Новини
Новини за 2011
 
"Булгаргаз" и Столична община преговарят за дълга на "Топлофикация" На предстоящата среща между ръководството на „Топлофикация-София“, Столична община и „Булгаргаз“ ще се водят преговори за разсрочване дължимите суми от столичното парно на газовия доставчик, заяви Стоян Цветанов, изпълнителен директор на предприятието. Той припомни, че в момента общите задължения на столичното парно са около 500 млн. лв., като извън тях са текущите борчове от 100 млн. лв. към „Булгаргаз“. Цветанов очаква загубата на дружеството за 2010 г. да надхвърли 16 млн. лв. Основната причина за това е, че топлоенергията се продава под себестойност. От 1 януари цената на парното в София бе намалена с 5,1%. „Намалението безспорно е в полза на клиентите и те ще го усетят в януарските си сметки”, каза още Цветанов. Според него новите цени на парното ще доведат до загуби, но те ще са поносими за дружеството. В момента абонатите на топлофикацията дължат около 260 млн. лв., от които 230 млн. са от битовите клиенти, а останалите 30 млн. лв са борчове на фирми и организации. Цветанов добави, че всеки ден в топлофикация се уреждат стари сметки за по 15 хил. лв., но това става след завеждане на дела. Цветанов добави, че около 60 хил. от клиентите на фирмата формират 80% от задълженията. От компанията се очаква този месец да представи новия си бизнес план пред ДКЕВР. В него ще са предвидени инвестиции в когенериращи мощности, което ще спомогне за поевтиняването на парното за софиянци. Едно от най-големите предизвикателства пред дружеството е намаляването на загубите по мрежата, каза Цветанов. Решението откъде ще дойдат средства за тези инвестиции ще вземе собственикът на дружеството – Столична община, каза още той. По думите му средства може да се привличат както чрез нисколихвени кредити, така и с публично-частно партньорство.
Източник: Класа (03.01.2011)
 
"Топлофикация-София" плаща на "Булгаргаз" 90 млн. лева До средата на февруари „Топлофикация-София” ще изплати около 90% от 100-те милиона лева задължения към „Булгаргаз”. Това стана ясно след среща на кмета на София Йорданка Фандъкова с изпълнителните директори на „Топлофикация-София” Стоян Цветанов и на "Булгаргаз" Димитър Гогов. „Г-н Цветанов ни увери, че в рамките на около 40 дни около 90% от тези 100 милиона лева, за които ви казах в края на миналата година, ще бъдат изплатени. Това за нас е гаранция, че ние ще можем да покриваме задълженията си към нашите доставчици. Най-големият потребител и клиент на „Булгаргаз” следва да получи този кредит на доверие и, разбира се, трябва да го изпълни”, заяви Гогов. Единственият механизъм, с който могат да се събират старите задължения към „Топлофикация–София”, е законовият, каза изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. Той допълни, че е поел ангажимент да бъдат удвоени усилията по отношение на некоректните платци. За последната година по съдебен път са събрани около 14-14,5 млн. лв. от стари задължения на потребители, а за тази година очакванията са този приход да се увеличи. По думите му до 10 февруари се очаква дружеството да получи и около 50 млн. лева от продажба на ток от когенерационните си мощности. Можем да гарантираме на софиянци отоплителния сезон, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. ”Аз съм благодарна на г-н Цветанов и г-н Гогов, които работят и в празничните дни, особено новото ръководство на "Топлофикация", за да могат да гарантират изплащане на задълженията по текущия дълг за 2010 г. до средата да месец февруари, което пък дава възможност на „Булгаргаз” да гарантира редовни доставки за целия сезон”, каза Фандъкова. По думите й задачите са поставени и в тази ситуация може да се гарантира на софиянци отоплителният сезон. „Новото ръководство на "Топлофикация-София" има важни задачи – събиране на стари задължения, мобилизиране на допълнителни усилия, но важно е, че е постигнато споразумение и можем да успокоим хората”, заяви Фандъкова. Топлофикациите в Бургас, Враца и Плевен имат най-големи проблеми с плащането към "Булгаргаз" на текущи задължения, които са между 5 и 6 милиона лева. Най-големи задължения има "Топлофикация-Шумен". Това каза изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов. Ако "Топлофикация-Шумен" дойде и каже, че за 40 дни ще покрие 90% от 15 милиона лева, бъдете сигурни, че отношението ни ще е същото като към "Топлофикация–София”, каза той. По думите на Гогов, ако задлъжнелите топлофикации не се разплатят, има опасност „Булгаргаз” да не може да доставя газ заради липса на средства, с които да го закупува.
Източник: Класа (04.01.2011)
 
"Топлофикация - София" ще плати около 90 млн. лева на "Булгаргаз" до 10 февруари, съобщи новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов. Решението беше взето в понеделник след десетминутна среща между столичния кмет Йорданка Фандъкова, шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов и Цветанов. Обещаната сума е 90 на сто от текущите задължения на парното към националния доставчик към 24 декември. Все още липсва точна информация откъде дружеството ще вземе парите. "Благодаря на господата Цветанов и Гогов, че се съгласиха на срещата. Успяхме да се договорим "Булгаргаз" да разсрочи дълга на топлофикация до 10 февруари, така че за целия отоплителен сезон ще има парно в София", съобщи кметът Йорданка Фандъкова. "Всъщност не става въпрос за разсрочване, а се съгласихме да изчакаме с 40 дни "Топлофикация - София" да ни преведе 90% от текущия й дълг в размер на 100 млн. лева, за да може и ние да платим газа си към доставчиците", обясни шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
Източник: Дневник (04.01.2011)
 
Софиянци няма да останат без парно отопление заради дълговете на „Топлофикация - София” към „Булгаргаз”. Това съобщи столичният кмет Йорданка Фандъкова, след като ръководството на топлофикацията се разбра с „Булгаргаз” до 10 февруари да погаси 90 от общо 100 милиона лева текущи финансови си задължения към газовия доставчик. Новият шеф на столичната топлофикация Стоян Цветанов се закани да увеличи събираемостта на дружеството чрез по-честото пращане на съдия-изпълнители в домовете на най-задлъжнелите абонати. Абонатите на парно в София засега могат да бъдат спокойни, че “Булгаргаз” няма да спре кранчето към столичната топлофикация. Новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов се разбра с шефа на “Булгаргаз” Димитър Гогов до 10 февруари да бъдат изплатени 90 на сто от текущите задължения към газовата компания, обясни кметът на София Йорданка Фандъкова. “Което пък дава възможност на “Булгаргаз” в лицето на господин Гогов да гарантира редовни доставки и в тази ситуация можем да гарантираме на софиянци отоплителния сезон”, допълни тя. Шефът на “Булгаргаз” Димитър Гогов предупреди, че дългове за по около 6 милиона лева имат още три топлофикации, които се свързват с името на бизнесмена Христо Ковачки във Враца, Плевен и Бургас. “Булгаргаз” призова шуменската топлофикация, която вече е с ограничено газоподаване, да погаси задълженията по примера на столичното парно. “Ако “Топлофикация - Шумен” дойде и каже, че за 40 дни ще покрие 90 процента от 15-те млн. или от 2,3 млн. лв., бъдете сигурни, че отношението ни ще бъде същото”, коментира Гогов. Шефът на софийската топлофкация Стоян Цветанов се закани да удвои усилията си срещу некоректните платци. “Тези, които не си плащат сметките, могат да очакват трудна за тях 2011-а. Под процесна събираемост се възприема всичко онова от прозвъняването след втората сметка, която просрочите, и се стигне до съдебното производство. Не може да имате над 3000 лв. задължения, да не сте си плащали пет или десет години и да смятате, че това ще ви се размине”, коментира той. Събираемостта в резултат на намесата на съдия-изпълнител се подобрява, като през миналата година по този начин са събрани 14,5 милиона лева. От столичното парно се надяват през 2011-та да увеличат тези проходи.
Източник: Дарик радио (04.01.2011)
 
Шумен се намира в условията на все по реална възможност да обяви кризисно положение. Ако температурите паднат под минус 10 градуса, а според синоптиците това ще стане в средата на седмицата, градът ще обяви бедствено положение, каза по време на заседанието на кризисния щаб кметът Красимир Костов. Парното отопление е гарантирано до 7 януари, след като в последния работен ден ог годината бяха преведени 42 000 лева. Обещаните от бъдещия инвеститор в шуменската топлофикация Титан Пауър 300 000 и днес не бяха преведени на Булгаргаз. Директорите на училищата и детските градини измерват по няколко пъти на ден температурите в класните стаи. Засега те са около санитарния минимум.
Източник: БНТ (04.01.2011)
 
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще санкционира топлофикациите в Шумен и в Казанлък за неизпълнение на задълженията им. Според председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев дружеството в Казанлък" има лиценз, а изобщо не работи. Той каза, че са били правени много опити да се стабилизира топлофикацията в Града на розите, но дружеството не погасява задълженията си към доставчика на газ в областта - "Сити газ", както и към други доставчици, включително и на електроенергия. Най-вероятно лицензът на дружеството ще бъде отнет. Санкцията за "Топлофикация - Шумен" е заради ограничаването на топлоподаването тези дни, което също е неизпълнение на задълженията по лиценза. Мерките, които ще се вземат срещу дружеството обаче, няма да помогнат на потребителите, а могат да доведат до глоби, които в най-добрия случай ще увеличат задълженията на компанията, посочи Семерджиев.
Източник: Дневник (06.01.2011)
 
Кметът на Шумен Красимир Костов първи обяви война на ВИП борчлиите на местната "Топлофикация" заради кризата с парното в града. 136 известни шуменци, сред които бизнесмени и политици "висели" на дружеството с неплатени сметки. "Давам им срок до четвъртък и пускам имената им в медиите", обяви градоначалникът по време на едно от заседанията на кризисния щаб. Още на другата сутрин по сметките на дружеството постъпила сумата от 4502 лева. "Само от един длъжник е, да не го оповестяваме публично", каза шефът на дружеството инж. Христо Христов. Кметът само потвърди, че точно сред хората, които са му искали оставката, са сред неизрядните платци. Днес се очаква Костов да изкара списъка със "забравилите" да платят парното си заможни шуменци. Сред партийците, ощетили "Топлофикация Шумен" с неплащане на сметките навреме е и щабът на БСП. Малко над 3000 лева дължат "червените" на дружеството, става ясно от справките. Военното училище също е в списъка на забавените плащания. Една от фирмите на сегашния инвеститор "Титан Пауър"-"Титан БКС" (фирмата за почистване в града) дължи за топло малко над 4 бона. Близо 5 млн. лева има да събира "Топлофикация" от своите абонати. Около 2000 са заведените дела срещу некоректните платци, а за голяма част от длъжниците вече е изтекъл и давностният срок. Реално можем да съберем около 1 млн. лева, признават от сегашния борд на дружеството, което е с близо 16 млн. лева дълг към "Булгаргаз". София Дълговете на софиянци към "Топлофикация" към момента възлизат на около 260 млн. лв. според изпълнителния директор на дружеството Стоян Цветанов. От тях 30 млн. са на сметката на стопански потребители, а останалите - на битовите абонати. В същото време самата "Топлофикация" дължи на своите доставчици около 500 млн. лв. По-голямата част от тях са за синьо гориво, като само текущите борчове възлизат на 100 млн. лв. Другите са предимно за погасяване на банкови кредити. Бургас8 млн. лв. неплатени сметки за парно и топла вода са натрупали бургазлии. Дългът към местната "Топлофикация" е от години. Най-сериозно е нараснал през 2008 г. Клиентите бяха улеснени през 2010 г. с кампаниите за опростяване на лихвите при плащане на стари задължения накуп. Тази година промоции обаче няма да има. Самата фирма има да плаща 5 млн. лв. за горива на доставчика "Булгаргаз". "Нормално е през зимните месеци задълженията да се увеличават, защото приходите от топлинната енергия се събират с 60 дни закъснение, уточни зам.-директорът на бургаската топлофикация инж. Въльо Дучев. От този месец парното в Бургас поевтинява с 5.17%. РусеНай-големите длъжници на "Топлофикация Русе" са фирмите "Захар Био", "Вадис", голям русенски хотел и Операта, съобщават източници от съдебната система в града. За миналата година са образувани 2000 дела в съда и от частни съдебни изпълнители. За същия период задълженията на недобросъвестни ползватели към дружеството възлиза на около половин милион лева. Дълговете на частни лица не са големи, сочат справките. Велико Търново От "Топлофикация Велико Търново" изненадаха ръководство на СДС със забравен дълг за парно от 20 бона. Главният експерт "Продажби" от търновската "Топлофикация" Калин Иванов вчера каза за "Стандарт", че синята централа има дълг от 2000 г. за парно, което е ползвала в офиса си в бившия Младежки дом. Топлото било спряно година по-късно, а тогава предупредили ръководството на сините, че трябва да се плащат. Разговорите обаче не довели до споразумение и се наложило "Топлофикация" да изпрати писмо до централата в София. Отговор и от там не последвал. От дружеството са успели да извадят и изпълнителен лист за дължимото, но до ден днешен няма движение по него. Сегашният председател на областното ръководство на СДС Мирослав Трифонов каза, че никой не го е уведомил за такъв дълг и за него той е изненада. ВарнаПо-малко от 1 процент са длъжниците на топлофикационното дружество "Далкия-Варна" ЕАД, които имат задължения над 1000 лева. Това заяви изпълнителният директор на фирмата инж. Илия Николаев. "Нямаме големи длъжници, които да затрудняват работата ни. От около 10 000 абонати, които ползват парно и топла вода във Варна, единици са случаите на особено големи задължения. Най-голям длъжник е домакинство, което е разсрочило забавени плащания от 2000 лв. Такива граждани и подобни на тях, изпаднали във временна неплатежоспособност, са много малко и сумите, които дължат, не влияят на основния процес", коментира още инж. Николаев. За коледните и новогодишните празници дружеството направи и 50% отстъпка от начислената сума за консумирана топлинна енергия за отопление на клиентите, които са платили всички свои задължения преди последния ден на старата година, каза още шефът на варненската "Топлофикация".
Източник: Стандарт (06.01.2011)
 
При инфлация от 5% вдигат цената на тока От 1 юли 2011 г. в цената на тока ще се включва и инфлацията, ако тя е между 4 и 5 на сто. Това обясни председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. По думите му оскъпяването ще се отчита доколкото влияе на преките разходи на компаниите. Промяна в ценообразуването се очаква и при въвеждането на такса за мощност. Все още не се знае кога ще бъде въведена тази ставка, както и в какъв размер ще бъде. Председателят на комисията съобщи, че все още се чакат предложенията на трите електроразпределителни дружества. Семерджиев увери, че комисията няма да позволи таксата да се определя по различен подход от компаниите. Отоплението в цял блок, вход или кооперация ще бъде спирано, ако 75% от абонатите не са изрядни платци. Досега предложението бе процентите за предприемането на тази крайна мярка да е 50 на сто. „ Редовните абонати на топлофикация не плащат и задълженията на неизрядните абонати, но неплатените сметки се отразяват на качеството на услугата“, категоричен бе Семерджиев. Нередовното плащане на сметките води до отлагането на инвестиционни програми, което забавя въвеждането на високоефективните технологии. Данните на „Топлофикация-София“ сочат, че само 47% от абонатите плащат редовно сметките си. От началото на новия отоплителен сезон е натрупан нов дълг от 100 млн. лв., а общите задължения на дружеството са близо 500 млн. лв. За тях столичното дружество има споразумение за разсрочване с „Булгаргаз“.
Източник: Класа (12.01.2011)
 
20 млн. лв. получи "Булгаргаз" от столичното парно За една седмица „Топлофикация-София" е превела над 20 млн. лв. на „Булгаргаз", обясни пред БНР Димитър Гогов, изпълнителен директор на „Булгаргаз“. През миналата седмица от столичното парно обещаха до 10 февруари да изплатят 90 млн. лв. от дълга си към дружеството. Това е необходимо, за да не се спрат доставките на природен газ за „Топлофикация-София“ в средата на зимата. Гогов обясни, че до момента в „Булгаргаз“ не са получили пари от „Топлофикация-Шумен“, която дължи над 15 млн. лв. От газовия доставчик продължават да пускат по-малко газ от необходимото, за да ограничат загубите си. Доставките на газ за шуменското парно бяха ограничени в края на миналата година с уговорката до 5 януари дружеството да започне да плаща задълженията си. След като това не се случи, бе постигната нова договорка дружеството да започне да плаща до средата на месеца. Тогава се очаква да встъпи в длъжност стратегическият инвеститор, компанията „Титан Пауър“.
Източник: Класа (13.01.2011)
 
"Топлофикация София" платила 30 млн. лв. от текущия си дълг към "Булгаргаз" Столичната топлофикация е платила над 30 млн. лева от текущия си дълг към "Булгаргаз", съобщи изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветано. Само преди седмица "Топлофикация София" пое задължение към газовия доставчик да му изплати 90 млн. лева от дълга си до 10 февруари. Това е 90 на сто от сумата, която парното дължи на "Булгаргаз" от началото на отоплителния сезон до края на декември. "Топлофикация София" има натрупани около 500 млн. лева задължения към националния газов доставчик, които е разсрочила и по информация от компанията продължава да изплаща. Отделно дружеството продължа да трупа и текущ дълг от началото на годината. От нередовни платци на парно в София компанията има да прибира около 200 млн. лева. В началото на миналата седмица председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев посъветва топлофикациите да ускорят събирането на вземанията си. Тогава той обясни, че основната причина дружествата да имат толкова длъжници е провежданата от тях политика, а не липсата на нормативна уредба. Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Стоян Цветанов обясни, че след предприетите мерки от страна на дружеството по събиране на задълженията му се е увеличило количеството на споразуменията за разсрочено заплащане на задълженията на абонатите.
Източник: Дневник (17.01.2011)
 
Приватизацията на "Топлофикация - София" не е на дневен ред и за момента не търси свои партньори за общо управление. Това съобщи новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов в интервю за в. "24 часа". "...Това, което разбирам от сигналите на собственика, е, че приватизацията не е на дневен ред. Не е нужно да откриваме топлата вода. Почти навсякъде топлофикациите са комунални дружества към общината и са печеливши", казва Цветанов. В началото на май правителството гласува да прехвърли 100% от акциите на дружеството от Министерството на икономиката на Столичната община заедно със задълженията, които е натрупало. От общината поискаха да получат "Топлофикация", но без дълговете, тази идея не беше одобрена. След прехвърлянето на столичното парно от общината поръчаха подробен анализ за състоянието на фирмата. Към днешна дата дружеството дължи над 500 млн. лева на "Булгаргаз" стари задължения и около 90 млн. лева текущи. Компанията трябва да събере от неизрядни длъжници поне 200 млн. лева. Един от вариантите за бъдещето на топлофикацията беше нейната приватизация, която нееднократно е обсъждана, но никога не е реализирана. Други обсъждани възможности пред дружеството бяха привличането на чужд мениджмънт, развиване на когенерационните мощности и как компанията да бъде свързана с новия завод за боклук, който ще се строи в София. Новият изпълнителен директор на дружеството Стоян Цветанов беше назначен на този пост от началото на годината. Една от първите му стъпки беше да обещае "Топлофикация - София" да плати 90 млн. лева от дълга си към "Булгаргаз" до 10 февруари. Сумата е натрупана само от началото на отоплителния сезон и продължава да се трупа. Досега дружеството е успяло да плати около 30 млн. лева. Цветанов очаква сметките за парното през декември да са са по-високи с 29% в сравнение с миналогодишните. "Има един сегмент от клиенти, които използват устойчиво топлинна енергия - 56% от абонатите ще имат сметки между 50 лв. и 150 лева", каза Цветанов. По данни на дружеството 68 на сто от клиентите на компанията си плащат редовно. В същото време според Цветанов една 18% от потребителите са некоректни платци. "Няма да позволим 18% или 60-70 хил. души всяка година да поставят пред риск отоплението на 250 хил. ", коментира шефът на топлофикацията. Изпълнителният директор на столичното парно признава, че редовните потребители плащат и сметките на нередовните, които крадат от системата. "Проблемите идват там, където има много кражби. Тези, които крадат, товарят сметките на другите", казва Цветанов. По думите му тази практика ще бъде пресечена, но не става ясно как по-точно.
Източник: Дневник (18.01.2011)
 
Всеки трети абонат има заведено дело за дългове от страна на "Топлофикация Пловдив". 10 хил. дела към длъжници е завело дружеството, а абонатите му са над 30 хил. 20 млн. лв. са просрочените дългове на потребителите към "Топлофикация Пловдив" към 31 декември, каза Петър Костадинов, шеф на комуникационния отдел в дружеството. Топлофикацията обаче няма задължения към "Булгаргаз", каза той. Според него е логично заради по-ниските температури сметките за парно за декември да са по-високи.Очаква се около 80% от месечните сметки за парно в Пловдив да са до 150 лв. Несъбраните вземания на топлофикациите се отразяват в дългосрочен план на състоянието на дружествата и възможностите им за инвестиции, коментира председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Дружествата трябва да подменят активите си след техния физически живот, а като няма средства за това, ще вземат заеми, разходите за които ще се плащат от всички потребители, поясни Семерджиев. ДКЕВР няма да проверява "Топлофикация София" заради високите декемврийски сметки. Проверки ще има само по индивидуални жалби, заяви Семерджиев.
Източник: Стандарт (19.01.2011)
 
НЕК иска по-скъп ток с 1 ст., за да инвестира 219 млн. лв. Националната електрическа компания ще поиска от енергийния регулатор да бъдат признати по-големи инвестиции тази година, за да рехабилитира елмрежата си, каза вчера шефът на НЕК Красимир Първанов. Той обясни, че ще настоява ДКЕВР да признае инвестиции от 219 млн. лв., които смята да направи дружеството. 80% от тези пари ще отидат за рехабилитация на елмрежата. По-големите инвестиции в мрежата означават и по-скъп ток за потребителите. От държавната НЕК все още изготвят предложението си за промяна в цената от юли. Според Първанов по-големите инвестиции „ще оскъпят електроенергията с по-малко от една стотинка“. В момента токът за бита се продава за малко над 0,17 лв./квтч с ДДС, а НЕК продава на електроразпределителните дружества на нива около 0,09 лв./квтч. За да изпълнят инвестиционната си програма, от НЕК ще поискат половината от дивидента, който трябва да изплатят на държавата, да се върне в дружеството. Преди месец от обществения доставчик очакваха да завършат годината със 130 млн. лв. печалба. Освен от дивидента другата част от парите за инвестиции в елмрежата трябва да дойде от продажбите на електроенергия за износ. Първанов обясни, че очаква до края на март да започне износът на електроенергия за Турция, която е най-перспективният пазар за ток в региона. До две седмици вероятно ще има повече яснота за цената на АЕЦ "Белене", добави шефът на НЕК след кръгла маса в парламента, посветена на проблемите на управлението в енергийния сектор. В момента се прави анализ на разходите за строежа на централата и след това ще се разбере дали искането на руската страна е коректно, каза Първанов. Предложението на „Росатом“ е строежът на двата 1000-мегаватови блока да струва 6,3 млрд. евро. Според енергийния министър Трайков втората атомна не трябва да е повече от 5 млрд. евро. Ние не искаме да затваряме нито една възможност, обясни вчера Трайчо Трайков. В момента АЕЦ "Белене" се развива по начин, който гарантира обосноваността на взетите решения на всеки етап. Според него, ако се вземе решение да не се строи АЕЦ „Белене“, ще се тръгне към изграждане на VII и VIII блок на АЕЦ „Козлодуй“. Същият вариант е записан и в подготвяната енергийна стратегия на страната ни, която се очаква да бъде обсъдена днес. АЕЦ "Белене”, който е най-големият инфраструктурен проект в историята на България, съдържа всички порочни практики в енергийния сектор и в управлението на държавните предприятия в България през последните 20 години. Това е записано в анализа на Центъра за изследване на демокрацията, който бе представен вчера. Според организацията проектът захранва силно ядрено лоби, обединяващо енергийни експерти, политици и множество частни фирми, което се стреми да монополизира ядрените политики и обществения дебат. От ЦИД отчитат, че строителството на втората ни атомна централа ще струва около 10-12 млрд. евро. Това ще застраши финансовата стабилност на държавата, смятат експертите. В анализа е записано още, че държавните енергийни предприятия у нас се товарят с множество инфраструктурни проекти и социални функции, които ограничават инвестиционните им възможности. Две от структуроопределящите дружества на енергетиката ни - НЕК и "Булгаргаз", са в критично финансово състояние. Те са в ликвидна криза и декапитализирани въпреки подобренията след свиването на разходите през 2010 г., смятат от центъра. По техни данни „Булгаргаз“ дължи на доставчиците си на газ 80 млн. щатски долара. Според експертния анализ около 56% от всички процедури за обществени поръчки в енергетиката не са конкурентни и публични, а са манипулирани и при провеждането им се оказва служебен и политически натиск. След изказванията на министър Трайков стана ясно, че Българският енергиен холдинг няма да бъде закриван, независимо че за момента не изпълнява целите, за които бе създаден. Все още се обсъждат вариантите за преструктурирането на дружеството, засега е ясно, че Електроенергийният системен оператор и „Булгартрансгаз“ няма да бъдат част от него. Отделянето на двете компании ще стане до края на март, обясни вчера шефът на БЕХ Йордан Георгиев. По думите му нещата в холдинга не са оптимални в момента, но се работи в тази посока.
Източник: Класа (19.01.2011)
 
Енергетиката остава на тъмно Корупция, лошо управление и пълно бездействие на контролните органи, което ощетява данъкоплатците и влошава енергийната сигурност на страната. Това са част от изводите в анализа за управлението на държавните енергийни дружества и на големите проекти в сектора, извършен от Центъра за изследване на демокрацията и представен във вторник. Липсват елементарни правила за отчетност и контрол в дружествата, което заплашва финансовата им стабилност. Като пример са посочени НЕК и "Булгаргаз", които въпреки икономиите през последната година остават застрашени от фалит. Отговорността за управлението е размита между различни структури и в резултат не е ясно кой е отговорен за състоянието на дружествата - министерството, Българският енергиен холдинг (излишен според ЦИД) или техните ръководства. Близо 56% от обществените поръчки в енергетиката през 2008 и 2009 г. са проведени без реална конкуренция, под служебен и политически натиск. Заедно с договорите, сключени без процедура, избягването на пазарната конкуренция в сектора се оказва "правило, а не изключение", смятат от ЦИД. АЕЦ "Белене" е посочен като пример за проект, който съчетава всички порочни практики в сектора и в управлението на държавните предприятия през последните 20 години. Той захранва силно ядрено лоби. Проектът е основан на подвеждащи прогнози, а крайната му цена вероятно ще достигне 10-12 млрд. евро, прогнозират от центъра.
Източник: Дневник (19.01.2011)
 
България ще получава газ без посредници от 2013 г. България ще започне да получава руски природен газ без посредници от 2013 г., съобщи вчера руският в. „Ведомости“, цитирайки съобщение на руската „Газпром“. Двете страни са се разбрали за директните доставки след преговори в Москва между шефа на „Булгаргаз“ Димитър Гогов и на „Газпром“ Алексей Милер. В момента природен газ за страната ни доставят три компани - „Овергаз“, „Винтерсхал“ и „Газпром експорт“. И трите дружества са свързани с „Газпром“, като целта на правителството ни е да се подпише нов договор само с една компания, считана за дъщерна на руският гигант - „Газпром експорт“. До края на 2012 г. ще приключи срокът на сегашните контракти за доставка, като след това се очаква да влезе в сила новият договор. Самият документ пък се очаква да бъде подписан до края на юни тази година, обявиха от „Газпром“.В момента страната ни купува от свързаните с „Газпром“ компании около 70% от необходимия природен газ, припомня „Ведомости“. През миналата година концернът е доставил на „Булгаргаз“ 2,6 млрд. куб. м газ. Останалите количества се добиват от шотландската компания „Мелроуз ризорсис“ в Черно море край Каварна. През лятото бе договорено намаление на цените на руското гориво с между 5 и 7% до края на 2012 г. На сегашните преговори Гогов и Милер са обсъдили и реализацията на газопровода „Южен поток“, съобщиха от централата на „Газпром“. Двамата са изразили мнението, че заради увеличаващото се търсене на природен газ в Европа, проектът трябва да се реализира. Очаква се газопроводът да минава по дъното на Черно море и да свърза руския с българския бряг. На наша територия тръбата ще се разделя на две, като северната й част ще продължи за Сърбия, Унгария и Австрия, а южната ще продължи за Гърция и Италия. Първоначално по тръбата ще се пренасят по 15,6 млрд. куб. м природен газ, а впоследствие по 64 млрд. куб. Първите доставки са планирани за края на 2015 г. а според оценките на експерти проектът ще струва 15,5 млрд. евро.
Източник: Класа (27.01.2011)
 
"Газпром" и "Булгаргаз" може да търгуват без посредник през 2013 г. Руската компания "Газпром" и "Булгаргаз" са обсъдили възможностите за постепенно преминаване към сключване на договор за доставка на газ без участието на посредници до 2013 г., съобщи РИА "Новости", като цитира съобщение на руското дружество. На посещение в Москва е бил изпълнителният директор на българската компания Димитър Гогов. На срещата му с председателя на "Газпром" Алексей Милер са били разгледани и общите газови проекти на двете дружества, пишат руските медии. От пресцентъра на българската компания обясниха, че информация ще предоставят след връщането на Гогов от Москва. От "Газпром" очакват "Булгаргаз" да сключи договор за доставка на газа с дъщерната на руското дружество компания "Газпром експорт" на 30 юни 2011 г. Москва и София наричат този договор без посредник, защото считат, че дружеството е 100% собственост на газовия монополист "Газпром". По договора могат да започнат доставки едва през януари 2013 г. Дотогава синьо гориво за България ще бъде осигурено чрез дружествата "Овергаз", "Винтерсхал" и "Газпром експорт", определяни от правителството като посредници. Най-големи количества се доставят по договора с "Овергаз" (в компанията участие има и "Газпром"). България купува около 70% от горивото си от Русия. По предварителни данни за 2010 г. доставките към страната ще възлизат на 2.6 млрд. куб. метра при 2.4 млрд. година по-рано. От руските медии припомнят, че българското правителство е поискало по-ниски цени на газа от "Газпром" още през лятото на 2010 г.
Източник: Дневник (27.01.2011)
 
От 1 януари България получава с 1 млрд. куб. м природен газ по-малко. Това става след изтичане на единия договор с "Овергаз Инк.", съобщи шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов. За тази година са договорени 2 млрд. куб. м, в които влизат количества по бартерния газ пак с "Овергаз" и с "Винтерсхал". Още 400 млн. куб. м е местният добив на "Мелоуз" и 400 млн. запаси в Чирен. Това е достатъчно за нуждите на потребителите, каза Гогов. "Булгаргаз" преговаря с "Газпром" за 200 млн. куб. м по цени извън договорите, за да влязат в Чирен и с тях да се балансират цените догодина. Има вариант от 1 април газът да е по-евтин. Такава предпазлива прогноза направи вчера Гогов. Две от условията затова са доларът да се запази на сегашните нива, а барел петрол да е около 90 долара. Третото е преговори с "Газпром" за допълнителна доставка на около 200 млн. куб. м гориво. Той се надява на по ниска цена за тези количества. Два дни след завръщането си от преговори с шефа на "Газпром" Алексей Милер в Москва Гогов е категоричен, от 2013 г. компанията ще получава горивото от един доставчик - "Газпромекспорт". Тогава изтичат договорите на “Газпром” с "Овергаз" и "Винтерсхал".
Източник: 24 часа (31.01.2011)
 
"Топлофикация-София" е платила 79 млн. лв. от договорените 90 млн. лв., които дружеството трябва да издължи на "Булгаргаз" до 10 февруари, съобщи изпълнителният му директор Стоян Цветанов. По думите му дългът е погасен със средства от платените сметки от абонати, както и от парите, постъпили в дружеството от продажбата на електроенергия към НЕК. Според Цветанов плащането на сметките за парно върви нормално. Дължащите суми за големи периоди предпочитат подписването на извънсъдебни споразумения с график на плащането на борчовете, посочи още изпълнителният директор на "Топлофикация". От "Топлофикация-София" планират до края на годината да подменят 1900 стари абонатни станции с нови, каза още Стоян Цветанов. Според досегашните наблюдения след подмяната на абонатните с нови се спестява до 30% от топлоенергията, която е ползвана дотогава, каза още той. Парите за подмяната на абонатните станции ще е с безвъзмездно финансиране.
Източник: Монитор (04.02.2011)
 
Проучват трасето за “Южен поток” Проучването на трасето на газопровода "Южен поток" ще започне до 1-2 седмици. Вчера в Москва комисия, съставена от представители на "Газпром" и "Българския енергиен холдинг", е избрала за изпълнител на технико-икономическата обосновка на проекта консорциума между "Газтек БГ" и "Южнийгипрогаз". Утре в София ще бъде подписан договорът за изпълнение на предпроектното проучване.
Източник: Стандарт (10.02.2011)
 
"Топлофикация София" ще успее да плати на "Булгаргаз" договорените 90 млн. лв., за да бъде гарантиран отоплителният сезон в София, каза изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов. За януари дружеството е натрупало още 77 млн. лева текущи задължения, които ще се плащат своевременно, увериха от предприятието. Топлофикацията дължи още над 500 млн. лева стари задължения на националния газов доставчик. Сумата е разсрочена и се погасява успоредно с текущите задължения. Разсрочването на текущите задължения беше договорено между топлофикацията и националния газов доставчик в първите дни на новата година чрез посредничеството на столичния кмет Йорданка Фандъкова. До края на декември само от началото на отоплителния сезон дълговете на парното бяха 100 млн. лева. По предварителни данни "Топлофикация София" ще завърши 2010 г. с около 18 млн. лв. загуба, а за 2011 г. се планира тази загуба да бъде намалена до около 7 млн. лв., обясни Цветанов.
Източник: Дневник (10.02.2011)
 
„Топлофикация-София“ става бутиково дружество Тази година „Топлофикация-София“ ще подмени едва 11 километра тръби от общо 930 км. За миналата година пък са подменени 10 километра. От догодина обаче шефът на софийското парно обещава нарастваща тенденция - по цели 15 километра. По груба сметка при такова темпо цялостната подмяна ще обхване период от над 45 години. При това положение за обновяване едва ли може да се говори, защото, когато към 2056 година сегашната подмяна на тръбопроводи приключи, веднага ще трябва да започне следващата, ако дотогава изобщо топлофикацията съществува в сегашния си вид. Ако, не дай си Боже, това се случи, централното отопление ще поскъпне до небесата, и то не само заради цената на природния газ. Дружеството, което предоставя тази услуга, пък ще стане бутиково, а хората ще споменават с носталгия времето на Вальо Топлото. Преведено на разбираем език, перспективата сега е столичани да продължат да плащат не само сметките си, но и включените в тях загуби на енергия при пренос, включително за авариите, които напоследък възникват почти всеки ден.
Източник: Класа (10.02.2011)
 
"Булгаргаз" прогнозира с 6% по-скъп газ от април Цената на природния газ трябва да се увеличи с 6.3% до 541.62 лева без ДДС за 1000 куб. метра от април като се отчитат досегашните показатели на пазара, съобщиха от държавната компания "Булгаргаз". "Отчитайки данните, с които разполагаме, настоящата прогноза показва, че цената на природния газ от началото на второто тримесечие на 2011 г. при обществена доставка би следвало да бъде 541.62 лв. за 1000 куб. м.", пише в съобщението на дружеството. Окончателното решение за промяна на цената ще бъде взето от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в края на март. До тогава се очаква "Булгаргаз" да внесе и окончателното си предложение за нова цена на синьото гориво. Причина за бъдещото поскъпване е повишената цена на петролните продукти на международните пазари, обясниха от националния доставчик. В момента компанията обжалва последното решение на ДКЕВР от декември миналата година, с което цената на природния газ е беше намалена с 5%. Според енергийният регулатор тази стъпка е достатъчна, газовата компания да събере недовзетия си приход за 2010 г., който възлиза на 10.1 млн. лева.
Източник: Дневник (22.02.2011)
 
България плащалa по-скъпо за руски газ от британците Руската компания „Газпром" е продавала на Великобритания газ на цена по 191 долара за 1000 куб. метра през 2010 година. За сравнение, България, която се намира по-близо до Русия, горивото се доставяло по 310 долара за 1000 куб. метра, а в Полша - по 336 долара. Най-скъп газ компанията е продавала на Гърция - 357 долара и Унгария - 348 долара. Великобритания добива собствен газ, а също има терминал за съхранение на втечнен газ. В същото време такива терминали в Централна и Източна Европа няма. Страните от региона много силно зависят от горивото, което идва от Русия. "Газпром" на тези пазари практически няма конкуренция, коментира още руската информационна агенция. По прогноза на руския газов гигант, средната цена на газа за Европа през 2011 г. ще се вдигне до 352 долара за 1000 куб. метра. На тази цена компанията планира да направи експорт от 151,3 милиарда куб. метра газ, а печалбата да възлиза на 53,3 млрд. долара.
Източник: econ.bg (28.02.2011)
 
С 90% поскъпва токът от биомаса С 90% ще се увеличи цената на енергията, добивана от електроцентрали с индиректно използване на биомаса, предвижда в свой доклад Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Увеличението цели да стимулира производството на ток и топлоенергия от биомаса, която в момента у нас не се използва ефективно. Според предложението на ДКЕВР инвеститорите в подобни проекти ще получават по 378,04 лв./мвтч., вместо досегашните 199,05 лв./мвтч. Цената е валидна за централи с мощност до 150 квт, а при съоръжения с мощност до 500 квт. тарифите се вдигат с 87,6% до 344,29 лв.мвтч. За централите над тази мощност инвеститорите ще получават по 271,96 лв. за произведен мегаватчас ток, докато досега производителите еполучаваха 168,08 лв./мвтч. При съоръженията, ползващи отпадна дървесина за суровина вече ще получават по 263,23 лв./мвтч. за производство на енергия, а ако в тези съоръжения се доставя и топлоенергия то те ще получават по 298,84 лв./мвтч. За производителите на ток от слънчеви и вятърни централи ДКЕВР предвижда намаление на тарифите. Средното понижение на цените при вятърните мощности е около 1,2%. При фотоволтаиците с мощност над 5 квт пика вече за произведен ток ще се заплаща с 4,17% по-малко или 699,11 лв./мвтч. За по-малките централи намалението е с 4,26% и токът оттам ще струва по 760,48 лв./мвтч. Промените се очаква да влязат в сила от 1 април. От тогава ще има и нови цени на природния газ. „Булгаргаз“ вече поиска с 6,61% да се увеличи цената на горивото до 543,05 лв. за 1000 куб. м без ДДС. Междувременно руската корпорация „Росатом“ обяви вчера, че в момента не се водят официални преговори за цената на АЕЦ „Белене“. Пред БНР енергийният министър Трайчо Трайков обясни, че все още не постигнат консенсус с руската страна по този въпрос. Строежът на централата, по думите му, ще продължи, ако през тази седмица при преговорите се стигне до споразумение. Генералният директор на корпорацията Сергей Кириенко ще направи и официално запитване към българския министър за сигурността на реакторите на новата централа при земетресения. Причината е изказването на Трайков пред Дарик радио, че двата блока на АЕЦ „Белене“ ще бъдат сеизмично устойчиви, както тези в АЕЦ „Козлодуй“.
Източник: Класа (14.03.2011)
 
Нови пътнически терминали ще бъдат изградени на летищата във Варна и Бургас, обяви компанията - оператор на двете летища „Фрапорт”. Проектите за изграждането им вече са готови и в края на лятото се очаква да започне строителството им, което ще продължи около 18 месеца. Двата аеропорта бяха дадени на концесия през 2006 г., като ангажиментът на концесионера бе да ги превърне от сезонни в целогодишни. Тогава финансовият директор на германската компания Щефан Шулт пое ангажимента до 2010 година „Фрапорт” да инвестира 100 млн. евро в двете летища, а до края на 2009 г. да бъдат пуснати и нови пътнически терминали. Същите намерения от компанията заявиха в началото на март 2009 г., когато бе обявена инвестиция в размер на 72 млн. евро в изграждането на новите пътнически терминали на двете летища. Очакваше се работата по строителството им да започне през 2009 г. и да приключи през 2011 г. Според Шулт пътникопотокът на двете морски летища щял да достигне 2 млн. пътници в кратки срокове. През 2010 г. обемът на пътниците достигна 3.1 млн., което се отрази на комфорта на пасажерите, които продължават да очакват новите терминали. С последно обявеното начало на строителството на нови терминали в тях ще бъдат вложени около 75 млн. евро. Промените на двете аерогари се извършват поетапно и през 2030 г. летищата ще бъдат с напълно различен модерен облик.
Източник: Монитор (14.03.2011)
 
Русия може да се откаже от "Южен поток" Русия може да се откаже от строежа на газопровода "Южен поток", ако се сблъска с непреодолими препятствия, а алтернативата е изграждане на завод за втечнен газ на Черно море. Това заяви говорителят на премиера Владимир Путин, Дмитрий Песков. Заводът за втечнен газ е "хармонична съставна част" от проекта Южен поток, изтъкна Песков, според когото в случай на непреодолими препятствия тази съставна част може да се превърне в алтернатива на тръбопровода. По думите на вицепремиера Игор Сечин след вчерашните разговори в Кремъл, на които Русия не получи съгласието на Турция за прокарване на газопровода по дъното на Черно море в изключителната икономическа зона на Турция, Москва обмисля по-евтини варианти, включително алтернативна възможност за пренос на руски газ до Европа не по тръбопроводи, а във вид на втечнен природен газ. "В момента руската компания Газпром и правителството обмислят различни варианти за минимизиране на издръжката при реализацията на проекта Южен поток", посочи Сечин. Според него заводът за втечнен газ може да бъде построен и в Северна Русия близо до ямалския газ. Руската страна не разбира причините, поради които не се дава разрешение, изтъкна снощи Сечин пред журналисти.
Източник: Vesti.bg (18.03.2011)
 
С 4,5% ще се увеличи цената на природния газ от 1 април. Това се предвижда в доклада на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за цената на синьото гориво за вътрешния пазар през второто тримесечие, който ще бъде разгледан на открито заседание в четвъртък. Ако решението бъде прието в този вид, това означава, че от следващия месец 1000 кубически метра газ ще струват 532,14 лв. без ДДС, като увеличението спрямо сега действащата цена от 509,38 лв. без налога ще бъде с 22,76 лв., или с 4,5%. За потребителите, които не са присъединени към газопреносната мрежа, цената от 1 април ще бъде 539,86 лв. за 1000 кубически метра без ДДС. Предвиденото от регулатора увеличение обаче е с над 2% по-ниско от поисканото от "Булгаргаз". Предложението на дружеството беше за поскъпване на синьото гориво от 6,61%, или с 33,76 лв. до 543,05 лв. без ДДС за 1000 кубика синьо гориво. Това ще бъде второто поредно тримесечие, за което регулаторната комисия ще пореже исканото от "Булгаргаз" увеличение и компанията ще продължи да продава по-евтино синьо гориво за своя сметка. Още при внасянето му на 11 март обаче председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев предупреди, че увеличението на цената на газа няма да бъде над 5%. При положение, че регулаторът разреши скокът окончателно да бъде 4,5%, това означава, че и цените на парното през второто тримесечие на годината няма да бъдат променяни. Така абонатите на топлофикационните дружества ще си отдъхнат, че може да се наложи да плащат по-високи сметки за парно в края на отоплителния сезон.
Източник: Стандарт (22.03.2011)
 
Текущите задължения на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" в момента са 103 млн. лева, съобщи шефът на управление "Лицензионна дейност и корпоративни отношения" в газовото дружество Александър Петров. В края на октомври 2010 г. софийското топлофикационно дружество дължеше 34 млн. лв. на "Булгаргаз", припомни Петров. Според него компанията полага усилия за ритмично погасяване на задълженията си. Данните бяха оповестени на днешното открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), на която се обсъждаха цените на природния газ през второто тримесечие.
Източник: Дневник (28.03.2011)
 
"Топлофикация София" е изплатила на "Булгаргаз" до момента около 200 млн. лв. Това каза за Агенция "Фокус" Стоян Цветанов, изпълнителен директор на "Топлофикация София". "От началото на годината основното, което си поставихме за цел, е да гарантираме отоплителния сезон, който вече приключва. Мога да заявя, че успяхме да се справим. За да гарантираме сезона, поехме ангажимент до 10 февруари да платим 90 млн. лв. на "Булгаргаз" и го изпълнихме. След това имахме още един погасителен план за 70 млн. лв., който също успяхме да изплатим. Сега изпълняваме поредния график за плащане", каза Стоян Цветанов.
Източник: Стандарт (31.03.2011)
 
Енергийният регулатор ще определи цената на природния газ за второто тримесечие Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще реши на закрито заседание днес с колко да се повишат цените на природния газ от утре - 1 април. Работната група на ДКЕВР предложи пределната цена за второ тримесечие да е 532.14 лв./1000 куб. м без ДДС или с 4.47 % по-висока от действащата сега. Според шефа на регулатора Ангел Семерджиев увеличението е минимално и няма да повлияе на цената на парното отопление, обвързана с тази на газа. Според газовия доставчик "Булгаргаз" ръстът на цената трябва да е с 6.61 % до 543.05 лв./1000 куб. м без ДДС. Искането е обосновано с по-високите през последните месеци цени на алтернативните на природния газ горива на международните пазари.
Източник: Дневник (31.03.2011)
 
Реалното строителство на газопровода от Добрич до Силистра ще започне от октомври, съобщи кметът на Тервел Живко Георгиев. Вчера Добрич беше домакин на общественото обсъждане на проекта. Участие в него взеха представители на общините, през чиято територия ще премине тръбата и областният управител на Добрич. Представен бе Подробен устройствен план за частта от трасето на тръбата, преминаваща през землищата на селата Росеново, Божурово, Камен, Лясково, Житница, Черна, Крагулево - община Добричка, и селата Балик, Оногур, Коларци - община Тервел. В хода на обсъждането са били разяснени поставени от общините въпроси, като двете добрички кметства вече преминават към оценяване на частните имоти по трасето на бъдещата тръба и преговори със собствениците на земя, каза Живко Георгиев. Както "Стандарт" писа, през ноември 2010 г. на координационна среща между областните управители на Силистра и Добрич и кметовете на общини от двете области изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Иван Дреновички, декларира, че компанията има осигурено финансиране от ЕБВР, с което да бъде изградена 80-километровата тръба с капацитет 25 хил. куб. м газ на час. Обектът е на стойност 12,4 млн. евро. От тях 75% са безвъзмездно финансиране от ЕБВР, а 25% - съфинансиране от "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (01.04.2011)
 
От 1 април "Булгаргаз" ще продава природен газ на крайните снабдители и на потребителите, присъединени към газопреносната мрежа, по 532.14 лв. за 1000 куб. метра без ДДС, съобщиха от дружеството. Новата цена е с 4.47% по-висока от сега действащата, както реши по-рано днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Самата компания искаше да продава горивото по 543.05 лв. като я мотивира с поскъпването на алтернативните горива на международните пазари. Потребителите, присъединени към мрежи ниско налягане, собственост на "Булгартрансгаз", ще плащат на държавната газова компания по 539.86 лв. за 1000 куб. метра без ДДС.
Източник: Дневник (01.04.2011)
 
ДКЕВР одобри поскъпване на природния газ с 4,47% С 4,47% се увеличава цената на природния газ от днес, реши Държавната комисия за енергийно и водно регулиране на закрито заседание вчера. В доклада на комисията е записано, че синьото гориво вече ще струва 532,14 лв. за 1000 куб. м без ДДС. Според документа то поскъпва заради увеличението средно с 9% на цените на газьола и мазута по международните пазари. С малко над 9 на сто е поскъпнало и горивото, което „Булгаргаз“ купува от „Винтерсхал“ и „Газпром експорт“, става ясно от документа. С 2,67% пък се увеличава цената на газа, добиван от шотландската компания „Мелроуз ризорсис“, а с 0,10% намалява цената на доставките от „Овергаз“. С 0,39% са се вдигнали и транзитните такси за пренос на газ от румънската компресорна станция „Исакча“ до българската граница, твърдят от „Булгаргаз“ пред комисията. Според дружеството с 0,54% се е понижил курсът на долара спрямо лева. В документа се вижда, че цената на входа на природния газ е 505,22 лв. за 1000 кубика. В заявлението на „Булгаргаз“ към комисията е записано, че компанията е искала да внесе от април до юни близо 607 млн. куб. м природен газ. Други 100 млн. куб. м гориво са предвидени да бъдат взети от находищата на „Мелроуз ризорсис“. По договорите с „Винтерсхал“ са предвидени доставки на близо 139 млн. куб. м природен газ. Намаляват с 2,1 млн. куб. м доставките от „Газпром експорт“, а вносът от „Овергаз“ остава без промяна. ДКЕВР обаче иска да намали с 30 млн. куб. м доставките на гориво от „Винтерсхал“, защото то е най-скъпо. От „Булгаргаз“ са планирали през периода да нагнетят в газовото хранилище „Чирен“ около 167 хил. куб. м природен газ. Шефът на регулатора Ангел Семерджиев заяви, че въпреки увеличението на газа, топлоенергията у нас няма да поскъпне. Той прогнозира, че природният газ може и да поевтинее от юли, ако се успокоят цените на петрола по света. Нарастване на производството на синьо гориво у нас с 48,1% през декември м. г. отчитат от Националния статистически институт. Според данните добитото гориво е достигнало 40 млн. куб. м. С 18,7 на сто до 4650 гвтч. пък се е увеличило производството на ток. Оттам отчитат, че е намаляло производството на твърди горива с 15,5% до 2,7 млн. т, на пропан-бутан с 35,7% до 9 хил. т. С 14,9%, или 131 хил. т е по-малко производството на безоловен бензин, при дизеловото гориво намалението е с 15,8% до 144 хил. т. Производството на твърди горива през декември 2010 г. спрямо декември 2009 г. нараства с 4,7%, на безоловен бензин – 7,4%, а на електроенергия с 15 на сто.
Източник: Класа (01.04.2011)
 
Французи влагат 100 млн. евро в централи за биомаса у нас Френската фирма "Газ дьо франс" планира да инвестира 100 млн. евро в централи, които работят с отпадни материали от горите, за производство на биомаса. Това съобщи пред журналисти днес земеделският министър Мирослав Найденов. Тя ще изгражда централи в четири български града, уточни той, без да съобщи кои. Интерес към биомасата имали още български и испански компании. Законът за възобновяемите енергийни източници в момента се гледа на второ четене в парламентарната икономическа комисия, уточни Найденов. В него вече вече е залегнал текст за присъединяването на централите, произвеждащи ток от биомаса, към електрическата мрежа. Със закона са разписани правила за използването на биомасата и така в България ще бъдат стимулирани инвестициите в тази област, смята земеделският министър.
Източник: expert.bg (05.04.2011)
 
НЕК и "Булгаргаз" може да не получат пари от продажбата на "Кремиковци" Държавните фирми Национална електрическа компания (НЕК) и "Булгаргаз" може и да не получат нищо от продажбата на металургичния комбинат "Кремиковци", въпреки че фалиралото дружество им дължи огромни суми. Това стана ясно от изказване на зам.-министъра на икономиката Евгени Ангелов вчера. Причината е, че компаниите са последни в списъка от физически и юридически лица, чакащи да им бъдат изплатени средства. НЕК и "Булгаргаз" имат да получават по около 100 млн. лв. от "Кремиковци". Сумата може да бъде платена от средствата от продажбата на фалиралото предприятие - 316 млн. лв., но не е ясно дали тя ще стигне за покриването на задълженията към всички кредитори, тъй като плащанията зависят и от обезпеченията по някои от тях. Общите задължения на комбината са 1.8 млрд. лв. "Кремиковци" беше купен от "Елтрейд къмпани", свързана с групата компании за скрап "Надин", а сделката е финансирана от Първа инвестиционна банка. "Освен НЕК и "Булгаргаз" претенции към "Кремиковци" имат и Министерството на финансите, работниците и други дружества, които са преди нас, а НЕК и "Булгаргаз" са в края на редицата и не знам тези 316 млн. лв. докъде ще стигнат", каза Евгени Ангелов. Той добави, че министерството на икономиката няма как да поиска дълговете към държавните дружества да бъдат изплатени с предимство.
Източник: Дневник (19.04.2011)
 
Отлагат с две години доставките на газ по Набуко Първите газови доставки през газопровода Набуко, чиято цел е да намали зависимостта на Европа от руския газ, се отлагат с две години за 2017 година, а началото на строежа - с една, за 2013 година, заяви изпълнителният директор на проектната компания Райнхард Мичек, цитиран от Франс прес. Консорциумът Набуко е бил принуден да се адаптира към променените прогнози за газовите доставки от каспийския регион и Близкия изток, обявени наскоро от страните потенциални доставчици, обясни Мичек. "Проектът Набуко продължава да се определя от нуждите на неговите клиенти", изтъкна той. "Отлагането на началото на работите по изграждането на Набуко е свързано с тази несигурност за доставките на газ, обещани от Азербайджан", уточни говорителката на европейския комисар за енергетиката Гюнтер Йотингер Марлене Холцнер. Йотингер, който е голям поддръжник на проекта, е разговарял с азербайджанските власти, като е настоял да изпълнят поетите от тях ангажименти за снабдяване със "синьо гориво". Европейският комисар за енергетиката ще посети Азербайждан през юни. "Набуко е приоритетен проект и има нужда от доставките, обещани от Азербайджан" на ЕС в началото на годината при предишна визита на Йотингер през януари, подчерта Холцнер.
Източник: Дарик радио (09.05.2011)
 
Износът на ток е отбелязал 70% ръст през първото тримесечие на годината спрямо същия период на 2010 г. Това става ясно от анализ на финансово-икономическото състояние на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за същия период. Освен при експорта ръст се отчита и при вътрешното потребление на еленергия. За януари-март 2011 г. увеличението е с 3,19% спрямо първите три месеца на 2010 г. Като цяло от ЕСО отчитат, че пренесената енергия за същия период е с 12 на сто повече на годишна база. Само за март експортът на енергия е нараснал с 41,5%, а вътрешната консумация – с 5 на сто. Положителните тенденции в износа на енергия се наблюдаваха и през миналата година. През 2010 г. беше регистриран рекорден износ от 8,5 млн. мвтч. За разлика от експорта потреблението на ток в страната остана почти без промяна от нивата си от 2009 г. В резултат на увеличения износ, както и на по-високата цена за пренос, която ДКЕВР определи миналото лято, от ЕСО отчитат сериозно подобрение на финансовото си състояние. Приходите към края на първото тримесечие на системния оператор възлизат на 145 млн. лв., което е с 35% повече в сравнение със същия период на 2010 г. Спрямо бизнес плана на оператора ръстът е с близо 9,26 на сто. Пак в сравнение с него съществено увеличение бележат и приходите от пренос – с 13,66%. В сравнение с първото тримесечие на 2010 г. обаче ръстът им е двоен. За януари-март разходите на ЕСО са за близо 80 млн. лв., или с 8,5% по-ниски на годишна база. В резултат на това печалбата към тримесечието е близо 66 млн. лв. при 20 млн. лв. към март 2010 г. За цялата 2010 г. пък печалбата (преди данъци) на дружеството е 85,7 млн. лв. От отчетите на Националната електрическа компания пък става ясно, че към края на март тя е на плюс с 30,7 млн. лв. при положителен финансов резултат от 56 млн. лв. за първите три месеца на 2010 г. През 2010 г. НЕК е реализирала близо 110 млн. лв. печалба. За сравнение през 2009 г. нейният размер беше под 7 млн. лв. С много добри резултати завършва първото тримесечие и АЕЦ „Козлодуй” Печалбата на централата към края на март е близо 73 млн. лв. Което е над два пъти повече от тази за януари-март на 2010 г., когато са отчетени 42 млн. лв. Увеличението се дължи основно на по-големите количества енергия, продадени зад граница. А през 2010 г. положителният финансов резултат на АЕЦ „Козлодуй” е 67 млн. лв., сочат още отчетите на централата. На плюс с 24 млн. лв. приключва първото тримесечие и „Мини Марица-изток”. Това е значително подобрение, тъй като за цялата 2010 г. счетоводната печалба на въгледобивната компания беше малко над 11 млн. лв. От ТЕЦ „Марица-изток 2” отчитат 167 млн. лв. приходи към края на март при 133 млн. лв. за същия период на миналата година. Печалбата за януари-март е в размер на малко над 4 млн. лв. За 2010 г. приходите на теца намаляват с близо 10%, което е в резултат на намалението на цените на енергията от централата на два пъти през годината. Така печалбата й за миналата година възлиза на 12 млн. лв. Подобряване на финансовите резултати се отчита и за газовия оператор „Булгартрансгаз”. Той завършва първото тримесечие на 2011 г. с 21,7 млн. лв., което е с 4 млн. лв. повече в сравнение със същия период на 2010 г. Дружеството приключва миналата година със 125 млн. лв. на плюс. За „Булгаргаз” все още липсват данни, тъй като новият одитор на дружеството – Ърнст енд Янг, беше избран в средата на март. Такива ще има, след като бъде променен отчетът за 2010 г. Това се налага от постигнатото съгласие между „Булгаргаз” и одитора за промяна на счетоводната политика на дружеството. Ще бъдат променени и отчетите за 2007 г., 2008 г. и 2009 г.
Източник: Монитор (10.05.2011)
 
Природният газ да поскъпне със 7,12% от 1 юли, предлага "Булгаргаз". Причината за това е в трайната тенденция за сериозно поскъпване на петрола и производните му продукти през последните два месеца, които са сред основните фактори за определяне на цената на природния газ. Ако регулаторът позволи това увеличение, през третото тримесечие на тази година синьото гориво у нас ще се продава с 37,91 лв. без ДДС по-скъпо от сегашната цена. Така потребителите на природен газ ще трябва да плащат по 570,05 лв. без ДДС за 1000 куб. м, вместо по 532,14 лв. без налога, колкото е сега действащата цена. Увеличението на цената на синьото гориво със 7,12% не е официалното предложение на "Булгаргаз", а само прогнозата, която изисква законът. Окончателната си оферта "Булгаргаз" ще даде на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране след месец. Ако и тогава бъде предложено такова поскъпване, през лятото най-вероятно ще имаме и скок на цената на парното. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев нееднократно е заявявал, че при скок на газа с повече от 5% няма как да не се увеличи и цената на парното. Тъй като газът формира около 75% от цената на парното, за жителите на топлофицираните градове летният душ може да стане с около 5% по-скъп.
Източник: Стандарт (13.05.2011)
 
"Булгаргаз" предлага 7,12% по-скъпа суровина Природният газ трябва да поскъпне със 7,12% от началото на юли, което прави 570,05 лв. за 1000 куб. м без ДДС, прогнозираха от обществения доставчик „Булгаргаз“. Като основна причина за исканата нова цена държавната компания изтъква поскъпването на петрола и петролните продукти на международните пазари, които имат пряко отношение към цената на природния газ. Според закона за енергетиката „Булгаргаз“ трябва да обяви прогнозната си цена за третото тримесечие месец преди тя да бъде внесена за утвърждаване в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Всички допълнителни изменения, влияещи върху ценообразуването, настъпили през май и юни, каквито са цените на петролните продукти и курса на лева спрямо долара, ще бъдат отчетени в окончателното предложение на “Булгаргаз“ за цената на газа от юли, уточняват от компанията. То ще бъде внесено в ДКЕВР на 10 юни. Последното поскъпване беше от първи април, когато цената на природния газ бе увеличена с 4,47%, въпреки че „Булгаргаз“ настояваше за 2 % повече.
Източник: Класа (13.05.2011)
 
Докато "Булгаргаз" и българското правителство усилено преговарят с "Газпром" за нови договори за доставка на природен газ, руско-българското дружество "Овергаз" (50% собственост на "Газпром") води свои паралелни разговори с Москва за по-евтино синьо гориво. Така дружеството ще се опита за втори път да влезе в пряка конкуренция с националния доставчик "Булгаргаз". Преди година от "Овергаз" обявиха, че ще продават около 1 млрд. куб. метра гориво на българския пазар успоредно с държавната ни фирма. Количествата останаха свободни, след като в края на 2010 г. изтече един от договорите на България с руско-българската компания. Вторият договор с "Овергаз" е с валидност до края на 2012 г. Опитът на компанията да стане пряк конкурент на "Булгаргаз" се провали през декември 2010 г., когато преносната държавна компания "Булгартрансгаз" мълчаливо отказа да пусне синьото гориво на "Овергаз" по тръбите си. Новият план, който от компанията са съставили, е да "заобиколят" българската преносна система, като сключат договор с Москва за по-евтин газ и с български индустриални предприятия за доставка до българската граница. От своя страна промишлените дружества ще сключат с "Булгартрансгаз" договори за транспортиране на техните количества.
Източник: Дневник (16.05.2011)
 
Турция подписва с акционерите споразумение за "Набуко" на 6 юни Турция ще подпише споразумение за проекта „Набуко“ на 6 юни, съобщи турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, цитиран от РИА „Новости“. Документът ще бъде подписан от всички компании, участнички в проекта - българската „Булгаргаз“, турската „Боташ“, австрийската OMV, румънската „Трансгаз“, унгарската МОЛ и германската RWE. Йълдъз добави, че участниците в проекта се опитват да получат конкретен отговор от Азербайджан за доставките за „Набуко“. „Ако отговорът на Азербайджан е негативен, ние ще се свържем с Туркменистан, Ирак и Иран за доставки на природен газ. Проектът е от огромно значение за Турция и за Европа“, отбелязва още турският министър на енергетиката. По план през „Набуко“ се очаква да транспортира по 31 млрд. куб. м природен газ от Каспийския регион за ЕС, заобикаляйки Русия. Строителството на газопровода трябваше да започне догодина, а първите доставки да са през 2015 г., но преди месец от консорциума за проекта обявиха, че изпълнението на газопровода се удължава с още една година в съответствие с графика на доставките. Междувременно България поиска пред ЕС да бъде намерено решение на въпроса за задължителното обявяване на свободните капацитети по транзитните газопроводи. Това е изискване на третия европейски енергиен либерализационен пакет, но приложението му така е невъзможно. Причината за това са клаузи за конфиденциалност в двустранните договори с руската „Газпром“. Въпросът е бил дискутиран по време на срещата на енергийния министър Трайчо Трайков с еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. В момента договорът с „Газпром” ни забранява обявяването на свободните капацитети, като разглежда тези данни като конфиденциална търговска информация. Затова сме поставени между чука и наковалнята – от една страна, еврокомисията ни заплашва със съд, ако не обявяваме капацитетите, а „Газпром“ ни заплашва със съд, ако го направим”, обясни министър Трайков. Експерти обясняват, че в момента едва 30% от капацитета на газопреносната мрежа на „Булгартрансгаз“ е заета. България е отказала да изпълни и споразумение с Русия от 1994 г., което предвижда Москва да придобие част от газовата инфраструктура у нас, каза външният министър Николай Младенов пред парламента в петък. На 17 февруари тази година руското посолство у нас е уведомено, че подобна договорка е в нарушение и на изискванията от третия либерализационен пакет на ЕС, обясни още Младенов. При срещата си с еврокомисарят Йотингер министър Трайков е обсъдил и въпроса за равнопоставено третиране на всички държави по проекта „Южен поток“ в двустранните договори с „Газпром”, като предимство в тях да има европейското право. Темата ще бъде поставена пред руската страна тази седмица, когато руският министър на енергетиката Сергей Шматко ще представи пред ЕК на какъв етап е проектът „Южен поток“. При срещата си Трайков и Йотингер са обсъдили и възможността за участие на представители на Брюксел в преговорите по газовите въпроси на държавите членки с трети страни.
Източник: Класа (25.05.2011)
 
Подписваме за „Набуко” на 6 юни Споразумение за проекта „Набуко” ще бъде подписано в Турция на 6 юни. Документът ще бъде подписан от газовите компании OMV (Австрия), „Боташ” (Турция), „Булгаргаз” (България), „Трансгаз” (Румъния), МОЛ (Унгария) и RWE (Германия). Участниците в проекта се опитват да получат конкретен отговор от Азербайджан относно участието в „Набуко” и ако отговорът е негативен, ще се търси контакт с Туркменистан, Ирак и Иран. Проектът „Набуко” предполага транспортирането на природен газ от Каспийския регион в европейските страни, като се заобикаля Русия, през Азербайджан, Грузия, Турция, България, Унгария, Румъния и Австрия. Според изчисленията ежегодно се предвижда да се транзитират 31 млрд. куб. метра газ. Първоначално се предвиждаше строителството на тръбата да започне през 2012 г., а първите доставки да бъдат направени през 2015 година. Преди месец обаче от „Набуко газ пайплайн интернешънъл” дадоха знак, че газът ще може да потече по тръбата едва през 2017 г. Промяната е в съответствие с графика на доставките на природен газ в Каспийския регион и региона на Близкия изток според изискванията на потенциалните доставчици, обясниха от компанията инвеститор. По-рано в медиите се появи информация, че оценката на стойността за реализацията на проекта е повишена до 12-15 милиарда евро от по-рано обявените 7,9 милиарда евро.
Източник: Монитор (25.05.2011)
 
През февруари 2011 г. спрямо януари 2011 г. намалява производството на твърди горива с 6.8% до 2 850 хил. т, на пропан-бутан с 40% до 6 хил. т, на безоловен бензин с 46.7% до 72 хил. т, на дизелово гориво с 37.6% до 93 хил. т и на електроенергия с 9.3% до 4 508 гВтч. Производството на природен газ остава без изменение - 32 млн. станд. куб. метра. Производството на твърди горива през февруари 2011 г. спрямо февруари 2010 г. нараства с 6.1% и на електроенергия - с 11.7%. Поради планов ремонт на производствени мощности и в двата отчетни месеца производството на пропан-бутан през февруари 2011 г. в сравнение с февруари 2010 г. нараства от 0 на 6 хил. т, на безоловен бензин - от 1 на 72 хил т, и на дизелово гориво - от 1 на 93 хил. тона. В края на 2010 г. стартира добивът на природен газ от новооткрити местни находища, поради което производството през февруари 2011 г. в сравнение с февруари 2010 г. нараства от 0.7 на 32 млн. станд. куб. метра. През февруари 2011 г. спрямо януари 2011 г. намаляват доставките на твърди горива с 3.2% до 3 268 хил. т, на пропан-бутан с 29.2% до 17 хил. т, на безоловен бензин с 25.7% до 26 хил. т, на дизелово гориво с 57.9% до 40 хил. т, на природен газ с 9.8% до 360 млн. станд. куб. м и на електроенергия с 10% до 3 268 гВтч. Доставките на твърди горива през февруари 2011 г. спрямо февруари 2010 г. нарастват с 10.8%, на пропан-бутан - с 6.3%, на природен газ - със 17.6%, и на електроенергия - с 3.5%. Намаляват доставките на безоловен бензин с 16.1% и на дизелово гориво с 50.6%.
Източник: econ.bg (28.05.2011)
 
Еврото може да навреди Еврото може да навреди на България, ако валутният съюз се срути и страните членки не овладеят дълговите си проблеми, според икономиста Георги Ангелов. По думите му можем да спечелим от влизане в еврозоната само ако тя е стабилна. В противен случай не се изключват сценарии като този да трябва да извадим 5-10 млрд. евро при фалиране на голяма страна като Испания или Италия, допълни Ангелов. Същевременно стана ясно, че ако България влезе в еврозоната, може да поеме гаранции при влизане в европейския стабилизационен механизъм максимум от 2.6 до 4.2 млрд. евро.
Източник: Стандарт (31.05.2011)
 
"Газпром" заплашва да пренасочи експорта си към Азия Ако Евросъюзът не харесва цените на руския природен газ, компанията може да насочи износа си към Азия и по-специално Китай, каза в интервю за „Зюддойче Цайтунг“ председателят на Управителния съвет на „Газпром“ Алексей Милер. Всекидневникът отбелязва, че руският концерн, който контролира една шеста от световните доставки на газ, може за няколко минути да затвори крановете на тръбопроводите, които пренасят синьо гориво за Европа. Сега Германия осигурява 40% от нуждите си от природен газ с доставки от Русия. При току-що приетото решение от германското правителство за отказ от ядрената енергетика зависимостта на страната още ще нарасне, тъй като ще се наложи да се повиши мощността на централите, които работят с природен газ. Предстои последната ядрена мощност в Германия да бъде затворена през 2022 г. Затова страната има намерение да строи газови централи, да развива въглищната и алтернативната енергетика. Берлин признава, че в енергийния баланс на страната съществено ще нарасне делът на руския природен газ. В тази връзка газовият концерн съобщи прогноза, според която до 2020 г. Европа ще има нужда от 380 млрд. кубика газ годишно, а до 2030 г. - от 440 млрд. куб. м.
Източник: Класа (06.06.2011)
 
Взимаме газ и от Турция България скоро ще може да се снабдява с природен газ през Турция, стана ясно от думите на министъра на икономиката Трайчо Трайков след срещата с турския му колега Танер Йълдъз. Двамата са се уговорили за ускоряване работата по изграждането на междусистемната връзка. Чрез нея страната ни реално ще получи достъп и до синьо гориво от Азербайджан, за което има подписано междудържавно споразумение за 1 млрд. кубически метра годишно. Когато тръбата бъде изградена, страната ни ще може да си гарантира близо 30% от годишното потребление от това трасе.
Източник: Стандарт (10.06.2011)
 
Италианската "Ени" продава газопровод за доставки от Русия Италианската енергийна компания „Ени“ ще продаде 89-процентния си дял в газопровода ТАG (TransAustria Gas), който доставя руски газ за Италия. Акциите ще бъдат продадени на държавната Cassa Depositi e Prestiti за 483 млн. евро плюс задълженията да погаси и кредит от 192 млн. евро, съобщи вчера „Евронюз“. Договорът с ТAG за доставка на газ e на принципа „взимай или плащай“ и ще остане в сила. Компанията бе принудена да продаде активите си заради антимонополното законодателство на ЕС. След обвиненията от ЕС през февруари „Ени“ обяви, че е готова да се откаже от дела си и в газопроводите Tenp (49% дял) и Transitgas (46% дял), които доставят гориво за Северна Европа, припомня руският енергиен портал. Общата стойност на участието й в трите газопровода се оценява на 1,5 млрд. евро. Дружеството обаче ще продължи изграждането на проекта „Южен поток“, който ще се осъществява заедно с руската „Газпром“. Част от европейската инициатива „Север-Юг“ пък станаха газовите връзки на страната ни с Гърция, Румъния, Турция и Сърбия, които тепърва ще се изграждат. За това се разбраха енергийните министри от ЕС след срещата им в Люксембург. Целта на проекта „Север-Юг“ е да се свържат инфраструктурите на Балтийския, Адриатическия и Черноморския регион. Най-бързо се очаква да се изгради интерконекторът с Румъния – до края на следващата година. Връзката с Гърция се очаква да бъде факт през 2015 г., а тези с Турция и Сърбия все още само се планират. Освен газовите връзки част от инициативата ще бъдат и планираните за строеж нови електропроводи до съседните ни страни, обясни енергийният министър Трайчо Трайков. На срещата в Люксембург министрите са се обединили около тезата, че намаляването на парниковите емисии не бива да бъде пречка за развитието на индустрията в ЕС. На срещата няколко държави са изразили мнение, че ядрената енергетика може да бъде част от нискоемисионното производство, но добивът ток от АЕЦ трябва да е безопасен.
Източник: Класа (13.06.2011)
 
"Булгаргаз" ще поиска нова цена на газа от юли Общественият доставчик "Булгаргаз" ще внесе в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) официалното си предложение за нова цена на газа от юли. Днес изтича срокът, в който компанията може да поиска увеличаване или намаляване на стойността на синьото гориво. Според междинните прогнози на дружеството от преди месец цената на газа трябва да се увеличи със 7 на сто до 570.05 лв. за 1000 куб. метра. От цената на газа зависи с колко ще поскъпнат парното и топлата вода, чиито цени се очаква също да бъдат ревизирани от юли. Според прогнозите на ДКЕВР отоплението в страната ще поскъпне с до 10 на сто. Енергийният регулатор обаче не е отчел в увеличението евентуалното нарастване на цените на газа. Окончателно решение за всички цени - на газа, парното и топлата вода, ДКЕВР ще вземе в края на юни на закрито заседание. Преди това стойностите ще бъдат предложени за обществено обсъждане. Причината "Булгаргаз" да поиска увеличение на цената през май беше поскъпването на петрола и петролните продукти на световните пазари. Те са считани за алтернатива на синьото гориво. От началото на април "Булгаргаз" продава природен газ срещу 532.14 лв. за 1000 куб. метра. Това стана, след като ДКЕВР вдигна цената на природния газ с 4.47 на сто. Първоначално от държавната компания искаха и по-голямо увеличение до 543.05 лв. за 1000 куб. метра, но това не беше разрешено.
Източник: Дневник (13.06.2011)
 
Съдът решава за несъстоятелността на "Химко" Състав на Окръжния съд във Враца ще заседава днес за възобновяване на процедурата по несъстоятелност на "Химко". Това става по искане на основните кредитори - "Булгаргаз" и НЕК. Според говорителката на съда Снежана Наумова тези фирми искат подновяване на процедурата, защото не се изпълнява одобреният от съда оздравителен план на „Ново Химко" и не се плащат признатите задължения към двете компании. Оздравителният план бе одобрен от съда през 2007 г., когато "Ново Химко" купи "Химко" и се задължи да изплати 54 млн. лв. на "Булгаргаз" и над 21 млн. лв. на НЕК. Готова е съдебната експертиза за изпълнението на оздравителния план. По данни на "Ново Химко" след 2007 г. са платени 5 млн. лв. към бюджета, на "Булгаргаз" са върнати 1,3 млн. лв. и почти 600 000 лв. на НЕК.
Източник: Класа (14.06.2011)
 
Няма яснота за отделянето на преносните компании от БЕХ Държавата няма яснота кога ще бъдат отделени преносните дружества „Електроенергиен системен оператор“ и „Булгартрансгаз“ от структурата на Българския енергиен холдинг. Това става ясно от отговорите на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма след запитване на в. „Класа“. Отделянето от структурите се налага от ЕК и изискванията на третия либерализационен пакет, който дава достъп на трети страни до мрежата. То трябваше да стане до края на март. От ведомството на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков очакват отделянето на преносните компании да започне, след като се приемат подготвяните промени в Закона за енергетиката. Оттам не прогнозираха кога ще стане това. Идеята на министерството е ЕСО и „Булгартрансгаз“ да станат независими преносни оператори под ръководството на енергийния министър, но да останат във вертикалната структура на БЕХ. Когато това стане, в компаниите ще бъде въведена двустепенна форма на управление, като половината от членовете на надзорния съвет на дружествата ще се одобряват от ДКЕВР. От министерството не очакват ЕК да започне наказателна процедура срещу страната заради неизпълнените ангажименти. Причината е, че от Брюксел са установили, че много от държавите членки не са въвели в своите законодателства изискванията на третия пакет. Проблемът у нас е особено сериозен при НЕК и ЕСО, защото част от елмрежата, която трябва да е собственост на оператора, служи за обезпечаване на кредити, изтеглени от обществения доставчик. От ДКЕВР съобщиха, че австрийската ЕВН е сключила договор за доставка на ток с НЕК. Очаква се същите контракти да подпишат чешката ЧЕЗ и германската Е.ОН. Дружествата до момента продаваха ток на абонатите си у нас без договори с НЕК и без яснота кой какви отговорности има. Въпросът вече е регулиран, каза вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. От ЧЕЗ пък проведоха среща с Камарата на строителите в България, на която обсъдиха изкупуването на енергийните съоръжения. Целта ни е обща и искаме да се справим бързо с проблема, каза вчера Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ. От дружеството не могат да изкупят съоръженията заради орязаните от ДКЕВР инвестиционни планове.
Източник: Класа (15.06.2011)
 
Поредно (пето) отлагане на делото за обявяването на торовия завод "Химко" в несъстоятелност спретна съдия Цветана Михайлова от Окръжния съд във Враца на 14 юни. Този път отсъстваше вещото лице, което трябваше да представи експертиза за състоянието на "оздравителя" на торовото дружество "Ново Химко", собственост на братя Галчеви. Всъщност запознати с "игрите" на местно ниво още ден преди заседанието бяха сигурни, че сценарият ще бъде точно такъв. Размотаването на делото е част от спектакъла, който разиграват от месеци местните гаулайтери, за да не може процесът с несъстоятелността да бъде приключен, а доенето на дружеството да продължи до последно. Предишното заседание по "обемистия" казус - направил ли е, или не някакво плащане "оздравителя" - "Ново Химко", което трябваше да се проведе през април, пропадна, защото врачанският експерт, който трябваше да даде заключение как се изпълнява оздравителната програма на дружеството, катастрофира и се нуждаеше от продължително лечение. Съдията-докладчик Михайлова назначи нов специалист от Софийски градски съд, който да поеме задачата. Очевидно и той е намерил причина, за да не се яви на сегашното съдебно заседание. Съдебните процедури по несъстоятелността бяха възобновени, защото "Ново Химко" не изпълнява записаното в оздравителната програма, и то след като в. "БАНКЕРЪ" повдигна въпроса пред държавните институции в края на миналата година. Основните кредитори на "Химко" АД - Булгаргаз" и НЕК, заведоха дело, след като ние им напомнихме, че имат да прибират милиони от торовото дружество, а всички срокове по оздравителната програма за започване на плащанията отдавна са изтекли. Плащанията към газовия доставчик бяха на стойност 107 821 328.96 лв., а към НЕК - 42 106 756.05 лева. С доста "въртележки" по коридорите на властта собствениците на предприятието успели "да уредят" нещата така, че в крайна сметка държавата да се съгласи да "преоцени" тези задължения. Те бяха стопени наполовина, макар че дружеството отдавна бе... частно. През 2007-а Окръжният съд във Враца утвърди "окончателния" план за оздравяване на "Химко" АД, като прекрати производството по несъстоятелност чрез... продажба на търговското предприятие "Химко" АД. То предоставя на новият собственик - "Ново Химко" АД, "като съвкупност от права задължения и фактически отношения, създадени при осъществяването на досегашната му търговско дейност". По това време задълженията са сериозно "редуцирани" и вече са сведени до 85 742 908.26 лева. Според така приетата оздравителна програма и споразуменията, подписани с основните кредитори, задължението на новите собственици към "Булгаргаз" се е "стопило" на 53 910 664.52 лв., а на НЕК - до 21 053 378.03 лева. Нещо повече, държавните предприятия се съгласяват да дадат и гратисен период от три години, но новите собственици на комбината така и не показаха чудесата от храброст, които обещаваха. Работниците от завода разказват, че при влизането си Галчев е изплатил еднократно част от заплатите им и от тогава до днес никой не е получил и лев, макар че в оздравителната програма беше изрично записано да бъдат покрити задълженията към персонала. Що се отнася до големите кредитори - "Булгаргаз" и НЕК, те трябваше да започнат да получават първите суми по предоговорените дългове най-късно от 19 май 2010-а. Вноските бяха разделени на 60 равни части - на всяко тримесечие, но това така и не се случи. След упорито отлагане да си поискат парите едното от държавните предприятия - "Булгаргаз" ЕАД, след като беше "подсетено" от в. "БАНКЕРЪ", все пак внесе документите с искане за несъстоятелност на 4 февруари тази година. Само няколко месеца по-рано (през декември 2010-а), когато подготвяхме първата си публикация по темата от НЕК, ни убеждаваха, че сме се "объркали" относно изтичането на сроковете за плащане. Явно после са прегледали сметките си, защото и това дружество се присъедини към иска. Оттогава насам обаче в съдебната зала всеки път се разиграва истински водевил. На съда все нещо му липсва, за да вземе решение, и делото се отлага по всякакви, меко казано, смехотворни причини. Поредно отлагане може би е провокирано от още един утежняващ за сегашните чорбаджии на завода факт. На сегашното заседание трябваше да се разгледа и искането на Националната агенция по приходите да бъде присъединена към кредиторите на торовия завод, тъй като Агенцията за държавни вземания вече е част от нейната структура, а Националната електрическа компания е подала молба съдът да й издаде изпълнителен лист за 20 млн. лв. срещу "Ново Химко". В съобщението за заседанието изрично бе подчертано, че то ще се води при закрити врата. И е логично, инак ако на него присъстваше обикновен човек, можеше и да онемее пред тенденциозния отказ да бъде потърсена отговорност на тези, които, както се казва в старата приказка, "пият, но не плащат?... В края на април стана ясно, че интерес да купят "Химко" имат поне двама чуждестранни инвеститори. Те са поискали от Министерството на икономиката да се предоговорят дълговете на завода, но единият от тях - австрийският инвестиционен фонд Pan Europa AG, управляван от Шардат Голбан, който е проявил интерес към възможността да изплати задълженията на комбината и да възобнови част от производството му, беше директно отсвирен от заместник-министъра на икономиката Евгени Ангелов. Офертата на австрийците е била съпроводена с доста обемист материал за реализацията на предложението им, придружена е с писмо от българска банка, която реално е станала гарант за бъдещата сделка. Но тя очевидно не се е видяла достатъчно "интересна" за Ангелов (сякаш се е извила опашка от инвеститори за закупуването чрез цесия на задълженията на "Химко"...). Другото предложение пък идвало от руска компания, свързана с "Газпром". Нея довел самият Галчев. Дали руснаците са предложили нещо сериозно, можем само да гадаем. Що се отнася до обещанията на Галчев за "влизането на руски капитали", той ги води от момента, в който стъпи в завода... И тъй като безхаберността на управниците ни по отношение на торовото дружество е повече от очевидна, хората в района често задават въпроса защо се възпрепятства пускането на комбината. Много от специалистите, които са работили в него, смятат, че той може да заработи, ако някой добросъвестен инвеститор възобнови производството, и недоумяват защо в торовото дружество се допускат само хора, които източват завода или го режат на скраб... При свое посещение във Враца министърът на финансите Симеон Дянков каза, че в процеса по несъстоятелност дружеството може да изчисти дълговете си. Но кога ще стане - кой да ти каже. Който хапнал, хапнал…
Източник: Банкеръ (20.06.2011)
 
Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз” Иван Дреновички е освободен от длъжност, съобщиха от Българския енергиен холдинг. На негово място е избран Кирил Темелков, който от май 2010 година е управител на „Набуко Газ пайплайн България". От холдинга не посочват конкретни причини за промяната, но подчертават, че очакват ускоряване на работата по няколко проекта. Иван Дреновички наследи поста от настоящия шеф на енергийния регулатор Ангел Семерджиев, а освобождаването му е станало на заседание на Българския енергиен холдинг късно снощи. В съобщението от холдинга се посочва, че с промяната на ръководството и назначаването на Темелков се очаква ускоряване на работата по проектите за изграждане на междусистемните газови връзка Турция-България и България - Румъния, както и по проекта за осигуряване на доставки от компресиран природен газ (CNG) и проекта за модернизация и разширяване на подземното газохранилище в Чирен.
Източник: Дарик радио (24.06.2011)
 
Ток, парно и газ поскъпват от 1 юли От началото на следващия месец ток, парно и природен газ поскъпват, обяви вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Средно с 6% скача цената на топлоенергията, на газа с около 5 % и с 2% на тока. Цената на парното ще скочи заради по-скъпия газ. Най-голямо поскъпване на парното ще има във Варна- с 8%, в Русе - с над 7%, и в Пловдив - с 6%. Новите цени на "Топлофикация-София" ще бъдат с 4% по-високи, в Плевен с 5% и във Враца с 3%, показват данните на ДКЕВР. Минимално ще бъде увеличението във Велико Търново (между 1.5 и 2%), където по принцип са най-високите цени в страната. Задълженията на топлофикационните дружества към "Булгаргаз" към момента са малко над 117 млн. лева, заяви вчера изпълнителният му директор Димитър Гогов. Най-големият длъжник е "Топлофикация-София" с почти 70 млн. лева задължения. „Булгаргаз" изпитва финансови и ликвидни трудности заради огромните несъбрани вземания, каза Гогов. Според него няма да бъде спазена уговорката с Москва сключването на нови договори да стане до края на този месец. Той уточни, че засега преговарят само с "Газпром експорт", но не и с „Овергаз“ и „Винтерсхал“.
Източник: Класа (29.06.2011)
 
Гоним ниска цена от “Газпром” Ще подпишем дългосрочен договор за доставка на синьо гориво с "Газпром експорт", ако бъде договорена ниска цена. Това стана ясно от думите на шефа на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Ако цената на руското гориво е по-висока, ще трябва да подпишем по-краткосрочен контракт, допълни той. Гогов каза още, че нагнетяването на газ в хранилището в Чирен през лятото зависи от това дали топлофикациите ще си плащат навреме. В момента те имат малко над 117 млн. лв. борчове, като 70 млн. се падат на софийската. Ако те погасяват редовно задълженията си, "Булгаргаз" ще купи повече газ за вкарване в хранилището. Въпросът е това да стане преди септември, когато сезонът за нагнетяване приключва.
Източник: Стандарт (29.06.2011)
 
България плаща най-скъпия газ в ЕС Средната цена за гигаджаул енергия от природен газ в България е 11,98 евро при средно за ЕС 15,88 евро, съобщи Евростат. По-евтин, отколкото в България, е природният газ в Естония, Латвия, Румъния, Великобритания, както и в Турция и Хърватия. Ако се отчете паритетът на покупателната способност на страните в ЕС, съобразено с разполагаемия доход, природният газ в България е най-скъпият за населението - 26,92 условни евра, или с близо 70% над средното за ЕС. Предвид доходите 100 квт електроенергия излизат на българина 18,65 условни евра. А средната цена на тока за ЕС е 17,08 условни евра. Утешението за българите в това отношение е, че постепенно догонват Европа - средното поскъпване на тока през второто полугодие на 2010 г. на годишна база е 5,1%. За България ръстът е само с 1,4%. Германия трябва да съгласува отказа си от ядрената енергетика с европейските партньори, заяви вчера еврокомисарят за енергетиката Гюнтер Йотингер, цитиран от Ройтерс. Това се отнася до графика за затварянето на оставащите 9 реактора в страната и изграждането на нови производствени мощности. Според Йотингер това ще гарантира стабилно осигуряване на енергия и ще намали риска от драстичен скок на цените за потребителите.
Източник: Класа (01.07.2011)
 
Залежи на природен газ от порядъка на 10 млрд. куб. метра са открити край Ловеч, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Според него в следващите една-две години България ще може да черпи от тях по един милиард куб. м годишно. Такова количество ще позволи на страната да осигурява около една трета от вътрешното си потребление, сметна министърът. Основна цел на нашето правителство е намаляване на енергийната зависимост на България и затова започнахме местен добив на природен газ, който вече задоволява около 10-15% от потреблението, каза още Трайков. Проучванията за залежите са по анализ на "Дайрект петролеум". Фирмата търсеше шистов газ край Плевен. Наскоро разрешение за проучване за шистов газ край Нови пазар получи американската компания „Шеврон”. Според предварителни оценки запасите от шистов газ в България се равняват на между 300 млрд. и един трилион куб. метра.
Източник: Монитор (06.07.2011)
 
Половината газ от родни находища Близо половината природен газ, който потребяват българските предприятия, в близко бъдеще ще бъде от местен добив, показват сметките. Това ще стане възможно, след като започнем да вадим синьо гориво от новооткритото находище край Ловеч, което ще се случи скоро, обеща министърът на икономиката Трайчо Трайков. По думите му залежите там са 10 млрд. кубически метра, а на година ще можем да добиваме по около 1 млрд. кубика. В последните години потреблението в страната възлиза на около 3 млрд. куб. м газ, което означава, че само от района на Ловеч ще си осигуряваме една трета от необходимите ни количества. Към тях трябва да се прибави и добивът от вече действащите находища в Черноморския шелф "Каварна" и "Калиакра". От тях концесионерът "Мелроуз Рисорсиз" добива и доставя на "Булгаргаз" по над 400 млн. кубика годишно, което представлява около 15% от потреблението. Така общото количество потребяван български газ ще доближи 50%. Това ще даде възможност и крайната цена за родните заводи и топлофикации да падне, тъй като нашето синьо гориво е по-евтино от внасяното от Русия, коментират в бранша. Новината за новото находище идва точно навреме, докато преговаряме с "Газпром" за нов договор за доставка, а един от основните въпроси е цената на руския газ. Наскоро пред "Стандарт" изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов каза, че договорът ще бъде дългосрочен само ако цената е добра за България.
Източник: Стандарт (06.07.2011)
 
Общинското дружество "Топлофикация - София" има 76 млн. лв. текущи задължения към "Булгаргаз" за доставките на природен газ, съобщи пред журналисти изпълнителният директор на топлинната компания Стоян Цветанов. Той припомни, че при встъпването си в длъжност през декември миналата година е заварил 107 млн. лв. задължения за природен газ. Сега топлофикацията дължи на "Булгаргаз" 76 млн. лв. "Изплатили сме потребения газ за месеците от началото на годината на 100%. Успели сме да погасим и част от старите задължения", каза шефът на дружеството. Потребителите на столичното парно дължат общо 230 млн. лева за използвана топлоенергия, стана ясно от днешното изказване на шефа на парното. Дружеството няма изгода от това да надписва сметката на когото и да е било, заяви Цветанов в интервю за БНТ по-рано днес. По думите му във фактурите на гражданите е дадена абсолютно цялата информация за сградата и за отделния обект, а всичко в нея е съгласувано с държавните институции и сдруженията на гражданите.
Източник: Дневник (13.07.2011)
 
"Топлофикация София" вече изготвя изравнителните сметки на близо 2 хиляди столичани. Дружеството обяви амбицията си, освен доставчик на енергия, да извършва и услугата дялово разпределение. "Топлофикация" препоръчва потребителите да преминат към радиоотчитане. Радиоуредите са по-скъпи от обикновените уреди, но с тях се хващат опитите за кражбата на топлоенергия от съседите. Освен това отчитането на потреблението може да става и всеки месец, без да трябва хората да осигуряват достъп до жилището си. Повечето клиенти на столичната топлофикация в качеството й на топлинен счетоводител в момента обаче използват обикновените уреди за разпределение."Топлофикация София" завършва полугодието с безпрецедентна печалба от 29 милиона и 500 хиляди лева, сочат прогнозните данни. Това се дължи на по-високите цени на тока, който дружеството произвежда по комбиниран начин, и който на практика плащаме всички. Другата причина е по-голямото количество продадена топлоенергия.Въпреки че е намалила дълговете си към "Булгаргаз", столичната топлофикация дължи на газовата компания около 76 милиона лева. Дружеството ще заведе и нови над 4 хиляди дела срещу своите клиенти, които не са си платили сметките за парно и топла вода.
Източник: БНР (13.07.2011)
 
273 работници и служители на "Кремиковци" ще получат изцяло вземанията си от фалиралия комбинат, които са за общо 50.72 млн. лв. Държавните фирми НЕК, БДЖ и "Булгаргаз" обаче ще се простят с поне 130 млн. лв. Това показва сметка за разпределението на парите от продажбата на активи на дружеството, обявена вчера от синдика Цветан Банков на сайта на Софийския градски съд. "Не бива да ви учудва, че работниците ще получат целите дължими суми. Борчовете към тях бяха натрупани след откриването на процедурите по неплатежоспособност и несъстоятелност, затова те според Търговския закон се покриват 100%", коментира Людмил Павлов от КТ "Подкрепа". От справката обаче става ясно, че сериозни загуби от над 130 млн. лв. ще претърпят БДЖ, НЕК и "Булгаргаз". Средствата са натрупани преди 8 август 2008 г., когато бе открита процедурата по несъстоятелност на дружеството. Голяма част от тези вземания дори са били разсрочени с решения на мениджмънта, но комбинатът не е залагал активи като обезпечение. Губещи се оказват и кредиторите, които отпуснаха облигации срещу активи на комбината. Оказва се, че от продажбата на коксохима, доменните пещи, линията за непрекъсната разливка и агломерационното производство са осигурени 80.52 млн. лв., с което се покриват само 8.68% от облигационното вземане. Плътно след тях се нарежда Първа инвестиционна банка, която ще си удовлетвори 87% от вземанията. ПИБ купи вземането на "Арселор Митал" в размер на 47.97 млн. лв. Този април от банката обявиха, че са отпуснали кредит от 59 млн. евро на новия мистериозен купувач на "Кремиковци" - Елтрейд къмпани" ЕООД. Въпросната фирма е регистрирана през март, а неин собственик и управител е 26-годишният Лъчезар Варнаджиев - прохождащ бизнесмен. Трети по удовлетворяване на вземанията се нарежда "Химимпорт инвестмънт енд фъртилайзър инк", свързано с икономическата група ТИМ. Те ще получат 50% от дължимите суми. С над 50% удовлетворяване се нареждат и две предприятия, свързвани с бизнесмена Васил Божков - "Ремонтно-възстановително предприятие Кьоне АД" и "Вагоноремонтен завод - 99" АД. Публичните държавни вземания също ще бъдат удовлетворени напълно, като за претенции на НАП (включително и по несъбрани вземания на НОИ), Държавна агенция "Резерв и военновременни запаси" и Община Своге са заделени общо 111 млн. лв.
Източник: Сега (19.07.2011)
 
БДЖ, НЕК и "Булгаргаз" губят над 200 млн. лв. от "Кремиковци" До 250 милиона лева могат да загубят държавните компании НЕК, БДЖ и "Булгаргаз", след като "Кремиковци" фалира. Това показва частичната сметка за разпределение на средствата от продажба на производствените активи на комбината, която синдикът Цветан Банков вече е публикувал. Причината за щетите, които ще претърпят държавните дружества, е, че през годините са разсрочвали вземанията си от комбината, без да искат за тях като гаранция залог на активи. Така от приватизацията през 1999 г. до датата на откриване на производство по несъстоятелност - 6 август 2008 г., държавните монополисти са имали да получават 130 млн. лв. След тази дата "Кремиковци" натрупва към тях още близо 120 млн. лв. задължения, които по закон не могат да се обезпечават, но въпреки това фирмите продължават да обслужват комбината. Това е ставало с разрешение на кабинета на тройната коалиция, както може да се види в стенограми от заседанията на правителството "Станишев". След това практиката продължава и в първите 7 месеца от управлението на ГЕРБ, докато финансовият министър Симеон Дянков не отхвърли оздравителния план за металургичния комбинат. През април новорегистрираната "Елтрейд къмпани" плати 316 млн. лв. за основните активи на фалиралото дружество, но тези средства са в пъти по-малко от общата сума на натрупаните дългове - между 1.3 и 1.9 млрд. лв. в зависимост от изхода по няколко съдебни дела. Тези 316-те милиона лева от продажбата стигат за удовлетворяване на вземанията на част от кредиторите, но заради липсата на обезпечение държавните фирми са класирани доста назад в списъка на чакащите и няма да си получат парите. В пълен размер ще си върнат средствата металурзите, чиито заплати се бавеха и не се плащаха, както и Националната агенция за приходите. Според класирането на кредиторите Първа инвестиционна банка сега получава 87.1% от номиналния размер на вземане, което е купила от "Арселор Митал", "Химимпорт инвестмънт енд фътилайзър инк" - 50.15% от размера на обезпеченото си вземане, а най-сериозна загуба от обезпечените кредитори търпят облигационерите, които ще получат само 8.6% от цялото си вземане.
Източник: Дневник (19.07.2011)
 
Съдът не уважи желанието на Националната агенция за приходи да се присъедини към кредиторите на "Химко". Врачанският окръжен съд отхвърли исковата молба за около 10 млн. лв. Това стана на заседание по делото за несъстоятелност на торовия завод във вторник, което се гледа при закрити врата. Процесът е образуван от основните кредитори "Булгаргаз" и НЕК, които от няколко години чакат напразно "Химко" да изчисти дълговете си. "Булгаргаз" си търси 53 млн. лв., а НЕК - 20,5 млн. лв. Съдия Цветана Михайлова ще се произнесе по делото за възобновяване на процедурата по несъстоятелност на "Химко" в едномесечен срок.
Източник: Стандарт (20.07.2011)
 
Димитър Гогов, изпълнителен директор на „Булгаргаз”: До 2 години и половина може да имаме газова връзка с Турция - Г-н Гогов, „Булгаргаз“ очаква ли да получи средства от задълженията на „Кремиковци“ към дружеството? - Ние няма да получим средства, знаем това и сме го казвали. Дори когато бяхме принудително заставени да им доставяме природен газ , знаехме, че дългът е необезпечен и при едно производство по несъстоятелност „Булгаргаз“ не би бил удовлетворен. За нас голямата печалба е от 15 май 2008 г., когато преустановихме подаването на природен газ към комбината и с това спря нарастването на този дълг от над 106 млн. лв. Това, което бяхме принудени да правим с „Кремиковци“, като му доставяме природен газ, не бе нормална търговска практика. Защото нашето желание бе да спрем доставките още когато стана ясно, че не изпълняват погасителния план. - Очаквате ли да се намери шистов газ у нас, как той би се отразил на цените на синьото гориво? - Разбира се, че е добре да се намери шистов газ тук, особено щом е местно производство. Една такава находка би могла да способства за диверсифицирането на доставките на природен газ и оттам, разбира се, да се задържа ефектът от международните енергийни пазари върху вътрешния пазар. Не трябва да си правим илюзията, че добивът на шистов газ у нас ще доведе до драстично намаляване на цените. В края на краищата говорим за пазарна стока и няма собственик, който да не желае да продаде продукцията си на максимално изгодна цена. По принцип цената на горивото, добито от шисти, е въпрос на доказани разходи. Виждате, че това гориво стана актуално едва след като нивата на петрола достигнаха рекордни граници от 100 и няколко долара за барел. Явно, че пазарната цена на природния газ след тези нива обуславя икономическата логика да се добива шистов газ. При 20,30 или 50 долара за барел това не е било изгодно. - Докъде стигна подготовката за подписване на нов договор за доставки на природен газ с „Газпром“? - „Газпром експорт“ ни предостави договор, ние го анализираме и съгласуваме позицията си и докъде може да варираме при преговорите. След това ще има нов кръг от преговори. Те ще започнат, когато имаме съгласувана позиция с Българския енергиен холдинг. - Очаквате ли в скоро време договорът да бъде подготвен? - Това е част от нашата позиция и ние ще посочим пред БЕХ, че искаме възможно най-скоро съгласуван и одобрен текст на договор, на базата на който да започнем да изготвяме договорите за нашите клиенти. Така те ще имат достатъчно време да се запознаят с условията и на базата на тях да подготвят своята производствена и продажна политика. - Всичко това може ли да се случи в рамките на тази година? - Възможно е, но всичко зависи от нашата взаимна експедитивност. Новият договор ще влезе в сила от 1 януари 2013 г. - На какъв етап са преговорите с Турция за доставки на природен газ оттам? - Конкретни преговори за доставки на газ, специално с турската „Боташ“, могат да започнат едва когато знаем, че има подписано споразумение между турския оператор и „Булгартрансгаз“ за изграждането на междусистемната връзка. Междувременно водим много сериозни разговори с производителите на газ в Каспийския регион, тъй като тяхното желание е да използват турската преносна мрежа. Те са готови да се договорят с нас за точка на доставка на българо-турската граница, което ни освобождава от задължението да преговаряме с „Боташ“. Надявам се, че в рамките на следващите няколко месеца да има по-голяма яснота за доставките. Ние сме заявили желание пред БЕХ, „Булгартрансгаз“ и „Боташ“, че имаме готовност да доставяме газ от момента, в който връзката е готова, дори това да е 1 януари 2013 г. - А защо не се преговаря с турската „Сетгаз“ за внос на гориво у нас? - „Сетгаз“ се явява малко или много допълнително звено по веригата, доколкото аз съм запознат с материалите по предложението им. Те ще искат по същия начин да използват капацитета от „Боташ“. Смятам, че не е необходимо да предоговаряме заявения капацитет. - Тези разговори могат ли да ни послужат като аргументи при подписването на новия договор с „Газпром“? - Двете неща не бива да се обвързват. Те са свързани единствено в търговската програма на „Булгаргаз“, тоест откъде и какви количества природен газ можем да вземем. - Ще продължи ли да съществува в новите договори с руската страна клаузата „взимаш или плащаш“ (take or pay)? - Няма договор в света, в който да липсва клауза, гарантираща на доставчика, че количествата природен газ ще бъдат взети, или че купувачът ще търпи санкции. Въпросът е в размера на гъвкавостта й. Напоследък във все повече страни се забелязва по-малко желание да се увеличи тази гъвкавост. Така се вменява на купувачите, че трябва да си направят такава програма и методика, за да си реализират получените количества, или да ги съхранят, а производителят все по-малко да се намесва. - Успява ли „Булгаргаз“ да работи добре при наложените от ДКЕВР регулации? - Не успяваме да се справим и фактът за това се вижда в последния доклад на одитора ни. Според тях „Булгаргаз“ е в трайна финансова загуба през последните години и трябва да намали капитала си, защото той не отговаря на записаната стойност. Капиталът на дружеството, който е 394 млн. лева, ще бъде намален с 65 млн. лева. Това ще се отрази лошо на паричния ни поток и на участието ни на пазара на природен газ, както и на рейтинга на компанията. Освен това е негативен сигнал за бъдещите преговори на дружеството с доставчиците, защото е негативен сигнал за тях. Те вече започват да се замислят за много по-голям обем от гаранции, които ни изискват, за да се сключи такъв договор. Нашите права и възможности пред ДКЕВР се ограничават в предоставянето на писмено становище и на всички необходими документи, както и на активността ни пред съдебните инстанции. Друго не можем да направим и в края на краищата се стига дотам, че трябва да се съобразим с решението на съда. - Споменахте, че работите на загуба. Така ли е в момента? - На загуба работихме през 2010 г. Резултатът тогава бе минус 37 млн. лв., когато продавахме по-евтин газ, отколкото го купувахме. Всичко останало са счетоводни разчети и решения на ръководството. Очаквам резултатът за 6-те месеца на т.г. да бъде минимална загуба. Тя е в резултат на понижаващия се курс на долара, който определено води до по-лоши финансови разчети. Загубата се формира и от обезценката на вземанията от някои от компаниите, които не могат да се справят напълно със своите задължения към нас. - За топлофикациите ли говорим? - Положението там е по-лошо, отколкото е било по същото време през 2010 г. Причините са две – едната е, че в края на миналия сезон ние подписахме допълнителни споразумения за срок от 5 г., с които им разсрочихме задълженията. Но дружествата твърдят, че не могат напълно да покриват задълженията си, особено „Топлофикация-София”. Това се получава, защото компаниите имат ниска събираемост на своите вземания от абонатите си. За съжаление абсолютно по схемата на „Кремиковци” и „Химко”, „Булгаргаз” не е в състояние да приложи нито обезпечителни мерки на тези вземания, нито пък да спре подаването на газ с ясното съзнание, че това гориво няма да се плати изцяло. За състоянието на дружеството сме алармирали всички заинтересовани лица, включително собственикът ни, както и ръководството и собствениците на топлофикациите. От Столична община проявяват разбиране, но в крайна сметка те могат само да се разпоредят нещо да се свърши. Мерките за това трябва да се вземат на корпоративно равнище. Топлофикациите ни дължат общо около 110 млн. лв., като цифрата се променя всеки ден. Задължението на столичното парно е най-голямо като обем и надхвърля 70 млн. лв. При тях дълговете намаляват, но не и с темпа, на който на нас ни се иска. - Каква е вашата прогноза за цените на природния газ и очаквате ли да има ново поскъпване до зимата? - Кажете ми какво се случи с цените на горивата през последните десетина дни. Не може тенденцията в бензините и горивата да е една, а при природният газ да е тотално различна. И е видно, че взаимоотношенията при синьото гориво са направени така, че тази тенденция да се изглажда, за да няма такива пикове. Сегашните стойности на горивата не са покрити напълно в цената на природния газ, така че в следващите шест месеца прогнозите са, че покачването на цената не може да спре. Лошото е, че към него ще се наслагват и предишните решения на ДКЕВР за ограничаване на поскъпването. - Нагнетен ли е достатъчно природен газ в хранилището Чирен? - В Чирен не всичко е наред, защото плановете са до 15 август да запълним капацитета му. В момента този процес се забавя заради преоценка на паричните ни запаси. Сега си правим разчети какви са ни текущите плащания, които са важни и неотложни, за да не се получат допълнителни санкции от доставчиците. А с излишъка от средства ще се нагнетява природен газ през август и септември. Вече е достигнат необходимият минимум за зимата, така че доставките от хранилището са осигурени.
Източник: Класа (22.07.2011)
 
"Булгаргаз" е в трайна финансова загуба, дружеството ще намали с 65 млн. лева капитала си Общественият газов доставчик "Булгаргаз" се намира в трайна финансова загуба от няколко години. Това съобщава изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов. Той се позовава на информация от одиторската проверка на отчетите на компанията. Според Гогов две са основните причини за тежкото положение на дружеството - цените на природния газ определяни от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и големите задължения на топлофикационните дружества към "Булгаргаз". "Според одиторите ни, "Булгаргаз" е в трайна финансова загуба през последните години и трябва да намали капитала си, защото той не отговаря на записаната стойност", обяснява Гогов. Дружеството ще намали капитала от 394 млн. лева с 65 млн. лева. "Нашите права и възможности пред ДКЕВР се ограничават в предоставянето на писмено становище и на всички необходими документи, както и на активността ни пред съдебните инстанции", казва още шефът на "Булгаргаз". "Булгаргаз" е завършила 2010 г. със загуба от 37 млн. лева, като шефът на дружеството очаква отрицателен финансов резултат и за първото шестмесечие на 2011 г. Гогов обяснява, че ситуацията в топлофикационните дружества продължава да се влошава, особено в "Топлофикация София", въпреки усилията на общината и ръководството на дружеството. "Положението там (в топлофикациите - бел.ав) е по-лошо, отколкото е било по същото време на 2010 г.", обяснява Гогов.
Източник: Дневник (25.07.2011)
 
"Булгаргаз" е купувал с 12.48% по-скъп газ от Русия през 2010 г. Година след като България преговаря с Русия да намали цената на природния газ, става ясно, че тя се е повишила с общо 12.48% през 2010 г. Това показва отчетът на "Булгаргаз", публикуван със закъснение в края на юли. Според него компанията е купувала с 12.48% по-скъпо синьото гориво през 2010 г. спрямо 2009 г. Най-скъп е бил природният газ през последното тримесечие на годината. През юли 2010 г. след двудневни преговори във Варна България и Русия постигнаха устно споразумение цената на природния газ да поевтинее веднага и да отпаднат две от компаниите посредници между "Булгаргаз" и "Газпром". Тогава енергийният министър Трайчо Трайков обясни, че договорените корекции ще важат със задна дата - от 1 юли 2010 г., и в резултат от тях в "Булгаргаз" ще остават около 10 млн. евро. на тримесечие. Страната ни получава природен газ от Русия чрез три фирми - "Овергаз" и "Винтерсхал" (половината от които притежава "Газпром") и "Газпром експорт" (100% дъщерно дружество на "Газпром"). Договорът с тях изтича в края на тази година. До момента двете страни не са успели да договорят нови условия за след 2012 г., въпреки че уговорките с Москва бяха това да стане до средата на тази година. През 2010 г. "Булгаргаз" е купила от Русия 2.48 млрд. куб. метра газ, като 2.06 млрд. са доставени от "Овергаз", 360 млн. - от "Винтерсхал", 51 млн. - от "Газпром експорт", и са били предназначени за Югозападна България. Местният добив през 2010 г. е 54 млн. куб. метра.
Източник: Дневник (08.08.2011)
 
Липса на средства пречи на "Булгаргаз" да участва в концесии за добив на газ „Булгаргаз” ще участва в съвместни проекти за концесии за добив на природен газ и ще разшири участието си на регионалния газов пазар, предвижда стратегия за развитие на дружеството, огласена с одитирания финансов отчет за 2010г. Според стратегията държавната газова компания ще продължи преговорите с „Газпром” и „Газпром експорт” за подписване на дългосрочен договор за доставки. Действащите договори с Овергаз инк, Винтерхал и Газпром експорт изтичат в края на тази година. Намерението на държавния търговец на газ обаче влиза в противоречие с новата енергийната стратегия на България до 2020г, в която е записано, че страната ще осигури газови доставки след изтичане на действащите договори.”Като стратегия имаме намерение за участие в концесии за добив, но липсват финансови средства”, коментира изпълнителният директор на „Булгаргаз” Димитър Гогов. (3e-news.net)
Източник: Други (08.08.2011)
 
До юли 2012 г. ще бъде готова екооценката за "Набуко" До юли догодина се очаква да бъде готова оценката за въздействие върху околната и социалната среда, съобщиха вчера от проектната компания „Набуко газ пайплайн интернешънъл“. От дружеството уточниха, че това е планираната дата за приключване на дейностите по оценките. За консултант по проекта преди месец бе избрана италианската компания "Д'Аполония". Тя трябва да подготви хармонизирането на стандартите и изискванията между финансовите институции на различните страни, както и да изготви всички необходими документи за екооценката, информира азербайджанското издание „Тренд“. След като бъде одобрена оценката на консултанта, може да се премине и към строителството на „Набуко“. Началото му е планирано за 2013 г. В България вече бе извършено археологическо изследване по трасето на тръбата. От наша страна акционер в „Набуко“ е Българският енергиен холдинг, а освен него участници са турската „Боташ“, румънската „Трансгаз“, унгарската МОЛ, австрийската ОМВ и германската RWE. Очаква се проектът „Набуко“ да достави първите количества природен газ за европейските пазари през 2017 г. , а техният източник да е Азербайджан или Туркменистан, заобикаляйки Русия. По бъдещата тръба ще се пренасят по 31 млрд. куб. м газ годишно. В края на миналата седмица от американската консултантска компания PFC Energy обявиха, че на Балканите до 2020 г. ще бъде изградена само газовата връзка между Турция, Гърция и Италия (проектът ITGI). На по-късен етап може да се мисли за газопроводи от ранга на „Набуко“. От „Набуко“ не изключват възможността за запълването на тръбата да се доставя природен газ и от Русия. Другите потенциални доставчици са Казахстан, Ирак и Египет, обясняват от дружеството.
Източник: Класа (10.08.2011)
 
„Булгаргаз" прогнозира с близо 20% по-скъпо синьо гориво от 1 октомври „Булгаргаз” прогнозира поскъпване на природния газ с 19,98 на сто за четвъртото тримесечие на годината до 668,57 лв./1000 куб.м. Компанията е задължена в едномесечен срок преди да подаде заявление в ДКЕВР за корекция на цената за съответното тримесечие да оповести намеренията си. Ако газът поскъпне, то ще се стигне и до повишение на цените на топлинната енергия, смята енергийният експерт Атанас Тасев. Газовият доставчик аргументира прогнозата си с високите цени на алтернативните на природния газ петролни продукти през последните месеци, курса на лева спрямо щатския долар и увеличения внос на природен газ през четвъртото тримесечие на 2011-а. От „Булгаргаз” отбелязват, че в обявената цена не се включва недовзет от предходни периоди приход.
Източник: Дарик радио (15.08.2011)
 
"Булгаргаз" прогнозира с 20 на сто по-скъп природен газ „Булгаргаз” прогнозира поскъпване на природния газ с 19,98 на сто за четвъртото тримесечие на годината до 668,57 лева/1000 кубически метра. Увеличението е от 111.35 лв. на 1000 кубически метра, съобщиха от компанията. Това е предварителна прогноза, която доставчикът трябва да подготви един месец преди официалното си предложение към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). От държавната газова компания аргументират исканото поскъпване с високите цени на алтернативните на природния газ петролни продукти (мазут със съдържание на сяра 1%, със съдържание на сяра 3,5% и газьол със съдържание на сяра 0,2%) през последните месеци, по-високия курс на лева спрямо щатския долар и увеличения внос на природен газ през четвъртото тримесечие на 2011 година. Предстои ДКЕВР да се произнесе с официалното си решение по цените на 9 септември 2011 г. Според компанията поскъпването с цели 19,98% отчита условията по Наредбата за регулиране на цените на природния газ и не включва недовзет приход от “Булгаргаз” от предходни периоди. Според газовото дружество те са над 70 млн. лева. Компанията е задължена в едномесечен срок преди да подаде заявление в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за корекция на цената за съответното тримесечие и да оповести намеренията си. Газовият доставчик аргументира прогнозата си с високите цени на алтернативните на природния газ петролни продукти през последните месеци, курса на лева спрямо щатския долар и увеличения внос на природен газ през четвъртото тримесечие на 2011-а. От „Булгаргаз” отбелязват, че в обявената цена не се включва недовзет от предходни периоди приход. Изпълнителният директор на дружеството Димитър Гогов подчерта, че става въпрос за прогноза, а истинското предложение ще бъде депозирано след 30 дни, както е по закон. „За тези 30 дни да се надяваме, че ще настъпят обстоятелства, които биха могли да ни позволят реалното заявление да е с параметри, които са по-добри от това, което прогнозираме”, каза още Гогов. Той бе категоричен, че при всички положения ще има увеличение. Ако газът поскъпне, ще се стигне и до повишение на цените на топлинната енергия, коментира енергийният експерт Атанас Тасев. По думите му формулата е много проста: около 70 на сто от себестойността на топлинната енергия са за сметка на природния газ. „С около 14 процента трябва да се увеличи цената на топлоенергията. Няма спасение. Регулаторът ще се помъчи, помъчи, ще намали мъничко, но не много, това е”, каза Тасев. Той припомни, че цените на газа дълго време се задържаха, и прогнозира, че нямаме особени шансове да посрещнем зимата без поскъпване на топлинната енергия.
Източник: Класа (15.08.2011)
 
Повечето от компаниите в държавната енергетика дръпнаха напред с огромни печалби. Това става ясно от отчетите им за полугодието. Рекордьор изненадващо е Електроенергийният системен оператор, който има 91 млн. печалба, или ръст от 1337%. ТЕЦ "Марица-изток 2" пък се отчита с 597% увеличение, а АЕЦ "Козлодуй" е със "скромните" 75%. НЕК дръпва назад с печалбата и има само 49 млн. лв. На загуба е "Булгаргаз" с над 3 млн. лв. Българският енергиен холдинг, който управлява държавните енергийни компании, е натрупал от дивиденти 227 млн. лв., което е със 127 млн. повече от полугодието на 2010 г.
Източник: 24 часа (16.08.2011)
 
Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще затегне контрола над дъщерните си дружества и вече ще дава разрешение за всяка обществена поръчка или договор на компаниите над 100 хил. лева, показва справка в търговския регистър. Досега прагът, над който БЕХ одобряваше конкурсите или придобиването на активи, беше 0.05% от приходите на дружеството за предходната финансова година. В енергийния холдинг са включени всички по-големи държавни компании от сектора - Националната електрическа компания (НЕК) (заедно с дъщерната ЕСО - Електроенергиен системен оператор), АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", "Булгартрансгаз", "Мини Марица-изток", "ТЕЦ Марица-изток 2" и "Булгартел". Промяната е въведена с решение на съвета на директорите на БЕХ от средата на юли. С нея се променя уставът на всяка компания в холдинга и влиза в сила от публикуването в търговския регистър. Проверка отчетите на енергийните дружества показва, че досега те са имали много по-голяма свобода. Така например приходите на НЕК за изминалата година са 3.08 млрд. лева и 0.05% от тях се равняват на над 154 хил. лева. При АЕЦ "Козлодуй" прагът би бил 374.5 хил. лв. (при приходи от 749 млн. лева).
Източник: Дневник (23.08.2011)
 
Торовият завод "Неохим" АД - Димитровград е изплатил в срок месечните вноски за януари - юни 2011 г. дължими по Споразумението за разсрочено плащане на задължение към "Булгаргаз" ЕАД. За реализацията на продукцията на завода на вътрешния пазар влияние оказват състоянието на селското стопанство и финансирането на земеделските производители. Продължителното засушаване, наводненията в някои райони и ниските добиви влияят върху цените на селскостопанската продукция, а оттук и върху покупателната способност на производителите. Какви ще бъдат техните възможности е трудно да се прогнозира, но напрежението както при тях, така и при "Неохим" АД, като производител на тор, остават. Започналата през 2008 г. световна финансова криза не отмина и "Неохим" АД. В хода на обичайната си производствена дейност групата е изложена на различни финансови рискове, най-важният от които е валутният риск. Компанията извършва своята дейност при активен обмен с чуждестранни доставчици и клиенти. Поради това тя е изложена на риск, основно спрямо щатския долар. Валутният риск е свързан с негативното движение на курса на щатския долар спрямо българския лев при бъдещи стопански операции. През второ тримесечие на годината, което е част от торовия сезон 2010/2011, се достигна максимално натоварване на производствените мощности, обявиха от завода. Приходите от дейността на завода за шестте месеца на тази година нарастват със 183% и в края на юни са в размер на 166.114 млн. лева. Естествено на високи за нетните приходи от продажби на продукция - 159.574 млн. лева, и са със 181% повече спрямо същия период на 2010-а. Дружеството-майка получава приходи от роялти в размер на 1.051 млн. лв. (към 30 юни 2010 г. – 456 хил. лв.) определени като процент от печалбата от основния акционер "Евро Ферт" АД за предоставяне на изключителното право за ползване на търговска марка "Неоферт" на територията на България по договор от септември 2001 година. Оперативните разходи на "Неохим" също на намалени, като за шестте месеца на 2011-а то е със 154 процента. По този причина и "Неохим" отбелязва внушителния положителен финансов резултат в размер на 17.212 млн. лв. спрямо загубата от 3.169 млн. лв. към 30 юни миналата година. Основните потребители на торовете от завода са в селскостопанските райони. Затова и целта на дружеството е продукцията да е максимално близо до тях. За целта има изградени складови бази в основните селскостопански райони в страната. Разработването на нови пазари, както в страната, така и в чужбина и навлизането в Европейския съюз са приоритети на групата, но при сегашната ситуация е крайно трудно, става ясно от отчета на дружеството. Желанието на групата е да запази пазарния си дял. Много са факторите, които влияят върху перспективите за развитие и реализация. Климатичните особености за дадена година, цената на житото, субсидиите, задлъжнялостта на кооперациите – основни потребители, са фактори, които не могат да се прогнозират, а оттам не може и да се даде прогноза в дългосрочен план. Към датата на изготвяне на консолидираният финансов отчет акредитацията на Националния план за разпределение на квоти за търговия с емисии на парникови газове е възстановена. Дружеството майка има възможност за търговия с квоти в Европейския съюз и е осъществило продажба на 140 хил. тона квоти в размер на 4.368 млн. лева.
Източник: Банкеръ (25.08.2011)
 
Газов удар за бизнеса от октомври Представители на големи компании - потребители на природен газ, се обявиха твърдо против ново увеличение на горивото. Причината - допълнителните разходи ще забавят и без това крехкото възстановяване от кризата. Днес Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) потвърди, че природният газ ще поскъпне от октомври по искане на "Булгаргаз", но все още не се знае с колко. Ще се разглеждат два варианта - единият е скокът да е с исканите от държавната компания 20%, а другият - с под 10%. Бизнесът разкритикува исканията с мотива, че цените продължават да се определят непрозрачно и непазарно. Предложението на дружеството за по-скъп газ идва и въпреки че през последните месеци петролът поевтинява. Има и опасения, че сега цената може да бъде задържана заради изборите, след което ще бъде повишена с натрупване. Ако искането за с 20% бъде удовлетворено, цените на синьото гориво ще се окажат двойно по-високи от тези в началото на 2008 г., когато се появиха първите сигнали за кризата в България. Оттогава те бяха повишавани и сваляни няколко пъти.
Източник: Дневник (31.08.2011)
 
Очаква се „Булгаргаз“ да внесе днес предложението си за новите цени на природния газ от октомври, каза вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Той отново прогнозира, че поскъпването на горивото няма да бъде с повече от 10%. От газовото дружество планират увеличение на цената с 20 на сто.
Източник: Класа (09.09.2011)
 
Текущите вземания от шестте най-големи длъжници на "Булгаргаз" надхвърлят 130 млн. лева, а общият размер на закъснелите вземания на компанията е над 350 млн. лева, включително съдебно присъдените суми. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов. Той обясни, че само комбинатът "Кремиковци" дължи 106 млн. лева на обществения доставчик, които няма да бъдат платени. "От тези 106 млн. лева, които достигна дългът, няма да получим и една стотинка заради цената, по която беше продаден комбинатът – удовлетворени са кредиторите преди нас, така че нито ние, нито НЕК ще получим парите си", каза Гогов. Разпределението на средствата от продажба на производствените активи на "Кремиковци", изготвено от синдика, показа също, че дружества, сред които и "Булгаргаз", ще претърпят загуби. Като причина за това обаче бе изтъкнат фактът, че през годините тези компании са разсрочвали вземанията си от комбината, без да искат за тях като гаранция залог на активи. Най-голям длъжник на газовата компания остават топлофикационните дружества начело с "Топлофикация София". В момента дружеството дължи около 60 млн. лева на "Булгаргаз". В края на миналата година столичното парно е дължало за природен газ около 95 млн. лева, от които е успяло да плати над 35 млн. лева. "Това не е най-обезпокоителното, а че идва нов отоплителен сезон и няма практическа възможност топлофикацията да натрупа дори и повече от платените досега 35 млн., но сигурно и 50 млн. и отгоре. Отделно "Топлофикация София" дължи още 85 млн. лева на "Булгаргаз" от предходни периоди. "Разсрочените задължения се плащат, но какъв е смисълът да плащаш по 1.5-2 млн. лева месечна вноска за 60 месеца, когато генерираш нови дългове. Задълженията бяха разсрочени на 1 октомври 2009 г., когато възлизаха на 115 млн. лева. В момента остатъкът по тези задължения е от порядъка на 85 млн. лева", съобщиха от "Булгаргаз". От компанията обясняват, че когато са правили разчетите за месечните вноски на столичното парно към дружеството, не са калкулирали като опция натрупването на нов дълг. "Друг пример е "Топлофикация Шумен", която за шест години от 1.5 млн. лева дълг - в момента има задължения към нас от 18 млн.
Източник: Дневник (14.09.2011)
 
По около 100 лв. отгоре за парно ще трябва да дадат през зимата абонатите на топлофикациите. Това сочат прогнозите за цените на парното и газа на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Вчера той заяви, че от 1 октомври синьото гориво ще поскъпне с до 9% вместо поисканите от "Булгаргаз" близо 14%. При това положение ще трябва да има и скок на цените на парното. Конкретно за "Топлофикация София" Семерджиев прогнозира скок от 4-5%. При положение че от 1 юли ДКЕВР вдигна цената за софиянци с над 4%, излиза, че през предстоящия отоплителен сезон топлото ще бъде общо с над 8 на сто по-скъпо спрямо миналата зима. При средна месечна сметка за парно от 160 лв. сега всеки месец ще трябва да вадим допълнително поне по още 15 лв. За по-големите жилища реалното увеличение може да стигне и 30 лв. на месец. Така за цялата зима сметката ни за парно ще набъбне с близо 100 лв. за обитателите на гарсониери. За живеещите в тристайни жилища двойният скок на цените на парното от 1 юли и 1 октомври ще бръкне в джоба им поне със 150 лв., показват сметките.
Източник: Стандарт (14.09.2011)
 
Споразумение за разпределение на дяловете подписаха в Сочи вчера основните акционери в бъдещия газопровод "Южен поток". В присъствието на руския премиер Владимир Путин подписи сложиха представителите на "Газпром", италианската компания ENI, френската „Електрисите дьо Франс” и германската „Винтерсхал”. Това позволява да започне реализацията на проекта, по който ще се доставя руски газ под дъното на Черно море през България към Западна Европа. От нашата страна тръбата ще се раздели на две - през Гърция към Италия и през Сърбия към Унгария и Австрия. За разлика от проекта "Северен поток", "Южен поток" така и не получи статут на приоритетен за ЕС. Европа залага на реализирането на конкурентния "Набуко", по който трябва да достига газ от Каспийския регион до европейските потребители.
Източник: 24 часа (19.09.2011)
 
Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори: Политиците се интересуват какво ще се случи с парното, но не и с индустрията Преди десетина дни общественият доставчик "Булгаргаз" предложи природният газ да поскъпне с близо 14% от октомври. Потърсихме за реакция бизнеса и очакваните от него промени след поскъпването на газа. По темата разговаряме с председателя на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов. Сред членовете на асоциацията са "Стомана индъстри", "Агрополихим", "Биовет Пещера", "Амилум България", КЦМ, "Аурубис" и други. - Поскъпването на газа би отложило излизането от кризата на фирмите - "Овергаз" все още не е готов да предложи алтернативна на "Булгаргаз" цена Г-н Стаменов, как ще се отрази на бизнеса поскъпването на природния газ от октомври? - Това би отложило излизането на предприятията от кризата. Много предприятия са взимали кредити за оборотни средства, за да просъществуват и да изпълняват поръчки. Всяко поскъпване, което е извън пазарната и икономическата логика, какъвто е случаят в момента, ще ни затрудни. Истината е, че преди години в пика на кризата при нас се получи поскъпване на газа в момент, когато в Европа имаше излишък на газ и цените падаха. Тогава на Запад синьото гориво се продаваше на два пъти по-ниска цена. Поради причината, че сме затворена икономика и нямаме алтернативни източници на газ, търпим поскъпването, защото няма откъде да договорим нещо различно от руския газ. Цената се определя по остаряла методика - привързана е към цената на петрола и валутния курс. Как оценявате идеята на "Булгаргаз" цената на синьото гориво да се обвърже с борсовата, но да остане свързана с тази на петрола? - Големите икономики в Европа се опитват да откачат цената на природния газ от тази на петролните деривати. Причината е, че двата пазара имат различна логика. Пазарът на петрол е под влияние на фактори като изчерпване на количествата на залежите по света. Докато в последните години газът е обвързан с реалния сектор на икономиката и с други пазарни фактори – например появата на шистов газ. В случай че икономиката не върви, има излишъци на пазара и цената пада. Горивото е доставяно по различни начини в Европа под формата на компресиран или втечнен газ. Това е причината големите държави да преговарят с Русия за откачането на цените на синьото гориво от тази на нефтопродуктите. Доколкото знам, и в България са правени усилия в тази посока, но за да осъществим тази идея, трябва да имаме алтернативни доставки. Вярно, имаме местен добив, но той е в малки количества и е ограничен за десет години. За мен по-важно е да има междусистемни връзки със съседните държави и, разбира се, дано има повече местен добив. Какво е необходимо да се случи, за да имаме изградени междусистемни връзки със съседните страни? - Трябва много силна политическа воля, за да може тези проекти да бъдат осъществени бързо. За съжаление през 2009 г. беше обявявано, че ще станат за две-три години. Вече сме 2011 г. и се оказа, че не са много напреднали. Информацията ни е, че е по-напреднало само изграждането на тръбата с Гърция. Другият много важен за нас интерконектор е този с Турция, но той за съжаление е доста изостанал във времето. Това, което разбрах, че е имало предложение от турска фирма газопроводът да бъде изграден с помощта на частни инвестиции, но държавата ни не е отговорила на компанията. Турската връзка е по-перспективна за набавянето на алтернативни горива, там има не само турски, но и азербайджански газ. Не казвам, че ще е по-лесно да си набавяме количества, но може да се договори синьо гориво на по-ниски цени. Може да бъдат сключени суапови сделки, при които се разменят количества руски газ с такъв от Азербайджан и другите прикаспийски републики. "Овергаз" бяха обявили, че планират да станат пряк конкурент на "Булгаргаз". Преговарят ли компаниите за доставки от дружеството? - Има 20 фирми, които действително преговарят с "Овергаз", но нито една от тях не е получила конкретна оферта. За съжаление самият доставчик беше спънат по отношение на транспорта и аз лично смятам, че "Овергаз" все още не е готов да предложи цена. И не говоря само за по-ниска, но каквато и да е. Имат ли проблем компаниите от тежката индустрия, когато купуват газ от различен доставчик, да го придвижват по тръбите на "Булгартрансгаз", както беше допреди година? - Досега има една фирма - търговец на гориво, която е успяла да договори транспорт. Има нормативна уредба и теоретично не би трябвало да има проблеми. Предстои да разберем дали системата работи и на практика, когато повече фирми успеят да се включат в търговията или договорят директни доставки. Все пак обаче те трябва да имат и договорени количества газ, иначе за какво им е транспорт. В момента, в който има договор за алтернативни доставки, дори и те да са руски, ще може да се преговаря и за тяхното пренасяне. Има ли кроссубсидиране чрез цената на газа на топлофикационните дружества? - Най-големите консуматори в България са топлофикациите. Те не си плащат природния газ и се получава кръстосано субсидиране от индустрията, включително и през цената на електроенергията и т.нар. високоефективни когенерации. Все още има твърде голям страх в политиците от последните 20 години и винаги, когато се определя цената на газа, се гледа какво ще се случи с парното, а не с индустрията. Това не е правилно, защото това, което се потребява от топлофикациите, отива в канализацията, не произвежда брутен продукт, не създава работни места. Стремежът винаги е бил да се държи евтино парното. А би трябвало резервите да се търсят чрез мерките за енергийна ефективност. Трябва да спрем илюзията, че парното е евтино. В какви рамки трябва да е приемливото увеличение на природния газ от октомври? - Не мога да кажа кое е приемливо, защото нямаме пазар. Чакаме цените да бъдат определени административно и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да търси резерви, за да намали увеличението. Липсва и предвидимост на средата. През последните тримесечия цената на газа върви само нагоре, но ние никога не знаем колко точно ще се увеличи тя. Но през август "Булгаргаз" обяви предварително своята прогноза за поскъпване от 20%... - Да, но и те не бяха прецизни в прогнозата си. Те обявиха 20% през август, а през септември сведоха увеличението до 14%. За мен тези цифри, които се хвърлят в публичното пространство, не са коректни. Защото, за да определят с колко ще поскъпне газът, те трябва да знаят колко е действителното потребление до края на това тримесечие. Така ще бъде ясно от кои договори за доставка, какви количества ще могат да купят. Както знаете, първо се купува от по-евтините договори, накрая от по-скъпите. Не знаят и какъв ще бъде валутният курс. В същото време те стъпват на нашите заявки, които са направени миналата година през септември. Така и до този 9 септември представихме в "Булгаргаз" какви количества ще потребим през следващата година по дни и часове. За мен допълнителна неяснота в ситуацията внася и идеята да се определя цена и на балансиращия газ подобно на балансиращата енергия. Все още не сме уведомени на каква цена ще продаваме излишъците и на каква ще купуваме недостига. Остава неизвестен и балансьорът – или ще бъде "Булгаргаз", или "Булгартрансгаз". Логиката винаги е, че ако си заявил единица, а си потребил половин единица, разликата ще продадеш на неизгодна цена.
Източник: Дневник (21.09.2011)
 
Природният газ у нас ще поскъпне от събота – 1 октомври, с 6,67%, реши вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Така 1000 куб. м синьо гориво вече ще струват 594,37 лв. без ДДС, обясни шефът на комисията Ангел Семерджиев. Предложението на „Булгаргаз“ бе природният газ да поскъпне с 13,86%, но от комисията са намалили искането им. Разчита се и на местния добив, за да се ограничи скокът на горивото. Добивът на газ в Черно море ще поскъпне с 22%, заяви изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов. Компанията, която добива газ край Каварна - „Мелроуз ризорсис“, е поискала по-високи цени, а предложението вече е внесено за одобрение в Българския енергиен холдинг. Гогов добави, че въпреки поскъпването на местния добив той остава с над 30% по-евтин от вносния природен газ. За деветте месеца на годината потреблението на природен газ у нас пък се е увеличило с близо 17% в сравнение със същия период на м.г. След като мине зимният период, има и възможност дружеството да тегли кредит, за да може да продължи нормалната си работа като обществен доставчик, каза още Гогов. Средствата ще бъде използвани за запълване с гориво на газохранилище „Чирен“. Заради поскъпването на природния газ ще скочи и парното от следващия месец. Най-голямо ще бъде увеличението за „Топлофикация Плевен“ - с 4,77% до 71,58 лв./мвтч без ДДС, обясни председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. В София парното ще се увеличи с 3,35 на сто до 80,08 лв./мвтч, а в Пловдив поскъпването е с 3,75% до 91,95 лв./мвтч. Топлото във Враца ще скочи с близо 3 на сто и от новия сезон ще струва 83,98 лв./мвтч. В Бургас увеличението е с 2,12% до 68,85 лв./мвтч. Парното в Русе, Перник, Сливен и Варна ще се увеличи с по-малко от процент, а Габрово остава без промяна. Намаление на услугата има единствено във Велико Търново - с 1,38%, но там парното е и най-скъпо. Към тези цени трябва да се добави и увеличението на топлата вода и парното от юли и така сметките ще се увеличат с още 4-5%, обясни Семерджиев. Проблеми през новия отоплителен сезон се очаква да има шуменската топлофикация, която от години не плаща сметките си към „Булгаргаз“. Общественият доставчик ще поиска от съда дружеството да бъде обявено в несъстоятелност, защото дължи на „Булгаргаз“ близо 18 млн. лв. Доставките за там обаче няма да се спират засега. Топлофикациите в страната дължат на „Булгаргаз“ около 100 млн. лв. Най-голям борч има столичното парно, което дължи на обществения доставчик над 70 млн. лв. Близо 540 000 абонати у нас ползват централното отопление, като 75% от тях са битови потребители, каза енергийният министър Трайчо Трайков. Той добави, че 23% от топлинната енергия се губи по топлопреносната мрежа, преди да стигне до жилищата. Заради закупуването на квоти вредни емисии и по-големите мощности на зелена енергия от юли догодина електроенергията ще поскъпне с поне 7-8%, пък прогнозираха от ДКЕВР.
Източник: Класа (28.09.2011)
 
Предизборно природният газ поскъпва с 6.67%, парното - с до 12.12% Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) определи наполовина по-малко увеличение на природния газ от това, което поиска "Булгаргаз" (компанията настояваше за ръст от 13.86%), стана ясно след закрито заседание на институцията днес. Така синьото гориво от октомври ще струва вече 594.37 лева за 1000 куб. метра, което е с 6.67% повече от настоящата цена. Парното и топлата вода също ще поскъпнат с до 12.12% спрямо изминалия отоплителен сезон. "Не е въпросът "Булгаргаз" да поиска повече, а да му се разреши по-малко. Важното е да има прозрачност при определянето на цените, така че компаниите да знаят какво увеличение да очакват", коментира пред "Дневник" зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Камен Колев. На подобна позиция са и от Българската търговско-промишлена палата. От организацията обявиха свое становище, според което не са съгласни да приемат промяната в цената на природния газ, без да бъде предоставена информация, за да направят анализ. Първоначално енергийният регулатор беше изчислил, че цената на газа трябва да се увеличи с 8.6%, но са открити още резерви за намаляване на ръста, обясниха от комисията. От ДКЕВР разчитат, че ще бъде договорена по-ниска цена с шотландската компания "Мелроуз", която добива газ край Калиакра. Средно между една пета и една шеста от газа, купуван от "Булгаргаз", идва от местен добив. Разликата между цените на вносния газ и добития край Калиакра е 30%. След като ревизираха прогнозата си за цената на газа, от ДКЕВР изчислиха и новите цени на парното. Според тях в София топлата вода ще струва с 8.06% повече през новия отоплителен сезон, а в Пловдив - с 12.12 на сто.
Източник: Дневник (28.09.2011)
 
Текущите задължения на топлофикациите към "Булгаргаз" са около 100 млн. лв., съобщи изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов. Топлофикационните дружества са най-големите клиенти и длъжници на "Булгаргаз", като според Гогов най-тежко е положението с дълговете на парното в София и Шумен. Общите задължения на двете компании са около 80 млн. лева. "Топлофикация Шумен" дължи 18 млн. лв., като на година натрупва по 3 млн. лв., което означава, че шест години не е плащала", обясни Гогов. Той допълни, че ако ситуацията не се промени, "Булгаргаз" ще потърси вземанията си чрез съд и обявяване на дружеството в несъстоятелност. "За съжаление погасителният план, който сключихме с "Топлофикация Шумен", не е актуален, защото въобще не се спазва", каза още Гогов. През миналата година "Булгаргаз" спря подаването на гориво към "Топлофикация Шумен" и намали подаването към столичното дружество. Двете компании бяха прехвърлени за стопанисване към общините преди повече от година. В началото на 2011 г. общинският съвет в Шумен избра на извънредно заседание нов съвет на директорите на "Топлофикация Шумен", в който са включени представители на частния инвеститор "Титан пауър" и на фирма "Ер Ве Е България".
Източник: Дневник (28.09.2011)
 
Внезапна проверка на Брюксел на газовия пазар в България Европроверката на газовия пазар в България обхваща ревизии на четири дружествата, три от които държавни - Българския енергиен холдинг и двете дъщерни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", както и частната компания "Овергаз" ("Газпром" е собственик на половината от компанията), съобщиха от фирмите. От БЕХ допълват в свое съобщение до медиите, че се проверяват десетки компании в 10 държави от Централна и Източна Европа. От българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) обясниха, че участват в европроверката. От антимонополния орган не дадоха повече обяснения. Водещ орган при ревизиите е Главна дирекция "Конкуренция" в Европейската комисия. Комисията ще проверява прилагането на правилата за свободна конкуренция в търговията и разпределението на природен газ, както и спазването на ангажиментите за достъп на трети страни до газопреносната мрежа, които могат да бъдат нарушени едностранно или въз основа на двустранни споразумения. Жалба в комисията преди половин година беше подала и "Овергаз", на която досега мълчаливо се отказва достъп до газопреносната мрежа на страната. Достъп до транзитната мрежа имат предимно руските компании.
Източник: Дневник (29.09.2011)
 
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков ще участва в енергиен форум в Казахстан, на който ще се дискутират възможностите за доставка и транзит на природен газ през страната ни. Очаква се форумът да бъде открит от президента на Казахстан Нурсултан Назарбаев, а в него ще се включат и министър-председателят на Казахстан Карим Масимов, еврокомисарят Гюнтер Йотингер, бившият кмет на Ню Йорк Рудолф Джулиани, енергийни министри от ЕС и световни енергийни компании. Министър Трайков ще направи изказване за ролята на Каспийския регион за енергийната сигурност на Европа. България и Казахстан ще си сътрудничат в сферата на инвестициите и иновациите и в развитието на транспортната инфраструктура и при преноса на нефт и газ. Това е записано в споразумението за икономическо сътрудничество между двете страни, което подписаха вчера в Астана министър Трайков и вицепремиерът и министър на индустрията и новите технологии на Казахстан Асет Исекешев. Като най-източната част от ЕС, България е чудесна платформа за навлизане на стоки и инвестиции от Азиатския регион към европейските пазари, обясни Трайков след подписването на споразумението. Казахстански компании може да участват в конкурсите за концесии на пристанищата в Бургас и Варна. Руската компания "Газпром" ще доставя чрез частни турски доставчици природния газ, от който се отказва държавната „Боташ“. Това заяви вицепрезидентът на руската компания Александър Медведев, цитиран от Интерфакс. В момента „Газпром“ доставя около 60% от природния газ на Турция.
Източник: Класа (04.10.2011)
 
„Топлофикация-София“ се очаква да излезе на печалба през тази година, каза вчера шефът на столичното дружество Стоян Цветанов. Той уточни, че до края на септември дружеството е успяло да изплати и част от стария си дълг към „Булгаргаз“, който от 107 млн. лв. е намалял до под 70 млн. лв. Според председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев всички топлофикационни дружества в страната са готови за предстоящия зимен сезон. Изключение прави единствено „Топлофикация-Шумен“, но от регулатора не очакват там да има проблеми с доставките. Семерджиев не очаква страната ни да бъде санкционирана от ЕК след проверките, които се провеждат в газовите дружества у нас. Не знам „Булгартрансгаз“ да са отказали достъп до мрежата си на „Овергаз“, обясни Семерджиев. Компанията от една година е изпратила искането си да доставя директно гориво до българските потребители, но не е получила отговор от БЕХ, твърдят оттам.
Източник: Класа (05.10.2011)
 
Шуменският окръжен съд образува дело срещу „Топлофикация-Шумен“ за обявяването на дружеството в несъстоятелност. Искането е предявено от „Булгаргаз", който е депозирал молбата си в Шуменския окръжен съд на 4 октомври, обясни председателят на съда Нели Батанова. През септември изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов обясни, че компанията подготвя документите за предявяване на иск срещу шуменското парно. Просрочените дългове на дружеството към газовия доставчик са за 18 млн. лв., а годишното потребление на гориво е за около 3 млн. лв. „Топлофикация-Шумен“ има проблеми с плащанията си през последните 6 г., като от март до сега дружеството не е превело никакви пари на „Булгаргаз“. Сделката с фирмата „Титан АС“, която беше кандидат-купувач на закъсалата топлофикация, също се провали.
Източник: Класа (07.10.2011)
 
Общественият доставчик "Булгаргаз" е внесъл искане в шуменския окръжен съд за обявяване на местната топлофикация в несъстоятелност. Агенцията се позовава на информация от шефа на съда. "Топлофикация Шумен" дължи 18 млн. лв. на "Булгаргаз" като не е плащала от шест години, съобщи само преди седмица изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Тогава той допълни, че ако ситуацията не се промени, "Булгаргаз" ще потърси вземанията си чрез съд и обявяване на дружеството в несъстоятелност. "За съжаление погасителният план, който сключихме с "Топлофикация Шумен", не е актуален, защото въобще не се спазва", каза още Гогов. През миналата година "Булгаргаз" спря подаването на гориво към "Топлофикация Шумен" и намали подаването към столичното дружество. Двете компании бяха прехвърлени за стопанисване към общините преди повече от година. В началото на 2011 г. общинският съвет в Шумен избра на извънредно заседание нов съвет на директорите на "Топлофикация Шумен", в който са включени представители на частния инвеститор "Титан пауър" и на фирма "Ер Ве Е България". "Аз съм оптимист за бъдещето на топлофикацията и доколкото знам, напредва инвестицията в дружеството за изграждане на когенерация", коментира междувременно кметът на Шумен Красимир Костов. Ситуацията в "Топлофикация Шумен" коментира и зам. председателят на Асоциацията на топлофикацонните дружества в България Валентин Терзийски в интервю за в. Класа. "Ние въобще не знаем какво се случва там. Трудно ще бъде възстановена работата на дружеството", обяснява Терзийски. По думите му, преди години дружеството е имало около 10 хил. клиенти, а сега не се знае колко са останали.
Източник: Дневник (10.10.2011)
 
Парното като ламя Парното се превръща в триглава ламя за българите. От Нова година топлото за пореден път ще поскъпне. Това ще бъде трето увеличение след скоковете през юли и октомври. До момента парното поскъпна средно със 7 на сто. Януарската сурвачка ще бъде около 6%. Причината е в предстоящото въвеждане на акциз върху природния газ, който се ползва като гориво от топлофикациите. Финансовото министерство предвижда ставка от 1,70 лв. на гигаджаул, което ще увеличи цената на синьото гориво с около 8%. Ако акцизът влезе в сила, това неминуемо ще доведе автоматично и до увеличение на крайната цена на газа, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Така януарската сметка ще бъде средно с около 30 лв. по-висока спрямо същия месец на отиващата си година.
Източник: Стандарт (12.10.2011)
 
Природният газ отново поскъпва от Нова година Ако от догодина се въведе акциз върху природния газ, то от януари горивото ще поскъпне между 4 и 8%, каза вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев. Предложението за облагането е записано в проекта за изменение на Закона за акцизите и данъчните складове, който се подготвя от финансовото министерство. Според него, ако природният газ се използва за гориво при автомобилите (по-известно като метан), ставката ще бъде 1,70 лв. на гигаджаул. Ако пък той се използва за отопление, акцизът ще бъде 0,20 лв. за гигаджаул. Единствено природният газ за битови нужди остава с нулева ставка, предлагат още от МФ. В проектозакона е записано и увеличение на акциза за газьол и керосин – от 615 на 630 лв. за 1000 л. Освен новите акцизи към крайните цени за потребителите трябва да се прибави и ДДС. Данъчната политика не се контролира от енергийния регулатор и заради това тези акцизи ще бъдат директно включени в цената на природния газ, обясни Семерджиев. Заради вдигането на ставките е възможно да се стигне до увеличение и на парното от Нова година, защото по-голямата част от топлофикациите работят на природен газ. През септември изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов обяви, че има вероятност да поиска ново увеличение на синьото гориво от януари, което също може да рефлектира върху топлофикациите. Ако разходите на дружествата станат по-големи, ще се наложи увеличение на парното от януари, каза още Семерджиев, без да коментира дали това ще се случи и сега. Той повтори, че топлофикациите в страната са готови за работа през зимата. Заради аварията на главен топлопровод и появилия се гейзер от него в понеделник в София, Семерджиев уточни, че инвестициите на столичното парно в мрежата са били занижени през последните няколко години. ДКЕВР ще санкционира дружеството, ако не си изпълнява инвестиционната програма. От комисията очакват „Топлофикация-Шумен“ да продължи да работи през тази зима, въпреки че дължи 18 млн. лв. за доставки на газ и не е плащала на „Булгаргаз“ от март.
Източник: Класа (12.10.2011)
 
ЕК отделя 9,1 млрд. евро за подобряване на енергийната инфраструктура Европейската комисия смята да отдели 9,1 млрд. евро за енергийни проекти за периода 2014–2020 г., съобщи агенция Ройтерс, позовавайки се на проектодокумент, който предстои да бъде разгледан от Брюксел. Според него ЕК иска да получи и още правомощия, които да позволят на комисията да отхвърля възражения и да ускорява енергийни проекти, които са стратегически за общността. Средствата са по-малко от 1% от европейския бюджет за периода, но за първи път се включват разходите и за енергийната инфраструктура. При определени условия е възможно да се пренебрегнат и публичните възражения срещу проектите, ако те са достатъчно важни, е записано още в документа. За такъв проект в момента се приема, че е газопроводът „Набуко“, който се очаква да намали зависимостта на Европа от доставяния руски газ. Затова и част от мерките са насочени точно към подобряване на газовата инфраструктура на страните и свързване на отделните мрежи. Стимулите на ЕС ще отидат и за обща офшорна електрическа мрежа в Северно море и Балтийския регион. В документа се предвижда ЕК да създаде нова длъжност в структурата си – европейски координатор на енергийните проекти от особена важност за общността. От документа не става ясно по какъв начин европейският координатор ще отговаря за проектите пред еврокомисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. Очаква се новите мерки да станат средство за привличане на средства от частния сектор за изграждане на електрическа и газова инфраструктура, отбелязва още Ройтерс. Освен „Набуко“ важни проекти за Европа ще бъдат и останалите газопроводи от Южния газов коридор - междусистемните връзки Турция-Гърция-Италия (ITGI) и Трансадриатическия газопровод TAP. Очаква се проектите да заработят най-рано след няколко години. Герхард Ройс, главен изпълнителен директор на австрийската компания ОМВ, заяви във вторник, че „Набуко“ няма да бъде готов преди 2018 г. От компанията, собственик на тръбата, вчера опровергаха твърденията, като обясниха, че строителството на газопровода ще започне през 2013 г. и ще приключи до края на 2017 г.
Източник: Класа (13.10.2011)
 
Общественият газов доставчик "Булгаргаз" търси банка, която да му отпусне заем от 60 млн. лева, показва справка в регистъра за обществените поръчки. Компанията ще използва средствата, за да плати на Русия синьото гориво. Дружеството обявява конкурса след като получи отказ от принципала си - Български енергиен холдинг (БЕХ) за заема. В конкурса могат да участват всички кредитни институции, които имат активи за над 300 млн. лева. Крайният срок за подаване на документи в поръчката е 19 декември, а гаранцията за участие е 50 хил. лева. "Булгаргаз" е планирала да усвоява заема за три години. Ежемесечно дружеството ще заплаща в рамките на договорения срок лихва върху усвоената сума по кредита. Начинът на плащане на тази лихва е заложен в конкурсната документация. Изрично условие на "Булгаргаз" е да не бъде ангажиран със заплащане на такси, комисионни и други видове допълнителни плащания. Най-голяма тежест при избора на кредитна институция ще има предлагания годишен лихвен процент по главницата, следван от размера на лихвата при забавено плащане на начислена лихва.
Източник: Дневник (28.10.2011)
 
17 наши фирми са сред най-големите 17 български компании пробиха в класацията за 500-те най-големи фирми в Централна и Източна Европа. Това показва третата годишна класация на Кофас-ЦИЕ Топ 500. В челните места на класацията са рафинерията на "Лукойл", която заема 29-о място сред фирмите в 13-те бивши соцдържави за миналата година. "Лукойл България" заема 71-во място. Сред стоте компании с най-големи приходи в Централна и Източна Европа са и "Аурубис" и Националната електрическа компания. В класацията влизат и ОМВ, "Булгаргаз", ЧЕЗ, "Мобилтел", БТК, "Нафтекс Петрол", "Овергаз", "Космо България Мобайл", Метро Кеш енд Кери и АЕЦ "Козлодуй". Почти в дъното на класацията са Е.ОН България, "Стомана Индъстри" и "Кауфланд България", които заемат съответно 472, 491 и 495-о място в топ 500. Приходите на 17-те най-големи родни фирми за 2010 г. са 14,3 млрд. евро, което е с близо 15 на сто повече в сравнение с 2009 г. и формира 2,62% дял от общия оборот на компаниите в класацията. България се нарежда на седмо място по приходи сред страните от Централна и Източна Европа в проучването.
Източник: Стандарт (09.11.2011)
 
КТБ е най-големият нетен кредитор на енергийната система у нас Цветан Василев, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Корпоративна търговска банка, от 2003 г. е мажоритарен собственик на банката и председател на нейния Надзорен съвет. - Г-н Василев, как оценявате развитието на българския банков пазар през 2011 г. - кредитирането стои на точката на замръзване, а депозитите растат с двуцифрен темп? - Данните за развитието на банковата система изглеждат съвсем логични. Напълно естествено е в условията на криза от депресивен тип да се засили склонността към спестявания за сметка на желанието за потребление. В същото време банките са обременени с кредитни портфейли, които не са изчистени в достатъчна степен – особено тези с фокус върху потребителските кредити, както и с проекти, свързани със строителството и недвижимата собственост. Проблемът е, че дори и големи и стабилни компании, ориентирани към износ, също изпитват затруднения заради намалялото търсене на традиционните им пазари. - Т.е. догодина да очакваме ли промени на общата картина? - Считам, че известен тласък на кредитирането биха могли да дадат проектите, свързани с енергийна инфраструктура, както и като цяло инфраструктурата – пътища, пристанища и летища. В тази ситуация решаваща ще е намесата и ролята на държавата. По отношение на ръста на депозитите не съм убеден, че двуцифреният темп ще се запази и през 2012 г., защото и спестяванията си имат свой праг. Плюс това в банковата система увеличението на влоговете е свързано и с друга тенденция – преместването на пари от една банка в друга. Така че, ако погледнете данните на БНБ, ще видите, че има банки с двуцифрен ръст, каквато е КТБ, и банки в отрицателен ръст - т.е. не можем да говорим за огромно нарастване на депозитите на населението, а по-скоро за разместване на самите пластове на спестяване. - Според официалната статистика на БНБ печалбата на КТБ е 45 млн. лв. до края на септември, което е с близо 10 млн. по-малко от същия период на 2010 г. - Да, печалбата ни е по-малка от 2010 г., но това беше планирано. Всичко е свързано с поддържането на по-консервативна политика. Средният обем на кредитите за миналата година като процентно отношение в активите беше 65%, а сега е 61 на сто. Там се крие и по-малката печалба, но от друга страна, така успяваме да поддържаме и по-висока ликвидност от средната. Въпреки всичко КТБ е на четвърто място по относителен размер на печалбата, при положение че сме седми по активи. - Споменахте влошаването на кредитния портфейл в банковата система. Имотни експерти предупредиха, че има опасност банките да станат най-големите собственици на недвижими активи у нас. При вас как върви процесът по реализирането им? - Според официалните данни на БНБ за деветмесечието показателите ни за възвращаемост на активите и на собствения капитал са най-високите в банковата система. Една от причините да сме в добро финансово състояние е, защото своевременно редуцирахме инвестициите си в недвижимости. Освен това политиката ни винаги е била по-различна от тази на колегите, което ни предпази от балона, в който влязоха други. - На цялата банкова система „тежат“ ли й тези недвижими имоти? - Основно лошите кредити идват точно от там – от ипотеки на граждани и от корпоративното кредитиране на проекти, свързани с недвижимата собственост. Смятам обаче, че до голяма степен те вече са изчистени. Не виждам възможност за сътресения в банковата система по тази линия. Ако от някъде могат да се очакват шокове - те ще бъдат отвън. - Кризата в Гърция продължава да се задълбочава, как дълговите проблеми ще се отразят на страната? И какви ще бъдат негативните ефекти върху подразделенията на гръцките трезори у нас? - Добрата новина е, че в общи линии повечето от чуждопредставените банки у нас вече са възстановили финансирането от банките им майки. Т.е. те няма какво да им връщат. Това е положително за самите финансови институции тук и е като цяло за платежния баланс в страната. Защото от тези над 8 млрд. преки инвестиции от банките майки към дъщерните дружества към 2008 г. – около 4 млрд. бяха изплатени в края на същата година и началото на 2009 г. По моя информация останалите 4 млрд. са обратно рефинансирани от дъщерните дружества към майките. Разбира се, убеден съм, че и БНБ следи и контролира да не се стига до нетно изтичане на капитали зад граница. Що се отнася до гръцките банки - те ще останат по-пасивни в развитието си в страната. - Има ли опасност от скок на лихвите заради голямата доза несигурност и външните рискове? - Драстично покачване не очаквам, но има доза риск най-вече в резултат на намалялото предлагане на ресурс от външните банки. А и виждаме на какво ниво са лихвите по депозитите – 5-6%. Това прави невъзможно кредитиране под нива от 7,5-8%. - Когато визирате външните шокове за банковата ни система какво точно имате предвид? - Свързани са с намалената инвестиционна активност на чуждопредставените банки тук, което може да доведе до намаляване на подавания ресурс и съответно и до неговото оскъпяване. - За нас, журналистите, дежурна остава темата за лошите кредити. Към третото тримесечие те са 14,5%. Стигнаха ли своя пик и какъв е делът им в КТБ? - Ние имаме 1 % лоши кредити. Едната причина е в по-различния подход във финансирането на проекти свързани с недвижимата собственост. В момента имаме около 5% риъл естейт в кредитния си портфейл. Всичко останало е в друг тип бизнес, който смея да твърдя, е далеч по-слабо чувствителен на кризата. Такива сектори са енергетиката, инфраструктурата, износът, който е обезпечен с договори. Като цяло за системата не мога да ви дам еднозначен отговор дали лошите кредити са стигнали пик, защото не съм запознат с портфейлите на останалите институции, както и в детайли с политиката им за провизиране. Но при всички случаи в последните три години банките преминаха към по-консервативна политика. От друга страна, имаха възможност да използват и текущата печалба, а доста колеги увеличаваха капитала си чрез хибридния инструмент на подчинен срочен дълг. Така че до голяма степен лошите кредити са изчистени. А дали ще има нови лоши кредити, ще се види ясно в следващите месеци до година. - Изконсумираха ли банките загубите от кризата? - Банките вече връщат добрата си форма. Тук обаче отново подчертавам ролята на държавата. В условията на изключително ограничено потребление, вътрешният риск, който седи пред банковата система и пред икономиката като цяло, минава през сериозната междуфирмена задлъжнялост. В редица случаи причина са нередовните плащания от държавата и общините. - В условия на валутен борд държавата не може просто да пусне печатницата за пари, за да стимулира потреблението. Какви са алтернативите? - Може да се работи за подобряване на усвояването на еврофондовете, което все още е на незадоволително равнище. - Много се говори, че делът на парите на държавните предприятия в КТБ е твърде голям. Вие как ще коментирате това? - Първо, държавата няма пари в КТБ. Ако има такива, те са обезпечение с държавни ценни книжа. По отношение на дружествата с държавно участие – да, КТБ работи с определен брой фирми, които са основно концентрирани в енергетиката. Точно те „услужливо“ бяха извадени от някои медии, за да се покаже видите ли колко е голям делът на държавните пари при нас. Мога да кажа, че понастоящем тези фирми не държат повече от 10% от целия обем на активите на банката. Второ: тук не става дума просто за депозанти, защото голяма част от тях са субекти, които извършват търговската си дейност с посредничеството на банката. Те ползват и финансиране от нас. Само към дружествата в енергетиката кредитните ни продукти и гаранции надхвърлят 200 млн. лв. Ако включа и косвените финансирания (под косвено финансиране разбирайте финансиране на правни субекти, които предоставят стоки и услуги на разсрочено плащане на държавни субекти) общата сума би достигнала 350-400 млн. Още нещо - преди 1-2 години всички държавни компании направиха нови търгове заради променената методика и пак КТБ ги спечели. Просто даваме най-добрите условия, като в същото време сме едни от малкото, които финансираме такива проекти. Преди няколко дни имаше търг в „Мини Марица-изток“ за оборотно финансиране – само две банки участваха, една от които КТБ. Предстоят търгове и в „Булгаргаз“, в които пак ще участваме. А що се отнася по „любимата“ на някои медии тема за парите в енергетиката - корпоративно КТБ е най-големият нето кредитор на енергийната система в България. Формално има и по-големи от нас, но предвид практиката на международните банки да препродават значителна част от дълга – те остават с около 15% от него. КТБ не е продала нито един лев дълг и всички кредити, които сме раздали на различни субекти в енергетиката, си остават в портфейла ни. - Да разбирам, че няма опасност банката да фалира, ако държавните дружества си изтеглят вложенията? - Напротив, те имат да ни връщат пари. БНБ прави стрес тестове, които показват поведението на банката по отношение на ликвидност в екстремни условия. Резултатите на КТБ са сред най-добрите в системата. - Секторите, на които сте заложили, ще се променят ли през 2012 г.? - Ние заложихме на тях още през 2000 г., независимо че някои говорят, че сме влизали в енергетиката по време на тройната коалиция. Банката още от самата промяна на собствеността от Булбанк фокусира стратегията си в отраслите на устойчивото развитие – инфраструктура – енергийна и пътна, пристанищна, експортно ориентираните производства, които са по-малко чувствителни на кризата. Целият военнопромишлен комплекс също е кредитиран от КТБ. Не смятаме да променяме приоритетите си. - И за финал - доколко сериозни са инвестициите ви в ПФК „Ботев“ (Пловдив)? - Не ме разбирайте погрешно – не съм човек, който хвърля пари на вятъра за удоволствие. Безвъзмездните дарения се наричат благотворителност и също ги подкрепям, но футболът е друга тема. Не можах да приема, че един от най-славните отбори у нас като ПФК „Ботев“ (Пловдив) с такава вярна публика може да тъне във „В“ група. Естествено, много трудно е да се тръгне от такава ниска база. Но аз съм свикнал да правя от нищо нещо. Амбициите ни са да се изгради клуб на професионална основа и да се заложи предимно на традициите на собствената школа. Целта ни е „Ботев“ не само да влезе в „А“ група, но и да играе решаваща роля в първенството. - Вярно ли е, че ще инвестирате 20 млн. лв. в стадион? - Не знам как точно ги изчислиха 20 млн. При всички случаи стадионът се нуждае от сериозна реконструкция. Ще направим ремонт и на една тренировъчна база, близо до Пловдив, където смятаме да поддържаме детско-юношеската школа. Така че, как и колко пари ще са необходими не съм си правил сметка. Във времето сумата може да набъбне до 20 млн. лв., но не бих се ангажирал с конкретна дата за това.
Източник: Класа (14.11.2011)
 
"Булгаргаз" oчаква със 17.6% по-скъп газ от началото на 2012 г. Цената на природния газ през първото тримесечие на 2012 г. трябва да достигне 699.05 лв. без ДДС за 1000 кубични метра, показват прогнозите на обществения доставчик "Булгаргаз". От дружеството отбелязват, че прогнозната стойност е с 104.68 лв., или със 17.61% по-висока от цената за последното тримесечие на 2011 г., определена от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Обикновено енергийният регулатор разрешава значително по-ниско поскъпване на синьото гориво, отколкото предлагат доставчиците. В края септември регулаторът реши цената на природния газ да се увеличи с 6.67% вместо предлаганите от обществения доставчик 13.86%. "Информираме ви, че само за 2011 г. ДКЕВР на четири пъти утвърди по-ниски от предложените от "Булгаргаз" ЕАД цени с общо 14.49 %. Това е основната причина заедно с нивото на цените на алтернативните горива за размера на нашата прогноза за стойността на природния газ от 1 януари 2012 г. Към тях следва да се прибави и повишеният обменен курс долар/лев с 3.65 %", се казва в съобщение на държавното дружество. От "Булгаргаз" уточняват, че ще оповестяват официалното си предложение за цената на 9 декември при внасянето му в ДКЕВР.
Източник: Дневник (15.11.2011)
 
„Булгаргаз“ иска със 17,65% по-скъп газ Природният газ да поскъпне със 17,61% от Нова година, предложиха вчера от държавната „Булгаргаз“. От компанията искат синьото гориво да поскъпне със 104,68 лв. за 1000 куб. м и цената му от януари да стане 699,05 лв. за 1000 кубика без ДДС. Повишението се налага заради увеличаващите се цени на мазута и газьола по световните пазари, както и заради по-високия курс на долара спрямо лева, аргументират се от газовата компания. Според данните й доларът е поскъпнал спрямо лева с 3,65% за последните три месеца. Увеличение се налага и заради регулациите на ДКЕВР, вследствие на които на четири пъти бяха утвърдени с общо 14,49% по-ниски цени на горивото, изчисляват от обществения доставчик. Оттам обаче не обясняват дали имат недовзет приход за тримесечието. Ако предложението на „Булгаргаз“ се приеме, неизбежно ще поскъпне и парното в страната с над 10%. До момента от енергийния регулатор винаги са намирали вътрешни резерви, за да смекчат поскъпването на природния газ. От ДКЕВР дори прогнозираха, че не очакват да има промяна в цената на отоплението през зимния период. Официалното предложение за новите цени газовата компания ще внесе на 9 декември. Междувременно стана ясно, че руската компания "Газпром" е готова да преразгледа цените на природния газ за европейските потребители, предаде руският в."Новыe известия". Според изданието европейските партньори на руската компания, недоволни от диктата на доставчика, започнали още през миналата година да искат преразглеждане на договорите си. За някои от държавите синьото гориво поевтиня в резултат на преговори или съдебно решение. За последната една година цените на руския газ за европейските потребители са се увеличили с 15%.
Източник: Класа (15.11.2011)
 
Трайков прогнозира доставки на газ от Азербайджан до две години България може да получи газ от Азербайджан до две години от газопроводите през Турция и Гърция. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на среща с азербайджанския си колега Нагит Алиев, съобщи пресдирекцията на икономическото министерство. Трайков е посочил, че изграждането на нова връзка между България и Гърция е в най-напреднал етап. Той прогнозира, че доставките по нея могат да започнат още в края на 2013 г. Строителството й до момента се забавяше. Неотдавна премиерът, а след това и министърът обещаха, че отчуждителните процедури и екооценките няма да доведат до закъснение на строителството й, след като ЕК приеме нов регламент, с който ще се ускорят процедурите. Облекчаването на отчужденията е предвидено с новия пакет на ЕС за развитие на инфраструктурата. Двамата министри са обсъдили доставките на компресиран и втечнен каспийски газ през Черно море. Те ще предложат срещи на експертно и правителствено равнище между България, Азербайджан, Турция и Гърция, за да се уточнят варианти за по-бързо изграждане на инфраструктурата. Азербайджан разполага със 750 млрд. куб. метра запаси от природен газ и страната има сериозни перспективи за износ на синьо гориво, казал Натиг Алиев.
Източник: 3e-news (17.11.2011)
 
Парното в Шумен все още не е пуснато. "Топлофикация" дължи на Булгаргаз близо 18 милиона лева просрочени задължения и газовият доставчик заведе дело в Шуменския окръжен съд. Нито едно от предложенията за изплащане на дълга, направени от дружеството, което управлява "Топлофикация"- Шумен, не е прието от "Булгаргаз", съобщи представителят му Христо Николов. Преговорите продължават. Училищата и детските заведения в най-засегнатия квартал "Тракия" се отопляват с електричество, а температурите са около санитарния минимум.
Източник: БНР (22.11.2011)
 
Променяме газови договори с “Газпром” Правителство ще търси промяна на някои условия по транзитните газови договори с "Газпром", за да бъдем адекватна на европейските изисквания за конкурентен газов пазар. Това казаха от Министерството на икономиката, след като ЕК обяви, че дава България и Румъния на Съда на ЕС заради неприлагане на правилата на газовия пазар. В ЕС се изисква всяка държава да осигури равен достъп на трети страни до мрежата си, за да гарантира конкуренцията. Страната ни в голяма степен е изпълнила изискванията на ЕС, с изключение на транзитните договори с "Газпром", сключени през 2006 г.
Източник: Стандарт (25.11.2011)
 
Търсят консултант за отделянето на системния оператор от НЕК Българският енергиен холдинг ще търси консултант, който да направи анализ на възможностите за отделянето на Електроенергийния системен оператор от структурата на НЕК. Това каза вчера заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на форум "Въздействието на нисковъглеродните инвестиции върху икономиката". Отделянето на оператора трябва да започне до средата на следващата година. От ЕК бяха дали срок за това до края на март 2012 г., но това едва ли ще стане. Причината за забавянето е, че активите на ЕСО са заложени по кредити на НЕК. С подготвяните промени на Закона за енергетиката ще бъде регламентирано и отделянето на системния оператор, за да се отговори на европейските изисквания, обясни Добрев. Той очаква промените да бъдат разгледани в началото на декември в Министерския съвет, а до края на месеца законопроектът да бъде обсъждан и в Народното събрание. До средата на следващата година се очаква да бъдат предоговорени и клаузите по договора с „Газпром“ за транзит на природен газ през страната ни. Руската компания не желае да се обявява свободният капацитет на тръбите у нас, под предлог че това е търговска тайна. ЕС обаче започна дело срещу България заради липсата на свободен газов пазар. Според Добрев вече са изпълнени 90 на сто от изискванията на Европейската комисия, а още в началото на следващата година ще бъдат изпълнени и останалите. Догодина трябва да бъде подписан и нов договор за доставки на природен газ към страната ни, отново с „Газпром“. Преговорите за двата контракта обаче не са свързани, изрази увереност Добрев. Сегашният контракт за доставки на синьо гориво изтича в края на 2012 г., като преговорите по него се водят от „Булгаргаз“.
Източник: Класа (29.11.2011)
 
Въвеждат акциз за природния газ от догодина, дизелът също поскъпва За пръв път се въвежда акциз върху природния газ от 1 януари догодина, реши парламентът вчера при обсъждането на промените в данъчните закони. Той ще е в размер от 0,85 лв. за гигаджаул. Според експерти крайната цена на горивото ще нарасне с около 3-4 стотинки за литър. Няма да се облага с акциз природният газ, използван за битови нужди, а ако горивото служи за отопление на стопански сгради, акцизът ще е 10 стотинки за гигаджаул. Догодина дизеловото гориво също ще поскъпне - с около 2 стотинки за литър. Ставката ще влезе в сила от началото на идната година, докато метанът ще започне да се облага от 1 юни догодина. От СДС се обявиха против въвеждането на по-високите акцизни ставки. Мотивът ни е, че 2012 г. ще бъде много тежка за бизнеса и за населението. Според нас няма достатъчно основание вдигането на акциза да става рязко, коментира пред „Класа“ депутатът Кирчо Йорданов. Можеше да се изчака до 2013 г. и ако се подобри икономическата обстановка, да се пристъпи към плавно повишаване. Директивата на ЕС ни задължава в края на 2013 г. да изравним ставката, но никой не ни принуждава да го правим по-рано, припомни Димитров. Да се смекчи ефектът на плоския данък, пък поискаха депутати от ляво. Да се облага разликата над годишния минимален осигурителен доход, а не да се оставя тежестта върху и без това социално ощетените работещи граждани, предложи Янаки Стоилов от БСП във връзка с изменения и допълнения на Закона за данък върху доходите на физическите лица. Предложението за корекция, което не беше прието, е минималната заплата от 270 или с увеличението от 1 април на 290 лв. да не се облага, а само доходът над тази сума до минималноосигурителния праг от 420 лв. Депутатите решиха да освободят от подаване на годишна данъчна декларация лицата, които са добили доходи само от трудови договори и не дължат допълнително данък. С 9% ДДС пък ще се облагат колективните и частните туристически услуги. Инвалидите да ползват данъчно облекчение независимо от срока на решението на ТЕЛК, приеха депутатите. Досега се изискваше актуализация на решението от ТЕЛК при подаването на данъчна декларация, което затрудняваше хората с увреждания. НАП ще дава информация за несъбираеми вземания при запитване от европейските органи, приеха още депутатите. Европейските данъчни органи могат да изискват информация, свързана с плащането на данъци, акцизи и осигурителни вноски, по два начина – със или без предварително искане. Депутатите отхвърлиха и предложението доходите над 5000 лв. от сделки с финансови инструменти – акции, облигации и т.н., да се декларират пред данъчните. Те остават необлагаеми, както и досега, независимо дали става дума за БФБ или на други борси.
Източник: Класа (08.12.2011)
 
30% намаление на цената на парното прогнозира министърът на икономиката Трайчо Трайков. Според него това е възможно, ако се докажат възможностите на находището при с. Девенци, от което се очакват 1 млрд. куб. м природен газ на година. То се проучва от "Трансатлантик" и до средата на следващата година компанията ще получи концесия. През втората половина на 2012 г. Трайков очаква газът да потече по тръбите. В момента "Булгаргаз" изкупува 300 млн. куб. метра български природен газ от "Мелроуз" и делът на местния добив е 15% от общото потребление в страната. Цената е с 30-40% по-ниска от тази на вносния метан. Ако се добавят още 1 млрд. куб. м, то делът на местното производство ще стигне 40% от потреблението. Това ще окаже влияние върху поевтиняването на синьото гориво в страната. С по-ниските цени Трайков вижда възможности за химическата и торовата индустрия освен прякото въздействие върху цената на парното. В още два блока в черноморския шелф ще се търси природен газ. Преди 3 седмици МС даде разрешение за блока, наречен "Хан Аспарух". Предстои процедура за втория. Има завишен инвеститорски интерес от първокласни европейски и северноамерикански компании. По повод проучванията за шистов газ Трайков каза, че България и Полша са инициирали дебата в Европейската комисия дали трябват общи правила за проучване на залежи и добив. Той смята, че има стратегически и икономически ползи, които са независимост на доставките, стотици милиони концесионни възнаграждения за държавата и по-ниски цени на горивото. От другата страна са рисковете, които трябва да бъдат преценени. България ще има второ газохранилище при Галата. Приключва техническата оценка на резервоара, след което се прави ОВОС. Има няколко бизнес модела за неговото развитие и се преговаряло с "Мелроуз", която е концесионер на някогашното находище.
Източник: 24 часа (12.12.2011)
 
Американската компания „Шеврон“ и казахстанската „КазМунайГаз“ от години проявяват интерес да участват в петролопровода „Бургас-Александруполис“, обясни пред „Класа“ Пламен Русев, бивш директор в „Транс Болкан Пайплайн“. Причината е, че всъщност по тръбата ще се пренася петрол, който ще е и тяхна собственост. “Шеврон“ има интерес към проектите, тъй като компанията държи 15 на сто от Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК). Други 20% пък са собственост на „КазМунайГаз“. Капацитетът на КТК пък трябваше да бъде разширен и допълнителните количества нефт от него да минават през „Бургас-Александруполис“. В момента в Европа няма нужда от допълнителни количества петрол затова се забавя разширението на КТК и затова може временно да се замрази строежът на тръбата до Гърция, коментира Русев. Той добави, че по-доброто решение за България е да се продаде делът ни в проекта. При това държавата няма да загуби от неговата реализация, а ще получава такси за използването на земята и транспортирането на суровината, обясни Русев. Отказът на България да участва в проекта „Бургас-Александруполис” е вътрешнополитическо решение, което засяга финансовия министър Симеон Дянков, обясни Русев пред БНР. От стенограма на правителственото заседание пък става ясно, че финансовото министерство се е отказало от проекта заради условията на предвидения банков заем, нужен за реализирането на тръбата. Според финансовия консултант „Сосиете Женерал“ единственият начин да се отпусне кредитът е той да се изплаща от приходите от петролопровода. Руският консорциум обаче не е бил съгласен, защото това би означавало тръбата да работи с високи тарифи, което я превръща в неконкурентоспособна, е обяснил Дянков. По думите му единственият начин да се вземе кредит е, ако тръбата се контролира от руската „Транснефт“. Дружеството заедно с още две руски фирми държеше 51-процентен дял в проектната компания. При подобен случай "Транснефт” би бил заемодател и доставчик на нефт, както и би имал пълен контрол върху проекта. Така дружеството предлага да осъществи проекта, но при условия, различни от вече уговорените, е обяснил Дянков. Според Русев обаче компанията е предлагала да финансира тръбата при два пъти по-ниски лихви за два пъти по-дълъг период, като за този принцип се е съгласила гръцката страна. Според експерта одобряването на екооценката на тръбопровода се е забавила поради бюрократични причини. Европа приема този проект за стратегически и дори в плановете на НАТО „Бургас-Александруполис“ е записан като обект, който се защитава от силите на алианса, каза още експертът. От ТБП също така обещаваха да инвестират 1 млрд. лв. в Бургас и региона, ако се осъществи петролопроводът.
Източник: Класа (12.12.2011)
 
Газът под Девенци по-добър от руския Колко синьо злато лежи под Девенци? Засега прогнозите са, че находището Девенци крие към 3 млрд. куб. м газ, но неговото количество може да се окаже и два пъти повече. Освен сондажа край Девенци "тексасците" са взели проби и във Врачанско, до градчето Койнаре и ловешкото с. Ъглен. "Доста оптимистични ми се струват плановете за стартирането на добива на природен газ още от догодина, но дай Боже. Нещата в голяма степен вече ще зависят от правителството", коментира шефът на компанията у нас - "Дайрект Петролеум България", Кольо Тонев прогнозата на икономическия министър Трайчо Трайков. Сондажът край Девенци е само участък от залежа. Ако екоекспертите приключат работата си до края на годината и докажат, че експлоатацията няма да застраши природата, "Дайрект" ще получи концесията за промишлена експлоатация. "Изграждането ще започне веднага след получаване на концесията Проектите са готови. Така че реалистично газ край Девенци може да започне да се тегли към средата на 2013 г.
Източник: Стандарт (12.12.2011)
 
Врачанският окръжен съд е оставил без уважение молбата на Национална електрическа компания ЕАД, "Булгаргаз" АД и Националната агенция по приходите за възобновяване на производството по несъстоятелност на "Химко"АД, поради неизпълнение на оздравителния план. Съдебният състав с председател Цветана Михайлова намира, че молбите на кредиторите са неоснователни. В тях се е твърдяло, че "Химко" не е изпълнил задълженията си по погасителния план, предвиден в оздравителното производство, изразяващо се в неплащане на предвидените тримесечни вноски. Магистратите са отчели, че наистина е налице неизпълнение на задълженията по предвидения погасителен план за оздравяване, но то не е от страна на длъжника "Химко", а на изпълнителя на плана – "Ново Химко".
Източник: Money.bg (12.12.2011)
 
Няма основание за повишаване на цената на природния газ с близо 18%, както поиска „Булгаргаз“, каза вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Прогнозата за увеличение на цената на синьото гориво остава до 5%. Това означава, че от Нова година не се очаква да има и промяна в цената на парното. Семерджиев призна, че „Булгаргаз“ има да получава недовзет приход за последното тримесечие, но не уточни колко е той. От комисията възнамеряват да намалят и търговската надценка на дружеството, както и да увеличат добива на газ от „Чирен“, за да компенсират поскъпването на суровината. Семерджиев обясни, че горивото, добивано в Черно море от „Мелроуз ризорсис“ и закупувано от „Булгаргаз“, е поскъпнало, но незначително. Той добави, че местният добив на газ е с 30-40% по-евтин от вносното руско гориво. Толкова по-евтин се очаква да бъде и добивът от находище Девенци край Плевен от лятото на 2012 г. Междувременно заместник-енергийният министър Делян Добрев заяви, че сондажи за шистов газ у нас е възможно да има най-рано след 4 години. Продажбата на държавните акции в дружествата „ЕВН България Електроразпределение“ и „ЕВН България Електроснабдяване“ ще стартира на 21 декември, съобщиха вчера от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК). Става въпрос за 33-процентния дял на държавата - 51 612 акции от разпределителното дружество и 62 106 акции на снабдителната компания. От фондовата борса съобщиха, че минималната цена за акция от „ЕВН Електроразпределение“ ще е 1373,92 лв, а акцията от „ЕВН Електроснабдяване“ ще е 120,31 лв. Това означава, че държавата очаква да получи за дела си поне 78,5 млн. лв. „ЕВН България Електроснабдяване“ АД е оценено по-ниско, защото има по-малко активи и по-лоши финансови резултати.
Източник: Класа (14.12.2011)
 
Таксуват банки като заводи Офиси на банки са били таксувани от "Софийска вода" като големи заводи. Компанията им е начислявала такса за пречистване на водата като за промишлени предприятия, вместо като на битови абонати, към които са причислени банковите офиси. Така банковите клонове са плащали с около 20 ст. на кубик по-скъпо, съобщи Милена Миланова от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Нарушението е установено по време на проверка на случаен принцип, след което на "Софийска вода" е съставен акт за 200 хил. лв. Проверката продължава и вероятно дружеството ще отнесе още санкции. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев допълни, че нарушения в "Софийска вода" са засечени и при отчитането на инвестициите на дружеството. При това положение те много трудно ще получат исканото поскъпване на водата с 10%, каза той. Семерджиев допълни, че поскъпването на газа от 1 януари едва ли ще бъде с повече от 5%, въпреки че "Булгаргаз" поиска близо 18%, и че регулаторът ще се постарае да избегне скок на цената на парното.
Източник: Стандарт (14.12.2011)
 
България ще може да получава втечнен природен газ от кипърски находища, но след като се изгради газов терминал на гръцкото крайбрежие. Това стана ясно след срещата на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с министъра на външните работи на Република Кипър Ерато Косаку-Маркули, която бе на посещение в София. Двамата са обсъдили възможностите за сътрудничество в енергийната област, а Трайков е представил развитието на проекта за изграждане на газова връзка между Стара Загора и Комотини. Кипърският му колега е предоставил подробности за проучванията на американска компания за потенциала за добива на природен газ в шелфа на Средиземно море. По предварителни данни в морето около Кипър в блок „Афродита“ има около 9 трилиона куб. м синьо гориво. Ако те се окажат верни, то Кипър ще може да изнася синьо гориво, е съобщила министър Косаку-Маркули. Това би осигурило възможност за диверсификация на доставките по Южния газов коридор, а източниците няма да са само от Азия, но и от новото европейско находище. Междувременно експерти и еколози вчера спориха за ползите и опасностите при добива на шистов газ у нас. „България трябва да проучи с какви залежи на шистов газ разполага, а ако се стигне до добив, това ще даде тласък на цялата икономика и ще направи България енергийно независима“, каза Димитър Иванов, представител на Центъра за изследване на Балканския и Черноморския регион. По думите му е престъпно да не се проучи потенциалът на България за добив на шистов газ, а в същото време да плащаме висока цена за вносния природен газ, заради това че "Газпром" е единствен доставчик за страната ни. „Енергийна независимост не се гради върху изчерпаеми източници и отравяне на почвата“, контрира Борислав Сандов от партия "Зелените". Според него диверсификацията трябва да се постигне чрез връзки за втечнен газ със съседни държави и развитие на възобновяемите енергийни източници. „Проучванията са абсолютно безвредни за околната среда“, заяви проф. Кристалина Стойкова, експерт от БАН, и допълни, че опасенията, че още в стадий на проучване природата ще се замърси и ще се стигне до екологична катастрофа, са абсурдни. Ако се стигне до добив, компаниите ще трябва да представят подробна програма за използваната технология и тя ще бъде оценена от българската държава. Ако технологията крие риск, концесията винаги може да бъде прекратена, добави експертът. Според Мариана Христова от Гражданско сдружение против шистовия газ обаче каза, че проучванията за неконвенционалното гориво не се различават особено от самия добив - и в двата случая се правят сонди и се инжектира вода под високо налягане с опасни и вредни за околната среда химикали, за да се разбият скалите.
Източник: Класа (16.12.2011)
 
Природният газ да поскъпне с 4,53% от Нова година, предлага Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. В доклада на регулатора е записано, че синьото гориво ще се увеличи от 1 януари с 26,92 лв. за 1000 куб. м и вече ще струва 621,29 лв. за хиляда кубика без ДДС. Решението на работната група не е окончателно, обясни вчера председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Комисията е поискала допълнителни документи от „Булгаргаз“, за да може да определи с колко точно да поскъпне горивото. От държавната компания настояха в началото на месеца за увеличение на природния газ с близо 18%. „Булгаргаз“ има да получава над 100 млн. лв. недовзет приход за тази година и дружеството ще бъде компенсирано, обясни Семерджиев. Очаква се ДКЕВР да намали и търговската надценка на дружеството до около 1%. От комисията обясниха, че за момента не са получили документ за искано увеличение на доставяния газ от „Мелроуз ризорсис“, който се добива край Каварна. От доклада не е ясно и каква част от поскъпването се дължи на договорите, подписани между „Булгаргаз“ и „Газпром“. Дори и да се наложи корекция, увеличението на природния газ няма да надвиши пет процента, категоричен бе Семерджиев. Парното в страната обаче няма да поскъпва от януари, сочат прогнозите на регулатора. Според Семерджиев при сегашното планирано увеличение на природния газ топлофикациите няма да променят цените си в средата на зимата. По-скъпия газ дружествата ще трябва да компенсират от печалбите си. Международните пазари на нефт засега са спокойни и не може да се очаква шоково поскъпване на природния газ от април догодина. За последното тримесечие увеличението на цените на алтернативните горива е само около три процента, в такава обстановка може да сме спокойни и за цената на природния газ през второто и третото тримесечие на следващата година, прогнозира шефът на ДКЕВР. Очаква се през другата седмица да стане ясно с колко точно ще се увеличи природният газ от януари. Междувременно от екоминистерството съобщиха, че ще бъде направена екологична оценка за процедурата за търсене и проучване на шистов газ у нас. От ведомството обясниха, че са получили отговор от ЕК за запитването си как да се направи проучването и дали има нужда от оценка за въздействие върху околната среда. В момента само американската компания „Шеврон“ е поискала разрешение да проучва района на Нови пазар за добив на неконвенционално гориво, но не е подписала договор с правителството. Идеята бе фирмата да направи четири сондажа, но и за тях ще бъде извършена цялата процедура по ОВОС.
Източник: Класа (21.12.2011)
 
Цената на парното отново ще скочи за следващата зима. Причината се крие в няколко фактора. Първият е, че от 1 януари 2012 г. отоплението няма да поскъпва въпреки вдигането на цената на газа. Междинният доклад на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предвижда цената на синьото гориво да скочи с 4,53% от Нова година въпреки поисканите от "Булгаргаз" 17,74%, обяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. За да не поскъпва парното в средата на зимата, дружеството вероятно ще бъде компенсирано с по-висока цена през второто и третото тримесечие на 2012 г. Другата причина за по-скъпото парно догодина е вероятното вдигане на цената на газа, добиван от "Мелроуз" в черноморския ни шелф. Засега в ДКЕВР няма постъпил официален документ за това, но до следващата година най-вероятно ще бъде налице, твърдят запознати. Не се знае какво ще стане и с цената на руския газ. Така за следващата зима цената на парното вероятно ще бъде по-висока, смятат експерти. До дни ще е ясно с колко ще поскъпне синьото гориво от Нова година. Според Семерджиев, дори и да има лека корекция на предвидените 4,53%, поскъпването няма да надвиши 5%. Чрез новата цена ще бъде компенсиран и недовзетият приход на "Булгаргаз" от 101 млн. лв., каза Семерджиев.
Източник: Стандарт (21.12.2011)
 
Частници взимат 49% от ТЕЦ “Марица-изток 2” Частен инвеститор може да вземе до 49% от най-голямата ТЕЦ у нас "Марица-изток 2", съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. През следващата година различни по големина миноритарни дялове от държавните енергийни компании може да бъдат приватизирани, като в момента се изготвя стратегия как да стане това. Предвид плановете за изграждане на нови мощности в най-голямата ни топлоцентрала държавният дял може да намалее и до 51%, тъй като идеята е частник да инвестира в новите блокове. 100% в държавни ръце ще остане единствено АЕЦ "Козлодуй", категоричен е Трайков. В останалите по-големи енергийни дружества като НЕК, ЕСО, "Булгаргаз" може да бъдат продадени до 34% от акциите, тъй като държавата трябва да запази контрола си върху тях, поясни Трайков.
Източник: Стандарт (23.12.2011)
 
Русия ще изчисли разходите по проекта за строителството на петролопровода Бургас-Александруполис и ще ги представи за погасяване на България, която заяви, че прекратява участието си в проекта. Това съобщи руският министър на енергетиката Сергей Шматко, цитиран от РИА "Новости". „Ще бъде направена правна оценка на действията на България. Ще бъде извършена инвентаризация на разходите, които стопанските субекти са извършили в тази връзка. Без съмнение в съответствие с действащите процедури те ще бъдат предявени на българската страна за погасяване”, подчерта министърът. Преди две седмици България заяви, че прекратява участието си в проекта за строителството на трансбалканския петролопровод Бургас-Александруполис, тъй като той е икономически неизгоден. Към края на ноември дългът на България по проекта бе 6,2 милиона евро. Заради ангажиментите по договора ще се увеличи капиталът на българския акционер в Международната проектна компания - "Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис - БГ" ЕАД с 12.8 млн. лева, съобщиха от МС. Това са вноски, които България дължи за 2009, 2010 и 2011 г. Тогава БСП прогнозира, че Гърция и Русия могат да поискат компенсации, които могат да достигнат до 1 млрд. долара. "Проектът за строителството на българската АЕЦ „Белене” се намира в стадий на стагнация и в близките месеци няма перспективи за активизирането му", заяви още Сергей Шматко. „Много ми е жалко да говоря за това, но в близките месеци не виждам педпективи за възобновяване на динамичния преговорен процес и на процеса, свързан с реализацията на нашите споразумения и договорености”, посочи той. Той подчерта, че българската страна не може просто да напусне проекта, както в случая с петролопровода Бургас-Александруполис. "Там са влошени колосални средства, ние сме направили сериозни разходи за оборудване. Предпочитам да остана реалист. В днешната ситуация, след това, което стана във Фукушима, реализацията на такива проекти като АЕЦ "Белене" е възможна при еднозначна подкрепа както от правителството на България, така и при консолидирана позиция на българското общество. За съжаление, не наблюдаваме нито едното, нито другото", отбеляза Шматко. И подчерта, че никой друг на световните пазари няма да предложи на България такива условия, каквито са предложили руското правителство и корпорацията ""Росатом".
Източник: Сега (27.12.2011)
 
Русия може да се откаже от реализацията на проекта „Южен поток“, ако преговорите с Украйна протекат благоприятно за Москва. Това заяви в понеделник ръководителят на „Газпром“ Алексей Милер, цитиран от руските агенции. Така ако Русия получи контрола над газопреносната система на Украйна, то „Южен поток“ чисто и просто ще стане ненужен, коментира gazeta.ru. Реализацията на "Южен поток" зависи от преговорите с Киев, проектът "винаги е бил привързан" към тази страна, призна Милер пред „Интерфакс“. Според него газопроводът е замислен като алтернатива на украинската тръба, по която минават две трети от износа на "Газпром" за Европа. Пред електронното издание украински чиновници са потвърдили, че Киев е готов да продаде на Москва газопроводите си, като оттам са се аргументирали, че запазването на тези активи не е фикс идея на Украйна. Според изданието това е първият път, когато Русия признава, че може да се откаже от проекта „Южен поток“ в случай на подобряване на отношенията си с Украйна. Преди месец от „Газпром“ решиха да променят първоначалните планове за строителството на тръбата, като се отказаха от намерението си да строят газопровод, който да свързва Гърция и Италия. Вместо това оттам обявиха, че ще се прави една тръба, която няма да завършва в Австрия, а ще отиде в Северна Италия. В момента в строежа на газопровода, чието строителство се очаква да струва около 15 млрд. евро, участват България, Сърбия, Гърция, Унгария, Австрия, Словения и Италия. По план газопроводът трябва да минава по дъното на Черно море и да излиза на българския бряг в района на Варна. След това да преминава покрай газохранилището в Чирен и оттам да продължава за сръбския град Зайчар. Само строежът на подводната част от съоръжението се оценява на 10 млрд. евро. През миналата година през Украйна са преминали 95.4 млрд. кубически метра природен газ, а по „Южен поток“ се очаква да се пренасят по 63 млрд. куб. м синьо гориво на година. В момента през Украйна се изнасят две трети от руския газ за Европа. Киев е получил и 1.3 млрд. долара за транзита на руския природен газ през 2010 г. и е силно притеснен от перспективата да загуби този източник на доходи. Според властите в страната газопреносната мрежа там ще започне да работи на загуба, ако през нея започнат да се пренасят по-малко от 60 млрд. куб. м газ годишно. През четвъртото тримесечие на 2011 г. Украйна е плащала 446 долара за 1000 кубика природен газ. Според "Газпром" горивото е със 100 долара отстъпка в цената. В същото време обаче цената за Германия е 436 долара, без никакви преференции. Украйна иска да получава руския газ по 230 – 250 долара за 1000 куб. м, но Русия е съгласна на това само ако получи не по-малко от 50% от собствеността на украинските тръби – тоест те да се управляват съвместно от Москва и Киев. Другият вариант е Украйна да влезе в митническия съюз между Русия, Казахстан и Беларус. Следващият кръг от преговори по темата е насочен за 15 януари, но според руските експерти не е изгодно да се строи „Южен поток“, ако може да се транзитира газ през Украйна. От Киев засега намекват, че са готови на големи компромиси в спора за цената на природния газ и за инфраструктурата си. При успех на тези преговори за „Южен поток“ били възможни три варианта: намаляване на мощността му, отлагане на строителството му или пълна отмяна, заявил пред руския в. „Ведомости“ източник, близък до "Газпром". Информацията била потвърдена и от служител в руското правителство. В проекта „Южен поток“ в момента участват руската „Газпром“, която държи 50% от акциите, италианската „Ени“ с 20-процентен дял. Германската „Винтерсхал“ и френската ЕДФ са акционери с 15 на сто в газопровода. В момента България получава природен газ единствено по тръба, минаваща през Украйна. Диверсификация на доставките можем да очакваме най-рано в края на 2013 г., когато се очаква да бъде завършен реверсивният газопровод до Гърция.
Източник: Класа (28.12.2011)
 
България е получила отстъпки от руската компания „Газпром“ за плащанията за доставяния природен газ, съобщи вчера Александър Петров, директор на дирекция в „Булгаргаз“. По думите му след разговори между „Булгаргаз“ и „Газпром“ се е стигнало до споразумение за нови срокове при плащанията към доставчиците. Представителите на „Булгаргаз“ обаче отказаха да дадат повече подробности по темата. Досега общественият доставчик плащаше за доставките на природен газ авансово всеки месец, а получаваше парите за консумираното гориво до 40 дни след доставката му. От „Булгаргаз“ очакват да завършат 2011 г. със счетоводна загуба от 76 млн. лв. Дружеството е забавило частично и плащанията си по кредитите към други лица, извън доставящите природен газ в страната. Петров обясни, че тези кредити са за 130 млн. лв. и се обслужват частично. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране пък не е признала 150 млн. лв. разходи, които „Булгаргаз“ ще направи за добив на природен газ до края на март догодина, обясни Петров. Председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев заяви, че тези разходи ще бъдат приспаднати на дружеството, след като бъдат извършени. От компанията обясниха, че са нагнетили и по-малко количества гориво в газохранилището край Чирен, за да може да се сведе до минимум поскъпването му. Семерджиев добави, че за момента няма притеснения за финансовото състояние на „Булгаргаз“ и че дружеството може да формира печалба. От регулатора днес ще решат и с колко да поскъпне природният газ от 1 януари, но е почти сигурно, че суровината ще се увеличи с 4,53%. Ако се приеме подобно предложение, то природният газ от 1 април ще се наложи да поскъпне с поне 20%, алармира Петров. По думите му, ако се приеме предложението на комисията „Булгаргаз“ ще губи по близо 80 лв. от всеки 1000 куб. м продадено гориво. От ДКЕВР са изчислили, че недовзетият приход на „Булгаргаз“ за 2011 г. е малко над 100 млн. лв., докато от дружеството твърдят, че трябва да им се възстанови двойно по-висока сума. „Булгаргаз“ ще получава и с около 4% по-скъпо, отколкото досега, природния газ от местните находища, концесионер на които е шотландската компания „Мелроуз ризорсис“. Въпреки това тези цени остават с между 30 и 40 на сто по-ниски, отколкото плаща "Булгаргаз" за руския газ. В началото на следващата година „Булгаргаз“ ще завърши и процедурата за избор на банка, която да отпусне кредитна линия на дружеството за 60 млн. лв. До момента девет финансови институции са закупили книжата, за да участват в обявената от „Булгаргаз“ обществена поръчка. Заемът ще се използва изцяло за плащане на текущите задължения на дружеството. Започнало е и делото на „Булгаргаз“ за искане на несъстоятелност на „Топлофикация Шумен“ обясни вчера Анжела Славова, юрисконсулт на обществения доставчик. Тя обясни, че следващото заседание по делото на шуменския съд ще бъде на 24 януари. Топлофикационното дружеството дължи на „Булгаргаз“ 18 млн. лв. за потребен газ и в момента не получава синьо гориво заради борча си. Планираното увеличение на природния газ от 4,53% няма да повлияе на цената на парното от януари, успокои вчера Семерджиев. Той очаква загубата на „Булгаргаз“ да бъде по-малка от обявената от тях, защото дружеството е подобрило финансовото си положение.
Източник: Класа (28.12.2011)
 
На 30 декември 1973 г. е основана държавната фирма "Нефт и газ", правоприемник на която е "Булгаргаз" - ЕАД. Преименувана е през декември 1975 г. на "Газоснабдяване". В началото на 1990 г. предприятието се преименува на "Булгаргаз", а с разпореждане на Министерски съвет от 12 май 1993 г., се преобразува в еднолично акционерно дружество.
Източник: БТА (30.12.2011)