Новини
Новини за 2015
 
“Булгартрансгаз” има нов изпълнителен директор - Георги Гегов, който поема поста от Кирил Темелков, е решил новият надзорен съвет на държавния газов оператор. Мотивите за рокадата са ускоряване на проектите за изграждане на междусистемните газови връзки и за разширяване на хранилището в Чирен. Георги Гегов е син на дългогодишния шеф на “Булгаргаз” Кирил Гегов. Досега Гегов-младши е участвал в управлението на “Булгаргаз”, на “Булгартрансгаз”, а също така е бил шеф на “Южен поток – България”. Заедно с Темелков е сменен целият управителен съвет на “Булгартрансгаз”. Новият шеф на УС на компанията е Таня Захариева, а Делян Димитров е избран за редови член на борда. Промените са направени още на 16 декември, но тъй като “Булгартрансгаз” е в процедура на сертифициране като независим преносен оператор, се иска одобрението на ДКЕВР за смените. То е получено на 29 декември. Рокада е направена и в “Булгаргаз”. На мястото на Анна Димитрова като член на съвета на директорите влиза Илиян Дуков. Това е решил бордът на БЕХ на 23 декември. Промените влизат в сила след вписването им в Търговския регистър.
Източник: Монитор (05.01.2015)
 
Над 1.2 милиона лева за данъци дължи "Топлофикация - София" за 2014 г. Дружеството приключи годината с отрицателен резултат от 55.9 милиона лева. Това е записано в бизнес плана на компанията, който е внесен за разглеждане в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Той ще бъде разгледан от регулаторния орган в сряда. "Топлофикация -София" смята да се модернизира в периода 2015 - 2019 г. Целта е технологичното обновление да стопи производствените разходи и да повиши енергийната ефективност на централите. За това обаче се говори от години, но дълговете на дружеството не му позволяват големи волности в инвестиционната програма. Тъй като няма пари, за модернизацията ще отидат само 13% от собствените средства на дружеството. Останалата част от обновлението се планира да бъде покрита от кредити и грантови схеми. Предвид финансовото състояние на компанията обаче не е ясно дали в кратки срокове ще се намери банка, която да отпусне заем. "Топлофикация - София" страда от хронична липса на средства. Наред с несъбраните пари от клиенти към средата на миналата година дружеството дължеше на "Булгаргаз" над 45 милиона лева. Отделно от това то държеше на влог в КТБ 80 милиона лева, които продължават да бъдат блокирани и не е ясно дали и каква част изобщо може да бъде възстановена. Заради това шефът на дружеството Стоян Цветанов бе уволнен през лятото на миналата година. Според председателя на общинския съвет Елен Герджиков тогава и ГЕРБ са оттеглили доверието си от Цветанов, след като той не е дал задоволителен отговор на въпроса защо всички средства за инвестиции са в една банка. Самият Цветанов пък се оправда, че решението за сметките на "Топлофикация - София" да бъдат в КТБ не е негово. Сметката била открита през 2004 г., за да може плащанията към "Булгаргаз", НЕК и БЕХ да стават бързо, тъй като и те ползват услугите на същия трезор.
Източник: Сега (12.01.2015)
 
Брюксел "за" газов хъб у нас България получи "зелена светлина" от Брюксел за изграждането на газов хъб на територията на страната. Това стана ясно след поредица разговори на премиера Бойко Борисов в Брюксел със зам.-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович, който отговаря за Енергийния съюз, и еврокомисаря за мерките по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете. По време на срещата е била обсъдена и възможността за финансиране на стратегическия проект. За целта с помощта на съществуващия механизъм за финансова подкрепа от ЕС може да се осигури бързото осъществяване на проекта. Премиерът Борисов представи идеята за превръщане на България в общ разпределителен център на газ за държавите членки на Европейския съюз в региона. Точно министър-председателят анонсира пръв изграждането на газов хъб у нас край Варна заради ситуацията с проекта "Южен поток". А в средата на декември кабинетът изпрати писмо с предложението до Шефчович. Такъв газов хъб може да снабдява Централна и Западна Европа, както и страни от Европейската Енергийна общност, се казва в съобщението от ЕК. Зам.-председателят на Комисията Шефчович огласи категоричната си подкрепа за създаването на газови хъбове, които могат да играят важна роля в развитието на регионалните пазари на газ.
Източник: Стандарт (13.01.2015)
 
Новият изпълнителен директор на държавното дружество „Булгаргаз” е Петър Иванов, той замества на поста Дафинка Янкова, която влезе в борда на дружеството в края на 2013 г..Преди седмици в Съвета на директорите на дружеството беше назначен Илиян Дуков, син на бившата депутатката от ГЕРБ Снежана Дукова. Приемственост в компанията осигурява Ботьо Велинов, който също беше назначен в „Булгаргаз" в края на 2013 година. Досега Иванов работи във „Варна-про", специализирана в доставки на корабно оборудване и изграждане на газопроводи. Варненската фирма е в основата на „Консорциум Варна про енерджи", който има лиценз за газоснабдяване на община Балчик. „Варна-про" участва в консорциум с австрийската „Хаубау Хох-Унд Тийфбаугезелшафт" във „Консорциум Хабау - Варна", която изгражда българско-румънската газова връзка. Преди това компанията е работила по проекти на Черноморската технологична компания и Ситигаз. В друг консорциум „Варна-про" и „Хаубау" участваха и в обществената поръчка за строеж на газопровода Добрич - Силистра през 2013 г., но тогава бяха отстранени от „Булгартрансгаз" с мотива, че не изпълняват изискванията на търга. Само преди месец от поста си беше отстранен Кирил Темелков, най-дълго задържалият се в последните години изпълнителен директор на „Булгартрансгаз". В последните няколко месеца от управлението на ГЕРБ Петър Иванов беше за кратко и главен счетоводител на НЕК. В този период той е участвал в управата на пенсионноосигурително дружество „Алианц" и „Свободна зона Русе". Със смяната на ръководството на "Булгаргаз" правителството на ГЕРБ, Реформаторския блок и АБВ завърши подмяната на мениджмънта на държавната енергетика. Рокадите на ръководните органи на компаниите е редовна практика след смяната на властта, но поради зачестилите избори в последните години въртележката в бордовете стана изключително шеметна.
Източник: Капитал (05.02.2015)
 
Строим газов хъб за 2,2 милиарда евро ЕК е замразила наказателните процедури за България, свързани с проекта "Южен поток". Това съобщи вицепрезидентът на ЕК Марош Шефчович, отговарящ за общия енергиен съюз, в резиденция "Бояна" вчера. След края на срещата стана ясно, че страната ни може да изгради газов хъб и той вече е остойностен на 2,2 млрд. евро. "Дискутирахме наказателните процедури, свързани с проекта "Южен поток", и сме тук, за да информираме, че тези процедури ще бъдат замразени", каза Шефчович. Вицепрезидентът на ЕК даде съвместно изявление с премиера Бойко Борисов след заседанието с енергийни министри от ЕС и еврокомисаря по енергетика и климат Мигел Канете. "Ако преди година време се беше провела тази среща, съм убеден, че нямаше да се стигне до падането на наказателните процедури или за програмите, които се явиха", отбеляза Борисов. "Южен поток" не е прекратен към днешна дата, ние нямаме писмен документ. Не сме направили нищо, което да спре строежа му", припомни министър-председателят. Икономически по-обосновано е тръбата на "Южен поток" да дойде до България на границата с ЕС", каза Борисов. Ние искаме да се върнем на прагматичното решаване на въпроса извън емоциите, даващо възможности за добър бизнес между държавите от ЕС и Русия", допълни Борисов. Вицепрезидентът на ЕК изрази единомислие с Борисов и допълни: "Имаме впечатлението, че комуникацията за такива проекти трябва да става по утвърдените канали, а това не стана така и затова бяхме изненадани". Шефчович припомни, че е инициирал среща с представителите на всички страни, участващи в проекта "Южен поток". А ден преди това руският президент Владимир Путин е обявил в Анкара с турския си колега Реджеб Ердоган спирането на проекта. "Когато чухме за "Турски поток" си зададохме въпроса дали би бил жизнеспособен", каза Шефчович. И припомни, че повечето от държавите членки на ЕС са имали сключени споразумения не само за количествата на газ, които ще се доставят, но и къде ще бъдат доставени.
Източник: Стандарт (10.02.2015)
 
Градим Вертикален газов коридор заедно с Гърция и Румъния България, Гърция и Румъния постигнаха съгласие към Групата на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа за стартиране и на подгрупа за изграждане на Вертикалния газов коридор. Това се случи на първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Българският енергиен министър Теменужка Петкова покани представителите на Румъния, Гърция и Унгария на първа среща за Вертикалния газов коридор към края на месец март в България. Очаква се Унгария да обяви решението си дали ще участва в подрупата, съобщиха от пресслужбата на МС. На среща в София бе учредена Група на високо равнище за изграждане на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Предвижда се тя да работи в две подгрупи –на политическо и на експертно ниво.
Източник: Стандарт (10.02.2015)
 
13.34% намаление на цената на природния газ ще предложи на енергийния регулатор "Булгаргаз". Прогнозната цена на природния газ за второто тримесечие на 2015 г. е 522.69 лв. на 1000 кубически метра (без акциз и ДДС). Тя ще бъде намалена с 80.45 лв. (13.34 %) в сравнение с прилаганата през първото тримесечие на 2015 г. Това се дължи на очакваните по-ниски доставни цени на природния газ през второто тримесечие на 2015 г., съобщиха от "Булгаргаз". Предложението на обществения доставчик ще бъде внесено в ДКЕВР на 11 март.
Източник: Сега (12.02.2015)
 
Газ по връзката с Гърция трябва да има до 2018 г. Газ по интерконектора с Гърция трябва да потече до 2018 г. Това предвижда пътната карта за реализацията на проекта, която енергийният министър Теменужка Петкова е представила на гръцкия си колега Панайотис Лафазанис. Тя взе участие в Консултативния съвет за изграждане на Южния газов коридор в азербайджанската столица Баку. Петкова и Лафазанис са се договорили до 31 май на май 2015 г. да бъде взето окончателно инвестиционно решение за изграждане на интерконектора, съобщиха от енергийното ведомство. По думите на Лафазанис гръцкото правителство ще работи активно за развитие на енергийните проекти като газовата връзка между двете страни, които са от взаимен интерес. Министър Петкова е припомнила, че този проект е стратегически за ЕС и е определен за проект от общ интерес. Тя е информирала колегата си, че българското правителство е потвърдило държавна гаранция от 80 млн. евро в бюджета за 2015 г. Извършена е екооценка, а приемането на ПУП за проекта е пред финализиране.
Източник: Монитор (13.02.2015)
 
Евтиният газ няма да се отрази на цената на парното Евентуалното поевтиняване на газа няма да се отрази по никакъв начин на цената на парното. По-вероятно е разликата да отиде или за стабилизирането на топлофикациите, или за покриване на задълженията им към обществения доставчик "Булгаргаз". Това стана ясно след вчерашното заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Миналата сряда "Булгаргаз" предложи на регулатора намаление от 13.34% на цената на газа за второто тримесечие на тази година. Официално предложението ще бъде внесено на 11 март. Според комисаря Димитър Димитров регулаторът ще оцени дали искането е реално, като допълнително ще бъдат разгледани и данните за цените на алтернативните горива и валутните курсове в последните 90 дни. "След като стане ясно какво ще е изменението на цената на газа, всички цени, които зависят от него, ще бъдат анализирани", обясни той. По преценка на ДКЕВР спестените пари от топлофикационните дружества ще отидат или за покриване на дълговете им към обществения доставчик, или ще останат в самите фирми. "За промяна в крайните цени - на топлоенергията и електроенергията, още не можем да говорим", добави председателят на комисията Светла Тодорова. Според нея обаче топлофикациите трябва да бъдат компенсирани за загубите, които търпят заради ценовите решения в последните две тримесечия. Какви са загубите им ще стане ясно в края на март, когато те трябва да внесат финансовите си отчети в регулатора. Още в края на миналата година обаче от Асоциацията на топлофикационните дружества допуснаха, че може да се стигне до фалит на някои компании най-вече заради нередовното плащане от страна на НЕК за купения ток от когенерациите. Проблем са и последните няколко решения на енергийния регулатор, с които цените на топлофикационните централи бяха орязани. САНКЦИЯ Все още не е ясно дали "Енерго-Про" ще бъде глобена заради разминаване при отчитането на тока в началото на годината. "Никой не е казал, че ще има наказателно постановление за "Енерго-Про", заяви вчера Светла Тодорова. Компанията вече е получила констативен протокол, а регулаторът тепърва ще решава дали, кога и с колко ще накаже дружеството.
Източник: Сега (19.02.2015)
 
Уговаряме 3 страни за газова тръба Очевидно идеята на българското правителство за изграждане на газов хъб на българска територия е достигнала до руския президент Владимир Путин и в момента има раздвижване. Но страната ни очаква окончателното становище на нашите европейски партньори. Това заяви в четвъртък енергийният министър Теменужка Петкова по повод изявленията на руския държавен глава в Будапеща, че Русия може да насочи нов подводен газопровод към България, ако получи помощ от Европейския съюз. Все още не е ясно дали новата тръба ще се нарича "Южен поток" и в какъв мащаб ще бъде. "Винаги съм казвал, че може по-спокойно и по-мъдро да се коментира", заяви по-рано министър-председателят Бойко Борисов. И допълни: "Затова след изявленията на руския президент от Анкара на 1 декември миналата година ние си замълчахме. Дадохме няколко предложения за газовия хъб. Политиците правят изявления, но ние нямаме все още официално спиране на проекта "Южен поток". В четвъртък Петкова припомни, че само преди седмица София бе домакин на Групата на високо равнище за изграждане на газови връзки в Югоизточна Европа с енергийните еврокомисари и министри от ЕС. Тогава премиерът Борисов презентира официално концепцията за изграждането на газов хъб у нас, параметрите му бяха изчислени на 2,2 млрд. евро, а целта - диверсификация на газовите доставки за страните от ЦИЕ. "При много откровен диалог ние поставихме нашите основни проблеми, презентирахме нашата идея за газовия хъб, който да бъде изграден на територията на страната, конкретните параметри - технически и финансови, и очевидно тази информация е достигнала до президента Путин и той е запознат с нашето предложение, което вече е много конкретно", каза още енергийният министър. Енергийните министри на Румъния и Гърция, а вероятно и на Унгария пристигат у нас в седмицата след 15 март за първото заседание на работната група по изграждането на вертикалния газов коридор, съобщи Петкова. Очакванията са, че до средата на годината да имаме инвестиционно решение за реализацията на проекта, а следващата година да започнат строителните работи. В петък министърът на енергетиката ще отчете първите 100 дни на своето управление в сектор Енергетика. В пресконференцията ще участват и зам.-министрите Антон Павлов, Жечо Станков и Николай Николов, стана ясно от съобщение на ведомството. Ново находище на газ в Черно море Ново находище на газ в Черно море са открили румънската компания Petrom и партньорите им от американската ExxonMobil. Това съобщи вестник Ziarul Financiar днес, като се позова на свои източници. Двете компании обяснили, че все още проучват данните от сондата "Пеликан", разположена в участъка "Нептун" в Черно море. Според източници на изданието капацитетът на новооткритото находище е около 20 млрд. куб. метра. "Блок"Нептун" граничи с българския блок "Хан Аспарух". "Това е изключително добра новина за България, тъй като ни дава допълнително увереност за съществения потенциал от нефт и газ в българското Черно море", заяви шефът на комисията по енергетика в парламента и депутат от ГЕРБ Делян Добрев. "Собственият добив на газ е с 35% по-евтин от която и да е вносна алтернатива. В този смисъл той е огромен стимул за индустрията и енергетиката в страната. Не на последно място, добивът на газ от българското Черно море ще доведе до огромни концесионни възнаграждения за държавния бюджет", допълни той.
Източник: Стандарт (20.02.2015)
 
„Химко” отново е на тезгяха. Продава се всичко – от сградите, кулите и производствените инсталации до чашки за ракия, пердета, панерки за хляб и кофи за боклук. Синдикът Росица Томова обяви втори търг за продажба на активите му като цяло, който ще се проведе на 6 март в административния корпус на завода във Враца. Началната тръжна цена е 22,8 млн. лева. Това е с около 6 милиона лева по-малко от обявената за първия търг, който бе проведен на 19 март миналата година, но очаквано на него не се яви нито един купувач. Сега стъпката за наддаване е 1 милион лева. Печелившият някога торов гигант, който не без основание се наричаше Златната кокошка на Враца, е на трупчета точно от десет години. Агонията му започна от приватизацията през 1999 година. Тогава 57 процента от акциите на завода бяха харизани за 1 млн. стари лева на американската компания "Ай Би И транс ъф Ню Йорк". Малко след това собственикът на фирмата Юрий Литвиненко бе осъден в Съединените щати и дори влезе в затвора. Последва прехвърляне на собствеността на кипърски офшорки, което не можа да го реанимира и в 2005 година предприятието фалира. А съдът го обяви в несъстоятелност заради дългове в размер на 160 милиона лева ­ основно към "Булгаргаз" и НЕК.
Източник: Монитор (20.02.2015)
 
Пак слагат „Химко” на тезгяха „Химко” отново е на тезгяха. Продава се всичко – от сградите, кулите и производствените инсталации до чашки за ракия, пердета, панерки за хляб и кофи за боклук. Синдикът Росица Томова обяви втори търг за продажба на активите му като цяло, който ще се проведе на 6 март в административния корпус на завода във Враца. Началната тръжна цена е 22,8 млн. лева. Това е с около 6 милиона лева по-малко от обявената за първия търг, който бе проведен на 19 март миналата година, но очаквано на него не се яви нито един купувач. Сега стъпката за наддаване е 1 милион лева. А съдът го обяви в несъстоятелност заради дългове в размер на 160 милиона лева ­ основно към "Булгаргаз" и НЕК.
Източник: Монитор (23.02.2015)
 
Индустрията настоява за намаление на цената на газа с близо 23% Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) настоява за намаляване на цената на природния газ с 22,7% от 1 април. С по-чувствителното намаление на цената на природния газ и българската икономика ще бъде по-конкурентоспособна, настоява бизнесът. В отворено писмо, изпратено до икономическия министър, министъра на енергетиката, председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, както и до директора на „Булгаргаз“ от индустрията настояват, че цената на петрола стигна до най-ниското си ниво за последните пет години на международните пазари, а в същото време няма ефективно намаление на цената на природния газ за индустрията у нас. Припомняме, че преди броени дни „Булгаргаз“ съобщи, че ще поиска намаление на цената на природния газ с 13,3% до 522,69 лева за хиляда куб. метра без акциз и ДДС от второто тримесечие. Официалното ценово предложение газовата компания ще внесе в енергийния регулатор на 11 март. Тогава ДКЕВР ще направи оценка на базата на курса на валутите и цената на алтернативните горива и ще утвърди и новата цена на природния газ от 1 април.
Източник: Стандарт (24.02.2015)
 
Индустрията поиска поевтиняване на газа с над 20% Остро писмо за намаляване цената на газа изпратиха вчера от федерацията на индустриалните потребители на ток. Те настояват енергийният министър, икономическият му колега, ДКЕВР или шефът на "Булгаргаз" спешно да преразгледат политиката за регулирането на цените. Големите консуматори на ток настояват цената на газа да падне от 1 април с поне 22.7 %. "Цените на петрола достигнаха най-ниски нива за последните 5 години, а все още няма ефективно намаление на цената на природния газ за индустрията в България", пишат от федерацията. И допълват, че не е ясно защо регулираните цени на газа у нас не реагират на спада в цените на петрола. Индустрията се оплаква и от това, че няма достъп до много доставчици и до ликвиден пазар на природен газ. В началото на годината общественият доставчик "Булгаргаз" поиска от ДКЕВР намаление на цената с 13.34% за второто тримесечие на годината. Преди седмица предложението бе обсъдено и в самата комисия. Оттам заявиха, че регулаторът ще разгледа цените на алтернативните горива и валутните курсове в последните 90 дни, за да оцени дали искането е реално. Дори и да се стигне до поевтиняване на газа обаче, това няма да се усети от потребителите, тъй като спестените пари най-вероятно ще отидат за стабилизиране на закъсалите топлофикационни дружества или на самия "Булгаргаз".
Източник: Сега (24.02.2015)
 
Разполагаме с достатъчно количества природен газ Разполагаме с достатъчно количества природен газ, ако се наложи евентуално намаляване на доставките, съобщиха от Министерство на енергетиката (МЕ). От там информират, че създаденият в министерството ведомствен щаб следи ежедневно доставките на природен газ, разполагаемите количества в хранилището в Чирен и при необходимост предлага решения. Към 24 февруари 2015 г. в газохранилището в Чирен са на разположение 246.689 млн. куб. метра газ. Това количество е достатъчно за покриване на потреблението в страната при евентуално спиране на доставките за период до три месеца при въвеждане на определени ограничения. В момента налягането на входа на българската газопреносна система е нормално.
Източник: Преса (25.02.2015)
 
В Чирен има резерви от газ за три месеца при икономичен режим Газохранилището в Чирен разполага с количество природен газ, което може да покрие потреблението на страната за три месеца, но с определени ограничения. Това съобщи пресцентърът на Министерството на енергетиката по повод изострянето на конфликта между Русия и Украйна за газовите доставки и предупреждението на "Газпром" за възможни проблеми в Европа след два дни. Ведомството уверява, че в момента налягането на входа на българската газопреносна система е нормално. Общото количество в Чирен е близо 247 млн. куб. м газ. Създаденият в Министерството на енергетиката ведомствен щаб следи ежедневно доставките, разполагаемите количества в хранилището и при необходимост предлага решения, уверява министерството.
Източник: Дневник (25.02.2015)
 
Финансовото състояние на "Булгаргаз" е стабилизирано благодарение на газа от хранилището в Чирен. Това съобщи членът на ДКЕВР Димитър Димитров пред парламентарната комисия, наблюдаваща регулатора. "Булгаргаз" няма затруднения за разплащане с доставчиците си, каза Димитров, но напомни, че наближава периодът за новото запълване на хранилището, за което засега липсват необходимите средства. Причината за това са големите длъжници, един от които е "Топлофикация София", която дължи почти 1 млрд. лв. на БЕХ и на "Булгаргаз".
Източник: Стандарт (06.03.2015)
 
Нито един кандидат-купувач за "Химко"-Враца Нито един кандидат-купувач не се яви на търга за продажбата на активите на фалиралия торов завод "Химко" във Враца, съобщава БНР. Обявената начална цена беше близо 23 милиона лева, а стъпката за наддаване един милион лева. Цената на химическия комбинат падна с близо 7 милиона лева от пролетта на миналата година. Тогава въпреки обявеното намерение от енергийното министерство да рестартира торовия завод, също не се яви нито един купувач. Синдикът на фалиралото дружество Росица Томова отказа да оповести какви активи и на каква стойност са продадени към момента. Тя обяви, че кредиторите на комбината, най-големите сред които са "Булгаргаз" и НЕК, ще решат кога и по какъв начин ще се проведе следващият търг.
Източник: Преса (09.03.2015)
 
И вторият търг за "Химко" се провали Липса на интерес провали и втория търг за активите на отдавна затворения торов завод "Химко" във Враца. Това стана ясно от информация на синдика на дружеството Росица Томова. До крайния срок в четвъртък никой не е внесъл задатък, така че кандидати няма, обясни Томова пред "Капитал Daily". Следващата стъпка за бъдещето на изоставения завод ще е събрание на кредиторите, които да решат съдбата му, като може да се върви към пряко договаряне с купувач, ако се намери такъв. Началната цена на останалите активи на "Химко" - 22.82 млн. лв., е огромна за имот с отдавна изоставени промишлени сгради и вероятно напълно негодни машини. Цената е с 20% по-ниска от тази на предишния търг, проведен преди година. Тогава кандидати нямаше, като по стечение на обстоятелствата правителството на Пламен Орешарски не успя да реализира плана си да "оздрави" фалиралото предприятие. "Химко" е обявено официално в несъстоятелност от средата на 2012 г., но не работи от години. Компанията е натрупала огромни дългове предимно към НЕК и "Булгаргаз". Към края на 2013 г. общите задължения са 81.75 млн. лв., почти всички необезпечени. Плановете на бившия икономически министър Драгомир Стойнев бяха да налее 50 млн. лв. за възстановяване на "Химко", като първата стъпка трябваше да е придобиването на активите. Това трябваше да стане чрез БЕХ, към който на практика са основните дългове, тъй като "Булгаргаз" и НЕК са част от енергийния холдинг. Към БЕХ имаше и специално създадено дружество, но то не подаде оферта на първия търг, най-вероятно заради лоша организация. Така данъкоплатците се разминаха с наливането на 50 млн. лв. в ограбваното години наред предприятие, което едва ли би могло някога да заработи отново. По-голяма част от дълговете вероятно трябва да бъдат отписани, защото дори и при продажба на активите, получените пари ще покрият само малка част от задълженията. Част от активите на торовия завод са разграбени и най-вероятно - продадени за скрап, разказват още от години жители на Враца. За най-привлекателно при евентуален интерес се смята "новата" линия за производство на карбамид, която е инсталирана през 1983 г. и според анализ може да работи още няколко години. Дали това би заинтригувало някого дори при много ниска цена е изключително спорно - другите работещи торови заводи в България - "Агрополихим" и "Неохим", са инвестирали стотици милиони от приватизацията им насам, за да постигнат повече ефективност, качество и производство на модерни препарати, както и за пречистване и опазване на околната среда. Пречиствателната станция на "Химко", тецът, складовете му на пристанище Варна, без които износ по море е много по-труден, отдавна са собственост на други компании.
Източник: Капитал (09.03.2015)
 
Задълженията на "Топлофикация - Плевен" към "Булгаргаз" са се увеличили с 27.994 млн. лв. през 2014 г., с което общите й дългове към държавния газов доставчик достигат 50 млн. лв. Това става ясно от бизнес плана на топлофикационното дружество за 2015-2019 г., който трябва да бъде одобрен от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Планът ще бъде разгледан на обществено обсъждане в сградата на комисията днес (11 март). В бизнес плана на топлофикацията, контролирана от Христо Ковачки, е посочено, че задълженията към "Булгаргаз" трябва да се изплащат чрез директни преводи от страна на Националната електрическа компания (НЕК) за произведената от дружеството електроенергия. Заради лошото финансово състояние на НЕК обаче част от тези плащания се бавят, което в крайна сметка рефлектира върху "Булгаргаз". Най-големият длъжник Останалите топлофикации, свързани с Христо Ковачки - в Бургас и Враца, също дължат средства на "Булгаргаз", с което на практика стават най-големият длъжник на дружеството. Най-голямата топлофикация в страната – софийската, по последни данни има 20 млн. лв. текущи задължения към "Булгаргаз". Останалите топлофикации пък успяват да се справят с плащанията си за природен газ въпреки забавените преводи от страна на НЕК. Освен задълженията към "Булгаргаз" като цяло финансовото състояние на "Топлофикация - Плевен" се влошава през 2014 г. Очакваната загуба на дружеството е 1.913 млн. лв. при отчетена печалба през предходната година от 4.616 млн. лв. Общите приходи за 2014 г. също намаляват с 3% в сравнение с предходната година в резултат на намалените приходи от продажбата на стоки. В същото време дружеството отчита допълнителни приходи от продажба на газова турбина, дялово разпределение и глоби за просрочени плащания. Вследствие очаквания финансов резултат на дружеството собственият му капитал ще бъде намален от 52.503 млн. лв. на 50.590 млн. лв. Нетекущите пасиви през 2014 г. са увеличени на 41.298 млн. лв. спрямо 39.584 млн. лв. през предходната година в резултат на увеличените нетекущи финансови пасиви, е записано още в бизнес плана. Коефициентът на общата ликвидност също показва, че дружеството не разполага с достатъчно свободни оборотни средства, за да обслужва текущите си задължения. Растящи цени Въпреки негативните финансови резултати на "Топлофикация - Плевен" за 2014 г. прогнозата на дружеството за периода на бизнес плана е да реализира нарастваща печалба, като за 2019 г. тя ще достигне 1.402 млн. лв. спрямо 271 хил. лв. от 2015 г. Тези резултати са формирани на базата на предвиждането на топлофикацията, че цените на електрическата и топлинната енергия ще растат. В тази връзка е интересно да се направи сравнение с бизнес плана на "Далкия Варна", собственик на "Топлофикация - Варна", според който продажната цена на електрическата енергия ще намалява за разглеждания период, за разлика от прогнозите на "Топлофикация - Плевен". В същото време обаче варненското дружество предвижда по-висока цена на топлинната енергия в сравнение с колегите си от Плевен. Инвестиции За периода 2015-2019 г. "Топлофикация - Плевен" е предвидила 13.610 млн. лв. инвестиции, което е с над 8 млн. лв. по-малко в сравнение с предходния четиригодишен период. Средствата ще бъдат използвани най-вече за проекти, насочени към намаляване на производствените разходи. За ремонтни дейности пък ще бъдат използвани 12.704 млн. лв. От дружеството предвиждат и ръст на произведената електрическа енергия със 7% годишно. Ръстът при производството на топлинна енергия пък е почти незначителен. "Топлофикация - Плевен" предвижда и по 200 хил. лв. за бонуси и допълнително осигуряване на служителите.
Източник: Капитал (11.03.2015)
 
Дълговете на "Топлофикация - Плевен" към "Булгаргаз" достигнаха 50 млн. лв. Задълженията на "Топлофикация - Плевен" към "Булгаргаз" са се увеличили с 27.994 млн. лв. през 2014 г., с което общите й дългове към държавния газов доставчик достигат 50 млн. лв. В бизнес плана на топлофикацията, е посочено, че задълженията към "Булгаргаз" трябва да се изплащат чрез директни преводи от страна на Националната електрическа компания (НЕК) за произведената от дружеството електроенергия. Заради лошото финансово състояние на НЕК обаче част от тези плащания се бавят, което в крайна сметка рефлектира върху "Булгаргаз". Най-голямата топлофикация в страната – софийската, по последни данни има 20 млн. лв. текущи задължения към "Булгаргаз". За периода 2015-2019 г. "Топлофикация - Плевен" е предвидила 13.610 млн. лв. инвестиции, което е с над 8 млн. лв. по-малко в сравнение с предходния четиригодишен период. Средствата ще бъдат използвани най-вече за проекти, насочени към намаляване на производствените разходи. За ремонтни дейности пък ще бъдат използвани 12.704 млн. лв. От дружеството предвиждат и ръст на произведената електрическа енергия със 7% годишно.
Източник: Капитал (11.03.2015)
 
Булгаргаз предложи синьото гориво да поевтинее с малко над 13% Булгаргаз е внесъл тази вечер в Комисията за енергийно и водно регулиране заявление за намаляване на цената на природния газ от април с 13,17 %. Ако комисията одобри това намаление, хиляда куб. м. от синьото гориво ще се продават за близо 524 лева с ДДС и акциз. От регулатора вече обявиха, че част от това намаление може да доведе до леко поевтиняване на топлоенергията.
Източник: БНР (12.03.2015)
 
TRUE LEADER За втора поредна година компанията е отличена с приза TRUE LEADER На 3-ти Декември в София се състоя връчването на наградите на ICAP Bulgaria, където фирма ‘’Калинел’’ ЕООД получи отличието TRUE LEADER. Наградата бе връчена на инж. Марин Радевски – собственик и управител на компанията, от г-н Никос Арсенопулос – зам-председател на Гръцко-българската търговска камара (НВСВ). Институцията TRUE LEADER отличи за втори път в България всички компании покриващи едновременно измерими и обективни критерии, като Калинел беше оценен за своя висок кредитен рейтинг, висока доходност и водеща позиция в текстилния сектор. За 2013 година фирмата увеличи персонала си с 6.2% спрямо 2012 година. През 2014 персоналът е нарастнал с 18.3% спрямо предходната и до момента в компанията работят около 1400 човека. Калинел увеличи производството си с над 12% и разшири пазарите си в повече от 15 държави по света. От 2013 година фирмата вече е утвърден доставчик и в Арабските страни. Това е втора официална церемония в страната организирана от ICAP Bulgaria , част от ICAP Group – най-голямата група за бизнес информационни услуги в Югоизточна Европа. Събитието се състоя на 3-ти Декември 2014 (Сряда) в зала Rainbow Plazza в София, с участието на повече от 250 висши мениджъри от българския бизнес, както и председатели на търговски камари и държавни организации. Водещи на церемонията бяха Неда Василева и Борислав Петров. Отличени бяха над 70 компании, сред които Мобилтел, Ай Би Ем България, Булгаргаз, Каменица, Нестле България, Порше БГ, Балканфарма Дупница, Либхер-Хаусгерете Марица, Луфтханза Техник София и др.
Източник: Фирмена информация (17.03.2015)
 
ЕК подкрепи интерконектора с Гърция Европейската комисия подкрепя интерконектора между Българи и Гърция. Това заяви зам.-председателят на ЕК Марош Шевчович след среща с енергийния министър Теменужка Петкова в турския град Селим, където беше положена първата тръба от Трансанадолския газопровод. Проектът за реализацията на интерконектора България – Гърция е важен както за България, така и за целия Европейски съюз, подчерта Шефчович. Енергийният министър увери, че правителството е предприело необходимите мерки за ускоряване на реализацията на проекта, като в това число в бюджета е заложена държавна гаранция в размер на 80 млн. евро. Петкова подчерта още, че се работи за съкращаване на сроковете за осъществяване на проекта. Министърът припомни, че България е изготвила карта с разписани дейности и срокове за реализацията им, като според този план интерконекторът трябва да бъде завършен до края на 2018 г. България е на финалната права за изграждането на връзката с Румъния, като се очаква тя да е факт до края на годината, обясни още Теменужка Петкова. offnews
Източник: Други (19.03.2015)
 
Големите енергийни консуматори и КРИБ поискаха за втори път по-ниски цени на газа Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) за втори път за последните два месеца настояват за по-голямо намаление на цените на природния газ в отворено писмо до медиите. През февруари двете организации настояха намалението на природния газ от началото на април да бъде поне с 22.7% вместо предложените от "Булгаргаз" 13%. Причината за второто отворено писмо е, че държавното дружество не направи корекция в ценовото си предложение, което беше внесено за одобрение в енергийния регулатор преди седмица. Аргументите на БФИЕК и КРИБ, представляващи едрия бизнес в България, са, че цените на петрола са достигнали най-ниските си нива за последните 5 години, но това все още не е се отразило ефективно на цените на природния газ в страната. За пример те дават съседна Гърция, където от началото на март цената на природния газ е намаляла с 24%. Украйна купува природния газ за 265 долара/1000 куб.м, докато в момента у нас цената е 325 долара/1000 куб.м, а след 1 април ще стане 283 долара, което ще е значително над ценовите нива в региона, гласи съобщението. В тази връзка от двете организации настояват за "незабавно преразглеждане политиката на регулиране на цените на природния газ" и поставят въпроса защо "Булгаргаз" не се възползва от възможностите за хеджиране на валутния риск.
Източник: Капитал (20.03.2015)
 
Брюксел финансира тръбата до Комотини Брюксел ще финансира интерконекторната ни връзка с Гърция, която стига до Комотини. Това обяви премиерът Бойко Борисов по време на срещата с лидерите от ЕС в белгийската столица. "България е пример за борба с корупцията и пример за прозрачност за всички договори. България е в първата десетка на малки грешки за обществените поръчки. От 28 страни ние сме в първата десетка. Проблемът за интерконектора с Гърция е археологията", обясни надлежно министър-председателят. В рамките на енергийния съюз България получава политическа и логистична помощ за изграждането на регионални енергийни връзки и газовия хъб, за който настоява премиерът Борисов. Във връзка с това дали е справедливо големи европейски държави да не показват своите договори, защитени от търговска тайна, а България да е сред страните, които ги показват, премиерът коментира: "Намери се този тънък баланс между договорите, свързани с енергията - не само за газа и другите енергоносители". А на въпроса дали Еврокомисията ще проверява договорите или показването им ще бъде на доброволен принцип, премиерът допълни: "Много тънък баланс, всъщност и тук е спорът. Има държави, които категорично бяха против това да се запише. Но в същото време има и други, които казват как Жан-Клод Юнкер ще отиде да преговаря по дадени теми, когато не знае същността за това на какво са се договорили дадени страни. Второ, когато един проект е изцяло частен, в края на краищата опира до тръбите, газовите магистрали в цяла Европа", уточни Борисов.
Източник: Стандарт (21.03.2015)
 
„Булгаргаз“ няма пари, за да натрупа запаси в „Чирен“ Държавната компания „Булгаргаз“ е в крайно тежко финансово състояние. Дружеството трудно ще намери пари, за да попълни запасите си от газ в хранилището „Чирен“. Това заяви вчера пред „Преса“ енергийният експерт Христо Казанджиев. Комисията за енергийно и водно регулиране ще обсъжда днес заявлението на „Булгаргаз“ за поевтиняване на синьото гориво с 13,17% от 603,14 лв. на 523,72 лв. за хиляда куб. м от 1 април. Сега „Чирен“ разполага с около 190 млн. куб. м, от които 140 млн. куб. м са запас на „Булгартрансгаз“, запазен за евентуални кризи при вноса от Русия. До края на месеца „Булгаргаз“ смята да използва максимална част от своите 50 млн. куб. м, за да получи за тях по-висока цена. Миналата година добивът от „Чирен“ е спрял в края на февруари при запас от 200 млн. куб. м, а зареждането на нови количества е започнало още в средата на март заради руско-украинската криза. Тази година България допълни предложенията си по плана „Юнкер“ с шест газови проекта, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова вчера по време на парламентарния контрол. Това са междусистемните връзки на България с Гърция, Турция и Сърбия, подземното хранилище „Чирен“, рехабилитацията и модернизацията на националната газопреносна система и изграждането на второ газохранилище. Проектите, които България е предложила за плана „Юнкер“, са на обща стойност около 1,410 млрд. евро. От тях 764 млн. евро са за газовите обекти. Преди ден „Булгартрансгаз“ обяви обществена поръчка за изграждане на газопровод под Дунав, който да спаси блокираната българо-румънска междусистемна връзка. Тя е готова в сухопътните участъци, но счупена сонда под реката блокира проекта. За изграждането на нов преход под Дунав с дължина 2,1 км са отделени близо 4,7 млн. евро.
Източник: Преса (23.03.2015)
 
Брюксел задълбава разследването срещу БЕХ за газов монопол Нова наказателна процедура срещу България може да започне Брюксел. Вчера Европейската комисия (ЕК) придвижи напред разследването срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ) за злоупотреба с господстващо положение на пазара на природен газ. Преди около година ЕК обяви, че БЕХ е заплашен от глоба в размер на 10% от годишния му оборот заради това, че дружеството ограничава търговците на ток, които работят на свободния пазар. Едновременно с това комисията предупреди, че започва проверка дали БЕХ и дъщерните му дружества - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" - пречат на конкурентите си да получат достъп до газовата мрежа. Това е ставало чрез резервиране на целия капацитет на газопровода за внос у нас, а той не е бил нужен на БЕХ и "Булгаргаз". Глобата за това провинение също може да е до 10% от оборота на БЕХ за последната финансова година. Ако се стигне дотам обаче, това би било сериозен удар по холдинга - само годишните му приходи за 2013 г. са около 5.7 млрд. лв., а част от дружествата му като НЕК и "Булгаргаз" са във влошено финансово състояние. За тази една година БЕХ не е успял да предостави на ЕК доказателства, че не пречи на конкуренцията. "Антитръстовите правила на ЕС са важен инструмент за допринасяне за Енергийния съюз. Трябва да премахнем бариерите, за да могат гражданите и бизнесът на ЕС да се ползват от по-конкурентни цени на енергията и сигурност на доставките. За да се конкурират на българките пазари на доставка на газ, предприятията се нуждаят от достъп до газовата инфраструктура на БЕХ", коментира вчера еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестегер. От холдинга съобщиха, че ще съдействат на ЕК. За целта дружеството ще подготви мотивиран отговор на "притесненията на ЕК". От БЕХ уточниха, че процедурата е започнала дори още по-рано - през юли 2013 г., заради опасения на Брюксел за евентуално ограничение на достъпа на трети страни до преносната ни мрежа, до газовото хранилище в Чирен, както и до инфраструктура за внос на природен газ.
Източник: Сега (24.03.2015)
 
БЕХ може да бъде глобен с 470 млн. лв. заради нарушаване на конкуренцията Български енергиен холдинг (БЕХ) е заплашен от глоба от 470 млн. лв. заради нарушения на конкуренцията, съобщиха от Еврипейската комисия. Брюксел придвижи напред разследването срещу холдинга за злоупотреба с господстващо положение на националния пазар на газ. На компанията и дъщерните му дружества, които също са обект на разследването, днес са били изпратени възраженията на Комисията срещу пазарните им практики. Ако подозренията за нарушаване на антитръстовите правила се потвърдят, може да последва сериозна финансова санкция. Ако докаже нарушение, Европейската комисия може да забрани съответните пазарни практики и да наложи глоба в размер до 10 на сто от годишния оборот на дружеството. Оборотът на БЕХ за 2013 г. по консолидирания отчет на компанията е 4,708 млрд. лв. Това означава, че ако се стигне до глоба държавният холдинг трябва да плати до 470 млн. лв. Разследването на дейността на БЕХ, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" се води от юли 2013 г. Според предварителното становище на ЕК, което им е изпратено днес, те може да са нарушили антитръстовите правила чрез възпрепятстване на конкуренти да получат достъп до ключова газова инфраструктура в България. На този етап Комисията има опасения, че БЕХ и неговите дъщерни дружества са отказвали на конкурентите си достъп до газопреносната мрежа и до съоръжението за съхранение на газ, и че са резервирали капацитет, който не им е необходим по газопровода за внос. Припомняме, че Европейската комисия разследва БЕХ и за евентуални териториални ограничения, които холдингът налага в договорите за доставка на електроенергия. През август 2014 г. ЕК излезе по този казус с предварително заключение, но това не означава спиране на разследването.
Източник: econ.bg (24.03.2015)
 
Цената на парното може да се понижи с до 10 % в зависимост от типа на централата Цената на парното може да се понижи с до 10 % в зависимост от типа на централата. Принципът в разработването на отделните цени на топлофикационните дружества и заводски централи, използващи природен газ, е да се компенсират загубите им, които са настъпили в резултат от непроменянето на цената на природния газ в минали тримесечия, когато тя се е увеличавала. Иван Иванов, представител на „Булгаргаз” ЕАД заяви, че намалението на цената на природния газ, посочено от дружеството за второто тримесечие от 2015 г. (с 13,17% в сравнение с прилаганата през първо тримесечие на 2015 г. )не е актуално, тъй като курсът на щатския долар се е повишил. По думите му продажната цена на природен газ е изчислена при курс на щатския долар в лева от 1,66, а сега той е около 1,8. Той посочи, че при задържане на цените според стария курс на долара, продажната цена на природен газ от "Булгаргаз" ЕАД ще се окаже по-ниска от разходите за закупуване на газа. По предварителни изчисления този отрицателен резултат ще бъде повече от 30 млн. лева. Иванов подчерта, че предвид значителното влияние на този фактор „Булгаргаз” ЕАД счита за целесъобразно комисията да отчете тази разлика между ценообразуващия и действащия курс., не е актуално, тъй като курсът на щатския долар се е повишил. По думите му продажната цена на природен газ е изчислена при курс на щатския долар в лева от 1,66, а сега той е около 1,8. Той посочи, че при задържане на цените според стария курс на долара, продажната цена на природен газ от "Булгаргаз" ЕАД ще се окаже по-ниска от разходите за закупуване на газа. По предварителни изчисления този отрицателен резултат ще бъде повече от 30 млн. лева.
Източник: Агенция Фокус (24.03.2015)
 
Газова алтернатива - най-рано след три години Газовата връзка между България и Гърция ще бъде изцяло финансирана с европейски средства. Стойността на този интерконектор ще бъде 220 млн. евро. Европейската комисия е уверила България, че този проект ще се финансира с европейски средства. Газовата връзка с Гърция вече беше частично финансирана с 45 млн. евро от Европейската комисия още през 2009 г. по Европейската енергийна програма за възстановяване. През май трябва да бъде взето и окончателно инвестиционно решение от акционерите от гръцка страна - DEPA, италианската Edison и Българския енергиен холдинг (БЕХ) от българска, които държат равни дялове. По план строителството на газопровода трябва да завърши до края на 2017 г. и да влезе в експлоатация през 2018 г. Идеята е по него към България да потече азерският газ от Трансанадолския газопровод, чието начало на изграждане беше обявено преди седмица.
Източник: Капитал (24.03.2015)
 
Природният газ може да поевтинее с до 10% от юли Природният газ може да поевтинее с нови около 10% от юли. От април намалението ще е с близо 13 на сто, а окончателното решение за това ще бъде взето днес от Комисията за енергийно и водно регулиране. „Действително имаме очаквания, ако се задържат цените на петрола и курсът на долара спрямо лева на сегашните равнища, през третото тримесечие отново да имаме едно намаление в рамките на до 10%“, каза за БНР изпълнителният директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов. Той добави, че местният добив на синьо гориво е намалял от 16 на 4%: „В сравнение с първоначалните години на експлоатация, количествата, които са за вътрешен пазар от местен добив, намаляват“. "Булгаргаз" ще започне със собствени средства да купува синьо гориво за хранилището в "Чирен" в размер на около 280 милиона кубични метра. Ще се работи и за търсене на други форми на финансиране, включително и обявяване на процедура за акредитираща институция“, каза още Петьо Иванов.
Източник: Сега (30.03.2015)
 
Природният газ поевтинява с 13% от утре Намаление на цената на природния газ през второто тримесечие с 13.1% одобри вчера Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Точно толкова поискаха преди дни и от обществения доставчик "Булгаргаз". Новата цена ще важи от утре. С нови 10% може да падне цената на синьото гориво през третото тримесечие - от юли, допусна вчера шефът на компанията Петьо Иванов. "Действително имаме очаквания, ако се задържат цените на петрола и курсът на долара спрямо лева на сегашните равнища, през третото тримесечие отново да имаме намаление в рамките на до 10%", заяви той пред БНР. "Булгаргаз" ще започне със собствени средства да купува синьо гориво за хранилището в "Чирен" в размер на около 280 милиона кубически метра. "Ще се търсят и други форми на финансиране, включително и обявяване на процедура за акредитираща институция", каза още Петьо Иванов. Новите цени на газа ще доведат и до по-ниски цени на парното. Точно с колко ще поевтинее топлото и горещата вода все още не е ясно, но се очаква намалението в различните градове да бъде с до 10%. Междувременно, за да не фалира, свързваната с бизнесмена Христо Ковачки "Топлофикация-Русе" реши да изпълни ремонтната програма за тази година през април-май. Обикновено профилактиката и спирането на топлата вода се правят през юли и август. Причината за изтеглянето на графика е в последните промени в енергийния закон, според които токът, произведен по неефективен метод, не се изкупува задължително от НЕК. В момента засегнатите дружества не могат да продават този ток и на свободния пазар заради липсата на нормативна уредба. Очаква се правният вакуум да бъде преодолян до започването на новата регулаторна година от 1 юли.
Източник: Сега (31.03.2015)
 
Франция става мотор за газовия ни хъб Франция ще стане мотор в Европа за газовия хъб на България. Това обещание получи премиерът Бойко Борисов от френския президент Франсоа Оланд след срещата им в Елисейския дворец във вторник следобед в Париж. Срещата между двамата продължи повече от предвиденото по протокол. Премиерът Борисов запознал детайлно Оланд с намеренията и предложенията на България за строежа на газовия хъб. "Франция винаги се е намесвала в тежки за България моменти, когато трябва да се даде репер за развитие. Газовият хъб и възможността да се развие "Южен поток" до България е чудесна възможност да се използва цялата газопреносна система на България с нови компресорни станции, които имат стратегическо място. Затова съм много щастлив, че президентът Оланд ме разбра. Над една карта половин час му чертах къде и какво може да се случи и мога за българите да кажа, че намерихме мотор, който да ни помогне в осъществяването на тази идея. А Франция е държавата, която има изключително влияние в Европейския съвет, Европейската комисия и отношения с Русия", заяви премиерът след срещата. И отново поздрави френския държавен глава и германския канцлер Ангела Меркел за усилията, които са положили за Минското споразумение. "И се надявам, че и Русия ще се съобразява с него и тези санкции, които толкова много тежат и на европейските държави, и на България като буквално във всяко едно отношение търпим загуби, на самите руснаци", обясни министър-председателят.
Източник: Стандарт (15.04.2015)
 
"Булгаргаз" търси 10 обслужващи банки Конкурс за избор на десет обслужващи банки обяви „Булгаргаз“. Причината за големия брой е, че държавните компании са задължени да не концентрират повече от 25% от нетните си пари в една кредитна институция. Досега „Булгаргаз“ не спазваше изискването и 96,93% от средствата на компанията се оказаха блокирани по сметки в КТБ. Според източници на „Труд“ става въпрос за над 90 млн. долара. В конкурса „Булгаргаз“ ще оценява офертите по количествени и качествени критерии. Към качествените се отнасят наличието на интернет платформа за банкиране, срокът, за който може да бъде извършен превод на големи суми и наличието на клон или централа в София. Към количествените влизат всички такси за обслужване на банката, възможността за бързо онлайн банкиране и таксите й за преводи към други кредитни институции. В началото на март компанията майка на „Булгаргаз“ - Български енергиен холдинг също обяви процедура за избор на пет обслужващи банки. Подобно на „Булгаргаз“ до скоро холдингът държеше голяма част от парите си в КТБ.
Източник: Труд (17.04.2015)
 
Обявиха нови търгове за "Силистар" и "Терес" Обявиха нови конкурси за търсене и проучване на нефт и газ в блоковете "1-22 Терес" и "1-14 Силистар" в "Официален вестник на ЕС", съобщиха от Министерството на енергетиката. Блоковете заемат съответно част от шелфа и дълбоководната част от изключителната ни икономическа зона срещу Бургаския залив. Фирмите, които спечелят търговете, ще подпишат разрешения за търсене и проучване за 5 години. Кандидатите трябва да имат поне 150 млн. евро приходи за последните три години. Офертите ще бъдат оценявани по заложените работни програми и бонуси и средствата за опазване на околната среда. Кандидатите могат да закупуват конкурсни книжа до 17 август, да подават заявления за участие до 7 септември, а оферти - до 21 септември. Обявяването на конкурсите е израз на ангажимента на кабинета "Борисов" за намаляване на зависимостта на България от вноса на нефт и газ, се казва в съобщението на енергийното министерство.
Източник: Стандарт (21.04.2015)
 
Печалбата на БЕХ със спад от над 36 на сто Печалба на Българския енергиен холдинг (БЕХ) продължава стремително да пада. През 2014 г. печалбата на дружеството преди данъци е била 286 млн. лв., докато година по-рано тя е била близо 415 млн. лева, което е намаление с 36,6%. Това става ясно от публикуваните данни от финансовия отчет на дружеството. Интересен факт е, че нетните парични потоци от финансовата дейност на БЕХ са отрицателни за 2014 г. - минус 84,8 млн. лв. Година по-рано приходите от финансова дейност са било за 480,8 млн. лв. Също така постъпленията от дивиденти на холдинга рязко са намалели. За миналата година те са били 27,5 млн. лв., а година по-рано те са били 81,7 млн. лв. Във финансовия си доклад за 2014 г. БЕХ отчита вземания от "Топлофикация София" за 53,5 млн. лв. само за миналата година, но записани в графата "нетекущи активи", съобщава iNews. В другата графа "текущи активи" пък е записано, че вземанията на БЕХ от дружеството са за 354,3 млн. лв. Холдингът има и блокирани сметки в КТБ за 14,7 млн. лв. Сред дългосрочните пасиви на холдинга най-голямото перо е облигационната емисия в нейната нетекуща част. По нея БЕХ има да изплаща още 972,9 млн. лв. към края на 2014 г. През 2014 г. БЕХ е предоставила заем на Мини "Марица Изток" за 60 млн. лв. за оперативни нужди. Газовият доставчик "Булгаргаз" е получи 62 млн. лв. заем от холдинга през изминалата година. Отделно НЕК също е получил нов заем от 53 млн. лв. БЕХ е закупил вземания на "Булгаргаз" от "Топлофикация София” за близо 120 млн. лв., става ясно от доклада на холдинга. В същото време оттам са продали свои вземания на "Мини Марица Изток" за 4,2 млн. евро. Същото упражнение е било направено и с ТЕЦ "Марица Изток 2" като там са продадени вземания за над 21 млн. лева.
Източник: econ.bg (11.05.2015)
 
"Булгаргаз" предлага газът да поевтинее от 1 юли "Булгаргаз" предлага цената на природния газ за третото тримесечие на 2015 г. да бъде намалена с 34.62 лв. за 1000 куб. метра, съобщиха вчера от дружеството. Намалението е с 6.61% в сравнение с прилаганата през второто тримесечие на тази година цена. Така тя ще спадне до 489.10 лв. за 1000 кубически метра (без акциз и ДДС). Ако енергийният регулатор одобри предложението, цената на природния газ ще се доближи максимално до стойностите, за които настояват големите енергийни потребители у нас. От 1 април, отново по предложение на "Булгаргаз", енергийният регулатор намали цената на газа с 13.17%. Тогава обаче бизнесът настояваше за намаление от 22.7%. От дружеството обясняват, че прогнозната намалена цена се дължи на очакваните по-ниски доставни цени на природния газ през третото тримесечие на 2015 г. Окончателното предложение на "Булгаргаз" за цената ще бъде внесено в КЕВР на 10 юни.
Източник: Сега (12.05.2015)
 
Търсят консултант за газова връзка Под 333,3 хил. лева ще вземе консултантът по проекта за изграждане на междусистемна газова връзка България-Сърбия, става ясно от обява по ЗОП, публикувана от Министерството на енергетиката. Средствата са по ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 г. и ОП "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 г. Офертите могат да се подават до 17 ч. на 8 юни, а ще бъдат публично отворени на следващия ден. Изграждането на интерконектора ще повиши енергийната сигурност на двете страни и на региона като цяло. Това заяви зам.-министърът на енергетиката Николай Николов на среща с държавния секретар на Министерството на минното дело и енергетиката на Сърбия Миряна Филипович в Белград. Връзката беше обявена от Брюксел за проект от общ интерес на ЕС.
Източник: Стандарт (15.05.2015)
 
Топлофикациите натрупали 229 млн. лв. борч към „Булгаргаз” С 229 млн. лв. задължения за природен газ е приключил отоплителният сезон за пет от топлофикациите у нас. Това показват данните на “Булгаргаз” към края на април. Най-големият борч, естествено се пада на най-голямата топлофикация - столичната. По данните на държавния газов доставчик към 30 април тя му дължи 146,8 млн. лв. В сравнение с края на миналата година “Топло-фикация - София” все пак е успяла да погаси 51-52 млн. лв. Въпреки това новите задължения на общинската топлофикация никак не са малки, особено предвид факта, че в началото на миналата година “Булгаргаз” продаде други нейни борчове за газ на БЕХ Те възлизаха на 128 млн. лв. Втора по задължения към “Булгаргаз” с малко над 47 млн. лв. е плевенската топлофикация, която само за четири месеца след края на 2014 г. е натрупала нов борч от над 20 млн. лв. “Топлофикация Бургас” дължи за синьо гориво 22,3 млн. лв. при 15,8 млн. лв. към края на миналата година. За първите четири месеца врачанското дружество е натрупало нови над 3 млн. лв. и вече има да дава за газ 11,8 млн. лв. С най-нисък борч русенската топлофикация - 999 хил. лв. Към края на миналата година обаче тя не е дължала пари на “Булгаргаз”. Тези четири топлофикации се свързват с бизнесмена Христо Ковачки. От дружествата нееднократно са обяснявали неплащането си за синьо гориво с това, че НЕК от своя страна не им плаща за произведения от тях ток от когенерационните мощности. Топлофикациите са основните клиенти на “Булгаргаз”. Според данните на газовата компания за миналата година клиентите от сектор “Енергетика” са консумирали 941 млн. куб. метра газ, като спрямо предходната година това е намаление с близо 4 на сто. При втория по обеми консуматор - химическата промишленост се регистрира увеличение на закупените количества с 5,56% до 722 млн. кубични метра. По-съществен ръст на потреблението има в потреблението на металургията (16%) и стъкларската промишленост (над 13%). Там обаче обемите са доста ниски. За металургията става въпрос за годишна консумация от едва 75 млн. куб. м, а за стъкларската индустрия - 195 млн. куб. м. За цялата 2014-а “Булгаргаз” е продала 2,5 млн. куб. метра синьо гориво, което на годишна база е намаление с 1,45%. От тях под 4 на сто са дошли от местен добив на газ, който в сравнение с предходната година е паднал почти наполовина. Над 90% от газ, както е известно, идва от Русия.
Източник: Монитор (18.05.2015)
 
"Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" държали над 25% от парите си в КТБ Общият размер на паричните средства в КТБ на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и изборните дъщерни дружества възлиза на 132,839 млн. лева. Това каза в парламента министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "По-конкретно за самия холдинг, общият размер на разплащателните сметки в КТБ възлиза на 44,073 млн. лева към момента на поставяне на банката под специален надзор. На 20 юни 2014 година АЕЦ "Козлодуй" е имал парични средства в КТБ в размер на над 4 млн. лева. Към 30 юни 2014 година изискването за нетна концентрация е спазена. НЕК е имал парични наличности в левове в КТБ в размер на над 14 млн. лева. Дружеството има сключен договор с банката след провеждане на процедура на Закона за обществената поръчка, обясни Петкова. Тя посочи, че изборът на банка е одобрен с решение на Съвета на директорите. Паричните средства на Електроенергийния системен оператор в банката са в размер на над 3 млн. лева. "КТБ е избрана за обслужваща банка по реда на обществените поръчки", уточни енергийният министър. Две държавни енергийния дружества обаче, са държали над 25% от парите си в КТБ, в нарушение на нормативните разпоредби, към момента, когато банката беше поставена под специален надзор - "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", каза министър Петкова. Тя ще възложи на Държавната финансова инспекция да провери как са проведени обществените поръчки в двете дружества, с които банката е била избрана за обслужваща.
Източник: Преса (27.05.2015)
 
"Булгаргаз" предложи на енергийния регулатор цената на природния газ за третото тримесечие да бъде намалена със 7.11%. Ако ДКЕВР одобри новата тарифа, от 1 юли 1000 куб. метра от синьото гориво ще струват 486.48 лв. без акциз и ДДС - или с 37.24 лева по-евтино. Това ще е поредно намаление, след като от 1 април отново по предложение на "Булгаргаз" енергийната комисия понижи цената на природния газ малко над 13%. Цената на синьото гориво зависи от световните котировки на петрола и долара. Сега газовата компания е коригирала предложението си, внесено през май, което предвиждаше 6.61% понижение от 1 юли.
Източник: Сега (11.06.2015)
 
"Булгаргаз" предлага да свали с над 7% цената от 1 юли "Булгаргаз" предложи на енергийния регулатор цената на природния газ за третото тримесечие да бъде намалена със 7.11%. Ако ДКЕВР одобри новата тарифа, от 1 юли 1000 куб. метра от синьото гориво ще струват 486.48 лв. без акциз и ДДС - или с 37.24 лева по-евтино. Това ще е поредно намаление, след като от 1 април отново по предложение на "Булгаргаз" енергийната комисия понижи цената на природния газ малко над 13%. Цената на синьото гориво зависи от световните котировки на петрола и долара. Сега газовата компания е коригирала предложението си, внесено през май, което предвиждаше 6.61% понижение от 1 юли.
Източник: Сега (11.06.2015)
 
Aвстрийската ОМV може да пренася румънски газ през България Австрийската OMV има интерес да пренася природен газ през България, ако в находището, което в момента проучва заедно с ExxonMobil в териториалните води на Румъния в Черно море, бъдат открити залежи. Идеята е около 1-2 млрд. кубични метра газ годишно да бъдат пренасяни през интерконекторната газова връзка между България и Румъния, която все още не е влязла в експлоатация. Причината за интереса за транзит на газ през българската газопреносна мрежа е провокиран от липсата на достатъчно добре развита газова инфраструктура в Румъния. Част от транзитираните количества дори могат да остават в България, ако "Булгаргаз" или останалите газоразпределителни дружества проявят интерес към подобна сделка. Три кандидата са проявили интерес към предпроектното проучване за строежа на интерконекторната връзка между България и Турция. Това са "Химкомплект инженеринг" АД, която беше проектант за изграждането на "Набуко", което така и не започна, "Газтек БГ" АД, която е собственост на "Овергаз холдинг" и която прави предпроектното проучване на газовата връзка със Сърбия, и "Бургаснефтепроект" ЕООД, собственост на "Лукойл". Офертите бяха отворени на 8 май. Поръчката за 380 хил. евро беше обявена от "Булгартрансгаз" в края на април.
Източник: Стандарт (12.06.2015)
 
OMW строи газопровод през България Австрийската държава компания OMV може да построи газопровод, свързващ т.нар. "Турски поток" от българско-турската граница с централноевропейския разпределителен газов център в Баумгартен край Виена. Това твърди австрийското издание "Die Presse". Бъдещият главен изпълнителен директор на OMV Райнер Зеле планира с "Газпром" нов път за руския газ до Виена. Зеле ще поеме поста на една от най-силните енергийни компании в Централна Европа на 1 юли. Начело на проекта, преминаващ през България, Румъния и Унгария, щял да бъде Райнхард Мичек - бившият ръководител на газопровода "Набуко". От 2009 г. насам той ръководи Wintershall – поделение на химическия гигант BASF, катои един от основните европейски партньори на руския газов гигант и откровен критик на санкциите на ЕС срещу управляващите в Русия. При представянето на Райнер Зеле председателят на надзорния съвет на OMV Рудолф Кемлер заяви, че доставянето на руски газ през Украйна може да се промени и е "много важно OMV да се включи в този процес и да можем да играем ключова роля в качеството си на важен пункт за доставяне на газ от Русия към Централна Европа".
Източник: Стандарт (15.06.2015)
 
Държавната газова компания "Булгаргаз" е отчела загуба в размер на 15.195 млн. лв. за първото тримесечие на годината. Това показва финансовият отчет на дружеството, който беше публикуван на сайта на Министерството на финансите в края на миналата седмица (повече от месец след като останалите държавни дружества публикуваха отчетите си). Стремглаво надолу Резултатът на "Булгаргаз" е значително по-лош от този реализиран за същия период през 2014 г. Тогава дружеството е било на печалба от 7.151 млн. лв. В същото време приходите за първите три месеца на 2015 г. са по-големи спрямо миналата година (виж таблицата). Основната част от тях са формирани от продажбата на природен газ, което е основната дейност на "Булгаргаз". В същото време разходите за синьо гориво надхвърлят приходите от продажбата му за разликата от първото тримесечие на 2014 г. "През първо тримесечие на 2015 г. в сравнение с първо тримесечие на 2014 г. себестойността на продадения газ е с 18.77% по-висока. Това се дължи, от една страна, на по-голямото реализирано количество природен газ, а от друга страна, на по-високите доставни цени на природния газ", пише в отчета на дружеството. Реално среднопретеглената доставна цена на дружеството през първото тримесечие на 2015 г. е била 618.34 лв., докато цената, по която "Булгаргаз" продава природният газ, е 603.20, което е с 2.45% под себестойността на суровината. За същия период на 2014 г. това съотношение е било 14.44% в полза на продажната цена. Доставени количества От данните в отчета се вижда, че доставката на вносен природен газ през разглеждания период се е увеличила с 2.38%, докато доставката на местен газ и доставките за нагнетяване в газохранилището в Чирен са намалели съответно с 13.79 и 87%. Намалените доставки от Чирен се дължат основно на договора за покупко-продажба с фирмата "ВИЕЕ България", собственост на "Винтерсхал", и "Булгаргаз" за 100 млн. куб. метра газ, които бяха изкупени от фирмата през първото тримесечие на 2014 г. Потребление Потреблението на природен газ в страната се е повишило с 9.55% през първото тримесечие. От компанията посочват, че всички отрасли увеличават покупката на природен газ, като най-голямо увеличение се наблюдава при предприятията от химическата индустрия. Незначителен ръст се наблюдава и при предприятията от сферата на металургията. Длъжници "Булгаргаз" продължава да отчита сериозни вземания от своите клиенти, които за първите три месеца на 2015 г. са 335.968 млн. лв. Очаквано с най-големи дългове е "Топлофикация - София", която има задължения към газовото дружество в размер на 236.8 млн. лв. Паричните средства на дружеството по разплащателни сметки към края на март 2015 г. пък са 80.357 млн. лв.
Източник: Капитал (16.06.2015)
 
Газът по-евтин със 7,53 на сто от 1 юли От 1 юли природният газ ще струва със 7,53% по-евтино, реши на закрито заседание вчера Комисията за енергийно и водно регулиране. Една от причините е, че „Газпром“ е намалил доставните цени за горивото с 15%, но доларът е поскъпнал за същото време със 7,75%. Намалението е почти като онова, което самият „Булгаргаз“ поиска преди два месеца – 7,11%. Поевтиняването на газа ще доведе и до по-ниски цени на парното и топлата вода. Решенията за техните цени обаче КЕВР ще вземе на заседание в понеделник, като те също ще влязат в сила от 1 юли.
Източник: Труд (29.06.2015)
 
Природният газ поевтинява със 7.53% от 1 юли Цената, на която общественият доставчик "Булгаргаз" ще продава природния газ през третото тримесечие, намалява с 40 лева - от 524 лева на 484 лева за 1000 куб. метра. В процентно изражение намалението е от 7,53%. Това е решила Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) по време на закрито заседание днес. Решението е почти в съзвучие с искането на газовото дружество. В началото на месеца от "Булгаргаз" поискаха намаление в рамките на 7,11% до цена от 486,48 лева за 1000 куб. метра. Цената на природния газ, на която "Булгаргаз" купува от доставчика, е намаляла с 15% в доларово изражение, но в същото време стойността на долара се е увеличила със 7,55%. Това е отчетено от експертите на енергийния регулатор, стана ясно по време на пресконференция в КЕВР. По време на изслушването на представители на газовата компания пред КЕВР от "Булгаргаз" възразиха срещу определянето на средната калоричност на природния газ. Председателят на Комисията Иван Иванов определи намалението на цената на газа като "една добра новина за индустрията, която ползва природен газ". От намалението ще се възползват и газифицираните домакинства, които обаче са около 2-3% от всички. /Dnes.bg
Източник: Други (29.06.2015)
 
Само фирми с опит и пари ще търсят нефт и газ в Черно море Министерството на енергетиката като възложител ще може да отстранява кандидати в търгове за отдаване на концесия по търсене и добив на петрол и газ в Черно море, ако те не отговарят на минималните изисквания за технически капацитет и финансови възможности. Това одобриха депутатите от енергийната комисия към НС с гласуваните на второ четене промени в Закона за подземните богатства. Законопроектът беше предложен от Министерския съвет в края на май. С промените в Закона за подземните богатства фирми ще могат да започват минна дейност само, ако имат план за оползотворяване на отпадъците. Контролът върху изпълнението на дейности по търсене или добив на подземни богатства се поделя между енергийния министър, министъра на околната среда и водите, министъра на труда и министъра на културата, както и кметовете на общини.
Източник: Дума (29.06.2015)
 
Лукойл е №1 в класация на най-големите компании "Лукойл Нефтохим Бургас" и тази година оглави класацията на "Капитал" за 100-те най-големи български компании. Приходите на рафинерията за 2014 г. са 6,5 млрд. лв. На второ място е "Аурубис България" с 4,1 млрд. лв., а търговската компания на "Лукойл България" е трета с 3,2 млрд. лв. приходи. На първите четири места (четвърти е НЕК) подреждането на фирмите е същото като за 2013 г. с тази разлика, че приходите и на четирите компании са били по-високи, отколкото през 2014 г. Резултатите показват, че 100-те най-големи компании в страната имат приходи от общо 58 млрд. лв., което е 20% от всички декларирани от бизнеса обороти за 2014 г. Въпреки растежа на икономиката с 1,7% за годината, приходите на големия бизнес у нас се свиват. Дебют сред първите 10 компании в класацията прави АЕЦ "Козлодуй", който се качва от 14-та на 10-та позиция. Останалите компании в топ 10 са "Булгаргаз", "ЧЕЗ Електро България", "ОМВ България", "Кауфланд България" и "Сакса".
Източник: Стандарт (02.07.2015)
 
Към момента „Булгаргаз” има 40 млн. кубични метра синьо гориво в хранилището в Чирен. През май държавната газова компания е нагнетила едва 0,6 млн. кубични метра, а през юни – 17 млн. кубични метра, съобщиха за „Монитор” от „Булгаргаз”. От газовата компания уточниха, че това са оперативни данни и предстои „Булгартрансгаз” да представи търговските отчети за юни. За сравнение през май 2013 и 2014 г. са били нагнетени по над 50 млн. кубични метра, а през юни на същите две години – по 72-73 млн. куб. м. Последните данни на „Булгартрансгаз”, чиято собственост е хранилището в Чирен, са към 8 юни и според тях в него към тази дата е имало 166,5 млн. кубични метра.
Източник: Монитор (06.07.2015)
 
„Булгаргаз” има 40 млн. куб. м в хранилището в Чирен Към момента „Булгаргаз” има 40 млн. кубични метра синьо гориво в хранилището в Чирен. През май държавната газова компания е нагнетила едва 0,6 млн. кубични метра, а през юни – 17 млн. кубични метра, съобщиха за „Монитор” от „Булгаргаз”. От газовата компания уточниха, че това са оперативни данни и предстои „Булгартрансгаз” да представи търговските отчети за юни. За сравнение през май 2013 и 2014 г. са били нагнетени по над 50 млн. кубични метра, а през юни на същите две години – по 72-73 млн. куб. м. Последните данни на „Булгартрансгаз”, чиято собственост е хранилището в Чирен, са към 8 юни и според тях в него към тази дата е имало 166,5 млн. кубични метра.
Източник: Монитор (06.07.2015)
 
„Булгаргаз” има 40 млн. куб. м в хранилището в Чирен Към момента „Булгаргаз” има 40 млн. кубични метра синьо гориво в хранилището в Чирен. През май държавната газова компания е нагнетила едва 0,6 млн. кубични метра, а през юни – 17 млн. кубични метра. От газовата компания уточниха, че това са оперативни данни и предстои „Булгартрансгаз” да представи търговските отчети за юни. За сравнение през май 2013 и 2014 г. са били нагнетени по над 50 млн. кубични метра, а през юни на същите две години – по 72-73 млн. куб. м. Последните данни на „Булгартрансгаз”, чиято собственост е хранилището в Чирен, са към 8 юни и според тях в него към тази дата е имало 166,5 млн. кубични метра.
Източник: Монитор (06.07.2015)
 
"Топлофикация - София" има задължения за 560 млн. лева към "Булгаргаз" "Топлофикация – София" има задължения в размер на 560 млн. лева към „Булгаргаз”, съобщи по време на парламентарния контрол енергийният министър Теменужка Петкова. В отговор на въпрос на депутата от БСП Лява България Жельо Бойчев тя уточни, че само 71 млн. лева са текущите задължения към газовото дружество. Енергийният министър посочи, че през май е имала среща с представители на Българския енергиен холдинг (БЕХ), в чиято структура е "Булгаргаз", на "Топлофикация – София" и с кмета на София Йорданка Фандъкова. По време на разговорите е било намерено „работещо решение” за начина, по който топлофикационното дружество може да върне задълженията си. В момента предстои финализиране на плана, който е разработен, съобразно общественото значение на "Топлофикация – София" и подписване на споразумение за връщане на дълговете. Жельо Бойчев обаче изказа своите съмнения относно възможността дружеството да връща своите задължения, при положение че работи на загуба. През периода 2009 – 2015 година е имало множество сделки по цедиране на задълженията на топлофикационното дружества към БЕХ и „Булгаргаз”, стана ясно още от думите на Петкова пред народните избраници.
Източник: Инвестор.БГ (27.07.2015)
 
НАП започна ревизии на всички печатни медии След като в неделя критичният вестник "Сега" съобщи, че е обект на данъчна проверка след критични за управляващите публикации, в понеделник Националната агенция за приходите (НАП) уточни, че са възложени данъчни ревизии на "всички издатели на централни печатни издания". От агенцията казаха, че проверката не е провокирана от редакционната политика на изданията, а заради доклад за данъчните рискове от юни. От него ставало ясно, че "съществува риск от избягване на облагане в сектора на издателите на печатни издания". Друг аргумент е: "На значителна част от издателите не са възлагани ревизии от години и имат просрочени задължения към държавата." Всекидневникът съобщи, че е започнала пълна данъчна ревизия на издателя "Сега" АД (с мажоритарен собственик "Овергаз") за 5 години назад. В информацията се прави връзка между проверката на НАП и изразеното недоволство на премиера Бойко Борисов от публикации в медиата за това, че ГЕРБ и ДПС гласуват заедно и блокират важни за страната реформи. През изминалата седмица "Сега" излезе с няколко статии, че двете партии се "сдружават" с различни поводи - избора на подуправителите на БНБ, зачеркването на два от трите въпроса за предложения от президента референдум и други решения, свързани с енергетиката и пенсионната реформа. Изданието цитира думите на премиера Борисов от миналата седмица в парламента: "В медиите-бухалки на газовите посредници, които стотици милиони изгубиха на година вследствие на моите действия, се манипулира общественото мнение." Думите му еднозначно се отнасят за издателя на "Сега" - "Овергаз", който беше от основните доставчици на природен газ за "Булгаргаз", преди дружеството да подпише директен договор с "Газпром". "Ако някой случайно се е познал като медиа-бухалка на газов посредник, който благодарение на мен загуби бизнеса си, който е около 200-300 млн. лв на година, аз нямам никаква вина. Благодарение на моята политическа воля махнахме трите посредника между Русия и България. Ако някой се е разпознал там, аз нямам никаква вина", заяви в понеделник премиерът Бойко Борисов по повод информацията за данъчната проверка на издателя на "Сега". В България няма друга медиа, в чиято собственост да участва дружество от газовия бизнес. На въпрос на "Капитал" от НАП отговориха, че ревизиите са били възложени в последните десет дни на юли и включват над 50 издателя на печатни медии, на значителна част от които не са правени ревизии от години и имат просрочени задължения към държавата. На въпрос има ли други сектори, в които на всички фирми да се прави едновременно ревизия, отговорът беше, че има, но не уточниха кои. Според данъчните ревизиите на издателите на печатните медии са част от рутинната им практика за оценка на риска от избягване на облагане, като от началото на годината до момента от приходната агенция са възложили над 30 000 проверки и ревизии. Вътрешният им анализ за рисковете в сектора отчитал различни параметри, които се базират на конфиденциални данни, а причината точно сега да се започнат тези ревизии е, че докладът е от тази година и сега НАП разполага с ресурсите и механизмите за тях. В момента агенцията подготвя подобен анализ и за електронните издания, като допълва, че е възможно да започне ревизии и на дружествата, които управляват онлайн издания. Междувременно Мартин Батков, член на съвета на директорите на "Стандарт", потвърди, че в момента тече ревизия и във вестник "Стандарт". Това не е първата ревизия на "Сега" след критични към властта статии, припомнят от всекидневника. В края на 2008 г. НАП проведе пълна ревизия на "Овергаз инк." за периода 2003 – 2007 г., когато изданието беше една от малкото медии, критикуващи тогавашната тройна коалиция и кабинета на Сергей Станишев. Тогава не бяха намерени нарушения, но НАП отказа да признае разходите за рекламата, която фирмата е публикувала в "Сега". След оспорване на акта в съда през 2013 г. "Овергаз инк." спечели делото на всички инстанции, съобщават от вестника. През 2014 г. НАП извърши пълна данъчна проверка и на издателя на "Капитал" и "Дневник" - "Икономедиа", но не откри нарушения. През проверки преминаха членовете на неформалната организация "Протестна мрежа", както и Българският хелзинкски комитет, повечето приключиха, но и там не бяха открити нарушения. Сегашната проверка на вестник "Сега" можеше да се предвиди и след последвалата критиките на премиера публикация на агенция ПИК, която обвини "Нова телевизия" и собственика на "Овъргаз" Сашо Дончев в "подла комбина срещу Бойко". Съюзът на издателите в България обяви, че очаква информация кои медии проверява НАП. В декларация на съюза в понеделник се казва, че буди тревога съвпадението между изразеното от премиера недоволство спрямо изданието и започналата ревизия. "Припомняме, че в началото на 2014 г. НАП извърши пълна данъчна ревизия на "Икономедиа" - издател на "Капитал", "Дневник" и "Капитал дейли", които тогава публикуваха критични материали за ролята на КТБ и финансирането й, връзките на Цветан Василев с депутата от ДПС Делян Пеевски и бяха сред най-критичните към правителството "Орешарски" и към прокуратурата. Проверките не откриха нарушения. В същото време научаваме за сделки на медийния пазар с участието на фирми, които дължат пряко или косвено пари на фалиралата на КТБ и това не е станало повод институциите да извършат проверки, най-малкото за произхода на парите", посочват от СИБ. Съюзът очаква информация кои печатни и електронни медии са проверявани от НАП, както и какви са заключенията в цитирания от агенцията доклад. Членовете на СИБ изразяват надежда институциите да не бъдат използвани за натиск срещу неудобни медии и редакционната политика на изданията да не бъде използвана като критерий за проверка. През февруари м.г. активисти на "Протестна мрежа" подадоха общ сигнал срещу Делян Пеевски, Цветан Василев, Ирена Кръстева и Николай Бареков, като един от аспектите в него беше свързан с особености във финансовите резултати в изданията на Ирена Кръстева. В сигнала се казваше директно: "Видно от годишните финансови отчети, през следващите години фирмите издатели на вестниците успяват да погасят предходните си задължения, техните собственици - да изплатят кредитите, с които са закупени, и в същото време да реализират печалби от приходи, които по никакъв случай не съответстват на динамиката на пазара. След продължила десет месеца проверка прокурор Боряна Бецова от Софийската градска прокуратура отказва да образува досъдебно производство по сигнала. От постановлението й става ясно, че в рамките на проверката са били назначени ревизии на "Балканска медийна компания" (след която е издаден ревизионен акт, с който е установена дължима сума в размер на 290 хил. лв., но и надвнесени 427 хил. лв., т.е. НАП е възстановила на дружеството 136 хил. лв.) и холдинговото дружество "Нова българска медийна група холдинг" (от издадения ревизионен акт става ясно, че фирмата държи корпоративен данък 16 хил. лв. и лихви от 54 хил. лв., които са били платени). Държавното обвинение обаче не намира за необходимо да възложи данъчни проверки на фирмите, които издават вестниците - едноименните дружества "Телеграф", "Монитор" и "Политика", като цитира издадени през 2008 г. ревизионни актове от проверки за период, обхващащ времето, преди изданията да бъдат придобити от Ирена Кръстева. Отказът да разследва изданията е защото… са си платили всички данъци.
Източник: Капитал (04.08.2015)
 
"Булгаргаз" с 13,65% по-евтин природен газ Доставчикът "Булгаргаз" предлага цената на природния газ за четвъртото тримесечие на 2015 г. да бъде намалена с 13,65%. Според Закона за енергетиката компанията трябва да представи на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявлението за изменение на действащите цени за всяко тримесечие. Според изчисленията на дружеството прогнозната стойност на синьото гориво е 418,14 лв. за 1000 куб. метра без акциз и ДДС. От компанията предвиждат намаление с 66,12 лв. на 1000 куб. метра в сравнение с прилаганата през третото тримесечие на 2015 г. цена. От "Булгаргаз" обясняват, че предлагането намаляване на цената се дължи на очакваните по-ниски доставни цени на природния газ в края на годината.
Източник: econ.bg (11.08.2015)
 
С 15 дни по-късно спрямо миналата година е започнал сезонът по нагнетяване на природен газ в хранилището в Чирен, става ясно от отчета на "Булгаргаз" за първото полугодие на 2015 година. От данните е видно и че количествата, с които компанията разполага в хранилището, са значително по-малко спрямо миналата година - 41 млн. куб. метра спрямо 250 млн. куб. метра към 30 юни 2014 година. През миналото лято обаче опасенията, че кризата в отношенията между Украйна и Русия ще прерасне в нова газова война, бяха значително по-големи. В крайна сметка през есента обаче двете страни успяха да се споразумеят. Въпреки по-спокойната обстановка от газовата компания планират да нагнетят същите количества газ, както миналата година. Отчетът на "Булгаргаз" показва още увеличение на потреблението на природен газ през първото полугодие в размер на 3,2%. В периода януари - юни компанията е доставила на своите клиенти 1,43 млрд. куб. метра природен газ, спрямо 1,39 млрд. куб. метра за същия период на миналата година. Отчасти това се дължи на по-студената зима, става ясно от разчетите за месечните доставки. Въпреки повишеното потребление приходите от дейността (основно продажбата на газ - 99,7%) на компанията намаляват - с 5,4% до 821 млн. лева. Разходите пък се повишават с почти 4% до 856 млн. лева. Към края на юни "Булгаргаз" реализира нетна загуба от 34,4 млн. лева, спрямо печалба от 42,3 млн. лева през първото полугодие на миналата година. Дружеството има блокирани 17,4 млн. лева в КТБ. От "Булгаргаз" отчитат като основни рискови фактори за дейността си регулаторните решения на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), както и търговските вземания и задълженията. Най-големите длъжници на компанията са топлофикационните дружества.
Източник: Дума (13.08.2015)
 
„Булгаргаз” вкара 135 млн. куб. м в хранилището в Чирен Макар че това лято „Булгаргаз” започна с 15 дни по-късно нагнетяването на природен газ в хранилището в Чирен, закъснението се наваксва. Това показват данните на газовия оператор „Булгартрансгаз”, който е собственик на хранилището. В момента „Булгаргаз” има в хранилището 175 млн. куб. м. Към края на юни държавният газов търговец разполагаше с 40 млн. куб. м. Това означава, че от тогава насам за шест седмици са нагнетени около 135 млн. куб. м. Така общото количество нагнетен газ към момента е около 300 млн. куб. м. Освен „Булгаргаз” синьо гориво в хранилището държи и „Булгартрансгаз”. Компанията беше задължена от предишния кабинет да поддържа резерв от газ. В действителност това беше направено основно за да се налеят свежи пари в „Булгаргаз”.
Източник: Монитор (17.08.2015)
 
Добивът на български газ падна до 7 млн. куб. м месечно Местният добив на газ за първите шест месеца на годината възлиза на 44 млн. кубични метра, или малко над 7 млн. куб. м средно на месец. Това количество представлява едва 3,5 на сто от цялото доставено синьо гориво в страната за първите шест месеца на годината, показва отчетът на „Булгаргаз”. Освен че е малък, делът на местния добив продължава да върви надолу. На годишна база спадът е с 31,2 на сто спрямо отчетения добив за първото полугодие на 2014 г. от 64 млн. куб. м. Очакванията на експертите са, че местният добив ще пада още. Причината е изчерпване на сегашните находища и забавяне в старта на търговския добив от други такива. Едно от най-обещаващите проучени досега находища е „Койнаре” на “Дайрект Петролеум” (собственост на канадската Trans Atlantic). То има четири участъка - “Борован”, “Враняк”, “Девенци” и “Садовец”. “Девенци” е единственият от четирите участъка, проучени в пълнота. От него се очакват 13,7 млрд. куб. м. На неговия старт се основаваха и прогнозите за скок на дела на местния добив до 25-30%. В сравнение с първите шест месеца на миналата година са внесени 1,198 млрд. куб. м. синьо гориво, което е с 2,4% по-малко. Тези количества представляват над 95% от синьото гориво, доставено у нас към края на юни. Заедно с използваните количества от хранилището в Чирен общото потребление на газ в страната за първите шест месеца е в обем от 1,437 млрд. куб. м.
Източник: Монитор (17.08.2015)
 
Списъкът с кредиторите на Корпоративна търговска банка бе публикуван в Търговския регистър днес, след като вчера синдиците Лазар Илиев и Росен Ангелчев го внесоха. Списъкът включва имената на кредиторите, основанието за приемането на вземането и размерът му, видът и размера на обезпечението и поредността на удовлетворяване на вземането, предаде БНР. В него са вложителите с над гарантираните от държавата 196 000 лева депозити. В списъка фигурират имената на хора и фирми с признати вземания от банката. Най-големият кредитор е Фондът за гарантиране на влоговете. От 4 декември 2014 г. до 17 ч. на 17 август 2015 г. той е изплатил 3 647 600 хил. лева на 109 230 вложители. Банки Извън Фонда, сред най-големите кредитори-банки, се оказват държавната Българска банка за развитие с 46 651 510.50 лева, следвана от Societe Generale, Париж – 44 325 903.67 лева, и Commerzbank AG, Франкфурт – 12 458 917,99 лева. Отделно, Българска банка за развитие е направила две цесии – за 8 400 000.00 и още 13 001 047.22 лева – и така си е прибрала общо 21 401 047,22 лева. Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол има 10 756 479,92 лева. Сред имената на хора в списъка, които се отличават, са почетният председател на ДПС Ахмед Доган, който има да взима 694 272 лева. Вътре е и евродепутатът Николай Бареков, който има само 50 лева в банката. Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев също присъства в списъците - има да взима 189 833 лева. В списъка фигурират и фирми свързани с Василев като Бромак, които имат да взимат 11 млн. лева, Дунарит с 85 млн. лева и Нуртс с 3.5 млн лева. Commerzbank, Societe Generale и Българска банка за развитие ще получат първи парите си при осребряването на активите на фалиралата КТБ. Германската банка има да взима 12.45 млн. лева, Societe General – 41 млн. лева, а ББР – повече от 46 млн. лева. С една от най-високите суми в списъка фигурират „Топлофикация София” – 90 243 658 лева, „Булгартрансгаз” има 60 млн. лева, а АЕЦ Козлодуй 4.5 млн. лева.
Източник: 24 часа (18.08.2015)
 
Минната камара: Цените на металите са близки до критичните нива Предприятията от добивната и преработващата промишленост също ще бъдат засегнати от спадащите цени на международните пазари. От Българската минно-геоложка камара (БМГК), която обединява 118 дружества в сектора, коментираха, че в момента цените на металите са близки до критични нива. И допълниха, че в борсовите цени се забелязва цикличност с падове и повишения на цените на металите, които се добиват в България. В момента за пореден път от 2012 г. се наблюдава тенденция на намаляване на цените на металите на световните борси, което влияе върху конкурентоспособността на българските рудодобивни компании, чиято продукция се търгува по борсови цени, посочват още от камарата. Обясниха също, че в подобна ситуация компаниите трябва да оптимизират разходите си, за да преодолеят ниските приходи, които са функция от борсовите цени и добитите количества. Когато пък цените се увеличат трайно, компаниите интензивно влагат средства в инвестиционните си програми, за да могат да се подготвят за циклите на намаление.
Източник: Капитал (25.08.2015)
 
"Агрополихим" завършва терминала, чрез който ще купува по-малко газ "Агрополихим" е пред приключване на изграждането на терминал за съхранението на 10 хил. тона амоняк, което ще позволи на дружеството да намали разходите си за природен газ. Проектът продължава повече от 10 години. Терминалът трябва да бъде пуснат в експлоатация през септември или октомври. Отделно торовият завод има намерение да изгради котел за производството на топлоенергия чрез изгарянето на слама, което допълнително ще намали разходите му за природен газ с около 2 млн. лв. месечн. "Ако ние и още един торов завод като "Неохим" спрем потреблението на природен газ, това означава, че "Булгаргаз" ще загуби най-големите си и платежоспособни клиенти и ще остане да работи с "Топлофикация - София", коментира зпълнителния директор на "Агрополихим" Васил Александров. Действително за първите шест месеца на 2015 г. химическата индустрия за първи път изпреварва по потребление на природен газ (макар и с малко) енергетиката, с което се превръща в най-големия клиент на "Булгаргаз", сочат данните от финансовия отчет на газовото дружество за полугодието. Според данните химическият сектор е купил 536 млн. куб. метра газ, което е увеличение от близо 40% спрямо същия период на 2014 г.
Източник: Капитал (26.08.2015)
 
17 български компании попадат сред най-големите 500 в ЦИЕ 17 български компании попадат в класация на най-големите дружества в Централна и Източна Европа за 2014 г., след като година по-рано бяха 13. Общият им оборот достига 17,99 млрд. евро, което също е ръст – с 4,24%. Това показва класацията на международния кредитен застраховател Кофас - Кофас ЦИЕ Топ 500, която се публикува за седма поредна година. В целия регион компаниите в класацията генерират общ оборот от 572 милиарда евро, което надвишава почти половината от общата сума на номиналния БВП на тези икономики. Класацията подрежда компаниите, като отчита за основен показател оборота им и други допълнителни индикатори като брой на служителите и нетна печалба. Броят на българските компании нараства, което определено е позитивен знак. Общо взето, оборотите им също нарастват, но със сравнително по-малки стойности, което пък премества компаниите по-надолу в класацията. На предна позиция остава Лукойл Нефтохим Бургас, макар и вече на 23-то място, а от производствените компании най-напред е Аурубис, която е 52-ра. Тя отбелязва и най-сериозен ръст в печалбата сред родните компании – близо 216%.“ Най-големите 10 български компании в класацията са Лукойл Нефтохим, БЕХ, Аурубис България, Лукойл България, НЕК, Булгаргаз, ЧЕЗ Електро България, ОМВ България, Кауфланд България и Сакса.
Източник: Инвестор.БГ (27.08.2015)
 
17 наши фирми в класация Топ 500. Международният кредитен застраховател „Кофас“ е за страните от Централна и Източна Европа Броят на българските компании в класацията Топ 500 на международния кредитен застраховател „Кофас“ за страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) расте. В подреждането за 2014 г. вече са включени 17 наши компании спрямо 13 предходната година. Критериите са били ръст на оборота и назначените служители спрямо предходната година. Общият оборот на българските фирми, включени в подреждането, достига 17,99 млрд. евро. Това е увеличение с 4,24% на годишна база. Новите компании в класацията са шест - „Адванс Пропъртис“, АЕЦ „Козлодуй“, „Софарма“, БТК, „Метро Кеш енд Кери“ и Мтел. Има и две фирми, които са отпаднали – „Нафтекс Петрол“ и „Табак Логистик Груп“. Останалите БГ фирми в класацията са предимно от енергийния сектор. Най-напред в подреждането е „Лукойл Нефтохим Бургас“, която заема 23-о място. Дори годишният спад в оборота на компанията с 14,5% до 3,33 млрд. евро не е успял да я измести от предните позиции. На второ място сред българските фирми и на 26-о в подреждането е Българският енергиен холдинг (БЕХ). Оборотът на дружеството за 2014 г. е 3,17 млрд. евро и се е увеличил с 8,8% за година. На трета позиция сред нашите фирми и на 52-о в общото подреждане е „Аурубис България“. Годишният оборот на компанията е 2,11 млрд. евро, но се свива със 7 на сто. Печалбата на компанията обаче нараства с близо 216% до 61 млн. евро. Освен тях в класацията са включени още „Лукойл България“, НЕК, „Булгаргаз“, „ЧЕЗ Електро България“, „ОМВ – България“, „Кауфланд“, „Сакса и Петрол“. „Оборотите на българските фирми като цяло нарастват, но със сравнително по-малки стойности, което пък премества компаниите по-надолу в класацията“, коментира Милена Виденова, управител на „Кофас“ за България. Челните места в класацията са заети от дружества, опериращи в Полша, Унгария и Чехия. Голяма част от тях работят в петролния бранш и автомобилната индустрия. Общият оборот на всички компании, включени в класацията, е 572 млрд. евро.(http://www.bulgaria.utre.bg/2015/08/27/335979-17_nashi_firmi_v_klasatsia_top_500)
Източник: Други (27.08.2015)
 
Иван Иванов, КЕВР: Очаква се цената на природния газ за следващото тримесечие да бъде с 13,65% по-ниска Очаква се цената на природния газ за следващото тримесечие да бъде с 13,65% по-ниска. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пред журналисти в сградата на комисията. „Считам, че природният газ ще поевтинее с общо 30% за годината. Предварителните разчети на „Булгаргаз” показват, че цената на природния газ за следващото тримесечие би трябвало да бъде с 13, 65% по-ниска”, заяви той. По думите хода на движение на котировките на суровия петрол в последните 10 дни показва, че този процент може да бъде дори и по-голям. Иван Иванов не пожела да коментира дали спада в цената на природния газ ще се отрази на цената на парното през зимните месеци. На 10 септември Комисията за енергийно и водно регулиране ще получи ценово предложение на”Булгаргаз” за цените на природния газ. „Ще го проучим и ще излезем със становище до 30 септември за цената парното от 1 октомври, както е предвидено в нашите правила. За момента не мога да кажа нищо, защото не мога да говоря от името на комисията”, коментира Иванов."Комисията ще излезе със свое решение, защото няма пряка зависимост между цената на парното и природния газ. Природния газ е суровина и както цената на въглищата и нейното изменение няма пряко отражение върху цената на електроенергията, така и цената на природния газ няма пряко отражение върху топлинната енергия", каза още Иванов.
Източник: Агенция Фокус (28.08.2015)
 
Природният газ и парното ще поевтинеят от 1 октомври. Това стана ясно от думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Иванов не пожела да каже в пряк текст, че ще има намаление на цената на парното, но потвърди, че ще се следва правилото петте процента. При него, когато синьото гориво поевтинява с над 5%, КЕВР коригира и цената на топлинната енергия. Това условие със сигурност ще бъде изпълнено, тъй като самата „Булгаргаз“ прогнозира преди две седмици, че от 1 октомври газовата тарифа ще намалее с 13,65%. Шефът на КЕВР обаче смята, че спадът на цената на синьото гориво ще е по-голям от въпросния процент. Иванов не посочи колко по-голям, той само обясни, че прогнозата му се базира на ситуацията с котировките на петрола през последните 10 дни. Преди няколко дни сортът Брент падна на 43 долара, като след това се възстанови до около 45 долара за барел. Газът е основният фактор за цената на парното, като разходът за синьо гориво формира около 70% от себестойността на топлинната енергия. Председателят на регулатора посочи още, че общото намаление на газовата тарифа, което ще се получи от началото на годината ще е над 30%. Според прогнозата на „Булгаргаз” за тарифата за последното тримесечие, към момента то се получава от 30,2 на сто. Дър-жавната газова компания ще внесе заявлението си за цената на 10 септември, а КЕВР ще вземе окончателното си решение до 30 септември. Освен на парното, намалението на цената на природния газ би следвало да доведе и до намаляване на цената на тока който се произвежда от топлофикациите с когенерационни мощности. Това обаче едва ли ще бъде толкова съществено, за да се стигне до намаление на цената на микса на НЕК, а оттам – и на крайните потребители. Такъв ефект не може да се очаква и след влизането в сила на споразуменията с двете американски централи – ТЕЦ „AES Марица Изток 1” и ТЕЦ „Кон-турГлобал Марица Изток 3”, стана ясно от коментар на Иван Иванов по-късно. Икономията от договореното намаление на цените им за разполагаемост ще е 96 млн. лв. на година. Според Иванов обаче тя ще се ползва като буфер. „НЕК има 3 млрд. лв. дългове, те трябва да бъдат покривани”, обясни той защо заради тази икономия не би следвало да се свалят цените на тока. „Нама-лението на цените на двете централи е заложено в ценовия модел, като сумата която би спестила НЕК до влизането в сила на споразуменията е заложена като сума, която ще получи от фонда за стабилизиране на енергетиката”, поясни шефът на регулатора. Иванов съобщи още, че КЕВР вчера е одобрила споразумението между НЕК „КонтурГлобал Марица Изток 3”, както преди около месец одобри това с AES. Те обаче няма да влязат в сила, докато НЕК не им плати близо 900 млн. лв., които са просрочени. До редакционното приключване на броя БЕХ все още не беше пуснал процедурата за избор на банки, които да отпуснат кредит за изплащането на въпросната сума. Очаква-ше се това да се случи до 27 август. Като цяло обаче шефът на КЕВР не вижда нови предпоставки, които да позволят намалението на цената на тока от 1 октомври.
Източник: Класа (28.08.2015)
 
"Булгаргаз" ще поиска поевтиняване на газа с 14 % "Булгаргаз" ще поиска природният газ да поевтинее с малко над 14 на сто от октомври, съобщи изпълнителният директор на дружеството Петьо Иванов. Ново, макар и леко намаление, може да има в началото на следващата година. От "Булгаргаз" отчетоха намаляване, както на финасовите си загуби до 27 милиона лева, така и на дълговете на топлофикациите, които в момента са общо около 150 милиона. Според Петьо Иванов по-ниските цени на петрола и долара биха могли да доведат, освен до поевтиняване на природния газ, и до положителен ефект на НЕК. "От гледна точка на това, че ще има за пореден път намаляне на цената на природния газ, би следвало да има и някаква корекция в цената на електрическата енергия, на която НЕК би купувала от топлофикационните дружества, т.е. индиректно пък с намаление на цената на природния газ се помага на НЕК", каза Иванов пред БНР. Петьо Иванов каза още, че през зимата не се очакват проблеми с доставките на синьо гориво, а до средата на октомври "Булгаргаз" ще нагнети в газохранилището в Чирен планираните предварително близо 300 милиона куб. метра. Компанията ще направи това със собствени средства. В момента няма собствен добив, посочи Петьо Иванов: "За съжаление находищата, които оперира "Петрокелтик" са почти напълно изчерпани. По-скоро ние сме в очакване самите те като компания да направят нов сондаж в определените им райони, в които имат право да добиват, и съответно да докажат някакви добри търговски количества, които пак ще бъдат ограничени", каза шефът на "Булгаргаз" Петьо Иванов.
Източник: Сега (10.09.2015)
 
"Булгаргаз" поиска официално поевтиняване на газа с 14% "Булгаргаз" внесе официално в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) своето предложение за поевтиняване на природния газ с 14.26% от октомври. Това е поредното искане за сваляне на цената, като последното намаление бе със 7.53% от 1 юли. Според директора на дружеството Петьо Иванов цената може да падне още веднъж, но с малко, от началото на следващата година. Той обясни възможността за поевтиняване с по-ниските цени на петрола и долара. "От гледна точка на това, че ще има за пореден път намаляване на цената на природния газ, би следвало да има и някаква корекция в цената на електрическата енергия, на която НЕК би купувала от топлофикационните дружества, т.е. индиректно пък с намаление на цената на природния газ се помага на НЕК", обясни Иванов пред БНР. Новата цена на газа ще се отрази на парното и на топлата вода. С колко точно ще поевтинее топлоенергията, обаче все още не е ясно. "КЕВР ще обяви новата цена на парното до 30 септември. Тогава ще стане ясна и новата цена на природния газ за четвъртото тримесечие на 2015 г.", обясни председателят на комисията Иван Иванов. ЗАПАС През зимата не се очакват проблеми с доставките на газ, а до средата на октомври "Булгаргаз" ще нагнети в газохранилището в Чирен планираните предварително близо 300 милиона куб. метра, отчете Петьо Иванов. Компанията ще направи това със собствени средства.
Източник: Сега (11.09.2015)
 
Ирландци търсят 3,5 млрд. куб. м газ в „Галата” До началото на следващата година ирландската „Петрокелтик” ще търси нефт и газ в блок „Галата” в Черно море. По искане на компанията кабинетът вчера удължи с 411 дни срока на проучвателния договор. Последните сеизмични изследвания на нови територии в блок „Галата” показват 23% вероятност за наличието на нови ресурси от 3,5 млрд. кубични метра газ, става ясно от последния 10-годишен план на държавния газов оператор „Булгартрансгаз”. Решението на МС се налага поради забавено сключване на едно от допълнителните споразумения, с което преди това договорът за търсене и проучване е бил удължаван. Това забавяне се счита за форсмажор, при който титулярът на разрешението има право на времева компенсация, обясниха от пресцентъра на кабинета. Договорът за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок „Галата” беше сключен на 4 февруари 2008 г.
Източник: Монитор (17.09.2015)
 
Цената на природния газ пада с 14.26% от октомври Цената на природния газ ще падне с 14.26% от 1 октомври. В резултат парното в осем града на страната, в които има централно отопление, ще поевтинее със средно 4 на сто. Това стана ясно на вчерашното обществено обсъждане на цените в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Окончателното решение на комисията ще бъде взето на 30 септември. До понеделник топлофикационните дружества трябва да внесат в комисията своите становища по предложените нови цени, съобщи вчера шефът на регулатора Иван Иванов. Според разчетите на КЕВР топлинната енергия за София ще поевтинее със 7.2%, след като цената за един мегаватчас падне от 73.98 лв. на 68.67 лв. без ДДС. По-евтино ще бъде и в Плевен с 3.4%, в Бургас с 1.5%, във Варна с 1.7%, във Враца с 4.4%. По-евтино парно от 1 октомври ще има и във Велико Търново (-3.5%), Разград (-4.3%) и Бургас (-1.5%). Предвижда се и цената, по която НЕК изкупува тока, произвеждан от топлофикациите, да бъде намалена с около 7 процента. Икономията за НЕК от новите цени ще бъде около 25 млн. лева. За Габрово, Русе, Перник и Сливен регулаторът предлага запазване на сегашните тарифи. А за Пловдив има леко повишение, което е под 1 процент. Не е ясно какви са причините за увеличението. От обществения доставчик "Булгаргаз" се съгласиха с доклада на работната група на регулатора за намаление на цената на природния газ от 1 октомври с 14.26%, въпреки че тяхното предложение отпреди месец бе за 13.65 на сто. Иванов поясни, че в доклада са отбелязани факторите, които определят ценообразуването на природния газ. Под внимание е била взета и цената на алтернативните горива. "При мазута има намаление с 13%, за газьола намалението също е с 13%", уточни председателят на комисията. ПРОГНОЗА По време на общественото обсъждане Иван Иванов допусна, че газът може да поскъпне от януари, но добави, че ще направи всичко по силите си цената на топлото да не се повиши насред отоплителния сезон. "Ние от КЕВР сме длъжни да се предпазим от подобен риск. Виждате колко е непредвидима ситуацията в Близкия изток и това преди е водило до повишаване на цената на природния газ", посочи той. По закон при промяна на цената на газа с над 5% регулаторът е длъжен да преразгледа и цените на парното и топлата вода.
Източник: Сега (24.09.2015)
 
В хранилището „Чирен“ към този момент са нагнетени 374 млн. куб. метра природен газ, стана ясно след проверката на енергийното министерство за подготовката на „Булгартрансгаз“ за зимния сезон. Дейностите по нагнетяване ще продължат до края на октомври, съобщават от Министерството на енергетиката. Общият обем на газохранилището е 550 млн. куб. метра, които обаче не могат да бъдат използвани изцяло по технически причини. Годишното потребление на природен газ на България е около 3 млрд. куб. метра. Основната част от тях идват от Русия. Потреблението е най-голямо през зимния сезон, когато работят топлоцентралите. Количествата газ в „Чирен“ могат да стигнат за между 30 и 120 дни, в зависимост от метеорологичните условия. На ден от хранилището могат да се черпят по максимум 4 млн. куб. метра. В случай на криза България може да разчита и на реверсивни доставки по съществуващата газова връзка с Гърция (Кулата – Сидирокастро) в размер на между 2,5 млн. куб. метра и 3 млн. куб. метра на ден. Паралелно с нагнетяването на газ в Чирен „Булгартрансгаз“ извършва и ремонтни дейности по линейната част и компресорните станции на газопреносната мрежа, както и други неотложни действия, които трябва да приключат до края на октомври.
Източник: Инвестор.БГ (25.09.2015)
 
Газът е поевтинял с близо 1/3 за година Цената на природния газ, която влиза в сила от днес, е с над 30% по-ниска спрямо октомври миналата година. Поевтиняването бе обявено вчера от председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Според тарифата одобрена вчера нова цена на газа през четвъртото тримесечие на годината ще бъде 415.20 лв./хм3 без акциз и ДДС. За сравнение през същия период на миналата 2014 г. цената, по която общественият доставчик "Булгаргаз" продава газ, е била 603.44 лв./1000 кубични метра без акциз и ДДС. Ниската цена на природния газ явно е повлияла и на пазара - по данни на националната статистика продажбите на газ през юли са се повишили с почти 30%. По-евтиният газ ще се отрази и на цените на парното - топлинната енергия за четвъртото тримесечие намалява средно с 9% за топлофикационните дружества в страната спрямо третото тримесечие на тази година. Понижението за София спрямо юли ще бъде с 4.3%, въпреки че се очакваше намаление от около 7%. Спрямо миналия отоплителен сезон обаче намалението за столицата е с 16.36%. В Разград намалението е с 3.85%, в Плевен - с 2.39%, в Бургас - 0.93%, във Варна - 1.24%, във Враца - 3.91%, във Велико Търново - с 0.14%. Единствено за Пловдив има повишение с 0.7% спрямо цената от юли. "Оставя се резерв от около 5%. Целта е да не се позволи да се ощетят българските потребители на топлинна енергия, ако цената на природния газ се повиши през предстоящия отоплителен период", обясни Иванов по-скромното от първоначално обявеното намаление на цените. По думите му хората искат да знаят каква ще е цената на топлинната енергия в новия отоплителен сезон. "За пръв път в целия период на регулиране досега имаме много голямо намаление", обобщи председателят на КЕВР.
Източник: Сега (01.10.2015)
 
11 български фирми в Топ 100 за региона Единайсет български компании са включени в класацията на SeeNews TOP 100 SEE на стоте най-големи фирми в Югоизточна Европа за 2014 г., съобщиха от агенцията за бизнес новини. Фирмите са класирани на база общи годишни приходи. На трето място за втора поредна година е Лукойл Нефтохим с 3,331 млрд. евро приходи за 2014 г. Устойчиво на осма позиция е Аурубис България с 2,372 млрд. евро приходи. Класацията водят заводите Дачия с годишни приходи за 2014 г. от 4,247 млрд. евро и печалба от почти 83 млн. евро. Показателно е, че осем от първите десет компании се занимават с преработка или търговия с петрол. Останалите български фирми в Топ 100 са Лукойл ЕООД, НЕК, Булгаргаз, ЧЕЗ Електро България, Кауфланд България, ОМВ България, Сакса, АЕЦ Козлодуй и БТК. Отделно има и класация на банките и застрахователите. При банките подреждането е по размер на активите. Сред първите 100 място са намерили 18 родни трезора, като на челните позиции са УниКредит Булбанк (8-о място), Банка ДСК (12-то) и ПИБ (13-то). България има 20 представители в класацията на стоте най-големи застрахователя в региона. Най-високо класираната компания е Армеец - на 20-то място, следвана от Булстрад Виена Иншурънс Груп и Лев Инс съответно на 23-та и 24-та позиция. Копирано от standartnews.com
Източник: Стандарт (07.10.2015)
 
ВАС отмени рекордната глоба за „Булгаргаз“ от 23 млн. лв. ВАС отмени рекордната глоба от 23,4 млн. лв. на държавния газов оператор „Булгаргаз“. Тя му бе наложена от КЗК през лятото на 2014 година. Решението от днес е на петчленен състав на ВАС и е окончателно. С него освен, че отменя глобата, съдът е постановил антимонополната комисия да плати разноските по делото в размер на близо 108 хил. лв. Наложената санкция е рекордна в практиката на КЗК. Комисията обвини „Булгаргаз“ в злоупотреба с господстващо положение. Производството беше образувано по жалба на пет дружества на „Овергаз инк“. КЗК се произнесе, че „Булгаргаз“ налага нелоялни условия по договорите за обществена доставка.
Източник: Монитор (13.10.2015)
 
Сагата с КТБ взе още една жертва. Откраднат беше цял завод. Става дума за предприятието „Рубин” в Плевен за производство на стъкло. Първата си кражба заводъэт преживя след приватизацията му през 1998 г., после бе спасен от фалит и стабилизиран от КТБ, а сего отново бе окраден от банда мафиоти. Заводът е със сериозен потенциал, но има нужда от инвестиции. През 2012 г. КТБ АД рефинансира дружеството и изкупува дълга му от, натрупан в друга банка. Постепенно, с големи усилия от страна на КТБ и новоназначения екип на завода, дейността му се стабилизира, редовно се изплащат заплатите на няколкостотин работници и служители. Нещата тръгват нагоре. През 2014 г. КТБ е атакувана и ликвидирана. След което започа плячкосването. Спирането на кредитната дейност на КТБ означава и замразяване на оборотните и инвестиционните кредити за завода. Няма финансиране, няма производство, няма пари. „Рубин” спира да обслужва кредитите си, подобно на редица други клиенти на КТБ, пряко ударени от атаката срещу банката. Вместо да изпълнят основното си законово задължение - да запазят активите на банката, като дообезпечат вземанията си по влошените кредити, квесторите сякаш бяха изпратени, за да доубият КТБ. Може да се предположи защо не са наложени забрани върху имотите на длъжниците – те трябва да отидат в „правилните” хора. Кои са те? Александър Сталийски от кръга "Котараците" е един от тях. Той не попада често във фокуса на медиите, макар че някои го считат за неофициален ковчежник на ГЕРБ. Той и половинката му – Вили Сечкова, натрупват доста тлъсти пачки по линия на т. нар. „външни” продукции на ТВ7, които са изцяло под контрола на самата Сечкова. А парите идват основно от Цветан Василев, който по този начин изплаща вид политически рекет. Платените суми се депозират при изключително изгодни условия в КТБ. Лихвите от порядъка на милиони левове се плащат авансово – нетипично за банков депозит, но характерно за рекетьорската практика в България. Извън тези потоци за десетки милиони, Александър Сталийски определя всички резултати от търговете за инфраструктурно строителство, провеждани от Софийска голяма община и Летище „София” (включително търговете, свързани със строителните работи по метрото, улиците, пътищата и т. н.); държи басейна „Дианабад” (където КТБ плаща огромни суми за безсмислена реклама, като пореден рекет), къпалнята „Мария-Луиза”, езерото „Ариана” и заведенията около него. Заведенията, които Сталийски контролира, са дадени от общината срещу обещани инвестиции. Инвестициите, естествено, не се правят с пари на инвеститора, а на щедри спонсори, които „доброволно” плащат необичайно високи суми за реклама около заведенията. Така „инвестицията” излиза без пари, а изходящите парични потоци текат в "правилната" посока. Въпреки всичките „спонсорства”, заведенията периодично фалират, явно поради некадърността на тези, които ги управляват и поради прекомерната им алчност. Става дума за третия Александър Сталийски. Преди него има още баща и дядо със същото име. Макар и добре планиран, атентатът срещу КТБ заварва Сталийски и Сечкова неподготвени. Двойката по това време отмаря на Черноморието. Може в бързината Пеевски да е пропуснал да ги предупреди, а може и умишлено да си е премълчал, за да знаят кой командва парада и да не се взимат много насериозно. В КТБ им остават 30 милиона. Правят опит в последния момент да спасят парите през клона й в Бургас, но безуспешно – банката е поставена под специален надзор. Вдигат грандиозен скандал. За тяхно учудване, този път - без резултат. Всеки разумен човек би задал въпроса: откъде Сталийски-младши има толкова пари? С пот на челото ли ги е изкарал или от далавери? Интересно защо НАП, например, не проявява никакъв интерес за произхода на тези пари. В крайна сметка двойката Сталийски-Сечкова сключват договор за продажба на вземането им от КТБ с една специално създадена за целта фирма – „Кепитъл инвестмънт” АД, с която формално нямат нищо общо. Това е първата стъпка към кражбата на активите назавод „Рубин”. На 11.12.2014 г. (половин година след поставянето на КТБ под специален надзор) „Рубин” продава на новосъздаденото дружество „Кепитъл инвестмънт” АД множество свои недвижими имоти. Управителният съвет на дружеството обаче не знае нищо за сделките. Те са незаконно сключени от изпълнителния директор Валери Филипов, който няма правото да продава активи без решение на УС. Тук възниква въпросът, с какви средства „Кепитъл инвестмънт” АД заплаща на „Рубин инвест” АД цената на имотите в размер на 25 000 000 лева? Отговорът: през м. ноември 2014 г. квесторите осчетоводяват прихващане на част от задълженията на завода към банката, с депозитите, прехвърлени на „Кепитъл инвестмънт” АД от Сталийски и Сечкова. Така никому неизвестното, новосъздадено дружество става основен кредитор на завод с милиони левове обороти, изхранващ стотици работници и техните семейства. Явно е станала грешка – в завод „Рубин” няма рубини, а само просто стъкло. Така че Сталийски се задоволява с имотите на завода. След като ги придобива чрез „Кепитъл инвестмънт”, на 30.01.2015 г. той ги вкарва в капитала на друго новосъздадено дружество, с което отново няма нищо общо - „Рубин пропърти” АД. Капиталът на последното дружество е 25 000 000 лева, колкото е стойността на закупените имоти. За да се заличат докрай следите от поредната кражба, през май 2015 г. „Кепитъл инвестмънт” АД продава на трети лица своите акции от капитала на „Рубин пропърти” АД. И край. Активите на завода са собственост на трето, „добросъвестно” лице и нищо не може вече да бъде направено. Далаверата завършва с хепи енд, а прокуратурата и НАП дори не реагират. Срещу останалите задължения на „Рубин” към КТБ не стои нищо. Жалките останки – два апартамента и нива са запорирани от „Булгаргаз“ поради задължения на завода по доставки на природен газ. Квесторите „проспиват” и тези активи. Така хитрият котарак Сталийски се сдобива с имоти за милиони, а заводът остава без собственост, ако не се броят задълженията към банката, доставчиците и работниците. На печелившите Сталийски и Сечкова честито, а другите да духат супата. Всичко това се случва пред безучастния поглед на квесторите на банката. Информацията за всички тези сделки и движения е публично достъпна – в Търговския регистър и в Имотния регистър. Квесторите харчат по 2.5 милиона лева месечно за какво ли не, но не могат да осигурят поне един служител да следи сделките с имоти на длъжниците на КТБ. Защо ли? Отговорът е, че активите на длъжниците трябва да бъдат разграбени от когото трябва – защитения свидетел на прокуратурата Бисер Лазов, ДПС - чрез техните обръчи от фирми под контрола на Делян Пеевски, кръга на „котараците”... Освен Сталийски-младши, кръгът "Котараците" включва още пернишките бизнесмени Людмил Стойков, Иван Алексиев - Котарака (от него идва името на групата по интереси) и неговият братовчед Богомил Гьорев, наричан още Божо Измамата. Последните двама са известни като „общите работници" на силните на деня. Хвалят се навсякъде, че са първи приятели с премиера Борисов. Людмил Стойков пък е приближен на Георги Първанов. Освен това, той се говори, че е близък със знакови хора като ген. Любен Гоцев от кръга „Монтерей”, Красимир Михайлов – един от ковчежниците на Първанов и АБВ, изтеглил десетки милиони от КТБ в последния момент, пловдивския олигарх Георги Гергов и др. Неслучайно Стойков придобива редица сериозни активи: завод „Стомана”, Перник (построен специално за преработка на скрап, с коетосе затваря цикъла на бизнеса с черни метали); „Бесттехника” ТМ-Радомир; „Чугунолеене” – Ихтиман; курорта „Дюни”, перла от короната на „Мултигруп”... С такива учители младият Сталийски едва ли ще остане само с едно откраднато „бижу” от КТБ – това ще е пълен провал. Все пак, сред активите на КТБ има и още един стъкларски завод – в съседна Сърбия. Атаките срещу него в пеевските медии са всекидневни. Вероятно това е подготовка към „пакетирането” и кражбата на следващия „скъпоценен камък” от колекцията.
Източник: Фрогнюз (16.10.2015)
 
НЕК продава за 18 млн. и 400 хил. лв. активите на „Химко – Враца“ Националната електрическа компания обяви на интернет страницата си продажба на активите на „Химко-Враца“. Всичките земи, сгради, инфраструктура, производствени съоръжения, машини и оборудване се предлагат за 18 404 901,00 лв. Продажбата ще се извърши на 03.11.2015 г. в канцеларията на синдика на завода в София. Продажбата е по искане на синдика на завода с решение на Врачанския окръжен съд и е чрез пряко договаряне по реда на чл. 718 от Търговския закон - чрез провеждане на преки преговори с потенциалните купувачи въз основа на подадени от тях писмени предложения. Торовият завод преустанови работа в началото на века след натрупани задължения. В момента най-големите му кредитори са Булгаргаз ЕАД и НЕК ЕАД.
Източник: 3e-news (20.10.2015)
 
ВАС отмени глоба от 23 млн. лв., наложена на "Булгаргаз" Върховният административен съд (ВАС) отмени на последна инстанция глобата, наложена на "Булгаргаз", за 23.377 млн. лв. от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) заради злоупотреба с господстващо положение. Производството пред КЗК беше образувано от пет дъщерни дружества на "Овергаз инк." още през 2012 г., а решението на комисията за налагането на глобата беше взето през лятото на 2014 г. Размерът й е определен като 0.5% от приходите на "Булгаргаз" от продажбата на газ за 2012 г. в размер на 1.870 млрд. лв., като върху не е добавен и коефициент за продължителност. Това е второ обжалване на решение на КЗК спрямо "Булгаргаз", след като през 2011 г. комисията се произнесе в полза на държавната компания по въпросната жалба. Тогава обаче съдът постанови решението да бъде преразгледано, в резултат на което КЗК наложи и рекордната глоба. Глобата на "Булгаргаз" беше заради прилагането на нелоялни търговски условия спрямо клиентите й според регулатора. Става въпрос за включване на клаузи към действащите договори за доставка, които дават право на газовото дружество едностранно да прекратява договорите за доставка. Освен това в писмо, изпратено от "Булгаргаз" до всичките й клиенти, се посочва, че подписването на това допълнително споразумение е условие за приемането на доставки за природен газ за 2011 г. Предложението на клиентите те също да могат едностранно да прекратяват договорите си пък не е било прието от "Булгаргаз". Дружеството е глобено и заради изискването на информация от клиентите за максималното им потребление, при което те са заплашени да получат по-големи количества от необходимите им. От "Булгаргаз" обясниха, че от 2013 г. вече предлагат на клиентите си нови договори, а дружествата на "Овергаз" не са сред тях оттогава. Това са и причините за наложената санкция от КЗК, която е потвърдена и от тричленния състав на съда. Съставът, който разглежда делото на последна инстанция, обаче счита, че действията на "Булгаргаз" нямат негативен ефект върху конкуренцията и потребителите. Като мотив за това в решението на съда се посочва, че новите клаузи по договорите са изпратени и подписани от всички потребители на газовото дружество. Според съда допълнителното споразумение и информацията за потреблението, която се изисква, по никакъв начин не уврежда конкуренцията, нито се възпрепятства развитието на пазара, а използваните средства не са нетипични за конкурентната среда. Според петчленния състав решенията на КЗК и тричленната инстанция на съда са неправилни и трябва да се отменят. В тази връзка КЗК е осъдена да плати и съдебните разходи по делото от 107.890 хил. лв. Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на допълнително обжалване.
Източник: Капитал (29.10.2015)
 
БЕХ раздал 2,04 млрд. лева заеми Българският енергиен холдинг (БЕХ) е кредитирал дъщерните си дружества и „Топлофикация София“ с близо 2,04 млрд. лева, показва отчетът на компанията за деветмесечието на 2015 г. Според документа само за последните три месеца заемите, отпуснати от холдинга, са скочили с нови 100 млн. лева. Отделно от това холдингът има да връща заем по облигационна емисия от 973,8 млн. лева. Общата сума, с която компанията е назад е 3,2 млрд. лева. Въпреки многото дългове, счетоводно дружеството излиза на печалба от 118 млн. лв. за деветмесечието или с 2 млн. лева повече в сравнение със същия период на 2014 г. Основните приходи на БЕХ, в която влизат най-големите държавни енергийни дружества у нас, се формират от дивиденти и от лихви по заемите. Част от лихвите обаче са само начислени, но не и платени, показва отчетът на холдинга. Сред по-големите заеми, отпуснати през третото тримесечие на годината, са вземане на АЕЦ „Козлодуй“ за 46,3 млн. лв. и на „Булгаргаз“ за 42,62 млн. лв. Според отчета на групата най-тежко остава финансовото положение в НЕК, следвано от „ТЕЦ Марица изток 2“ и „Мини Марица изток“. Тези дружества продължават да не обслужват главниците и лихвите по консолидираните и новирани кредити, пише още в отчета на БЕХ. С най-голяма загуба за деветмесечието е НЕК – 310 млн. лева, следвано от „ТЕЦ Марица изток 2“ – 59 млн. лева, „Булгаргаз“ - 22 млн. лева. На печалба са „Булгартрансгаз“ - 75 млн. лева, „АЕЦ Козлодуй“ - 118 млн. лева, Електроенергийния системен оператор – 58 млн. лева и „Мини Марица изток“ - 58 млн. лева. Въпреки че държавните мини са на печалба обаче, задълженията им към доставчиците нарастват с над 60 млн. лева, показва отчетът на дружеството. Сред дружествата, които страдат от междуфирмена задлъжнялост, е „Булгаргаз“. Компанията има да получава от топлофикациите 148,7 млн. лева текущо. Най-големите й длъжници са „Топлофикация София“, „Топлофикация Плевен“ и „Лукойл Нефтохим“. НЕК ще получава пари от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ по утвърден от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) план. Това предвижда проект на наредба. Пари във фонда ще внасят всички производители и търговци на ток – 5% от приходите им всеки месец, както и 5% от продажбите на квоти парникови газове и от оборотите от сделки с ток. Фондът ще плаща на НЕК разликата между утвърдените от КЕВР цени и действителните по-високи преференциални цени на американските централи и зелените мощности. Разходите на фонда трябва да бъдат до 250 хил. лева на година, а ако управителите му са държавни служители или зам. министри, няма да получават заплати.
Източник: Труд (02.11.2015)
 
Синдиците на КТБ разкриха ВИП клиентите с едри влогове Опити за спасяване на ВИП влогове са извършили няколко физически лица и десетки фирми - притежатели на високодоходни депозити във фалиралата КТБ. Сред специалните вложители са бивши политици, бизнесмени, магистрати, както и фирми - титани на българската икономика, като БТК, БЕХ, НЕК, "Булгаргаз", "Булгартабак" и мн. други. Това става ясно от публикувани от синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев данни. Става дума за два от дългоочакваните списъци - с имената на вложителите, които са държали парите си в банката на Цветан Василев по индивидуални договори със специални лихвени привилегии. В единия списък на 25 страници са подредени всички, които са имали депозити с преференциални лихви в последните 2 години преди поставянето на банката под специален надзор. Другият, който е доста по-кратък, показва кои вложители са успели да прехвърлят на други лица пари в опит да спасят поне част от вземанията си. Това са т.нар. цесии. От публикуваните данни не става ясно обаче най-важното - направени ли са били прихващания след цесиите, дали синдиците са признали сделките и кои операции са атакувани, или ще бъдат оспорвани в съда. Сред гражданите, посочени в двата списъка, се откроява бившият градски прокурор на София Роман Василев. Той е имал на влог в КТБ 286.5 хил. евро и е сключил договор за цесия за близо 206 хил. евро. Правят впечатление и данните за бившия премиер и екслидер на ДСБ Иван Костов и семейството му. Дъщеря му Мина Костова е прехвърлила 30 хил. лв. от депозит за 213.2 хил. лв. Така вземането й от банката е спаднало под 100 000 евро и е влязло в размера, защитен по Закона за гарантиране на вземанията. Не е ясно обаче дали това е позволило на Костова да си вземе парите от фонда, защото депозитите със специална лихва, дори да са под 100 000 евро, губят законовата защита. През пролетта обаче прокуратурата образува дело за умишлена безстопанственост срещу бившите квестори на КТБ Елена Костадинчев и Станислав Лютов, защото се оказа, че са преобразували договори със специални лихви в такива със стандартни условия. Един от разпитаните по казуса беше именно Иван Костов, който обясни, че наистина се е отказал от високите лихви по влога си и той е станал стандартен. Според списъка експремиерът е имал на спецдепозит в КТБ 155.8 хил. лв. Той обаче не е извършвал цесии, защото депозитът му е бил превърнат в гарантиран. Другата дъщеря на Костов - Яна Костова, е държала на преференциален влог 115.3 хил. лева. Най-голямата цесия на физическо лице е извършена от издателя Мартин Златков - за 1.078 млн. евро. А известният италиански бизнесмен Едоардо Миролио е прехвърлил близо 32 млн. лв. Бившата съпруга на бизнесмена Кирил Домусчиев - Ирина, е имала на влог 600 хил. евро, от които е прехвърлила чрез цесия 350 хил. евро. Сред най-едрите вложители - физически лица в КТБ, се открояват младият строителен бизнесмен Александър Сталийски и известната му приятелката Виолета Сечкова. Сечкова е имала 2 специални депозита - за 6.8 млн. евро и за 7 млн. лв., а Сталийски - един за 13.5 млн. евро. Няма данни те да са извършвали цесии. Огромна сума е цедирал и бизнесменът Гриша Ганчев през фирмата си "Литекс" АД - 1.1 млн. лв. Българският енергиен холдинг е в списъка с 2 цесии за около 29 млн. лв. Парите на държавната фирма в КТБ през последните 2 години са били над 500 млн. лв. Не е ясно обаче каква част от тях са били в банката към датата на поставянето на КТБ под специален надзор. Телекомът е имал 9 депозита с привилегировани лихви за общо 128 млн. лв. и е станал страна по 13 договора за цесии. През последните 2 години от живота на КТБ БТК е открила депозити за над 1 млрд. лв. сумарно. Не е ясно какви авоари на компанията са останали блокирани в банката. С много на брой влогове впечатляват "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", НЕК, Летище София, РВД, Държавният спортен тотализатор. Но отвъд пикантните подробности за персоните и фирмите, които са се радвали на специални условия в КТБ, публикуваните списъци не дават яснота как прехвърлянето на вземания на клиенти на банката влияе на т.нар. маса на несъстоятелността - т.е. дали тези сделки накърняват интересите на всички вложители в банката, които търпеливо чакат да си получат поне част от парите. Преди месеци министърът на финансите Владислав Горанов обяви, че ще бъдат атакувани всички сделки, които нарушават пряко или косвено принципа на равнопоставеност на кредиторите. За това обаче данни от синдиците няма. През лятото беше приета промяна в Закона за кредитните институции, според която синдиците на банка в несъстоятелност могат да свалят банковата тайна за депозитите и кредитите на фалиралата институция. Предстои синдиците да оповестят договорите за кредити със свързани лица, или т.нар. кухи фирми, които са получавали кредити от банката. Това всъщност е най-съществената информация, защото от нея ще стане ясно кой е източвал банката. С РЕЗЕРВИ Синдиците на КТБ са допуснали грешка, обяви във "Фейсбук" лидерът на ДСБ Радан Кънев. ДСБ е посочена с депозит за над 1.064 млн. лв. "Току-що направих справка в счетоводството на ДСБ. Сумата, цитирана от синдиците на КТБ, е извлечение към 06.08.2012 г. с произход държавна субсидия. Парите са изразходвани за изборите през 2013 г. и надлежно отчетени пред Сметна палата. Сумата към фалита на КТБ е 48 000 лв., както отдавна съм декларирал публично. Налице е или грандиозна манипулация, или тежка некомпетентност на синдиците. И в двата случая съм потресен, че такива хора събират парите на вложителите и данъкоплатците", коментира Кънев. Казусът е показателен, че данните в списъците трябва да се четат с "две наум", защото показват само колко пари са внесени при
Източник: Сега (04.11.2015)
 
Природният газ може да поевтинее от 1 януари Цената на природния газ да се запази или дори да бъде понижена от Нова година очаква изпълнителният директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов. Засега той не се ангажира с конкретни числа. Ако има намаление, това ще бъде поредното поевтиняване на газа. От началото на октомври цената падна за четвърти път - с 14.26%. Общо през тази година синьото гориво поевтиня с около една трета. Цената му е важна, защото от нея зависят и цените на тока и на парното. Намалението на природния газ е една от причините цената на електроенергията за битовите потребители да остане непроменена от 1 ноември. "Нашата прогноза за след 1 януари е поне да няма повишение, т.е. тази цена, която се прилага в момента - 415.20 лв. за 1000 куб. метра, може би ще остане в този вариант. Ако има движение, предполагам, че няма да е нагоре", обясни Иванов. Цената дори можела да падне леко, тъй като в момента има спад и в цената на петрола, която участва в определянето на стойностите за природния газ. По закон на всяко тримесечие общественият доставчик предлага цена за природния газ на енергийния регулатор, който определя крайните стойности. За първите девет месеца на годината дружеството е регистрирало загуба от 23 млн. лв. Отрицателният резултат обаче е натрупан заради обезценка на материални запаси в газохранилището в Чирен, каза още шефът на "Булгаргаз". Към момента общественият доставчик разполага с 450-460 млн. куб. м в Чирен. "Всеки от нас се надява да няма нужда тези количества да бъдат аварийно използвани през следващата година", добави той в отговор на въпрос за евентуална криза с доставките.
Източник: Сега (10.11.2015)
 
Обезценка на запаси в хранилището в Чирен доведе "Булгаргаз" до загуба Държавният газов доставчик "Булгаргаз" отчита загуба от 22.603 млн. лв. за деветмесечието на годината. Това е сериозно влошаване на финансовия резултат в сравнение с година по рано, когато компанията е била на печалба от 40.337 млн. лв. В сравнение с шестмесечието на 2015 г. загубата на "Булгаргаз" намалява с 34%. Според изпълнителния директор на "Булгаргаз" Петьо Иванов загубата за деветмесечието се дължи на обезценка на материални запаси в газохранилището в Чирен. За цялата 2015 г. намалението на цената на природния газ е общо 30%. Разликата между нея и продажната цена на дружеството през тази година намалява до 34.22 лв. за 1000 куб. метра при 46.67 лв. за миналата. От "Булгаргаз" отчитат, че ако към цената не се добавя такса пренос от 19.73 лв. за 1000 куб. метра, компанията би била на печалба от 14.49 млн. лв. Увеличение на цената на природния газ няма да има и от януари 2016 г., коментира Петьо Иванов. По думите му цената, определена от регулатора за последното тримесечие на 2015 г. от 415.20 лв. за 1000 куб. метра, вероятно ще се запази. Ако изобщо има промяна, тя няма да е в посока нагоре, допълни той. Иванов обясни, че тази прогноза е свързана със спада на цената на петрола и повишението на курса на долара спрямо лева. Официално дружеството ще обяви прогнозата си за цените на газа за януари на 10 ноември, а месец по-късно ще подадат заявлението си в енергийния регулатор. Според финансовия отчет основните приходи (99.42%) за деветте месеца очаквано са от продажбата на природен газ и са били 1.059 млрд. лв. С най-голям дял в графа "други приходи" пък са от начислени неустойки на клиенти - 3.719 млн. лв., което е намаление от 61% спрямо същия период на миналата година. С най-голям дял в общите разходи е себестойността на продадения природен газ, който е с 0.89% по-скъп в сравнение с деветмесечието на 2014 г. От компанията обясняват, че това се дължи както на по-голямото реализирано количество, така и на по високия курс на долара спрямо лева. Значително увеличение има и на разходите за съдебни такси и разноски, които са 704 хил. лв., или два пъти повече на годишна база. Причина за това е сключеният през юли договор с адвокатската кантора White and Case. Тя беше наета срещу 150 хил. евро, за да защитава компанията заедно с "Булгартрансгаз" и Български енергиен холдинг в започнатата от Европейската комисия процедура във връзка със съмнения за нарушение на конкурентните правила. Разходите на "Булгаргаз" за съхранение на природен газ за периода намаляват с 40%, което се дължи на по-малкото нагнетени количества в газохранилището Чирен. Разходите за дейността също са спаднали - със 70.26%, което се дължи на намалението на платените неустойки заради забавени плащания към доставчици. Причина за това е, че задълженията на дружеството са предоговорени и се плащат в срок, се посочва в отчета. Вземанията на "Булгаргаз" от клиенти продължават да са значителна сума и към края на септември са 148.731 млн. лв. Най-големият длъжник продължава да е "Топлофикация - София" с близо 70 млн. лв. Топлофикациите на Христо Ковачки в Плевен, Бургас и Враца също дължат общо 48.230 млн. лв. "Лукойл Нефтохим" е третият по големина длъжник с просрочени плащания за 14.108 млн. лв. Държавната "Булгартрансгаз" продължава да отчита изключително добър финансов резултат за деветмесечието. Дружеството увеличава печалбата си до 75.407 млн. лв. при 54.3 млн. лв. за полугодието на 2015 г. Спрямо деветте месеца на 2014 г. това е повишение от 30%. В същото време общите приходи са намалели с 7.7 млн. лв. Основната част от приходите са формирани от преноса на природен газ в страната и транзитирането му към Турция, Гърция и Македония.
Източник: Капитал (10.11.2015)
 
Петролът сваля цената на газа от януари Природният газ ще запази цената си през първото тримесечие на 2016 г. или леко ще поевтинее. Това коментира изпълнителният директор "Булгаргаз" Петьо Иванов. Нашата прогноза e от 1 януари да няма повишение на сегашната цена от 415,20 лв. за 1000 куб. метра газ, заяви Иванов. А ако има някакво движение, предполагам, че то няма да е нагоре, допълни той и се мотивира с падането на цената на петрола, която е съставна част от формулата за определянето на цената на газа. Проблемът е, че в същото време се забелязва и повишаване на цената на долара спрямо лева, продължи Иванов. Ако спадът на цената на петрола не се "изяде" от поскъпването на долара, може би ще има запазване на цената на природния газ или леко понижение, допълни шефът на обществения доставчик Петьо Иванов.
Източник: Стандарт (10.11.2015)
 
Газохранилището в Чирен е пълно на 90%, съобщи пред журналисти Петьо Иванов, изпълнителен директор на "Булгаргаз" ЕАД. Иванов заяви, че за момента са изпълнени планираните количества за нагнетяване. „Нагнетяването приключи в началото на миналата седмица”, посочи той. „Количествата, които сме нагнетили, общо са между 450-460 млн. куб.м.”, уточни Иванов. „Всеки от нас се надява да няма нужда тези количества да бъдат използвани през следващата година”, добави още той. По думите му според отчета на "Булгаргаз" ЕАД към деветмесечието дружеството е на загуба с около 23 млн. лв. Иванов обясни, че тази загуба е регистрирана заради обезценка на материални запаси в газохранилището в Чирен.
Източник: Труд (10.11.2015)
 
"Булгаргаз" предлага по-ниска цена с 1.63% от 1 януари Ден след като от "Булгаргаз" прогнозираха запазване или леко намаление на цената на природния газ, вчера предложиха поевтиняване от 1.63 на сто. По-ниската цена ще важи от 1 януари. Това ще стане само ако Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се съобрази с предложението на обществения доставчик, което ще бъде внесено на 10 декември. Според предложението на компанията цената на суровината ще бъде 408.45 лева за 1000 куб. метра (без ДДС и акцизи). Мотив за исканото намаление са очакваните по-ниски доставни цени на природния газ от началото на следващата година. От началото на годината природният газ поевтиня с повече от 30%, а ако КЕВР одобри предложението, това ще бъде петото поред намаление на цените. Стойността на природния газ е важна и за определянето на цената на тока, който от 1 ноември символично поевтиня за бизнеса. Електроенергията за бита остана без промяна.
Източник: Сега (11.11.2015)
 
Продават „Химко” за 18,4 млн. лв. Синдикът на „Химко” Росица Томова прави трети опит от година и половина насам фалиралият торов завод да се продаде накуп. През това време някогашният торов гигант край Враца поевтиня с 10 млн. лв. Третият търг вече няма да е с тайно наддаване, а с преки преговори с потенциални купувачи и ще се проведе на 20-ти ноември в канцеларията на синдика в столицата. Началната продажна цена на активите като цяло е в размер на 18 404 901,00 лв. Задатъкът за участие в размер на 1 млн. лв. пък трябва да постъпи до 12 часа на 19 ноември в особената банковата сметка на „Химко“ АД. Ако и този път напънът да се протъргува претърпи фиаско, следва разпродажба на парче. Източването на отличника на врачанската индустрия започва още от правителството „Костов” през 1997 година. Тогава заводът бе сложен на тезгяха за приватизация за 100,2 млн. долара. Две години по-късно обаче 57% от капитала на дружеството е продаден за 1 милион стари лева на ”Ай Би И транс ъф Ню Йорк”. Собственикът на фирмата - украинецът Юрий Литвиненко наследява и дългове от 102 милиона лева, срещу него започват дела и той е заключен в нюйоркски затвор. След няколко полукриминални прехвърляния на собствеността заводът спира, а през 2005 година е обявен в несъстоятелност. Следват дълги съдебни саги и новообразуваното дружество „Ново Химко“ получава правото да реализира оздравителна програма. Това не се случва и от края на 2012-та заводът пак е във фалит. Сега претенциите на големите кредитори Булгаргаз, НЕК и НОИ са за 86 млн. лв, което означава, че дори да се случи продажбата, те няма да бъдат покрити.
Източник: Монитор (12.11.2015)
 
Увеличават капитала на спряния проект „Бургас-Александруполис“ С 38 000 лв. ще бъде увеличен капиталът на проектната компания, създадена за изграждане на петролопровода „Бургас-Александруполис“, реши правителството. Това ще стане чрез издаване на акции на същата стойност. Интересен факт обаче е, че въпросният проект отдавна е спрян, а в средата на 2013 г. парламентът дори прие решение за разтрогване на междуправителствените споразумения на страната ни с Русия и Гърция за изграждането на едноименния нефтопровод. След това от Москва предявиха претенции, че България трябва да им възстанови 6.2 млн. евро за разходите, които са направили по развитието на проекта. От друга страна се твърдеше, че и Гърция също може да поиска компенсации от нашата страна. Средствата, които сега се отпускат и ще бъдат придобити от държавата чрез Министерството на финансите, са необходими на компанията за разплащане през 2015 г. на задължения по сключени международни споразумения, обясниха от пресслужбата на правителството. Проектната компания е акционер в регистрираната в Холандия международна проектна компания „Транс Балкан Пайплайн Б. В.“ (ТПБ) и притежава 24.5% от капитала й. Толкова има и гръцкият акционер, а руснаците са с 51-процентен дял. Във връзка със Закона за денонсиране на Споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода „Бургас - Александруполис“, българското дружество предприе необходимите фактически и юридически действия за напускането като съдружник и ликвидацията на ТБП. Българският акционер изпрати предложение до останалите акционери в ТБП за приемане на съвместно решение за доброволна ликвидация на международната проектна компания. След получени откази от акционерите, българската страна предприе действия по ликвидация на ТБП пред Търговската колегия на Апелативния съд в Амстердам, Холандия. В момента, при минимизирани годишни разходи, управлението на ТБП е възложено на външно мениджърско холандско дружество, като финансирането се осигурява чрез годишни вноски от страна на акционерите съобразно дяловото им участие. С постановление на МС ще се осигурят необходимите средства за обезпечаване на задължението за финансиране на дейността на управляващото дружество през 2016 г. Предвид предприетите от българска страна действия по стартиране на съдебно производство пред търговския съд в Холандия и необходимостта от ограничаване на възможни неблагоприятни развития на делото, българската проекта компания трябва да обезпечи очакваното искане за премийни вноски в капитала на ТБП до края на 2015 г., казват още от пресслужбата на МС.
Източник: econ.bg (12.11.2015)
 
Внасяме френски газ през Гърция от 2016-а Големи български компании са път да започнат да си внасят „френски“ газ от Гърция още от следващата година. Това стана ясно на форум, организиран от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори. „Имахме разговори с „Газ дьо Франс“, съобщи зам.енергийният министър Жечо Станков. По думите му френският гигант води разговори в тази посока с един от най-големите индустриални потребители на синьо гориво у нас - „Неохим“. Станков допълни, че френската компания е уверила министерството, че имат възможност да започнат доставките в началото на 2016 г. Доставките могат да започнат догодина по съществуващата транзитна тръба, а не чак след изграждането на интерконкетора България – Гърция (най-рано 2019 г.). Става въпрос за търговски доставки, а не за такива, които бяха правени реверсивно от Гърция при газовата криза през 2009 г. Това може да стане, като се използва т. нар. свободен прекъсваем капацитет по транзитната тръба за руския газ през България за Гърция. „Това означава, че има моменти, в които Гърция получава по-малко газ от 100-те процента капацитет на тръбата, които са резервирани за руския газ. В тези моменти ние можем да внасяме газ за сметка на разликата до 100%“, обясни шефът на „Булгартрансгаз“ Георги Гегов. Най-простичко обяснено това означава, че коя да е българска компания физически пак ще ползва руския газ, който тече през транзитната тръба. Той обаче вече няма да му бъде доставян и фактуриран от „Булгаргаз“, а от коя да е чужда компания. Тоест тя ще осъществява виртуален внос, в конкретния случай – от Гърция. За да се случи това обаче между България и Гърция трябва да бъде подписано споразумение за междусистемна свързаност. „Пред подписване на споразумението сме с гръцките колеги. Предвид съществуващите дългосрочни договори за транзит на руски газ до 2030 г. сме изпратили документа в „Газпром експорт“, обясни още Гегов. Това се налага, тъй като измервателните уреди на точките на българската транзитна мрежа за предаване на обемите към Гърция, Турция и Македония се контролират от "Газпром експорт", уточни той. По-късно от юридическия отдел на „Булгартрансгаз“ обясниха, че споразумението между българския и гръцкия газови оператори има за цел да унифицира процедурите за разпределение на количествата газ от двете страна на точката на междусистемната свързаност между двете страни. Когато това вече стане факт, ще може да тръгне и вносът. Проектът на документа е бил обект на публична консултация, по време на която становище е получено от много компании, включително от „Газпром експорт“. По време на форума стана ясно, че в тези разговори е ангажирана и Европейската комисия. Шефът на „Булгартрансгаз“ допълни, че подобен ход се обмисля и с Румъния, така че и оттам да може да внасяме синьо гориво след време. На форума интерес към вноса на газ у нас и готовност за разговори с български компании заявиха дъщерна на "Газ дьо Франс" компания, както и американската "Шениър", която има терминал за втечнен газ в САЩ. Зам.енергийният министър Жечо Станков допълни, че от страна на министерството за раздвижване на газовата търговия се работи върху идеята на енергийната борса да бъде създаден сегмент за търговия с природен газ. По-усилена работа по тази идея ще започне след старта на борсата за ток на 8 декември, каза Станков.
Източник: Монитор (24.11.2015)
 
Природният газ е осигурен за зимата, уверени от "Булгартрансгаз" Проблемите в Украйна няма да се отразят на доставките на синьо гориво за страната ни. В това увери изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Георги Гегов. Гегов обясни, че са водени разговори с руската страна, които са дали подобно уверение от руска страна е получил като Освен това Георги Гегов посочи, че дори и по някаква причина доставките по транзитната мрежа на Украйна да спрат, в газохранилището в Чирен има достатъчни количества синьо гориво. В момента "Булгаргаз" не черпи газ оттам. При необходимост около 1 милион кубически метра газ на ден могат да влязат през газовата връзка с Гърция. Количествата, които могат да се внесат по този начин, са близо 10 процента от зимното потребление на газ в страната. България е с най-ниския коефициент на сигурност на снабдяването с природен газ на крайните потребители в ЕС - 47, стана ясно от думите на председателя на КЕВР Иван Иванов.
Източник: News.bg (24.11.2015)
 
Енергийният регулатор подготвя освобождаване и на газовия пазар Успоредно с предстоящото преминаване към пълната либерализация на електроенергийния пазар започваме разработването и на сегмент за търговия на природен газ, съобщи заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков по време на дискусия за развитието на газовия пазар в България. По думите му това ще даде възможност за бъдещото развитие на местния пазар в страната и неговото последващо интегриране със съседните държави. С изграждането на газоразпределителен център на територията на България в страната ще има функциониращ газов пазар, изтъкна заместник-министърът. Заместник-министърът напомни, че за да изпълни един от основните си приоритети - диверсификация на източниците и доставките, правителство е внесло концепция за изграждане на газоразпределителен център в България. С реализацията на проекта ще има най-малко малко три източника на доставка на природен газ и така ще бъде изпълнен един от най-важните принципи на европейския енергиен пазар, изтъкна Станков. Освен доставки от Русия и от Южния газов коридор, се разчита и на местния добив, напомни заместник-министърът.
Източник: Дневник (24.11.2015)
 
„Топлофикация София“ дължи 503 млн. лв. на Българския енергиен холдинг. Това стана ясно по време на заседанието на постоянната комисия по бюджет към Столична община, на което ръководството на дружеството поиска разрешение за подписване на споразумение с БЕХ за разсрочено изплащане на големия дълг. Изпълнителният директор на „Топлофикация София“ Георги Беловски обясни пред общинарите, че задълженията са натрупани към „Булгаргаз“, а в последствие са били прехвърлени към БЕХ. Заради дълга и невъзможността на дружеството да го погасява, е била направена работна група от експерти от ресорното министерство, „Булгаргаз“, БЕХ и „Топлофикация София“. „Това задължение беше обсъдено многократно. След изчисления, редица сметки и проверки то беше одобрено и се оказа, че възлиза на 503 милиона“, каза Белов. Той поясни, че това е „безспорното задължение“. Сметките показали, че „Топлофикация София“ дължи и други 50 милиона лева, но по думите на Беловски те били необосновани, за това и за тях се води дело. Дългът е разсрочен за изплащане в следващите 20 години, като Беловски се похвали, че след дълги преговори с БЕХ, лихвата по него е била свалена от 4,5% на 3,2%. „Извоювахме да няма ипотеки и условия, които да блокират функционирането на дружеството през тези години“, каза още изпълнителният директор на „Топлофикация София“. Комисията по финанси прие единодушно искането за разсрочено погасяване на дълга на общинското дружество. Очаква се то да бъде гласувано на следващото редовно заседание на Столичния общински съвет в четвъртък.
Източник: Други (02.12.2015)
 
Столичната община готви концесията на "Топлофикация - София" Бъдещият концесионер на "Топлофикация - София" ще трябва да плати първоначална вноска в размер на 200 млн. лв. от задълженията на дружеството към Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това предвижда доклад на Столичната община, с който се дава разрешение на топлофикационното дружество за сключване на споразумение за ново разсрочване на дълга му към Българския енергиен холдинг, който е в размер на 503 млн. лв. натрупан от 1998 г. насам. Освен това БЕХ претендира за други 50 млн. лева, които "Топлофикация - София" не признава. Документът вече е бил одобрен от ресорните общински комисии и приемането му ще бъде гласувано окончателно от общинския съвет в четвъртък (3 декември). Най-голямото топлофикационно дружество в страната, което захранва с топлоенергия цяла София, от години е в лошо финансово състояние, а през 2014 г. реализира загуба от 57 млн. лв. В опит да бъде оздравявано неговата собственост многократно е прехвърляна между държавата и общината. Натрупаните дългове са основно от невъзможността на дружеството да плаща за закупения природен газ от "Булгаргаз". Вариантът за отдаването на концесия на топлофикацията през годините е обсъждан многократно, като не са липсвали и кандидати. Сега обаче за първи път подобна възможност влиза в официален документ. Проекторешението предвижда кметът на Столичната община да информира БЕХ "относно етапа на подготовка на процедурата за предоставяне на концесия" на топлофикацията. Плащането на първоначална вноска от 200 млн. лв. ще бъде включено като задължително условие към бъдещия концесионер. Според проектодокумента той ще трябва да я плати в срок от 120 дни от подписването на концесията. Останалите задължения на топлофикацията ще трябва да бъдат изплатени в срок не по-дълъг от концесионния договор и при годишна лихва, която не е по-висока от 3.25%. Сключването на ново споразумение за изплащането на дълга на топлофикацията към БЕХ се е наложило, тъй като дружеството не е изплащало регулярно задълженията си и държавният холдинг е бил принуден да се обърне към съда. Новите условия обаче са доста благосклонни към топлофикацията. Те предвиждат дружеството да получи 5 години гратисен период и лихва по главницата в размер на 3.25%. В този срок то ще трябва да плаща месечни лихви в размер на 1.362 млн. лв. След този срок годишна вноска по главницата от 33.544 млн. лв. Целият дълг пък трябва да бъде изплатен за 20 години. "Топлофикация - София" се задължава също така да учреди особен залог в полза на БЕХ в размер на 40 млн. лв. Към момента "Топлофикация - София" продължава да е най-големият длъжник на "Булгаргаз" за природен газ. Лошите финансови резултати на дружеството за 2014 г. пък бяха обяснени с високите температури през миналия отоплителен сезон и определените от енергийния регулатор цени. Топлофикацията обаче беше едно от дружествата с най-големи депозити във фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) в размер на 80 млн. лв., които не бяха спасени чрез сключването на цесии или прихващания.
Източник: Капитал (03.12.2015)
 
Стартира газовата връзка с Гърция Днес акционерите в съвместната проектна компания "Ай Си Джи Би" - "Български енергиен холдинг" ЕАД и "Посейдон" ще подпишат окончателно инвестиционно решение за изграждане на газовата връзка Гърция - България. С подписването се дава начало на изграждането на интерконектора между двете държави. Ще присъстват вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и министърът на възстановяването, околната среда и енергетиката на Гърция Панос Скурлетис. На събитието е поканен и министър-председателят Бойко Борисов. Междусистемната газова връзка България-Гърция ще свърже газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз" край Стара Загора с тази на гръцката компания "ДЕСФА" при град Комотини. Тя е с дължина 182 км, от които 151 км са на наша територия, а 31 км - на гръцка. Планираният капацитет на интерконектора е 3 млрд. куб. метра годишно с опция да бъде увеличен до 5,5 млрд. кубика. Общата инвестиция е 220 млн. евро. От тях 45 млн. са безвъзмездно финансиране от ЕС. Интерконекторът е изключително важен за България, тъй като ще даде достъп на родните потребители до природния газ от Азербайджан, а впоследствие евентуално и от други страни, като Иран, през Турция по Трансанадолския газопровод, както и до регазификационните терминали в Ревитуса (Гърция) и Мармарис (Турция). Завършването на газовата връзка с Гърция трябва да стане през втората половина на 2018 г.
Източник: Стандарт (10.12.2015)
 
"Булгаргаз" предлага газът да поевтинее с 2.1% Намаление на цената на природния газ от 2,1% за първото тримесечие на 2016 година предлага Булгаргаз. В заявлението, изпратено до Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), е посочена цена (без акциз и ДДС) от 406,49 лева за 1000 куб. метра природен газ. Намалението е в рамките на малко под 9 лв. за 1000 куб. метра спрямо цената за последните три месеца на 2015 година, изчисляват от компанията. В съобщението на обществения доставчик не са посочени мотивите за исканата промяна в цената на суровината. Преди месец от компанията коментираха, че очакват по-ниска доставна цена на природния газ. Тогава обаче предложението им беше за намаляване на цената с 1,63%.
Източник: Сега (11.12.2015)
 
Споразумяхме се с ЕК за газов хъб "Балкан" Правителството на България и Европейската комисия се споразумяха за създаването на съвместна работна група, която да подкрепи развитието на търговска концепция, бизнес и финансов план за Газов хъб "Балкан". Работната група, която бе обявена от заместник министър-председателя по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и Клаус-Дитер Борхард, директор "Вътрешен енергиен пазар" на Европейската комисия, ще започне с оценка на законовите, нормативните и финансови аспекти на проекта. Работната група ще се фокусира и върху идентифицирането на решения за основно срещаните предизвикателства при развитието на стабилна регулаторна рамка и търговска среда, целящи улеснено свързване между България и останалата част от Югоизточна Европа. "Географското разположение на България и съществуващата газова инфраструктура осигуряват стабилна основа за развитието на регионален газов хъб", заяви вицепремиерът Дончев при откриването на съвместната работна група и добави, че правителството полага усилия за създаването на стабилна регулаторна рамка и добре развита търговска среда, в съответствие с правото на ЕС. Проектът Газов хъб "Балкан" подкрепя стратегията на България да диверсифицира своите енергийни доставки и маршрути. Той също е в съответствие с нуждите на региона, идентифицирани от Групата на високо равнище за газова свързаност на Централна и Югоизточна Европа, както и от Европейската стратегия за Eнергиен съюз. От името на комисар Мигел Ариес Канете, Клаус-Дитер Борхард подчерта големия интерес на Европейската комисия за развитие на газовия сектор в Югоизточна Европа, за да се гарантират доставките за всички страни в региона. Изграждането на регионален център за газ в България може да бъде важен трамплин за постигането на тази цел. Поради това комисар Канете приветства създаването на тази работна група. Борхард заключи, че "Европейската комисия отчита напредъка на България в развитието на газовата инфраструктура, в придвижване на регулаторните й проекти, както и в пълното прилагане на достиженията на правото на ЕС като неразделна част от работата, необходима за проекта Газов хъб "Балкан".
Източник: profit.bg (11.12.2015)
 
Цената на природния газ ще пада поне до юни Природният газ у нас ще поевтинява поне до средата на годината. Това прогнозира шефът на енергийния регулатор Иван Иванов. Той обясни, че от 1 януари КЕВР ще одобри малко по-висок процент от поискания от „Булгаргаз”, но точната цифра ще стане ясна в четвъртък, а в петък ще се проведе обсъждане на доклада на експертите. На 10 декември „Булгаргаз” предложи намаление на тарифата с 2,1% до 406,49 лева за 1000 куб. метра, при първоначална прогноза за спад с 1,63 на сто. Шефът на КЕВР обясни, че сривът в последните дни на цените на петрола до под 37 долара за барел „Брент” на практика няма да се отрази в сегашната промяна на тарифата. Причината е, че прогнозата се прави на основата на данни за предшестващите три месеца до 1 декември, посочи Иванов. Този срив в петролните цени обаче ще намери отражение в цената на природния газ за второто тримесечие – от 1 април до 30 юни. Това означава, че и за второто тримесечие на 2016 г. вероятно цената на природния газ ще продължи да намалява, макар и с неголям процент, каза Иван Иванов.
Източник: Монитор (16.12.2015)
 
Пълномощникът на компанията ANJ Group, собственост на Ян Аронов не бе допуснат до залата в Окръжния съд във Враца, където трябваше да се проведе общо събрание на кредиторите. То бе насрочено по жалба на търговското дружество, регистрирано в Ню Джърси срещу процедурата за осребряване активите на обявения в несъстоятелност торов завод на синдика Росица Томова. В съда се явиха представители на НАП, на работници и по-дребни кредитори, а „Булгаргаз” и НЕК изпратиха своите писмени становища. „Всички кредитори са се противопоставили на провеждането на събранието с мотив, че процедурата вече е приета от него и синдикът Росица Томова я следва”, съобщи говорителят на окръжния съд Росица Томова. Така общо събрание въобще не е проведено, а кредиторите са застанали твърдо на мнението си, че ANJ Group не може да има никакви претенции за „Химко”. Поне засега. Компанията се опитва да се легитимира като потенциален купувач, но по никакъв начин не е отговорила на условията за това. Тя не е представила офертата си за цената, на която би искала да придобие завода, нито пък е внесла задатъка от 1 милион лева. Всъщност целта, която е искала да постигне фирмата с жалбата си, е да си спести задатъка като претендира, че той трябва да отпадне от търговете за разпродажба на имуществото на завода, които вече не са тайни, а по договаряне с потенциални купувачи. Но както синдикът, така и кредиторите смятат претенцията за абсолютно несъстоятелна. И за напред търговете ще се провеждат в условията на чл. 718 от Търговския закон. „Интригите с „Химко” продължават. Някаква несериозна фирма иска да вземе завода на много ниска цена”. Това коментираха бивши специалисти в предприятието, които също са кредитори. Те прогнозират, че за бившата промишлена перла на Враца ще се повтори сценария „Кремиковци”. Смятат, че на следващите два търга няма да се явят купувачи, след което заводът ще се продава на парче. А според последната оценка на екипа от специалисти, торовият завод все още има технически и кадрови потенциал да бъде възстановен частично. „Химко” може да произвежда на печалба 200 000 тона карбамид годишно, съобщи шефът на екипа Кирил Петков.
Източник: Други (16.12.2015)
 
Задават се съдебни дела за 200 млн. лв. неплатен природен газ 2,5 млн. лв. предвижда да плати “Булгаргаз” за съдебни дела през 2016 г. Клиенти на дружеството, най-вече топлофикациите, дължат 200 млн. лв. и компанията заявява, че ще предприеме съдебни действия за събиране на част от сумите догодина. Тези 2,5 млн. лв. обаче не се калкулират в цените на природния газ, става ясно от доклада на КЕВР за цените на природния газ през първото тримесечие на 2016 г. Задълженията на газовата компания са 225,77 млн. лв. От тях 42,9 млн. лв. са разсрочване на дългове към “Булгартрансгаз” и за заем към БЕХ. Краткосрочните дългове обаче са 178,9 млн. лв., като освен борчовете към БЕХ и към “Булгартрансгаз” големият дълг от 92,714 млн. лв. е за данъчни задължения В доклада на КЕВР пише, че просрочените задължения се олихвяват с 10,01% лихва. За догодина “Булгаргаз” предвижда и 2,080 млн. лв. за комуникационно и софтуерно оборудване, на сървърна и мрежова инфраструктура за 404 000 лв. Тази инвестиция се прави, за да може да се предават данни от измервателните уреди към Агенция “Митници”. Срокът за връзване на газа с “Митниците” е 30 юни 2016 г. Експертите на шефа на КЕВР Иван Иванов съобщават, че цените на природния газ на “Газпромекспорт” са с 8,48% по-ниски за първото тримесечие на 2016 г. от последното на тази година. Усредненият валутен курс, който ще залегне в ценообразуването за първите три месеца, е с 2,22% по-висок от предходния ценови период. “Булгаргаз” внесе в комисията предложение за поевтиняване на газа с 2,10% до 406,49 лв. за 1000 куб. м. Експертите на КЕВР предлагат цената да падне до 405,56 лв., или с по-малко от лев.
Източник: 24 часа (22.12.2015)
 
Природният газ с 2,3% по-евтин от 1 януари, от април – с поне още 10 на сто Природният газ ще поевтинее с 2,3 на сто от 1 януари, а от април с най-малко още 10 на сто. Това стана ясно по време на откритото заседание, на което Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди новата газова тарифа. Окончателното решение за цената от 1 януари КЕВР ще вземе в последния работен ден на тази година. Очакванията обаче са да няма сериозни разминавания с това, което е обявено в доклада на експертите на регулатора, а именно – намаление на цената с 2,32 на сто до 405,56 лв. на 1000 кубически метра (без ДДС и акциз). От 1 април обаче шефът на „Булгаргаз“ Петьо Иванов очаква да има ново и то сериозно намаление на цената. Той не пожела да се ангажира с точен процент, но каза, че намалението ще минимум с 10 на сто. Това се дължи на сериозното намаление на цената на петрола на световните пазари в последния месец. То реално няма да бъде отразено във цените от 1 януари, защото в решението на КЕВР се взема случилото се към 1 декември. Сериозното поевтиняване на петрола е факт след тази дата, като през последните дни Брентът стигна 11-годишно дъно, като почти докосна 36 долара за барел.
Източник: Монитор (23.12.2015)
 
Синдикът на "Химко" го продава за 11,7 млн. Пореден опит за продажба на фалиралия торов завод "Химко" ще предприеме на 20 януари синдикът на дружеството, става ясно от публикувано обявление, цитирано от Bloomberg TV Bulgaria. Минималната начална цена е намалена до 11,7 млн. лв., а необходимият за участие депозит е 1 млн. лв. Продават се като цяло активите на бившия торов завод. За разлика от първите два опита сега начинът на продажба е чрез провеждане на преки преговори с потенциалните купувачи въз основа на подадени от тях писмени предложения. "Има възможност да се подобряват офертите", заяви синдикът Росица Томова, като отклони останалите въпроси за преговорите на този етап. Първият търг за продажбата на "Химко" беше проведен през пролетта на 2014 г. при начална цена от 28,5 млн. лв. Тогава не се появиха кандидати. При втория търг, който се проведе през февруари 2015 г. началната цена беше намалена до 22,8 млн. лв., но и тогава не се появиха купувачи. През ноември е имало пореден опит за продажба при цена 18,4 млн. лв. Той също е бил чрез преговори с потенциални купувачи. Сега цената е намалена най-много, става ясно от обявлението. Един от най-големите кредитори на "Химко" е "Булгаргаз" - газовата компания държи около 50% от задълженията на врачанското предприятие, или малко над 52 млн. лв.
Източник: Стандарт (29.12.2015)