Новини
Новини за 2021
 
Природният газ поевтинява заради доставките от Азербайджан Природният газ поевтинява от днес с почти 3%, реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в първия ден на новата година. Така синьото гориво вече струва 26.93 лв./мВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) при 27.70 лв./мВтч за декември миналата година. Символичното намаление няма да се отрази на цените на топлинната енергия и на електрическата енергия и те остават непроменени. "Основание за това (намалението на тарифата - бел. ред.) е крайната доставна цена на природния газ от Азербайджан, който от 1 януари постъпва в България", заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. За първи път в цената на газа сега е отразен и новият внос на суровина от Азербайджан. "Булгаргаз" има договор за покупката на азерски газ от началото на 2021 г. и доставката му трябва да става през Трансадриатическия газопровод TAP (Trans Adriatic Pipeline) и газовата връзка с Гърция. Изграждането на тръбата с южната ни съседка обаче се бави и едва ли ще е готова преди есента. Заради това вносът на азерски газ в България става през съществуващото трасе при Кулата. Това е тръбата, през която се доставя руски газ за Гърция през България, но в случая ще се използва реверсивно. За да може България да печели дългосрочно от диверсификацията на източниците си за доставка на природен газ обаче трябва да се знае какво се случва с договора с "Газпром". Причината - не е ясно как ще се изпълнява контрактът, при положение че страната ни ще купува газ от друго място, а в същото време не се очаква рязък скок в потреблението.
Източник: Капитал (04.01.2021)
 
"Булгаргаз" ЕАД предлага природният газ за февруари да струва 28,92 лв. за мегаватчас "Булгаргаз" ЕАД предложи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да утвърди цена на природния газ за февруари в размер на 28,92 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) за крайни снабдители на природен газ и за лице, на което е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия (ЗЕ, чл. 30, ал. 1, т. 7). Това съобщиха от обществения доставчик. "Булгаргаз" ЕАД обръща внимание, че цените на европейските газови пазари са се повишили с над 16% за периода 31.12.2020 г. - 08.01.2021 г., като част от това увеличение се отразява и върху предложената за утвърждаване цена за февруари. Прогнозната цена на природния газ за март на 2021 г. е 30,22 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), се посочва още в съобщението. КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 януари 2021 г. в размер на 26,93 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).
Източник: 24 часа (12.01.2021)
 
България ще внесе 225 млн.куб.м. азерски газ по стария газопровод от Гърция България ще внесе около 225 млн. куб. м. азерски газ в продължение на 9 месеца през газопровода Кулата-Сидерокастро, докато бъде пусната в експлоатация междусистемната българо-гръцка газова връзка по-късно тази година. Това заявиха от Министерството на енергетиката. „Булгаргаз“ успешно започна доставката на „синьо гориво“ от Азербайджан за България в 7.00 часа сутринта на последния ден на отминалата 2020 г. „Булгаргаз“ ЕАД договори доставките по алтернативен маршрут през гръцката газопреносна мрежа до входен пункт Кулата – Сидирокастро на българската газопреносна мрежа. Транспортирането на природния газ по този маршрут е временно, за срок от девет месеца до края на 2020/2021 газова година“, посочиха от Министерството на енергетиката. От там уточниха, че количествата, които ще бъдат доставени за този период са в приблизителен обем на 225 млн. куб. м. и са съобразени с техническите възможности на гръцката газопреносна мрежа.
Източник: econ.bg (15.01.2021)
 
Природният газ поскъпва сериозно от 1 февруари Цената на природния газ за българския пазар ще се вдигне чувствително от началото на февруари, след като няколко месеца преди това вървеше надолу. Преди две седмици държавният газов доставчик "Булгаргаз" поиска от КЕВР да утвърди поскъпване със 7.5%, но днес стана ясно, че то ще е по-голямо. Причината е, че през това време синьото гориво е поскъпнало сериозно на световните пазари, стана ясно днешното обсъждане на цените в Комисията за енергийно и водно регулиране. „Борсовите цени на европейските газови пазари само за периода 1 декември – 27 януари са се покачили с над 45%", обяви на заседанието изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов. Той посочи, че причината за поскъпването на газа в Европа е от една страна студеното време, обхванало части от континента, а от друга - достигнатите високи цени в Азия. Според него тенденцията ще продължи и през следващите месеци. "Дори и при това положение обаче газът у нас ще се продава с около 15-20% по-евтино, отколкото на европейските борси", обясни Николай Павлов. Каква точно ще е цената на природния газ от 1 февруари, ще стане ясно в самия ден от решението на КЕВР. "Булгаргаз" ще предостави допълнително информация за промяната на различните компоненти на цената. Първоначално предложението на компанията бе за 28,92 лв./MВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) за крайни снабдители на природен газ и топлофикациите при сегашна стойност от 26.93 лв./MВтч. "Към Азия се насочват големи количества втечнен газ и това влияе на цените на спот пазарите", обясни още шефът на "Булгаргаз". Той посочи, че с 15% са нараснали и цените и на петрола и петролните деривати. Отчитаме високо потребление на природен газ в България, макар че зимата не е толкова студена, коментира още директорът на "Булгаргаз". Той допълни, че ще внесат и количествата, продадени от компанията по заявки в последния момент, направени от лицензианти. "Всеки лицензиант, който извършва услуга от обществен интерес, следва много внимателно да планира и гарантира своите доставки", категоричен беше Павлов и допълни, че "Булгаргаз" планира своите доставки месеци преди началото на годината с доставчиците по дългосрочни договори.
Източник: Сега (28.01.2021)
 
Газът поскъпва за февруари с 12,85%, а не със 7,4 на сто, както беше прогнозата Природният газ поскъпва от 1 февруари с 12,85%. Това става ясно от решението на Комисията за енергийно и водно регулиране на закрито заседание. Прогнозата, която се обсъждаше на онлайн заседанието за цената на 27 януари беше за увеличение със 7,4 на сто. Така от днес газът ще струва 30,39 лв. за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Предложението на "Булгаргаз", както и цената, обсъждана в КЕВР, беше 28,92 лв. Оставаше обаче условието в деня, в който влиза цената в сила, "Булгаргаз" да направи корекции за последните дни на януари, което и стана. В съобщението на КЕВР се казва, че в актуализираната цена е отразена постъпилата информация за пазарните индекси на европейските газови хъбове за януари 2021 г., за средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари на Европейската централна банка за същия период, както и осреднените цени към 31.01.2021 г. на алтернативните на природния газ, горива: мазут със съдържание на сяра 1% и газьол със съдържание на сяра 0,1%.
Източник: 24 часа (02.02.2021)
 
Агенцията за публични предприятия и контрол публикува конкурсните книжа за избор на членове на управителните съвети на енергийните дружества На интернет страницата на Агенцията за публични предприятия и контрол, са публикувани публичните покани (заедно с придружаващата документация към тях) за номиниране на членове в органите за управление и контрол на следните дъщерни дружества – публични предприятия от групата на БЕХ: „АЕЦ КОЗЛОДУЙ“, “Булгаргаз” ЕАД ЕАД, „БУЛГАРТРАНСГАЗ" ЕАД, “Електроенергиен системен оператор” ЕАД, “Мини Марица - изток” ЕАД, „Национална Електрическа Компания“ ЕАД, „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД. По този начин се стартират процедурите за избора на останалите двама независими членове в органите за управление и контрол на посочените дъщерни дружества – публични предприятия, след като на 02.02.2021г. БЕХ ЕАД стартира конкурсни процедури за избор на трима членове (представители на държавата) на органите за управление и контрол на същите дъщерни дружества, съобщават от холдинга.
Източник: 3e-news (22.02.2021)
 
БЕХ ще има ново ръководство, никой от сегашните мениджъри не се яви на конкурса Нито един от сегашните мениджъри на БЕХ не кандидатства в конкурса за членове на борда на директорите, който обяви Министерството на енергетиката. Шефът на холдинга в оставка Жаклен Коен заяви вече, че няма да остане, а Живко Динчев и Андон Андонов са подали документи съответно за бордовете на ТЕЦ “Марица-изток 2” и за “Мини Марица-изток”. Седем души ще се борят за 3 места в борда. Сред тях познати в енергийните среди са доскорошният депутат Валентин Николов, Иван Андреев, който е бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй", финансовият директор на “Мини Марица-изток” Стелиан Коев, Димчо Маргитов, който работи в БЕХ, и Любомира Ганчева, която е от АБВ. В АЕЦ “Козлодуй” също ще има смяна на мениджърите с изключение вероятно на директора на централата Наско Михов, който участва в конкурса. Иван Йончев и Жаклен Коен не са подали документи. Йончев в момента е шеф на НЕК и кандидатства за там. Сред кандидатите за борда на директорите са сегашният зам.-директор Александър Николов, бившият евродепутат от ГЕРБ Владимир Уручев и Данаил Парталозов. В “Булгаргаз” документи са подали двама от тримата членове на борда - директорът Николай Павлов и Илиян Дуков. Третият допуснат е Николай Дончев. В “Булгартрансгаз” ще се избират чрез конкурс само членове на надзорния съвет. След това те ще изберат управителен съвет и шеф на компанията. Кандидатите са нови, досегашните двама в надзора - Кирил Георгиев и Владимир Митрушев, не са подали документи. Новите са Снежана Йовкова-Маркова, Николай Стефанов, Стефан Илиев. Същата е процедурата и за Електроенергийния системен оператор. От петима само един е сегашен член - Пламен Радонов. Останалите са Евден Николов, Иван Йотов, Лъчезар Димитров и Георги Наков. Петима са кандидатите за мениджъри на “Мини Марица-изток”. Трима са сегашни - Андон Андонов, Николай Диков и Георги Коев, останалите са Стойко Башалов и Петър Петров. И в конкурса за НЕК трима от четиримата кандидатите са досегашни членове на борда. Това са Момчил Ванов, Христо Георгиев и шефът на компанията Иван Йончев. Нов е Георги Наков. Трима са кандидатите за мениджъри на ТЕЦ “Марица-изток 2”, като от сегашния борд само директорът Живко Динчев е подал документи. Новите са бившият шеф на КЕВР Боян Боев и Руслан Германов.
Източник: 24 часа (24.02.2021)
 
Николай Павлов: За март месец „Булгаргаз“ ще има конкурентна цена в сравнение с европейските газови пазари Прогнозата сочи, че за март месец „Булгаргаз“ ще има конкурентна цена в сравнение с европейските газови пазари. Това каза по време на откритото заседание (проведено онлайн) в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изпълнителния директор на газовото дружество Николай Павлов при обсъждането на доклада по заявлението за утвърждаване на цена на газа за март. В заявлението си от 8 февруари газовият обществен доставчик предложени цена на синьото гориво в размер на 28,64лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). „В голяма степен тази предложена цена за месец март ще се запази“, заяви Павлов, в отговор на коментар на председателя на регулаторната комисия Иван Иванов по повод направено по-рано от него изложение за по-високите цени на петрола и цените на газа на спотовите пазари. Все пак цената на газа ще бъде променена, тъй като в обновеното предложение, което „Булгаргаз“ трябва да внесе до 9 часа сутринта на 1 март, освен актуализацията, свързана с алтернативните горива на петрола (мазут и газьол и спотовата цена на газа на европейските пазари) ще бъде включена и информацията и за количествата синьо гориво, продадени по Програмата за освобождаване на газ. Причината е, че в настоящото предложение , внесено в КЕВР не са включени търговете. По-голямо отражение, т.е. повишение на цената се очаква през април, стана ясно от думите на изпълнителния директор на „Булгаргаз“. По думите му, „основните изменения на цените на петрола и спотовите цени на газа ще се отразят в по-голяма степен в цената на газа за месец април. Въпреки това цената, по която дружеството ще продава газ на клиентите си ще остане съпоставима и конкурентна“, обясни той. В рамките на заседанието Николай Павлов коментира и последните изменение на петролните и газовите пазари. „За последните няколко месеца цената на петрола значително се покачи, като увеличението е с над 38 процента, като от 47 долара за барел в момент се търгува на 65 долара за барел. Това естествено има и своето обяснение. Пазарите започнаха да се възстановяват от пандемията COVID-19, каза той. Като други фактори, влияещи върху ценовите нива той посочи ограничения добив, рекордно ниските температури в САЩ, а също така повишеното потребление. „Това е по отношение на петрола. Естествено това се отразява и на увеличението на алтернативните на природния газ горива – мазут и газьол“, уточни той. „По отношение на газовите пазари, през януари и февруари цените се движеха в диапазона от 20 евро за MWh. За последната седмица забелязваме леко понижение“, допълни Павлов. Конкретно за „Булгаргаз“, изпълнителният директор каза, че на 1 март от дружеството ще бъде внесено актуализирано заявление, в което ще бъде предоставена информация на КЕВР „за отчетните стойности на борсите, също така и за последните заявки на клиентите и последните данни за продадените количества по Програмата за освобождаване на газ“ . Според Павлов, в ценовия микс на „Булгаргаз“ за месец март, в цената, по която дружеството ще продава и, която ще бъде определена от КЕВР ще влизат също така цената на количествата от Азербайджан, от добива от газохранилището в Чирен и по договора с „Газпром експорт“. Павлов направи и кратка ретроспекция на цената на дружеството за последните няколко месеца. „Осреднената цена на борсите е с 14-15 % по-висока от цената, по която „Булгаргаз“ продава на българския пазар. За февруари месец разликата е по-висока – от порядъка на 20-22 процента е по-ниска цената, като очакваме. Прогнозите са и за месец март тази тенденция да се запази. Очакванията са за 15 % по-ниска цена. За месец април, както казах, това увеличение на цената на петрола и съответно на петролните продукти ще намери своето отражение в цената, която „Булгаргаз“ ще предложи за утвърждаване. Но въпреки това увеличение, тази цена ще бъде съпоставима с европейските газови пазари, ще бъде конкурентна“, допълни той. „Повишението на цената на петрола в световен мащаб и, както казах, и повишената консумация ще намерят своето отражение върху цените на газа, тъй като в голямата си част договорите са петролно индексирани, но по отношение на „Булгаргаз“ това ще намери отражение през месец април“, уточни още Павлов.
Източник: 3e-news (25.02.2021)
 
Цената на природния газ пада от 1 март Цената на природния газ ще продължи да се движи на зигзаг. Комисията за енергийно и регулиране одобри тарифата на "Булгаргаз" за март - 28,64 лв. за мегаватчас. За сравнение през февруари синьото гориво струваше по 30,39 лв./MWh. Но през април се задава голямо повишение - прогнозата на "Булгаргаз" за четвъртия месец е за 33,41 лв. за MWh. Цената на природния газ вече се определя месец за месец, като промените са в синхрон с котировките на европейските газови хъбове и петролни пазари. При утвърждаването на цената са отчетени заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, променените условия по договора между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром экспорт", условията по договора с Азербайджан и курса на долара - валутата, в която се заплаща внасяният у нас природен газ, уточняват от КЕВР. Промени в цените на парното и тока няма да има, посочват от регулатора.
Източник: Сега (02.03.2021)
 
БЕХ готви съдебен иск срещу столичното парно за близо 700 млн. лева Българският енергиен холдинг (БЕХ) се готви да заведе съдебно дело срещу столичната „Топлофикация“, ако до края на следващия месец дружеството не започне да изплаща дълга си от близо 700 млн. лева. Това става ясно от писмо на БЕХ до надзорния съвет на „Топлофикация-София“ с копия до премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев. В него холдингът отказва поисканото от столичното парно ново предоговаряне с допълнително отсрочване и намаление на лихвените проценти по дълга от почти 700 млн. лева за неплатен газ. Миналата година той беше прехвърлен от „Булгаргаз“ към държавния енергиен холдинг. Оттам настояват топлофикационното дружество да подпише най-късно до 30 април 2021 г. споразумението за дълга. Холдингът ще даде „Топлофикация“ на съд, ако до тази дата не бъде сключено споразумението с посочения погасителен план и предложение за надеждно обезпечение (залог на вземанията на „Топлофикация-София“) или друга обезпечителна мярка в полза на БЕХ. Столичното парно е записало в бизнес плана си за 2021 г. вземане на инвестиционен заем от 500 млн. лева за изграждане на когенерации за увеличаване на производството на електрическа енергия. Очаква се това да стабилизира дружеството.
Източник: 3e-news (10.03.2021)
 
БЕХ ще съди "Топлофикация-София" за 700 млн. лева Българският енергиен холдинг (БЕХ) се готви да заведе съдебно дело срещу столичната "Топлофикация", ако до края на следващия месец дружеството не започне да изплаща дълга си от близо 700 млн. лева. Това става ясно от писмо на БЕХ до надзорния съвет на "Топлофикация-София" с копия до премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев. В него холдингът отказва поисканото от столичното парно ново предоговаряне с допълнително отсрочване и намаление на лихвените проценти по дълга от почти 700 млн. лева за неплатен газ. Миналата година той беше прехвърлен от "Булгаргаз" към държавния енергиен холдинг, припомня вестник "Политика". "БЕХ не приема предложението на "Топлофикация-София" за предоговаряне на двете съществуващи споразумения от 2015 г. и 2019 г. Считаме, че условията по подписаните споразумения отразяват максимално допустимите компромиси от БЕХ, които холдингът може да направи за "Топлофикация-София", отчитайки както икономическата, така и социалната зависимост на топлофикация за страната", се казва в писмото на енергийния холдинг. Оттам настояват топлофикационното дружество да подпише най-късно до 30 април 2021 г. споразумението за дълга.
Източник: expert.bg (11.03.2021)
 
Прогноза за май: 34,44 лв. за мегаватчас цена на газа през май 34,44 лв. за мегаватчас е прогнозата на "Булгаргаз" за цената на природния газ за месец май, съобщава компанията. Тя е без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. По закон дружеството е задължено да обяви предвижданията си месец преди да внесе в КЕВР заявление колко да струва газа. Прогнозната цена на газа отразява развитието на европейските газови пазари и котировките на алтернативните на природния газ горива към 10 март. Окончателната цена ще бъде предложена за утвърждаване от КЕВР на 1 май, отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 30 април. Цената за март, която КЕВР определи в първия ден на месеца, е 28,64 лв. за мегаватчас. За февруари утвърдената от регулатора цена на природния газ беше 30,39 лв. за мегаватчас, което означава намаление за март с 5,76%. За април се очаква увеличение, тъй като "Булгарлгаз" внесе на 10 март заявление за цена от 32,32 лв.
Източник: 24 часа (12.03.2021)
 
"Булгаргаз" поиска поскъпване на природния газ с почти 13% през април Поскъпване на природния газ от 1 април с почти 13% поиска общественият доставчик "Булгаргаз" в своето заявление до Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР). От компанията очакват тенденцията за повишаване на цената да се запази и през май. В своето заявление от "Булгаргаз" посочват, че от 1 април природния газ, доставян за клиентите на компанията ще бъде 32,32 лева за мегаватчас. От КЕВР одобриха цена от 28,64 лева за мегаватчас от 1 март. С промени в законодателството през пролетта на 2020 година цената на природния газ се актуализира всеки месец. Още в края на февруари от газовата компания обясниха, че влияние на пазарите ще окаже поскъпването на петрола в последните месеци. Това увеличение на цената се отразява с малко закъснение върху петролните деривати, които участват във формирането на цената на природния газ у нас. Друг компонент е цената на суровината на европейските газови пазари. В микса на "Булгаргаз" се включват доставките по договора с "Газпром Експорт", газа от Азербайджан и обикновено по това време на годината газ от хранилището "Чирен".
Източник: Инвестор.БГ (12.03.2021)
 
Природният газ поскъпва с 13% от 1 април? Природният газ може да поскъпне с 13% от 1 април до малко над 32 лв. за мегаватчас. Или поне това са предварителните разчети на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която заседава днес по темата, а окончателното решение предстои с началото на новия месец и дни преди парламентарните избори.За сравнение, цената на природния газ в България в момента е 28 лева и 64 стотинки за мегаватчас. Ако нещата се случат според изчисленията, цената на газа ще е най-висока от март 2020 г. насам. Тогава бяха предоговорени условията по договора с „Газпром“ за доставка на синьо гориво за България и във формурата за изчисление на цената беше включена пазарната компонента. През март 2021 г. на международните борси природният газ поскъпна с около 20% - до 18 евро на мегаватчас. А това тегли и цената за България нагоре след промяната във формулата.
Източник: Club Z (26.03.2021)
 
Енергийното министерство ще провери дейността на "Булгаргаз" за 2020 г. От страна на Комисията за енергийно и водно регулиране бе констатирана положителна разлика за 2020 г. между прогнозните и отчетените от "Булгаргаз" ЕАД разходи за доставка на природен газ. В следствие на това предложената от дружеството цена на природния газ за месец април 2021 г., в качеството му на обществен доставчик, е намалена с размера на установения от КЕВР надвзет приход, съобщават от енергийното министерство. В тази връзка представители на Министерството на енергетиката и "Български енергиен холдинг" ЕАД, считано от 26-ти март 2021 година, ще извършат проверка на дейността на "Булгаргаз" ЕАД за 2020 г., в това число на реализираните приходи и отчетените разходи, както и отражението им върху предложената от обществения доставчик цена на природния газ за месец април тази година.
Източник: Труд (29.03.2021)
 
Две газови борси за 35 години напред лицензира КЕВР Вече има две газови борси с лиценз за 35 години. Комисията за енергийно и водно регулиране със свои решения одобри лицензирането им и прие бизнес плановете им до 2024 и 2025 г. Това се случи без никакви вълнения в газовия сектор, въпреки че експерти се съмняваха, че пазарът може да понесе две борси. Едната борса е държавната - „Газов Хъб Балкан“, която е на "Булгартрансгаз" и оперира от началото на 2019 г., тя е с капитал 500 000 лв. Предметът й на дейност е изграждане и опериране на електронна платформа за борсов пазар с природен газ, енергийни продукти, енергийни носители, енергийни, зелени и бели сертификати, въглеродни емисии и други, свързани с енергопотреблението продукти. „Газов Хъб Балкан“ ползва, след подписване на споразумение с Trayport Limited (Trayport) през 2019 г., системата за борсова търговия Global Vision Eхchange Trading Sistem (ETS). За 2019 г. борсата е на загуба от 150 хил. лв., но има достатъчен ресурс, както и подкрепата на собственика за развитие на платформата за търговия на природен газ, заключва КЕВР. Приходите за 2019 г. са 28 хил. лв. Клиенти на борсата са 39 търговци на газ. Частната „Българска енергийна търговска платформа“ използва същата търговска платформа - на Trayport Limited UK. На нея обаче няма да се търгуват количества от програмата за освобождаване на природен газ от "Булгаргаз", тъй като към момента има действащо споразумение за изпълнение на програмата за освобождаване на природен газ между „Булгаргаз“ ЕАД и „Газов Хъб Балкан“ ЕАД, което е одобрено от КЕВР. Капиталът на дружеството е в размер на 50 000 лева, разделен на 1000 обикновени поименни акции. Собственици са трима акционери - Искър Василев Искров (40%); Георги Цветанов Найденов (35%) и адвокатско дружество „Киров и Братулева“ (25%). Дружеството се управлява по едностепенна система на управление със Съвет на директорите в състав: Искър Василев Искров, Георги Цветанов Найденов, Киро Георгиев Киров. Според КЕВР тя има материалната и финансова възможност да осъществява организират борсов пазар на природен газ. Както и при "Газов хъб "Балкан", така и при частната борса всички конкретни числа и цели са търговска тайна и са заменени с многоточия. Все пак от приетия бизнес план на "Българска енергийна търговска платформа" се разбира, че до 2025 г. частната борса предвижда да търгова до 30% от общото потребление в България, което е над 3 млрд. куб. м. За периода 2021 – 2025 г. „Българска енергийна търговска платформа“ АД е планирала разходи в размер на 7,328 млн.лв.
Източник: 24 часа (02.04.2021)
 
Нова цена на газа за юни прогнозира „Булгаргаз“ Цената ще е 35,74 лв./MWh, като в нея не са включени цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. От дружеството посочват, че прогнозната цена на синьото гориво отразява развитието на европейските газови пазари и котировките на алтернативните на природния газ горива към 9 април тази година. Припомняме, че прогнозната цена на природния газ за май 2021 г. е 34,44 лв./Mwh. На 1 април Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябваше да се произнесе за цената на природния газ за месеца, но решението беше отложено за след вота. Причината бе удължаването на проверката на БЕХ за априлската цена на газа. Най-вероятно КЕВР ще се произнесе за евентуалното поскъпване на природния газ около средата на април.
Източник: Труд (12.04.2021)
 
Синдиците на КТБ са възстановили 25% от парите Над 1.25 млрд. лв. са разпределените към края на март 2021 г. от синдиците на фалиралата КТБ средства към кредиторите, отчитат от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Разпределената за възстановяване сума е значително по-голяма от прогнозите за не повече от 800 млн. лв. на специализираната международна разследваща компания АликсПартнърс Сървисис ЮКей (AlixPartners Services UK LLP), посочва председателят на фонда Матей Матев в статия в последния бюлетин на Асоциацията на банките в България. Според него основен принос за по-високата събираемост на суми от длъжниците на банката имат промените в Закона за банковата несъстоятелност, направени след обявяването на фалита на четвъртата по големина банка. Една от тези промени бе спорната поправка "Пеевски", която депутатът от ДПС Делян Пеевски, бивш бизнеспартньор на собственика на КТБ Цветан Василев, внесе през 2018 г., за да се спре "вторичното разграбване" на банката. Тогава ГЕРБ подкрепи закона "Пеевски", който обезсилва със задна дата прихващанията и цесиите, чрез които банката загуби стотици милиони левове. Според експертите, включително и ВАС, които дори сезираха Конституционния съд, подобно ретроактивно действие може да предизвиква сериозен хаос в стопанския оборот. "Макар и оспорвани, включително пред Конституционния съд, промените в закона дадоха възможност на синдиците на КТБ да постигнат този резултат, като вероятно без тях събраната и разпределена на кредиторите сума щеше да бъде именно тази, прогнозирана от АликсПартнърс", посочва председателят на ФГВБ. Всъщност данните показват, че за повече от 6 години синдиците са успели да съберат около 25% от активите на разграбената банка. Няма данни колко от въпросните 1.25 млрд. лв. са в резултат от събиране на предоставени от КТБ кредити, от осребряване на активи на банката или от обявяване за недействителни на извършени прихващания след нейния фалит. По-голямата част от разпределените за връщане пари - 928 млн. лв., всъщност отиват във ФГБВ, който е най-големият кредитор на КТБ, след като изплати през 2015 г. защитени влогове за 3.7 млрд. лв. От влизането на синдиците в банката досега връщането на пари на незащитени вложители (тези със спестявания над 196 000 лв.) и други кредитори е станало с четири частични сметки. Първата бе обявена през 2017 г. за общо 570 млн. лева, но заради обжалвания средствата по нея започнаха да се изплащат чак през 2019 г. До края на 2020 г. са изплатени 535.4 млн. лв., посочват от ФГВБ. От тях 418.3 млн. лв. са отишли във фонда, а останалите са разпределени между малко над 7000 незащитени вложители - фирми и физически лица. Сред тях излязоха имената на различни политици, начело с Ахмед Доган, както и на десетки общински и държавни фирми. В списъка с големите незащитени вложители фигурират Топлофикация София, Булгаргаз и Булгартрансгаз, ББР, БЕХ, НЕК, АЕЦ Козлодуй, Мини Марица изток, НКЖИ, както и държавни ведомства като Агенцията за приватизация и Агенция "Дипломотически имоти". Всички те до момента са получили не повече от 20% от някогашните си спестявания в банката. През септември 2020 г. стартира изплащането на суми по втората частична сметка за 430 млн. лв., по която до края на 2020 г. вече са изплатени 384.9 млн. лв. От тях 320.6 млн. лв. са за ФГВБ. Третата частична сметка за 5.6 млн. лв. бе за един единствен обезпечен кредитор и бе изплатена през октомври същата година. Става дума за френската банка "Сосиете Женерал", отпуснала срочен заем на КТБ през 2011 г.
Източник: Сега (15.04.2021)
 
Проверката не намери проблем в "Булгаргаз" Приключи проверката, извършена от експерти на Министерството на енергетиката и "Български енергиен холдинг" ЕАД на дейността на "Булгаргаз" ЕАД за 2020 г., съобщиха от Министерството на енергетиката. Работната група рапортува, че не са установени несъответствия, свързани с реализираните приходи и отчетените разходи през миналата година, както и отражението им върху предложената от дружеството и намалена впоследствие от КЕВР цена на природния газ за месец април 2021 година. В тази връзка следва общественият доставчик "Булгаргаз" ЕАД да предприеме действия за внасяне на заявление за образуване на административно производство за утвърждаване на цена за месец април тази година в Комисията за енергийно и водно регулиране. Припомняме, че представители на Министерството на енергетиката и "Български енергиен холдинг" ЕАД на 26 март 2021 година влязоха в "Булгаргаз" ЕАД, за да извършат проверка на дейността на държавното дружество за 2020 г., в това число на реализираните приходи и отчетените разходи, както и отражението им върху предложената от обществения доставчик цена на природния газ за месец април тази година. Това стана след като от Комисията за енергийно и водно регулиране бе констатирана положителна разлика за 2020 г. между прогнозните и отчетените от "Булгаргаз" ЕАД разходи за доставка на природен газ. В следствие на това предложената от дружеството цена на природния газ за месец април 2021 г., в качеството му на обществен доставчик, е намалена с размера на установения от КЕВР надвзет приход.
Източник: Банкеръ (20.04.2021)
 
"Булгаргаз" иска поскъпване на природния газ Природният газ да струва 33 лева и 38 стотинки за мегаватчас без такси и налози през този месец, поиска "Булгаргаз" от енергийния регулатор. Това става със закъснение от 19 дни, тъй като малко преди парламентарните избори Министерството на енергетиката назначи проверка на газовата компания, която тогава изчисли, че е необходимо поскъпване от около 13 на сто. Проверката не установи нарушения и "Булгаргаз" актуализира и днес внесе своето заявление. То предвижда през текущия месец поскъпването на синьото гориво да е близо 17 на сто. Причината е продължаващата тенденция на увеличение на цените на европейските борси, като у нас цената остава под средната за Европа. Предвижда се регулаторът да утвърди цените в сряда.
Източник: БНР (20.04.2021)
 
КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 април 2021 г. от 33,19 лв. за MWh, Комисията за енергийно и водро регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ от 1 април 2021 г. в размер на 33,19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Цените на парното, топлата вода и тока остават непроменени, съобщиха от пресцентъра на енергийния регулатор. Тази цена е по-ниска от посочените в заявлението на “Булгаргаз” – 33.38 лв./ MWh. Както е известно, в края на месец март енергийното министерство и БЕХ започнаха проверка в държавното газово дружество, което наложи отлагане на решението от страна на енергийния регулатор. Комисията за енергийно и водно регулиране проведе закрито заседание, на което прие решение във връзка с подаденото от "Булгаргаз" ЕАД заявление за утвърждаване на цена за месец април 2021 г., по която общественият доставчик ще продава природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Решението на Комисията е прието в съответствие с условията на договора между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром экспорт" и условията по договора с азербайджанската компания и споразуменията към него, се казва в съобщението. Уточняват се и подробностите, довели по-късното решение на КЕВР. С писмо до енергийния регулатор от 01.04.2021 г. „Булгаргаз“ ЕАД информира Комисията, че ще предостави актуални данни във връзка с цената на природния газ за м. април 2021 г. след приключване на назначената от министъра на енергетиката проверка на дружеството. Предмет на проверката е дейността на "Булгаргаз" ЕАД за 2020 г., в това число на реализираните приходи и отчетените разходи, както и отражението им върху предложената от обществения доставчик цена на природния газ за месец април т.г. Предвид полученото на 01.04.2021 г. писмо от „Булгаргаз“ ЕАД и на основание чл. 35, ал. 6, т.1 от Правилника за устройството и дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране и на нейната администрация, на заседание на 1.04.2021 г. КЕВР преустанови дискусията по утвърждаване на цена на природния газ, докато пред Комисията не бъдат предоставени необходимите данни за вземане на решение. На 19.04.2021 г. общественият доставчик внесе актуализирано ценово заявление, което даде основание на регулатора да продължи обсъждането за утвърждаване на цена на природния газ за м. април, считано от 01.04.2021 г. 1 се казва още в съобщението. В приетото от Комисията решение е отчетена предложената на 19.04.2021 г. от "Булгаргаз" ЕАД актуализирана цена на природния газ, в която е отразена постъпилата отчетна информация за повишените пазарни индекси на европейските газови хъбове за м. март 2021 г. и за средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари на Европейската централна банка за същия период, както и осреднените цени към 31.03.2021 г. на алтернативните на природния газ, горива: мазут със съдържание на сяра 1% и газьол със съдържание на сяра 0,1%. В актуализираното ценово заявление на обществения доставчик са отчетени и количествата природен газ по договорите с лицензиантите, както и с клиенти по свободно договорени цени. След подробен анализ на представените от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни и документи и след направени изчисления съгласно ценовия модел, с приетото решение КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 април 2021 г. в размер на 33,19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). В заявлението на газовото дружество е поискана цена на природния газ в размер на 33,38 лв./MWh, но след проучване на предоставените от обществения доставчик отчетни данни за всеки ценови период през 2020 г. Комисията установи положителна разлика в годишен аспект за 2020 г. между прогнозните и отчетните разходи за доставка на количества природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Поради това Комисията счита за икономически обосновано разходите за закупуване на природен газ за вътрешния пазар да бъдат намалени с положителната разлика за 2020 г., което води до промяна на компонентата цена на вход на газопреносни мрежи, оборотния капитал за месец април 2021 г. и регулаторната база на активите на дружеството. Промяната на цената на природния газ няма да се отрази на цените на топлинната енергия и на електрическата енергия и те остават непроменени. В утвърдената цена на природния газ от 33,19 лв./MWh са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в подземното газово хранилище „Чирен“ в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. В правомощията на КЕВР е да утвърди цена на природния газ по подадено заявление от обществения доставчик. Въз основа на предоставените данни и документи към заявлението и след проверка на направените изчисления, Комисията утвърждава цена на природния газ за съответния месец, която се прилага от първо число на месеца, съгласно чл.30, ал.1, т.7 от Закона за енергетиката. При утвърждаването на цената на природния газ КЕВР отчита заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, променените условия по договора между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром экспорт", условията по договора с азербайджанската компания и споразуменията към него, както и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяния в страната природен газ. Правомощията на Комисията са единствено да установи дали заявлението на "Булгаргаз" ЕАД отговаря на изискванията на Наредба № 2 за регулиране на цените на природния газ и на договорите за доставка с дружествата. При определянето на очакваните доставни цени във връзка с образуването на цената на вход на газопреносни мрежи съгласно чл. 17, ал. 3 от НРЦПГ са отчетени общото количество природен газ за доставка през месец април 2021 г. и относителния дял на количествата за обществена доставка на природен газ, програмата за освобождаване на природен газ, както и по двустранните договори за доставка на природен газ. Решението на КЕВР за утвърждаване на цена на природния газ от 1.04.2021 г. ще бъде публикувано на интернет страницата на регулатора.
Източник: 3e-news (22.04.2021)
 
"Булгаргаз" повишава печалбата си до 39.6 млн.лв. през 2020 г. Около 14% по-малко закупени количества природен газ и 50% спад в приходите отчита държавната компания "Булгаргаз" за 2020 г. Въпреки това дружеството регистрира печалба в размер на 39.6 млн.лв. на фона на 34.4 млн.лв. за същия период на 2019 г. Това става ясно от годишния финансов отчет на газовия доставчик, който е публикуван на сайта му. По принцип всички държавни компании трябваше да публикуват отчетите си, но засега само единици са изпълнили законовото си задължение. Прави впечатление и това, че вземанията на "Булгаргаз" са намалени значително - до общо 57 млн. лв. От тази сума 47 млн. лв. са на "Топлофикация София", която през последните две годишни трупаше по над 100 млн. лв. дългове към газовия доставчик, които след това БЕХ погасяваше. По информация на "Капитал" задълженията сега са над 60 млн. лв., което показва, че въпреки помощта от държавата просрочията продължават. И през 2020 г. основните количества природен газ се осигуряват чрез дългосрочния договор с "Газпром". Доставките от Азербайджан започнаха едва в началото на 2021 г., като "Булгаргаз" получава ограничени количества през временна точка на доставка при Кулата, тъй като газовата връзка с Гърция (Стара Загора - Комотини) все още не е завършена. 25-годишният договор с Азербайджан предвижда доставка на 1 млрд. куб. метра каспийски газ годишно. За сравнение - годишното потребление на природен газ у нас е около 3 млрд. куб. метра. В резултат на алтернативните достави от 1 януари енергийният регулатор намали цената на газа със символичните 3%. През 2020 г. "Булгаргаз" е закупил и количества природен газ по краткосрочни договори с алтернативни доставчици, се посочва още в отчета на дружеството, но без те да се споменават поименно. Данните са за 2019 година и са по последния подаден отчет на дружеството. Сумите са в млн. лв. В отчета е посочено, че за "Булгаргаз" е приложимо същото правило, което ЕК прилага към руската компания - не се допуска задържане от дружество с господстващо положение на приходите от непазарни цени, а разликата до пазарните нива се възстановява на потребителите. Това означава, че като единствен обществен доставчик и предприятие с господстващо положение "Булгаргаз" няма право да се обогатява от непазарно високите цени на руския газ, за сметка на клиентите си. Според постигнатото споразумение между "Булгаргаз" и "Газпром" прилагането на ретроактивната формула доведе до разлики в продажната цена за всеки от месеците от 5 август 2019 г. назад до 29 февруари 2020, които възлизат на около 200 млн. лв. Руската компания възстанови на "Булгаргаз" надплатените суми и те бяха преведени към клиентите на газовия доставчик, който отчита намаление на приходите си от продажба на природен газ с 50% до почти 700 000 лв. Това се дължи именно на по-ниската доставна цена на газа, както и на намаление в продадените количества.
Източник: Капитал (29.04.2021)
 
"Булгаргаз" повишава печалбата си до 39.6 млн. лв. през 2020 г. Около 14% по-малко закупени количества природен газ и 50% спад в приходите отчита държавната компания "Булгаргаз" за 2020 г. Въпреки това дружеството регистрира печалба в размер на 39.6 млн. лв. на фона на 34.4 млн. лв. за същия период на 2019 г. Това става ясно от годишния финансов отчет на газовия доставчик, който е публикуван на сайта му. По принцип всички държавни компании трябваше да публикуват отчетите си, но засега само единици са изпълнили законовото си задължение. Прави впечатление и това, че вземанията на "Булгаргаз" са намалени значително - до общо 57 млн. лв. От тази сума 47 млн. лв. са на "Топлофикация София", която през последните две годишни трупаше по над 100 млн. лв. дългове към газовия доставчик, които след това БЕХ погасяваше. По информация на "Капитал" задълженията сега са над 60 млн. лв., което показва, че въпреки помощта от държавата просрочията продължават. И през 2020 г. основните количества природен газ се осигуряват чрез дългосрочния договор с "Газпром". Доставките от Азербайджан започнаха едва в началото на 2021 г., като "Булгаргаз" получава ограничени количества през временна точка на доставка при Кулата, тъй като газовата връзка с Гърция (Стара Загора - Комотини) все още не е завършена. 25-годишният договор с Азербайджан предвижда доставка на 1 млрд. куб. метра каспийски газ годишно. За сравнение - годишното потребление на природен газ у нас е около 3 млрд. куб. метра.
Източник: Капитал (05.05.2021)
 
Пик в цената на газа за юли, минава високите нива от март 2020 г. След 20 ч във вторник "Булгаргаз" обяви прогнозата си за цена на природния газ за юли и това е пиковата стойност от 44,72 лв. на мегаватчас. Така тя минава зимната цена от първото тримесечие на 2020 г., преди договора с "Газпром" да бъде променен и да се обяви историческото поевтиняване от 1 април. Тогава мегаватчас струваше 44,04 лв. Спрямо драстичното сваляне на цената тогава, която беше 25,20 лв. за мегаватчас, сегашната прогноза за увеличение от 1 юли е със 77,46% нагоре. Действащата цена за месец май е 37,71 лв. на мегаватчас, сравнено с прогнозата за юли, тя е с 18,59 на сто по-ниска. Да не забравяме, че от януари насам къде плавно, къде не, увеличение на цената. И това зависи най-вече от котировките на европейските газови хъбове, чиято тежест в цената на горивото е 70%, останалите 30% във формулата са цените на алтернативните на петрола горива - магут и газьол с различно съдържание на сяра. От компанията обявяват, че прогнозната цена на газа отразява развитието на европейските газови пазари и котировките на алтернативните на природния газ горива към 11.05.2021 г. Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за юли 2021 г. ще бъде депозирано за утвърждаване от КЕВР на 01.07.2021 г., отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 30.06.2021 г.
Източник: 24 часа (12.05.2021)
 
Природният газ се запъти към ценови рекорд Също като електроенергията и природния газ е на път да отбележи своеобразен рекорд. За 1 юни общественият доставчик "Булгаргаз" е внесъл заявление в КЕВР за цена от 42.54 лв./мВтч без ДДС и такси. А за юли прогнозата е за още по-голямо повишение - 44.72 лв./мВтч, показват разчетите на дружеството. Последно - цените са били на тези нива в началото и в средата на 2019 г. т.е. много преди предоговарянето на контракта с "Газпром" от 2020 г., чиято цел бе именно постигането на по-ниски тарифи и облекчаването на бизнес и потребители. Сега обаче това явно е на път да се промени, а повишението е устойчиво и според експерти тенденцията ще се запази, тъй като е свързано с котировките на европейските борси, където също се отчитат рекорди. В свой доклад, който ще бъде разгледан на открито заседание на 26 май, енергийният регулатор се съгласява с предложенето на "Булгаргаз" за юни (42.54 лв./мВтч), докато тарифата за юли все още е прогнозна и тепърва, през следващия месец, ще се доуточнява. Част от решението е свързано с бързото изграждане на интерконектора с Гърция, който да позволи разнообразяване на доставките от различни държави (САЩ, Катар, Кипър и др.) и съответно по-конкурентни цени.
Източник: Капитал (25.05.2021)
 
Ремонт на "Турски поток" ще вдигне още юнската цена на газа Планиран в края на юни едноседмичен ремонт на газопровода "Турски поток" ще доведе до допълнително повишаване на цената на природния газ през юни, за което държавният доставчик "Булгаргаз" вече бе изчислил, че ще е малко над 13 на сто. Това стана ясно от думите на директора на газовото дружество Николай Павлов по време на публичното обсъждане на внесеното в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление за цената на синьото гориво през следващия месец. По думите на Павлов между 22 и 29 юни доставките на руски газ по "Турски поток" ще бъдат прекъснати заради ремонт и това ще доведе до недостиг на газ не само в България, но и в целия регион на Балканите и съответно цените ще се повишат. По данни на газовия оператор "Булгартрансгаз" за този период от време ще се извършва годишна профилактика на приемния терминал от подводния участък на газопровода край турския град Къйъкьой, както и по турското сухопътно трасе до българската граница. Така капацитетът на входната точка при Странджа2-Малкочлар ще е нулев при обичаен дневен обем от 567 хил. МВтч. Павлов обясни, че вече месец се водят преговори с "Газпром" за осигуряване на доставките по старото трасе – Трансбалканския газопровод през Украйна и Румъния, както е било използвано частично при ремонта на "Турски поток" миналата година. Междувременно "Булгаргаз" води преговори с други доставчици за осигуряване на необходимите му за юни количества на приемливи цени. Въпреки това обаче сигурно ще има допълнително поскъпване, тъй като недостигащите обеми ще бъдат доставени на спот цени, които са по-високи от тези по договора с "Газпром". "Какво обаче ще бъде точното отражение в цената, към този момент не можем да калкулираме, тъй като преговорите не са приключили", заяви Павлов пред КЕВР. Реално обаче остават само два дни за разговори с "Газпром". Окончателното решение аз цените на газа ще бъде взето на 1 юни, когато "Булгаргаз" ще внесе и финалните си разчети според цените на европейските газови борси. А те продължават да нарастват и след калкулациите на българския доставчик за юнската цена, правени преди две седмици, когато е внесено сега разглежданото заявление. То е за поскъпване над 13 на сто, като предложената от газовия доставчик цена е 42.74 лв. за мегаватчас без данъци и такси. В момента стойността на синьото гориво е 37.71 лв./МВтч. Прогнозите на дружеството за цената на суровината през юли бяха за много по-малко от сегашното поскъпване. Очакванията бяха за цена от 44.72 лв./MВтч (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), което е увеличение под 5 на сто, но и тези изчисления ще претървят промени..
Източник: Медия Пул (27.05.2021)
 
Дружествата в енергетиката дължат общо 2.5 млрд. лева Дружествата в сектор енергетика, обединени под шапката на Български енергиeн холдинг, имат дългове за 2.5 млрд. лв., каза служебният министър на енергетиката Андрей Живков. Той уточни, че само обслужването на тези задължения струва годишно на държавата 100 млн. евро. Андрей Живков критикува стила на работа на БЕХ. "БЕХ има достъп до атрактивни финансирания, но вместо да инвестира в стратегически проекти и да стане регионален играч, ги използва за решаване на текущи проблеми. Казано по друг начин, с дългосрочни задължения БЕХ решава краткосрочни проблеми. Това е път към дългова спирала", посочи министърът. За рефинансиране на задълженията си през юли БЕХ ще пусне облигационна емисия от 550 млн. евро, но за нея не е намерен базов инвеститор, който да даде имидж на компанията, уточни министър Живков. Неговият заместник Александър Николов допълни, че проблемът е, че БЕХ продължава да трупа дефицити. Сред най-големите длъжници на БЕХ е Националната електрическа компания с дълг от над 2 млрд. лв., който компанията не обслужва, а само го предоговаря. ТЕЦ "Марица-изток" 2 е друг голям длъжник с 580 млн. лв. От година на година нарастват и задълженията на "Булгартрансгаз", които вече са за 920 млн. лв., като основната причина е инвестицията от 2.6 млрд. лева в проекта за строежа на трасето на газопровода "Балкански поток". Министърът изрази съмнения в рентабилността на проекта, но обеща да даде повече подробности, като се запознае подробно с финансовите разчети. "Булгаргаз" също има ликвидни затруднения заради "Топлофикация-София", която не заплаща задълженията си, каза още министър Живков. Като проблем министърът посочи и че БЕХ иззема извънредни дивиденти от печелившите дружества и така "проблемът се прехвърля от болната глава към здравата". Той посочи, че от АЕЦ през 2019 и 2020 г. така са взети допълнителни 200 млн. и 270 млн., а от Електроенергийния системен оператор два пъти по 50 млн. лв.
Източник: Дневник (28.05.2021)
 
''Булгаргаз'' иска природният газ да поскъпне с 20 на сто Природният газ да поскъпне с 20 на сто и един мегаватчас да струва 45 лева и 27 стотинки без такси и налози. Това ще поискат от "Булгаргаз", съобщи изпълнителният директор на компанията Николай Павлов. По-късно през деня Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще определи окончателната цена, по която ще се продава синьото гориво през юни. Основната причина за поисканото увеличение са растящите цени на газа на европейските борси. Този път към това се добавя и ремонтът на „Турски поток“ на територията на южната ни съседка, което ще спре доставките в региона по това трасе за седмица към края на месеца, обясни Павлов. "Втори месец "Булгаргаз" води преговори с „Газпром експорт“. Количествата, които са необходими за българския пазар да бъдат доставени по старото трасе през Украйна и Румъния. Няма техническа, няма и правна пречка, които да възпрепятстват такава доставка. Същевременно проведохме и преговори и с други големи доставчици и закупихме част от необходимите количества за този период. Тези количества са закупени по спот цени и съответно те ще намерят отражение в цената, която „Булгаргаз“ ще предложи на КЕВР за утвърждаване, като леко увеличение", каза пред БНР шефът на "Булгаргаз". Николай Павлов посочи още, че "Топлофикация София" е натрупала нови задължения към "Булгаргаз" в размер на 86 милиона лева. "Това означава, че за последните 5 месеца от началото на годината те са натрупали нови 30 милиона задължения. Поискахме от "Топлофикация София" да предложат план, по който ще изплащат тези задължения. За съжаление не получихме такъв погасителен план. И, вероятно, отново ще пристъпим към предприемане на събиране по съдебен ред", заяви той.
Източник: Банкеръ (02.06.2021)
 
Предстои рязко поскъпване на газа през юли След като поскъпна с 20% през юни, природният газ, продаван от обществения доставчик на крайните снабдители, ще скочи с още 3.6% през юли. Това е предложението на „Булгаргаз“, обсъдено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на открито заседание. Окончателното решение ще бъде взето от регулатора на 1 юли, като дотогава държавната газова компания вероятно ще го коригира силно нагоре заради флуктоациите на цените на международните хъбове, стойността на петрола и курса на долара. Сега предложението е за 46.88 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов обясни по време на заседанието, че котировките на петрола и на петролните продукти и цените на европейските газови пазари продължават да се повишават в резултат на нарасналото търсене на тези горива. За последните 6 месеца международните цени на петрола се повишиха с над 50%, надхвърляйки вече 75 долара/барел. За същия период осреднената цена на природния газ е нараснала със 70% - от 16 евро до над 28 евро/MWh. „Независимо от това цената, която „Булгаргаз“ ще предложи за месец юли, ще бъде с над 10% по-ниска от цените на европейските газови борси“, каза Павлов.
Източник: economic.bg (25.06.2021)
 
Токът и парното поскъпват от днес От днес поскъпват токът, парното и топлата вода. Точните стойности на поскъпването ще станат ясни по-късно днес, след окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Очаква се електроенергията да поскъпне с 3 до 4%. Много по-висок ще е ръстът на цената на парното и топлата вода - с над 10 на сто. В София поскъпването се очаква да е с 14%, в Пловдив - с 9%, за останалите топлофикации между 8 и 11%. Причините за ръста на цените на тока и парното е повишението на цените на петрола и природния газ на международните пазари, както и на същественото повишение на цените на въглеродните емисии. Повишение с около 4% се очаква и на цената на природния газ. „Булгаргаз” иска той да поскъпне до 46,88 лв. за мегаватчас. Въпреки че обикновено през лятото цената на синьото гориво намалява заради по-слабото потребление, тази година се наблюдава обратната тенденция. Според експертите в бранша промените в движението на цените на енергоресурсите през следващите месеци ще е изключително сложна задача. До голяма степен то е свързано с възстановяването на световната икономика от коронавирусната пандемия и очакванията за следваща вълна на заразата наесен.
Източник: Сега (01.07.2021)
 
БЕХ обмисля да иска дял от столичното парно срещу дълга му "Българският енергиен холдинг" сериозно обмисля да реши проблема с газовите дългове на столичното парно като придобие собственост срещу задълженията му. Това каза изпълнителният директор на държавната компания Валентин Николов пред Mediapool. Изчаква се обаче докладът, финансиран безвъзмездно от Агенцията за търговия и развитие на САЩ, който трябва да препоръча мерки за оздравяването и модернизацията на "Топлофикация София", посочи Николов. Според него влизането на държавата с дял в топлоснабдителното дружество е единственият начин за уреждане на борчовете, а като акционер "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) може да предложи инвестиционна програма за развитието на дружеството. Общинската топлофикация дължи на БЕХ 760 млн. лв. по изкупени през годините дългове на парното за доставен газ от дъщерното на холдинга дружество "Булгаргаз", съобщи в началото на юни служебният енергиен министър Андрей Живков. Отделно е натрупаният от края на миналата година нов борч от близо 80 млн. лв. към газовия снабдител, които отново могат да станат обект на съдебни претенции от страна на "Булгаргаз". БЕХ обаче смята да търси други варианти за решаване на вечната газова задлъжнялост и един от тях е влизане в капитала на топлофикацията на принципа "собственост срещу дълг". Какъв би могъл да е делът на държавния холдинг в дружеството при това положение не е ясно, още повече че до евентуална такава оферта от страна на държавата не е ясно на колко ще възлизат дълговете на общинското дружество. Освен това такъв ход трябва да бъде одобрен от Столичния общински съвет. Ключови за решението на БЕХ как да подходи към събирането на вземанията си от топлофикацията ще са резултатите от анализа на американската компания Black&Veatch Management Consulting, която ще получи близо 1 млн. долара за проучване състоянието на столичното парно и разработването на пътна карта за оздравяването и развитието му. При подписването на споразумението стана ясно, че в следващите месеци предстоят визити на висококвалифицирани американски експерти в областта на инженеринга, финансите и правото. Кога обаче ще е готов анализът така и не стана ясно. Всъщност, държавата в лицето на бившото Министерство на икономиката и енергетиката вече е притежавала дял в "Топлофикация София" и то мажоритарният. През 2009 г., докато кмет на София беше Бойко Борисов, общината прехвърли на ведомството 58 на сто от акциите на дружеството за погасяване на тогавашните му дългове към "Булгаргаз". За целта дори тогавашният кабинет на Сергей Станишев отпусна от държавния бюджет 250 млн. лв. на "Българския енергиен холдинг", който да уреди газовия дълг на топлофикацията. Година по-късно обаче Министерският съвет под ръководството на Борисов, който вече бе премиер, реши, че Министерството на икономиката и енергетиката безвъзмездно ще прехвърли на Столичната община държавния дял, но кметството ще поеме и дълговете на топлофикацията от половин милиард лева. През декември 2015 г. парното продължаваше да дължи 503 млн. лв. за доставен газ и Столичният общински съвет реши "Топлофикация София" да сключи споразумение с БЕХ за разсрочено плащане на този дълг в следващите 20 години. Общинската фирма дори получи право пет години да плаща само 3.25 процента лихва, за да се стабилизира. Нищо подобно обаче не се случи, но времето си каза думата и финансовият отчет на БЕХ за 2020 г. сочи, че обезценка е изяла значителна част от дълговете на топлофикацията, която междувременно прибави към оня половин милиард лева борч още два за общо около 205 млн. лв. В края на 2020 г. нетните брутни задължения на общинското дружество от 733.8 млн. лв. са обезценени с 223.4 млн. лв. и са спаднали до 510.4 млн. лв. Дали държавата отново ще се върне като собственик на столичното парно предстои да се види, но при оценката на евентуално нейно участие ще трябва да се вземе предвид и проектът за изграждане на инсталация за изгаряне на преработените битови отпадъци на столицата в RDF гориво. Търгът за строежа бе обявен през януари 2021 г. като по-голямата част от предвидените над 292 млн. лв. без ДДС са от еврофондовете. Около 177.6 млн. лв. Столичната община получава от оперативната програма "Околна среда", отделно тегли и заем до 67 млн. евро от Европейската инвестиционна банка. Пет дружества, включително строителят на газопровода "Балкански поток" "Аркад", са подали оферти за участие в търга, но ценовите им предложения все още не са отворени.
Източник: Медия Пул (05.07.2021)
 
От нефта към газа: Валентин Златев превзема фирма, за да обслужва "Турски поток" Бившият дългогодишен директор на "Лукойл България" Валентин Златев, който след свалянето му от поста през април 2019 г. и окончателното му излизане от всички органи на дружеството на руския енергиен мастодонт, минава от нефта към природния газ. Това става чрез опит за превземането на газовото дружество "Енергико Трейдинг България" от създателя му Иван Дреновички, чийто мажоритарен собственик в момента е швейцарската компания "Литаско СА", която управлява глобалните нужди на руската "Лукойл" за доставка на суров петрол, природен газ и петролни продукти, маркетинг и търговия. Крайната цел очевидно е директна доставка на природен газ за бургаската рафинерия "Нефтохим" от "Турски поток", което ще елиминира държавния газов доставчик "Булгаргаз" като досегашен снабдител на завода и ще наруши сериозно приходите му. Това ще стане, ако Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши да даде поисканата от "Енергико Трейдинг България" 35-годишна лицензия за търговия с природен газ. Заявлението е внесено през април 2021 г. и ще бъде разгледано на открито заседание на регулатора в сряда. От доклада на работната група на КЕВР става ясно, че тя не вижда проблеми дружеството да получи такъв лиценз, какъвто е допустим от закона, но обикновено на търговците на газ се дават 10-годишни лицензии. "Енергико Трейдинг България" е обосновало исканата 35-годишна лицензия "със сключен дългосрочен договор за доставка на природен газ на изходен пункт на газопреносната мрежа със стратегически клиент с национално значение". В доклада на КЕВР се отбелязва, че "за обезпечаване на оперативната си дейност ("Енергико Трейдинг България) има сключен дългосрочен договор с доставчик на природен газ на входен пункт Странджа 2 (българо-турската граница); сключен договор за използване на Виртуална търговска точка; сключен договор с голямо предприятие и осигурена доставка от точката на закупуване до точката на продажба". Това става чрез действия по окупацията на "Енергико Трейдинг България", създадена през април 2020 г. от Иван Дреновички, който беше директор на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" от септември 2009 г. до юни 2011 г.. След това той се присъедини към частната газова фирма на брат си Тошко Дреновички "Енергико" ЕООД, в която по-късно става единствен собственик на капитала. "Енергико" ЕООД е първият вносител на втечнен газ у нас през 2019 г. и е утвърден играч на гръцкия и българския газов пазар. Дреновички основава "Енергико Трейдинг България" като отделно дружество и привлича като мажоритарен акционер "Литаско", на която прехвърля на 1 октомври 2020 г. 75 на сто от фирмата. Идеята е да се използва името на "Енергико" ЕООД, която вече има опит в доставката на природен газ за "Нефтохим" през септември 2018 г., за разширяване на договорните отношения с рафинерията, но чрез ново дружество и с помощта на "Литаско". През ноември 2020 г. обаче в играта се намесва Валентин Златев, става ясно от протокол на общо събрание на акционерите на "Енергико Трейдинг България" от 31 май 2021 г. В публикувания в Търговския регистър документ Дреновички е цитиран да казва, че тогава "по настояване" на Валентин Златев е прехвърлил на дружеството "Агроинженеринг-90" 8.33 на сто от своите 25 процента и запазва 16.67 на сто. "Агроинженеринг-90" е притежание на фирмата "Агрохолд", която пък на свой ред е на кипърската "Агриуей Холдингс Лимитед", чийто действителен собственик е Валентин Златев, става ясно от декларираните в Търговския регистър обстоятелства. През ноември 2020 г. Дреновички подава оставка като управител на "Енергико Трейдинг България" заради "неоснователно изземване на функциите ми в ущърб на дружеството" и промяна в принципа на устава на фирмата решенията да се вземат с три четвърти мнозинство. Така Златев става управител, а през януари 2021 г. общо събрание на акционерите решава, че трябва да се направи допълнителна парична вноска от 700 хил. лв., разпределена според притежаваните дялове и дължима до 10 дни. На Дреновички се падат 116 680 лв., но той оспорва пред Софийския градски съд това решение. Аргументът му е, че няма необходимост от допълнителни парични вноски. Макар че образуваното дело по този иск би трябвало да спре изпълнението на решението за допълнителната парична вноска, се взема решение Дреновички да бъде отстранен като съдружник, защото не е внесъл парите, и делът му да се предостави на "Агроинженеринг-90". Друг аргумент е, че Дреновички ги конкурирал чрез "Енергико" на газовия пазар и реализирал съществени приходи за сметка на "Енергико Трейдинг България". Стига се дотам, че от Дреновички се иска да спре да използва името "Енергико", което всъщност е негова регистрирана търговска марка. Свързано с "Агроинженеринг-90" лице дори се опитва да защити на свое име марката "Енергико Трейдинг България". По този въпрос се води отделен спор пред Патентното ведомство с иск за заличаване на регистрацията на "Енергико Трейдинг България" и да се смени името на фирмата На този фон "Енергико Трейдинг България" се опитва да получи 35-годишна лицензия за търговия с газ у нас, отваряща вратите към солиден бизнес и сериозни приходи. Макар че иска 35-годишна лицензия, дружеството е представило едва тригодишен бизнес план само за 2021-2023 г. и твърди, че планира да реализира обеми природен газ и в страните от Балканския полуостров.
Източник: Медия Пул (15.07.2021)
 
За август Булгаргаз предлага 11,8% повишение на цената на газ на едро Публичният доставчик на газ "Булгаргаз" предложи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да одобри цена на газ на едро от 55,84 лв./MWh, която да бъде валидна през август, съобщи енергийният регулатор. Цената, приложима през юли, е 49,94 лв./MWh. КЕВР ще реши дали да одобри предложението на заседание, насрочено за 1 август. По-рано този месец "Булгаргаз" заяви, че планира да предложи цена на газ на едро от 55,62 лв./MWh, която да бъде валидна през септември. Българските енергийни разпоредби изискват "Булгаргаз" да определя цената на газа ежемесечно. КЕВР има последната дума за предложените промени в цената на едро, при която държавната компания продава природен газ на крайни доставчици и клиенти, директно свързани към нейната преносна мрежа.
Източник: SeeNews (19.07.2021)
 
Поредно поскъпване на газа. От 1 август увеличението е с 15,34% Природният газ за август поскъпва с 15,35% и цената от 1 август е 57,60 лв. за мегаватчас, реши Комисията за енергийно и водно регулиране. Поредното увеличение е обосновано от продължаващо нарастване на цените на синьото гориво на международните газови пазари. В съобщението на КЕВР се цитира изявлението на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов на заседанието от 29 юли. Тогава той заяви, че след 9 юли, когато компанията внесе заявление за цена от 1 август от 55,84 лв., на европейските газови пазари горивото вече струва над 35 евро за мегаватчас. За 22 дни цените са се променили така, че газовата компания е предложила горивото да поскъпне от 11,81 на 15,34%. Прогнозите, които съобщава Павлов са, че за месеците септември-декември 2021 г. очакваните стойности на синьото гориво на европейските пазари ще достигнат 39-40 евро/мвтч. Котировките на суровия петрол продължават се задържат на високи нива - 74-75 щатски долара/барел, зявява той. Павлов подчерта, че въпреки увеличението цената на природния газ за българския пазар остава значително значително по-ниска от актуалните цени на европейските газови борси. В утвърдената цена на природния газ от 57,60 лв./мвтч са включени цената на природния газ на вход на газопреносните мрежи, таксата за „обществена доставка“ и компенсирането на разходите за съхранение на газ в подземното газово хранилище „Чирен“ в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
Източник: 24 часа (02.08.2021)
 
Газът поскъпва с 21% в отоплителния сезон Ново поскъпване на природния газ в началото на отоплителния сезон предлага „Булгаргаз”. Цената се очаква да стане 69,76 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 35.67 евро/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ. Спрямо действащата в момента цена от 57,60 лв./MWh увеличението е с нови 21 процента, след като от август тя беше повишена с 12 на сто. Сегашната стойност на суровината е най-високата от края на 2014 година, когато цената на газа у нас е била 64,86 лв./мВтч. Ако увеличението за октомври стане факт, то ще имаме нова рекордна цена на синьото гориво. Засега от „Булгаргаз” прогнозират цената за септември да е 55,62 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), но тя едва ли ще се запази. Припомняме, че „Булгаргаз” ще актуализира предложението си в последния ден на август, преди Комисията за енергийно и водно регулиране да вземе окончателно решение. Прогнозната цена за октомври 2021 г., е изготвена на база прогнозните стойности на ценообразуващите компоненти за октомври 2021 г., посочват от газовото дружество. И допълват, че за сравнение, прогнозната цена на европейските газови пазари (към 11.08.2021 г.) за доставки през октомври 2021 г. е около 44 евро/MWh. От „Булгаргаз” вече обявиха, че се очаква за периода септември-декември 2021 г. стойностите на синьото гориво на европейските пазари да достигнат 39-40 евро/MWh. Според данни, изнесени от изпълнителния директор на дружеството Николай Павлов, се разбра, че котировките на суровия петрол продължават се задържат на високи нива - 74-75 щатски долара/барел. Именно заради поскъпването на газа от 1 юли бяха увеличени цените на парното и тока у нас. При електроенергията ръстът беше средно с 4,4%, а на топлинната енергия - с 16,23%.
Източник: Труд (13.08.2021)
 
"Булгаргаз" поиска поскъпване на газа със 17% от 1 септември "Булгаргаз" е подала заявление за повишение на цената на природния газ от почти 17 на сто от 1 септември, става ясно от доклада на работната група на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Според оценките на газовата компания суровината трябва да се продава за 67,33 лева за мегаватчас спрямо 57,60 лева през август. Това е цената на суровината без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, която ще заплащат потребителите на държавния гигант. От месеци газовият оператор предупреждава за продължаващ ръст на цената на газа на европейските пазари, които са референтни за България. С промяна от 2020 година цената на природния газ от "Газпром" се изчислява по нова хибридна формула, в която се включва като компоненти цената на алтернативните горива и цената на газа, търгуван на хъбовете в Европа. Очакванията на "Булгаргаз" за движението на цените се оказаха подценени - в средата на юли например от компанията заявиха в съобщения до медиите, че очакваната през септември цена ще бъде около 56 лева за мегаватчас. Причините за повишаването на цените на газа са много, но основната са полупразните хранилища в Европа и липсата на балансиращия втечнен газ. В момента основните доставки на втечнен газ са насочени към Азия, където цената по традиция e по-ниска. Прогнозите на пазарните анализатори са, че през тази зима цената на газа в Европа може да достигне рекорди.
Източник: Инвестор.БГ (24.08.2021)
 
Цената на газа удря 10-годишен рекорд Ново поскъпване на природния газ се задава от септември. От “Булгаргаз” съобщиха, че по тяхна прогноза цената на горивата трябва да се вдигне от следващия месец със 17% до 67 лв. за мегаватчас. За август КЕВР определи 57 лв. без разходите за достъп, пренос, акциз и ДДС, които също се плащат от крайните потребители. Работната група на КЕВР е анализирала новото заявление на “Булгаргаз” и потвърждава направените в него изчисления. Докладът ще бъде разгледан на заседание на 25 август, а решението ще бъде взето на 1 септември. Ако предложението на “Булгаргаз” бъде прието, то цената на газа ще удари 10-годишен рекорд. За последно котировки около 70 лв. е имало в края на 2011 г. А прогнозата е, че до края на годината надали може да се очаква спад. Според изпълнителния директор на “Булгаргаз” Николай Павлов за месеците септември - декември 2021 г. очакваните стойности на синьото гориво на европейските пазари ще достигнат 39-40 евро за мегаватчас. Котировките на суровия петрол продължават да се задържат на високи нива, което също оскъпява газа. Павлов подчертава, че въпреки увеличението на цената за българския пазар той остава значително по-евтин от европейските газови борси. От началото на годината въпреки конкуренцията и възможностите за доставка на друг газ извън руския цените за 8 месеца се удвоиха. От 1 август природният газ поскъпна с 15,35% и стана 57,60 лв. за мегаватчас. През януари цената беше 26,53 лв. Ако се сравни със сегашната августовска от 57,60 лв., то увеличението е над три пъти. Както в. “24 часа” е писал, от 1 април миналата година бе променена формулата за определяне на цената на природния газ в договора между “Булгаргаз” и “Газпром експорт”, който е до 2023 г. Преди промяната цената се изчисляваше на база на котировките за 9 месеца назада на алтернативните горива - мазут и газьол с различно съдържание на сяра, за да бъде поскъпването или намалението плавно. След дълги преговори се прие 70% от цената да се определят на база на котировките на газа на европейските газови хъбове, а 30% от нея - по старата формула. Експерти коментират, че в момента именно тези 30% по старата формула дърпат ценатата в България по-надолу в сравнение с европейските.
Източник: 24 часа (24.08.2021)
 
С азерския доставчик е договорено използването на друга точка на доставка на природен газ Договорът за доставка на природен газ от Азербайджан и документите по изпълнението му предвиждат "Булгаргаз" ЕАД да получава доставките на точка Комотини в Гърция, съобщава БТА. Това е свързващата точка между Трансадриатическия газопровод (ТАП) и Междусистемната връзка Гърция-България (IGB), по която е предвидено природният газ да достигне до България. Това се посочва в позиция на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) ЕАД относно доставките на природен газ от Азербайджан за България. Договорът не предвижда право на българската страна едностранно да определя или да променя точката на доставка, което означава, че за временна промяна в точката на доставка е необходимо съгласието на азерския доставчик, уточняват от БЕХ. Поради продължаващото строителство на междусистемната връзка, точка Комотини не беше въведена в експлоатация към дата на начало на доставки по договора - 31 декември 2020 г. и се очаква да бъде въведена в експлоатация в средата на 2022 г. Това е наложило провеждането на преговори с азерския доставчик, в резултат на които е била постигната договореност за временно използване на друга точка на доставка на територията на Гърция и пренос на природния газ до България по алтернативен маршрут за периода от 31 декември 2020 г. до 30 септември 2021 г. С азерската страна бяха договорени възможните количества природен газ, както и условията, при които те да се доставят на временната точка. Бяха съобразени свободните капацитети, приложимите процедури и търговските условия на всички газопроводни системи, през които преминава природният газ по алтернативния маршрут до българската газопреносна система. Аналогични преговори за постигане на договаряне се провеждат към момента по отношение на доставки за периода 1 октомври 2021 г. - 30 юни 2022 г., информират от БЕХ. БЕХ очаква междусистемната връзка Гърция-България да бъде въведена в търговска експлоатация в обявения от проектната компания срок до 1 юли 2022 г., което ще позволи пълният обем доставки на азерски газ да достигне до България съгласно условията на договора. Холдингът продължава да оказва финансова и друга подкрепа на дъщерните си дружества, при съобразяване с тяхната оперативна самостоятелност - като акционер в "Ай Си Джи Би" АД - за завършване на строителството на междусистемната връзка в най-кратки срокове и за продължаване на временните договорености за получаване на природен газ от Азербайджан до завършването й, включително като гарант за задълженията на "БЕХ" ЕАД по издадената банкова гаранция за обезпечение изпълнението на задълженията му по договора.
Източник: 24 часа (31.08.2021)
 
Ново поскъпване на парното иска „Топлофикация“ Топлофикация София“ е поискала ново поскъпване на парното от 1 септември, след като от 1 юли цената на топлинната енергия в столицата беше увеличена с 20 на сто. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов на заседание на енергийната комисия в парламента. На нея депутатите изслушаха ръководството на столичната топлофикация и служебните министри на енергетиката Андрей Живков и на околната среда Асен Личев във връзка с отнетото комплексно разрешително на „Топлофикация София“. Иванов беше категоричен, че КЕВР има право да преразгледа цените за новия регулаторен период не по-често от веднъж на 6 месеца и то, ако е налице съществено изменение на цените на природния газ за периода. Това означава, че ако цената на природния газ не се промени и продължи да се покачва, то на 1 януари 2022 г. КЕВР може да коригира цените както топлинната, така и на електрическата енергия, обясни председателят на регулатора. Няма риск за спиране на „Топлофикация София“, както и абонатите в столицата да останат без парно и топла вода през зимата заради отказаната дерогация за прилагане на директивата на ЕК за екологичните норми, категоричен беше директорът на дружеството Александър Александров. Според него е взето решение през 2019 г. да се направи технологично обновление на топлофикацията, за което Столичният общински съвет е получил и помощ от американското правителство. До края на годината ще имаме план как да стане това и как дружеството да се разплати с „Булгаргаз“ и БЕХ, обясни той.
Източник: Труд (01.09.2021)
 
Поне две причини има за спирането на работата на "Топлофикация София" Сметките на "Топлофикация София" могат да бъдат запорирани, ако до една седмица дружеството не изплати поне част от дълга си към "Булгаргаз", който е в размер на от близо 100 милиона лева. Това заяви пред БНР изпълнителният директор на газовата ни компания Николай Павлов. "Ситуацията е много тревожна. Тук трябва да се обединят усилията на всички институции", коментира той. Припомняме, че на 15 юли "Булгаргаз" заведе дело срещу "Топлофикация София" за близо 71 милиона лева. "Очакваме до 7 септември те да изплатят задълженията си по делото, в противен случай "Булгаргаз" ще предприеме действие за запор на сметки с цел събиране на вземанията", допълни Павлов. Според него поскъпването на газа от днес се дължи на по-голямото търсене и недостига на суровината на международните пазари. Окончателното решение на енергийния регулатор за процента на поскъпване на газа за септември ще стане ясно днес следобед. Още през юни тази година стана ясно, че от "Булгаргаз" са поискали "Топлофикация София" да предложи план, по който ще изплаща своите задължения, но така и не са получили такъв. В края на 2020-а "Булгаргаз" започна да съди "Топлофикация София" за 110 милиона лева, след като от дружеството така и не изплатиха дълга си до края на месец декември. Същият сценарий се разви и през 2019-а година, когато "Булгаргаз" отново се обърна към съда. След като топлофикационното дружество погаси част от задълженията си обаче, искът беше оттеглен.
Източник: Money.bg (02.09.2021)
 
Пореден шок с газа, поскъпването е с 20,4% Природният газ да поскъпне с 20,48% от 1 септември, реши Комисията за енергийно и водно регулиране. Тя одобри цена от 69,40 лв. за мегаватчас, внесена сутринта от "Булгаргаз", което е с над 3% повече отколкото газовата компания предлагаше преди - 67 лв. В последните дни борсовите цени на синьото гориво са белязали нови по-високи нива. От комисията съобщават, че решението е прието в съответствие с условията на договора между "Булгаргаз" и "Газпром Експорт", условията по договора с азербайджанската компания и споразуменията към него. В решението на Комисията е отчетена предложената на 1 септември от "Булгаргаз" цена на природния газ, актуализирана с пазарните индекси на европейските газови хъбове към 31 август и средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари на Европейската централна банка за август 2021 г. В актуализираното ценово заявление на обществения доставчик са отчетени и количествата природен газ по програмата за освобождаване, по договорите с лицензиантите, както и с клиенти по свободно договорени цени, съобщава регулаторът. Увеличената цена на природния газ за септември отразява тенденцията за продължаващо нарастване на цените на синьото гориво на международните газови пазари. На проведеното открито заседание на 25 август шефът на „Булгаргаз“ Николай Павлов поясни, че след внасянето на заявлението на 10 август цените на тези пазари продължават да се повишават и прогнозните цени за доставка за септември достигат 42,6 евро за мегаватчас. Въпреки увеличението, цената на природния газ за българския пазар остава с близо 20% по-ниска от усреднените цени на европейските газови борси. По направените изчисления от „Булгаргаз“, благодарение на по-ниските цени за българския пазар, за периода от началото на 2021 г. досега за българските битови потребители и за бизнеса е осигурено ценово предимство в размер на 100 млн. лв.
Източник: 24 часа (02.09.2021)
 
БЕХ: „Топлофикация София“ ни дължи близо 700 млн. лв. Задълженията на „Топлофикация София“ към Българския енергиен холдинг са близо 700 милиона лева, като от март столичното дружество не е превеждало пари за погасяване дори на лихвите по тях. Това заяви за БНР изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов. През годините Българския енергиен холдинг (БЕХ) на няколко пъти изкупува дълга на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“, но в момента подобна възможност не се предвижда. Евентуално поскъпване на парното с 20%, каквото поиска топлофикацията заради скока на газа, също не може да реши проблема, посочи Валентин Николов. „Дори с 20% да повишат цената, което се надявам да не стане, то ще реши проблема с текущите им задължения, а не с миналите.“ Според Николов отпускането на нисколихвен заем от страна на общината или държавата е вариант за справяне със ситуацията. „Понеже и София е с добър рейтинг, кредитният рейтинг на държавата също е добър, те могат да предоставят заем на „Топлофикация София“, така че да обслужи кредитите, които са към нас. За да може тя в последствие да си реализира инвестиционната програма.“ Директорът на БЕХ смята, че „топлофикацията във вида, в който е в момента, не може да си обслужва текущите задължения, камо ли натрупаните задължения през годините“. „Дори лихвите не си плащат от март. Те искат предоговаряне – добре, ще седнем и ще преговаряме за предоговаряне, но това в никакъв случай не решава проблема“, каза Валентин Николов.
Източник: Сега (03.09.2021)
 
"Булгаргаз" е продала с 32% повече газ през първата половина на 2021 г. С близо една трета повече природен газ е продала държавната компания "Булгаргаз" през първата половина на годината. Причината е увеличеното потребление спрямо първата половина на 2020 г., когато имаше локдаун и редица предприятия не работеха в продължение на седмици. Но има и повишено потребление от страна на енергийните дружества. Приходите на газовия доставчик обаче се увеличават с близо 80%, става ясно от отчета на дружеството. Това е така, защо освен при продадените количества има и ръст на цената. През последните два месеца газът поскъпна с още 40% и това е ясен сигнал, че данните за второто полугодие ще са за още по-голямо увеличение на приходите. Растат обаче и вземанията от клиенти - основно от обшинската "Топлофикация - София". За първото полугодие държавният доставчик е продал 17.5 гВтч природен газ, което е увеличение от 32.3% спрямо същия период на 2020 г. Основните потребители са предприятията в енергетиката - топлофикациите, химическите заводи и газоразпределителните дружества. Заради увеличените количества приходите на "Булгаргаз" също са скочили. През този период активно започна да използва природен газ и ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган."Булгаргаз" купува газ основно от Русия, както и от Азербайджан. За разлика от миналата година обаче, когато минимални количества са купени от местен добив (0.2% от общия обем), през тази година няма български доставчици. Отчетът показва още, че вземанията на "Булгаргаз" се увеличават значително (84%), което се дължи главно на търговските вземания от продажба на природен газ. Те достигат близо 147 млн. лв., което е ръст от над 135%. Най-големият длъжник на дружеството е "Топлофикация - София", която периодично изпада в просрочия. В средата на юни "Булгаргаз" е завела дело в Софийския градски съд срещу общинската компания и е предявила вземания за 70.9 млн. лв. Преди ден стана ясно, че ако топлофикацията не погаси дълговете си до 7 септември, сметките й ще бъдат запорирани. В спешен порядък общината преведе 18 млн. лв. и обеща да плати още 1.5 млн. лв., което може да отложи запора. Към момента обаче общите задължения за газ са около 100 млн. лв. по думите на изпълнителния директор на "Булгаргаз" Николай Павлов.
Източник: Капитал (03.09.2021)
 
"Булгаргаз": Природният газ може да поевтинее от декември Цената на природния газ може да обърне своята посока от декември и да започне да се понижава, заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз“ ЕАД Николай Павлов, коментирайки тенденциите на газовите пазари. „Предполагам, че от декември пазарът ще се успокои и когато започне добивът, тези количества, които ще влязат в ценовия микс, ще подтиснат евентуално увеличение, дори може да има и намаления на цената на природния газ“, изтъкна ръководителят на енергийното дружество. Според него в момента „Булгаргаз“ регистрира рекордни продажби на природен газ за последните шест години. Павлов коментира и решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да обяви нова, по-висока цена на природния газ, продаван на българския пазар от „Булгаргаз“ за септември.„Това не е първото увеличение на цената на газа у нас. Нека да засегнем причините на повишаването на цената на природния газ в Европа. За последните 12 месеца цените на газа на европейските газови пазари достигат рекордни нива. В момента цената на газа достига 50-52 евро на мегаватчас в Европа. Основният фактор, който влияне върху цените, е повишеното търсене вследствие на икономическото възстановяване от коронавируса“, посочва Павлов.
Източник: Инвестор.БГ (09.09.2021)
 
„Булгаргаз“ обяви прогнозна цена на газа за ноември 84,39 лв./MWh Прогнозната цена на природния газ за ноември 2021 г. е 84,39 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) или 43.15 EUR/MWh, изчислена по фиксинга на БНБ. Това съобщиха от пресцентъра на „Булгаргаз“. Прогнозната цена за ноември 2021 г., е изготвена на база прогнозните стойности на ценообразуващите компоненти към 10.09.2021 г. За сравнение, прогнозната цена на европейските газови пазари (към 10.09.2021 г.) за доставки през ноември 2021 г. е в приблизителен размер на 56 EUR/MWh или 109.53 лв/MWh. Окончателно предложение за утвърждаване на цена на природния газ за ноември 2021 г. ще бъде депозирано за утвърждаване от КЕВР на 01.11.2021 г., отчитайки котировките на ценообразуващите компоненти към 31.10.2021 г. За периода януари-септември 2021 г. цената на Булгаргаз е средно с над 18% по-ниска от усреднената цена на европейските газови пазари за същия период.
Източник: Труд (13.09.2021)
 
"Топлофикация София" губи 167 млн. лв. от скъпия газ и квоти Високите цени на природния газ и на квотите за въглеродни емисии задълбочават финансовите проблеми на "Топлофикация София". През зимата дружеството е плащало регулярно текущите си фактури за природен газ, но покупката на въглеродните емисии е намалила паричните ресурси и затова компанията вече не може да поема изплащането на задълженията си. Въпреки това от началото на годината "Топлофикация София" е платила 197 млн. лева задължения към "Булгаргаз" и към 31 август 2021 година дължи само 96 млн. лева. Това обясниха от дружеството по време на заседание на комисията по ревизия на Мая Манолова. На заседанието беше извикан и кметът на София Йорданка Фандъкова, за да бъде изслушана във връзка с проблемите в общинското дружество, но тя не дойде. Представител на Столична община по темата беше Лилия Ангелова, директор на дирекция "Управление на отпадъците и контролните дейности". От "Топлофикация София" посочиха още, че цената на газа през януари е била в размер на малко под 29 лева за мегаватчас, а през септември бе утвърдена цена от 69,40 лева за мегаватчас. А заради "рестриктивни решения" на енергийния регулатор за цената на парното, както и непризнати технологични разходи и разходи за покупката на квоти за въглеродни емисии, загубите за този регулаторен период (до 30 юни 2022 година) ще бъдат в размер на около 167 млн. лева. Дружеството дължи 700 млн. лева на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и 100 млн. лева към "Булгаргаз". БЕХ няма никакъв интерес да влезе в "Топлофикация София" като най-голям кредитор, коментира изпълнителният директор Валентин Николов. "Топлофикация София" работи на загуба през последните 5 години, в размер на общо 245 млн. лева. Задълженията на дружеството са в размер на над 1 млрд. лева. Мая Манолова пък заяви, че "Топлофикация София" е закупила въглеродни емисии през последните години чрез посредник, заради което платила допълнително 20 млн. лв. От дружеството обаче обясниха, че нямат лиценз за извършване на тази услуга самостоятелно, затова се наложило да ползват посредник. А разликата в цената била заради форуърдни сделки. По време на комисията стана ясно още, че "Топлофикация София" обжалва пред Върховния админинистративен съд (ВАС) решението на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) да не продължи комплексното разрешително за работа на дружеството. Решението на агенцията беше взето във връзка с неизпълнението на топлофикационното дружество на изисквания за вредните емисии в атмосферата, които влязоха в сила от 17 август 2021 година. Независимо от решението на съда обаче работата на топлофикацията ще продължи, но ще плаща санкции.
Източник: 24 часа (15.09.2021)
 
Пет фирми с лиценз за търговия с природен газ На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране е взела решения за издаване на лицензии за осъществяване на дейността „търговия с природен газ“ на пет енергийни дружества - „Булгаргаз” ЕАД, „Овергаз Инк.“ АД, „Акспо България“ ЕАД, „Група Дружества Газ Римини“ С.п.А., "РВЕ Съплай енд Трейдинг“ ГмбХ. По закон дейността „търговия с природен газ“ у нас подлежи на лицензиране. По силата на законовите изисквания след 1 октомври 2021 г. търговията с природен газ ще може да се извършва единствено въз основа на издадена лицензия. След извършен обстоен правен, икономически, финансов и технически анализ на възможностите на всяко от дружествата заявител да извършва дейността „търговия с природен газ“, в решенията на КЕВР се посочва, че исканите лицензии следва да бъдат издадени за срок от 10 години. Мотивите за този срок са с оглед развитието на пазара на природен газ в България и в региона, което е изключително динамично. Това пък не дава възможност да бъде направена реалистична прогноза на пазарната адекватност на компания, оперираща на този пазар, за период по-дълъг от десет години. Този срок е и в контекста на политиката на Европейския съюз за насърчаване на развитието на възобновяемите енергийни източници като алтернативи на изкопаемите горива, особено нефт и газ, както и за подкрепа на декарбонизацията и използването на възобновяеми енергийни източници. С приетите от комисията решения са одобрени и Правила за работа с потребители на енергийни услуги, които са приложение към издадените на дружествата лицензии за търговия с природен газ. В съответствие с изискванията на нормативната уредба, преди да приеме решения за издаване на лицензии на петте дружества за дейността „търговия с природен газ“, на 26 август комисията проведе открити заседания. На тях представителите на заявителите подчертаха, че приемат без възражения изводите и констатациите в изготвените доклади.
Източник: Банкеръ (17.09.2021)
 
Газът мина 80 лв. за октомври, увеличението е 15,68% за месец 80,28 лв. за мегаватчас е цената на природния газ, поискана от “Булгаргаз” и одобрена от експертите на КЕВР, става ясно от доклада им. Това е с 15,68% повече от тази за септември, която е 69,40 лв. На 11 август газовата компания обяви прогноза за октомврийската цена от 69,76 лв. за мегаватчас, но оттогава цените на газовите хъбове “полудяха”, а те имат 70% дял във формулата за газа на едро у нас. Ако тази цена се задържи до произнасянето на КЕВР на самия 1 октомври, то тя ще е с 224,75% по-висока от тази за същия месец преди една година. Всъщност колко ще е тя, зависи от последните корекции, които нанася “Булгаргаз” в първия ден на всеки месец. От доклада на КЕВР става ясно, че газовата компания е поискала да и? се признаят и разходи за пренос през гръцката газопреносна система от Трансадриатическия газопровод. Имаше притеснения, че договорът за капацитет в гръцката мрежа е до края на септември. Искането за признаване на тези разходи означава, че “Булгаргаз” ще продължи да купува азерски газ и да го пренася от Неа Месимврия до Кулата и оттам по българската мрежа. Експерти казват, че цената на газа от Азербайджан се изчислява по формулата с петролните деривати и няма компонента на европейските газови борси, което го прави по-евтин. Пак от доклада на КЕВР става ясно, че “Булгаргаз” е приложила и график за нагнетяване на газ в хранилището в Чирен.
Източник: 24 часа (21.09.2021)
 
Столичното парно отново поиска вдигане на цената Столичната топлофикация е внесла отново заявление за преразглеждане на цената на парното в КЕВР. Преди това дружеството пратило две писма до регулатора, но нямало отговор. Това е второ искане на топлофикацията за по-високи цени. Първото бе внесено през август и се искаше поскъпване от септември. От КЕВР не коментираха заявлението, но повториха, че според нормативните актове промяна на цената на топлинната енергия може да става един път на шест месеца, тоест от 1 януари. Дори да се започне промяна на наредбата за ценообразуването на топлинната енергия, това ще отнеме месеци. Заради рекордно високите цени на природния газ столичното парно не можело да събере пари и да плати на “Булгаргаз”. Шефът на газовата компания Николай Павлов каза, че “Булгаргаз” е завела второ дело срещу “Топлофикация София”, като този път искът е за 54 млн. лева. Просрочените задължения на столичното дружество за природен газ са 105 милиона, каза той. Целта на делото била да се осигурят паричните потоци на “Булгаргаз”, за да може да се плати авансово на руския и на азерския доставчик.
Източник: 24 часа (27.09.2021)
 
Сериозен ръст на доставките на газ отчита НСИ в началото на лятото През юли доставките на природен газ се увеличават с 51,5% на годишна база до 259 млн. куб. метра, показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за енергийните източници. Това е съпроводено с намаляване на добива на суровина в страната - с 50% на годишна база до 2 млн. куб. метра. Спрямо предходния месец юни доставките на газ у нас се повишават с почти 13%, докато добивът остава на същото ниво. Съществено увеличение през юли има и по отношение на добива на твърди горива. През летния месец в страната са добити 1,97 млн. тона твърди горива, което е увеличение от 33% спрямо същия период на миналата година. Спрямо юни добивът расте с внушителните 97 на сто. Доставките на твърди горива също отчитат повишение - от 32,4% на годишна база и от почти 97% на месечна. В страната са реализирани 2,06 млн. тона твърди горива, като разликата спрямо добива представлява вноса. През юли в България са произведени 3,83 тераватчаса електроенергия, което е с 14,5% повече спрямо юли 2020 година. На месечна база производството расте с 19 на сто. Основната част от тази електроенергия е реализирана в страната - 2,77 тераватчаса. От данните на НСИ е видно, че потреблението се увеличава със 7,2% на годишна база и с почти 10% спрямо юни 2021 година.
Източник: Инвестор.БГ (30.09.2021)
 
КЕВР одобри най-голямото поскъпване на природния газ - 36% на месечна база През октомври 2020 г. цената на природния газ в България беше около 25 лв./мВтч. Тази година само увеличението на октомврийската цена спрямо септемврийската е по-голямо. От 69.4 лв./мВтч суровината вече струва 94.54 лв./мВтч. Ръстът е внушителен - над 36%. А на годишна база скокът е... 380%. Въпреки това цената на газа в България ще бъде с почти 50% по-ниска от тази на европейските борси, която в последните дни е близо до 90 евро/мВтч, или около 175 лв./мВтч. Ефектът от поскъпването на газа ще бъде усетен още този месец директно от потребителите, които ползват това гориво за отопление и топла вода - около 150 хил. са домакинствата на газоразпределителните дружества в цялата страна, а от Нова година и от клиентите на ТЕЦ-овете. От 1 януари 2022 г. обаче (тогава ще има законово право) Комисията за енергийно и водно регулиране ще преразгледа и тарифите за тока, парното и топлата вода, за да включи в тях поскъпването на природния газ. Това означава нов скок на сметките. Засега няма предвидена или дори обсъждана мярка, която да компенсира това поскъпване.
Източник: Капитал (04.10.2021)
 
Газът нагоре с нови 13% от декември Природният газ да поскъпне с нови 13% от 1 декември спрямо цената му в момента, предлага “Булгаргаз”. В прогнозата си до Комисията за енергийно и водно регулиране от дружеството пресмятат, че от 1 декември газът трябва да струва 106,96 лева за мегаватчас или 54,67 евро за мегаватчас (MWh) без такси за достъп и пренос, както и акциз и ДДС. В момента цената на газа е определена от КЕВР на 94,54 лева за мегаватчас. Припомняме, че от 1 октомври цената на газа у нас беше повишена с 36 на сто. “Прогнозната цена за декември 2021 г. е изготвена на база прогнозните стойности на ценообразуващите компоненти към 11.10.2021 г. За сравнение, прогнозната цена на европейските газови пазари (към 11.10.2021 г.) за доставки през декември 2021 г. е в приблизителен размер на 86 евро/MWh или 168,20 лв./MWh.”, посочват от компанията. Окончателното предложение за утвърждаване на цена на природния газ за декември 2021 г. ще бъде депозирано за утвърждаване от КЕВР на 1 декември, която ще вземе решение още същия ден. До дни ще стане ясно какво поскъпване на газа е поискала “Булгаргаз” за ноември. Заявлението вече трябва да е изпратено до КЕВР. Регулаторът ще организира публично обсъждане на цената до края на месеца.
Източник: Труд (13.10.2021)
 
„Булгаргаз“ спира да доставя допълнителни количества газ на фирмите „Булгаргаз“ предупреди своите клиенти, че спира да им доставя количества газ, които се заявяват над договорените. Общественият доставчик съветва фирмите да ограничат потреблението си (респективно производството – бел. ред.) до размера на предварително одобрените дневни количества, за да се гарантира „нормалното функциониране на българската газопреносна мрежа“. Столичният кмет Йорданка Фандъкова потвърди, че „Булгаргаз“ наистина разпраща такива писма. От писмото на „Булгаргаз“ се разбира, че общественият доставчик просто няма достатъчно количества, за да изпълни допълнителните заявки. Там се посочва, че още в средата на месец май са разпратени писма до всички клиенти, че от началото на 2021 г. се отчита значително увеличаване на заявките за газ, в сравнение със заявените обвързващи годишни програми на клиентите. Тогава държавната компания е поискала от тях да кажат колко повече газ ще искат за последните четири месеца на годината. В средата на юли „Булгаргаз“ продължава да отчита все по-големи заявки и праща ново писмо с искане за нова актуализация на заявките за септември, октомври и ноември. И сега газовата компания заявява, че по договор има задължение да доставя само до количеството, заявено от фирмите. Всичко останало ще се дава „само по възможност, след изрично одобрение, по реда на т.7.3 от договора за доставка“.
Източник: economic.bg (15.10.2021)
 
Шефът на "Булгаргаз": Ако "Топлофикация София" не си плаща, ще създаде проблем и на БЕХ "Високите цени на тока в България не могат да бъдат свързани с цените на газа в България, защото едва от 6 до 8% от електроенергията се произвежда от природен газ". Това заяви пред БНР изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. Павлов посочи, че 131 млн. лева са просрочените задължения на "Топлофикация София" към "Булгаргаз": "Те са най-големият потребител на природен газ и ако не си плащат, биха създали огромен проблем не само на "Булгаргаз", но и на БЕХ". "Има огромен недостиг на природен газ в Европа. Тя е връхлетяна от безпрецедентна енергийна криза. Това е извънредно положение, което засяга всички страни в Европа. Всичко това доведе до едни много високи цени на газа, а те се отразиха на високите цени на тока. България е част от ЕС и от общия пазар". Според него изходът от кризата е повече газ да бъде предлаган от основните доставчици за Европа. По думите му "Булгаргаз" продава на значително по-ниска цена от европейските пазари: "Разлика от 30-35% е значителна и това дава глътка въздух на индустриалните потребители". Николай Павлов подчерта, че доставчиците на "Булгаргаз" от Русия и Азербайджан си изпълняват договорите. Той подчерта, че не е бил свидетел на вземане на решения "на тъмно" в енергетиката. "Надявам се в края на ноември да има спад на цените на природния газ", каза той. За следващия месец държавното дружество иска поскъпване на синьото гориво с нови близо 32%, като дали то ще се промени, ще стане ясно на 1 ноември. Според Павлов последните данни дават основание за оптимизъм.
Източник: Труд (18.10.2021)
 
Столична община иска компенсации за "Топлофикация София" Столична община настоява за незабавни мерки за компенсация на "Топлофикация София", заради безпрецедентния ръст на цената на природния газ. Общинското дружеството трябва да бъде компенсирано по същия начин и със същите средства, както всяка една частна компания. Това заяви председателят на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев след срещата, организирана от президента Румен Радев и представители на служебното правителство, с участието на държавните енергийни дружества, КЕВР, работодателските организации, синдикатите и представители на общините. "Ние не искаме специално отношение, привилегии или помощ, а справедлива компенсация за социалната функция на държавата, която в момента се поема изцяло от „Топлофикация София“. Към настоящия момент топлофикационното дружество закупува природен газ от „Булгаргаз“ ЕАД на цена от 94,54 лв./мВтч и в същото време продава топлинна енергия на гражданите при утвърдена от КЕВР цена на газа от 47,11 лв./мВтч. Тази разлика поражда огромен дефицит, който ще расте с анонсираните нови увеличения на цената на природния газ", заяви още Георгиев. По време на срещата, служебният премиер Стефан Янев пое ангажимент проблемите на софийската топлофикация да бъдат обсъдени своевременно. "Като председател на Столичния общински съвет настоявам вариантите, които се обсъждат от правителството, да бъдат представени пред работната група, която включва общински съветници от всички политически групи в София. Обсъдената от изпълнителния директор на БЕХ Валентин Николов възможност за прехвърляне на новите вземания на „Булгаргаз“ към енергийния холдинг е неприемлива за нас, защото това означава трупане на нов дълг за сметка на софиянци", заяви председателят на общинския съвет.
Източник: Банкеръ (19.10.2021)
 
Изтича срокът на „Топлофикация София“ за плащане на дълга към „Булгаргаз“ Срокът, който бе поставен от „Булгаргаз“ на „Топлофикация София“, да изплати задълженията си, изтича днес. Столичното дружество дължи 131 милиона лева на газовото дружество, което предупреди, че ще спре подаването на газ. Президентът Румен Радев и министри проведоха среща с участието на държавните енергийни дружества, държавния регулатор, работодатели, синдикати и местната власт по повод кризата в енергетиката, след която председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев каза, че Столична община настоява за незабавни мерки за компенсация на „Топлофикация София“. Според него общинското дружеството трябва да бъде компенсирано по същия начин и със същите средства, както всяка една частна компания. По време на срещата служебният премиер Стефан Янев пое ангажимент проблемите на софийската „Топлофикация“ да бъдат обсъдени своевременно. За програма „Хоризонт“ на БНР общинският съветник Прошко Прошков призова „Булгаргаз“ да не нагнетява напрежение. „Топлофикация“ е незаменима част от енергийната система на София и на страната. Тя е част от критичната национална инфраструктура. Без „Топлофикация“ е невъзможно да съществува енергийната система на София. Няма как да се спре подаването на газ от обществен доставчик, това би било саботаж срещу милион и половина граждани. Изпратени са писма и се надявам да получим отговор за срещи със съответните министерства, Министерски съвет, независимия регулатор, за да се промени методиката, да се намерят резервите, тъй като в момента дълговата спирала става бездна за „Топлофикация“, без да има никаква вина самото дружество.“
Източник: БНР (25.10.2021)
 
БЕХ иска да придобие „Топлофикация София“ Българският енергиен холдинг (БЕХ) иска да придобие част или дори цялата „Топлофикация София“, която в момента е общинска собственост. Причината е, че през последното десетилетие дружеството се управлява много зле и не спира да трупа задължения към „Булгаргаз“, които пък след това се изкупуват от БЕХ. Така реално дружеството отново ще стане държавно, след като през 2010 г. бе дадено на общината. Засега не е ясно какъв процент от собствеността ще придобие БЕХ, но заради големите задължения на „Топлофикация София“ собствеността може да се смени и без одобрението на Столичната община. Изпълнителният директор на холдинга и бивш депутат от ГЕРБ Валентин Николов потвърди лошото управление на Столична община и обяви, че към момента топлофикационното дружество му дължи близо 720 млн. лв., а предстои в следващите дни да стане факт поредната цесия за 131 млн. лв., с която БЕХ ще изкупи част от просрочените задължения на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“. Николов обясни, че принципалът на топлофикацията – Столична община, е изразила негативно мнение за поредното цедиране на дълговете, тъй като настоява за безвъзмездна държавна помощ. Зам.-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов обаче обясни, че към този момент държавата не е предвидила мерки в подкрепа на бизнеса за високата цена на газа, а само за електроенергията.
Източник: economic.bg (26.10.2021)
 
Газът ще поскъпне с по-малко от 32%, но цената пак ще е рекорд Поскъпването на природния газ от 1 ноември няма да е 32%, както първоначално предложи “Булгаргаз”, а по-малко. На 11 октомври компанията внесе заявление за цена от 124,76 лв. за мегаватчас. По време на общественото обсъждане в четвъртък Николай Павлов - шеф на “Булгаргаз”, заяви, че на 1 ноември ще поискат леко понижение, тъй като котировките на европейските пазари в последните дни леко падат. Освен това очакваната цена за ноември у нас щяла да е с над 30% по-ниска от тези на европейските газови пазари. Павлов посочи още, че не се внасят пълните количества азерски газ, защото не е готова българо-гръцката връзка. Дори и с по-ниското увеличение цената на газа ще е рекордна за България. Павлов заяви още, че компанията е нагнетила в хранилището в Чирен с 15% повече газ, отколкото миналата година. За първи път официално бяха съобщени и количествата, които се внасят, както и приблизителната цена. Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви, че газът от Азербайджан е 4 пъти по-евтин от руския. Сега внасяме 350 млн. куб. м на годишна база, 3 пъти по-малко от количествата по договор, заяви той. Шефът на “Булгаргаз” заяви, че ценовите предимства от азерския газ и от другите доставчици се ползват от всички потребители. Павлов съобщи, че вчера е подписана цесията между “Булгаргаз” и Българския енергиен холдинг за дълга на столичната топлофикация от 121 млн. лв.
Източник: 24 часа (29.10.2021)
 
БЕХ пое дълга от 121 млн. лв. на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" Българският енергиен холдинг (БЕХ) е поел дълга от 121 млн. лв. на "Топлофикация София" към "Булгаргаз". Това е съобщил изпълнителният директор на газовото дружество Николай Павлов на заседание на енергийния регулатор, цитиран от БНР. Информацията беше потвърдена за "Капитал" от изпълнителния директор на холдинга Валентин Николов, който уточни, че парите вече са преведени. По думите на Павлов подписаният договор за цесия между "Булгаргаз" и БЕХ гарантира доставките на природен газ за ноември, но е нужно по-дългосрочно решение, за да може топлофикацията да плаща редовно задълженията си.
Източник: Капитал (29.10.2021)
 
Започват тестове на инфраструктурата по трасето на интерконектора с Гърция Всички основни дейности по изграждане на интерконектора Гърция-България продължават да се изпълняват активно, като през втората половина на октомври стартират и първите хидротестове на инфраструктурата. Те вече се изпълняват на територията на Гърция, очаква се скоро процесът да стартира и по трасето на IGB на българска територия. Хидротестът е един от най-важните етапи в тестването на газопровода, тъй като позволява да се провери обстойно дали изпълнението на инфраструктурата отговаря напълно на зададените параметри в работния проект, дали качеството на материалите и на вложения труд отговарят на изискванията. Хидротестовете се провеждат на етапи, които започват след извършването на всички останали задължителни безразрушителни проверки на вече заварения газопровод. До въвеждане на интерконектора в търговска експлоатация предстоят още редица други процедури, включително тестове с пренос на реални количества газ, за да се гарантира спазването на всички стандарти за безопасност и за да се потвърди издръжливостта на изграденото съоръжение напред във времето.
Източник: 3e-news (01.11.2021)
 
Регулираната цена на природния газ намалява през ноември до 93.19 лв/мвтч Kомисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 93.19 лв/мвтч. Това е намаление с 0.35 лв/мвтч спрямо действащата цена за октомври, която е 94.54 лв/мвтч. Намалението до 93.19 лв/мвтч е възможно поради постигната договореност между „Булгаргаз“ и „Газпром експорт“ за предоставяне на допълнителни количества природен газ за ноември на значително по-ниска цена спрямо газовите борси в Европа. „Булгаргаз“ разполага с 15% повече гориво в газохранилището в Чирен спрямо същия период на миналата година. Така доставките за българските потребители са гарантирани. В началото на октомври общественият доставчик „Булгаргаз“ ЕАД поиска поскъпване на синьото гориво до 124.76 лв/мвтч, а днес, взимайки предвид намалението на цената на горивото на европейските газови хъбове, актуализира предложението си с искане за цена от 119.87 лв/мвтч. Така през ноември цената, по която общественият доставчик ще продава на своите клиенти, е около два пъти по-ниска от тази на европейските газови хъбове.
Източник: Труд (02.11.2021)
 
Задържаната цена на газа не спира скока на парното, но ще е 30, а не 50% С 20-30% ще поскъпне парното от 1 януари въпреки задържаната цена на газа и дори лекото поевтиняване с 1,44% за ноември спрямо октомври. Това прогнозира Кирил Темелков, изпълнителен директор на Българската газова асоциация. Други експерти в енергетиката също се спряха на този процент при поскъпването, който всъщност се завъртя в публичното пространство още в началото на октомври. И това е лотично, защото тогава цената беше 94,54 лв. за мегаватчас, а ноемврийската за регулирания пазар – за газоразпределителните дружества и топлофикациите, стана 93,19 лв. вместо предварително заявените от “Булгаргаз” 124,76 лв. Така на практика газът не поскъпна, а цената му леко бе намалена. Всички експерти, включително и такива на високи правителствени позиции в енергетиката, признават, че ако бе прието предложеното поскъпване за ноември с над 32%, това би било катастрофално за топлофикациите За тях на 1 юли регулаторът определи цена на газа от 47,11 лв. за мегаватчас. Това би означавало от Нова годината парното да поскъпне с минимум 50% при цена на газа от над 120 лв. за мегаватчас. Задаващото се поскъпване между 20 и 30% е изчислено при средна цена на газа от 1 юли до 31 декември от 77-78 лв. и с калкулирани котировки на квотите мръсен въздух, които също се вдигнаха значително. Темелков се надява на успокояване на пазара в Европа, след като само с изявлението на руския президент Владамир Путин за увеличение на доставките от 8 ноември цените са паднали. В понеделник шефът на “Булгаргаз” Николай Павлов обясни, че намалението на цената на газа е станало възможно след преговори с “Газпром Експорт”. В резултат българските потребители ще платят с 40 млн. долара по-малко в сравнение с това, ако цените се бяха вдигнали. Павлов отказа повече информация заради изисквания за конфиденциалност. Запознати коментираха, че става въпрос за неизползвани от България количества от миналата година, когато природният газ струваше между 19 и 28 лв. за мегаватчас. Явно договореността между двете компании е постигната между внасянето на първото и второто заявление за ноември.
Източник: 24 часа (03.11.2021)
 
Българската TBS Group създава подразделение в Румъния Българският системен интегратор Телелинк Бизнес Сървиз груп (TBS Group) заяви, че е създал дъщерно дружество в Румъния, Telelink Business Services S.R.L. Звеното е вписано в търговския регистър на Румъния на 11 ноември, съобщи TBS Group. TBS Group реши да създаде звено в Румъния с регистриран капитал от 10 000 евро на 25 март. TBS Group беше отделена от Телелинк Bulgaria през 2019 г., като стана едноличен собственик на българския доставчик на решения за ИТ инфраструктура, информационна сигурност и цифрова трансформация Телелинк Бизнес Сървисис и няколко други звена на Телелинк България, занимаващи се с подобни дейности.
Източник: SeeNews (17.11.2021)
 
Газът у нас с 35% по-евтин от Европа Oт 10 ноември, датата, на която “Булгаргаз” внесе заявление газът през декември да струва 96,14 лв. за мегаватчас, цените на борсите в Европа са се увеличили с 12-13%. Това каза за “24 часа” шефът на “Булгаргаз” Николай Павлов. Да припомним, че заявлението, внесено в КЕВР, е за 3% увеличение, спрямо цената за ноември, която беше 93,19 лв. Освен това курсът долар - евро също бележи ръст. Така че на 1 декември компанията ще внесе ново заявление за цена, но процентът на поскъпване няма да е като в Европа, уточни той. На откритото заседание на КЕВР за обсъждане на цената Павлов заяви, че цената на “Булгаргаз” ще е с около 35% по-ниска от тези на европейските борси. Той предупреди, че КЕВР и отговорните институции трябва да не допуснат търговците, купили газ на първите два търга за следващата година, да изнесат синьото гориво за съседни пазари. “Това би застрашило енергийната сигурност и физическата цялост на системата. Затова е много важно количествата, които са закупени на тези два търга, крайната дестинация, това е задължително, да бъде българският потребител.” Павлов поясни за “24 часа”, че не иска спиране на износа, а изпълнение на закона и на споразумението за освобождаване на количества газ за продажба на организирания борсов пазар у нас. За 2022 г. количеството, записано в Закона за енергетиката, е 6342 гигаватчаса. Записано е още, че провеждането до два търга за освобождаване на количествата е с цел гарантиране на сигурността на доставките за страната, като те са предназначени за крайни снабдители или клиенти, присъединени към газопреносната система на България. Обикновено цените на тези два търга са около себестойността на газа, поясни шефът на “Булгаргаз”. Павлов каза още, че топлофикации и крайни снабдители не са сключвали договори с “Булгаргаз” и не са осигурили количества, които са им нужни за есенно-зимния сезон. Сега те идвали при държавната газова компания и искали газ. Въпреки исканията в последния момент “Булгаргаз” ще гарантира доставки за тези дружества, за да няма проблем за крайните потребители. Стана ясно още, че БЕХ е поел нова цесия от “Булгаргаз” за дългове на столичната топлофикация от 85 млн. лв., за да може “Булгаргаз” да плати газа на “Газпром Експорт”. Павлов даде пример с Молдова, която не платила 74 млн. долара и не им дали газ. “Ние цедирахме към БЕХ 85 млн. лв., а на тях столичната топлофикация плати около 20 млн. от дълга.”
Източник: 24 часа (26.11.2021)
 
"Булгаргаз“ е продал със 44.94% повече природен газ през деветмесечието "Булгаргаз" ЕАД отчита към края на септември по-висока счетоводна печалба след облагане от данъци на годишна база - до 31.21 млн. лева, показват данните от междинния доклад за дейността на дружеството. Преди година положителният финансов резултат е бил 28.69 млн. лева. През деветте месеца има увеличение и при закупения /+45.05%/ и при продадения /+44.94%/ природен газ от "Булгаргаз" спрямо същия период на 2020-та. От фирмата отбелязват, че това се дължи основно на по-високата консумация на клиентите в отраслите "Енергетика", "Разпределителни дружества", "Програма за освобождаване" и "Организиран борсов пазар". Естествено най-голямо е количеството на внесения у нас природен газ по дългосрочния договор с „Газпром Експорт“. Към края на септември компанията не е изкупувала природен газ от местен добив. За гарантиране на сигурността и непрекъсваемостта на доставките на гориво за своите клиенти, "Булгаргаз" използва капацитета на подземното газохранилище в Чирен. От отчета му става ясно, че повишение има и при добитите и при нагнетените количества природен газ от хранилището. Добитите количества към края на септември са с 5.21 на сто повече спрямо същото време миналата година. А нагнетените количества за периода са с 243 234 мегаватчаса повече на годишна база. При продажбите на „Булгаргаз“ също има увеличение. Компанията е продала на клиентите си 7 763 014 МВч природен газ или с 44.94% повече през деветмесечието. Това е резултат от повишената консумация на клиенти основно от отраслите енергетика, металургия, строителни материали, стъкло и порцелан. Прави впечатление обаче спадът при химическите предприятия у нас, които са купили с 22.48% по-малко синьо гориво.
Източник: Банкеръ (30.11.2021)
 
Газът поскъпва с близо 10% през декември Природният газ поскъпва отново през декември. Това става ясно от прессъобщение на КЕВР. Цената на синьото гориво за декември е с близо 10% по-висока от тази за предходния месец. КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 декември 2021 г. в размер на 102,33 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). За предходния месец ноември утвърдената от регулатора цена беше 93,19 лв./MWh. Комисията е взела решението си след анализ на представените от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни и документи и изчисления съгласно ценовия модел, се казва още в съобщението. От КЕВР уточняват: Увеличената цена на природния газ за декември е в резултат на нарастване на цените на международните газови пазари през последните дни на ноември. Отчитайки промяната в ценовите тенденции, на откритото заседание на 25.11.2021 г. от страна на „Булгаргаз“ ЕАД прогнозираха, че цената на синьото гориво за българския пазар за декември се очаква да бъде малко по-висока от предложената в заявлението на дружеството от 10.11.2021 г. Независимо от това, по данни на „Булгаргаз“ ЕАД, цената, която дружеството предлага за българския пазар остава с около 35% по-ниска от цените на европейските газови хъбове. По този начин за потребителите у нас се осигурява значително ценово предимство, в сравнение с потребителите в Европа, съобщават още от КЕВР.
Източник: Труд (02.12.2021)
 
„Газпром“ увеличи износа си за България с 43,8 на сто „Газпром“ увеличи доставките на газ за България с 43,8%. Доставките на компанията за чужди страни са се увеличили общо до 171,5 млрд. куб. м, което е с 10,6 млрд. куб. М или с 6,6 на сто повече, отколкото през същия период на 2020 г. Компанията увеличава доставките на газ за Турция (с 83,7%), Германия (с 16,8%), Италия (с 19,5%), Румъния (с 221,8%), Сърбия (с 85,8%), България (с 43,8%), Полша (със 7,5%), Гърция (с 12,2%), Словения (с 53,9%) и Финландия (с 9,1%). Гърция, Словения, Швейцария, РС Македония и Босна и Херцеговина бяха добавени към страните, за които "Газпром" вече е изнесъл повече газ, отколкото през цялата 2020 г. от втората половина на ноември. Доставките на газ за Китай по газопровода "Силата на Сибир" също се увеличават. От 2 ноември дневните доставки за китайската страна надхвърлят дневните договорни задължения на „Газпром“ с повече от една трета. Доставките от газопреносната система за вътрешния пазар са се увеличили с 15,8% (30,4 млрд. куб. м). По данни на Gas Infrastructure Europe обемът на активния газ в европейските подземни хранилища към 29 ноември е с 23,4% (20,8 млрд. куб. м) по-малък от миналогодишния. Повече от 18% от изпомпваното през летния период количество вече е изтеглено. От 16 до 18 ноември и от 23 до 25 ноември са европейските дневни рекорди за изтегляне на газ от подземни газохранилища за целия период на наблюдение. "Газпром" продължава да зарежда със собствен газ пет европейски подземни хранилища.
Източник: Труд (03.12.2021)
 
"Булгаргаз" очаква с 15% по-скъп газ през февруари 2022 г. Държавния газов доставчик "Булгаргаз" обяви, че прогнозната цена на природния газ за февруари 2022 г. е 117.90 лв. за мегаватчас. В сравнение със сега действащата цена, която е 102,33 лв. за мегаватчас, това означава увеличение с 15 процента. Сегашната цена бе утвърдена от КЕВР на 1 декември. Цената на синьото гориво за декември скочи с около 10% спрямо предходния месец. "Увеличената цена на природния газ за декември е в резултат на нарастване на цените на международните газови пазари през последните дни на ноември", обясниха тогава от енергийния регулатор. В съобщението си от 11 декември "Булгаргаз" казва, че прогнозната цена на европейските газови пазари за доставки през февруари 2021 г. е в приблизителен размер на 199.49 лв за мегаватчас. "Булгаргаз" не уточнява дали при прогнозната си цена взема предвид идеята на служебното правителство да намали на 10% ДДС за доставките на ток и газ. Преди дни служебното правителство одобри доклад на финансовия министър Валери Белчев и даде зелена светлина за начало на технически преговори с ЕК за намаляване на ставката на ДДС за доставки на електроенергия, природен газ и отопление. Според служебния ресорен министър Андрей Живков намаляването на ДДС ще има позитивен ефект върху цените, но тепърва ЕК трябва да го одобри светлина, а мярката трябва да мине и през парламента.
Източник: Банкеръ (13.12.2021)
 
Спряха газа за теца на Доган, дължи 24 млн. лв. В 6,55 ч в понеделник по искане на “Булгаргаз” преносният оператор е спрял газа за ТЕЦ “Варна”, чийто мажоритарен собственик е Ахмед Доган. Данаил Папазов, който представлява дружеството и е бивш министър на транспорта, каза, че от 1 октомври са спрели централата, тъй като въпреки високите цени на тока на борсата заради пиковите стойности в цените на газа сметката не излизала. За 1 мегаватчас ток се плащат над 400 лв. за природен газ плюс 20 лева за въглеродни емисии. Спряхме ги, защото дължат пари, заяви обаче изпълнителният директор на “Булгаргаз” Николай Павлов. По думите му дългът е към 24-25 млн. лв. Газовата компания е преустановила подаването на синьо гориво на 1 октомври, както е запорирала и сметки на централата. Павлов уточни, че мерят всички с един аршин - дали си плащат газа. Напомни, че в подобна ситуация миналата година са били от топлофикациите в Плевен, Враца и Бургас. Тогава те са били със запорирани сметки, но са осигурили банкови гаранции. “Нищо сензационно не се е случило”, коментира Николай Павлов. Дългът на теца според шефа на “Булгаргаз” е за газа от август и септември.
Източник: 24 часа (15.12.2021)
 
България иска да купи голямо количество азерски газ България ще направи всичко възможно да закупи цялото договорено количество азерски газ и това ще свали драстично цената, обясни премиерът Кирил Петков пред bTV. От началото на 2021 г. в България се доставя природен газ от Азербайджан по договора за 1 млрд. куб. м годишно между азерската компания Socar и „Булгаргаз“. Тъй като интерконекторът с Гърция не е завършен, този газ се внася през връзката Кулата – Сидирокастро. Това не позволява в България да влезе цялото договорено количество. Вместо 1 млрд. куб. м за година, за девет месеца от там влизат 225 млн. куб. м азерски газ. Утре Петков ще говори по темата с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, който пристига на посещение в София. Предстоят разговори и с ръководството на Азербайджан. "Газът от Азербайджан в момента е близо 60% по-евтин. Ако успеем да го направим, дупката, която ще покриваме, ще е по-различна. Вчера извикахме директора на "Булгаргаз" да обясни всичко. Тази седмица ще комуникираме с азерските партньори. Утре и Мицотакис ще дойде. Ако успеем да направим един по-успешен микс, в който те да продават на по-адекватни цени към "Топлофикация", дупката може да е по-различна", добави Петков. Петков обясни това във връзка с гласувания мораториум върху цените на тока, парното и водата. Той обясни, че мораториумът ще остане в действие възможно най-кратко, но това време ще бъде използвано, за да бъдат направени пълни проверки на ценообразуването. Бизнесът ще бъде подпомогнат за високите цени на тока, уточни премиерът. Ако даден бизнес има договори на по-ниски цени - няма да бъде субсидиран. Повечето бизнеси обаче ще бъдат подпомогнати “с някакъв процент”, обясни Петков.
Източник: Сега (20.12.2021)
 
Спряната ТЕЦ "Варна" изкара на борсата за ток 27.5 млн. лв. ТЕЦ "Варна", която е мажоритарна собственост на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, е играла на борсата на ток, макар от 13 декември да е със спрени доставки на природен газ и със запорирани сметки заради дълг към "Булгаргаз". Данни на "Българската независима енергийна борса" за търговията в сегмента на двустранните договори показват сделки на ТЕЦ "Варна" в последните три дни на миналата седмица, както и в понеделник, 20 декември. В резултат на това централата е изкарала малко над 27.5 млн. лв. От данните е видно, че газифицираната централа е предложила на 15 декември 70 МВ базова енергия със срок на доставка от 20 до 26 декември на цена от 555 лв/МВтч, но търгът се е провалил. В следващите два дни ТЕЦ "Варна" е обявила съответно 100 МВ и 75 МВ базова мощност за периода 1-31 януари 2022 г. на цени 605 лв. и 599 лв./МВтч, успявайки да сключи сделки за по 25 МВ. В четвъртък постигнатата цена е 615.69 лв., а на следващия ден – 606.69 лв/МВтч. В понеделник централата обявява два търга – за 10 МВ пикова мощност за периода 1-31 януари на цена от 809 лв., но не са постигнати сделки, както и за 50 МВ базова мощност за същия срок на цена от 619 лв./МВтч. За разлика от първата процедура, втората е отчасти успешна и приключва със сделка за 10 МВ на цена от 646.07 лв. И в трите търга е участвал един купувач. Името му не е оповестено от борсата, каквато е практиката на платформата при такива случаи. Така взелият общо 60-те мегавата от централата остава неизвестен. Сделките обаче носят на ТЕЦ "Варна" приходи от малко над 27.5 млн. лв. Това, че тя е със запорирани сметки, не ? пречи да играе на борсата, тъй като там всеки играч има отделни сметки или е предоставил банкови гаранции за участие в търговията и реално според правилата на борсата няма проблем централата да продава енергия за бъдещ период. Представителят на ТЕЦ "Варна" Данаил Папазов, чийто син и дъщеря са съакционери на Доган и който бе транспортен министър в правителството Орешарски, коментира пред Mediapool, че с приходите от сделката ще бъдат погасени именно задълженията към "Булгаргаз". Те възлизат на 24 млн. лв., по данни на държавния газов снабдител. По думите на Папазов в момента се преговаря с "Булгаргаз" за уреждане на задълженията. От "Булгаргаз" казаха пред Mediapool, че тъй като имат договор с ТЕЦ "Варна", газовите доставки ще бъдат възобновени след уреждането на неплатените фактури. Папазов обясни, че търговете за доставка от 20 до 26 декември (такъв е имало и на 9 декември) са се провалили, защото цената на тока не се е връзвала спрямо разходите им за газ. Сделките с неизвестния купувач позволяват на ТЕЦ "Варна" да възобнови работата си от началото на следващата година и да закрепи финансовото си положение, за да продължи да се възползва от високите цени на електроенергията, които се очертава да се запазят до края на зимата. При заявена цена на газа от "Булгаргаз" за януари от 117.12 лв/МВтч, на каквато ще купува ТЕЦ "Варна", и цена от над 140 евро/МВтч на европейските борси, а при близки стойности на тока у нас и в част от европейските държави, централата на Доган ще си осигури приходи. Отделно тя е регистрирана от държавния "Електроенергиен системен оператор" за участие в търговете за балансиране на мрежата високо напрежение, от които за седемте месеца на 2021 г. изкара над 12 млн. лв., а от догодина се очаква да си осигурява още по-високи доходи от тези търгове. Причината е, че енергийния регулатор все пак одобри, въпреки множеството протести на пазарните играчи, промяната в правилата за търговия с ток, забраняващи пазарните обединения на балансиращите групи. Така всички играчи, които не са успели да изчистят недостига или излишъка на енергия вътре в групите си, ще бъдат балансирани от 1 февруари 2022 г. от ЕСО, а държавният оператор на свой ред ще възлага това на централата на Доган и ТЕЦ-овете на бизнесмена Христо Ковачки.
Източник: Медия Пул (22.12.2021)