Новини
Новини за 2007
 
Национална компания Железопътна инфраструктура ще получи държавна субсидия в размер на 75.19 млн. лв. Това става ясно от приетото постановление за изпълнението на държавния бюджет през 2007 г. За летище София са предвидени 7.02 млн. лв., а за Пристанищна инфраструктура - 20 млн. лв. Други 12 млн. лв. са отпуснати за насърчаване на иновациите. За подобряване на конкурентоспособността на предприятията са предвидени 1 млн. лв. Толкова са и парите за продължаване на програмата Подкрепа и развитие на бизнеса. 500 хил. лв. пък отиват за инвестиционен маркетинг от Българската агенция за инвестиции. Сред основните приоритети на правителството тази година е максимално усвояване на средствата от еврофондовете, твърдят от Министерския съвет. Според тях това ще доведе до повишаване конкурентоспособността на икономиката.
Източник: Пари (26.01.2007)
 
Инвестиции за не по-малко от 19 227 млн. лв. трябва да вложи концесионерът на Пристанище Свищов -"Драгажен флот- Истър" за целия срок на концесията 31 години. Това стана ясно след подписване на договора на концесията под който сложиха подписите си министърът на транспорта Петър Мутафчиев и изпълнителният директор на фирмата Румен Йорданов. За първите две години фирмата трябва да вложи не по-малко от 3 212 000 лв. за подобряването на инфраструктурата на пристанището.
Източник: Монитор (16.02.2007)
 
Възможно е в проекта за реконструкцията на пристанище Варна-изток да бъде привлечен стратегически инвеститор. Това каза зам.-министърът на транспорта Юджел Атилла. Един от вариантите за привличането на частни инвестиции са т.нар. проджект дружества, които след изпълнението на проекта, за който са били създадени, могат да поемат функциите на концесионер на публична държавна собственост, каквато е варненското пристанище, допълни той. В момента в министерствата на финансите и транспорта усилено се работи върху проект за законодателни промени, които да направят възможно държавното акционерно дружество "Пристанище Варна" или държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" да партнират на компании от частния сектор в проекта за цялостна реконструкция на пристанище Варна-изток. "В момента единствената възможност за установяването на партньорски отношения между държавата и частния сектор е концесията, каза Атилла. В същото време обаче съществуват солидни законови и нормативни ограничения "Пристанище Варна" ЕАД да кандидатства за концесия на публична държавна собственост". Според него една от възможностите за установяване на партньорски отношения между държавата и частен инвеститор е след като изпълни на зелено инвестицията, предвидена в проекта, компанията му да получи правата на пристанищен оператор. Според плановете след преместването на пристанище Варна-изток във Варненското езеро на сегашното му място да бъде построено ново яхтено пристанище и пасажерски терминал, както и зона за развлечения и почивка. "Компаниите, организиращи круизни плавания по света, бележат сериозен ръст през последните години, казва изпълнителният директор на пристанището Данаил Папазов. Недопустимо е порт Варна да не разполага с инфраструктура за посрещане на този сегмент от туристите." В момента вариантите за преместване на пристанището и строителството на нов контейнерен и зърнен терминал са зоната пред старата жп гара във Варна и на северния бряг на Варненското езеро край с. Казашко. Друг дискутиран вариант предвижда бъдещият контейнерен терминал на новото пристанище да бъде изграден на брега край ромския квартал "Максуда".
Източник: Дневник (06.03.2007)
 
Покана към португалски фирми да участват в концесионирането на две български пристанища по река Дунав отправи вчера в Лисабон строителният министър Асен Гагаузов. Това стана само седмица след като той подписа анекс за стартирането на спорния договор за магистрала "Тракия" с 3 португалски фирми. Новата оферта бе отправена по време на българо-португалски бизнес форум, с който започна официалната визита на премиера Сергей Станишев в Португалия. Гагаузов обясни, че плановете са на концесия да бъдат дадени пристанищата във Видин и Лом, които Гърция предлага да станат част от маршрутите на китайските стоки, идващи по море до Солун и търсещи евтин път до Западна Европа.
Източник: 24 часа (04.05.2007)
 
Не в долари, а в евро вече ще събира Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" таксите от акостиращите по родното крайбрежие кораби, съобщиха вчера от предприятието. От вчера в сила е нова Тарифа за пристанищни такси, но това не означава, че реалният размер на таксите е увеличен, поясниха оттам. Причината за промяна на досега съществуващата “доларова” Наредба № 5 е, че вече страната ни е членка на Европейския съюз и е редно таксите да бъдат същите, но в евро. Сега 25 евро е тонажната корабна такса за самоходни и несамоходни речни плавателни съдове, 100 евро за речно-морски и морски кораби, 15 евро за пътнически кораби, ро-ро и фериботни кораби. 20 евро ще се искат за корабите при снабдяване с гориво, вода, провизии, за получаване и доставяне на поща и пр. За ползване на кей или понтон за разтоварване и натоварване от или на кораб се събира линейна кейова такса за всеки започнат тон товар, като за насипни и наливни товари таксата е 0,20 евро.
Източник: Бряг (17.05.2007)
 
Пристанищата в Созопол и Несебър да станат част от пристанище Бургас и транспортното министерство да ги отдава на концесия, предвиждат промени в Закона за пристанищата и вътрешноводните пътища. Проектът беше обсъждан на първо четене през миналата седмица от парламентарната транспортна комисия. Разглеждането на промените предизвика бурни дискусии сред депутатитe. Още в средата на 2006 г. транспортният министър Петър Мутафчиев поиска от комисията бързо да гласува промяната за двете пристанища. Тогава той се мотивира, че пристанището в Несебър е единственото морско пътническо и държавата ще може да финансира дейностите по поддържането му. В мотивите към промените на закона се посочва, че Созопол и Несебър са важни туристически центрове, което предопределя тяхното превръщане в портове с национално значение. В момента пристанищата са извадени от списъка на тези с регионално значение и буквално висят, така нито държавата, нито общините отделят средства за тях, коментира зам.-министърът на транспорта Даниела Никифорова. Тя увери, че още през тази година ще започне да се реализира инвестиционна програма със средства от ДП "Пристанищна инфраструктура". По данни на пристанищната администрация, представени тогава, през Несебър са преминали 25 пътнически кораба и то е отбелязало пик. Тази трафик е сравним според експертите с обслужените пътнически кораби в порт Варна. Мутафчиев призна, че съществува спор дали пристанищата да са национални или регионални. Предстои жестока битка срещу предложените текстове. Предложих тези малките пристанища да бъдат изключени от списъка на портовете, които държавата ще даде на концесия, а сега ги връщат в него, заяви депутатът от БНС Румен Ангелов. Държавата не финансира тези пристанища и няма никаква гаранция, че след като те бъдат прехвърлени към пристанище Бургас, това ще се случи. По думите му общините имат проекти за развитието им. Според депутата от "Коалиция за България" Димитър Гъндев въпросът окончателно ще се обсъжда при второ четене на поправките и депутатите са поискали повече аргументи за промяната в собствеността.
Източник: Дневник (17.05.2007)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 149, ал. 4 във връзка с чл. 148, ал. 3 и чл. 152, ал. 2 ЗУТ обявява, че е издал разрешение за строеж № РС-30 от 17.Х.2007 г. на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура", София, за строеж: "Рехабилитация на пристанище Росенец - II етап".
Източник: Държавен вестник (30.10.2007)
 
В края на миналата седмица влезе в експлоатация нов подходен канал в бургаското пристанище, съобщи изпълнителният директор на порта Аргир Бояджиев. Той допълни, че съоръжението ще доведе до ръст в товарооборота още през следващата година. Вече са поставени всички необходими светлинни сигнализации и пристанището е готово да приема кораби с газене до 15 метра. Досега най-голямото българско пристанище можеше да приема кораби с газене до 11 метра. Първият тест на подходния канал беше преминаването по него на моторния кораб под кипърски флаг "Понтовремон". През нощта срещу 3 ноември той успя по тъмно да премине безпрепятствено през новото съоръжение, натоварен със 75.63 т въглища. Договорът за изпълнението на подходния канал на "Пристанище - Бургас" беше подписан преди една година, след като белгийската фирма "Дреджинг интернешънъл" спечели търга на ДП "Пристанищна инфраструктура". В процеса на работа бяха изгребани 4.15 хил. куб.м драгажна маса, а дълбочината на канала достигна до 15.78 м. По удълбаването работеха три драгажни кораба на фирмата изпълнител, снабдени с техника за обезвреждане на старите амуниции, открити на дъното при разширението на пристанището.
Източник: Дневник (12.11.2007)