Новини
Новини за 1995
 
Вземанията на "Булгаргаз" от "Химко" ЕАД са обявени за държавни в преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета, съобщи промишления министър Климент Вучев. Инвестиционен фонд в промишлеността възнамерява да създаде промишленото министерство, като чрез него ще се избягват високите лихви по кредитите на търговските банки.
Източник: Други (19.06.1995)
 
Министерският съвет ще упражнява директно правата си на собственик по отношение на "Нефтохим" ЕАД. Досега държавната рафинерия беше на подчинение на Министерството на промишлеността. Неотдавна кабинетът пое и управлението на "Булгаргаз" ЕАД, дотогава в системата на Комитета по енергетика.
Източник: Други (30.06.1995)
 
До края на 1998 г. "Химко" АД ще изплати цялото си задължение към Булгаргаз.Това предвижда бизнес програмата на дружеството за периода 1995 г. - 1998 г. Задълженията на предприятито към Булгаргаз ще се събират по Закона за държавния бюджет.
Източник: Други (21.07.1995)
 
ЕАД "Химко" Враца е намалил дълга си от началото на годината с 35%, което е 467 млн. лв. Оказа се, че комбинатът може да се справи сам със задълженията си след като беше анулиран цесионният договор, подписан от предишното превителство през есента на 1994 г., според който дълговете на "Химко" към "Булгаргаз" трябваше да се поемат от Мултигруп.
Източник: Други (31.07.1995)
 
94 млн. лв. дължат русенски фирми на "Булгаргаз". Задълженията към НЕК били 3.37 млн. лв. С 16 изпълнителни листове, издадени от съда, са събрани 229 000 лв. задължения.
Източник: Други (24.08.1995)
 
"Химко' ще се издължи на "Булгаргаз" до ноември месец заяви директорът на фирмата Кирил Петков. До тогава комбинатът ще плати оставащите 107 млн. лв от главницата. За 9 месеца 'Химко" е платил1,145 млрд. лв. от дълга си по главницата си към "Булгаргаз". След ноември ще се приеме погасителния план за лихвите.
Източник: 24 часа (27.09.1995)
 
Арбитражният съд на БТПП отхвърли иска на Булгаргаз за разваляне на цесията с Кредитна банка и Дисконтова къща. Според Закона за бюджета, вземанията за природен газ са държавни вземания. Според арбитражния съд няма основание договорът да бъде анулиран.
Източник: Други (02.10.1995)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира под N 534, т. 10, р. II, стр. 131, по ф.д. N 26169/93 на 3 състав дружество с ограничена отговорност с фирма "Издателство "Геология и минерални ресурси" ("Издателство "Г М Р") ООД, със седалище и адрес на управление София, община "Оборище", бул. Мария-Луиза 22, и с предмет на дейност: издателска и разпространителска дейност на периодичното списание "Геология и минерални ресурси", на годишници, каталози на институти, търговски дружества, научни трудове и монографии в областта на търсенето, проучването, регионалните геоложки изследвания и добива на минерални ресурси, на специфични правилници, нормативни актове, търговски котировки, информации и реклами в посочената област, преводаческа дейност, представителство на чужди издателства, разпространение на чужда и българска периодика за отрасъла, създаване, адаптиране и внедряване на програмни продукти, както и всякаква друга разрешена със закон дейност. Дружеството е с капитал 50 000 лв., със съдружници "Геоинженеринг" ООД, "Геотехника" ООД, "Геопродукт" ООД, "Проучване и добив на нефт и газ" АД, "Геомашремонт" ООД, "Геология, проектиране и проучване" ООД, "Софгеопроучване" ООД, "Геология и геофизика" АД, "Геопроучване" ООД, "Геоком" ООД, "Булгаргаз" АД, и "Петро Газ Антика" ООД, и се управлява и представлява от управителя Желю Иванов Желев за срок 3 години.
Източник: Държавен вестник (03.10.1995)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира под № 534, т. 10, р. II, стр. 131, по ф.д. № 26169/93 на 3 състав дружество с ограничена отговорност с фирма "Издателство "Геология и минерални ресурси" ("Издателство "Г М Р")—ООД, със седалище и адрес на управление София, община "Оборище", бул. Мария-Луиза 22, и с предмет на дейност: издателска и разпространителска дейност на периодичното списание "Геология и минерални ресурси", на годишници, каталози на институти, търговски дружества, научни трудове и монографии в областта на търсенето, проучването, регионалните геоложки изследвания и добива на минерални ресурси, на специфични правилници, нормативни актове, търговски котировки, информации и реклами в посочената област, преводаческа дейност, представителство на чужди издателства, разпространение на чужда и българска периодика за отрасъла, създаване, адаптиране и внедряване на програмни продукти, както и всякаква друга разрешена със закон дейност. Дружеството е с капитал 50 000 лв., със съдружници "Геоинженеринг"—ООД, "Геотехника"—ООД, "Геопродукт"—ООД, "Проучване и добив на нефт и газ"—АД, "Геомашремонт"—ООД, "Геология, проектиране и проучване"—ООД, "Софгеопроучване"—ООД, "Геология и геофизика"—АД, "Геопроучване"—ООД, "Геоком"—ООД, "Булгаргаз"—АД, и "Петро—Газ—Антика"—ООД, и се управлява и представлява от управителя Желю Иванов Желев за срок 3 години.
Източник: Държавен вестник (03.10.1995)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира под N 545, т. 10, р. 1, стр. 164, по ф.д. N 23872/93 на 6 състав дружество с ограничена отговорност с фирма "Издателство "Земя'93" ООД, със седалище и адрес на управление София, община "Оборище", ул. Триадица 8, и с предмет на дейност: издаване на списание "Минно дело и геология", на проспекти, рекламни и информационни материали в областта на проучването, добива и преработката на минералните суровини, минното строителство, екологията, на печатни материали, свързани с мероприятия в областта на минното дело (срещи, конференции, симпозиуми, конгреси и др.) от международен характер, от национален мащаб и с международно участие, на художествена, историческа и научнопопулярна литература, извършване на преводи от и на английски, френски, немски и руски език на специализирана литература, представителство на чужди издателства, разпространяване на чужда и българска периодика за отрасъла и други дейности, незабранени със закон. Дружеството е със съдружници Научно-технически съюз по минно дело, геология и металургия, "Геотехмин СВС" ООД, НИПРОРУДА, Минно-геоложки университет, "Булгаргаз" ЕАД, "Енергоимпекс" ЕАД, "Минпроект" АД, "Мини Марица-изток" АД, "Мини Бобов дол" АД, "Мини Перник" АД, "Мина Станянци" ООД, "Мина Бели брег" ООД, "Мина Бистрица" ООД, "Мина Пирин" ООД, "Мина Антрацит" ООД, "Мина Чукурово" ООД, "Минстрой холдинг" ЕАД, "Асарел Медет" АД, и Българска браншова камара на търговските дружества от проучването, добива и преработката на минерални суровини, с неограничен срок, с капитал 50 000 лв. и се управлява и представлява от Лиляна Гълъбова Иванова.
Източник: Държавен вестник (13.10.1995)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 119, ал. 2 ТЗ регистрира под № 545, т. 10, р. 1, стр. 164, по ф.д. № 23872/93 на 6 състав дружество с ограничена отговорност с фирма "Издателство "Земя'93"—ООД, със седалище и адрес на управление София, община "Оборище", ул. Триадица 8, и с предмет на дейност: издаване на списание "Минно дело и геология", на проспекти, рекламни и информационни материали в областта на проучването, добива и преработката на минералните суровини, минното строителство, екологията, на печатни материали, свързани с мероприятия в областта на минното дело (срещи, конференции, симпозиуми, конгреси и др.) от международен характер, от национален мащаб и с международно участие, на художествена, историческа и научнопопулярна литература, извършване на преводи от и на английски, френски, немски и руски език на специализирана литература, представителство на чужди издателства, разпространяване на чужда и българска периодика за отрасъла и други дейности, незабранени със закон. Дружеството е със съдружници Научно-технически съюз по минно дело, геология и металургия, "Геотехмин—СВС"—ООД, НИПРОРУДА, Минно-геоложки университет, "Булгаргаз"—ЕАД, "Енергоимпекс"—ЕАД, "Минпроект"—АД, "Мини Марица-изток"—АД, "Мини Бобов дол"—АД, "Мини Перник"—АД, "Мина Станянци"—ООД, "Мина Бели брег"—ООД, "Мина Бистрица"—ООД, "Мина Пирин"—ООД, "Мина Антрацит"—ООД, "Мина Чукурово"—ООД, "Минстрой—холдинг"—ЕАД, "Асарел—Медет"—АД, и Българска браншова камара на търговските дружества от проучването, добива и преработката на минерални суровини, с неограничен срок, с капитал 50 000 лв. и се управлява и представлява от Лиляна Гълъбова Иванова.
Източник: Държавен вестник (13.10.1995)
 
"Овергаз", "Булгаргаз" и Булросгаз" са основните акционери в новосъздаденото дружество "Монтана газ". Общината на Монтана има 10% участие във фирмата, която ще газифицира града.
Източник: Стандарт (17.10.1995)
 
Обнародвани бяха промени в Съвета на директорите на "Булгаргаз" АД. Заличава от съвета на директорите Иван Жабински, Илия Щърбанов, Зорница Стамболийска, Димитър Дончев, Славчо Иванов, Ангел Попов и Александър Беловеждов и вписва за нови членове на съвета на директорите: Красимир Николов- председател, Румен Овчаров - зам. председател, Ангел Попов- изпълнителен директор, Петър Цонев, Светослав Гаврийски, Димитър Димитров и Стоян Кючуков.
Източник: Държавен вестник (07.11.1995)
 
Софийският градски съд на основание чл. 6 във връзка с чл. 231, ал. 3 ТЗ регистрира под N 1295, т. 147, р. 1, стр. 2, промени по ф.д. N 13071/90 за ”Булгаргаз” ЕАД, както следва: заличава като членове на съвета на директорите Иван Борисов Жабински, Илия Ангелов Щърбанов, Зорница Георгиева Стамболийска, Димитър Радев Дончев, Славчо Нейков Иванов, Ангел Николов Попов и Александър Георгиев Беловеждов; вписва нови членове на съвета на директорите: Красимир Иванов Николов председател, Румен Стоянов Овчаров зам. председател, Ангел Николов Попов изпълнителен директор, Петър Георгиев Цонев зам. изпълнителен директор, Светослав Велеславов Гаврийски, Димитър Калистратов Димитров и Стоян Танев Кючуков. Дружеството се управлява и представлява от изпълнителния директор Ангел Николов Попов и зам. изпълнителния директор Петър Георгиев Цонев заедно и поотделно.
Източник: Държавен вестник (07.11.1995)
 
"Булгаргаз" сложи лимит за доставка на гориво на циментовите заводи "Гранатоид" и "Девненски цимент" поради неплатени сметки.
Източник: Стандарт (08.11.1995)
 
По предложение от Българска страна от надзорния съвет на Топенерджи са сменени експредседателя на Комитета по енергетика Никита Шеваршидзе, вицепрезидента на Мултигруп Иван Колев и Николай Вълканов директор на Минстрой майнинг. На тяхно място в надзорния съвет влизат Румен Овчаров зам. председател на Комитета по енергетика, Борислав Георгиев зам. търговски министър и Красимир Николов началник на кабинета на премиера Жан Виденов. Уставният капитал на дружеството става 120 млн. лв. Основен акционер остава Газпром с 50% от капитала, Булгаргаз 23,1%, като закупи само две акции от увеличението. Останалите акции ще се разпределят между новите акционери Булбанк, ПЧБ, Мултигруп, Овергаз и Химимпорт. Управителният съвет на дружеството ще реши до месец, кое от дружествата, колко акции да закупи.
Източник: Пари (10.11.1995)
 
"Мултигруп" и "Овергаз" получават по 8,3% от увеличения български дял в "Топенержи". По 3,15% ще вземат ПЧБ и Булбанк, а на Химимпорт ще бъдат предложени 2% от акциите. Останалите 25,1% ще останат на "Булгаргаз".
Източник: 24 часа (13.11.1995)
 
"Химко" започва да плаща лихвите по дълга си към "Булгаргаз", съобщиха от ръководството на химическия комбинат. За 15 месеца "Химко" трябва да издължи 1,2 млрд. лв. за получен природен газ. Крайният срок за плащане на дълга е 31 януари 1997 г.
Източник: Други (15.11.1995)
 
Дисконтова къща е наложила запор на продукцията на "Химко" от 16.11.1996 г. Решението за запор е взел Девненският окръжен съд. Запорът е свързан с цесията по дълга на "Химко" към "Булгаргаз", който бе изкупен от Мултигруп миналата година.
Източник: 24 часа (21.11.1995)
 
Булгаргаз е изпратила официално писмо до Дисконтова къща и Кредитна банка, с което ги уведомява, че едностранно прекратява договора за цесия на Химко. Решението е взето на основание чл. 16 от договора, който забранява блокирането на продукция на длъжниците.
Източник: Пари (01.12.1995)
 
МС реши да смени Ангел Попов, като изпълнителен директор на "Булгаргаз" с Петър Събев, който ще представлява дружеството и в управителният съвет на "Топенержи". За председател на Съвета на директорите е назначен Красимир Николов.
Източник: 24 часа (11.12.1995)
 
ДСК е сред големите длъжници на "Булгаргаз", заяви Пламен Денчев. Дълговете на фирми към газовата компания са достигнали 38 млрд. лв. Фирмата е завела дела за принудително събиране на 35 млрд. лв., като за над 20 млрд. лв. са издадени изпълнителни листове.
Източник: Стандарт (13.12.1995)
 
ТСБанк отчита печалба от 186 млн. лв. за първите 9 месеца на 1995 г. В момента капитала на банката е над 1,330 млрд. лв., от които 500 млн. лв. са вложени в ДМА. Акционери на банката са 700-800 юридически и физически лица. Банката има съучастия в Хебросбанк, Експресбанк, ЦКБ, БИБ, Биохим, БРИБ. Банката има 142 клона в страната и работещи представителства в Кипър, Лондон, Скопие, Белград, Киев и Москва.ТСБанк обслужва БДЖ, "Булгаргаз", "Петрол", "Плама", "Стомана", "Химко", "Нефтохим", а също и заеми от ДФРР за енергетиката и железниците.
Източник: Други (20.12.1995)