Новини
Новини за 2023
 
Правителството премахна тавана за заплатите в 17 държавни предприятия Правителството е премахнало лимита за заплатите в бордовете на 17 държавни фирми. Досега възнагражденията на изпълнителните директори в акционерните дружества бяха ограничени до максимум 18 минимални работни заплати, а на членовете на бордовете на тези предприятия - до 6 минимални работни заплати. Занапред тези лимити се премахват, както какви да бъдат възнагражденията на шефовете ще решават съответните министерства-принципали. В момента съществуват 17 такива предприятия - тотализаторът, всички горски предприятия, НКЖИ и "Пристанищна инфраструктура", РВД, "Радиоактивни отпадъци", "Управление и стопанисване на язовирите" и др. И без отпадането на лимитите максималните възнаграждения в държавните дружества скочиха рязко покрай увеличената минимална работна заплата. При лимит от 18 МРЗ за заплата на изпълнителен директор в държавно АД това е равносилно на възнаграждение от 14 040 лв. Миналата година максимумът беше 12 780 лв. Размерът на възнагражденията се актуализира на всяко тримесечие в зависимост от резултатите на дружеството по формула, но е преценено, че трябва да има и горна граница на заплащането.
Източник: Сега (08.02.2023)
 
Заплатите на шефовете на държавните горски фирми стигнаха до близо 15 000 лева Горските служители по върховете на държавните горски предприятия засенчиха по заплати най-добрите ИТ специалисти в страната. Възнагражденията на шефовете в горите вече стигат до 15 000 лв. и са с близо 20 на сто по-високи от средните заплати, изплащани през 2022 година. Повишенията идват след като в началото на февруари тази година служебната власт на Румен Радев премахна лимита за заплатите в бордовете на 17 държавни предприятия, сред които са "Български спортен тотализатор", Национална компания "Железопътна инфраструктура", "Пристанищна инфраструктура", Ръководство Въздушно движение (РВД), "Радиоактивни отпадъци", "Управление и стопанисване на язовирите" и на въпросните горски предприятия и други.
Източник: Медия Пул (09.05.2023)
 
Петте руски дълбачки, които в периода 2019 - 2022 г. участваха в проект на стойност над 430 млн. лв за удълбочаване на варненското пристанище, са сменили собствеността и мениджърските си компании няколко пъти. Последният търговски мениджър на четири от петте кораба се оказва "Българска драгажна компания. "Българска драгажна компания" е учредена в началото на април 2021 г. с уставен капитал от 2 лв. Тя е собственост на 33 годишният украински гражданин Михайло Сорочинський, едноличен собственик и на замразилата дейността си към момента "Сий дреджинг къмпани", регистрирана в Бургас през 2018 г. Флотилията на "Българска драгажна компания" включва специализираните драгажни кораби Milford Westford, Seaford и Kenford. Драгажният кораб беше ангажиран от Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" и за удълбочаване на част от пристанището на Бургас във връзка с изграждането на нова кейова стена там. За дейността по удълбочаването на варненското пристанище държавата е дала 430 млн. лв. без обществени поръчки, като по-голямата част от тях са достигнали през посредници до руското дружество "Гидрострой", регистрирано в ексклава Калининград. През 2021 г. Агенцията за държавна финансова инспекция е извършила проверка за законосъобразността на сключването и изпълнението на договорите, възложени от държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" в периода 1 януари 2019 г. - 31 май 2021 г. В този обхват попада и договорът, сключен от държавното дружество с "ЕС Билд" ДЗЗД отново без обществена поръчка за удълбочаването на плавателните канали във варненското пристанище. Участник в консорциума са "ЕИС Строителна компания" АД и "СЕМ ремонт" ЕООД. "ЕИС Строителна компания" е регистрирана и като акредитиран представител на руската "Гидрострой", чиито плавателни съдове (различни в различни периоди от време) работиха по изпълнението на заданието.
Източник: Дневник (31.07.2023)
 
"Лукойл" с 30 дни срок да предаде "Росенец" на комисия, назначена от министъра на транспорта След като в края на миналата седмица правителството взе решение да уведоми "Лукойл Нефтохим Бургас" за прекратяването на концесията на пристанище "Росенец", считано от 15 август, рафинерията има 30 дневен срок да предаде обекта на комисия, назначена от министъра на транспорта. При отказ от страна на "Лукойл" да предаде съоръжението, министърът на транспорта трябва да отправи мотивирано искане до областния управител на Бургас да издаде заповед за изземане на обекта на концесията по реда на Закона за държавната собственост. В правителственото решение е записано, че в двуседмичен срок от отнемането на концесията на пристанищния терминал Министерството на транспорта и съобщенията поема оперативното управление на съоръженията в обекта, като възлага на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" да извършва пристанищните услуги.
Източник: БНР (16.08.2023)
 
Започна процедурата по прехвърляне на терминал "Росенец" към държавата Процедурата за прехвърляне на оперативния контрол върху пристанищен терминал "Росенец" от "Лукойл Нефтохим Бургас" АД към държавата (Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура") е стартирала. Министерският съвет с решение от 11.08.2023 г. прекрати концесионният договор, считано от 15 август 2023 г. Министърът на транспорта и съобщенията е назначил комисия, която в срок от 30 дни от прекратяването да приеме обекта на концесията. Изпълнителна агенция "Морска администрация" пък е издала заповед за заличаване на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД от Регистъра на пристанищните оператори. В същия регистър предстои да бъде вписана ДП "Пристанищна инфраструктура", на която се възлага да извършва пристанищните услуги на терминала.
Източник: Труд (22.08.2023)
 
Правителството подготвя график за поетапен преход на рафинерията на “Лукойл” към неруски петрол Съветът по сигурността към Министерския съвет обсъди потенциалните рискове при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията за внос на руски петрол и петролни продукти за преработка в “Лукойл Нефтохим Бургас”. Формулирани са конкретни мерки за намаляване на рисковете, които ще бъдат предложени за обсъждане на правителството.В средата на 2022 г. Европейската комисия разреши на България изключение от европейското петролно ембарго за Русия, което важи до края на 2024 година. Преди лятната ваканция на парламента депутати от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме Промяната” – “Демократична България” и Движението за права и свободи внесоха предложение за неговото предсрочно прекратяване. Държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура” вече официално има лиценз за пристанищен оператор на нефтения терминал “Росенец”.
Източник: Банкеръ (25.08.2023)
 
Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" получи лиценза за оператор на "Росенец" Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" е получило лиценз за пристанищен оператор на терминал "Росенец", съобщи министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков. До няколко дни ще има споразумение за съвместно ползване на данъчния склад на пристанището от държавата и "Лукойл Нефтохфим Бургас". Това ще е временно, докато се изчистят всички процедури, уточни Гвоздейков. Ще бъде извършен в рамките на три месеца анализ между "Лукойл Нефтохим Бургас", Гранична полиция, Митници и Службита за сигурност за сигурността на обекта.
Източник: Money.bg (28.08.2023)
 
Руските дълбачки се отказаха от пристанището в Бургас Изненадващо обединението "ЕС Билд" ДЗЗД, което нашумя покрай случая с удълбочаването на пристанище Варна с руските дълбачки, се е отказало да направи същото и с порт Бургас, въпреки че беше определено за победител. В обществената поръчка на държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППП) за 70 млн. лв. участваха шестима кандидати, но на финала останаха двама.След отказа на класираното на първо място обединение "ЕС Билд" поръчката се печели от българо-нидерланския "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД. Той ще направи драгирането на пристанище "Бургас-запад" на цена близка до обявената индикативна стойност от 70 млн. лв. без ДДС. Разликата е само 16 220 лв. Това става ясно от публикуваните документи в регистъра за обществените поръчки. Удълбочаването на пристанище Бургас е част от големия проект на братя Домусчиеви за разширяване на порт Бургас за 120 млн. лв., който се финансира с европари по механизма "Свързана Европа". Целта е на порта да могат да се обработват най-големите контейнеровози в света. Тази поръчка се следи под лупа от Европейската комисия. Причината е, че България е предложила проекта за удълбочаването на пристанище Бургас да се изпълни с европейски средства. Той беше вкаран като резервен с цел да се спасят от загуба средствата по оперативна програма "Транспорт" 2014 - 2020 г. Към средата на годината под риск бяха 178 милиона евро по програмата, чието финансово изпълнение приключва в края на годината. Не е ясно дали Брюксел ще одобри проекта, но със сигурност Еврокомисията не гледа с добро око, когато няма конкуренция в търга. Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" обяви обществената поръчка за капитално драгиране - басейн маневрена зона до Т2А и пристанищен терминал "Бургас - запад" по времето на служебното правителство на Гълъб Донев - на 17 май 2023 г. Предложенията бяха отворени на 22 юни. Оферти подадоха шестима кандидати. "ЕС Билд" ДЗЗД с участници "СЕМ Ремонт" и "ЕИС строителна компания"; "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД, в което са варненската "Космос Шипинг" и "Ван Орд дреджинг енд марийн контрактърс Би Ви" (Нидерландия), предложението беше внесено от "Космос Шипинг"; "Боскалис" (Boskalis), Румъния; Обединение между "ТИС Хидротехника", Украйна и United Marine Dredging (Обединени арабски емирства), офертата е подадена от адвокат Севдалин Стамов; Jan De Nul nv, Белгия; "Дреджинг интернешънъл НВ", Белгия, а предложението е подадено от Олег Темников; След преглед на документите, назначената комисия открива липси, непълноти, фактически грешки или несъответствие с изискванията към критериите за подбор в представените документи от участниците. Те са уведомени за това и им е даден срок да отстранят грешките. След проверката на допълнително представените документи комисията установява, че офертите на трима кандидати не отговарят на поставените критерии за подбор. Това са румънската "Боскалис", обединението между украинската "ТИС-Хидротехника" и United Marine Dredging (ОАЕ) и белгийската Jan De Nul nv. Останалите участници - "ЕС Билд" ДЗЗД, "Дреджинг интернешънъл НВ" и "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД са допуснати до разглеждане на техническите им предложения. Комисията установява, че техническата оферта на белгийската компания "Дреджинг интернешънъл НВ" не съответства на изискванията на възложителя и я отстранява от надпреварата. Така до отварянето на ценовите предложения на 30 август са допуснати само двама участника. Това са "ЕС Билд" ДЗЗД и "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД. Оценяването на кандидатите става по критерий "икономически най-изгодната цена", в която техническото предложение има 60% тежест, а цената - 40 на сто. От двамата кандидати "ЕС Билд" ДЗЗД дава по-ниска цена - 68 806 680,27 лева без ДДС и получава максималните 40 точки. Техническото им предложение също е по-високо оценено от комисията спрямо другия кандидат (46.97 точки). Обещават да изпълнят поръчката за 450 календарни дни. С общ сбор от 86.97 точки "ЕС Билд" печели поръчката. Комисията класира на второ място "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД с цена е 69 983 779,01 лева без ДДС - малко по-ниска от прогнозната стойност. Техническото им предложение е оценено с 39.33 точки и общо събират 84.33 точки. Обединението обещава да направя драгирането на пристанището за 204 календарни дни. Изненадващо на 8 септември управителят на "ЕС Билд" Васил Василев уведомява комисията, че в случай че обединението бъде избрано за изпълнител няма да сключи договор с възложителя за изпълнението на поръчката. Участникът посочва, че няма възможност "да изпълни в необходимия обем, в предвидения срок за изпълнение, с оглед инфлационните процеси в страната и повишаването на цената на горивата". Това означава, че към 8 септември 2023 г. офертата му вече не е валидна, показват публикуваните документи в регистъра за обществените поръчки. Васил Василев затвори мобилния си телефон, след като беше помолен от Mediapool за коментар защо са се отказали.Твърде вероятно е действителната причина обединението "ЕС Билд" да се откаже е, че за подизпълнител на драгирането то наема руската компания "Гидрострой". Така поне направи с удълбочаването на пристанище "Варна", което започна по времето на третото правителство на ГЕРБ. Тогава държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" с вътрешно възлагане даде 435 млн. лв. на държавното дружество "Транспортно строителство и възстановяване" (ТСВ ЕАД). То от своя страна предостави 393 млн. лв. на "ЕС Билд" ДЗЗД, които правят удълбаването на пристанище Варна, което стига до порта на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. В обединението "ЕС Билд" влизат варненската "СЕМ Ремонт" на Васил Василев и "ЕИС строителна компания" на братята Евгени и Веселин Огнянови, които имат бизнес отношения с "БМФ Порт Бургас" на братя Домусчиеви. Допълнителна причина за отказа на "ЕС Билд" може да бъде и подозрения за документна измама за стотици милиони чрез руски дълбачки. По случая тече проверка на прокуратурата след доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция. След отказа на "ЕС Билд" да изпълни поръчката и за пристанище Бургас, обединението е отстранено от надпреварата. Така на финала остава единствено офертата на "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД с предложена обща крайна цена за изпълнение на поръчката - 69 983 779,01 лв. без ДДС. По тази причина генералният директор на ДППИ Петър Сеферов ги обявява за победител с решение, публикувано на 13 септември в регистъра за обществените поръчки. В "Консорциум Космос Ван Оорд" ДЗЗД влизат с равни дялове варненската "Космос Шипинг" и "Ван Оорд дреджинг енд марийн контрактърс Би Ви" (Нидерландия). Обединението е регистрирано още през 2006 г., а през 2017 г. се регистрира по ДДС. Негови управители са Пламен Иванов Проданов и Мариус Кристиаан Камстеег. "Ван Оорд" (Van Oord) е международна компания с офиси и представители по целия свят. Основният ? офис е в Ротердам. В България нямат представителство, а най-близкият им офис е в румънското пристанище Констанца. Компанията е един от лидерите в бранша при изграждането на пристанища и драгирането на морски пътища. Участвала е в редица международни проекти, сред които най-големите са изграждането на втория Суецки канал в Египет и разширяването на пристанището на Maasvlakte 2 в Ротердам. Договор с избрания изпълнител все още не е подписан. Причината е, че не е изтекъл 10-дневният срок за обжалване на поръчката.
Източник: Медия Пул (27.09.2023)
 
Дирк Пергот е новият генерален директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“ Дирк Пергот е новият генерален директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“, назначен със заповед на министъра на транспорта и съобщенията до провеждането на конкурс за длъжността. Държавното предприятие отговаря за управлението и поддържането на българските пристанища. Пергот е белгийски гражданин и има над 20-годишен опит в управлението на пристанища и пристанищни операции. Ръководил е проекти на пристанищата в Антверпен (Белгия), Гданск (Полша), Александруполис (Гърция), Кавала (Гърция). Част от кариерата на Пергот включва и работа в българските портове Варна-Запад и Белослав. Има богата експертиза в развитието на стартиращи компании, стратегическо планиране, търговия, транспорт и логистика. Заемал е ръководни позиции в международни компании като Euroports Group, Van Moer Logistics, ADM - Amylum Group, и др. Има магистърска степен от Ghent University, Белгия, и специализация за управление на пристанища (капитан на пристанище) в LLyod’s Maritime Academy, Лондон.
Източник: Сега (20.10.2023)
 
Започва удълбочаването на пристанищен терминал “Бургас-Запад” Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ започва изпълнението на проекта за удълбочаване на пристанищен терминал Бургас-Запад. Договорът с изпълнителя е подписан и до дни предстои да започне работа. Осъществяването на проекта ще позволи обработката на едни от най-големите кораби в света с газене до 14.5 м и 80 000 бруто тона. Достигането на нови по-големи дълбочини в акваторията на „Пристанище Бургас“ ще осигури необходимите предпоставки за развитие на терминалите и ще създаде по-благоприятни условия за работа на терминалните оператори. Предвижда се работата да бъде разделена на две фази. Първата включва всички дейности до края на годината и ще бъде финансирана от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“. Планира се втората фаза на проекта да бъде включена към Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 година. След проведена обществена поръчка от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ за изпълнител на дейностите е определен „Консорциум Космос Ван Оорд“ ДЗЗД, който включва нидерландската компания “Ван Орд дреджинг енд марийн контрактърс Би Ви” и българската “Космос Шипинг”. Стойността на договора е 69 983 779 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение на всички дейности е 204 дни.
Източник: Банкеръ (06.11.2023)