Новини
Новини за 2022
 
Сметната палата ще одитира през 2022 г. губещите държавни фирми Сметната палата планира през тази година да одитира няколко големи държавни и общински дружества и предприятия, които са на загуба. Едно от дружествата е „Столичен автотранспорт“ ЕАД, чийто едноличен собственик на капитала е Столична община. Към 31 декември 2020 г. то отчита натрупана загуба от над 33 млн. лв., която надвишава акционерния капитал и вземанията от свързани лица, включващи очаквани кредитни загуби в размер на над 10 млн. лв. Одит ще бъде направен и на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, което управлява значителна по размер и стойност публична държавна собственост. За 2020 г. след данъчно облагане загубата на предприятието е над 11 млн. лв. Българска банка за развитие също ще бъде обект на специфична проверка. Държавната банка, за която стана известно, че е раздала повече от половината от кредитния си портфейл на двайсетина фирми, завърши 2020 г. с 230 млн. лв. загуба, а за 2021 г. се очаква загубата да надхвърли 250 млн. лв. Сметната палата вече направи през изминалата година одит на дейността на министъра на икономиката как е упражнявал през 2018 и 2019 г. правата на държавата в търговските дружества, на които е принципал. Тогава бе констатирано, че ББР и дъщерните ? дружества не са контролирани ефективно и очакваните ползи за обществото от тях не са постигнати. В същото време възнагражденията на Управителния съвет на банката надхвърлят тези в ръководството на БНБ. ТЕЦ "Марица Изток 2“ е друго държавно дружество, което ще бъде одитирано от Сметната палата. За 2020 г. средносписъчният състав на дружеството е над 2 300 души. За същата година то е отчело 340 млн. лв. счетоводна загуба преди данъци, а натрупаните загуби към края на 2020 г. са над 1,1 млрд. лв. Налице е повишен обществен интерес предвид цените на продажба на електроенергия. Проверка ще има и в Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина” в София. Лечебното заведение е лидер сред кардиологичните и кардиохирургични центрове и единствено у нас има лиценз за сърдечни трансплантации. "Приоритетна е за одит, предвид и факта, че в България от всеки трима души двама умират от сърдечно-съдови заболявания", посочват от Сметната палата.
Източник: Сега (12.01.2022)
 
България ще купува ледоразбивач за Дунав Осем транспортни проекта на стойност приблизително 391 млн. евро са подадени от българска страна по първата покана за набиране на предложения по Механизъм за свързана Европа 2021 - 2027. Крайният срок за кандидатстване изтече в 18 часа в сряда, съобщи Министерството на транспорта и съобщенията. Четири от предложенията са на държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). Те включват проекти за закупуване на ледоразбивач за река Дунав; за рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас; за проучване на възможностите за електрификация на речните пристанища и за определяне на потенциални точки за изграждане на платформи за комбиниран превоз в пристанище Русе. С покупката на специализиран кораб – ледоразбивач, ще се подобри целогодишния достъп до българските речни пристанища. До момента България не разполага с подобен тип съоръжение. Мултифункционалният кораб ще помогне за премахване на заледяванията в пристанищата през зимата и за измерване на дълбочините в тях през останалата част от годината. Вълноломът на пристанище Бургас е в експлоатация вече 110 години и е с нарушена конструкция, което налага неговата цялостна модернизация, се казва в обосновката на друг проект на ДППИ. "С активното развитие на Морска гара-Бургас в последните години, функциите на вълнолома се увеличават - освен осигуряване на спокойни води в пристанището, съоръжението трябва да осъществява и безопасен пешеходен достъп за хората", се посочва още в мотивите. Модернизация на железопътната отсечка Медковец - Срацимир от направлението Видин - София, е проектното предложение, подадено от Национална компания "Железопътна инфраструктура". То предвижда преминаване на жп линията по ново трасе, с което общата му дължина ще бъде намалена с 14 км, а скоростта за движение на влаковете увеличена до 120 км/ч за товарни и 160 км/ч за пътнически влакове. Индикативния бюджет на проекта е 292 млн. евро. Три проекта са подадени от компании в частния сектор. Дейностите включват изграждане на паркинг зони за тежкотоварни превозни средства в Елин Пелин, Русе и Видин; развитие на мултимодална логистична платформа София-Запад и създаване на ново корабно място на пристанищен терминал Бургас-Запад със железопътна връзка и системи за зареждане на корабите с електричество. Срокът за одобрение на проектите от Европейската комисия е до средата на 2022 г.
Източник: Медия Пул (21.01.2022)
 
Фериботен терминал Силистра с над 5300 обработени плавателни съда за 2021 г. Над 5300 са обработените плавателни съдове и над 30 600 са преминалите моторни превозни средства през миналата година по фериботната линия Силистра - Кълъраш през фериботен терминал Силистра, съобщиха от от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ което е оператор на това съоръжение. Товароподемността на ферибота е 190 тона, като може да превози на един курс до шест TIR композиции. Товаренето се извършва от Фериботен терминал Силистра. Река Дунав се преминава по течението в посока пристън "Кичу" (Румъния) за 45 мин., а в обратна посока за 1 час и 20 минути. Припомняме, че възобновяването на дейността по фериботната линия Силистра - Кълъраш стана през март миналата година след 10-годишно прекъсване. На терминала акостират кораби, предназначени да превозват през реката леки и тежкoтоварни автомобили. Фериботът Силистра - Кълъраш работи целогодишно. Фирма "Спика Фери" ООД извършва превоз на пътници и товари по река Дунав от Фериботен терминал село Айдемир (България) до пристан "Кичу" (Румъния) - град Кълъраш, посредством български плавателен съд тип ферибот. В резултат на дейността на Фериботния терминал Силистра и на пренасочването на движението на тежкотоварни автомобили през него, е облекчен тежкотоварният трафик между България и Румъния. Осигурена е и по-чиста околна среда за града. Между Русе и Силистра няма мост над река Дунав между двете страни. Това е една от възможностите за осъществяване на превоз на товари и хора.
Източник: Банкеръ (10.02.2022)
 
Антикорупционният фонд установи нарушения за трасето до “Порт Доган“ Груби законови нарушения откри Антикорупционният фонд при удълбочаването на Варненското езеро. Работата по водното трасе започна преди две години, след като в района като инвеститор (портът в село Езерево и ТЕЦ "Варна") се появи Ахмед Доган. Фондът твърди, че Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура“ е нарушило Закона за обществените поръчки, възлагайки „ин хаус“ процедура за удълбочаване на държавното дружество „Транспортно строителство и възстановяване“ (ТСВ). Било е ясно, че дружеството няма капацитет да извърши подобни услуги, а и предметът му на дейност е съвсем различен. В последствие в нарушение на закона ТСВ превъзлага дейността на частни изпълнители - консорциума „ЕС Билд“. Договорът с него е за 393 млн. лв., от които до момента са платени почти 370 млн. ТСВ сключва договори и с други изпълнители на стойност 43 млн. лв. Но вместо от „ЕС Билд“, в крайна сметка дейността във Варненското пристанище е извършена от специализирани руски кораби дълбачки, собственост на компанията "Гидрострой", регистрирана в Калининград. Липсва публична информация за договора, сключен между ТСВ и „ЕС Билд“, както и за договора между „ЕС Билд“ и „Гидрострой“, твърди Антиикорупционният фонд. Нещо повече - 100 % държавното ТСВ отказва информация за тези договори дори на принципала си – министъра на транспорта.
Източник: Сега (31.03.2022)
 
Ивайло Гавраилов е новият изпълнителен директор на "Пристанище Варна" ЕАД. До момента Гавраилов бе шеф на Българския морски квалификационен център. Той е родом от Варна. Завършил е "Експлоатация на флота и пристанищата" в Техническия университет, специализирал е пристанищен мениджмънт в Белгия. Кариерата му минава през различни позиции в порт Варна-Изток, ИА "Пристанищна администрация" и "Пристанище Леспорт" АД, на което е изпълнителен директор от 2006 до 2011 г. Две години по-късно оглавява БМКЦ. Гавраилов сменя на поста Петър Сеферов, който бе изпълнителен директор на "Пристанище Варна" от април 2015 г. Той е класиран на първо място в конкурса на Агенцията за публичните предприятия и контрол за борда на ДП "Пристанищна инфраструктура".
Източник: Труд (28.06.2022)
 
Насипват изкуствен остров във Варненско-Белославското езеро Нов проект за изграждане на изкуствен остров във Варненско-Белославското езеро бе представен на работна среща във Варна. Той е на стойност около 1,8 милиона евро, уточни Анна Натова, началник дирекция "Управление на проекти" в Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Идеята е островът да бъде създаден от драгирани земни маси, получени при удълбочаване на различни зони. По думите на Натова предварителните разчети сочат, че ще бъдат необходими около 200 000 кубика. Вече е факт работният план на проекта. Според Натова са предприети съгласувателни процедури с различни институции. В момента текат и проучванията за техническия проект за създаване на острова. Има няколко варианта как да се задържат натрупаните драгирани маси и да не се допуска те да се разпръскват обратно по дъното, посочи Натова. По думите й може да се използва конструкция от гео-туби – гъвкави тръби, монтирани стъпаловидно. Другият начин е натрупването на габиони – правоъгълни метални мрежи, запълнени с камъни. Островът може да бъде оформен и чрез бетонови блокове.
Източник: 24 часа (07.10.2022)
 
Продължава рехабилитацията на вълнолома във Варна Продължава вторият етап на ремонта на вълнолома на Пристанище Варна – Изток, видя репортер на Maritime.bg. Работата продължават сега, тъй като дейностите бяха забранени със заповед на градоначалника за периода на активния туристически сезон. За рехабилитацията на 463 метра от съоръжението бяха отпуснати 14 млн. лева от ДП “Пристанищна инфраструктура”. Строително-монтажните работи включват направа на укрепваща и защитна берма с бронировка от тетраподи, послойна опорна каменна призма от фракционна скална маса, матраци (габиони) под вода за укрепване на дъното и запълване на съществуващи вълногасящи кутии със скална маса пред вълнолома. maritime.bg/
Източник: Други (05.12.2022)