Новини
Новини за 1998
 
"Тексимбанк" АД проведе извънредно събрание в края на 1997г. , на което бяха приети промени в устава на дружеството, съобразно новия закон за банките. Бе избран и специализиран орган за вътрешен контрол оглавен от Елена Делчева.
Източник: Капитал (12.01.1998)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира под № 29603, т. 341, стр. 192, по ф.д. № 815/96 на 7 състав промени за "Тексим холидейс" - АД: заличава члена на надзорния съвет ЧПБ "Тексим" - АД, и члена на управителния съвет Мадлена Димова Димова; вписва за член на надзорния съвет Мадлена Димова Димова и за член на управителния съвет Валентина Стоянова Тодорова.
Източник: Държавен вестник (06.05.1998)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира по ф.д. № 24103/92 промени за ЧПБ "Тексим" - АД ("Тексимбанк" - АД): заличава члена на управителния съвет Георги Митев Караманев; вписва за член на управителния съвет Цветан Монов Огнянов. Дружеството се представлява съвместно от всеки двама от овластените да го представляват Мария Петрова Видолова - председател на УС и главен изпълнителен директор, Лилия Тодорова Стоева - изпълнителен директор, и Цветан Монов Огнянов.
Източник: Държавен вестник (20.05.1998)
 
Лихтенщайнската фирма Патон Анщалт увеличи дела си в Тексимбанк АД от 5 на сто на 24,99 на сто, съобщи Георги Найденов, председател на надзорния съвет на банката. Патон Анщалт е един от основателите на банката. Разрешението е вече дадено от БНБ. Така капиталовата база на Тексимбанк е 10,7 млрд. лв. За 1997 г. Тексимбанк е реализирала печалба от над 2 млрд. лв., от която за дивиденти са заделени 113 млн. лв. Останалата печалба е провизирана.
Източник: Пари (07.07.1998)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира по ф.д. № 24103/92 промяна за ЧПБ "Тексим" - АД (Тексимбанк - АД): вписа изменения и допълнения в устава, приети на общото събрание на акционерите, проведено на 21.XII.1997 г
Източник: Държавен вестник (07.07.1998)
 
Складовете на "Дунавска коприна" АД - Русе бяха запечатани заради дългове. Претенции за 1,5 млрд. лв. към предприятието има "Булгарлизинг" АД заради доставка на машини. Другите кредитори са Тексимбанк АД и "Топлофикация" АД.
Източник: Стандарт (10.07.1998)
 
Управителният съвет на ДФРР отказа да разсрочи за пореден път задълженията на “Трема” ЕАД -Трявна и "Аркус” АД - Лясковец. По този начин Тексимбанк АД, която е обслужваща банка по кредитите, трябва да предприеме действия за принудително събиране на вземанията си от двете дружества от ВПК, включително, ако се наложи, да поиска и обявяването им в несъстоятелност. От своя страна ДФРР ще настоява да си получи дължимите суми, които трябва да бъдат прихванати служебно от сметките на Тексимбанк АД в БНБ, съобщиха от фонда.
Източник: Капитал (20.07.1998)
 
Около 3 млн. щ. долара са задълженията на военните заводи "Трема" и "Аркус" пряко към ТЕКСИМБАНК. Миналата седмица банката плати дължимите вноски - по 1 млн. щ. долара, по заемите, отпуснати на двете предприятия от ДФРР. Месец по-рано тя погаси още 1 млн. щ. долара по задължението на "Трема" към фонда. До края на годината "Трема" трябва да върне на ДФРР още 1 млн. щ. долара, а "Аркус" - още 4 млн. щ. долара. Вероятно ТЕКСИМБАНК ще погаси и тези задължения вместо предприятията. Така тя ще се превърне в техен пряк кредитор, който ще има да взема от "Трема" 3 млн. щ. долара, а от "Аркус" - 5 млн. щ. долара. Проблемът между ТЕКСИМБАНК, ДФРР и двата завода от отбранителния отрасъл произтичат от договорите за кредит, сключени през 1995 година. Тогава ДФРР отпуска на "Трема" 5 млн. щ. долара, а на "Аркус" - 8 млн. щ. долара, като гарант по тях е ТЕКСИМБАНК. До началото на тази година "Трема" е погасила 2 млн. щ. долара, "Аркус" - 3 млн. щ. долара, но двете предприятия не са в състояние да продължат плащанията си. ДФРР не прие предложението за поредно разсрочване на дълговете им и започна да прихваща дължимите суми от гаранта ТЕКСИМБАНК. Тогава банката реши да плаща вместо тях и да стане пряк техен кредитор. В складовете на "Аркус" и "Трема" има достатъчно продукция и с парите от нейната продажба ТЕКСИМБАНК ще може да си събере вземанията. Освен това двете предприятия са включени в списъка за приватизация. Кандидатите за тяхната покупка ще трябва или да откупят задълженията им от банката кредитор, или да се договорят за погасяването им.
Източник: Банкеръ (27.07.1998)
 
Надзорният и управителният съвет на ЧПБ "Тексим" - АД, София, на основание чл. 223 ТЗ свикват общо събрание на акционерите на 7.X.1998 г. в 15 ч. в НДК, зала 3, при следния дневен ред: 1. отчет за дейността на банката през 1997 г., доклад на дипломираните експерт-счетоводители по счетоводния баланс и отчет за приходите и разходите на банката; 2. одобряване на баланса и отчета за приходите и разходите и освобождаване от отговорност на членовете на надзорния и управителния съвет за дейността им през 1997 г.; 3. избор на дипломирани експерт-счетоводители за проверка и заверка на годишния баланс за 1998 г.; 4. промени в устава на банката; 5. промени в надзорния съвет на банката; 6. разни. Поканват се всички акционери с право на глас да вземат участие в общото събрание. В общото събрание могат да участват титулярите на акции (временни удостоверения) с право на глас, редовно вписани в книгата на акционерите в банката, откъдето ще получат пропуск за участие в събранието не по-късно от 27.IX.1998 г. На основание чл. 226 ТЗ акционерите могат да упълномощават писмено пред представител на банката или нотариус друго лице, което да ги представлява в общото събрание. Юридическите лица представят пълномощно от ръководството, овластено с тези права. Материалите за общото събрание са на разположение на акционерите от 15.IX.1998 г. в Централното управление на ЧПБ "Тексим" - АД. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ общото събрание ще се проведе същия ден в 16 ч., на същото място и при същия дневен ред. Регистрацията ще започне от 14 ч. в кулоарите пред зала 3 на НДК и ще приключи в 15 ч.
Източник: Държавен вестник (21.08.1998)
 
Дъщерята на Георги Найденов - Мариета Найденова е новият член на надзорния съвет на Тексимбанк АД, реши общото събрание на акционерите. Печалбата на банката за 1997 г. е 113,02 млн. лв. За 1996 г. печалбата е била 782 млн. лв. Другите членове на надзорния съвет на банката са Иван Раднев и Мариета Димова. Приета е оставката на Николай Орешаров.
Източник: Труд (09.10.1998)
 
Смъртта на Георги Найденов направи неизбежни промените в ръководството на ТЕКСИМБАНК. От надзорния й съвет се оттегли и Николай Орешаров - дългогодишен адвокат на г-н Найденов. Така надзорът на банката вече ще се осъществява от трима души. Както се предполагаше, мястото на Георги Найденов бе заето от неговата дъщеря - Мариета, която до 1996 г. беше изпълнителен директор на банката. Сега нейни партньори в надзорния съвет са Мадлена Димова и Иван Раднев. Началото на годишното общо събрание бе отложено с един час поради липса на необходимото мнозинство и продължи в зала 3 на НДК до късна вечер при спадащ кворум. Акционерите на банката научиха, че положителният й финансов резултат за 1997 г. е 2.223 млрд. лева. Но след заделянето на провизии и плащането на данъци чистата печалба е едва 113 млн.лв. и съгласно Закона за банките се отнася към фонд "Резервен". Председателят на управителния съвет Мария Видолова уточни, че минимално изискуемият капитал на банката от 10 млрд. лв. е набран изцяло с парични вноски. Според г-жа Видолова само двама от акционерите на ТЕКСИМБАНК притежават над 5% от нейния капитал. Както е известно, през пролетта на тази година БНБ разреши на "Патон Анщалт" - Вадуц, да увеличи дела си от 15 на 25% и в момента тя притежава 24.99% от капитала на банката. Покойният вече Георги Найденов пък е собственик на 25 процента. В момента капиталовата база на ТЕКСИМБАНК е 10.159 млрд. лв., а капиталовата й адекватност - 18.41 процента. Подобно на много други кредитни институции, най-големият проблем на ТЕКСИМБАНК са некоректните й длъжници. В случая става дума за заводите от Военнопромишления комплекс "Трема" и "Аркус", които й дължат около 3 млн. щ. долара. Това са парите, които двете предприятия не успяха да платят на ДФРР и които банката погаси вместо тях. Освен това двете предприятия имат да връщат още 5 млн. щ. долара на ДФРР - заеми, които са гарантирани от ТЕКСИМБАНК. На практика двата заема обхващат 93% от кредитния портфейл на банката. От ТЕКСИМБАНК уточниха, че в складовете на "Аркус" и "Трема" има достатъчно продукция и с парите от нейната продажба ще вземанията могат да се съберат. Освен това двете предприятия са включени в списъка за приватизация в пул ВПК-2, чийто посредник при продажбата е БРИБАНК. Така потенциалните кандидати за тяхната покупка ще трябва или да откупят задълженията им от банката кредитор, или да се договорят за погасяването им.
Източник: Банкеръ (12.10.1998)