Новини
Новини за 2011
 
Над 6% е средната годишна доходност на пенсионните фондове, показват резултатите им, публикувани от Комисията за финансов надзор. Това е средният резултат, постигнат на база последните две години – 2009 и 2010, и е най-високият от началото на кризата. С най-високи резултати като цяло са универсалните схеми, а с най-ниски – доброволните. Универсалните фондове са задължителни за родените след 31 декември 1959 г., а професионалните са за работещите при тежки условия на труд. При доброволните средствата са инвестирани и най-рисково, показват данните на надзора. Рискът на вложенията им се изчислява с т.нар. стандартно отклонение, което показва колко може да се колебае постигнатата доходност. При доброволните схеми то е 1.4%, при универсалните е 1.03%, а с най-малко са професионалните - само 0.73%. Справка в портфейлите на дружествата сочи, че няма ясна връзка между начина на инвестиране и постигнатата доходност. Например универсалният фонд на "Бъдеще" има близо 9 на сто доходност и близо една трета от портфейла му са държавни ценни книжа, а четвърт са акции. И при двата вида инструменти разпределението е подобно на средното на пазара. При "ЦКБ - Сила", който е с най-ниска доходност, и ДЦК, и акции заемат малко по-малък дял в портфейла. Драстична обаче е разликата в дела на държавния дълг при "Съгласие" и "Пенсионносигурителен институт", които са постигнали абсолютно еднаква доходност от над 7%. При доброволните фондове рискът от колебания на доходността е най-висок и там е най-голямата разлика между фонда с най-ниския и този с най-високия резултат. И тук "ЦКБ - Сила" е дружеството, донесло най-малко печалба за последните две години – едва 3.6%, докато тази на "ДСК - Родина" надминава 8 на сто. Доброволният фонд по професионални схеми, който се управлява от същата компания, е постигнал 5.16% доходност. Засега "ДСК - Родина" е единственото пенсионно дружество, което управлява подобен вид пенсионен фонд. В него осигуровките се внасят доброволно от работодателя, над задължителните за държавната система и за универсалните фондове. Всички пенсионни дружества са постигнали доходност над средната, която е определил заместник-председателят на надзора Ангел Джалъзов за задължителните схеми. Досега почти не е имало случаи резултатът на някой фонд да пада под тази граница, тъй като тя се определя според средния на пазара и много рядко доходността на някой се различава съществено.
Източник: Дневник (31.01.2011)
 
ТБ Централна Кооперативна Банка АД е придобила 18% от капитала на българска медийна компания. Обект на интерес е дружеството БЪЛГАРИЯ ОН ЕР ООД, чийто предмет на дейност е създаване и разпространение на радио и телевизионна програма, поддръжка и експлоатация на кабелни телевизионни мрежи, вътрешна и външна търговия. Съдружници в капитала на дружеството са М Сат Кейбъл АД, Пенсионно осигурителна компания Съгласие АД, Пенсионно - осигурително акционерно дружество ЦКБ Сила АД, Пловдивска стокова борса АД, Застрахователно дружество Армеец АД и ЦКБ, която държи 720 хил. лв. от капитала, е видно още от снимката на досието на БЪЛГАРИЯ ОН ЕР ООД в Търговски регистър, приложена като информационен документ на вниманието на инвеститорите.
Източник: Дарик радио (14.02.2011)
 
Търговска банка ЦКБ, ЗАД Армеец, ПОК Съгласие и ПОК ЦКБ-Сила са придобили дялове в България Он Ер ЕООД (TV Bulgaria On Air), показва справка в Търговския регистър. Участието на М Сат Кейбъл АД е 2 056 000 лв., на ПОК Съгласие е 252 000 лв., на Пловдивска стокова борса АД е 180 000 лв., на ЦКБ е 720 000 лв., на ЗАД Армеец е 360 000 лв., на ПОК ЦКБ Сила е 252 000 лв., а на авиокомпанията България Ер АД - 180 000 лв. Дружествата са от икономическата група на Химимпорт АД. На уеб страницата на TV Bulgaria On Air е обявено, че се търсят "водещи специалисти за пълно или непълно работно време от сферата на банковото дело, финансите, инвестиционните къщи, стоковите и фондовите пазари за автори, водещи и консултанти на специализирана телевизионна и радио продукция. Програмата на медията ще бъде с подчертан бизнес профил, 24 часа, 7 дни в седмицата, се казва в обявлението.
Източник: Инвестор.БГ (15.02.2011)
 
Над 1 млрд. лв. от парите ни за втора и трета пенсия са инвестирани в акции и облигации в чужбина. Това показват данните на частните пенсионни фондове към 31 март 2011 г. От общо 1,76 млрд. лв., които са вложени в дългови инструменти, около 56,6% или 1,207 млрд. лв. са инвестирани извън България. Най-голям дял от общия портфейл на всички пенсионни фондове заемат инвестициите в корпоративни облигации, издадени в държави от ЕС, които възлизат на 478 млн. лв. Сред тях са имената на големи компании от всякакви сектори на икономиката като "Епъл", "Байер", "Ситигруп", "Фолксваген", "Майкрософт", "Шеврон" и други. Следващото място по вложения в чужбина с 278 млн. лв. заемат парите в дългови ценни книжа, издадени или гарантирани от членки на ЕС, други държави от Европейско икономическо пространство (ЕИП) или техни централни банки като Германия, Унгария, Полша, и др. Пенсионните ни фондове са купили и европейски общински облигации за 97,2 млн. лв. Извън ЕС и ЕИП в ценни книжа са вложени 76 млн. лв. В облигации на Европейската централна банка и Европейската инвестиционна банка са вкарани 58,64 млн. лв. В чуждестранни колективни инвестиционни схеми са вложени 3,2 млн. лв. Над 215,8 млн. лв. пък са инвестирани в акции на компании, включени в европейските и други борсови индекси. Само около 31,5% или 553 млн. лв. от инвестициите на частните пенсионни фондове в ценни книжа са вкарани у нас. От тях най-много - 387,1 млн. лв., са в български държавни ценни книжа.
Източник: Стандарт (08.04.2011)
 
Малко след като "Химимпорт" придоби непряко контрол върху управляващото дружество "КД Инвестмънтс", пенсионни фондове на холдинга вече са инвестирали значителни средства в негови инвестиционни схеми. Бюлетинът на Централния депозитар показва, че миналата седмица фондове на пенсионните компании "Съгласие" и "ЦКБ-Сила" вече държат общо близо 33% от инвестиционното дружество "КД Пеликан". "КД Пеликан" е една от инвестиционните схеми на "КД Инвестмънтс". Вложените от "Съгласие" и "ЦКБ-Сила" средства са 2.125 млн. лв. Почти всичките са направени миналата седмица, единствено универсалният фонд на "ЦКБ-Сила" е държал преди това 2.3% от активите на инвестиционната схема, а преди дни делът му е нараснал до 6.6%. В началото на април официално беше съобщено, че "Сила холдинг", който е близък до "Химимпорт", е купил "КД инвестмънтс".
Източник: Дневник (31.05.2011)
 
Представител на "Химимпорт" - новият акционер в Тексимбанк, и нови представители са влезли в надзора й. Изборът им е станал на общо събрание на акционерите на кредитната институция на 1 юни. В надзорния съвет вече са изпълнителният директор на пенсионна компания "Съгласие" Милен Марков, един от акционерите на банката, Павлина Найденова, и Апостол Апостолов, който беше председател на Комисията за финансов надзор. Апостолов ще бъде шеф на надзорния съвет, като заяви, че банката ще се развива и към корпоративно, и към банкиране на дребно, но все още е рано да се говори за точни планове. Предстои промяна и в управлението на Тексимбанк – надзорниците вече са предложили и нови членове на управителния съвет. Това ще бъдат адвокат Иглика Логофетова, Мадлен Димова, Анатоли Величков, Красимир Жилов и Мария Видолова. Последните двама ще бъдат и изпълнителни директори. Видолова и в момента заема този пост, а Жилов е търговски пълномощник. Анатоли Величков е в управлението на ПОК "Съгласие", която се контролира от "Химимпорт". Мадлен Димова досега беше член на надзора на Тексимбанк. "Химимпорт" придоби сериозен дял в кредитната институция в началото на тази година, като четири свързани с него фирми купиха общо 33% от капитала. Става въпрос за дружествата "Финанс консултинг", "Итрейд", "Датамакс" и "Датамакс систем холдинг". Разрешението на БНБ е за придобиване на общо 40% от акциите. Акционер със 17.53% е и Павлина Найденова, която е наследник на основателя на Тексимбанк Георги Найденов. Апостол Апостолов отказа да посочи колко точно е делът, контролиран от "Химимпорт" в момента. Публично такава информация не е оповестена. В последния публикуван отчет на БНБ към края на миналата година е вписано само участие на "Финанс консултинг" с 19.24%. От пресцентъра на централната банка обясниха, че по-актуална информация може да се търси само в Търговския регистър. Той обаче отново не работеше вчера. Тексимбанк е най-малката по размер на активите у нас – към края на миналата година те са 79 млн. лв., а пазарният й дял е по-малко от 0.1%. Печалбата й за 2010 г. е 433 хил. лв. "Химимпорт" вече има една банка в портфейла си – това е Централна кооперативна банка.
Източник: Дневник (08.06.2011)