Новини
Новини за 2021
 
Захранват корабите с ток от брега за намаляване замърсяването на пристанищата Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ) подготвя инфраструктурата за захранване от брега на корабите с електроенергия с цел намаляване на замърсяването, генерирано от плавателни съдове в българските пристанища. Поетото предизвикателство е във връзка с осъществяване на общата европейска цел за преминаване към по-конкурентоспособна и устойчива TEN-T мрежа, посредством използването на електричество в морския транспорт, съобщиха от държавното предприятие. В контекста на Европейската зелена сделка, която има за цел да подготви прехода към нулеви емисии на парникови газове, ще бъдат извършени проучвания на пристанищното оборудване, инфраструктурата, експлоатационните характеристики и безопасността на българските морски пристанища. Предстои да бъде извършен анализ на регулаторната рамка за брегово захранване с електричество на корабите, когато са в пристанищата, както и проучване на морските стандарти и изготвяне на технически анализи за необходимата инфраструктура за брегово подаване на електричество. Проектът „EALING (Европейско водещо действие за брегово захранване с електричество на кораби в пристанищата) цели ускоряване на развитието и внедряването на електрификацията на пристанищата, участващи в консорциума. В него участват 22 партньора от Испания, Германия, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Ирландия, Португалия и България. Проектът ще бъде реализиран до 2023 г.
Източник: Монитор (22.03.2021)
 
Варна и Бургас се обзавеждат с яхтени пристанища за над 11 млн. лева Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" ще похарчи 11 100 000 лева без ДДС за две нови яхтени пристанища и сервизна зона във Варна и Бургас, става ясно обществената поръчка за тяхното проектиране и строителство, обявена на 19 април. Според техническите спецификации ще се изгражда система от понтони, свързани със съществуващата кейова конструкция, които ще бъдат фиксирани с котви и вериги. Освен това ще се построи и необходимата брегова и плаваща инженерна инфраструктура като ток, ВиК и противопожарна система, необходими за функционирането на яхтените зони. Новите пристанища трябва да дадат възможност за домуване на до 150 броя различни типове яхти. Най-много места ще има за лодките с дължина от 3 до 9 м, а най-малко (само 12 броя) са отредени за яхти от 20 до 25 м. По план новата яхтената зона в Бургас ще се намира на пристанищния терминал "Изток", а яхтеното пристанище във Варна - в източната част на Морска гара. Сервизната зона за ремонт и поддръжка на по-малки яхти пък ще бъде изградена върху имот до канала, който разделя варненските квартали Аспарухово и Острова. Планираните яхтени пристанища трябва да бъдат готови за 9 месеца. "Пристанищна инфраструктура" мотивира големия харч от над 11 млн. лв. с това, че има "отлични предпоставки за развитието на яхтинга, морските спортове и атракците, пътнически терминали за големи пътнически и круизни кораби". "Яхтингът е един от традиционните начини за възпитание на подрастващите в дисциплина, увереност и здравословен начин на живот. Също така се забелязва тенденция и засилващ се интерес към индивидуален морски туризъм с малки водни съдове, движещи се по индивидуални маршрути и програми", пише в обяснението към обществената поръчка. Очаква се да бъдат улеснени и собствениците на яхти, брокерите на яхти, компаниите за отдаване под наем на плавателни съдове и международните и национални посетители, управляващи яхти.
Източник: Сега (26.04.2021)
 
Съдът нареди държавата да каже кой удълбава канала към ТЕЦ-а на Доган Съдът нареди на директора на държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" да даде отговор на обществото кой удълбава канала към пристанището до ТЕЦ "Варна", собственост на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. Това става ясно от решението на Административния съд във Варна, което не подлежи на обжалване. Решението на съда по повод заявление за достъп до обществена информация на гражданина С.Ц.С. В началото на ноември 2020 г. той е поискал копие от сключено споразумение между ДП "Пристанищна инфраструктура" и държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване (ТСВ)" ЕАД за удълбочаване на Канал 1 и Канал 2 на пристанище "Варна", както и копие от инвестиционния проект. Гражданинът не получава отговор от държавното предприятие на искането си и завежда дело срещу "Пристанищна инфраструктура", което печели. Административният съд във Варна отменя мълчаливият отказ на генералния директор на държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" Ангел Забуртов. Съдебният състав връща делото като преписка на генералния директор за произнасяне по заявлението, подадено от С.Ц.С. В мотивите си съдът посочва, че двете дружества са държавни организации на бюджетна издръжка и изразходват публични средства. И двете са под шапката на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Съдът прави заключение, че сключеното между тях споразумение за удълбочаването на двата канала е от обществен интерес, тъй като обектът е от национално значение. В решението си съдът приема, че без значение какъв ще е отговорът, държавното предприятие дължи изрично произнасяне по искането, с което се търси достъп до обществена информация. Съдебният състав акцентира на това, че исканата информация за извършения ремонт на Канал 1 и Канал 2 на пристанище "Варна", дава възможност да се повиши прозрачността и отчетността на ответника по отношение на дейността му, свързана с взетите от него мерки. Съдът намира, че обжалваният в настоящото производство мълчалив отказ по подаденото заявление, следва да бъде отменен, а преписката - върната на задължения субект за произнасяне с надлежен акт.
Източник: Медия Пул (15.07.2021)
 
Министър не знае защо руска фирма разширява каналите към пристанището на Доган Нямам информация как се е стигнало до сключване на договор с „Гидрострой“, която е ангажирана с разширяването и удълбаването на каналите към пристанището на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Каналите осигуряват достъп на корабите от Черно море до почти всички терминали на пристанище Варна, като най-големият терминал е във "Варна-запад". Поддържането на каналите било задължение на държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура”. То е изготвило документацията за обществена поръчка и я възложило по процедурата ин хаус на “Транспортно строителство и възстановяване” на 9 август 2019 година. Общата цена на сторазумението между дружествата е 417,8 млн. лв. За изпълнител се избира "Есбилд". Съдружници там са "Семремонт" ЕООД и "ЕИС строителна компания" ЕООД.
Източник: 24 часа (26.08.2021)