Новини
Новини за 2015
 
Петер Сеферов е новият директор на пристанище Варна, на мястото на Божидар Чапаров. Сеферов е назначен със заповед на министъра на транспорта Ивайло Московски, съобщава БГНЕС. Мотивите за назначението не са ясни. Чапаров беше директор на пристанището от май 2013 г. Петър Сеферов е бивш генерален директор на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” в периода 2005-2009 г. До днес той бе директор на Пристанище Варна-Изток. Син е на бившия кмет на Провадия Иво Сеферов, който е и бивш зам. областен управител на Варна, както и бивш депутат от БСП в 40-тото Народно събрание, припомня Дарик радио. Иво Сеферов е един от учредителите на АБВ, заради което беше изключен от БСП в началото на миналата година. През изминалата година пристанище Варна показа положителни резултати. Счетоводният резултат за 2014 г. е положителна величина в размер на над 7 000 000 лв. Отчетено е увеличение с 43,68 процента, спрямо отчета за 2013 г. - 4 847 000 лв., и с 83,3 процента, спрямо Бизнес план 2014 г. - 3 800 000 лв.
Източник: Преса (04.02.2015)
 
Държавата взе порт от Цветан Василев ДП "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) пое управлението на пристанищен терминал "Русе-запад". Това съобщи за "Стандарт" генералният директор на ДППИ Ангел Забуртов. На 11 февруари Министерският съвет прекрати договора за концесия на терминала с обединението ДЗЗД "Пристанищен терминал Русе-запад", свързано с банкера Цветан Василев, с мотива "неизпълнение". Концесионерът трябваше да инвестира 12.22 млн. лв. и да плаща по 120 хил. лв. без ДДС такси годишно, но не се справи със задълженията си. В средата на миналата седмица министърът на транспорта Ивайло Московски отне удостоверението за експлоатационна годност на концесионера, а в петък подписа документа на ДППИ като пристанищен оператор на терминала. Преходът по поемането на терминала ще бъде плавен, така че няма да има сътресения в обработката на товари, увери Забуртов. Част от служителите на концесионера - 11 души, остават на работа, но за експлоатацията му ще са ни необходими още около 20 души, обясни Забуртов. Поемането на терминал "Русе-запад" е сериозно предизвикателство за нас, тъй като по закон при прекратяването на концесия на пристанище, ДППИ трябва да го поеме като оператор, заяви Забуртов. Вече имаше прецедент с прекратената концесия на Фериботен терминал, Силистра, но той не развиваше дейност, посочи той. "Русе-запад" има 12 корабни места и обработва голям обем товари, но ще се справим, категоричен бе генералният директор на ДППИ. В близко време ще бъде обявен нов конкурс за избор на концесионер на "Русе-запад", на когото ДППИ ще предаде терминала, завърши Ангел Забуртов.
Източник: Стандарт (06.04.2015)
 
Строително-предприемачески холдинг ще прави естакадата на Шабла за над 6 млн. лв. Строително-предприемачески холдинг ще възстанови морската естакада на Шабла за 6 млн. лв. Определихме естакадата в град Шабла като приоритетен обект още през миналия мандат и днес след предприетите мерки на правителството да прехвърли обекта към държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" започва възстановяването му, каза министърът на транспорта Ивайло Московски, който даде старт на строителните дейности. Естакадата е изключително важно съоръжение за държавата, защото нейната крайна точка определя границата на страната, допълни Московски. Проектът ще бъде част от инвестиционната програма на държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" и след завършване на рехабилитацията ще бъдат предприети действия обектът да получи статут на пристанищно съоръжение. Обектът се очаква да бъде готов през януари 2016 г. Изпълнител е консорциум "Морска Естакада Шабла", в който Строително-предприемачески холдинг на Георги Георгиев държи близо 96% от капитала, а останалите са на "Си-Гал-Христин Николов". Сключеният договор включва проектиране, строителство и строителен надзор и е на обща стойност 6 186 353 лв. без ДДС, е посочено в съобщението на транспортното министерство. За нас е изключително важно, освен възстановяването на естакадата, да осигурим и нейната поддръжка занапред, за да не допуснем след време обектът да започне да се руши отново, каза транспортният министър. На първата копка на обекта присъстваха още кметът на Шабла проф. Райна Бърдарева и генералният директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" Ангел Забуртов.
Източник: Медия Пул (07.04.2015)
 
Възстановяват морската естакада при нос Шабла Разрушената почти напълно от морските бури и стихии естакада при нос Шабла ще бъде възстановена. Инвестицията в размер от 6 186 353 лв. е част от инвестиционната програма на ДП "Пристанищна инфраструктура" към Министерството на транспорта, а крайният срок за изпълнение е януари 2016 г. Съоръжението бе оставено от дълги години на произвола на съдбата. Естакадата е с дължина от 414 метра и е 6 метра широка. Островната площадка е с размери 24 на 18 метра и ще бъде 8,5 метра над морското равнище. Сега съществуващата естакада ще бъде разрушена, а на мястото й ще бъде изградена нова със същите габарити. Ще бъдат монтирани парапети и осветление. При островната площадка ще бъде построена отбивачка за кораби. Естакадата е изключително важно съоръжение за държавата, тъй като крайната й точка определя държавната граница.
Източник: Новинар (21.04.2015)
 
Избраха изпълнител на модернизацията на „Магазия 1” в Бургас Комисията, оценяваща офертите за обществена поръчка с предмет „Проектиране и изпълнение на строеж (инженеринг) за обект „Модернизация на сграда Магазия 1 на терминал Изток-1 на пристанище Бургас", избра за изпълнител консорциум ДЗЗД „Магазия Инженеринг”. Възложител на обществената поръчка е Клон-териториално поделение Бургас на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”. Класираният на първо място консорциум е получил 87, 20 точки след прилагане на методиката за оценка, определена в обществената поръчка. ДЗЗД „Магазия инженеринг”, в който участват „Джи Пи Груп” ООД и „Партньори – А.Т.” ЕООД, е оферирал цена за изпълнение на поръчката 3 799 915,74 лв. Документи за участие в обществената поръчка подадоха 7 компании и консорциуми, но само 3 от тях бяха допуснати до крайния етап – разглеждане на ценови оферти. Останалите класирани участници са на второ място със 72 точки Консорциум „Щрабаг-Гебуплан, Магазия 1, пристанище Бургас”, чиято ценова оферта е 3 722 417,31 лв. и на трето място със 70, 59 точки ДЗЗД „Морска зона” с оферирана цена 3 884 200 лв. Проектът „Проектиране и изпълнение на строеж (инженеринг) за обект „Модернизация на сграда Магазия 1 на терминал Изток-1 на пристанище Бургас" е част от Годишна програма 2015 на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”. Проектът се финансира със собствени средства на ДППИ. Мястото на изпълнение на поръчката е Територията на пристанище Бургас - Изток в зоната на старата кейова стена, непосредствено до трето и четвърто корабно място. Задачата на консорциума, спечелил поръчката, включва изработване на технически проект по утвърдено техническо задание и изпълнение на предвидените в проекта строително-монтажни работи за модернизация на сградата. Ще бъдат изготвени предварителни проучвания по преценка на проектанта; инвестиционен проект във фаза технически проект, упражняване на авторски надзор по време на строителството и изработване на работни детайли, доставка на материали, оборудване, машини и съоръжения, необходими за въвеждане в експлоатация на обекта. Освен строително–монтажните работи, ще бъдат извършени и 72-часови изпитвания на сградата. Срокът за изпълнение на поръчката по задание е 480 дни. Според Ивайло Иванов, директор на Клон-териториално поделение Бургас на ДП „Пристанищна инфраструктура”, модернизацията на „Магазия 1” може да бъде изпълнена в рамките на една календарна година, ако няма процедури по обжалване на решението за избор на изпълнител.
Източник: Бургас-днес и утре (08.06.2015)
 
Интермодален пътнически терминал Бургас ще има до края на 2015 г. Идеята за създаването на интермодален пътнически терминал, заложена в проекта "Зона за обществен достъп - Бургас", е на път да се реализира. Същността на идеята се състои в интеграцията на транспортната инфраструктура в общинската градска част и обединяване в общ пътнически, логистичен център на трите пътнически терминала - жп гара, Автогара Юг и Морска гара Бургас. Интермодалният пътнически терминал ще предостави нови възможности за извършването на специфичните пътнически,транспортни услуги върху по-малка територия, развитието на морския туризъм и да помогне за увеличаването на туристическия поток, увеличаване на броя, видовете и качеството на услугите за граждани и гости, предлагани на територията на трите гари, и др. Реализацията на идеята започна с изграждането на морска гара на територията на пристанище Бургас-изток и продължи с реконструкциите на жп гарата и Автогара Юг и пространството около тях, които са пред приключване. Интермодален транспортен център, който включва автогара, жп гара и пасажерско пристанище, ще има до края на 2015 г., когато бъдат завършени обновяването на жп гарата и реконструкцията на Автогара Юг. Морска гара Бургас На 4 октомври 2013 г. официално бе открита новопостроената морска гара. Международният морски пътнически терминал е част от проект "Супер Бургас – Зона за обществен достъп" – фаза първа. Цялостният проект е свързан с реорганизация на съществуващите пространства в пристанище Бургас и предвижда изграждане на свободната зона за обществен достъп, в която на едно място ще бъдат събрани морски и сухопътен (автомобилен) и жп транспорт. Завършването на проекта е и предпоставка и за развитието на круизния туризъм. Развитието на пространството е свързано с изместване на пристанищните дейности, изпълнявани от пристанищния оператор в района на досегашните I и II кейови места. С изграждането на морската гара се създаде възможност за реализиране на концепцията за отваряне на града към морето, изнасяне на промишлените дейности и преструктуриране на крайбрежните промишлени зони и определяне на нови терени за обществено обслужване. Общата стойност на средствата, които ДП "Пристанищна инфраструктура" инвестира в международната морска гара в Бургас, възлизат на 3 298 000 лв. Морският пътнически терминал е разположена на 1 километър от Автогара Юг, която се реконструира по проекта за интегриран градски транспорт на Бургас и е разположена в съседство с жп гара Бургас, която се реконструира със средства по ОП "Транспорт". На 6 декември 2014 г. официално бе открита зоната за обществен достъп на пристанище Бургас. Автогара Юг Преустройството и реконструкцията на Автогара Юг и прилежащата й територия е част от проекта за интегриран градски транспорт на Бургас. От Автогара Юг тръгват/пристигат автобуси за Южното Черноморие, София, Варна. Реконструкцията на автогарата включва изграждане на нова сграда на терминала, осигуряване на подходи и спирки за пристигащи и заминаващи автобуси, благоустрояване на околното пространство и осигуряване на достъпна среда за хора със затруднено придвижване. Сградата на терминала включва помещения с различна функционалност, съобразени с новите изисквания за качествена транспортна услуга: чакалня, оборудвана с подходящ брой места за сядане, офиси и устройства за купуване на електронни билети и карти, табла за информация в реално време, павилион и кафетерия, помещения за шофьори и диспечери. Основното предизвикателство за проектното решение е ситуирането на сградата в среда на паметници на културата и необходимостта от съчетаване на автентичния характер на територията и модерната интерпретация на интермодалния център. Обемно-пространствената композиция подчертава едновременно характера на околното пространство и отдава приоритет на логистичните потоци в услуга на пътника. Спирка на бързите автобусни линии в посока комплексите "Изгрев", "Славейков" и "Меден рудник" ще осигури връзката с градския транспорт. По предварителен план е заложено и трасе за велоалея. Изпълнението на проекта е в напреднала фаза. Сградата е пред завършване. Малко повече време ще отнеме реконструкцията на прилежащата територия и улиците около пл. "Гаров". Един от проблемите, който трябва да бъде решен, е с отводняването на района. Изпълнител на проекта е "Трейс Груп Холд" АД чрез дъщерното си дружество "Трейс Бургас" ЕАД. Проектът е на "Проектантска организация" ЕАД - Бургас, който бе избран след обществено обсъждане. ЖП гара До месец декември тази година жп гарата в Бургас трябва да има нов облик. Официалния старт на ремонтните дейности бе на 11 март т.г. Реконструкцията се извършва по проект "Рехабилитация на гарови комплекси по TEN-T мрежата": "Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София", "Рехабилитация на гаров комплекс жп гара Бургас, пътническа", "Преустройство и саниране на приемно здание гара Пазарджик - II етап". След неговото реализиране жп гара Бургас ще бъде изцяло реставрирана и отговаряща на изискванията за енергийна ефективност. Използването на съвременни технологии ще бъде умело съчетано с архитектурния облик на зданието. По този начин ще се запази автентичният вид на жп гарата, която е обявена за архитектурен паметник. Изпълнител по договора за проектиране и строителство е ДЗЗД "Железопътна инфраструктура Бургас", а оценката на съответствието и строителния надзор ще се осъществят от Обединение "Рубикон - Ен Ар 1". С 50% участие в "Железопътна инфраструктура Бургас" е "Техно строй България". Останалите участници са "Билдникс" с 30% и "Сънником" с 20%. Рехабилитацията на железопътна гара Бургас се осъществява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие, чрез оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 г. Стойността на обекта е близо 7.4 млн. лева без ДДС.
Източник: Строителство Градът (07.07.2015)
 
4,2 млрд. държавни пари изгоряха в КТБ 4,2 млрд. лв. на държавни дружества са изгорели с фалита на КТБ. От тях 3,9 млрд. лв. са на държавни компании от сектора на енергетиката, както "Стандарт" първи написа. Това става ясно от списъка на преференциалните депозити в банката, който беше публикуван от Фонда за гарантиране на влоговете. Списъкът съдържа имената на фирми и граждани, чиито спестявания са били със специални лихви, различни от общите условия на КТБ, и затова по закон не се покриват от Фонда за гарантиране на влоговете. Летище София е изгубило с фалита на КТБ с 16,5 млн. евро в преференциална сметка. Поделението на МО "Снабдяване и търговия" е изгоряло със 17,69 млн. лв., и 153 хил. евро. Държавната компания "Индустриални зони" е вътре с 5,036 млн. лв., а индустриалната зона "Варна Запад" - с 5,593 млн. лв. Пристанище Русе е загубило 3,303 млн. лв., "Пристанищна инфраструктура" - 2,160 млн. лв. и 1,361 млн. евро, Българска фондова борса - 2,67 млн. лв., Централен депозитар - 2,11 млн. лв. Дори тотото е изгубило 1,474 млн. лв., а държавното "Тежко машиностроене" - 3 млн. лв. Държавната консолидационна компания гори с 33,2 млн. лв., а Българската агенция за експортно застраховане - с 3,4 млн. лв. РВД губи 13,75 млн. евро, а БДЖ холдинг - 1,434 млн. лв. Държавният холдинг ТЕРЕМ отписва 10,7 млн. лв. и 3,7 млн. долара, а Кинтекс - 9 млн. евро. БОРИКА и БАНКСЕРВИЗ е вътре с 4,105 млн. лв. Фонд "Земеделие" няма да си върне 3,605 млн. лв., Агенцията за приватизация губи 10,56 млн. лв., а тази за дипломатическите имоти (АДИС) - 5,256 млн. евро, 543 929 лв. и 833 643 долара. Северното централно държавно предприятие няма да си върне 8,3 млн. лв., а Южното - 6 млн. лв. Няколко общини също здравата са затънали с невъзвръщаеми сметки в КТБ. На първо място е община Бургас с 15,824 млн. лв., следвана от Несебър с точно 6 млн., Долна Митрополия с 1,6 млн. лв. и Айтос - само с 600 хил. лв. Не по-розово е положението с редица болници. Водеща е плевенската "Света Марина" с 31,5 млн. лв., 228 хил. евро и 150 хил. долара. След нея са Националната кардиологична болница в столицата с 15,77 млн. лв., "Света Ана" - 10 млн. лв., "Св. Иван Рилски" - 3,845 млн. лв., пловдивската "Св. Георги" с 3,251 млн. лв. и университетската Александровска болница с 5,642 млн. лв., 16 871 евро и 4 622 долара.
Източник: Стандарт (05.11.2015)
 
Система за управление на ресурсите на пристанищната инфраструктура 5.2 млн. лв. Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" обяви поръчка за проектиране и внедряване на интегрирана информационна система за планиране и управление на ресурсите на ДППИ. Обхватът на поръчката предвижда проектиране, изграждане, доставка и внедряване на информационна система в ДППИ като част от реализиране на мерките за повишаване на ефективността на компанията и намаляване на използването на документи на хартиен носител. Внедряването на ИИС (ERP система) ще подпомогне изпълнението на всички инвестиционни проекти, както и разработването на нови, предвидени за финансиране със средства от фондовете на ЕС в следващите години, ще подобри процесите по осъществяването на стратегическите и оперативни дейности по планиране, управление и поддръжка на пристанищната инфраструктура. Изпълнението на поръчката обхваща следните основни дейности: 1. Изготвяне на детайлна концепция на системата за планиране и управление на ресурсите (ИИС); 2. Доставка и изграждане на хардуерна инфраструктура (с включена гаранционна поддръжка); 3. Доставка на софтуер и лицензи за работа на системата за планиране и управление на ресурсите; 4. Изграждане, инсталиране и конфигуриране на интегрирана система за планиране и управление на ресурсите; 5. Тестове за приемане на системата в реална експлоатация; 6. Обучение на персонала и др. Срокът за изпълнение е 36 месеца. Кандидатът трябва да е изпълнил поне една услуга с предмет, еднакъв или сходен с предмета на поръчката, през последните 3 години. Цената има 35% тежест при избора, а оферти могат да се подават до 11 януари 2016 г.
Източник: Капитал (23.11.2015)
 
Варненският вълнолом става като нов до края на 2015 година Вълноломът във Варна, който е на над 100 години, ще бъде изцяло обновен до края на 2015 година. Първият етап от реконструкцията, който вече започна, предвижда изграждането на удобни подходи и безопасни парапети за пешеходците, както и цялостна реконструкция на стената на вълнолома. За ремонта са предвидени 1, 2 млн. лв., съобщи Румен Арабаджиев, шеф на ДП "Пристанищна инфраструктура" във Варна. Той припомни, че съоръжението е строено през 1906 година, заедно с Пристанище Варна, а ремонт не е правен от 1999 година. През 2008 година бе извършено известно укрепване на вълнолома от Морска гара до фара. Реконструкцията сега включва ремонт по цялата му дължина, преди пасарелката в близост до Морска гара. Това е едно от най-романтичните места за разходка на варненци. През това лято в района беше изградена и атрактивна зона с цветя, палми и красиво място за развлечения край брега, което отвори града към морето. Ремонтът на вълнолома се извършва от фирмата "Хидроинженеринг", спечелила обществената поръчка, заедно с Центъра за проектиране и научни изследвания към Университета за архитектура, строителство и геодезия.
Източник: Монитор (04.12.2015)