Новини
Новини за 2008
 
Общото събрание на акционерите на ТЕКСИМБАНК взе решение на 4 април да бъде предоставен дивидент в размер на 6% за всяка ценна книга с номинал 1 лев. За целта ще бъдат изразходвани 600 хил. лв. от печалбата на банката за 2007-а, която е около 1.3 млн. лева. Останалите 699.5 млн. лв. ще бъдат запазени като част от собствения капитал на кредитната институция. Освен че приеха отчета за дейността на банката за 2007-а и освободиха от отговорност членовете на управителния и надзорния съвет, в петък акционерите на ТЕКСИМБАНК взеха и две други важни решения. Първото бе да назначат "Желязков Одит 2004" ООД за специализирано дружество, което да завери финансовия отчет на кредитната институция за 2008 година. Второто бе преизбирането на Мариета Найденова за трети петгодишен мандат като член на надзорния съвет на банката. Мария Видолова, която е изпълнителен директор и председател на управителния съвет на кредитната институция, определи финансовите резултати за 2007 г. като много добри. През миналата година балансовото число на банката нарасна с около 30% и достигна 58.9 млн. лева. Видолова уточни, че в структурата на активите преобладават бързоликвидни инструменти - около 46% от вземанията са депозити, предоставени на други кредитни институции. Отпуснатите заеми са се увеличили с повече от 28% и в края на 2007 г. техният обем надхвърля 42.8 млн. лева. В същото време качеството на кредитния портфейл на банката се подобрява. Доказателство за това е намаляването с близо четири пъти на провизиите, които ТЕКСИМБАНК заделя по проблемните заеми, които е предоставила - от 835 хил. лв. за 2006-а те са паднали до 211 хил. лева. Най-голямата част от пасива на банката (около 78%) са депозитите на нефинансови предприятия и граждани. Привлечените от тях пари през 2007 г. са с 58.9% повече в сравнение с 2006 година. В края на 2007 г. по спестовни сметки на домакинства и фирми се държат 32.5 млн. лева. Видолова обаче сподели, че основният акцент в дейността на кредитната институция ще е обслужването на дребния бизнес у нас. "Искаме да помогнем на стартиращи малки и средни предприятия", каза тя и допълни, че банката е подписала меморандуми за сътрудничество при усвояване на средствата от европейските фондове с Министерството на икономиката и енергетиката и с Държавен фонд "Земеделие".
Източник: Банкеръ (07.04.2008)
 
Три банки отчитат отрицателен финансов резултат към края на първото тримесечие на годината, показват данните от финансовите отчети на кредитните институции, публикувани на интернет страницата на БНБ. Това са Емпорики банк - България, Алфа банк - клон София, и ЧПБ "Тексим". Първата приключва със загуба 533 хил. лв., клонът на гръцката Алфа банк - с 302 хил. лв., а Тексимбанк - с 331 хил. лв. Инвестираме в развитието на клонова мрежа, назначаване на нови служители, изграждане на нови звена. Процесът на трансформация, в който се намира банката изисква инвестиции, обясни Калин Клисаров, изпълнителен директор на Емпорики банк - България. Загубата, реализирана от Алфа банк, клон София, се дължи на активните инвестиции, които банката прави, за да ускори развитието си на българския пазар.
Източник: Дневник (13.05.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 2.VI.2007 г. допуска прилагането в търговския регистър по ф.д. № 24103/92 на проверения и приет годишен финансов отчет за 2006 г. на ЧПБ “Тексим” - АД (“Тексимбанк” - АД).
Източник: Държавен вестник (09.09.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 2.VI.2007 г. по ф.д. № 24103/92 вписва промени за “ЧПБ Тексим” - АД (“Тексимбанк” - АД)” - АД: вписва промяна в предмета на дейност: публично привличане на влогове или други възстановими средства и предоставяне на кредити или друго финансиране за своя сметка и на собствен риск, безналични преводи и други форми на безналични плащания като акредитив и инкасо, издаване и администриране на средства за плащане като електронни платежни инструменти, пътнически чекове, приемане на ценности на депозит, дейност като депозитарна или попечителска институция, парични преводи извън случаите по т. 2, финансов лизинг, гаранционни сделки, търгуване за собствена сметка или за сметка на клиенти с инструменти на паричния пазар - чекове, менителници, депозитни сертификати и др., чуждестранна валута и благородни метали, финансови фючърси, опции, инструменти, свързани с валутни курсове и лихвени проценти, както и други дериватни инструменти, търгуване за собствена сметка или за сметка на клиенти с прехвърляеми ценни книжа, участие в емисии на ценни книжа, както и други услуги и дейности по чл. 54, ал. 2 и 3 ЗППЦК, финансово брокерство, консултации относно портфейлни инвестиции, покупка на вземания, произтичащи от доставка на стоки или предоставяне на услуги, и поемане на риска от събирането на тези вземания (факторинг), придобиване и управление на дялови участия, отдаване под наем на сейфове, събиране, предоставяне на информация и референции относно кредитоспособността на клиенти, други подобни дейности, определени с наредба на Българската народна банка; вписва промени в устава, приети на общото събрание на акционерите, проведено на 16.III.2007 г.
Източник: Държавен вестник (09.09.2008)