Новини
Новини за 2023
 
Започна строителство на жп участъка от Петърч до Драгоман Започна строителството на железопътния участък от Пътърч до Драгоман. Той е част от железопътната магистрала от София до Сърбия и европейския коридор "Изток - Запад". Жп отсечката е част от мащабния проект за модернизация на жп линията София - Драгоман - границата със Сърбия, който се финансира от оперативна програма "Транспорт" 2014 - 2020 г. Целият проект е на стойност 304 милиона лева и трябва да бъде завършен до края на 2023 г. - последната финансова година за изтичащия програмен период.
Източник: Медия Пул (23.01.2023)
 
КЗК: 10 г. НКЖИ е злоупотребявала - давала по-изгодни условия на товарните превози на БДЖ Националната компания “Железопътна инфраструктура” злоупотребява с господстващо положение и дава по-изгодни оферти на “БДЖ Товарни превози”. Такова обвинение отправя Комисията за защита на конкуренцията. НКЖИ е ограничила или нарушила конкуренцията на пазара на железопътен превоз на товари в страната и е засегнала интересите на потребителите. Това ce e cлyчилo чрез пpилaгaнe нa цялocтнa cтpaтeгия зa paзличнo тpeтиpaнe, която е поставила “БДЖ Товарни превози” в пpивилeгиpoвaнa пoзиция cпpямo ocтaнaлитe жeлeзoпътни пpeвoзвaчи нa тoвapи. Практиката била от 2010 г. насам. На БДЖ ТП са предоставени различни условия за достъп и използване на железопътната инфраструктура и обслужващите съоръжения, с което на практика компанията е имала възможност да спестява такси, които останалите превозвачи заплащат. Освен това БДЖ ТП е получавали и различни условия зa paзпpeдeлeниe нa eлeктpичecкa eнepгия пpeз paзпpeдeлитeлнитe мpeжи нa HKЖИ, тъй като е била пpилaгaна paзличнa мeтoдoлoгия зa изчиcлявaнe нa пoтpeблeниeтo нa тягoвa eлeктpичecкa eнepгия.
Източник: 24 часа (26.01.2023)
 
Започнаха дейностите по пълната рехабилитация на жп трасето от "БМФ порт Бургас" до железопътна гара "Владимир Павлов" Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) започна дейностите по пълната рехабилитация на трасето от бургаското пристанище "БМФ порт Бургас" АД до железопътна гара "Владимир Павлов". Дейностите в Бургас ще се изпълняват в рамките на друга проектна инициатива - "От изток към Запад - 2. Достъп до коридор ОИС от централното пристанище на Бургас: Рехабилитация на железопътните връзки към Трансевропейската транспортна мрежа". Обект "Рехабилитация на железопътен коловоз от стрелка № 103 (Пристанище Бургас) до стрелка № 20 (гара Владимир Павлов)" е част от проект "От изток към Запад - 2. Достъп до коридор ОИС от централното пристанище на Бургас: Рехабилитация на железопътните връзки към Трансевропейската транспортна мрежа", който се финансира от Кохезионен фонд на ЕС и ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020. Стойността на договора за строителство е 4,9 млн. лева без ДДС, а негов изпълнител "ВДХ" АД.
Източник: БТА (03.02.2023)
 
Правителството премахна тавана за заплатите в 17 държавни предприятия Правителството е премахнало лимита за заплатите в бордовете на 17 държавни фирми. Досега възнагражденията на изпълнителните директори в акционерните дружества бяха ограничени до максимум 18 минимални работни заплати, а на членовете на бордовете на тези предприятия - до 6 минимални работни заплати. Занапред тези лимити се премахват, както какви да бъдат възнагражденията на шефовете ще решават съответните министерства-принципали. В момента съществуват 17 такива предприятия - тотализаторът, всички горски предприятия, НКЖИ и "Пристанищна инфраструктура", РВД, "Радиоактивни отпадъци", "Управление и стопанисване на язовирите" и др. И без отпадането на лимитите максималните възнаграждения в държавните дружества скочиха рязко покрай увеличената минимална работна заплата. При лимит от 18 МРЗ за заплата на изпълнителен директор в държавно АД това е равносилно на възнаграждение от 14 040 лв. Миналата година максимумът беше 12 780 лв. Размерът на възнагражденията се актуализира на всяко тримесечие в зависимост от резултатите на дружеството по формула, но е преценено, че трябва да има и горна граница на заплащането.
Източник: Сега (08.02.2023)
 
НКЖИ пусна поръчката за Интермодален терминал в Русе за 54 млн. лв. Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) обяви поръчката за изграждане на интермодалния терминал в жп възела в Русе. Финансирането на проекта е по Националния план за възстановяване и устойчивост, а прогнозната стойност - 54,1 млн. лв. без ДДС. Търгът е обявен на 3 февруари, а до 6 април е срокът за подаване на оферти. В момента в страната има само един действащ интермодален терминал - край Пловдив, чиито оператор е ПИМК. След като приключи изграждането, ще се избере концесионер на терминала в Русе, като именно той ще трябва да осигури нужното оборудване - мобилна техника, кранове, компютърна и офис техника и т.н. По план проектирането и изграждането на терминала трябва да отнемат две години.
Източник: Дума (09.02.2023)
 
Близо 250 млн. лв. за градската железница на Пловдив от еврофондовете Близо 250 млн. лв. са осигурени от еврифондовете за реализиране на проекта на градска железница на Пловдив. Той трябва да бъде изпълнен най-късно до края на 2030 г. За целта работна група трябва да определи жп спирките по съществуващия сега в града релсов път до един месец. Процедурата за покупката на влаковете вече е в ход. Идейният проект за изграждането на градската железница на Пловдив е готов. В него жп рингът минава от Централната жп гара през бул. "Копривщица" и гара Филипово до гара Скутаре. Там кръгът продължава на юг към жп гара "Тракия". Заложено е градската железница да има отклонения до летище "Пловдив" и това в Крумово. Финансирането на градската железница е осигурено от еврофондовете. Над 198 милиона лева са заложени по програма "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г. Средствата са за проекта "Развитие на железопътен възел Пловдив, Фаза 2", както е официалното наименование на градската железница на града. Той ще се реализира по приоритет 4 - "Интермодалност на градската среда".
Източник: Медия Пул (14.02.2023)
 
НКЖИ обзавежда с 300 хил. лева хотела на Централна гара, взет от Миролюб Столарски НКЖИ пусна обществена поръчка за обзавеждането на хотела A&М на Централна гара в Пловдив. Той бе изграден от бизнесмена Миролюб Столарски, като част от ангажиментите към концесията на гарата. След делата между него и държавата за концесията заради пробива под гарата, от НКЖИ развалиха споразумението и изплатиха 11 млн. лева на Столарски. Срещу тази сума те придобиха хотела, който носи инициалите на бизнесмена и съпругата му. Причината за развалянето на концесията е започналият пробив на Централна гара, който прави невъзможно функционирането на част от изградените съоръжения и търговски площи. Той разполага с 111 стаи, от които 14 луксозни и 3 апартамента. За него вече се грижи държавното дружество, като е решила да го оборудва с 300 хил. лева. Поръчката е разделена на 15 позиции.
Източник: Труд (04.03.2023)
 
Община Пловдив и НКЖИ подписват за Бетонния мост и жп естакадата на бул. „Копривщица” Допълнително споразумение между Община Пловдив и НКЖИ ще бъде сключено за двустранно сътрудничество във връзка с реализация на проект „Развитие на железопътен възел Пловдив“. Документът трябва да бъде одобрен от Общинския съвет. Споразумението трябва да уреди задълженията на двете страни по пет обекта, изпълнявани от НКЖИ и финансирани по европейски програми. Първият е модернизация на железопътен път, контактна мрежа и системи за сигнализация и телекомуникации в гара Пловдив и изграждане на пробива под Централна гара между бул. „Васил Априлов” и „Македония”. Вторият обект е модернизация на железния път Пловдив – Крумово, Пловдив – Скутаре, в гарите Разпределителна, Крумово, Скутаре и разделитен пост „Тракия”. Третият е комуникационно – транспортно решение за връзка между бул. „Христо Ботев” и „Македония” на мястото на Бетонния мост. Четвъртият обект е изграждане на естакада на бул. „Копривщица” и нов жп мост над Марица, а петият е свързан с модернизация на железопътен участък Филипово – Скутаре, включително и гара Филипово.plovdiv-press.bg
Източник: Други (06.03.2023)
 
Градската железница на Пловдив и близките населени места ще има 14 спирки Четиринадесет спирки ще има бъдещата градска железница на Пловдив. За това са се разбрали членовете на работната група на заседание, което се е провело тази седмица, съобщиха от община Асеновград. В работната група участват представители на местната власт от региона и Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ). Мащабният проект за градска железница на Пловдив и близките населени места ще се реализира на два етапа. Единият е изграждането на вътрешния ринг в и около Пловдив, а другият - външният ринг предвижда включването и на индустриалните зони край града. Изпълнението на проекта е възложено на НКЖИ. Финансирането ще става от различни източници, основно от програма "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г., механизма "Свързана Европа", Плана за възстановяване и устойчивост, държавни и частни средства. Към момента са осигурени 250 млн. лв. от еврофонвдовете, но предварителните разчети показват, че те няма да са достатъчни.
Източник: Медия Пул (10.03.2023)
 
НКЖИ иска да възстанови жп линията от Ямбол до турската граница Национална компания „Железопътна инфраструктура“ предприема първа стъпка, за да подобри граничния жп преход между България и Турция. За целта ще се проучват ползите и разходите от възстановяването на жп линията Ямбол – Елхово, но и продължението ? към Лесово и турската граница. Вече е стартирана обществена поръчка за изготвяне на прединвестиционно проучване, което трябва да анализира различни варианти за трасе. Идеята е жп линията да обслужва не само товарния, но и пътническия трафик. След прединвестиционното проучване ще се изготви идеен и технически проект, а едва след това ще се подходи и към поръчка за бъдещо строителство.
Източник: economic.bg (21.03.2023)
 
Изграждат още интермодални терминали в България Интермодалният терминал край Пловдив е първият изграден с европейско финансиране по ОП "Транспорт" 2007 - 2013 година. "В началото на 2018 г. започна ударно увеличаване на товаропотока през него", заяви инж. Георги Узунов - ръководител проекти, гарови комплекси и терминал. Така в рамките на една година през интермодалния терминал са превозени 25 000 ремаркета. Целта на проекта е да се постигне подобряване на интермодалността чрез създаване на условия за оптимално взаимодействие и интеграция на различните видове транспорт. Със средства по различни европейски финансови инструменти, като Програма "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г. и Плана за възстановяване и развитие, вече се планира изграждането на поне още няколко терминала. Следващият терминал, за който има одобрено финансиране, е този в Русе. "Има стратегическо положение - река Дунав. Обхваща и коридора "Север-Юг", който с оглед войната в Украйна ще бъде перспективен", обясни още инж. Узунов. Новост в този програмен период по Програмата "Транспортна свързаност" 2021 - 2027 г. е, че през есента на настоящата година ще бъде обявена схема за подпомагане на интермодални оператори. Плановете на Национална компания "Железопътна инфраструктура" са следващите терминали да бъдат в София, Видин, Горна Оряховица, Варна и Бургас. Ползите от интермодалния транспорт са десетки. "Идеята е кораб - влак - камион, но камион да бъде използван за кратките разстояния", каза изпълнителният директор на фирма за товарни превози инж. Любомир Гарчев. dnes.bg
Източник: Други (23.03.2023)
 
НКЖИ няма да дава на концесия централната гара в Пловдив и ще управлява хотела там НКЖИ от юли 2022 г. извършва и туристическа дейност, като стопанисва намиращия се на централна жп гара в Пловдив тризвезден хотел. Той бе построен от бившия концесионер Миролюб Столарски и неговата "Карат-С" като част от вече прекратената концесия за железопътния терминал. По силата на споразумението между държавата и дружеството "Железопътна гара - Пловдив", чрез което Столарски управляваше жп гарата, хотелът става държавен, а на досегашния концесионер е изплатено обезщетение в размер на 12.88 млн. лв. То е за "извършените от него подобрения в обекта на концесията", се посочва в решение 464 от 11 юли 2022 г. на Министерския съвет, с което концесията е прекратена по взаимно съгласие, считано от 1 юли същата година. Съдбата на сградата, чиято идея беше да е пътнически хотел за ползващите автогарата и жп гарата, остана неясна. От НКЖИ разкриват, че хотелът не е спирал работа, а служителите му са пренаети от държавното предприятие. Гарата в Пловдив пък няма да бъде предоставяне повече на концесия. От предприятието предоставиха информация, че тя "не е включена като потенциален обект за възлагане на концесия в плана за действие за държавните концесии".
Източник: Капитал (21.04.2023)
 
Заплатите на шефовете на държавните горски фирми стигнаха до близо 15 000 лева Горските служители по върховете на държавните горски предприятия засенчиха по заплати най-добрите ИТ специалисти в страната. Възнагражденията на шефовете в горите вече стигат до 15 000 лв. и са с близо 20 на сто по-високи от средните заплати, изплащани през 2022 година. Повишенията идват след като в началото на февруари тази година служебната власт на Румен Радев премахна лимита за заплатите в бордовете на 17 държавни предприятия, сред които са "Български спортен тотализатор", Национална компания "Железопътна инфраструктура", "Пристанищна инфраструктура", Ръководство Въздушно движение (РВД), "Радиоактивни отпадъци", "Управление и стопанисване на язовирите" и на въпросните горски предприятия и други.
Източник: Медия Пул (09.05.2023)
 
Правителството се разпореди с имоти Правителството предостави безвъзмездно на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) управлението на 17 имота - публична държавна собственост. Те са разположени на територията на с. Храбърско, община Божурище, Софийска област. Това ще позволи реализацията на национален обект „Модернизация на железопътната линия София - Драгоман - Сръбска граница“. С друго решение правителството предостави безвъзмездно на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ управлението на 16 броя имоти - публична държавна собственост. Те са разположени на територията на с. Белозем, община Раковски, област Пловдив. Предоставянето на имотите ще позволи да се реализира на рехабилитацията на железопътния участък Пловдив - Бургас и изграждането на нови надлези и подлези. Министерският съвет дава съгласие за продажба на обособени части от лечебно заведение - недвижими имоти, собственост на „Специализирани болници за рехабилитация - национален комплекс“ ЕАД, гр. София, намиращ се в с. Баните, община Баните, област Смолян. Във връзка с предприети действия от Община Баните за разширяване на уличната мрежа е произлязла необходимостта да бъдат прехвърлени обособени части от лечебното заведение в собственост на Общината. Продажбата на имотите ще се извърши чрез пряко договаряне с община Баните по реда определен в Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия
Източник: Черно море (12.05.2023)
 
ОЛАФ: България да върне 38 млн. евро европейско финансиране за жп проект Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) съобщи , че иска България да върне предоставени и? 38 млн. евро по одобрен жп проект, по който европейското финансиране е около 140 млн. евро. ОЛАФ настоява останалите 92 млн. евро от проекта да не бъдат предоставени на страната. Причината са нередности, установени по време на процедурата за възлагането на обществената поръчка и при изпълнението на проекта. Проектът е за модернизацията на жп линията между Костенец и Септември, част от жп линията между София и Пловдив, който отчасти е финансиран от Европейската изпълнителна агенция по климата, инфраструктурата и околната среда. ОЛАФ призовава Агенцията да проследи и изпълни препоръките и? и за връщането на средствата и спирането на останалата част от тях. Разследва се и още един железопътен проект на стойност допълнителни 111 милиона евро. Вторият проект е за модернизацията на жп участъка между Оризово и Михайлово - част от рехабилитацията на жп инфраструктурата между Пловдив и Бургас. Финансирането от 111 милиона евро е от Кохезионния фонд и оперативните програми "Транспорт" и "Транспортна инфраструктура". Бенефициент и по двата проекта е Национална компания "Железопътна инфраструктура", а договорите за строителство са възложени на две частни компании с международно участие.
Източник: 24 часа (24.08.2023)
 
Мария Генова е новият генерален директор на НКЖИ Мария Генова сменя Златин Крумов като генерален директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура". Досега тя заемаше поста зам. генерален директор "Стратегия и администрация" в държавната компания. Председател на УС и независим член става Камен Диков, а за член на УС е назначен Васко Балабанов. Причините за смяната на ръководството са огромните закъснения по всички жп инфраструктурни проекти. В държавната компания работят 10 733 души. За изминалата година дружеството има приходи в размер на 576.4 млн. лв., като 80% от тях са от държавни финансирания и продажба на активи.
Източник: Капитал (21.09.2023)
 
Система от най-ново поколение ще планира управлението на влаковете в страната Система от най-ново поколение ще планира управлението на влаковете в страната, съобщават от Министерството на транспорта. Системата за управление на влаковата работа (СУВР) е внедрена от Националната компания "Железопътна инфраструктура" ( НКЖИ). Проектът за проектиране и внедряване на система за управление на влаковата работа в НКЖИ се финансира от оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г. Стойността на проекта е 7 196 900 лв. Изпълнител на дейностите е ДЗЗД "РейлТехноАйЕмЕс". В обединението влизат "Иновейтив Меритайм Сълюшънс" (53.28%) и "ТехноЛогика" (46.72%). Те спечелиха търга след като останаха единствен участник в него с цена 5 779 000 лв. без ДДС. Очаква се софтуерът да бъде въведен в експлоатация през декември 2023 ги да бъде от голяма полза както за служителите на НКЖИ, така и за железопътните превозвачи, които ще могат лесно да планират своите превози и да получават справки по всяко време. Това ще позволи по-ефективно планиране на капацитета на жп инфраструктурата и автоматизирано изчисляване на инфраструктурните такси, което е от голяма полза за бизнеса.
Източник: News.bg (02.10.2023)
 
Отчуждават имоти за магистралата Русе-Велико Търново, държавата дава земи за жп линията Пловдив-Бургас Имоти и части от имоти - частна собственост, необходими за изграждането на автомагистрала „Русе - Велико Търново“ да бъдат отчуждени, реши правителството. Подлежащите на отчуждаване имоти са в землищата на селата Обретеник, община Борово; Белцов, община Ценово; Стърмен, гр. Бяла, Полско Косово и село Пейчиново, община Бяла, област Русе. Средствата за обезщетяване на собствениците са за сметка на агенция „Пътна инфраструктура“. Решението може да се обжалва пред административния съд по местонахождение на имотите в 14-дневен срок от съобщаването му на заинтересованите лица по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Кабинетът предостави безвъзмездно на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ управлението на 36 имота - публична държавна собственост. Те са разположени на територията на с. Безмер, с. Кабиле, с. Завой, община Тунджа, област Ямбол. Това ще позволи реализацията на национален обект „Премахване на прелезите и изграждане на надлези/подлези за жп участък Пловдив - Бургас“, на проект „Рехабилитация на жп линия Пловдив - Бургас, Фаза 2“.
Източник: 24 часа (19.10.2023)
 
Почивната база на НКЖИ в Добринище ще се продава на търг Почивната база на Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) в град Добринище, област Благоевград, ще бъде продадена на търг с тайно наддаване. Наддаването се очаква след около два месеца, а началната цена ще е над данъчна оценка, която е 608 000 лева. През последните години някога модерната почивна база в подножието на Пирин тъне в разруха. Твърди се, че в момента станцията е порутена и се нуждае от много сериозен ремонт. Почивно-възстановителен център Добринище се намира в полите на Пирин планина, в северната част на града. Тя разполага с 33 стаи и 3 апартамента. Преди 10 години повивната база в Добринище, която дотогава бе собственост на БДЖ, бе прехвърлена на НКЖИ по схемата "дълг срещу собственост".
Източник: Offnews (27.10.2023)
 
Модернизацията на жп линията Елин Пелин – Костенец навлиза в нова фаза Модернизацията на железопътната линия Елин Пелин – Костенец, който е част от направлението София - Пловдив, достигна още един важен момент с церемонията по полагането на камък, която се състоя на 30 октомври 2023 г. в Ихтиман. Проектът ще стане част от най-дългата мрежа от тунели на Балканския полуостров. През септември месец приключи работата по прокопаването на още един тунел по направлението. Става въпрос за тунел с дължина 579 метра, който се намира между Ихтиман и Костенец. През март месец тази година бе прокопан изцяло открай докрай и тунелно съоръжение с дължина от 1 километър в участъка между Елин Пелин и Вакарел. Общо по цялата линия трябва да бъдат изградени 13 тунела, като се работи активно по 8 от тях. Стойността на целия проект е 1.3 млрд. лв., а средствата са осигурени от ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. Трасето е разделено на няколко участъка – лoт 1 включва участъка между Eлин ?eлин и Ba?apeл, при който се строят и тунелите. Изпълнител е турската фирма ДЗЗД „Джен-Дуй жп Елин Пелин“. Стойността на договора е 498.8 млн. лв. без ДДС. Лoт 2, чиято модернизация ще струва над 113.6 млн. лв. без ДДС, е мeждy Ba?apeл и Иxтимaн. Tpeтият и пocлeдeн лoт в?лючвa тpaceтo мeждy Иxтимaн и Kocтeнeц. Строителството му започна през септември миналата година. Изпълнител е консорциум „Щрабаг Джи Пи Рейл 2017“, включващо фирмите „Страбаг АГ – клон България“, Страбаг Сп.з.о.о. – клон България“, Щрабак Рейл Гмбх“ и „Джи пи Груп“ АД. Стойност на договора за строителство е над 394.5 млн. лв. без ДДС.
Източник: economic.bg (07.11.2023)