Новини
Новини за 2021
 
БЕХ отново спаси "Топлофикация София" Българският енергиен холдинг (БЕХ) за пореден път изкупи дълг на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" от 110 млн. лв. Става дума за поредния дълг към "Булгаргаз", който е около 144 млн. лв. Заради него в началото на този месец изпълнитeлният диpeктop нa дъpжaвнaтa гaзoвa кoмпaния Hикoлaй Пaвлoв съобщи, че е заведен cъдeбeн иcк cpeщy oбщинcкoтo дpyжecтвo зa 110 млн. лeвa. Иcкът oбxвaщa пepиoдa нa дocтaвкa фeвpyapи-oктoмвpи нa нacтoящaтa гoдинa. В БЕХ в момента работят върху гаранциите, които са необходими за азербайджанския газ, който започва да тече от 1 януари 2021 г., заяви шефът на парламентарната енергийна комисия Валентин Николов. Според него, за да могат банките да приемат гаранциите на "Булгаргаз", е нормално да се направи цесия - за пореден път БЕХ да изкупи дълга на "Топлофикация София" към държавния газов доставчик. Целта е "Булгаргаз" да докаже своята ликвидност и банките да дадат гаранция за него. "Топлофикация София" има близо 800 млн. лв. дългове и отчита близо толкова загуби.
Източник: Дума (04.01.2021)
 
Гласят поскъпване на парното в София от юли "Топлофикация София" залага поскъпване на парното от средата на следващата година въпреки очакванията за намаление заради поевтиняването на газа. Това става ясно от проект за Бизнес план на дружеството за тази година, внесен за одобрение в Столичния общински съвет. В него е записано, че цената на парното няма да бъде променяна през първото полугодие на тази година, а от 1 юли е заложено поскъпване с близо 3 на сто. Така цената ще стане 84,04 лева на Мвтч. В мотивите за увеличението на цената дружеството изтъква, че за тази година са планирани загуби в размер на 22,288 млн. лева при 57,308 млн. лева отрицателен резултат за миналата година. Финансовата прогноза за 2021 г. обаче ще се изпълни при предоговаряне на споразуменията с Българския енергиен холдинг (БЕХ) за разсрочване на главниците и промяна на лихвите, въпреки че това вече беше отказано. 94% от прогнозните приходи през 2021 г., или 461,508 млн лева, общинската фирма планира да получи от продажба на топлинна и електроенергия. Тя ще увеличи продажбата на ток с 18%, а на топлинна енергия с 9%, пише в проекта. 25,5 млн. лева ще получи парното от дялово разпределение, неустойки от задължения на клиенти, приходи от юридически възнаграждения от спечелени дела. От бизнес плана става ясно, че разходите на дружеството през тази година ще са в размер на 483,797 млн. лева. "Топлофикация София " планира да използва с 3,6% повече газ. Освен това столичната топлофикация е заложила и 38,6% повече пари за канцеларски материали. Предвижда се с 46,1% повече да похарчат за печатане и доставка на фактурите, става ясно от бизнес плана. Увеличават се и парите за служебни карти за транспорт с 33 на сто.
Източник: Дума (06.01.2021)
 
Вписаха „Булгартрансгаз“ ЕАД като акционер в терминала за втечнен газ на “Александруполис” Финализирана е сделката за участие на българския газопреносен оператор "Булгартрансгаз“ ЕАД в проекта за изграждане на терминал за втечнен газ на “Александруполис”. Дружеството бе вписано в книгата на акционерите на "Газтрейд" С.А като пълноправен акционер с всички произтичащи права и задължения съгласно подписаното Споразумение между акционерите, съобщиха от "Булгартрансгаз". "Независима система за природен газ "Александруполис“ е модерен високотехнологичен проект за плаващ терминал за приемане, съхранение и регазификация на втечнен природен газ (LNG). Планираният капацитет на терминала за регазификация и подаване към газопреносната мрежа на Гърция възлиза на 6.1 млрд. м? годишно. Капацитетът за съхранение е 170 хил. м?. Проектът допринася за реализиране на цялостната концепция за Газов хъб "Балкан“, която предвижда чрез изграждане и развитие на необходимата газопреносна инфраструктура да се свържат пазарите на природен газ на страните в Централна и Източна Европа. Той се реализира изцяло в изпълнение на политиката и приоритетите за изграждане на единен взаимосвързан общоевропейски енергиен пазар. Терминалът е в синергия с други инфраструктурни проекти в региона, като интерконектора Гърция–България (IGB) и Разширението на Подземното газово хранилище "Чирен“. Тези проекти, наред със съществуващата инфраструктура на "Булгартрансгаз“ ЕАД, ще подобрят достъпа на България и страните в региона до втечнен природен газ.
Източник: Банкеръ (29.01.2021)
 
Обявиха конкурс за петима шефове на БЕХ Министерството на енергетиката стартира конкурсни процедури за избор на членове на борда на директорите на „Български енергиен холдинг“ ЕАД и на Управителния съвет на ДП „Радиоактивни отпадъци“. Кандидатите трябва да имат висше образование, най-малко пет години професионален опит, да не са обявявани в несъстоятелност като едноличен търговец или неограничено отговорен съдружник в търговско дружество в несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори. Не се разрешава кандидатстването на лица, членове на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, ако са останали неудовлетворени кредитори. Конкурсите ще се проведат в три етапа – проверка на допустимостта на кандидатите, представяне на писмена концепция за развитие на фирмата и устно интервю с допуснатите кандидати. С конкурсните процедури ще бъдат определени петима членове на съвета на директорите на БЕХ – трима представители на държавата и двама независими, както и трима членове на Управителния съвет на ДП РАО – двама представители на държавата и един независим. Поканите са публикувани на сайта на Министерството на енергетиката, „Български енергиен холдинг“ ЕАД и ДП „Радиоактивни отпадъци“.
Източник: 24 часа (01.02.2021)
 
Валентин Николов напуска парламента, ще участва в конкурса за шеф на БЕХ Депутатът Валентин Николов от ГЕРБ подаде днес своето заявление за напускане на 44-ото Народно събрание. Това обяви самият той в профила си във Фейсбук. Николов уточнява, че не ге прави, за да се присъедини към друг политически проект или политическо лице. От обяснението му става ясно,ч е е бил активен народен представител. Има внесени 14 Законопроекта, 9 проекта за решение, 6 питания, 23 изменения между първо и второ четене. В голямата си част от тях е сред водещите вносител в политиките на енергетиката. Водил активен диалог с работодателски организации, НПО, синдикати, заинтересовани лица. Успял да балансирам всички интереси при тези инициативи. „Проведохме успешно няколко вълни на либерализация, стабилизирахме сектора, насърчихме инвестициите във ВЕИ, формулирахме определение на "зелен водород". Сега, след извървения от мен път: Председател съвета директори на БЕХ, НЕК, АЕЦ, АЕЦ Козлодуй - нови мощности, изпълнителен директор на АЕЦ Козлодуй, заместник-министър в МИЕТ, зам.-председател и председател на комисията по енергетика, реших да подам документи за член на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг. Мисля да споделя опита си и контактите, изградени през годините, но първо трябва да премина през конкуренцията при конкурса. За всичките години няма човек, към когото да имам негативни чувства. Ако съм сгрешил : ПРОСТЕТЕ!”, написа народният представител Валентин Николов. Припомняме, че в момента тече конкурсната процедура за избор на директор на БЕХ и кандидатите могат да приемат документи още няколко дни.
Източник: 3e-news (09.02.2021)
 
До лятото щели да прекратят договорите с американските ТЕЦ До 30 юни 2021 г. България трябва да прекрати дългосрочните договори между Националната електрическа компания (НЕК) и двете т.нар. "американски" централи в Маришкия басейн - КонтурГлобал ТЕЦ "Марица Изток 3" и ТЕЦ AES Гълъбово "Марица Изток 1". Това е заложило по-малко от два месеца преди края на мандата си правителството на ГЕРБ в проект на план за реформи на българския енергиен пазар, публикуван за обсъждане от Европейската комисия. Обществените консултации по документа ще бъдат затворени на 11 февруари. Този план обаче не бил обсъждан от отговорните национални институции, посочват от Института за енергиен мениджмънт (ИЕМ) в свое становище по документа. Експертите допълват, че видно проектът е разработен от консултант и липсва ясна институционална ангажираност с предложените мерки. По повод заявеното прекратяване на договорите с двете централи от ИЕМ препоръчват по-гъвкава дефиниция на крайния срок предвид очакваните сложни търговски преговори с компаниите. Те трябва да бъдат синхронизирани и с изработването на механизма за капацитет, тоест за компенсация на дългосрочните цени на произведената от централите електроенергия. Веднага след това ще отпадне ролята на НЕК като обществен доставчик на електроенергия. В становището се припомня решение на ЕК от 2015 г., в което е записано, че българският енергиен пазар не е ликвиден и прозрачен и Брюксел отсъжда определени количества електроенергия от компании в структурата на БЕХ да бъдат предлагани ежегодно на енергийната борса. Това задължение обаче изтече през януари 2021 г. Експертите препоръчват анализ за конкуренцията на енергийния пазар да бъде включен в плана за развитие до 2030 г., защото наличието на доминиращ участник на пазара за търговия на едро на електроенергия обикновено отблъсква инвеститорите. По отношение на пазара на дребно са предвидени две реформи - либерализация на цените и изготвяне на концепция за уязвимите потребители. Предвижда се пълната либерализация на домакинствата да приключи до 31 декември 2024 г., но не е изготвена пътна карта за това. До края на 2021 г. трябва да бъде изготвена дефиницията за уязвимите потребители и енергийна бедност.
Източник: Дума (11.02.2021)
 
Агенцията за публични предприятия и контрол публикува конкурсните книжа за избор на членове на управителните съвети на енергийните дружества На интернет страницата на Агенцията за публични предприятия и контрол, са публикувани публичните покани (заедно с придружаващата документация към тях) за номиниране на членове в органите за управление и контрол на следните дъщерни дружества – публични предприятия от групата на БЕХ: „АЕЦ КОЗЛОДУЙ“, “Булгаргаз” ЕАД ЕАД, „БУЛГАРТРАНСГАЗ" ЕАД, “Електроенергиен системен оператор” ЕАД, “Мини Марица - изток” ЕАД, „Национална Електрическа Компания“ ЕАД, „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД. По този начин се стартират процедурите за избора на останалите двама независими членове в органите за управление и контрол на посочените дъщерни дружества – публични предприятия, след като на 02.02.2021г. БЕХ ЕАД стартира конкурсни процедури за избор на трима членове (представители на държавата) на органите за управление и контрол на същите дъщерни дружества, съобщават от холдинга.
Източник: 3e-news (22.02.2021)
 
БЕХ ще има ново ръководство, никой от сегашните мениджъри не се яви на конкурса Нито един от сегашните мениджъри на БЕХ не кандидатства в конкурса за членове на борда на директорите, който обяви Министерството на енергетиката. Шефът на холдинга в оставка Жаклен Коен заяви вече, че няма да остане, а Живко Динчев и Андон Андонов са подали документи съответно за бордовете на ТЕЦ “Марица-изток 2” и за “Мини Марица-изток”. Седем души ще се борят за 3 места в борда. Сред тях познати в енергийните среди са доскорошният депутат Валентин Николов, Иван Андреев, който е бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй", финансовият директор на “Мини Марица-изток” Стелиан Коев, Димчо Маргитов, който работи в БЕХ, и Любомира Ганчева, която е от АБВ. В АЕЦ “Козлодуй” също ще има смяна на мениджърите с изключение вероятно на директора на централата Наско Михов, който участва в конкурса. Иван Йончев и Жаклен Коен не са подали документи. Йончев в момента е шеф на НЕК и кандидатства за там. Сред кандидатите за борда на директорите са сегашният зам.-директор Александър Николов, бившият евродепутат от ГЕРБ Владимир Уручев и Данаил Парталозов. В “Булгаргаз” документи са подали двама от тримата членове на борда - директорът Николай Павлов и Илиян Дуков. Третият допуснат е Николай Дончев. В “Булгартрансгаз” ще се избират чрез конкурс само членове на надзорния съвет. След това те ще изберат управителен съвет и шеф на компанията. Кандидатите са нови, досегашните двама в надзора - Кирил Георгиев и Владимир Митрушев, не са подали документи. Новите са Снежана Йовкова-Маркова, Николай Стефанов, Стефан Илиев. Същата е процедурата и за Електроенергийния системен оператор. От петима само един е сегашен член - Пламен Радонов. Останалите са Евден Николов, Иван Йотов, Лъчезар Димитров и Георги Наков. Петима са кандидатите за мениджъри на “Мини Марица-изток”. Трима са сегашни - Андон Андонов, Николай Диков и Георги Коев, останалите са Стойко Башалов и Петър Петров. И в конкурса за НЕК трима от четиримата кандидатите са досегашни членове на борда. Това са Момчил Ванов, Христо Георгиев и шефът на компанията Иван Йончев. Нов е Георги Наков. Трима са кандидатите за мениджъри на ТЕЦ “Марица-изток 2”, като от сегашния борд само директорът Живко Динчев е подал документи. Новите са бившият шеф на КЕВР Боян Боев и Руслан Германов.
Източник: 24 часа (24.02.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-10-2020 -- 31-12-2020 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116.
Източник: БФБ (01.03.2021)
 
"Фич" повиши перспективата на кредитния рейтинг на БЕХ ЕАД Рейтинговата агенция Фич повиши перспективата на дългосрочния кредитен рейтинг в чужда и местна валута на БЕХ ЕАД от стабилна на позитивна, запазвайки рейтинга на ниво ‘BB’. Промяната е следствие от скорошната ревизия на перспективата на кредитния рейтинг на България от стабилна на положителна. Рейтингът на емисиите необезпечени облигации на холдинга остава непроменен – на ниво ‘ВВ-‘. Кредитният рейтинг на БЕХ ЕАД представлява самостоятелен кредитен профил на компанията от ‘b+’, повдигнат с две стъпки до ниво ‘ВВ’, отразявайки силните връзки със собственика на капитала на компанията – българската държава. Българският енергиен холдинг има експозиция към въглеродно интензивни дейности чрез своята ТЕЦ, използваща лигнитни въглища, отчитат от рейтинговата агенция. Все пак, общият производствен микс на групата е диверсифициран, като по-голямата част от производството е от атомна енергия и водни източници. Така от Фич считат, че проблемите, свързани с екологичното, социалното и корпоративното управление са неутрални по отношение на кредита или имат само минимално въздействие върху него.
Източник: Труд (02.03.2021)
 
Още петима кандидати за шефове в БЕХ Още петима кандидати за две места в борда на директорите влизат в състезанието за мениджъри на Българския енергиен холдинг. Конкурсът за постовете беше обявен от Агенцията за публичните предприятия и контрол, която е допуснала до втория кръг – представяне на концепция за развитието на БЕХ, петима души. Те се състезават за местата на т.нар. независими членове на борда. Диян Димитров е единият от тях, той е в борда на директорите на ТЕЦ “Марица-изток 2”, показва справка в Търговския регистър. Димитров не участва в конкурса за мениджъри на държавния тец. София Касидова е другото име в списъка на допуснатите. Тя беше зам.-министър на икономиката и зам.-министър на транспорта в кабинета на Симеон Сакскобургготски. От 2006 до 2010 г. беше вицепрезидент с ресор “Финанси” на Черноморската банка за търговия и развитие със седалище в Солун. Адвокат, който коментира енергийни теми, е друг кандидат за мениджър в БЕХ. Това е Николай Кискинов от кантора “Владимир Кискинов”. Другите двама са Ангел Ангелов и Михаил Домусчиев. Както “24 часа”, писа в конкурса за трима членове на съвета на директорите на холдинга, обявен от Министерството на енергетиката, до втория етап бяха допуснати 7 души. Това са доскорошният депутат Валентин Николов, Иван Андреев, който е бивш шеф на АЕЦ “Козлодуй”, финансовият директор на “Мини Марица изток” Стелиан Коев, Димчо Маргитов, който работи в БЕХ, и Любомира Ганчева, която е от АБВ и още Александър Александров и Иван Чонков. Самият БЕХ също обяви конкурси за мениджъри на държавните дружества в енергетиката и на 22 февруари обяви списък с допуснатите до втория етап кандидати. На 17 февруари Агенцията за публичните предприятия и контрол публикува съобщение за обявен конкурс за двама независими членове в бордовете на директорите на същите дружества. Кои се допускат до втория кръг, все още не е обявено, но се говори, че са кандидатствали 36 души. Министерството на енергетиката и Агенцията за публични предприятия обяви конкурс и за членове на съвета на директорите на “Минпроект”. Ведомството на Теменужка Петкова публикува списък с допуснатите до писмената фаза кандидати. Това са сегашният директор Румен Биков, досегашният член на борда Любен Тотев, бившият депутат от ГЕРБ Светослав Иванов, досегашният шеф на БЕХ и член на борда на директорите на АЕЦ “Козлодуй” Жаклен Коен, Радост Димитрова и Бранимира Борисова-Бодурова. Министерството на икономиката пък е обявило конкурс за независими членове на борда на Държавната консолидационна компания. Документи от кандидатите могат да се подават до 15 март. Те ще бъдат пресявани според представена концепция и проведено интервю, което има тежест от 60% при крайната оценка.
Източник: 24 часа (09.03.2021)
 
КЕВР обсъжда лицензи за борсова търговия с газ за две компании Енергийният регулатор ще обсъди искането на две компании да получат 35-годишни лицензи за борсова търговия с природен газ. Това са държавната „Газов Хъб Балкан“ и частната „Българска енергийна търговска платформа“. От заявлението на „Газов Хъб Балкан“, който е под шапката на „Булгартрансгаз“, става ясно, че от началото на миналата година на борсовия пазар като участници са регистрирани 39 потребители, а прогнозите са всяка следваща година те да нарастват с 10. Дружеството очаква различните такси, които ще плащат потребителите, да носят голяма част от приходите, и прогнозира, че 67 процента от потреблението на природния газ в България ще се търгува през борсовия пазар на синьо гориво. Искането си за получаване на лиценз за борсова търговия „Газовият Хъб Балкан“ аргументира с това, че трябва да обезпечи работата на оператора на газопреносната мрежа „Булгартрансгаз“, който има издаден лиценз за 35 години. Целта на борсовата търговия е постигане на пазарна цена, която да се основа на търсенето и предлагането. От „Хъб Балкан“ посочват още, че в страната се очаква да бъдат издадени лицензи за пренос на природен газ и на други оператори на газопреносни мрежи. На отделно заседание ще бъде разгледано и искането на частната компания „Българска енергийна търговска платформа”. Тя също е поискала 35-годишен срок на лиценза си. Дружеството предвижда за това време да адаптира своя бизнес според нуждите на потребителите и динамиката на пазара и постепенно да разширява вида на предлаганите продукти и подпомагането на търговията с природен газ в страната.
Източник: БНР (09.03.2021)
 
БЕХ готви съдебен иск срещу столичното парно за близо 700 млн. лева Българският енергиен холдинг (БЕХ) се готви да заведе съдебно дело срещу столичната „Топлофикация“, ако до края на следващия месец дружеството не започне да изплаща дълга си от близо 700 млн. лева. Това става ясно от писмо на БЕХ до надзорния съвет на „Топлофикация-София“ с копия до премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев. В него холдингът отказва поисканото от столичното парно ново предоговаряне с допълнително отсрочване и намаление на лихвените проценти по дълга от почти 700 млн. лева за неплатен газ. Миналата година той беше прехвърлен от „Булгаргаз“ към държавния енергиен холдинг. Оттам настояват топлофикационното дружество да подпише най-късно до 30 април 2021 г. споразумението за дълга. Холдингът ще даде „Топлофикация“ на съд, ако до тази дата не бъде сключено споразумението с посочения погасителен план и предложение за надеждно обезпечение (залог на вземанията на „Топлофикация-София“) или друга обезпечителна мярка в полза на БЕХ. Столичното парно е записало в бизнес плана си за 2021 г. вземане на инвестиционен заем от 500 млн. лева за изграждане на когенерации за увеличаване на производството на електрическа енергия. Очаква се това да стабилизира дружеството.
Източник: 3e-news (10.03.2021)
 
БЕХ ще съди "Топлофикация-София" за 700 млн. лева Българският енергиен холдинг (БЕХ) се готви да заведе съдебно дело срещу столичната "Топлофикация", ако до края на следващия месец дружеството не започне да изплаща дълга си от близо 700 млн. лева. Това става ясно от писмо на БЕХ до надзорния съвет на "Топлофикация-София" с копия до премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова и вицепремиера Томислав Дончев. В него холдингът отказва поисканото от столичното парно ново предоговаряне с допълнително отсрочване и намаление на лихвените проценти по дълга от почти 700 млн. лева за неплатен газ. Миналата година той беше прехвърлен от "Булгаргаз" към държавния енергиен холдинг, припомня вестник "Политика". "БЕХ не приема предложението на "Топлофикация-София" за предоговаряне на двете съществуващи споразумения от 2015 г. и 2019 г. Считаме, че условията по подписаните споразумения отразяват максимално допустимите компромиси от БЕХ, които холдингът може да направи за "Топлофикация-София", отчитайки както икономическата, така и социалната зависимост на топлофикация за страната", се казва в писмото на енергийния холдинг. Оттам настояват топлофикационното дружество да подпише най-късно до 30 април 2021 г. споразумението за дълга.
Източник: expert.bg (11.03.2021)
 
Енергийното министерство ще провери дейността на "Булгаргаз" за 2020 г. От страна на Комисията за енергийно и водно регулиране бе констатирана положителна разлика за 2020 г. между прогнозните и отчетените от "Булгаргаз" ЕАД разходи за доставка на природен газ. В следствие на това предложената от дружеството цена на природния газ за месец април 2021 г., в качеството му на обществен доставчик, е намалена с размера на установения от КЕВР надвзет приход, съобщават от енергийното министерство. В тази връзка представители на Министерството на енергетиката и "Български енергиен холдинг" ЕАД, считано от 26-ти март 2021 година, ще извършат проверка на дейността на "Булгаргаз" ЕАД за 2020 г., в това число на реализираните приходи и отчетените разходи, както и отражението им върху предложената от обществения доставчик цена на природния газ за месец април тази година.
Източник: Труд (29.03.2021)
 
Трима нови в борда на БЕХ, бивш депутат ще е шеф Вече са ясни трима от новите шефове в Българския енергиен холдинг. Списъкът на класираните в конкурса на енергийното министерство е публикуван. Единият от членовете на борда на директорите на БЕХ е бившият зам.-министър на енергетиката, ексшеф ва АЕЦ “Козлодуй” и доскорошен председател на енергийната комисия в парламента Валентин Николов. Той напусна на 10 февруари Народното събрание, за да подаде документи за конкурса за борда на БЕХ, който бе обявен на 2-и същия месец. Според информирани голяма е вероятността той да бъде и новият изпълнителен директор на холдинга. Другият вече класиран в съвета на директорите е Иван Андреев, който също е бивш шеф на АЕЦ “Козлодуй”. През лятото на 2016 г. той смени на директорския пост Димитър Ангелов заради изтичане на мандата му. Андреев е започнал работа в атомната централа през 1990 г., от 2014-а е зам.-директор, а от юли 2016-а до ноември 2018 г. е неин изпълнителен директор. На 20 ноември 2018 г. ръководството на БЕХ го освобождава поради здравословни причини и на негово място назначава сегашния шеф на централата Наско Михов. Третият, спечелил конкурса за представители на държавата в мениджмънта на БЕХ, е Стелиан Коев, който е директор “Икономика и финанси” на “Мини Марица-изток”. И в досегашния борд има човек на мините и той дори беше председател - това е Андон Андонов, шеф на “Мини Марица-изток”. Първоначално след обявяване на конкурса за борда на БЕХ документи подадоха седмина. Те се състезаваха за 3 места от квотата на държавата. В конкурса на министерството до втория и третия кръг - писане на концепции и интервю, бяха допуснати 5-има. Освен вече 3-мата класирани, двамата, които не стигнаха финала, са Димчо Маргитов от БЕХ и Любомира Ганчева от АБВ. За другите две места в борда, които се полагат на независими членове, конкурс обяви Агенцията за публичните предприятия и контрол. Там кандидатите са петима, класиране за тях обаче още няма. Както “24 часа” писа, никой от досегашните мениджъри на холдинга не участва в конкурса. Шефът на БЕХ в оставка Жаклен Коен не подаде документи, но е кандидат за борда на държавното дружество “Минпроект”. Андон Андонов е кандидат в конкурса за мениджъри на мините, а третият - Живко Динчев, участва в надпреварата за шефове на ТЕЦ “Марица-изток 2”. Той е изпълнителен дректор на държавната ТЕЦ. Обявяването на класираните за шефове на държавните енергийни дружества вероятно ще стане съвсем скоро. Освен вече избраните трима в борда на БЕХ Министерството на енергетиката обяви и класираните в държавната квота в управителния съвет на Държавно предприятие “Радиоактивни отпадъци”. Това са Маргарита Коркинова, зам.-директор на предприятието, и директорът му Дилян Петров. Очаква се вече класираните в двата конкурса да бъдат вписани в Търговския регистър. Вероятно обаче ще се изчака и с избора на независимите членове. На 11 март комисията, която водеше конкурсите, спря работа за 14 дни заради заболяване на нейни членове. Дейността и? вече е възобновена.а.
Източник: 24 часа (05.04.2021)
 
Нова цена на газа за юни прогнозира „Булгаргаз“ Цената ще е 35,74 лв./MWh, като в нея не са включени цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. От дружеството посочват, че прогнозната цена на синьото гориво отразява развитието на европейските газови пазари и котировките на алтернативните на природния газ горива към 9 април тази година. Припомняме, че прогнозната цена на природния газ за май 2021 г. е 34,44 лв./Mwh. На 1 април Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябваше да се произнесе за цената на природния газ за месеца, но решението беше отложено за след вота. Причината бе удължаването на проверката на БЕХ за априлската цена на газа. Най-вероятно КЕВР ще се произнесе за евентуалното поскъпване на природния газ около средата на април.
Източник: Труд (12.04.2021)
 
Синдиците на КТБ са възстановили 25% от парите Над 1.25 млрд. лв. са разпределените към края на март 2021 г. от синдиците на фалиралата КТБ средства към кредиторите, отчитат от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Разпределената за възстановяване сума е значително по-голяма от прогнозите за не повече от 800 млн. лв. на специализираната международна разследваща компания АликсПартнърс Сървисис ЮКей (AlixPartners Services UK LLP), посочва председателят на фонда Матей Матев в статия в последния бюлетин на Асоциацията на банките в България. Според него основен принос за по-високата събираемост на суми от длъжниците на банката имат промените в Закона за банковата несъстоятелност, направени след обявяването на фалита на четвъртата по големина банка. Една от тези промени бе спорната поправка "Пеевски", която депутатът от ДПС Делян Пеевски, бивш бизнеспартньор на собственика на КТБ Цветан Василев, внесе през 2018 г., за да се спре "вторичното разграбване" на банката. Тогава ГЕРБ подкрепи закона "Пеевски", който обезсилва със задна дата прихващанията и цесиите, чрез които банката загуби стотици милиони левове. Според експертите, включително и ВАС, които дори сезираха Конституционния съд, подобно ретроактивно действие може да предизвиква сериозен хаос в стопанския оборот. "Макар и оспорвани, включително пред Конституционния съд, промените в закона дадоха възможност на синдиците на КТБ да постигнат този резултат, като вероятно без тях събраната и разпределена на кредиторите сума щеше да бъде именно тази, прогнозирана от АликсПартнърс", посочва председателят на ФГВБ. Всъщност данните показват, че за повече от 6 години синдиците са успели да съберат около 25% от активите на разграбената банка. Няма данни колко от въпросните 1.25 млрд. лв. са в резултат от събиране на предоставени от КТБ кредити, от осребряване на активи на банката или от обявяване за недействителни на извършени прихващания след нейния фалит. По-голямата част от разпределените за връщане пари - 928 млн. лв., всъщност отиват във ФГБВ, който е най-големият кредитор на КТБ, след като изплати през 2015 г. защитени влогове за 3.7 млрд. лв. От влизането на синдиците в банката досега връщането на пари на незащитени вложители (тези със спестявания над 196 000 лв.) и други кредитори е станало с четири частични сметки. Първата бе обявена през 2017 г. за общо 570 млн. лева, но заради обжалвания средствата по нея започнаха да се изплащат чак през 2019 г. До края на 2020 г. са изплатени 535.4 млн. лв., посочват от ФГВБ. От тях 418.3 млн. лв. са отишли във фонда, а останалите са разпределени между малко над 7000 незащитени вложители - фирми и физически лица. Сред тях излязоха имената на различни политици, начело с Ахмед Доган, както и на десетки общински и държавни фирми. В списъка с големите незащитени вложители фигурират Топлофикация София, Булгаргаз и Булгартрансгаз, ББР, БЕХ, НЕК, АЕЦ Козлодуй, Мини Марица изток, НКЖИ, както и държавни ведомства като Агенцията за приватизация и Агенция "Дипломотически имоти". Всички те до момента са получили не повече от 20% от някогашните си спестявания в банката. През септември 2020 г. стартира изплащането на суми по втората частична сметка за 430 млн. лв., по която до края на 2020 г. вече са изплатени 384.9 млн. лв. От тях 320.6 млн. лв. са за ФГВБ. Третата частична сметка за 5.6 млн. лв. бе за един единствен обезпечен кредитор и бе изплатена през октомври същата година. Става дума за френската банка "Сосиете Женерал", отпуснала срочен заем на КТБ през 2011 г.
Източник: Сега (15.04.2021)
 
Проверката не намери проблем в "Булгаргаз" Приключи проверката, извършена от експерти на Министерството на енергетиката и "Български енергиен холдинг" ЕАД на дейността на "Булгаргаз" ЕАД за 2020 г., съобщиха от Министерството на енергетиката. Работната група рапортува, че не са установени несъответствия, свързани с реализираните приходи и отчетените разходи през миналата година, както и отражението им върху предложената от дружеството и намалена впоследствие от КЕВР цена на природния газ за месец април 2021 година. В тази връзка следва общественият доставчик "Булгаргаз" ЕАД да предприеме действия за внасяне на заявление за образуване на административно производство за утвърждаване на цена за месец април тази година в Комисията за енергийно и водно регулиране. Припомняме, че представители на Министерството на енергетиката и "Български енергиен холдинг" ЕАД на 26 март 2021 година влязоха в "Булгаргаз" ЕАД, за да извършат проверка на дейността на държавното дружество за 2020 г., в това число на реализираните приходи и отчетените разходи, както и отражението им върху предложената от обществения доставчик цена на природния газ за месец април тази година. Това стана след като от Комисията за енергийно и водно регулиране бе констатирана положителна разлика за 2020 г. между прогнозните и отчетените от "Булгаргаз" ЕАД разходи за доставка на природен газ. В следствие на това предложената от дружеството цена на природния газ за месец април 2021 г., в качеството му на обществен доставчик, е намалена с размера на установения от КЕВР надвзет приход.
Източник: Банкеръ (20.04.2021)
 
Валентин Николов вече е шеф на БЕХ Бившият депутат и председател на eнергийната комисия в Парламента Валентин Николов е новият шеф на Българския енергиен холдинг. Председател на съвета на директорите на БЕХ вече е Диян Димитров, който идва от борда на директорите на ТЕЦ „Марица Изток 2“. Това става ясно от подадените в Търговския регистър документи след решение на Министъра на енергетиката. Другите трима членове в борда на БЕХ са Иван Андреев, бивш шеф на АЕЦ „Козлодуй“, Стелиан Коев, бивш финансов директор на Мини „Марица Изток“ и Александър Църноречки, който бе пресаташе на БЕХ преди години. Всичките успешно преминаха през трите етапа на процедурата за избор на нови членове на борда на директорите на държавния холдинг. Резултатите още не са обявени официално на страницата на БЕХ. В сайта на Агенцията за публични предприятия и контрол също не е показана информация за приключилите конкурси за участници в борда на директорите. Освен на БЕХ вече е ясен и съставът на новите директори на АЕЦ Козлодуй. Там начело остава Наско Михов, който и сега е изпълнителен директор на централата. Председател на борда на директорите на АЕЦ Козлодуй става Ива Едуард Николова, която е адвокат в адвокатско дружество „Димитров и партньори“. Другият нов член на борда е Илия Илиев. Досегашният заместник-директор на атомната централа Александър Николов запазва поста си. В борда влиза и бившият евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Владимир Уручев. За останалите държавни енергийни компании в структурата на БЕХ все още няма подадена информация в Търговския регистър. Припомняме, че държавата вече определи след конкурси кой влиза в борда на директорите на останалите енергийни дружества под шапката на БЕХ. Според проведените конкурси досега е ясно, че се доокомплектова борда на газовия доставчик "Булгаргаз" - там избрани за директори са настоящият директор Николай Павлов, Илиян Дуков и Николай Дончев. В Надзорния съвет на газовия оператор „Булгартрансгаз“ влизат Снежана Бобева Йовкова-Маркова, Николай Иванов Стефанов и Стефан Миленов Илиев. В държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“ директор остава Живко Динчев. В борда вероятно ще влезе Боян Боев, който бе шеф на ДКЕВР, както и Руслан Германов. При „Мини Марица Изток“ вероятно ще бъде запазен сегашния директорски борд – шеф ще бъде отново Андон Андонов, а членовете ще са Николай Диков и Георги Коев. Двама кандидати бяха допуснати и до директорските постове като представители на държавата в ДП РАО. Това са Маргарита Коркинова и Дилян Петров. И двамата преминаха през трите етапа на конкурсната процедура.
Източник: 3e-news (21.04.2021)
 
КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 април 2021 г. от 33,19 лв. за MWh, Комисията за енергийно и водро регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ от 1 април 2021 г. в размер на 33,19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Цените на парното, топлата вода и тока остават непроменени, съобщиха от пресцентъра на енергийния регулатор. Тази цена е по-ниска от посочените в заявлението на “Булгаргаз” – 33.38 лв./ MWh. Както е известно, в края на месец март енергийното министерство и БЕХ започнаха проверка в държавното газово дружество, което наложи отлагане на решението от страна на енергийния регулатор. Комисията за енергийно и водно регулиране проведе закрито заседание, на което прие решение във връзка с подаденото от "Булгаргаз" ЕАД заявление за утвърждаване на цена за месец април 2021 г., по която общественият доставчик ще продава природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Решението на Комисията е прието в съответствие с условията на договора между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром экспорт" и условията по договора с азербайджанската компания и споразуменията към него, се казва в съобщението. Уточняват се и подробностите, довели по-късното решение на КЕВР. С писмо до енергийния регулатор от 01.04.2021 г. „Булгаргаз“ ЕАД информира Комисията, че ще предостави актуални данни във връзка с цената на природния газ за м. април 2021 г. след приключване на назначената от министъра на енергетиката проверка на дружеството. Предмет на проверката е дейността на "Булгаргаз" ЕАД за 2020 г., в това число на реализираните приходи и отчетените разходи, както и отражението им върху предложената от обществения доставчик цена на природния газ за месец април т.г. Предвид полученото на 01.04.2021 г. писмо от „Булгаргаз“ ЕАД и на основание чл. 35, ал. 6, т.1 от Правилника за устройството и дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране и на нейната администрация, на заседание на 1.04.2021 г. КЕВР преустанови дискусията по утвърждаване на цена на природния газ, докато пред Комисията не бъдат предоставени необходимите данни за вземане на решение. На 19.04.2021 г. общественият доставчик внесе актуализирано ценово заявление, което даде основание на регулатора да продължи обсъждането за утвърждаване на цена на природния газ за м. април, считано от 01.04.2021 г. 1 се казва още в съобщението. В приетото от Комисията решение е отчетена предложената на 19.04.2021 г. от "Булгаргаз" ЕАД актуализирана цена на природния газ, в която е отразена постъпилата отчетна информация за повишените пазарни индекси на европейските газови хъбове за м. март 2021 г. и за средномесечния обменен курс за конвертиране на евро в щатски долари на Европейската централна банка за същия период, както и осреднените цени към 31.03.2021 г. на алтернативните на природния газ, горива: мазут със съдържание на сяра 1% и газьол със съдържание на сяра 0,1%. В актуализираното ценово заявление на обществения доставчик са отчетени и количествата природен газ по договорите с лицензиантите, както и с клиенти по свободно договорени цени. След подробен анализ на представените от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни и документи и след направени изчисления съгласно ценовия модел, с приетото решение КЕВР утвърди цена на природния газ от 1 април 2021 г. в размер на 33,19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). В заявлението на газовото дружество е поискана цена на природния газ в размер на 33,38 лв./MWh, но след проучване на предоставените от обществения доставчик отчетни данни за всеки ценови период през 2020 г. Комисията установи положителна разлика в годишен аспект за 2020 г. между прогнозните и отчетните разходи за доставка на количества природен газ на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия. Поради това Комисията счита за икономически обосновано разходите за закупуване на природен газ за вътрешния пазар да бъдат намалени с положителната разлика за 2020 г., което води до промяна на компонентата цена на вход на газопреносни мрежи, оборотния капитал за месец април 2021 г. и регулаторната база на активите на дружеството. Промяната на цената на природния газ няма да се отрази на цените на топлинната енергия и на електрическата енергия и те остават непроменени. В утвърдената цена на природния газ от 33,19 лв./MWh са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в подземното газово хранилище „Чирен“ в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации. В правомощията на КЕВР е да утвърди цена на природния газ по подадено заявление от обществения доставчик. Въз основа на предоставените данни и документи към заявлението и след проверка на направените изчисления, Комисията утвърждава цена на природния газ за съответния месец, която се прилага от първо число на месеца, съгласно чл.30, ал.1, т.7 от Закона за енергетиката. При утвърждаването на цената на природния газ КЕВР отчита заявените прогнозни количества природен газ от внос за вътрешния пазар, променените условия по договора между "Булгаргаз" ЕАД и ООО "Газпром экспорт", условията по договора с азербайджанската компания и споразуменията към него, както и усреднения валутен курс на БНБ на лева спрямо чуждестранната валута, в която се заплаща внасяния в страната природен газ. Правомощията на Комисията са единствено да установи дали заявлението на "Булгаргаз" ЕАД отговаря на изискванията на Наредба № 2 за регулиране на цените на природния газ и на договорите за доставка с дружествата. При определянето на очакваните доставни цени във връзка с образуването на цената на вход на газопреносни мрежи съгласно чл. 17, ал. 3 от НРЦПГ са отчетени общото количество природен газ за доставка през месец април 2021 г. и относителния дял на количествата за обществена доставка на природен газ, програмата за освобождаване на природен газ, както и по двустранните договори за доставка на природен газ. Решението на КЕВР за утвърждаване на цена на природния газ от 1.04.2021 г. ще бъде публикувано на интернет страницата на регулатора.
Източник: 3e-news (22.04.2021)
 
БЕХ обяви конкурс за член на Надзорния съвет на ЕСО Бълграския енергиен холдинг обявява конкурс за избор на един член в Надзорния съвет на “Електроенергиен системен оператор”. Този член ще бъде и представител на държавата в дружеството, става ясно от поканата. За да бъдат допуснати до конкурса кандидатите трябва да притежават минимум пет години професионален опит или поне пет години лицето да е било на ръководна позиция или член на орган за управление и контрол на публично предприятие или търговско дружество, става ясно от поканата. Конкурсът ще бъде на два етапа като първия е подбор по документи на участниците. Вторият етап е писмено интервю, на което кандидатът трябва да представи своята концепция за развитие на компанията. Одобрените кандидати ще се явяват на устно събеседване с комисията за номиниране на БЕХ. След това ще бъде назначен новият експерт в Надзора на ЕСО. В информацията за поканата е записано още, че ЕСО завършва с печалба 2020 г., която се повишава до 56,3 млн. лева. Приходите от оперативна дейност достигат 616,7 млн. лв., а разходите са за 560,3 млн. лева към края на миналата година. Основен приоритет в дейността на ЕСО ЕАД е развитието и реализирането на проекти и дейности, целящи да свържат до оптимална степен българския електроенергиен пазар с регионалните и европейски пазари, като по този начин се изпълнят основите европейски цели - обединение и интегрираност на пазарите, от една страна и повишаване на енергийната сигурност, от друга. В тази насока са предприетите действия за обединение със съседни пазарни зони на борсов пазар ден напред и борсов пазар в рамките на деня, както и пълноценното българско участие в усилията за създаване на регионални механизми на мрежовите оператори за балансиране на електроенергийните системи. Припомняме, че в момента тече процедурата за избор на членове на надзорния съвет на ЕСО. До втория етап на процедурата преди месец бяха допуснати Пламен Радонов, Евден Николов, Иван Йотов, Лъчезар Димитров и Георги Наков. В момента в Надзорения съвет на дружеството работят Петър Петров, Костадин Язов и Пламен Радонов..
Източник: 3e-news (23.04.2021)
 
Обрат: съд спря вписването на новия борд на БЕХ Вписването в Търговския регистър на новия борд на Българския енергиен холдинг (БЕХ) е стопирано, но не заради мораториума върху всички нови назначения в държавни дружества, приет миналата седмица от депутатите, а заради частна жалба. Това се разбра от определение на Софийския градски съд, издадено в късния следобед в петък, с което “24 часа” разполага. Оказва се, че една от участничките в конкурса за независим член на Съвета на директорите на БЕХ - София Касидова, е подала две жалби срещу евентуално вписване на промените и съдът се е събрал следобед в петък на закрито заседание. От определението му става ясно, че е имало конкурс за двете места в борда, за които са класирани София Касидова и Диян Димитров. В Търговския регистър обаче за вписване е изпратен само Димитров, а за другото място е направен опит да се впише пиарът на БЕХ Александър Църноречки, който дори не е участвал в конкурса.Тъй като от БЕХ са направили опит едновременно с това да впишат и останалите промени в борда, включително и избора на Валентин Николов от ГЕРБ за шеф, с определението на съда това също се отменя и на практика холдингът в момента е със старото си ръководство начело с Жаклен Коен. Определението на Софийския градски съд може да се обжалва. “В краткосрочен план тези действия, както и мораториумът, няма да решат никакви проблеми, а в дългосрочен може да доведат до колапс в енергетиката”, коментира Николов пред “24 часа”. По същото време в петък, когато съдът е заседавал, Мая Манолова е внесла в деловодството на парламента промяна на Закона за публичните предприятия, по който са правени и конкурсите в БЕХ. Тя настоява за нов член, в който буквално пише, че всякакви нови назначения в бордове на държавни предприятия, направени над 6 месеца преди датата на парламентарните избори на 4 април 2021 г., се считат за невалидни. Според юристи въпреки спорността на този текст нищо не пречи той да бъде приет. Спирачка пред действието му би било оспорване пред Конституционния съд, което обаче иска време.
Източник: 24 часа (27.04.2021)
 
"Булгаргаз" повишава печалбата си до 39.6 млн.лв. през 2020 г. Около 14% по-малко закупени количества природен газ и 50% спад в приходите отчита държавната компания "Булгаргаз" за 2020 г. Въпреки това дружеството регистрира печалба в размер на 39.6 млн.лв. на фона на 34.4 млн.лв. за същия период на 2019 г. Това става ясно от годишния финансов отчет на газовия доставчик, който е публикуван на сайта му. По принцип всички държавни компании трябваше да публикуват отчетите си, но засега само единици са изпълнили законовото си задължение. Прави впечатление и това, че вземанията на "Булгаргаз" са намалени значително - до общо 57 млн. лв. От тази сума 47 млн. лв. са на "Топлофикация София", която през последните две годишни трупаше по над 100 млн. лв. дългове към газовия доставчик, които след това БЕХ погасяваше. По информация на "Капитал" задълженията сега са над 60 млн. лв., което показва, че въпреки помощта от държавата просрочията продължават. И през 2020 г. основните количества природен газ се осигуряват чрез дългосрочния договор с "Газпром". Доставките от Азербайджан започнаха едва в началото на 2021 г., като "Булгаргаз" получава ограничени количества през временна точка на доставка при Кулата, тъй като газовата връзка с Гърция (Стара Загора - Комотини) все още не е завършена. 25-годишният договор с Азербайджан предвижда доставка на 1 млрд. куб. метра каспийски газ годишно. За сравнение - годишното потребление на природен газ у нас е около 3 млрд. куб. метра. В резултат на алтернативните достави от 1 януари енергийният регулатор намали цената на газа със символичните 3%. През 2020 г. "Булгаргаз" е закупил и количества природен газ по краткосрочни договори с алтернативни доставчици, се посочва още в отчета на дружеството, но без те да се споменават поименно. Данните са за 2019 година и са по последния подаден отчет на дружеството. Сумите са в млн. лв. В отчета е посочено, че за "Булгаргаз" е приложимо същото правило, което ЕК прилага към руската компания - не се допуска задържане от дружество с господстващо положение на приходите от непазарни цени, а разликата до пазарните нива се възстановява на потребителите. Това означава, че като единствен обществен доставчик и предприятие с господстващо положение "Булгаргаз" няма право да се обогатява от непазарно високите цени на руския газ, за сметка на клиентите си. Според постигнатото споразумение между "Булгаргаз" и "Газпром" прилагането на ретроактивната формула доведе до разлики в продажната цена за всеки от месеците от 5 август 2019 г. назад до 29 февруари 2020, които възлизат на около 200 млн. лв. Руската компания възстанови на "Булгаргаз" надплатените суми и те бяха преведени към клиентите на газовия доставчик, който отчита намаление на приходите си от продажба на природен газ с 50% до почти 700 000 лв. Това се дължи именно на по-ниската доставна цена на газа, както и на намаление в продадените количества.
Източник: Капитал (29.04.2021)
 
"Булгаргаз" повишава печалбата си до 39.6 млн. лв. през 2020 г. Около 14% по-малко закупени количества природен газ и 50% спад в приходите отчита държавната компания "Булгаргаз" за 2020 г. Въпреки това дружеството регистрира печалба в размер на 39.6 млн. лв. на фона на 34.4 млн. лв. за същия период на 2019 г. Това става ясно от годишния финансов отчет на газовия доставчик, който е публикуван на сайта му. По принцип всички държавни компании трябваше да публикуват отчетите си, но засега само единици са изпълнили законовото си задължение. Прави впечатление и това, че вземанията на "Булгаргаз" са намалени значително - до общо 57 млн. лв. От тази сума 47 млн. лв. са на "Топлофикация София", която през последните две годишни трупаше по над 100 млн. лв. дългове към газовия доставчик, които след това БЕХ погасяваше. По информация на "Капитал" задълженията сега са над 60 млн. лв., което показва, че въпреки помощта от държавата просрочията продължават. И през 2020 г. основните количества природен газ се осигуряват чрез дългосрочния договор с "Газпром". Доставките от Азербайджан започнаха едва в началото на 2021 г., като "Булгаргаз" получава ограничени количества през временна точка на доставка при Кулата, тъй като газовата връзка с Гърция (Стара Загора - Комотини) все още не е завършена. 25-годишният договор с Азербайджан предвижда доставка на 1 млрд. куб. метра каспийски газ годишно. За сравнение - годишното потребление на природен газ у нас е около 3 млрд. куб. метра.
Източник: Капитал (05.05.2021)
 
Fitch повиши рейтинга на неподчинения дълг на БЕХ Рейтинговата агенция Fitch повиши кредитния рейтинг на необезпечените и неподчинени облигации на „Български енергиен холдинг“ (БЕХ) ЕАД до ниво ‘ВВ’ от ‘ВВ-’. Също така агенцията присъжда рейтинг на възстановяване ‘RR4’ на дълговите инструменти, съобщават от пресцентъра на държавния енергиен холдинг. Кредитният рейтинг на БЕХ в чужда и местна валута остава непроменен – с „положителна перспектива“ на ниво ‘ВВ’. Рейтингът е премахнат от „Критерий под наблюдение“ (КПН). Друг фактор, който благоприятства повишаването на кредитния рейтинг, е очакваното намаляване на задълженията на дъщерните дружества в структурата на БЕХ ЕАД. От рейтинговата агенция изчисляват, че към края на 2020 г. около 40% от дълга на консолидирано ниво принадлежи на компанията-майка, а останалите 60% - на дъщерните дружества. Очакванията са, че дългът на ниво дъщерни дружества ще се свие съответно до 50% към края на 2021 г. и до под 20% към края на 2023 г., в следствие от падежирането на предоставеното през 2016 г. държавно финансиране на НЕК ЕАД.
Източник: economic.bg (12.05.2021)
 
БЕХ прибрал с извънредни дивиденти 570 млн. от АЕЦ "Козлодуй" и от ЕСО Българският енергиен холдинг иззел с извънредни дивиденти 570 млн. лв. от АЕЦ "Козлодуй" и Електроенергийния системен оператор (ЕСО), за да покрива дългове на други дружества. Това съобщи служебният министър на енергетиката Андрей Живков, който, заедно със заместниците си Мирослав Дамянов и Андрей Николов, даде първата си пресконференция. На два пъти извънредно е прибран дивидент от атомната централа - първия път 200 млн. лв., втория - 270 млн. лв., а от ЕСО по 50 млн. лв. също два пъти. Имало сигнали от мениджърите на Електроенергийния системен оператор, че ако тази практика продължи, дружеството щяло да се затрудни да изпълни инвестиционната си програма, която е ангажирана с трансграничната свързаност, а оттам и с присъединяването към пазарите. Живков заяви, че дълговете на БЕХ са 2,5 млрд. лв., а цената, която се плаща всяка година, тоест лихвите, е 100 млн. евро. Холдингът е създаден за може на база на огромните си активи да има достъп до атрактивно финансиране, той го има, но пък заемите, които се вземат били за решаване на краткосрочни проблеми, а именно - купуване на квоти за ТЕЦ "Марица-изток 2", като дълговете на въглищната централа били вече 580 млн. лв. Затрудненията на държавния тец повличали и мините. Министърът съобщи и 2-а милиарда дълг на НЕК. Той смята, че тази дългова спирала е опасна за енергетиката и се дължи на десетилетното замитане на проблемите. Подготвена е нова емисия облигации на БЕХ за 550 млн. лв., с които ще се рефинансира изтичащата емисия. Другият воденичен камък на държавната енергетика са дълговете на столичната топлофикация, което не плаща газа на "Булгаргаз", а БЕХ прибира дълговете с цесии, за да може газовата компания да се разплаща с "Газпромекспорт". Така софийското парно дължи на холдинга 760 млн. лв. Енергийният министър заяви, че ще проверят дали инвестицията от 2,6 млрд. лв. в разширяване на газопреносната мрежа от турската граница до Сърбия, известен като "Балкански поток", ще се изплати за 10 г., той имал обосновани съмнения, че това не е така. След като приключат със сметките, щели ги оповестят, за да е наясно обществото. Това състояние се дължи на водената политика в енергетиката. Екипът му е амбициран да се фокусира към финансовата стабилизация на дружествата, да бъде оздравена финансовата дисциплина и към оптимизиция на рефинансираните задължения. Как обаче ще стане това в краткия срок на живот на този кабинет, не стана съвсем ясно. Живков заяви, че когато е влязъл в министерството му е оставена една празна маса и му било заявено, че няма проблеми в енергетиката. Новият екип на министерството предвижда и да отпуши всички възможни средства, които ЕК предвижда за българската енергетика, за да може следващите управляващи да имат перспектива за решаване на проблемите. По националния план за възстановяване и устойчивост има само няколко енергийни проекта - газопопроводите към тецовете, по които да може да се транспортира и водород, улично осветление и дигитализация на подстанции на ЕСО. Живков казва, че ще предложат да влезе и язовир Яденица на ПАВЕЦ "Чаира". Той е призовал и бизнесът да предлага проекти. Някои конкурси за мениджъри на държавните енергийни дружества са минали, но ще продължат тези да ръководни екипи на "Булгаргаз", НЕК и "Мини Марица-изток". Не стана ясно какво ще се случи с отворената процедура за избор на стратегически инвеститори в АЕЦ "Белене". Живков каза, че тя е спряна временно заради пандемията. Работната група за VII блок на АЕЦ "Козлодуй" пък е поискала удължаване на срока за доклада си, който бе 31 май, с месец-два.
Източник: 24 часа (28.05.2021)
 
Дружествата в енергетиката дължат общо 2.5 млрд. лева Дружествата в сектор енергетика, обединени под шапката на Български енергиeн холдинг, имат дългове за 2.5 млрд. лв., каза служебният министър на енергетиката Андрей Живков. Той уточни, че само обслужването на тези задължения струва годишно на държавата 100 млн. евро. Андрей Живков критикува стила на работа на БЕХ. "БЕХ има достъп до атрактивни финансирания, но вместо да инвестира в стратегически проекти и да стане регионален играч, ги използва за решаване на текущи проблеми. Казано по друг начин, с дългосрочни задължения БЕХ решава краткосрочни проблеми. Това е път към дългова спирала", посочи министърът. За рефинансиране на задълженията си през юли БЕХ ще пусне облигационна емисия от 550 млн. евро, но за нея не е намерен базов инвеститор, който да даде имидж на компанията, уточни министър Живков. Неговият заместник Александър Николов допълни, че проблемът е, че БЕХ продължава да трупа дефицити. Сред най-големите длъжници на БЕХ е Националната електрическа компания с дълг от над 2 млрд. лв., който компанията не обслужва, а само го предоговаря. ТЕЦ "Марица-изток" 2 е друг голям длъжник с 580 млн. лв. От година на година нарастват и задълженията на "Булгартрансгаз", които вече са за 920 млн. лв., като основната причина е инвестицията от 2.6 млрд. лева в проекта за строежа на трасето на газопровода "Балкански поток". Министърът изрази съмнения в рентабилността на проекта, но обеща да даде повече подробности, като се запознае подробно с финансовите разчети. "Булгаргаз" също има ликвидни затруднения заради "Топлофикация-София", която не заплаща задълженията си, каза още министър Живков. Като проблем министърът посочи и че БЕХ иззема извънредни дивиденти от печелившите дружества и така "проблемът се прехвърля от болната глава към здравата". Той посочи, че от АЕЦ през 2019 и 2020 г. така са взети допълнителни 200 млн. и 270 млн., а от Електроенергийния системен оператор два пъти по 50 млн. лв.
Източник: Дневник (28.05.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-01-2021 -- 31-03-2021 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116.
Източник: БФБ (01.06.2021)
 
БЕХ вече е с ново ръководство, вписаха го в търговския регистър Българският енергиен холдинг от днес е с ново ръководство. Това става ясно от търговския регистър. В него с дата 31 май са вписани за членове на борда на директорите Валентин Николов, Диян Димитров, Иван Андреев, Стелиан Коев и Александър Църноречки. Трима от съвета на директорите бяха избрани след конкурс - това са бившият председател на енергийната комисия в Народното събрание от ГЕРБ Валентин Николов, който е и бивш шеф на АЕЦ "Козлодуй", още един бивш изпълнителен на атомната централа - Иван Андреев, и Стелиан Коев, който идва от Мини "Марица-изток", където е шеф на дирекция "Икономика и финанси". Другите двама са от квотата на тъй наречените независими членове на борда на директорите, конкурс за които направи Агенцията за публичните предприятия и контрол. Това са Диян Димитров и Александър Църноречки. Тъкмо името на Църноречки блокира първият опит за вписване на новия мениджърски екип. То беше оспорено от София Касидова, бивш зам. министър на икономиката, а и на транспорта в кабинета на Симеон Сакскобургготски, бивш вицепрезидент на Черноморската банка за търговия и развитие до 2010 г. Сега тя е началник на отдел "Стратегически планирания и инвестиции" в Българската банка за развитие и кандидат за член на борда на директорите на БЕХ. С жалба на Касидова до съда, а след това е с негово решение от 23 април, вписването бе спряно. Касидова е била класирана на второ място, а вместо нея е вписан Църноречки, който беше пи ар на холдинга. От документите в Търговския регистър става ясно, че Касидова е оттеглила жалбата си и на 12 май съдът прекратява делото. За да се възобнови вписването явно се е чакало да мине срокът за обжалване. В молбата на БЕХ за възобновяване на процедурата по регистрация на новото ръководство пише, че основанието за прекратяване на процедурата за вписването на новия мениджърски екип на държавния енергиен холдинг е отпаднало. Бордът на директорите е с мандат от 5 г., считан от датата на вписването в търговския веристър, с изключение на Александър Църноречки, който е избран за срок до провеждане на нова конкурсна процедура за номиниране на нов независим член на съвета на директорите, пише в регистъра. От документи в него става ясно, че изпълнителен директор на холдинга е Валентин Николов.
Източник: 24 часа (01.06.2021)
 
Булгартрансгаз класира първа офертата на Canpipe BG за 70 милиона евро за изграждане на газова връзка със Сърбия Българският оператор на газопреносна система Булгартрансгаз заяви, че е класирал на първо място оферта от 136,8 милиона лева от Canpipe BG, компания, създадена от местни дъщерни дружества на базираната в Канада Canpipe Industries International Inc., за доставка на оборудване и изграждане на българския участък на газова връзка със Сърбия. Canpipe BG, обединение на Canpipe Industries International Inc. - клон България и Кенпайп Индъстрис Интернешънъл България ЕАД, получи обща оценка от 97,79 точки в търга за обществени поръчки. Цената не включва ДДС. Консорциум, състоящ се от български компании Главболгарстрой и Главболгарстрой Интернешънъл, бе класиран на второ място с оферта от 129,8 милиона лева и общ резултат от 97,14 точки. Класирането е извършено въз основа на съотношението качество-цена. Още четирима участници бяха класирани по-ниско, с резултати между 90,00 и 69,03 точки, Булгартрансгаз заяви по-рано тази година, че офертата му за доставка на оборудване и изграждане на съответната газова връзка от 143,6 млн. Лв. Е привлякла 11 оферти. Оферти са подадени от девет връзки и българските клонове на регистрираните в Италия компании Arkad и Bonatti, се казва в съобщението на Булгартрансгаз по това време. Дължината на българския участък на газовата връзка със Сърбия е 62 километра.
Източник: SeeNews (14.06.2021)
 
"Булатом": Довършването на АЕЦ "Белене" ще струва от 8 до 9,5 млрд. евро Между 8 милиарда и 9,5 милиарда евро ще са необходими за довършването на двата блока на АЕЦ "Белене", сочат изчисления на строителното обединение "Булатом". До момента по проекта са похарчени около 1,5 милиарда евро. От "Булатом" изчисляват, че тази инвестиция ще бъде изплатена около 15 години след въвеждане в експлоатация на блоковете, а цената на тока от централата може да е по-ниска от цените на борсата. Според сметките на "Булатом", ако двата блока в АЕЦ "Белене" бъдат натоварвани напълно, те ще могат да произвеждат годишно около 16 милиона мегаватчаса електроенергия. Токът от централата ще трябва да струва най-малко 60 евро за мегаватчас, за да може годишният финансов приток към АЕЦ "Белене" да бъде около 960 милиона евро и инвестицията да се изплати за 14-15 години. В момента борсовата цена на електроенергията е 55 евро за мегаватчас, а през 2028 г. - 2029 г. се очаква тази цена да бъде над 60 евро за мегаватчас. Това означава, че централата спокойно ще може да работи на борсовия пазар, посочват от "Булатом". Според тях проектът АЕЦ "Белене" е икономически целесъобразен, тъй като блоковете могат да работят още поне 45 години след изплащането на инвестицията.
Източник: БНР (16.06.2021)
 
Пада последната пречка пред обединението на енергийния пазар с Румъния България вече е само на крачка до обединение на електроенергийния пазар с Румъния, след като днес (17 юни) блокът на Чехия, Унгария, Румъния и Словакия ще се свърже със системата на общата европейска търговия с електроенергия. Първият ден на доставка ще бъде петък (18 юни). Това важно за България, тъй като ще позволи на страната ни да се свърже с Румъния в срок до три месеци. В момента обединението между двете държави е само за сегмента "В рамките на деня". Преди месец пък България и Гърция обединиха пазарните си сегменти "Ден напред". Пазарните обединения са важни, защото в кризисни моменти (при свръхпроизводство или при аварии, технически прекъсвания на производството, липса на вятър или слънце и др.) няма да има рязко повишение или понижение на цените, тъй като бързо ще може да се внесе или изнесе енергия към някой от съседните пазари. Обединенията ще засилят и конкуренцията, което също е допълнителен плюс. „След официалното свързване на двата пазара се очаква процесът да се автоматизира и така да се облекчи търговията. А всичко това се забави заради локалното обединение на Румъния, Унгария, Чехия и Словакия, които сега в цялост трябва да се присъединят към останалата част от Европа, където е и България още от основаването на БНЕБ. Забавянето е повече от 10 месеца", заяви директорът на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) Константин Константинов.
Източник: Капитал (17.06.2021)
 
ТЕЦ минават на газ със 700 млн. евро ТЕЦ в Маришкия басейн да преминат от въглища на газ, предвижда планът на служебния кабинет за спасяването на ТЕЦ “Марица Изток 2”, която е на милиони загуба. За целта ще бъдат предвидени 700 млн. евро в плана за възстановяване и устойчивост. Централите обаче трябва да осигурят 40% самоучастие. Това съобщи на пресконференция енергийният министър Андрей Живков. Парите от плана ще се усвояват след търгове за проекти. Министър Живков предстои да разпише заповед, с която да възложи на ТЕЦ “Марица Изток 2” определени квоти електроенергия, които централата да произведе за регулирания пазар. Той обаче не можа да отговори дали това няма да доведе до по-голямо от прогнозираното поскъпване на тока за бита от 1 юли. Според доклад на КЕВР цената на електроенергията трябва да се увеличи с между 2 и 4 на сто.
Източник: Труд (21.06.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Във връзка с настъпване на лихвено плащане по емисия облигации, издадени от Български енергиен холдинг ЕАД-София, (04HA), емисия с ISIN код – XS1839682116, уведомяваме за следното: - Дата на лихвено плащане: 28.06.2021 год.; - Купон: 3.5 %; - Право на лихвено плащане имат притежателите на облигации, които са вписани за такива в книгата, водена от Централен депозитар АД към 25.06.2021 год.; - Последната дата за сключване на сделки с облигации от тази емисия на Борсата, в резултат на които приобретателят има право на лихвено плащане е 23.06.2021 год.;
Източник: БФБ (23.06.2021)
 
„ТЕЦ Марица Изток 2“ ще работи на минимална мощност Държавният „ТЕЦ Марица Изток 2“ няма да спира, но ще работи на минимална мощност. Това обяви пред журналисти служебният премиер Стефан Янев. Причината е, че централата работи на огромна загуба заради високите цени на въглеродните емисии, които трябва да купува, за да работи. И така колкото по-малко работи централата, толкова по-малко губи. „Само държавата не може да помага. Мениджмънтът на централата трябва да търси пазарни принципи“, коментира той. По думите му за две седмици или за два месеца не може да се намери решение. „В Плана за възстановяване и устойчивост също ще търсим решение“, каза още премиерът. По повод издръжката на футболен клуб „Берое“, който е собственост на държавната централа, премиерът препоръча футболният клуб да си търси нов спонсор.
Източник: economic.bg (28.06.2021)
 
ТЕЦ „Марица-изток 2“ с квота за 1 млн. МWh за регулирания пазар ТЕЦ "Марица-изток 2" ще разполага с обща годишна квота за производство на електроенергия в размер на 1 млн. MWh за следващия регулаторен период 1 юли 2021 г. - 30 юни 2022 г. Министърът на енергетиката Андрей Живков подписа заповед, с която се определя това количество за задължително изкупуване от обществения доставчик за регулирания пазар. Заповедта е издадена на основание чл. 4, ал. 2, т. 8 от Закона за енергетиката и чл. 25, ал. 4 от Закона за администрацията. Тя е мотивирана с изпълнение на т.2 от решение на Народното събрание от 31 януари 2020 г., което задължава Министерския съвет да предприеме всички необходими мерки, за да не се допусне прекратяване или ограничаване на производствения капацитет на въглищните топлоелектрически централи от групата на "Български енергиен холдинг" ЕАД. В Министерството на енергетиката са постъпили становища от изпълнителните директори на "Национална електрическа компания" ЕАД и "Електроенергиен системен оператор" ЕАД относно необходимостта от гарантиране на надеждната работа, сигурността и устойчивостта на електроенергийната система на страната, което поражда необходимост от поддържане на работоспособността на ТЕЦ Марица-изток 2".
Източник: Труд (29.06.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-10-2020 -- 31-12-2020 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116.
Източник: БФБ (05.07.2021)
 
Изграждането на "Балкански поток" приключи Сръбската компания "Сърбиягаз" и унгарската FGSZ свързаха на границата с Унгария тръбите от газопровода "Балкански поток", съобщи РТС. По него в бъдеще ще преминава газ от Турция до Централна Европа през България и Сърбия. Първите количества транзитен газ за Централна Европа се очакват на 1 октомври. В този бранш, свързването на две тръби, които идват от две различни държави, се нарича златна връзка. Когато се стигне до златна връзка, това означава, че проектът върви към приключване и доставката на газ ще започне скоро, обяснил е Ференц Саболч - председател на управителния съвет на FGSZ. Генералният мениджър на „Сърбиягаз“ Душан Баятович каза, че по този начин е сложен край на дългогодишните усилия, с която страната най-накрая е решила въпроса за доставките на газ от друг източник, а не само през Украйна. За изграждането на своята част от „Балкански поток” България инвестира между 2 и 3 милиарда лева. Газът, който ще преминава през него, ще бъде почти изцяло руски, което означава, че ролята му за разнообразяването на енергоизточниците за нашата страна, ще бъде на практика нулева. Обслужването на кредитите, взети за изграждането на тръбата на българска територия, ще тежи дълги години върху българските данъкоплатци. Освен това тръбата ще се използва само за транзит на газ от Турция към Сърбия, но не и за газоснабдяване на клиенти в Северозападна България.
Източник: Сега (05.07.2021)
 
БЕХ обмисля да иска дял от столичното парно срещу дълга му "Българският енергиен холдинг" сериозно обмисля да реши проблема с газовите дългове на столичното парно като придобие собственост срещу задълженията му. Това каза изпълнителният директор на държавната компания Валентин Николов пред Mediapool. Изчаква се обаче докладът, финансиран безвъзмездно от Агенцията за търговия и развитие на САЩ, който трябва да препоръча мерки за оздравяването и модернизацията на "Топлофикация София", посочи Николов. Според него влизането на държавата с дял в топлоснабдителното дружество е единственият начин за уреждане на борчовете, а като акционер "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) може да предложи инвестиционна програма за развитието на дружеството. Общинската топлофикация дължи на БЕХ 760 млн. лв. по изкупени през годините дългове на парното за доставен газ от дъщерното на холдинга дружество "Булгаргаз", съобщи в началото на юни служебният енергиен министър Андрей Живков. Отделно е натрупаният от края на миналата година нов борч от близо 80 млн. лв. към газовия снабдител, които отново могат да станат обект на съдебни претенции от страна на "Булгаргаз". БЕХ обаче смята да търси други варианти за решаване на вечната газова задлъжнялост и един от тях е влизане в капитала на топлофикацията на принципа "собственост срещу дълг". Какъв би могъл да е делът на държавния холдинг в дружеството при това положение не е ясно, още повече че до евентуална такава оферта от страна на държавата не е ясно на колко ще възлизат дълговете на общинското дружество. Освен това такъв ход трябва да бъде одобрен от Столичния общински съвет. Ключови за решението на БЕХ как да подходи към събирането на вземанията си от топлофикацията ще са резултатите от анализа на американската компания Black&Veatch Management Consulting, която ще получи близо 1 млн. долара за проучване състоянието на столичното парно и разработването на пътна карта за оздравяването и развитието му. При подписването на споразумението стана ясно, че в следващите месеци предстоят визити на висококвалифицирани американски експерти в областта на инженеринга, финансите и правото. Кога обаче ще е готов анализът така и не стана ясно. Всъщност, държавата в лицето на бившото Министерство на икономиката и енергетиката вече е притежавала дял в "Топлофикация София" и то мажоритарният. През 2009 г., докато кмет на София беше Бойко Борисов, общината прехвърли на ведомството 58 на сто от акциите на дружеството за погасяване на тогавашните му дългове към "Булгаргаз". За целта дори тогавашният кабинет на Сергей Станишев отпусна от държавния бюджет 250 млн. лв. на "Българския енергиен холдинг", който да уреди газовия дълг на топлофикацията. Година по-късно обаче Министерският съвет под ръководството на Борисов, който вече бе премиер, реши, че Министерството на икономиката и енергетиката безвъзмездно ще прехвърли на Столичната община държавния дял, но кметството ще поеме и дълговете на топлофикацията от половин милиард лева. През декември 2015 г. парното продължаваше да дължи 503 млн. лв. за доставен газ и Столичният общински съвет реши "Топлофикация София" да сключи споразумение с БЕХ за разсрочено плащане на този дълг в следващите 20 години. Общинската фирма дори получи право пет години да плаща само 3.25 процента лихва, за да се стабилизира. Нищо подобно обаче не се случи, но времето си каза думата и финансовият отчет на БЕХ за 2020 г. сочи, че обезценка е изяла значителна част от дълговете на топлофикацията, която междувременно прибави към оня половин милиард лева борч още два за общо около 205 млн. лв. В края на 2020 г. нетните брутни задължения на общинското дружество от 733.8 млн. лв. са обезценени с 223.4 млн. лв. и са спаднали до 510.4 млн. лв. Дали държавата отново ще се върне като собственик на столичното парно предстои да се види, но при оценката на евентуално нейно участие ще трябва да се вземе предвид и проектът за изграждане на инсталация за изгаряне на преработените битови отпадъци на столицата в RDF гориво. Търгът за строежа бе обявен през януари 2021 г. като по-голямата част от предвидените над 292 млн. лв. без ДДС са от еврофондовете. Около 177.6 млн. лв. Столичната община получава от оперативната програма "Околна среда", отделно тегли и заем до 67 млн. евро от Европейската инвестиционна банка. Пет дружества, включително строителят на газопровода "Балкански поток" "Аркад", са подали оферти за участие в търга, но ценовите им предложения все още не са отворени.
Източник: Медия Пул (05.07.2021)
 
БЕХ възложи на надзорниците да уволнят шефовете на Булгартрансгаз Бъларският енергиен холдинг (БЕХ) само донякъде се вслуша в заръката на служебния министър на енергетиката Андрей Живков да поиска оставките на ръководството на "Булгартрансгаз". Шефовете на БЕХ превъзлагат тази задача на Надзорния съвет на газовото дружество. Това става ясно от публикувано на страницата на холдинга съобщение. "В изпълнение на публично искане на министъра на енергетиката за отстраняване на ръководството на "Булгартрансгаз" ЕАД, във връзка с извършена проверка от Комисията за енергийно и водно регулиране, Съветът на директорите на "Български енергиен холдинг" ЕАД указа на Надзорния съвет на "Булгартрансгаз" ЕАД, с оглед правомощията им по чл. 24, т. 2, вр. с т. 1 от Устава на "Булгартрансгаз" ЕАД, да предприеме съответните действия по изпълнение на искането на министъра на енергетиката, съобразно публично изложените в прессъобщението мотиви", се казва в съобщението. От БЕХ са дали срок до 9 юли надзорниците на "Булгартрансгаз" ЕАД да представят съответните доклади и становища относно извършената от Комисията за енергийно и водно регулиране проверки. Енергийният министър Андрей Желязков се възмути в понеделник, че "Булгартрансгаз" са изтеглили заеми за над милиард лева за изграждането на тръбата на "Балкански поток", без да уведомят за това КЕВР.
Източник: Сега (07.07.2021)
 
БЕХ ще вкарва иновации в българската енергетика Работна група „Иновации в енергетиката“ е създадена в Българския енергиен холдинг (БЕХ) със заповед на изпълнителния директор Валентин Николов. По този начин се цели засилено развитие на иновационния потенциал на енергийните дружества в България, се посочва в съобщение на холдинга. Основен фокус се поставя върху внедряването на иновативни енергийни технологии, цифровизация и осигуряването на плавен енергиен преход към използване на чиста и нисковъглеродна енергия. Форматът трябва да идентифицира подходящи проектни идеи и ще съдейства в изготвянето на проектни предложения до финансиращи институции и организации за реализация на енергийни иновации и изследвания с цел постигане на конкурентоспособност и висока добавена стойност в енергийния сектор в страната ни. В състава на работната група са включени представители на енергийните дружества от групата на БЕХ, като се предвижда привличане на заинтересовани страни, участващи в национална, европейска и международна екосистема, с цел обмяна на опит, експертиза, знания, добри практики и ноу-хау в областта на енергийните иновации.
Източник: economic.bg (12.07.2021)
 
Moody's дава оценка от Ba2 на старшите необезпечени облигации на Moody's Investors Service заяви в понеделник, че е дал рейтинг от Ba2 за дългосрочен дълг на старшите необезпечени облигации, които ще бъдат емитирани от държавния Български енергиен холдинг (БЕХ). Перспективите на БЕХ са стабилни, се казва в изявление на Moody's Investors Service. За финансовата 2020 г. Български енергиен холдинг отчита консолидирани общи приходи от 5,6 млрд. лв. и EBITDA от 898 млн. лв. Рейтингът Ba2, присвоен на новите облигации, е в съответствие с този на съществуващите облигации на БЕХ, отразявайки тяхното първостепенно необезпечено класиране. Очаква се сумата на емисията да бъде 600 милиона евро, но изпълнението зависи от пазарните условия. Moody's очаква приходите от емисията да бъдат използвани до голяма степен за погасяване на непогасената облигация на компанията в размер на 550 милиона евро, която е с падеж на 2 август 2021 г. БЕХ има корпоративен рейтинг на групата Ba1, който се подкрепя от нарастващите приходи от либерализирания пазар на електроенергия, предвид конкурентна производствена комбинация, отличаваща се с висока производителност; от ядрена и хидроенергия с ниска променлива цена чрез значителни печалби от регулирани електрически и газови мрежи; и от история на относително ниски инвестиционни разходи и ограничаване на дивидентите от 100% собственика на БЕХ, правителството на България (стабилен Baa1).
Източник: SeeNews (13.07.2021)
 
"Булгартрансгаз" влезе в Европейския алианс за чист водород Държавният газов оператор "Булгартрансгаз" вече е член на Европейския алианс за чист водород, в който участват повече от половината европейски газови преносни оператори, за да си сътрудничат за внедряването на водорода като чисто и неизлъчващо въглероден двуокис гориво. Това съобщиха в сряда от дружеството, което вече има планове за строеж на тръбопровод за пренос на алтернативни на природния газ суровини като биогаз и водород до комплекса "Марица Изток", където намеренията са въглищните електроцентрали да получат евросубсидия за трансформация на газ, а после и на водород. Инициативата за създаване на Европейския алианс за чист водород бе започната през юли 2020 г. от Европейската комисия като част от изпълнението на заложените цели и приоритети в европейските Стратегия за използване на водород и с новата Стратегия за промишлеността. Организацията трябва да спомогне за изпълнението на климатичните и енергийни цели на ЕС за климатично неутрална икономика до 2050 г. Алиансът предвижда изграждане на канал за инвестиции за мащабно производство и подкрепа за търсенето на чист водород в ЕС. Амбицията е широко внедряване на водородни технологии до 2030 г., насърчавайки производството на нисковъглероден и зелен водород, както и неговия пренос и разпределение. В инициативата участват 23 от 45-те европейски преносни оператора, членуващи в европейската организация ENTSOG, в това число: Bayernets, Conexus Baltic Grid, DESFA, Energinet, Enag?s, Еustream, Fluxys, Gasunie, GRTgaz, Gas Connect Austria, GAS-SYSTEM,GASCADE Gastransport, Gas Networks Ireland, NET4GAS, Nowega, REN Gasodutos, OGE, ONTRANS, Plinacro, Snam, TRANSGAZ, Ter?ga, Thyssengas и Elering. От 13 юли към тях се присъединява и "Булгартрансгаз".
Източник: Медия Пул (15.07.2021)
 
БЕХ пласира еврооблигации за 600 млн. евро за погасяване на стари дългове Българският енергиен холдинг (БЕХ) е успял да пласира успешно своята четвърта по ред облигационна емисия в размер на 600 милиона евро при годишен лихвен процент от 2.45%. Приходите от новоемитираните облигации ще бъдат използвани за рефинансиране на емисията от 2016 г., в размер на 550 милиона евро и с лихва от 4.875%, която е с падеж през август 2021 г.. Останалите средства ще се ползват за "общи корпоративни цели", но изрично се казва, че няма да се включват свързаните с въглища дейности. Това е важно защото през последните годни БЕХ закупуваше нужните за ТЕЦ "Марица изток 2" въглеродни квоти (които формално се вписваха като дълг, който след това се капитализираше) в размер на над 300 млн. лв. Ако сега холдингът не разполага с налични пари (дивидентите от държавните дружества са много по-малко и вместо 584 млн. лв., както беше през 2019 г., печалбата на БЕХ за 2020 г. е само 3 млн. лв.) е много вероятно да възникнат проблеми и за ТЕЦ-а. От холдинга изтъкват, че е имало изключително голям интерес от страна на инвеститорите, като облигацията е била презаписана 2.3 пъти. Постигнат е бил и най-ниският лихвен процент откакто БЕХ играе на международните финансови пазари. Пласирането на емисията е станало на 15 юли, като в същия ден БЕХ е постигнал и 7-годишен падеж на еврооблигациите, който ще настъпи през август 2028 г.
Източник: Капитал (19.07.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-04-2021 -- 30-06-2021 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116.
Източник: БФБ (26.07.2021)
 
На финала си служебното правителство смени борда на БЕХ. Уволнените ще обжалват Служебният министър на енергетиката Андрей Живков, в качеството си на упражняващ правата на държавата като едноличен собственик на капитала на „Български енергиен холдинг“ ЕАД, освободи днес Съвета на директорите на компанията в състав: Валентин Николов, Диян Димитров, Иван Андреев, Стелиан Коев и Александър Църноречки, съобщи енергийното министерство. Прекратяването на правомощията им по договорите за възлагане на управлението на дружеството е на основание чл. 221, т. 4 и чл. 232а от Търговския закон, чл. 13, чл. 15, ал. 1 и ал. 3, чл. 24, ал. 1, т.6 във връзка с чл. 23 от Закона за публичните предприятия. Освободените членове на Съвета на директорите не са освободени от отговорност. Членовете от Търговския закон са свързани с решение на общото събрание и на едноличния собственик на капитала, който е все министър Живков. Три от текстовете на Закона за публичните предприятия, на които се позовава Живков, са отново свързани с правомощията му като принципал и единствено в чл. 24, ал. 1, т. 6 е записано, че договорът за управление и контрол на член от мениджмънта за публично предприятие се прекратява предсрочно при тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения. Изпълнителният директор на холдинга Валентин Иванов каза пред "24 часа", че уволнените ще обжалват. Те не са били информирани за освобождаването си, а научили от медиите. Освен това не били ясни и мотивите. Единствените разпореждания от министъра, казва Иванов, са били да вземат отношение по отстраняване на ръководството на "Булгартрансгаз", което бордът на директорите на холдинга е направил. Живков бил недоволен и от договори с ядрения застрахователен пул, искал по-добри условия, но той е бил одобрен при предишния ръководен екип на БЕХ, казва директорът му. На тяхно място за членове на Съвета на директорите на „Български енергиен холдинг“ ЕАД, до провеждането на конкурс в шестмесечен срок, са определени Мария Велкова, Веселина Канатова – Бучкова, Ива Петрова и инж. Пламен Дилков и Антон Симеонов. Новото ръководство на холдинга следва да предприеме необходимите действия за вписване на промяната в Търговския регистър.
Източник: 24 часа (26.07.2021)
 
Съдът спря вписването на новото ръководство на БЕХ Вписването на новото ръководство на Българския енергиен холдинг е спряно от съда след жалба на отстранения изпълнителен директор Валентин Николов. В петък енергийният министър Андрей Живков освободи борда на директорите на холдинга, а те обжалваха решението. "Съдът се е произнесъл по моя жалба, където е образувано дело срещу действията на министъра. Съдията е разпоредил на Агенцията по вписванията да бъде спряна процедурата по вписване на новия борд", каза Николов пред БНР. Според него няма решение кой ще разписва предстоящите разплащания на Българския енергиен холдинг. "Утре трябва да се разпишат 550 милиона евро към облигационерите. Не стане ли това, ще станат предсрочни изискуеми всички облигационни заеми, които са в порядък на 1,2 млрд. евро. От друга страна ние трябва да закупим въглеродни емисии за ТЕЦ двойката, която в момента е обявила търгове. Загубите там също ще бъдат десетки милиони евро. Това решение хвърля цялата енергетика в колапс, бих казал, и сега съответно моето решение, че аз ще пиша до прокуратурата и ще искам тя да вземе отношение във връзка с неговите решения", обясни отстраненият изпълнителен директор на БЕХ. Още през май служебният министър на енергетиката Андрей Живков заяви, че холдингът има достъп до атрактивни финансирания, но вместо да инвестира в стратегически проекти и да стане регионален играч, ги използва за решаване на текущи проблеми. Тоест с дългосрочни задължения БЕХ решава краткосрочни проблеми, а това е път към дългова спирала.
Източник: Банкеръ (28.07.2021)
 
След бунта на бизнеса за цените на тока, министерството и БЕХ се обясниха След писмото на бизнеса до премиера Стефан Янев и предупреждението им, че спират производства заради рекордните цени на тока и че излизат на национален протест, от Министерството на енергетиката и от БЕХ изпратиха съобщения до медиите. В това на Министерството на енергетиката, чийто служебен министър е Андрей Живков, се казва, че от вчера, 3 август, на пълна мощност е пуснат трети блок на централата - 210 мегавата, (стандартно досега тя работеше с два блока – единият за покриване на производството по отпуснатата квота от 1 млн. мегаватчаса електроенергия за регулирания пазар и вторият – за свободния пазар). "Количеството произведена електроенергия се продава днес на пазара „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса. В резултат на това включване, цената на сегмента „ден напред“ на БНЕБ вече е 258 лв/мвтч, което е намаление с около 70 лв. спрямо вчерашните стойности. Ръководството на Министерството на енергетиката счита, че при такава пазарна ситуация тецът трябва да работи на максимално възможната техническа мощност – от една страна, това ще осигури приходи за дружеството, а от друга ще намали натиска върху потребителите от високите цени на електроенергията. Независимо от факта, че това са задачи на оперативното управление на дружеството, което е ангажимент както на неговото ръководство, така и на ръководството на Българския енергиен холдинг, Министерството на енергетиката следи отблизо ситуацията и предприема активни мерки за включването на ТЕЦ „Марица изток 2“ на свободния пазар в настоящата пазарна ситуация", се казва в прессъобщението. Тоест - ведомството, което е принципал на Българския енергиен холдинг и е собственик на държавния тец, съобщава, че следи отблизо ситуацията, но по принцип това е задача на ръководството на централата и на БЕХ. Веднага след съобщението на министерството до медиите пристигна и позиция на БЕХ. В нея пък се казва, че „Български Енергиен Холдинг” следи с тревога цените на електроенергията, търгувана на Българската независима енергийна борса. По повод изнесената информация в публичното пространство, ви информираме, че към настоящия момент в България работят 5800 мегавата генериращи мощности. Износът варира около 900 мегавата на час. Това обстоятелство създава дефицит и измества кривите на търсене и предлагане към високите ценови равнища в пазарен сегмент „Ден напред“. Обръщаме внимание, че „Български Енергиен Холдинг” ЕАД е структуриран като финансов холдинг, в рамките на който дъщерните дружества запазват своята оперативна самостоятелност. „Български Енергиен Холдинг” ЕАД няма правомощията да определя пазарното поведение на дружествата от групата. Евентуалната намеса в търговската им дейност ще накърни оперативната самостоятелност на дружествата, като тези действия на холдинга могат да представляват пазарни манипулации в нарушение на REMIT. Съблюдавайки компетентността си, „Български Енергиен Холдинг” ЕАД е сключил рамков договор за покупко-продажба на квоти за емисии на парникови газове с „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД на 16 юли 2021 г. за подсигуряване безпроблемното функциониране на централата. Към настоящия момент работят три от енергийните блокове, а четвърти е в готовност да влезе в паралел с електроенергийната система на България.
Източник: 24 часа (05.08.2021)
 
Надзорът на "Булгартрансгаз" отказа да смени директорите Надзорният съвет на "Булгаргтрансгаз" отказва да освободи ръководството на държавното дружество, защото нямало основание за това. Това съобщи днес по време на парламентарния контрол служебният енергиен министър Андрей Живков, който преди повече от месец поиска от Българския енергиен холдинг да отстрани директорите на газопреносния оператор. БЕХ обаче обяви, че превъзлага тази задача на Надзорния съвет на газовото дружество, защото според устава му той имал тези правомощия. Припомняме, че Андрей Живков поика отстраняването на тримата директори на "Булгаргтрансгаз", след като проверка на КЕВР потвърди, че те не са спазили нормативните изисквания да получат предварително одобрение от енергийния регулатор за строежа и за финансирането на разклонението на газопровода "Турски поток", което прекосява България и бе наречено от правителството на Бойко Борисов "Балкански поток". Без санкцията на КЕВР дружеството е сключило договори за изпълнение със саудитския концерн "Аркад" и българо-немската "Ферощал Балкангаз" и е изтеглило близо 2 млрд. лв. заеми за финансиране на строителството."Надзорният съвет на "Булгартрансгаз" е поискал становище от Агенцията за публичните предприятия и контрол, която да даде значение на израза "отстранява". В крайна сметка съветът е преценил, че не са налице основания за освобождаване на ръководството", обясни служебният енергиен министър. КЕВР е създал работна група и прави проучване за финансовия ефект от тези проекти и сделките по тях. Досега в Министерството на енергетиката не са получени резултати от проучването и кумулативния ефект от инвестициите, обясни още министър Живков. Българският енергиен холдинг също от 23 юни е започнал вътрешна проверка на работата на ръководството на дружеството, но и тя не е приключила. В Съвета на директорите на "Булгартрансгаз" са Владимир Малинов, Делян Димитров (съпруг на пиарката на Бойко Борисов Севделина Арнаудова) и Дарина Колева. Първите двама бяха преназначени с нов 5-годишен мандат през април т.г. - седмица преди изборите. Междувременно ръководството на "Булгартрансгаз" се похвали, че е предоговорило лихви по сключените заеми и е реализирало 18 млн. лв. икономии. В същото време в резултат от поетите кредити „Булгартрансгаз“ ЕАД е увеличил задлъжнялостта си през последните две години и половина от 4 млн. лв. на над 2.6 млрд. лв.
Източник: Сега (09.08.2021)
 
Държавната ТЕЦ пуска утре пети блок, за да влияе на цените на тока на борсата ТЕЦ "Марица-изток 2" пуска още един блок, така работещите блокове стават пет. Останалите три са в планов ремонт. Два блока в американствата централа "КонтурГлобал Марица-изток 3" също са в ремонт и след приключването му, мощности от нея ще се включат в търговия на свободния пазар. Българският енергиен холдинг изпати до медиите тази информация след работна среща на дъщерните дружества в групата. В нея участваха още зам.-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Обсъдени да били възможностите за реакция от страна на държавните дружества в условията на покачващите се цени на електроенергията на Българската независима енергийна борса. Държавната централа е публикувала и три търга за продажба на електроенергия, които ще бъдат проведени утре - за периода 16.08.2021 г. – 22.08.2021 г. - 150 мегавата, за 23.08.2021 г. – 29.08.2021 г. - 150 мегавата и за септември за 150 мегавата. От БЕХ съобщават, че в първите 9 дни на август средното дневно потребление на крайните снабдители превишава определеното в решението на КЕВР с 5984 мвтч. За компенсиране на този преразход „Национална електрическа компания“ използва повече енергия от централите с дългосрочни договори ТЕЦ „ЕЙ И ЕС-3С Марица Изток 1“и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-Изток 3“ , като осигурява пълно натоварване на всички работещи блокове, след осигуряване на задължителния резерв за електроенергийната система. Към момента два от блоковете в ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ са в годишен планов ремонт, съгласуван между НЕК, централата и Електроенергийния системен оператор. Работата на ВЕЦ на НЕК е съобразена с отпуснатите квоти за изразходване на вода от МОСВ и същото е в рамките на определените лимити. Покана за участие в срещата беше отправена и към работодателските организации с цел създаване на диалог и търсене на работещи решения. По информация на "24 часа" работодателите не са се явили на срещата.
Източник: 24 часа (10.08.2021)
 
Предприятия изпадат в ликвидна криза и затварят заради скъпия ток Председателят на Управителния съвет на Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов коментира високата цена на електроенергията. "За съжаление, държим лидерската позиция от началото на август, като изключим традиционно скъпия пазар в Гърция. Спрямо Германия, основен наш експортен партньор, разликата е 76% по-висока цена в България”, обясни Стаменов. Действията на ТЕЦ „Марица изток 2“, който пусна вече 4 енергийни блока и увеличи количеството, произвеждано за свободния пазар, за да се нормализира цената на електроенергията за бизнеса, не удовлетворяват председателя на Управителния съвет на БФИЕК. „За периода 27 юли – 9 август стопанските потребители у нас надплатиха 64 млн. лева, заради изкуствено поддържан дефицит и манипулиране на пазара. В година, когато се опитваме да преодолеем негативите от пандемията. Очаквам предприятия да изпаднат в ликвидна криза и да се присъединят към спрелите работа през миналата седмица. Страхувам се, че това са базови мощности и спирането може да дестабилизира цялата електроенергийна система. Не само енергоинтензивната индустрия е пострадала, а и средният и малък бизнес, които ще си видят фактурите през септември,“ коментира Стаменов. Цените за 9 август са 303 лв./МВтч за базова мощност и опровергаха твърдението на Министерството на енергетиката, че с пускането на третия блок, са паднали със 70 лв./МВтч.
Източник: economic.bg (10.08.2021)
 
АОБР поиска оставките на ръководствата на държавните енергийни дружества Асоциацията на организациите на българските работодатели поиска оставите на държавното енергийно ръководство заради високите цени на електроенергията на свободния пазар. Това заяви Васил Велев, който е ротационен представител на АОБР след среща със служебния премиер Стефан Янев и енергийният министър Андрей Живков и представители на държавната енергетика. По-конкретно от АОБР поискаха оставките на министъра на енергетиката, на ръководствата на Българския енергиен холдинг и на ТЕЦ „Марица Изток 2“. Настояваме за анализи на поведението на пазара на Електроенергийния системен оператор и на НЕК. И след такъв анализ, логичното е тези ръководства също да си подадат оставките, заяви Велев. Той бе категоричен, че в момента предлагането на електроенергията на свободния пазар у нас, се извършва в ущърб на индустрията и икономиката, на тези, които пълнят бюджета. „Това не е от некадърност, а от умисъл. Не за първи път сме тук“, заяви още Велев и припомни, че за проблемите и настоящата ситуация е било многократно сигнализирано. На практика имаме монопол на БЕХ на борсата: дружествата от групата разполагат и предлагат голямо количество енергия за доставка. Така се създава умишлен дефицит“, уточни Велев. Другата голяма грешка според него е пазарната интеграция първо с пазара на Гърция, който е най-скъпия в ЕС. Предвидено е на по-късен етап през тази есен да бъде направена и интеграцията на пазара с Румъния. По този начин ще се даде възможност за свързване с енергийните пазари на Централна Европа, където има повече възможности и ликвидност на пазарите. Велев даде за пример, че последните дни енергийните цени у нас са с 73% по-високи спрямо тези в Германия. „С търсене на конкретни мерки и решения проблемът няма да се реши – ще се реши за седмица, за месец, още от 2015 г. се занимаваме с този проблем“, припомни Велев. Затова е и настояването на АОБР да се смени енергийното ръководство на държавата с добросъвестно такова, което да работи в полза на бизнеса и домакинствата. „В протестна готовност сме. Настояваме за оставки, защото по друг начин проблема не може да бъде решен“, категоричен бе Велев. Според него досега БЕХ умишлено е предлагал малки количества на високи цени. „Задачата на енергетиката на целия ЕС е да достави електроенергия на добра цена, надеждна и новото изискване е и да бъде чиста тази енергия. Нашата енергия нито е на добра цена, нито е надеждна“, смята Велев. Това, което можем да направим сега е да осигурим ликвидност на пазара, обясни и енергийният министър Андрей Живков след срещата с бизнеса. От Министерство на енергетиката са взели на ръчно управление дейността на ТЕЦ „Марица Изток 2“.
Източник: 3e-news (11.08.2021)
 
Работодателите дадоха БЕХ и ТЕЦ „Марица изток 2“ на Гешев Четирите национално представени работодателски организации – АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП – внесоха сигнал до главния прокурор Иван Гешев за извършено престъпление от общ характер от ръководствата на БЕХ и ТЕЦ „Марица изток 2“. Бизнесът смята, че двете държавни дружества умишлено поддържат ликвидността на енергийната система ниска, с което се уврежда интересът на държавата и нейното дружество ТЕЦ „Марица изток 2“, както и на потребителите на електроенергия – промишлени предприятия, болници, училища, общински и държавни администрации и др. „За пореден път българските граждани и българският бизнес ще платят за безотговорността и безстопанственото управление, което се е наложило като практика в българските държавни дружества, включително и най-вече в енергетиката“, се посочва в сигнала на работодателските организации. Според тях основанието са се сезира прокуратурата са установени данни, позволяващи да се направи обосновано предположение за извършено престъпление от общ характер, което със своите размери и обхват застрашава икономиката и националната сигурност на Република България.
Източник: economic.bg (16.08.2021)
 
Скъпият ток изправя пред фалит и ВиК операторите Скъпият ток изправя пред фалит и ВиК дружествата. За това предупреди депутатите ръководството на "Българския ВиК Холдинг". Критично високите разходи за електроенергия на ВиК операторите за юли и август изчерпват рязко финансовите им резерви, казва Ася Стоянова, председател на Управителния съвет на водния холдинг пред временната парламентарна комисия по ревизията на управлението на ГЕРБ в парламента, оглавявана от Мая Манолова. Сметките за електроенергия на ВиК операторите са се повишили между два и три пъти за юли. Очакват се рекордно високи фактури и за август, предупреди ръководството на ВиК Холдинга. ВиК операторите купуват електроенергия на свободния пазар, а цената на водата за крайните клиенти е регулирана. През последните месеци цената на тока поскъпна рязко, което принуди предприятия да спрат работа. Държавните железници също се оплакаха от високите цени. На заседанието на Комисията по ревизията на управлението на Бойко Борисов бяха изслушани ръководствата на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), на работодателските организации и синдикатите, БЕХ, ЕСО, НЕК, АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-Изток 2" и други.
Източник: Медия Пул (25.08.2021)
 
Заради скъп ток бизнесът надплатил 53 млн. лева Бизнесът е платил с 53 млн. лв. повече за електроенергия заради силната вариация в цените на борсата от 27 юли до началото на август, като тя е стигнала до 330 лв. за мегаватчас. Това показват данни на работодателските организации, които бяха изнесени на заседание на Комисията по ревизиите в парламента. На нея бяха изслушани ръководствата на държавните енергийни дружества, Българската независима електроенергийна борса (БНЕБ) и Комисията за енергийно и водно регулиране. Според бизнеса една от причините за рязкото повишаване на борсовите цени на тока в сегмента “Ден напред” е била, че БНЕБ се е присъединила към пазарното обединение на Гърция, без да дочака обединението и с Румъния, което би позволило да се търгува трансгранично много повече електроенергия, следователно цените да падат. Според изпълнителния директор на борсата Константин Константинов обаче пазарните обединения не влияят на цените - те само улесняват търговията и правят ефективно използването на трансграничния капацитет за пренос на мрежите. Депутатите попитаха и защо в началото на рязкото повишение на борсовите цени е създаден изкуствен дефицит от държавния ТЕЦ “Марица Изток 2”, който работел само с един блок. Директорът ? Живко Динчев се оправда, че много от блоковете на централата са били в ремонт. Освен това централата произвежда базов ток, който няма нищо общо с тока, който се търгува на сегмента “Ден напред”. Според изпълнителния директор на БЕХ Валентин Николов има начини да се помогне на бизнеса, като единият е през въглеродните емисии да се върнат част от парите. Той отговори и на обвиненията, че скъпият ток се продава у нас, а евтиният се изнася, като заяви, че така се задоволява дефицита в региона, защото в България няма дефицит.
Източник: Труд (26.08.2021)
 
ТЕЦ "Варна" е получила от държавата 20 млн. лева за студен резерв през 2020 г. ТЕЦ "Варна" е получила от държавата 20 млн. лева за студен резерв. Това е станало по силата на спечелен търг на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) за периода 1 януари - 31 юли 2020 година. За балансираща енергия от началото на тази година системният оператор е заплатил 10,5 млн. лева на централата. Справката дава служебният министър Андрей Живков на въпрос на депутатите от "Демократична България" Мартин Димитров и Стела Николова. Двамата са поискали информация за сумите, които централата е получила през миналата година и в рамките на първите седем месеца на 2021 г. С промени в Закона за енергетиката още от 2020 година студеният резерв се разпределя по нова методика и по пазарен принцип. Като част от мерките за спасяването на ТЕЦ "Марица Изток 2" бившите управляващи бяха определили и държавната централа като единствен източник на студен резерв за енергийната система. Законодателните промени бяха направени спешно в средата на миналия юли, след като се появиха съмнения за злоупотреби с търговете за студен резерв. Според опасенията един от замесените е и ТЕЦ "Варна".
Източник: Инвестор.БГ (27.08.2021)
 
С азерския доставчик е договорено използването на друга точка на доставка на природен газ Договорът за доставка на природен газ от Азербайджан и документите по изпълнението му предвиждат "Булгаргаз" ЕАД да получава доставките на точка Комотини в Гърция, съобщава БТА. Това е свързващата точка между Трансадриатическия газопровод (ТАП) и Междусистемната връзка Гърция-България (IGB), по която е предвидено природният газ да достигне до България. Това се посочва в позиция на "Български енергиен холдинг" (БЕХ) ЕАД относно доставките на природен газ от Азербайджан за България. Договорът не предвижда право на българската страна едностранно да определя или да променя точката на доставка, което означава, че за временна промяна в точката на доставка е необходимо съгласието на азерския доставчик, уточняват от БЕХ. Поради продължаващото строителство на междусистемната връзка, точка Комотини не беше въведена в експлоатация към дата на начало на доставки по договора - 31 декември 2020 г. и се очаква да бъде въведена в експлоатация в средата на 2022 г. Това е наложило провеждането на преговори с азерския доставчик, в резултат на които е била постигната договореност за временно използване на друга точка на доставка на територията на Гърция и пренос на природния газ до България по алтернативен маршрут за периода от 31 декември 2020 г. до 30 септември 2021 г. С азерската страна бяха договорени възможните количества природен газ, както и условията, при които те да се доставят на временната точка. Бяха съобразени свободните капацитети, приложимите процедури и търговските условия на всички газопроводни системи, през които преминава природният газ по алтернативния маршрут до българската газопреносна система. Аналогични преговори за постигане на договаряне се провеждат към момента по отношение на доставки за периода 1 октомври 2021 г. - 30 юни 2022 г., информират от БЕХ. БЕХ очаква междусистемната връзка Гърция-България да бъде въведена в търговска експлоатация в обявения от проектната компания срок до 1 юли 2022 г., което ще позволи пълният обем доставки на азерски газ да достигне до България съгласно условията на договора. Холдингът продължава да оказва финансова и друга подкрепа на дъщерните си дружества, при съобразяване с тяхната оперативна самостоятелност - като акционер в "Ай Си Джи Би" АД - за завършване на строителството на междусистемната връзка в най-кратки срокове и за продължаване на временните договорености за получаване на природен газ от Азербайджан до завършването й, включително като гарант за задълженията на "БЕХ" ЕАД по издадената банкова гаранция за обезпечение изпълнението на задълженията му по договора.
Източник: 24 часа (31.08.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-04-2021 -- 30-06-2021 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116.
Източник: БФБ (01.09.2021)
 
Ново поскъпване на парното иска „Топлофикация“ Топлофикация София“ е поискала ново поскъпване на парното от 1 септември, след като от 1 юли цената на топлинната енергия в столицата беше увеличена с 20 на сто. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов на заседание на енергийната комисия в парламента. На нея депутатите изслушаха ръководството на столичната топлофикация и служебните министри на енергетиката Андрей Живков и на околната среда Асен Личев във връзка с отнетото комплексно разрешително на „Топлофикация София“. Иванов беше категоричен, че КЕВР има право да преразгледа цените за новия регулаторен период не по-често от веднъж на 6 месеца и то, ако е налице съществено изменение на цените на природния газ за периода. Това означава, че ако цената на природния газ не се промени и продължи да се покачва, то на 1 януари 2022 г. КЕВР може да коригира цените както топлинната, така и на електрическата енергия, обясни председателят на регулатора. Няма риск за спиране на „Топлофикация София“, както и абонатите в столицата да останат без парно и топла вода през зимата заради отказаната дерогация за прилагане на директивата на ЕК за екологичните норми, категоричен беше директорът на дружеството Александър Александров. Според него е взето решение през 2019 г. да се направи технологично обновление на топлофикацията, за което Столичният общински съвет е получил и помощ от американското правителство. До края на годината ще имаме план как да стане това и как дружеството да се разплати с „Булгаргаз“ и БЕХ, обясни той.
Източник: Труд (01.09.2021)
 
БЕХ: „Топлофикация София“ ни дължи близо 700 млн. лв. Задълженията на „Топлофикация София“ към Българския енергиен холдинг са близо 700 милиона лева, като от март столичното дружество не е превеждало пари за погасяване дори на лихвите по тях. Това заяви за БНР изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов. През годините Българския енергиен холдинг (БЕХ) на няколко пъти изкупува дълга на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“, но в момента подобна възможност не се предвижда. Евентуално поскъпване на парното с 20%, каквото поиска топлофикацията заради скока на газа, също не може да реши проблема, посочи Валентин Николов. „Дори с 20% да повишат цената, което се надявам да не стане, то ще реши проблема с текущите им задължения, а не с миналите.“ Според Николов отпускането на нисколихвен заем от страна на общината или държавата е вариант за справяне със ситуацията. „Понеже и София е с добър рейтинг, кредитният рейтинг на държавата също е добър, те могат да предоставят заем на „Топлофикация София“, така че да обслужи кредитите, които са към нас. За да може тя в последствие да си реализира инвестиционната програма.“ Директорът на БЕХ смята, че „топлофикацията във вида, в който е в момента, не може да си обслужва текущите задължения, камо ли натрупаните задължения през годините“. „Дори лихвите не си плащат от март. Те искат предоговаряне – добре, ще седнем и ще преговаряме за предоговаряне, но това в никакъв случай не решава проблема“, каза Валентин Николов.
Източник: Сега (03.09.2021)
 
"Топлофикация София" губи 167 млн. лв. от скъпия газ и квоти Високите цени на природния газ и на квотите за въглеродни емисии задълбочават финансовите проблеми на "Топлофикация София". През зимата дружеството е плащало регулярно текущите си фактури за природен газ, но покупката на въглеродните емисии е намалила паричните ресурси и затова компанията вече не може да поема изплащането на задълженията си. Въпреки това от началото на годината "Топлофикация София" е платила 197 млн. лева задължения към "Булгаргаз" и към 31 август 2021 година дължи само 96 млн. лева. Това обясниха от дружеството по време на заседание на комисията по ревизия на Мая Манолова. На заседанието беше извикан и кметът на София Йорданка Фандъкова, за да бъде изслушана във връзка с проблемите в общинското дружество, но тя не дойде. Представител на Столична община по темата беше Лилия Ангелова, директор на дирекция "Управление на отпадъците и контролните дейности". От "Топлофикация София" посочиха още, че цената на газа през януари е била в размер на малко под 29 лева за мегаватчас, а през септември бе утвърдена цена от 69,40 лева за мегаватчас. А заради "рестриктивни решения" на енергийния регулатор за цената на парното, както и непризнати технологични разходи и разходи за покупката на квоти за въглеродни емисии, загубите за този регулаторен период (до 30 юни 2022 година) ще бъдат в размер на около 167 млн. лева. Дружеството дължи 700 млн. лева на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и 100 млн. лева към "Булгаргаз". БЕХ няма никакъв интерес да влезе в "Топлофикация София" като най-голям кредитор, коментира изпълнителният директор Валентин Николов. "Топлофикация София" работи на загуба през последните 5 години, в размер на общо 245 млн. лева. Задълженията на дружеството са в размер на над 1 млрд. лева. Мая Манолова пък заяви, че "Топлофикация София" е закупила въглеродни емисии през последните години чрез посредник, заради което платила допълнително 20 млн. лв. От дружеството обаче обясниха, че нямат лиценз за извършване на тази услуга самостоятелно, затова се наложило да ползват посредник. А разликата в цената била заради форуърдни сделки. По време на комисията стана ясно още, че "Топлофикация София" обжалва пред Върховния админинистративен съд (ВАС) решението на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) да не продължи комплексното разрешително за работа на дружеството. Решението на агенцията беше взето във връзка с неизпълнението на топлофикационното дружество на изисквания за вредните емисии в атмосферата, които влязоха в сила от 17 август 2021 година. Независимо от решението на съда обаче работата на топлофикацията ще продължи, но ще плаща санкции.
Източник: 24 часа (15.09.2021)
 
Столичното парно отново поиска вдигане на цената Столичната топлофикация е внесла отново заявление за преразглеждане на цената на парното в КЕВР. Преди това дружеството пратило две писма до регулатора, но нямало отговор. Това е второ искане на топлофикацията за по-високи цени. Първото бе внесено през август и се искаше поскъпване от септември. От КЕВР не коментираха заявлението, но повториха, че според нормативните актове промяна на цената на топлинната енергия може да става един път на шест месеца, тоест от 1 януари. Дори да се започне промяна на наредбата за ценообразуването на топлинната енергия, това ще отнеме месеци. Заради рекордно високите цени на природния газ столичното парно не можело да събере пари и да плати на “Булгаргаз”. Шефът на газовата компания Николай Павлов каза, че “Булгаргаз” е завела второ дело срещу “Топлофикация София”, като този път искът е за 54 млн. лева. Просрочените задължения на столичното дружество за природен газ са 105 милиона, каза той. Целта на делото била да се осигурят паричните потоци на “Булгаргаз”, за да може да се плати авансово на руския и на азерския доставчик.
Източник: 24 часа (27.09.2021)
 
БЕХ: Всички мощности в момента произвеждат ток. Компаниите са готови за зимата Компаниите са готови за зимата Към момента всички мощности в страната, които произвеждат електроенергия, работят на пълен капацитет и трябва да се предприемат действия за обезпечаване на запаси при неблагоприятни зимни климатични условия. Рекордни са нивата на износ от около 2000 магавата на час от България към страните от региона. Това е било обект на дебат по време на работна среща на ръководствата на Българския енергиен холдинг и енергийните дружествата от групата. На нея е обсъждана готовността на енергийните обекти за зимния сезон, съобщават от БЕХ. Сред приоритетите на държавната енергетика е планирането и прогнозирането на доставките на газ и производството на ток, необходим за покриване на нуждите на българската икономика и потребители. Трябва да има и по-добра предвидимост от страна на лицензионните доставчици, които своевременно да резервират необходимите им количества. Съгласно графика за нагнетяване, съхранение и добив по Плана за действия при извънредни ситуации към края на нагнетателния сезон в ПГХ „Чирен“ ще бъде нагнетено и ще бъдат добити повече количества газ през зимните месеци, което ще допринесе за понижение на регулираната цена. По време на дискусията бяха представени настоящите и предстоящи планови ремонтни дейности с цел координация на процесите и гарантиране на достатъчно мощности за нуждите на българския енергиен пазар. Извършени са всички необходими мероприятия, свързани с подготовката на предприятията от групата на БЕХ ЕАД за зимния сезон, като енергийната системата е в готовност, а дружествата са в много добро състояние.
Източник: 24 часа (29.09.2021)
 
Шефът на "Булгаргаз": Ако "Топлофикация София" не си плаща, ще създаде проблем и на БЕХ "Високите цени на тока в България не могат да бъдат свързани с цените на газа в България, защото едва от 6 до 8% от електроенергията се произвежда от природен газ". Това заяви пред БНР изпълнителният директор на "Булгаргаз" Николай Павлов. Павлов посочи, че 131 млн. лева са просрочените задължения на "Топлофикация София" към "Булгаргаз": "Те са най-големият потребител на природен газ и ако не си плащат, биха създали огромен проблем не само на "Булгаргаз", но и на БЕХ". "Има огромен недостиг на природен газ в Европа. Тя е връхлетяна от безпрецедентна енергийна криза. Това е извънредно положение, което засяга всички страни в Европа. Всичко това доведе до едни много високи цени на газа, а те се отразиха на високите цени на тока. България е част от ЕС и от общия пазар". Според него изходът от кризата е повече газ да бъде предлаган от основните доставчици за Европа. По думите му "Булгаргаз" продава на значително по-ниска цена от европейските пазари: "Разлика от 30-35% е значителна и това дава глътка въздух на индустриалните потребители". Николай Павлов подчерта, че доставчиците на "Булгаргаз" от Русия и Азербайджан си изпълняват договорите. Той подчерта, че не е бил свидетел на вземане на решения "на тъмно" в енергетиката. "Надявам се в края на ноември да има спад на цените на природния газ", каза той. За следващия месец държавното дружество иска поскъпване на синьото гориво с нови близо 32%, като дали то ще се промени, ще стане ясно на 1 ноември. Според Павлов последните данни дават основание за оптимизъм.
Източник: Труд (18.10.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-04-2021 -- 30-06-2021 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116. Отчетът можете да намерите публикуван на финансовата електронна страница X3News
Източник: БФБ (20.10.2021)
 
БЕХ иска да придобие „Топлофикация София“ Българският енергиен холдинг (БЕХ) иска да придобие част или дори цялата „Топлофикация София“, която в момента е общинска собственост. Причината е, че през последното десетилетие дружеството се управлява много зле и не спира да трупа задължения към „Булгаргаз“, които пък след това се изкупуват от БЕХ. Така реално дружеството отново ще стане държавно, след като през 2010 г. бе дадено на общината. Засега не е ясно какъв процент от собствеността ще придобие БЕХ, но заради големите задължения на „Топлофикация София“ собствеността може да се смени и без одобрението на Столичната община. Изпълнителният директор на холдинга и бивш депутат от ГЕРБ Валентин Николов потвърди лошото управление на Столична община и обяви, че към момента топлофикационното дружество му дължи близо 720 млн. лв., а предстои в следващите дни да стане факт поредната цесия за 131 млн. лв., с която БЕХ ще изкупи част от просрочените задължения на „Топлофикация София“ към „Булгаргаз“. Николов обясни, че принципалът на топлофикацията – Столична община, е изразила негативно мнение за поредното цедиране на дълговете, тъй като настоява за безвъзмездна държавна помощ. Зам.-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов обаче обясни, че към този момент държавата не е предвидила мерки в подкрепа на бизнеса за високата цена на газа, а само за електроенергията.
Източник: economic.bg (26.10.2021)
 
“Булгартрансгаз” може да плаща за газопроводите си “Булгартрансгаз” може да обслужва кредитите си за “Балкански поток” и да се разплаща с изпълнителите, нещо повече - и да изпълнява инвестиционната си програма. Тя включва разширение на хранилището в Чирен, връзката със Сърбия, участието в терминала за втечнен газ при Александруполис, разширение на инфраструктурата. Заключенията са от приет от КЕВР доклад, в който е изследвана опасността от свръхзадлъжнялост на газопреносния оператор. Проверката беше назначена след доклад на регулатора до министъра на енергетиката Андрей Живков, че “Булгартрансгаз” е сключила договори с изпълнителите на “Балкански поток” - “Аркад” и “Ферощал Балкангаз”, и с банките кредиторки, без да е искано съгласие на КЕВР. Това бе повод министърът да поиска оставки в “Булгартрансгаз”, което не беше одобрено от надзорния съвет. Затова след това поиска и освобождаването на мениджърите на БЕХ. КЕВР пък глоби газовия оператор с 427 000 лв. От доклада става ясно, че парите на “Булгартрансгаз” от 2021 до 2030 г. ще се увеличат 4 пъти и компанията може да се разплаща с изпълнителите и кредиторите. В документа се акцентира и на авансовото плащане на 683 млн. лв. такси от “Газпром експорт” до средата на 2023 г. С тях газовият оператор е издължил на “Аркад” 461 млн. лв., с което се икономисват над 80 млн. лв. лихви. Заради предсрочното плащане е намалена и лихвата от 4,1 на 3%, с което се пестят още 14,6 млн. лв. Компанията е предоговорила с банките и лихвите по кредитите от стигащи до 3,5% на 1,35% - 2%. Общо са спестени над 120 млн. лв.
Източник: 24 часа (27.10.2021)
 
БЕХ пое дълга от 121 млн. лв. на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" Българският енергиен холдинг (БЕХ) е поел дълга от 121 млн. лв. на "Топлофикация София" към "Булгаргаз". Това е съобщил изпълнителният директор на газовото дружество Николай Павлов на заседание на енергийния регулатор, цитиран от БНР. Информацията беше потвърдена за "Капитал" от изпълнителния директор на холдинга Валентин Николов, който уточни, че парите вече са преведени. По думите на Павлов подписаният договор за цесия между "Булгаргаз" и БЕХ гарантира доставките на природен газ за ноември, но е нужно по-дългосрочно решение, за да може топлофикацията да плаща редовно задълженията си.
Източник: Капитал (29.10.2021)
 
БЕХ подписа меморанум с американска строителна корпорация Меморандум за сътрудничество беше подписан между „Български Енергиен Холдинг” ЕАД и американската корпорация „Флуор“. Под него подписи сложиха изпълнителният директор на „Българския енергиен холдинг” Валентин Николов и Франк Дишон, представител на „Флуор“, съобщиха от холдинга. Документът е за обмен на ифромация и предварително съдействие във връзка с преминаването на страната ни към енергетика с нулеви емисии и изпълнението на целите за устойчива и надеждна електроенергийна система. По този начин БЕХ разширява портфолиото си от партньорства с най-реномираните световни компании в областта на енергетиката в контекста на общоевропейските и национални цели и приоритети за преход към нисковъглеродна икономика. В церемонията участваха зам.-министърът на енергетиката Мирослав Дамянов и изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Любен Маринов. Повече от век "Флуор" предоставя професионални и технически решения, за проекти по целия свят. В началото на 20-ти век семейство швейцарски имигранти създават строителен бизнес в западните Съединени щати. С течение на времето той еволюира от Fluor Construction Company през 1912 г. до Fluor Corporation днес. Fluor разшири своя опит в индустрии и по целия свят. От кулата на Буда през 20-те години на миналия век до газопровода през Аляска през 70-те години на миналия век до сегашния международен мост Горди Хоу, Fluor е в челните редици на иновациите в инженерството, доставките и строителството, става ясно от сайта на компанията.
Източник: 24 часа (29.10.2021)
 
Изграждането на АЕЦ "Белене" ще струва 10 млрд. лева Въпреки измененията на цените, изграждането на АЕЦ "Белене" ще струва около 10 млрд. лева, защото е купено основното оборудване за централата. Това каза в интервю за БТА председателят на "Булатом" Богомил Манчев. По думите му, ако оборудването беше купено сега, атомната централа щеше да струва два пъти по-скъпо. Той отчете, че все пак в момента медта е по-скъпа. Във всяка централа, която произвежда електроенергия, около 25 процента са кабели и въртящи механизми и има много мед. Затова е възможно от тези 10 млрд. лева да се повиши още малко цената, но не и много. Относно стойността за изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" не може да се говори нищо конкретно, защото процесът все още не е започнал. Площадката на 7-ми блок е съвсем нова за европейската общност. Там всичко трябва да се започне наново. Проектът за АЕЦ "Белене" не може да се пригоди за 7-ми блок. Не може да стане, защото това е друга площадка. Манчев изтъкна, че инфраструктурата там е съвсем различна от тази, която е на "Белене". Според председателя на "Булатом" е правилно веднага да започне да се строи АЕЦ "Белене". Проектът трябва да се финансира чрез държавна гаранция - експортно ориентирана. Тя се дава на търговското дружество АЕЦ "Белене", което от своя страна дава парите на съответния кредитор. Очакванията са много рязко да се повиши цената на т. нар. базова енергия. Ако допреди четири месеца тя е била около 60 евро, сега е около 80-90 евро, посочи Манчев. Защитната цена за връщане на парите от АЕЦ "Белене" при 10 млрд. лева бюджет за централата е билa 12 години. Затова се искаше 25-годишен кредит, 8 години гратисен период и централата да работи 35 години за държавата, след като бъде изплатена. Сега този период на възвръщаемост ще се съкрати под 10 години. "Това е уникална работа. Почти 50 години ще работи за печалба на държавата. Двата ядрени блока на АЕЦ "Белене" за своя 60-годишен живот ще произведат 1 млрд. мегаватчаса електроенергия", допълни Манчев. Председателят на "Булатом" счита, че проблемът с изграждането на АЕЦ "Белене" е политически. Някои казват, че ще има много голямо влияние от Русия. Турбината обаче е собственост на Дженерал електрик, въпреки че е френска. Освен това Франатом ще изгради електрониката в централата. Ще се подпише споразумение с Уестингхаус, че след петата година на търговска експлоатация американската компания ще се конкурира да доставя гориво. "Кое му е точно руското, че не разбирам", попита Манчев. Той обясни, че бъдещият премиер трябва да обясни това в парламента, който от своя страна няма да подкрепи само сегашното правителство, а депутатите ще подкрепят три-четири правителства напред. По същия начин може и трябва да се изградят и 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". За този проект трябва новите мощности да се отделят в ново дружество, защото в противен случай е забранено. Дружеството трябва да бъде самостоятелно. Българският енергиен холдинг /БЕХ/ като фирма майка го подпомага, за да може да си намери кредит. Изисква се 30 процента да е собствен капитал. Ще трябва да се направят търгове за избор на технология. Манчев заяви, че БЕХ затова е създаден - за да няма пряка държавна помощ. Самият АЕЦ "Козлодуй" не може да изгражда 7-ми и 8-ми блок. Причината е, че парите на АЕЦ "Козлодуй" са на държавата. Ако тези пари се харчат директно за изграждането на двата блока, това е държавна помощ. АЕЦ "Козлодуй" е 100 процента държавна компания и всичките пари, които се печелят, са дивидент на държавата. Държавата обаче може да даде гаранция. Същото се налага да се направи и за изграждането на АЕЦ "Белене".
Източник: 24 часа (01.11.2021)
 
БЕХ с двама директори, в борда влизат още четирима Българският енергиен холдинг ще има втори изпълнителен директор, а бордът на директорите е увеличен от 5 на 9 души. Това става ясно от заявление, внесено в Агенцията по вписванията от министъра на енергетиката Андрей Живков. До момента изпълнителен директор на БЕХ бе само Валентин Николов - бивш депутат от ГЕРБ и зам.-министър, а впоследствие шеф на АЕЦ “Козлодуй”. Вторият изпълнителен директор ще е Иван Андреев, който също е бил шеф на АЕЦ, в момента е в съвета на директорите. Бордът на холдинга става с деветима членове. Живков променя устава на БЕХ и разпорежда на холдинга да внесе за регистрация измененията. Протоколът с решението му е от 5 ноември. Новите в борда на директорите са Пламен Дилков, Жеко Жеков, Веселина Лъчезарова Канатова-Бучкова, Антон Симеонов. С протокол от заседание на борда от същата дата петима - новоизбраните плюс Иван Андреев, избират ново ръководство За председател е избрана Веселина Канатова-Бучкова, за неин заместник - Пламен Дилков. До момента в борда на холдинга след конкурс са Валентин Николов, Диян Димитров, Иван Андреев, Стелиан Коев, временно в съвета на директорите до провеждане на конкурс за мястото е Александър Църноречки, който бе пиар на дружеството. Министърът на енергетиката Андрей Живков веднъж неуспешно уволни ръководството на холдинга на 2 юли. Тогава на място на петимата до провеждането на конкурс в шестмесечен срок Живков определи Мария Велкова, Веселина Канатова - Бучкова, Ива Петрова, инж. Пламен Дилков и Антон Симеонов. Ива Петрова вече е зам.-министър на енергетиката, останалите четирима, без Мария Велкова, попълват разширения борд. Така по модела за управление на Българската банка за развитие се увеличава управителното тяло, за да може старият борд да е малцинство.
Източник: 24 часа (09.11.2021)
 
22 наши фирми са сред най-големите 500 в Източна Европа 22 български фирми попадат в тазгодишната класация ТОП 500 на най-големите компании в Централна и Източна Еропа, която за 13-та година се изготвя от международната агенция за кредитно застраховане и управление на риска "Кофас". За сравнение през предходната година България бе представена в ТОП 500 в ЦИЕ с 18 компании. Сега общият оборот на 22-те най-големи български фирми е 20.748 млрд. евро (по финансови отчети за 2020 г.) и така страната ни се нарежда на 7-о място в класацията. Българските фирми, които попадат в ТОП 500, са предимно от химическата, петролната и фармацевтичната промишленост, наред с финансови, информационни и телекомуникационни услуги. За поредна година най-голяма българска компания е Български енергиен холдинг, който се нарежда на 34-то място с оборот през 2020 г. от 2.861 млрд. евро и печалба от 80 млн. евро. Въпреки че по двата показателя БЕХ отбелязва спад, все пак държавният енергиен холдинг се е изкачил с една позиция нагоре в тазгодишната класация. Втората най-голяма българска компания е металургичната "Аурубис България" - на 38-о място, с 12% ръст на продажбите до 2.7 млрд. евро и печалба от 135 млн. евро. "ЛУКойл Нефтохим" е паднала до 111-то място (38-о предата година). Петролната рафинерия е отчела 53% спад на оборота си през 2020 г. до 1.523 млрд. евро и загуба от 260 млн. евро. "ЛУКойл България" с продажби за 1.109 млрд. евро също е преминала на по-задни позиции - от 112-то място на 182-ро. Сред най-големите български компании са също така НЕК (150-о място), инвестиционният холдинг "Адванс Пропъртис" - 206-то, производителят на стъклен амбалаж "Би ей глас", който скача от 416-а позиция на 217-а, "Кауфланд България" - 221-во, заводът за биодизел "Астра био плант" - 233-то, "Софарма", "Сакса", "Лидл България", АЕЦ "Козлодуй", "Хювепроджект", "Експрес лоджистик", БТК. Тази година за първи път в ТОП 500 на ЦИЕ влизат шест български компании - "Софарма трейдинг", "А1", "Олива", "Видеолукс" (притежава веригите "Практикер" и "Технополис"), доставчикът на логистични услуги "Орбико България" и металургичният завод "София мед"
Източник: Сега (12.11.2021)
 
БЕХ отново е с един изпълнителен директор Българският енергиен холдинг отново е с един изпълнителен директор, след като за около седмица дружеството се ръководеше от двама души. На извънредно заседание вчера новоназначените от енергийния министър Андрей Живков членове на БЕХ са решили да освободят от поста единият от двамата изпълнителни директори Валентин Николов и той вече да се ръководи само от Иван Андреев. След като през лятото не успя да смени ръководството на БЕХ, преди около седмица министър Андрей Живков увеличи членовете на Борда от 5 на 9 души и промени устава на мегаструктурата. Новият устав предвиждаше холдингът да се управлява от двама изпълнителни директори - тогавашния Валентин Николов и новоизбрания Иван Андреев. След вчерашното решение на Борда дружеството отново ще се управлява от един изпълнителен директор, но това ще е Иван Андреев. И той, и Николов, уточниха за "Хоризонт", че предстои вписване в Търговския регистър. Досегашният изпълнителен директор Валентин Николов допълни, че той не е бил поканен да присъства на заседанието на Борда и все още не е решил дали ще обжалва решението. От Енергийното министерство посочиха, че на този етап ще се въздържат от коментар.
Източник: БНР (17.11.2021)
 
ЕК остави 4 български газови проекта в приоритетния си списък Европейската комисия публикува Пети списък с проекти от общ интерес (PCIs/ПОИ) с българско участие. От документа става ясно, че в него остават и четирите газови начинания – три на „Булгартрансгаз“ и едно на „Ай Си Джи Би“. Всички те са част от Коридор север-юг между газопреносните мрежи в Централна източна и Югоизточна Европа. Както беше и четвъртия списък, публикуван през март 2020 г., и сега като приоритетни за Брюксел са посочени: • Междусистемна газова връзка Гърция – България, известна като IGB, между Комотини (Гърция) и Стара Загора (България) и компресорна станция при Кипи (Гърция); • Рехабилитация, модернизация и разширение на българската газопреносна система; • Междусистемна газова връзка България - Сърбия, IBS; • Разширение капацитета на ПГХ „Чирен”. Първият от тези проекти се изпълнява от съвместното инвестиционно дружество „Ай Си Джи Би“ АД, което е собственик на проекта и бъдещ притежател на газопровода, като делът на „Български енергиен холдинг“ ЕАД е 50%, а другият дял от 50% се притежава от гръцко-италианското дружество IGI Poseidon (50% DEPA S.A.; 50% Edison SpA). Другите три са на „Булгартрансгаз“ ЕАД. Чрез включването на даден проект в списъка с проекти от „общ интерес“ Европейската комисия го идентифицира като инвестиция с особено значение за сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ в Европа, както и за изграждането на интегриран и конкурентен пазар. Списъкът на ПОИ за целия ЕС се актуализира от 2013 г. на всеки близо две години. Всички ПОИ са обект на рационализирани процедури за издаване на разрешения и регулаторни процедури и са допустими за финансова подкрепа по Механизма за свързване на Европа (МСЕ) на ЕС.
Източник: economic.bg (25.11.2021)
 
Български енергиен холдинг ЕАД-София (04HA) Български енергиен холдинг ЕАД-София представи шестмесечен отчет за периода 01-07-2021 -- 30-09-2021 за спазване на задълженията на емитента към облигационерите за емисия XS1839682116. Отчетът можете да намерите публикуван на финансовата електронна страница X3News
Източник: БФБ (01.12.2021)
 
АЕЦ "Козлодуй" отчете рекордните 717.5 млн. лв. печалба за деветмесечието Докато едни губят от поскъпването на електроенергията, други като производителите на ток печелят. Най-ясно това се вижда при АЕЦ "Козлодуй", чиито производствени разходи са сравнително ниски и постоянни (заради отдавна изплатената инвестиция в централата), а енергията, която продава на борсата, поскъпва драстично през последните месеци. Така, въпреки че рекордните цени на тока бяха регистрирани през ноември, а октомври е с 50% по-скъп от септември, междинния финансов отчет на АЕЦ към края на деветмесечието пак е внушителен. При еднакво производство на електроенергия приходите се увеличават с над 70% на годишна база - до 1.57 млрд. лв. Печалбата обаче е почти три пъти по-голяма - от 245 млн. лв. тя се повишава до 717.5 млн. лева. Но голяма част от тези пари не остават в централата. Свръхпечалбата на АЕЦ-а, която надвишава значително прогнозните разчети, буквално се иззема от държавата, за да се компенсира бизнесът за скъпия ток със 110 лв./мВтч през октомври и ноември. От отчета става ясно, че са изплатени 138 млн. лв. дивидент на БЕХ, който е отчислен от печалбата за 2020 г., а заедно с това е изплатен и допълнителен дивидент от 470 млн. лв. - през февруари 220 млн. лв. за сметка на фонд "Други резерви" и през август 250 млн. лв. за сметка на неразпределена печалба от минали години и фонд "Други резерви". При всички случаи държавата ще изиска и още един извънреден дивидент от АЕЦ "Козлодуй", тъй като схемата с компенсациите за бизнеса не само ще продължи през декември и след Нова година, но и най-вероятно самият размер на компенсациите ще се увеличи - от сегашните 110 лв. на поне 170 лв./мВтч. Въпреки изплатените редовни и допълнителни дивиденти наличните парични средства на АЕЦ "Козлодуй" се увеличават. От 485 млн. лв. към 30 септември 2020 г. те достигат 720 млн. лв. към 30 септември 2021 г.
Източник: Капитал (01.12.2021)
 
БЕХ спъва Плана за възстановяване на България Европейската комисия е отправила 43 препоръки към Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) на България, но според вицепремиерът по европейските въпроси Атанас Пеканов това не е изненадващо и притеснително. Въпреки на пръв поглед големия брой забележки Пеканов заяви, че има два големи въпроса в направените от Брюксел препоръки. От ЕК упорстват за още реформи. Една от важните части е реформа в Българския енергиен холдинг – нещо, което служебният кабинет не може сега да поеме като ангажимент“, обясни Пеканов. Проблемът на Европейската комисия е, че в Плана липсва гаранция, че ако има кроссубсидиране (бел. р. - между отделни предприятия) в рамките на Българския енергиен холдинг, то трябва да е подчинено само на целите на зеления преход (бел. р. – което значи например, че не бива да се подпомага ТЕЦ „Марица изток 2“). Пред депутатите Пеканов обяви, че служебното правителство не може да предостави такава гаранция. Ще отстояваме тази позиция. В крайна сметка това са препоръки на Европейската комисия, но ако ресорното министерство смята, че това не е правилният вариант, това няма нужда да бъде прието. Не е нужно всяка една обратна връзка да бъде приета“, коментира Пеканов. Според в. „Сега“, който разполага с писмото на дирекция ECFIN до служебния вицепремиер, действително мерките в енергетиката са сред основните забележки на Брюксел. Аргументът е, че целите и заложените реформи не са достатъчно конкретни и категорични, както и че не са обвързани с график. От ЕК отбелязват още, че липсват гаранции, че България няма да допуска двойно финансиране – т.е. за един и същ проект да се ползват средства и от оперативните програми, и от еврофонда за възстановяване.
Източник: economic.bg (10.12.2021)