Новини
Новини за 2003
 
"Булгаргаз" е поискала от Комисията за регулиране на съобщенията лиценз за оператор на мрежа на фиксирана телефония и пренос на данни, съобщи източник от комисията. Очаква се в скоро време газовият монополист да получи лиценза за собствената си съобщителна мрежа. "Булгаргаз" е първата компания, която след отпадане на монопола на Българската телекомуникационна компания (БТК) от началото на тази година заявява официално желанието си да я конкурира. Мрежата на "Булгаргаз" се състои от медни кабели, които са изградени покрай газопроводите. Общата дължина на газопроводите е 280 километра. Експерти обясниха, че компанията ще инвестира допълнително в изграждания на отклонения за кабелната мрежа до населените места. До края на 2003 г. ще бъде завършено полагането на оптичния кабел София - Ихтиман, като средствата за строителството са заложени в инвестиционната програма на дружеството за тази година. До момента "Булгаргаз" е изградила около 350 километра оптични кабели за цифров пренос на глас и данни. "Засега ще използваме мрежата за собствени нужди и за нуждите на отрасъла, а впоследствие с търговски цели", заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов. Според него искането за лиценз е нормално за газовите и петролни компании след отпадане на мопонола на БТК. От Комисията за регулиране на съобщенията обясниха, че след приемането на новия закон за далекосъобщенията лицензът на "Булгаргаз" ще бъде променен. Очаква се законът да бъде приет от парламента до март. От ръководството на "Булгаргаз" мотивираха искането си за лиценз за фиксирана телефония с практиката на "Газпром". Руският газов монополист инвестира в сателити чрез дружество си "Газком", което е създадено през 1992 г. Учредители на дружеството са и "Газпромбанк" и ракетно-космическата корпорация "Енергия", основана от Сергей Корольов. "Газком" има сателитната система "Ямал" с два спътника "Ямал 100" и "Ямал 200", чрез които се излъчват 24 телевизии, от които 12 са дигитални. Компанията предоставя междуградски и международни телефонни разговори и продължава да развива сателитната система "Ямал", като предоставя услуги за предприятията на "Газпром" и корпоративни клиенти.
Източник: Дневник (07.01.2003)
 
МС прие постановление, с което се създава Консултативен съвет към вицепремиера и министър на икономиката за наблюдение на финансовата дисциплина и фискалния риск на предприятия с над 50% държавно участие. Председател на консултативния съвет е Николай Василев, членове са зам.-министрите на финансите, икономиката, регионалното развитие и благоустройството, земеделието и горите, транспорта и съобщенията и на енергетиката и енергийните ресурси. Консултативният съвет ще предприема мерки за намаляване на просрочените задължения на предприятията и оптимизиране на тяхната структура, намаляване и премахване на загубите, подобряване на събираемостта на вземанията. При приватизация на предприятие наблюдението се преустановява, а раздържавеното предприятие се изключва от списъка по приложение. Сред дружествата, които ще наблюдава съветът, са Булгаргаз,Стомана-Перник, Гипс-Кошава, Видинско, НЕК, Агробиохим-Стара Загора /в ликвидация/, Проучване и добив на Нефт и газ-Плевен, Океански риболов-Бургас, Варненската корабостроителница /в несъстоятелност/, дружествата на Булгартабак /без холдинга/, дружествата на ВиК в страната, включително и в София, кадастрални фирми, БМФ-Варна и БРП-Русе, пристанищата във Варна и Бургас, летищата, Тератон, Кинтекс, Дунарит, ВМЗ-Сопот, БТК, Експомед, Инкомс-Телеком холдинг, обявените за приватизация топлофикации, електроразпределителни дружества, мини. В списъка фигурира и наскоро раздържавеното дружество Хемус ер. С приетото постановление кабинетът промени и т. нар списък на дружествата в изолация, пряко наблюдавани от Министерството на финансите. Те бяха определени с постановление на МС от 1999 г. Дружествата нямаха право да сключват кредитни договори с банки и други финансови институции. За тях се приемаха мерки за ограничаване на субсидиите и на загубите, спиране на губещи производства и преструктуриране. СПИСЪКЪТ ЗА ИЗОЛАЦИЯ От него отпаднаха Брикетната фабрика в Гълъбово, Мини Перник, Мини Чукурово, Мини Марица-изток-Раднево, мина Бели брег, Драгоман, НК БДЖ, ТЕЦ - Пловдив-юг, ТЕЦ в Правец, Лозница, Русе, Ловеч, Ямбол. Новите дружества в списъка са Национална компания Железопътна инфраструктура-София, БДЖ, Кабиюк-Шумен, завод Стефан Караджа-Балчик, Горско стопанство Беслет-с. Гърмен. Остават в изолация Мини Бобовдол, ТЕЦ в Плевен и Шумен, Варна, Враца, Сливен, Перник, Казанлък, Велико Търново, Разград и Габрово.
Източник: Пари (22.01.2003)
 
Правителството прие постановление, обнародвано в Държавен вестник, с което се създава Консултативен съвет към вицепремиера и министър на икономиката за наблюдение на финансовата дисциплина и фискалния риск на предприятия с над 50% държавно участие. Председател на консултативния съвет е Николай Василев, членове са зам.-министрите на финансите, икономиката, регионалното развитие и благоустройството, земеделието и горите, транспорта и съобщенията и на енергетиката и енергийните ресурси. Консултативният съвет ще предприема мерки за намаляване на просрочените задължения на предприятията и оптимизиране на тяхната структура, намаляване и премахване на загубите, подобряване на събираемостта на вземанията. При приватизация на предприятие наблюдението се преустановява, а раздържавеното предприятие се изключва от списъка по приложение. Сред дружествата, които ще наблюдава съветът, са Булгаргаз,Стомана-Перник, Гипс-Кошава, Видинско, НЕК, Агробиохим-Стара Загора /в ликвидация/, Проучване и добив на Нефт и газ-Плевен, Океански риболов-Бургас, Варненската корабостроителница /в несъстоятелност/, дружествата на Булгартабак /без холдинга/, дружествата на ВиК в страната, включително и в София, кадастрални фирми, БМФ-Варна и БРП-Русе, пристанищата във Варна и Бургас, летищата
Източник: Пари (22.01.2003)
 
Врачанският окръжен съд потвърди определения на Районния съд за задължения на НЕК към Химко и за издаване на обезпечителна заповед за блокиране на сумата от 89 млн. лв. Определенията на окръжната инстанция са окончателни и не подлежат на обжалване, съобщиха вчера от торовото дружество. Въз основа на молби на Химко на 6 декември м. г. Врачанският районен съд прекрати изпълнителните дела, заведени от НЕК за 24 млн. лв. и от Булгаргаз за 14 млн. лв. срещу торовото дружество. От своя страна Химко заяви насрещен иск към НЕК за вземания от 123 млн. лв. Според мотивите на съда Химко има основателни претенции за насрещни вземания от монополистите и е извършил законосъобразни прехващания. От определението на Врачанския районен съд е видно, че НЕК има огромни задължения към торовия завод, за което е издадена обезпечителна заповед за блокиране на сумата от 89 млн. лв. в полза на Химко. Решението за спиране и отмяна на изпълнителни дела е обжалвано само от НЕК. Жалбата е отхвърлена от Врачанския окръжен съд на закрито съдебно заседание. Нямаме намерение да предприемаме крайни мерки и да се възползваме от окончателното решение на съда за запориране на сметки, ще искаме да преговаряме с НЕК, каза председателят на управителния съвет на Химко Николай Вузев.
Източник: Пари (24.01.2003)
 
Желаната от големите потребители либерализация на газовия пазар засега остава добро намерение, въпреки че подготвяният нов закон за енергетиката позволява компаниите да внасят синьо гориво. Предвижда се да отпадне монополът на "Булгаргаз" върху преноса и доставките, но това ще става само при определени условия. Държавното дружество ще има право да отказва на потребители достъпа до преносната мрежа, ако няма технически възможности за осъществяване на доставката или ако среща значителни проблеми при изпълнението на договори от типа "вземай или плащай", какъвто е дългосрочният договор с "Газпром", съобщи директорът на дирекция "Енергийни ресурси" в Министерството на енергетиката Христо Казанджиев. Новият закон трябва да бъде приет до края на март.
Източник: Дневник (29.01.2003)
 
Руският газов монополист "Газпром" се подготвя да засили позициите си в България, като създаде нови четири компании за битова газификация освен съществуващата "Овергаз", в която държи 50% от акциите. Идеята беше представена в София още през юни, когато заместник-председателят на "Газпром" Сергей Лукаш говори и за правителствена подкрепа от София и Москва за дружествата. Според специалисти ходът на "Газпром" ще обезсмисли конкуренцията в битовото снабдяване, но това не означава автоматично и неприемливи цени за потребителите. "Газпром" възнамерява да увеличи инвестициите си на Балканите, като финансира местните газопреносни магистрали и създаде не по-малко от четири дъщерни предприятия в България, съобщи руската информационна агенция "Росбалт". Въпросът ще бъде обсъден при посещението на председателя на РАО "Газпром" Алексей Милер в България, което започва на 5 февруари, пише изданието. Милер пристига по покана на "овергаз" и ще се срещне с енергийния министър Милко Ковачев, премиера Симеон Сакскобургготски и президента Георги Първанов. Освен в "Овергаз", където "Газпром" има 50% от акциите, руският монополист е стопроцентов собственик на "Топенерджи", от която "Булгаргаз" купува природен газ. "Топенерджи" беше регистрирано през 1995 година като смесено българо-руско дружество, в което участваше "Булгаргаз". След шумни скандали в годините на така наречената газова война руската страна изкупи българското участие. В момента "овергаз" има лицензи за 23 града и изградена мрежа в 51 населени места и на практика е без конкуренция в газификацията. Дружеството води съдебни спорове с Държавната комисия енергийното регулиране, която отказва да му даде лиценз за още осем региона. "С руската страна са водени предварителни разговори, свързани със създаването на компании с български държавни и частни дружества за реализацията на проекти в битовата газификация", коментира зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Той обясни, че по време на посещението на Милер ще бъде поставен въпроса за газификацията на Югозападна България, като се използват възможностите на преминаващият през района транзитен газопровод за Гърция. В момента има изградени смесени дружества на "овергаз" с общините в Петрич, Дупница и Кюстендил. Те обаче не могат да работят, тъй като не са изградени отклоненията от газопровода. Фактът, че "Газпром" стъпва на пазара за битова газификация, означава, че смесените му дружества ще бъдат без конкуренция спрямо останалите компании и ще предлагат приемливи за потребителите цени на природния газ за бита, коментират енергийни експерти. Те обясняват създаването на новите дружества с обявеното намерение на "Газпром" да намали до минимум продажбата на газ в Европа чрез посредници. Неотдавна руските медии обявиха, че "Газпром" дори е готов да се откаже от компаниите си, които не носят приходи в България, Унгария и Италия. Намеренията на руския газов монополист са да увеличи доставките си за Европа до 200 милиарда кубически метра годишно през 2020 година чрез мрежа от свои търговски дружества. Идеята за създаването на смесени дружества с подкрепа на българското и руското правителството бе лансирана при визитата през юни на зам.-председателя на "Газпром" Сергей Лукаш. Програмата е разработена от "овергаз" и за реализацията й през следващите десет година са необходими 420 милиона долара. Междувременно енергийното министерство обяви, че руската страна е изпратила писмо, в което посочва "Топенерджи" за диспечерски център за транзита на руски природен газ във връзка със започващите от днес търговски доставки към Турция по проекта "Син поток". Изпълнителният директор на "Топенерджи" потвърди информацията, без да даде подробности. До момента звено "Балкански диспечерски център" в "Топенерджи" се занимаваше с управлението на преноса на руски природен газ за региона. Чрез "Топенерджи" държавната компания осъществява една трета от доставките на руски природен газ за България. Според руските медии "Син поток" е изграден и за газови доставки за Балканите през Турция. Енергийният министър Милко Ковачев замина за Иран в събота, където ще договаря алтернативни доставки на природен газ. През април газовите компании на България, Румъния, Турция, Унгария и ОMV се договориха да проучат възможностите за доставка на ирански газ за Европа. Проучването трябва да започне през пролетта и да продължи около година и половина или две. Търсенето на алтернативни доставки на руския природен газ е обявено в енергийната стратегия на България.
Източник: Дневник (03.02.2003)
 
30 оръжейници от военно-ремонтния завод Терем в Търговище останаха на улицата, след като получиха заповедите си за уволнение. За мярката съобщи изпълнителният директор на фирмата Людмил Лазаров. Съкращенията са във връзка с утвърденото от централата на дружеството щатно разписание за тази година, обясни директорът. Вече трети месец произведените по скандалната сделка със Сирия редуктори на обща стойност около 5 млн. лв. залежава в складовете на предприятието. В същото време 1000 оръжейници не са вземали заплати за 2 месеца и половина, уточниха от заводските структури на КНСБ и "Подкрепа". Общият размер на неизплатените суми възлиза на 1 100 000 лв., каза Лазаров. Социалното напрежение сред работещите в "Хан Крум" ескалира с всеки изминал ден, тъй като не са в състояние да покриват месечните си сметки за ток и вода. Вчера директорът на завода е поискал официално от началника на "Електроразпределение" в Търговище да спре изпълнението на заповедта за изключване на тока в домовете на длъжниците от Терем. Той помолил за отсрочка до 10 февруари, когато се очаквало хората да вземат по някой лев. Всеки момент доставчици на Терем могат да блокират сметките на фирмата, заради натрупани задължения, заяви зам. председателят на КНСБ Васил Никифоров. Това ще доведе до обявяване на процедура по несъстоятелност, допълни той. Дълговете на търговищкия клон възлизат на над 700 хил. лв., уточни Лазаров. Най-големите са към "Булгаргаз", "Енергоснабдяване", както и към доставчици на материали.
Източник: Дневник (04.02.2003)
 
Търговищкият клон на фирма ТЕРЕМ е заплашен от искане за обявяване в несъстоятелност. Предупреждението отправи вчера зам.-председателят на КНСБ Васил Никифоров. По сведения на синдикалната централа, съобщени на заседание на местната структура на КНСБ в завода, ВРЗ "Хан Крум" има необслужвани задължения за около 1 800 000 лв. Един 1 100 000 лв. от тях са сумите, които оръжейната фирма дължи на работниците. 700 000 лв. са неплатените сметки към доставчици, най-големите сред които са фирмите "Булгаргаз" и "Електроразпределение". Всеки момент кредиторите могат да поискат блокиране на сметките на оръжейния завод. В същото време в складовете на търговското дружество стоят на съхранение произведени редуктори на стойност 5 млн. лв. Търговската реализация на стоките с възможна двойна употреба бе преустановена, след като посредническа фирма опита да ги изнесе като гражданска продукция, напомни синдикалистът. Изпълнителният директор на ТЕРЕМ - Търговище, обяви днес, че от началото на февруари в завода ще бъдат съкратени 30 работни места. Предвид високата безработица в областта ръководството на държавната фирма ще ограничи уволненията до минимум, обеща Лазаров.
Източник: Черно море (04.02.2003)
 
Счетоводната печалба на дружествата от отрасъл "Енергетика за 2002 г. е 551,7 млн. лв., което е с 84,45 на сто повече от печалбата за 2001 г. На фона на това обаче Националната електрическа компания (НЕК) отчита около 54 млн. лв. загуба заради срива в промешленото производство и фалита на големи български химически и металургични фирми. Компанията била ощетена и от ниските ценови равнища на щатската валута, която е конвертируема при търговията с електроенергия зад граница, както и продажбите на ток под себестойността за електроразпределителните дружества, съобщиха зам.-министрите на енергетиката Илко Йоцев и Ангел Минев. Данните са предварителни, като реалните числа ще станат известни при приключването на финансовата година. Отчетената печалба е рекордна за последните пет години. Като основни причини за повишаване на печалбата Йоцев посочи увеличените инвестиции в сектора с 26,86 на сто, взетите мерки за повишаване на събираемостта на задълженията на топлофикационни и електроразпределителни дружества, намаляване на кръстосаното субсидиране благодарение на повишаване на цената на тока и парното. Само за година задълженията на топлофикациите към "Булгаргаз" са спаднали от 167 млн. лв. на 69 млн. лв., допълни зам.-министър Илко Йоцев. Постъпленията в бюджета от държавните предприятия на сектор "Енергетика" за 2002 г. са 1,04 млрд. лв., което е със 7,3% повече в сравнение с 2001 г. Благодарение на по-добрите финансови резултати на фирмите в сектора, е повишен и коефициентът на ликвидност на енергийните дружества от 1,6 до 2,5 пункта. Общият банков оборот, формиран от сектора през 2002 г., възлиза на над 8 млрд. лв., срещу 6,2 млрд. лв. през 2001 г., похвалиха се от енергийното министерство.
Източник: Дума (05.02.2003)
 
Руската газова компания "Газпром" може да стане акционер в български компании от химическата промишленост срещу евтин природен газ, ако те пожелаят. Това обяви в сряда председателят на "Газпром" Алексей Милер. Той каза също, че руският газов концерн ще участва и в приватизацията на български предприятия, които са големи потребители на синьо гориво. При еднодневното си посещение в София Милер се срещна с енергийния министър Милко Ковачев, премиера Сакскобургготски и президента Първанов. Той не посочи конкретните дружества, към които "Газпром" проявява интерес, но със сигурност те са от кръга на т.нар. привилегировани потребители с годишна консумация над 80 милиона кубически метра природен газ. От юли тази година българското правителство възнамерява да отвори газовия пазар, като разреши на тези компании да сключват директни договори с доставчици, включително и от чужбина. За преноса те ще плащат такса на Булгаргаз. "Ще бъдем акционери в тези предприятия и ще доставяме горивото на по-ниски от пазарните цени", посочи Милер.
Източник: Дневник (06.02.2003)
 
"Топлофикация-София" ЕАД ще обезпечи с вземанията си от НЕК ЕАД държавната гаранция по заемното споразумение с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за ремонт на топлопреносната мрежа. Това предвижда договор за особен залог между българската държава и столичната топлофикация, който правителството одобри на свое заседание. Министрите на финансите и енергетиката Милен Велчев и Милко Ковачев са упълномощени да подпишат договора. Миналата година правителството даде гаранция по 30 млн. евро кредит от банката и парламентът ратифицира споразумението за него. Топлофикационното дружество продава електроенергия на НЕК и приходите от продажбата й за 90 млн. лв. ще бъдат използвани като обезпечение. Подобно обезщетение е нормална практика и няма да затрудни електрическата компания и става дума за бъдещи вземания, обясни прокуристът на компанията Лили Иванова. "Топлофикация-София" все още е общинска компания, макар държавата да е погасила нейни задължения от 45 млн. лв. към "Булгаргаз", обясниха от енергийното министерство. Гаранционното споразумение задължава Столичната община да не допуска просрочване на задължения към газовата компанията. Тя се задължава да погаси 50 млн. дълг за пет години. Общият размер на задълженията беше 119 млн. лв. Друго условие за реализацията на проекта беше общинската компания да заложи акциите в смесени дружества за изграждане на когенерация. Стойността на цялата програма за рехабилитация на топлофикационната мрежа в столицата е 120.6 милиона евро. Световната банка отпуска 26 милиона евро, Международният фонд за извеждане от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй" дава грант в размер на 30 милиона евро, а 1.6 милиона евро се отпускат по програма ФАР. "Топлофикация-София" ЕАД ще вложи и 33 милиона евро собствени средства. Модернизацията трябва да приключи до четири години.
Източник: Дневник (07.02.2003)
 
Софийският апелативен съд остави в сила определението на Врачанския окръжен съд, с което на 12 декември м. г. бе отхвърлен искът на Булгаргаз и НЕК за откриване на процедура по несъстоятелност на Химко, съобщи председателят на УС на дружеството Николай Вузев. Съдът не разгледа жалбата на Булгаргаз за назначаване на още един синдик в комбината. Определението на Апелативния съд е от 30 януари т. г. и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд. През ноември м. г. двете държавни дружества поискаха несъстоятелност на Химко заради общи дългове от 103 млн. лв. Претенциите на НЕК са за 33.4 млн. лв. Шефовете на Химко пък поискаха от НЕК 123 млн. лв. Вузев съобщи, че според експертни оценки НЕК трябва да плаща по 94.5 хил. лв. дневен наем на Химко за ползвани съоръжения. По искане на комбината на 6 декември м. г. Врачанският районен съд допусна обезпечение на бъдещ иск срещу НЕК за 89 млн. лв. Шефовете на Химко все още не са предявили осъдителен иск, за да докажат по съдебен ред вземанията си. Срокът да го направят изтича на 6 март т. г. Дотогава Химко ще разрешава споровете чрез преговори с НЕК и министерството на енергетиката. От Химко се надяват, че няма да се стигне до спиране на електрозахранването на 12 февруари, за което НЕК предупреди. Областният управител насрочи за 11 февруари т. г. извънредно заседание на комисията за защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи.Според Вузев мениджърите нямат намерение да закрият завода, а само да консервират мощностите. В края на месеца ще бъдат уволнени 350 души, ще останат 359 дежурни.
Източник: Пари (10.02.2003)
 
Финансовият резултат на "Булгаргаз" ЕАД за 2002 г., по предварителни данни, е счетоводна печалба на стойност около 124 382 хиляди лева преди данъчно облагане и 99 032 хиляди лева след данъчно облагане. От 1 януари 2002 г. до 31 декември 2002 г. реално са внесени и начислени за внасяне в законоустановените срокове, свързани с годишното счетоводно и данъчно приключване, в приход на държавния бюджет около 369 449 хиляди лева. В това число 157 070 хиляди лева са ДДС, 25 350 хиляди лева - данък върху печалбата, и 62 462 хиляди лева - дивидент за държавата, от които 17 898 хиляди лева платени за 2001 г., а 124 567 хиляди лева - неданъчни задължения по Закона за държавния бюджет. През 2002 г. внесеният от "Булгаргаз" ЕАД природен газ е 2 958 милиона кубически метра. Консуматорите в страната са потребили 2 741 милиона кубически метра природен газ, което е с 12 на сто по-малко в сравнение са 2001 г. С 21,51 на сто е увеличено потреблението на регионалните газоразпределителни компании. През 2002 г. към мрежата са включени 33 нови потребители, а очакваните за 2003 г. са 48. От 1999 до 2002 г. "Булгаргаз" е изпълнил тригодишна инвестиционна програма за увеличение капацитета на транзитната газопреносна мрежа, която достигна 18,7 милиарда кубически метра годишно, съобщават от дружеството. През 2002 г. общо за страните от Балканския район са транспортирани 13 515 милиона кубически метра природен газ, което е с 6 на сто повече от 2001 г. и с 14 на сто повече от 2000 г. В резултат на цялостната си дейност през 2002 г. "Булгаргаз" ЕАД е изпълнил основните си задачи, свързани с непрекъснато и сигурно подаване на природен газ до всички потребители и транспортиране на договорените количества за Турция, Гърция и Македония, съобщават от "Булгаргаз".
Източник: БТА (11.02.2003)
 
С 21,51% е скочило потреблението на регионалните газоразпределителни компании през 2002 г. спрямо 2001г., сочат данните на "Булгаргаз", оповестени вчера. Според тях, потреблението на природен газ в България през изтеклата година е било 2,741 млрд. кубически метра. Използваните от отрасъл "Енергетика" са 1,076 млрд. куб. метра, а от отрасъл "Химия" - 886 млн. куб. метра. Стъкларската промишленост е консумирала 143 млн. куб.метра природен газ, металургията - 320 млн. куб. метра, а циментовата промишленост - 69 млн. куб. метра, сочат още годишните данни на компанията. През 2002 г. транзитираното количество природен газ от "Булгаргаз" за страните от Балканския регион е 13,515 млрд. куб. метра, което е с 6% увеличение спрямо 2001 г. и 14 на сто повече от 2000 г.
Източник: Монитор (11.02.2003)
 
Предприятия с над 50% държавно участие ще могат да увеличат заплатите си през тази година само ако имат добри финансови резултати за миналата година, предвижда проект на постановление на Министерския съвет за Наредба за образуване на средствата за работна заплата в търговски дружества с над 50% държавно или общинско участие през 2003 г. Тя беше приета от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Наредбата важи за 50 предприятия, сред които са НЕК, БДЖ, Булгаргаз, Балканкар холдинг, миннодобивни и стоманодобивни дружества. Ако те имат печалба за 2002 година, обслужват просрочените си задължения редовно и са постигнали по-висока производителност на труда за всеки зает, ще могат да увеличат средствата за работна заплата. В дружествата с лоши финансови резултати за м. г. заплатите ще останат на нивото от последното тримесечие на 2002 г., съобщи правителственият пресцентър. Проектонаредбата ще бъде обсъдена на заседанието на правителството.
Източник: Пари (12.02.2003)
 
Готов е бизнесплан, по който в Диамант АД ще работят за възстановяване производството на домакински порцелан по съвременна немска технология, съобщи изпълнителният директор Адриан Димов. Както и преди фалита на предприятието, порцеланът ще се предлага на външния и на вътрешния пазар в съотношение 1:1. Съживяването на порцелановото производство ще стане до шест месеца, а бизнеспланът е за 3 г. Пред завършване са преговорите с немски фирми, от които ще бъде купена и доставена модерната технология за производство на висококачествен порцелан по европейските стандарти. Той ще се продава в Италия, Франция, Гърция. Предприятието е в тежко финансово състояние. Заводът е напълно спрян вече година и половина поради дълг към Булгаргаз с главница 9 млн. лв. В момента работи само цехът за стъклопакети, но стъклото се купува от външни доставчици. Агенцията за държавни вземания е завела дело за 760 хил. лв. и е запорирала имущества на Диамант извън и в производствената площадка, уточни Димов. Ръководството преговаря с агенцията да не се посяга върху активи, пряко свързани с производството. Диамант вече не може да възстанови производството на орнаментно и плоско стъкло, тъй като това би било огромна инвестиция, пазарът е извънредно наситен, а конюнктурата - сложна, коментира шефът на СД Лефтер Лефтеров. Възможно е възстановяването на цеха за водно стъкло, но той е много малък.
Източник: Пари (18.02.2003)
 
Диамант Разград АД ще започне производството на порцелан за бита, съобщи директора на завода Адриан Димов. Очаква се до средата на годината да бъдат разкрити 150 работни места. Дружеството беше спряло работа през 2001 г., когато Булгаргаз АД спря доставката на гориво за завода.
Източник: Труд (18.02.2003)
 
"Булгаргаз" е спрял подаването на природен газ за ТЕРЕМ - Търговище на 5 февруари заради неплатени сметка за януари в размер на 36 126 лв.. Доставките са били прекратени след многократни предупреждения от "Булгаргаз". Подаването на гориво е било възстановено едва вчера, след като ТЕРЕМ е изчистил борчовете си и е платил 27 000 лв. за авансово за доставките през февруари. В края на миналата година "Булгаргаз" спря и подаването на гориво за врачанския торов завод "Химко" заради дългове от 75 млн. лв. В момента несъбраните вземания на "Булгаргаз" от неизрядни длъжници надхвърлят 150 млн. лв, По-голямата част от дълговете са натрупани от топлофикационните дружества.
Източник: Монитор (19.02.2003)
 
Булгаргаз спря подаването на природен газ за клона на ТЕРЕМ в Търговище заради неплатени сметки за януари в размер на 36 126 лв. Военно-ремонтният завод дължи и 27 хил. лв. за февруари по авансово плащане за доставката на природен газ. Температурата в производствените помещения е под нулата и е невъзможна работата на машините. Ще платим дължимите за газ суми за януари, но искаме Булгаргаз да възстанови подаването на гориво, съобщиха от ръководството на ТЕРЕМ-Търговище. Оттам уточниха, че до дни ще платят и дължимите за използвана електроенергия 36 хил. лв.
Източник: Пари (19.02.2003)
 
"Главболгарстрой" и "Росексимбанк" са готови да инвестират в строежа на жилища в Русия, съобщи президентът на "Главболгарстрой" Симеон Пешов.. "Главболгарстрой", "Росексимбанк", "Булгаргаз", "Овъргаз", "Слънчев ден" и АЕЦ "Козлодуй" са сред спонсорите на рекламната кампания по посрещането на Путин, както и на провеждането на дни на руската култура у нас. По думите на Пешов строежите не са тръгнали досега единствено заради липсата на двустранна спогодба за насърчаване и защита на инвестициите между България и Русия. Бизнесмените, участващи във форума, очакват по време на визитата на Путин да се решат проблемите, които предприемачите срещат в работата си. Според тях решенията, които се взимат на междуведомствените икономически комисии, не се прилагат и са напълно ненужни. Бизнесмените се надяват политиците да решат проблема с визите, както за руснаци, почиващи у нас, така и за българи, които работят по обекти на строителните фирми там. Емил Кюлев, главен прокурист на "Росексимбанк", заяви, че проблемите ще се решат само ако политиците извървят тяхната част от пътя в отношенията между двете страни. Предприемачите се оплакаха, че въпреки голямата бизнес делегация, която ще придружава Путин, от българската администрация не са организирали нито една среща.
Източник: Дневник (28.02.2003)
 
Руската федерация декларира интерес към увеличаване транзита на руски природен газ през България, както и към приватизацията на енергийните дружества у нас и строителството на АЕЦ Белене. Това стана ясно по време на тридневното посещение на президента Владимир Путин. Потвърдено бе и желанието на Газпром да участва в приватизацията на Булгаргаз. Руската страна е готова да увеличи от 12 на 18 млрд. куб. м обема на транзита на газ за Македония, Гърция и Турция. Готови сме да вземем участие в развитието на тръбопроводната мрежа и газификацията на България, увери президентът Путин. Въпросът за посредниците в газовите сделки не е наш проблем, това е проблем на българската страна, подчерта Владимир Путин. Колкото по-малко са посредниците, толкова по-малко е натоварването на цените и това ще ни позволи да преминем към нормално ценообразуване в транзита на газ за трети страни през България, коментира той.
Източник: Пари (04.03.2003)
 
Сделката за 500 хил. акции от девненския торов завод "Агрополихим", осъществена през миналата седмица, е вътрешно прехвърляне в рамките на регистрирания в САЩ консорциум "Асид енд фъртилайзърс", който притежава над 90% от капитала на дружеството, заяви изпълнителният директор на "Агрополихим" Филип Ромбаут. През миналата година компанията "Хардланд инвестмънт" е продала книжата си в мажоритарния собственик на "Дейвънпорт индъстрис", регистрирана на Карибските острови. Сега "Дейвънпорт" притежава 99% от капитала на "Асид енд фъртилайзърс", докато останалите дялове се държат от белгийския концерн "Юмикор". "В момента мощностите на "Агрополихим" са натоварени изцяло", заяви другият изпълнителен директор на компанията Васил Александров. Около 90% от произведената продукция се изнася заради по-добрите цени на амониевата селитра на международните пазари. Заводът продава в Мексико, САЩ, Испания и други европейски държави. Потреблението в България пък е спаднало с 30-40% в сравнение с миналата година, като причината са по-малкото посеви. Цената на селитрата на вътрешния пазар е 225-230 лв. за тон, докато има възможности за износ на продукция в насипно състояние за 110-113 евро за тон. Александров обаче заплаши, че ако от началото на април "Булгаргаз" увеличи цените на природния газ, заводът в Девня може да спре работа. Това гориво заема 87% от разходите на "Агрополихим". Според изчисленията на изпълнителният директор рентабилността на неговото предприятие при сегашните цени на газа е три процента. Вдигането на стойността на газта с повече от 3.5% ще означава, че "Агрополихим" ще започне да работи на загуба. Според Александров в последно време са се повишили и таксите за обработка на товарите на завода от БДЖ и местното пристанище. Предварителните прогнози показват, че печалбата на девненската компания за 2002 г. е около 500 хил. лева. Преди месец предприятието тегли кредит от 15 млн. долара от Булбанк. Парите трябва да се върнат за 5 години и ще се използват за изграждане на производства на сложни торове, диамониев фосфат и моноамониев фосфат. Държавата притежава 69 238 акции, или 0.417% от капитала на "Агрополихим", които ще се продават на предстоящите търгове от масовата приватизация. На тях ще може да се плаща с компенсаторки и инвестиционни бонове.
Източник: Дневник (11.03.2003)
 
В началото на април изтичат договорите на "Овергаз" и "Топенерджи" с "Булгаргаз" за посредничество при търговията с руски природен газ за България. Русия има желание да отстрани двете фирми от транзита на гориво в страната, съобщи вчера министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев. Според него бъдещето на газовите доставки е било обсъдено при скорошната визита на руския държавен глава Владимир Путин в София. Разговорите ще продължат и при предстоящите преговори с ръководството на "Газпром".
Източник: Дума (13.03.2003)
 
"Булгаргаз" започва пълна реконструкция и модернизация на газохранилището в село Чирен, съобщи шефът на дружеството Кирил Гегов. До края на октомври тази година на него трябва да бъдат усвоени 12 млн. лв., което го превръща в обект номер 1 за газовата компания. От 20 години там не са извършвани никакви подобрения. През последните три години за нови съоръжения, водоснабдяване и строителство са вложени 18 млн. лв. Основната цел на реконструкцията е газохранилището в Чирен, което е с площ от около 100 кв. км, да се превърне в най-модерното в България. Съществуващите досега 20 сонди също ще бъдат прегледани старателно за отстраняване на дефекти. Ако се прецени, ще се монтират и нови, за да се увеличи добивът на газ за денонощие. Предвижда се през следващата година да започнат нови сондажи в района на хранилището.
Източник: Дума (13.03.2003)
 
С времето престъпниците еволюираха, организираха се и преминаха към по-висш стадий в развитието си. Те натрупаха значителни суми пари. Това им позволява да корумпират почти всичко по пътя си. Пуснаха пипалата си сред силните на деня, включително и на правителствено равнище... Има реална опасност съмнителни икономически формирования, натрупали капитали във времето на беззаконие и безвластие, да се опитат да поставят под свой контрол икономиката, политиката, властта, целия живот на обществото, казва Илия Павлов преди седем години в най-цитираната му статия във в. „Дума“. По някакъв начин неговите думи се оказват пророчески, най-обвиняваният човек за връзки със сенчести структури умря от куршум. Българският икономически живот неминуемо стига до момент, в който или има натрупана критична маса от мръсни пари, които търсят пространство да се реализират, или някакъв неизбежен конфликт. И в двата случая у нас тези проблеми по-често не се решават по конкурентен път, а по пътя на отстрелването. Бързо и ясно. На 7 март 2001 г. в 19.45 ч президентът на „Ем Джи корпорация“ Илия Павлов беше прострелян в сърцето с един-единствен куршум пред входа на административната си сграда на бул. „Г. М. Димитров“ в София. Петнайсет минути по-късно лекарите в „Пирогов“ констатираха неговата смърт. В държавата настъпи тишина. На другия ден стана ясно, че убийството на Илия Павлов е било изумително просто като технология. Един снайперист застанал на 47 метра от ярко осветения вход на сградата на „Ем Джи корпорация“ в сянката на малка порутена сграда срещу корпорацията, подпрял пушката си на специална скоба и изчакал може би час или два залегнал, докато „в светлината на прожекторите“ не застанал Илия Павлов. След това се прицелил в сърцето и стрелял. Охраната на „Мулти“ шефа успяла да реагира само за да натовари тежко раненото тяло и да го откара до „Пирогов“. Дни по-късно охраната на Павлов ще бъде обвинена, че е действала абсолютно непрофесионално, като го е оставила на осветено място без никакъв „заслон“ - като на стрелбище. Убиецът се е изтеглил по буренясалото пространство по тъмните улички към Студентски град и изчезнал. Малко по-късно там беше намерен запален опел астра. Оказа се естествено краден. Оръжието на престъплението не е открито, но балистичните експерти са категорични, че то не е обичайната карабина „Драгунов“, тъй като нейната сила била по-голяма. Предположенията са, че е стреляно с „Щаер“, една достатъчно модерна, сигурна и скъпа пушка. Елементарното, но ефективно изпълнение на убийството е знак за нещо много важно. Илия Павлов нито е получавал заплахи, нито се е чувствал в опасност - иначе охраната му щеше да е значително по-бдителна. Или шефът на „Мулти“ е подценил някой свой конфликт, или не е разбрал, че влиза в чужди територии, или не е очаквал, че играта, в която се е замесил, е смъртоносна. Конфликтът в Боровец Преди три седмици собственикът на „Бороспорт“ Илия Павлов се качил на Маркуджиците и огледал заведението. Навик, който имал често, след като изкупи лифтовите съоръжения от Славчо Христов, хотел „Ястребец“ и влека от „Академика“ и така постави под контрол цялата планинска база. На Маркуджиците видял заведението на Косьо Самоковеца, вдигнал мобилния си апарат и му се обадил. „Косьо, колко пари искаш за заведението ти на Маркуджиците“, попитал босът на „Мултигруп“. Вероятно Самоковеца е наругал собственика на „Бороспорт“. На следващия ден сутринта той нахлул във фоайето на хотел „Рила“, също собственост на „Мултигруп“, заедно с десетина бивши барети от Четвърти отряд на СОБТ, които го охраняват. Видният контрабандист застанал пред Илия Павлов и му казал: „Илия, колко искаш за този хотел?“ Павлов отговорил: „Не се продава!“ Извън този фолклор от няколко места се твърди, че Самоковеца е предложил на Илия Павлов 7 милиона долара, за да напусне Боровец. Този конфликт безспорно е много интересен, защото Константин Димитров е емблематична фигура от управлението на Иван Костов, който контролираше контрабандните канали в продължение на няколко години. Освен че трафикът му в момента е значително по-малък, не е известно къде той е инвестирал натрупаните пари. На практика единственият отрасъл, в който Самоковеца е инвестирал, е туризмът чрез хотела му в Боровец. А точно „Мултигруп“ са овладели изцяло зимния курорт и само отстраняването на групировката би дало шанс на идващите с пари в брой да купят централни хотели. Особено ако се знае, че „Мулти“-групата са закъсали финансово. От друга страна обаче, е малко вероятно човек като Самоковеца да влиза в конфликт с Илия Павлов. Макар че авторитетите вече не са това, което бяха. Най-ярък пример за нарушените традиции е експанзията на варненската група ТИМ в това отношение. И замириса на море Сблъсъци в туризма „Мулти-груп“ има и на морето. По-видимата част от тези конфликти е с варненската групировка ТИМ покрай курорта „Св. Константин и Елена“. Тимаджии години наред не допускаха на варненска територия да доминира друга силова групировка и овладяха северното крайбрежие. Конфликтът им с Илия Павлов обаче стана прекалено явен през последните месеци, когато варненци купиха мажоритарния пакет от акциите на курорта. По-късно стана ясно, че от неговите активи беше извадена земята. Това е станало с подписа на областния управител Яни Янев преди приватизацията. Според тимаджии Янев действа под диктата на варненския депутат Борислав Ралчев, който имал връзки с другия кандидат-купувач - „Мултигруп“. Дни след покушението срещу Павлов във Варна вестник „Черно море“, който е собственост на тимаджии, излезе със злокобна статия, в която се разказват случки от тайнствени срещи, намеци и откровени заплахи. Статията очевидно не е написана за читателите на вестника, но е послание към „този, който си знае“: „Само дни преди убийството на Илия Павлов жълти депутати от Варна нагнетяваха напрежението и сипеха хули срещу корпорации, които били прекрачили границата. Само припомняме един разговор на заинтересувани по Златни пясъци, състоял се на 26 февруари - Един патрон за 20 цента събаря всяка стена. Мъдри бивши шефове на РДВР умно замълчали тогава - сега е време да налеят малко ум в разпалените глави на властници, които по софри и моабети поръчват убийства и огледи на канавки, сякаш става дума за кастинг на миски в „Интера“. Всъщност заглавието на този странен материал-послание е „Битка за Златни пясъци и след разстрела на Павлов“. Конфликтите в другия варненски курорт са не по-малко, но там антагонистите са повече - „Мултигруп“ и „Олимп“. В „Златните“ корпорацията на Илия Павлов притежава хотел „Интернационал“ и казиното. Собствеността на групировката се осъществява чрез дружеството „Бирс“ ЕООД, което e притежание на близкия до Павлов варненски бизнесмен Севдалин Стратиев. Три часа след убийството на шефа на „Ем Джи корпорация“ неизвестен изпрати няколко куршума в мерцедеса на Стратиев, докато той вечерял в ресторант „Капитан Кук“. Фирмата на Стратиев построи много от туристическите обекти на Илия Павлов в курорта „Свети Константин и Елена“. „БИРС“ ЕООД участва и в реновирането на хотел „Интернационал“ в курорта „Златни пясъци“. Конфликтът и там е заради инфраструктурата на комплекса, която в момента е в активите на „Златни пясъци“ АД, собственост на Славчо Христов. През последните месеци собствениците на хотели се опитваха с помощта на ресорния заместник-министър на икономиката Димитър Хаджиниколов да изкупят инфраструктурата от дружеството на Славчо Христов. Твърди се също така, че олимпиецът, който е в близки отношения и с боса на „Интегруп“ Младен Михалев, не е в особено добро финансово здраве. Молдовската връзка Ден след убийството на Илия Павлов, в събота около 15 часа, на светофара пред спортния комплекс „Макси“ в столицата беше разстрелян Степан Рибаков. Молдовецът с българско гражданство беше убит в мерцедеса си с автомат „Калашников“, който беше намерен няколко дни след показния разстрел в новострояща се сграда наблизо. Той бил застигнат на светофара от „Сеат Толедо“, откъдето стреляли по него. Часове след убийството сеатът беше открит опожарен. Той също се оказа краден. Рибаков е бизнес партньор на Димитър Джамов. Срещу бившия шофьор на Илия Павлов за около шест месеца бяха извършени две покушения. Първото от тях беше на 15 август миналата година, когато Джамов беше улучен с няколко куршума в корема от килъри, които стреляха по него от мотор. Той обаче остана жив. Миналия месец беше убит съдията по борба Тодор Матов. Основнатата версия на МВР е, че съдията е бил объркан с Джамов. Впоследствие стана ясно, че Джамов дължи 700 000 долара на молдовска групировка заради доставка на газ пропан-бутан, която той не успял да пласира. Молдовците се изнервили и си искали парите. Полицаи свързват убийството на друг партньор на Степан Рибаков - Пламен Николов-Руснака от Велико Търново, също с тази доставка на пропан-бутан. Той трябвало да направи фиктивен износ на газта и така да свали цената ?, но не успял. Основният заподозрян е мъртвият Рибаков. С Молдова обаче е свързан и Илия Павлов. Има хора, които твърдят, че гарант за сделката на Джамов е бил именно шефът на „Мултигруп“. Други пък твърдят обратното - че Димитър Джамов е гарантирал за Павлов пред свои партньори за сделка от няколко милиона долара, която се издънила. Така или иначе по молдовската връзка се натрупват прекалено много случайности. Наглостта на извършителите и на двете убийства, опожарените коли, близките връзки на Джамов с двамата убити също са особено подозрителни. Сръбска скара След убийството на сръбския премиер Зоран Джиндич и изявленията на главния секретар Бойко Борисов някои потърсиха конфликтни интереси на „Мултигруп“ на Запад. През последните години MG направи значителни инвестиции в мина „Бор“ в Сърбия - един от най-големите медодобивни комплекси в Европа. Корпорацията притежава 35% от мината, а останалото е собственост на дребни акционери. Освен че са увеличили задлъжнялостта на корпорацията, присъствието на MG в мината би могло да е станало причина и за проблеми с мафиотски групи от Сърбия и Косово. Едва ли става дума за смяна на собствеността върху мината, а по-скоро за отстраняване от схемите за доставки и за пласмент на готовата продукция. Другите интереси на българската корпорация, свързани със Сърбия, са отново в областта на туризма. Ем Джи е кандидатствала за закупуването на сръбската държавна туроператорска компания „Путник“. Две седмици преди да бъде убит, Илия Павлов заедно с Бояна Попова са били в сръбския курорт Капаоник, който е част от агенцията. Търгът ще се проведе в понеделник в Белград. Консултантът по продажбата на сръбския държавен туроператор Владимир Каролев миналата седмица отхвърли конфликти при приватизацията. Както той, така и много други обаче не отчитат специфичния период, в който се намира западната ни съседка. От близо две години там вървят гангстерски битки за преразпределения на територии. За периода от падането на Милошевич досега са извършени около 80 показни разстрела, като 18 от тях са на знакови фигури както в обществено-политическия живот, така и в подземния свят. Анализаторите предполагат, че е възможно сърбите да проявяват агресия срещу всеки, който заяви апетити към приватизацията, още повече пък българин, и така да сплашват вероятни инвеститори, които биха попречили на мафиотския капитал да участва пълноценно в приватизацията. Чистата енергия Напоследък се заговори, че групировката подготвя връщането си в сделките с руски природен газ, след като беше прогонена оттам през 1998 г. Илия Павлов беше забелязан на юбилейните тържества по случай 10-годишнината на „Газпром“, а мълвата, че започва период на затопляне между „MG корпорация“ и руския газов концерн, не закъсня. По-късно източник, близък до „Газпром“, заяви, че Илия Павлов не е бил поканен на тържеството, а влязъл с чужда покана. За шефа на „MG корпорация“ по това време все още е важала забраната да посещава централата на руския газов гигант в Москва, която службите за сигурност строго съблюдавали и след смяната на Рем Вяхирев. Тези дни стана известно, че Илия Павлов е „подсетил“ правителството да поиска от руския президент Владимир Путин отстраняването на посредниците от доставките на природен газ. Малко известен е фактът, че във веригата на доставките за България между „Топ­енерджи“ и „Газекспорт“ (фирми на „Газпром“) стои „Овергаз интернешънъл“ (фирма на „Газпром“ и „Овергаз“). Илия Павлов е искал именно отстраняването на „Овергаз“ от схемата. Конфликтът между „Овергаз“ и „Газпром“ и Илия Павлов не е тайна. При фалита на Кредитна банка „Овергаз инк“ загуби много пари. И в момента „Мултигруп“ дължи на компанията няколко десетки милиона долара. За тях се водят дела в Лихтенщайн и в България, някои от които вече са спечелени от „Овергаз“. Ако някой може да се почувства истински финансово ощетен от смъртта на Илия Павлов, това определено са Дончев и „Газпром“, тъй като това ще попречи на опитите им да си върнат парите. „Нямам илюзията, че всички тези пари са събираеми, но съм задължен да положа всички усилия заради акционерите на „Овергаз инк“, заяви Сашо Дончев през седмицата. „Колкото до посредниците, „Булгаргаз“ има три договора за доставки - директно с „Газекспорт“, с „Топенерджи“ и с „Винтерсхал“. И при трите договора „Булгаргаз“ купува газа на една и съща цена, тоест наличието на посредници не натоварва цената на доставките. Но за сметка на това „Овергаз“ успява да остави някаква част от тази цена в Балгария. От това страната печели, тъй като се развива газопроводната мрежа“, обясни шефът на „Овергаз“. Според него, когато се задрасква „Овергаз“ в схемата за доставки, България губи, а „Газпром“ печели. „Мултигруп“ нямаше шанс да се върне в схемата за доставки на руски природен газ, докато монополът върху износа на синьото гориво в Русия се държи от „Газпром“, твърди източник, близък до групировката. Според него отстраняването на Вяхирев изобщо не е отворило луфт за вмъкване на „MG корпорация“. Възможно е Илия Павлов да е видял шанс за нови газови сделки в битката, която от известно време се води в Русия за свободен достъп на големите петролни компании до международния пазар. Но на десетгодишнината на „Газпром“ през февруари Путин отхвърли тази теза и тя не влезе в новия енергиен закон на Русия. Отпадна и възможността за голяма газова сделка на „Мултигруп“, поне засега“, обясни същият източник. Късо съединение Според друга, съвсем нова информация наскоро е възникнал конфликт, свързан с доставките на енергийни въглища за ТЕЦ - Варна. До лятото на миналата година MG е била оператор на най-големия износител на въглища в Русия „Крудрейд“. Тя е собственост на Искандер Махмудов, който е един от най-влиятелните олигарси в Русия. Очаква се вносът на енергийни въглища в България да нарасне значително след закриването на първи и втори блок на АЕЦ „Козлодуй“. Освен че е много печеливш, този бизнес е и силно корупционен. „Най-лесно се взимат рушвети във въглищата“, твърди бизнесмен от бранша. Известно е, че от доста години „Мултигруп“ държи доставките на енергийни въглища в България. Твърди се, че Искандер Махмудов е искал да пробие на българския пазар чрез групировката на Илия Павлов и затова го е назначил за оператор на „Крудрейд“. Според слуховете връзката била направена чрез Майкъл Чорни, който бил съдружник с Искандер Махмудов в няколко компании и е един от създателите на скандалната „Транс Уорлд груп“. Махмудов е узбек, но е живял основно в Ташкент, откъдето познава братя Чорни. Руският бизнесмен Михаил Живило, който също е в металургичния бизнес, заведе в САЩ дело срещу него и олигарха Дерипаска за рекет и заплаха за убийство. „Ние никога не забравяме обидата“, обича да казва Искандер Махмудов. „Може сега да нямаме сили да отвърнеш на обидилия те, но просто залагаме информацията някъде в паметта си и чакаме да дойде моментът на отмъщението.“ През миналата година обаче отношенията между Махмудов и Илия Павлов се влошили заради дългове на MG. Между другото Махмудов държи един от най-големите концерни за мед в Русия. Сигурно още дълго може да бъде продължаван списъкът на конфликтите в живота и бизнеса на Илия Павлов, които да предизвикат някого да натисне спусъка. В редицата естествено трябва да се допълни и първосигналната версия, че убийството е отмъщение, защото се случи ден след разпита му на процеса срещу убийците на Андрей Луканов. Както и конфликтите около конкурса „Мис България“. Жената на шефа на „Ем Джи корпорация“ Дарина Павлова и близката до СИК Жени Калканджиева спорят чий конкурс да представлява държавата на „Мис Вселена“. Споровете за конкурсите на красота вече дадоха жертва. Преди пет години беше убит Васил Папазов. Наскоро агенцията на Калканджиева „Визаж“ и смятаната за по-близка до ВИС „Интерсаунд“ се обединиха срещу „Мегаталант“ на Павлова. Конфликти на Илия Павлов не липсват и в спортния бизнес... По-важно е другото - че Илия Павлов стана жертва на бизнес редата, за чието създаване той самият има сериозна заслуга. Той стана жертва на някого, който използва същите силови методи при правенето на пари, както Мултигруп от първоначалните си периоди. Или пък на някого, който е научен или е гледал от Илия Павлов. Нормализацията беше започнала като процес в „Мултигруп“, но това не беше достатъчно да нормализира средата за бизнес в България. И когато по улиците на една държава замирише на слаба държавна власт, хаос и бъркотия, зад храстите около тях застават снайперистите…
Източник: Капитал (16.03.2003)
 
Несъстоятелност на Химко няма да има, заяви председателят на управителния съвет на дружеството Николай Вузев, след като вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев поиска бърз фалит за торовия завод. Според вицепремиера ускоряване на процедурата по обявяване в несъстоятелност е най-доброто, което може да се направи за Химко. Когато дружество от този тип загуби за 4 години 68 млн. лв., никой не може да го спаси, заяви Николай Василев. До дни се очаква решението на Върховния касационен съд по иска на основните кредитори - НЕК и Булгаргаз, за обявяване на Химко в несъстоятелност. Николай Вузев изрази категоричното си убеждение, че решението ще бъде в полза на торовия завод и двата иска на държавните монополисти отново ще бъдат отхвърлени.
Източник: Пари (24.03.2003)
 
Природният газ ще поскъпне от 280.06 на 287.19 лв. с ДДС за 1000 кубически метра от първи април, реши Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР). Повишението се налага, след като "Газпром" увеличи с 20% цената на руския природен газ. Според договора между "Газпром" и "Булгаргаз" цените могат да се променят на три месеца и зависят от цените на петрола на международните пазари и курса на долара. Преди войната в Ирак черното злато достигна до рекордните нива от 33-35 долара за барел, а след започването на конфликта поевтиня до 27-28 долара за барел. През октомври миналата година ДКЕР намали цената на природния газ с около 3% заради по-евтиния долар.
Източник: Дневник (28.03.2003)
 
Орбител сключи два договора за ИТ услуги с "Булгаргаз" - за доставка, инсталиране и конфигуриране на софтуер, необходим за ползване на интернет трафик и за прехвърляне правото на собственост върху техническото оборудване за доставка на интернет по некомутируема линия.
Източник: ComputerWorld e-Daily (01.04.2003)
 
Над 400 работници от Химко започнаха безсрочно гражданско неподчинение заради неизпълнения ангажимент на мениджърския екип да изплати всички дължими заплати до 31 март. Вчера двата портала бяха блокирани, за да спре изнасянето на скрап от площадката на торовия завод. Работниците призоваха държавата да се намеси за решаване на проблема Химко и да спре източването на движими материални активи. След спирането на производството са разпродадени цистерни за амоняк, жп вагони за карбамид, продължава рязането и изнасянето на инсталации за скрап, казаха от КНСБ. Над 100 т мазут са продадени през последната седмица и според синдикалисти това са количества от съхранявания държавен резерв. Задълженията към работниците заедно с невнесените осигуровки са за 3 млн. лв. В понеделник бяха осигурени минимални средства за издължаване на заплатите за май м. г. към съкратените вече над 400 химици. Като основна причина за неизпълнения ангажимент от ръководството на Химко посочиха неприключилите съдебни спорове с Булгаргаз и НЕК. До края на следващата седмица в зависимост от очакваните постъпления от страна на основните акционери ще бъде изготвен график за изплащане на останалите задължения към всички работници и служители, се казва в обръщение от ръководството на Химко. За днес е насрочено протестно шествие до областната управа във Враца.
Източник: Пари (02.04.2003)
 
В писмо до Съвета за икономически растеж Българската стопанска камара предлага приходите от дейността на Булгаргаз да се отчитат като приходи, а не да се отчисляват в бюджета. Предлага се въвеждане на обща такса за транспорт на газ и премахването на сегашните две такси - за пренос и за транзит. От БСК имат два варианта за нейното определяне - балансирано за цялата територия и в зависимост от разстоянието на транспорт. Камарата предлага доходът от таксите за транспорт да постъпва в Булгаргаз и държавата да получава дивидент от дейността на дружеството или дружеството да превежда таксата от транспорта на газа по транзитните газопроводи, като си прихваща разходите за разширение и експлоатация на транзитните газопроводи. От БСК настояват таксата да се намали до стойности, сравними с тези в ЕС. Друго предложение е да се преразгледа договорът за транспортиране на газ с Румъния, като се приведе във функция от транспортирания обем. В писмото на БСК се казва, че предложените идеи са свързани с отварянето на българската икономика и нейната чувствителност към измененията на цените на енергийните ресурси и енергоносителите и към промените в курса на основните валути. Потреблението на природен газ е инструмент за ограничаване на отрицателните последствия върху икономиката ни. Според БСК газовият сектор не се развива добре заради правни и административни пречки. Заради деформиране в пазарните отношения в газоснабдяването се стига до спад в потреблението на газ и ограничаване на инвестициите в газоразпределителната ни мрежа. Ограничен е и достъпът на стратегическите чуждестранни инвеститори. При обсъждането на новия енергиен закон от Овергаз заявиха, че се надяват общините или потенциални инвеститори да бъдат допускани да строят отклонения от магистралните газопроводи.
Източник: Пари (10.04.2003)
 
"Булгаргаз" ЕАД отчита за първото тримесечие на годината счетоводна печалба в размер на 23.2 млн. лв, а вноските, които дружеството е направило в държавата са 145.9 млн. лв., което е с 43.1 млн. лв. повече от 2002 г. По предварителни данни потреблението на природен газ в страната за първото тримесечие на 2003 г. е нараснало до 1 084 млн. куб.м, което е 107.1% в сравнение с първите 3 месеца на 2002 г. Транзитът за страните от Балканския регион се е увеличил до 4 057.8 млн. куб.м.
Източник: Пари (11.04.2003)
 
Министърът на енергетиката Милко Ковачев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентин Церовски и председателят на парламентарната комисия по енергетика Веселин Близнаков прерязаха лентата на модернизираните компресорни станции "Кардам-1" и "Кардам-2" край българо-румънската граница. Станциите са на входа на две трасета за пренос на синьо гориво - към Турция, Гърция, Македония, Сърбия и на магистралния газопровод за България. "Булгаргаз" инвестира в двата обекта 21 000 000 лева. По програма "ФАР" на Европейския съюз са усвоени още 1 650 000 евро, съобщи главният изпълнителен директор на държавното дружество Кирил Гегов. По програма "ФАР" подобна модернизация е извършена и на съседната газоизмерителна станция при Негру вода в Румъния.
Източник: Дневник (14.04.2003)
 
Потреблението на природен газ за първите три месеца на тази година се е увеличило със 7,1%, спрямо същия период на 2002 г., и е достигнало 1,084 млн. кубика, съобщиха от "Булгаргаз". Счетоводната печалба е в размер на 23,2 млн. лв., а внесените в хазната приходи са 149,5 млн. лв. Днес ще бъдат открити модернизираните две компресорни станции край Кардам. На тържеството ще присъстват министърът на енергетиката Милко Ковачев и министърът на регионалното развитие Валентин Церовски. През миналата година "Булгаргаз" вложи 370 млн. лв. за разширявяне на капацитета на газопроводната си мрежа, който достигна 18,7 млрд. куб. м. годишно. Министерството на енергетиката ще потърси консултантска фирма, която да направи бизнес-стратегия за "Булгаргаз". Това съобщи зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Вероятно консултантът ще препоръча кога и как да се продава държавното газово дружество, добавиха от ведомството.
Източник: Монитор (14.04.2003)
 
Енергийното министерство води преговори зад гърба на Агенцията за приватизация за продажба на активи на топлофикационните дружества в Правец и Враца. Става дума за възмездно прехвърляне на газопроводи "високо налягане" над 16 бара и съоръженията към тях на държавната "Булгаргаз", без които приватизацията на двете топлофикационни фирми се обезсмисля. Дружеството в Правец трябваше да се продаде в края на февруари чрез публичен търг, който се провали заради неявяване на двамата кандидат-купувачи - шуменското "Енергоснабдяване" и "Ел Ем Импекс" ЕООД - Самоков. Експертите тогава заявиха, че до сделка не се е стигнало защото началната тръжна цена - 1,5 млн. лв. и стъпката за наддаване от 50 хил. лв. са били високи. Очакваше се АП да обяви нова дата на търга или да смени метода на продажба, но за съжаление от 24 февруари т.г. досега развитие по тази сделка няма. Хората на Илия Василев твърдят, че решението за нова процедура трябва да се вземе от ведомството на Милко Ковачев. Министърът неотдавна заяви, че въпросът тепърва ще се обсъжда. За Враца в момента тече публичен конкурс като индикативни оферти за закупуване на 100% от капитала на дружеството е подала само една фирма. Липсата на интерес към двете топлофикационни фирми от общо 8-те обявени за продажба, засега потвърждава тезата на приватизатор №1 Илия Василев, че "най-трудно се продават предприятия, за които няма клиенти".
Източник: Монитор (15.04.2003)
 
Австрийската страна не е подписвала споразумение с Гърция и Турция за изграждане на газопровод за пренос на ирански газ към Западна Европа, който да заобиколи България, съобщи главният изпълнителен директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов. В писмо от 10 април, президентът на ОМВ Ергаз Ото Мюзелих увери, че компанията няма да участва в турско-гръцки проект, тъй като вече е подписала споразумение за изграждането на тръба за транзит на ирански газ през територията на Турция, България, Румъния и Австрия, каза още Гегов. Миналата седмица гръцката страна оповести, че е подписала с Турция и Австрия за изграждането на тръба за транзит на ирански газ, която да минава през Македония, Сърбия и Черна гора. С протокол турската "Боташ", "Булгаргаз", "Ромгаз" и унгарската газова компания упълномощиха ОМВ Ергаз да е координатор на проекта и да преговаря за финансиране на предпроектното проучване с Европейската комисия. Петте компании подписаха споразумение за реализацията на проекта в началото на миналата година.
Източник: Монитор (15.04.2003)
 
ЕБВР инвестира 380 млн. евро в България през 2003 г.По-голяма част от кредитите ще се насочат към енергийни проекти, съобщи директорът на банката за България Джон Шомелдол на енергийния форум, който се провежда в София. Според него банката е готова да участва в преструктурирането на "Булгаргаз" както и в проекта "Марица Изток 1", ако има такъв. Според разчетите на Министерството на енергетиката през следващите три години България ще се нуждае от инвестиции между 2,5 млрд. и 6 млрд. евро за енергетиката като цяло.
Източник: Дума (30.04.2003)
 
"Топенерджи" излиза от досегашните си функции на посредник при доставките на газ за България и ще се превърне в регионален диспечерски център, който ще контролира транзита на газ през територията на България, Румъния, Македония и Турция. Писмо, че компанията е номинирана за диспечерски център от "Газпром", е било получено в енергийното ведомство през април. "Топенерджи" е 100% собственост на "Газпром" и заедно с "Овергаз" са посредниците при доставките на руски природен газ за България. Компанията беше създадена през 1995 г., като смесено българо-руско дружество. През 1997 г. обаче "Газпром" изкупи дяловете на българските компании и банки, които участваха в дружеството. След като "Топенерджи" стане диспечерски пункт, който ще бъде базиран в България, единственият посредник при доставките на природен газ за България ще остане "Овергаз", като се очаква доставната цена на синьото гориво леко да поевтинее. Договорът между "Топенерджи" и "Овергаз", подписан през 1997 г. за посредничество при доставките на синьо гориво, изтече в края на април.
Източник: Монитор (07.05.2003)
 
"Булгаргаз" подготвя инвестиции в преносната система, които ще позволят битова газификация на райони, захранване на големите потребители в тях и по-дълга възвращаемост на вложените средства, съобщи зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Държавната компания e инвестирала 370 млн. лв. през последните години в транзитната си мрежа, с което капацитетът й беше увеличен до 18 млрд. куб. м природен газ годишно. По данни на Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) "Булгаргаз" притежава 12% от газопреносната мрежа към населените места, но осъществява 56% от продажбите на природен газ в страната. Газоразпределителните дружества имат 88% от мрежата, а продажбите им заемат 44% от пазара.
Източник: Дневник (07.05.2003)
 
"Овергаз" може да остане единственият посредник при доставката на руски природен газ в България от "Газпром", съобщи източник от енергийното министерство. Очаква се ръководството на "Газпром" да излезе с решение за броя на посредниците преди посещението в България на генералния директор на "Газекспорт" и член на управителния съвет на "Газпром Александър Медведев. Въпросът за намаляването на компаниите посредници при доставките на синьото гориво беше поставен от руския президент Владимир Путин при визитата му у нас през март. Според ръководството на "Булгаргаз" в момента газовата компания купува руски природен газ от "Топенерджи", която пък го купува от "Овергаз". По този начин цената се оскъпява средно с 11%. Договорът на "Овергаз", която е 50% собственост на "Газпром" обаче изтече в края на април. Що се отнася до "Топенерджи", неотдавна руската страна изпрати писмо до енергийното министерство, компанията ще се превърне в диспечерски център за управлението на транзита на руски природен газ през България и по проекта "Син поток". Министър Милко Ковачев поясни, че още през 2003 година пазарът ще бъде отворен за първата група потребители, чието годишно потребление на газ е 80 млн. куб. м, и на електроенергия - 100 млн. кВтч.
Източник: Дневник (09.05.2003)
 
ЗАПОВЕД № 300-3-70 от 1 април 2003 г. На основание чл. 35, ал. 1 и 2 ЗКИР във връзка с § 3, ал. 1, т. 4 от Наредба № 14 от 2001 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри и искане до Агенцията по кадастъра, вх. № 99-75 от 12.III.2003 г., от "Булгаргаз" - ЕАД, район - Чирен, БУЛСТАТ Ю 831373560, откривам производство по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри на поземлен имот (№ 194) в землището на с. Чирен, местност Джурковец, община Враца, област Враца. Границите на района са в съответствие с границите, установени в картата на възстановената собственост на с. Чирен, община Враца, област Враца. 1. Правоспособното лице, на което се възлага изработването на кадастралната карта и кадастралните регистри за района, е "Геопланпроект" - ЕАД, клон Враца, вписано в регистъра по чл. 12, т. 7 ЗКИР със заповед № 332 от 4.VI.2001 г. на изпълнителния директор на Агенцията по кадастъра. 2. Графикът за извършване на дейностите е обявен в кметство Чирен. 3. В срок 30 дни от обнародването на заповедта собствениците са длъжни да означат на свои разноски границите на поземлените имоти, находящи се на територията на района, в съответствие с актовете за собственост. Изп. директор: Цв. Боев
Източник: Държавен вестник (13.05.2003)
 
Пернишкият окръжен съд с решение от 29 април т. г. обяви в ликвидация Стоманени отливки и изковки ЕООД-Радомир - дъщерно дружество на Радомир метали АД. В него влизат всички основни цехове без механообработващите. Главният директор на Радомир метали АД Пламен Паскалев съобщи, че ликвидацията е поискана от борда на директорите. За ликвидатор е назначен Людмил Александров, член на борда. Паскалев обясни, че не става въпрос за тотална ликвидация или разпродажба, а за преструктуриране на производството. Дъщерното дружество беше създадено през февруари. Според Пламен Бонев още тогава се е знаело, че производството в него е губещо. В момента Радомир метали произвежда месечно от 500 до 800 т продукция. Директорите смятат, че държавата убива производителите посредством монополистите НЕК и Булгаргаз. Ако тя не предприеме мерки за ценообразуването на електроенергията и газа, производителите ще фалират, смятат от Радомир метали.
Източник: Пари (15.05.2003)
 
По експертни оценки в България годишно се продават около 10 млн. кв. метра облицовъчни плочки (подови и стенни), като близо 45% от продажбите са от внос. Същевременно в чужбина се продават около 6 млн. кв. метра плочки made in Bulgaria, като основната част от това количество е произведено в „Хан Аспарух“ - Исперих. С износ за около 45.6 млн. долара (по данни за 2001 г.) секторът на керамичните продукти заема 27-о място в експортната листа на страната. Керамични плочки в България се произвеждат в пет предприятия - „Хан Аспарух“ АД - Исперих, „Хан Омуртаг“ АД - Шумен, „Подова керамика“ ООД - Монтана, „Изида“ АД - Елин Пелин. Производителите на теракота „Рока България“ (бившето предприятие „Фаянс“ АД - Каспичан) са с предмет на дейност производство на санитарна керамика. От някогашните производители единствено „Изида“ работи символично и в момента е в процедура по несъстоятелност. Два на пръв поглед противоположни извода могат да се направят за развитието на сектора през последните години. От една страна, Производството намалява при относително стабилно потребление (около 1.1 кв. м на човек от населението) вследствие на по-евтиния внос, а от друга - след приватизацията на основните мощности българската продукция претърпя сериозна промяна и вече е съизмерима по качество с вносната. „Целият отрасъл е в развитие, всички инвестират, всички ползват чужди дизайнери и чужди глазури“, илюстрира ситуацията изпълнителният директор на „Подова керамика“ в Монтана Константин Христов. Това е положителната страна от присъствието на частния бизнес и от конкуренцията в бранша през последните години. „Преди години произвеждахме първо и второ качество, сега залагаме основно на първото, казва изпълнителният директор на „Рока България“ Росен Филипов. Според неговото мнение в производството всяка година има новости и инвестициите са неизбежни, ако искаш да останеш на пазара. По данни на специалисти от бранша масираният внос от чужбина е факт след 2000 г. „Ако тази тенденция продължи, нищо чудно българският пазар да остане за вносните изделия, докато българските производители се ориентират изцяло за експорт“, казва Спас Шопов, изпълнителен директор на „Хан Аспарух“, Исперих. По неговото мнение работата на международния пазар е по-благодатна, защото в много по-голяма степен може да се прогнозира, докато на вътрешния нещата стоят по-различно. В момента исперихското предприятие реализира в чужбина над 70% от продукцията си. Заради по-евтината конкуренция от чужбина един от другите основни производители в страната - „Рока България“, която традиционно работи за вътрешния пазар, неотдавна престана да произвежда стенни плочки. „От 2000 г. насам не използваме пълния си капацитет, защото реализацията е затруднена. Работим с около 80% от капацитета си“, казва Росен Филипов. „Рока България“ произвежда по около 1 млн. кв. метра плочки годишно при капацитет 1.4 млн. кв. м. Повечето от „задграничните“ плочки, които се продават на нашия пазар, са с Неясен произход смятат производители. „Основният проблем на сектора е нерегламентираният внос“, казва Константин Христов. Според него в България се продава главно продукция, която е изкупена като стокови количества от чужбина (изостанали количества от определени партиди) и затова може да се конкурира ценово с българската. Твърде малко е количеството, което влиза като редовно производство на някоя реномирана западна компания и то на практика не влияе на пазара, смятат експерти. От друга страна, в митническата тарифа съществуват около 20 позиции, които се отнасят до керамичните изделия и така всеки може да си посочва произволни цени на вноса, коментират специалисти от бранша. При това задачата на българските производители е затруднена, защото „трябва да се превъзмогне настроението на българските потребители към родната продукция - за тях българското е евтино и некачествено“, смята Росен Филипов. Според него при конкуренцията в този сектор „трябва да се преборят имена в бранша“. Според Константин Христов обаче голяма част от вносната продукция само носи марката made in Spain или made in Italy, но всъщност е с неясен произход. Ниските цени на вносната продукция, с които те печелят конкуренцията на българския пазар, е и заради т.нар. доларови икономики - тези, чиито разходи са основно в американска валута, смята Спас Шопов. И ако българският пазар е силно повлиян от евтин внос по различни канали, производителите в страната трудно могат да отговорят с адекватно намаляване на цените на своята продукция основно заради цената на природния газ и суровините. „Единствената ни алтернатива за снабдяване с природен газ е „Булгаргаз“, който може да диктува всякакви условия на клиентите си“, казва Росен Филипов. Според него през последната година цените са останали относително стабилни, но възможностите да се договарят други условия за доставките като отложено плащане, разсрочване и други са силно ограничени. Взаимоотношенията на производителите с газовия монополист определено са претърпели Еволюция през последните години Докато преди време масовото оплакване беше от високите цени на горивото, сега то е видоизменено така: „Цените може и да са високи, но е добре поне да не се променят често.“ Според различни оценки цената на горивото съставлява между 20 и 24% от себестойността на готовата продукция. Още толкова се плаща за суровината, която е другият важен компонент при производството на керамични плочки. По данни на производителите една от причините за евтиния внос на чужди плочки в България е именно фактът, че те са изработени от т.нар. червена маса. Повечето български производители предпочитат да работят с бяла маса, която е по-ценена и на Запад, но е няколко пъти по-скъпа. И непрофесионалното око може лесно да разбере от каква суровина са изработени плочките - след изпичане червената маса стои кафява на гърба на плочката, докато при бялата гърбът е кремав. Мненията на производителите се разделят по отношение на това трябва ли българското производство да има специална защита. Някои откровено настояват за правителствени протекционистични мерки. Те смятат, че кабинетът трябва да въведе защитни мита върху вноса. Според Константин Христов възможно е държавата да въведе сезонни такси при вноса, така че при най-силните месеци за пазара - през пролетта и лятото, българското да е предпочитано. Росен Филипов обаче е на мнение, че такава мярка би била по-скоро нежелателна. „На европейския пазар, където границите падат, трябва да сме конкурентни на чуждата продукция“, мотивира мнението си той. Основните производители в бранша Един от основните производители в бранша е бившата „Фаянс“ - Каспичан, която бе приватизирана през 1997 г. Тогава швейцарската фирма „Керамик холдинг Лауфен“ закупи 51% от каспичанското предприятие, а през 1999 г. придоби още 26% от него. В края на 1999 г. мажоритарният пакет от „Керамик Лауфен“ бе закупен от испанската компания „Рока“ и така каспичанското предприятие стана испанска собственост. Понастоящем името на фирмата е „Рока България“. Повечето от останалите фирми в бранша бяха приватизирани по линия на масовата приватизация. Така елинпелинското дружество „Изида“ стана собственост на бившия приватизационен фонд „АКБ Форес - социален“, контролиран от бизнесмена Николай Банев. Зад РМД „Изида Спас Шопов, изпълнителен директор на „Хан Аспарух“ - Исперих. Седемдесет процента от нашата продукция е за износ. Пазарите ни са във Франция, Холандия, Англия, Белгия, дори Испания. От целия български износ - около 6 млн. кв. метра, близо 5.5 млн. са от „Хан Аспарух“. Предприятието ни е единственият производител в бранша, сертифициран по ISO. Ако тенденцията на внос на евтини плочки у нас продължи, нищо чудно българският пазар да остане за чуждите производители, а българските да се пренасочат изцяло за износ. Росен Филипов, изпълнителен директор на „Рока България“. Ние произвеждаме само подови плочки и 95% от продукцията ни е за вътрешния пазар. Имаме малък износ главно в Румъния и Македония. От 2000 г. насам не използваме пълния си капацитет, защото продукцията не се реализира. През последните години произвеждаме средно по около 1 млн. кв. м при капацитет от 1.4 млн. кв. м. До 1999 г. произвеждахме и стенни плочки, но се отказахме заради старо оборудване. Притиснати от конкуренцията, през последните години българските производители работят много за дизайна и качеството на продукцията. В този тип производство предимството евтина работна ръка не съществува, защото автоматизацията е висока. Константин Христов, изпълнителен директор на „Подова керамика“ - Монтана. Произвеждаме подови и стенни плочки, както и фризове. Капацитетът на предприятието е 270 хил. кв. метра месечно. Използваме максималния капацитет и работим със 100% натоварване на мощностите. Цените на продукцията ни не са променяни от 1999 г. Цените са между 9.9 и 12 лв./кв.м. Изнасяме главно за Италия и балканските страни. Основният проблем на бранша е от нерегламентирания внос. Проблемът е, че повечето вносни продукти ползват името испански или италиански, но не са с гарантирано качество.
Източник: Капитал (25.05.2003)
 
ТЕЦ-София започна проект за рехабилитация на мрежата на стойност 114 млн. EUR, съобщи изпълнителният директор на дружеството Валентин Димитров. От средствата 30 млн. EUR са заем от ЕБВР, 26 млн. EUR са заем от СБ, 30 млн. EUR са грант от Международния фонд за АЕЦ Козлодуй и 25 млн. EUR са собствени средства. Пет години е гратисният период, а срокът на изплащане е 15 г. За т. г. очакваните инвестиции са 18 млн. EUR. В момента 60 млн. лв. от дълга на Топлофикация-София към Булгаргаз са разсрочени за пет години. 30 млн. лв. са текущи задължения към газовото дружество.
Източник: Пари (28.05.2003)
 
Стъкларското предприятие Белопал в Белослав е натрупало дългове за над 12 млн. лв. към Булгаргаз. Близо 3 млн. лв. са задължения на фирмата към други компании. Вече 39 седмици продължава съдебната сага по искането за обявяване на процедура по несъстоятелност на Белопал. Делото веднъж мина всички инстанции. Варненските окръжни и апелативни магистрати отказаха да удовлетворят иска на Булгаргаз и АДВ и обявиха, че затрудненията на фирмата не са фатални. Върховният касационен съд обаче върна делото за ново разглеждане с мотив за множество нарушения. Според ВКС апелативните магистрати във Варна неправилно са обявили, че натрупаните към онзи момент над 10 млн. лв. може да се погасят с активи в размер на 23 млн. лв. Грешката на съдиите е, че са взели предвид общите, а не краткосрочните активи, които са за 3.406 млн. лв. Магистратите не са отчели и факта, че от датата на подаване на молбата на ищците до постановяването на решението десетократно е увеличен дългът на дружеството. Делото вече е върнато в Апелативния съд във Варна, но на първото заседание не му беше даден ход. Междувременно Белопал смени седалището си от Белослав в Търговище. На 22 май т. г. е сменен и директорът на фирмата.
Източник: Пари (29.05.2003)
 
Бившият зам. -министър на финансите Гати ал Джебури е все още председател на Съвета на директорите на "Булгаргаз", съобщи министърът на енергетиката Милко Ковачев. При мен няма депозирана молба от г-н Ал Джебури за освобождаване от длъжността, която той заема от 2001 г., добави енергийният министър. Ковачев декларира вчера, че бившият зам.-финансов министър не е лобирал пред него за която й да било българска или чужда компанията. Гати ал Джебури подаде оставка в края на миналата седмица с мотива, че иска да има повече време за семейството си и личния си бизнес. Преди да стане зам.- министър на финансите, Гати ал Джебури беше зам. шеф на закритата в края на 2001 г. Агенция по енергетика, припомниха от енергийното министерство.
Източник: Монитор (05.06.2003)
 
Заместник-финансовият министър Красимир Катев ще стане шеф на борда на директорите на "Булгаргаз" на мястото на Гати ал Джебури.. Енергийният министър Милко Ковачев е подготвил заповедта за назначаването му като член на борда. Още на първото събрание се очаква Катев да бъде избран за шеф на съвета на директорите. Красимир Катев в момента е и член на съвета на директорите на Банковата консолидационна компания (БКК).
Източник: Сега (12.06.2003)
 
Гледат делото за фалита на "Химко" на 18 юни в Окръжния съд във Враца, съобщи съдия Румяна Симеонова. Делото бе образувано по искове на Булгаргаз и НЕК заради задължения на торовия завод в размер на над 100 млн. лв. Съдебни искове към ръководството на "Химко" водят и бивши работници на завода, както и синдикални организации.
Източник: Дума (12.06.2003)
 
Цената на природния газ да бъде намалена средно с 21 лв. за 1000 кубически метра от юли, предлага "Булгаргаз" на Държавната комисия за енергийно регулиране. В момента цената на синьото гориво е 287.19 лв. за 1000 куб. метра, като цените бяха повишени от началото на април. Предстоящото намаление се дължи на поевтиняването на долара от началото на април спрямо еврото и оптимизиране на разходите на газовата компания, обясни заместник-министърът на енергетиката Илко Йоцев. От април досега щатската валута поевтинява с около девет процента.
Източник: Дневник (17.06.2003)
 
За 2002 г. в обекти на Булгаргаз са вложени 18 млн. лв. През тази година средствата ще се удвоят и от 2004 г. ще нарастват още, прогнозират в министерството на енергетиката. Поне година ще се подготвя анализ дали е ефективна приватизацията на Булгаргаз и кога. Дружеството трябва да остане държавно по-дълго време, за да изпълни инвестиционната си програма. МОЖЕ би ще има облигационна емисия на Булгаргаз, съобщи зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев.
Източник: Пари (19.06.2003)
 
Овергаз Инк. е постигнал с Булгаргаз договореност за финансов лизинг за строителството на отклонението под високо налягане от Северния клон на газопровода Русия - България до газоразпределителните станции на Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. Обектите са включени в инвестиционната програма на Овергаз за 2004 г. Успоредно със строителството на отклоненията ще започне изграждането и на вътрешноградските разпределителни мрежи, съобщиха източници от община Велико Търново.
Източник: Пари (19.06.2003)
 
Имаме писмо от „Газпром" с предложение доставките за България да се поемат от „Овергаз", зояви енергийният министър Милко Ковачев. Идеята била „Овергаз" да замени дъщерната фирма на „Газпром" - „Топенерджи", с която „Булгаргаз" има договор за внос на гориво до 2010 г. При това цената на газа за България нямало да се промени. „Овергаз" смята да вложи част от печалбата в битовата газификация у нас. „Газпром" притежава 100% от „Топенерджи" и 50 % от „Овергаз". Сегашният ни договор с Москва предвижда, ако „Топенерджи" отпадне от доставките, вносът за България да продължи без посредници директно от „Газекспорт".
Източник: Труд (23.06.2003)
 
"Газпром" е изпратил писмо до "Булгаргаз" с предложение доставките на руски природен газ в България да се поемат от "Овергаз", съобщи енергийният министър Милко Ковачев. Писмото е от "Газекспорт". Ковачев обясни, че предложението ще се обсъди. Акционер в "Овергаз" с 50 на сто е "Газпром". Идеята е "Овергаз" да замени дъщерната компания на "Газпром" "Топенерджи", която има договор за внос с "Булгаргаз" до 2010 година. В момента "Топенерджи" купува газ от "Овергаз" и продава на "Булгаргаз". При посещението си в България през март руският президент Владимир Путин заяви, че броят на посредниците при доставките на руски природен газ може да бъде намален, което ще се отрази и върху цената му. По думите българската страна трябва да избере от кого да купува. През "Топенерджи" минават около една трета от доставките на природен газ. Промяната в цената на суровината няма да има, прогнозира Ковачев. Експерти коментираха, че решението само "Овергаз" да остане в доставките на руски природен газ е политически въпрос, който трябва да бъде обсъден и от правителството. В същото време намаляването на броя на посредниците при доставките е свързано с обявената политика от ръководителя на "Газпром" Алексей Милер да търси добавена стойност от всички дистрибутори на дружеството и дори да закрие онези, които не носят такава печалба. От около година "Газпром" затяга контрола над посредниците по цялата верига от газовите кладенци в Туркменистан до клиентите в Централна и Западна Европа. В бъдеще "Топенерджи" ще играе ролята на диспечерски център за управление на транзита на руски природен газ през България и по проекта "Син поток". Договорът на "Булгаргаз" с "Газпром" предвижда, ако "Топенерджи" отпадне от доставките, вносът да продължи чрез "Газекспорт".
Източник: Дневник (23.06.2003)
 
3.664 млн. лв. е печалбата на Неохим АД-Димитровград, сочи одобреният годишен финансов отчет на дружеството. След облагане с данъци нетният финансов резултат е 2 632 млн. лв., което е с близо 1 млн. лв. по-малко в сравнение с предходната година. Приходите от дейността на дружеството са 125 311 000 лв., а разходите за дейността са 121 661 000 лв. Задълженията на химкомбината към Булгаргаз са 1"9 млн. лв. През октомври м. г. е договорено разсрочено изплащането им. Продажбите на Неохим АД - главно амониеви торове, запазват нивото от предходната година - около 429 хил. т. Основна част, 61%, от торовете се продават на вътрешния пазар. Продажбите на международния пазар са спаднали с около 5%. На дружеството са наложени екологични глоби за 16 000 лв. Дружеството NeochimSAВ в Одрин ще бъде закрито до края на т. г. Ликвидацията му няма да донесе загуби за Неохим, смятат от борда на директорите. Торовият завод има още една дъщерна фирма, регистрирана в Турция - NEOCHIM LTD, която ще остане.
Източник: Пари (30.06.2003)
 
Стъкларският завод в Белослав влиза в несъстоятелност след тригодишна съдебна одисея - такова решение е взел Варненският апелативен съд на 18 юни. На практика магистратите отмениха предишното решение от 12 април 2001 г. на Окръжния съд във Варна, който не допусна фалита на дружеството. Като начална дата за неплатежоспособността на стъкларския завод съдът приема датата 30 септември 1999 година. Вече е назначен и временен синдик. Постоянен синдик ще бъде избран на първото общо събрание на кредиторите. То ще бъде на 15 юли във Варна. С решението си Апелативният съд допуска възбрана върху всички недвижими имоти на дружеството, което не работи вече повече от година и половина. С решението си апелативният съд е отхвърлил искането на "Булгаргаз" за едновременно обявяване на дружеството в неплатежоспособност и в несъстоятелност и за прекратяване на дейността му. Съдът е отхвърлил и искането на газовия доставчик за запорирането на цялото имущество на стъкларската фирма.
Източник: Банкеръ (30.06.2003)
 
Врачанският окръжен съд отхвърли исковете за обявяване в несъстоятелност на Химко АД на НЕК и Булгаргаз АД. Булгаргаз АД поиска обявяване в несъстоятелност за Химко за дългове в размер на 69.4 млн. лв. , а НЕК за 33,4 млн. лв.
Източник: Монитор (04.07.2003)
 
Преди 2007 г. нов доставчик на природен газ за страната, различен от "Газпром", може да се появи, ако доставя поне 25% от годишното потребление на България. Другата възможност е да изгради връзка с европейска държава, която получава същия процент от потреблението си от алтернативен доставчик, различен от руската компания. Това заявиха по време на семинар за газификацията вчера от "Булгаргаз". С влизането на България в ЕС монополът на "Булгаргаз" автоматично ще отпадне. Той обаче ще остане единственият оператор на националната мрежа, като се оттегли от всички търговски операции по доставка на природен газ. Само 4% от общото потребление в България сега се осигуряват от газоразпределителните компании. Темповете на развитие на този пазар са бавни, но потенциалът му е висок, казаха от Държавната комисия по енергийно регулиране (ДКЕР). Очаква се битовите потребители в първите два региона, за които се издаде лиценз, да са около два милиона. В момента битовите абонати в България са само 1500. Спечелилите търга компании ще имат лиценз за 35 години.
Източник: Сега (09.07.2003)
 
ЗАПОВЕД № 300-3-133 от 13 юни 2003 г. На основание чл. 35, ал. 1 и 2 ЗКИР във връзка с § 3, ал. 1, т. 4 от Наредба № 14 от 2001 г. за съдържанието, създаването и поддържането на кадастралната карта и кадастралните регистри и искане до Агенцията по кадастъра, вх. № 94-104 от 10.VI.2003 г., от Константин Коларов откривам производство по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри на имоти - база на "Газстроймонтаж" (№ 280) и складова база на "Булгаргаз" (№ 68) в землището на с. Яна, район "Кремиковци", Столична община, област София. Границите на района са в съответствие с границите, установени в картата на възстановената собственост на с. Яна, район "Кремиковци", София. 1. Правоспособното лице, на което се възлага изработването на кадастралната карта и кадастралните регистри за района, е инж. Константин Иванов Коларов, вписан в регистъра по чл. 12, т. 7 ЗКИР със заповед № 434 от 19.VI.2001 г. на изп. директор на Агенцията по кадастъра. 2. Графикът за извършване на дейностите е обявен в сградата на район "Кремиковци". 3. В срок 30 дни от обнародването на заповедта собствениците са длъжни да означат на сови разноски границите на поземлените имоти, намиращи се на територията на района, в съответствие с актовете за собственост. Изпълнителен директор: Цв. Боев
Източник: Държавен вестник (11.07.2003)
 
Стъкларското дружество в Белослав Белопал дължи минимум 18. 950 млн. лв. на различни фирми и агенции, сочи справката на задълженията по книгите му. Това съобщи временният синдик на фирмата Георги Будев на първото общо събрание на кредиторите вчера. Държавен вестник обяви откриването на производство по несъстоятелност на Белопал на 7 юли тази година. На първото общо събрание вчера не бе избран комитет на кредиторите. За постоянен синдик е назначена Елвира Тончева от Софийската адвокатска колегия. Гласувано й е месечно възнаграждение от 500 лв. Най-големият кредитор на белославското предприятие е Булгаргаз. Компанията според книгите в Белопал има да получава 10.807 млн. лв. Според газовото дружество обаче задълженията са близо 13 млн. лв. Вземанията им са необезпечени. Кредитори по-горен клас с обезпечения са Електроразпределение-Варна с 1.916 млн. лв. и НОИ с 2.872 млн. лв. Задълженията към бюджета са 1.476 млн. лв. Белопал има задължения към SG Експресбанк в размер на 343 000 лв. Стъкларската фирма е във фактически фалит от 2000 г. През годините от 1998 г. досега дружеството отчита отрицателен нетен оборотен капитал. Размерът му към 30 юни т. г. е минус 11.470 млн. лв. Вчера Варненският апелативен съд потвърди решението на Разградския окръжен съд за откриването на процедура по несъстоятелност на Диамант-Разград. Стъкларското предприятие дължи на Булгаргаз около 12.5 млн. лв.
Източник: Пари (16.07.2003)
 
Четирите предприятия, които имат обща собственост с Химко-Враца и останаха без електрозахранване заради задължения на торовия завод към НЕК, ще строят собствена електропреносна мрежа, съобщиха от Електроразпределение-Плевен. Общо 25 000 лева ще струва осигуряването на независимо електрозахранване. Засега от ръководството на Химко категорично отказват необходимите за това кабели да преминат през площадката на комбината заради съдебните спорове с НЕК. От около месец дружествата, чието електрозахранване зависи от торовия завод, са в принудителен престой. Загубите от блокирането на производството само в Химремонтстрой и РМЗ Вратцата /които изпълняват поръчки за резервни части и оборудване за фирмите Юмикор-Белгия, Петрохимия-Сърбия и за Булгаргаз/ са в размер над 1 млн. лв. Двете дружества ползват дневно ток с мощност между 1 и 1.5 МВт.
Източник: Пари (16.07.2003)
 
Европейската комисия ще финансира безвъзмездно с 1,5-2 млн. евро предпроектното проучване за изграждане на газопровода от Каспийския регион за Централна и Западна Европа през България, известен като проект "Набуко". Това съобщиха от Министерството на енергетиката. Идеята за газопровода е на газовите дружества на Румъния (Трансгаз), България (Булгаргаз), Турция (БОТАШ), Австрия (ОМV) и Унгария (МОЛ), а преговорите между компаниите са започнали през ноември 2002 г. Предварителният график за изпълнение на проекта "Набуко" предвижда следните етапи - предпроектно проучване 2003-2004 г., финансиране и работно проектиране 2005-2007, строителство 2008-2012. По предварителни оценки ориентировъчната дължина на трасето е 4000 км., а очакваното потребление е 20-25 млрд. куб. м. газ годишно. По предварителна оценка цената на строежа е 4,5-5 млрд. евро. На наша територия дължината на газопровода е около 400 км с две компресорни станции.
Източник: Новинар (18.07.2003)
 
12 млн. лв. собствени средства ще инвестира през 2003 г. "Булгаргаз" в единственото в България хранилище за природен газ "Чирен". Това са 42% от планираните инвестиции на газовата компания за 2003 г. Модернизацията на технологиите и обновяването на основните фондове на газохранилището ще бъдат финализирани и официално открити през октомври т.г., заяви изпълнителният директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов.
Източник: Стандарт (22.07.2003)
 
"Булгаргаз" започва преговори с "Газпром" за подписването на споразумение за увеличаване на транзита на руски природен газ в региона. Представители на "Газпром" се очакват да пристигат в България в понеделник, съобщиха от българската газова компания. Руската делегация се ръководи от члена на управителния съвет на "Газпром" и генерален директор на "Газекспорт" Александър Медведев. През март при посещението на руския президент Владимир Путин в България бе подписан меморандум за споразумение по транзита, като руската страна заяви готовност за увеличаването му от 12 млрд. на 18 млрд. куб. м. "Очаквам от "Газпром" мнение по договорите за доставчика на руския природен газ у нас за развитието на газовия пазар, а също по използването на газопровода за Гърция за газификация на Югозападна България, коментира енергийният министър Милко Ковачев.
Източник: Дневник (25.07.2003)
 
Експертите от Газекспорт предложиха Булгаргаз да участва като миноритарен акционер в различни газови дружества с общинско участие у нас, например в София или Варна, където лицензи за доставка на газ има частната компания Овергаз.Това съобщи зам.-министърът на енергетиката и енергийните ресурси Илко Йоцев. Булгаргаз няма за предмет на дейност битовото газоснабдяване, но законът не забранява да участва като миноритарен акционер с 20-25%, защото за дружеството не е безразлично как се развиват газовите компании в страната, коментира зам.-министърът. В момента се изготвя стратегически анализ дали да се пусне облигационна емисия за Булгаргаз, дали да се увеличи капиталът на дружеството, за да се привлекат инвестиции, или да се пуснат определени привилегировани акции. Обявен е конкурс за изготвяне на кредитен рейтинг на дружеството, каза Илко Йоцев.
Източник: Пари (30.07.2003)
 
"Булгаргаз" и "Газекспорт" могат да учредят съвместно дружество, което да изгражда новите участъци на транзитните газопроводи за Сърбия и Гърция и да събира таксите за преноса на руски природен газ. Това е един от вариантите за споразумение по транзитните такси, обсъждан между двете компании, съобщи зам. енергийният министър Илко Йоцев. Представители на "Булгаргаз" и "Газекспорт" обсъждаха изпълнението на меморандума към договора за увеличаване на транзита на руски природен газ, подписан при посещението на президента Владимир Путин в България през март. Нито Йоцев, нито други представители на министерството пожелаха да уточнят коя от страните е предложила такава структура. Според руските медии новата политика на "Газпром" е да създава смесени дружества не само за доставките, но и в транзита на гориво от Централна Азия до Западна Европа. Руският газов концерн обещава инвестиции в модернизацията на мрежите, която ще осигури пренасянето на по-големи количества. "Газекспорт" е дъщерно дружество на "Газпром" и се занимава с транзита на горивото до страните, в които компанията има договор за доставки. Руската страна многократно е настоявала за въвеждане на пазарни цени на транзита като условие да инвестира в системата за пренос. Годишната транзитна такса, която "Газекспорт" плаща на "Булгаргаз", е около 140 млн. лв. След извършваните от дружеството инвестиции остатъкът от тази сума отива в бюджета. Ако бъде създадено смесено дружество с "Газекспорт", то ще засегне преди всички постъпленията в бюджета, но, от друга страна, ще подобри възможностите за инвестиции на "Булгаргаз". В случай че двете страни се споразумеят за новата структура, българската газова компания ще трябва да уведоми Държавната комисия за енергийно регулиране за участието си в новото дружество и да иска промяна в сегашния си лиценз за транзит. От комисията коментираха, че контролират сигурността и надеждността на доставките и изпълнението на задълженията по лиценза, но не се интересуват от компанията, която го притежава. Оттам припомниха, че цените на транзита не се следят и това е европейска практика. Засега остава неясно какви дейности ще развива новото дружеството, но при всички случаи то ще засили още повече руските позиции на българския газов пазар.
Източник: Дневник (31.07.2003)
 
Избраха нов член на съвета на директорите на Булгаргаз, след като Гати ал Джебури беше освободен от длъжността председател на борда, съобщиха от енергийното министерство. Новият зам.-министър на финансите Нахит Зия ще попълни членския състав на СД на Булгаргаз до петима души, но не е ясно дали ще бъде избран и за председател. В момента изпълняващ длъжността е зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Бордът на газовия монополист ще си избере шеф на следващото си заседание, което ще се проведе след 18 август, казаха от енергийното министерство.
Източник: Пари (08.08.2003)
 
"Българска солна компания - Канотранс" ще изгради в началото на следващата година първия завод за производство на фина рафинирана сол в страната, съобщи управителят на "Канотранс холдинг" Тони Икономов. Той обясни, че заводът ще бъде разположен на площ от 30 дка в Провадия, а до въвеждането му в експлоатация в него ще бъдат инвестирани 8 млн. долара. Капацитетът на завода ще бъде 60 хил. тона фина рафинирана сол на година. Годишното потребление на трапезна сол в България е 40 хил. тона. Солта ще се произвежда чрез изпаряване на разсол, който "Канотранс" ще купува от "Провадсол" АД. Дружеството "Провадсол" е собственост на "Солвей Соди". Вече има сключен двегодишен договор, съгласно който "Провадсол" ще доставя на "Българска солна компания - Канотранс" 300 хил. тона разсол на година. За процеса на производство ще са нужни и изгорелите газове от газовите компресори на газовия пръстен в Провадия. Икономов каза, че в момента текат преговори с "Булгаргаз" за цената на остатъчния продукт. Каквато и да е тя обаче, ще е по-ниска от цената на нафтата. Според предварителните разчети използването на изгорелите газове ще поевтини производството с 20%. Изграждането на първия завод за производство на фина рафинирана сол в страната ще има за резултат преустановяване на вноса на трапезна сол, защото ще предложим конкурентни цени при същото качество, каза също Икономов. В момента "Българска солна компания - Канотранс" държи пазарен дял от 50% на пазара за трапезната сол в страната. Солта, която се пакетира в страната, е основно от внос от Румъния и Украйна. Българската компания "Черноморски солници" произвежда у нас морска кристална сол чрез слънчево изпарение на морската вода. През 2000 г. 80% от единственото по рода си солодобивно предприятие в България станаха собственост на "Булсол" АД срещу 1757 хил. долара. Година по рано от "Черноморски солници" ЕАД се отдели дружеството "Поморийски солници", което все още е държавно и е в тежко финансово състояние.
Източник: Дневник (08.08.2003)
 
Платформата за добив на газ на "Петреко България" ще бъде готова до 15 октомври, съобщи изпълнителният директор на дружеството Дориета Ангелова. Така на практика изграждането на съоръжението ще се забави с около месец и половина. Ангелова обясни, че забавата се дължи на това, че не всички доставки от чужбина пристигат по график. Компанията "Петреко Сарл", регистрирана в Люксембург, която е едноличен собственик на "Петреко България", подписа през 2001 г. концесионен договор с бившата Държавна агенция за енергетика и енергийни ресурси, сега Министерство на енергетиката, за разработване и добив на природен газ от находище "Галата". Находището е открито през 1993 г. и е на 23 км от сушата. До този момент "Петреко Сарл", чиито собственик е британската компания "Мелроуз рисорсиз", е инвестирала в страната около 34 млн. долара. Предвижда се, докато започне добивът на газ в блок "Галата" в началото на следващата година, сумата да надхвърли 60 млн. долара. Запасите от природен газ, които могат да бъдат извлечени от блок "Галата", са изчислени на 1.5 млрд. куб. метра и ще бъдат изчерпани през следващите шест години. "Петреко" има подписано споразумение с "Булгаргаз", даващо й възможност за самостоятелна дистрибуция на газ, за допълнителни количества над определените 1.5 млрд. куб. метра лимит. Споразумението предвижда компанията да може да предлага природния продукт на крайните клиенти, като използва транспортната схема на "Булгаргаз". При добри допълнителни количества "Петреко" ще участва в газификацията на някои райони във варненска област. През март тази година "Петреко България" договори с "Булгаргаз" и параметрите за продажба на природен газ, който ще се добива във варненското находище. По силата на това споразумението държавната газопреносна компания ще купува по 400 млн. куб. метра газ през първите три години от експлоатацията на находището по цена от около 92 - 97 долара за хиляда куб. метра.
Източник: Дневник (12.08.2003)
 
Враца се размина на косъм от взрив, след като пожар горя до най-голямото газохранилище на Балканите край врачанското село Чирен. Огънят избухнал на няколко километра от опасното депо към 21,15 ч в понеделник. Пожарът бушувал до магистралния газопровод към Враца, от който се захранват циментовият завод в Бели извор, "Химко" и други промишлени предприятия. Да гасят пламъците се втурнали 40 души от село Чирен. На помощ се притекли 3 противопожарни екипа, служители на Гражданска защита и Горското. Огнената стихия е овладяна едва към полунощ.
Източник: Стандарт (13.08.2003)
 
Заместник-председателят на Върховния касационен съд Благовест Пунев е роден през 1948 г. в Пещера. Завършил е право в Софийския университет. Над 30 г. решава граждански спорове. Минал е през всички нива на съда. Решава дела във Върховния съд от 1990 г., като преди това е бил зам.-шеф на Пазарджишкия окръжен съд. През 1992 г. оглавява четвърто отделение на ВС, а от 1996 г. е негов зам.-председател. Повече от Ю г. е арбитър към арбитража на Българската търговско-промишлена палата. Член е на Висшия съдебен съвет. - Г-н Пунев, увеличението на съдебните такси няма ли да ограничи достъпа на българите до правосъдие? - Разбирането, че правосъдието трябва да е евтино, е популизъм. Това е висококвалифициран, интелектуален труд, който не може да се оценява евтино. Освен това гражданинът или търговецът трябва да прецени дали интересът му заслужава да заведе дело, да плати такси и адвокатски хонорар. Той трябва да има предвид и вероятността да не спечели. Сега сме затрупани с огромен брой спорове между граждани или фирми за малки суми. Само през миналата година 48-те граждански съдии от Върховния касационен съд са решили 13 000 дела. Всеки е отсъдил по 300 казуса, което е неприемливо за Върховния съд число. - Защо съдебните такси се повишиха сега? - От приемането им през 1992 г. те не са актуализирани, а само коригирани съобразно инфлацията. Основното е, че таксата върху паричните искове по граждански и търговски дела остава непроменена - 4% от цената на иска (от сумата, за която се спори - бел. авт.). Новото е, че се въвежда минимум. Гражданите дължат винаги 100 лв. такса независимо от размера на иска, стига да е до 2500 лв., а търговците -300 лв. за спорове до 7500 лв. В тези случаи 4-те процента не важат. Ново е и облекчението при споровете за големи суми За исковете до 60 000 лв. таксата е 4% от цената им. При дела до 100 000 лв. таксата за горницата над 60 000 лв. не е 4%, а 3,5. От 100 до 500 000 лв. става 3%, а над 500 000 лв. - 2%. С "падащата" такса правосъдието по спорове за огромни суми става достъпно. - В практиката на съда има ли такива казуси? - Разбира се. През 1993 г. бе заведен частичен иск за 1 млрд. лв., т. е. не за цялата сума. "Мултигруп" претендираше за дълга на "Химко", който "Булгаргаз" й бе прехвърлил. Има дела за значителни суми, особено търговски. - Доста се говори за високите такси при обжалване на данъчни актове. - При тях, както и при други казуси, е въведена диференциация - за едни и същи спорове таксата за граждани е по-ниска от тази за търговците. Например при обжалването на данъчни актове гражданинът плаща 150 лв., а фирмата -1000 лв. Взето е предвид, че финансовите възможности на фирмите са едни, а на хората - други. Освен това интересът на фирмите винаги по-голям - става въпрос за данъчни актове, с които се определят данъци за десетки, стотици хиляди левове. - Високите такси ще ограничат ли опитите за злоупотреба с правото да се водят дела? - По принцип високите такси мотивират към сериозно отношение към правораздаването. У нас има алтернативни форми на правосъдие - арбитражните съдилища, които са по-евтини и по-бързи, но търговците рядко ги ползват. Арбитражът към бтпп годишно гледа около 200 спора - незначителен брой въпреки значителните му предимства - по-евтино правосъдие от съдебното, приключващо на една, а не на три инстанции, с окончателно решение, което не подлежи на обжалване и се изпълнява след постановяването му. Но за да се обърнат към арбитражен съд, търговците трябва изрично да запишат в договорите си арбитражна клауза - ако възникне спор, той ще бъде отнесен към арбитраж. - Какви са таксите в другите държави? - Никъде правосъдието не е евтино. Особено в Англия и САЩ, където ролята на адвоката е огромна - без него е невъзможно да водиш граждански процес. А там адвокатските хонорари са от 250 до 400 долара на час. - Таксите в бюджета на магистратурата ли влизат? - Не, в централния бюджет. Съдебната система се издържа и от съдебните такси, но основният източник е бюджетната субсидия. - Одобрявате ли промените в конституцията за магистратурата, които депутатите ще гласуват наесен? - Предложените изменения са положителни, но козметични. Трябва да са по-радикални, по-задълбочени, да са доведени докрай. Добре е, че се въвежда възраст - 65 г., при която отпада несменяемостта на магистратите и се премахва общата формулировка за пенсиониране като основание за освобождаване. Но ако магистрат влезе в пенсионна възраст, неговият ръководител може във всеки един момент да го предложи за пенсиониране. Това не гарантира независимостта на магистрата - има опасност началникът му да влияе върху решенията, които взима. Това важи и за членовете на Висшия съдебен съвет - трябва да има максимална възраст, при която магистрат може да стане член на съвета. Например 60 г., защото мандатът на членовете е 5 г. - Одобрявате ли мандата за ръководителите на отделните звена в магистратурата? - Да, но не е ясно дали ръководителят на един съд например трябва да напусне, ако навърши пенсионна възраст, или ще довърши мандата си. Или трябва да се въведе максимална възраст, или да се предвиди, че при навършване на 65 г. той няма да бъде освободен, а ще довърши мандата си вече не като магистрат, а като ръководител. Не е ясен и начинът, по който ще се избират тези ръководители -по еднолично предложение на по-горния ръководител или с конкурс, който е гаранция срещу субективизъм. Освен това не е изяснен и въпросът с мандата на заместник-ръководителите и председателите на отделения. Не е ясно следват ли те мандата на шефа на съда, или са независими от него - дали ако ръководителят на съда бъде сменен преди изтичането на 5-годишния му мандат, заместниците му запазват постовете си или се избират нови. Според промените несменяемостта на магистрат отпада и при трайна невъзможност да изпълнява задълженията си. Трябва да се изясни какво означава невъзможност - само физическа или и психическа. Може да си здрав физически, но психически да не си добре. Или пък просто да не си годен за труд. Не е ясно и кой ще я констатира - лекарска комисия, назначена от ВСС, или друг орган. - Ясно ли е другото основание за падане на несменяемостта - системно неизпълнение на служебните задължения и действия, уронващи престижа на съдебната власт? - Не, формулировката е много обща и може да се изпълни с всякакво съдържание. Дори има риск да се използва за разправа с неудобни магистрати. През 1994 г., когато бе приет законът за съдебната власт, в него фигурираше съшият текст. След това той бе обявен за противоконституционен. Сега ако този текст влезе в конституцията, Конституционният съд не може да го заличи. По-добрата формулировка е "при тежко дисциплинарно нарушение или професионална непригодност". Дали са налице, трябва да се установи не от съдебния съвет, не от Върховния съд, а от Конституционния съд, който е извън съдебната власт. Защо освобождаването на несменяем магистрат да не се реши с процедура на импийчмънт, както е в САЩ. Там това го прави Сенатът, а у нас аналогични функции има Конституционният съд. Делото пред него трябва да е състезателно, с всички гаранции за справедлив процес. - Да се запази ли пълният имунитет на магистратите? - Сега имунитетът има две страни. Едната е наказателна неотговорност - магистрат може да бъде съден само за тежко умишлено престъпление, което се наказва с над 5 г. затвор. Втората е наказателна неприкосновеност - без решение на ВСС срещу него не може да започне наказателно преследване. Предлага се имунитетът да е функционален - магистратът да е защитен само във връзка с работата си. Иначе на общо основание ще носи отговорност за деяния, извършил като гражданин. За това настоява и Европа. Но у нас демокрацията не е достатъчно зряла и има риск това да се използва като средство за натиск върху неудобни магистрати. Може и доказателства да се изфабрикуват. Явно политическите сили не са постигнали съгласие за фигурата на независимия прокурор, тъй като тя не е предвидена в конституционните поправки. Редно е, след като се свали имунитетът на магистрат, той да се разследва от такъв прокурор. Той да се назначава за всеки казус от съдебния съвет и да се отчита само пред него. Това е гаранция, че разследването няма да бъде повлияно от централизираната прокуратура, която в едни случаи ще бъде заинтересована да се води разследване, а в други ще е против. Независимият прокурор може изобщо да не е обвинител, а само юрист.
Източник: 24 часа (14.08.2003)
 
Кредитен рейтинг ще получат три енергийни компании - "Булгаргаз", НЕК и "Марица-изток 2". В момента текат процедури по избор на агенция за оценка на кредитния им рейтинг, каза зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев.
Източник: Стандарт (19.08.2003)
 
"Булгаргаз" ще набере част от необходимите му средства за инвестиционна програма чрез пускане на облигационен заем, съобщи зам. енергийният министър Илко Йоцев. Подробностите за заема щели да бъдат обявени след време или поне след като приключи изборът на агенция, която да оцени кредитния рейтинг на националния газов монополист.
Източник: Сега (19.08.2003)
 
Прекратена е приватизацията на ловешкото дружество “Топлофикация”. От Агенцията по приватизацията отказаха информация за това имало ли избран вероятен купувач. Според запознати, причината за прекратяването на процедурата била невнесен депозит. Ловешката “Топлофикация” бе обявена за продажба в края на март 2003 година. Според данни на областната управа, към нея прояви интерес немска фирма. Те трябваше да закупят 434 891 акции, които представляват 100% от капитала на дружеството. Обещанието бе да се изплатят и дълговете на фирмата към “Булгаргаз” и “Електроснабдяване”. “След прекратяване на процедурата за приватизация отново сами ще трябва да покриваме задълженията си към кредиторите, а абонатите ни намаляват. Освен това имаме и несъбрани средства от тях в размер на около 200 000 лв., коментираха от “Топлофикация-Ловеч” ЕАД.
Източник: Посредник-Плевен (20.08.2003)
 
Софийският окръжен съд на основание чл. 223, ал. 2 ТЗ свиква общо събрание на акционерите на "Балкангаз 2000" - АД, на 1.Х.2003 г. в 11 ч. в офиса на дружеството в Ботевград, ул. Акад. Стоян Романски 2, при дневен ред: промяна в състава на съвета на директорите, като бъдат предложени - представител на "Булгаргаз" - ЕАД, Тихомир Василев Николов и Милка Йорданова Младенова за членове на съвета на директорите за срок 3 г.; проект за решение - ОС приема предложението за промяна в състава на съвета на директорите, като приема предложеното от представителя на "Булгаргаз" - ЕАД, лице за член на съвета на директорите, както и предложените Тихомир Василев Николов и Милка Йорданова Младенова за членове на съвета на директорите на "Балкангаз - 2000" - АД, за срок 3 г. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе същия ден в 14 ч., на същото място и при същия дневен ред.
Източник: Държавен вестник (22.08.2003)
 
Португалската компания Газ Натурал се интересува от приватизацията на Булгаргаз АД. Португалската компания е сред кандидатите за закупуване на гръцката газова компания DEPA.
Източник: Дневник (26.08.2003)
 
Газовият монополист "Булгаргаз" откри процедура за избор на компания, която ще трябва да извърши одит на финансовия отчет на дружеството за 2003 г. по международните счетоводни стандарти (МСС). В предмета на поръчката се включват още три позиции, като осъществяването на консултации във връзка с ефективно функциониране на системата за вътрешен контрол в дружеството и консултации по изготвяне на план за действие с оглед предстоящото въвеждане на МСС и преодоляване на съществуващи пропуски и несъответствия.
Източник: Дневник (28.08.2003)
 
"Булгаргаз" може да придобие 20-25% от акциите в газоразпределителните дружества в София и Варна, съобщи зам. енергийният министър Илко Йоцев. Компанията вече е поискала помощта на "Булгаргаз" за газификацията на Варна и София. "София газ" e 100% собственост на "Овергаз" и има 10-годишен лиценз за газоразпределение в районите Банкя и Божурище. Дружеството спечели делото пред Върховния административен съд (ВАС) срещу Държавната комисия за енергийно регулиране (ДКЕР) за получаването на лиценз за газоразпределение за районите Витоша, Панчерово и Овча купел. "Варнагаз" е смесено дружество между варненската община и "Овергаз инк", което притежава 33%. Наскоро след като спечели делата срещу ДКЕР пред ВАС, "Варнагаз" получи 10-годишен лиценз за газоразпределение за районите "Владислав Варненчик", "Младост" и "Аспарухово". В "Овергаз" с 50% участва "Газпром". "Очакваме детайлно предложение от "Овергаз", което да обсъдим", каза Йоцев. От "Овергаз" отрекоха да са отправяли подобно предложение. Нашата политика е открита по отношение на присъединяването на нови акционери и водим преговори със западни партньори, обясниха оттам. От "Булгаргаз" обясниха, че новите мита за износ на природен газ, които Русия ще въведе от следващата година, няма да се отразят върху цената му в България. Преди седмица руското правителство обяви, че ще увеличи от 5% на 30% износните мита на синьото гориво от началото на следващата година. Шесткратното покачване ще струва на "Газпром" до 1.5 млрд. долара от годишните му приходи. Средната износна цена варира между 40 и 140 долара за 1000 куб. метра. Руската страна не ни е информирала за предстоящата промяна, каза Илко Йоцев. Той посочи, че промяната ще засегне преди всичко "Газпром". Йоцев изтъкна, че "Булгаргаз" има дългосрочен договор до 2010 г. До седмица-две експертите на газовата компания ще са готови с анализ за цените на газа. Ако "Булгаргаз" иска промяна в тях, тя може да стане от 1 октомври. В момента цената на природния газ е 227.48 лв. за 1000 куб. м и беше определена през юли от ДКЕР. Според дългосрочния договор с "Газпром" цената на природния газ в България се определя на базата на средния курс на долара за тримесечен период и цените на международните пазари. В момента барел петрол се продава по 30.8 долара. Според Йоцев възможно е цените на природния газ да се задържат на сегашните равнища или плавно да се покачат.
Източник: Дневник (29.08.2003)
 
Сливенският окръжен съд на основание чл. 608 във връзка с чл. 625 ТЗ по т. д. № 142/2003 обявява в неплатежоспособност "ПГПГ" - ООД, със седалище и адрес на управление Сливен, кв. Индустриален, вписано в регистъра за търговски дружества с решение № 732 от 19.IV.2001 г. по ф. д. № 416/89, представлявано от ликвидатора Атанас Иванов Йорданов; определя начална дата на неплатежоспособността 31.III.2000 г.; открива производство по несъстоятелност на "ПГПГ" - ООД; обявява "ПГПГ" - ООД, в несъстоятелност и прекратява дейността на дружеството; назначава за временен синдик Йордан Савов Тодоров, ЕГН 6807126285, от София, като определя месечно възнаграждение в размер 1000 лв., платими от кредитора "Булгаргаз" - ЕАД, София, за сметка на масата на несъстоятелността, до провеждане на първото събрание на кредиторите; допуска обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на "ПГПГ" - ООД, Сливен; определя дата за провеждане на първо събрание на кредиторите 25.IХ.2003 г. в 10 ч. и 30 мин. в Сливенския окръжен съд.
Източник: Държавен вестник (05.09.2003)
 
Най-големият производител на стъкло у нас - завод "Диамант" бе обявен в несъстоятелност на 5 септември от Разградския окръжен съд. Това изглежда напълно логичен край за предприятието, чиито пещи не работят от август 2001 година. Тогава "Булгаргаз" му спря кранчето заради натрупан дълг от над 10 млн. лева. Според газовата компания, той вече е нараснал на 11.5 млн. лв. и разградското предприятие днес е сред десетте й най-големи длъжници. С решението на Разградския окръжен съд за обявяване в несъстоятелност се нарежда да започне и осребряване на активите на дружеството, както и разпределението на получените средства между кредиторите. Освен "Булгаргаз" сред тях фигурират още осем юридически и 74 физически лица - главно работници на предприятието. Съществува все пак възможност това да не е краят на "Диамант", тъй като акционерите му обжалват решението от 5 септември пред Върховния касационен съд (след промените в Търговския закон от юни тази година производството по несъстоятелност минава само през две съдебни инстанции). Пътят на разградския завод към фалита започна на 18 януари 2002 година. За негови синдици Разградският окръжен съд назначи Боян Минев и Горчо Тодоров. Това решение също бе обжалвано от акционерите пред Варненския апелативен съд. През юли миналата година той отмени решението на разградските съдии. "Булгаргаз" обаче отнесе въпроса до върховните магистрати и те върнаха делото за производството по несъстоятелност на Разградския окръжен съд. Мотивите на акционерите, с които сега се обжалва фалитът, са, че активите на "Диамант" надвишават значително задълженията му. Те оспорват също така приетите от синдиците вземания на "Булгаргаз". Според адвоката на предприятието Веселин Запрянов, държавната компания е начислила лихви върху лихви през 1997 г. и така е увеличила неоправдано задължението с 2 млн. лева. Запрянов твърди, че реалните вземания на монополиста са около 8 млн. лева. Съдейки по баланса на дружеството за първите шест месеца на тази година, в неговите активи влизат земи на стойност 374 хил. лв., сгради за 3.8 млн. лв., както и машини и оборудване за близо 4 млн. лева. Общата балансова стойност на всичките му активи е близо 13 млн. лева. Въпреки че е прекратил основната си дейност, "Диамант" не е замрял напълно. По думите на бившия изпълнителен директор Емил Гюров, през първото тримесечие е продадена залежала в складовете продукция, а едно от помещенията е отдадено под наем. Предприятието е приключило миналата година със загуба от 1.5 млн. лв., която все пак е по-малка в сравнение с 2001 г., когато бе "на червено" с 2.2 млн. лева. Реално погледнато проблемите са още в приватизацията. В началото на 1997 г. 67% от него бяха предложени за раздържавяване по линия на масовата приватизация. Акциите тогава бяха поделени между три холдинга (бивши приватизационни фондове) - "Българска холдингова компания", "Орел Инвест Холдинг" и "ТК-Холд". Работническо-мениджърското дружество "Диамант Прима" пък купи на 30 декември 1997 г. от Агенцията за приватизация 26.4% от капитала срещу 632.5 млн. стари лева. Плащането на 90% от цената е разсрочено за 5 години, а единственото условие, поставено пред купувача, е да плати 70% от нея в държавни дългосрочни облигации. Според представители на Агенцията за следприватизационен контрол, цялата цена е платена още през 2001 г., като 315 млн. лв. са били издължени в компенсаторни инструменти. В момента партидата реституционни книжа, с които е платена сделката, се разследва от Разградската следствена служба. Има подозрения, че те спадат към т. нар. проблемни компенсаторки. "Диамант" се свързва и с други скандали. Прокурорски проверки преследват неговите изпълнителни директори, стояли начело на компанията от 1992-ра до 2001 година. Повечето съмнения са за безстопанственост и престъпления по служба. Един от разследваните шефове на "Диамант" е и бившият син, а днес независим, депутат Никола Николов, ръководил дружеството в периода 1992-1995 година. Стигна се дори до сформирането през януари 2003-а на временна комисия, която да провери основанията на искането на Главна прокуратура за снемане на неговия имунитет. Председател на комисията бе депутатът от НДСВ Борислав Ралчев, но проверката приключи със становището, че няма данни за извършено престъпление от страна на Николов. Друг проверяван изпълнителен директор на "Диамант", срещу когото бе заведено дело за безстопанственост, е Емил Гюров. Той е управлявал стъкларския завод от 1997 г. до обявяването му в несъстоятелност през 2001 година. Гюров също бе оправдан от съда.
Източник: Банкеръ (15.09.2003)
 
Средният осигурителен доход в 20-те най-коректни фирми с персонал до 15 души е 898 лв. Това показва справката за най-коректните осигурители през първото шестмесечие на тази година, оповестена от Националния осигурителен институт /НОИ/. В тези фирми работят 263 души. Сред тях са Кока-кола-България, Корабен регистър Лойдс - клон, Солвей България, Ер Франс, Дойче Луфтханза, Интернет Секюритис България ЕООД и др. 864 души са заетите във фирмите с персонал от 15 до 50 души, а средният осигурителен доход за тях е 815 лв. Тук сред 20-те отличници се нареждат Солвей Фарма, Хенкел България, ОМВ България, Хилти България, БТК - Нет, Борика, и др. Компаниите с персонал от 50 до 100 души осигуряват 1622 лица, като средният осигурителен доход за тях е 714 лв. Някои от включените в списъка са Булгаргаз, Делойт и Туш, Софийската градска прокуратура, Монетен двор, Демирбанк-България, Булфон, Насърчителна банка и др. 4252 пък са лицата, заети във фирми с персонал от 100 до 250 лица. Изчисленият среден осигурителен доход при тях е 699 лв. При тях с позиции в класацията за 20-те най-коректни са Медиа холдинг, Шератон София Балкан, 168 часа, Данъчна администрация, Централна кооперативна банка, Булгартабак холдинг, СИБанк, Общинска банка, Агенция за приватизация, Върховен касационен съд и др. Най-много заети - 56 702 лица, са в предприятия с персонал над 250 души. Средният размер на осигурителния доход в тях е 559 лв. Сред 20-те отличници са ЛУКойл-Нефтохим Бургас, АЕЦ Козлодуй, ОББ, Булбанк, МобилТел, ТЕЦ Марица-изток 2 и др. Задълженията на 50-те най-големи длъжници към края на юни т. г. възлизат на 218 973 319 лв. Посочената сума включва главницата и начислените лихви. Класацията се води от металургичния комбинат Кремиковци, а предприетите мерки са запориране на банкови сметки. На втора позиция е стомана-Перник. За този длъжник има приет погасителен план за част от задълженията, както и оздравителна програма. Следваща е Варненската корабостроителница, чиито активи са продадени на БМФ и цялата сума е преведена на Банковата консолидационна компания. Четвърта поред е Видахим, чиито задължения се събират принудително от Агенцията за държавни вземания.
Източник: Пари (17.09.2003)
 
Цените на природния газ да се увеличат средно с 8 на сто от октомври, предлага "Булгаргаз" на Държавната комисия за енергийно регулиране. Комисията ще разгледа предложението до две седмици. В момента цената на синьото гориво е 227.48 лв. за 1000 куб. м. Тя беше определена от юли, когато цените беше намалена средно с около 8%. В искането за промяната държавната газова компания се мотивира с промяна в курса на долара и цените на петролните деривати. В момента барел петрол се продава по 30.8 долара. От "Булгаргаз" обясниха, че с новото увеличение на цените те ще се върнат на равнищата отпреди юли. Според дългосрочния договор с "Газпром" цената на природния газ в България се определя на базата на средния курс на долара за тримесечен период и цените на международните пазари.
Източник: Дневник (18.09.2003)
 
До 2 седмици ще бъде избрана агенция, която да изготви кредитния рейтинг на Булгаргаз, съобщи зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Досега интерес е заявен от страна на Standart&Poor’s, Moody's и Fitch. След като бъде посочена агенцията, спечелила конкурса по ЗОП в зависимост от нейните възможности, Булгаргаз ще е с кредитен рейтинг след 45 до 60 дни, уточни Йоцев. БУЛГАРГАЗ трябва да инвестира в газопроводни отклонения около 100 млн. EUR. Това ще стане или чрез привличане на заемни средства, или чрез увеличаване капитала на компанията, съобщи зам.-министърът на енергетиката и изпълняващ длъжността председател на съвета на директорите на Булгаргаз Илко Йоцев. Ако се избере вторият вариант, увеличението на капитала няма да надхвърля контролния пакет, а ще е в рамките на миноритарно участие до 20-25%. Компаниите, проявили интерес да инвестират в дружеството, засега са Газпром, OMV, Рургаз и Газ де Франс, заяви Йоцев. Според него за защита на интересите на страната e важно да бъде привлечен инвеститор, който разполага с нужните ресурси, има опит в европейската газопреносна система и може да съдейства за диверсификацията на доставките.
Източник: Пари (23.09.2003)
 
Държавната комисия за енергийно регулиране увеличи пределната цена на природния газ от 1 октомври 2003 г. с 10% за потребители, присъединени към мрежата на газоразпределителните дружества, и с 9% за потребители, присъединени директно към преносната мрежа на Булгаргаз. Пределната цена при продажба от преносното предприятие на консуматори, присъединени към преносната мрежа, от 1 октомври 2003 г. до края на годината ще бъде 288.72 за 1000 куб. м с ДДС. При продажба от преносното предприятие на присъединените към разпределителната мрежа цената ще бъде 297.98 лв./1000 куб. м с ДДС. Мотивите, които се посочват от ДКЕР за увеличението, са, че алтернативните горива за последните три месеца са поскъпнали - мазутът със съдържание на сяра 1% - с 25%, мазутът със съдържание на сяра 3.5% - с 24%, газьолът със съдържание на сяра 0.2% - с 14%. Валутният курс на лева към щатския долар за период от 30 дни, предхождащ внасянето на предложението, също отчитал повишение от 6%.
Източник: Пари (30.09.2003)
 
"Булгаргаз" и "Газекспорт" подписаха нов договор за доставките на руски природен газ за България, съобщи руското електронно издание "AK&M Information Agency". В съобщение на "Газпром" се посочва, че документът е бил парафиран в Москва от генералния директор на "Газекспорт" Александър Медведев и главния изпълнителен директор на "Булгаргаз" Кирил Гегов. Новият договор позволява използването на транзитните газопроводи за Гърция и Македония за газоснабдяването на потребителите на Югозападна България. Той ще даде възможност за газоснабдяването на Самоков, Кюстендил и Петрич. Газоразпределителните дружества, създадени там, имат издадени лицензи от ДКЕР. Досега тези градове не можеха да се отопляват с природен газ. От "Булгаргаз" обясниха, че договорът е до 31 декември 2004 г., но съществува опция за продължаването му. "Подписването на договора демонстрира практическата реализация на договореностите за разширяване на пазара на газ в България", се посочва в съобщението. България е наш важен партньор в газовия бизнес. "В страната има сериозни перспективи за разширяване потреблението на природен газ и сътрудничеството в газификацията на българска територия е икономически изгодно", посочва Медведев. При посещението на президента Владимир Путин в България през март двете газови компании подписаха меморандум за развитие на българо-руските отношения в областта на доставките и транзита на природен газ. Според дългосрочния договор с "Газпром" до 2010 г. транзитът трябва да достигне до 18.7 млрд. куб. м. Документът дава принципното съгласие на двете страни за продължаване на договора след 2010 г. Договорено беше да се подготви предложение за разширяване на действащите и строителството на нови транзитни газопроводи за Гърция и Сърбия. Условията за това трябва да бъдат определени до края на 2003 г. Според договора с "Газпром" до 2007 г. транзитът трябва да достигне 500 млн. куб. м, за Гърция - 4-4.5 млрд. куб. м газ.
Източник: Дневник (10.10.2003)
 
Министърът на регионалното развитие и благоустройството на основание чл. 148, ал. 3 ЗУТ обявява, че е издал: разрешение за строеж № РС-29 от 8.IХ.2003 г. на "Хидроенерджи и констръкшън" - ООД, за обект "Малка водноелектрическа централа "Ботуня"; разрешение за строеж № РС-30 от 17.IХ.2003 г. на "Булгаргаз" - ЕАД, за обект "Оптична кабелна магистрала за информационна система на "Булгаргаз" - ЕАД, в участъка от централно управление на "Булгаргаз" - ЕАД, София, до компресорна станция "Ихтиман". На основание чл. 215, ал. 1 и 4 ЗУТ решенията подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от обнародването в "Държавен вестник".
Източник: Държавен вестник (10.10.2003)
 
Булгаргаз получи разрешение от строителния министър Валентин Церовски за изграждане на оптична магистрала в участъка Ихтиман - Централно управление на Булгаргаз. Това е последната отсечка от оптичната кабелна линия Кардам - София, която е част от системата за информационно обслужване на дружеството. Цялата дължина на оптичната линия, която e успоредна с трасето на тръбите на Булгаргаз, е 630 км, а последният участък от нея е 80 км. От Булгаргаз отказаха да съобщят колко ще струва изграждането на трасето от Ихтиман до София, но подчертаха, че до края на годината строителството ще е завършило, защото проектът е част от инвестиционната програма на дружеството за 2003 г. Оптичната линия тръгва от Кардам, минава през Провадия, Лозенец, турската граница, Стара Загора, Ихтиман и стига до София. След построяването и на последния участък тя може да бъде използвана освен за вътрешни нужди на Булгаргаз и за самите клиенти, коментира наскоро зам.-министърът на енергетиката Илко Йоцев. Надявам се да не е далече бъдещето, когато покрай тръбата с газ ще тече и кабел, който снабдява едно жилище с Интернет, телефон, системи за легализация на данни и с кабелна телевизия, допълни Йоцев.
Източник: Пари (13.10.2003)
 
Очакваме в най-близко бъдеще да се подпише договор с българска химическа компания, която ще стопанисва "Химко"-Враца. Това съобщи председателят на парламентарната енергийна комисия Веселин Близнаков. Той допълни, че българската химическа компания е подкрепена финансово от английски инвеститор. Огромните дългове на врачанския химически комбинат към "Булгаргаз" са предмет на съдебни спорове, уточни главният изпълнителен директор на газовата компания Кирил Гегов.
Източник: Стандарт (18.10.2003)
 
За първи път в най-новата история на България започва добив на газ в открито море. Това е исторически момент, заяви областният управител на Варна Яни Янев. Той участва в тържеството по случай кръщаването на платформа "Галата". Тя е построена от американската фирма "Петреко", която разработва газовото находище. 45 млн. долара са вложени досега в разработката. Вложенията ще достигнат 70 млн. долара. Инвестицията е сред петте най-големи направени на зелено, обяви шефът на Агенцията за чуждестранни инвестиции Павел Езекиев. С вложението на "Петреко" инвестициите у нас за годината достигнаха 1 млрд. долара, посочи той. Вицепремиерът Николай Василев поздрави управляващия директор на "Петреко" Дейвид Арчър, че е поръчал построяването на платформата във Варна, а не в Турция, както е била първоначалната идея. Това, заедно с построяването на газопровода, е осигурило 400 работни места, каза Василев. 340 млн. куб. м газ ще се добиват годишно край Галата. Вече има подписан договор за изкупуването на количествата от "Булгаргаз". Засега той е за 3 години. Газовото находище Галата е открито през 1993 г. От 1998 г. "Петреко", дъщерна фирма на британската "Мелроуз рисорсиз плс", развива стратегия за ефективното му разработване. Находището ще осигурява около 10 на сто от потребностите на българския пазар от природен газ. Запасите се оценяват между 1,5 млрд. и 2 млрд. куб. м.
Източник: Стандарт (22.10.2003)
 
Булгаргаз отчете 92.022 млн. лв. печалба след данъчно облагане за 2002 г., съобщиха от дружеството. В държавния бюджет са внесени 388 млн. лв. Фирмата е внесла 2.958 млрд. куб. м природен газ основно от Русия чрез дъщерни дружества на ОАО Газпром. От тях 300 млн. куб. м са за погасяване на дълга на Украйна по Ямбургската спогодба. През 2002 г. за страните от Балканите са транспортирани 13.515 млрд. куб. м газ. Това е ръст с 6% в сравнение с 2001 г. На потребителите в страната са доставени 2741 млн. куб. м синьо гориво. В края на 2002 г. дружеството има 270 клиенти, сред които 23 газоразпределителни дружества. За потребителите, присъединени директно към преносната мрежа, са доставени 2642 млн. куб. м газ, а за клиентите на разпределителната мрежа - 99 млн. куб. м.
Източник: Пари (24.10.2003)
 
Югозападна България може да бъде газифицирана след подписването на договор между българската компания "Булгаргаз" и руското дружество "Газекспорт", осигуряващо транзита на гориво за страните от Балканите. С включването на транзитния газопровод за Гърция битовите, промишлените и обществените потребители ще могат да използват синьо гориво. На територията на двата града има лицензирани от Държавната комисия по енергийно регулиране дружества, които могат да извършват разпределение на природен газ. В Петрич упълномощено с тази задача от 2000 г. е "Кожухгаз". До момента дружеството е изградило повече от 16.4 км регионална мрежа. Според предварителните проучвания потенциални потребители на алтернативното гориво са оранжерии, големи промишлени предприятия от региона, както и обществени сгради, сред които е и зданието на общинската администрация в града. За разпределение на природен газ в Кюстендил е "Велбъждгаз", което е изградило повече от 10.5 км мрежи, но все още няма потребители. Според ръководството на "Булгаргаз" градовете, които могат да се възползват от тази възможност, са още Сандански, Благоевград и Самоков. Подобни проекти за снабдяването на малки потребители чрез изградената транзитна мрежа у нас могат да бъдат реализирани и в други части на страната след допълнителни преговори и споразумения между "Булгаргаз" и "Газекспорт", уточниха от компанията. Досега чрез преносната система за Гърция са доставени около 2 млрд. куб. м газ при предвиждани количества до края на годината от 2.4 млрд. куб. м. проект "Петреко" инвестира $45 млн. в добивна платформа "Петреко България" вложи 45 млн. долара в изграждането на добивна платформа за природен газ в находището "Галата" в Черно море. Общата инвестиция, която се предвижда да бъде направена в обекта, възлиза на 70 млн. долара, съобщиха от компанията. Добивната платформа е изградена от българската фирма "Флотски арсенал ­ ТЕРЕМ", като в реализацията є са участвали 500 души от Варненския регион. През 2004 г. се очаква газовото находище да бъде разработено и първите количества природен газ да бъдат реализирани на българския пазар. Част от проекта на "Петреко" е и изграждане на преносна система, която да свърже находището с газовата система на страната. През м. г. компанията подписа договор с "Овергаз" за тази дейност. Дължината на газовата линия ще бъде 62 км и ще свързва "Галата" с мрежата в района на Провадия. От "Булгаргаз" пък гарантираха, че държавната фирма е готова да реализира произведените от "Петреко" количества природен газ. Планира се през следващата година да бъдат изкупени около 300 млн. куб. м синьо гориво от морското находище. Това е около 10 на сто от годишното вътрешно потребление в страната. Цените, на които ще се купува суровината, ще бъде по-ниска от стойностите на вносния газ, допълниха от "Булгаргаз". Според предварителните проучвания запасите в "Галата" са между 1.5 и 2 млрд. куб. м гориво. Адрес на редакцията 1000 София ул. “Триадица” № 5Б централа: 988-00-00 ISSN:1310-0289 Рекламен офис ­ Варна НЕВЕНА МАРИНОВА Тел. 052/22 13 45 052/36 39 26 Главен редактор: Иван Мастагарков: E-mail: Mastagarkov@cash.bg
Източник: Кеш (31.10.2003)
 
Из интервю с Валентин ЗАХАРИЕВ, изпълнителен директор на Кремиковци АД: Колко и какви са вложените инвестиции в завода? - До момента са около 200 млн. USD, което е сериозна стъпка. Пред пуск сме на комплекса за непрекъсната разливка на стомана, като на 31 март 2004 г. ще бъде пусната първата машина, а на 30 юни - целият комплекс. В него ще вложим 35 млн. EUR. След него ще инвестираме в капитален ремонт на Трета доменна пещ, където ще вложим 20 млн. USD. Тези инвестиции са предвидени за тази и следващата година. Предвиждаме и много по-малки инвестиции - генералната реконструкция и автоматизация на Стан-1700, които се провеждат от GE-Toshiba. Правим капитален ремонт на линията за поцинковане. Подготвяме и друга качествена инвестиция, която е свързана с внедряване на най-модерните технологии в металургията - Корекс и Мидрекс. С Корекс технологията работят само 5 завода в света. Така ще решим целия екологичен проблем на Кремиковци. Емисиите от тези нови системи ще са многократно по-ниски от еконормите, които ще влязат в сила през 2007-2009 г. За някои показатели емисиите са над 2000 пъти по-ниски от европейските норми. Това е много важен момент в историята на Кремиковци и ако досега всеки е бил скептик към условията на замърсяване, които в момента извършваме, то в следващите 5 години ще сменим напълно технологията и ще дадем една коренно различна картина около нашето екологично състояние. Системата струва 270 млн. EUR. Ще търсим финансиране от няколко места. И така Кремиковци ще прескочи една сериозна инвестиционна бариера и ще бъде с две нови доменни пещи и с един комплекс за непрекъснато леене. Разрешихте ли проблема със скритите задължения на комбината? - Все още не е приключил. Свидетели сме, че държавата не пожела да си изпълни частта от приватизационния договор, който предвижда компенсиране в размер до 55 млн. USD при намиране на скрити задължения. При нас скритите задължения са повече - над 200 млн. лв., но не сме претендирали за компенсиране на повече от записаното в договора. Държавата в лицето на Агенцията за приватизация не каза нито да, нито не на нашите искания. Просто мълчалив отказ и сега въпроса го отнесохме до съда. Всичко това, което не е включено в баланса на фирмата към 30 април 1999 г., но е предявено след този период, трябва да се счита за скрити задължения. Това включва например митнически задължения, които не са реални, а са натрупани лихви през периода 1991-1998 г. Този проблем е бил скрит и се изважда в късен период. Навреме сме сезирали АП какви скрити задължения са установени и че е редно да седнем да преговаряме. Съдебният иск е частичен. Над 200 млн. лв. са скритите задължения общо, но не можем да искаме компенсиране на целия размер. Можем до 55 млн. USD, колкото се определи оборудването от Уралмаш - около 52-55 млн. USD, или срещу 5 млн. лв. скрити задължения да ни се дадат другите 25% акции, които са на държавата. Нито едното се направи, нито другото. И за двете неща сме в съдебен спор с АП и първото заседание мина, като делото се отложи за началото на 2004 г. На какъв етап са преговорите с Marcegaglia за придобиване от тях на акции от комбината? - Преговорите са в застой. Г-н Марчегалия за трети път проявява желание да участва и започва преговори. Но аз още преди година казах, че не съм оптимист. Между 13 и 15 ноември тази година с фирма Marcegaglia ще сключим дългосрочен договор за 1 млрд. EUR. Той ще бъде за около 5-5.5 години. Какви са отношенията ви с БДЖ в момента, те изпълняват ли сключения договор? - БДЖ не може да обслужва Кремиковци и е жалко, че това се разбира едва сега от управляващите. Те нямат възможност да предоставят вагони. В началото на тази година започнаха с 11 хил. вагона. Когато подписахме договора на 11 август т. г., те имаха 8 хил. вагона. На днешна дата разполагат с под 5 хил. вагона. До момента те не са изпълнили ангажимента си с 1100 вагона, което е 60 хил. тона. Или те са ни попречили да произведем 20 хил. тона продукция, което е около 10 млн. лв. Това е реално щетата, което са ни нанесли. На всичкото отгоре сме им предоставили много наши вагони. Сега ще претендираме за наем, защото в договора пише, че ще превозват с техни вагони. А ние, за да не спрем пещите, им предоставихме наши. Предвиждам лошо развитие на нещата. Каквото и да се направи в БДЖ, няма оправяне на тази структура при лошото й управление. И колкото пари да отделя държавата - 40 млн. лв. от бюджета, те потъват като в пясък. И след 3 месеца БДЖ ще е в същото положение. По отношение на БДЖ ще си търсим правата по съдебен път, ако не можем да се разберем според клаузите в договора. Ние кандидатствахме за лиценз и ни отказаха, като цитираха някаква наредба. Държавните служители се страхуват, че ако пуснат частен превозвач, това ще е фалитът на БДЖ. Вместо да спестят 40 млн. лв. от бюджета, като пуснат частни превозвачи, те ги наливат в БДЖ. Ние още преди време им предложихме и създаване на смесено предприятия - да вземем част от персонала, да облекчим БДЖ, като се извършват само товарни превози на Кремиковци. Но те не са ни отговорили и до днес. Човек да се чуди как се случва това в XXI век, когато претендираме за пазарна икономика. Не е учудващо, че при тези монополи сме на последните места по конкурентоспособност. Да вземем и Булгаргаз - доларът пада, а вместо те да намаляват цената, увеличават природния газ с 25 лв. на 1000 куб. м от 1 октомври т. г., и то при при условие че имат 120 млн. лв. печалба за миналата година. В момента ние ползваме може би най-скъпия природен газ в Европа. Ще искате ли отново въвеждане на защитни мерки за българската стомана? - Отговорът на Министерството на икономиката беше много наивен, че поради липса на внос, който уврежда българското производство, ще прекратят процедурата по разследване. А внос на дъмпингови цени има и чрез него се извършват документални престъпления. Например от ЕК получихме запитване за износ на наша продукция в Италия, който е в нарушение с нашето споразумение с Европа. Оказа се, че този внос е направен от офшорна фирма, собственост на българи. Те са използвали внос на стомана от Украйна, фалшифицирали са документи със знанието на митниците и са изнесли продукцията в Италия за българска. Става дума за горещовалцувани продукти, които са обект на мониторинг от ЕК и това е причината да бъдат идентифицирани. Това е документално престъпление, което уронва престижа на България, а и икономическият интерес на много български фирми. Вече веднъж искахме мита. Държавата, ако реши, може сама да възобнови процедурата. Или ще правим сериозна икономика и ще си защитаваме интереса, или не. Не мога да разбера тези чиновници - или не разбират от това, за което са назначени и трябва да си ходят, или обслужват други интереси. Украйна си увеличи с 35% експортната такса за износ на скрап и така защитава своето производство, като задържа скрапа вътре. Защитни мита за износ на скрап и внос на готова продукция въведе и Сърбия. А ние сме отворили широко вратите си за украински и руски стомани.
Източник: Пари (04.11.2003)
 
От предстоящото раздържавяване на "Топлофикация"- Враца очакваме да постъпят свежи пари, които ще бъдат вложени за повишаване коефициента на полезно действие на мощностите, заяви директорът на дружеството Ангел Ангелов. Според него раздържавяването на врачанското дружество може да стане до края на годината. През юли експерти от Агенцията за приватизация са направили приватизационната оценка на "Топлофикация"АД - Враца въз основа на икономически и правен анализ за състоянието на предприятието, подготвен от дружеството, обясни инж. Ангелов. Дружеството има 16 121 абоната, но 15 процента от топлофицираните жилища са изключени. Оборотът му е 6,6 млн.лева, а държавната субсидия - 1,5 млн.лева. За модернизация на мрежата са вложени 750 000 лева по т.нар. воден заем, вложени са и собствени средства за ремонти, уточни инж. Ангелов. Задълженията на битовите абонати са над 3 млн.лв., натрупани в последните пет години. Само община Враца дължи един милион лева, а болницата - 700 000 лева. Според Ангелов неизплатените сметки затрудняват погасяването на собствените задължения на дружеството. "Топлофикация" - Враца дължи 800 000 лева на "Булгаргаз" за доставения природен газ.
Източник: Дневник (06.11.2003)
 
Парламентарната комисия по енергетика предложи на финансовото министерство в бюджета за 2005 г. да се предвиди, че Булгаргаз ще се облага като нормално търговско дружество. Причината е, че в проектозакона за бюджет 2004 се предвижда Булгаргаз да прави неданъчни вноски от транзита на природен газ по Ямбургската спогодба в размер на 75 млн. лв. В момента по тази спогодба текат последните количества природен газ и от 2005 г. Булгаргаз трябва да се облага данъчно по Закона за корпоративното подоходно облагане.
Източник: Пари (13.11.2003)
 
Ако трябва да се изброят най-големите корпорации в Америка, Япония или Германия, трябва просто да се погледнат борсовите екрани на Уолстрийт, Токио и Франкфурт. Във всяка развита икономика фондовият пазар е витрината на големия бизнес. Там са индустриалните концерни, банките и застрахователните компании, големите търговски вериги и гигантите в сектора на услугите. Там са и новите технологии - двигателят на растежа на всяка икономика. Въпрос на престиж е да си на борсовата сцена, където те вижда и оценява целият свят. И въпрос на бизнес, защото пазарът на капитали храни икономиката и отмерва температурата й всяка минута. В България статут на публични дружества в момента имат 345 компании. Почти всички от тях са изкарани на капиталовия пазар с държавна принуда и по административния ред на новото законодателство. Почти всички се чувстват неуютно под прожекторите на Българската фондова борса и мечтаят да избягат в по-тъмната част на родната икономика. Експериментът "масова приватизация" донесе разпръсната акционерна структура в много гиганти на социалистическото стопанство и в шепа приватизационни фондове, отхапали 15% от българската икономика. В резултат на борсата излязоха държавни монополисти и цели индустрии. Там са металургичните гиганти Кремиковци, Стомана и ОЦК-Кърджали, почти цялата химическа и фармацевтична промишленост /начело с ЛУКойл-Нефтохим, Химко, Полимери и Софарма/, морските и зимните курорти, голяма част от хранително-вкусовата промишленост /включително цялото тютюнопроизводство/, бивши монополни структури в търговията на едро /Петрол и Топливо/.
Източник: Пари (17.11.2003)
 
Привилегировани потребители на природен газ ще имат вече правото да сключват свободно договори за доставка на синьо гориво от страната или от чужбина, вместо да купуват само от "Булгаргаз", както досега. Това гласува вчера парламентът, приемайки текстове от новия енергиен закон. Привилегированите потребители ще са длъжни да уведомяват "Булгаргаз" за сключените договори. Потребителите ще трябва да плащат на националния газов монополист такса за преноса на горивото. ВИП потребител може да бъде само лице, което потребява поне 80 млн. куб. м газ годишно и няма дългове към "Булгаргаз". Постепенно този праг ще намалява, а през 2007 г. пазарът трябва да е напълно либерализиран. Битовите потребители ще купуват газа по правила, записани в общите условия на всяко дружество, а стопанските - според писмени договори.
Източник: Сега (24.11.2003)
 
Според заместник-министъра на енергетиката Ангел Минев новият закон за енергетиката прави фундаментални промени в енергийния сектор. Това е закон, напълно хармонизиран с европейското законодателство, модерен, съвременен закон. Основното е това, че той премахва монополите. Преди да влезе този закон в сила, в газа и газоразпределението, преноса на газ, вноса на газ монополът беше премахнат с едно изменение на закона от края на 2001 година. Тоест газовият пазар в България е напълно либерализиран. Друг е проблемът, че има ограничен брой доставчици, което ограничава конкуренцията в газа. В областта на електрическия пазар този закон, новият, поставя и открива възможността за създаване на пазар на електроенергия. НЕК от почти шест месеца проиграва модела на пазар. В този модел участват 10 големи индустриални предприятия, които в началото на следващата година ще могат реално да почувстват последиците от новия закон и от либерализацията. Те ще имат право да купуват електроенергия от централите по договори, които не са в регулация, т.е. по договорени цени, които цени ще бъдат по-ниски от сегашните тарифи. По този начин те ще станат конкурентни на вътрешния и основно на външния пазар. Конкурентоспособността означава повишаване на производството, трудова заетост, увеличени доходи, намаляване на безработицата и всички положителни тенденции, които последните 15 години се наблюдават от либерализацията на електрическия пазар и газовия пазар в Централна, Западна Европа и Съединените щати. В областта на топлоснабдяването законът не променя нищо от сега съществуващите модели. В областта на топлоснабдяването също няма монопол. Да се твърди, че там има монопол, е невярно. Има единствено доминиращо положение. Какъв е редът, какво е спазено и каква е логиката на закона в областта "Топлоснабдяване"? Спазва се Търговският закон и правилникът за етажната собственост. Това е една етажна собственост, откъдето следват права и задължения по ползването на тази етажна собтвеност. Общото събрание може да реши дали етажната собственост е абонат на топлофикация или не. Когато по правилника на етажната собственост общото събрание каже - не, ние не сме абонат на "Топлофикация", то се извършва прекъсване на топлоснабдяването от топлофикационното дружество, а етажната собственост вътре в абонатната станция може да си сложи котле на газ, на въглища, на дърва, на ток и на каквото друго иска, което означава, че няма монопол на топлоснабдителното предприятие. Когато обаче етажната собственост, общото събрание, каже - да, ние сме абонати на "Топлофикация", то тогава всички, живеещи в тази етажна собственост, са абонати. В член 153 на раздел "Топлофикация", е записано, че етажната собственост решава дали да бъде абонат на "Топлофикация". Когато това решение е положително, всички членове на етажната собственост са абонати на "Топлофикация". По договор по общи условия между топлофикацията и гражданите, който не се подписва, те са публикувани тези общи условия, че всички абонати са задължени да сложат уреди за дялово разпределение и че всички абонати са длъжни да заплащат цената.
Източник: БНР (01.12.2003)
 
Ексшефът на "Булгаргаз" Васил Филипов застана пред съда заради сделката с американската фирма "Хардланд". Той е обвинен за тежък случай на безстопанственост и тежко престъпление по служба. Максималното наказание е 10 г. затвор. Повод е сделката с регистрираната в офшорния щат Уайоминг "Хардланд инвестмънт" за доставка на газ от февруари 1997 г. до февруари 1998 г. Същата газ е продавана от "Булгаргаз" на "Хардланд" в Румъния и е внасяна у нас на ишлеме за производство на тор от "Агрополихим", "Агрохим", "Неохим" и "Химко". Според прокуратурата сделката е довела до 2 455 744 в. загуби за "Булгаргаз" и 4 141 562 лв. печалба за "Хардланд". Скандалът гръмна през 1998 г., делото бе образувано по времето на Иван Татарчев. Филипов получи обвинение през 2000 г. Той не се призна за виновен. Показа ревизионен акт от март 1999 г., според който сделката е съгласувана с принципала МС и бюджетът не е ощетен. Това дело е поръчка на Мултигруп, обяви Филипов пред журналисти. Прокурори му искали пари, за да го прекратят - първо Михаил Дойчев искал $ 100 000, след това "хора от обкръжението на Нестор Несторов". Филипов не уточни имената и сумите. През 2000 г. сигнализирал Филчев, но не получил отговор.
Източник: Сега (03.12.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 4.VII.2003 г. по ф. д. № 1371/90 промяна за "Булгаргаз" - ЕАД: вписва промени в устава съгласно заповед № РД-14/217 от 28.V.2003 г. на министъра на енергетиката и енергийните ресурси.
Източник: Държавен вестник (05.12.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира с решение от 4.VII.2003 г. по ф. д. № 1371/90 промяна за "Булгаргаз" - ЕАД: заличава като член на съвета на директорите Гати Саади Ал Джебури.
Източник: Държавен вестник (05.12.2003)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 251, ал. 4 ТЗ с определение от 4.VII.2003 г. допуска прилагането в търговския регистър по ф. д. № 1371/90 на проверения и приет годишен счетоводен отчет за 2002 г. на "Булгаргаз" - ЕАД.
Източник: Държавен вестник (05.12.2003)
 
Американската компания „Хорайзън енерджи дивелъпмънт“ (Horizon Energy Development), която ще изгражда нова мощност за комбинирано производство на топлинна и електроенергия в „Топлофикация“ - София, най-накрая започва преговори с Националната електрическа компания (НЕК) за дългосрочно споразумение за изкупуване на тока. Преговорите с НЕК стартират тази седмица. Те трябва да доведат до подписване на договор, с който американската компания ще си гарантира продажбите на електричество по фиксирани цени за следващите 15 години. Това обяви в четвъртък вицепрезидентът на компанията Брус Хейл. „Хорайзън“, която е дъщерно дружество на американската компания „Нешънъл фюел газ“ (National Fuel Gas), ще инвестира 100 млн. долара през следващите три години в изграждането на нова когенерационна мощност от 100 MW (за производство на топлинна и електроенергия) в ТЕЦ „София“, който е част от столичната „Топлофикация“. Подписването на договор с НЕК се оценява като най- трудната стъпка от реализацията на проекта на американската компания. Причината е, че има спорове дали електрокомпанията трябва да се обвързва с дългосрочни договори за изкупуване на тока. Американската компания иска договорът да е за минимум пет години с опция за последващото му удължаване на два пъти след съответното преразглеждане на определените тарифи за изкупуване. „На този етап не можем да кажем каква ще е цената, на която НЕК трябва да изкупува електричеството, тъй като не е готово техникоикономическото проучване на проекта, с което ще се уточнят и неговите конкретни параметри. То се изготвя в момента от международната компания Black&Veatch International, която е консултант по проекта и трябва да е готово до края на януари“, обясни Брус Хейл. Когато проучването бъде готово, „Хорайзън“ ще обяви международен конкурс за избор на главен изпълнител на проекта. Освен с НЕК „Хорайзън“ трябва да се споразумее и с „Топлофикация“ за продажбата на топлинната енергия, която ще се произвежда от „ТЕЦ София“ и с държавната компания „Булгаргаз“ за доставката на природен газ. С „Топлофикация“ вече е подписано петгодишно споразумение за продажбите на топлинна енергия, в което е предвидена опция за продължаването му с още десет години. Споразумението обаче все още не е окончателно и по него тепърва предстои да се уточняват именно клаузите, касаещи количеството и цената на топлинната енергия. Засега не е ясно единствено кога ще стартират преговорите на „Хорайзън“ с „Булгаргаз“ за доставките на синьо гориво. Според Брус Хейл, ако „Хорайзън“ не успее да се споразумее с „Булгаргаз“ за по-евтини доставки на природен газ, компанията ще се договаря сама за внос на синьо гориво при по-ниски цени, каквато възможност е дадена в закона за енергетиката. „Хорайзън“ планира да приключи с процедурата за избор на изпълнител до края на август следващата година. Финансовото приключване на проекта се предвижда за края на ноември. Дотогава „Хорайзън“ трябва да осигури 30% от необходимите инвестиции за реализацията на проекта от собствени средства, а останалите 70% - чрез кредити от банки. Изграждането на новата мощност от 100 МW в ТЕЦ „София“ трябва да приключи през 2006 г. За реализацията на проекта е регистрирано акционерно дружество „София енерджи“ ЕАД с минимален капитал от 50 хил. лв., което ще експлоатира новата мощност. В момента дружеството е 100% собственост на „Хорайзън“, но в него на по-късен етап трябва да придобие акции и столичната „Топлофикация“. Проектът се реализира по т.нар. BOOT - схема (построй, експлоатирай и предай). Това означава, че след 15-годишния период на експлоатация на новата мощност акциите и активите на „София енерджи“ ЕАД ще станат 100% собственост на „Топлофикация София“ АД.
Източник: Капитал (08.12.2003)
 
България се транзитира около 60% от руския природен газ, който потребява Турция, около 90% от количествата за Гърция и 100% от потреблението на Македония. Това съобщи министърът на енергетиката Милко Ковачев на енергиен форум в Атина вчера. Ковачев посочи, че Турция ще играе все по-важна роля в транзитирането на газ в региона, защото е заобиколена от страни производители на газ, което е важно и за България. В гръцката столица вчера Ковачев подписа Меморандум за разбирателство за създаване на регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа. Министърът на енергетиката участва в Атинския форум заедно с колегите си от Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Румъния, Турция, Сърбия и Черна гора, Македония, Косово, Италия и Гърция.
Източник: Монитор (09.12.2003)
 
Овергаз има готовност през 2004 г. да започне работа по изграждането на газопреносните мрежи във всичките 26 града в страната, за които има лиценз, съобщиха от дружеството. Сред тях е и газификацията на Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. За преносната мрежа за трите града са осигурени 9 млн. EUR. През март следващата година ще започне изграждането на 43-километровото отклонение под високо налягане от северния магистрален газопровод до компресорните станции за Горна Оряховица и Велико Търново. То ще струва 6 млн. EUR и ще се финансира и изгражда от Булгаргаз. Новите проекти за Горна Оряховица и Лясковец са одобрени, очаква се да бъде приет и планът за Велико Търново, каза изпълнителният директор на дъщерната на Овергаз Инк фирма Раховецгаз Димитър Димитров. Газификацията на триградието се бави вече 10 г. заради проблеми при строителството на отклонението под високо налягане. Предвижда се до края на 2004 г. природният газ да бъде докаран до потребителите в трите града. Най-напред ще бъдат газифицирани промишлените предприятия Захарни заводи-Горна Оряховица, Аркус-Лясковец, Топлофикация и Болярка ВТ-Велико Търново, а през 2005 г. ще започне битовата газификация.
Източник: Пари (22.12.2003)
 
Пета година Българската промишлена палата (БТПП) прави класация на 100-те водещи фирми в страната, прилагайки световни критерии за оценка като на "Форбс" и "Форчън". Подборът за 2002 г. е направен между 4000 български компании, които са разпределени в две топлисти. В ТОП 100 - 1 компаниите са подредени според приходите им от продажби, докато в ТОП 100 - 2 има допълнително условие, изключващо фирмите, чиито задължения към доставчици, служители или социални фондове надхвърлят размера на печалбата. За първи път експертите в БТПП правят още две класации - ТОП 50 на малки и средни предприятия и ТОП 50 на публичните дружества. В първата са включени печеливши фирми с приходи от продажби над 10 млн. лв. през 2002 г., класирани по производителност на един зает по трудов договор. Във втората листа влизат печелившите дружества, търгувани на "Българска фондова борса - София", класирани по възвращаемостта на вложените собствени средства през 2002 г. и по изменение на този показател спрямо предходната 2001 г. Частните търговски дружества все повече изместват държавните монополи от челните места на най-добре развиващите се компании в България. Такъв извод може да се направи от класацията на БТПП за 2002 г., която е според приходите от продажби и печалбата, покриващи краткосрочните им задължения. За разлика от традиционния подбор, при който фирмите се сравняват само по размера на продажбите им, показателят печалба дава по-пълна представа за състоянието и потенциала на фирмите. Затова и в ТОП 100 - 2 почти всички от първите 20 компании са частни. Неочаквано две промишлени фирми заемат първите две места по показател печалба на дружеството, съотнесена към 100 лв. приходи от продажби. Първи е пернишкият завод "Стомана" с печалба 61 лв. на 100 лв. приходи, втори - циментовият завод "Вулкан" - Димитровград, с печалба от 14 лв. Столичната фирма за услуги "Телелинк" е на трета позиция с 13 лв. печалба, следвана от "Хюлет Пакард България" (10 лв.)
Източник: Дневник (23.12.2003)