Новини
Новини за 2007
 
Между 5.66% и 13.25% е доходността за осигуряващите се в универсален пенсионен фонд, сочи статистиката на Комисията за финансов надзор към края на миналата година. Става въпрос за доходност, отчетена за последните две години, изчислена на годишна база. В сравнение с данните от края на септември се отчита за поредно тримесечие спад. Илюстрация на това е фактът, че доходността тогава е варирала между 6.3% и 13.8%. Точно преди две години най-ниската е била 9.35%, и то само при един фонд, а останалите масово са давали на клиентите си над 11%. Сега масовата доходност е около 6-7%. При доброволните фондове възвращаемостта варира между 6.77% и 11.96%. Според експерти от пенсионния бранш вина за това имат както държавните ценни книжа (на които доходността спадна), в които е инвестирана голяма част от парите на осигуряващите се, така и спадът при лихвата по депозитите. За да неутрализират това, всички пенсионни фондове се насочиха към фондовата борса, където инвестициите се смятат за по-рискови, но по-печеливши. В резултат на тази политика към края на септември 30% от активите им са в акции и корпоративни облигации, които се търгуват публично. В абсолютни числа това означава 240 млн. лв. Поне на този етап чисто статистически това не води до повишаване на доходността. Прави впечатление, че за поредно тримесечие фондовете от групата на Централна кооперативна банка - "Съгласие" и "ЦКБ-Сила" отчитат най-висока доходност - 12-13%. Според експерти това се дължи на вложенията на борсата, от които дружествата са получили значителна печалба. Дружествата, които повишават дохода на своите клиенти при универсалните фондове, са Ай Ен Джи (тази компания увеличава възвращаемостта на всичките си фондове) и ДЗИ. Всички останали с много или с по-малко отбелязват спад (както е при "Доверие"). Според решение на шефа на осигурителния надзор Бисер Петков минималната доходност за двегодишния изтекъл период е 4.85% на годишна база при 5.16% три месеца по-рано. "Фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, управлявани от "ЦКБ-Сила" и от ПОК "Съгласие", са постигнали доходност, по-висока от обявената горна граница на доходността за съответния фонд за посочения 24-месечен период. Те следва да се заделят за резерв от съответния фонд в нормативно установения срок", се казва в решението на надзора.
Източник: Дневник (12.01.2007)
 
КФН-“Осигурителен надзор”, одобри измененията и допълненията в Правилниците за организацията и дейността на управляваните от ПОК “Съгласие” АД фондове за допълнително пенсионно осигуряване - универсален, професионален и доброволен.
Източник: Застраховател (29.01.2007)
 
Пенсионната компания "Доверие" стана лидер в сектора по обем на управляваните активи, сочат данните на КФН. Дружеството изпреварва с 5.3 млн. лв. досегашния водач "Алианц България". "Доверие" управлява 497.3 млн. лв., а неговият основен конкурент - близо 492 млн. лв. Запазва се високото ниво на концентрация, като над 65% от активите на пенсионните фондове се управляват от две дружества. Към края на миналата година средствата, акумулирани в частния осигурителен бранш, преминаха психологическата граница от 1.5 млрд. лв. Това представлява ръст от над 36% в сравнение с 2005 г., когато пенсионният бранш е завършил с 1.1 млрд. лв. Третата позиция остава за "Съгласие" с активи от 162.5 млн. лв. Дружеството е част от финансовата група на ЦКБ. В нея влиза още и "ЦКБ-Сила". Пенсионните компании завършват 2006 г. с печалба от 10.9 млн. лв. - почти три пъти повече в сравнение с края на 2005 г., когато беше 2.9 млн. лв. Лидери по този показател отново са "Алианц" и "Доверие", съответно с 2.88 млн. и 2.8 млн. лв. Сумарният им резултат представлява над 50% от общата печалба, а единственото дружество, което завършва годината с отрицателен нетен финансов резултат, е Ай Ен Джи със загуба от 631 хил. лв. От няколко пенсионни компании апелираха за изработване на цялостна държавна политика за използване на акумулирания в тях ресурс за развитието на българската икономика, като едновременно с това носят добър доход на осигурените лица. С влизането на страната ни в ЕС финансовите и капиталовите пазари на страните членки се третират като вътрешни и липсата на такава политика може да доведе до бързото пренасочване на тези пари към икономиките на страните от ЕС, смятат в сектора.
Източник: Дневник (08.02.2007)
 
За първи път от възраждането на частната пенсионна индустрия у нас инвестициите на осигурителните фондове в държавни ценни книжа са по-малко като обем в сравнение с вложенията на борсата. Това показва статистиката за бранша към края на миналата година. В акции и корпоративни облигации вече са инвестирани близо 480 млн. лв., докато в ДЦК вложенията са 420 млн. лв. Само три месеца по-рано картината бе точно обратната - парите в държавни облигации бяха близо 500 млн. лв., а на борсата - 415 млн. лв. Промяната е в резултат от отпадане изискването за задължително инвестиране в ДЦК. Директивите на Европейския съюз обаче не позволяват на никоя институция облагодетелстван достъп до паричен ресурс. Задължението за вложения в ДЦК влизаше в разрез с тези евродирективи. Фондовете почти веднага смениха инвестиционната си стратегия в търсене на по-високодоходни алтернативи. Както е известно, доходът от ДЦК в последно време падна под 4%, което наред с ниските лихви по депозитите е причина пенсионните компании да отчетат обща доходност за клиентите си от едва 7-8%, които едва стигнаха да се покрие инфлацията за 2006 г. Все още българинът не обръща голямо внимание на допълнителното осигуряване, поради което и фондовете едва ли ще почувстват сериозно отражение върху себе си от незадоволителните резултати. Все пак крехкият имидж на индустрията е много важен, тъй като тепърва предстоят кампании по привличане на клиенти в най-важния за пенсионните дружества фонд - доброволния. В него се очакват да влязат най-много пари. Надзорът отчете, че 31.5% от парите на осигуряващите се са били инвестирани на борсата. Конкретно в акции е вложена една пета от портфейла. Най-активни на борсата са били "Съгласие", "ДСК-Родина", ДЗИ, "Доверие", "ЦКБ-Сила", които са инвестирали около и над 40% от активите си на борсата. За последното тримесечие фондовете като цяло са увеличили вложенията си в акции с около 62 млн. лв. и вече достигат 300 млн. лв. Ако се съди по официалните данни, корпоративните облигации губят популярността си, тъй като за периода октомври - декември в тях почти няма налети допълнителни пари и те си остават с обем от 178 млн. лв. в портфейлите. Най-голям растеж за последното тримесечие обаче отчитат инвестициите в чужбина, като увеличението е с 82 млн. лв. Фондовете вече имат в портфейлите си чуждестранни активи за 123.6 млн. лв., което прави над 8% от всички управлявани средства. Най-активни в това отношение са били фондовете на "Доверие", "Алианц", "Ай Ен Джи" и "Лукойл - Гарант". Според представители на дружествата става въпрос за инвестиции в структурирани депозити, а не толкова в преки вложения на световните капиталови пазари.
Източник: Дневник (12.02.2007)
 
"Химимпорт" купува пенсионния фонд на нефтената компания "ЛУКОЙЛ". Дружеството придобива 84,6% от компанията. Вчера Комисията за финансов надзор разреши сделката. В момента около 140 хил. души се осигуряват във фонда, като активите му възлизат на над 91 млн. лв. От "ЛУКОЙЛ" успокоиха хората, че се запазва механизмът за контрол в дружеството и "ЛУКОЙЛ" ще продължи да държи 6% от капитала му. От пенсионното дружество обясниха, че продажбата е част от последователната политика по преструктуриране на бизнеса на "ЛУКОЙЛ" с цел освобождаване от нетипични за компанията дейности като банкова, застрахователна, транспортна и т.н. "Химимпорт" вече има опит в управлението на финанси и пенсионни фондове. Той държи 49,28% от ПОК "Съгласие" АД, 89,26% и от ПОАД "ЦКБ Сила". Така в края на миналата година "Химимпорт" имаше близо 16% дял от пазара на пенсионно осигуряване.
Източник: Стандарт (28.03.2007)
 
Парите, които гражданите са вложили в частен фонд за втора и трета пенсия, са донесли средна доходност съответно 8.37% и 8.38% за всеки 12 месеца в периода 31 март 2005 г. - 30 март 2007 г. Повече са спечелили тези, които са правили вноски в професионален фонд - средно 8.64% за година. Това показва статистиката на Комисията за финансов надзор, огласена вчера. Доходността в универсалните пенсионни фондове, в които задължително внасят родените след 31 декември 1959 г., варира от 6.02% за клиентите на "Алианц" до 15.07% за осигурените в "ЦКБ-Сила". Повече пари са донесли на клиентите си и спестяванията в универсалния фонд на "Съгласие" - 12.23 лв. на всеки 100 лв. за година, докато на другия полюс е "Доверие" с 6.45 лв. Подобна е и доходността, която са донесли осигуровките за трета пенсия - средно 8.38% според пазарния дял на съответната компания. Най-много ще зарадват клиентите си отново "ЦКБ-Сила" с реализираните 13.95% и "Съгласие" - с 12.32%. В дъното на таблицата са "Доверие" с 6.5% и "ЛУКойл Гарант" със 7.14%.
Източник: Сега (12.04.2007)
 
Минималната доходност от управлението на активите на универсалните пенсионни фондове за предходния 24-месечен период от 31.03.2005 г. до 30.03.2007 г. е в размер на 5.02% на годишна база. Това съобщиха от "Осигурителен надзор". Минималната доходност при професионалните фондове за същия период е 5.19%. Фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, управлявани от ПОАД "ЦКБ-Сила" и от ПОК "Съгласие", са постигнали доходност, по-висока от обявената горна граница на доходността за съответния фонд за посочения 24-месечен период. В такива случаи пенсионният фонд е задължен да заделя резерв за гарантиране на минималната доходност, обясниха от надзора. Етикети: ЦКБ Сила, пенсионен фонд, доходност, актив
Източник: Дневник (12.04.2007)
 
С увеличение на активите си над 34% са приключили 2006 г. дружествата за пенсионно осигуряване, показват данните на Комисията за финансов надзор. Към края на декември нетните активи на компаниите надминават 1.517 млрд. лв., като лидерското си място запазват ПОК "Доверие" и ПОД "Алианц България", които държат съответно по 32.78% и 32.42% от пазара по размер на активите си. Осигурените лица са се увеличили с близо 8% и към края на миналата година те достигат 3.2 млн. души. Най-много новоосигурени лица има във фондовете на "Доверие" и "Съгласие" - съответно по 78.5 хил. души и 50.4 хил. души. В универсалните пенсионни фондове са над 80% от всички осигурени. В доброволните фондове осигурените лица през 2006 г. са се увеличили с 32 хил. и достигат близо 566 хил. души. Средният размер на натрупаните в тях средства е 875 лв. на едно осигурено лице, като по този показател лидерството е за професионалните пенсионни фондове, в които средно за едно лице са натрупани близо 1630 лв. Доброволните фондове, в които се осигуряват граждани по свое собствено желание, извън задължителните схеми, имат близо 500 млн. лв. активи, като от тях близо 110 млн. лв. са вложени в банкови депозити. Те заемат най-голяма част от портфейла им, следвани от акциите, в които са вложени 104 млн. лв. Малко над 103 хил. лв. са инвестициите им в държавни ценни книжа. Професионалните фондове, които управляват 306 млн. лв., са вложили в ДЦК 101 млн. лв., близо 65 млн. лв. са инвестициите в акции, малко под тази цифра са тези в банкови депозити. Универсалните фондове имат в портфейла си приблизително равни дялове за ДЦК и за ценни книжа, търгувани на регулирани пазари - малко над 215 млн. лв. От тази сума в акции са вложени 130.4 млн. лв., а 85 млн. лв. са вложени в ипотечни облигации. Даниела Петкова, изпълнителен директор на "Доверие", коментира, че повишението на активите и на осигурените лица е напълно в рамките на очакваното. Нашият бранш е предвидим, единственото, което е по-трудно за предвиждане, е колко хора ще излязат на пазара на труда, добави тя. Тенденцията е да излизат все по-малко, като има много безработни, които за пръв път, откакто съществуват схемите за доброволно осигуряване, се появяват на пазара в последните две години, обясни Петкова. Нейните очаквания са по-скоро да се забави ръстът на осигурените лица, а активите да се повишат.
Източник: Дневник (20.04.2007)
 
На 9 май 2007 г. се навършиха дванадесет години от създаването на Пенсионно осигурителна компания “Съгласие”. В трите фонда, управлявани от ПОК “Съгласие” се осигуряват общо над 375 хил. души. Нетните активи на управляваните от Дружеството фондове надхвърлят 182 млн. лв. Доходността от инвестиране на активите на управляваните от дружеството пенсионни фондове за 2006 година на годишна база е както следва: в професионалния фонд 16,64 %, в универсалния фонд 15,10 %, а в доброволния фонд 15,62 %.*
Източник: Застраховател (10.05.2007)
 
Нетните активи на фондовете, които пенсионно осигурителна компания "Съгласие" управлява надхвърлят 182 млн. лв. Това сочат резултатите, които компанията е постигнала до този момента. В трите фонда, управлявани от ПОК "Съгласие" се осигуряват общо над 375 хил. души. Доходността от инвестиране на активите на управляваните от дружеството пенсионни фондове за 2006 година на годишна база е както следва: в професионалния фонд 16,64%, в универсалния фонд 15,10%, а в доброволния фонд 15,62%. Вчера компанията навърши своя 12-ти рожден ден. От началото на месец май клиентите на компанията могат да се възползват от услугите, предвидени в програмата "Партньори на ЦКБ". Те включват ползване на потребителски кредит до 3 000 лева от "Централна Кооперативна банка" АД без поръчители и без документи за доходи, кредитна карта Visa Фаворит, издадена от ЦКБ, с гратисен период до 60 дни и 10% отстъпка по имуществените застраховки на ЗПАД "Армеец": "Защитен дом", "Защитена фамилия", "Защитено имущество" и "Индустриален пожар". Ръководството на компанията планира да стартира нова комуникационна кампания, която ще предоставя информация за допълнителното доброволно пенсионно осигуряване. Тази инициатива ще бъде насочена към трудово заетите граждани в страната и личната отговорност, която всеки носи за своето бъдеще в пенсионна възраст, казаха от компанията. Кампанията е със социално информационен характер. За бързото и адекватно информиране на широката общественост ще бъдат използвани разнообразни комуникационни канали, допълниха още от ПОК "Съгласие".
Източник: Монитор (10.05.2007)
 
Три от най-големите пенсионни компании - "Алианц", "Доверие" и "Съгласие", са подали сигнали в Комисията за финансов надзор (КФН), че работодателите са принудили служители в няколко предприятия да променят пенсионния си фонд. Това съобщиха вчера представители на дружествата. Информацията бе потвърдена и от зам.-председателя на КФН Бисер Петков. Ощетените твърдят, че върху работниците в предприятията "Брикел", ТЕЦ "Марица" 3 и "Атоменергоремонт" е оказван натиск да се прехвърлят в новосъздадения пенсионен фонд "Топлина". Трите предприятия, както и "Топлина" са собственост на бизнесмена Христо Ковачки, който нашумя покрай скандалите си със Столична община и Общинска банка. "Топлина" получи лиценз миналото лято, но започна да функционира преди няколко месеца. 46% от акциите й се държат от фирмата "Ел-Ем-Импекс", която е 100% собственост на бизнесмена Христо Ковачки. "1250 осигурени в нашите фондове са подали заявления да се осигуряват в "Топлина". Странно как 950 от тях изведнъж само в рамките на 2-3 дни са решили да го направят", заяви Милен Марков от "Съгласие". "Става въпрос за хиляди работници в "Брикел", ТЕЦ "Марица" 1, топлофикациите в Перник, Плевен, Враца, мината в Чукурово, "Атоменергоремонт" и др. Хората се оплакват в нашите офиси, че ги викат един по един да им обясняват да си сменят фонда. Но сме в затворен кръг - никой не подава писмена жалба, защото се страхува за работата си", коментира и шефът на "Алианц" София Христова. "Идват в офисите, хората ни пишат имейли и ни молят да направим нещо да останат там, където са. Сега това се случва със служителите само на 3-4 предприятия на Ковачки - в Раднево, Гълъбово, но очакваме жалби и от Перник, Бургас, Сливен", коментира Даниела Петкова, изпълнителен директор на "Ти Би Ай Доверие". За тримесечието 710 души са се прехвърлили от "Доверие" в "Топлина". "Това може да е и за добро - работодателят да започне да осигурява служителите си. Защото и без това, откакто се смени собствеността на тези предприятия, осигурителните вноски много намаляха - хората масово се осигуряват на минимална работна заплата, а вноските идват с големи прекъсвания", добави Петкова. "Не сме елемент от такъв сценарий. Спазваме разпоредбите на законовата уредба и не участваме в такива действия, които се описват", коментира пред "Сега" директорът на "Топлина" Цветан Атанасов.
Източник: Сега (18.05.2007)
 
Печалбата на групата "Химимпорт" за първото тримесечие на годината е скочила повече от четиринадесет пъти, показва консолидираният отчет на холдинга, публикуван от Българската фондова борса. В сравнение с 1.78 млн. лв. положителен резултат към края на март миналата година през тази той е 25.29 млн. лв. и по-голяма част от него се дължи на положителни разлики от операции с финансови активи и инструменти и от повишени приходи от продажби на услуги. През периода в "Химимпорт" постъпиха средства от продажбата на над 8% от капитала на "Централна кооперативна банка" от дъщерни на холдинга дружества, като купувач беше "Банк Аустрия". Тази печалба е еднократна, като махнеш нея, не остава кой знае какво, коментира Красимир Атанасов, портфолио мениджър във финансовата компания "Елана". Не мисля, че ще има сериозно движение на акциите, както вече видяхме, и те едва ли ще минат границата от 12 лв., добави Атанасов. Консолидираният отчет на "Химимпорт" беше публикуван в края на работния ден в сряда, след като сесията беше приключила. Вчера цената на акциите падна с 0.44% до 11.28 лв., а изтъргуваният обем не превиши 100 хил. книжа за деня. Според поясненията към отчета нетният резултат от операции с финансови инструменти е над 26 млн. лв., докато година по-рано той е бил отрицателен, в размер на 282 хил. лв. С повече от 20 млн. лв. са приходите от продажби, като тези от продажби на услуги са се увеличили над три и половина пъти. Приходите от нефинансова дейност също са скочили с толкова, с което нетният резултат достига 3.546 млн. лв. Положителният резултат от застрахователна дейност обаче намалява до 439 хил. лв., показват поясненията към отчета, докато година по-рано е бил четири пъти над тази сума. Приходите и разходите от застраховане са се увеличили значително като цяло. Приходите от лихви също са нараснали - с 56% до 20.6 млн. лв. В структурата на холдинга влиза застрахователната компания "Армеец", за която се предвижда да бъде листвана на БФБ, но все още не е взето конкретно решение за това. В консолидирания отчет влизат още участията в дъщерните "ЦКБ асетс мениджмънт", "Балкан Хемус груп", "Проучване и добив на нефт и газ", "Слънчеви лъчи България", "Енергопроект". Асоциираните предприятия на холдинга са "Параходство БРП", "Каучук" - Пазарджик" и пенсионноосигурителната компания "Съгласие".
Източник: Дневник (01.06.2007)
 
Осигурените лица в пенсионните фондове на трите пенсионни дружества “Лукойл Гарант - България”, “Съгласие” и “ЦКБ Сила” могат да получат клубна карта, която им дава право на отстъпка от 5 стотинки на литър гориво и 3 стотинки на литър газ при зареждане в бензиностанциите от веригата “Лукойл” в цялата страна при плащане в брой. Общо във всички пенсионни фондове, управлявани от трите дружества, се осигуряват около 620 000 души, които имат възможност да се възползват от преференцията. Другите бонуси, които осигурените в доброволните, универсалните и професионалните фондове на “Лукойл Гарант - България”, “Съгласие” и “ЦКБ Сила” могат да получат, са следните: Те имат възможност да ползват предварително одобрен потребителски кредит до 3000 ЛВ. от “Централна Кооперативна Банка” АД, без поръчители и без документи за доходи; Могат да получат кредитна карта VISA ФАВОРИТ, издадена от ЦКБ, с гратисен период до 60 дни; Могат да ползват 10% отстъпка по имуществените застраховки на ЗПАД “Армеец”: “Защитен дом”, “Защитена фамилия”, “Защитено имущество”, “Индустриален пожар” и др.; Имат възможност да ползват и 10% отстъпка при сключването на застраховка за професионална отговорност, ако упражняват професии като: адвокати, нотариуси, експерт - счетоводители и финансови одитори, медицински персонал, туроператори, учители и възпитатели, агенти за самолетни билети или друга отговорност на юридически и физически лица.
Източник: Монитор (13.06.2007)
 
Гориво с отстъпка зареждат на бензиностанциите на ЛУКОЙЛ осигурените в пенсионни фондове "ЛУКОЙЛ Гарант", "Съгласие" и "ЦКБ Сила". С клубна карта те ще плащат 5 ст. по-малко на литър бензин и 3 ст. на литър газ. В трите дружества се осигуряват около 620 хил. души в страната.
Източник: Стандарт (13.06.2007)
 
Фондовете за втора пенсия донесоха доходност от 9.17% средно на годишна база, показват данните на Комисията за финансов надзор към края на юни. Най-добре отново се представят фондовете на "Химимпорт" - "ЦКБ Сила" с 15.47% и "Съгласие" с 12.13%. "ЦКБ Сила" има близо 6% пазарен дял, а "Съгласие" - около 19%. На трето място по доходност за последните 24 месеца при универсалните фондове е "ДЗИ" - с 11.44%, който обаче има най-малък пазарен дял. Доходността на фондовете за трета пенсия, които са доброволни, е малко по-висока - 9.69% средно. Най-добрият постигнат резултат е 15.5%, а най-ниският - 8.26%. Фондовете на осигурените с първа и втора категория труд са донесли средно 9.67% доходност. Най-много ще зарадва осигурените "ЦКБ Сила" - с 14.78% доходност, а най-малко - "Алианц" - с 6.85%.
Източник: Сега (12.07.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 491а, ал. 2 ГПК във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 27.III.2006 г. допуска прилагането в търговския регистър по ф. д. № 13466/97 на проверения и приет годишен финансов отчет за 2005 г. на "Пенсионно осигурителна компания ДСК - Родина" - АД. 42795
Източник: Държавен вестник (24.07.2007)
 
Ръстът при пенсионните фондове се запазва стабилен и като брой на осигурени лица, и като натрупани активи, показва статистиката за първото полугодие на годината, публикувана от Комисията за финансов надзор. Отделно разгледани обаче големите компании отстъпват пред по-малките, които трупат по-бързо пазарен дял и активи. Нетните активи на трите вида фондове вече са над 1.852 млрд. лв., което е увеличение с 22% само от началото на годината до 30 юни. По-голямата част от тези активи са на пенсионните компании "Доверие" и "Алианц", а новоучреденото ПОД "Топлина" също започва да набира средства. По брой осигурени лица лидерската позиция запазват "Доверие" и "Алианц България". Според натрупаните нетни активи двете пенсионни компании също са на първо място, като пазарният им дял по този показател е много близък, с разлика по-малко от 2%. Универсалните пенсионни фондове, които са задължителни за родените след 1959 г., вече имат набрани средства от близо 1 млрд. лв. "Доверие" са намалили леко пазарният си дял сред универсалните фондове по брой на осигурените лица, същото е направил и вторият по пазарен дял "Алианц". Пазарният си дял са увеличили "ДСК-Родина", "Съгласие", "ЦКБ-Сила", "Бъдеще". Подобни са промените и при размера на нетните активи на универсалните схеми. Тези фондове имат почти еднакъв дял акции и държавни ценни книжа в портфейлите си, като общо тези инвестиции представляват над половината от стойността на активите им. Сред доброволните фондове най-голям дял по брой осигурени има "Алианц България", в който се осигуряват близо половината от лицата, които правят доброволни вноски за пенсия. Нетните активи на доброволните схеми са близо 560 млн. лв. към края на шестмесечието и тук "Алианц" е с над 50% пазарен дял, следван от "Доверие" със 17.2%. Активите на доброволните схеми са инвестирани предимно в акции, които са близо една трета от портфейлите им, следвани от банковите депозити. Като сума вложенията в акции са над 168 млн. лв. Професионалните схеми вече управляват активи на стойност 355.87 млн. лв., като при тях отново инвестициите в акции заемат най-голям дял от портфейлите им - над 100 млн. лв.
Източник: Дневник (10.08.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 9.VI.2006 г. по ф. д. № 6897/95 вписва промени за "Пенсионноосигурителна компания "Съгласие" - АД: вписва като член и председател на съвета на директорите и главен изпълнителен директор Милен Георгиев Марков; дружеството се управлява и представлява от главния изпълнителен директор Милен Георгиев Марков и изпълнителния директор Ангел Андонов Ирибозов само заедно или от главния изпълнителен директор Милен Георгиев Марков и изпълнителния директор Людмила Павлова Векова само заедно.
Източник: Държавен вестник (10.08.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 29.VIII.2006 г. по ф. д. № 6897/95 вписва промени за "Пенсионноосигурителна компания "Съгласие" - АД: заличава като член на съвета на директорите и изпълнителен директор Ангел Андонов Ирибозов; дружеството ще се управлява и представлява от главния изпълнителен директор Милен Георгиев Марков и изпълнителния директор Людмила Павлова Векова само заедно.
Източник: Държавен вестник (09.10.2007)
 
Пенсионните фондове счупиха рекорди по доходност Частните пенсионни фондове отново счупиха рекорда по доходност. Средно тя е 12.88% на годишна база за периода септември 2005 г. - септември 2007 г. в най-масовите фондове - тези за втора пенсия, сочат данните на Комисията за финансов надзор. Само три месеца по-рано средният процент беше малко над 9. Няма фонд с доходност под 10%, като рекордът е на "ЦКБ Сила" - 18.30%. Другите две дружества на "Химимпорт" - "Съгласие" и "ЛУКойл" наред с "Бъдеще" също отчитат над 15%. Рекордна доходност, близка до тази, която реализират балансираните взаимни фондове, са постигнали доброволните фондове на "ЦКБ Сила" - 22.97%, и "Бъдеще" - 21.11%, сочат още данните на КФН. Средно за този вид фондове, които осигуряват т. нар. трета пенсия, постигнатата лихва е 14.34%. Отлични резултати са постигнали и професионалните фондове. Средната доходност там е 13.75%.
Източник: Сега (10.10.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 18.IХ.2006 г. по ф. д. № 6897/95 вписва промени за "Пенсионно осигурителна компания "Съгласие" - АД: вписва промяна в членовете на съвета на директорите от 8 на 7; заличава като член на съвета на директорите Ангел Андонов Ирибозов.
Източник: Държавен вестник (13.11.2007)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231 ТЗ с решение от 21.ХI.2006 г. по ф. д. № 6897/95 вписва промени за "Пенсионноосигурителна компания "Съгласие" - АД: вписва промяна на седалището и адреса на управление: София, район "Изгрев", ул. Фредерик Жолио-Кюри 20, ет. 9; вписва промени в устава, приети на общото събрание на акционерите, проведено на 10.ХI.2006 г.
Източник: Държавен вестник (28.11.2007)
 
Подаръкът винаги е добър начин за изглаждане на отношения. Така преди малко повече от година "Химимпорт", централното дружество във варненската виртуална групировка ТИМ, опита да разсее спомените за мрачното минало и направи първоначално публично предлагане (IPO) на акциите си срещу доста атрактивните 4 лв. за брой. Това оценяваше целия холдинг с многобройни участия и интереси в различни сектори на едва 520 млн. лв., като сега според пазара той струва 2.4 млрд. лв. Изглежда обаче времето за щедрост е свършило. През следващата седмица (10-14 декември) "Химимпорт" се готви да предложи на инвеститорите 42.7 млн. акции, или 25% от капитала на "Зърнени храни България", в което наскоро бе обединен зърнения бизнес на групата. Плановете са около половината да бъдат пласирани частно на чуждестранни инвеститори, а останалите - чрез публично предлагане в България, като индикативните нива от мениджъра по емисията ЦКБ оценяват новата компания на 0.75-1 млрд. лв. За зърнения бизнес на ТИМ дълго време се носеха легенди. Повечето информация се базираше на откъслечни изказвания на ръководството пред медиите, а точни данни липсваха. Първият лъч яснота дойде преди година, когато на фондовата борса беше качено едно от основните дъщерни дружества на "Химимпорт" в бранша - "Слънчеви лъчи България", но реална търговия така и не последва. Мотивът беше, че първо ще се консолидира целият зърнен бизнес на групата и чак тогава ще бъдат предложени на инвеститорите акции. Това реално се случи чак в края на ноември със сливането на осем дружества, с което размерите на бизнеса най-сетне взеха пълни очертания. "Зърнени храни България" е с капитал 170 млн. лв., като активите са оценени на над 270 млн. лв. В новото дружество влизат 17 зърнобази с общ капацитет около 700 хил. тона, което по техни собствени оценки представлява около 17% от общия капацитет в България и около 35% от лицензирания. Това в голямата си част са бившите силози на държавния монопол до 1991 г. "Зърнени храни", които са придобивани на парче - чрез търгове, организирани от Агенцията за държавни вземания и банки, а също и чрез придобиването от ЦКБ на фалиралите Добруджанска търговска банка и Банка за земеделски кредит. Освен това в дружеството влизат маслодобивен завод в Провадия, както и новоизграденият завод за биодизел, който трябва да започне дейност в началото на 2008 г. Ценен актив е и 25-годишната концесия на товарното пристанище в Балчик, което се използва за износ (около 60% от продажбите на слелите се дружества за 2006 г.). "Зърнени храни" има сериозни перспективи да се превърне в основен играч на пазара, особено като се отчете възможната синергия с други дружества от групата на "Химимпорт" - земеделски кредити и застраховки чрез ЦКБ и "Армеец" и транспорт логистика чрез "Параходство БРП" и пристанище Леспорт. Въпреки това е трудно да се даде категорична оценка най-малкото защото компанията реално съществува едва от две седмици. Финансовите резултати досега са базирани на дейността на слелите се дружества, което винаги крие неясноти. Очакваните резултати също като че ли не оправдават предложения от ЦКБ индикативен ценови диапазон 4.40-5.60 лв. Дори при минималната цена съотношението към очакваната печалба за 2008 е близо 35 (виж таблицата), което е по-високо от средните нива за пазара и не оставя особен потенциал за поскъпване през следващата година. Същевременно обаче анализите на ЦКБ чрез различни методи като дисконтирани парични потоци и сравнения с компании аналози оправдават и цени около 9 лв. "Предполагам, че предлагането ще е успешно. Цената ми изглежда висока и ако IPO-то бе направено в началото на годината, почти сигурно сегашната оценка би изглеждала космическа. Но такъв е пазарът. Перспективите пред компанията са добри, но за съжаление емитентите все по-често започнаха да искат премия от инвеститорите вместо обратното", коментира Гено Тонев, портфолио мениджър в "Юг маркет фонд мениджмънт". Предвид на високата цена може да се очаква и сериозен ефект за досегашните акционери. Всъщност основната неизвестна към момента е именно кой ще продава. Според проспекта за предлагането продавачи ще бъдат "Химимпорт" (с 54%) и свързани с него лица (около 12%), което означава, че при успех в холдинга може да влязат минимум 100 млн. лв. От ЦКБ обаче не коментираха кой акционер колко ще продава, като уточниха, че това ще стане ясно непосредствено преди предлагането. "Ако "Химимпорт" има приходи от това предлагане, те естествено ще бъдат реинвестирани в компанията. Дали това ще стане под формата на заем или на увеличение на капитала, зависи от конкретните условия и цели", каза Александър Керезов, заместник-председател на съвета на директорите на "Химимпорт". Проспектът беше потвърден от Комисията за финансов надзор изненадващо бързо - само четири дни след вписването на дружеството в съда на 26 ноември. Такива неща естествено се случват рядко и само при голямо желание от страна на собствениците. В случая за последните вероятно е важно листването и съответно продажбата на дела на "Химимпорт" да стане преди края на годината и така приходите от нея да се появят в годишните отчети на дружеството. Положителен ефект се очаква и за доходността на фондовете на пенсионните дружества в групата - "ЦКБ Сила" и "Съгласие", които също са акционери в "Зърнени храни" и ще могат да преоценят дяловете си по пазарната цена. Опасност от загуба на контрола обаче практически няма - другият голям акционер с 24.4% е регистрираното в Лихтенщайн "Химинвест предприятие", в чиято управа са двамата изпълнителни директори на "Химимпорт" - Иво Каменов и Марин Митев. Голяма част от останалите акционери също се свързват с холдинга около интересите им в Пловдивската стокова борса.
Източник: Капитал (10.12.2007)