Новини
Новини за 2008
 
Комисията за финансов надзор не издаде решение на две дружества да придобият заявено акционерно участие в ПОД „Бъдеще” АД. С решение на Бисер Петков, заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Осигурителен надзор", отказ бе даден на „Дерамко файненшълс-България” ЕООД и „Онарта консултс-България” ЕООД.
Източник: Застраховател (22.01.2008)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 25.IV.2007 г. по ф. д. № 8910/2003 вписва промени за "ДЗИ - Пенсионно осигуряване" - АД: вписва промяна на наименованието - "Пенсионно осигурително дружество - Бъдеще" - АД; премества адреса на управление в София, ул. Христо Белчев 3, 1-ви надпартерен етаж; вписва намаляване на броя на членовете на съвета на директорите от 5 на 3; заличава като членове на съвета на директорите Валери Йорданов Алексиев; Людмила Димитрова Крачунова и Маргарита Величкова Димитрова; вписва като член, изпълнителен член и заместник-председател на СД Илко Йорданов Кръстителски; вписва като изпълнителен член и председател на СД Андрей Илиев Шотов; дружеството ще се представлява от изпълнителните членове Андрей Илиев Шотов и Илко Йорданов Кръстителски заедно и поотделно; вписва промени в устава, приети на ОС на акционерите, проведено на 23.II.2007 г.
Източник: Държавен вестник (04.04.2008)
 
Българските доброволни пенсионни фондове (ДПФ) отчетоха средно 3,1 на сто спад в активите за периода 30 май - 30 юни, сочат данни на Комисията за финансов надзор. Активите на 9 ДПФ-та спадат в рамките на 2-6%, като седем доброволни пенсионни фонда бележат спад, по-малък от средния за месец юни. С най-голям спад в активите за изминалия месец е "Бъдеще" АД (5,4% понижение), а с най-малък - "Доверие" АД (спад от 2,06 на сто). За разлика от юни, през месец май всички доброволни пенсионни фондове (ДПФ) регистрират положителна доходност.
Източник: Монитор (02.07.2008)
 
На фона на унищожителната финансова криза, която срина на практика капиталовите пазари в целия свят, пенсионните фондове у нас успяха да задържат доходността си положителна. Това показват последните данни, изнесени от КФН със зам.- председател Бисер Петков. Средната годишна доходност на универсалните фондове от втория стълб към края на септември е 2.36%. Тук рекордьор е Лукойл Гарант, което е постигнало възвръщаемост от 5.7%. Втори се нарежда ДСК-Родина с 3.78%, а трети е Ай Ен Джи - 3.06%. Алианц е постигнала доходност 2.18%, ЦКБ-Сила - 1.7%, Доверие - 1.65%, Бъдеще - 1.57%, и Съгласие - 0.96%. Анализаторите определят тези резултати като огромен успех, който се дължи на по-разумната и консервативна политика на фондовете у нас. За сравнение пенсионните дружества в Западна Европа и САЩ загубиха активи за стотици милиарди долари и са едни от най-тежко пострадалите институции след инвестиционните банки. Специалистите в сектора са на мнение, че положението, в което се намират пенсионните фондове у нас, е едно от най-печелившите. Те имат постоянен приток от средства, които да инвестират при много ниски цени на ценните книжа. От друга страна, те са дългосрочни инвеститори и след няколко години, когато финансовите пазари се възстановят, ще натрупат сериозна доходност. Към полугодието осигурителната система у нас управлява активи за 2.39 млрд. лв., като в нея са осигурени над 3.5 млн. души.
Източник: Пари (08.10.2008)