Новини
Новини за 2003
 
Малинка Атанасова е новият главен секретар на Държавната комисия по ценните книжа. До април 1997 г. Атанасова бе председател на управителния съвет на ТЕКСИМБАНК, а през октомври същата година бе назначена за синдик на обявената в несъстоятелност "Международна банка за инвестиции и развитие" на Иван Евлогиев. На тази длъжност тя остана до есента на 2001 г., когато активите на МБИР бяха прехвърлени на Агенцията за държавните вземания.
Източник: Банкеръ (20.01.2003)
 
Надзорният и управителният съвет на Частна предприемаческа банка "Тексим" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свикват редовно общо събрание на акционерите на 16.V.2003 г. в 14 ч. в заседателната зала "ВИАС" на УАСГ, ул. Хр. Смирненски 1, София, при следния дневен ред: 1. отчет за дейността на банката през 2002 г.; предложение за решение - ОС приема отчета на управителния съвет за дейността на банката през 2002 г.; 2. доклад на специализираните одиторски предприятия по годишния счетоводен отчет на ЧПБ "Тексим" - АД, за 2002 г.; предложение за решение - ОС приема доклада на специализираните одиторски предприятия по годишния счетоводен отчет на ЧПБ "Тексим" - АД, за 2002 г.; 3. одобряване на годишния счетоводен отчет и предложението за разпределение на финансовия резултат на ЧПБ "Тексим" - АД, за 2002 г.; предложение за решение: ОС одобрява годишния счетоводен отчет и предложението за разпределение на финансовия резултат на ЧПБ "Тексим" - АД, за 2002 г.; 4. освобождаване от отговорност членовете на надзорния и управителния съвет за дейността им през 2002 г.; предложение за решение - ОС освобождава от отговорност членовете на надзорния и управителния съвет за дейността им през 2002 г.; 5. назначаване на одиторски предприятия за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет на банката за 2003 г.; предложение за решение - ОС назначава предложените от управителния съвет одиторски предприятия за проверка и заверка на годишния счетоводен отчет на банката за 2003 г.; 6. избор на член на НС; предложение за решение - ОС приема предложението за избор на член на НС. Поканват се всички акционери или писмено упълномощени техни представители да вземат участие в общото събрание. Пълномощното следва да бъде за конкретното общо събрание, да е изрично и да е заверено от нотариус или от лице с представителна власт и служител на отдел "Сигурност" на банката. Пропуски за участие ще се издават в централното управление на банката и в нейните клонове в София, Пловдив, Варна, Сливен, Ловеч и Хасково. Регистрацията на участниците в общото събрание започва в 13 ч. на 16.V.2003 г. във фоайето пред залата. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание ще се проведе в 15 ч. същия ден, на същото място и при същия дневен ред. Материалите за общото събрание са на разположение на акционерите всеки работен ден след 16.IV.2003 г. от 9 до 15 ч. в централното управление на ЧПБ "Тексим" - АД, и в нейните клонове и офиси в страната.
Източник: Държавен вестник (11.04.2003)
 
Печалбата на Тексимбанк за 2002-ра от 153 хил. лв. ще бъде оставена във фонд "Резервен", реши общото събрание на акционерите й на 16 май 2003 година. То преизбра за член на надзорния съвет на банката и негов председател Мариета Найденова - дъщерята на основателя на финансовата институция Георги Найденов, чийто мандат бе изтекъл. Пред акционерите на ТЕКСИМБАНК изпълнителните й директори Мария Виделова и Агнеса Илиева отчетоха, че за 2002 г. активите на кредитната институция са се увеличили с близо 49% - от 17.45 млн. до 25.96 млн. лева. Парите на граждани и фирми по депозити и сметки в банката пък са нараснали с повече от 28 процента. Мария Виделова подчерта, че дейността на ТЕКСИМБАНК е насочена към малките и средните фирми, без значение в какъв отрасъл на икономиката работят. През 2002-ра отпуснатите заеми са се увеличили от 216 до 339 броя.
Източник: Банкеръ (26.05.2003)
 
Тексимбанк е единствената финансова институция, приключила полугодието на загуба. Банката, която се управлява от дъщерите на покойния Георги Найденов, е приключила първите шест месеца на годината с отрицателен резултат в размер на 1.197 млн. лева. Постигнатата от банките печалба за полугодието е 218.487 млн. лева, което се равнява на 82% от печалбата на банковата система за цялата минала година. Високият ръст се дължи и на реинтегрирани провизии заради прилагането на международните счетоводни стандарти. Данните показват, че Булбанк е реализирала 33.5% от постигнатата чиста печалба на банковата система. На второ място по печалба е Банка ДСК, на която се падат 12.4% от положителния резултат на системата. Трета е ОББ, чиято печалба е около 11.4% от цялата печалба на сектора.
Източник: Капитал (08.09.2003)
 
Бизнесменът Стефан Стефанов, който беше отвлечен в петък вечерта пред дома си, е дължал над 1 млн. лв. на 19 различни кредитори, съобщиха негови бизнес партньори. Специално сформиран екип от служители на СДВР, Криминална и Икономическа полиция в момента проверява финансовото състояние и алибито на всеки от тях и принципа, на който са отпускали сумите. Две са основните версии, по които се работи. Според едната Стефанов е похитен от хората, които са го пазели от кредиторите. Според втората версия самите заемодатели вече са престанали да се съобразяват с оправданията на длъжника си и са станали агресивни. До вчера похитителите не бяха направили опит да се свържат с някого от семейството или съдружниците на Стефанов. Те много добре знаят кой стои в основата, коментираха униформени. Източници от полицията съобщиха, че за вчера е бил планиран арест на един от най-вероятните извършители на отвличането. Официална информация за акцията обаче не беше разпространена. Стефанов беше отвлечен в петък пред дома си на ул. "Цар Асен" в София. Единственият свидетел на покушението е съпругата му, на която Стефанов е звъннал минути преди инцидента, за да му отвори. След като той се забавил, тя слязла до входа и видяла как тъмен автомобил потегля от вътрешния двор на кооперацията. Пред вратата на сградата имало три локви кръв, а стъклото на една от витрините е счупено от изстрел. Въпреки че жертвата не беше открита в болница, в полицията са убедени, че похитеният е жив. Стефан Стефанов има дългове към Тексимбанк и частни лица и забрана да напуска страната. Последният кредит, който той е взел през 2000 г., ипотекирайки жилище, е за покупка на машини. Срещу него са завеждани дела за невърнати кредити. На името му има регистрирана фирма "Стивексим-Стефанов и Василева - експорт и импорт и сие" СД за производство на хранителни продукти. Той е също съдружник и управител във фирмата "Стивексим -Тексим" ООД. Според регистрите тя се занимава с отглеждане на зърнени, клубеноплодни, технически и фуражни култури. Съдружници с него там са Георги Найденов и Мадлена Димова. Справката показва, че Найденов е акционер, а Димова е член на надзорния съвет на Частна предприемаческа банка "Тексим" АД.
Източник: Дневник (20.10.2003)
 
Кредиторите на Трема ще определят начина и реда на осребряването на имуществото на Трема на 27 ноември, когато ще се проведе тяхното събрание, става ясно от съобщение в Държавен вестник. Съдът е оставил без уважение възраженията на ЧПБ Тексим, А и М ООД-Велико Търново, Взаимност-97 ООД и Кинтекс. Оръжейната фирма Трема-Трявна беше приватизирана от РМД Трема 2000 през 1999 г. През 2001 Трема съдеше Тексимбанк за 3 млн. USD. От Тексимбанк твърдяха, че Трема им дължи 1.145 млн. USD главници и 388 101 USD лихви. От банката тогава казаха, че задължението на Трема към тях е вписано в приватизационния меморандум. През 2002 г. Държавният финансов контрол доказа, че в Трема са нанесени вреди за над 5 млн. лв., още 90 000 лв. фирмата е загубила заради неизгодни договори с фирма ЕМКО. По данни на Агенцията за следприватизационен контрол в момента Трема дължи 3 млн. лв. на кредиторите си и 4 млн. лв. за неизпълнение на програмата за трудова заетост.
Източник: Пари (17.11.2003)
 
Трето дело може да бъде заведено срещу оръжейната фирма в несъстоятелност Трема-Трявна. Утре изтича крайният срок за погасяване от купувача на третата годишна вноска за изплащане на покупната цена от 1.050 млн. USD, за която дружеството беше приватизирано през 1999 г от РМД, съобщиха от Агенцията за следприватизационен контрол /АСК/. На собственика Трема-2000 АД беше даден едногодишен гратисен период, който изтече през 2000 г. По договор той е задължен да плати 40% от цената на петгодишни равни вноски след изтичане на гратисния период. Досега обаче са платени само първоначалната сума от 10% в деня на подписването на договора и непаричната част в размер на 50%. Още две дела води АСК срещу неизрядния купувач. Те са заведени през 2001 г. от Агенцията за приватизация, на която АСК е приемник по контрола. Първото е за неизпълнение на задълженията на дружеството към кредиторите. Претендираната неустойка е за 3 429 334 лв. и законна лихва за забава от 311 888 лв. Искът е уважен частично, като присъдената от съда неустойка е в размер на 2 232 310 лв. Агенцията обжалва решението на първата инстанция и в момента се чака насрочването на заседание пред втора инстанция. Другото дело е за неизпълнение на инвестиционната програма към договора, начислената от АСК неустойка е за 42 500 USD и лихва за забава. Исковата молба и по това дело е уважена частично и претенцията за лихва е отхвърлена. Нова жалба на АП обаче спря решението, сега се чака уведомление за решението на Апелативния съд. В момента начислената неустойка на Трема от АСК за неизпълнение на инвестиционната програма е 116 500 лв., а за програмата по трудова заетост - 2 297 580 лв. В четвъртък на общо събрание кредиторите на Трема - ЧПБ Тексим, А и М ООД-Велико Търново, Взаимност-97 ООД и Кинтекс, ще определят начина и реда за осребряване имуществото на дружеството.
Източник: Пари (25.11.2003)