Новини
Новини за 2017
 
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) реши на последното си заседание за 2016 г. цената на природния газ да се вдигне от януари 2017 г. с 4,65%. Цената вече е 280,20 лв. на 1000 куб. м и това е цена без акциз и ДДС. В нея не е включена цената за пренос през газопреносната мрежа и до определянето й по приетата вече от КЕВР нова методика клиентите ще заплащат за пренос 19,73 лв. на 1000 куб. м. "Булгаргаз" ще превежда тези пари за пренос на "Булгартрансгаз". Цената на топлото за българските потребители не се променя за първото тримесечие, не се променя и цената на високоефективната еленергия, която произвеждат когенерациите. Не се променя и добавката "Задължение на обществото", което означава, че няма промяна и за крайните потребители. За първото тримесечие на 2017 г. година няма да има промяна на цената на топлоенергията, следим как се променя цената на петрола на световния пазар, но не може да се даде прогноза за останалия период на следващата година, смята председателят на КЕВР Иван Иванов.
Източник: Дума (03.01.2017)
 
“Овергаз“ подписа нов договор с “Булгаргаз“ Частната газова компания "Овергаз мрежи" подписа нов договор за доставката на природен газ с "Булгаргаз" на 30 декември), съобщи “Капитал“, позовавайки се на информация от "Овергаз". Държавната компания се ангажира да осигури около 300 млн. куб. метра синьо гориво, които ще са достатъчни, за да се задоволи годишното потребление на клиентите на "Овергаз". Компанията притежава 10 лиценза за разпределение и снабдяване с природен газ на територията на 51 общини като снабдява над 60 хил. домакинства и около 3 хил. предприятия и обществени сгради.
Източник: Дневник (03.01.2017)
 
Частното газоразпределително дружество "Овергаз мрежи" подписа нов договор за доставката на природен газ с "Булгаргаз" днес (30 декември), казаха от "Овергаз" за "Капитал". Количествата, които държавната компания ще осигури за частното газоразпределително дружество, са около 300 млн. куб. метра, с които ще бъде задоволено годишното потребление на клиентите на "Овергаз". Компанията притежава 10 лиценза за разпределение и снабдяване с природен газ на територията на 51 общини, като снабдява над 60 хил. домакинства и около 3 хил. предприятия и обществени сгради.До нов договор между двете компании се стигна, след като през септември "Овергаз мрежи" поиска прекратяването на действащия такъв от 1 януари. Една от причините за това, е че от частната компания се надяваха да осигурят алтернативни доставки за потребителите си, коментира заместник изпълнителният директор на дружеството Светослав Иванов в интервю за "Капитал". В крайна сметка компанията е сключила договор с друг доставчик, но по думите на Иванов руският газ в момента няма алтернатива като цена. Това е и причината в крайна сметка разпределителното дружество да поиска подновяването на договора си с "Булгаргаз". "Осъзнаваме, че това е неочакван ход за много хора на пазара, но когато има такива ситуации, човек трябва да търси пожарната", коментира още Иванов. Друга причина от "Овергаз мрежи" да поискат прекратяването на договора си през септември е тяхното настояване за предоговаряне на условията, които държавното дружество предлага. От "Овергаз" смятат, че след като представляват 15% от техния пазар, те имат право да получат нерегулирана цена на газа, при условие че сами осигурят преноса си на газ. От частната компания не са доволни и от наказателната клауза в договора, която се налага при неспазване на заявеното потребление в определен диапазон. По повод на тези исканията от "Булгаргаз" бяха коментирали, че няма как да предложат различни условия само на един от клиентите си.
Източник: Капитал (03.01.2017)
 
Почти 110 милиона лева дължат клиентите на "Булгаргаз" за доставен и потребен газ към края на септември миналата година. Това са и най-актуалните данни за общите задължения и просрочените плащания към дружеството, показва доклад на министерството на енергетиката. От справката обаче не става ясно коя топлофикация колко дължи. От Нова година природният газ поскъпна с 4.65% вместо с поисканото от обществения доставчик увеличение от над 13%. В резултат от "Булгаргаз" обясниха, че това ще влоши финансовото им състояние и ще доведе до загуби от 34 млн. лв. годишно, но регулаторът контрира, че през миналата година дружеството има надвзети приходи от около 40 млн. лв. Заради увеличението на газа от столичната "Топлофикация" заявиха, че парното трябва да поскъпне с 3%, за да се компенсират разходите на дружеството. "Законът е категоричен, че такова основание може да бъде само значително изменение на ценообразуващия елемент. 5% увеличение на цената на природния газ не са значително изменение на цената", коментира наскоро председателят на енергийния регулатор Иван Иванов. Държавното дружество "Мини Марица-изток" също не успява да си събере вземанията. Към 10 октомври компанията чака почти 90 милиона лева от ТЕЦ "Марица-изток 2" и още 22.68 милиона лева от свързвания с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ "Брикел". Задълженията се трупат лавинообразно - "Мини Марица-изток" не може да си събере парите и съответно и самата компания задлъжнява. Към началото на октомври дружеството има задължения за 117 милиона лева, като най-голям дял са дълговете за ползвани кредити (53 милиона лева) и към доставчици (27.7 милиона лева). Все пак кредитите се обслужват в срок и няма просрочени главници и лихви. Разплащанията за заплати на персонала и задълженията за осигурителни вноски се извършват без закъснения, пише в доклада на министерството на енергетиката. Очакваният финансов резултат на дружеството за деветмесечието на миналата година е загуба от 11 милиона лева, но прогнозата е планът за добив на въглища да бъде изпълнен и дружеството да приключи финансовата година с положителен резултат. Дали това е факт, ще стане ясно през пролетта, когато бъдат обобщени годишните отчети на държавните дружества.
Източник: Сега (04.01.2017)
 
През първите три месеца на годината заявките на „Булгаргаз“ са в размер на 951 млн. куб. метра, от които 743 млн. куб. метра ще покрити с количествата, закупени от „Газпром Експорт“. За останалите ще се разчита на добив от хранилището в Чирен. Това става ясно от стенограмата от закритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по повод ценовото предложение на газовата компания за зимния сезон. Актуалните данни на „Булгартрасгаз“, който е оператор на газовото хранилище, показват, че от началото на месеца от хранилището вече са добити 24 млн. куб. метра. Към 9 януари активният газ в „Чирен“ е 342 млн. куб. метра. Зимният сезон за хранилището започва с малко над 445 млн. куб. метра природен газ. „Булгартрансгаз“ е нагнетявал газ до 17 октомври, сочи справка в сайта на компанията. Традиционно газът в хранилищата се нагнетява през летните месеци, когато заради по-ниското потребление цените на суровината са по-ниски. Това прави икономически обосновано съхранението на газ. Газохранилищата покриват и пиковото потребление в извънредни ситуации, каквито са ниските температури, обхванали Централна и Източна Европа в последните дни. Украйна, например, удвоява добива на газ от хранилищата и в последните дни черпи по 100 млн. куб. метра на ден. Русия вече повдигна въпроса за количествата газ в хранилищата в Украйна. Миналия зимен сезон Киев посрещна с около 17 млрд. куб. метра газ. Сега обаче в хранилищата има по-малко от 14 млрд. куб. метра. Това обаче засега не представлява проблем на фона на рекордните доставки, които извършва „Газпром“ за европейските си клиенти. Традиционно по това време на годината Русия и Украйна си разменят взаимно обвинения за неизпълнение на записаното в договорите за доставка на природен газ. Ако напрежението ескалира и Москва спре доставките на газ, у нас ще влезе в сила план за действие, предвиждащ преминаване на алтернативно гориво за топлофикациите. Газ ще бъде доставян приоритетно за защитени потребители - битови абонати, малки и средни предприятия и топлофикации, които нямат алтернативни варианти за гориво. Дневното потребление през зимния сезон в страната е около 10-11 млн. куб. метра природен газ на ден. От "Чирен" максимално могат да бъдат добивани около 4 млн. куб. метра дневно, но добивът се ограничава с падане на налягането в хранилището. Допълнително в кризисна ситуация газ може да получим и през съществуващата връзка Кулата-Сидирокастро. Максималният капацитет е 3 млн. куб. метра газ на ден.
Източник: Инвестор.БГ (10.01.2017)
 
Със свой указ президентът Румен Радев назначава от 27 януари 2017 г. служебно правителство на Република България, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Досегашният международен секретар на БСП Деница Златева ще бъде вицепремиер по председателството на ЕС в служебния кабинет. Вицепремиер ще е и ген. Стефан Янев, който ще бъде министър на отбраната. Той е бригаден генерал от резерва. Бил е три години военен аташе във Вашингтон и е работил със структурите на НАТО в Брюксел. В Министерството на отбраната е бил шеф на дирекциите "Отбранителна политика" и "Политика за сигурност и отбрана". Проф. Илко Семерджиев ще е вицепремиер и здравен министър. Той бе здравен министър в правителството на Иван Костов и заместник-министър на здравеопазването в паравителствата на Беров, Софиянски и Костов. Семерджиев е сред създателите на здравната каса и е бивш неин директор. Вицепремиер е и Малина Крумова, която поема управлението на еврофондовете. Тя досега бе в екипа на вицепремиера Томислав Дончев. Министър на финансите ще бъде Кирил Ананиев, който бе зам.-министър на финансите в правителствата на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев и Бойко Борисов. Доц. Теодор Седларски поема икономиката. Той е декан на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Външен министър ще бъде настоящият посланик на България в Берлин и бивш шеф на кабинета на Симеон Сакскобургготски Ради Найденов. Правосъден министър ще е Мария Павлова . Тя е следовател от Националната следствена служба. През 2016 г. е избрана от Общото събрание на следователите в Национална следствена служба за член на Комисията по атестирането и конкурсите към Прокурорската колегия на ВСС. МВР ще поеме Пламен Узунов. Той е бивш директор на полицията на Пловдив. Назначен е на поста по време на кабинета "Орешарски" през 2013 г. Министерството на околната среда ще оглави Ирина Костова. Тя е декан на Хидротехническия факултет в УАСГ. Министър на туризма ще е Стела Балтова, която е била зам.-председател на Държавната комисия по туризъм. Тя е била заместник-председател на Държавната агенция по туризъм в кабинета "Станишев". Регионалното министерство ще бъде поето от Спас Попниколов. От 2008 до 2017 той е ръководител на инженерно – консултантска фирма, която предоставя инженерни услуги в инфраструктурното строителство, а от 2003 до 2007 г. работи в Министерство на регионалното развитие и благоустройството като Държавен експерт. Досегашният зам.-председател на Държавния резерв Гълъб Донев ще бъде социален министър. Министър на образованието ще бъде проф. Николай Денков, който бе зам.-министър с този ресор в служебното правителство на проф. Георги Близнашки и във втория кабинет на Бойко Борисов. Министър на транспорта ще бъде зам. генералният директор на НКЖИ Христо Алексиев. Енергетиката ще поеме Николай Павлов Той е бил изпълнителен директор на "Булгаргаз" ЕАД. Министър на земеделието е приел да бъде доц. Христо Бозуков. Той е бивш председател на Селскостопанска академия. Служебен спортен министър ще е проф. Даниела Дашева, бивш заместник-ректор на Националната спортна академия. Актьорът и режисьор Рашко Младенов ще бъде министър на културата. На 27 януари 2017 г., от 10.00 часа на официална церемония в Гербовата зала на "Дондуков“ 2 президентът Румен Радев ще представи структурата, състава и приоритетите на новото правителство.
Източник: Банкеръ (26.01.2017)
 
Стоян Янчев е новият шеф на "Булгаргаз", стана ясно вчера. Той поема поста от Николай Павлов, който бе номиниран за енергиен министър в служебния кабинет на Огнян Герджиков. До момента Янчев бе финансов директор на обществения доставчик. Промяната в управлението предстои да бъде вписана във фирмените регистри.
Източник: Сега (27.01.2017)
 
6 банки, рафинерия и завод за мед с най-големи приходи 6 банки, рафинерия и завод за мед са с най-големите декларирани приходи през 2015 г. Това става ясно от отговор на бившия финансов министър Владислав Горанов до ексдепутатите Петър Славов, Мартин Димитров и Методи Андреев. В топ 10 на дружествата с най-големите декларирани приходи попадат Пощенска банка, ЦКБ, “Лукойл Нефтохим Бургас”. УниКредит Булбанк, “Аурубис България”, НЕК, Алианц Банк България, “Лукойл България”, Банка ДСК и Сосиете Женерал Експресбанк. През 2014 г. в групата на десетте компании с най-големи приходи са били “Булгаргаз” и “Джи Пи презастраховане”, които обаче отстъпват местата си. От друг отговор на Горанов до депутатите става ясно, че от 2011 до 2015 г. “Лукойл България” е първенец с най-големи декларирани приходи сред дружествата, които търгуват с горива. В периода до 2014 г. на второ място е “ОМВ България”, а през 2015 г. - “Сакса”. С най-голям размер на внесен корпоративен данък сред нефтените компании през 2016 г. е “ОМВ България”, следвана от “Лукойл България” и “Шел България”. Сред първите десет са “Сакса”, “Бент ойл”, “Лукойл авиейшън България”, “Петрол”, “Литекс”, “Овергаз инк”, “Еко България”. През 2015 г. с най-голям размер на ефективно внесен корпоративен данък отново е била “ОМВ България”, следват “Лукойл”, “Сакса” и “Шел”. Копирано от https://www.24chasa.bg/novini/article/6024531 © www.24chasa.bg
Източник: 24 часа (30.01.2017)
 
Шест банки са в топ 10 на най-големите данъкоплатци у нас Шест банки са в топ 10 на най-големите данъкоплатци в България за 2015 г., става ясно от отговор на Министерството на финансите на депутатско питане. От информацията на бившия министър на финансите Владислав Горанов става ясно, че десетте най-големи корпоративни данъкоплатци за 2015 г. са „Юробанк България“, Централна кооперативна банка, „Лукойл Нефтохим Бургас“, „Уникредит Булбанк“, „Аурубис България“, НЕК, „Алианц банк България“, „Лукойл България“, „Банка ДСК“ и „Сосиете Женерал Експресбанк“. За 2014 г. най-големите корпоративни данъкоплатци са: „Юробанк България“, „Лукойл Нефтохим Бургас“, „Аурубис България“, „Централна кооперативна банка“, „Лукойл България“, НЕК, „Уникредит Булбанк“, „Банка ДСК“, „Булгаргаз“ и "Джи Пи Презастраховане“. Въпросът е зададен от депутатите Петър Славов, Мартин Димитров и Методи Андреев. Горанов уточнява, че за 2016 г. към момента не може да бъде предоставена информация, тъй като все още не е изтекъл срокът за подаване на годишните данъчни декларации. Данните за конкретния размер на декларираните приходи, печалбата и платения от тях корпоративен данък са данъчна и осигурителна тайна, пише още в отговора на Горанов. От годишния финансов отчет на „Юробанк България“ за 2015 г. става ясно, че финансовата институция е платила на държавата 9,4 млн. лв. данъци. За 2014 г. сумата е 773 хил. лв. Вероятната причина за драстичната разлика е, че през 2015 г. „Юробанк България“ стартира сделката по придобиване на всички банкови дейности на българския клон на „Алфа банк“. Според годишния финансов отчет на Централна кооперативна банка за 2015 г. кредитната институция е превела по сметките на Националната агенция за приходите (НАП) сумата от 1,918 млн. лв. „Уникредит Булбанк“ пък са платили 38,3 млн. лв. за данъци през 2015 г. Сумата за 2014 г. е 32,1 млн. лв. 36,4 млн. лв. пък е платила „Банка ДСК“ за 2015 г., става ясно от отчетите на групата. За 2014 г. сумата е била 28 млн. лв. „Сосиете Женерал Експресбанк“ пък са внесли в държавната хазна 8,7 млн. лв. данък върху доходите за 2015 г., за 2014 г. платеният налог възлиза на 6,8 млн. лв. От финансовия отчет за 2015 г. на „Алианц банк България“ става ясно, че финансовата институция е внесла в бюджета 1,215 млн. лв., а за 2014 г. - 2,467 млн. лв.
Източник: Инвестор.БГ (31.01.2017)
 
Приходите на Фонда „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) през цялата 2016 година възлизат на 355,4 млн. лева, показва справка на сайта на институцията. Направените разходи достигат 290,5 млн. лева. От данните е видно, че най-големи са приходите във Фонда през ноември – почти 69 млн. лева. В първите три месеца на 2016 година пък разходи не са правени. Най-големият разход е през април – 68 млн. лева. ФСЕС беше създаден с промяна в Закона за енергетиката през 2015 година. Целта му е да бъдат набрани допълнителни средства, с които общественият доставчик – Националната електрическа компания (НЕК), да покрие свои разходи. Във Фонда 5% от приходите от продажби внасят производители и търговци на електроенрегия, а от миналото лято и Електроенергийният системен оператор (ЕСО) и „Булгартрансгаз“ в качеството им на оператори на преносни мрежи. Във ФСЕС влизат и приходите от продажбата на квотите от въглеродните емисии. Фондът е спасителен за НЕК, но натежава на другите държавни дружества в енергетиката. ТЕЦ Марица Изток 2 например е внесла 44 млн. лева във ФСЕС, което принуди изпадналото във финансови проблеми дружество да потърси заем от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ). Според изчисленията на бившия депутат от БСП Лява България Таско Ерменков около 2/3 от приходите във ФСЕС идват именно от останалите дружества от държавната енергетика.
Източник: Инвестор.БГ (07.02.2017)
 
БЕХ смени шефове в АЕЦ-а, НЕК и „Булгаргаз“ Съветът на директорите на "Български енергиен холдинг" ЕАД реши да извърши промени в три енергийни дружества, които са в състава на БЕХ, съобщиха от холдинга. От поста председател на борда на атомната електроцентрала е освободен Жаклен Коен. Неговото място в ръководството на АЕЦ "Козлодуй" заема Петьо Иванов, който е изпълнителен директор на БЕХ. Извършени са промени и в състава на "Булгаргаз" ЕАД. На мястото на Николай Павлов - член на съвета на директорите и изпълнителен директор, застава Стоян Янчев. Смяна е извършена и в съвета на "Национална електрическа компания" ЕАД - зам.-министърът на енергетиката Константин Делисивков сменя Христо Георгиев като член на съвета. От холдинга заявиха, че с кадровите промени се цели подобряване на управлението и стабилизиране на финансовото състояние на дружествата. Промените влизат в сила от деня на вписване на решенията в Търговския регистър към Агенцията по вписвания.
Източник: Монитор (08.02.2017)
 
Българският енергиен холдинг е направил промени в ръководствата на държавните АЕЦ "Козлодуй", "Националната електрическа компания" (НЕК) и "Булгаргаз" с цел подобряване на управлението и стабилизирането на финансовото състояние на дружествата. На мястото на Николай Павлов, който бе изпълнителен директор на "Булгаргаз" и сега е министър на енергетиката в служебното правителство, е назначен 31-годишния Стоян Янчев. Досега той е бил съдружник в благоевградските фирми "Ай-Кепитъл"и "Спарта Кепитъл Партньрс". Двете дружества са вече прехвърлени на Венка Янчева, пише "Медиапул". От управата на АЕЦ "Козлодуй" е освободен Жаклен Коен, който през февруари 2016 г. бе отстранен от ръководната длъжност в БЕХ и мястото му бе заето от Петьо Иванов. Сега Петьо Иванов заменя Коен и в управата на ядрения оператор. Смяна е извършена и в съвета на директорите на НЕК, където влиза назначеният в края на миналата седмица за зам.-министър на енергетиката Константин Делисивков, който преди това бе председател на Българската федерация на индустриалните консуматори на електроенергия. Той става председател на управата на мястото на Христо Георгиев
Източник: Сега (08.02.2017)
 
"Булгаргаз" поиска газът да поскъпне с над 32% от април Държавният газов търговец "Булгаргаз" поиска увеличение на природния газ с 32.44% от началото на април. Окончателното предложение за изменение на цената ще бъде внесено за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) след месец. Ако то остане непроменено, през второто тримесечие на годината стойността на природния газ ще бъде 371.1 лв. за 1000 куб. м, или с 90.89 лв. повече в сравнение с настоящата цена. В тази сума не се включват разходите за ДДС и акциз, както и таксата за пренос на горивото, която от миналото тримесечие се калкулира и заплаща отделно, като идеята е размерът й да започне да се определя по нов входно-изходен модел. Към момента тя е 19.73 лв. на 1000 куб. м, които се събират от "Булгаргаз" и се превеждат на преносния оператор "Булгартрансгаз".Ако предложението на "Булгаргаз" за повишаване на цената бъде одобрено, това ще е най-голямото поскъпване на природния газ от началото на 2014 г. насам. До внасянето на окончателното предложение на компанията обаче остава месец, а практиката досега показва, че регулаторът рядко удовлетворява исканията, посочени в ценовите прогнози на дружествата. За предишното тримесечие държавният монополист първоначално прогнозира увеличение от 10.23%, а впоследствие внесе предложение за ръст на цената с 13.53% с аргумента, че в началото на 2017 г. се очаква доставните цени на горивото да нараснат. Одобреното от КЕВР в края на декември поскъпване обаче беше с 4.65% до 280.21 лв. за 1000 куб. м.Няколко дни преди решението на регулатора от "Булгаргаз" обявиха, че ако повишението бъде само с 4.65%, за първото тримесечие на 2017 г. дружеството ще отчете загуба от 34 млн. лв., което би било първият отрицателен финансов резултат от година насам. От своя страна в ценовия си доклад от КЕВР посочиха, че през втората половина на 2016 г. разходите на "Булгаргаз" за доставката на газа са били по-ниски от предвидените, което е позволило на търговеца да отчете по-високи печалби за периода.В оповестената прогноза за цените през второто тримесечие от компанията отново посочват, че одобрените от КЕВР продажни цени за първите три месеца на 2017 г. са били по-ниски от доставните, при които "Булгаргаз" купува горивото от руския доставчик "Газпром". Цената на природния газ е пряко свързана с тази на петрола, предвижданията на анализатори са тя да се запази на равнища от около 50-55 долара за барел и през 2017 г., което означава, че през годината е малко вероятно да има резки поскъпвания на газа. Върху ценообразуването влияние оказва и курсът на лева към щатския долар, който от началото на годината като цяло намалява, но понижението идва след рекордните за последните години стойности, достигнати в края на 2016 г. Взетото от регулатора в края на декември решение за по-умерено поскъпване на природния газ през първото тримесечие на 2017 г. на практика донесе спокойствие на клиентите през зимните месеци, когато потреблението е най-високо. Ако КЕВР беше приела предложеното от "Булгаргаз" поскъпване с над 13%, това щеше да доведе до промяна и в цените на топлоенергията и електроенергията, произвеждани от топлофикациите, за които газът е основна суровина. Така дори и сега предложеното от държавния газов търговец значително поскъпване да бъде одобрено, то ще се случи след края на отоплителния сезон, когато сметките за отопление намаляват и се предполага, че потребителите биха приели по-лесно повишението на цените. То обаче ще е шоково за индустрията - основно торовите заводи и други големи предприятия.
Източник: Капитал (13.02.2017)
 
Природният газ трябва да поскъпне с 32,44% от април, според "Булгаргаз" Природният газ трябва да поскъпне с 32,44 процента от април. Това сочат прогнозните данни на "Булгаргаз". Компанията се аргументира с това, че през следващото тримесечие синьото гориво ще бъде с по-високи цени на доставка и с курса на лева към американския долар. Окончателното предложение на "Булгаргаз" за нови цени на природния газ за второто тримесечие на годината ще бъде внесено в Комисията на енергийно и водно регулиране на 10 март.
Източник: econ.bg (13.02.2017)
 
"Булгаргаз": Ново орязване на цената на газа е по-страшно за индустрията Държавният газов доставчик "Булгаргаз" защити прогнозата си за поскъпване на природния газ с близо 33 процента от 1 април 2017 г. като обясни, че за една година петролните цени са нараснали с повече от 80 процента, а доларът продължава да държи високо ниво спрямо лева. Освен това енергийният регулатор вече е орязал две поредни ценови заявления на дружеството и поредното може да има тежки последици за индустрията, която да остане без доставчик на суровина, тъй като "Булгаргаз" ням ада може да плаща за доставките от "Газпром". Това се посочва в становище на компанията, разпространено в понеделник, дни след призива на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов общественият снабдител да потърси резерви за по-малко поскъпване на синьото гориво във второто тримесечие. От "Булгаргаз" припомнят, че страната ни внася 99.9% от необходимия й природния газ, едва 0.1% е местният добив. Цената на природния газ от внос се влияе от цените на петрола и алтернативните на природния газ горива на международните пазари и курса на долара. В периода 1 януари 2016 г. до 3 февруари 2017 г. петролът сорт Брент е поскъпнал от 30.7 долара за барел на 55.53 долара през първата седмица на февруари 2017 г., когато доставчикът представи прогнозата за цената на природния газ. Това е повишение от 80.8%, а цената на руския природен газ зависи от цената на петрола за девет месеца назад. Отчетените по-ниски цени на нефта месец ноември 2016 г. от 44.7 долара за барел са недостатъчни да повлияят върху цената на природния газ, посочват от държавното дружество. То допълва, че валутният курс на щатския долар от месец ноември 2016 г. запазва високи обменни нива от над 1.80 лв. и очакванията са тази тенденция да продължи, а плащанията към "Газпром" са в долари. Дружеството обяснява, че доставката на синьото гориво представлява 99.5% от общите му разходи. Останалата част от разходите са за административна дейност и външни услуги и техният размер е намален с 40 процента в последните години. "Булгаргаз" припомня, че за четвърто тримесечие на 2016 г. поиска по-високи с 3.4 на сто цени, но регулаторът разреши поскъпване от едва 1.97 насто. От това дружеството е отчело загуба на 257 хил. лв. Същото се случи и при определянето на цената на газа за първото тримесечие на 2017 г. Вместо поисканото повишение с 13.53 процента, дружеството получи увеличение от 5 на сто. Прогнозните загуби от тази цена се очаква да са над 35 млн. лв. "Прекомерното и изкуствено потискане на цената на природния газ за трето поред тримесечие е сериозна предпоставка за дестабилизиране на дружеството, което ще рефлектира с много по-голяма сила върху българската енергетика и производствената индустрия. Поредното “орязване” на цената ще доведе до невъзможност дружеството да изпълнява вменените от регулатора лицензионни задължения, каквито са непрекъсната и качествена доставка на природен газ и поддържане на необходимото ниво на финансова обезпеченост. Това поставя под риск осигуряването на необходимите количества природен газ за текущо потребление на клиентите, поради невъзможността за неговото заплащане и ще възпрепятства възстановяване на резервите от природен газ в хранилищено “Чирен”. Възможните негативни последици за газовия сектор са пряко свързани с утвърждаване на продажна цена на природния газ под себестойност. “Булгаргаз” ЕАД не разполага с резерви за компенсиране на разликата между доставна и продажна цена", заявяват от държавния доставчик. Той посочва, че подобряването на финансовите му резултати в последните две години се дължи основно на продажба на вземания, чрез които са цедирани неустойки за забавени плащания от клиенти през годините, а не в резултат на надценка от продажба на природен газ. За този период, задълженията на "Булгаргаз“ са намалели с 285 млн. лв. или 77.6%, допълва доставчикът. По предварителни данни дълговете му към края на 2016 г. са 82 млн. лв, докато година по-рано сумата е 231 млн. лв, а през 2014 г. - 367 млн. лв. За този период търговските и други вземания намаляват с 214 млн. лв. и достигат 194 млн. лв. в края на 2016 г., или намаление с 52.45%. По този начин е осигурена нужната ликвидност за изпълнение на лицензионните си задължения, допълва газовото дружество. Според него, предвид цитираните обстоятелства, обявеното прогнозно повишение на цената на природния газ е обосновано и е изцяло съобразено с действащите нормативни актове за образуването на цената. Промяна е възможна, само ако ценообразуващи фактори се променят съществени преди внасянето на 10 март на заявлението за определяне на тарифата от 1 април, уточняват от "Булгаргаз"
Източник: Медия Пул (21.02.2017)
 
Шефът на БЕХ защити поскъпването на газа с 33% Искането на "Булгаргаз" за поскъпване от почти 33% е разумно и обосновано, заяви вчера шефът на компанията майка Българския енергиен холдинг (БЕХ) Петьо Иванов пред БНР. Днес общественият доставчик трябва да внесе официално предложението си за нови цени от 1 април. Тези дни от енергийния регулатор настояха компанията да потърси вътрешни резерви и да ревизира искането си за шоково увеличение. "Това са реални цифри. Дори ако бъде увеличена с около 30% цената на газа, в района ние ще продължаваме да бъдем достатъчно конкурентоспособни", каза Иванов. Според експерти обаче "Булгаргаз" се е отказал да купува газ от находището в Галата. В пиковото потребление през последния месец там са добивани над 4 млн. куб. м гориво на ден. Петьо Иванов коментира и назначението на бившия си ортак Валентин Хамбарлиев за шеф на проектната компания за газовата връзка с Гърция. Пред БНР Иванов заяви, че колегата му има успешен опит в газовите проекти и затова го препоръчва. На въпрос "Може ли да гарантирате, че нямате конфликт на интереси с това назначение?" шефът на БЕХ отговаря раздразнено: "Колко пъти е необходимо, да попитам аз? С г-н Хамбарлиев нямаме бизнес отношения, нямаме нищо, нямаме от три години".
Източник: Сега (10.03.2017)
 
Природният газ да поскъпне от април с близо 29,7 на сто, е поискал "Булгаргаз". Според внесеното от регулатора предложение, през следващото тримесечие хиляда кубически метра от синьото гориво трябва да се продават по 363 лева и 43 стотинки без ДДС и акциз. Окончателното решение с колко да поскъпне природния газ ще бъде взето в края на месеца от енергийния регулатор след обществено обсъждане.
Източник: БНР (13.03.2017)
 
Регулаторът е съгласен газът да поскъпне с близо 30% Цената на природния газ да се повиши с близо 30 процента от 1 април 2017 г., предвижда проекторешение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което ще бъде обсъдено на открито заседание на 28 март, два дни след предсрочните парламентарни избори. Това поскъпване ще се отрази и върху цените на топлоенергията и на електроенергията, но в какъв размер тепърва предстои да се разбере. Реално регулаторът е приел почти изцяло исканото поскъпване от обществения доставчик "Булгаргаз" и смята да одобри цена на газа за следващото тримесечие от 363.26 лв. за 1000 куб. м или 39.04 лв./мегаватчас (без акциз и ДДС). Това е със стотинки по-малко от заявената от обществения доставчик цена от 363.43 лв. за 1000 куб. м (без акциз и ДДС), което бе с 83.22 лв. или с 29.7 на сто повече от сега действащата тарифа. В цената обаче не влиза таксата за преноса на суровината, която остава 19.73 лв. за 1000 nm3 (без акциз и ДДС) до определяне на нов размер на тарифата, плащана на оператора на преносната мрежа "Булгартрансгаз". Така КЕВР, която първоначално заяви, че обявената прогноза от близо 33 процента повишаване на цената на газа е необоснована и доставчикът внесе малко по-ниско заявление, е приела изцяло претенциите на "Булгаргаз". Дружеството обяви, че няма повече резерви за орязване на повишението и че и без това от предишното потискане на ръста на цената е натрупало загуби за над 40 млн. лв. От доклада на комисията, който ще бъде обсъден следващия вторник, става ясно, че повишението се дължи на няколко фактора. Единият от тях е цената на внасяното руско синьо гориво, което според договора с "Газпром експорт” ще поскъпне с 13% спрямо първото тримесечие. Така руският газ на входа на българската газопреносна мрежа ще струва 354.33 лв. за 1000 куб. м. Влияние върху цената оказва и валутният курс на лева към щатския долар, който е изчислен на 1.83514 лв. за щатски долар и това е поскъпване с 1.71%. Към общото поскъпване обаче се добавя и ефектът от това, че от 1 януари "Булгаргаз" започна да доставя суровина за "Овергаз Мрежи" и тези количества са над договорените с "Газпром", заради което държавното дружество е формирало допълнителни разходи за над 3 млн. лв. в първите два месеца на 2017 г. и сега трябва да бъдат възстановени през цената. За тази опасност предупредиха в началото на годината от Федерацията на индустриалните енергийни консуматори. Заради тази допълнителни разходи сега "Овергаз" ще плаща по-висока цена от останалите клиенти на държавния доставчик. Тяхната тарифа е отделно предложена в заявлението до регулатора. "Булгаргаз" иска компанията да дава близо 20 лв. повече от другите крайни снабдители и цената да е 381.95 лв. за 1000 куб. м (без акциз и ДДС). И тази цена не включва таксата за пренос от 19.73 лв. за 1000 куб. м. Това означава, че за газифицираните от "Овергаз" предприятия и домакинства поскъпването на синьото гориво ще е по-голямо. От заявлението става ясно още, че от 1 януари "Булгаргаз" отново купува добит в българското находище "Галата" газ, но какви са количествата не се посочва. в Същото време вносът за второто тримесечие от Русия се намалява с 10 процента спрямо зимните месеци. От доклада на КЕВР се разбира, че "Булгаргаз" има дългосрочни задължения за 24.728 млн. лв. основно към "Булгартрансгаз" за пренос на суровината и съхранението й в газохранилището в Чирен. Общественият доставчик също така има данъчни задължения за 26.932 млн. лв.
Източник: Медия Пул (22.03.2017)
 
Цената на природния газ ще се повиши с почти една трета от 1 април - с 29,6 на сто. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще се съобрази с искането на "Булгаргаз" за увеличение, става ясно от доклада на работната група във връзка с подаденото от компанията ценово заявление. От "Булгаргаз" поискаха цената за крайните снабдители да стане 363,43 лв. за 1000 куб.м от 1 април, което е ръст от 29,7% спрямо цената на горивото за първото тримесечие на 2017 г. Тази цена е без акцизи, ДДС и такса за пренос. Според КЕВР цената на газа трябва да е 363,26 лв. за 1000 куб.м, което е скок с 29,6%. Таксата за пренос остава 19,73 лв. за 1000 куб.м, пише "Стандарт". "Булгаргаз" предвижда и различна цена за клиентите, които не са направили своите годишни заявки за доставки през 2017 г. в определения от компанията срок (до август 2016 г.). Една от тези компании е "Овергаз", а липсата на заявление накара бизнес организации да излязат с позиция, че това ще доведе до по-големи разходи на "Булгаргаз", което ще се отрази на цената на горивото за всички потребители. За да не се допусне това, с промени в правилата тези клиенти ще плащат още един компонент към цената си. През второто тримесечие размерът му ще бъде 18,52 лв. за 1000 куб.м, или за тях природният газ ще бъде с цена 381,78 лв. Искането на "Булгаргаз" ще бъде обсъдено в КЕВР на 28 март. Ако бъде прието това увеличение, вероятно ще поскъпне и парното.(http://www.economic.bg)
Източник: Други (22.03.2017)
 
Затъналият в дългове обществен доставчик "Булгаргаз" е на път да получи исканото поскъпване на природния газ с почти 30% от 1 април. Решението трябва да бъде взето от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) в петък и цените ще влязат в сила веднага. Поскъпването е значително и ще повлече нагоре цените на парното и тока, призна шефът на регулатора Иван Иванов, който бе дал обет за мълчание до изборите. КЕВР реално не регулира цената на газа, получаваме заявление за промяна и търсим дали то има основание според нормативната уредба и договора между "Булгаргаз" и "Газпромекспорт", обясни вчера Иванов след общественото обсъждане на цените. Общественият доставчик първоначално поиска повишение с 33% с мотива, че петролът и доларът са поскъпнали, а регулаторът на два пъти не разрешавал вдигане на цените на газа. "Булгаргаз" дори обяви, че ако КЕВР пак не му разреши поскъпване, няма да има пари да си плаща доставките от "Газпром" и това щяло да застраши българската индустрия. Държавният монополист приключи 2016 г. с дългове за 82 млн. лева. А в същото време има несъбрани вземания за двойно по-голяма сума. И очевидно се опитва да си върже сметките чрез поскъпване на газа. Сегашният служебен министър на енергетиката Николай Павлов е бивш кадър на "Булгаргаз". Като принципал на предприятието в момента той навярно е насърчил тази тактика. При рухването на КТБ "Булгаргаз" "изгоря" с депозирани там 17.33 млн. лева, а най-големият му длъжник - държавната "Топлофикация-София" се оказа с блокирани около 80 млн. лева. Топлофикацията също има стари просрочени сметки за природен газ за милиони. Шоковото поскъпване на газа ще се отрази верижно на цените на парното, тока, и топлата вода. Повишението за парното ще е в диапазона 18-37%. В най-големите градове - София, Пловдив и Варна, цените ще скочат с около 22-23%, а рекордът се очертава да е в Плевен - абонатите там ще плащат с 37.4% повече. При тока за дневните тарифи за бита повишението ще е от 1.12 до 2.69%, а при нощните - от 1.52 до 7.9%, показва доклад на КЕВР. Разчетите ще бъдат обсъдени от комисията на 30 март, а окончателното решение ще бъде взето на 7 април. Увеличението се налага заради натрупани нови дефицити в НЕК. В крайна сметка най-голямото поскъпване ще бъде за клиентите на ЧЕЗ, които ще трябва да плащат с 2.69% повече за дневния ток и със 7.9% - за нощния. Дневната и нощната тарифа за "Енерго-Про" ще поскъпнат със съответно 1.12% и 1.56%. Евтиният нощен ток за ЕВН ще се повиши с 1.52%, а дневният ще бъде увеличен с 1.14%. ОТРАЖЕНИЕ С около 14% ще се увеличи цената на природния газ за битовите и индустриалните потребители на "Овергаз", съобщиха вчера от компанията. Това се налага поради промяна в цената на доставчика "Булгаргаз", която представлява един от четирите компонента в крайните сметки. Останалите три компонента - цената за пренос по газовата инфраструктура, както и цените за разпределение и снабдяване остават непроменени. Така от 1 април потребителите на газ ще плащат с една стотинка повече за киловатчас енергия. Синьото гориво за бита ще струва 8.7 стотинки, а за производството - 7.3 стотинки. Предложението ще влезе в сила след решение на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Източник: Сега (29.03.2017)
 
Бизнесът иска "Булгаргаз" да предлага свободни количества газ на борсата „Булгаргаз“ да предлага излишни количества природен газ на борсата, предложиха представители на бизнеса по време на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). По този начин ще бъде отчасти компенсирано "шоковото увеличение" на цената на природния газ, обясни Константин Стаменов, представляващ Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) в заседанието. "Това е един механизъм, който ще ни приближи към либерализацията", каза Стаменов. Пред Investor.bg председателят на КЕВР Иван Ивинов уточни, че за продажбата на свободните количества газ е необходима промяна на договора между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“. Регулаторът беше поканил представители на големите индустриални потребители на газ. И от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), и от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) подкрепиха становището на КРИБ и се оплакаха, че рязкото повишаване на цената на газа ще постави под въпрос конкурентоспособността на бизнеса, а за някои компании това ще бъде и въпрос на оцеляване. От организациите настояват и да не бъде променяна цената за задължения към обществото върху цената на газа. Тя отразява задълженията на „Булгаргаз“ да съхранява природен газ в хранилището в Чирен. Александър Димитров от БТПП посочи, че повишението на цената на газа се дължи на некоректното управление на ресурсите. Председателят на КЕВР Иван Иванов беше категоричен, че регулаторът не може да променя заявлението на обществения доставчик - „Булгаргаз“. Работната група на КЕВР проверява единствено дали то отговаря на изискванията в два документа - Наредба 2 за определяне на цената на газа и договора за доставка на газ, сключен между „Булгаргаз“ и „Газпром Експорт“. Единствената възможност КЕВР да не се съобрази с искането е то да не бъде изработено в съзвучие с тези два документа или дружеството да има надвзет приход. С този мотив КЕВР не призна искането на Булгаргаз за цената на газа за първото тримесечие. В допълнение към началото на 2017 година регулаторът не разполагаше с наредба за определяне на цените на електроенергията и нямаше да може да отрази поскъпването за топлофикациите, които произвеждат при комбинирано производство. Така дружествата щяха да натрупат големи загуби. Сега няма надвзет приход, посочи още Иванов. В договора с "Газпром" има методология за изчисления на цената на газа, която отчита и движението на цената на петрола на световните пазари, и промените в курса на долара. Иванов призна, че цената на газа се увеличава с голяма стъпка - 29,6%, но за година и половина суровината е поевтиняла с 61%. Той посочи още, че бизнесът не е отчел това с намаляване на цените на стоките и услугите. Преди заседанието на КЕВР граждански организации протестираха пред сградата на регулатора. Те опънаха транспарант с надпис "Вън колониалистите от България", а по време на заседанието изразиха своето недоволство от увеличаването на цената на газа. Те припомниха решението на Европейската комисия и обещанието на „Газпром“ за пазарни цени за пазара в Централна и Източна Европа. Според тях до дни предстои промяна в договора между България и Русия за доставка на газ. В началото на март от „Булгаргаз“ поискаха повишаване на цената на газа с 29,7%. От КЕВР намериха единствено неправилно превалутиране, което спести 0,16 лева от исканото увеличение на цената на природния газ от 1 април. По време на общественото обсъждане от газовата компания приеха направените изчисления на работната група като обективни, но защитиха и своите изчисления, включително за курса на щатската валута. Изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Стоян Янчев обясни, че искането на компанията е обективно и поясни, че стойността на долара се повишава значително на валутните пазари. С над 50% са се увеличили цените на алтернативните горива, на базата на която се изчислява цената на газа. Само цената на „Газпром Експорт“ ще се увеличи с 13% от 1 април, става ясно още от заявленията на газовата компания. Янчев представи и статистиката на компанията, според която цената на газа е намаляла с над 450 лева за 1000 куб. м от 2013 г. насам, или 2,5 пъти. Новата цена на газа ще стане ясна на 31 март след закрито заседание на регулатора.
Източник: Инвестор.БГ (29.03.2017)
 
КФН назначи квестори на инвестиционния посредник "Позитива" АД Комисията за финансов надзор (КФН) назначи за квестори на инвестиционен посредник "Позитива" АД Наталия Ангелова Кумпикова и Николай Полинчев. Срокът на квестурата е три месеца от получаване на решението за прилагане на принудителната административна мярка. С решение на регулатора от 24 март 2017 г. на основание чл. 118, ал. 1, т. 6 и т. 10 във вр. с чл. 122, ал. 1, т. 2, б. "а" от Закона за пазарите на финансови инструменти КФН издаде временна забрана Валентин Янчев Андонов, Александра Николаева Георгиева и Натали Стефанова Андреева да изпълняват функциите си на членове на Съвета на директорите на инвестиционния посредник, както и временна забрана Валентин Янчев Андонов и Александра Николаева Георгиева да управляват и представляват дружеството. Решението на регулатора може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му, което не спира неговото изпълнение.
Източник: Банкеръ (29.03.2017)
 
Природният газ, който се продава в България, е 99.83% от внос и 0.17% от местен добив, показват отчетните данни за 2016 г. Държавната компания „Булгаргаз“ ЕАД като обществен доставчик купува от ООО „Газпром експорт“ необходимите количества за националното потребление. Доставната цена на природния газ от „Газпром експорт“ се променя всяко тримесечие в зависимост от стойността на алтернативните горива - мазут със съдържание на 1% сяра и газьол с 0.1% сяра. В резултат на тези котировки, които се влияят от конюнктурата на международните пазари, през 2015 и 2016 г. доставните цени на природния газ за България по договора с „Газпром експорт“ са намалели общо с 63,23%.По години и тримесечия този процес изглежда така: 2015 г. 2016 г. І тримесечие - 9,73% - 8,67% ІІ тримесечие - 18,38% - 20,72% ІІІ тримесечие - 17,12% - 5,69% ІV тримесечие - 15,23% 3,75% Годишно - 51,77% - 29,16% Цената на природния газ в България е най-добрата в региона и е по-ниска в сравнение с тази от най-ликвидните газови борси в Европа. Средното европейско равнище за 2016 г. по данни на „Газпром“ е било 167 долара за хиляда куб. метра газ, докато в България е било 157 долара за хиляда куб. метра до българската граница с включен пренос през територията на Румъния. Показателно е, че след отварянето на междусистемната газова връзка Русе – Гюргево и точката Кулата – Сидирокастро търговците проявяват огромен интерес само да изнасят газ, но не и да внасят. „Булгаргаз“ ЕАД купува природния газ по пазарни цени в щатски долари, но го продава на своите клиенти на територията на страната по регулирани цени, които се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Този процес е уреден със Закона за енергетиката и Наредба № 2/2013 г. за регулиране на цените на природния газ. Прилаганите регулаторни методи са разходно ориентирани. Като фактори се отчитат разходите, които „Булгаргаз“ прави за доставка на природния газ от внос, от местен добив, от запаси в хранилището „Чирен“, както и за нормативно определената компонента за финансиране на работата на компанията, за наложени задължения към обществото и курса на БНБ на лева спрямо щатския долар. Под влияние на образуваните по договора с „Газпром експорт“ доставни цени, утвърдените от регулатора и прилагани от „Булгаргаз“ продажни цени на природния газ са намалели общо през 2015 и 2016 г. с 52.51%. Конкретно по години и тримесечия: 2015 г. 2016 г. І тримесечие - 0.05% (-0,30 лв./хм3) - 2.32% (-9,64 лв./ хм3) ІІ тримесечие - 13.17% (-79,42 лв./хм3) - 23.02% (-93,35 лв./ хм3) ІІІ тримесечие - 7.53% (-39,46 лв./хм3) - 9.97% (-31,13 лв./ хм3) ІV тримесечие - 14.26% (-69,06 лв./хм3) 1.96% (5,52лв./ хм3) Годишно - 31.19% (-188,24 лв./ хм3) - 30.97% (-128,60 лв./ хм3) За клиентите на „Булгаргаз“ цената на горивото през този двегодишен период падна наполовина - от 603.14 лева/хил. куб. метра (януари - март 2015 г.) на 286.60 лева/хиляда куб. метра (октомври – декември 2016 г.). Държавната компания не носи отговорност за това до каква степен рязкото поевтиняване на газа се е отразило върху цените на стоките, чието производство е свързано с тази суровина. Поисканото от „Булгаргаз“ увеличение на цената за второто тримесечие на 2017 г. е напълно аргументирано и това е причината Регулаторът да го утвърди. Повишението щеше да бъде значително по-малко, ако още от 1 януари 2017 г. КЕВР беше одобрила заявеното от компанията поскъпване с 13.53%, вместо с 5.00%. Потискането на цената на горивото беше в полза на гражданите, доколкото не се допусна верижно увеличение на цените на топлинната енергия и на добавката „Задължение към обществото“ през януари тази година в средата на отоплителния сезон. В същото време това решение донесе над 35 млн. лева загуба на „Булгаргаз“ за първите три месеца на 2017 г. Тя се образува от разликата между доставната цена на газа от „Газпром експорт“ и утвърдената от КЕВР цена за вътрешния пазар – около 40 лева загуба на всеки продадени хиляда куб. метра газ. „Булгаргаз“ в изпълнение на лицензионните си задължения поддържа резерви в газовото хранилище „Чирен“ в обем около 300 млн. куб. метра годишно. За тази цел през следващите шест месеца държавната компания ще трябва да плати около 110 млн. лева. По-голямата част от посочените количества - около 80%, ще бъдат купени и съхранявани в изпълнение на Плана за действие при извънредни ситуации - за предотвратяване на кризи в доставките за вътрешния пазар през следващата зима. Когато „Булгаргаз“ подготвя и внася заявленията за утвърждаване на пределните продажни цени на природния газ в КЕВР и съпътстващите документи, компанията не се влияе от никакви политически мотиви, пристрастия и събития. Видно от изложеното дотук, „Булгаргаз“ изпълнява ролята си на обществен доставчик, като през изминалия зимен сезон е доставял природен газ на потребителите значително под себестойността. Информираме българското общество, че повишението на цената на природния газ за второто тримесечие на тази година е обосновано и е изцяло съобразено с действащите нормативни актове, регламентиращи образуването на доставните и продажните цени. През следващите тримесечия промени в стойността на горивото на вътрешния пазар са възможни в случай, че настъпят съществени изменения в котировките на алтернативните на природния газ горива и курса на щатския долар.http://www.economic.bg
Източник: Други (05.04.2017)
 
Печалбата на "Булгаргаз" се е повишила с 80% до 36.7 млн. лв. през 2016 г. Печалбата на държавния газов търговец "Булгаргаз" достигна 36.7 млн. лв. за 2016 г., което е увеличение от 80.13% в сравнение с предходната година, когато резултатът на дружеството е бил в размер на 20.4 млн. лв. Това показва финансовият отчет на компанията, публикуван на нейния уеб сайт. "Това е най-добрият финансов резултат, постиган от "Булгаргаз" от създаването му", коментира служебният министър на енергетиката Николай Павлов, цитиран от "Фокус". По думите му тя идва главно от признаване на обезценката на природния газ в Чирен за близо 18 млн. лв. и от продажбата на вземания на "Булгаргаз" от топлофикационни дружества. Павлов допълни, че "Булгаргаз" ще изплати дивидент на БЕХ от около 17 млн. лв. От отчета на дружеството става ясно също, че то отчита повишение на разликата между средната продажна цена на природния газ и средно доставната цена, която е 30.78 лв. за 1000 куб. метра при 16.53 лв. през 2015 г.Дружеството отчита и намалението на общите разходи с близо 30%, от които основно перо е закупуването на природен газ от "Газпром". Само от това компанията е спестила 406 млн. лв. в сравнение с 2015 г. Това е резултат от движението на цените на петрола и долара на международните пазари. Усреднените стойности на техните котировки за девет месеца назад влизат във формулата, по която се изчислява цената, по която "Булгаргаз" купува от "Газпром". Точно затова разходите на българското дружество за закупуване на природен газ отчитат намаление от 30.4%. В същото време приходите на дружеството също намаляват с 27.6%. Това се дължи на намалението на цената на природния газ, която се определя от енергийния регулатор през миналата година. Основен дял от тях (98.5%) се формират от продажбата на природен газ. В тази графа намалението е 26.4%, което номинално е разлика от над 358 млн. лв. в сравнение с 2015 г. Най-голям спад - близо 66%, обаче дружеството отчита при приходи от неустойки от просрочени вземания, които са с 25 млн. лв. по-малко в сравнение с 2015 г. През 2016 г. намаление от близо 82% се отчита и в разходите на компанията за неустойки за забавени плащания, които през 2015 г. са били близо 1.1 млн. лв. Реално обаче това перо формира едва 0.02% от разходите на компанията. Намаление с 22% има и при финансовите разходи, които през 2016 г. са в размер на 7.3 млн. лв. Въпреки това дружеството отчита загуба от промяна на валутните курсове в размер на 2.6 млн. лв., което е 100% увеличение спрямо 2015 г. Компанията отчита намаление на разходите за лихви за просрочени данъчни задължения с малко над 9 млн. лв. (83%) спрямо предишната година.Към края на 2016 г. компанията има текущи вземания в размер на 128 млн. лв. за консумиран, но неплатен газ, което е намаление от 45% в сравнение с предходната година. Най-големият длъжник продължава да е "Топлофикация София" с близо 79 млн. лв. Останалите са четири от топлофикациите, свързани с Христо Ковачки, "Лукойл Нефтохим Бургас" и две газоразпределителни дружества. От дружеството отбелязват, че това намаление на вземанията се дължи на високата им събираемост през първата половина на 2016 г. и сключени договори за цесия с Националната електрическа компания (НЕК) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за общо над 92 млн. лв. През миналата година "Булгаргаз" е продала с близо 15% повече газ в сравнение с 2015-а, което е малко над 3 млрд. куб. метра газ. Местните доставки в тях обаче се свиват с 90% и представляват само 0.17% от доставения от дружеството газ. Увеличението в потреблението пък се дължи най-вече на газоразпределителните дружества и сектор химия. Първото се дължи на факта, че най-голямото газоразпределително дружество - "Овергаз", се принуди да стане клиент на "Булгаргаз", след като в началото на годината "Газпром" спря директните си доставки за него. Сектор химия пък увеличи доставките си на газ, който е един от основните им производствени разходи, заради благоприятната му цена.
Източник: Капитал (06.04.2017)
 
Химическата индустрия е най-големият потребител на „Булгаргаз“ през 2016 г. Химическата индустрия е най-големият потребител на „Булгаргаз“ през 2016 г., показват данни на дружеството. Съответно и компаниите в този сектор ще понесат най-големият удар от по-високата цена на природния газ. От статистиката на държавната компания се вижда, че през миналата година фирмите от химическата индустрия са потребили 1,1 млрд. куб. метра природен газ, което е малко над 36% от реализираните количества синьо гориво. На второ място е енергетиката с 917 млн. куб. метра (30%), следвана от разпределителните дружества (15%). Голям потребител на природен газ през 2016 г. е и стъкларската индустрия, при която потреблението е в размер на 239 млн. куб. метра, или почти 8% от реализираните от „Булгаргаз“ количества. От данните на дружеството се вижда, че потреблението през миналата година се е увеличило с почти 15% и това се дължи основно на увеличените количества от химическата промишленост – с 10%, както и на нови клиенти сред разпределителните дружества. През 2016 г. средната цена на газа на входа на газопреносната система на България е 278,01 лева за 1 000 куб. метра. С таксата за пренос цената набъбва до 328,52 лева. С последното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цената на природния газ на клиентите на „Булгаргаз“ става 363,26 лева за 1 000 куб. метра без акцизи, ДДС и таксата за пренос, която е в размер на 19,73 лева за 1 000 куб. метра. По данни на Националния статистически институт (НСИ) химическата индустрия е един от локомотивите на българската икономика. Тя, заедно с машиностроенето, допринася за ръста на износа към края на 2016 г. За доброто представяне има принос и по-ниската цена на природния газ досега. От началото на 2017 г. обаче цената на суровината започна да се увеличава, а при предложението за поскъпване на газа от 1 април представителите на големите компании у нас се оплакаха, че това решение може да се отрази силно негативно на конкурентоспособността им.
Източник: Инвестор.БГ (11.04.2017)
 
Държавните дружества казват утре становището за "Газпром" Държавните компании „Булгаргаз", „Булгартрансгаз" и Българският енергиен холдинг (БЕХ) били готови със своите становища по предложенията на „Газпром" за поемане на ангажименти, отправени в рамките на антимонополното дело на Европейската комисия срещу руската компания. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката. На 19 април 2017 г. във Варшава, Полша, се проведе V4 Gaz Forum, организиран от страните от Вишеградската четворка с участието на представители на българското Министерство на енергетиката, БЕХ, „Булгаргаз" и „Булгартрансгаз". На експертно равнище по време на форума бяха анализирани в детайли направените предложения. Като използват резултатите от проведените дискусии, трите български енергийни компании ще предоставят утре, 21 април 2017 г., в Министерството на енергетиката своите становища по предложенията за поемане на ангажименти от „Газпром". Те ще включват оценки на ефекта БЕХ от евентуалното приемане от ЕК на ангажиментите, предложени от руснаците, върху договорите на „Булгаргаз", „Булгартрансгаз" и БЕХ.
Източник: Стандарт (21.04.2017)
 
Прокуратурата иска от съда отмяна на новите цени на газа Върховна административна прокуратура (ВАП) внесе в съда протест срещу поскъпването на природния газ с 29.6 процента. Цената бе увеличена на заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране от 31 март тази година. С протестираното решение на КЕВР са утвърдени цените, по които обществения доставчик "Булгаргаз" продава природен газ до крайните снабдители на природен газ и всички клиенти, присъединени към газопреносната мрежа и към мрежа ниско налягане. Това решение засяга и увеличаването на цената за доставка на газ до "Овергаз Мрежи". С въпросното решение на КЕВР цената на газа без акцизи и такси бе увеличена от 280.21 лв до 370.98 лв за 1000 куб.м. Цената за "Овергаз" е още по-висока - 381.78 лв. за 1000 кубически метра. Обяснението е, че "Булгаргаз" има допълнителни разходи, когато продава газ на "Овергаз". Прокуратурата смята, че при взимането на това решение КЕВР "почти безкритично" е приел информацията от "Булгаргаз" за необходимостта от повишаване на цените. Държавното обвинение е открило и нарушаване на Наредбата за регулиране на цените на природния газ, която изисква спазване на принципа за най-ниски разходи при образуване на цената на природния газ на вход на газопреносните мрежи. Според прокуратурата КЕВР е нарушила и основни принципи на Закона за енергетиката - цените да се определят с прозрачност, да има икономически обоснованите разходи на енергийните предприятия. Решението на КЕВР не съдържа всички конкретни цифрови величини и начина, чрез които са определени ценовите компоненти и не е ясен начинът на образуването им", смятат от държавното обвинение. Решението на КЕВР противоречи с целта на закона (за енергетиката), тъй като на практика се потвърждава със съвсем минимални корекции и при допуснатите нарушения заявлението на "Булгаргаз" АД и извършеното не е в унисон и с целите по чл. 2 от Закона за енергетиката, и с основните, ръководните начала за дейността на независимия държавен орган, чиято дейност се осъществява по силата на закона въз основа на независимост, безпристрастност, професионализъм, почтеност, последователност, публичност и прозрачност", се казва в съобщението на Върховната административна прокуратура. Поради тези доводи ВАП иска от Административен съд София град отмяна на решението за поскъпване на газа. Само преди 10 дни ВАП протестира и решението на КЕВР за увеличение на цената на водата в София. Прокуратурата проверява и решението на увеличение на цената на топлинната енергия.
Източник: Медия Пул (24.04.2017)
 
Прокурори и ДАНС нахлуха в КЕВР, изземват документи Прокуратурата и ДАНС Влязоха днес в КЕВР, където са изземали документи. Специализирано звено “Антикорупция“ - СГП образува досъдебно производство срещу длъжностни лица – членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), за престъпления по служба. Разследването е възложено на екип от следователи от Следствения отдел на Софийска градска прокуратура. Към момента със съдействието на ДАНС се извършват активни действия по изземването на документи в сградата на КЕВР. Проверява се дълъг период от време - от 2011 г. досега, съобщи бТВ. Обект на проверка са разрешения за вливане на дружества в "Овергаз", както и последиците от сигнала на Сашо Дончев до ЕК срещу монополното положение на БЕХ и Булгаргаз. Досъдебното производство е образувано по повод постъпил на 16.01.2017 г. сигнал до главния прокурор. Главният прокурор е изпратил сигнала на Софийска градска прокуратура – СЗ “Антикорупция“, по компетентност. Сигналът е изпратен и до председателя на Народното събрание, до министър – председателя, до министъра на вътрешните работи и до председателя на ДАНС. До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия, съобщиха от прокуратурата. След постъпването на сигнала в СГП е извършена проверка на твърденията в него от екип прокурори. Разследването, образувано днес в резултат на проверката, трябва да установи дали членовете на независимия регулатор са изпълнявали задълженията си за контрол по отношение на изпълнението на основни елементи от бизнес програмите на газоразпределителните дружества и дали действително направените инвестиции от тези дружества отговарят на заявените от тях и утвърдени от КЕВР. Изпълнението на тези задължения /контрол за съответствие на действително направени инвестиции в газоразпределителните мрежи със заявените в утвърдените от КЕВР бизнес планове/ има пряко отношение върху цената на газа за крайния потребител. Предмет на разследване ще бъде и осъществено през март 2015 г. вливане на търговски дружества в „Софиягаз” /впоследствие „Овергаз мрежи” АД/ и по-точно дали действията на КЕВР в тази насока не са довели до запазване на необосновано висока продажна цена на газта. Сигналът е изпратен и до председателя на Народното събрание, до премиера, вътрешни министър и до председателя на ДАНС. До настоящия момент на прокуратурата не са известни предприетите от тях действия. Друга насока на разследването е свързана с подадена на 20 януари 2011 г. от „Овергаз Инк“ АД до ДКЕВР жалба срещу „Булгартрансгаз“ ЕАД, за непредоставяне на достъп до газопреносната система и до ПГХ „Чирен”. В задълженията на регулатора е разглеждане на жалби и произнасяне по тях в двумесечен срок. Въпреки че Комисията е била сезирана надлежно, в законния срок членовете й не са се произнесли по подадената жалба и не са взели каквото и да е решение. Това е довело до образуване на дело за злоупотреба с господстващо положение пред Европейската комисия срещу БЕХ, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“, което към момента не е приключило, изтъкват от държавното обвинение. От там допълват, че от бездействието на длъжностни лица от ДКЕВР, които заемат отговорно служебно положение, могат да настъпят немаловажни вредни последици, изразяващи се както в налагане на финансови санкции, така и в разстройване на енергийната система на държавата. „Преценява се и евентуалното извършване на длъжностни престъпления при последното определяне на цените на газта, топлоенергията и водата (за София), довело до значителен ценови скок за крайния потребител. Предмет на разследване в тази насока е наличието на действителна обоснованост на цените от страна на крупните енергийни доставчици”, се казва още в съобщението на прокуратурата. Разследването е възложено на екип от следователи от Следствения отдел на Софийска градска прокуратура. Със съдействието на ДАНС се извършват активни действия по изземването на документи, включително и в сградата на КЕВР. Служителите на КЕВР са увредили националния интерес финансово чрез сключване на неизгодни договори. Това каза пред журналисти зам.-главният прокурор Борислав Сарафов във връзка с образуваното досъдебно производство срещу длъжностни лица – членове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), за престъпления по служба, предаде Агенция „Фокус“. Във връзка с това колко дълго ще продължи разследването, Сарафов заяви: „Това не бих могъл да кажа, разследването е в начален етап“. Попитан дали разследването касае Сашо Дончев, той отговори, че също не би могъл да каже коя е компанията. „В крайна сметка ние разследваме дейността на държавния орган за енергийно и водно регулиране, а не на частни търговски дружества. По-скоро предмет и обект на разследването са държавните служители, които са членове на комисията”, уточни Сарафов. Той посочи, че държавните служители са увредили националния интерес финансово чрез сключване на неизгодни договори. „Става въпрос за контрол и бездействие. Със сигурност щетите биха били с големи размери, но не бих могъл да кажа. Още повече, че разследването е в начален етап и не са назначени необходимите експертизи, които да дадат някаква конкретика“, поясни Сарафов. Във връзка с това защо тези действия се предприемат няколко дни след като Сашо Дончев оповести за срещата си с главния прокурор, на която твърди, че му е оказан натиск от страна на Сотир Цацаров, Сарафов заяви: „Не се наемам да гадая. Вие сами ще се направите съответните изводи. Аз не бих изказал такава връзка“. По думите му действията са планирани отдавна. Сарафов не пожела да каже кой е подателят на сигнала от 16 януари 2017г. „Нали не очаквате да кажа името на лицето, подало сигнала на вас, за да може да бъде упражнен какъвто и да е натиск върху него. Не очаквайте това от мен, не би било професионално“, добави той. На въпрос дали е имало натиск върху него да оттегли кандидатурата си за член на ВСС той отговори с думите : „Само от страна на жена ми. Тя ме демотивира и каза, че всъщност моята роля и сила са по-скоро оперативната работа, отколкото административната като член на Съвета. Главният прокурор подкрепи моето решение“. Към момента не се разследва настоящият състав на КЕВР, уточни прокурор Сарафов. „Става въпрос за разследване, което е на СГП. Разследва се дейността на длъжностни лица от КЕВР. Става въпрос за длъжностно престъпление в по-предходен период. Към момента не се разследва дейността точно на този състав на КЕВР“, уточни той. „Става въпрос за сключени неизгодни договори и длъжностни престъпления от членове на КЕВР. Разбира се към момента няма привлечени обвиняеми лица, но се събират доказателства. Дали ще се съберат такива, или не е въпрос на доказателства и преценка след техния анализ“, поясни Сарафов. „Не изключвам разследването да се разпростре в по-голям период. Не бих искал да коментирам конкретни детайли от разследването, за да не попреча на същото. То би било далеч по-ефективно ако се проведе в някаква степен в рамките на служебната тайна“, допълни той. На въпрос дали се разследва Ангел Семерджиев, бивш председател на КЕВР, който беше уволнен през 2013 г. от тогавашния премиер Бойко Борисов, Сарафов коментира: „Не бих искал да отговоря нито положително нито отрицателно“. Във връзка с това дали разследването е от този период зам.-главният прокурор отговори по същия начин. Относно това колко папки ще бъдат иззети, Борислав Сарафов заяви: „И към момента не сме иззели, но, както казах, разговаряхме с председателя на КЕВР и с експерти от комисията, които ни оказаха необходимото съдействие. В момента колегите от ДАНС, които ни придружават и помагат останаха, за да уточнят всички детайли за предоставяне на кореспонденцията“, каза още Борислав Сарафов.
Източник: 3e-news (25.04.2017)
 
Павлов отчете работата си като служебен министър през последните три месеца. Той припомни, че е встъпил в длъжност в момент, когато България е преживявала най-тежката си зима за последните 20 години. Електроенергийната система беше „нажежена до червено заради студеното време“, но се справи “блестящо“ с нарасналото потребление през зимните месеци, подчерта министър Павлов. Той отчете и по-добро финансово състояние на повечето енергийни дружества през първото тримесечие на 2017 спрямо същия период на миналата година. "За първото тримесечие НЕК има печалба от 120 млн. лв. сравнение с първото тримесечие на миналата година, когато беше на 54 млн. лв.; АЕЦ "Козлодуй" - 54 млн. лв. печалба в сравнение с 37 млн. лв. за първото тримесечие на 2016; ТЕЦ “Марица-изток 2” - 5 млн. лв. печалба, след като за миналата година е била на загуба с 9 млн. лв.; ЕСО – 21 млн. лв. печалба за първото тримесечие на 2016 г., но сега имаме малко отстъпление - 6 млн. лв. Имаме подобрено финансово състояние на тези 4 дружества общо в размер 84 млн. лв. Това е добър резултат. По сметките на БЕХ като цяло имаме 130 млн. лв.", отчете министър Павлов. Печалба отчита „Мини Марица – Изток“ за първото тримесечие на 2017 г. 37 млн. лв. сравнено с 11 млн. лв. за предходния период на 2016 г. Единствено „Булгаргаз“ е регистрирал загуба през миналата година от 29 млн. лв., но дружеството е ликвидно и ще изпълни своите ангажименти: нагнетява се газ в хранилището Чирен и ще се обезпечи есенно-зимния сезон. „2016 г. беше най-добрата година за „Булгаргаз“ от 2007 г.“, подчерта енергийният министър и добави, че са събрани много взимания и неустойки, изплатени са над 150 млн. лв. просрочени задължения към НАП. „Изплатени са също така 37 млн. лв. заем към БЕХ и над 30 млн. лв. просрочени задължения към „Булгартрансгаз“ за пренос. Това беше едно отлично представяне и даде възможност държавата да си получи своите вземания и да разполага с повече средства, а „Булгартрансгаз“ със събраните средства да осъществява своята инвестиционна програма“, отбеляза министър Павлов. „Булгартрансгаз“ за първото тримесечие на тази година е на печалба с 26 млн. лв. спрямо 24 млн. през 2016 г. „Трябва да се отбележи, че двата оператора са стожера и гаранта на БЕХ. Благодарение на техните печалби се изплащат и дивиденти, и съответно в държавната хазна влизат пари от техните приходи“, заяви Николай Павлов. Той посочи, че всички дружества изпълняват инвестиционните си програми, дружествата нямат задължения към НАП, заплатите се изплащат редовно, подобрено е вътрешногруповата задлъжнялост, разсрочени са някои вземания от НЕК към АЕЦ „Козлодуй“ и от ТЕЦ-2 към „Мини Марица – Изток“. “Надяваме се тези ангажименти да бъдат спазвани стриктно“, добави министър Павлов. Министерство на енергетиката е положило огромни усилия за събирането на просрочените взимания и неустойки и към края на мандата всички ще бъдат събрани, каза Павлов. Той съобщи, че са съставени 15 искови молби и над 70 броя заповеди за изпълнение. От концесионните такси при приходите има ръст от 23,4%.
Източник: БГНес (28.04.2017)
 
България приема антимонополната оферта на "Газпром" с условия След направен задълбочен анализ Министерският съвет подкрепи становище към Европейската комисия по предложени от "Газпром" ангажименти по дело АТ. 39816 - "Газпром", съобщиха от пресслужбата на кабинета. Българската страна приема предложението за приключване на делото по реда на Чл.9 от Регламент (ЕО) номер 1/2003, ако одобрените от ЕК ангажименти предлагат бързо и трайно решение на опасенията от злоупотреба с господстващо положение от страна на "Газпром". Становището е, че ангажиментите следва да създадат модел на равнопоставено договаряне с "Газпром" и ясен и обективен контролен механизъм, включително за разрешаване на спорове, който да гарантира спазване на пазарните принципи.В предложения вид ангажиментите са стъпка в тази посока, но имат нужда от съществено изменение. Поради множеството неясноти в предложението на "Газпром", заинтересованите български дружества "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Булгаргаз" ЕАД и "Булгартрансгаз" ЕАД са в контакт с ЕК за получаване на допълнителна информация. Очакваме в рамките на пазарния тест на ангажиментите, извършван от ЕК, поставените въпроси да бъдат изяснени и в партньорски дух да бъде намерено решение на идентифицираните рискове. Към момента ангажиментите не предлагат достатъчно гаранции за изпълнение на клаузите за пазарно ценообразуване. Не са предвидени функции на контролиращия управител в тази връзка, а механизмът за уреждане на спорове е оставен непроменен. Неприемливо е, че сега ангажиментите изглежда предвиждат неравнопоставеност между газовите дружества от Централна и Източна Европа, които ще имат право да променят точката си на доставка с такава на българската граница, докато "Булгаргаз" и всеки друг български търговец, който купува газ от "Газпром", няма да има възможност да доставя газ в точки на доставка на тези държави. Непропорционално изглежда и поставянето на ангажиментите на "Газпром" в зависимост от това дали "Булгартрансгаз" ще поеме отговорност за качеството на природния газ вместо "Газпром".България има нужда от допълнителна информация за предвидената в ангажиментите възможност "Газпром" да промени точката на доставка "Негру Вода" с друга точка на доставка на границата на България. Настояваме ангажиментите да бъдат преработени в тази част, като изключат дори съмнение, че промени на маршрутите за доставка и транзит на природен газ са приети или мълчаливо подкрепени от ЕК в противоречие с действащите договори. С оглед на сигурността на доставките, за България е важно промени на точките на доставка да бъдат обсъждани само след внимателен анализ дали количествата природен газ за страната и съседните държави са гарантирани, по какъв маршрут и срещу какви транзитни такси. Осигуряването на директни доставки през Черно море до България и оттам до държавите от Югоизточна Европа би допринесло за политическата и икономическата стабилност в региона.От гледна точка на газовите пазари, директни доставки до България биха имали предимството, че ще поставят в условия на конкуренция както източниците на природен газ (Русия и очакваните доставки от Каспийския регион), така и маршрутите за транзит до Европа.
Източник: Дарик радио (04.05.2017)
 
„Булгаргаз” иска с 4,22 % по-скъпо синьо гориво “Булгаргаз” ЕАД уведомява своите клиенти, че прогнозната цена на природния газ за третото тримесечие на 2017 г., образувана в съответствие с чл. 17 на Наредба № 2 от 19.03.2013 г. за регулиране на цените на природния газ е 378,60 лв./1000 куб. м (без такса за пренос, акциз и ДДС) - увеличение с 15,34 лв./1000 куб. м (4,22 %) в сравнение с прилаганата през второто тримесечие цена. Увеличението се дължи на очакваните по-високи доставни цени на природния газ за периода юли-септември. Окончателното предложение на “Булгаргаз“ ЕАД ще бъде внесено в КЕВР на 09 юни. “Булгаргаз” ЕАД, дъщерно дружество на „Български енергиен холдинг” ЕАД, в едномесечен срок преди подаване в КЕВР на заявлението за изменение на действащите цени за всяко тримесечие, следва да го оповести в средствата за масова информация.
Източник: Монитор (11.05.2017)
 
"Булгаргаз" предложи природният газ да поскъпне с 4.22% Природният газ да поскъпне с 4.22% от началото на юли, предлага държавният газов търговец "Булгаргаз". Съобщението на компанията идва месец преди да бъде официално внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която трябва да одобри новата цена. В случай че заявлението на "Булгаргаз" бъде прието без възражения, природният газ ще струва 378.60 лв. за 1000 куб. метра без цена за пренос, акциз и ДДС, което е увеличение с 15.34 лв. спрямо сега действащата цена. Това обаче едва ли ще доведе до ново поскъпване на цените на топлофикационните услуги, за които природният газ е основен ценообразуващ елемент. От "Булгаргаз" уточняват, че исканото поскъпване се дължи на очакваните по-високи доставни цени на природния газ за третото тримесечие на годината. Предложението за ново поскъпване идва, след като в началото на април цената на природния газ беше увеличена с близо 30%. Това доведе и до увеличение на парното и топлата вода от 7 април с между 17 и 37% за различните топлофикации в страната, в София - с 22.7%. Отделно минимално повишение имаше и на цената на електроенергията, произвеждана от топлофикациите, което се отрази в крайната цена на тока с малко под 1%.По-високите цени от началото на април доведоха до обществено недоволство и протести пред сградата на КЕВР. Националният омбудсман Мая Манолова заедно с няколко граждански организации пък внесоха жалба в съда срещу решението за поскъпването на газа. Малко по-късно Върховната административна прокуратура (ВАП) също протестира решението на КЕВР.Цените на природния газ се определят на всяко тримесечие според формула, залегнала в договора с руския доставчик "Газпром", в която се отчита само движението на цените на петролните деривати. Промяната на формулата, така че да отчита и пазарните цени на природния газ на спот пазарите, е едно от предложенията на "Газпром", с което компанията цели да спре антимонополното дело, започнало срещу нея от Европейската комисия. В тази връзка всички заинтересовани страни, включително от България, трябваше да изпратят своите възражения до 4 май. От своя страна българското правителство излезе със становище, че предложените от "Газпром" трябва да включва повече гаранции, че цените на природния газ ще започнат да се определят пазарно.
Източник: Капитал (12.05.2017)
 
Бившият енергиен министър застава начело на "Булгаргаз" Доскорошният служебен министър на енергетиката Николай Павлов се връща начело на държавния газов доставчик "Булгаргаз", реши съветът на директорите на компанията майка на дружеството "Български енергиен холдинг". Така след три месеца и половина служба, чиято цел явно е била "топлене" на мястото", Стоян Янчев е сменен и постът отново е даден на Павлов. 31-годишният Янчев бе назначен в "Булгаргаз" на 31 януари. Преди това той беше съдружник в благоевградската фирма "Ай-Кепитъл". Сега Павлов отново поема ръководството на газовото дружество, пред което стоят редица изпитания като предоговарянето на условията за доставка на руски природен газ след окончателното решение на Европейската комисия по антимонополното дело, заведено срещу руския концерн за злоупотреба с господстващо положение в България и още седем държави членки на Евросъюза. Промените в "Булгаргаз" ще влизат в сила след вписване на решенията на управата на държавния енергиен холдинг в Търговския регистър към Агенцията по вписвания.
Източник: Медия Пул (18.05.2017)
 
Делян Добрев отрече преговори с „Газпром“ за тръба до Варна България не води с "Газпром" преговори за вариант, при който тръба от Русия да доставя газ до планирания хъб край Варна. Това заяви вчера по БНР председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев. Депутатът от ГЕРБ е и бивш енергиен министър. Подобен вариант трудно ще отговори на изискванията на Европейската комисия (ЕК), допълни той. Повод за коментара му бе информацията, че преди дни министърът на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на Управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер подписаха пътна карта, според която България и Русия ще проучат въпроса за развитие на газопреносната инфраструктура на територията на България, като се отчитат правилата на Европейския съюз (ЕС). Според Добрев с пътната карта България търси възможност да развива газопреносната си система така, че да може да увеличи транзита на природен газ. За тази цел не може да се ползва газопровода "Южен поток", защото той не отговаря на европейските правила. Обсъждат се варианти, след като бъде изградено трасето на "Турски поток", чието строителство вече започна, ние да развием мрежата си така, че евентуално да можем да доставяме до други страни излишните количества газ. Тук не става въпрос за нов газопровод, било то "Южен поток" или "Набуко", или какъвто и да е друг газопровод с много акционери, с отделни проектни компании, а само за развитие на мрежата на "Булгартрансгаз", подчерта Добрев. Той посочи, че разклонение на "Турски поток" до Варна също няма да отговори на изискванията на ЕС, защото това би било проект, резервиран изключително за производител на газ. ПРОЦЕДУРА Още миналата година трябваше да започнем процедура по приватизация на проекта за АЕЦ "Белене" с изискване евентуалните инвеститори да платят направените от държавата инвестиции до момента на стойност 3 млрд. лв. Ако тази процедура се провали, трябва да се мисли за два варианта -­ строеж на допълнителни блокове на АЕЦ "Козлодуй" или продажба на оборудването, каза Делян Добрев.
Източник: Сега (12.06.2017)
 
"Буларгаз" поиска поскъпване на газа с 1.91% от юли Държавният газов доставчик "Булгаргаз" иска увеличение на цената на природния газ за третото тримесечие на годината с 1.91%, съобщиха от дружеството в петък. Те са внесели предложението си за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране. Ако то бъде одобрено, от юли природният газ ще струва 370.21 лв. за 1000 куб. метра без цена за пренос, акциз и ДДС ( цената за пренос е 19.73 лв. на 1000 куб. метра). Това е увеличение от 6.95 лв. за 1000 куб. метра спрямо сега действащата цена.Предложението на "Булгаргаз" на практика е редуцирано спрямо предварително обявеното поскъпване с 4.22% от юли. Тогава от дружеството обявиха като мотиви за него очакваните по-високи доставни цени на природния газ за третото тримесечие на годината. Сега от компанията не посочват какви са причините са по-ниския процент увеличение, който искат.Повишението едва ли ще бъде отчетено при определянето на новите цени на парното от 1 юли. Природният газ е основен ценообразуващ фактор за топлофикациите, но енергийният регулатор обикновено отчита неговата промяна при по-сериозно процентно изменение. Така от началото на април цените на 8 топлофикации се промениха с между 17 и 37% - в София с 22%, заради увеличението на цената на природния газ с близо 30%. Отражение имаше и в цената на електроенергията за битовите потребители, която се увеличи с около процент. Сега регулаторът предвижда ново увеличение на парното с около 1% и на тока с около 2% от юли, но те не са свързани с промяната на цената на природния газ.
Източник: Капитал (12.06.2017)
 
Увеличение на природния газ от юли с 1.91% поиска "Булгаргаз" от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Заявлението бе внесено в петък, месец след като общественият доставчик обяви, че ще поиска поскъпване с 4.22 на сто. От съобщението на компанията не става ясно какво е накарало експертите да преразгледат предложението си. Посочва се единствено, че заявлението предвижда цената на газа да стане 370.21 лв. за хиляда кубически метра без цената за пренос, акциз и ДДС. "Булгаргаз" работи с нови цени от 1 април, когато те бяха увеличени с почти 30%. Това "повлече" след себе си серия от повишения - на парното, топлата вода, тока. Дори и да получи исканото поскъпване, това няма да се отрази на цената на останалата енергия. Причината е, че по закон цената на газа влияе на парното и тока само ако има промяна в рамките на 5%. Окончателното решение за новите цени на синьото гориво ще бъде взето в края на месеца, като преди това ще има и обществено обсъждане в КЕВР. Нови цени от 1 юли ще има и за тока, за който ЕРП-тата поискаха поскъпване с 1-2%. Топлофикациите също ще имат нови цени, но КЕВР отряза исканията им за шоково повишение.
Източник: Сега (12.06.2017)
 
Доставките на природен газ за България са се увеличили с 13.7% за периода от 1 януари до 15 юни. Това показват данни на "Газпром", съобщава руското издание Finanz, цитирано от "Инвестор". Сериозен ръст има като цяло в доставките на синьо гориво за Балканите. Нарастването за Турция е с 23.4%, а за Гърция - с 11.6%. Преди дни от "Газпром Експорт" съобщиха за нарастване на доставките за Европа с 13.3% през първите пет месеца на годината. Данните показват, че износът на руски природен газ за Европа продължава да гони рекордни стойности. Предишно върхово потребление е било регистрирано през 2016 г. в размер на общо 179.3 млрд. куб. метра, с 12.5% повече спрямо 2015 г. Най-големият европейски пазар на "Газпром" е Германия - 49.8 млрд. куб. метра. Следват Турция и Италия с почти по 25 млрд. куб. метра. За България през миналата година са доставени 3.18 млрд. куб. метра природен газ. Това прави страната ни най-големия пазар за "Газпром" на Балканите. След нас се нареждат Гърция с 2.68 млрд. куб. метра и Сърбия с 1.75 млрд. куб. метра. Най-ниски са доставките за Румъния - 1.48 млрд. куб. метра, но северната ни съседка разчита основно на собствен добив. В същото време националната статистика изненадващо отчете растеж на производството на газ с цели 66.7% през март спрямо март миналата година. Причината обаче не е в разкриването на нови находища, а в плановите ремонти, които са били направени, показват данните. В рамките на година расте и производството на твърди горива (24.1%), както и на ток (11%).
Източник: Сега (19.06.2017)
 
КЕВР одобри поскъпването на газа Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) потвърди искането на „Булгаргаз“ за по-скъп газ от 1 юли. През третото тримесечие синьото гориво ще да се продава за 370,21 лева за 1000 куб. метра (без акцизи, ДДС и такса за пренос). Това е повишение от 1,91% спрямо сега действащите цени. Таксата за пренос е 19,73 лева за 1000 куб. метра. Цената за "Овергаз Мрежи" е с 4,24 лева по-висока, тъй като дружеството не направи заявка в определения от "Булгаргаз" срок за годишна доставка. Дружествата трябва да заявят количествата газ, които ще купуват от "Булгаргаз", до края на август предходната година. По този начин компанията може да преговаря за по-благоприятни условия в търговете за разпределяне на капацитет. „Булгаргаз“ обяснява исканото повишение с поскъпването на алтернативните горива на пазари. Компанията е посочила в своето ценово заявление, че от септември 2016 г. до май 2017 година мазутът е скочил със 17,48%, а газьолът – с малко над 8 на сто. Влияние на цената оказвал и валутният курс, като през периода стойността на щатския долар е намаляла с 2,8%.
Източник: Банкеръ (22.06.2017)
 
Добивът на природен газ от находище "Галата" в шелфа на Черно море е нараснал с 300%, откакто концесионерът "Петрокелтик България" смени собственика си. Това става ясно от съобщение на ирландската Petroceltic, която преди година беше поета от най-големия си кредитор Worldview. Компанията е регистрирана на Каймановите острови и е основана от българина Анджело Москов. Въпреки увеличеното производство приходите на "Петрокелтик" през миналата година са продължили да намаляват, като най-вероятната причина за това са по-ниските цени на газа. Данните показват още, че компанията все повече разчита на продажби на търговци на природен газ, тъй като количествата към "Булгаргаз" значително са спаднали. Новите собственици смятат да продължат дейността си в България и дори планират инвестиции, макар че засега не обявяват конкретни проекти. Очакванията им са през следващата година блок "Каварна-изток" да бъде свързан и да започне да доставя газ.
Източник: Капитал (22.06.2017)
 
КЕВР одобри поисканото от "Булгаргаз" близо двупроцентово поскъпване на природния газ Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще одобри поисканото от "Булгаргаз" поскъпване на природния газ с 1.91% от 1 юли. Увеличението беше одобрено в доклад на работна група, обсъден днес на откритото заседание на комисията. Предложението на "Булгаргаз" е цената на синьото гориво за третото тримесечие да се увеличи до 370.21 лв. за 1000 куб. м, без ДДС, акциз и цена за пренос. През април също имаше оскъпяване на услугата, като цената ? беше вдигната с близо 30 на сто, което доведе до по-високи цени на парното и тока. Председателят на КЕВР Иван Иванов обясни, че има шанс природният газ да поевтинее от октомври. Това обаче зависи от цените на петрола. По думите му поевтиняването на петрола с над 50% през юни не може да се калкулира върху новата цена на синьото гориво, тъй като при формирането й се отчитат котировките за последните 9 месеца, а през това време те са били значително по-скъпи. Решението за новата цена на природния газ от 1 юли ще бъде взето от КЕВР на закрито заседание на 30 юни. Тогава регулаторът ще определи и цената на електроенергията за следващото тримесечие.
Източник: econ.bg (28.06.2017)
 
В административния съд започва делото срещу поскъпването на газа Делото срещу 30-процентното поскъпване на газа от 1 април ще бъде разгледано днес в Административния съд в София. В края на април Върховната административна прокуратура (ВАС) оспори решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), макар ведомството на Иван Иванов на практика само да утвърждава цената, по която "Булгаргаз" купува от "Газпром", като взема предвид и котировките на петрола, курса на долара и др. От прокуратурата протестират и цените за продажба на природен газ от крайните снабдители на клиенти, присъединени към съответните газоразпределителни мрежи. Само в рамките на един ден в края на април ВАС оспори не само цените на газа, но и на водата. И в двата случая обаче става въпрос за договори, в които цената зависи от определени критерии, които няма как да бъдат пропуснати. Дни по-късно ДАНС и прокуратурата влязоха в енергийния регулатор и иззеха документи, за да се изясни дали при цените на газа част от експертите са работили в частен, а не в обществен интерес. Според Нова тв обаче проверките засягат не само начина, по който се е формирала цената от април насам, но и доста по-дълъг период - още от 2011 година. "Става въпрос за контрол и бездействие. Към момента няма привлечени обвиняеми лица, събират се доказателства", заяви тогава зам. главният прокурор Борислав Сарафов. Само преди няколко дни бившите шефове на КЕВР Светла Тодорова и Ангел Семерджиев бяха обвинени за длъжностни престъпления и получиха мярка "подписка". Според магистратите Тодорова, която в момента е член на регулатора, е инициирала отмяна на решение от 2014 г., с което са били намалени цените за пренос и продажба на газ. Колегата й Семерджиев пък не се е произнесъл по жалба на "Овергаз", подадена през 2011 г., заради отказ на държавната "Булгартрансгаз" да й даде достъп до хранилището "Чирен".
Източник: Сега (04.07.2017)
 
Съдът: КЕВР и "Булгаргаз" да аргументират по-скъпия газ ВАС задължи КЕВР и "Булгаргаз" до 10-и октомври тази година да представят допълнителни доказателства, с които да обосноват цената на газа. Административният съд София даде ход на делото срещу увеличението на цената на природния газ с близо 30 на сто, влязло в сила от 1 април. Върховна административна прокуратура протестира на 21 април 2017 г. пред Административен съд София-град решението на Комисията за енергийно и водно регулиране, с което, считано от 1 април 2017 г., цената на природния газ се повишава с 29,6%. След това решение на КЕВР цената на топлинната енергия скочи с повече от 25%. Оспорването на решението е заради неговата незаконосъобразност, обясни прокурор Виктор Малинов. Неизясняване на всички факти и обстоятелства от значение за образуване на цената, неизпълнение на императивни задължения за събиране на данни, които имат значение за образуването на тази цена. Тези императивни задължения са въведени от самата комисия, каза Малинов.
Източник: Стандарт (05.07.2017)
 
Административният съд ще получи договора между "Булгаргаз" и "Газпром" Софийският административен съд ще получи достъп до договора между "Булгаргаз" и "Газпром". Искането е правомерно. Договорът ще "даде много отговори" по темата за цената на природния газ, каза вчера пред журналисти председателят на КЕВР Иван Иванов, цитиран от Инвестор. Условията по договора за доставка на природен газ между руската компания и "Булгаргаз" са засекретени с търговска тайна. Затова и заседанията по делото ще бъдат закрити. Както в. "Сега" писа, във вторник бе първото заседание на административния съд срещу шоковото поскъпване на цената на природния газ с близо 30% от април тази година. Делото бе заведено от Върховната административна прокуратура, която протестира увеличението на цената. Като основание прокуратурата посочи, че КЕВР безкритично е приела обясненията на "Булгаргаз" защо не е купуван газ от местен добив през последните години, макар неговата цена да е най-ниска. Газовата компания е купувала суровина от местен добив през годините, но в много малки количества, обясни вчера Иван Иванов. По думите му през януари и февруари 2017 г. са доставени общо 3 млн. куб. метра газ от национални източници, което е крайно недостатъчно за покриване на доставките. Годишно "Булгаргаз" продава около 3 млрд. куб. метра газ на местния пазар и местният добив няма как да влияе на крайната цена на газа.
Източник: Сега (06.07.2017)
 
Разходите на фонд "Сигурност" изпреварват приходите му Разходите на фонд "Сигурност", който бе създаден с цел финансовото "спасяване" на НЕК, изпреварват приходите му. Данните са за първите пет месеца на годината и показват, че във фонда са преведени 194.2 млн. лева, а са разпределени общо 242.4 млн. лева. Тенденцията за повече разходи за сметка на приходите се е оформила още от началото на годината, предаде наскоро Инвестор. Все пак спрямо същия период на миналата година приходите във фонда растат. Разходите обаче също са повече. Данните показват, че парите за първите пет месеца на миналата година са били 126.7 млн. лева, а разплатените суми - 87.4 млн. лева. Справка на в. "Сега" показа, че само през май във фонд "Сигурност" са влезли 39.5 млн. лева, а разходите са били за 40.7 млн. лева. Фонд "Сигурност" бе създаден преди няколко години, като целта е той да прехвърля събраните пари към НЕК. Те се използват за подпомагане на електрическата компания при покупката на скъп ток от ВЕИ централите, американските тецове и когенерациите. Отчисления от 5% във фонда правят всички производители на ток, като това е особен проблем за държавните дружества. От АЕЦ "Козлодуй" и от самата НЕК, която заради вецовете дължи пари на себе си, неведнъж критикуваха петпроцентната лепта. Средствата се допълват и от приходите от продажба на емисии. Макар да не са производители, към фонда преводи правят и "Булгаргаз" и Електроенергийният системен оператор. За миналата година във фонд "Сигурност" са събрани 355.4 млн. лева, а направените разходи са 290.5 млн. лева.
Източник: Сега (10.07.2017)
 
БЕХ увеличи капитала на шест от дружествата си със 143 млн. лв. Българският енергиен холдинг (БЕХ) е увеличил капитала на шест от своите дъщерни дружества общо със 143.6 млн. лв. Става въпрос за "Електроенергиен системен оператор", "Булгартрансгаз", АЕЦ "Козлодуй", "Мини Марица-изток", "Булгаргаз" и Българска независима електроенергийна борса (БНЕБ). Това става ясно от решението на Министерството на енергетиката, което е едноличен собственик на БЕХ. То е взето в края на юни и вече е вписано в Търговския регистър. Увеличението на капитала на тези дружества е станало с неразпределената печалба за 2016 г. и с такава от предходни години. То е било гласувано на ниво БЕХ още в края на май, става ясно от регистъра. Подобно увеличение на капитала на част от държавните енергийни дружества, които са били на печалба, е имало и през миналата година, става ясно от Търговския регистър. Тогава общата сума на увеличението е била 114.6 млн. лв. Подобна стъпка беше предприета и за държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", въпреки че завърши 2015 г. със загуба от 72 млн. лв. Тогава капиталът на централата беше увеличен с 49.550 млн. лв. чрез апортиране на вземане по заем от 65 млн. лв., предоставен от БЕХ през 2013 г. БЕХ обаче е намалил капитала на "Булгартел" през миналата година от 7.05 млн. лв. на 6.4 млн. лв. Най-голямо увеличение на капитала от 50 млн. лв. е получила "Мини Марица-изток". На следващо място е ЕСО с 37.9 млн. лв., а при мрежовия газов оператор "Булгартрансгаз" увеличението е с 29.8 млн. лв. Капиталът на АЕЦ "Козлодуй", която отчете рекордно нисък резултат от 1.6 млн. лв. за 2016 г., се увеличава с 8.4 млн. лв. При "Булгаргаз" увеличението е със 17.2 млн. лв., а на енергийната борса - с 201 хил. лв. В същото време приходите от дивиденти, изплатени от енергийните дружества на БЕХ за 2016 г., са 115.9 млн. лв., което е увеличение с 26.5% спрямо предходната година. Увеличението на капитала на държавните дружества на практика ще улесни взимането на нова емисия облигации през следващата година, за която съобщи изпълнителният директор на БЕХ Петьо Иванов пред Publics.bg. По думите му нейната цел ще е да замени емисията, падежираща през ноември 2018 г., която беше пласирана в края на 2013 г. на Ирландската фондова борса и беше в размер 500 млн. евро. Тези средства бяха необходими на БЕХ, за да се платят натрупаните задължения в групата. Най-голямото от тях беше заемът на Националната електрическа компания за 195 млн. евро, с който трябваше да се финансира изграждането на АЕЦ "Белене". Иванов е допълнил още, че въпреки че в момента условията на финансовите пазари са много изгодни за нова емисия, БЕХ няма да предприеме подобна стъпка до следващата година. През 2016 г. БЕХ пласира и друга емисия облигации на стойност 550 млн. евро на Ирландската фондова борса. Тогава парите бяха необходими на холдинга, за да се разплати с двете американски централи - ТЕЦ "Контурглобал Марица-изток 3" и ТЕЦ "AES Гълъбово", към които НЕК беше натрупала задължения за близо 1 млрд. лв.
Източник: Капитал (10.07.2017)
 
Около 60% от най-големите 100 компании у нас са повишили приходите си през 2016 г. Около 60% от най-големите 100 компании на българския пазар са повишили приходите си през изминалата година. Ръст отчитат фирмите, работещи в секторите технологии, машини, фармация, храни, търговия и текстил. Това показва класацията "Капитал 100", която се прави за десета поредна година. Средните производствени компании, а не гигантите, движат българската икономика, сочи анализът на данните за 2016 г. Въпреки като цяло добрата година приходите на десетте най-големи компании се свиват със средно 10%. Изминалата година не е била добра за енергийните и металургичните гиганти заради ниските цени на суровините. Строителният сектор също бележи общ спад поради намалелите държавни поръчки, въпреки оживлението в по-малките компании, които строят жилища и офиси в София. Растежът е осезаем при производителите и търговците на храни и лекарства, чиито приходи се изстрелват нагоре вследствие на високо вътрешно потребление. За втора поредна година приходите и печалбите на петте оръжейни завода растат. Географски големите компании остават съсредоточени в София - 49 от стоте най-големи. Втора е област Пловдив с осем представители. Най-голяма компания у нас традиционно е "Лукойл Нефтохим Бургас", следвана от "Аурубис България". Лидерите в растящите сектори са "Либхер-Хаусгерете Марица", следван от "ЕПИК" и "Идеал Стандарт - Видима" в сектор "Машини и оборудване". В сектор "Технологии" има разместване във водещата позиция - най-много приходи за 2016-а има "Пейсейф България", следвана от миналогодишния лидер "Телерик" (Progress) и "ВиЕмУеър България". В сектор "Търговия" с голяма преднина води "Кауфланд" пред "Лидъл" и "Метро". В сектор "Храни и напитки" най-голяма компания е "Олива", а в сектор "Фармация" за поредна година водеща е "Софарма Трейдинг". Данните в "Капитал 100" са събрани от подадена от компаниите информация, от публични източници на информация, регулаторни органи, бази данни. Част от отчетите са от Търговския регистър. Финансовата информация за публичните дружества е от Българската фондова борса, Комисията за финансов надзор и други платформи за отчети.
Източник: Медия Пул (10.07.2017)
 
IGB и терминалът за втечнен газ в Александрополис са свързани, а не конкуренти От взаимен интерес е проектите за изграждане на интерконектора между Гърция и България (IGB) и за терминал за втечнен природен газ до Александруполис да са взаимно допълващи се, а не конкурентни. Това коментираха министрите на енергетиката на България Теменужка Петкова и на Гърция Йоргос Статакис. Статакис е на посещение в България по покана на своя български колега, съобщиха от Министерството на енергетиката. През юни Петкова посети Атина като част от делегацията на президента Румен Радев. Тогава тя проведе разговори за развитието на енергийните отношение между двете страни. Реализацията и на двата проекта ще създаде конкурентна среда, което ще се отрази благоприятно по отношение на цените на природния газ в региона, категорични са двамата министри. По време на срещата им стана ясно, че изграждането на IGB ще започне през втората половина на 2018 година. Предстои представителите и на двете страни в акционерната компания ICGB да изготвят документите за стартиране на обществената поръчка за избор на строител през есента. Теменужка Петкова подчерта, че процедурата ще се проведе при спазване на приложимото законодателство в областта на обществените поръчки и произтичащите задължения за публичност, конкурентна среда и достъп на всички заинтересовани субекти.
Източник: Инвестор.БГ (11.07.2017)
 
Европейската комисия пуска руски газ за "Балкан" Европейската комисия разрешава на България да използва руски газ в своя проект за газаразпределителен център "Балкан". Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова. До десет дни министерството ще обяви обществена поръчка за предварителен анализ на проекта. Отделно ведомството планира да създаде работна група за проучване на нуждата за изграждане на газова тръба и към Македония. Така България може да се върже към тръбата за "Турски поток" или "Южен", ако този проект бъде възстановен. "За България е изключително важно, поне това трябва да бъде наш национален приоритет - да останем фактор на газовата карта на Европа. Ние не трябва да допускаме по никакъв начин да бъдем заобиколени от големите инфраструктурни проекти, които се развиват или ще се развиват около нас", каза Петкова.
Източник: Стандарт (28.07.2017)
 
БЕХ с 30 млн. лв. по-малко дивидент от компаниите си Печалбата на “Булгаргаз” намаля със 140,9%, сравнено с 2016 г. С 30 млн. лв. по-малко дивидент е получил Българският енергиен холдинг (БЕХ) от държавните фирми в енергетиката през първото полугодие в сравнение със същия период на 2016 г. Тогава те са отчислили 115,46 млн. лв., а сега - 84,54 млн. Една от причините е сривът в печалбата на АЕЦ “Козлодуй”, която беше едва 1,4 млн. лв. Това е заради вложените пари в модернизацията на блоковете. За полугодието на тази година атомната централа има печалба от 33,88 млн. лв. БЕХ трупа приходи и от лихви. От дъщерните дружества те са 66,4 млн. лв. за полугодието. 21 млн. лв. е лихвата на НЕК по заема от холдинга от над 1 млрд. лв., с който бяха погасени дълговете към двете американски централи, чийто ток националната компания по закон е задължена да изкупува. 8 млн. лв. пък са лихвите, които плаща столичната топлофикация заради дълговете си към “Булгаргаз”, които бяха прехвърлени на БЕХ. От дружествата в държавната енергетика най-голям срив в печалбата има при “Булгаргаз” - от 35,4 млн. лв. през 2016 г. за полугодието на тази е на загуба от 14,5 млн. лв., или разликата е минус 140,9%. В същото време на пазара е продаден 1,758 млрд. куб. м газ, или има ръст от 10,84 на сто. Причината за лошия финансов резултат е - колкото повече продава “Булгаргаз”, толкова повече губи заради ценовите решения на КЕВР. През полугодието компанията е сключила цесии за дълговете на 7 топлофикации за 98 млн. лв. и ги е прехвърлила на НЕК и ЕСО.
Източник: 24 часа (04.08.2017)
 
"Булгаргаз" прогнозира 6% поевтиняване на газа от октомври Държавният газов търговец съобщи, че прогнозната цена на природния газ за последните три месеца на 2017 година ще бъде 347,99 лева за хиляда кубични метра (без пренос, акциз и ДДС). Това е намаление с 22.22 лв./хм3 (6%) в сравнение с прилаганата през трето тримесечие на годината цена. Намалението се дължи на по-ниския курс на лева спрямо щатския долар, съобщават от компанията. Окончателното предложение на "Булгаргаз" за утвърждаване на цената на газа ще бъде внесено в енергийния регулатор на 8 септември. Ако то бъде прието, това може да доведе и до намаляване цената на парното през новия отоплителен сезон.
Източник: Капитал (14.08.2017)
 
"Булгаргаз" излезе на загуба от 14.5 млн. лв. за полугодието Държавният газов търговец "Булгаргаз" влошава финансовия си резултат за полугодието, излизайки на загуба от 14.5 млн. лв. при печалба за същия период на миналата година в размер на 35.4 млн. лв. Близо половината от тази загуба (6.7 млн. лв.) се дължи на това, че цената на природния газ, по която дружеството продава, е била под себестойността, на която го купува. Според отчета на компанията това означава, че тя е губила от основната си дейност по 34 лв. на 1000 куб. метра през второто тримесечие на годината. Причина за това е цената на природния газ, която се определя от енергийния регулатор. Според данните на дружеството среднопретеглената й стойност за първото полугодие е 292.2 лв./1000 куб. метра. Данните показват, че тази цена е с 16% по-ниска в сравнение със среднопретеглената за първото полугодие на миналата година, което означава, че тя все още не може да достигне нивата отпреди година. Останалата част от загубата на "Булгаргаз" се дължи на увеличените финансови разходи заради превалутирането на плащания към "Газпром". Според отчета на компанията загубата й от тази дейност е 12.8 млн. лв. при 5.7 млн. лв. за същия период на миналата година. В същото време обаче тя продължава да бъде в стабилно финансово състояние и към 30 юни авансово предплатените средства за природен газ са в размер на 48 млн. лв., което е с 5.5 млн. лв. повече в сравнение с полугодието на миналата година. Наличните парични средства в разплащателни сметки, които са в размер на 73.7 млн. лв., също бележат увеличение от близо 7 млн. лв. Приходите на компанията за полугодието са за близо 580 млн. лв., което е минимално изменение от 0.11% в сравнение първите шест месеца на 2016 г. От отчета се вижда, че 98.5% от тях са от продажбата на природен газ. Компанията има и близо 9 млн. лв. приходи, които са неустойки от просрочени вземания. При разходите, които са в размер на близо 590 млн. лв., компанията отчита увеличение от 9.4% спрямо полугодието на миналата година. От тях 99.5% се дължат на себестойността на купения природен газ. Според отчета цената, по която дружеството е купувало природния газ през разглеждания период, е с 11.7% по-висока в сравнение със същия период на 2016 г. По отношение на продадените количества природен газ "Булгаргаз" отчита увеличение от близо 11% в сравнение с полугодието на миналата година. Това се дължи най-вече на нарасналото търсене в сектор енергетика, който е консумирал с близо 15% повече газ в сравнение с миналата година. Това може да се обясни с по-дългия отоплителен сезон през тази зима и екстремно ниските температури през януари и февруари. При сектор химия, който е вторият най-голям потребител на природен газ, също има увеличение от близо 6%. Най-съществен ръст от 21% обаче има при разпределителните дружества, на които се падат близо 16% от потреблението на газ в страната. Компанията продължава да има вземания от клиенти, които към средата на година са в размер на близо 105 млн. лв. Най-големият длъжник продължава да е "Топлофикация София" със задължения от 52 млн. лв. Останалите са четири от топлофикациите на Ковачки, които дължат общо около 35 млн. лв., химическият завод "Неохим" (7 млн. лв.), "Лукойл Нефтохим" и няколко газоразпределителни дружества.
Източник: Капитал (14.08.2017)
 
Петкова:Природният газ няма да поскъпва с 60% Няма да има драстично увеличение на цената на природния газ. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова след днешното заседание на правителството. Тя опроверга спекулациите за поскъпването на такса пренос с около 60% и уточни, че увеличението ще бъде под 2%. Петкова каза, че днес по-късно по темата ще има среща с представители на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и КЕВР. По думите й увеличението на таксите е резултат от европейски регламент в сила от 2011 година. Той гарантира приходите на операторите и присъщите разходи, за да може той да осъществява своята дейност. За целта са разработени две методики във връзка с формирането на двете цени за пренос и достъп и са съобразени с изискванията на Европейския съюз. Трябвало е обаче са бъдат въведени още преди 3-4 години. Енергийният министър заяви, че новите цени трябва да влязат в сила от 1 октомври тази година. "Цената за пренос и достъп, по която "Булгартрансгаз" работи към настоящия момент, е от 2005 г. Сами можете да прецените от 2005 г. до настоящия момент само с процента на инфлация, ако трябва да бъде актуализирана тази цена, тя трябва да бъде със съвсем други стойности", бе категорична Петкова. Тя добави, че следващата седмица ще бъда организирана и среща с бизнеса, "защото за нас като правителство е изключително важно българският бизнес и българската индустрия да работи в една абсолютно конкурентна среда, за да може и нашата икономика да бъде конкурентноспособна".
Източник: Монитор (31.08.2017)
 
Новата входно–изходна тарифна система на пазара на природен газ няма да увеличи цените с повече от 2.4% След въвеждането на новата входно-изходна система на пазара на природен газ крайната цена ще се увеличи между 0.37 и 2.4% за различните видове консуматори. Това показва анализ, изготвен от „Булгартрансгаз“, който бе представен на среща в Министерството на енергетиката днес. В разговорите участваха министър Теменужка Петкова, заместник-министър Жечо Станков, председателят на КЕВР Иван Иванов, представители на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, както и на големите индустриални консуматори. Новите тарифи, обявени от оператора на газопреносната мрежа, са базирани на реални разходи и инвестиции, се посочва в анализа на „Булгартрансгаз“. За нас е особено важно индустрията да се развива при пазарни условия и да бъде конкурентоспособна, каза министър Петкова по време на срещата. Едновременно с това обаче страната трябва да спази европейските правила и да промени модела на ценообразуване. Срещата в Министерството на енергетиката днес е част от разяснителната кампания за въвеждане на новия матричен модел на входно-изходната тарифна система. Той трябва да започне да действа от 1 октомври 2017 г., като с въвеждането му България изпълнява изискванията на ЕК, свързани с функционирането на пазара на природен газ. България е последната държава от ЕС, която все още не е въвела новия модел на ценообразуване. Той е разработен през 2012 г. и избран от Булгартрансгаз“ след две обществени обсъждания при изцяло публични условия. Председателят на КЕВР Иван Иванов бе категоричен, че не може да се очаква отлагане на действието на новите правила.
Източник: 3e-news (07.09.2017)
 
България, Гърция и Сърбия ще си сътрудничат за либерализиран газов пазар в региона България, Гърция и Сърбия ще задълбочат сътрудничеството си по проекти, които осигуряват сигурност на газовите доставки за Югоизточна Европа. Около това се обединиха енергийните министри на трите балкански страни – Теменужка Петкова, Йоргос Статакис и Александър Антич по време на тристранна среща в рамките на провеждащия се в Александруполис форум за нефт и природен газ. Събитието се организира от Американо-гръцката търговска камара, със съдействието на гръцката асоциация за енергийна икономика. Общото разбиране на страните е, че диверсификацията на източниците за доставка на природен газ ще даде възможност за конкурентни цени и справяне с предизвикателствата в региона, съобщиха от пресцентъра на българското енергийно министерство. Министър Теменужка Петкова подчерта стратегическото значение на интерконектора Гърция-България за постигане на заложените цели за доставки на природен газ от различни източници. „Българското правителство твърдо стои зад проекта, водим разговори с Европейската комисия за осигуряване на допълнително финансиране“, каза още тя. По думите на гръцкия енергиен министър Статакис, за газовата връзка следва да се осигурят допълнителни средства както от български, така и от гръцки еврофондове. По време на срещата бе дискутирано и развитието на проектите за изграждане на Вертикален газов коридор, терминала за втечнен природен газ на Александруполис, интерконектора България-Сърбия. „Тези проекти са основополагащи за начертаването на нови трасета за доставка в региона. България, Гърция и Сърбия ще бъдат определящ фактор при формирането на свободен и прозрачен газов пазар на Балканите“, подчерта министър Петкова. „Уверена съм, че Гърция и Сърбия ще имат важна роля при изграждането на европейския газов хъб „Балкан“. За да реализираме концепцията на българското правителство, преди всичко трябва да изградим липсващата инфраструктура със съседните страни, както и да осигурим доставки на природен газ от поне три различни източника. С изграждането на единен регионален енергиен пазар ще изпълним приоритетите на България, Гърция и Сърбия за сигурни доставки на природен газ и достъпни цени за потребителите“, допълни Петкова. /publics.bg
Източник: Други (08.09.2017)
 
18 български фирми в европейска класация 18 български фирми са сред 500-те най-големи компании в Централна и Източна Европа за 2016 г. според авторитетната годишна класация на международния кредитен застраховател “Кофас”. Компаниите са селектирани основно по оборот, но се отчитат и допълнителни данни като брой служители, обхватът на фирмите, секторите и пазарите. Водещ сред българските фирми в класацията през 2016 г. е Български енергиен холдинг, която заема 25-о място. След това е “Лукойл Нефтохим Бургас” - 45-о място, а “Аурубис България” е на 78-а позиция. Останалите са НЕК, “Лукойл България”, “Кауфланд България”, “ЧЕЗ електро”, “Адванс пропъртис”, “Експрес логистик енд дистрибюшън”, “Булгаргаз”, “Дафна груп”, “ОМВ България”, “Софарма”, БТК, “АЕЦ Козлодуй”, “Сакса”, “Хювефарма” и “Астра Биоплант”. Последните две влизат за първи път в класацията. Десет от фирмите, включително и първите 4, слизат надолу в класацията спрямо предишната година, което се дължи на спад в оборотите им. С най-много фирми в класацията на “Кофас” е Полша - 168 компании, следвана от Унгария и Чехия.
Източник: 24 часа (08.09.2017)
 
"Булгаргаз" предложи по-голямо намаление на газа от октомври Намаление на цената на природния газ със 7.29% за третото тримесечие на тази година предложи на енергийния регулатор държавният доставчик "Булгаргаз" в края на миналата седмица. Това е повече от предварително прогнозираното поевтиняване с 6%. Причината е по-ниският курс на щатския долар спрямо българския лев. Ако това предложение бъде одобрено от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), синьото гориво от 1 октомври ще струва 343.22 лв. за хиляда кубически метра (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). С колко точно ще поевтинее газът, ще реши КЕВР в края на септември. От 1 октомври трябва да влязат в сила нови тарифи за достъп до мрежата и за пренос. Те ще се изчисляват по изцяло нов модел според точката на вход и изход от газовата мрежа. Според индустриалците това ще увеличи с 60 на сто досега плащаните такси за пренос и те дори заплашиха със стачки. Според енергийния министър Теменужка Петкова, която проведе нарочна среща с големите потребители, новият тарифен модел при преноса ще доведе до поскъпване на сегашната цена на газа с между 0.37 и 2.4 на сто. При крайното решение КЕВР вероятно ще вземе предвид и факта, че ако има промяна в цената на природния газ с над 5%, ще трябва да се променят и цените на парното и топлата вода.
Източник: Сега (11.09.2017)
 
"Булгаргаз" предложи по-голямо поевтиняване на газа от 1 октомври Държавният доставчик "Булгараз" увеличи процента, с който предлага да поевтинее природният газ от 1 октомври. Компанията предлага на Комисията за енергийно и водно регулиране синьото гориво да поевтинее със 7.29% през последното тримесечие. В средата на август дружеството обяви, че ще предложи с 6% по-ниска цена. Внесеното в деловодството на регулатора предложение предвижда газът да струва 343.22 лв. за 1000 куб. м (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). При взимането на решението обаче комисията трябва да отчете друго обстоятелство, при което поевтиняването в крайна сметка няма да е с този процент. Преди пет години започна процедурата, с която трябваше да се определи новият модел за изчисление на цените за пренос и достъп до газопреносната система. Тя обаче не е довършена и се очаква това да стане сега. Новата тарифна система засяга начина на определяне на цените за достъп и пренос до газопреносната система на страната. В момента потребителите плащат 19.71 лв. за 1000 куб. метра на 100 км, като тази цена не е променяна от 2005 г. Новият модел предвижда да се въведат отделни тарифи за различните входно-изходни точки за внос и износ на газ спрямо периода на закупуване на капацитет – годишен или месечен. Наскоро енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че ефектът от това върху крайната цена на газа няма да надхвърля 2%.
Източник: econ.bg (11.09.2017)
 
Бивши служители на ДС от години оглавяват държавната енергетика На добра служба в държавната енергетика се радват двама бивши служители на Държавна сигурност, които от години са в ръководствата на държавната въглищна централа "Марица Изток 2" и държавния газов доставчик "Булгаргаз" и оцеляват въпреки смяната на редица правителства – както редовни, така и служебни, пише "Медиапул". От декември 2009 г. председател на борда на директорите на ТЕЦ "Марица Изток 2" е 59-годишният Илко Желязков, който е бил разузнавач на Държавна сигурност. Такъв е бил и 71-годишният днес Ботьо Велинов, който е член на управата на "Булгаргаз" от октомври 2013 г. досега. Желязков, който е назначен от първото правителство на Бойко Борисов, оцелява и по времето на служебния кабинет на Марин Райков, после при кабинета на Пламен Орешарски и при служебните правителства на Георги Близнашки и Огнян Герджиков и остава на поста при следващите управление на ГЕРБ досега. Същата е съдбата и на назначения от кабинета на Орешарски Велинов. Като цяло от 1989 г. през годините от всички държавни енергийни дружества най-често в "Булгаргаз" и трансформацията на това дружество в холдинг, на чиято база бе създаден "Българският енергиен холдинг", са назначавани агенти, външни разузнавачи и контраразузнавачи на ДС. Представители на Държавна сигурност са управлявали и АЕЦ "Козлодуй", Мини Марица Изток и НЕК – основно в периода 1995-2006 г. и по-рядко след това. Това сочи решение на Комисията по досиетата за принадлежността към ДС на членовете на управителни и надзорни органи на енергийни дружества с над 50 процента държавно участие, публикувано във вторник. Илко Желязков е бил от 1986 г. щатен разузнавач, после старши разузнавач и инспектор в Държавна сигурност до преди разформироването й. Освен че председателства борда на ТЕЦ "Марица изток 2" от осем години, в периода 2012-2014 г. той е бил и неизпълнителен член ан съвета на директорите на "Булгаргаз". Велинов става щатен служител на Първа главно управление на ДС през 1976 г., а през 1990 г. е назначен за началник на отделение в ДС, сочи справката на Комисията по досиетата. Според публикуваните данни, от времето на прехода досега в "Булгаргаз" на високи постове са били назначавани, освен все още работещия там Велинов и до преди години Желязков, още петима агенти на ДС. За единия от тях – зам.-министърът на икономиката и енергетиката Божан Стоянов от служебния кабинет на Марин Райков, още по онова време стана известно, че е работил за ДС. Сред останалите са Илия Щърбанов – контраразузнавач агент Осипов, който е бил в съвета на директорите на газовата компания през 1994-95 г., членът на борда от 1995 до 1997 г. Димитър Димитров или агент Амоняк, който е бил държател на явочна квартира, както и колегата му от същото време Красимир Николов – агент Марк, също от контраразузнаването. Николов е бил и в съвета на държавните Мини "Марица Изток" в периода 2005-2007 г. Емил Милкев, който е бил член на управата в периода 1997-1998 г., е бил явочник на квартира. Други работили за ДС в ТЕЦ "Марица изток 2" са били Илия Илиев – щатен сътрудник агент Нарцис, който е бил в управата на централата между 2005 и 2007 г, и Георги Георгиев, който е бил в борда на дружеството само за месец през 2005 г. В Мини "Марица Изток" агент е бил изпълнителният директор на въгледобивното дружество в периода 1997-98 Живко Гърдев, който е бил агент Станков за много кратко през 1964 г. и след това ебил свален от отчет. Агент Николай в управление ІVІІІ-ІІІ е бил Димитър Николов, който членува в съвета на директорите в периода 1997-2000 г. Иван Хиновски, който днес е председател на Българския енергиен и минен форум, беше директорна НЕК в периода 1997-98 и член на УС до юли 2000 г., е работил за външното разузнаване като агент Хабов. Хиновски е станал секретен сътрудник на Първо главно управление през 1982 г. Той също така е бил в съвета на директоритена АЕЦ "Козлодуй" в периода април 2000-септември 2001 г. В управата на ядрената централа е имало още един представител на ДС, но от контраразузнаването. Това е Иван Иванов, който е беше зам.-директор в периода 2001-2005 г., а след смяната му остава член на борда на директорите до 2006 г.
Източник: Сега (13.09.2017)
 
Увеличават се българските фирми в топ 500 в региона С едно повече през тази година български предприятия попадат в класацията на Coface CEE Top 500 за най-големите компании в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Сред общо 18 дружества държавният Български енергиен холдинг заема най-предна позиция - 25-а. Традиционно в челните позиции на класацията доминират компании с дейност в петролния, автомобилния и енергийния сектор. За поредна година полският петролен гигант PKN Orlen оглавява подреждането, съобщава в днешния си брой "Капитал Daily". Полша остава и държавата с най-много представители в топ 500 – в тазгодишното издание на класацията влизат 168 компании от страната, чиито общи обороти са се увеличили с 3.3% през 2016 г. Общо за региона приходите на водещите 500 компании са се свили с 0.6%, като спадовете са най-отчетливи при машиностроенето (-59.1%), енергетиката (-7.3%), металите (-6.4%) и горивата (-5.4%). Понижението на печалбите на топ 500 пък е с 3.1%. Междувременно съживяването на пазара на труда в региона и свързаното с него растящо потребление са фактори и за повишеното търсене на автомобили, което подкрепя и резултатите на автопроизводителите, много от които имат мощности в региона. Така през 2016 г. представителите на сектора вече заемат 20% от 500-те места в класацията в сравнение със 17% година по-рано. Сред 18-те български компании, които намират място в групата на 500-те корпоративни лидера в региона, се наблюдава силно присъствие на представители на секторите на енергетиката и горивата – тук са например двете дружества на руския петролен гигант "Лукойл" (рафинерията в Бургас и търговецът "Лукойл България"), които традиционно са в челната тройка на едрия бизнес в страната, държавните НЕК, "АЕЦ Козлодуй" и "Булгаргаз", "ЧЕЗ електро", "ОМВ България", търговецът на горива "Сакса" и русенският завод за биодизел "Астра биоплант", който е сред най-динамично растящите български компании за 2016 г. В Coface CEE Top 500 попадат още медодобивният завод "Аурубис", веригата магазини "Кауфланд", компанията "Адванс пропъртис", която обединява голяма част от бизнеса на братята Кирил и Георги Домусчиеви, както и друго от дружествата им – фармацевтичното "Хювефарма", което влиза за пръв път в топ 500. Групата от 18 се допълва от още една фармацевтична компания – "Софарма", търговецът на цигари "Дафна груп" ("Табако трейд") и дистрибуторът на цигари "Експрес логистика и дистрибуция", както и телекомът БТК. Общите приходи на 18-те български дружества са се свили със 7.07% до 16.7 млрд. евро, а печалбата им намалява с 8.71% до 287 млн. евро. Движението надолу в оборотите обаче е заради ниските цени на горивата и металите.
Източник: Дневник (14.09.2017)
 
И регулаторът хареса поевтиняването на природния газ с 7.3% от октомври Природният газ ще поевтинее с 7.29% от октомври, с което ще струва 343.22 лв. за 1000 куб/м без акциз и ДДС, или 32.26 лв. за мегаватчас. Това показват изчисленията на работната група към Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която трябва да одобри новата цена. Разчетите показват, че на практика енергийният регулатор напълно е удоволетворил поисканото намаление от "Булгаргаз", което ще бъде в сила през четвъртото тримесечие на годината. Докладът на работната група ще бъде обсъден на открито заседание на 25 септември, след което КЕВР трябва да вземе своето решение, което ще влезе в сила на 1 октомври.Очакваното намаление би трябвало да се отрази и върху цените на топлофикациите, тъй като практиката, която КЕВР следва, е те да се индексират при над 5% увеличение на природния газ. Не е ясно обаче как ще процедира регулаторът в тази ситуация, тъй като от 1 октомври би трябвало да се вдигнат и цените за пренос и достъп на газ, които потребителите плащат на "Булгартрансгаз". Според изчисления на регулатора това ще се отрази в крайната цена на различните видове потребители между 0.36 и 2.5%, а специално за "Топлофикация София" с малко под 2.5%. Индустрията, както и топлофикациите са недоволни от поскъпването и изчисляват, че самата цена за пренос, която в момента е 19.73 лв. за 1000 куб. метра, ще се увеличи с до 60%, което според тях е необосновано.Цената на природни газ се изменя на всеки три месеца съгласно сключения договор за доставка между държавния търговец "Булгаргаз" и руската "Газпром". Един от основните ценообразуващи фактори са месечните котировки на алтернативните горива през предходните девет месеца. Разчетите показват, че средно за този период цените на мазута и газьола се увеличават с 1.90 и 1.76% спрямо третото тримесечие на годината. Цените на алтернативните продукти на международните пазари пък растат с от 3.6 до 5.9% през август спрямо юли. Подобна тенденция се наблюдава и през септември, когато увеличението стига до 9.5%. Това означава, че ако този тренд се задържи, през следващите тримесечия може да се очаква поскъпване на природния газ за българските потребители. Това, което все пак влияе на намалението от октомври, е цената на лева към долара, която също е фактор при определянето на стойностите. От разчетите на "Булгаргаз" се вижда, че за ценообразуващия период този курс намалява с 6.66% спрямо предходния. През четвъртото тримесечие "Булгаргаз" ще разчита освен на руския газ и на местния добив от находището "Галата", за който през август е сключен договор с концесионера "Петрокелтик". Част от количествата ще бъдат осигурени и от газовото хранилище "Чирен". На практика себестойността на газа на входа на газопреносната система е 334.99 лв. за 1000 куб. метра, а необходимите количества газ през последното тримесечие са 919 хил. куб. метра газ.
Източник: Капитал (19.09.2017)
 
БФИЕК с искане до премиера Борисов за отлагане на новия тарифен модел за газа Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) изпрати писмо до министър-председателя Бойко Борисов по повод притесненията си свързани с ефекта от въвеждането на новия входно-изходен тарифен модел, който касае цената за пренос на природния газ, съобщиха от организацията. В него са припомня, че по въпроса са били проведени множество срещи с министъра на енергетиката Теменужка Петкова и председателя на КЕВР Иван Иванов, но според БФИЕК притесненията им не са били взети под внимание. „Предложено бе частично отлагане на поскъпването, което не е решение. Нещо повече и г-жа Петкова и г-н Иванов, неясно защо обясняваха пред медиите, че ще има 3-4% поевтиняване в крайната цена за потребителите на природен газ, присъединени към преносната мрежа на „Булгартрансгаз“ ЕАД“, се казва още в писмото. „Основните ни притеснения са по втория компонент в крайната цена, а именно цената за пренос. С новите правила за пренос се въвежда т.н. „входно-изходен модел“ за определяне на цената за пренос. България е последната страна членка на ЕС, която въвежда модела. Това забавяне не е по наша вина и индустрията не е против въвеждането на новите правила“, се посочва още в него.
Източник: БТА (19.09.2017)
 
Поевтиняването на газа няма да се отрази на тока Дори и Комисията за енергийно и водно регулиране да одобри в петък поевтиняване на газа, намалението няма да се отрази на цените на тока и парното. Това заяви вчера председателят на КЕВР Иван Иванов след откритото заседание по предложението на "Булгаргаз". Общественият доставчик предложи на регулатора намаление на цените от малко над 7% от 1 октомври. Иванов обясни, че цената от идния месец се съпътства и от промяна в мрежовите услуги заради новия входно-изходен тарифен модел, срещу който на няколко пъти се обявиха индустриалните потребители на природен газ. "Тарифите, които вече бяха оповестени от "Булгартрансгаз", предвиждат известно увеличение на цените за достъп и пренос, като това увеличение е най-голямо именно към потребители, които имат неравномерно сезонно потребление на природен газ", каза председателят на КЕВР. Общественият доставчик "Булгаргаз" предлага цената за четвъртото тримесечие на годината да стане 343.22 лв. на 1000 куб. м без включен достъп, пренос, акциз и ДДС. Решението за новите цени на природния газ ще бъде взето на закрито заседание на регулатора на 29 септември. Заради новите преносни тарифи се очаква намалението да е под 5%.
Източник: Сега (26.09.2017)
 
КЕВР: Природният газ поевтинява. Ток и парно - без промяна Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разгледа на открито заседание предложението на "Булгаргаз" да намали със 7,29 на сто цената на природния газ за четвърто тримесечие на 2017 година. Иван Иванов, председателят на енергийния регулатор, заяви след заседанието, че дори да бъде утвърдено намалението, няма да има промяна в цената на тока и топлинната енергия, съобщава БТА. "Тази цена, която ще влезе в сила от 1 октомври, се съпътства и от промяна в мрежовите услуги, защото влиза в сила нов входно-изходен тарифен модел. Тарифите, които вече бяха оповестени от "Булгартрансгаз", предвиждат известно увеличение на цените за достъп и пренос, като това увеличение е най-голямо именно към потребители, които имат неравномерно сезонно потребление на природен газ", допълни Иванов. По думите му топлофикациите са най-силно засегнати, защото те имат потребление на природен газ преди всичко през есенно-зимния сезон. Иванов каза още, че изчисленията показвали, че това води до увеличение на разходите за мрежови услуги с повече от 2,5 на сто. "Това означава, че сумарното изменение е под 5 на сто и няма основание КЕВР да коригира цените на топлинната и високоефективна електрическа енергия", допълни Иванов. Председателят на КЕВР все пак отбеляза, че за индустриалните потребители в страната, които имат равномерно годишно потребление на природен газ, увеличението на цената за мрежови услуги ще бъде в рамките на 6 и 10 на сто, което в стойностно изражение е малко над 1 лев. "Булгаргаз" предлага цената на последното тримесечие на 2017 г. да стане 343,22 лв. на 1000 куб. м. или 32,26 лв. на МWh.(без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Окончателното решение за новата цена на природния газ ще бъде взето на закрито заседание на КЕВР, което ще се проведе на 29 септември.
Източник: Money.bg (26.09.2017)
 
Бизнесът и държавата се разбраха за новите такси за газа От 1 октомври ще бъде въведен новият входно-изходен модел за такси пренос и достъп до газопреносната система, съобщиха от Министерството на енергетиката. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се ангажира да следи и контролира всеки месец приходите на "Булгартрансгаз" и при констатирани изкривявания и диспропорции, установени с ясни аргументи, да разгледа възможностите за промяна на методиката, се казва още в съобщението. Новият модел предвижда да се въведат отделни тарифи за различните входно-изходни точки за внос и износ на газ спрямо периода на закупуване на капацитет – годишен или месечен. Новата тарифна система засяга начина на определяне на цените за достъп и пренос до газопреносната система на страната. В момента потребителите плащат 19.71 лв. за 1000 куб. метра на 100 км, като тя не е променяна от 2005 г. Държавата в лицето на Министерството на енергетиката и регулатора и представители на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), които възразиха срещу таксите, ще се срещат текущо всяко тримесечие, за да обсъждат отражението на новия модел и евентуална необходимост от корекции. За това са се договорили на среща министърът на енергетиката Теменужка Петкова, председателят на КЕВР Иван Иванов и представители на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. В разговора са участвали също заместник-министър Жечо Станков, както и представители на "Булгартрансгаз", "Булгаргаз" и БЕХ. Това е поредната среща между държавата и бизнеса, която има за цел обсъждането на новия ценови модел. "България е последната държава в ЕС, която все още не е променила правилата за ценообразуване. Ако това не се случи, страната е заплашена от глоба, която ще бъде платена от всички", каза по време на срещата министър Петкова. По нейните думи е необходимо постигането на максимално балансирано решение, за да се избегне тази перспектива. "Първи октомври е най-подходящото начало за въвеждане на новите правила, защото това хармонизира три важни дати: тогава започва газовата година, тригодишният регулаторен период за "Булгартрансгаз", както и първата от трите ценови години", пояснил председателят на КЕВР Иван Иванов. Представителите на бизнеса декларирали съгласие с въвеждането на новия ценови модел при строг и прозрачен текущ контрол от страна на регулатора и регулярни разговори с държавата, ако са необходими промени в него, се посочва в съобщението.
Източник: Капитал (27.09.2017)
 
Очаквано природният газ поевтинява със 7% от 1 октомври Цената на природния газ за четвъртото тримесечие на 2017 г. намалява със 7.29% в сравнение с предходното, реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Комисията се съобрази с предложението на държавния газов доставчик "Булгаргаз" за процента поевтиняване. Така от 1 октомври цената на 1000 куб. м газ ще е 343.22 лв. или с 26.99 лв. по-малко, отколкото между юли и септември. От същата дата се въвежда нов входно-изходен модел за такси пренос и достъп до газопреносната система, каквато действа в ЕС. Сумарният ефект от него за българските топлофикации ще бъде понижение на цената с около 4 на сто. Цената на парното и топлата вода за крайните потребители обаче няма да се променя. Заради катаклизмите в Мексиканския залив и напрежението около референдума в иракски Кюрдистан Иванов не се ангажира с прогноза каква ще е цената на газа през първото тримесечие на 2018 г.
Източник: Дневник (02.10.2017)
 
9 български компании влизат в SEE TOP 100 на най-големите компании в Югоизточна Европа България попада в класацията SEE TOP 100 на най-големите компании в Югоизточна Европа с девет представители, съобщават от SeeNews. За десета поредна година агенцията за бизнес информация е изготвила годишната класация на база общ приход на компаниите за 2016 г. Списъкът включва и допълнителни класации на стоте най-големи банки по общи активи и най-големите сто застрахователи по брутно записани премии в Албания, Босна и Херцеговина, България, Косово, Македония, Молдова, Словения, Сърбия, Румъния, Черна гора и Хърватия. Тази година страната ни е с два представителя по-малко, в сравнение с миналата година. С най-добре представяне сред българските компании е "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, която заема 5-о място в списъка. По-назад в класацията, на 12-о място, се нарежда "МК Аурубис България" АД, като за предходната година е заемала 7-мо място. Национална електрическа компания ЕАД е 14-то в класирането. "Лукойл България" ЕООД заема 16-о място, докато година по-рано е заемало 17-о място. Следват останалите пет компании в класацията, като в скоби е мястото, което е заемала компанията в миналогодишната класация: На 45-то място е Кауфланд България ЕООД (56) На 66-то място е Чез Електро България АД (61) На 82-ро място ELD Експрес, логистика и дистрибуция ЕООД (84) На 90-то място Булгаргаз ЕАД (59) На 100-тно ОМВ България ЕООД (80) В скобите е мястото, което компанията е заемала в миналогодишната класация. В тазгодишната класация попадат само 9 български компании, докато в предишните две - през 2015 и 2016 година, те са били 11. Българските банки, участници в класацията, са общо 17. Най-големият български кредитор, запазващ 6-а позиция е "Уникредит Булбанк" АД. Банка "ДСК" ЕАД е на 13-о място. На 15-та позиция е Първа Инвестиционна банка АД. На 20-то място е ОББ АД, а на 21-място е Юробанк България АД. Следват Райфайзен България АД и Сосиете Женерал Банк, които заемат съответно 24-то и 25-то място в класирането. Сред застрахователите с най-добро представяне е "Лев Инс" АД, заемащ 20-о място, вместо миналогодишният представител на тази позиция - "Армеец" АД. На 22-о място се нарежда "Булстрад Виена Иншурънс Груп" АД. На 23-то място е Армеец АД. На 25-то място е ДЗИ Общо застраховане. 27-ма позиция заема Алианц България АД. Бул Инс АД заема 32-ро място в класирането. Комбинирата нетна печалба на 100-те най-големи в Югоизточна Европа за 2016 г. се е увеличила с 39% в сравнение с печалбата на участниците в класацията от предходната година. Регионът с най-развита икономика е Румъния, като страната има 59 представители в SEE TOP 100. Най-голямата компания в Югоизточна Европа е производителят на автомобили Dacia, която отбелязва ръст на приходите от 8,0%, достигайки 4,619 млрд. евро и ръст на нетната печалба - до 100,5 млн. евро през 2016 г. В банковия сектор на върха на класацията също е румънска банка - Banca Comerciala Romania.
Източник: econ.bg (04.10.2017)
 
Провежда се първото заседание на газовата група България – Македония за нова директна връзка Основните проекти, по които работи България в газовата област, ще имат значение за диверсификацията на източниците и маршрутите на синьо гориво и в Македония. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща със своя колега – министърът на икономиката на Република Македония Крешник Бектеши, съобщиха от Министерството на енергетиката. Министър Бектеши е в София за провеждането на първото заседание на съвместната газова работна група, която ще проучи възможностите за развитие на нова директна връзка между газовите системи на двете държави. Меморандум за това бе подписан при посещението на министър Петкова в Скопие на 1 август 2017 г. По думите на енергийния министър липсващата инфраструктура е основен проблем за региона на Балканите и България работи активно, за да преодолее този негатив. Основният фокус по време на стартиращото в началото на следващата година българско председателство на Съвета на ЕС ще бъдат Западните Балкани, каза Петкова. До края на този месец предстои обявяването на две обществени поръчки, свързани с изграждането на интерконектора Гърция-България. Целта е в средата на следващата година да стартира строителството на тръбата, така че през втората половина на 2020 г. тя да влезе в търговска експлоатация. Министър Петкова припомни, че България има сключен договор за доставка на 1 млрд. куб. м. природен газ от Азербайджан, който ще бъде доставян в страната именно чрез връзката с Гърция.
Източник: Други (27.10.2017)
 
Скокът на газа изяде печалбата на "Булгаргаз" За първите девет месеца на годината печалбата на "Булгаргаз" преди данъци (EBT) е едва 1,136 млн. лв. - с 97,15% по-малка спрямо същия период на 2016 г., когато е била 39,914 млн. лв. Това сочи отчет, изпратен от обществения доставчик на синьо гориво до финансовото министерство. Показателната за оперативната работа на едно дружество -печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) за 9-месечието на годината също е значително по-малка - 20,945 млн. лв. За същия период на 2016 г. EBITDA е била 51,293 млн. лв., или с 30,348 млн. лв. (59,17%) по-висока. Това се дължи на разходите за дейността на компанията, които скачат с 81,795 млн. лв. (12%). Основно това се дължи на значителното поскъпване на природния газ. Това повишаване на разходите не може да бъде компенсирано от ръста на приходите, които за 9-те месеца на тази година са 784,361 млн. лв., или с 51,403 млн. лв. (7%) повече от същия период на 2016 г. За 9-те месеца на годината "Булгаргаз" е доставил 2,333 млрд. куб. м газ, или със 183 млн. куб. м (8,51%) повече от същия период на 2016 г. 99,83% от природния газ е от внос, което е ръст от 10,17%. Местният добив е едва 4 млн. куб. метра - колкото и миналата година. Основни потребители на природния газ в страната са химията и енергетиката, съответно с 36,19% и 29,36% дял от пазара. Трети по потребление са газоразпределителните дружества, които отчитат ръст от 15,69%.
Източник: Стандарт (07.11.2017)
 
"Булгаргаз" предлага цената на газа да се увеличи с близо 5% Държавната компания "Булгаргаз" предлага от 1 януари 2018 г. цената на природния газ да бъде увеличена с близо 5 на сто, съобщи компанията. По закон дружеството е длъжно да информира обществеността за искането си месец преди да го внесе официално в Комисията за енергийно и водно регулиране. Цената на природния газ се преразглежда на всеки три месеца Тя ще бъде определена от регулатора в края на декември. Според сметките на компанията цената от 1 януари трябва да е 359.87 лв. за 1000 куб. м (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Увеличението е с 16.65 лв. за 1000 куб. м или с 4.85% спрямо цената, която действа сега. Процентът на нарастване е съобразен с по-високия курс на лева спрямо щатския долар и очакваните по-високи доставни цени на природния газ от внос. Окончателното предложение ще бъде внесено в КЕВР на 11 декември.
Източник: Дневник (13.11.2017)
 
„Дексиа България“ и „Петрокелтик“ в спор за спрени доставки от местен добив „Към момента „Дексиа България“ има действащ договор с „Петрокелтик“, по който на 1-ви септември доставките бяха едностранно прекратени от тях, без уведомление и причина, и без последващ контакт за доброволно разрешаване на възникналата ситуация с добива им. В тази връзка инициирахме съдебна процедура за получаване на дължимите по договора неустойки, като в процеса от Варненски окръжен съд бяха издадени две обезпечителни заповеди за запор на всички банкови сметки и дружествени дялове на „Петрокелтик““. Това се казва в позиция на „Дексиа“. В нея се уточнява, че запорът е наложен и за бъдещите вземания по договора за продажба на природен газ на „Петрокелтик“ с единствения останал към този момент техен клиент - „Булгаргаз“, който от своя страна и в изпълнение на решението на Варненския окръжен съд, е отказал на „Петрокелтик“ да извършва плащания към тях. Позицията на „Дексиа България“ идва, след като на 15 ноември беше публикувано съобщение на „Петрокелтик Сарл“, за което съобщи БГНЕС. В него се казва, че на 1 септември 2017 г. „Петрокелтик Сарл“ е спрял доставките на газ към „Дексиа България“, като на 30-и октомври 2017 г. е прекратил всички свои търговски отношения с търговеца на природен газ. Търговските отношения се прекратяват поради основателни съмнения за нелоялна практика в нарушение на българското законодателство и Директива (ЕС) 2015/849 на ЕП и на Съвета за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, деклариране на неверни обстоятелства, недобросъвестност и извършването на неправомерни действия в нарушение на договора с „Петроклетик Сарл“, се казва още в съобщението на компанията, цитирано от БГНЕС. "Петрокелтик България" (заедно с местния клон на Petroceltic SARL) държи концесията за добив на природен газ от три блока в шелфа на Черно море - "Галата", Калиакра" и "Каварна". Основният от тях е "Галата", който осигурява около три четвърти от цялото количество. От „Дексиа България“ посочиха още, че доколкото им е известно от 1-ви октомври доставките на природен газ и към „Булгаргаз“ също са прекратени, поради изчерпване на находищата, оперирани от „Петрокелтик“, и поради проблеми с добива, които са настъпили в резултат на рязкото и многократно увеличение на добиваните обеми, наложено от новия собственик на дружеството. - Worldview Capital Мanagement. От самото начало експертите в сектора се опасяваха, че тази промяна в добива ще доведе до настоящата ситуация и до оводняване на находището, и по този начин ще компрометира превръщането на находище Галата в газохранилище като част от проекта Газов хъб "Балкан", посочват от „Дексиа България“. „Извън липсата на добив и предпритиетите от нас действия да защитим интереса си по договора, нямаме обяснение и следователно коментар за изтъкнатата от „Петрокелтик“ конкретна причина, по-точно “съмнения”, за прекратяване на доставките. Научихме за това от медиите и сме еднакво изненадани колкото и всички останали, които са прочели това изявление на „Петрокелтик““, заключват от Дексиа България. /publics.bg
Източник: Други (20.11.2017)
 
България очаква до 330 млн. евро глоба от Брюксел за газов монопол До 330 млн. евро глоба може да плати България по делото на Европейската комисия срещу страната заради злоупотреба с господстващо положение от държавния "Български енергиен холдинг" (БЕХ) и дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Размерът на глобата беше съобщен за първи път официално от министъра на енергетиката Теменужка Петкова в неделя пред БНР. Петкова каза още, че правителството ще се съобрази с решението на парламента делото да се обжалва до край, вместо да се признае нарушение, за да може санкцията да бъде намалена. В петък депутатите задължиха Петкова да не признава нарушението. Това противоречи на първоначалния план на правителството да признае газовия монопол и така да се стигне до 30% намаление на санкцията. Според юристи решението на депутатите може да бъде пренебрегнато законно, тъй като министрите не са задължени да спазват решенията на парламента, а само тези на Министерския съвет. Петкова обаче обяви, че няма да се възползва от тази възможност. "Българският парламент се е произнесъл. Ние сме парламентарна република, това, което българският парламент е взел като решение, това ще бъде изпълнено", обяви в неделя Петкова. България вече беше осъдена от комисията за газовия монопол. Следващата стъпка е Брюксел да заведе второ дело за определяне на глобата за страната заради нарушението. "Не успяхме да стигнем до споразумение с Европейската комисия и оттук нататък вариантът е забранително решение. Това забранително решение съдържа размер на глобата, която Европейската комисия ще определи. Тази глоба може да достигне до 10% от оборота на БЕХ. Максималният размер на глобата би могъл да бъде 330 милиона евро", коментира Петкова и добави, че се надява сумата все пак да е по-малка. Според нея имало основание за това, тъй като Европейската комисия сама отбелязвала, че нарушението, започнало през 2007 г., е преустановено през 2015 г. Петкова коментира, че ако България признае нарушението, а не следва решението на парламента за обжалване, глобата за страната можело да бъде намалена с до 30%. Разследването срещу БЕХ и дъщерните му газови дружества започна през юли 2013 г. Мотивът беше, че злоупотребяват с монопола си и пречат на частни фирми да получат достъп до газопреносната мрежа, за да могат да участват на вътрешния пазар, както и че не са им позволили да съхраняват свое гориво в газохранилището в Чирен. Жалбата бе внесена от "Овергаз Инк", която не успя да осигури транзит за собствени доставки, след като "Булгаргаз" спря да ? продава синьо гориво. В допълнение компанията на Сашо Дончев в края на 2015 г. бе отрязана от доставки и от "Газпром", макар руската компания да бе акционер в развод в дружеството. Според "Овергаз" това е станало в договорка с българската държава, в резултат на което в края на 2016 г. компанията заведе арбитражен иск срещу България за 202.5 млн. евро, заради създавани пречки пред бизнеса ? и защото нарушава правилата на Енергийната харта за защита на инвестициите. По наказателната процедура Еврокомисията предложи част от "Булгартрансгаз" и притежаваната от дружеството мрежа да бъдат продадени на стратегически инвеститор, но тази възможност бе категорично отхвърлена от премиера Бойко Борисов по време на предишния му мандат, а същата позиция се защитава и сега. Освен запазване на суверенитета на газовата мрежа, възможен мотив за това е и желанието на Борисов да изгради газов хъб на територията на страната. Петкова за пореден път коментира и доклада на Българската академия на науките за АЕЦ "Белене". Според нея той е дал категоричен положителен отговор за това дали е нужна нова атомна мощност. Петкова за пореден път заяви, че окончателното решение по въпроса ще бъде взето от парламента.
Източник: Медия Пул (27.11.2017)
 
Продължава проверката за злоупотреба с господстващо положение на пазара на природен газ в България Европейската комисия продължава проверката, започнала преди две години срещу "Български енергиен холдинг" (BEH) и неговите дъщерни дружества "Булгаргаз" ЕАД и "Булгартрансгаз" ЕАД за предполагаема злоупотреба с господстващо положение на пазара на природен газ в България. Това заяви говорител на ЕК в понеделник. "В този случай изпратихме нашите възражения, засега не мога да съобщя какви ще бъдат следващите стъпки," добави говорителят, цитиран от БТА. През март 2015 г. Европейската комисия изпрати изложение на възражения до BEH, с което информира за предварителното си становище, че държавният холдинг може да е нарушило антитръстовите правила на ЕС, като възпрепятства достъпа на конкуренти до инфраструктурата за пренос на природен газ в България. Документите са изпратени също до дъщерното дружество на БЕХ за доставка на газ "Булгаргаз" и до неговата дъщерна компания газопреносен оператор "Булгартрансгаз". Комисията изразява загриженост, че BEH и неговите дъщерни дружества могат да възпрепятстват конкурентните компании да получат достъп до инфраструктурата, от която се нуждаят, за да се конкурират успешно на газовия пазар в България. Ако опасенията са оправдани, това поведение би било бариера за развитието на конкуренцията на пазарите за доставки на газ в страната, смятат от ЕК. ЕК е на мнение, че гражданите и бизнесът в ЕС следва да могат да се ползват от по-конкурентни цени на енергията и сигурност на доставките. За да се съревновават на българския пазар за доставка на газ, предприятията се нуждаят от достъп до газовата инфраструктура на БЕХ - преносната мрежа и националното газохранилище, и ЕК трябва да се увери, че се предоставя равноправен достъп, коментира в началото на процедурата еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестегер.
Източник: 3e-news (28.11.2017)
 
"Овергаз" подготвя нов сигнал до Брюксел за газовата мрежа "Овергаз" подготвя нова жалба до Брюксел, която е свързана с таксите за достъп и разделянето на газовата мрежа в страната на транзитна и за вътрешно ползване. Това каза изпълнителният директор на "Овергаз мрежи" Светослав Иванов в интервю за седмичника "Капитал". Въведеният модел противоречи на Регламент 715 и благоприятства "Газпром експорт", твърдят от компанията, която очаква ЕК да образува дело и по този казус. В края на миналата седмица стана ясно, че България ще бъде глобена от Европейската комисия (ЕК) по наказателната процедура, която беше образувана след жалба на "Овергаз" от 2011 г. Въпросната глоба реално ще бъде платена от Българския енергиен холдинг (БЕХ), който е нарушил правилата, и ще влезе директно в бюджета на ЕК. Самата газова компания затова ще търси компенсация за понесените щети в съда, обясни Иванов.На закрито заседание в петък парламентът реши България да не признава вина по т.нар. газово дело на ЕК срещу БЕХ и дъщерните му "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и задължи кабинета да обжалва решението. По този начин депутатите на практика бламираха правителството, което в началото на ноември отново на закрито заседание прие точно обратното решение, предложено в доклад на енергийния министър Теменужка Петкова. Макар формално решението на ЕК все още да не е обявено, от документите, с които "Капитал" разполага, става ясно, че санкцията може да достигне 330 млн. евро. Значително намаляване на глобата - до 70 млн. евро, страната може да постигне, ако признае вина и ако се обвърже с определени мерки. Първата опция обаче отпадна след гласуването на депутатите. Оспорването на решението пък е много малко вероятно да доведе до обрат, което означава, че страната ще трбява да плати и разходи по делото. Според Иванов основният проблем е, че държавата е в сериозен конфликт на интереси и на практика няма интерес да промени статуквото, така че независими търговци да получат реално свободен достъп до газопреносната мрежа. Предстоящата санкция е резултат от жалбата на "Овергаз" и последвалото разследване от ЕК, която още преди две години формулира съмненията си за нарушение и започна преговори със София, които явно не са я убедили, че правителството смята да промени ситуацията. Макар че през 2015 г. България формално беше принудена да отвори достъпа до мрежата, според Иванов става въпрос по-скоро на имитация на свободен пазар, тъй като "Булгаргаз" продължава да държи над 90% от търгуваните обеми.
Източник: Капитал (30.11.2017)
 
"Булгаргаз" поиска по-малко поскъпване на природния газ догодина Държавното дружество "Булгаргаз" предложи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да утвърди цена на природния газ за първо тримесечие на 2018 г. в размер на 352.93 лв. за 1000 куб. м или 33.52 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщи компанията на сайта си. В сравнение с цената, която действа през четвъртото тримесечие на 2017 г., увеличението е с 2.83% или 9.71 лв. за 1000 куб. м. По закон дружеството е длъжно да информира обществеността за искането си месец преди да го внесе официално в Комисията за енергийно и водно регулиране. През ноември "Булгаргаз" беше обявил, че ще поиска поскъпване с 16.65 лв. за 1000 куб. м или с 4.85%. Тогава обяснението беше Цената на природния газ се преразглежда на всеки три месеца Тя ще бъде определена от регулатора в края на декември.
Източник: Дневник (11.12.2017)
 
"Булгаргаз" иска поскъпване на синьото гориво с 3% "Булгаргаз" ЕАД предлага на Комисията за енергийно и водно регулиране да утвърди цена на природния газ за първо тримесечие на 2018 г. в размер на 352,93 лв. за хиляда кубически метра /хм3/ или 33,52 лв.за мегават час /MWh /(без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС)., съобщиха от компанията. В цената не се включват цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. В прогнозата си от 10 ноември газовото дружество предвиждаше увеличение с 16,65 лв. за 1000 куб. м, или с 4,85% . Тя се обосноваваше с по-високия курс на лева спрямо щатския долар и очакваните по-високи доставни цени на природния газ от внос. Да припомним, че за четвъртото тримесечие на 2017 г. КЕВР излезе с решение природният газ да поевтинее със 7,29%. Новата цена, която влезе в сила от 1 октомври беше с 27 лв. по-ниска от тази за предишните 3 месеца.
Източник: Банкеръ (11.12.2017)