Новини
Новини за 2005
 
Нова ценова тарифа за таксите, които ще се събират от НК "Пристанища", предстои да бъде приета от управителния съвет на компанията, съобщи директорът на териториалното поделение във Варна Румен Арабаджиев. Разликата с временния ценоразпис, с който в момента работи компанията, основно се състои в смяната на валутата, в която ще се плащат таксите. Компанията вече ще работи с цени в евро, а не в долари, както досега. Пристанище Варна вече договаря таксите си в общата европейска валута вече от две години. След влизането в сила на новия ценоразпис на НК "Пристанища", ако бъде приета във вида на предложения проект, публикуван в интернет, достъпът на фериботен кораб до Фериботен комплекс - Варна, ще струва 2500 евро. По 6 евро за пътник ще плащат пътническите кораб от международно плаване за достъп до морската гара, например. Таксата се дължи както за пасажерите, пристигнали в пристанището, така и за новите пътници, които ще се качат на борда. Ако заради големия си тонаж корабът не може да влезе в пристанището и се наложи извозване на пътниците от рейда до терминала и обратно, ще се плаща с 30 процента по-малко от вече споменатата цена. Еднократна е таксата за достъп на яхта от международно плаване до пристанище за обществен транспорт или такова с регионално значение и тя е в размер на 50 евро. Годишна ще е таксата за достъп на корабите от каботажно плаване. Размерът й зависи от тонажа на кораба. Тези, които са до 10 брутотона, ще плащат 50 евро. Таксата за кораби от 10 до 40 тона е 250 евро, а над 40 тона - 350 евро. Годишна такса ще плащат и корабите, извършващи стопански риболов. Гемиите до 10 тона ще дължат 10 евро, от 11 до 40 тона - 20 евро, а тези над 40 тона - 50 евро. За достъп на яхта или малък кораб, използван за спорт или спортен риболов, ще се плаща годишна цена от 5 евро за съдове до 10 тона, а тези от 10 до 40 тона ще дължат 10 евро.
Източник: Черно море (19.01.2005)
 
Национална компания "Пристанища" обмисля намаляване на таксите за достъп, които се заплащат всички кораби, влизащи в портовете, съобщи директорът на компанията Пейчо Манолов. По-ниските такси ще засегнат контейнеровозите, пътническите кораби и онези, които возят транзитни товари. Яхтите остават без такси. Промяната е продиктувана от новата наредба за достъп до пристанищата, която ще бъде приета от управителния съвет на компанията през следващата седмица. Проектът ще бъде обсъден с браншовите организации във Варна. Основните оплаквания от високите такси за достъп бяха от корабособственици на контейнеровози, с които основно се превозват товарите, че заплащат макар частично да се натоварени, обясни Манолов. Досегашната тарифа предвиждаше да се плаща за целия кораб, независимо дали е частично или напълно натоварен. Проектът предвижда да се плаща на брутотон. С новата наредба намалението за частично натоварен кораб може да стигне до 50%. Сега например, ако кораб е заплащал 3344 долара, след промяната таксата ще е 2136 евро. За транзитните поевтиняването ще стигне също до 50%, като целта е да се привлекат товари и да се стимулират корабособственици да ползват услугите на българските портове. Ако например корабът има 5 хил. тона, от които 1000 са транзитен товар, той ще получи намаление за него. За ползването на фериботния комплекс Варна таксата ще е 2500 евро. Драстично е намалението за пътническите кораби, които ползват пристанище Варна, като по този начин се прави опит чрез по-ниските тарифи с кораби да идват повече туристи, посочи Манолов. Според тарифата корабите ще плащат такса на пътник по 6 евро. Стимули са предвидени за достъпа между две български пристанища, за да се засили развитието на водния транспорт. В бъдеще държавната компания предвижда да въведе разходно ориентирани тарифи, каза Манолов. Не сме съгласни с рестрикционните мерки да се заплатят всички такси, преди корабът да отплава, заявиха от Българската асоциация на корабните брокери и агенти. Ще бъдем принудени да плащане авансово заради две-три компании, които през миналата година имаха нарушения, обясниха от там. Според тях при прилагането на новата тарифа затруднения ще възникват при превозите по Дунава, а таксите се завишават. Асоциацията твърди, че въвежда нова такса от 1 евро на пътник и от 10 евро за навлизането на яхти в реката, каквато не е европейската практика.
Източник: Дневник (03.02.2005)
 
Между 20 млн. лв. и 23 млн. лв. са очакваните приходи на НК "Пристанища", съобщи във Варна изпълнителният директор на компанията кап. Пейчо Манолов. Той обясни, че тези средства ще бъдат инвестирани в изготвянето на генерални планове и кадастри на портовете.
Източник: Монитор (24.03.2005)
 
Международен търг за разработването на технически проект за изграждането на пасажерски терминал на пристанище Варна ще бъде обявен до края на годината. Това съобщи изпълнителният директор на Национална компания "Пристанища" кап. Пейчо Манолов. Тръжната процедура ще приключи в рамките на година. След като бъде разработен проектът за Варна, ще бъдат обявени още два - за технически проекти на пасажерски терминали в Бургас и Русе, посочи Манолов. Пасажерският терминал е единият от шестте, които са обособени на пристанище Варна. Три от тях са на територията на Варна-запад - за опасни товари, контейнерен и общ терминал. На Варна-изток са многоцелевият и пасажерският. Втори многоцелеви терминал се обособява в Балчик. В момента пасажерският терминал във Варна включва морска гара с кей за акостирането на лайнери и яхтклуб. Целта на проекта е освен морска гара на терминала да се обособи и атракционно-рекреационна територия, която да бъде свързана с града, посочи Манолов. Сега това е невъзможно, тъй като непосредствено до морската гара се разполагат съоръженията на пристанище Варна-изток. Така на практика централната градска част няма директен излаз на брега, коментира той.
Източник: Дневник (13.04.2005)
 
Параходство Български морски флот ще поиска от принципала - транспортното министерство, да реинвестира печалбата си, съобщи изпълнителният директор на дружеството Христо Донев на кръгла маса във Варна, посветена на морския транспорт. Форумът се организира от ведомството на Николай Василев и Научно-техническия съюз. Според Донев необходимо е обновяване на корабния парк. За съжаление е пропусната възможността за покупката на танкери, с които БМФ да се включи в проекта Бургас - Алекандруполис, коментираха от компанията. Плавателен съд от този тип може да се закупи реално едва към 2008 г., стана ясно на форума. Параходството се развива добре, обяви още Донев. Печалбата на Трампово плаване за първото тримесечие на тази година е 12 млн. USD, което е 2.5 пъти повече в сравнение със същия период на 2004 г. Морският флот едва ли ще бъде приватизиран през мандата на това правителство, защото все още няма приета стратегия за раздържавяване от парламента. Вчера транспортното министерство е пуснало за съгласуване нов генерален план на пристанище Варна, съобщи генералният директор на Национална компания Пристанища к.д.п. Пейчо Манолов. Очаква се становище по него да представят компетентните институции и структурите на местната власт. Планът трябва да е съобразен с бъдещите проекти за развитието на порта като изграждането на кей за нефт и нефтопродукти, терминал за зърнени храни, за опасни товари, нов контейнерен терминал с 2 корабни места, пътнически кей и др.
Източник: Пари (21.04.2005)
 
Национална компания Пристанища вече ще управлява необходимото й имущество, за да може да осъществява своята дейност. Това стана с решение на Министерския съвет, който предостави на компанията имоти публична и частна държавна собственост. Национална компания Пристанища бе създадена с промяната в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата с цел да стопанисва нашите портове и да събира пристанищните такси. Тя реално започна дейността си от 1 януари 2005 г. С вчерашното решение на кабинета на практика се изпълниха изискванията на закона - компанията да влезе във владение на всички пристанища за обществен транспорт с национално значение. Освен тях правителството предоставя на НК Пристанища и имущество, управлявано от бившата Изпълнителна агенция Пристанищна администрация, както и имоти, управлявани от други ведомства и юридически лица. НК Пристанища е държавно предприятие, регистрирано от Софийския градски съд.
Източник: Пари (22.04.2005)
 
В генералния план на пристанище Варна е залегнало изграждането на шест нови терминала, съобщи генералният директор на Национална компания "Пристанища" (НКП) кап. Пейчо Манолов. Предстои документът да бъде съгласуван в междуведомствена комисия, в която влизат представители на ресорните министерства и след това от още близо 20 други държавни и местни институции, обясни изпълнителният директор на "Пристанище Варна" ЕАД Данаил Папазов. Планът се състои от два раздела. В първия са указани сега съществуващите терминали, които предстои да бъдат отдадени на концесия, а във втория са включени резервирани терени за изграждането на нови терминали. Два от резервираните терени са за разширяване на вече съществуващи кейове. Първото планирано разширение предвижда създаването на две корабни места на сегашния контейнерен терминал на порт Варна-Запад. Целта на разширението е през него да могат годишно да бъдат обработвани около 120 хил. TEU (единица за 20-футов контейнер) на година. Второто заложено разширение е на пристанище "Леспорт", чийто концесионер се очаква да стане ясен до няколко седмици. Изцяло новите терминали, за които ще бъдат запазени места, са четири. В плана са заложени и ремонти на вълнолома в Балчик. Той ще започне до края на 2005 г. успоредно с удължаването на вълнолома на пристанище Варна-Запад. НК "Пристанища" предвижда да бъдат разработени генерални планове на всички останали морски и речни български пристанища.
Източник: Дневник (26.04.2005)
 
Още четири пристанища ще бъдат отдадени на концесия, реши кабинетът вчера. Това са терминалите Варна-Запад, Балчик, Свищов и Оряхово. Те са част от пристанищата за обществен транспорт Варна, Русе и Лом. Изискванията към бъдещите концесионери са еднакви за четирите порта. Те включват финансова стабилност и задължителни инвестиции. Отдаването на концесия на българските портове стана възможно благодарение на промените в Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата, които парламентът прие през 2003 г. Идеята беше 23 пристанища да се концесионират, за да се повиши тяхната ефективност и конкурентоспособност на българския и международния пазар. На концесия ще се дават и отделни кейове и терминали. С привличането на нови инвестиции ще се осигури по-високо качество на пристанищните услуги и ще нарасне техният трафик, уточниха вносителите от транспортното министерство. Ведомството на Николай Василев откри първите две концесионни процедури - за варненския Леспорт и за дунавския Сомовит. Интересът към тях е голям. Седем наши компании внесоха окончателни предложения за Леспорт, днес се отварят офертите и за Сомовит. Сред тях са фирми на известни наши бизнесмени и депутати. Очаква се също толкова фирми да се включат в надпреварата и за дунавското пристанище. Десет фирми подадоха заявления за участие в процедурата за концесиониране на Сомовит-Русе до 21 март т.г. Това са Норд груп АД, Космо шипинг АД, Елма АД, Валмекс ООД, Октопод - С ООД, Интерпроект ООД, Арчер Трейдинг Лимитед, Си-Ви-Ес ООД, Подемкран АД, Инмат. Днес в транспортното министерство ще бъдат публично отворени офертите на кандидатите, които са решили да продължат надпреварата. Финансисти, шефове на приватизационни фондове и офшорни компании ще спорят за пристанището, което е с три корабни места, едното за обществен транспорт, а другите две - за товари.
Източник: Пари (29.04.2005)
 
Пристанище в Русе ще прави Свободната зона в града. Вече са издадени необходимите разрешителни, съобщи директорът на Националната компания "Пристанища" кап. Пейчо Манолов. Портът ще се строи на 3 етапа и ще струва 7,5 млн. евро. Съоръжението ще бъде разположено на около 40 дка на русенския бряг на Дунав.
Източник: Стандарт (11.05.2005)
 
В ход са анализите за концесионирането на пътническото пристанище на Русе и търгът ще бъде обявен след една година, съобщи генералният директор на Националната компания Пристанища Пейчо Манолов. Той представи пред русенските специалисти четири архитектурни идейни проекта за преустройство на крайбрежната зона на Русе. Осъществяването на тяхната обща идея ще бъде едно от изискванията към бъдещия концесионер, уточни капитанът. Съдебното дело срещу държавата от община Русе с искане за общинска собственост върху пътническата пристанищна зона не е пречка за концесионирането каза Пейчо Манолов .
Източник: Пари (11.05.2005)
 
Конституционният съд отмени текста в Закона за пристанищата, с който се създаде държавната фирма Пристанища от началото на годината. Депутати от коалиция За България сезираха съда още през миналата година, че с разпоредбите на закона се създава монополна структура, която ще съчетава държавната власт с търговско дружество. Национална компания Пристанища в момента притежава цялата собственост на българските пристанища, извършва търговските услуги и събира държавните такси. Според депутатите събирането на средства за извършването на услугите може да доведе до злоупотреби, коментираха от КБ и по тази причина те атакуваха целия раздел. Още не е ясно кой ще поеме функциите на националната компания. Тя трябваше да подготви и проведе концесионните процедури за портовете, някои от които вече са в ход, както и да събира пристанищните такси. Председателят на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев още не е запознат с конкретните мотиви на съда. Но съобщи, че има вероятност да се възстанови бившата структура към министерството - Изпълнителна агенция Пристанищна администрация. Според зам.-председателя на комисията Петър Мутафчиев може да има сериозни пречки пред възстановяването й и от левицата са готови да подкрепят предложение на правителството за промени в Закона за пристанищата, за прехвърляне правата и собствеността на НК Пристанища на ИА Морска администрация. Според Антон Антонов, юрист по морско право, не е необходимо да се внасят поправки в нормативния документ. Той уточни, че с отмяната на текста автоматично се възстановява бившата структура, която е управлявала портовете.
Източник: Пари (12.05.2005)
 
Пристанищата могат да събират таксите за достъп до тях, след като Конституционният съд (КС) обяви за незаконно създаването на Национална компания "Пристанища". Това е един от вариантите, които обсъжда транспортното министерство, за да изпълни решението на съда, съобщи вицепремиерът Николай Василев. Тези такси се плащат от всички кораби, които искат да ползват портовете. Според него този вариант е удачен, тъй като може да бъде осъществен, без да се променя бюджетът, което би облекчило финансовото министерство. НК "Пристанища" планираше през тази година да събере от такси около 20 млн. лв. КС в средата на май отмени създаването на компанията и обяви, че дейността й води до монопол при предоставянето на услугите, като препоръча регулацията на дейността на пристанищата да бъде отделена от търговската й дейност. Решението на съда все още не е публикувано в Държавен вестник и трябва да бъде изпълнено в 1-месечен срок след обнародването му.
Източник: Дневник (25.05.2005)
 
Правителството върна отново Изпълнителна агенция Пристанищна администрация, която ще управлява портовете. Тя ще бъде на подчинение на министъра на транспорта и съобщенията и ще поеме функциите на Национална компания Пристанища. Преди време Конституционният съд отмени раздела в Закона за пристанищата, с който от 1 януари 2005 г. се създаде държавната фирма Пристанища. Депутати от коалиция За България сезираха съда още през миналата година, че с разпоредбите на закона се създава монополна структура, която ще съчетава държавната власт с търговско дружество. Национална компания Пристанища притежава цялата собственост на българските пристанища, извършва търговските услуги и събира държавните такси. Според експерти обаче събирането на средства за извършването на услугите може да доведе злоупотреби, коментираха от лявата коалиция и по тази причина атакуваха целия раздел в закона. НК Пристанища трябваше да подготви и да проведе концесионните процедури за портовете. Досега приключи само конкурсът за пристанище Леспорт, който бе спечелен от варненската БМ Порт.
Източник: Пари (17.06.2005)
 
Кабинетът учреди отново "Пристанищна администрация" като изпълнителна агенция към транспортното министерство. Агенцията съществуваше до края на 2004 г., когато беше заменена от Национална компания "Пристанища". Месец по-късно Конституционният съд отмени компанията по искане на група депутати от левицата. Сега кабинетът прехвърля всичките й функции на новата агенция, включително стопанисването на портовете и събирането на такси за тях. Кабинетът взе решението три дни след като Българската асоциация на корабните брокери и агенти обяви, че ще спре да плаща такси на НК "Пристанища".
Източник: Капитал (20.06.2005)
 
Таксите за достъп до пристанищата и всички останали плащания от корабособствениците от вчера се правят към Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация". Това предвижда публикуваното в "Държавен вестник" вчера постановление за създаване на агенцията. Преди месец Конституционният съд отмени като незаконосъобразна съществувалата дотогава Национална компания "Пристанища". В нея бе включена публичната държавна собственост на портовете и едновременно с това тя изпълняваше и регулаторни функции. През месеца, който последва обаче, Българската асоциация на корабните брокери и агенти изпрати до премиера Симеон Сакскобургготски писмо, в което се казваше, че НК "Пристанища" продължава да събира от корабните брокери и агенти такси за достъп до портовете, без да има право.
Източник: Сега (06.07.2005)
 
Настоящите и бъдещите концесионери на нашите портове ще се отчитат отново пред Изпълнителна агенция Пристанищна администрация, след като Конституционният съд отмени създадената със Закона за пристанищата в началото на 2005 г. Национална компания Пристанища. Това предвижда Наредба № 9 на Министерството на транспорта и съобщенията за изискванията за експлоатационна годност на пристанищата. Тази наредба излиза сравнително навреме, а не като наредбата за обхвата и съдържанието на генералните планове на българските портове, която все още е само проект. Документът бе публикуван на Интернет страницата на транспортното ведомство, след като отдавна бяха стартирали първите процедури за концесиониране на нашите портове и дори имаше избрани концесионери за някои от тях. А в условията на тези конкурси влиза и разработването на генерален план, като има и конкретен срок за изпълнение на разработката. Според експертите това е недопустимо. Новата наредба № 9 не се отнася за военните, а само за пристанищата за обществен транспорт. Удостоверение за експлоатационна годност се издава в случай, че пристанището или терминалът са построени, съоръжени и поддържани в съответствие с изискванията на тази наредба, така че да осигурят безопасно приемане, обслужване и обработване на кораби, пътници, товари и поща.
Източник: Пари (11.08.2005)
 
Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация" и консорциум "Девня" АД подписаха договор за рехабилитация, свързана с възстановяване на проектните параметри на утаителя на р. Провадийска и подхода към него. Общата стойност на поръчката е 432 хил. лв. без ДДС, а изпълнител е "Строителен и технически флот" АД - Варна. Договорът е подписан на 12 септември. Изпълнението на поръчката включва равномерно месечно драгиране на утайките от втока на р. Провадийска, които попадат в утаителя. По този начин ще се осигурява ефективната работа на утаителя и подхода към него и ще се предпазва канала от затлачване.
Източник: Дневник (20.09.2005)
 
Българските пристанища работят с половината от капацитета си, съобщи по време на откритата в понеделник във Варна пета международна конференция Black Sea Ports&Transport зам.-министърът на транспорта Даниела Никифорова. Средното натоварване на портовете ни през миналата година е между 55 и 60 на сто. През 2004 г. през морските ни пристанища са преминали 23.5 млн. т. товари, а през речните - 3.83 млн. т, сочат данните на Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация". По думите на Никифорова заради ненатовареността на морските пристанища страната ни трябва спешно да разработи нови транспортни схеми. Целта е да бъде повишена ефективността им и да бъде обхванат увеличеният товаропоток през България. Очакванията са, че товарите, преминаващи през България, ще нарастват след влизането ни в ЕС. Развитието на България като морска държава е основен приоритет за Министерството на транспорта, каза министър Петър Мутафчиев. Акцентите са продължаване на реформата в пристанищата, изграждането на инфраструктура и суперструктура по портовете и отдаването на терминали на концесия.
Източник: Дневник (11.10.2005)
 
Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" ще замени закритата с решение на Конституционния съд НК "Пристанища". Новото предприятие ще изгражда, рехабилитира, стопанисва и поддържа пристанищата, реши парламентът, който гласува на първо четене поправки в Закона за морските пространства. През май съдът по искане на депутати от "Коалиция за България" обяви за противоконституционни текстовете от закона за пристанищата, свързани със създаването на държавна компания "Пристанища", тъй като й се прехвърлят правомощия от държавната администрация и се съединяват държавни функции с тези от стопанска дейност. Магистратите смятат, че "Пристанища" ще имат монополно положение. След като транспортното министерство изпълни решението, беше закрита държавната компания, а функциите й бяха поети от Изпълнителна агенция "Пристанищна администрация". Поправките предвиждат агенцията да поеме регулаторни и контролни функции. Новото предприятие ще събира канални, тонажни корабни и кейови такси, както и такива за ползването на пристанищата с обществен транспорт с национално значение. За пристанищата за обществен транспорт с регионално значение, яхтените и рибарските пристанища таксите ще се събират от собствениците им. Въвежда се и такса за управление на отпадъците. Междувременно транспортният министър Петър Мутафчиев обяви, че вече е готова програмата за развитие на пристанищата, с която се определени терените за нови терминали. Целта й е да отговори на въпроса как ще се развиват портовете и да се изработи стратегия за концесионирането им. Заради програмата беше спряна процедурата по отдаването им на концесия. Почти всички действащи български пристанища имат изработени генерални планове, обясни зам.-министърът на транспорта Юджел Атилла. Транспортното министерство обмисля да отдава на концесия именно новите свободни територии около портовете на принципа "построй - експлоатирай - предай". Ведомството ще възобнови процедурата за терминала за опасни товари на пристанище "Варна - Запад", която се провали заради неявили се кандидати за инвестицията "на зелено". Ще продължи работата по отдаването на фериботния комплекс в Силистра.
Източник: Дневник (15.12.2005)
 
Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" ще събира каналните, тонажните, линейните, светлинните такси и тези за управление на отпадъци. Това решиха депутатите, които в края на миналата седмица гласуваха поправките в Закона за пристанищата. Председателят на транспортната комисия Йордан Милчев и депутатите от ДСБ Иван Иванов и от БНС Румен Ангелов поискаха въпроса за таксите да се обсъди след коледната ваканция на парламента. Каналните и светлинни такси да се събират от "Пристанищна инфраструктура", а тонажните, кейовите и таксите за управление на отпадъците от собствениците на пристанищата и концесионерите, предложиха Апостол Димитров от "Коалиция за България" и депутати от ДСБ.
Източник: Дневник (27.12.2005)
 
Министърът на транспорта Петър Мутафчиев уволни вчера членовете на управителния съвет на НК Пристанища Пейчо Манолов, Никола Янков, Елка Кръстева, Красимир Грудов и Румен Попов. За генерален директор на Държавно предприятие Пристанищна инфраструктура е назначен Петър Ивов Сеферов, уточниха от министерството на транспорта. Последните месеци, от май 2005 г., е бил началник на Пристанище Балчик. Новите членове на управителния съвет на дружеството са заместник-министърът на транспорта Даниела Владимирова Никифорова, заместник-министърът на отбраната Спас Янев Панчев, Младен Драганов Костов и Стефан Атанасов Минков.
Източник: Пари (29.12.2005)