на продажбите през последното тримесечие на годината", каза той.
Източник: Капитал (26.08.2022)
 
Индустрията няма бърза алтернатива на природния газ С използваните около 3-3.5 млрд. куб.м годишно, България е сред малките потребители на газ в Европа. Основната част от горивото отива към големите компании в тежката индустрия и топлофикациите, като само парното в София консумира около една трета от цялото количество. Въпреки високите тарифи на изкривения пазар в момента "Булгаргаз" остава единствената възможност за тях, а излизането на свободния пазар е практически невъзможна опция. Очакванията са държавата да се намеси с компенсации, така че производителите да могат да скъсят дистанцията с конкурентите в региона. Тежката индустрия е сред най-големите консуматори. Двата стоманодобивни завода в страната - "Стомана индъстри" и "Промет стиил", използват електродъгови пещи, които работят на ток. Всички други съоръжения обаче са на газ. А най-потърпевши от високите цени се оказват продуктите с добавена стойност. "Те изискват допълнителна обработка, а тези процеси са на газ", обясни Антон Петров, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия. По думите му в момента не съществува вариант заводите да купуват газ от пазара. "Ако говорим трезво, в тази изкривена ситуация единствената възможност е "Булгаргаз". Само той има договор с Азербайджан и може би с "Газпром", който е на други цени от пазарните в момента. Газът от Азербайджан е в пъти-по-евтин от този на пазара. Няма търговец, който да има такова предимство и да може да прави такъв микс в цената", категоричен е Петров. В същото време голяма част от конкурентите по една или друга причина се радват на значително по-ниски цени. В Турция, която е основен производител на стомана в региона, а и в Европа цената към края на юли е от порядъка на 45-50 евро/мВтч, което е три пъти по-малко от тази в България (близо 300 лв./мВтч за август). "Този проблем за нас ще остане и може да се задълбочи, тъй като Турция има възможност да купува и от "Газпром", и от Иран, и от Азербайджан - все евтини източници", каза Петров.
Източник: Капитал (29.08.2022)
 
Газът за септември ще поскъпне повече от заявените 6% Ръстът на цените на европейските газови борси влияе и стойността на суровината на българския пазар и нови изчисления сочат, че през септември тя ще по-висока от заявената на 11 август в енергийния регулатор стройност от 315.61 лв./МВтч. Това стана ясно във вторник по време на общественото обсъждане на заявлението на държавния газов доставчик "Булгаргаз" за тарифата през следващия месец. В момента газът струва 297.89 лв./MВтч, което би означавало ръст от 6 на сто за септември, но заради поскъпването на европейските пазари със 17 на сто повишението ще е по-голямо от внесеното, но по-малко от нивата на газовите борси в Европа, прогнозира новият изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева. Точните изчисления ще станат ясни на 1 септември, когато "Булгаргаз" внесе актуални данни, формиращи цената на природния газ и Комисията за енергийно и водно регулиране вземе окончателното си решение. Сега обсъжданата цена на газа включва стойността му на входа на мрежата ни, разходите на "Булгаргаз" за съхранение на суровина в хранилището в Чирен и компонентата "обществена доставка". Източниците са азерският газ, втечнен по договори за доставка и закупени на българската газова борса количества. Именно закупените на аукциона на газов хъб "Балкан" обеми на изгодни цени ще позволят поскъпването за септември да е под това на европейските борси, стана ясно от думите на Златена. От осигурените количества газ са предвидени и обеми за допълнително нагнетяване в Чирен.
Източник: Медия Пул (31.08.2022)
 
„Булгаргаз“ иска нов държавен заем “Булгаргаз” ще поиска нов държавен заем, тъй като не може да изплаща задълженията си в срок. Това заяви новият изпълнителен директор на компанията Деница Златева. До 20 септември дружеството трябва да изплати 1,36 млрд. лв. на доставчици, но към момента не разполага с цялата сума, обясни тя пред БНТ. Затова в момента се водят преговори с енергийното министерство, а впоследствие ще се търси и банково финансиране. Над 399 млн. лева дължи “Топлофикация София” към момента на “Булгаргаз”, но държавната компания не може да спре да подава газ към топлинните дружества по закон. Затова през отоплителния сезон нямаме финансови средства, за да компенсираме тези неплатени задължения, обясни Златева. До този момент от цялата необходима сума от 1,36 млрд. са осигурени 350 млн. лева от държавата. Дружеството има и собствени средства, но ще се нуждае от допълнителна помощ, обясни Златева. “Знам, че има работна група към Министерския съвет с представители на Българския енергиен холдинг и Министерството на енергетиката - трябва да се мисли за кардинално и трайно решение по проблема с природния газ”, допълни шефът на “Булгаргаз”. Компанията поиска вчера и ново увеличение на газа от септември със 17%. По думите на Златева, това се дължи на поръчаните количества синьо гориво, освен азерските доставки, които все още също са на неизгодни цени заради забавянето на новата газова връзка с Гърция. “Имаме два частични танкера, които са договорени от предишното ръководство на “Булгаргаз”, които са на почти борсова цена и имаме един проведен търг на Газов хъб “Балкан”, обясни Деница Златева.
Източник: Труд (01.09.2022)
 
КЕВР утвърди поскъпване на газа с още 19% за септември Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за септември в размер на 353,21 лева за мегаватчас (MWh), без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от регулатора. На тази цена "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Цената се повишава с близо 19% спрямо август, която бе 297.89 лв./MWh. КЕВР е определила цената след извършен анализ на внесеното днес от "Булгаргаз" окончателно предложение. Първоначално то беше 315.61 лв./MWh.
Източник: Сега (02.09.2022)
 
„Булгаргаз“ ЕАД внесе в КЕВР заявление за утвърждаване на цена на природния газ за месец октомври в размер на 247.96 лв./МВч. Тази цена е с близо 30% по-ниска спрямо септември. Прогнозната цена за октомври отговаря на призива на работодатели и синдикати за пределна цена на газа до 250 лева за мегаватчас. От 1 октомври трябва да заработи интерконектора България – Гърция, по който страната ни най-после ще може да получава по-евтиния азерски газ. Той ще влезе в общия микс, поради което топлофикациите и бизнесът ще могат да се възползват от по-ниска обща ценна. България обаче все още няма осигурен газ за зимните месеци. Служебното правителство отказа 6 от седемте танкери, завещани от предишния кабинет, поради липса на слотове за регазификация. Така дори с готова газова връзка с Гърция, страната все още има нужда да намери над 30% от необходимите количества през зимата.
Източник: economy.bg (12.09.2022)
 
Общинското дружество "Топлофикация-София" е подписало договор за доставка на газ с държавната компания "Булгаргаз" за следващата година. Договорът започва да действа от 1 януари 2023 г. Заради дълговете на "Топлофикация" към "Булгаргаз" и "Български енергиен холдинг" (БЕХ) в размер на 743 млн. лева., Столичва община вероятно ще прехвърли дружеството на държавата, а сделката ще е дълг срещу собственост. Ще се искат обаче гаранции, че компанията ще остане публична. Държавата в лицето на Министерството на енергетиката пък ще търси частен инвеститор и оператор на "Топлофикация". Към момента първоначален интерес имало от "Веолия" и "Контур Глобал", но покана за участие в предстоящия търг ще бъде изпратена до всички големи енергийни компании с подобен профил.
Източник: Медия Пул (13.09.2022)
 
"Булгаргаз" с прогноза за ноември - 21% по-евтин газ от сега "Булгаргаз" публикува прогнозата си за цена на природния газ през ноември и тя е 278,83 лв. за мегаватчас. Прогнозната цена е с 21% по-ниска от септемврийската, която е 353,21 лв. Спрямо внесеното в КЕВР предложение за цена от 1 октомври обаче, тя е с 12 на сто по-висока. "Булгаргаз" внесе на 9 септември в комисията предложения за октомврийска цена от 247,96 лв. за мегаватчас, което е с 30 на сто поевтиняване спрямо септември. Така че след поевтиняването през октомври се очаква поскъпване през ноември. Прогнозата за ноември е направена на база прогнозни стойности на компонентите, които влизат в цената към 12 септември. От компанията съобщават, че към тази дата цените на европейските газови пазари за доставки през ноември са към 205 евро на мегаватчас, докато при нас прогнозата е 278,83 лв. или 142,56 евро. Цените са без ДДС, акциз, и цени за пренос и достъп. Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за ноември 2022 г. ще бъде депозирано в КЕВР на първо число на месеца, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 31.10.2022 г.
Източник: 24 часа (13.09.2022)
 
"Булгаргаз" готви търг за 10-годишни доставки на LNG терминала в Александруполис Държавният газов доставчик "Булгаргаз" ще заяви допълнителни 500 млн. куб. м годишен капацитет от строящия се в момента терминал за регазификация на втечнен природен газ (liquid natural gas – LNG) край гръцкия град Александруполис, с което ще вдигне възможността си за внос на синьо гориво от там на 1 млрд. куб. м годишно, след което ще обяви търг за десетгодишни доставки в рамките на този капацитет. Това реши правителството на редовното си заседание в сряда, което следва обявената в края на август принципна договорка за това на среща на президента Румен Радев с шефа на проектната компания "Газтрейд", реализираща проекта за терминала, в която 20 процента държи българският газов оператор "Булгартрансгаз". "Булгаргаз" вече има резервирани 500 млн. куб. м за десет години от бъдещото съоръжение, което се очаква да заработи в началото на 2024 г. По силата на този договор за капацитет може да поиска увеличаването му, което сега предстои да бъде направено официално. LNG терминалът има свободен капацитет, тъй като в процедурата за резервирането на мощностите за регазификация бяха запазени 2.6 млрд. куб. м от капацитета на терминала, който е 5.5 млрд. куб. м годишно.
Източник: Медия Пул (15.09.2022)
 
"Булгаргаз" вече има 1 млрд. куб. м капацитет от бъдещия LNG терминал край Александруполис Държавният газов доставчик "Булгаргаз" е подписал допълнително споразумение с компанията "Газтрейд", изграждаща бъдещия терминал за регазификация на втечнен газ край гръцкия град Александруполис, с което увеличава резервирания си капацитет на съоръжението до 1 млрд. куб. м годишно в продължение на десет години от въвеждането в експлоатация, което се очаква да стане през 2024 г. Дружеството вече имаше договор за ползване на 500 млн. куб. м годишно от терминала, но реши да го увеличи като част от усилията си за диверсификация и замяна на руския природен газ, чиито доставки "Газпром" едностранно прекрати в края на април. Според стратегията на служебното правителство този резервиран капацитет ще послужи за основа за обявяването на търг за доставки в такива количества за десет години при условия, които да реферират към цените на общоприетите ликвидни газови хъбове в света. Дали този кабинет ще проведе търга или следващ редовен не е ясно и зависи от резултатите на предсрочните парламентарни избори след по-малко то две седмици. Общият капацитет на терминала край Александруполис е 5.5 млрд. куб. м годишно. "Газтрейд", в която 20 проецнта има българския газов оператор "Булгартрансгаз", смята да изгради и втора плаваща платформа за съхранение и регазификация край гръцкия град.
Източник: Медия Пул (20.09.2022)
 
От 1 октомври свободният капацитет от газовата връзка с Гърция излиза на търгове С въвеждането в експлоатация на газовата връзка между България и Гърция на 1 октомври, операторът ? ще започне да предлага на две борси все още нерезервирания капацитет от съоръжението, съобщиха във вторник от проектната компания "Ай Си Джи Би". Малко над половината от капацитета на газопровода от Комотини до Стара Загора, който е 3 млрд. куб. м годишно, е запазен. За 1.570 млрд. куб. м има сключени договори, достигащи до 25 години. 1 млрд. куб. м от тези количества се падат на държавния газов доставчик "Булгаргаз" за доставките му от азерското находище "Шах Дениз ІІ". Останалият наличен капацитет ще бъде предлаган чрез търгове на две от водещите платформи за резервация на капацитет – PRISMA и RBP. Операторът на интерконектора вече обяви, че е подписал договори с двете платформи. Всички търгове ще се провеждат съгласно Тръжния календар на Европейската мрежа на операторите на преносни системи. За точката на междусистемно свързване на газопровода с гръцката мрежа на ДЕСФА (DESFA) и Трансадриатическия газопровод (TAP) в Комотини, ще се предлагат на платформата PRISMA два продукта - входен твърд капацитет (в права посока) и изходен прекъсваем капацитет (в обратна посока).
Източник: Медия Пул (21.09.2022)
 
КЕВР иска от столичното парно план за плащане на газовия му дълг Поредната проверка на Комисията за енергийно и водно регулиране в "Топлофикация София" "откри", че парното трупа дългове заради драстичното поскъпване на газа и увеличените разходи за вредни емисии. Одитът беше направен, след като през юли държавният доставчик "Булгаргаз" заплаши да спре газа за столичното парно заради просрочени задължени от 328 млн. лева. Междувременно общината, която е собственик на топлофикационното дружество, и държавата се договориха за частично погасяване на дълговете на парното към "Булгаргаз" и "Българския енергиен холдинг". Заканата за спиране на газа от 1 септември не беше изпълнена. Обявените сега резултати от проверката на КЕВР в "Топлофикация София" не откриват нарушения в дружеството. Посочва се, че натрупването на дълга към "Булгаргаз" е следствие на "безпрецедентния ръст на цените през изминалия ценови период, както и на някои регулаторни фактори". "Причината дружеството да не може да покрие този дълг са значително нарасналите разходи за закупуване на природен газ и емисии парникови газове, въпреки че през периода са получени по-високи приходи от борсови продажби на електроенергия, включително и постъпления от извънлицензионна дейност (дялово разпределение, постъпления от съдебни вземания, предоставяне на услуги и др.)", съобщават от комисията. Регулаторът иска от "Топлофикация София" до 30 септември да даде график за погасяване на задълженията към "Булгаргаз" и да информира за "всички действия, които предприема за подобряване на финансовото си състояние".
Източник: Медия Пул (23.09.2022)
 
"Булгаргаз" обяви бърз търг и за тръбен газ за 14 месеца Държавният газов доставчик "Булгаргаз" обяви още един търг за доставка на природен газ – този път за тръбен и със срок от ноември 2022 г. до края на 2023 г. Ще се приемат заявки за поне 3 млн. МВтч или над 284 млн. куб. м за целия период от 14 месеца. В момента дружеството провежда четири търга за доставка на втечнен газ – за ноември и за декември 2022, за 2023 г. и за периода от 2024 до 2034 г., като преди ден директорката на "булгаргаз" Деница Златева заяви, че към процедурите има много голям интерес от фирми от Европа, САЩ и Китай. Първоначални оферти за доставка на тръбния газ ще се приемат до 22 часа на 4 октомври, което е изключително кратък срок. Реално кандидатите ще има едва три работни дни да подготвят предложенията си. Дружеството обявява новия търг за тръбния газ в допълнение към трите за втечнен газ за същите 14 месеца, защото заложените в тях обеми и договорените количества азерски газ не са достатъчни за покриване на нуждите на страната, обясни изп. директор Деница Златева.
Източник: Медия Пул (30.09.2022)
 
Цената на природния газ за октомври е 233,36 лв., със 120 лв. по-ниска от септември КЕВР утвърди цена на природния газ за октомври от 233,36 лв. за мегаватчас. Ключов фактор за поевтиняването със 120 лв. са започналите от доставки по газовия интерконектор „България - Гърция“ - IGB. За предходния месец септември утвърдената от регулатора цена беше 353,21 лв./мвтч, което означава, че цената на природния газ за октомври е по-ниска с близо 34%. Комисията определи цената след извършен анализ на внесените от „Булгаргаз“ ЕАД данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че заявените прогнозни количества природен газ за вътрешния пазар са осигурени от три различни източника за доставка. За първи път комисията включи в ценовия микс цялото количество природен газ по дългосрочния договор с Азербайджан, на цени, залегнали в договора, което от днес се доставя по стартиралия интерконектор „България - Гърция“ - IGB.
Източник: 24 часа (03.10.2022)
 
Интерконекторът с Гърция вече работи. Газът поевтиня с 34% Газовата връзка с Гърция най-накрая е въведена в експлоатация. Това официално се случи на международна среща в София на 1 октомври, в която участваха президентът Румен Радев, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентите на Азербайджан, Сърбия и Северна Македония - Илхам Алиев, Александър Вучич и Стево Пендаровски, както и министър-председателите на Гърция и Румъния - Кириакос Мицотакис и Николае Чука. В първия работен ден на IGB се очаква по газопровода да постъпят над 29 171 мВтч, а за целия месец октомври прогнозата е за 888 801 мВтч, което е около една трета от нуждите на страната.
Източник: Капитал (03.10.2022)
 
"Топлофикация София" е погасила 543 млн. лв. дълг за газ От 1 януари до 28 септември „Топлофикация София" е погасила просрочени задължения към „Булгаргаз“ за над 543 млн. лв. Към 31 август текущите задължения на „Топлофикация София“ към обществения доставчик на газ възлизат на над 349 млн. лв. Това се посочва в писмо на ръководството на „Топлофикация София“ до КЕВР в отговор на дадените от регулатора задължителни предписания, заради високата му задлъжнялост за извършени доставки на природен газ. Съгласно тях дружеството трябваше да посочи размера на заплатените просрочени задължения към „Булгаргаз“ ЕАД към 20 август, размера на текущите задължения към обществения доставчик към 31 август, както и дали се предвиждат доставки на природен газ за производството на топлинна и електрическа енергия „Топлофикация София“ трябваше да предостави също график за погасяване на задълженията към „Булгаргаз“, както и да информира Комисията за всички предприемани действия за подобряване на финансовото си състояние.„Топлофикация София“ е изготвила три прогнозни сценария за месечните плащания и динамиката на дълга към „Булгаргаз“ до края на регулаторния период – юни 2023 г. Те са на база на прогнозните входящи и изходящи парични потоци.
Източник: 24 часа (05.10.2022)
 
"Булгаргаз" осигури доставката на втечнен газ за ноември В резултат на тръжна процедура за доставка на втечнен природен газ за ноември, "Булгаргаз" ЕАД осигури всички необходимите количества за клиентите си, съобщиха от обществения доставчик. На първия етап от търга се извърши предварителен подбор на заявилите интерес 13 фирми, като 10 отговаряха на условията и бяха поканени да предоставят обвързващи оферти. До крайния срок, указан в процедурата, бяха получени оферти от 8 фирми от Европа, Азия и САЩ, посочиха от "Булгаргаз". Класирането се извърши в съответствие с приетата методика за оценяване на офертите. При спазване на условията на тръжната процедура бяха избрани два доставчика на втечнен природен газ с осигурени слотове за регазификация и съхранение на терминала в Ревитуса - "Митилинеос" (Mytilineos S.A.) и "ДЕПА къмършъл" (DEPA Commercial S.A.), уточняват от българското газово дружество. В рамките на проведената процедура бяха постигнати изключително конкурентни цени, които ще намерят отражение в предложената от Булгаргаз цена на природния газ за ноември, изтъкват от "Булгаргаз".
Източник: 24 часа (11.10.2022)
 
"Булгаргаз" предложи поевтиняване на газа с близо 30% през ноември "Булгаргаз" внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране заявление за утвърждаване на цена за месец ноември в размер на 166 лева и 14 стотинки. Предложената цена е приблизително два пъти по-ниска от цените на европейските газови хъбове. Тази съществена разлика се дължи на изключително конкурентните цени, получени в рамките на проведената от "Булгаргаз" тръжна процедура за доставка на природен газ, както и на възможността да бъдат доставени пълните азерски количества.
Източник: profit.bg (12.10.2022)
 
Удължени са търговете за доставките на газ до края на 2023 г. "Булгаргаз" е удължил сроковете за избор на фирмите, които да доставят газ за месеците от ноември тази година до края на 2023 г., но подадените оферти в отделните търгове надхвърлят търсените количества. В средата на септември държавното дружество обяви четири процедури за доставки на втечнен газ, като тази на ноември приключи. За декември се търсят 2 млн. МВтч или 190 млн. куб. м, за следващата година - 16 млн. МВтч или 1.5 млрд. куб. м, а за периода 2024-2034 г. - по 1 млрд. куб. м годишно. Малко по-късно дружеството пусна и търг за доставка на тръбен газ от ноември тази година до края на 2023 г. за поне 3 млн. МВтч или над 284 млн. куб. м за целия период от 14 месеца. По 14-месечния договор за доставка на тръбен газ вече има предпочетен кандидат, но процедурата не е приключена. За търсените декемврийски количества втечнен газ се преговаря с трима кандидати, които имат слотове за регазификация, и се очаква да бъдат обявени победителите. За втечнения газ през 2023 г. също има подадени оферти, но тяхното разглеждане е отложено до приключване на търга за капацитет за регазификация на гръцкия терминал Ревитуса, в който българският доставчик ще участва. Той трябваше да се проведе на 18 октомври, но гръцкият газопреносен оператор ДЕСФА (DESFA) го отложи за 31 октомври. Причината е решение на гръцкия регулаторен орган за енергетиката (RAE) да преразгледа Мрежовия кодекс на ДЕСФА. Поради тази причина "Булгаргаз" планира да обяви на 7 ноември какви слотове за регазификация е успяло да спечели на терминала в Ревитуса за периода на цялата 2023 г..
Източник: Медия Пул (27.10.2022)
 
"Булгаргаз" предлага: Още по-евтин газ за ноември, с 45% по-ниска цена "Булгаргаз" ще предложи в началото на ноември 45% по-ниска цена на газа , а спрямо рекордно високата цена през септември от 353,21 лв., намалението е с 64%, Очаква се цената да е малко под 130 лв. заради по-ниските котировки на нидерландската борса ТТF и големите отстъпки (от 30 до 50 евро), които компаниите са предложили на търга за ноември. В хранилището в "Чирен", вече са нагнетени 300 млн. куб. м газ, което е 88% от неговия капацитет.
Източник: 24 часа (31.10.2022)
 
Цената на газа пада с 47% от 1 ноември Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 123,01 лв. за мгвтч без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това е най-ниската цена от март месец насам.На тази цена „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. За предходния месец октомври утвърдената от регулатора цена беше 233,36 лв. за мвтч, което означава, че за ноември природният газ поевтинява с 47%.
Източник: 24 часа (02.11.2022)
 
"Булгаргаз" спечели два слота на терминала за втечнен газ при остров Ревитуса за 2023 г. "Булгаргаз" спечели два слота на втория търг за разговарване и регазификация на терминала за втечнен газ при остров Ревитуса. Гръцкият оператор ДЕСФА провежда търгове за слотовете на LNG терминала за 2023 г., съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Деница Златева. Българската газова компания за първи път участва в търг за слотове за втечнен природен газ. Българската компания участва в търга за резервиране на слотове на терминала, за да си помогне при търговете за втечнен газ, като при тях да не поставя условие компаниите, които искат да доставят газ да имат и резервирани слотове, което има отражение и върху предложените цени. Преди дни Златева заяви, че "Булгаргаз" преговаря с Турция за доставки на терминалите там на втечнен газ, ще играе на търгове и терминалите в Италия, а доставката може да е по Трансадриатическия газопровод. На първия търг на 31 октомври българската компания не се класира, но сега успя да спечели два слота - един голям, за 1 млн. мегаватчаса, и един малък - за 500 000.
Източник: 24 часа (03.11.2022)
 
ЕБВР ни ограничава: Търси се 300 млн. лв. държавно-гарантиран газов заем от другаде "Булгаргаз" ще се откаже да тегли държавно-гарантиран заем за 150 млн. евро или около 300 млн. лв. от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), както бе обявено при включването на такава гаранция в актуализацията на държавния бюджет през 2022 г. Причината е, че ЕБВР не била достатъчно гъвкава и налагала ограничения за използването на предоставените от нея средства. Вместо това ще обяви процедура за избор на българска или чуждестранна банка, която да отпусне достатъчно гъвкав заем, а от парламента ще се иска да прехвърли част от бюджетно гарантираната сума от тази за следващата година. Това съобщи изпълнителния директор на "Булгаргаз" Деница Златева. Държавната гаранция за "Булгаргаз" бе включена в актуализацията на бюджета, като в обосновката на финансовото министерство се посочваше, че 150-те милиона евро ще отидат за осигуряването на алтернативни количества синьо гориво след спирането на руските доставки в края на април. В нея пишеше, че заемът ще е от ЕБВР, но в законовите текстове това не е посочено изрично, което означава, че тя е валидна за всяка една финансова институция.
Източник: Медия Пул (10.11.2022)
 
"Булгаргаз" предлага поскъпване с 19% на природния газ за декември "Булгаргаз" внесе в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за утвърждаване на цена за декември. Цената, в размер на 145,87 лева за мегаватчас (MWh) или 74,5 EUR/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщиха от обществения доставчик. КЕВР утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 123,01 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Това означава, че предложената към днешна дата цена за следващия месец ще е с 18,58 процента по-висока спрямо действащата в момента. Предложената от "Булгаргаз" цена е с над 30 процента по-ниска от цените на газовите хъбове в Европа за доставка през м. декември, които са в приблизителен размер от 113 EUR/MWh, изтъкват от дружеството.
Източник: 24 часа (11.11.2022)
 
"Булгаргаз" е на загуба от 28 млн. лв. към края на септември "Булгаргаз" е на загуба от 28 млн. лв. деветмесечието на 2022 г. За сравнение - миналата година, при в пъти по-ниските цени, газовият доставчик е бил на печалба 33 млн. лева. Заради рязкото поскъпване на природен газ "Булгаргаз" регистрира рекордни в историята си приходи - над 4.4 млрд. лв. за деветмесечието с очакване за почти 6 милиарда в края на годината. Това е повече от четворен ръст в рамките, тъй като към края на септември 2021 г. постъпленията бяха едва 1.1 млрд. лв. Промяна няма нито в количествата, които са закупени, нито в тези, които са продадени. Те продължават да са около 25-26 млн. мВтч, което се равнява на 2.5 млрд. м3, или 80% от цялото потребление в България. Търговските вземания на дружеството достигат 1.2 млрд. лв. - 30% от приходите. От тях над 500 млн. лв. са натрупани от "Топлофикация София", като голяма част са в просрочие. По-неприятното е, че тези дългове ще продължат да растат, защото "Булгаргаз" ще продължава да им продава газ, който те няма да плащат. Газовият доставчик споменава, че се очаква дългът на софийската топлофикация да расте със 150 - 200 млн. лв. всеки месец тази зима, което са допълнителни задължения от почти милиард.
Източник: Капитал (15.11.2022)
 
1.5 млрд. лева дългове очакват "Топлофикация-София" в края на сезона Дълговете на "Топлофикация- София" се очаква да надминат 1.5 милиарда лева в края на отоплителния сезон. До края на отоплителния сезон задълженията към "Булгаргаз" ще достигнат 750 млн. лева, а към Българския енергиен холдинг (БЕХ) - над 800 млн. лева. При тези разчети, базирани на прогнозна цена на газа, общинското дружество ще дължи над 1.5 млрд. лева в края на сезона.
Източник: News.bg (01.12.2022)
 
25 български компании сред най-големите в Европа 25 български компании са сред най-големите в Централна и Източна Европа по приходи и печалби, показва класацията за 2021 г. на анализаторите от “Кофас”. Българският енергиен холдинг е на 15-о място, а консолидираните приходи за 2021 г. 5,7 млрд. евро. От енергийните компании попадат още въглищните централи “Контур Глобъл Марица-изток 3” и “Марица-изток 2”, АЕЦ “Козлодуй”, “Булгаргаз”, “Енерго-Про Варна”. “Еврохолд” също влиза в топ 500 на Централна и Източна Европа след покупката на бизнеса на ЧЕЗ у нас. От телекомуникационния бизнес в класацията попада “А1 България”. Сред компаниите, които за първа година са включени, са “Адванс Пропъртис” и “Хювепроджект”. Друг представител на фармацевтичния бизнес в класацията - производител на лекарства за хора, е “Софарма”. Нефтеният бизнес е представен от “Лукойл България”, “Лукойл Нефтохим Бургас”, “Астра Биоплант” и “Сакса”. “Аурубис България” също е в топ 500, като заема сравнително предно място в класацията. Изпълнителен директор е Тим Курт, а компанията за добив на метали е собственост на германската “Аурубис”.
Източник: 24 часа (02.12.2022)
 
Газът за декември с 18,8% по-скъп заради Чирен и по-голямо потребление Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за декември в размер на 146,09 лв. за мегаватчас без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Той е с 18,8% по-скъп от ноември, когато струваше 123,01 лв. На утвърдената от регулатора цена „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и топлофикациите.
Източник: 24 часа (02.12.2022)
 
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена за природния газ за декември - тя е 146 лева и 9 стотинки за мегаватчас, което е с около 19% повече. Тази стойност не включва такси (за достъп, пренос) и налози, (акциз и ДДС). На тази цена "Булгаргаз" ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Причината за поскъпването са високите цени на нагнетения природен газ в хранилището в Чирен и нарасналото потребление през отоплителния сезон, уточняват от енергийния регулатор.
Източник: Offnews (06.12.2022)