Новини
Новини за 2017
 
"Пристанищна инфраструктура" Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" внедри интегрирана информационна система за планиране и управление на бизнес процесите в компанията. Проектът се финансира със средства от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет чрез ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 - 2020 г." и е на стойност 5 367 616 лева.
Източник: Банкеръ (31.01.2017)
 
Пристанище Бургас ще бъде удълбочено с поръчка за 13.5 млн. лв. Обществена поръчка за 13.5 млн. лв. трябва да реши проблемите с достъпа и маневрирането на корабите в пристанище Бургас. Тя е открита от Държавно предприятие "Държавна инфраструктура" и включва драгажни работи, удълбочаване и изграждане на маневрена зона за нови кейови места. Дейностите са съобразени с инвестиционните проекти на операторите на терминалите в пристанището. Оферти се приемат до 2 май 2017 г.Поръчката е за капитално драгиране (първоначално отстраняване на земна маса от дъното) в няколко зони на пристанището. Драгажни работи са предвидени в западната част от общата маневрена зона на пристанищен терминал "Бургас-Запад", пристанище "Порт България уест" и пристанище "Кораборемонтен завод - Порт Бургас". Поръчката включва също удълбочаване на част от маневрената зона за съществуващите корабни места и изграждане на маневрена зона за нови кейови места на терминал "Бургас-Изток-2". Оператор на "Порт България уест" е "Сиесайеф" на Цветелина Бориславова, а "Кораборемонтен завод – Порт Бургас" е част от "Индустриален холдинг България". Останалите дейности засягат терминалите на "БМФ Порт Бургас" - собственост на "Адванс пропъртис", която обединява почти всички предприятия на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Компанията получи 35-годишна концесия за терминалите за насипни товари "Бургас-Изток 2" през 2012 г., а година по-късно взе и терминалът за контейнери "Бургас-Запад" за същия срок. В тези зони драгажните работи ще бъдат съобразени с инвестиционния проект на компанията, която има ангажимент по двата концесионни договора да инвестира общо над 230 млн. лв.Прогнозната стойност на поръчката от 13.5 млн. лв. без ДДС е и максималната цена, която кандидатите могат да предложат, тъй като в обявата се посочва, че по-високи оферти няма да бъдат допускани. Кандидатите трябва да са регистрирани в Централния професионален регистър на строителя за I категория, II група строежи. За чуждестранните участници се изисква еквивалентна регистрация. До търга не се допускат офшорни компании. Финансовите изисквания са за последните три години кандидатите да имат оборот от общо 27 млн. лв. Те трябва също да са изпълнявали подобни проекти през последните пет години и да разполагат с необходимото оборудване и персонал. Срокът за изпълнение на поръчката е 250 дни. Офертите ще се оценяват по два критерия. Техническото предложение може да донесе максимално 40 точки, от които 30 се дават за технология и организация за изпълнение на поръчката, а 10 – за срока на изпълнение. Останалите 60 точки са за цената. Оферти се подават до края на работния ден на 2 май 2017 г.
Източник: Капитал (27.03.2017)
 
Тютюневата магазия в Бургас се превръща в бизнес център Тютюневата магазия на бургаското пристанище ще се превърне в бизнес център. Такъв е проектът на новия собственик - пловдивската фирма "Селино" ЕООД. Имотът, който е частна държавна собственост и е в активите на държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", е купен от фирмата. След извършената продажба по реда на чл. 22а, ал. 1, т. 1 от Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), към настоящия момент държавата няма собственост в сграда "Тютюнева магазия", коментираха от пресцентъра на ДП "Пристанищна инфраструктура". Дружеството притежава сертификат за инвестиция клас "Б" № Б-17/16.12.2016 г., издаден от Българската агенция за инвестиции (БАИ) чрез извършена продажба по реда на чл. 22а, ал. 1, т. 1 от Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), във връзка с чл. 28 и чл. 31, ал. 4 от Правилника за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите /ППЗНИ/. В съответствие с посочените нормативни актове, процедурата е проведена от Областния управител на област Бургас. Имотът, който "Селино" купува, се намира на пристанището в Бургас, терминал "Изток" и представлява първи етаж от сграда, състояща се от два самостоятелни обекта - единият със застроена площ 2213.09 кв.м, а другият – със застроена площ от 200.77 кв. метра. В резултат на проведените преговори по чл. 29 от ППЗНИ, договорената продажна цена е в размер на 480 000 лева без ДДС или 576 000 лева с включен ДДС. Пловдивската фирма ще реализира на тази площ инвестиционен проект - бизнес център "Бургас Бизнес Пойнт". Той ще представлява офис площи, предоставящи комбинирани спомагателни услуги и административни офис дейности на наемателите в бизнес центъра. За този проект дружеството има издаден Сертификат за инвестиция клас "Б" № Б – 17/16.12.2016 година. Управител на пловдивската фирма е Румян Лясков. Основната й дейност е покупка, строеж, ремонт и обзавеждане на недвижими имоти.http://faragency.bg
Източник: Други (01.06.2017)
 
Обновения Пристанищен терминал Видин-Център представиха изпълнителите от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“. Над пет милиона лева са инвестициите на държавното предприятие във Видин от 2012 година. Укрепена е кейовата стена и е изграден метален парапет. Тази година инициативата е продължена с рехабилитация на пристанищната инфраструктура и оформяне на осем зони за отдих в района от Речна гара до колодрума. Прокарани са електрически изводи до пет корабни места. „Във Видин само през настоящата 2017 година е изградена подземна електрическа мрежа за ниско напрежение, която ще обслужва пет корабни места. Създадени са условия и за бъдещо развитие на терминала. Със завършването на цялостната рехабилитация на пристанищната инфраструктура, Видин и видинчани имат още една уникална зона за отдих, която е продължение на Дунавския парк. Този проект е естествено продължение на инициативата на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ за отварянето на пристанищата към градовете и вписването им в градската среда чрез създаване на зона за обществен достъп“- каза областният управител на Видин Албена Георгиева.
Източник: БНР (21.11.2017)