Новини
Новини за 2020
 
BG компания на борсата след близо 2 години След близо 2 г. прекъсване на фондовата борса отново се предлагат акции от българска компания. “Фар” АД стартира увеличение на капитала си, целта е да набере между 750 хил. и 7,5 млн. лв. Акциите на дружеството се търгуват на борсата от лятото и има сделки с тях. Крайната дата за прехвърляне на правата за участие в увеличението на капитала е 9 януари, а за записване на акции - 30 януари. Предлагат се 2,5 млн. броя акции с номинал 1 лев и емисионна стойност 3 лв. Маркетмейкър на емисията е инвестиционният посредник “Бенчмарк”. В момента “Фар” изгражда мелница и силозно стопанство в района на Нови пазар за близо 6 млн. лв. Проектът е на финала, финансиран е с инвестиционен кредит, има и европари. При достигане на 7,5 млн. лв. при увеличението на капитала ще се погаси заемът. Предвиден е и следващ етап за инвестиции - цех за белене на слънчоглед и линия за пелети и склад. Компанията има намерение да се насочи към бизнеса с царевично брашно, за което има голям пазар в Русия и други държави на изток. Приходите на “Фар” към края на миналата година са малко над 2 млн. лв., а печалбата е 54 хил. лв. Дружеството планира да раздава минимум 50% от печалбата като дивидент след 2021 г. В момента акционери във “Фар” са физически и юридически лица, като с най-голям дял са Славка Георгиева и Станислав Тодоров - съответно с 63,96 и 12%, става ясно от проспекта. Според финансисти инвестицията в компании като “Фар” е подходяща за пенсионните фондове, тъй като подкрепят развитието на българската икономика. Това се потвърждава от заявения вече интерес към компанията от големи пенсионни дружества и взаимни и инвестиционни фондове.
Източник: 24 часа (06.01.2020)
 
Българска фондова борса отличи инвестиционните посредници, постигнали най-високи резултати през 2019 г. Броят на сделките на регулиран пазар за изминалата година е 44 167 и отбелязва спад от 19% спрямо 2018 г. На 333 573 998 лв. възлиза оборотът на БФБ през 2019 г. като това е с 39% по-малко в сравнение с предишната година. Въпреки отчетените спадове по определени показатели, налице е тенденция за нарастване на набрания капитал чрез Борсата, като през 2019 г. компаниите са набрали финансиране в размер 329 798 641 лв., което е над два пъти повече спрямо предишната година. На церемонията, която се провежда за 19-ти път в историята на Фондовата борса, бяха присъдени следните награди: За инвестиционен посредник, сключил най-много сделки на БФБ през 2019 г.: 1-во място: Карол АД 2-ро място: Елана Трейдинг АД 3-то място: БенчМарк Финанс АД За инвестиционен посредник, реализирал най-висок оборот на БФБ през 2019 г.: 1-во място: Aвал ИН АД 2-ро място: Интеркапитал Маркетс АД 3-то място: Евро - Финанс АД Доверие Обединен Холдинг АД получи наградата за емитент с най-голям принос за развитието на капиталовия пазар през изминалата година. Отличията за медии с най-голям и сериозен принос при популяризирането на капиталовия пазар през 2019 г. бяха присъдени на Investor.bg и Infostock.bg.
Източник: БФБ (15.01.2020)
 
Първият "къс" индексен фонд стъпи на БФБ Търговията с дялове от Националния договорен фонд Expat Bulgaria Short SOFIX започна на "Българска фондова борса" АД, съобщиха от борсовия оператор. Колективната инвестиционна схема е създадена от управляващото дружество "Експат асет мениджмънт" ЕАД и следва обратното движение на индекса SOFIX, калкулиран от "БФБ-София". Той се търгува в Сегмент борсово търгувани продукти на Основния пазар BSE на "Българска фондова борса" АД. "Стартът на търговията с първия "къс" индексен фонд е знаково събитие за българския капиталов пазар в началото на 2020 г., не само защото това е първия фонд с обратна инвестиционна стратегия, но и защото продуктовото разнообразие е предпоставка за засилване на инвестиционния интерес към пазарите на БФБ", каза доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на БФБ по време на официалната церемония. Номиналната стойност на един дял от фонда е 1 лев. Дяловете му са безналични, поименни, свободно прехвърляеми. Маркет-мейкър на емисията е инвестиционният посредник "БенчМарк Финанс" АД. Максималният размер на отклонението в процент между котировките "купува" и "продава" (спред) е 5 процента. Минимална стойност на котировката в парично изражение към момента на въвеждането й е 2 500 лева. Управляващото дружество "Експат асет мениджмънт" ЕАД създаде и първия борсово търгуван фонд - Expat Bulgaria SOFIX UCIT ETF, чийто дялове се търгуват успешно вече четири години на "Българска фондова борса" АД. Националният договорен фонд Expat Bulgaria Short SOFIX получи одобрение от Комисията за финансов надзор на 10 октомври миналата година. SOFIX е основният индекс на българската борса и се състои от 15-те най-ликвидни компании на "БФБ-София". Доходността на фонда следва тази на индекса с обратен знак, т.е. ако българският пазар поевтинее, дяловете на фонда биха увеличили пропорционално пазарната си стойност, и обратно. Expat Bulgaria Short SOFIX не разпределя дивидент, а печалбата се реинвестира, като това увеличава нетната стойност на активите в полза на инвеститорите. Той осигурява няколко предимства. Например, диверсификация. Чрез Expat Bulgaria Short SOFIX инвеститорът получава експозиция към обратното движение на кошница от 15-те най-ликвидни акции на "БФБ-София". Фондът е подходящ за хеджиране на дълги позиции към индекса SOFIX. Инвестиция при очакване на спад на пазара. Подходящ за инвестиция при очаквания за спадане на стойността на индекса SOFIX. Търговия в рейндж. Дава възможност да бъде използван при стратегии за търговия в рейндж (range trading).
Източник: Банкеръ (16.01.2020)
 
Във връзка с подадено от ИП БенчМарк Финанс АД заявление, БФБ АД прекратява правата на Маринела Пламенова Пешарова за достъп до търговската система на БФБ АД, считано от 23.01.2020 г.
Източник: БФБ (23.01.2020)
 
На проведено заседание на Съвета на директорите на БФБ АД по Протокол № 06/13.02.2020 г. е взето следното решение: Във връзка с подадено от ИП БенчМарк АД заявление по чл. 36, ал. 1 от Част II Правила за членство, Съветът на директорите на БФБ АД допуска до търговия на Борсата нов борсов посредник, както следва: - Мая Петрова; - Адрес за кореспонденция: гр. София, бул. Черни връх 32, вх. А; - Телефон за контакти: (+359 2) 491 26 82; - E-mail: m.petrova@benchmark.bg
Източник: БФБ (17.02.2020)
 
Във връзка с подадено от ИП БенчМарк Финанс АД заявление, БФБ АД прекратява правата на Мая Петрова за достъп до търговската система на БФБ АД, считано от 06.03.2020 г.
Източник: БФБ (06.03.2020)
 
17 инвестиционни посредници и банки участват в шестото издание на инициативата на Българска фондова борса и Централен депозитар „Ден за акции“ на 25 юни. Големият брой партньори на инициативата дава широк достъп на физическите лица до капиталовия пазар и ги улеснява да търгуват с акции без такси и комисионни на този ден. Инициативата има за цел да подобри инвестиционната култура и увеличи знанието за капиталовите инструменти като форма на инвестиция в страната ни. Инвестиционните посредници и банки, които се включват в „Деня за акции“ са: Авал Ин АД Българо-американска кредитна банка АД Българска банка за развитие АД БенчМарк Финанс АД Евро-финанс АД Елана Трейдинг АД Капман АД Карол АД МК Брокерс АД Обединена българска банка АД Първа Финансова Брокерска Къща ЕООД София Интернешънъл Секюритиз АД Тексим Банк АД Токуда Банк АД Фоукал Пойнт Инвестмънтс АД Ъп Тренд ООД Юг Маркет АД Повече информация за „Деня за акции“ можете да намерите на специалната интернет страница на БФБ. По време на инициативата всички индивидуални инвеститори (физически лица) ще могат да закупят или продадат акции от основен пазар на БФБ без такси и комисиони към Борсата, Централен депозитар и участващ в инициативата инвестиционен посредник или банка. Специалната възможност ще важи при до 15 изпълнени на 25 юни поръчки на физическо лице с обем не повече от 2 000 лв. на единична изпълнена поръчка. Всички инвестиционни посредници, които партнират на БФБ и Централен депозитар в „Деня за акции“ няма да таксуват своите клиенти – физически лица, чиито сделки отговарят на посочените условия.
Източник: БФБ (22.06.2020)
 
Мажоритарният акционер на Трейс Груп Холд ще отпише дружеството от БФБ Председателят на Надзорния съвет на строителната фирма Трейс Груп Холд Николай Михайлов е придобил над 90% от капитала на компанията пряко или непряко и възнамерява да изкупи акциите на останалите акционери в компанията. Николай Михайлов отправя търгово предложение към акционерите на цена от 3,8 лева за ценна книга и възнамерява да свали дружеството от търговия на Българската фондова борса (БФБ), става ясно от публикуваните документи във връзка с предложението. Писмото му до Комисията за финансов надзор (КФН), Българската фондова борса (БФБ) и акционерите, както и самото търгово предложение и обосновката на цената са публикувани чрез БФБ София Срокът за приемане на търговото предложение е 40 дни от датата на публикуването му, като може да бъде удължен на 70 дни от Михайлов. Николай Михайлов притежава пряко или непряко 90,01% от капитала на Трейс Груп Холд, или 21 783 345 акции. Общо 5 514 490 акции той притежава чрез свързани лица – дружеството Галини Н ЕООД, на което е управител, синовете му Галин, Николай и Кристиян, дъщеря му Лилия, брат му Таньо Михайлов, както и партньорката му Десислава Любенова, с която е сключил споразумение за нейните акции. Оставащите акции, които той иска да придобие, са 9,99% от капитала, или 2 416 655 броя. Придобиването на акциите ще се осъществи със собствени средства в размер на до 9,1 млн. лева. Инвестиционен посредник е БенчМарк Финанс. Николай Михайлов е купувал акции на компанията през юни и юли т.г. Последните сделки са от 10 юли т.г. Последната цена, на която е сключена сделка от него, е 3,68 лева за акция, която е и най-високата, платена от него, в последните 6 месеца. Цената от 3,8 лева е и по-висока от справедливата цена, която е определена на 3,77 лева, среднопретеглена за последните 6 месеца е малко над 3 лева. Дружеството ще бъде отписано от БФБ. Не се планира прекратяване на дружеството, но ще има редуциране на структури и активи, особено в настоящата пандемична обстановка. Няма да променя състава на управителните органи, става ясно от публикуваните документи. Заради пандемията освен това излизането на чужди пазари се отлага с 2-3 години за след 2021 г. Трейс Груп Холд ще продължи с изграждането на офиса си в София, но понеже планира да финансира дейностите с кредит, ще реши допълнително кога да започне строителството. Дейността на дружеството ще се запази, както и пазарните сегменти, в които компанията оперира. Основният капитал на дружеството е 24,2 млн. лева, разпределени в същия брой безналични, поименни акции с номинал 1 лев. От тях 6 279 акции са обратно изкупени от дружеството и са без право на глас. Трейс Груп Холд има клонове в Сърбия, Чехия, Северна Македония, Украйна, както и 10 дъщерни дружества. В последните две години дивидент не е разпределян. Не се предвиждат дивиденти в средносрочен период, а печалбите ще се реинвестират в инвестиционната програма на компанията, посочва се в документите. Неоперативните активи на дружеството са за малко над 10,1 млн. лева, в които влизат земя с незавършени сгради в Боровец, земи в Димитровград, Сърбия, дял от женски футболен клуб в Сърбия и други активи. Общо активите на компанията са за 239,354 млн. лева към края на първото тримесечие, а печалбата възлиза на 3,485 млн. лева (0,14 лева на акция). За 2019 г. дружеството отчита спад на консолидираните приходи от клиенти с почти 9,5%, което се дължи основно на свитите приходи от дейността в България. В последната 1 година цената на акция на Трейс Груп Холд се увеличава с 41,67%. Последната цена, на която са ссключвани сделки днес, е 3,74 лева за брой.Мажоритарният акционер на Трейс Груп Холд ще отпише дружеството от БФБ
Източник: Инвестор.БГ (15.07.2020)
 
Във връзка с подадено от ИП БенчМарк Финанс АД заявление, БФБ АД прекратява правата на Татяна Иванова Стаменова за достъп до търговската система на БФБ АД, считано от 28.09.2020 г.
Източник: БФБ (28.09.2020)