Новини
Новини за 2020
 
Правителството разреши извършването на хидротехнически работи за удълбочаване на Канал 1 и Канал 2 в пристанище Варна Министерският съвет разреши изпълнението на хидротехнически работи във връзка с удълбочаване на Канал 1 и Канал 2 в пристанище Варна. Дейностите ще се извършват от „Транспортно строителство и възстановяване” ЕАД в изпълнение на сключено споразумение през 2019 г. с Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”. Разрешението е за срок от 630 дни от датата на постановяване на решението. За да бъде подобрена транспортната достъпност една от мерките, заложени в интегрираната транспортна стратегия е удълбочаването на Канал 1 и Канал 2 в пристанище Варна. Целта е цялостно и дългосрочно решение на настоящите проблеми за подход и маневриране на корабите и бъдещите потребности от нови маневрени зони, съобразно инвестиционните проекти на пристанищните оператори на терминалите и пристанищата, разположени в района на пристанище Варна. С изпълнение на обекта ще се постигне съответствие между съществуващите възможности на корабните места в отделните пристанища и ще бъдат осигурени нужните условия за развитие на всички пристанища, в съответствие с добрата морска практика за подобряване на условията за безопасно корабоплаване.(Министерски съвет)
Източник: Други (06.08.2020)
 
За първи път са обявени конкурси за шефове на държавни фирми Със заповеди на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков, са обявени 21 конкурса за началници на 21 държавни компании в транспорта. Ведомството на Желязков е първото, което започва да изпълнява приетия миналата година Закон за публичните предприятия, според който управителните тела на държавните компании трябва да се назначават след конкурси. Обявите за тях са публикувани на 12 октомври на сайта на министерството. Срокът за подаване на документи е 10 дни след оповестяването на конкурсите, т.е. 22 октомври, съобщава dir.bg. Сред обявените позиции са такива за членове на съвета на директорите летищата в София и Пловдив, както и за управител на летището в Горна Оряховица. В авиацията са обявени още конкурси за генерален директор на предприятието "Ръководство въздушно движение" (РВД) и за член на УС на РВД. В железопътния транспорт конкурсите са за членове на борда на директорите на "Холдинг БДЖ" и за член на УС на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Същата процедура е обявена и за членове на Съвета на директорите на "Български пощи" и на "Информационно обслужване". Конкурси има и за избор на управници на пристанищата в Бургас, Варна, Русе, Видин, плюс предприятие "Пристанищна инфраструктура" и "Български морски квалификационен център" - Варна. Ще се избират и началници на жп болниците в София и Варна, на "Транспортен диагностично-консултативен център" в Бургас, както и на строителните фирми "Съобщително строителство и възстановяване" и "Транспортно строителство и възстановяване". В обявленията, публикувани на сайта на министерството, са записани изискванията към кандидатите, включително образование, квалификация и опит. Изброени са документите, които трябва да представят. Процедурата предвижда конкурсите да са в две части - писмена и устна. В писмената се изисква представяне на концепция за развитието на съответната фирма с нейните специфики.
Източник: Сега (19.10.2020)
 
Държавната грижа за "Порт Доган" не секва Отминаващата година ще се запомни с несекващите грижи на държавата по изграждане на атрактивна пристанищна инфраструктура във Варненско-Белославското езеро, в средата на което е портът на Ахмед Доган. В сряда, 22 декември, правителството разреши изпълнението на хидротехнически дейности по удълбочаване на двете трасета (каналите 1 и 2), по които се движат плавателни съдове. Дейностите ще се извършват от държавното дружество "Транспортно строителство и възстановяване" ЕАД, а периодът за работа е 510 дни. Това е поредното решение на кабинета за модернизиране на водния коридор. По-рано през годината три пъти бяха разрешавани дейности около прокопаването с различен срок, а имаше и още едно разрешение - за работа по подобряване на едно от кейовите места на "Варна-запад" и възстановяване на проектните параметри пред стените на терминала "Леспорт". Най-вероятно за различните типове дейности се изискват отделни правителствени актове, затова и министрите се занимаваха няколко пъти с казуса. Проектът за водния коридор през езерото е на обща стойност 350 млн. лв. Той ще бъде от полза на всички околни пристанища, включително на държавното варненско. Идеята за удълбочаването е много стара, но пари се намериха едва след като Доган се появи като собственик в района в края на 2018 г. Досега е известно, че три плавателни съда са ангажирани в дейностите - дълбачката Glanford, както и корабите Milford и Seaford. Справка в специализираните портали, проследяващи морското движение в реално време, сочи, че и трите сега са край Варна. Преди време специализираният морски сайт maritime.bg публикува информация, че съдовете са управлявани от офшорни компании с адреси за кореспонденция в Калининград. На същия адрес е регистрирана и фирмата "Гидрострой", собственик на два от тях. Повечето от дейностите по проекта бяха възлагани директно на "Транспортно строителство и възстановяване", както сега. Дружеството има договор от 2019 г. с държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура". Най-вероятно "Транспортно строителство и възстановяване" наема дълбачките, но не се е чуло за търг и при избора им.
Източник: Сега (23.12.2020)