Новини
Новини за 2012
 
Десетте най-големи длъжници сред държавните компании дължат близо 6 млрд. лв. Най-много са дълговете на НЕК, общо 2,17 млрд. лв. Следват БДЖ и АЕЦ "Козлодуй", чиито задължения по последни данни възлизат на 767 и 750 млн. лв. В челото са още ТЕЦ Мини "Марица-изток 2" с 648 млн. лв., столичната "Топлофикация София" - 548 млн. лв. В топ десет са и "Булгаргаз", НКЖИ с 213 млн. лв. и Мини "Марица-изток", които дължат 209 млн. лв. В списъка са и "Пристанищна инфраструктура", Столичната компания за градски транспорт, "Летище София" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (09.04.2012)
 
Десетте най-големи длъжници сред държавните компании дължат близо 6 млрд. лв. Това съобщи Георги Ангелов от "Отворено общество", цитиран от profit.bg. Най-много са дълговете на НЕК, общо 2,17 млрд. лв., съобщи Ангелов. Следват БДЖ и АЕЦ "Козлодуй", чиито задължения по последни данни възлизат на 767 и 750 млн. лв. В челото са още ТЕЦ Мини "Марица-изток 2" с 648 млн. лв., столичната "Топлофикация София" - 548 млн. лв. В топ десет са и "Булгаргаз", НКЖИ с 213 млн. лв. и Мини "Марица-изток", които дължат 209 млн. лв. В списъка са и "Пристанищна инфраструктура", Столичната компания за градски транспорт, "Летище София" и "Булгартрансгаз".
Източник: Стандарт (09.04.2012)
 
През това лято ще започне първият етап по изграждането на пасажерския терминал на пристанище Бургас, съобщи за BurgasNews изпълнителният директор Диян Димов. Изборът на време не е случаен. Преди това ще бъде реализиран втори проект между порта и "Ремотекс"-Раднево по изграждането на най-големия компактен багер в света. Той отново е предназначен за оборудване за мините в Австралия. Миналата година беше реализиран същият съвместен проект. "От първи май ще стартира вторият насипообразовател, който е по спечелена поръчка от тази фирма. В рамките на два месеца той ще бъде сглобен и ще бъде експедиран към Австралия. След освобождаване на площадката започва работата по първата фаза за изграждане на пасажерския терминал с 1 500 кв.м РЗП. "На тази площ ще може да се посрещат 100 хиляди пасажера в рамките на един сезон. Съвместно с ДП "Пристанищна инфраструктура" и "Пристанище"-Бургас подготвяме съобразно изискванията на пасажерските круизни оператори условията, на които терминалът трябва да отговаря". Сред тях са пропускателна способност, условия за почивка, санитарно-хигиенни условия, прилежаща площ и редица други изисквания. Ще бъде изградена инфраструктура за посрещане на 30-40 автобуса за бърза експедиция на пътуващите, както и развлекателни зони. Предвижда се първата фаза да бъде приключена на 1 септември 2013 година. "Към тази дата трябва да бъде подготвена и зона за културен център. Финансирането е осигурено. Общината започна проектиране на подходите към СПА хотел "Приморец" и Фрегатата, както и пълната реконструкция на ул. "Ал. Батенберг". Визията на жп гарата и тази част ще бъдат в един стил", поясни Диян Димов. Той информира, че вече е избрана и фирма, която ще подготви техническото задание за инженеринга, но не разполага с точната информация за името й.
Източник: Бургас-днес и утре (10.04.2012)
 
„Първата крачка за реализирането на Зоната за обществен достъп на бургаския порт вече е направена. Държавното предприятие „Пристанищна инфраструктура" обяви процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет „Нов пътнически терминал от 1-во до 4-то корабни места на пристанищен терминал Бургас – Изток. Инженеринг за изграждане на международна морска гара”. С този акт реалната работа вече започна”, съобщи председателят на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения към НС Иван Вълков. Целта на поръчката е да бъде проектирана сграда, представляваща международна морска пътническа гара (Модул 1 и Модул 2), като елемент от новия пътнически (круизен) терминал, както и да бъде построен Модул 1 от морската пътническа гара. „Морската гара ще може да приема и обслужва всички пасажерски лайнери, посещаващи Черно море. Няма да бъде проблем дори акостирането на 300-метров кораб. Територията на гарата ще бъде благоустроена, ще се изгради съвременна инфраструктура, която ще включва паркоместа, зелени зони, осветление, както и достъп на пешеходци и автомобили. Проектът се предвижва с общите усилия на държавата, Община Бургас и администрацията на пристанището”, каза още Вълков, който е народен представител от ГЕРБ-Бургас.
Източник: Бургас-днес и утре (18.07.2012)
 
Пристанище "Бургас" ще има пътнически терминал. Обществена поръчка за изграждането му обяви държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" към Министерството на транспорта. Индикативната стойност на проекта е 3.3 млн. лв., а крайният срок за изпълнение - 30 септември 2013 г. Датата не е случайна. На 5 октомври трябва да акостира Celebrity Constellation - голям круизен кораб на международната компания Royal Caribbean. На 13 октомври се чакал втори. "Сградата ще представлява международна морска гара, чиято цел ще бъде да се поемат криузните плавания в Черно и Средиземно море", се казва в документацията за търга. Проектът предвиждаше изграждане на нов пътнически терминал на пристанището, пешеходен достъп до вълноломната стена, рехабилитация на кейовите места, паркинги, яхтено пристанище, изграждане на мултифункционален комплекс и т.н. Беше предвидено и възстановяване на някои промишлени постройки и изнасянето на индустриалната дейност извън района. Идеята е това място да се превърне в едно от най-атрактивните в града - с аквариум, конгресен център, хотели, атракции. Проектът обаче не беше одобрен за финансиране по Оперативна програма "Транспорт". Кандидатите да строят пътническия терминал трябват да имат оборот от поне 9.9 млн. лв. за предходните 3 години. Документация се продава до средата на август.
Източник: Дневник (30.07.2012)
 
Само три обединения в търга за морска гара Бургас В последния понеделник на август 9-членна комисия на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" отвори трите оферти за инженеринг на морска гара Бургас. Първи по реда на подаване на документите е обединението "Техномаш прогрес", съставено от "Техномаш прогрес" (водещ партньор), "Вамос" ООД и ПРОНО ЕООД. Втори е консорциум "Супер Бургас", съставен от "Щрабах" ЕАД, "Щрабаг" АГ (двете заедно са водещ партньор), "Понсстройинженеринг" ЕАД и "Атика Р5". Последният участник е ДЗЗД "Терминал Бургас". Той е съставен от шестима партньори: "ЛА Инженеринг", "БД Арх", "МММ Строителни конструкции", "БГ Дивелъпмънт" ДЗЗД (съставено от лицата Данаил Кирилов и Валентина Сотирова), "Експерт 95" ЕООД и "Комфорт Варна". За разлика от първите двама участници третият не представи пълна документациия и комисията ще изисква от него допълнителни удостоверения. Няма краен срок за вземане на крайното решение. След допълнително уведомление ще бъдат отворени ценовите оферти на участниците. Предмет на поръчката е инженеринг на сграда за нов пътнически терминал със съответните външни връзки, озеленяване, пристанищна инфраструктура и трафик кула. Индикативната стойност е 3.3 млн. лв. без ДДС, срокът за изпълнение е краят на септември 2013 г.
Източник: Строителство Градът (28.08.2012)
 
Трима искат да строят Речно-информационния център Русе Три оферти са подадени в Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" за избор на изпълнител за "Изграждане на речно-информационен център Русе": "Техноимпортекспорт" АД; "Консорциум Дунав", включващ фирмите "Крис Груп" ЕООД, "ВТ Инженеринг" ООД и "БСА" ООД; третият кандидат-изпълнител е "Тотема Инженеринг" ЕАД. Това стана ясно при отварянето на офертите през изминалата седмица. Резултатите от разглеждането и оценката на офертите се очакват до 11 октомври. Процедурата обхваща дейностите по изграждане, техническо оборудване и обзавеждане на сградата на РИС център Русе, вертикална планировка и озеленяване на прилежащото пространство, реконструкция на съществуваща кейова стена на входа на пристанищен терминал Русе-запад и изграждане на вътрешен път изграждане на постоянна организация на движението за достъп до сградата и жп прелез към улица "Пристанищна" в Русе. Силуетът на високотехнологичната сграда на бъдещия център за речни информационни услуги ще бъде изцяло интегриран като пространствено-обемно решение в градския пейзаж на пристанищната част на град Русе. Проектът е на столичното архитектурно студио ВАМОС ООД с ръководител на колектива и проектант по част "Архитектурна" арх. Николай Симеонов. Поръчката е в изпълнение на проект "Създаване на речна информационна система в българския участък на река Дунав-БУЛРИС", лот 1 "Изграждане на РИС център Русе и строителен надзор". Финансира се чрез приоритетна ос 4 "Подобряване на корабоплаването по морските и вътрешните водни пътища" на ОП "Транспорт" с бенефициент ДП "Пристанищна инфраструктура". С изграждането на РИС – център Русе, на практика стартира втората фаза от изпълнението на проекта. През месец август бе прекратена процедурата за изпълнител на лот 3, фаза 2 от проекта "Внедряване на система за мониторинг и заснемане състоянието на речното дъно", като предстои повторното й обявяване.
Източник: Строителство Градът (17.09.2012)
 
Холандският посланик с лобистки натиск върху транспортното министерство Холандски компании с усиленото лобиране на своя посланик се опитват да получат договор за извършване на услуги по търсене и спасяване, информира klassa.bg източник от транспортното министерство. Асоциацията на собствениците на корабни влекачи, доминирана от холандската „Мултрашип“ усилено атакуват ведомството на Ивайло Московски за да получат договор за т.нар. „дежурен влекач“. В същото време министерството разполага със собствени влекачи – „Перун“ и „Мизар“. В момента те са прехвърлени на ДП „Пристанищна инфраструктура“, като за да влязат отново в експлоатация са необходими възстановителни ремонти и осигуряване на екипаж. Основната теза на холандците е, че закупуването и ремонт на спасителни средства от българска страна ще натовари държавния бюджет. В същото време те предлагат да „усвоят“ тези средства, като извършват дежурства с влекачи, чието основно предназначение е да извършват провлачване. Притеснителното е, че проектът за „дежурен влекач“ се държи скрит не само от обществото, но и от морските специалисти. На специална закрита среща под патронажа на холандския посланик в началото на юни бяха допуснати само членовете на асоциацията и ръководители от ИА „Морска администрация“ и Гранична полиция, със специални условия против изнасянето на информация (срещата се проведе по правилото „Чатъм хаус“, което въвежда подобни ограничения). Екипът на „Класа“ бе любезно изгонен от секретаря на асоциацията г-н Калин Борисов, който ни обеща, че презентациите от срещата ще бъдат публикувани на страницата на сдружението. Което и до момента не е станало. Основният проблем пред сключването на договор за „дежурен влекач“ и източването на средства от бюджета е съществуването на спасителния кораб „Перун“. Като специализиран многофункционален плавателен съд, неговото основно предназначение е търсене и спасяване и за гасене на големи морски пожари, но освен това той може да влиза в горящ разлят нефт на морската повърхност и куп други специализирани работи. „Перун“ може да оказва помощ и на подводници, да извършва технически и водолазни работи на дълбочина до 60 метра. В последните години бяха направени опити за тайна продажба на „Перун“, като куриозното бе, че му бе направена „оценка” за смешните 50,000 евро, а реалната му цена дори в сегашното му състояние е около десет милиона. Продажбата бе предотвратена благодарение на варненската морска общественост и на изнесените данни за злоупотреби в медиите. Още с идването на ГЕРБ на власт тогавашният транспортен министър Александър Цветков заяви, че далаверите с "Перун" отиват в прокуратурата. Резултат от това все още няма. Новото ръководство на транспортното министерство направи опити да се намерят средства и „Перун“ да бъде възстановен. Въпреки това по информация на „Класа“ ремонтът е блокиран заради намесата на лоби в транспортното министерство. По този начин се продължава с политиката на бившето ръководство на морската дейност в лицето на бившите директор Николай Апостолов и министър Петър Мутафчиев, които със своето бездействие обслужиха чужди интереси и досъсипаха спасителната дейност. За разлика от България, където намесата на един чужда компания и нейното лоби блокира морското спасяване, в голяма част от черноморските и балтийски страни се полагат сериозни грижи по възстановяване и модернизацията на тази дейност на принципа „три в едно” (хуманитарно и търговско спасяване и ликвидация на разлят нефт) . Сред страните, които в последните 2 години въведоха в експлоатация специализирани кораби, включително и от типа на „Перун“, са Русия, Естония, Украйна, Румъния и Полша. В коментар за “Класа“ от полската морско спасителна служба се похвалиха, че от пролетта в експлоатационна служба е приет нов специализиран спасителен кораб. Техниката е доставена по линия на европейските присъединителни фондове, като цената на един кораб е около 8 милиона евро. От тях националното съфинансиране е около 15%. Специализираният съд е третия, доставен на Полша по тази програма. Тази година държавата бе разтресена от редица бедствия – земетресения, наводнения, пожари, атентат. Те показаха за пореден път, че държавата ни до голяма степен е неподготвена за кризисни ситуации. Нужен ли е пореден морски инцидент с жертви, за да се сетят отговорните институции, че човешкият живот е по-важен от финансовите интереси на чиновници по различни етажи на властта? Още повече, че рано или късно всеки си понася отговорността, коментираха експерти от бранша.
Източник: Класа (24.09.2012)
 
Тихо! Концесионираме След известно затишие концесионирането на пристанища отново кипи с пълна пара, но безшумно за публиката. Намирането на частни компании, които да инвестират в държавните пристанища и да поемат управлението им, е част от концесионната стратегия на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Единствената концесия, отдадена по времето на това правителство до момента, е на двата терминала за насипни товари (стар и нов на пристанище Бургас), която беше спечелена от Параходство "Български морски флот". То се задължи да изплаща заемите на пристанището, както и да инвестира над 100 млн. евро. От август тази година обаче откритите процедури за концесия от страна на Министерския съвет зачестиха. Офертите за три дунавски пристанища - Лом, Русе-запад и Видин-юг, както и за това в Несебър вече са отворени и към момента се разглеждат от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Надпревара между кандидати се очертава единствено при Видин, където офертите са три. За останалите претендентите са по един. По информация на "Капитал" за двете кейови места на "Видин-юг" се състезават производителят на гуми "Видахим", ТЕЦ "Свилоза" и Параходство "Българско речно плаване", част от групата "Химимпорт". Дружество от същата група - "Порт Инвест", е единственият кандидат за Лом. За другите две пристанища самотни оферти са подадени от консорциуми. Предложение за Несебър е подало "ВИДМАР" ДЗЗД, което се свързва с мажоритарния акционер в Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев. Най-голямата мистерия е при пристанищен терминал Русе-запад, където за едноименния участник "Пристанищен терминал Русе-запад" ДЗЗД не може да се открие никаква информация в публичните регистри. Според източници от пазара обаче най-сериозен интерес към него също е проявил Василев, който контролира и разположената в близост "Корабостроителница Русе". Изводите са няколко. "Химимпорт" затвърждава интересите си в пристанищния бизнес, а Корпоративна търговска банка започва да навлиза в нова бизнес ниша. Състезания (освен за най-малкото от всички) не се очертава да има. Българските пристанища не са привлекателни за чуждите пристанищни оператори с опит, които имат интерес към по-големи обекти. На местна почва обаче и малкото по-големи (като Бургас и Русе например) биват разбивани на части, а до концесия на най-атрактивното пристанище - Варна, най-вероятно няма да се стигне по време на това правителство. Тридесет и девет. Точно толкова са били пътническите кораби, посетили пътническото пристанище в Несебър през изминалата 2011 г. според отчета на "Пристанище Бургас", към което принадлежи. Пристанището обаче е атрактивно по няколко причини. Първо, минималният обем инвестиции, които е поискало за него министерството на транспорта, е едва едва 680 хил. лв. без ДДС през първите 10 години и поне 2.18 млн. лв. за целия срок на договора. Второ - несебърският порт бе модернизиран с публични средства от над 2 млн. лв., отпуснати от държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура", и е в добро състояние. Трето - освен от пасажерски кораби пристанището може да се ползва от яхти, от редовната през лятото транспортна линия от Несебър до Созопол и Варна с т.нар. комети, както и от атракционните корабчета за туристически разходки. Има и немалък брой търговски обекти. Не на последно място - по Южното Черноморие пристанището няма алтернатива, тъй като пътнически терминал в Бургас липсва. Там пасажерски кораби спират само инцидентно, когато терминалът в Несебър се окаже твърде плитък. Бургаската община от години обаче има желание да бъде изграден пътнически терминал, като за 2013 и 2014 г. вече са договорени 5 посещения на големи круизни кораби в Бургас. Преди две седмици обаче процедурата за изграждане на пътнически терминал на пристанище Бургас беше прекратена, тъй като ценовата оферта на единствения допуснат кандидат е била по-висока от индикативната стойност, а от "Пристанищна инфраструктура" не дадоха еднозначен отговор дали процедурата ще бъде подновена, или Несебър ще остане единствена възможност. Въпреки тези предимства на пристанището в Несебър кандидатът е само един - консорциумът "Видмар", който се свързва с Цветан Василев. Съдружници в него са "Водстрой 98" и "Марков и син". Първата компания се контролира от Иван Мирински, който чрез своята "ПМ Контрол" през 2008 г. придобива 96% дял за 2 млн. лв. Сделката е финансирана с банков заем от КТБ. Според отчета на "Водстрой" за 2011 г. то има заеми за общо 20.8 млн. лв. от КТБ, а справка в Имотния регистър показва, че централата му на софийската ул. "Шандор Петьофи" 13-15 е ипотекирана в банката. През 2011 г. "Водстрой 98" приватизира "Промишлено строителство холдинг" за 12 млн. лв. и заедно с него е активен участник във всевъзможни инфраструктурни обществени поръчки, често в консорциуми и с други играчи. Другият съдружник, "Марков и син", е малка бургаска компания за морско агентиране, собственост на "МВМ консултинг", което е еднолично дружество на Магдалена Трайкова. Това обаче е отскоро, тъй като тя придобива компанията на 17 октомври (седмица преди създаване на консорциума) за 50 хил. лв. Магдалена Трайкова е управител на "Бояна пропърти мениджмънт", изцяло дъщерно дружество на "Инвест мениджмънт", което е компания на фамилния "Тръст Василеви" - собственост на Цветан Василев, съпругата му Антоанета и дъщеря им Радосвета. На 23 октомври "МВМ консултинг" е придобила и самото "Бояна пропърти мениджмънт" за неизвестна сума. Името на мажоритарния акционер в Корпоративна търговска банка се спряга и около концесията на един от терминалите в Русе - Русе-запад (10 корабни места), като според няколко независими източника зад подадената оферта стои русенската корабостроителница, която се намира точно на терминала. Името на кандидатствалия консорциум не може да се открие в публичните регистри, като вероятно обяснение е то да е прекръстено впоследствие. Мажоритарен собственик на "Корабостроителница Русе" е компанията "Шип инвест", която е регистрирана на софийската ул. "Дебър" 17. Там е и седалището на "Бромак", която е еднолична собственост на Цветан Василев и чрез нея той е мажоритарен акционер в КТБ. "Шип инвест" е собственост на "Афлик България" и "Вивес", което също е имало регистрация на този адрес. "Вивес" е собственост на Александър Цветков (90%) и Бисер Лазов (10%), а предишен собственик е Венета Николова. През 2007-2008 г. тя е в управата на "Нова българска медийна група", а "Вивес" притежава 50% от дружеството, като останалите са на Ирена Кръстева. Отделно според данни в Търговския регистър "Корабостроителница Русе" е заложена срещу кредит в КТБ. Сигнал за интереса на банкера към пристанището в града е и регистрирното в началото на 2011 г. "Порт инвест Русе". То е еднолична собственост на "Афлик България", което на свой ред има само един акционер, регистрираната във Великобритания Afflick Limited. В борда на "Афлик" е Бисер Лазов, който е съдружник с Цветан Василев в "Естейд" и е в управата на редица свързани компании, включително и в "Мел финанс" (заедно с Цветан Василев). Друг директор в дружеството е бил наскоро починалият член на надзора на КТБ Янчо Ангелов. Изискванията на министерството за терминала в Русе все пак са по-високи от тези в Несебър. Кандидатът трябва да инвестира минимум 7.4 млн. лв. по време на концесията, като 4.6 млн. лв. от тях трябва да са инвестирани през първите 6 години. Това всъщност е първият опит за отдаване на части от русенското пристанище на концесия. Наскоро стана ясно, че пътническият терминал там също ще бъде предложен на частни компании, но процедурата за него е в по-ранна фаза. Най-интересното от дунавските пристанища, пуснати на концесия, обаче е това в Лом. Изискванията за инвестиции в него са и най-сериозни - минимум 6.38 млн. лв. за първите четири години, а налетите средства от петата година до края на срока на концесията трябва да са над 16 млн. лв. Според експерти от транспортния бранш бившето пристанище на товарите на "Кремиковци" е с най-голям индустриален потенциал. То е на запад от най-плитките участъци на реката и позволява по-лесното извозване към Западна Европа. Товарите, преминали през него, нарастват през първата половина на 2012 г. спрямо същия период на 2011 г. с около 10%, като най-голям ръст има при зърното. Първият опит за отдаването му на концесия започна през 2007 г. Тогава за пристанището се бореха хазартният бос Васил Божков, активният в енергетиката Христо Ковачки и собственикът на ОЦК - Кърджали, Валентин Захариев. Процедурата обаче стигна до задънена улица. Никой от тях вече няма интерес към терминала. Сега такъв е заявен под формата на оферта от Параходство "Българско речно плаване" чрез наскоро учреденото "Порт Инвест", което е 100% собственост на параходството, част от групата "Химимпорт". Това няма да е първото пристанище на холинга. През дружествата "Порт Балчик" и "Пристанище Леспорт" холдингът държи съответните морски концесии. На Дунава (през БРП) пък управлява фериботния терминал във Видин, както и терминала Видин-север, който беше отдаден преди две години след дълга съдебна сага. Сега логично БРП кандидатства и за последните 2 кейови места на пристанището (Видин-юг), които се използват за разтоварването на въглища. Странното в случая е, че най-малката пристанищна хапка е привлякла най-много кандидати. От бъдещия концесионер се изискват задължителни инвестиции в размер не по-малко от 6.110 млн. лв. без ДДС за срока на концесията – максимум 35 години, като поне 5.060 млн. лв. трябва да са вложенията през първите десет години. Дали кандидатите ще получат концесиите по Дунава и в Несебър ще стане ясно до края на 2012 г. за Видин-юг, Русе-запад и Несебър, когато се очаква решението на изборните комисии към министерство на транспорта да преминат през Министерския съвет. Съдбата на Лом пък трябва да стане ясна в началото на 2013 г. За съжаление правилникът за прилагане на Закона за концесиите забранява даването на информация по отношение на кандидатите, офертите и т.н. до момента, в който изборът не бъде направен. С други думи - твърде късно за всякакъв обществен дебат по стратегиите на кандидатите за развитие на концесионираните от тях обекти. Нищо че според самия Закон за концесиите принцип номер едно е процедурите да бъдат публични и прозрачни. И нищо че често става въпрос за обекти от огромно икономическо и обществено значение. Представете си, че следващия път става въпрос за летище София.
Източник: Капитал (26.11.2012)
 
Още пристанища търсят частни оператори Правителството прие решения за откриване на процедури за предоставяне на концесия на фериботния терминал в Никопол и на терминала за контейнери Бургас – запад, където има шест кейови места. Двата договора ще бъдат за срок от 35 години. "Целта им е да привлекат сериозен, финансово стабилен частен инвеститор, който да поеме управлението и поддържането в експлоатационна годност на обекта чрез предоставяне на пристанищните услуги и извършване на съпътстващите дейности на терминалите", се казва в съобщението на правителствената пресслужба. Бъдещият концесионер в Бургас ще трябва да направи инвестиции за поне 20 млн. лв., като 9.5 млн. лв. от тях трябва да се вложат през първите седем години от срока на концесията. В Никопол инвестициите са значително по-малко – 25 хил. лв. без ДДС. Това няма да е първият частен играч на бургаското пристанище. Миналата година Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията отдаде на концесисия, отново за срок от 35 години, двата терминала за насипни товари (стария и новия) на Параходство "Български морски флот". В замяна на това компанията се задължи да изплаща заемите на пристанището и да инвестира над 100 млн. евро. Параходството беше приватизирано на 70% през 2008 г. от германско-българския консорциум "Кей Джи маритайм шипинг" за 440 млн. лв. Представител на обединението от българска страна е Кирил Домусчиев. След отдаването и на терминала за контейнери, за държавния оператор в Бургас ще остане да оперира единствено терминал Бургас – изток (14 кейови места), където се обработват предимно генерални товари (метали, дървесина, машини и т.н.). Там имаше планове да бъде построен пътнически терминал, който да заеме от първо до четвърто кейово място, но процедурата за строителството му беше прекратена наскоро от "Пристанищна инфраструктура", тъй като единственият допуснат кандидат е предложил по-висока от индикативната цена. Все още не е ясно дали процедурата по намирането на строител ще бъде подновена.Двете бъдещи концесии в Никопол и Бургас са само малка част от процедурите по намиране на частни оператори, които текат в момента в транспортното министерство. Вече има по една подадена оферта за пътническия терминал в Несебър (част от пристанище Бургас), за терминал Русе-запад, който се намира до корабостроителницата и за пристанище Лом, както и три оферти за терминал Видин-юг. Там компанията победител ще трябва да съжителства с Параходство "Българско речно плаване", което оперира ферибота и другия терминал - Видин – север. В момента министерството е в етап разглеждане на инвестиционните предложения, като победителите ще станат ясни най-късно в началото на следващата година. Скоро изтича и срокът за подаване на офертите за малкото пристанище в Тутракан, което също беше пуснато на концесия. В ход е и процедурата за намиране на концесионер на пътническия терминал в Русе – Русе – център.
Източник: Капитал (29.11.2012)
 
Обявиха повторен търг за морския пътническия терминал в Бургас Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" обяви нова процедура за възлагане на обществена поръчка - договаряне без обявление, за "Нов пътнически терминал от 1-во до 4-то корабни места на пристанищен терминал Бургас – Изток. Инженеринг за изграждане на международна морска гара". Поръчката е "зелена" извън обхвата на Националния план за действие. Възложителят я адресира до обединение "Техномашпрогрес - ТВП" , съставено от "Техномашпрогрес" ООД, "Вамос" ООД и "Проно" ЕООД. Обединението участва в предишния търг и само неговата ценова оферта беше отворена. Тя надвишаваше допустимата цена, поради което комисията прекрати търга в средата на ноември 2012 г. Първата процедура за изграждане на нов пътнически терминал на пристанище Бургас беше прекратена. Нито един от тримата участници, които подадоха документи за участие в процедурата, не беше допуснат до класиране. Единствено Консорциум "Техномашпрогрес ТВП" беше допуснат до отваряне на ценови оферти. Възложителят констатира, че предложената от участника цена не отговаря на предварително обявените условия и същевременно надвишава финансовия ресурс, с който възложителят разполага. Останалите участници в търга бяха: Консорциум "Супер Бургас", съставен от "Щрабаг" ЕАД, Strabag AG и "Понсстрой инженеринг" ЕАД, и ДЗЗД Обединение "Терминал Б", съставено от 6 партньора: "Ла Инженеринг" ЕООД, "БД Арх" ЕООД, "МММ строителни конструкции" ООД, ДЗЗД "БГ Дивелъпмънт" (обединение на "Кънстръкшън България" и две физически лица), "Експерт 95" ЕООД, и "Комфорт" ООД.(www.burgasnews.com)
Източник: Други (10.12.2012)
 
Морска гара за един Консорциум от три компании е избран без състезание да изгражда пътнически терминал на морската гара в Бургас, стана ясно от регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Обединението между "Техномашпрогрес", "Вамос" и държавната "Проно" ще проектира и изгражда нов терминала на гарата, който трябва да поема круизни кораби основно от Черно и Средиземно море, става ясно от документите. Възложителят на проекта е Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", а поканеното обединение е било единственото, допуснато до разглеждане на офертите в предишния конкурс за терминала на морската гара. Договорът с консорциума все още не е подписан. Пътническият терминал на морската гара в пристанище Бургас-изток трябва да има 2700 кв.м застроена площ и да може да поема до 3 хил. пасажери от круизни кораби, става ясно от проекта. Според обяснението на "Пристанищна инфраструктура" до пряко договаряне се е стигнало, защото законът позволява това да се случи, ако от предишната процедура няма допуснати кандидати, а условията не са съществено променени. Бързането с поръчката може да се обясни и с едно предстоящо събитие - на 5 октомври 2013 г. в Бургас трябва да акостира Celebrity Constellation - голям круизен кораб на международната компания Royal Caribbean. Сега там няма терминал, а конкурентното пътническо пристанище в Несебър не може да посреща големи плавателни съдове. Въпросът е дали един кораб е достатъчно условие за поръчка без състезание. При предишната процедура за избор обединение "Техномашпрогрес ТВП" е единственото, чиято оферта изобщо е била разгледана. Другите два участника са били отстранени заради "несъответствие с изискванията за изпълнение на поръчката – това са били "Консорциум Супер Бургас", който обединява българското "Щрабаг", германската Strabag и "Понстрой инженеринг", и "ДЗЗД Обединение Терминал Б". В последното влизат "Ла Инженеринг", "БД Арх", "МММ строителни конструкции", ДЗЗД "БГ Дивелъпмънт", "Експерт 95" и "Комфорт". "Техномашпрогрес ТВП" е бил единственият кандидат, отговарящ на изискванията, но договор с него не е сключен, тъй като предлаганата цена е надвишавала прогнозната стойност на поръчката, обясниха от "Пристанищна инфраструктура". Според публикуваната през юли обява за конкурса тя е била 3.3 млн. лв. без ДДС, а изпълнението е трябвало да приключи до края на септември идната година. Дали ще има нови срокове обаче тепърва ще стане ясно, след като приключат и преговорите за цената, обясниха от държавното предприятие. "Техномашпрогрес ТВП" обединява три компании – строителната "Техномашпрогрес", държавната проектантска "Проно" и архитектурната "Вамос". От "Техномашпрогрес" не пожелаха да дадат коментар за поканата да строят терминала, като посочиха само, че имат опит с подобни проекти, но до редакционното приключване на броя не изпратиха повече информация за изпълнени обекти от такъв тип. Според сайта й компанията в момента работи по няколко обекта – подмяна на част от преносната мрежа на "Топлофикация - София", реконструкция в "София еърпорт център", част от дейностите по разширение на сградата на "Луфханза техник" в София, изграждане на инсталации в мол "Парадайс София" и др. Компанията е работила по обекти на много търговски вериги като "Кауфланд", "Пени", "Меркатор", била е и подизпълнител по обновяването на Съдебната палата в София. Собственици на "Техномашпрогрес" са Недялко Николов и Кирил Оков с равни дялове. За миналата година дружеството има 12.06 млн. лв. приходи, със 17% ръст спрямо 2010 г. Печалбата му обаче е паднала повече от наполовина, до 358 хил. лв. Другата компания от обединението - "Вамос", е собственост на четири физически лица – Деян Дечев, Георги Савов, Николай Симеонов и Пламен Генчев, които държат по 25% от капитала. й. За миналата година дружеството има 718 хил. лв. приходи, с 6% ръст на годишна база, а печалбата му е 50 хил. лв., с 3 хил. лв. повече от 2010 г. "Проно" е изцяло собственост на Министерството на отбраната и е единствената компания от сдружението със спад на приходите за миналата година – до 615 хил. лв., с 5% понижение за година. Дружеството е имало едва 13 хил. лв. печалба при 43 хил. лв. за 2010 г.
Източник: Капитал (14.12.2012)
 
Министър Московски прави първа копка за изграждането на РИС център в Русе Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски ще направи първа копка за изграждането на Центъра за речно-информационни услуги в Русе, съобщиха за „1към1“. Събитието ще се състои утре от 14:00 часа, в района на Пристанище Русе-център, в непосредствена близост до сградата на ИА „Морска администрация” (Русе, ул. „Пристанищна” 20). Изграждането на центъра е част от дейностите по фаза 2 от проекта „Създаване на речна информационна система в българската част на река Дунав - БУЛРИС”. Проектът се финансира със средства на ЕС чрез Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. по приоритетна ос 4 „Подобряване на корабоплаването по морските и вътрешните водни пътища”. Бенефициент е Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”. Стойността на целия проект „БУЛРИС” е в размер на над 35 млн. лева, като 85% от средствата се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие, а 15% - от републиканския бюджет. Проектът трябва да бъде окончателно завършен в средата на 2014 г.
Източник: 1kam1.com (17.12.2012)
 
Работата по изграждане на Морска гара – Бургас (международен круизен терминал) започва. Беше подписан договор на стойност 3,3 млн. лв., съобщи председателят на Комисията по транспорт, информационни дейности и технологии Иван Вълков. До 31 юли 2013 г. обектът трябва да получи Акт 15, за да сме спокойни, че през октомври ще акостира първият круизен кораб с пасажери по утвърдена линия. Очаква се в Бургас да слязат 2000 пасажери. Изграждането става факт, след като ДП "Пристанищна инфраструктура" обяви обществена поръчка за инженеринг на нов пътнически терминал. Поръчката включва още озеленяване, пристанищна инфраструктура и трафик кула. „За целия нов облик на едно от най-централните места в града ще работят също и „Пристанище Бургас” ЕАД и Община Бургас”, каза още Вълков. Сградата ще представлява международна морска гара. Тя ще е един от елементите на новия пътнически терминал от 1-о до 4-то корабни места на пристанищен терминал Бургас-изток, чиято цел е поемането на круизни плавания в Черно и Средиземно море и осъществяване на трансгранична интермодалност. „С новата Морска гара Бургас ще придобие нов облик и ще се превърне в едно от най-предпочитаните места на Черно море”, коментира Иван Вълков, който е народен представител от групата на ПП ГЕРБ-Бургас.
Източник: Бургас-днес и утре (18.12.2012)
 
Нов спор за морската гара в Бургас "Щрабаг" е обжалвала пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) решението на държавната компания "Пристанищна инфраструктура" за избор на строител на морска гара в Бургас. Според регистъра на КЗК жалбата е постъпила на 17 декември и с нея се иска спиране на процедурата, с която без конкурс консорциум от компаниите "Техномашпрогрес", "Вамос" и държавната "Проно" е посочен да проектира и изгражда нов терминал на гарата. Обединението "Техномашпрогрес ТВП" беше поканено от "Пристанищна инфраструктура" да изпълни поръчката, след като предишният конкурс се провали. Тогава консорциумът беше единственият, допуснат до разглеждане на документите, като останалите два кандидата бяха отстранени с аргумента, че не отговарят на изискванията. Единият отхвърлен беше "Консорциум Супер Бургас", в който влизат "Щрабаг" ЕАД - България, Strabag - Германия, и "Понстрой инженеринг". Другият беше "ДЗЗД Обединение Терминал Б", включващо "Ла Инженеринг", "БД Арх", "МММ строителни конструкции", ДЗЗД "БГ дивелъпмънт", "Експерт 95" и "Комфорт". Победител обаче не беше избран заради високите цени, предлагани от кандидатите. Затова няколко седмици по-късно "Пристанищна инфраструктура" реши да покани единствения участник, който не е бил отстранен, и да му възложи поръчката. Обяснението беше, че законът позволява избор без състезателна процедура, ако от предишната няма печеливш, а условията не са съществено променени. Сега от "Пристанищна инфраструктура" не пожелаха да коментират ситуацията с аргумента, че все още не са уведомени официално от КЗК. Според "Щрабаг" е нарушен Законът за обществените поръчки. Той действително предвижда възможност за пряка покана, ако тя е към подалите оферта участници, отговарящи на условията. Държавният поръчител се е възползвал от възможността да покани "Техномашпрогрес ТВП", след като при миналата процедура другите са отстранени като непокриващи изискванията. Местни източници, които пожелаха да не бъдат цитирани, коментираха, че зад победителя в конкурса стои депутат от ГЕРБ, който има интереси в транспортния бранш. Официалните собственици на "Техномашпрогрес" са Недялко Николов и Кирил Оков с равни дялове. Другата компания от обединението - "Вамос", е собственост на четири физически лица – Деян Дечев, Георги Савов, Николай Симеонов и Пламен Генчев, които държат по 25% от капитала й. Държавното "Проно" е изцяло собственост на Министерството на отбраната. Една от причините "Пристанищна инфраструктура" да иска бърз избор на изпълнител може да е предстоящото акостиране на круизния кораб Celebrity Constellation на 5 октомври 2013 г. в Бургас. Там сега няма пътнически терминал, а пристанището в Несебър е малко. Принципно идеята е бъдещият пристан в Бургас да поема круизни кораби основно от Черно и Средиземно море.
Източник: Капитал (20.12.2012)