Новини
Новини за 2014
 
Стратегия за развитие на Черноморието ще преобрази Созополският залив. Проблемът със собствеността обаче пречи за развитието на проектите. От 2014-та започват ремонти на остров Свети Кирик. Кейовата стена на Свети Кирик ще бъде прехвърлена на държавното предприятие Пристанищна инфраструктура и до лятото тя ще бъде ремонтирана. Това е първата реална стъпка от стратегията за развитието на созополския залив.„Всички знаят, че остров Св. Кирик бъдещето му е да бъде острова на културата. Това е част от стратегията за привличане на туристи по българското Черноморие”, обясни Павел Маринов, областен управител на Областна администрация Бургас. Идеята островът да се превърне в атрактивен туристически обект отдавна се коментира. При подводни археологически разкопки тук беше открито най-старото селище в Европа. Проучванията продължават. Но с годините мястото от 87 декара тъне в разруха. "Една готова, много скъпа инфраструктура се руши, разваля се, ограбва се, нищо че има постоянна охрана там постоянно нещо се отнася. Не бива, не бива наистина", посочи Панайот Рейзи, кмет на община Созопол. За местните хора, свързани с риболова и корабоплаването, най-добре е общината да стопанисва Свети Кирик. „Бихме искали да бъде тая територия за града ни, в крайна сметка цял живот си даваме данъците, но даже и пристанището не е собственост на града, не е собственост на общината”, обясни Антон Кюмурджиев, треньор по гребане. За повечето хора остава съмнението, че тук ще бъдат изградени поредните увеселителни заведения. "Те искат да го правят там хотели, мотели, не знам кво, такива работи. Това добре ли ще бъде? Какво добре, те самите дето искат да го правят утре ще почнат да говорят обратно- няма да има курорт, ще има там курорт, няма да има за вкъщи курорт", е мнението на живеещия в района Петко Илиев. В залива на Созопол има частна, общинска и държавна собственост. Чий интерес ще вземе превес и какво ще се случи с красивия созополски залив зависи от реализирането на стратегията за Черноморието.(БТВ)
Източник: Други (14.01.2014)
 
Морските пристанища с рекорден оборот, речните на минус Държавните морски пристанища отчитат рекорден оборот на обработени товари през 2013 г., докато речните са на минус заради проблемите с корабоплаването по Дунав. Това стана ясно от думите на транспортния министър Данаил Папазов, който представи в четвъртък отчета си. С най-добри резултати е "Пристанище Варна", където през миналата година са били обработени близо 11 млн. тона товари. Това е "абсолютен рекорд за последните години", отчете министър Папазов. Очакваната печалба на дружеството е 4.8 млн. лв. за 2013 г. Това е ръст над 16% спрямо 2012 г. През изминалата година пристанището във Варна е направило и инвестиция от 9 млн. лв. с купуването на два нови мобилни крана тип HMK 170 E. Отлични са и резултатите на "Пристанище Бургас", което е реализирало приходи от 20.58 млн. лв., което е с 5.3% над планираните. Очакваната чиста печалба на дружеството е 3.5 млн. лева при планирана 510 хил. лева, което е с около 588% над планираното, похвали се транспортният министър. На минус обаче е "Пристанище Русе". Обработените товари възлизат на 595 хил. тона, което е спад с 20.5% спрямо 2012 г., посочи Папазов. Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" обаче приключва годината с печалба от около 18 млн. лв. Прогнозните приходи на дружеството са над 73 млн. лв., а разходите са около 55 млн. лв. Направените инвестиции са за близо 12 млн. лв., което е с над 2 млн. лв. повече спрямо 2012 г., каза Папазов. Както всяка година, така и тази държавното предприятие "Ръководство въздушно движение" приключва с най-високата печалба от всички дружества, които са на подчинение на Министерството на транспорта. Печалбата на предприятието е малко над 30.5 млн. лв., което е с 11 млн. лв. повече в сравнение с 2012 г. "Летище София" също приключва годината с "рекордните 3.5 млн. обслужени пътници", отчете министър Папазов. Очакваната печалба преди данъци е 13.7 млн. лв., което е с 1.34 млн. лв. повече от планираната и с 3.25 млн. лв. повече спрямо 2012 г. След като през 2012 г. "Информационно обслужване" отчете загуба от 2.5 млн. лв., през тази година компанията излиза на печалба от близо 1.4 млн. лв., похвали се Папазов. На плюс е дори държавното предприятие "Съобщително строителство и възстановяване", което се очаква да приключи годината с 340 хил. лв. печалба. Това е с над 10% повече от заложеното в бизнес-плана и е най-високият постигнат финансов резултат за последните осем години, каза Папазов.
Източник: Медия Пул (17.01.2014)
 
Допуснаха две фирми до отваряне на цени в търга за пристанищен терминал Русе На 14 януари в ДП "Пристанищна инфраструктура" отвориха ценовите офертите само на две фирми, участвали в търга за обновяването на пристанищен терминал Русе: "Днепър М" ЕООД, Русе, и "Трансстрой Варна" АД. Комисията обяви и резултатите от проучване на техническите показатели. Комисията обяви, че тръжното досие на третия участник - "Перла МС", не е било разглеждано, тъй като кандидатът не е представил трите плика в един общ пакет, както се изисква по закон, а поотделно. По тази причина "Перла МС" беше дисквалифицирана от участие в тръжната процедура. "Днепър М" ЕООД" получи 70 точки от техническата обосновка и 100 точки за срок, а общият бал на компанията от първия етап на търга е 48 точки. Цената на русенската фирма е 272 988.12 лв. без ДДС. "Транстрой Варна" АД получи 55 точки за техническата обосновка, 30 точки за срок, или общо от първия етап – 28 точки. Цената на "Трасстрой Варна" АД е по-ниска от тази на "Днепър М" ЕООД и е 266 844.13 лв. без ДДС. Според тръжните условия ще спечели икономически най-изгодната оферта, която се изчислява на основа на комплексна оценка. В нея срокът за изпълнение има 20% дял, а техническото предложение и цената – по 40%. Най-вероятният победител е "Днепър М" ЕООД. Обществената поръчка е за "Рехабилитация на настилки в пристанищен терминал Русе-изток с два подобекта: рехабилитация на рампен жп коловоз и рехабилитация на площадка за обособяването й в открит склад". Търгът беше обявен с решение № РД-10-29/ от 13 ноември 2013 г. Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" откри процедура за избор на изпълнител. Офертите за участие се приемаха до 17.30 часа на 16.12.2013 г и бяха отворени в 10.30 часа на 17.12.2013 г. в Главното управление на ДП "Пристанищна инфраструктура" в София.
Източник: Строителство Градът (20.01.2014)
 
Възстановяването на морската естакада на нос Шабла е сред приоритетните обекти, включени в инвестиционната програма на държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” за 2014 година. Това съобщават от крайморската обшина като се позовават на писмо от Министерството на транспорта, изпратено до кмета на Шабла проф. Райна Бърдарева. За проектно-проучвателни работи, изграждане и строителен надзор на естакадата са предвидени 7 млн. лева, пише в писмото. Изграждането й е планирано за 2015-2016 година чрез допълнително съфинансиране с капиталови трансфери от държавния бюджет. С решение на Министерския съвет от 10 октомври 2012 година, съоръжението на нос Шабла е предоставено за управление на ДП „Пристанищна инфраструктура”. То е изградено през 60-те години за нуждите на нефтодобива, но в момента е почти разрушено, до него няма достъп и не се експлоатира. Уверението, че най-после ще започне възстановянавено на естакадата, е в отговор на многократните настоявания отправени от общината до ресорното министерство. Съоръжението е изцяло държавна собственост и играе важна роля при определяне на акваторията на страната ни, коментира проф. Бърдарева.
Източник: Дарик радио (22.01.2014)
 
ДП "Пристанищна инфраструктура" с нов устройствен правилник Новият устройствен правилник на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ) бе обнародван на 11.02.2014 г. в Държавен вестник. С приетите в него промени на териториалните поделения на предприятието в Бургас, Варна, Лом и Русе ще се делегират повече правомощия, като те ще имат статут насамостоятелни дружества с възможността да взимат собствени решения. Друга основна промяна е, че дейността на управителния съвет на предприятието ще се подпомага от стопански съвет, състоящ се от директорите на клоновете – териториални поделения на предприятието, и от директора на дирекция "Инфраструктура, акватория и собственост". Освен самостоятелността при вземането на решения, свързани с пристанищата в обхвата на действие на териториалното поделение, директорите на клонове на ДППИ, които формират стопанския съвет, ще имат задължения по изготвянето на проекта на седемгодишната програма за изграждане, реконструкция, рехабилитация, поддържане, развитие и управление на инфраструктурата на пристанищата за обществен транспорт с национално значение. В съответствие с принципа на пропорционалността при разходване на събраните приходи от пристанищни такси стопанският съвет ще изготвя и обсъжда с управителния съвет проектите и на годишните инвестиционни програми на ДППИ. Ангел Забуртов е новият генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура". Той зае мястото на кап. Мирослав Петров. Смяна има и в управителния съвет на ДППИ. На мястото на кап. Петров в него влиза Светослав Минчев, който е филолог по образование.
Източник: Строителство Градът (18.02.2014)
 
"БУЛРИС" е в тройката на най- добрите ИТ проекти на 2013 г. Проектът "Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав - БУЛРИС" е сред трите най-добри проекта на годината в областта на информационните и комуникационни технологии. Конкурсът "ИТ проект на годината – 2013" се организира вече десета поредна година и има за цел да стимулира институции и компании, изграждащи съвременна ИТ инфраструктура и ползващи информационните технологии за автоматизация на своята дейност. Речната информационна система, изграждана от ДП "Пристанищна инфраструктура", получи номинация в топ 50 на най-добрите проекти на годината, премина през прецизната селекция и бе отличен като един от трите най-добри в категорията национални ИТ проекти, реализирани в администрацията. В началото на 2014 г. първата фаза на проект "Създаване на речна информационна система в българската частта на р. Дунав – БУЛРИС" приключи успешно. Изградената система бе пусната в реална експлоатация и чрез нея се наблюдава корабоплаването по река Дунав. Системата предоставя възможност за детайлно визуално наблюдение на трафика и за автоматична идентификация на плавателните съдове. В първата фаза на проекта БУЛРИС бе формиран основният пакет от речни информационни услуги, свързани с изпълнението на ангажиментите на Р България по прилагането на директива 2005/44 на ЕС и обезпечаващи ефективен обмен на данни с останалите дунавски държави. В рамките на проекта до момента са построени четири специализирани кули, на които е разположена комуникационна техника. Други 12 съществуващи обекта бяха оборудвани с необходимите съоръжения за осигуряване на комуникационна свързаност между всички обекти по протежението на река Дунав. Операторите на речната информационна система, служители на ДП "Пристанищна инфраструктура", преминаха специализирано на обучение за ползване на функциите и различните модули на речната информационна система в българската част на река Дунав. БУЛРИС е мащабен комплексен проект, който включва изграждане на съвременна инфраструктура и комуникационна среда за предоставяне на информация за нуждите на корабоплаването на най-значимия воден транспортен коридор на Европа. Актуална информация за състоянието на фарватера и трафика ще съдействат за ограничаване на аварийните случаи. Системата предоставя възможност за ефективен обмен на данни за статистически и митнически нужди и съдейства за повишаване ефективността на партньорството между различните институции. Целта на системата е разгръщане и прилагане на хармонизирани речни информационни услуги за подпомагане на транспорта по вътрешните водни пътища и повишаване на безопасността на корабоплаването, експедитивността при обслужването на кораби и товари и контрола по опазването на околната среда. Проектът "Създаване на речна информационна система в българския участък на река Дунав" (БУЛРИС), се финансира от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма "Транспорт". Бенефициент на проекта е ДП "Пристанищна инфраструктура", а изпълнител на първата фаза е "Обединение БУЛРИС 2009". Цялостното изпълнение на БУЛРИС ще приключи в края на 2015 г., а общата стойност на инвестицията възлиза на 32 427 697 лв.
Източник: Строителство Градът (24.02.2014)
 
Внедрената Big Data от Софийска вода с първа награда в конкурса ИТ проекти 2013 Технологията за анализ на големи данни на Софийска вода (Veolia Environnement България) спечели първа награда в конкурса ИТ проекти 2013 в категория "Корпоративни проекти". ИТ директорът на Софийска вода Валери Пейков получи наградата от Евгений Иванов, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, по време на церемония на 19 февруари. ИТ дирекцията на Софийска вода АД разработи процеси и системи за автоматизирано управление на клиентски риск и поведение и на клиентски стратегии, приложимо както във водни компани, така и в ютилити сектора Единната информационна система за защитените зони от екологична мрежа Натура 2000, интегрирана с наличните ИС в различните структури на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е победител в категория "Администрация" в юбилейното 10-о издание на конкурса "ИТ проект на годината" на в. Computerworld България. Проектът е реализиран от консорциум "Натура-ГИС" с партньори ЕСРИ България и Териториална проектантска организация Варна. Подгласници в категорията на обществените организации са проектите за създаване на БУЛРИС – речна информационна система в българската част на р. Дунав на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" и информационната система, включваща е-регистър, чрез които НАП автоматизира обработката на искания за вземания в ЕС. Проектът БУЛРИС е изпълнен от "Обединение Булрис 2009" АД, включващо СИЕНСИС, ТехноЛогика, ДП "Съобщително строителство и възстановяване" и КРУП, консорциум "Дунав" и консорциум "БУЛ РИС 2". В категорията на корпоративните проекти в челната тройка освен решението в Софийска вода бяха номинирани и проектите "Изграждане на ИТ корпоративна архитектура на основата на облачни технологии" на "Приста ойл груп", реализиран от Майкрософт България, Виваком и Интелиджънт Системс България, и ДЗИ онлайн електронен портал на "ДЗИ - Общо застраховане" ЕАД, изпълнен от Скейл Фокус. Специалната награда за особен принос за развитие на електронните услуги в администрацията получи Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" към Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщения за проекта "Технологично интегриране на Електронната съобщителна мрежа и Националната мрежа на държавната администрация". Конкурсът "ИТ проект на годината" се провежда за десета година от вестник Computerworld България, част от ICT Media. През 2013 г. в инициативата се включиха общо 24 ИТ проекта, от които 13 бяха реализирани в администрацията и 11 в частния сектор.
Източник: Строителство Градът (24.02.2014)
 
Приключи европейски проект за сътрудничество между девет пристанища, чиято стратегическата цел е устойчивото развитие на транспорта и опазването на околната среда, съобщиха от Изпълнителната агенция "Пристанищна администрация" (ИАПА). Очаква се сътрудничеството между деветте пристанища да увеличи превоза на товари по река Дунав и възможностите за развитие на югоизточния европейски регион чрез приобщаване към стратегическите планове на Европейския съюз. Документът, изработен в хода на проекта DaHar II, съдържа професионални препоръки за развитието и стандартизирането на плавателните условия по река Дунав, посочват от ИАПА. В проекта, започнал през 2011 г., участват партньори от осем държави (Австрия, Белгия, България, Унгария, Румъния, Словакия, Хърватия и Сърбия), информират от ИАПА. Участници в проекта от България са пристанищата в Силистра и Лом.
Източник: Дума (10.03.2014)
 
В края на април трябва да е готова сградата на РИС-центъра в Русе В края на април трябва да приключи строителството на сградата на Центъра за речни информационни услуги в Русе, стана ясно при представяне на напредъка по проект "Създаване на речна информационна система в българската част на р. Дунав – БУЛРИС". Строителството й е част от фаза 2, лот 1 на проекта, който ДП "Пристанищна инфраструктура" изпълнява по ОП "Транспорт". Това е първата по рода си специализирана сграда за управление на корабния трафик. Автор на концепцията и проекта на съоръжението е екип на "Вамос архитектура и дизайн" ООД с ръководител арх. Николай Симеонов. В края на ноември м.г. приключиха основните строителни дейности по изграждането на РИС центъра и бе подписан акт 14 за приемане на конструкцията на сградата. До окончателното завършване на сградата предстои монтирането на вътрешните инсталации и осигуряване на комуникационните връзки на РИС центъра, на техническото оборудване и оформянето на фасадата в околното пространство. Припомняме, че изграждането на центъра започна през декември 2012 г. Изпълнител е консорциум "Дунав", в състава на който са "Крис груп" ЕООД, "ВТ инженеринг" ООД и БСА ООД. Стойността на договора е 5 986 752,89 лв. без ДДС. В рамките на контракта са възложени дейностите, свързани със строителство, техническо оборудване и обзавеждане на сградата на РИС център Русе, площадкови електро, ВиК и газови инсталации; вертикална планировка и озеленяване, извършване на реконструкция на съществуваща кейова стена на входа на пристанищен терминал Русе-запад и изграждане на нов жп прелез към ул. "Пристанищна" с постоянна организация на движението. Продължава и рехабилитацията на кейовата стена на входа на пристанищен терминал Русе-запад. Предвижда се цялостно реконструиране на съоръжението, което е разположено в непосредствена близост до изграждащия се център за речни информационни услуги. В подготвителния етап бе извършено заснемане на пукнатини, каверни и видими деформации по съществуващата кейова стена. Съставена е дефектационна ведомост и са избрани подходящите технологични решения за възстановяване и цялостна рехабилитация на съоръжението. Съществуващата наклонена кейова стена ще бъде частично разрушена, като горните 3-4 метра ще бъдат изградени вертикално, а конструкцията ще бъде подсилена. Сеизмичната интензивност в района, в който се изгражда РИС центърът и се реконструира прилежащата кейова стена, е от осма степен и това изисква специфични мерки за повишаване на стабилността на сградите и съоръженията. Технологичното решение съчетава изискванията за стабилност на бреговата част предвид строящата се в близост сграда, по-добра възможност за приставане на плавателни средства и запазване на функциите за защита на пристанищните съоръжения и брега срещу ледоход. Дължината на новата реконструирана кейова стена е около 145 метра. По протежение на кея ще бъде монтирано специализирано оборудване: съоръжения за безопасно приставане на плавателните средства, корабно електрозахранване, осветление и водоснабдяване, в т.ч. и за противопожарни нужди. Пешеходният достъп при високи води от плавателен съд до короната на кея и обратно ще става чрез понтон
Източник: Строителство Градът (10.03.2014)
 
Изграждането на интермодален терминал във Варна може да започне от 2015 г. Реалното строителство на новия интермодален терминал във Варна може да започне през 2015 г., каза днес в крайморския град министърът на транспорта и информационните технологии Данаил Папазов. По думите му в момента работна група прави заданието на съоръжението. Резултатите от дейността й трябва да станат ясни до края на този месец. Според Папазов терминалът ще има специализирани кейове за обработка на контейнери и на зърно. За проектирането на съоръжението ще бъдат необходими около 15 млн. лева. Работата по изграждане на интермодален терминал във Варна започна през миналата година. От министерството предложиха терминалът да включи пристанище Варна – Изток и железопътна гара Варна, които да бъдат обединени в общ комплекс. Идеята е средствата да бъдат осигурени от държавата, съвместно със собствени приходи на порт Варна и на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Днес Папазов посочи още, че пристанищата във Варна и Бургас имат предварителни договори, свързани с изграждането на "Южен поток". Те могат да извършват услуги, свързани с логистиката при изпълнението на проекта. С такива задачи може да бъде ангажирана и БДЖ. Във връзка със ситуацията в Украйна министърът коментира, че няма данни за необходимост от повишаване охраната на българските пристанища. Той посочи, че в портовете по принцип се вземат всички необходими мерки за сигурността им.
Източник: Инвестор.БГ (11.03.2014)
 
Възстановяване на пристанищно съоръжение при нос Шабла за 7.4 млн. лв. Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" търси строителна компания, която да възстанови водната естакада с островна площадка при нос Шабла. Пристанищното съоръжение е в лошо техническо състояние и се нуждае от спешен ремонт, за който е необходимо да бъдат направени - подробен анализ на повредите и обследване на прилежащата акватория и брегова ивица. Водният обект трябва да бъде въведен в експлоатация до 14 месеца след началото на ремонтните дейности. Според минималните икономически изисквания всеки участник трябва да докаже реализиран оборот за последните три години в размер на 14.4 млн. лв. и поне един изпълнен договор, сходен с предмета на поръчката през последните пет години. Всеки желаещ може да подава документи за участие до 24 април, които ще бъдат оценявани според техническо предложение с тежест 60% и цена – 40%.
Източник: Капитал (17.03.2014)
 
Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура” - партньор от българска страна в международния проект TEN ECOPORT - „Транснационално разширяване на мрежата на ECOPORT 8”, организира кръгли маси, на които ще продължи обсъждането на възможностите за съвместно управление и наблюдение на състоянието на околната среда в района на пристанищата Варна и Бургас. Дейностите в проекта се изпълняват съвместно между екипи от България, Гърция, Италия, Румъния, Албания, Хърватия и Черна гора и обхващат 14 европейски пристанища. Във фокуса на вниманието са проблемите за въздействието върху околната среда от различните видове икономически и социални дейности в пристанищните райони и урбанизираните зони в близост до пристанищата. На предстоящите кръгли маси, които ще се състоят на 19 и 20 март в Бургас и Варна, предстои да бъде обсъдено създаването на постоянно действащ орган, който да има консултативни функции по отношение на устойчивото управление на екологичните процеси в черноморските пристанища. Ще бъдат представени и разработените в рамките на проекта анализи на критичните екологични точки в пристанищата и модела за съвместно управление на екологичните процеси.
Източник: Бургас-днес и утре (17.03.2014)
 
Четири изключително модерни мониторинг-станции в Бургас измерват замърсяването в Черно море. Състоянието на водата се следи със спускаеми сонди и набиране на цялата база данни и резултати. Във Варна също предстои монтирането на мониторинг-станции на финала на проекта "Транснационално разширяване на мрежата на ECOPORT 8", съобщи шефът на териториалната структура на ДП "Пристанищна инфраструктура" Румен Арабаджиев, цитиран от Стандарт. Той посочи, че най-критичните места са в екваторията на пристанище Варн-изток, 3 и 4 кейово място и Варна-запад, 7 и 10 кейово място. По проекта са изградени станции за контрол и на пристанище Бар, Черна гора. Целта е постигане на екологично равновесие. В проекта участват екипи от България, Италия, Румъния, Черна гора и др. и обхваща 14 пристанища. Той е на стойност общо 2 млн. евро, като парите за българското партньорства са 150 000 евро.
Източник: profit.bg (21.03.2014)
 
Строителството на трафик кулите в Бургас и Варна започва. За първата копка на бреговия център, който ще управлява корабоплаването, на пристанището в Бургас в сряда ще пристигне зам.-министърът на транспорта Петър Киров. В четвъртък ще се даде старт и на изграждането на кулата във Варна. Събитието ще бъде от 13.00 часа до Аспаруховия парк. Проектът включва проектиране и изграждане на двата брегови центъра, а също така доставка и монтаж на машини и съоръжения. Целта е да се повиши ефективността и безопасността на морския транспорт. Общата инвестиция е на стойност 39 145 117,96 лв. с ДДС.
Източник: Новинар (16.04.2014)
 
Инвестират около 2 млн. лв. в брегови център на корабния трафик в Бургас Започна строежът на брегови център за управление на корабния трафик в Бургас, съобщиха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Първа копка направиха кметът на града Димитър Николов, зам.-министърът на транспорта Петър Киров и генералният директор на ДП „Пристанищна инфраструктура“ Ангел Забуртов. Стойността на проекта е около 2 млн. лв., а средствата са отпуснати по проект „Информационна система за управление на трафика на плавателни съдове – фаза 3“ по ОП „Транспорт“ 2007-2013 г. „Благодарение на Оперативна програма „Транспорт“ се влагат над 30 млн. лв. за развитието на Информационна система за управление трафика на плавателни съдове (VTMIS)”, каза Петър Киров. Проектът ще увеличи сигурността на корабоплаването и ще помогне за по-доброто опазване от замърсяване на морето, поясни той. На центъра се възлагат надежди да намали административната тежест при посещаването на българските пристанища от чужди кораби чрез изграждането на единно електронно гише. Сегашният брегови център е ситуиран в сграда, построена през 1997 г., която не предполага повече разширения. Затова се налага изграждане на нов брегови център, който да оправдае всички европейски изисквания. След приключването на строителството, което зам.- министърът се надява да стане до края на годината, ще се даде възможност за интегриране на всички комуникационни подсистеми в единна национална морска информационна система.
Източник: Инвестор.БГ (17.04.2014)
 
Започна състезанието за проектирането на интермодалния терминал във Варна Транспортното министерство започва процедурата за изграждане на интермодалния терминал във Варна. Ведомството обяви поръчка за избор на проектант на инфраструктурния комплекс, където ще става претоварване на товари между морски, автомобилен и железопътен транспорт. Същинската част по изграждането на обекта се очаква да започне през 2015 г., а в края на миналата година беше утвърден идейният проект. По предварителни оценки проектирането на обявеното съоръжение ще струва 12 млн. лв. без ДДС, а за строителството – 1 млрд. лв., като за финансирането министерството ще търси публично-частни партньорство и европейски средства. След месец (9 юни) ще станат ясни потенциалните кандидати за проектирането на транспортния комплекс, когато изтича и срокът за оферти. Дотогава най-вероятно ще се сформират строителни партньорства, тъй като финансовите изисквания към компаниите са високи. От публичната програмата за растеж на регионите са осигурени средствата за проектиране. Източниците на финансиране за строителството и точната цена все още са неясни. Очаква се след изработката на техническия проект да се определи и сумата на проекта, като само стойността на кейовата стена ще бъде около 90 млн. лв. Засега идеите на ведомството са средствата да бъдат осигурени от държавата съвместно със собствени приходи на порт Варна и на държавната "Пристанищна инфраструктура", като ще се търси и еврофинансиране. Със сигурност големите проектантски компании ще проявят интерес към търга заради високата стойност на поръчката. Заради финансовите изисквания фирмите, които смятат да кандидатстват самостоятелно, най-вероятно ще бъдат малко. Според условията изискваният общ минимален оборот за последните три години е 15 млн. лв. без ДДС, а за проектиране – 12 млн. лв. без ДДС. Освен това кандидатите ще трябва да представят и големи банкови гаранции и да докажат опит в подобно по мащаб проектиране като минимум един изпълнен договор, сходен с поръчката за последните три години. Техническият проект трябва да бъде представен на възложителя до девет месеца след сключването на договора. Изборът на изпълнител ще бъде според икономически най-изгодната оферта, базирана на комбинация от финансови и технически показатели, които ще имат тежест съответно от 40 и 60% Терените, върху които ще бъде изграден интермодалният терминал, са държавни, общински и частни, които ще се отчуждават. Строителството ще включва преместване на пристанище Варна-изток и изграждане на нова железопътна гара в квартал "Максуда". Предвижда се първо да си изгради новата инфраструктура, която да поеме обема от товари, които сега обработва пристанище Варна-изток, и да се премести пътническият терминал. Новото съоръжение ще има специализирани кейове с дълбочина 12.5 м за обработка на зърно, като ще бъдат изградени пет корабни места за обработка на контейнери, зърно и смесени товари. Според проекта ще бъде изградена нова пътна инфраструктура за транспортния комплекс, която да поеме целия трафик към и от него, като мрежата ще извежда автомобилите към магистрала "Хемус". На мястото на сегашното пристанище ще бъдат изградени атракционни зони, заведения и хотели, за които ще има отделен търг за проектиране.
Източник: Капитал (08.05.2014)
 
Интермодалният терминал във Варна ще отнеме три години и ще струва 300 млн. лева Пристанище Варна – Изток трябва да бъде изместено на нова, по-голяма територия, където да се разширява, без да пречи на града, каза министър Данаил Папазов при оглед на терена за бъдещия интермодален терминал от кораба "Атанас Димитров". С него бе и министър-председателя Пламен Орешарски, на когото министър Папазов разказа за изпълнението на дейностите по проекта. Според него, три години след издаването на строителните разрешения е реалистично интермодалният терминал във Варна да бъде изграден. Изпълнението му заедно със съоръженията ще струват около 300 млн. лева. На 30 април бе обявен конкурсът за избор на изпълнител на работен проект за терминала, като че очаква на 10 юни да бъдат обявени участниците в него. Освен проект за съвременен интермодален терминал в конкурса се изисква и изработване на два идейни проекта за изграждане на съвременна рекреационна зона на мястото на сегашното пристанище Варна – Изток, която да се превърне в атракцията на Варна. Интермодалният терминал ще бъде в района на "Максуда", като строителството ще се извършва на юг от жп линията Варна – София и няма да засяга урбанизираната територия, като се цели всички пътни връзки да изведат товарния трафик извън центъра на града. Предвидено е изграждането на кейова стена с дължина около 1100 м, на която ще могат едновременно да се обработват 5 или 6 кораба. Корабните места ще са специализирани за обработка на контейнери и зърно по най-модерните технологии. Интермодалният терминал в района на град Варна трябва да осигури качествено нови логистични възможности за претоварване на товари между трите вида транспорт морски, железопътен и автомобилен, със съответните технически и технологични комбинации между тях. Приоритетно ще се изгради и пристанищна инфраструктура и съоръжения, които да обслужват основните за региона товари – контейнери, зърнени товари и някои генерални товари, в т. ч. тежки и извънгабаритни товари. Теренът, върху който ще се изгради терминалът, включва имоти, управлявани от ДП "Пристанищна инфраструктура" и НК "Железопътна инфраструктура". На територията на съществуващия стар терминал Варна – Изток (Зона 2) ще се развие нова инфраструктура, стимулираща появата и засилването на пътническо и круизно плаване, яхтени и спортни дейности, научноизследователски и информационно-статистически дейности, културни дейности и др. Нов Пасажерски терминал ще се обособи на 7-10 кейово място при стриктното спазване на изискванията на Международния кодекс за сигурност на корабите и пристанищата (ISPS). Така ще се осъществят очакванията на гражданите и туристите на Варна за бърз и директен достъп до морето.
Източник: Строителство Градът (17.05.2014)
 
Вълноломът в Бургас ще бъде рехабилитиран, заяви шефът на “Пристанищна инфраструктура” Илиян Тенекеджиев в интервю за stroitelstvo.info. Вълноломът е изграден още при строежа на пристанището през 1902 г. и за да изпълнява новите функции, било необходимо той да бъде ремонтиран, от една страна, с оглед по-добрата защита на прилежащите съоръжения, а от друга, за да може да бъде използван като пешеходна зона. Изпълнението на този проект щяло да бъде осъществено през 2015 г. Тенекеджиев пояснява, че планираните инвестиции в пристанищна инфраструктура за териториалното поделение в Бургас е в размер на 4 022 000 лв. Една от най-важните задачи за годината щяла да бъде разделянето на общите инженерни ел. мрежи на територията. Близо 3 млн. лева били предвидени за рехабилитация за постигане на проектни дълбочини на пристанищните терминали в района на действие на териториално поделение – клон Бургас. Наличието на недостатъчни дълбочини в акваториите на пристанищните терминали затруднявало маневрирането и безопасността на швартоване на корабите. "Планираме и изграждане на система за мониторинг на брегови и плаващи средствата за навигационно осигуряване от нос Емине до устието на р. Резовска. В момента следим състоянието им, като извършваме периодични прегледи или получаваме сигнали от капитаните на кораби. Новата мониторингова система ще позволи в реално време да се констатира промяна на параметрите на навигационното оборудване, локализацията и целостта на съоръженията", споделя директорът.
Източник: Бургас-днес и утре (30.07.2014)
 
Държавно предприятие «Пристанищна инфраструктура» сключи договор с «MTBS – Инфра Кеър» ДЗЗД за разработване на концепция за развитие на българските пристанища за обществен транспорт с национално значение на база на очакваните товаропотоци. Договорът е на стойност 880 124 лева, a средствата са в рамките на проектa „Техническа помощ за развитие на българските пристанища”, финансиран по Приоритетна ос 5 „Техническа помощ” на Оперативна програма „Транспорт”, информира специализираното издание maritime.bg. Задачата на избрания с открита процедура по реда на ЗОП изпълнител обхваща разработването на анализ на състоянието и тенденциите в международните превози на пътници и товари като част от пристанищната дейност, изготвяне на перспективна прогноза за динамиката на товарооборота, за търсенето и предлагането на пазара на пристанищни услуги, както и анализ на стратегическите фактори, оказващи въздействие върху сектора. Изпълнителят по договора ще трябва да анализира бъдещите възможности за финансиране на дейности за развитие на пристанищата и технологиите за обработка на товарите с оглед ролята и мястото на българските пристанища за обществен транспорт в общоевропейските транспортни коридори. Концепцията трябва да интегрира различните политики, свързани с устойчивото развитие на водния транспорт и да бъде основа за формиране на визия за развитието на пристанищния сектор в България.
Източник: Класа (27.08.2014)
 
Служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова назначи за изпълнителен директор на ИА "Проучване и поддържане на река Дунав" Здравко Цонев, съобщиха от пресцентъра на министерството. Здравко Цонев е завършил ВНВМУ "Никола Вапцаров" – Варна, като инженер корабоводител. През 1994 г. завършва и специалността машинен инженер в Русенския университет "Ангел Кънчев". Здравко Цонев започва кариерата си през 1981 г., като офицер от Военноморския флот. През 1987 г. той започва работа в "Хан Кубрат" АД, като инженер технолог, а през 1992 г. става изпълнителен директор на фирмата. От 1996 г. до 2011 г. е капитан на кораб към БРП АД. От 2011 до 2013 г. Здравко Цонев е изпълнителен директор на ИА "Проучване и поддържане на река Дунав". От днес, за нов член на Управителния съвет на ДП "Пристанищна инфраструктура" е назначена Десислава Димитрова, на мястото на Светослав Мичев. Десислава Димитрова е завършила висшето си образование в Университета за национално и световно стопанство – София, като последователно придобива степен бакалавър по "Икономика на транспорта", магистър по "Маркетинг" и магистър по "Международни икономически отношения". От 2010 г. до 2012 г. е завършила програма за развитие на лидерските умения в университета в Шефилд /The University of Sheffield, CITY College, Executive education center/. От 2002 г. до сега заема различни ръководни позиции в Мобилтел ЕАД. От 2000 г. до 2002 г. е била началник на отдел "Транспорт и логистика" в Леон Транс ЕООД. Доц. д-р Георги Димитров е назначен за нов член на Управителния съвет на ДП "Ръководство на въздушното движение". Той заема мястото на Антон Джаджев. Георги Димитров е завършил право в СУ "Св. Климент Охридски" и е защитил докторантура по право в Католическият университет Льовен, Белгия. Георги Димитров има богата преподавателска кариера. В момента е доцент в Университета по библиотекознание и информационни технологии – София и в Българската академия на науките, Лаборатория по компютърна вирусология – София. Преподава и в СУ "Св. Климент Охридски", Технически университет – София, Великотърновски университет "Св. Св. Кирил и Методий", Център за обучение на адвокати "Кръстю Цончев". От 1993 г. има професионален опит в областта на юридическите услуги. Член е на редица международни професионални организации, както и на различни експертни структури. Участвал е и в изготвянето на редица законодателни проекти. Автор и съавтор е на монографични трудове, книги, статии и публикации в сферата на правото и информационните технологии.
Източник: Преса (28.08.2014)
 
От 02.09.2014 г. влизат в сила промени в Тарифата за пристанищните такси, събирани от Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура”. Във връзка с промяната на 01.09.2014 г. ще се извърши профилактика на базата данни и планирано обновяване на софтуерния продукт. По време на профилактиката временно се преустановява издаването на фактури за дължимите корабни такси. Промените стават с министерско постановление и са свързани с посещенията на кораби в българските морски и речни пристанища. Добавена е нова такса за приемане и обработване на отпадъци - резултат от корабоплавателна дейност, последната свързана с законовото изискване за осигуряване на пристанищни приемни съоръжения за битово-отпадни води. Промените са съобразени с изискванията в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на страната, както и с международни изисквания. Те се отнасят до пристанищните приемни съоръжения за отпадъци от експлоатацията на корабите и на остатъци от товари. Нововъведената такса ще засегне пристанищата за обществен транспорт в Бургас и Варна.
Източник: Бургас-днес и утре (01.09.2014)
 
Община Варна си иска част от пристанище Община Варна поиска от държавата да предостави за безвъзмездно ползване 27 дка от пристанище Варна-изток, които да бъдат превърнати в зона за отдих. Предложението за рестарт на старата идея е на кмета Иван Портних и беше гласувано единодушно от общинския съвет, въпреки че преди това имаше дебати. Проф. Николай Джагаров от БСП припомни, че отварянето на порта е обвързано със зациклилия проект за строеж на интермодален терминал под кв. “Максуда”. “Логиката изисква първо той да се реализира, защото в пристанището работят 1000 души”, обясни Джагаров. Андрей Василев от “Нашият град” пък поиска гаранции, че бъдещата зона за релакс няма да се превърне в кебапчийница. “Там ще има спортни площадки, парк и атракциони”, увери зам.-кметът Пейчо Пейчев. Той припомни, че и в Общия устройствен план на Варна тази част от порта, която сега се стопанисва от ДП “Пристанищна инфраструктура”, фигурира като зона за отдих. “Сега там има само купища железа. Ако искаме да развиваме туризъм, трябва да отворим Варна към морето”, смята Пейчев. Варна иска от правителството и да стопанисва 10 г. Аладжа манастир.
Източник: Труд (13.11.2014)